ZPRÁVA: Generálka na konec světa

Tady teď máme konečně léto. V našem okolí už asi 5 dnů neklesla teplota pod 25°C a odpoledne tak od 14 do večera do 22 hodin je fest přes 40°C. Navíc na Queensland se žene velký cyklon a tak uvidíme co zase provede. Lidi se už chystají a někteří evakuují. V příloze máte jeho portrét a tady je jeho předpokládaná cesta na pevninu.

Teď tu máme středu 15 hod a venku v chládku a stínu je 43°C. Tak to asi odpoledne bude zase přes 45. Ale ráno jsem ještě stačil ostříhat trávu, jinak je na slunku jako v peci, stupňů přes 60. Na co šáhnete tak ucuknete jak to pálí. Dokonce i domácí zvěř, oba Habsburci a kocour Packa leží v obýváku pod větrákem. Dobytci. Nechce náhodou někdo poslat trochu teplíčka???

http://www.bom.gov.au/products/IDQ65002.shtml

http://www.bom.gov.au/cyclone/satellite/sequadrant.shtml

Queensland prodělal generálku na potopu světa před nedávnem a teď je čeká generálka na konec světa. Tak to aspoň vypadá, když se přižene cyklon. Ohromný cyklon nejvyšší kategorie 5, tedy nejsilnější jak to jde, jménem Yasi, se sune k pobřeží. Jeho průměr je 500km a jen oko, střed cyklonu, má průměr 80km. Už byla naměřena rychlost větru přes 300km/hod. Meteorology nám bylo řečeno že energie co se uvolní z tohoto cyklonu by stačila pokrýt spotřebu energie na celé zeměkouli na celý rok. Prostě přehršle několika vodíkových pum.

Kudy Yasi půjde

 

Podle toho se lidé v ohrožených místech připravují. Okna a dveře domků jsou zatlučena silnou překližkou, kde hrozí voda, tak jsou položeny pytle s pískem a některé střechy jsou převázány silnými provazy ke kůlům v zemi. Hodně lidí už je evakuováno na bezpečná místa se vším co budou na pár dnů potřebovat, včetně domácích zvířátek. Dobytek na farmách byl umístěn na bezpečná místa. Toto se vše odehrává za teplot a vlhkosti dobře vytopené sauny. Pacienti z nemocnic byli letecky přemístěni do Brisbane co se stále vzpamatovává ze zátop. Předpokládá se že cyklon dorazí k pobřeží kolem desáté hodiny večer, zároveň s přílivem v moři.

Toto jistě způsobí menší povodeň, protože hladina Pacifiku stoupne natolik aby zatopila vše co leží v nižších polohách. Takže ve středu v poledne v České kotlince si vzpomeňte, že australáci v Queenslandu na severovýchodním pobřeží se drží zuby nehty, aby je ten vichr neodfoukl.

Opět podle meteorologů, toto je nejsilnější cyklon co kdy navštívil Klokánii a tak budeme držet palce našim mates v Queenslandu. Tam, kde cyklon nehrozí je už v běhu pomoc těm co to budou potřebovat. Materiál, lidi a prostředky se hromadí, jen zasáhnout. Opět vše běží jako dobře naolejované švýcarské hodinky a každý je na svém místě a dělá to co je třeba. V TV a rozhlasu běží průběžná informace in real time, tedy furt.

Takže se nedivte, že Australáci jsou lidi, jak mají být. Takové podmínky vydrží jen ti, kteří na to mají. Ti co ne, tam už dávno nebydlí.

Pokud bude nějaký další dramatický vývoj, tak se ozvu. Jinak si tuto „podívanou“ nenechá Česká TV jistě ujít. Hodně průběžných informacé je na

http://www.bom.gov.au/

Tam se dá najít co a jak.

Všechny zdraví George

Aktualizováno: 2.2.2011 — 11:53

70 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Nejen odvahu ale hlavne penize. Ono vybudovani takovehle pevnosti neni levne … tahle byla levna jenom proto, ze ji kdysi stat za drahe penize postavil a ted uz mu k nicemu nebyla.

  1. Kdesi na Moravě byly nedávno postaveny experimentální domy, zapuštěné do svahu. Vypadá to zajímavě a je to energeticky vysoce úsporné; v zimě nepatrné náklady na otop, v létě příjemný chládek i když je venku skoro 40°C. A odfouknutí střechy uragánem zaručeně nehrozí.

    1. Tak zrovna toto jsem na mysli neměl, i když pokud je pod zemí dobře vinným sudům, proč by nemohlo být pod zemí dobře i lidem, že? Zejména, když mají víno rádi, což tedy můj případ není. Ale já měl na mysli zcela regulérní obytný dům.

 2. Kdysi dávno jsem viděl v TV pořad o jednom australském podivínovi, který si velmi levně koupil jakousi vysloužilou pevnost a upravil ji na obytný dům. V případě příchodu nějakého (N)ečas(e), prostě korpus, ve kterém to obydlí je, spustí hydraulickým systémem pod úroveň terénu, takže kruhová plochá střecha dosedne přímo na zem. Vzhledem k tomu, že tahle konstrukce měla původně odolávat palbě z těžkých kusů, myslím, že nějaký cyklón ho příliš nevzruší, prostě se jen zasune do země a protože bydlí na kopečku, nemusí si lámat hlavu ani s nadměrnými srážkami. Takže i cyklón se dá řešit, chce to jen odvahu jít do netradičních technologií.

 3. Já jen stručně.Kampak se odeberou zvířátka,která nikdo nevlastní? Myslím ta volně pobíhající klokana a pod? Ti to asi také tuší.Stejně je to strašné.

 4. Zpráva od George:

  Vážení,

  předem bych rád za celou Klokánii poděkoval všem co nám drží palečky a na nás myslí.
  Tady u nás je pohoda i přes trochu větší teplíčko. Ranní teplota je 28°C a cyklon nám poslal zataženou oblohu a vlhký vzduch.

  V Queenslandu to je trochu horší, ale podle posledních zpráv, je 7 hodin ráno 3.2.2011, nedopadá to zatím tak strašně.
  Zvýšená hladina Pacifiku mohla být až o 9 metrů, ale konaly se „pouze“ metry 2. Přesto voda stačila zatopit kde co.
  Vítr dosahoval 285km/hod a zbavil stromy listů, banánové plantáže jsou zničeny, jako i jiné. Farmáři mají po úrodě a někteří i na několik let.
  Zvuk takového větru připomíná startující dopravní proudové letadlo, tedy svist a ohlušující hřmot a vše kolem se třese a je v pohybu, včetně cihlových domečků.
  Když se k tomu přidá tropický příval deště, tak to pak je síla které jen málo kdo a nebo co odolá.
  Celý rozsah škod bude patrný až se pořádně rozední a bude se moct vyjít či vyjet ven.
  Co nezničil vítr, to ničí voda.
  Za vichru hustě prší a déšť se přesouvá do vnitrozemí spolu se slábnoucím Cyklonem, který je už „jenom“ kategorie 3.
  V místě „Ground zero“ jak se nazývá místo kde cyklon vystoupil na pobřeží a pokračoval do vnitrozemí leží městečko Innisfail a kousek dál ve vnitrozemí městečko Tully.
  Zde je vše dokonale zdevastováno. Stromy vyvrácené, střechy odnesené, domečky přívaly deště zaplavené a dokonce i devítitunový katamaran byl utržen z řetězu kotvy a odnesen daleko na souš.
  Očekává se že tam kudy cyklon přejde spadne kolem 500mm srážek. Takže nastanou opět záplavy.
  Tento celý meteorologický systém by měl pomalu postupovat až téměř do středu Klokánie a tuto řádně zavlažit. Voda má z tohoto padat i v Jižní Austrálii a Viktorii, o NSW nemluvě. Nechme se překvapit.
  Důležité informace všem postiženým jsou podávány všemi přístupnými prostředky a vedle moderátorů a hostů je tam i člobrdice a nebo člobrda, který vše prezentuje pro naše hluchoněmé spoluobčany ve znakové řeči.
  Zatím nejsou zprávy o ztrátách na lidských životech. V TV je hodně záběrů z live WEB cams, které fungují a teď po rozednění poskytují zajímavou podívanou. JIstě to jde vše sledovat na internetu.

  http://www.bom.gov.au/products/IDQ65002.shtml

  http://www.bom.gov.au/cyclone/satellite/sequadrant.shtml

  Pokud bude nějaký další dramatický vývoj, tak se ozvu. Jinak si tuto
  „podívanou“ nenechá Česká TV jistě ujít. Hodně průběžných informací je na

  http://www.bom.gov.au/

  Tam se dá najít co a jak.

  Všechny zdraví George, Jirka, Jura Yetti.

 5. Dostala jsem se ke Zviretniku teprve ted, ale myslela jsem pres den na to, co ten desivy cyklon by mohl napachat. Nakonec snad meli krapetek stesti v nestesti, protoze z toho, co jsem vycetla, cyklon „pristal“ v dobe odlivu. Ono nejen vitr nadela skody – desiva je ta stena vody, kterou hurikan tlaci z more na pevninu. Casto napacha vic skod nez to povetri.

  George take zajimave popsal tu vseobecnou pripravenost na zkazu. I tady lidi, co ziji pobliz pobrezi, jsou uz mazaci a celkem vi, co a jak. Ovsem nervy to jsou v kazdem pripade a skody ohromne. Ja si z Jizni Karoliny pamatuju neuveritelnou devastaci, co zpusobil hurikan Hugo v r. 1989.

  Preju, at jsou co nejmensi skody na zivotech. (y)

   1. Kyrril, Emma a před několika lety regulérní tornádo zlikvidovalo pruh lesa mezi Benešovem a Ledčí. Takže k nám už tahle vymoženost také dorazila.

 6. Milý Georgi, po tvých sněžných „zbrojnošovských“vzpomínkách bych ti trochu toho tepla přála, ale není to zase trochu moc? Držte se, vy tam daleko, myslíme tady na vás i vaše zvířátka, domácí i divoká…

 7. Už ráno jsem ti, Jiří, psala emilka (ale pak jsem ho nešťastně smazala).

  Obdivuju všecky klokanské, že se dokáží vypořádat s nepřízní počasí. Nadále myslím na Queenslandské – doufám, že všichni přežijí. Držte se

 8. Lidičky z Klokánie (h) , držím vám palce, aby vás to veliké vířivé neodfouklo a nenadělalo moc škody – pěkně vám tam letošní rok začal, jen co je pravda! ;(

 9. OT – jestlipak víte, že už na této adrese vycházíme celý rok? (sun) A zatím jsme přežili… tak doufám, že budeme zdárně pokračovat (inlove)

  1. Jéééééééééé, Náš Zvířetník má narozeniny, je naše štěstí veliký, hodně zdraví, hodně štěstí Zvířetníkům všem (^) (d) (rose1) (f) (^) (d) (rose1) (f) (sun)

  2. Dede, nejen přežili, ale máme se tu všichni dobře, je nám mezi sebou príma a můžeme se na sebe vzájemně spolehnout a to je úplně skvělé. Je mi tady mezi vámi móóóc dobře. Děkuju.

  3. Je to možné, že to tak letí? (inlove) Veliké díky hlavně Tobě Dede. A hodně štestí, zdraví Zvířetníku náš (sun) (^) (d) (rose1)

  4. Náš zvířetník má narozky? Takže všem zvířetníčkům, našemu vedení a technickému zabezpečení, všem psavcům i zabukistům všecko nejlepší! Samozřejmě zdraví a zdraví všem, taky aspoň někdy pohodu a klid. (Pokud možno, častěji). A APOD to docela určitě ví, že slavíme, podívejte se, co tam zrovna dnes je za parádní fotku:
   http://www.astro.cz/apod/ap110202.html

   1. Ta fotka je absolutně úžasná! Ty mraky prozářený zespodu!
    Okamžitě kraduuu!!! (bug)

    1. YGO (inlove) ! Nějak jsem si představila Tvé pozadí, určené do práce, ozdobené obrázkem od Veram – a odbourala jsem se. (rofl)

  5. Milý Náš Zvířetníku, přeju Ti všechno nejlepší k narozeninám – krasně ses za ten rok naučil běhat i mluvit a já Tobě i nám přeju, abys rozstl a vzkvétel ku naší potěše i prospěchu. (h) (f) (h)
   A milá Dede, Tobě a tvé rodině patří obrovský dík. :* (sun)

  6. Takže – činčin milý Náš Zvířetníku (d) – buď nám nadále radostí a oporou při starostech. Přeji ti do dalšího roku – rosť a košať se, víš, že ve tvém stínu se rádi schováváme. A děkuju vrchní zahradnici Dede, že ten náš stromek tak hezky a pečlivě zalívá. (h)

  7. Bezva vyroci!!! (hug) A je zde spousta dobreho psani a prijemna nalada.
   Velike podekovani Dede a spol. (h)

  8. Tak ať slouží (d) (h) (d)
   A na Pražení bych dala slovo ke kolonce ND na vyúčtování (handshake)

  9. (d) (^) (d)
   xvátku (party)

   Já teda život na Psu znám jenom zpoza buka, ale i tak mi to tady přijde takový hezčí. Líp se to čte nebo co.

  10. Hurrrá, jupíí, jupijej a díky Dede Udatná s neméně udatnou rodinou !!!!
   (handshake) (y) (h) (inlove) (hug) (angel) (angel) (angel) (rose1)

  11. Ale to nemůže být pravda!!,Vždyť jsme se z Neviditelnýho Psa stěhovali předevčírem!!! Ale kdyby přece jo, tak hodně štěstí hlavně do budoucna a velké díky Dede za mistrné kočírování!!

  12. Spoza buka a ako vzdy po funuse ale tu sa musim prilepit (chces-nechces-musis): Dede a vsetkym ostatnym zvieratniciam a zvieratnikom vdaka. Vdaka, ze ste. (h)

  13. Dede, pozdě a ze zabuku, ale přesto díky. (h)
   Zvířetníku a všem zvířetníkům všechno nejlepší, štěstí, zdraví, dlouhá léta.
   (h) (f) (d) (^)

 10. Panebože a já si tady stěžuju na měňavé počasí :O ! Milý Georgi,držím fest palce Australii,aby to co nejlépe přečkala (y) (y) (y) (y) (y) (h) !

 11. Že je úroveň našeho zpravodajství skandální, o tom vím, ale že až tak…doteď na hlavních servrech ani slovo, kdesi vzadu americká sněhová bouře. Od rána, co přišel Jirkův mail, to hlídám. Takže zase jako ve středověku, soukromá poselstva si donesou zprávy tam, kam je potřeba a kde aspoň lidi myslí na ty, co jim to lítá nad hlavou.

  1. Jo, taky jsem od rána hledala a nenašla. A možná je to tak lepší. Takhle se zpráva dostane opravdu tam, kde na ní čekají a modlí se za ty pohromou postižené. A média se nepitvají v lidském neštěstí.
   Austrálie je nádherná, ale ke svým obyvatelům hodně tvrdá… Lidi, držte se, moc tady na vás myslíme! (h) (h) (h)

  2. Tohle bohužel není nic nového pod sluncem, ale to ti samozřejmě povídat nemusím. Víš to lépe než já. Ona košile je vždycky bližší než kabát a naše vnitrostátní žabomyší hádky prodají noviny lépe než cyklón na druhé straně světa. Ostatně asi to tak je ledaskde. V Itálii se ve zpravodajství také koncentrují na jejich italský rybníček, dnes ostatně skrznaskrz prošpikovaný velmi „pěknou“ aférou jejich vlastního premiéra. Co si pamatuji, třeba o naší republice jsem se tam doslechla tak možná jednou za rok a za poslední dobu asi tak nejvíce zabrala Rathova facka. Tu dávali na všech kanálech a k tomu i v jejich dost pokleslých zábavných pořadech. Tak jsem se už před lety poučila, že naše zemička opravdu není pupkem světa. Ale vykládej to novinářům 🙁

   Jinak chvilku po takových obrovských povodních hned cyklón, to je opravdu smůla a držím všem postiženým palce, aby to přečkali v pořádku. A ještě vždy si ráda přečtu o takové soudržnosti a dobré organizaci, jakou mají v Austrálii. A George to napsal jako vždy skvěle.

 12. Jiří, jak jsem Ti ti psala už dopoledne v mailu. Modlím se za Austrálii. Jsou to veliké zkoušky, které se navalily nejen na lidi, ale i na všechno živé. Moc na Vás myslím.

 13. Přečetla jsem si to až teď, ale patrně to tam bude ještě zuřit. Neni nám tu v České kotlince dobře? Obdivuju, ale i nechápu lidi, kteří v tomhle žijí. Jsem spíš strašpitel, tohle by mě ubíjelo. A nesnáším vedro!
  Tak držím palečky, ať je škod co nejméně.

 14. Zrovna jsem na Zvířetník chtěla pověsit odkaz na to, co se u Aussies zrovna děje a vzpomínku na George i s celou smečkou…
  Díky za zprávy a těším se na další – hlavně doufám pozitivní (h)

 15. Já bych o trochu tepla stála, ale ty povodně a cyklon, to je hrůza. Snad to nakonec nebude tak hrozné.

 16. Je dobře, že si to v Austrálii umí zorganizovat a lidi to i uposlechnou. Myslím, že si tam už nějaké bouřky zažili a vědí, že to nelze brát na lehkou váhu. Držte se.

 17. No teda, ten trychtýř je velkej skoro jako čtvrtka toho světadílu, co se na něj trychtýřuje…
  Držte se tam!

 18. Je chvilka po poledni. Běsi zcela určitě na pobřeží běsí. V některých situacích je disciplína na prvním místě. Ráda čtu, když píšeš, že všichni co mají ruzum jsou na určených značkách. Příroda vykoná co musí a pak nastoupí zase ruce, optimismus a víra v další lepší dny. Chtělo by se napsat… normálka. Tak Jiří, Austrálii je teď na hrb nakládáno dosti a dosti, ale je to drsný kontinent a pro každého se nabízí jen to co je. Země říká: ber jak jsem, nebo nech být. Držte se protinožci ! Tady je jen mráz a ve městech šeď, šeď..inverze a nedýchatelno. Kdo chce trochu optimismu musí do hor, nebo mít prostě radost z toho co je a moc nad tím nedumat. JENŽE já jako správný březňák už cítím jaro, je za rohem a za chvilku vykoukne, světlo je teda určitě už úplně jiné než třeba před 14ti dny. Tak sláva!

 19. Teda, to nejsou moc klidné podmínky pro kontinent. Ale lidi jsou v Klokánii skvělí. Moc moc moc držím palce, ať vše zvládnou. Ta fotka z družice je strašlivá.
  (y) (y) (y) (h) (h) (h) (y) (y) (y)

 20. Milí čtenáři, zařadila jsem do aktuálního vydání zprávu z Georgova mailu, protože to považuju za zajímavé a tak nějak důležité. Na Američany se teď přihnala sněhová bouře století, Australani si užijí s cyklónem. Prakticky nemůžeme pomoct nikomu, ale mohli bychom jim aspoň poslat myšlenku a přání hodně štěstí – ať to všelijaké běsnění živlů přežijí co nejlíp (inlove)

  1. myslíme a držíme….oběma světadílům a všem lidičkám a zvířátkům…. (y) (h) (y)

  2. Držím palce i pěsti pro štěstí,ať je škod co nejméně a nejsou ztráty na životech.

  3. Myslím na ně, a drž (y) (y) (y)
   na Maričku a HanuW myslím už od včera, ale že je potřeba myslet a držet (y) (y) také Austrálii a našim zvířetníkům tam to jsem nevěděla.
   Držte se. (y) (h) (y) (h) (y) (h) (sun)

  4. Ta kdržím palce, aby stateční protinožci vše přestáli bez závažných ztrát… (h)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN