MLSOTNÍK: Kousek španělských Vánoc

I když to spíš tušíme, než víme, není ta naše důvěrně známá podoba vánoc se štědrovečerním kaprem, ozdobeným stromečkem a vůní vanilkových rohlíčků zdaleka jedinou tváří, kterou mohou vánoční svátky mít. A to vůbec nemám na mysli vzdálené kraje – zvu vás jen kousek víc na jih, do Španělska.

Hned na začátku musím přiznat, že tentokrát je to pozvání spíš od mých kamarádů, kterým se přihodilo, že ve Španělsku, dokonce až na samém jeho jihu, Vánoce prožili. Když se vrátili, přivezli spoustu vzpomínek a zážitků, vyprávění a dojmů – a také velký sáček vánočního cukroví, které se jmenovalo polvorones, a které nám všem moc chutnalo. Přirozeně následovalo vyptávání, co že to je a jak se to dělá, ale ukázalo se, že odpověď zase až tak jednoduchá není.

Dobře, tak napřed něco o těch španělských vánocích.

Je to stejně jako u nás významný svátek, který svede k sobě členy rodiny, i když se v průběhu roku tolik nevídají. Bývá zvykem, že na náš Štědrý den, tedy 24. prosince, se rodina schází ke slavnostní večeři, a hostitelé se každý rok střídají – rodiče partnerů, případně rodiny sourozenců se ujímají této příjemné úlohy postupně a když máte košatější příbuzenstvo, může se klidně stát, že toho 24. prosince slavíte doma tak jednou za čtyři, za pět let.

Ve středu této rodinné oslavy není ozdobený stromeček – tenhle zvyk je opravdu výrazně středoevropský – ale betlém. U něj se zpívají tradiční koledy, které asi jako všude v křesťanském světě vyprávějí o příchodu Spasitele a o jeho vítání. Jsou rytmické a veselé a Španělé je s chutí doprovázejí hrou na různé malé bicí nástroje, tamburíny, triangly, zvonky… Všichni zúčastnění se shodli na tom, že když se do toho „opře“ celá rodina, dovede to být pěkný rachot.

Jesličky v tomto betlémě zůstávají však až do půlnoci prázdné. Podle zvyku do nich postavičku Jezulátka pokládá nejmladší člen rodiny, kterému je kvůli tomu dovoleno zůstat vzhůru až do půlnoci – což je důležité poslání, které si benjamínek rodiny řádně užívá. Samozřejmě za předpokladu, že tím „benjamínkem“ není nejmladší, jednadvacetiletý syn, který přijel na školní prázdniny z univerzity… Oblíbenější a především častější než u nás jsou živé Betlémy a všelijaké průvody poutníků, kteří vítají Ježíška. Zpívají se znovu koledy, hraje pouliční divadlo, hodně lidí tančí, hlavně různé variace na sevillanu nebo bolero.

O Štědrém dni je vedle oslavy narození Spasitele hlavní hvězdou dobré jídlo. Jaké je, to hodně záleží na oblasti – ve vnitrozemí to bývá jehněčí, skopové se zeleninou nebo drůbež. Čím více se blížíme na jih a k pobřeží, logicky začínají převažovat ryby. Na stole je vždy hodně čerstvého ovoce a oblíbeným moučníkem je tradiční citrónový dort. Pije se obvykle lehké šumivé víno, kterému se tu říká cava. S večeří se začíná v porovnání s našimi zvyklostmi poměrně pozdě, až kolem desáté hodiny. Obvykle se protáhne dlouho přes půlnoc a významnou součástí tohoto večera je vedle položení Jezulátka do jesliček především půlnoční mše.

Jistě jste si všimli, že zatím nepadla ani zmínka o nějakém rozdávání dárků. To proto, že ty pravé vánoce s rozdáváním dárků ve Španělsku nastávají až 6. ledna s příchodem Tří Králů (Los Reyes Magos). V ten den se pořádá průvod, který doprovází tři biblické mudrce, zpravidla jedoucí na velbloudech. Tři králové za jízdy mezi přihlížející rozhazují drobné sladkosti. Děti pak večer za okno chystají misku s vodou pro velbloudy, nějaký pamlsek pro Tři krále a také boty, do nichž dostanou svou nadílku.

A protože od Štědrého dne do Tří králů je přece jen dost dlouhá doba a oslava Nového roku je – tak jako asi všude na světě – především svátkem „dospěláckým“, je ve Španělsku zvykem slavit ještě jednou, a to 28. prosince svátek Neviňátek (u nás spíše známý jako svátek Mláďátek). Ten se slavíval i v Čechách jako vzpomínka na nevinné dětské oběti krále Heroda, který nechal v Betlémě a jeho okolí povraždit všechny chlapce mladší dvou let. Údajně jich mělo být 4 444 a Herodes tak učinil ze strachu o svou moc poté, co se dověděl od tří východních mudrců o narození budoucího krále. V tento den bylo také zvykem, že mládež chodila ke zpovědi.

Nebyli by to ale žáci a mladí lidé vůbec, aby si ten den zpytování svědomí a lítosti nad vlastní nedokonalostí něčím nezpestřili. Tak nejstarší známý český doklad o tom, jak bujné byly oslavy svátku Mláďátek, je už z roku 1234, kdy žáci pražské katedrální školy vtrhli do břevnovského kláštera a oslavovali zde tradiční svátek natolik bujaře, že opat považoval za nutné stěžovat si až u papeže. I později jiní autoři popisují žákovské průvody masek, které rok co rok obtěžovaly svou nevázaností kláštery i světské obyvatele měst.

Masky oblečené do kožichů obrácených naruby, se škraboškami na tvářích a vyzbrojené všelijakými „rámusítky“ procházely městem, ale netropily jen neplechu – žáci a chudí pomocní učitelé měli právo chodit ten den „na koledu“ a přilepšit si tak k ne zrovna bohatému živobytí. To platilo ještě dlouho poté, co bujaré slavení svátku Mláďátek v Čechách více méně zaniklo, což se nepochybně k radosti počestných měšťanů stalo už v průběhu 15. století.

Poměrně dlouho se uchovalo i přísloví o tom, že špatné počasí na Mláďátka věští špatný příští rok, a někde také zvyk ptát se ráno toho dne dětí, když ještě ležely v posteli: „Kolik bylo mláďátek?“ Když nevěděly, dostaly proutkem nebo metličkou a připomnělo se jim, že Mláďátek bylo 4 444.

Tenhle svátek se tedy ve Španělsku slaví rozhodně nápadněji než u nás, ale spíše než bujarým průvodům je věnován charitě – což vůbec nevylučuje, že je veselý a nevázaný.

Ano, já vím. Slíbila jsem vám to cukroví.

Některé byste docela jistě poznali, především nugáty a marcipánové figurky nebo motivy, a také máslové sušenky. Ta, kvůli nimž vlastně celé dnešní povídání vzniklo, se jmenují turrón a polvorones. Ano, ty zvláštní kousky, které doprovodily naše přátele ze Španělska do Čech, a o nichž nám nikdo z nich nedokázal říci, jak a z čeho se vlastně dělají – Španělé totiž tohle drobné vánoční cukroví na rozdíl od nás často nepřipravují doma, ale kupují hotové, zabalené v pestrých papírcích. A tady začalo detektivní pátrání, jehož výsledek vám chci teď nabídnout. Myslím, že stojí za to.

O španělském turrónu jsou konkrétní zprávy už ze 16. století – jedná se o recept ze svazku Manual de Mugeres, a obsahuje zkaramelizovaný med, vaječné bílky a opražené oříšky či mandle. Snad za výrobu turrónu, tradiční např. ve městě Jijona vzdáleného asi 25 km od Alicante, mohou Mauři. Ti tuto oblast totiž okupovali až do doby, než je roku 1492 porazili křesťané a oni museli definitivně Španělsko opustit. Nakonec se mi podařilo najít celkem dva velmi podobné recepty na tuto vánoční pochoutku, a naštěstí nebyly nijak náročné – ani na přípravu, ani na suroviny. Tady je jeden z nich:

Turrón

Budeme potřebovat:

250 g mandlí, 250 g jemného cukru krupice, 3 žloutky, 1/2 bílku a olej

Příprava: Mandle spaříme, oloupeme a vysušíme. Poté je necháme zchladnout a jemně umeleme. Přidáme cukr a také rozšlehané žloutky, vše dobře promícháme.

Mezitím z poloviny bílku ušleháme tuhý sníh, který přidáme k mandlové směsi a opatrně promícháme. Plech vyložíme alobalovou fólií, potřeme olejem (můžeme sem tam rozhodit pár plátků opražených mandlí jako ozdobu), a v síle asi 5 mm na ni rozetřeme mandlovou směs. Poté zakryjeme dalším alobalem, který také předem potřeme olejem. Zatížíme dřevěnou destičkou (nebo dalším, dobře „padnoucím“ plechem) se závažím a necháme 3 dny v chladu stát. Turróns se krájí zhruba na 6 cm dlouhé a 1 cm široké proužky a podezřele připomínají „pravý“ český turecký med…

Druhou vánoční pochoutkou, kterou jsme nechtěli jen jako neobvyklou zvláštnost vybalovat z vánočního papíru, ale lákalo nás připravit si svoji vlastní verzi, jsou polvorones, Je to cukroví zvláštní rozpadavé konzistence, trochu připomínající některé známé „sádlové“ cukroví – ačkoliv jsme všichni na začátku přítomnost sádla odhadovali, ukázalo se, že to byl omyl. Polvorones jsou ve Španělsku sladkostí spojenou s Vánocemi, zatímco v Latinské Americe jsou považovány za cukroví svatební (asi jako u nás koláčky) a liší se i přípravou. Tyto tradiční vánoční polvorones jsou asi ze všech nejlehčí a jemně křupavé. Na přípravu budeme potřebovat:

1 ½ hrnečku polohrubé mouky, ¾ hrnečku oloupaných mandlí, 150 g másla, ¾ hrnečku pískového cukru a ½ čajové lžičky mleté skořice. Toto množství vystačí asi na 16 kousků cukroví.

Příprava: Troubu si předehřejeme asi na 240 stupňů, odměříme mouku a vysypeme ji na pečící plech. V horké troubě ji opatrně „opražíme“ po dobu asi 8 minut, a občas mouku promícháme nebo na plechu protřeseme, aby se opražila pravidelně. Po opražení ji sesypeme s plechu a necháme vychladnout. Na jiném plechu při stejné teplotě lehce opražíme mandle tak, aby jen mírně zhnědly – když viditelně změní barvu, sesypeme je z plechu, necháme zchladnout a jemně umeleme. Teplotu trouby snížíme asi na 180 stupňů. Než vychladne na potřebnou teplotu, pokračujeme dál:

Změklé máslo utřeme s cukrem a skořicí ve velké míse. Přidáme mouku a umleté mandle a všechno spojíme v pevnou hmotu – není to snadné, těsto se hodně drolí. Pokud by se vám to nedařilo vůbec, zkuste v kuchyni trochu přitopit – povolující máslo vykoná své… Pečící papír rozložíme na vál nebo jiný rovný povrch a z těsta se pokusíme udělat kouli. Tu pak na pečícím papíře opatrně rozválíme na tloušťku asi 1,5 cm, nakrájíme ostrým nožem nejprve asi 2 cm široké proužky a ty pak ještě rozdělíme šikmými řezy na kousky – když náhodou nebudou mít úplně dokonalý tvar, nevadí. Je totiž jednodušší smířit se s poněkud křivým polvoronem (potvrzuji, že nezbyde), než znovu hníst rozpadavé těsto. Lopatkou nebo plochým nožem opatrně přeneseme polvorones na nevymaštěný plech a pečeme 25 – 30 minut při 180 stupních .

Pak vyjmeme plech z trouby a cukroví na něm necháme zcela vychladnout. Jinak ho z plechu neodneseme, aniž by se rozpadlo. Rozpadá se bohužel velmi snadno i vychladlé, konec konců „polvo“ je španělsky „prach“…

A ještě jednou polvorones, trochu jinak. Tentokrát budeme potřebovat:

2 ¼ šálku másla, nakrájeného na kousky, 1 1/8 šálku cukru krupice, 2 šálky cukru moučky, 3 šálky oloupaných mandlí, 3 2/3 šálku mouky, 1 čajovou lžičku mandlové esence, 1 čajovou lžičku mleté skořice a 1 žloutek.

Příprava: ze všeho nejdřív si umeleme mandle. Pak dáme na kousky nakrájené změklé máslo do velké mísy a přidáme namleté mandle, cukr krupici a mandlovou esenci a dobře utřeme. Skořici smícháme s moukou, postupně přidáváme k utřené hmotě a po chvíli už tušíme, že opravdu děláme polvorones – těsto se začne drolit. Neváhejte a k dokončení těsta použijte ruce, jinak to opravdu nejde (toho dne můžete vynechat posilovnu). Poněkud nám pomůže chvíle, kdy přidáme do těsta žloutek. Když se nám tak podaří vytvořit z těsta kouli, dáme je na 2 hodiny vychladit do lednice.

Vychlazené těsto rozdělíme na dvě poloviny (s oběma naložíme stejně, ale z velké koule by to šlo obtížně). Těsto rozválíme na válec asi 5 cm v průměru a lehce shora smáčkneme. Pak nakrájíme šikmo (jako veku na chlebíčky) na plátky asi 1,5 cm silné. Opatrně přeneseme lopatkou na nevymazaný plech a pečeme při 240 stupních asi 25-30 minut. Pak cukroví vyjmeme z trouby, na plechu ještě horké štědře posypeme moučkovým cukrem a necháme zcela vychladnout. Nakonec lopatkou nebo plochým nožem přeložíme na mísu.

A nakonec ještě jednu variantu – polvorones Sevillanos. Jsou trochu odlišné a poněkud líp se s nimi zachází. A na jihu Španělska jsou neméně tradičně vánoční než ty předešlé. Na asi 20 kousků cukroví budete potřebovat:

250 g másla pokojové teploty, 1 žloutek, 1 čajovou lžičku moučkového cukru, 1 čajovou lžičku brandy, 300 g polohrubé mouky, ½ čajové lžičky mleté skořice, prosátý moučkový cukr na obalení.

Příprava: změklé máslo našleháme do pěny, žloutek utřeme s moučkovým cukrem, přidáme lžičku brandy a hmotu postupně spojíme s našlehaným máslem. Troubu začneme vyhřívat na 240 stupňů. Mouku smícháme s mletou skořicí a jemně vmícháme vařečkou do máslové směsi. Barva skořice nám prozradí, jestli jsme už míchali dost a všechny přísady jsou rovnoměrně rozdělené. Pokud ano, uděláme z těsta asi 20 více méně stejných kousků, ze kterých vytvarujeme oválky (pomůže, když si lehce poprášíme ruce moukou).

Položíme na pečící plech a pečeme asi 30 minut. Je dobré nechat mezi jednotlivými kousky větší mezery, protože během pečení nabudou a mírně zezlátnou (ale vážně jen mírně, tak do béžova). Po vyjmutí z trouby necháme chvilku vychladnout, aby se s nimi dalo manipulovat, a ještě horké kousky obalujeme v moučkovém cukru. Pak dáváme na mísu a necháme zcela vychladnout. Před podáváním se ještě tyto polvorones mohou poprášit čerstvým moučkovým cukrem (kdo má rád, tak s vanilkou.)

A úplně nakonec jedno cukroví, ve kterém to vepřové sádlo (jako v jediném z těch, co jsme ochutnali), opravdu je. Potřebujete:

500 g mouky, 250 g škvařeného vepřového sádla, 250 g moučkového cukru, 1 čajovou lžičku mleté skořice, kůru z ½ citronu a 1 hřebíček.

Příprava: mouku vysušte pár minut na plechu nebo v rendlíku v troubě – tentokrát by neměla zhnědnout, ale jen vyschnout. Rozetřete sádlo více méně do pěny (moc to nejde, není to máslo…), přidejte moučkový cukr, skořici, citronovou kůru a roztlučený hřebíček. Pak postupně po malých částech přidávejte mouku, až vytvoříte těsto – tentokrát se nesype a neláme, takže se vám ho patrně podaří rozválet na asi 1 cm silnou placku.

Z té pak kulatou formičkou nebo okrajem skleničky vykrajujeme kolečka (asi 5 cm v průměru), která klademe na nevymazaný plech a pečeme ve středně vyhřáté troubě (asi 180 stupňů) půl hodiny. Hotová kolečka necháme na plechu mírně vychladnout a ještě teplá je pocukrujeme.

Když jsem dokončila své pátrání a vyrobila první cukroví na ukázku, pokusná společnost se shodla, že by to mohlo být ono. A jestli se to nějak liší od těch „pravých“ španělských, tak že je to odlišnost zanedbatelná. Chcete-li, zkuste také.

A !que aproveche!

Pozn.: předpisy byly převzaty z různých španělských stránek věnovaných vaření a vyzkoušeny v tuzemských kuchyních mlsných kamarádů…

Aktualizováno: 24.1.2011 — 20:16

310 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dede s pejsky je nakrmena, napojena, naloděna a právě míří ku Praze, kde bude předána do rukou právoplatného manžela … prostě jak byla pravila Zana,
  bude hepáááááč! 🙂
  (h) (h) (h)

  (no s tím předáním se to maličko zkomplikovalo, neb Martin má nějaké povinnosti čičo a dostaví se později, ale zkrátka a dobře už se to chýlí téměř ke konci. Následovat bude společná cesta domů, do chaloupky.)

  (Dalmi pravila, že holky vypadaly báječně svěže, Kazánek trošku unaveně. Ale z toho se vyspí – myslím, že pesani budou spát tři dny a tři noci. 🙂 (h) )

  1. Už bude konec a DOMA (inlove) . A vlastní postel pro lidi a vlastní plot na štěkání pro pejsky. Chudák Kazan, tohle dlouhý cestování moc dobře znám, chápu ho a lituju (h) . Ale vyspat se z toho dá.
   Tak ať je jim doma fajn.
   Díky za průběžnou reportáž! (y)

   1. Tak vítejte Dede a (dog) (dog) ! Čest a sláva zajišťovacímu týmu. Dede, kráááásně se vyspi doma ve své posteli. DOMA!

  2. Caak naka Dede 😉 , ale pesanci, ti byli taak statecni – jak ja jim ten pelisek preju!
   Kazanku a Vuvuzeli, ajt se vam prvni noc zda opravdu sladkej ulovenej zajc. Aaanebo kachna – co jen chcete (nee, abyste nam tu v Cechach nekdy lovili kacenky, chran vas Tlapka Paane!!)

   1. naprosto jasný navádění (nod) . A oni si to budou pamatovat 😉
    A konečně bude jasný, kdo za to může (rofl) (rofl)

  3. to je dobře, že se velká anabáze zdárně blíží k cíli.
   Dede + (dog) + (dog) (bat) – vítejte doma (hug)
   Vavílo, díky za zpravodajství (sun)
   A Xerxovým a Dalmi pochvala před nastoupenou jednotkou (clap)

  4. Sláva, všechno dopře dopadá, naše milá Dede, vítej doma. Dobře se všichni vyspinkejte. |-) (inlove) (hug) (h) (wave)
   Vave děkujeme za reportáže . (handshake) (h)

  5. Ó – tak konečně se blíží konec anabase – už se těším na povídání o cestě – stejnak – ty cesty domů jsou ty nejlepšejší – vzpoměla jsem si na jeden slogan z památníčku a úplně se to sem hodí

   „Cestička k domovu krásně se vine,
   lepší je, krásnější, než všecky jiné!“

   Jo a už mám pro Dedin článek název „Z konce světa až do Čech“ – autorského honořáře se vzdávám ve prospěch čtyřnohých cestovatelů (nod) . A všem posílám pac a pusu – :* (inlove)

  6. Tak to je báječná zpráva a už jsou určitě zase o kus dál. Já jsem v deset večer zapínala počítač jen kvůli tomu, abych si přečetla hlásání z cest, nic jiného nestíhám. Je to strašné, ale já mám tak velký skluz, že sem nečetla ani pana profesora!!! Jenže na toho chci mít aspoň chvilečku klidu. Tak třeba v pondělí.
   Dede je opravdu neuvěřitelně statečná. Ale já jak jen nakukuju, tak vlastně netuším, proč nejeli autem. Nebylo by to jednodušší?
   Dobrou noc.

  7. Hurrrrráááááááá!!!

   Dede, Berryško, Kazánku, vítejte doma….

   (h) (h) (f) (sun) (sun)

 2. OT z Gorilkova:
  Rano byla rvacka – ale uz to jsou spis takove strkacky do Kacky, chci rici Bikirky. Nekouse se, netrha, spis se tak muchluje a duchluje a pohlavkuje. Biki ma teda jecak, ze kdyby gorilky nedostavaly caje a dzusy do plastu, praskaly by lahve.
  Zrejme Biki prichazi do dalsi rije a samice to citi. (Uz jsem tu psala, ze Bikirka nekolik let necyklovala a zacala znova az tady kvuliva krasonovi Richardovi?)
  A protoze po vzrusenem patku nikdo o pohled na muchlanici nestoji, prinasim foto mladeho, krasneho, zamilovaneho Padyho. To si Upitka umela poridit chlapa: navic je ‚cikounej‘ – rozenej instalater.
  Tak to jsem zvedava, jak to nakonec bude. Upita mela odejit do Jersey (ano, Jersey Geralda Durrella) a z Jersey mela prijit mlada samice Mawar i se synkem, vyrabet tu s Padym dalsi syny. Jenze kdyz oni jsou tak zamilovani – Upitka, ktera sve dva synky uz poslala Slovakum, a mladicek Pady, toho casu instalater v Indoneske dzungli…
  http://marfar.rajce.idnes.cz/Zoo_Praha_27.1.2010_Indoneska_dzungle/?p=pomahamegorilam.cz#P1050308.jpg

   1. Obvykle orangutani ziji tak, ze samci zvlast a samice (s pripadnymi mladaty) take zvlast.
    Neutvareji rodiny tak, jako treba gorilky.
    Ja bych myslela, ze Mawar klidne muze prijet a starat se tu o maleho synka, ale ze Upita by rozhodne nemela odjet, kdyz ted doslova zari laskou… a Padang taky.
    Je to moc napinave, ale rozhoduji zoologicke nadnarodni komise a nee naka Betulaskova, zaano… ;(

    1. Orangutani jsou taky velice manuálně zruční a hlavně véééélmi zvědaví. Prý s akcí Příbuzní byl docela problém. Totiž páni od kamerek si mysleli, že už to mají všecko zmáklí, protože u Gorilkových to báječně funguje, vyhodili Oranžské z bejváků, namontovali očmeny a jali se mnout si ruce, jak budou kukat na rodinný život. A kukali – nejprve viděli obří zrzavou palici, pak packu … do hodiny byla kamera na prvočinitele (chuckle)

     1. To je, Ygo, strasne zla pomluva, nebot kdyby nebyly u Gorilku kamerky NAD vecmi, alebrz v dosahu, zahy bys zahledla cernou, sedou ci rezavou cuprinu a pak zrneni… a pak by Tatunek narval kamerku do kose a ten kos Mojce na hlavu, zhruba tak asi…
      Zkusim inej ksichtik, nesazim na to, co z toho vynde.
      ;))

      1. Máš jistě pravdu – pokud by byla kamera v dosahu … ale u Oranžských byla původně umístěna ve stejné pozici jako u Gorilků – holt zrzavci mají delší paže čičo (chuckle)

 3. Teda jak to tu dneska sleduju (a sleduju vééélmi bedlivě už od rána), tak kromě sladkých dobrot je to samé těžké dobrodrůžo. Ale naštěstí to vypadá, že všechno skončí happy endem. A být to Hollywood, tak ve finále přijde Ríša ladným krokem přivítat Dede a pesany a udklušou spolu po pláži do západu slunce (rofl) A z nebe se snese šifónová šála (rofl) Ale asi bude naprosto stačit, když všichni skončí zdraví ve vlastních pelíšcích. Karolíno, zdravím maroda (cat) i zdravé kolegy (cat) (cat) (wave) (y) A všem zúčastněným na Velkém Přesunu hlubokosklon veliký (clap) Přátelé, kamarádi, to je na medaili a na panáka (party)

  1. A helemese, než jsem to odeslala, už je Dede tady. Dede, vítej i se smečkou (wave) (h) (f)

   1. Ale houby. Alík už měl toho harcování plný nítě a tak si vybral vlastní cestu života. Těžko říci, že emigroval, protože Alík je původu nejasného. Ctím jeho volbu. Však on se ve světě neztratí, neb je fešák. 😀

 4. Jardabus dorazil do hospůdky – Dede je konečně doma! (y) … teda, tím nechci říct, že je Dede doma v hospodě, ale že je doma, tady, u nás. (h) Skoro po čtyřech a půl letech ….
  (h) (f) (sun) (f) (h)

  1. Také vítáme doma, (hug) doufáme, že se Berrynce bude v Čechách líbit (h) (dog) (dog) (h)

 5. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Zemřel bohatý žid. Notář čte poslední vůli: „A Karlovi, kterému jsem slíbil, že si na něj vzpomenu v závěti, posílám srdečný pozdrav.“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný večer, hezké sny
  a pěkně se vyspinkejte. ~o)

  1. „Rubáš nemá kapsy, Zloto.“
   „Tak to šiješ u šaptnýho krejčího.“

   (Terry Pratchett, Těžké melodično)

 6. Dala jsem to omylem pod Karolínku, tak radši ještě nahhoru:

  Tak Dede už je na palubě Jardabusu, má v sobě řízek, Vuvu má míček od Xerxové a posádka se blíží k občerstvovací stanici, kterou jistí Dalmi. 🙂

  1. UF. To je opravdu dobrá zpráva. Dede, vítej doma. Jste stateční cestovatelé. Všichni tři. (sun) (h)

 7. Milá Karolíno (wave) , jsme kočičí jen o rok déle než ty, ale za tu dobu co sleduji tvoje (cat) + (cat) + (cat) si myslím, že jsi úžasně milující (inlove) zodpovědná (wait) a starostlivá (whew) kočičí máma. Držela jsem chlapečkovi (y) a teď jsem zapnula PC, abych zjistila co nového. Tak ať je to jen lepší (h) (sun) !

  1. A Dede vítám (wave) na rodné hroudě, ani na okamžik jsem nepochybovala, že to zvládne, už z výchovných důvodů, aby Vuvu viděla, že je schopná vůdkyňa smečky! Ale vomejvali už při tom akčním čtení (whew) . Radši si to ani nepředstavuju (tmi)

 8. Styčný důstojník Dalmi už čeká v občerstvovací stanici na posádku Jardabusu; až dorazí, hned dám zprávu. Celá cesta je řádně pod kontrolou. 🙂

 9. Abych nezapomněla: VŠEM VÁM MOC DĚKUJU ZA PODPORU! Jsem jaká jsem, prostě zodpovědná za život zvířátka, které jsem si k sobě připoutala a možná někdy slyším trávu růst a otravuju s blbostmi, ale to, co mám o kočičkách načteno, zdaleka nevyváží skutečně nastalé potíže a Vy jste tu všichni „staří mazáci“, takže umíte poradit. Přeci jen první můj kocourek přišel domů 14.09.2009. Takže jsem vlastně začínající služka kocouří domácnosti, občas konfrontovaná s nějakým tím problémem.
  Ale hlavně: umíte podržet a to je to nejdůležitější.
  Jdu mazlit a díky moc všem, jsem ráda, že Vás mám – máme! (h) všem.
  A zítra podám hlášení, jak se Ríšovi daří, já věřím, že vše bude v pořádku a zase z něj bude moje „mourovatá popelnice mazlivá vrnivá“.

  1. Ale to víš, že jo! To bude v pořádku, jen to chce vydržať, než ta reakce odezní. 🙂

  2. Karolínko (inlove) , jsem moc ráda, že Ríša vypadá lépe. (h) (y) A vůbec se neomlouvej, pamatuju, jak mi bylo, když byl kdysi Bertík celý zplihlý a netečný. 🙁

  3. Karolínko – myslím na Ríšu, tebe i ostatní kočičáčky – určitě to bude dobré! (y) (h)

  4. Tak Dede už je na palubě Jardabusu, má v sobě řízek, Vuvu má míček od Xerxové a posádka se blíží k občerstvovací stanici, kterou jistí Dalmi. 🙂

   1. Bude hepáč (inlove) (clap)
    Bude hepáč (inlove) (clap)
    Bude hepáč (inlove) (clap)
    Bude hepáč (inlove) (clap)
    Bude hepáč (inlove) (clap)

   2. Jee, ja scu taky riizeek, ja scu hracku, ja scu taky obcerstvovadlo – ja si du asi nalejt panaka. (d) (dance)

    1. Lásková (inlove) , jsem moc ráda, že už nechodíš mezi lidi chlupatá, nýbrž sametová. Doplnila jsem zásoby, tak až Ti dojdou, ozvi se. 🙂

     OT, Lidi, taky vám Zvířetník tak zlobí? Mně už dva dny děsně. 🙁

     1. Mila zpravodajko, zatim jsem spotrebovala jen dva papirky a jsem za cistotnou krasavici (dokud Babetka zas v noci nesunda kabat z vesaku a neustele si v kapuci), takze vydrzime sametovi este hoodne dlouho, dekuji. Vis, jinak mam mnoho obleceni takoveho typu, kde se kocici chlup neudrzi nebo ztrati.
      Ale uz se vazne tesim, ze po dvou letech navliknu cerne manzestrove kalhoty a na jare modrou manzestrovou bundu, mam oboje hrozne rada, ale nepodarilo se mi je od prichodu Pusinky uvest do pouzitelneho stavu – ty tipuju tak na 10 papirku nejmin a hodlam se na ne o vikendu vrhnout. Muck! :*

      1. Teda chvíli mi to šrotovalo: Bětulásková – gorily – chlupatá… Tož jsme tu různí, že… Ale pak mi to (snad doklaplo)

      2. Teda chvíli mi to šrotovalo: Bětulásková – gorily – chlupatá… Tož jsme tu různí, že… Ale pak mi to (snad) doklaplo (think)

        1. Mno, podiv, devenko, popravde si jednou za dva mesice ten knir proste oholim, tak zas nejses tak moc vedle, chna!

         To je frdel. Se bavim. A vyrazy „frdel“ a „frdelka“ a „nafrankovany“ jsem opravdu ukradla z goriliho chatu. Jsemt pouhy prenasec…

         http://www.pomahamegorilam.cz

         1. To tam občas čtu… je to napínavé, ale popravdě mám radši tvoje střízlivé sumáře (y)

  5. Karolínka, neospravedlňuj sa. (h) Starí mazáci alebo neskúsení, to je jedno. Až nebudeme vyplašení z problémov našich mačičiek, tak by sme ich nemali mať, pretože sa o nich nedokážeme postarať.
   Takže my, starí mazáci, doma s manželom v poslednej dobe riešime, či sa Benji vykadil a taký správný bobok nám urobí radosť, že by sa jeden divil, keby nás videl. (chuckle) Asi by nás považoval za cvokov (rofl) Ešte že mu chutí, ale keď má starý pán fungovať, tak mu musí fungovať trávenie. Tak sa priprav, že sa báť budeš stále, ale to je v poriadku. 🙂
   A Ríšovi stále držíme palce. (h)

  6. Milá Karolino, dobře vám rozumím. Tak držím s ostatními ze všech sil a fest věřím,že bude dobře

  7. Karolínko, preventivně bych teď už u Ríšy počítala s alergickou reakcí po každým očkování. Já nechala Penny kdysi dát pětikombinaci, ona otekla a začala se dusit, spravily to až lidský antialergika a od tý doby jí je (po poradě s vetem, kterej je naordinoval i prvně a řekl dávku! Některý lidský léky jsou pro zvířata jedy!) dávám preventivně před každým očkováním.

   Jednou jsem zkusila vynechat a zase jsem z ní měla buldoka, takže jsem jí to zase pěkně rychle nacpala.

   Když se jí to nacpe, do několika hodin splaskne a je pohoda.

   Ono tomu nijak zvlášť nepomohla i ta drobnost, že jsme tu tehdy měli špatnou šarži vzteklinové vakcíny… asi třetina vetů ji dostala a než se přišlo na to, co se děje, už byla ve zvířatech.

   1. Mno, tak sem se pridam, a ted naprosto vazne, Karolinko:
    Helejse. Pusinka ke mne prisla tak presla a prolezla nemocema a vubec komplikovana, ze – ackoli se mnou moje obvykla veterinarka nesouhlasi – a po porade s inou veterinarkou – ji neockuji. Vazne.
    Neni v planu, ze by nekdy opustila tento byt. Druhe dve kocky jsou naopak ockovane peclive a proti skoro uplne vsemu moznemu. Nacetla jsem spoustu rad a zkusenosti, nez jsem se k tomu rozhodla, nebylo to lehke rozhodnuti, ale rozhodla jsem se, ze u Pusinky se nesmi riskovat nic.
    Kratounka, ani ne petiminutova narkoza loni na vypucovani zoubku, ktera byla nezbytne nutna, to je vse, co jsem zatim (mimo par injekci a asi 1600 prasku ATB), dovolila…
    Porad ma v nosanku ten polyp ci co a vecne funi, na kastraci je potreba moc dlouha narkoza na muj vkus.
    Takze ani kastrovat ji nebudu (Babetku mozna jo, Babet snasi lekarske zakroky bez hnuti brvou). To ji radsi parkrat do roka budu objimat v naruci a otirat mokry zadecek a cekat, nez se vyfuni. 🙂
    Ja vim, ze se Ti to bude jevit jako podivny napad, a mozna mi tu par lidi vynada, ale zvaz to: jestli Risa nepujde ven, a pokud budes mit oba ostatni kocourky vzorne proockovane a odcervovane, mozna bys tuhle cestu take zvolila.
    🙂

    1. Tudy bych šla i já, kdyby nebylo pro psy očkování proti vzteklině nutný ze zákona. 🙁
     Vždyť já jsem jí nenechala dát ani injekci proti bolesti, když jsem veterinářku upozornila, že mívá alergickou reakci – veterinářka povídá, raději chvilku bolesti bez injekce, než se zase dusit… A to ji ten drápek dost bolel, měla ho rozštíplej na 3 kusy. (Naštěstí šel servat rychle.)

     1. Jejda, prima, ani nevis, jak jsi mne potesila – obavala jsem se, ze se na mne vyhrnou vycitky – ale Ty mi rozumis. Jsi mne podporila! 🙂

      1. Jo Pratchett, koukam nahoru; chna! Toho mam nejen celou knihovnu, mam i jeho podpis na plakatu ke Kobercovym, a ten plakat mam tady na stene nad pocitacem: a zas vedu, jupijaajoo, jupijaajuu!
       CHNA!

       1. Toho mam celou polici, co jsem ji kdysi udrhala kraje, koukni: http://pics.livejournal.com/ioanna_ioannina/pic/000523g4 a ta bestija – knihovna, ne Pratchett, ten za nic nemůže – si teď začala po iks letech nepravidelně dotahovat uzlíky. Tudíž se tak trochu jako naklání a jeví tendence se sypat. Zítra ji budu muset vyskládat a připoopravit, no už se na to fakt těším. (devil)
        Jináč já jsem zastánce co nejmenšího kecání Maceče Přírodě do díla – pokud možno. Někdy nemožno, a někdy hrozně těžko rozhodno mezi dvěma zly, jako u dušení vs. očkování…

        1. Koukám, že překlepuju jak o život, nejvyšší čas jít do pelechu…
         To ten svařák, to ne já… 🙂 (d)

         1. To je zajimaci, zdaleka nemam VSECHNY Pratchetty, ale mam tu radku DELSI! JUPIAJOO; JUPIAJEE!
          A Chna!

          Dobrou noc, Ty jsi moje holka. Sest a osm jsou ctrnact.

          1. Mám všechny Prattchety, teda týkající se Zeměplochy (clap)

       2. Nehci kazit iluze, ale věnování mám v několika a bez deníku a jedné vědy máme všechny, snad nás omluví naše dvacetileté postižení (blush)

        1. Yezinko (to není nadávka, to je zdrobnělina) , taky mám v jedné autogram od TP. (blush)

         1. Autogramy nemám, ale zato je mám všechny hodně silně očtený- a některý tak, že v nich už vidím chyby… budiž mi moje profese omluvou…

    2. Bětuláskovo, v tom tě podpořím, moje skorotchyně dává očkovat jen ty nově příchozí kočky a když přijde nová,všechny odčerví, pro sichr…no a protože z bytu se nikam jinam nehnou,kromě parapetu na zasí´tovaném okně, tak prostě očkování zrušila.. no,ono není divu s jejím důchodem a počtem koček..ale všechny kočeny a kočkouři u ní doma, jsou zdraví a v pohodě, takže se naočkuje jednou a pak mají pokoj….ostatně, já,která mám za sebou tu šílenou zkušenost s tetanovkou,na nějaká očkování taky od té doby kašlu, al emáím na to dobrou výmluvu – jsem alergik! 😉

  8. Karolínko tříkočičí, vždyť na to nás máš…ptej se kdykoliv na cokoliv… jsem ráda, že Ríííša je už na tom lépe! (h) (rose1) (*) my jsme smečka kočičí od roku 2001 a taky jsem o každou drobnost vytěžila kamarádku chovatelku a našeho veta 🙂 a i když budeš zkušená kovaná holka kočičí, ony stejně dokážou vždycky překvapit něčím novým 🙂 (cat) naše 🙂 btw: jestli ti to ještě sharka 4kočka nestihla napsat, kdyby byly jakékoliv problémy s očičkem, nejlepší je MVDr. Beránek u nás v Perníčkovém městě – vyhlášený kočičí vet. papapa z Pětikočičína a pěkné podrbání za ouškama!!

 10. Očičko se srovnává, ta zornička už není zdaleka tak obrovská. Ríša pořád spinká, hajá v postýlce na peřině u maminky a nabírá síly. Teď jsem vyměnila vodičku v obou miskách na podlaze a jednu vezmu na postel, namočím mu v ní prostě a jednoduše čumáček, aby se olízal a zkusím kousek mlsku – sýrovou pastu miluje. Nechám ho spát, kdyby byl problém, tak vyrazíme na pohotovost, ale nevypadá to tak. Věřím, že to byla opravdu jen ta reakce. B12 mu snad také neuškodilo, v té injekci ještě byla nospa a další 2 věci na posílení imunity a zmírnění alergických reakcí. Vždyť je to kocour bojovník! Kdoví, jak žil, nežli se dostal k Markétě? Přežil a zůstal neuvěřitelně mazlivý a miloučký, však on si s tím poradí. Už jsem klidnější. Tak se zítra ohlásíme, doufám, že s veselým Ríšánkem.
  Dede přeji poslední šťastné kilometry domů, pak si odpočiň, a to důkladně! Všichni si odpočiňte, Kazánek i Beruška. Moc na vás pořád myslím, i když mé vlastní problémy jsou teď trochu důležitější.

  1. Chce to trošičku času, už to vypadá dobře (y) A rozhodně se neomlouvej, kdybys viděla mě, jak jsem posledně vyšilovala… (sweat)

  2. Ríšánku (h) drž se ráno bude líp. Už se všichni těší že sobotní zprávy o tobě budou veselé. Jinak Karolínko zkus držkovku z drůběžích žaludků. Musíš ale mít těch žaludků hodně protože po uvaření a nakrájení na drobno tvoji kočičáci budou vyžadovat aby dostali pořádnou porcičku do mističek. A ten zbytek můžeš použít pro sebe na klasickou držkovku. Nemá chybu. Ríšánku hezky spinkej , spánek léčí

  3. já netušila,že budu schůzovat skoro do půl jedenáctý v noci, ach jo…ale jsem ráda, že už je Ríšovi líp..a ty si taky odpočiň…. (h) (y)

 11. POSLEDNÍ VLAKOVÁ PŘESTUPOVÁ ZPRÁVA Z CEST:

  Procházka v B(erlíně) skvělá, byť náročná (bágl) 🙂 , groteska s hledáním výtahu na správné nástupiště, horor při nástupu do vlaku, strašně moc lidí, žádné místo není kupé) – Kazan skvělý a Vuvu složila státnice ze socializace 🙂 Jinak psi jsou mokří – našli jsme jezírko. 🙂

  Tak to je skvělé, poslední zátěžovku zvládli. (y) Příští přestup je do Jardabusu. na Dede bude čekat Xerxová a pan Kosatka s řízky, čajem a hračkou pro Vuvu. 🙂 (h)

  1. To je drasťák na pokračování. Myslím, že Dede bude zítra spát až do oběda. Už aby byli v Yardovi a v péči Xerxovic rodiny. (y)

  2. Teeda jo, predstava motat se s dvema velkyma onahubkovanyma psama v narvanem vlaku …. nastesti Dede je ma vychovane. Docela se tesim na povidani, jak Vuvu skladala statnice ze socializace.

  3. Tak si říkám, že měla Xerxová vzít pro Dede flašku slivovice. Tohle se snad za střízliva ani nedá bez úhony přežít 😉
   V každém případě doporučuji po příjezdu jako medikaci velkýho frťana!
   A držím palce na zbytek cesty!

  1. Vave, ale to se nedělá, takhle lákat ubohý cizince z daleka na hadry, víš. Ale když si zřídíš e-shop, tak ti to odpustíme. 😉

    1. Mají stodesítky bavlny za 59 Káčé, moc pěkné, hafo – kdybych nevykrvácela na brýlích, nakupovala bych, až by se hory zelenaly. (chuckle)

     1. Vy asi radši nové látky, že? Mám hafo starého povlečení – flanel, plátno… Spíš do útulku?

       1. Právě právě… zkušené šičky by to měly dostat do praciček… možná něco dokulím na pražení, co? Tam mi poradíte tak či onak 8-|

      1. Liko, starý povlečení a ručníky schání Pavla Hybská z Kočičí naděje – depozitum Sezemice..takže pokud by se piškvorkářkám nehodily, tak se domluv s Pavlou na Hadech nebo na http://www.kocicinadeje.cz
       moje skorotchyně Věra, třeba z těch hodně prožídlejch dělá tkaný koberečky, takže Pavlu zazásobím, aby měly kočičáci v depozitu houpačky,podložky atd..ale do klecí pro marody a karanténní, potřebuje povlečení a starý plíny atd..ono to jen hoří…. (handshake)

 12. Tak jsme zpátky od veta. Náš tam nebyl, byla tam paní doktorka, Ríšu prohlédla, má trochu zvýšenou teplotu, ale už byl čilejší. Prý to je opravdu alergická reakce na přeočkování, příští očkování budeme prý volit jiné, asi mu v této kombinaci něco nesedí. Co se jí ale zdálo divné a čeho jsem si já vůbec nevšimla byly oči. Pravé očičko normální zornička, taková svislá čárečka, levé očičko obrovská černá zornička přes celé oko. Tomu vůbec nerozumím a pídr se tvářila, že taky nějak si není jistá, čím by to mohlo být. Mám ho pozorovat a okamžitě přijet, kdybych měla nějaké podezření, že něco není v pořádku. Naštěstí je před námi víkend a budu s nimi víc. Dostal, chudínek proužkovanej, zase díru do kožíšku, tentokrát se ozval a ohnal, ta injekce prý bude bolestivá a asi i byla. Ale pak se otřepal a vydal na průzkum ordinace, evidentně se mu tam moc líbilo. Ustlal si v šuplíku s rukavicemi a rozhodl se bydlet. Já vysolila 500,- a nějaké drobné a obě sestřičky i pídr se s Ríšou jen strašně těžkou loučily, protože prý tak milé zvířátko tam mají málokdy. On je fakt sluníčko. (cat) (sun)
  Takže teď mne čeká pozorování, já jak se znám, tak budu Ríšu prohlížet každých 5 minut, to zase bude akce. Drže, prosím, palce dál, protože se mi ten rozdíl v očich opravdu trochu nezdá. Normální to rozhodně není. Jestli se nějak uhodil? Čert ví a všichni svatí! Včera, když jsem přišla domů z té schůzky, tak ležela na podlaze přenoska, kterou shodili, jestli si v ní hráli a něco se stalo, uhodil se??? To se nedozvím, ale pozorovat ho budu. Ale s tou alergickou reakcí to začalo už před tím, nežli jsem tu přenosku našla, takže to by zase byly 2 problémy na sobě nezávislé…… ach jo! 3 kocourci trojnásobná radost, ale také trojnásobná starost!
  Jo a ještě mi celý den nejde mobil! (envy)

  1. tak aspoň částečně dobrá zpráva, i když jsem si byla skoro jistá, že je to po tom očkování – holt příště nějakou jinou „značku“… zkus si to pamatovat a až tam za rok půjdete, upozorni na to!!!!!

   a ta rozšířená zornice nereaguje na osvit? to by se mi pramálo líbilo – zatnu pěstičky ještě pevněji!!!!! (h) (h) (h) (h)

   1. Díky za palcodržnu, ale obávám se, že ji asi budeme ještě dlouho potřebovat! Když si totiž člověk přečte, případně ví, co všechno mohou znamenat rozšířené zorničky, nereagující na světelný podnět, tak mu z toho dobře není! Ale proč jen u jednoho oka??? Jsem zmatená jak lesní včela v truhlárně a vůbec mi není do smíchu.
    Převaluju v hlavě ty nejhorší varianty a snažím se zklidnit, ale moc se mi to nedaří. Jestli si hráli a přenosku shodili a spadla na něj? Může mít lehký otřes mozku, cokoliv, ale chodí normálně, nemotá se, nezvracel, měl jen lehoučký průjem ráno, jinak vše v normálu, čůral, vyskočí bez potíží na parapet……. chjo, fakt jsem z toho vyřízená.
    Nežere, to bych i chápala, když jednomu není dobře, tak se do jídla moc nehrne, ale ani mlsánek si nevzal, no uvidíme večer. Trochu mám obavy.
    Ale součet 7, tak snad!!!

    1. Držíme. (y)
     U toho očička může jít i o nějaké ochrnutí svalů, doufám, že dočasné. Když mě naposled přeočkovávali proti klíšťatům, tak mě potom na nějakou dobu úplně ochrnula jedna ruka (bohužel zároveň bolela). Vím, že je to trochu déle, ale zatím bych zcela nevylučovala, že jde o součást reakce na očkování.

  2. Určitě bude dobře, Karolíno. Víš že se říká ‚hojí se jak kočka‘ a i když je Ríšánek kocour, platí to i na něho (nod) . Pochlapí se a ustojí to! Držím palce.

  3. Ted‘ mě napadla taková jednodušší varianta. Nemohla mu, vzhledem k té silné alergické reakci, prasknout za okem žilka? To není problematické, po čase se to samo vstřebá. Mě např. při alergii teče z nosu krev. Ne teda že bych vykrvácela, ale kapesníky jsou růžové, protože je sliznice překrvená. Takže proč ne žilka za okem?

  4. Karolínko, držím palce dál. (h) (y) (h)
   S tím očíčkem, může to souviset s očkováním. Taky mě napadlo, jestli to třeba neměl už předtím, jen to nebylo tak výrazné, protože byl v pohodě.

  5. Risanku, Risanku, co Ty si vsechno navymejslis! Vyrid panicce, ze rozsirena jedna zornicka muze byt take reakce na ockovani – uz jsme o takovem pripadu cetli, srovnalo se to samo do druheho dne, tak koukej zejtra koukat normalne a panicka at to nahlasi. :*

  6. Karolíno, stále to vypadá jen na silnější reakci, které odpočinek pomůže. Nebojte (y)

 13. Tak drobivé těsto nemusím,úplně mi stačí o Vánocích výroba vanilkových rohlíčků (nod) .Mmch.,na Seznamu je zpráva o gorilím samci v anglické ZOO,který chodí vzpřímeně jako člověk.Rovněž tam píšou,že se nemusíme jet podívat do Anglie,protože máme v Pražské ZOO chodící Bikirku a hned je tam její fotoportrét 🙂 .Jinak držím palce Karolíně,aby s kočičákem (inlove) u veta dobře pochodila a moc myslím na Dede,aby dobře dojela (n) (h) !

  1. Bikirka je lepsi, protoze to uci ostatni – uz skoro vsichni z rodinky zkusili jit jako ona. (party)

   1. Bětulásková, ty mě mateš! Jednou parlamo italiano bez diakritikano a najednou ti to klávesnicově krásně sviští? Objevila háčky a čárky nebo jsi taliánovi nevěrná??

     1. Téééda a víš že jsou Italiáni dost žárliví?? To jsem zvědavá na ty errory (ne že bych ti je přála) (rofl)

 14. Terro -san, díky za zajímavé recepisy ale zkusím až za hodně dlouho. Musím se přiznat, v Třeboni v té uličce co jsme bydlely byla naproti cukrárna s belgickými pralinkami. Ještě teď jsem sebe pyšná, (rofl) jak málo jsem jich sežrala. Dovezla jsem ale domů krabičku na ochutnání, ach bóže, co jsem to jen učinila, ještě,že letos jsou Velikonoce dost pozdě.
  Prostě to nešlo, nešlo oddolat. (^) (chuckle) (wave)

 15. Terra-san, to se to moc pekne cetlo. (inlove) Ja si moc rada ctu recepty s povidanim – takova gastronomicka antropologie. A ten figl se suchou moukou, jak uz taky poznamenala Lika: diky za nej. Mne ty sadlove kakakove kolacky (viz Hanca), taky obcas praskaji.

  Drzim palce Karoline a Risankovi (taky se mi zda, ze by to mohla byt reakce na ockovani) a myslim na Dede se psincem ve vlaku. A uz ZADNE dobrodruzstvi. (y)

 16. Mňam, sádlové cukroví, jedno z mých nejoblíbenějších! U nás se dělají hodně tmavé, kakaové dortíčky plněné marmeládou, maminka dělávala i vykrajované a slepované rohlíčky, ale na ty já nemám nervy (anebo spíš šikovné ruce 🙁 ) právě kvůli jejich křehkosti. Ta lahoda, když se tohle cukrovíčko úplně samo rozplývá na jazyku, mňam mňam!
  A díky, terro-san, za popis španělských vánočních zvyklostí! Co stát (národ), to jiné tradice a je zajímavé podívat se k sousedům. Chudáci Španělé, oni musí na dárky čekat až do Tří králů, no to jsou nervy! 😀

 17. Dneska mi jde další balík ZOOHIT, milý pan řidič od GLS-pan Huňáček mi zavolal,že ho má naloženej, ale že by potřeboval být dneska brzo doma, dítě má nějakou besídku,takže by ji chtěl vidět, jestli by mi nevadilo,že by mi balík hodil zítra ráno po 8mý hodině domů, protože pojede nakupovat. No jistě , že mi to nevadí..to je servis, ale pochválit ho můžu jen tady… (rose1)
  V balíku jsou sítě,takže se budou až se oteplí,síťovat lodžie…a je tam nějaký papu, to budou mít holčičky radost….. (blush)

  1. Šarko – strááášně Ti závidím. Já jsem i podruhé udělala veleobří špatnou zkušenost – dokonce takovou, že mi Zoohit poslal jako omluvu slevový kupón navíc. 😀 😀 😀 a nevím jestli to tu můžu takhle hodit do prostoru, ale myslím že můžu. Nechávám si občas něco poslat z Chiba a to vozí taky gls – teda tady v Praze a moc milej kluk co už se známe, jak má na starosti můj rajón, mi říkal, že zoohitový balíky mají takzvané označení „B“ a tyto musí být doručeny ve stanovené lhůtě jinak nemá řidič prémie (píšu to trochu zjednodušeněji) a to by vysvětlovalo proč to nechávají u sousedů, nutí to do práce a tak podobně.

   1. On to Zoohit s tím necháváním u sousedů má i na stránkách, ale chce to podrobně číst podmínky dodání…..a závozu…… (wait)

   1. Mohl, ale to by neviděl kočky 😉 , juž mám balíky doma, vše došlo v pořádku. Naprostým. Gourmetky, který v ČR v regálech v životě nebyly – s vajíčkem, kočkám se dělají boule za ušima ,jak dlabou..a síť dorazila,rohovej hajzlík a dvě egyptský myši… (angel)

  2. Dlužím hlášení o tom, jak to dopadlo s mou reklamací. jen připomenu: dodávka nepřišla a nebylo zřejmé, kde se stala chyba. Dělala jsem bububu a byla mi poslána další, ovšem bez jednoho druhu kapsiček. Plus kód na 10 % slevy na příští dodávku.
   Pak přišla zásilka ve dvou bednách, z toho jedna byla rozmočená, ale nic nechybělo. Pak přišla druhá zásilka v jedné bedně, bez jednoho druhu kapsiček. Ptala jsem se, co s tím, jak to vrátit. Prý nijak, protože přepravní náklady jsou velké.
   Takže po bububu mám dvě dodávky a 10 % slevu na další – a tím pádem všem ZOOHIT vřele doporučuju. když se vyskytne problém, postaví se k němu jako chlap. 🙂 Slíbila jsem jim s poděkováním, že je budu doporučovat; tímto svůj slib plním. (nod)

   1. Za mokrej balík nemůžou, ale když jsem jim vypsala, jak blbě lepí balíky, tak přišly dneska přímo vzorové…. (chuckle) a Věruška už taky objednala, Royalky, celejch 24 kilo..no neberte je,když po všech slevách vyjde kilčo na 103 koruny…

  3. Nám přišla zásilka minulý týden (od příštího týdne zkoušíme nové konzervy). Jeden balík byl sice otevřený (to je také nápad přelepit krabici plnou konzerv jen papírovou páskou), ale bylo tam všechno a holčičky se už těší.
   P. S. S doručováním obvykle potíže nemáme, protože u nás je skoro pořád někdo doma.

   1. To lepení jim napiš do toho odkazu,jak se tě ptají,zda jsi spokojena s dodáním, bez zpětné vazby se to bohužel nezlepší….oni to neberou jako že jsme potížisti,ale jako podněty ke zlepšení a to je hodně důležité….

 18. ZPRÁVA Z VLAKU: (ptala jsem se Dede, jak je)

  Zatím dobře, jsme v kupé s jedním Holanďanem a psi natolik vyplnili prostor, že nikdo další se nesnaží přistoupit, ač je vlak plný 🙂 zrovna teď mu spí na nohách 🙂 Pán je laskavý a nestěžuje si 🙂 Děkuju a mávám.

  🙂 (h)

  1. To naprosto chápu. V Holandsku jsem mnohokrát viděla celé rodiny s více psy, jsou asi zvířátkoví.
   Tak šťastnou cestu a Jardabus na cestě. Dík za zprávy ! (clap) (wave)

  2. Já slyšela, že Holansko (no dobře, myslím tím Nizozemí, ale já říkám Holansko) je velice přívětivé ke psům – mám dojem, že není třeba košíku a snad dokonce ni vodítka – a Holanďani zbírají i mimo obydlená území. Tak snad to bude pravda.

   1. YGO, prosím, zkus napsat jak Dede přijíždí domů, chtěla bych vědět jestli má ještě ten šifónovej šál. (inlove) (handshake) (h)

    1. S dovolením skočím do řeči místo YGY. Jenny, šifonový šál skončil na nadraží v Berlíně, pověšený na kandelábru, když byla vhazována Vuvu do vagónu (wave) .

 19. Za 2 hoďky vyrážím. Zatím žádná změna, ani k lepšímu ani k horšímu, akorát Melíšek je vykulený, co se děje a proč si parťák nehraje a Zrzínek to pojal jako velký neklid v domácnosti a preventivně zalezl za bydlík. Ach jo! 😐

  1. Karolínko, teď jsem si přečetla dnešní vývoj ;(

   vodu bych mu dala stříkačkou, jinak ji do něj asi nedostaneš – určitě bych to aspoň zkoušela… ale snad už to vydrží

   moc moc držím Ríšánkovi palce a holky tlapičky (h) (h) (h) (h) (h)

  2. a dej hned prosím Tě ségra vědět, jsem tu značně nervozní, víš, že Richard (h) je můj favorit….držíme: (y) (y) , já i 4 (cat) a tati taky (y) (y)

   1. Samo, hned jak dorazíme domů od veta, tak se ozvu s hlásáním. (call)
    Hele 7, to by mohlo být dobré znamení.

    1. držíme usilovně… u nás se po očkování taky zvadlo jak kvítek a dělalo se plyšový pes… kočky se jen zdravě naštvaly. nějak jsem to přehlédla, ale domýšlím se, že Ríšánek má nedobrou reakci!! čekáme na zprávy v Pětikočičíně!!

  3. Taky držíme, myslím, že to bude jen hodně silná reakce na očkování, ale veta to určitě chce (y) (y) (y)

  4. Celá naše smečka drží palečky i drápky, tak snad už večer bude dobře. Ríša je kluk šikovnej, on to zvládne! Vzpomínám na svou první fenku, ta po očkování na vzteklinu totálně odpadla, fakt jsem se bála, že o ni přijdu, jenže to bylo na vesnici v roce cca 1978 – já školou povinná, pejska vybulená na rodičích (nechtěné štěně u sousedů – měl ji střelit myslivec!!! :@ ), takže žádná kontrola na veterině, jen se čekalo, co bude – dopadlo to dobře – a fenka mě doprovodila jako drůžička na svatbě… (y) (h) (y) (h) (y) (h)

  5. Chudinka Ríšánek – držím palce. Zikmund na podzim chytil taky jakousi virozu a byl jako hadrová panenka. Po antibiotikách se velice rychle otřepal – ale taky jsem mu musela dávat vodu injekční stříkačkou, aby nebyl dehydrovaný a nemusel na kapačky.

 20. Milá terro-san (inlove) , děkuju za článek. Člověk si běžně neuvědomuje, že jinde mohou mít lidi něco jinak. Třeba Vánoce … myslím ale, že na pouliční divadlo je u nás tou dobou přece jen dost chladno. Přece jen jsme od jihu Španělska kousek výš na sever. 🙂
  Recepty na cukroví mi ale musíš připomenout za tři čtvrtě roku, teď je určitě zkoušet nebudu. Stačí, že sním, na co přijdu, ještě abych si to sama pekla! (chuckle)

 21. Tak přiznávám, že mě dneska recepty příliš nezaujaly. Na sladké moc nejsem, mandle také zrovna nemiluji. Navíc jsem včera z nešťastné lásky snědla 7 bonbonů a doteď je mi z toho špatně.

   1. V týdnu nemůžu, brzo ráno vstávám a musím jet do práce. Dokážeš si představit, jak dlouho se odbourává 7 x 53 %? Jednodušší bude vynechat ty bonbony, zvláště když jsou čokoládové.

    1. nevím, každej to má jiný (angel) , ale 7 bonbonů bych najednou sníst nedokázala (whew)

     1. Já normálně čokoládu vůbec nejím, to bylo jen pomatení z nešťastné lásky a doufám, že nepřijde recidiva (té čokolády samozřejmě).

       1. Na konci roku míváme ve firmě večírek, já se obvykle zakecám mezi dělníky a pak radši ani nechci počítat, kolik jsem jich vypila (přestože je to jen ta prodávaná 40 %). Jsem si jistá, že o hodně víc než 10, možná i přes 20. To je jedinou za celý rok, kdy toho víc vypiju.
        Ale jak říkám v týdnu bych se neodvážila ani 2 a nad jedním bych hodně přemýšlela: večer si dám panáka a ráno ve tři čtvrtě na pět už musím být na cestě. Řidičák riskovat nechci.

  1. Na tom není nic divného – kdyby tu někdo popisoval skvělou slezinkovou polévku, mozeček a plíčky, ale stačila by i obyčejná držkovka… tak taky obrátím list 😀 A budu ráda, že jenom list…

   1. Terro-san, ty nejíš drš´tkovou polívku? Tak to jsi mne zklamala… plíčky na smetaně jedině od mé matky…slezinkovou polévku jsem nikdy nejedla…. (wasntme)

    1. Sharko, já vlastně nejím žádné vnitřnosti kromě jater – a ty froté ručníky v držkovce fakt nemusím. Je to moje nejslabší „labužnická“ stránka… 😀

     1. pro mne jsou ty fro´táky lahůdka a zadělávaný, taky nemají chybu…no co, já zas nejím plněný papriky v rajský, tam už mi vadí jen ta vůně…přitom plněný papriky grilovaný nebo pečený,bez té rajské, ty miluju..ale ta kombinace paprik s rajskou, to je moje slabina….ani kdybyćh padala hlady… (blush)

      1. Ono taky nalit na plneny papriky (certvijak kde zapikany nebo co) sladkou rajskou to je blbej napad!
       To se musi delat vsechno v jednom hrnci a ta omacka nesmi byt moc sladka.

       1. Mně chutná všecko, co jsem nemusela vařit (chuckle) , ale ta slezina…no, nevím. Plíčky jsou moc dobrý, když to člověk umí. Kdysi za totáče jsem je vařila často a docela jsem to měla namakaný. Jenže je to dost práce, což má smysl hlavně, když tím člověk fakt ušetří. Tehdy to platilo. Dneska ani nevím, kde bych je sehnala…

       2. no Jendo, ale to j epřesně ta kombinace – nakejslá rajská s paprikama dělaná dohromady, co nesnáším….že mě natahuje jen ta vůně (wait) (pro mne spíš smrad)

     2. Tak v tom s tebou souhlasím. Jak to na mě z té jinak sympatické gulášovky jukne, utíkám pryč. A z vnitřností mám ráda slezinky na šťávě, ale musí je udělat moje maminka, jinak je nejím. Plíčka a podobné věci obcházím taky širokým obloukem, játra smažená v trojobalu považuju za útok na své zdravíí, jím jen restovaná a radši drůbeží. Není to se mnou lehký…. 😛

      1. Jejda, to je chutí! Já játra miluju jakkoliv připravená, ale ne smažená. Vnitřnosti mám ráda prakticky všechny, plíčky teda neee. Vařené vnitřnosti a vůbec, jídla z nich, považuji za lahůdku. A dršťky jsou pro mne lahůdka obzvlášť. Dělám je na spoustu způsobů, mám speciální kuchařku, ve které jsou jídla jen z drštěk a nemá to chybu. Chodila jsem se svojí někdejší spolužačkou ráda do bufáčů na dršťovku, protože ona milovala tu vodu a já to maso. Takže jsme si každá vyjedla to své a pak jsme si, pro pobavení místních štamgastů, talíře vyměnily. Ale nemám ráda dršťky nadroboučko nasekané. Musí to být pořádné kousky. Název „froťák“ je trefný, už se ujal! (chuckle)

       1. Francouzi mají dršťky za „předkrmovou“ delikatesu a koukám, že by se tu takové závitky z drštěk dobře ujaly. Ale beze mne, prosím, milé dámy, já už jsem si svoje „dršťkové peklo“ odbyla před léty – v situaci, kdy se tyhle dobroty nedaly společensky únosnou formou ani odmítnout, ani podstrčit pod stůl chlupatému kontejneru…

        1. Moje babička dělávala „bílou“ drštkovku, byla skvělá, negulášová. Jenže já pak měla období, kdy jsem drštky nemohla (potkala jsem se se starejma a smrděly tak děsně, že jsem to několik let nemohla zapomenout) a mezitím jsem ten recept zapomněla.

         1. Bílou dršťkovku dělá pan mistr kuchař Sapík ve svém restaurantu…receptík mám..pošlu….nebo dám na Mlsotník…. 😛

     3. Chacha, froťák je velice výstižné a já můžu všechny vnitřnosti, jen se slezinkou si nevím rady, tu neumím upravit.

      1. Zkus španělské ptáčky: slezinu nakrájet na přiměřeně dlouhé kusy, nakrojit, aby se udělala taková kapsa a další postup je úplně stejný jako u klasických ptáčků. Recept na polévku nevím, ale zeptám se.

     4. Já taky, já taky nejím drštkovou a vnitřnosti a ani ty játra. Náš přítel vet zdvihá ukazováček a říká játra nééé, těmi prochází i se zastavuje nasbírané svinstvo z celého tělíčka a když tam toho znečištění zůstane moc tak si i ztvrdnou. Fujtajbl, to mi je znechutil! On to podal víc fundovaně, ale výsledek je stejný. Kaju se, jestli jsem játromilcům trochu pokazila chut‘. Do smrti dobrý (handshake) !

      1. JanoBa., on má váš vet pravdu – proto taky z pohledu škodlivosti jsou nejlepší játra drůbeží (za krátký drůbeží živůtek moc škodlivých látek nepoberou), a nejhorší hovězí. V podstatě záleží na délce života příslušného dobytčete (pokud neberu v úvahu nějaké zvláště nechutné podmínky výživy téhož). Já sice játra nevyhledávám, ale jsem ochotna připustit, že jsou dobrá a pochutnat si na nich. Narozdíl od všech ostatního vnitřností…

       1. Terro-san nebo kdokoliv – můžu poprosit o mlsotník-vnitřnostník? Vnitřnosti nám totiž obyčejně zbudou, ono dnes lidi je už asi neumí udělat nebo se jim nechce nad tím dlouho stát, je snadnější hodit na pánev nebo gril flákotu masa, že? :^) A zajímavá by pro mne byla obzvlášť ta slezina, nějak ji neumíme, tak si vždy pochutnají jen psové… 😉

   2. Když se ta slezinková polévka dobře udělá, je to delikatesa. Mozeček jím jen v polévce, s rýží a hráškem, mňam. Oboje dělávala babi. Pajšl já také ráda, zadělávaný s bramborovým nebo chlupatým knedlíkem, správně okyselený. Nejlepší je srnčí nebo kančí.

   3. Hlasim se k tem, co pajsl absolutne ne. Mozna diky skolni jidelne, ale proste ne. jatra jsem kdysi milovala, az jednou pred tak 15 lety, kdyz tady byl synovec ve skole, a miloval jatra na cibulce, jsem to zas varila a nejak behem krajeni se mi to tak znechutilo, ze jsem uz od te doby jatra nikdy nejedla. Ale jatrovou pastiku si jeste rada dam.

  2. Čtu dobře? Z nešťastné lásky? Nešťastná láska může být jen ta ke zvířátku, které se se mnou nechce mazlit. Ale žádnej chlap za nešťastnou lásku nestojí! (chuckle) A ještě si kvůli chlapovi kazit žaludek?!

   1. Chlapi mi za to také nestojí. U mě je podobná diagnóza jako u terry, jen o kotě. Jak mám vysvětlit v domácnosti, kde jsou někteří proti kočkám zaujatí (např. Rija), že jsem se do jedné kočky zamilovala? A ještě ke všemu do kočky s rodokmenem?

    1. No, to máš těžké, ale potěšila jsi mne, že to není kvůli dvounožci, ale čtvernožci! Tak držím palce. (y)

    2. Highlanderka Roxana? (h) No, vždyť nám její podařená sestřička taky nalomila srdce i sebevědomí. Zatím jsme paní chovatelce ještě nenapsali…

     1. Přesně ta. Dalo se očekávat, že až přijde čas na kočičku, že bude černá a možná i poněkud ochlupacená, ale tohle jsem přece jen nečekala. Navíc bych jí vůbec nemohla pustit ven a babičku Kiminu by z toho, že se nastěhovala kočka, asi kleplo.

    3. To nevysvětluj, to se nedá a nám nemusíš, my to tak zažíváme…. 😉
     a nebo se poděl, sdělená bolest,poloviční bolest a třeba se najde řešení…. (y) (h)

    4. Nojo, tak tomu rozumím, taky stůňu po kočce – bez rodokmenu, kdyby tak byla černá se zelenýma očima, ale teď to ty svý polovičce nemůžu udělat. Co nám odešel Ferda, tak prý už žádná kočka 🙁 . Pravda, moc se mu nechtělo ani do psové, ale Arinku jsem si prostě prosadila (chuckle) . S kočičkou (nebo kocourkem) musím počkat, teď do té patálie s babčou – tchýní, ho nechci nutit do něčeho, co nechce to by asi nepřežil 😉 .

     1. ale to se neboj a pošli přání Nejvyššímu Kočkovi… CD už to zařídí 🙂 ještě jsem nezažila, aby toužebné přání od srdce zůstalo nevyslyšeno. v tomhle je na CD spoleh a zařizuje věci, jak tady všichni víme, promptě, v dobu nejvhodnější a bez možnosti opravného prostředku proti rozhodnutí N.Kočky/Psa. slova drahých poloviček “ nejde“ “ nikdy“ „v žádném případě“ CD nezná, nepřekládá 🙂 pravda, někdy vhodná doba přijde za rok či dva… (rose1)

 22. Neměli bychom tu Dede překřtít na Udatu ? Tohle vydržet fakt není legrace. Zaplať bůh za Xerxovou!
  (flex) (y)

 23. A po každém vyspání by měl být aspoň trochu lepší. Souhlas se Sharkou, jídlo nenutit, vodu aspoň na jazyk. Vlhkou vatou mu třeba otřít ksichtík, péči kočky oceňují a uklidňuje je.

  1. Připojuji se k palců držení pro Ríšu – souhlas, může to být po očkování, i když je to hodně bouřlivá reakce… Ono to přeočkování bývá horší. Nějakou vodu by dostat měl, kapátkem nebo stříkačkou pár kapek do tlamky, bez jídla vydrží. V každém případě bych zkontrolovala místo vpichu, jestli není oteklé, horké, jestli kocour nemá bledé sliznice – ale vet by ho měl vidět tak jako tak.

  2. Karolíno, záleží na tom, co všechno jsi nechala očkovat, nejhorší reakce jsem zažila, když se očkovala vzteklina najednou s pětikombinací. Pokud to byla jen trojkombinace nebo čtyřkombinace BEZ vztekliny, tak by už reakci na očkování mít neměl, taky to podle mě není první přeočkování. Radši bych k tomu veterináři zajela.
   Jinak se omlouvám, že tu moc nejsem, ale 23.12. jsme se stěhovali, já začala chodit na plný úvazek do práce a je toho nějak moc, do toho dph, uzávěrky….
   Všem potřebným držím palce!

   1. Trojkombinace bez vztekliny! Nevím proč očkovat proti vzteklině, když ho ven nepustím. Teď jsem ho šla zkontrolovat, spinká v posteli. Je pořád stejně apatický, otevřela jsem mu tlamičku a chtěla kápnout vodu, ale odstrčil mne zadníma tlapkama, takže jsem toho nechala.
    Hodiny posunuju očima, aby už bylo 14.30 a mohli jsme vyrazit!

 24. Sladké po Vánocích ne, dokonce na balkóně ještě pár vanilkových rohlíčků a nějaké perníčky jsou. Zbytek byl vyluxován pečlivými dětmi. 🙂 Zato bych si dala něco jogurtového lehkého, já snad budu muset něco spáchat, ale přesně nevím co…

  1. Matyldo, máš stejné chutě v této době jako já. Spáchám jogurtovo-tvarohovo-zakysanosmetanovo-ovocný „dortík“. Jako tužidlo se mi osvědčuje Ztužovač smetany (takový velký) od Dr.Ötkera. Určitě to znáš, velmi rychlé jednoduché, když tak ti to napíšu soukr.

    1. Tohle dělám, svěží dortík.
     2x zakysaná smetana + 1x ušlehaná šlehačka, frťan rumíčku, do to vrazit dvoje piškoty a vše promíchat. Do dortové formy vrstvu té vzniklé piškotové hmoty na ni vrstvu kompotovaného ovoce,řádně okapaného, dávám něco pikantnějšího, rybíz,nebo borůvky, ananas nebo cokoliv jiného, pak opět vrstvu ,tedy zbytek piškotové hmoty a nahoru nakrájené kompotované ovoce, třeba meruně nebo broskve,po okrajích třeba půlměsíčky mandarinek, dle libosti. Pak nechat v ledničce vychladit ,proležet, nejlépe do rána ale stači i dvě hoďky, opatrně nožem obroubit dortovku zevnitř a odepnout, celé to pěkně drží při sobě a lze krájet jako dort.
     Asi to všichni znáte ale je to velmi svěží a dobré.

     1. Ňam ňam … Já ještě formu vymažu a vysypu strouhaným kokosem a nasypu i nahoru na ovoce. (tmi) (happy)

  2. Matyldo, my taky mám po vánocích ke sladkému poněkud odtažitý vztah, ale alespoň mohu dodat jednu zkušenost, kterou jsem o vánocích neměla – polvorones jsou ještě křehčí a ještě rozpadavější, když se tak tři týdny uleží. Příště budu péci dřív…

  3. A co třeba Vlhkou dámu?
   To se hrábne do mrazáku pro nějaké drobné ovoce (borůvky, maliny, ostružiny, jahody jsou vhodné jen čerstvé). Pak uvař dortové želé. Do skleněných misek vytřených olejem, naskládej ovoce, nalij želé, nech trošku ztuhnout (na zmrzlém ovoci je to hned), kydni trošku bílé holandie s vanilkovým cukrem (jeden vanilkový cukr na půllitrovou holandii), narovnej piškoty a přimáčkni, zase trochu jogurtu a zase piškoty. Ulož do lednice a za 2 hodiny vyklop misku na talířek, máš-li chuť ozdob šlehačkou, čokoládovýma hoblinkama, mandlovýma lupínkama,….. a můžeš mlsat.
   Rychlé, lehoučké jak peříčko a veeelmi dobré. 😛

   1. když si oddělíš pro dospělce,tak přimíchávám do jogurtu s vanilinovým cukrem i rum .-)

   2. Hmmm, v mrazáku je jen rybíz ve všech třech barvách a višně. Letos nám nějak nenarostly ostružiny a tayberry děti sežraly vždycky rovnou z keře. Musím kouknout, ale asi tam nic jiného nebude.

    1. tak udělej rybízovej koláč – pečenej s jogurtem v těstě ,posypanej drobenkou…na netu jich najdeš….

    2. A co takhle kousek ananasu, jedno kiwi a mandarinka, vše nakrájeno na menší kousky…?
     Zbytek ananasu doporučuji doplnit šunkou, ementálem a tramínem. 😉

   3. Ano, dobré, Hollandiu cedím přes hustší ceďák, nechám vykapat dost „vody“ a vznikne mně mou nazvaný hustý řecký jogurt 😉 . Ten používám všude místo šlehačky. Vynikající je do okurkových tzatziků. Matyldo, vydrž, ještě dnes pošlu ten „dortík“.

    1. Alex, prosím, pošli to taky mě 🙁 honí nás mlsná a nevím co s tím. Kupované je fšechno moc sladké.

  4. Sejdi do sklepa, prohlédni sbírku marmelád, nějakou archivní si vyber a v kuchyni si jí přimíchej do kvalitního jogurtu. Rychlé, jednoduché a nemusí se to rozležet.

   1. Tedy „archivní marmeláda“ mě dostala! Znám z dřívějších časů, kdy se doma více zavařovalo než marmelády snědlo, a některé kousky by si byly opravdu zasloužily památkovou ochranu. Teď je to spíš naopak, jednak já nejsem až tak zavařovací, jednak se u nás spotřebují hromady palačinek a mřížkových koláčů… ale hlavně těch palačinek. Obligátní sobotní snídaně… 🙂

    1. To já si je pěstuji: udělá se marmeláda, uloží do sklepa a jí se až po několika letech. U některých to nejde dělat (např. meruňková), ale ty ostatní stárnou jako víno. Teď zrovna je v kurzu ostružinová marmeláda z konce minulého tisíciletí. 😛

     1. Je pravda, že kdysi rybízová marmeláda, která už nešla ze sklenice vyndat a musela se vykrájet nožem, byla moc dobrá. Ale dřív jsem to moc neocenila, a teď zase tu jednu polici marmelád, kterou stihnu přes léto vyrobit, neuhájím ani vlastním tělem. A že se snažím – taková třešňová marmeláda s čokoládou (děvenky tomu říkají třešňová nutela) ta mizí přímo zázračně… 🙂

      1. My jsme takhle vyhrajovali z keramického „kyblíku“ archivní švestková povidla. To byla dobrota!

       A musím pochválit španělské vánoce. Já mandle můžu, tak na to třeba i dojde… 🙂

     2. A pak jsou marmelady ktere tak proste konci. (Spis koncivaly.) Treba cernorybizova. Nikdo to nejedl, ale babicka byla zalozenim megaloman. Takze plantaze cerneho rybizu (zahrada cca padesat krat sto metru ale cesticky jsou plytvani mistem) a kazdy rok spousty flasek cernorybizove marmelady a stavy. Tak jakypak dnes vyhodime rocnik?

      1. A já mám zrovna černorybízovou marmošku ráda. To je jeden z mála druhů, který dělám.

      2. A co jí použít do litého perníku? Ten je rychlý, jednoduchý a chutný. U nás se šťáva z černého rybízu (marmeláda se nikdy nedělala) vždycky takhle spotřebovávala.

   1. Tak něco podobného dělám zcela pravidleně, já měla na mysli spíš Vlhkou dámu a podobné delikatesy- prostě aby tam nebylo moc těsta 🙂

 25. AKTUÁLNÍ A VELMI DRAMATICKÁ ZPRÁVA OD NAŠÍ CESTOVATELKY:

  Tak už jedem! Ráno tram pohoda, ale na nádraží nakonec drama 🙂 My na začátku, náš vagón na konci. 2 min! Běh s báglem a psy po peróně. Nestíháme, v běhu naskakujeme do vlaku, Vuvu vhozena, za jízdy se prodíráme 4 vagóny, lidi svačí, Vuvu chce taky, omlouvám se 🙂 nacházíme naše kupé, vítězíme! 🙂

  Dede je zlatíčko. (h) Moc držím palce, aby už to bylo v klidu. (y)

  1. Šmarjá, Dede to má jako drama na pokračování… předpokládám, že v nejbližší době bude psy vozit jen autem, protože toho bude mít plný zuby. Ty palce jsme ještě nepustila (h) (y)

  2. to si ve Ferdinandě užijeme, doufám, že má Dede fotku,jak vypadala před odjezdem a pak spáchá další – jak po dojetí sem…protože toho 12.2. bude už zase vypadat dobře a ty skvělý zážitky budou odpovídat stylu paní Frýbové,když psala o Robinovi (chuckle)

  3. 4 vagóny v průměru po 60 lidech, každej třetí svačí, to máme 80 řízků, baget, salámů a jiných trajdalámů – eštěže to s Vuvuzelkou NEŠLEHLO! :))

   1. Mno, chtěla jsem dát sice INEJ ksicht, ale taky dobrý. Neznám. (rofl) Na prstech jsem si musela ujasňovat, kolik jsou 8+5… Chňa!

    1. Bětuš ! Můj skrytej autismus dosáhne vrcholu, když mi naskočí 8 + 9 to nikdy, ale fakt NIKDY nedám na první dobrou. Přitom vím, že když čísla otočím 9 +8 „něma problema“ můj mozečíček… Už jsem si zvykla. 😀 8)

     1. Já jsem to považovala za dyskalkulii- musím si otočit všechny příklady s devítkou, od 9+4 dál. (blush)

  4. Vuvu měla dostat za odměnu svačinu 😉 (inlove)
   Tak snad už dál bez infarktových stavů (y) Dede je (*)

   1. Všichni jsou (*) (*) (*) , jak se znám, já bych takvouhle akci kulový blesk odstonala… ale to je spíš nezvyk, protože jsem člověk výrazně nestěhovací (a děkuju za to osudu) a prakticky celý život bydlím ve stejném domě – krátkodobé přesuny nepočítám, to bych se nedopočítala, ale celou domácnost jsem nemusela přesouvat nikdy. Obdivuji a držím všechny palce, co mám, aby už se žádné infarktové příhody nekonaly. Konec konců, nervy má člověk jen jedny, i když jsou jako kotevní lana…

    1. Dle mé zkušenosti jde opravdu dost o zvyk… A i když se delší dobu nestěhuji, tak mě ten zvyk dostihuje při úklidu – co jsem nedržela tři roky v ruce, to letí (ninja) 🙂

  5. ještě musí přežít ten Berlín… (nod) Tam je naštěstí velepark velmi blízko. V Drážďanech snad bude připravený plyšák, a cukr v čaji s citrónem (wave) a hlavně další ruce na bágl a psiska… a už žádný další vlak.
   Za chvíli jdu vyběhat Betku (odpoledne a večer ji babča vypustí na zahradu), usmažím řízky (to by nebyl výlet (chuckle) ), zbalíme se a jedem… Sice je času dost (dojede tam až večer, ale protože jsme ji lámali na výlet až do Berlína – a Dede to statečně zamítla, tak máme dovču a spoustu času a jedeme se výletit 🙂 – po dlouhé době bezpsa… to se může i do Zwingeru )

   Je tu krásně – k čistému sněhu, který uplynulý týden krásně obalil všechny stromy, střechy, ploty.. se dneska přidala námraza a slůňo (sun) svítí a je mocmoc krásně

   1. Doufám, že bude žížeček i pro statečnou Vuvu a Kazana. (chuckle) Xerxová, jsi zlatá, že poslední etapu vezmeš Jardabusem (chuckle) ! (h) Totéž samozřejmě platí pro pana Kosatku. (wave) (inlove)

   2. Přeji krásný výlet, má být hezké počasí, snad nad celou Evropou. Tož si to užijte!!!!

   3. Jejda ! Tak teď i TUPEJM došlo, že Xerxová jede pro Dede za hranice všedních dní, aby pomohla s poslední etapou „Cesty od někud někam“. Snad to není blbý, když napíšu, že to je fakt moc hezký. Od Vave zase moc ráda čtu tlumočené zprávy. Je to (a to myslím úplně vážně) dobrodrůžo.
    Tak GOOD LUCK !

   4. Jéje a jestlipak bude i zwingerová zasněžená fotodokumentace včetně slavného příjezdu posádky? To by bylo fotožůžo 🙂 Ovšem uznávám, že foťák v těchto situacích může překážet (wait)

      1. Myslím, že Andy měl dneska jet do Maastrichtu, takže třeba na tom peróně zůstal schválně 🙂 a byl jen vhazovač 😛

  6. No prosím – a to jsem si myslela, že cesta vlakem bude nuda k nepřežití (chuckle) – a ono to zatím tak hezky adrenalínově probíhá (teda hezky pro nás – pro zúčasněné až po nějaké době a nějakém frťanu). Až bude Dede usazena zase doma v Čechách, bude si muset semtam nějakou takovou cestu stříhnout, aby nevyšla ze cviku a aby nám nezakrněla (chuckle) (chuckle) . Já mám štěstí, že to nečte – v tom případě bych si ani nedovolila něco takového říct 😡

  7. To je nádhera, Dede stíhá ještě on-line zprostředkování cestovních zážitků (clap) Čte se to hezky, ale klobouk před ní hluboce smekám, je opravdu skvělá! A stejně tak Xerxovi. Tak držím palce, aby zbytek cesty proběhl bez problémů (y) (y) (y)

 26. Kočičí lidičkové prosím o radu: s Ríšou jsem byla ve středu na přeočkování. Cca v 16.00 dostal díru do kožíšku, byl strašně hodný, ani to nekomentoval. Včera odpoledne jsem přišla domů a můj žravý popelnicový kocourek ležel apaticky na dece v posteli a vůbec mne nepřišel přivítat. Nechal se hladit, vrněl, trochu jakoby škytl, vypadalo to, jako že se mu chce dávit. Večer jsem měla nutnou schůzku, takže jsem se převlékla a chvíli ho pozorovala, k mističce nešel, jen ležel a spal. Po příchodu domů situace nezměněna. Celou noc spinkal v nohách, ani se nehnul, ráno se šel vykakat, ale pak si zase lehl a spal. Vůbec nic nejedl i přesto, že v mističce byla lákadla typu Gourmet Gold konzervička apod. Apaticky leží na boku a spí. Může to být reakce na tu druhou injekci? Veta jsem volala, řekl, že ne, že to je běžně v průběhu 24 hodin, tohle že už je pozdě a kdyby se stav nezměnil, tak ať přijedeme. Ale např. Beda a další kamarádka mi řekly, že po přeočkování měly stejné problémy. Jsem z toho nešťastná, nevím, co mu je, k vetovi pojedu, je tam odpoledne, ale třeba ještě někdo poradíte.

  1. teplo, ticho,tekutiny, tišící prostředky (hlazení) a transport (na kontrolu k vetovi)..
   to víš,že je to možný,že to má po očkování,pochybuju,že by snědl něco,po čem by mu bylo blbě a ani se nepoblil a ležel a funěl….

   pokud víš,kam ho ďobnul,tak to místečko zlus najít,jestli se to nenítí….

   Nikdy nezapomenu,jak mi přeočkovávali Tetanovku a co se se mnou dělo..myslela jsem ,že umřu. Pak jsem přešla k jinýmu doktorovi.

   1. Teplíčko tam má, ticho tam má, vodičku jsem dodala čerstvou, ale vůbec nemá na nic chuť.
    Chodím ho kontrolovat, Melíšek je celý zmatený, kouká na mně vyděšeně, co se to děje, Zrzínkovi je to tradičně šumák. Vyčkáme do odpoledne a uvidím, co nám doktor řekne.

    1. Bude to po očkování, Karolínko (inlove) , ale za vetem zaběhni. Hladím po tlapce, neboj. (h)

     1. Taky myslím, že je to reakce, i když s tak silnou jsem se nesetkala, naši kocouři byli vždycky spíš jen trochu spaví, jak vyráběli protilátky. Ale každý tvor reaguje jinak. Jestli se nezlepší, určitě jděte za vetem. Držím palce!

     2. Já doufám!!! Ale když ho tam vidím ležet tak nehnutě, smutného, apatického, on je jinak tak úžasný optimista, veselý ukecaný kocourek, všude je ho plno, doluxovává ty mističky po Zrzínkovi i Melíškovi a teď ho ani mlsánek nezláká….. je mi z něj smutno! ;( Vyčkám do odpoledne, to tam bude náš vet.

      1. V očkováku máš,kolik by měl mít tep a teplotu,ten tep bys mohla napočítat…buď se z toho vyspí nebo s ním sjedeš na veterinu. Jídlo bych mu nenabízela, ale pití ano. třeba i na vatičce a vymačkat do tlamičky, pár kapek…

  2. Borůvka byla po některých očkováních velmi spavá a nežravá. Kubovi včera přeočkovávali tetanovku, tak ten spavý a nežravý ten nebyl, zato dneska ho to pekelně bolí- a Kuba vědomě uvolňuje svaly při ďobanci, což si nacvičil při píchání atb, když měl boreliózu.

   1. Tak to já po tetanovce myslela,že umřu,bolest kloubů a také obratlů v páteři byla podobná,asi jako když Vám je zavřou do louskáčku na ořechy a snaží se je rozlousknout, nedokážete ani pohnout hlavou,jen to děsně bolí,chcete řvát,nejde to,tak Vám jen tečou slzy a začíná Vás bolet svalstvo, chcete se otočit a nějak vstát,protože s eVám chce čůrat, spadnete z postele a plazíte se,než Vám po několika pohybech dojdou poslední síly a bolest Vás nadobro ochromí, tak Vás po dalších několika hodinách najde dnes už bývalý manžel a blbě se Vás zeptá,proč se válíte na zemi,zabít ho nemůžete, nemáte sílu. když to po nějaké chvíli pochopí, nedá Vám ani deku a jde volat pohotovost, protože dejchám a nejsem v bezvědomí,přijedou až za 2 hodiny, pořád jsem bez deky a on sedí na židli a čučí na mě. přemýšlím, jestli se fakt počůrám. Přijela pohotovost. Doktor mě nechává naložit na nosítka a jedeme. V nemocnici na mne koukne starej praktik a povídá mi – neočkovali tě? To mrknutí víčky hrozně bolí. tetanus? Zase to moc bolí. A neměla jsi nedávno,tak před měsícem třeba chřipku. hergot,proč zas musím mrknout,že jo. ÁÁ jsme doma. dejte ji do postele,dejte jí napít,dejte jí mísu,pak jí dejte pokoj a ty se zkus vyspat. Ono to přejde, asi tak do večera. probíhá tebou takovej oslabenej tetanus. prokrista,jak by probíhal ten neoslabenej??? Pustili mne za 2 dny. Doktorce,co mne bodla,praktik zavolal a nadal jí do krav! Exmanželovi jsem vynadala po návratu domů.
    Jsou věci,na který se nikdy nezapomene. (whew)

    1. Naštěstí tak zlý to není, bolí ho jen to rameno. A naštěstí mu doktorka hned přikázala dva dny necvičit, jinak by ten magor šel i s bolavým ramenem dneska na trénink.

    2. drahá, po tomto by mi asi vynadání nestačilo…měl by štěstí, kdyby stačil prchnout před litinovou pánví… (hug)

    3. Šmarjá to se mi otvírá kudla v kapse… kumulace blbů nebo lenochů je fakt někdy na vraždu… Žes to přežila, máš Darwinovu jedničku (y)

  3. Den dva divnej bejt může – ale už by se měl vracet k normálu. Jestli se do odpoledne nezmátoří, raději s ním na veterinu zajeď. Broučka hladím, i když jsem ho ještě neviděla ani na fotce! 🙁

   1. Už máme připraveno povídání a tam je v celé své kocouří kráse.
    Teď jsem ho zkontrolovala, žádná změna, je mi jen divné, že po prvním očkování neměl vůbec žádné potíže. A ve čtvrtek byl taky v pohodě hned po tom ďobanci. Nerozumím tomu. Zabalila jsem ho do deky a každou hoďku ho jdu zkontrolovat a pohladit.

  4. Karolínko, Moša nejedla dva dny a když jsem ji donutila se postavit, lehla si mi pod rukama. Měla zvýšenou teplotu a tvářila se, že mi srdce pukalo. Náš pan veterinář na Zbraslavi (a ti jsou řekla bych velmi dobří) mi řekl, že ano, že reakce může mít rozptyl až 48 hodin. Veterinář se ale podívat musí to je jasné, jen jsem chtěla abys veděla, že se to stát může.

   1. Díky, já už si to taky myslím. V 15.00 nastupuje ten náš na odpoledně-noční směnu, tak tam budeme v čekárně první.

 27. Díky, ale po vánocích musíme omezit přísum sladkostí (i když lákavých).
  Ještě ke včerejší diskusi (nebyla jsme na netu celý den):
  Inteligence a výcvik se vůbec nevylučuje. Výcvik není a nemá být tupý dril. Ano, pro výcvik je nutná základní poslušnost, ta se musí podobně jako psaní nebo násobilka nadrilovat (ale i když nejsem úplně nevzdělaná, píšu děsně a s násobilkou mám občas mírné problémy). Jinak správný výcvik rozvíjí vrozené schopnosti psa.
  Chodí k nám cvičit kamarád s tollerem (Nova Scotia Duck Tolling Retrievet). Čubina byla nejprve velmi ehm… samostatná. Výcvik ji nebavil. Později se pán naučil s ní pracovat a ji to začalo strašně bavit. A co víc. Neztratila radost ze života (kočku prožene, kosa vyčmuchá, blbosti dělá), ale naučila se spolupracovat se svým člověkem, zdokonalila se v orientaci v terénu. Poslušnost celkem jakž takž, ale má daleko víc zábavy a jen kvete. A páníček si pochvaluje, jak je holka šikovná a vnímavá. Před tím měl pocit, že je paličatá s trochu hloupá (ostatně i chovatelka říkala, že jsou toleři hloupější – není to pravda jsou jen jiní a musí se zaujmout jinak).
  Nevidím rozpor mezi dobrým výcvikem a rozvinutou inteligencí. I škola pro lidi může být tvůrčí místo nebo kasárna. U psů je to stejně. Myslím, že žádný z mých psů výcvikem nezblbnul.

 28. To vysušování mouky před přípravou „sádlových španělských koláčků“ je výborná finta. Totiž když naše sádlové koláčky praskají, může za to vlhká mouka – podle tradičních pekařek se má péct z loňské, která je (bývala) zřejmě sušší. Moc děkuji za inspiraci!
  Dede a spol. dnes dorazí domů, určitě v pořádku 🙂

 29. Terro-san – díky za inspiraci! (sun)

  A Dede i pesanům držím všechny palce! Ať vlaky jezdí, Dede nesněží, Berrynka čůrá a vůbec! (flex) (y)

  1. Držím už od včera. Datum jsem si pamatovala, jen jsem nemohla reagovat, neb jsem byla také na cestách (na štěstí jen do Prahy a bez psů)

 30. terro -san, nedávno,okolo vánoc, jsem si brzy ráno dělala kafe a pustila jsem si k tomu starší primácké vaření s Petrem Stupkou a zrovna tam měl jako hosta paní, co žije cca 50 let ve Španělsku. Turrones tam spolu dělali a ještě tuňákovej salát a nějaký další vánoční jídlo…jsem moc ráda, že jsi mi to připomněla…na závěr vařili Paellu – takovou do vánočna a nějakej vánoční nápoj, já to někde poštrachám v Archivu Primy, to by se ti líbilo….. 😉
  Mě spíš naskočí u Španělska klobásy a Chorizo, španělský mušle a víno…a pak z dob minulých – MS ve fotbale a Naranchito – pomerančík- symbol tohoto mistrovství. O koridě nemluvím, tu nemusím..ale Španělsko – to je POŠETILOST MOCNÝCH s Funesem a Y.Montandem..můj hodně oblíbený film…. (chuckle)

  1. Tak to máme, sharko,podobné preference… korridu ani omylem, „Pošetilost mocných“ zato můžu! Jeden z mých neoblíbenějších filmů… a španělských inspirací není nikdy dost.

   1. A když se řekne Španělsko, „naskočí“ mi jamón serrano, empanadas (takové mňamózní slané koláče) a grilované papričky. A cava. Já totiž nejsem na mořské plody… takže chobotnice má smůlu.

 31. hezký pátek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Tak dneska Dede (a Berry a Kazan) pokračují ve velké cestě. Snad nebude nikdo následovat Alíka (wait) A Berry má, zdá se, s Kosaticí (bat) víc společných znaků… (chuckle) Beta se venčí od malička na povel „bobek“. Při dlouhých cestách ale nic… Hrozné přemlouvání a stejně se většinou první den nevybobkuje… Na „normálních“ jednodenních výletech žádnou potíž nemá.

  Popis „jiných“ vánoc je zajímavý, dík za něj.

  1. Můžeš mi popsat, jak docílím povelu bobek? Mimi kakalo venku i na zahradě a když jsme se přestěhovali do menšího, na dvorku se vykakalo jen v případě nutnosti. Majda byla venku a na procházky nechodila. Teď chodí pravidelně a za 5 měsíců co je u nás se včera potřetí vykakala venku Jinak to svědomitě donese domů a hned po příchodu to vyklopí na dvorku. Když je to celistvý bobeček, tak ani neva, mám to sebrat venku nebo doma, ale jinak…….
   Cestovatelům držíme všechny tlapky

   1. Povel bobek se učí asi takto – když na vycházce pejsek čůrá/kaká, tak se musí slovo bobek při akci několikrát opakovat, následně chválit a třeba odměnit. Je to jeden z nejužitečnějších povelů 😉 , stejně tak ukazování zubů (ikdyž nemáte výstavní ambice) je v případě, že se stane nějaký malér typu – rozřízlý jazyk, zapíchnutý kus dřeva, k nezaplacení – náš vet je vždy unešen, že nemusí páčit tlamu a nehrozí mu pokousání.

    1. Děkuji, už jsem odchovala několik štěňat. Jak se učí povel bobek když pes nebobkuje – neboli jak vysvětlit, že bobkujeme venku a ne doma. Navíc madam je estétka a nerada to dělá i na tom dvorku pod dohledem

     1. My říkáme Čurej, psová po mně obvykle hodí pohled typu Tak se nezblázni, udělá cca tři kroky, dřepne si, vyčurá se a při tom na mě kouká, jestli to vidím, jak se snaží. Pokud je vystresovaná, nefunguje to. Jinak taky velím Tak už tam hoď ten bobek, tak skloní hlavu a začne čuchat, po nalezení vhodného místa- což nemusí být hned- se nahrbí. Ve stresu opět nefunguje. Takže na běžné použití dobrý, ale jinak…. |-(

      1. Tak to já mám naučenou Pitinu,že když řeknu – Jdu čůrat, tak se milostivě bez keců a nějakýho protahování ze mne zvedne a po mém návratu je připravena se zase na mne ve stejné pozici uvelebit. 😉
       Jinak když chci vstát,tak má k tomu spoustu kočičích keců a průpovídek a děsně dlouho jí to trvá (angel)

       1. No vida – tak to už jsi opravdu jenom krůček od toho, aby ses naučila na Pitinin povel „Jdi čurat!“ bez řečí a zbytečného protahování zvednout a vykonat (chuckle) (chuckle) .

        1. Ona to možná i někdy říká,ale já jsem natvrdlá…vždycky,když si jde na mě lehnout, tak jako tak tázavě čučí a něco povídá a já jí vždycky říkám – No jo,polez,to víš,že můžeš…a ona to asi žádost o souhlas nebude, on to bude dotaz,jestli za okamžik nebudu chtít vstát a jít…nebo poňouknutí,abych si došla hned,protože ona si chce na mne lehnout (chuckle)

    2. Ještě se mi osvědčil povel Drž – ve smyslu „bude to bolet, ale pomůže ti to“. Cvičili jsme to na třískách v dásni, ale pes pochopil a zobecnil. I to vet ocení, a hlavně psa nepřepadne a necokoli rychle, bez varování a ze zálohy, jak jsou obvykle zvyklí (a jak se prý učí ve škole). Když ví, že pes bude spolupracovat, chová se k němu jako k živýmu tvorovi. 🙂
     (Mě to přepadání ze zálohy vždycky strašně štvalo, asi je to poznat, takže jsem si zapracovala na vycvičení psa i veta. 🙂 )

 32. 🙂
  Tak se musim pochlubit … na stara kolena se ze me stal DJ. V pondeli jsem pripravil (s dopomoci) a dneska poustel hudbu na milonze. A zatim to vypada, ze to celkem vyslo. Pred vanoci totiz skoncila jedna z prazskych milong (tancirna argentinskeho tanga), protoze tam chodilo malo lidi a protoze poradatel odjizdel na delsi dobu kamsi. Nastesti se povedlo sehnat partu nadsencu, domluvit to s majitelem Jam Cafe a od tohohle ctvrtka jedeme zas.
  Prijdte se nekdy podivat, vstupne se neplati.
  Jam Cafe, Narodni trida 25, Praha. (Skoro) kazdy ctvrtek.
  (http://www.youtube.com/watch?v=Pgbt0oD-MnA – tuhle skladbu jsem taky hral, je to jedna z much nejoblibenejsich)

   1. No Lida tam bude mit nekdy od brezna kurz pro zacatecniky, jinak dalsi ucitele jsou na caminito.cz a buenosairestango.cz
    A kdyz das vedet, tak ti sam muzu poskytnout rychlokurz 🙂

  1. Dobrá věc, Jendo – a konec konců, na nové zkušenosti není nikdy pozdě, ne? Tak ti k nim gratuluji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN