PSI: Zpráva z porodní bedny – nové vydání

Je to rok, co jsem psala zprávy z bedny. Porodní bedny, na tu TV skoro nekoukám. Ájina štěňata budou brzy slavit první narozeniny. Ale Ginny už je velká holka. Takže jsme se rozhodli, že letos si štěňat odchová ona. Ája si vyzkouší roli babičky.

Krytí i březost byla bez problémů, Ginny kynula. Podle ultrazvuku jsme očekávali zhruba 8 štěňat, ale veterinář říkal, že to nedokáže už přesně spočítat, protože jich je tam hodně. Osm nebo více. Bylo jich více. O dost. Bylo jich 12. Ale to předbíhám.

Před porodem měřím feně každý den teplotu. Jakmile o zhruba stupeň teplota klesne, znamená to porod do 24 hodin. U Ginny se objevil výrazný pokles teploty na Silvestra. Šla jsem si radši lehnout, abych aspoň něco naspala. O půlnoci mě vzbudily petardy. Ginny ani Ája se jich nebojí, ale stejně jsem ji šla zkontrolovat. Když se proběhla, objevilo se pár kapek plodové vody. Ale jinak se nic nedělo. Vydržela jsem ji hlídat asi do půl čtvrté. Ginny usnula a já si říkala, že si také aspoň na hodinu zdřímnu. Na zazvonění budíku jsem vyskočila a šla zjistit situaci. Samozřejmě tam byla čtyři narozená štěňat. První největší fenka se narodila mrtvá, pravděpodobně se udusila. Ostatní byli živí, jen drobnější. Bylo jasné, že jich bude hodně…

Tak jsem zažila nejpozoruhodnější silvestrovský (nebo novoroční) flám v životě. Štěňata přicházela na svět zhruba v půlhodinových až hodinových intervalech. Ginny se starala dobře. Po deseti jsem už měla pocit, že začnu křičet „hrnečku dost“. Při jedenáctém už byla Ginny docela unavená a štěně jsem musela z obalů vysvobodit já. Dvanácté už zvládla kolem desáté dopolední sama. Nakonec jich bylo v bedně 11, z toho 8 pejsků a jen 3 fenky. U nás zřejmě statistika neplatí, naše feny rodí kluky, fenečka od nás je vzácnost. První otázka byla, jaká bude Ginny máma. Ukázalo se, že je z dobrého rodu plodných fen a pečlivých matek. Mléka měla dost, jen těch štěňat bylo až příliš. Ale všichni byli šikovní, životaschopní, již po prvním dnu přibírali.

Druhá otázka byla, jak bude na narození vnoučat reagovat bába Ája. V přírodě ve smečce není normální, aby se rozmnožovala podřízená fena, když je vůdčí fena plně plodná a v dobré kondici. Záleží na individualitě a trochu i plemeni, ale nejhorší varianta je, že vůdčí fena štěňata podřízené zakousne. Nebo se mladá o štěňata bojí a chrání je. Může je pošlapat, přenášet, může napadnout druhou fenu. Doufala jsem, že na tak katastrofické scénáře nedojde. Ale skutečný vývoj událostí jsem nečekala.

Ája byla ze štěňat úplně vedle. Pokoušela se vlézt do bedny a když jsem jí to nedovolila, aspoň kam dosáhla malé olizovala. Ginny to nevadilo. Stejně jsem si netroufla je nechat v noci spolu bez dozoru a další probděná noc mě nelákala. Ája spala u mě v ložnici, Ginny se štěňaty v kuchyni. Ája mě zřejmě považovala za naprosto lehkomyslnou a nezodpovědnou osobu. Ta osoba by nechala mladou se štěňaty na pospas! Aspoň mě nutila v pravidelných intervalech chodit rodičku kontrolovat.

Ložnici máme v patře. Když jsem ráno kolem páté hodiny šla dolů už po čtvrté a v šest mě Ája nemilosrdně zvedla, že je čas se jít starat o mladé, začala jsem o pochybovat o tom, že odchov ve zdraví přežiji. Že je to zvíře paličatý cvok jsem věděla již dříve, ale její umanutost byla poněkud únavná. Prostě se rozhodla, že bude o štěňata pečovat také. Kontrolovala jsem, zda Ginny Ájina péče nevadí. Nevadila. Vypadala dokonce klidněji, když měla mámu u sebe. Ája čistila dceru i vnoučata a nakonec si do bedny lehla k nim.

Postupně štěňata přelézala mezi mámou a bábou a zkoušela od feny, která nerodila, sát. Ája spustila mléko další den už ležely feny svorně v bedně a štěňata pila tu od jedné, tu od druhé a najednou byl klid. Áje se nalily struky a po pár dnech už nebylo jasné, která z fen je matka a která bába. Kojí obě. Kvalita mléka musí být srovnatelná, protože štěňata přibývají, jsou spokojená, lesklá.

Samozřejmě první mléko – kolostrum – měla jen matka. Ale prvních 24 hodin se Ája nepokoušela kojit. Pak jsem se snažila, aby štěňata pila od obou fen střídavě. Teď už jsme plně najeli na dvoumatečný systém. Holky buď leží v bedně spolu, nebo se střídají. Jaký v tom mají systém jsem nepochopila, ale zjevně se nějak domluví. Obě jsou spokojené, štěňata prospívají.

Nejprve jsem se bála, aby některá z „matek“ štěňata nezalehla, přece jen je bedna konstruovaná na jednu fenu se štěňaty. Ale obě byly opatrné a pozorné.

Momentálně jsou štěňatům dva týdny. Mrňousci se už nejistě staví na nožičky, očka se jim proloupla. Zatím koukají a chodí jak opilí námořníci. Kolébavý krok na široké základně, občas to nevybalancují a upadnou. Zrak mají kalný, nezaostřený. Ovšem dokážou už se pěkně ozvat, když se jim něco nelíbí. Lidskou ruku zkoušejí ožužlávat, už jim je dotek příjemný. Jen přikrmování ještě pár dní počká. Dvě mámy jim zatím docela stačí.

Aktualizováno: 18.1.2011 — 18:42

164 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Nádherné vyprávění…štěníci jsou kouzelní a společná péče maminy a babiny je dojemná… se tu culím na monitor jak náš Piškot na lipánek 🙂

 2. Gratuluji k nadělení, miminka jsou krásná. A je úžasné, jak si fenky pomáhají, to je teda vztah! Dole jsme se dočetla , že jsou rasy flet? :^) Nikdy jsme nic o této rase neslyšela, mohu se příležitostně dovědět více? Dík moc a všechny zdravím, v tom nadšení jsme na pozdrav zapomněla! Doufám, že se vám všem daří co nejlépe (inlove)

    1. Dík, YGO..takže to je retrievr a ne flet, ale flat, je to tak…už trochu hňápu. No jo, retrívři jsou úžasní milánkové. nevěděla jsme, že je jich tolik možností, nejlepší je ten kudrnatý (wasntme)

     1. Ano, ten kudrnatý se mi také moc líbí. Dokonce u nás chodívá jeden hnědý kudrnatý a tady jsem se dozvěděla, že je to dost rarita neb a protože kudrnatých je u nás moc málo a hnědých jen pár. Je to takové vznešené víře – prokluše s neuvěřitelnou elegancí okolo člověka, aniž by ho bral na vědomí. Jednou jsem ho páníčkovi – takovému sympatickému mladému muži – pochválila, a byl evidentně moc rád.

      1. Já jsme kudrnáče „na živo“ nikdy neviděla, musí být zvláštní ty kudrlinky hladit.

       1. Tak pocitem z pohlazení neposloužím. Pro kudrnáče jsem byla něco jako vzduch. Vůbec mě nebral na vědomí. On asi opravdu nemá potřebu se kamarádit s cizími, ostatně jak EvaŽ píše ve svém skvělém elaborátu. Takže jsem se k němu zase za každou cenu nehrnula a spokojila se s pohledem.

 3. Milá Eviž, asi nenapíšu nic nového ale moc Ti mimča přeju (y) maminy jsou skvělé,

  no a mimísům přeju ty nej nej pánečky (y)

  a já se těším na svoje štěníky, někdy snad…..za dva roky (f)

 4. Jovo dnes s Rozverníčkem stávkuje?!

  Víte, jak se řekne anglicky “ atlas hub „?

  Facebook!

  😉

 5. Hurááá, zpráva z porodní bedny (clap)
  Tak ať vám to šlape, ať se prckům i maminám daří a najdou se brzo príma páníci (y) (h) (y) !
  A všem hodně zdraví (inlove)

 6. To je nádherný nadělení černejch stříber! A úžasný, jak si holky pomáhají!
  Máš doma bednu plnou lásky. (inlove) (dog) (inlove)
  (Zavěštím si – taky se celou dobu myslím, že jedna malinká zůstane doma.)

 7. Krásne šteniatka, super matky a prefektná panička, ktorá to krásne skomentuje. Nie je čo dodať . (h) (h) (h)

 8. Ještě jsem nepogratulovala k úspěšnému dvojmatečnému systému a krásné černé jedenáctce štěňat. Už se těším, až z nich bude běhající tlupa. Ty možná o něco méně 😉

  A malý dotaz – podívala jsem se na webové stránky chovné stanice, kde je otec štěňátek (také loňských, že?) i Ginnin psí taťka. Byl tam také vyfocený jeden hnědý flet přiměřeného věku od stejné zahraniční chovatelky jako je Bingo. Mají ho tam pořád? Je případně možné s ním jednou nakrýt Áju nebo Ginny? To pro povzbuzení hnědých štěňátek – a u Áji je to možné, že? Mně se tahle barva velice líbí od té doby, co jsem u nás viděla toho hnědého kudrnatého. Ne že by se mi černá nelíbila, to by nebyla pravda, jen že ta hnědá je vzácnější. Je to jen má zvědavost. Mimochodem ta chovatelská stanice je opravdu jedinečná a letecký snímek půvabný.

 9. Evo, to je neuveritelne heboucke nadeleni a to jak funguje dvoumatecny system jenom dokazuje jak fantasticky umis psy vychovat – jako napr. ze jsou holky sebejiste a nepanikari. Preju vsem stenitkum ty nejlepsi panicky.

 10. Mně se líbí, jak Eva skromně říká, že oni s MLP nic, to všechno holky samy. (dog)
  V tom případě tedy máte nevšední a mimořádné pejsky (jako holky)… (h)
  Tak ať se jim daří a těším se na další povídání! (f)

 11. Evo, máme s Myšátky ve zvyku každý denkouknout na fotky u článků na Zvířetníku a dneska se ozýval jásot „Jé psí miminka!!!“. Strašně se jim líbila. No a já se k obdivu přidám, obě velké holky jsou skvělá a mimísci jsouprostě k zulíbání. Tak hodně štěstí při výběru nových páníků, ale na to je ještě čas. Zatím ta velká smečka bude dělat radost vám.

 12. Evo, tak nějak jsem počítal s tím, že babča Ája vypomůže. Tak nějak mi to u vás páslo. Děsně přávidím a přeju balík vhodných páníků.

 13. Teda Evo, fenky i štěnísci jsou úžasní, a Ty taky. Vždycky se těším na Tvoje povídání,jak o štěňatech, tak o cvičení a vlastně Ti musím poděkovat za spoustu rad, které tady občas poskytuješ a já se je snažím ukládat do paměti a nebo se dokonce i podle nich řídit 😉 při zvládání Arinky. Ale teď vážně, ani nevíš, kolikrát jsi mi pomohla. Jinak kamarád má dvě fletky a jsou to taková heboučká a pohodová torpéda 🙂 . Teď ještě abys sehnala i jedenáctku páníků, vlastně stačí 10, že? 😀

 14. Dvoumatečný systém je geniální – štěnítka jsou úžasnááá!!!! (inlove) (clap) (inlove)

 15. Evi, na přelomu roku jsem pečlivě sledovala, jak jsi bujaře flámovala (chuckle) . Je to skoro zázrak jak se obě generace fen chovají navzájem k sobě i ke štěňatům. Užívejte si s páníkem prozatímního klídku než se začne program v bedně měnit na akční 🙂 . Mít psa z Tvého chovu je pro budoucí majitele obrovská výhra. Jen aby si to uvědomovali. Držím palce!!!

   1. No, když se budeš chtít dívat na fotečky sama, tak jsou na adrese:
    http://www.astro.cz/apod/
    Ale já jsem vždycky moc ráda, když se mi z té veliké zásoby v archivu podaří nějakou hezkou pro zvířetnictvo vybrat a ukázat…

    1. Jojo, já vím, však tam lezu, kdykoli jsem unavená z písmenek a potřebuju něco pěknýho pro oči. Schovala jsem si tu adresu, hned když jsem otevřela tvoji první astrofotku – tos ještě ani nevěděla, že nějaká ioannina existuje. 🙂 Ale jsem člověk, kterej patří primárně písmenkům, a tak mi tvoje povídání a následný povídání dá mnohem víc, než když se jenom tak koukám. Když se jenom koukám, říkám si, hezký… ale když se tady povídá, křešou se u mě ve sklepě jiskřičky inspirace. 🙂
     Hele, na úplně jinou notu, ty asi budeš vědět, kdy se oddělila astronomie a astrologie? Mám podezření, že to bude tak kolem stejný doby jako alchymie a chemie… (Jo, zas jednou hrabu do základů svýho světa… a přemejšlím o tý chatrči s tím dalekohledem na tajným dvorku. 😉 )

     1. Tak tohle bude složitá odpověď. Ono záleží zřejmě kde a v jakých podmínkách. Takové „hlavní“ oddělení astronomie a astrologie je asi až nějak v 17 století. I „úhelné kameny moderní astronomie“ jako Tycho Brahe a Kepler vedle kladení základu moderní astronomie pilně a příčinlivě pracovali na horoskopech, což je vlastně živilo. Třeba Rudolf druhý si sice zakládal na tom, že měl na svém dvoře špičky současné vědy, ale, že by je pořádně platil, to už zrovna ne. Kepler říkával: Kam by se poděla ctihodná matka astronomie, kdyby ji bláznivá dcera astrologie neživila. (O Keplerovi třeba tady:
      http://www.mystika.cz/obecne/astrologie/astrologie-15.htm )
      Staří Řekové například astrologii vůbec nepoužívali, zato astronomii rozvíjeli bohatě. Ani u Egypťanů nebyla (pokud vím) astrologie v našem pojetí, ale velmi se zajímali o předpovědi zatmění. Ve staré Číně rovněž a navíc precizně popisovali všechny úkazy na nebi – doposud se z těchto kronik čerpají astronomické údaje. Ale třeba znaky jejich zvěrokruhu nejsou spojovány se souhvězdími, jsou navázány pouze na lunární kalendář. A jejich nauka o vztazích vesmíru a člověka je hlavně feng-šuej. (My bychom to asi nazvali geomancií) (A asi celý taoismus). Zato hlavně astrologie byla rozvíjena v zemích s babylonským a chaldejským vlivem. V Indii bylo velmi rozvinuté pozorování nebeských těles, o indiánských kulturách Ameriky ani nemluvě. No, to by bylo na vééélmi dlouhé povídání. V podstatě to vznikalo z různých kořenů. proplítalo se, ovlivňovalo, no tak nějak. Uffff.

      1. Dííík!
       Takže dalekohled na dvorku mít… může a bude, ale… no to se musí hodně promyslet. Protože já se toulám ve století 16. Ale, co je podstatný a co jsem potřebovala vědět, bude tomu všemu pořád ještě říkat astrologie, jestli chápu správně. (Protože vychází z pramenů dostupnejch v Evropě, tu a tam plus nějakej dodatek, čili včetně Chaldejců a spol.)
       ((Antickej magor dodává: helénističtí učenci měli astrologii i na předpovědi, dokonce se tam velmi intenzivně vyvíjela. Dokonce existoval zákaz zveřejňování horoskopů známých žijících osobností, zejména císařů. Systém byl podobnej našemu, ten náš z něho totiž vychází, ale malovali to do kose postavenejch čtverečků, což si neumím představit. Spojovali to pořád ještě se sledováním oblohy, protože sice uměli vypočítat, kdy se která hvězda dostane do kterýho „čtverečku“, ale zajímalo je, jestli třeba budou nebo nebudou v úplným zákrytu v tý konjunkci – to už vypočítat neuměli. Jasně že za všechno může Saša Makedonskej, kterej to všecičko popropojoval – Řecko a Egypt a Východ. Vím o tom celkem prd víc, ale to je dočasný, protože je to moje nová zešílenost. 🙂 ))
       Hlavní je, že nemůžu mít dva obory, jak to tak vypadá – astrologii a astronomii. (Zemský proudy jsou sólo, včetně geometrie.) Takže musím vymyslet ještě jeden obor, kterej by ty hvězdy doplnil…
       Že já vůl to chci mít symetrický! Že já vůl…! 🙂 🙂
       Díky moc, inspiruješ mě víc, než si myslíš.

         1. děkuji za precizní výklad, milé dámy… jen dodám, že feng-šuej se podává jako “ umění větru a vody“ a z vlastních zkušeností s praktickým použitím mohu potvrdit, ono to funguje a jak! ioaninnoooo prosíííím já ci taky mandalkuuuuu!!!! můžu ti napsat někam, abychom se domluvily?

       1. Ona se astrologie v evropském pojetí vynořila až kolem začátku našeho letopočtu (míním plus mínus tak dvě tři století). Snadno se to dá doložit tím, že právě v té době souhlasila souhvězdí s polohou znamení, nebyl v tom žádný rozdíl. Ale v té době nevěděli o precesi (a nutaci), což je pohyb, který vykonává zemská osa. Země se točí jako hračka vlček a když se díváš na roztočeného vlčka, vidíš, že pohyb jeho osy vykresluje přibližně kroužek . Stejně tak činí Země, ale protože je pořádně těžší, trvá jí jeden takový kroužek podstatně déle – téměř dvacetšest tisíc let. A tak jarní bod, od kterého se astronomické souřadnice počítají, z původního místa utekl zhruba o jedno souhvězdí a tak v době jarní rovnodennosti Slunce vstupuje do znamení Berana, ale je v souhvězdí Ryb.
        http://cs.wikipedia.org/wiki/Zvěrokruh

        1. Veram, jaký význam mají znamení zvěrokruhu? Jsou to je jen lidské nápady, nebo opravdu mohou ovlivnit např. povahu člověka? Všimla jsem si, že někteří lidé jednoho znamení mají některé společné vlastnosti. Ale jak by to mohlo působit?
         Hvězdy jsou úžasné, není nic tajemnějšího než hvězdná obloha….

         1. Domi, víš, já na astrologii nevěřím. Ale nechci nikomu jeho víru vymlouvat, mohu jen uvést, co mě k tomu vede. Pokus vybudovat systém, který by dokázal předpovědět člověku jeho osud, třeba ho varovat, objasnit mu jeho osobnost – to je právě astrologie. A nápad to byl zajímavý – osud člověka měly řídit samotné hvězdy, přesněji řečeno poloha Slunce, planet a význačných bodů nebeské sféry v okamžiku a místě narození. Oni se pokoušeli vlastně popsat vnější vlivy na člověka, ale protože neměli žádné jiné charakteristiky nebeských těles (nic nevěděli o teplotách, záření, dalších fyzikálních veličinách, ale především o vzdálenostech ve vesmíru), ani o vlivech pozemských, o dědičnosti a dalších a dalších. Museli nutně omezit jen na to, co uměli zjistit a to byla geocentrická poloha nebeských těles. A vytvořili (podle mého názoru) zkostnatělý systém, který ani nepřipouštěl hlubší pochopení vesmíru a ani snahu o ně. Jen ten systém se musel dodržovat a zcela určitě vám posal váš budoucí osud. Tak tenhle mechanistický předpis se mi nelíbí, myslím, že svět je rozhodně složitější, že vlivů a interakcí, které na nás působí, je mnohem mnohem víc a mnohem silnějších, než je třeba přítažlivost planet a podobně. Zkrátka astrologie se mi zdá velice zjednodušující a oplošťující celou nesmírně složitou realitu.
          A každý pořádný astrolog by ti řekl 🙂 , že měsíční horoskop podle polohy Slunce ve znamení je bulvární, nejhrubšího zrna a že téměř o ničem nemůže nic říct. Že správný horoskop je jen ten, který vypočítá přesnou polohu nebeských těles v okamžiku zrození s přesností nejlépe na minuty. To, prosím, by řekl pořádný astrolog. 🙂
          Ono spočítat horoskop, tedy polohy planet, je otázkou čisté sférické astronomie, taky jsem ho cvičně počítala a byla to děsná fuška, to teď s prográmky na písíčku je úplná brnkačka. Ta pravá astrologie nastupuje, když se začne horoskop vykládat a tady já končím, nevěřím tomu, neumím to a ani se o to nechci pokoušet.
          Tak to je moje osobní mínění o astrologii.

         2. Jak by to mohlo pusobit? Zcela jednoduse. Kdyz budete dostatecne usilovne lidem tvrdit, ze jsou takovi a takovi, tak taky budou. Ne vsichni a ne uplne ve vsem, ale ony ty vlastnosti pripisovane jednotlivym znamenim jsou dostatecne obecne aby se tam vetsina lidi nechala bez problemu natlacit.
          Stejny system jako sebevyplnujici proroctvi.

        2. Jojo, to vím (a můžu si hlavu zevnitř uvrtět, jak se snažím si to na tu kupoli lebky promítnout) . To mluvíme o stejný době! Ono to chviličku trvalo – Lexa Makedonskej, 4. století, pak než se poštěkali nástupci (diadochové), než se poštěkaly knihovny, než se popřekládaly východní spisy, než se daly do souvislostí s ranejma řeckejma fyzikama, to máš krásně to 2. století před a jsme doma. 🙂 Že šel vývoj lingvistiky rychleji, to je daný tím, že toho Homéra, co to na něm vyrostlo, znal každej, protože každičkej malinkatej Řečíček se na něm učil číst a psát, a taky že první, co vadilo, byla ta mnohost dialektů, takže lingvistika se rozmohla v helénismu jako první, z praktickejch důvodů. A to právě mate, člověk má pak zafixovaný helénismus = 4. století a končí, když Řecko ztratí autonomii, ale to právě není u vědy pravda. Tam to skončilo až pozavíráním knihoven a Akademie, hooodně po přelomu letopočtu, až v době, kdy bylo křesťanství oficiálním náboženstvím říše a všude se začínali roztahovat barbaři a lidi se báli o holý životy a úrodu. Tehdy teprv spadly helénistický slonovinový věže a mudrci vylezli na světlo. 🙂
         Krásný umění je něco jinýho, to šlo se ztrátou svobody do kytek dost rychle.

         A stejně je ta představa Zeměšišy, co se točí jako káča, suprová. 🙂 (Mám zvrhlou imaginaci a měla jsem vlčka, co na sobě měl krásný barevný pruhy. 🙂 )

 16. Milá Evo (inlove) , jestlipak víš, že jsi nebezpečná osoba? 😛 Než jsi přišla na Zvířetník, tak jsem o fletech věděla jen to, že existují. A tys mě nejdřív nastavila prstík, já se chytla, a teď jen taháš! jak čtu tvoje příhody s holkama, když vidím, jaké jsou a nakonec tvůj unikátní dvoumatečný systém odchovu… tak stůňu na fletí štěně od tvých holek! 😀 Momentálně máme plný psí stav, tak naštěstí budu štěňata obdivovat čistě teoreticky… (chuckle)
  Ať všichni zdárně prospívají (h)

  1. Neříkala jsi tu kdysi dávno něco o špičatých psích uších? Nebo jsou fleti tak milí, že jim ty uši prostě a jednoduše promineš? 😀

 17. To je úžasné – gratuluju k tomu heboučkému novoročnímu nadělení (h) ! Tedy Ája je fantastická babička – nenechala dceru ve štychu a Ginny je hodná dcera – svěřila mámě výživu svých dětí . Fotka obou fenek v porodní bedně je dojemná (nod) . Přeju štěňátkům,aby nadále prospívala v péči obou matek a výhledově hodné páníky (inlove) (y) !

 18. EvoŽ, to jsou krásní muflíčci! A dvoumatečný systém je prostě geniální, je vidět, že se mají čuby rády a že jsou klidné a vyrovnané. Je to soulad jak z romantickýho filmu.

 19. Tak už jsem zpátky doma – vyšetření nebylo nejpříjemnější, ale hlavně si mě tam nenechali, čehož jsem se obávala – a k tomu jistě přispěla zdejší palcodržna, díky moc! (h) Jdu hajat, jsem úplně zpomalená.

  1. Mila Hanco, drzim palce zpetne, v dobe kriticke jsem spala. Tak si odpocin na tele i na dusi a doufam, ze je vsechno v olrajtu. (y) (h) A jeste bych zopakovala, ze Denysek opravdu vypada jako pes pro radost.

 20. Tedy, EvoŽ., obrovská gratulace – jednak si vůbec nedovedu představit asistenci u porodu těch jedenácti mimísů, to musel být tedy opravdu novoroční flám… Hrozně se mi líbí, jak se máma s babčou spojily, a vůbec – to jesklé černé štěněcí nadělení je k sežrání! Drby, drb… pro všechny zúčastněné, jste skvělá smečka. (h)

 21. MIlá EvoŽ – to já krásné černé nadělení. Jsem ráda, že tví Klabzubáčci jsou v pořádku – zdraví a spokojení. A až z nich bude likvidační komando – tak doufám, že to tóčo taky pořádně okomentuješ a nafotíš.

 22. Evo, je to radostné počtení (sun) . Mamina s babčou se srovnaly ideálně, mimíši prospívají… Už se moc těším na hlášení o destrukční četě a taky o jménech 🙂 . Chich a taky, zda Xerxová bude i tentokrát prorokem (rofl)

  1. No jo, jména! To mě vlastně nenapadlo, ale to bude asi taky dobrodrůžo. Od jednoho písmene, to celé jedenáctkrát… (dog)

   1. Jména jsou od C, ale všech 11 si nepamatuju. Nacvičím a napíšu 😉 (Céline tam není, Cedrik myslím jo) 😉

     1. Bodejť, když budou štěňata Courat do bedny a ven, všude se Cpát, Casnovat a Cukat za smeták… (inlove)

       1. Jenom fletí Caparti se budou blaženě Culit a tulit se v náručí svých Ctitelů. (inlove)

    1. Napadl mě Cyprián, ale nesměl by jít na ostravsko – zkratka by mohla být považována za urážku. (rofl)

     1. Lidi, s vama je sranda. (rofl) (rofl) (rofl) Nechte to na Zviretnicich a Evovic budou mit vskutku Cirkus.

    2. Tedy, proč já si pokaždé, když tohle čtu – a tohle vlákno už nejméně popáté, protože mě tahle fantazie vymýšlení jmen ohromně baví – tak si vzpomenu, jak děti sbíraly nedostatková Céčka 😀 a také na neuvěřitelně vlezlou písničku (Tuším od „úžasného“ zpěváka M. Davida). Mě už to minulo, byla jsem o několik málo let starší než ta nejvášnivější generace a tak jsem na ně koukala spatra. No, do těch časů bych se nevrátila ani osobně (a mám k tomu jisté důvody), ani politicky.

   2. Cirkus bude i když ne mezi jmény 😀 . Jinak ta bude Cid, Connan, Cormack, Corvin, Ciaran, (prostě ujetost přes hrdiny trvá, ale nemáme dostatečnou zásobu) Holky jsou Cinderella, Cassandra a objednaná Contia (ta byla zamluvená ještě před početím.

      1. a taky Círdan z Přístavů (vhodný pro vodní práce) a Finrodův švára Celeborn (asi lepší pro práci v lese) (chuckle)

       1. Círdan mě napadl taky, Celeborn, Celegorm, Celebrindal, Celebrimbor, Celebrían, no ono jich bude hafo, protože cele = stříbro a to elfové rádi. (chuckle)

      2. Cedrik – jako Cedrik Sas ze Scottova Ivanhoea.. to je přece hrdina a šlechtic jak náleží, ne?

    1. Teda, mě se líbí Celascon – možná to i hrdina je, když umí zatočit s bacilama!? (chuckle)

    2. Jejda – Evo, vy musíte mít ještě jeden vrh i kdyby na chleba nebylo! Chce to totiž i nějaké trošku české jméno – Kajran, ó bože (chuckle) ! Co je špatné na Cecilce, Ctiradovi (a hele ho, hrdina a navíc český) či Ctiborovi (wait) ?

     To je jak u nás – že Brooke, ale jak to zdrobnit? Tak se na chuderu volá Brůčo či Brundo. Kdyby se jmenovala Bobina, to by se zdrobňovalo, až by se hory zelenaly (rofl) !

     1. Oni tomu budou lidi říkat stejně po svém. Náš rytíř kulatého stolu Bedivere je Elwood, Art´s George je Barney, Bedford je Alan…. Rodokmenové jméno je nezávazné. Ája je Ike…
      Cipísek se mi nelíbí 😉 i když jeden roste skoro stejně rychle.
      A Cedric není podle Harryho Pottera 😉 …. Prostě vzdělaná dcera a slabost pro Irsko a britské a keltské pověsti. Některé se ovšem nedají vyslovit, tak se trochu krotime…

      1. Nuž, a co takový Cúchulainn – ulsterský válečník a po tatíkovi polobůh? Ten měl přece vyhlášenou smečku loveckých psů… ovšem zase – ta výslovnost. Určitě by skončil jako Kukulín…

     2. YGo, další návrhy českých jmen – Candrbál, Cesmína, Celaskon, Cidlina, Celer, Cedulka, Cedník, Celibát…

      1. Ježíííš! Si živě představuju jak psa volám jménem Celibát nebo Cedník (chuckle) . A Celebrimbor by to asi taky moc nevyhrál 😀

       1. Je škoda, že se vynechávají háčky – takový Čulibrk by neměl chybu (rofl) (rofl) (rofl) !

    3. Vidím, že několik chlapečků ještě čeká na jména a tady je výběr – elfí se mi moc líbí – viz ostatní navrhující. Ale jinak chápu, že keltský hrdina má samozřejmě přednost.

 23. Kouzelní štěníci a bezva mamina Ginny a babča Ája (dog) . Je dobře, že Áji vyšla ta faleška a může spolukojit. (sun)
  Horší bude, až vám na každé noze bude viset 5-6 příšerek, které se budou intenzivně dožadovat vaší pozornosti (inlove) . Ale vy už máte praxi. 😀

  1. No proto máme oblíbené muchlací návštěvy. My jsme přející, ať si užije i někdo jiný (chuckle) Příšerky nejen zakusuijí kotníky (to dělají dost málo), hlavním „nepřítelem“ je smeták nebo mop. A vrcholnou zábavou (pro ně) je úklid.

 24. Krásný program v psí bedně, jen co je pravda. Mně se většinou moc líbí pokračování programu- likvidační komando 😀 Jsou krásní, nádherní a už jsem doma lobbovala za fletku, ale bylo mi řečeno, že jsou moc velcí. Chjo.
  Jinak Borůvka začala línat černé chlupy (ztrácí bílou srst jindy a černou jindy, navíc každá barva srsti má jinou kvalitu), tak že by zima už byla za námi?
  Navíc jsem zjistila, že pokud bych chtěla, aby měla ty typické uši s dlouhatánskou srstí (už je měla), nesměla bych ty uši česat furminátorem, protože to dlouhé vyčešu. Ani na břiše nemá ty strašně dlouhé chlupy, jak mívají výstavní psi. Zato je lesklejší, než bývala. Divné.

 25. Taky se připitoměle usmívám, to je štěnísků! To budete mít brzy veselo. 🙂 A ta vzorná tandemová spolupráce! Jste tam u EvůŽ všechny šikovný holky. (inlove)

 26. Mám radost, že se máma s bábou takhle shodly. Jinak byste měly doma dost manévry.
  Zatím si užívej medvídky v zimě, likvidační komando tu bude, ani se neohlídneš.
  Jsou krásní, sametoví, muchli muchli…

 27. Jsou to přece šikovné holky (sun) Koukám, že s Tebou měla Ája pořádnou fušku, než jsi pochopila, že se o péči podělí (inlove) Hodně pohody a zdraví celé smečce (h)

 28. Vzkaz Sharku a Ygu VAŠE KOMENTÁŘE A ODKAZY JSOU MIMOŘÁDNĚ ODPORNÉ (doh) (talk) (talk) (punch) Že já husa jsem vám ty potvory ocáskáté neposlala (headbang) (headbang) Ale příjde čas a zúčtujem spolu (nod) (nod)
  Zatím jsem stihla dočíst komentáře u Aneška. Ostatní postupně , už se těším.

  1. Jak, odporné?!!! Podívej se – jednou máš doma zvířata, tak se musíš starat, aby dobře prospívala!

   (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl)

   1. Jo,jo máme rádi zvířata,protože jsou chlupatá,mají hebkou srst.. třeba tyto (cat) (dog) a nebo i tyto (heidy) i tyto(hug) ..Zvířátka máme rádi, ale lidi zvláště někeří to sou mrchy (nod) (nod)

    1. skoro to vypadá,jako by se bigmyši vrátili…..a nepřivedli další kamarády? (chuckle)

      1. ale to „i“ v bigmiši po „m“…no,omlouvá mne jen to,že jsem teď byla na Finančáku a absolvovala kolečko: Darovací-dědická-daň z nemovitostí….a pak to samý ještě na druhým Finančáku v jiném městě…Já nevím, kde Božka Němcová sebrala pohádku O kohoutkovi a slepičce, ale jakoby to psala o nich..s tím rozdílem, že kohoutek to nepřežil a slepičku ranila mrtvice! (headbang)

        1. Po zjištění,že se do naší rodinné hrobky nevejdu, jsem matce oznámila, že jsem si do závěti dala,že chci bejt vysypaná k Šarikovi…málem ji kleplo… (angel)

       1. joooo Finančák!!! neznám horší slovo než finančák, od té doby , co jsme vedli boj (´= správní žalobu ) s jedním tím roztomiloučkým úřadem grrrrr. tak to sis tu láryfáryngitidu ještě vylepšila žaludeční neurozou na 100%, není tak? upřííímně litujuuu (rose1)

   2. a jestli se starat nebudeš, tak já to řeknu panu Drsňákovi a on si to s Tebou vyřííííídíííí (to je z Hurvínka a Máničky)

 29. To máte štěstí, že se tak krásně shodnou. My jsme si minulý týden dovolili nakrýt naši betu Ellie a začalo peklo. Alfa Fleur se po prvním krytí ve středu urazila a nežrala, ve čtvrtek byla celkem pohoda, až na to, že nejmladší fenka se snažila Ellie nakrývat. V pátek jsme jeli na překrytí a v sobotu začala Fleur vyvádět – neustále na Ellie naskakovala a nedala jí pokoj, takže jsme se nejdřív zděsili, že jsme jeli úplně blbě. Jenže ona s tím nedala pokoj ani v neděli, přičemž Ellie moc velký zájem o sousedova psa nejevila, důležitější byla pro ni házecí činka. Takže jsme usoudili, že se Fleur snaží prosadit svou dominanci a feňule musí být každá zvlášť. Jestli nakonec budou štěňata, tak to asi taková pohoda nebude 🙁

  1. To je škoda, že nejsou v pohodě. U nás to bylo bez problému (naskakují na sebe běžně, když jedna hárá, ale ne ve zlém) už od krytí (a to háraly skoro nastejno). Jak jsem psala, každá fena je jiná a já si uvědomuji, že jsme měli kliku.

   1. U nás bohužel funguje na 100% smečkové chování. Mlaďoška se chystala od září hárat, matka jí to vždy zatrhla. Zřejmě to už bylo neudržitelné a tak se začala na hárání chystat beta Ellie, aby nepřišla o svou pozici a korunovala to alfa Fleur, která začala hárat jako první o měsíc dříve než je její nejkratší doba, za tři dny se přidala beta Ellie (o 3 měsíce dřív) a za týden Airinka (poprvé v roce). Vše se nějak uspíšilo, i na krytí jsme jeli o 3 dny dříve než obvykle…..Jó, má to naše Fleur pevně v packách 😉 😉

 30. Krása! Dobře se to čte, ve skutečnosti to asi taková brnkačka není, ale holky jsou šikulky a štěnda už větší… Přeju hodně štěstí a zdraví (sun)

  1. Zatím to fakt skoro žádná práce není. Jen vyměnit 2x denně hadry. Ještě vážíme a kontrolujeme označení barevnými stužkami (jak rostou, tak by se uškrtili – už mají 4-5 násobek porodní váhy). Ale jinak to fakt holky obstarají.
   O víkendu začneme přikrmovat, to bude teprve rodeo. A pak začne postupně práce… Až se propracují do likvidačního komanda (rofl)

 31. Kouzelní mimískové, ti se mají, kdo se může pochlubit dvěma matkami ! (h) Včera jsem se na ně ptala a dnes mám obšírnou odpověď. 😉

  OT prosím o volné palce, jdu na nepříjemné vyšetření do nemocnice.

  1. Hani držím!!! (y)
   Za pár dnů budu potřebovat palcodržnu já! Těch vyšetření mne čeká asi 5 a rozhodně nebudou moc příjemná. (envy)

    1. To si piš, že budu žebrat o palečky. Kolotoč začíná 02.02. v 10.00. A do konce března mám o zábavu postaráno! (envy)

  1. Je to vysloveně týrání zvířat. I u člověka bývají často problémy při přísně vegetariánské stavě a to je člověk všežravec. Velké plemeno by mělo problém s kostmi a klouby (nedostatek vápníku). A argument, že pes sežere i navoněnou houbičku? Můj pes ne! Ale samozřejmě můj pes není vegetarián. Nic proti zelenině v kombinaci s masem lze použít různou zeleninu. Kočku lze vegetariánskou dietou i zahubit. Odvolávání na morálku je pusté pokrytectví. Ať si v tom případě pořídí morče nebo králíka!
   Ale co bych se rozčilovala, lidé řekněme s extrémními nárzory vždy byli a budou. Nakonec obyčejného westíka má kde kdo, ale westíka vegetariána? Kdo z vás to má, pánové (a dámy)?

   1. Kočkoura lze vegetariánskou dietou zahubit poměrně spolehlivě a brzy – zvlášť pokud obsahuje sójové proteiny (ta dieta). Mne ostatně taky. Někteří jedinci jsou prostě cvoci, a nebo už tak intelektuálně deformovaní, že si nedokážou připustit přírodní zákony ( v horším případě se domnívají, že je soustředěným úsilím mohou změnit). Jestliže se někdo od počátku věků vyvíjel jako specializovaný masožravec (dokonce ani ne částečný mrchožrout!), prostě nemůže přežít na bramborách a mrkvi. Ani člověk, ano kocour, ani pes.

    1. Jojo – někteří lidi jsou dost divní (fubar) . Jenže … víš, jaký je to biznis? Vsadím botky, že ty vegeteriánské bašty (no – bašty … spíš blafy) jsou mnohokrát dražší než kus poctivého hovězího!

  2. Dcera mé kamarádky měla v pubertě docela velké problémy, protože od malička nejedla maso (prý jí ho zhnusili ve školce). Nakonec ho jíst ale začala- mimo jiné už proto, že si našla chlapa, co vegetarián nebyl 🙂
   Ale nedokážu si představit typickému masožravci nedat maso. Já sice vím, že prý to mají spočítané, co lze čím nahradit, ale stejně si myslím, že v tom mase jsou látky, které sójou nahradit nejde…

   1. Matyldo, máš pravdu – JSOU a NEJDE, a to z více důvodů. Strašná spousta látek, bez kterých se neobejde savčí existence, jsou proteiny, a ty se skládají z aminokyselin. Některé aminokyseliny však živočeniši neumějí vyrobit „de novo“ a musejí je dostat v potravě, tedy obvykle a nejlépe v mase. Říká se jim proto esenciální, i když ve vývoji byly vlastně méně důležité – proto si savci mohli dovolit ztratit schopnost jejich tvorby… Navíc se aminokyseliny v těle nehromadí a nelze si je tedy opatřit „do zásoby“ – co se nezabuduje do bílkovin, rozloží se a je vyloučeno jako močovina (tedy, převážně). Je strašně složité vymyslet takovou náhradu, aby byla alespoň z větší části funkční a nezničila dotyčnému v brzké době ledviny, případně ještě něco dalšího, v nejmírnějším případě náladu – podle mne to vlastně ani nejde, a to zvlášť u mladých všežravců (např. dětí) a striktních masožravců libovolného věku (např. kočkovitých šelem). O boji s tou „nejsprávnější“ kombinací aminokyselin by např. kulturisté mohli vyprávět hodiny…

    1. Jo, někteří lidé jsou fakt na hlavu (fubar) (think) Všežravec má žrát všechno (maso i trávu) a masožravec má žrát hlavně maso. Prostě to jinak nejde. Pak to dopadá jako v šerém dávnověku skaláry mého spolužáka, co je učil na sejra. Už to skoro uměly, když chcíply. 🙁 (fubar)

 32. Pevné nervy,hodně zdraví a jen rostoucí veselé,hravé a nebojácné štěníky přeje teta Š. (matce,babce i tobě teto EvoŽ)

  1. Já jsem daleko horší babička, nejen nekojím. Ale zase mladá nemá moc zájem o výpomoc 😉 Psice by si taky nepomáhaly, kdyby bydlely každá jinde…

   1. Evo, kdo ví jestli!
    Arinka, blahé paměti, měla Betynku, která našla své páníky jen o pár baráků dál. Když Betynka odrostla natolik, aby mohla zdrhnout, chodila k nám na návštěvu za maminkou – hoďku, dvě blbly a pak zas šla Betynka domů.
    A když měla štěníky, byla babička Arinka taky celá utržená a musela být domů odvlečena násilím … 🙂

 33. Gratuluji všem třem, teď ještě najít miláčkům správné rodiny a budete zase na chvíli bez starosti.

 34. hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Evo, gratulace veliká (inlove) . Rychlý porod, šikovná prvorodička, zdravá – velikostně vyrovnaná štěnítka, úžasný soulad dvou generací čubinek, dostatek mlíka (nod) … Tak teď si užívej pohled do bedny – program tam u vás dávají skvělý (chuckle)

  Moc držím palce, aby se našlo jedenáct (nebo že by jen deset 😉 (chuckle) ) rozumných páníků a ti vaši černoušci se mohli spokojeně vydat za pár týdnů do světa

  1. Hele, už jsi provokovala s tou jedenáctkou a vyšlo ti to. Jistě že jsem uvažovala u další fence, protože Ája stárne, možná bude mít příští rok ještě poslední vrh a pak si bude jen uživat aktivní důchod. Pravděpodobně půjde na poslední zkoušky letos. Je čím dál praštěnější a já na to nemám nervy. Ale uvidím. Pokud bude některá pěkná a šikovná, nevylučuji to. Ale záleží to na mnoha okolnostech, nejen na tom, jestli chci, nebo ne.

 35. Kouzelní, jsou všichni leskle černě kouzelní. (h) 🙂 Fotky, na kterých z pod matek koukají malé, lehce zakroucené ocásky, mě nutí se připitoměle usmívat na monitor. (nod)
  Evi (inlove) , i když jsi to v ty dny neměla vůbec jednoduché, zvládly jste to vy baby naprosto skvěle (i když jsi kapánek selhala, když jsi nevlezla do bedny a neolizovala své nadělení (chuckle) ) a uhájily pevnost do návratu pánečka.
  Doufám, že už mu je dobře a že film, nepřetržitě promítaný v bedně, bude pro něj ta nejlepší rekonvalescence. (y) (h)
  Přeju všem krásný den! (h)

  1. Zatím ten program moc akční není. Štěňata spí nebo jí. Ale tyto dny (polovina třetího týdne) se začínají objevovat náznaky komunikace. Začínají se vzájemně olizovat a „okusovat“ (no spíš ožužlávat), kromě rozhořčeného pískotu a spokojeného cvrlikání a hekání se objevily o pokusy o štěknutí (připomínalo to projev spíš z hračkářství) a dokonce vrčení. Šla z nich hrůza (rofl) . Ale programy jsou velmi krátké, daleko obvyklejší je hra na medvědy v zimě.

   1. Však také páník to má takto správně načasované – teď by si ještě měl o přestávkách v programu hrát na medvědy s nimi. 🙂

 36. páááni to jsou ale krásní černouškové!! velikánskou pochvalu oběma, vlastně všem vám třem, holky fletí – mámě Ginny, babičce Áje a tobě, Evi 🙂 neumím si to snad ani představit, takovou nadílku živého stříbra, co se Ginny povedla 🙂 včera, vlastně už předevčírem, jsem hladila a drbkala a šimrala za ouškem fletí holčičku , mladinkou, jménem Terezka 🙂 páníček přišel procházkou nakoupit ke známému do obchodu se springerem a fletinkou…hned jí tam bylo plno, čertičky ušaté 🙂 tak ať dětičky dobře prospívají a najdou stejně milující a veselé páníčky jako jste vy (h)

  1. Jo, fleti jsou všude doma. Jsou hodně k lidem a plno jich umí být. Ale zase se dokážou přimáčknou a vejít do úplně malé škvírky, když mohou být se svým člověkem. Štěňata jsou temperamentní. Ale když se zabaví, jsou bez problému. Nám všichni říkají, jaké máme klidné psy. Omyl. Nemáme klidné psy. Máme jen psy, kteří mají dost zábavy. A to jsme přes den v práci, takže žádné celodenní pobíhání. Ale pak doma ve všem asistují a na procházce mají možnost dělat věci, které je baví. Extra cvičit chodíme jen v sezóně soutěží. Jinak jim stačí aporty a hry při běžné procházce.

 37. Tedy Evo, to jsou krásní malí černí štuclíci (inlove) A jak krásně lesklí – no mají po kom. Tak ať jsou zdraví a najdou svoje milující páníky. Teprve při pohledu na tu úžasnou fotku „rodinky v pohodě“ jsem si uvědomila, jak opravdu snadno by některá fena mohla některého malého tvorečka zalehnout. A je to neuvěřitelné, že psí babička spustí opravdové mléko, aby mohla pomoci dceři s krmením svých mnoha vnoučat. Jestlipak se tohle může stát i tři generace zpět ? Tedy až by dcera Ginny (jestli si jednu necháš) rodila, jestli by se spustilo mléko nejen rodičce, ale i babičce a prababičce. (blush)

  Já nestíhám, měli jsme tu pár dnů návštěvu, tak jsem sice v nárazech stačila číst, ale ne reagovat. Ovšem bavila jsem se náramně (a tu noc ještě v posteli pochechtávala) jak se s Aneška stal vzorný matek. Je neuvěřitelné, že porodil(a) dva čistě bílé krtky, když je sám z převážně černé mámy. Krásné fotky a povídání, jaký je Denísek pašák a krásný pejsek. Jirka krásně popsal kalamity v Australii (a zaregistrovala jsem pozitivní výsledek jeho spánku v garáži). Dozvěděla jsem se spoustu novostí o Limburčanech. Nad rekapitulací aukce jsem byla dojatá (ty deky na inkubátorech) a k ohodnocení uměleckých schopnostech vás mnoha mi chybí to správné slovo obdivu.

  Ale stihla jsem i všechny odkazy na fotky a jedním slovem – nádhera (clap) (bow)

  1. Chování ostatních fen se nedá úplně předvídat. Fleti jsou naštěstí docela mírumilovní, zakousnutí štěňat jsem nečekala. Ale takový soulad také ne. Kamarádka s borderkoliemi má zkušenost, že sice starší fenu štěňata nadchnou, občas je olizuje, ale takovou péči nezažila. Naopak u novorozeňat matka zahrozila „nechoď k nim“ starší feně. Ty holky jsou perfektní, takže jedno pohrození stačilo, za pár dní už ta druhá pomáhala. Ono nejen musí mít „bába“ nebo „tetička“ mléko, ale matka musí být ochotná si nechat pomoci. Pokud je matka nedůvěřivá nebo úzkostlivá, mohou být problémy. A každý vrh a každá kombinace fen je jiná. Nedá se to předvídat, člověk to musí hlídat a posoudit podle momentální situace. My měli štěstí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN