KOČKY: Jeden míní, CD mění… vyprávění ze života

Bylo nebylo, byla jedna domácnost. Pan, paní dvě ratolesti a… právě že už žádné a nebylo! Domácnost byla poměrně mladá, i žila si na jednom pražském sídlišti. Paní neměla sídliště příliš ráda (i když patřilo k těm hezčím, zeleným a novým, ale přece jen sídliště), ale hlavně byla zvyklá mít ještě to „a“… tj. kočičí společnost.

Ratolesti toužily po zvířátku , ale Pán tvrdil, že…“zvíře do bytu nepatří“. Holt byl tak zřejmě vychovaný. Ratolesti tedy snášely domů vše možné, od pakobylek přes různé ještěrky až po křečíky, ale nějak to nebylo ono. Pán se však tvářil neoblomně a důležitě (nevěděl, chudák, že existuje CD a někdy je trochu i zlomyslná, cha, cha.)

Pán byl učitelem v blízké škole, několik autobusových zastávek od domova. Jedno září, po prvních týdnech školy, začal doma vyprávět o kočičce, která chodí kolem školy. Ale ne, on neví, zda je opuštěná, určitě ne, určitě někomu patří. Paní to bylo jasné, chudák malá, asi nemá domov, ale Pán opáčil po svém způsobu, ale jaký chudák, všichni ji krmí a je jí venku dobře. Týdny šly, počasí začínalo být velmi podzimní, Paní myslela na nebohou kočendu někde tam u školy.

Ten den ale na ni zrovna ani nemyslela, bylo starostí dost. Pán přišel ze školy jako obvykle, ale v ruce třímal igelitku. Nebylo nic divného, mít v ruce igelitku, ale tato igelitka vskutku podivná byla. Byla totiž zřejmě živá. Zmítala se všechny strany. Pán se snažil tvářit, že nic, že je to zcela normální třímat poskakující igelitku, ale jeho výraz prozrazoval, že není úplně ve své kůži.

„Dáme jí něco najíst, pak zavoláme do útulku,“ prohlásil nejistě. Paní se už už chtěla zeptat, co takového že igelitky jedí a kde mají pro ně připravené útulky když tu náhle… z igelitky jako blesk vystřelilo bíločerné vyděšené stvoření a jako střela začalo pádit chodbou pryč (dveře byly stále otevřeny). Pán se vrhl za stvořením a za chvíli stál ve dveřích a v náručí držel…. malou černobílou kočičku.

Stále něco mumlal o útulku, jen trochu ohřát, najíst, zvíře do bytu nepatří, bla, bla, znáte to. Paní už ho neposlouchala, sháněla v této kočkyprosté domácnosti něco vhodného k snědku. Dlužno říci, že kočenka nepohrdla vůbec ničím, byla nejen vyděšená, ale hlavně vyhládlá (asi to krmení u školy zase nebylo nic moc). Když se najedla, uklidnila, zkontrolovala byt (bylo zřejmé, že v takovém prostředí není poprvé), zalezla pro jistotu za kredenc.

Radost byla veliká. Kočička brzy vylezla, zjistila, že je konečně doma a zůstala dalších požehnaných 18 let. Pán ještě chvíli něco bručel o útulcích, ale už ho nikdo neposlouchal, ani on sám sebe (tak pro formu, aby neztratil autoritu, že?).

P. S.

Podle všeho šlo o odrostlé kotě (cca 7 měsíců, odhad veta), které možná přijelo v létě s nějakou rodinou z prázdnin, od babičky a se začátkem školy začalo být na obtíž. Nevím. Neznáme její osud před tím, než k nám přišla, ale zcela zjevně to nebyla divoká nebo venkovní kočka a venku velmi trpěla.

Byla to jemná salonní dáma. Jak zhypnotizovala toho odpůrce „zvířat v bytě“, že neváhal ji chytit a v igelitce vézt několik zastávek autobusem (byla vystrašená a nechovala se určitě klidně) je dodnes záhadou (nebo spíš to věděla jen ona). Prostě si nás našla.

Byla úžasná, hodná a ke všemu to byla kočka léčitelka. Jediné, co nesnášela, byla prázdná miska, a za nic by nepřekročila práh bytu (prošlá traumata nikdy nezapomněla). Její starší panička prohlásila, že má zbarvení na obličejíku jing jang. a že je to zakletá čínská princezna.

Za Duhový most odešla v požehnaném věku 18ti let dva týdny po mé mámě (své starší milované paničce), obě jsem milovala a doufám, že jsou tam spolu spokojené. Od té doby už naše rodina nebyla nikdy kočkyprostá, ale o tom zase příště.

Aktualizováno: 10.1.2011 — 13:42

152 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. LUCKO V!!
  Jak k tomu chudinka Argoušek (inlove) příjde – taková hnusoba zlá mu spadne na hřbet! Držím palce, aby to přestál bez následků a bolestí, už aby byl březen! To bude potřeba hodně, hodně láskyplnosti a rozmazlováníčka, aby ho to uzdravilo, chichi…

 2. O.T. – prosíme o přidržení palečků pro pomláceného Arguska. Sletěl na něj ze střechy sníh a led a schytal to docela dost – zlomená dvě žebra. Jinak naštěstí nic dalšího, ale ono i tohle hodně bolí. Osobně jsem ráda, že to skončilo jen takhle, odehrálo se to přímo přede mnou a vypadalo to strašně (whew)

  1. Achjééé, chudáček malý. Tohle moc bolí. V tomhle období jsou střechy horší, než minová pole. Dostal něco proti bolesti? (sun) (h)

   1. Dostal prášky, injekčně analgetika nesmí. A slimáčí holky ho utěšují, to určitě taky pomáhá (h)

  2. Chudáček Argus (h) , drbu za veleušima, tohle opravdu bolí. Tak ať je brzy fit (inlove) Jinak nepříjemnost takové nehody mohu potvrdit z vlastní zkušenosti – ta pochroumaná krční páteř se mi ozývá doteď 😛

  3. Chudák ušatec! (h) Ještě že má takové pečovatelky, snad se z toho brzo (s jejich pomocí) vylíže. 🙂 Hu, musel to ale být děsivý pohled na to, jak Ti pod sněhem a ledem mizí pes. 🙁 ;(

  4. Držím (y) (y) (y) (y) (y) (y) , chudák malý, ať se z toho brzy vylíže. Dovedu si představit, že ta žebra bolí jako čert.

  5. jsme na značce a držíme!!! a posíláme pohlazení pro chudáčka čumáčka, ušatého, strakatého!!! ať se brzy uzdraví (cat) (h) (f)

  6. Co to tu čtu! Chudáček Argus. Palečky držím (y) Zlámaná žebra sice bolí, ale ještě že to nedopadlo hůř.

  7. Ale chuďátko Argus! (h) Držím palce, ať brzy sroste a ať ho to moc nebolí! Uf, to muselo být leknutí!
   Ze sněhových hald na střeše a Denisových cestiček vyběhaných kolem domu mívám nepříjemný pocit – a to nám zasněžená střecha vydrží v okolí nejdéle, prý máme tak dobrou izolaci, tvrdí MLP.

  8. Broučínkovi malému potlučenému posílám ozdravné myšlenky! (h) To bylo pro pejska asi nepochopitelné napadení takhle shůry! (y)

   1. Sem sa pridám. Nech je skoro fit!
    U nás po snehu ani pamiatky, kde by ešte na strechách! Ale to asi nevydrží. (dog)

 3. To znám, můj muž z absolutně nezvířecí pražské rodiny a já holka která měla na venkově snad všechno možné i nemožné zvířectvo.Když jsme odchovali 5 vnoučat pravil tak už si tu kočku pořiď , ale do postele nesmí. Víte kdo ji vzal první den do postele ?On protože první fotky koťátka se museli udělat v posteli kde jí to nejvíce slušelo. Za dva roky následovalo štěňátko. Podle mého muže mělo být čistokrevné- světlé protože máme černou kočku. A tak máme černého kříženečka, obě holky s námi spí a můj muž je tím nejmilovanějším . Jak to ta zvířata dělají ?

 4. OT – k tomu Twainovi. Četla jsem, že se o vypuštění zasadil kantor, který při výkladu nemohl slovo „negr“ vyslovit. No, já bych vypustila spíš toho kantora, protože to by mohl jiný kantor říct, že slovo holocaust je pro něj nevyslovitelné a proto o něm učit nebude, že nacistické zločiny či zločiny komunismu nemůže pojmenovat, a proto je vypustí. Etc. To je naprosto absurdní – jak na to může někdo slyšet? Jak mu mohli vyhovět? Eh, nerozumím tomuto světu. 🙁

  1. Svět se stává stále méně pochopitelný…ale údajně ( nechci tomu věřit a nemám to ověřené) prý opravdu v nějaké škole v USA oficiálně přestali učit o Holocaustu, protože to bylo pro děti příliš……prostě ošklivou věc vymažeme a ona zmizí..nezmizí, to už víme.

  2. Člověk by řekl, že učitel měl aspoň šanci s dětma probrat zcela přirozeně důležité věci – např. proč se dnes to slovo už nepoužívá. Ale to bychom asi chtěli moc, že. Tak to radši zakážeme… 😡
   Obecně je celá politická koreknost jedno velké pokrytectví a navíc tento pojem takřka zlikvidoval hodnotu samotného slova korektnost, které by se vyhazovat na smetiště slovních klišé opravdu nemělo!

   1. Přesně tak, korektnost je v pořádku, ale ta dnešní tzv. politická, z toho se stala fraška, nicméně nebezpečná.

   2. Pripomina mi to stary vtip … vite jaky je rozdil mezi demokracii a lidovou demokracii? Asi jako mezi aktem a pietnim aktem.

    1. Zkrátím:
     Víte, jaký je rozdíl mezi korekností a politickou korektností? Asi jako mezi aktem a pietnim aktem.

   3. Řekla jsi to za mě. Začínám mít dojem, že na tu politickou korektnost naše euroamerická kultura jednoho dne zajde. Kdyby byli korektní všichni, ale dobře víme, že to tak není a tím nemyslím pouze náš český dvorek, větší obavy mám z toho, co se děje ve světě a specielně v některých zemích … no, já bych toho napsala moc a zvířat se to netýká, takže tomu dám tečku.

  3. Neco bych k tomu rada dodala. Treba s tim Twainem, to si vymyslel prof. na univerzite v Alabame nebo tam nekde. Cili ma akademickou svobodu slova a jestli ma tzv. tenure (v podstate dozivotni jmenovani), tak pokud neklade bomby na nadrazi nebo si nedopisuje s Osamou, tak ho vyhodit nemuzou. Myslim, ze mu vydavaji asi 750 vytisku, takze kdyz neco da rodine a znamym a neco prijde do knihovny, tak to zas tak velka udalost sama o sobe neni . No, a dostal se do televize a je na 5 minut slavnej. Samozrejme je to svedkem doby a jisteho blbnuti, ale neprijde mi, ze je to az zas tak gor moc. Vetsi pruser je, co se tyce zakladnich a strednich skol – tam jsou neuveritelne vykyvy. Je to tim, ze kazdy skolni distrikt je vicemene autonomni a ridi ho rada zvolena ve vseobecnych volbach v tom distriktu. Kdysi davno tohle davalo smysl. Kdyz bylo nekolik pionyru usazenych na prerii a rozhodli se, ze decka budou chodit do skoly, tak si tu skolu vlastnorucne postavili a za sve penize si najmuli ucitele. Takze tam se jaksi dalo predpokladat, ze ten ucitel bude vicemene v lajne s prevazujicimi nazory tech, co ho najali a taky meli pravo ho vyhodit. Washington mohl byt rovnou na Mesici a i hlavni mesto statu nebo teritoria bylo taky daleko. Tenhle system se udrzel v podstate dodnes – je to mnohem komplikovanejsi, ale v principu totez. Takze i v jednom state si jedna skolni rada muze odhlasovat, ze urcite knihy ve skolni knihovne zakazou nebo ze nebudou ucit Darwina, ale zaklady biologie budou postaveny na biblicke Genesi a tzv. teorii stvoreni. Svobodne rozhodovani je dobra vec, ale ta decka z takovych skol urcite nepujdou studovat prirodni vedy, protoze zadna slusna univerzita je neprijme. V podstate tak ignorance prohlubuje chudobu. Kdyz si nejaka vetsi spolecnost treba hleda, kde by postavila novou tovarnu nebo jiny byznys, tak i pres znacne financni pobidky jednotlivych statu na ekon. rozvoj chudych oblasti, si moc rozmysli umistit se tam, kde skoly jsou priserne, protoze kam by pak chodila decka manazeru? Takze je to zacarovany kruh.

   Zpatky k puvodnimu tematu. Mozna uz jsem tady dost dlouho – v dubnu to bude 30 let – ale domnivam se, ze jiste vyrazy do slusne debaty nepatri, zrovna jako tak pausalni znackovani urcite etnicke ci socialni skupiny. A kdo zna moderni historii Jihu jen z cetby a nema prime zazitky lidi, kteri v tom zili, nepochopi, ze za tou milou a galantni mluvou jista slova nabyla opravdu posunuty vyznam – temer jak tajny kod. Coz ovsem neubira nic na tom, ze z verejne diskuse se vytraci humor a ze obava z nalepek bohuzel zastira skutecne problemy. Ale to by bylo na dlouhe povidani…..

  4. A myslíš, že kvůli tomu později přepraqcují i Lincolnovu Deklaraci? Tam se slovo negr vyskytuje též….. (angel)

 5. Však ona asi povídala, Laďko. Jak už jsem psala dole, měla moc ráda když jsem s ní mluvila a úplně nejlepší bylo, když jsem ji opakovaně říkala, že je moje a jen moje hodná kočička..to úplně blahem tekla.

  Vždycky jsem se zamýšlela, kde se tu vzala a proč? Nu, tajemství koček. Další příběhy by byly, jak jsem třeba usoudila, že touží po koťátku ( nosila v tlamce plyšového kačera dětí, dávala ho do misky zobákem napřed!!! a vůbec o něj mateřsky pečovala). No, jak se často mýlíme a našim veličenstvům nerozumíme..pořídili jsme kotátko a byl poprask! Čičmunda se strašně naštvala a urazila ( ale pak ho samozřejmě přijala, rabiáta a malého chuligána).
  To je pěkné, zakočičen…terminus technicus 😀

 6. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Doktor pacientovi: „A nesmíte pít, kouřit, mít náhodný sex a hrát karty.“
  „Doktore, nebyla tu přede mnou moje žena?“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem klidný večer, hezké sny a pěkně se vyspinkejte. ~o)

 7. Tak to asi má být. Nevím jak ale ta CD funguje báječně, k nám poslala 3 koťata, zůstala Linda a ty dva už jsem nikdy neviděla, já si teda myslím, že jsou pořád ve stáji ale opravdu už k nám nikdy nepřišli. Prostě CD udala kotě a úkol splněn, jdeme dál (y)

  těším se na další povídání, kočička byla krásně zbarvená, čínská princezna 🙂

 8. To je krásné, srdcem psané a kočička byla opravdu neskutečně zajímavě zbarvená. Dokonce mi na té první fotce připadá jako kočka, která právě něco povídá……

 9. Domi, to bylo krásné vyprávění!! a jaká překrásná černobílá micinka! pro černobílé čičiny mám slabost, hlavně od doby, kdy naši domácnost doplnila a ozdobila slečna Strakatá ( Luisa Jansa von Strakonice-Bahnhof). a že to přesně takto zařídila CD, já říkám Nejvyšší Kočka, to si buď na 120% jistá. kdo má býti zakočičen, bude zakočičen a CD pošle mňoukat micinku přesně před ty správné dveře ( školu, laborku:-) … v našem případě před tu správnou popelnici na sídlišti: peršulka Sheila byla adventní dárek… zůstala s námi 8 let, než odešla na komplikovanou cukrovku a byla první z řady číčanů, kteří prošli a usadili se v domácnosti i v srdíčku: někteří napořád, někteří u nás chvilku pobyli, vyléčili šrámy na duši i v kožíšku a pak si vybrali páníčka. stabilně jsme od té doby Pětikočičín 🙂 pejsek, naše „pátá kočka“ před Novým rokem odešel v 15 letech za Duhový most, takže teď jsem pátou kočkou nejspíš já, podle toho, jak to vidí kočky. když si tak povídám se všemi, pro Luisu a Zrzečka jsme páníček a panička… Snížek, majordomus a šéf domácnosti nás vidí jako “ domácí“, Martinka ovšem jednoznačně jako “ ženskou, chlapa a mládě“. „páníčkové“ je od většiny koček politicky korektní označení, které s lehkou nadsázkou a podle nálady užívají, aby nám udělaly radost:-D (bat) (cat) (cat) .

 10. Tak jsem včera čekala, až si páníci přijdou pro Poekii, až jsem z toho začla mýt okno. Hlídala jsem Poekii jako čert a ona si klidně spinkala na skříňce. A najednou vyrazila ….
  Udělala jsem šipku a zachytila tu potvoru chlupatou při odrazu z parapatu. Poekie visela z okna, já visela na Poekii a kolem nás se snažila prodrat Sárinka, že taky půjde ven …
  Zpocená jak myš jsem vtáhla mrchu zpátky a přibouchla okno. Poekie otočila hlavičku a udiveně se na mne podívala: „Co tu tak zmatkujete, Donalde? Ono se něco děje?“

  Ale dostala jsem od páníků za hlídání – bochník holandského sýra! Lidi to je dobrota! Člověk už má tak zkaženou chuť z těch super-hyper, že úplně zapomněl, jak má chutnat pořádnej sýr!
  😀

    1. Sýr je , zdá se, velmi zasloužený. Ale zbytek domácího osazenstva má asi radost, že se zbavili náročné návštěvy? Nebo se sžila nakonec? A kdy se vrátila, nějak mi to uniklo?

     1. Domi, na nový rok v poledne jsem otevřela okno, že vyvětrám. Když jsem se vrátila, seděla na parapetu …. odkud se vzala, kde těch 10 dní byla … suď bůh.
      Právě se začínali kamarádit – až na Bleska. Ona je Poekie ukrutnej mazel a Blesan si mě čím dál víc hlídá. Jí sice nic neudělal, ale mě vždycky málem vykloubil ruku, jak se pod ní dral.
      Takže nejraděj jsem asi já a Blesk …:)

  1. Jo jo, Rputi – blahopřeji k úspěšnému uhlídání mladé dámy a k sýru přeji dobrou chuť. Mně nalíčil osud do cesty z práce malou leč zdatnou prodejnu „Cheesy“, a tak čas od času prohrábnu peněženku a zakoupím něco sýrů – původně jsme je mlsali s terrou občas k vínu ( v přesvědčení, že takový přestárlý kozí sýr bude pro naše děvenky příliš aromatický – pche!), pak jsme ale zjistili, že pokud zapomeneme na lince sebemenší drobeček, dcerky pečlivě vyluxují a vyblížou. Tak jsme jim začali nechávat „desátek“ (uzmuté je nejlepší) na talířku a nakonec jsme si je naučili na kvalitní sýry. No, to máme za to – taveňour z marketu obávám se už nám neprojde… nikdy více. 😀

    1. Ještě že jste to napsali. Musím si dát bacha na sejží desátky, nebo se zase někde zaměstnat. :*

   1. Jo, takový obchod máme na rohu. Příliš blízko, ale zase ceny jsou takové, že tam moc často nechodím. MLP se živí Eidamem, což paní z tohoto obchodu opovržlivě nazvala „takovou sýrovou hmotou“ a dobré sýry mu spíš nejedou. Zato Rysík! Když mi poprvé dávali ochutnat uleželou goudu, tak řikali: „to mu ani nedávejte, to mu chutnat nebude“. Chech, musela jsem si svůj díl pečlivě hájit, aby na mne zbylo! Včera jsme dojedli poslední kousek předvánoční goudy, budu muset prohrábnout peněženku.

   2. cheesy!!! tam vždycky říkám, zavřete mě sem na noc! stará koza, přestárlá kráva a ovečky! vždycky se musím krotit, protože tam je jedno úžasnější než druhé. když jsme byli na Kutnohorském stříbření, udělali jsme si piknik s francouzskými klobásami a tímhle sýrem, nakrájeným na proužečky, posypáno olivami a okurečkami, co tam prodávají naložené přímo ze sudu… a to byla taková mňamka!!! bez těchto sýrců se neobejde jediná oslava nebo ávštěva u naší kamarádky Irenky Šestikočky. dražší jsou, to je fakt… ale na rozdíl od „eidamu 30%“ jich člověk na posezení nesní 20 dkg 🙂 jediná klika je, že kočky se o ně nezajímají ( kromě Martinky, tu zajímá všechno, co je na talíři). dítko moje mlsné, v oboru vyučené,nejraději kozí měkký, uležený – buche affineé, s nakrájeným jablíčkem a zeleným salátem, k tomu tmavý chleba…hmmmm dostávám hlad 🙂

  2. panenkoskákavá :O , teda kdyby ti foukla v den předání, to bylo něco (whew)

   ten sejr je vážně zaslouženej (y)

   1. Noco, tak by chovatelům řekla:“ Přijďte tak přespříští týden. Budu vařit něco dobrého, tak se Mňaudáma zase zjeví. “ (sun) (bat)

    1. Kde mohla celých 10 dnů být…v té zimě? No, hlavně, že už je v péči svých. To musely být nervy.

 11. Dobré ráno ( u vás odpoledne) a moc děkuji za milá slova. Vysce urozená chlupatost je fakt super. Máme prostě tu čest o tyto urozené chlupatosti pečovat a oni se nám laskavě odmění vou přízní (h) .
  Co nesnáším jsou prohlášení nekočkových lidí, že kočka je ke svým lidem lhostejná a jde ji jen o místo. Dobře vím, jak se kočkám stýská a jak nerady jsou dlouho samy bez svých lidí ( ovšem takové klidné dopoledne k pořádnému prospání o samotě vůbec neuškodí, jen ať jdou vydělávat na konzervičky).

  Čičmunda byla ještě ke všemu opravdu vděčná avelmi se snažila nebýt na přítěž ( např. vzorně škrabala jen tam, kde měla), což tedy o našem současném chlupatci za mlada se říct nedá, ten byl demoliční četa ( ale je to chlap a taky nezažil nic zlého a tak dobrého bydlo považoval na rozdíl od Čičmundy za norální stav). Dnes už je to moudrý pán v nejlpších letech 🙂

  1. samozřejmě normální stav..zlepším se,nějak na to psaní nevidím. ještě k té diskusi dole ohledně označení nás vlastněných Vznešeným kočkourstvem. Můj současný vlastník, nádherný zrzek Mikuláš ( ehm, ale neříkáme mu tak a to vám taky napíšu někdy jindy, zase si vybral sám jméno) mě rád blahosklonně pozoruje, když mu čistím záchůdek. To je neuvěřitelný pohled! Většinou už je ráno napapaný a tak si sedne a zpovzdálí sleduje, zda to dělám dobře a pečlivě!!!

 12. Domi, Čičmunda byla nádherná kočenka a to, jak si poradila s tvým manželem, zcela odpovídá povaze CD a Velké kočky (cat) Díky za krásnou vzpomínku a plastický popis obrácení jednoho muže, který „ještě chvíli něco bručel o útulcích, ale už ho nikdo neposlouchal, ani on sám sebe“ 😀 Silně mi to připomnělo mého tátu, který taky dlouho trvdil, že kočka do domu nepatří… Pak si jedna černá slečna s bílými ponožkami ošklivě poranila tlapku, dostala politicky nekorektní jméno Cigoška, bydlela vedle pánečkovy postele a kdo myslíš, že ji nosil k misce a na záchůdek, když s otevřenou a hnisající ranou nemohla stoupnout na tlapku? Jistě. Ten zatvrzelý muž, který nechtěl kočku v domě…

  A k diskusi, co že jsme vlastně pro své kočkouří vládce: my jsme se doma prohlásili za správce, majordomy a komorníky Jejich Vysoce urozených Chlupatostí…

  1. Jejda – kočička Cigoška – to zní skoro protiprávně v dnešní době, kdy chtějí přepisovat kocoura Mikeše nebo se alespoň některé kapitolky údajně nečtou ve školkách dětem kvůli slovu cikán. Když se přepisuje Huckleberry Finn kvůli slovu negr… 😡 Nějak mám dojem, že ta politická korektnost by měla mít své meze, ale to není do této diskuze.

   Ovšem titul Jeho Vysoce urozená Chlupatost – to je nádhera. Však my s mámou jsme také komorné a jedné takové Vysoce urozené černobílé Chlupatosti. Však si nás také dobře vycvičil (rofl)

    1. A co úplně bílý kočky? Je to politicky korektní? Aby třeba náš Anešek neměl problém s propagací rasismu. 😉

     1. To by mohl mít, měl by se trochu obarvit, aby svou bělobou neurážel jiné jinak zbarvené…ale ne, j to fkt na hlavu, přepisovat Twaina a pohádky. Mě třeba vytáčí, že jsme měla problém sehnat pohled s typicky vánočním motivem, protže tady za oceánem je vše neutrální…season greetings!!

      1. No tady už skoro taky. (bat) Pro ladovské vánoční pohlednice chodívám do utajené trafiky, kde mají zásobu zřejmě ještě z předrevo dob.

     2. Můj milovaný Anešek (inlove) Asi založím další fanklub. Je to jedna z hvězd mého žití. (h)

       1. 8-| Týýýýjo, nenapínej !!! (chuckle) Nechceš tím naznačit, že se zase přemiklíkoval a je z něj Aneža???? Nemáš ho náhodou importovaného z Thajska (sun) (clap) (dance) (cat)

        1. jak jako import… :O vždyť je to vlastní odchov (nod) Že by Abyt byla v Thajsku a nepochlubila se ?? (chuckle)

        1. No právě proto to píšu. Co já vím, právě v Thajsku mají v módě měnit pohlaví i 4x za život. (chuckle)

     3. A taky Pupo Jája, ten svůj decentní černý proužek na hlavě taky shodil a je bílobílý, jestli oni s Anekem nejsou zakuklenci 😉

   1. Twainovy pozůstatky se víří nad hrobem….myslela jsem si,že takhle se blbne jen u nás…ale oni jsou schopní přepsat i Deklaraci lidskej práv…tam Lincoln toho negra používal taky, protožte jiné slovo pro ně neměli.

 13. Domi, to je moc krásný příběh!!!! a to jak manžel „vyměknul“ neobyčejně roztomilé (chuckle) , ba že ji dokonce sám přinesl domů skoro neuvěřitelné, ale není zdaleka první antikočkař, kterého si hebounké tlapky omotaly kolem sebe (h) (h) (h) … no a CD taky samozřejmě neradno odporovati 😉

 14. Domi, tohle je paráda. Takový příběh může napsat jen život. Ta CD válí, že?
  My kdysi přišli o dva kocoury a MLP prohlásila, že kočku nikdy více. Jak se dostalo hladové a nemocné kotě do budovy laboratoří přes vrátnici nikdo neví, ale kotě spustilo virvál právě před labinou, kde dělala MLP, nechalo se nakrmit, ale jinak se od ní odmítlo hnout. Druhou vyhrála v tombole…

   1. Víš jaká to byla fuška, aby to kotě vyhrál slušná a vhodná člověka??? (inlove)

     1. ??????? |-( Z hlediska CD byla volba naprosto bezchybná,víš! Nebo máš nějaký příspěvek? (chuckle)

 15. Omlouvám se za OT – mám dotaz pro zdejší foodies. Jak se prosím česky jmenují ty malé módní bábovičky, anglicky cup cake?

  1. V jedné kuchařince na síti jsem našla výraz „jednoporcové dortíky“. ale obávám se, že jestli někdo pro tyhle sladké jednohubky nevymylí něco jazykově schůdnějšího, zůstanou na věky věkův cup cakes..

   1. Děkuju, já jsem našla ještě minibábovičky, ale obojí je jaksi jen popis, nikoliv název. Taky si myslím, že se to (stejně jako muffiny a brownies) nepřekládá.

    1. Kapkejky přece. 😉 To ví každý správný mladý foodie. 🙂 – já foodie nejsem a mladá už vůbec ne, takže pro ně české jméno nemám.

     1. Moc hezké, aido. Takové IN… 😀 Ale když já živelně nesnáším (zvlášť psané) tvary typu „džús“, mítink, a pod. – dodnes mě totiž neopustil děs z ruských přepisů angličtiny, kdy jsem velmi dlouho bádala, cože je to takový žjul vjern… Nerada bych, abychom s angličtinou zacházeli stejně… Obávám se, že by mi kapkejky k srdci nepřirostly. (bat)

      1. Mně taky ne, ale to bude nejspíš tím, že jsme trochu jiná generace, která tuhle terminologii s oblibou používá. Já osobně z nich mám docela prču; v práci čekujou inkrísy a katujou kosty, tak proč by nemohli mít kapkejky, ostatně čískejk už se taky docela ujal.

       1. Ale jo, já se tomu většinou taky jen pochechtávám, ona je to svého druhu profesní deformace, a tu máme v nějaké podobě každý 🙂 Jen té češtiny je mi líto. Co asi řeknou, když nebude co čekovat, daunloudovat, pastovat… může si člověk s takhle poznamenaným jazykem vůbec zachovat cit pro mateřštinu? Nevím. Doufám, že ano. Jen abychom za pár desítek let nepotřebovali další národní obrozence a nevymýšleli znovu čistonosoplenu.

        1. Podle mě si ten cit zachovat nemůžou, už teď je to všemožně vidět – na netu i v papírových novinách, jen úpím.

       2. Ne, ze bych nad tim moc spekulovala, ale fajt se to preklada dost blbe – tim mam na mysli muffins, cup cakes, pies, cheese cake. S dostupnych ceskych slov vidim (ne nutne v tomto poradi) dort, kolac, buchta. Takze kdyz treba vezmu americky pie – tak vidim jisty specificky vyrobek – tenka krusta s naplni. Oproti tomu kolac v cestine znamena zcela jiny vyrobek – kolace svatebni, na plechu, krehke. pro mne je to rozdil jak pecena veprova od sekane. Na druhou stranu, proc tomu ale nerikat kolac? – proste se nam obzor kolacu rozsiruje. Kdyz vidim napsane cesky paj, tak se mi skoro delaji pupinky. Jeste kdyz by se to prepisovalo jako pie, tak by to slo, ovsem pri tendence casti naroda vyslovovat foneticky by se mohly zjevit zajimave konotace. (chuckle) na druhou stranu treba quiche v CR tez zdomacnel a videla jsem ho ve kseftech pod franc. nazvem. No, mohlo by se tomu rikat slany kolac? – mohlo, ale ten quiche ma presny vyznam a s kolacem ma snad jen opravdu spolecneho to, ze je kulaty. Takze nevim….

        1. jooojoooo quiche!! ten mám hodně rádi! kamarád má francouzskou vinárnu, česko-francouzského kuchaře, který v podzemní pidikuchyňce pravidelně peče quiche lorrainne a jiné mňamky… jednou nám upekl i tarte aux framboises hmmmmm!! otázka“ máááš dneska kyškyš nebo je všechno sež…aný?“ je zde považována za zcela politicky korektní 😀 dokonce jsme ho doma zkoušeli taky péct, podle receptu Šárky ( dolcevita, už jsme ji tu probírali) a byl taky mňam!!

      2. Jo, a to jeste kdyz navrch prekladali do rustiny nektere znacky. V 70. letech se v Moskve obcas v nekterych (malo) restauracich prodaval znackovy chlast ze Zapadu. A tak jsme jednoho dne s kolegou nasli na nabidce na jidelnicku Staryj Kontrabandcik („c“ s hackem). (rofl) Jinak tedy Old Smuggler – skotska.

       1. To je hezkýýýý. 😀 Skoro jako Klíměntajn zpívaná panem Šlitrem. Brečeli jsme a vyli jako smečka vlků a lezli po zemi, když jsme to slyšeli poprvé. (rofl)

        1. Joo, to si moc dobre pamatuju. (rofl) Myslim, ze to mam i na nejake kazete. Budu muset zapatrat.

 16. Domi ! To je ale krasavice. Překrásná. Ani nevím pořádně proč, ale ráda bych znala její jméno. Jsem velký milovník filmečků Tima Burtona…velmi, velmi oblibuji jeho černou poetiku. Ona totiž slečna krasavice kočičí vypadá tak jako celkem dost z jeho filmu . Neobyčejně, tajemně, nemůžu si pomoct ale je jako Den a Noc. Tak. (… a chlap samozřejmě po kočce prahnul, jen geny nedovolovaly, aby to bylo tak zjevné. Jeden takový bydlí v našem 4kočičím cirkuse a jak před 15ti lety nechtěl kočku do bytu(těch keců….) tak teď stejně vehementně nechce kočku z bytu ) 😀

  1. sorry..teď čtu a vidím, že jméno měla a jak se dalo čekat…zase úplně neobvyklý. Trochu jako z Haryho Pottera – Cic – mudla ?

   1. 😀 Čičmunda….já nevím, je to divné jméno, trochu i možná pro někoho urážlivé, ale jiné ne a ne sednout. Byla všechno možné. např. Kaya nebo jiné vznešenosti ze starého Říma, ale tu Čičmundu nám nějak nasadila do hlavy! Samozřejmě, že to bylo spíš pořád Čičáček, Čičulka , kočičika moje zlatá ( milovala “ moje kočička jsi“ opakované několikrát za sebou).

 17. CD ví, že co činí, dobře činí. 🙂 krásná číča, na fotkách vypadá moc spokojeně.

 18. Naprosto nezvířecí rodina. Máma – složitá, mimořádně žárlivá a komplikovaná bytost. Můj první pes – černý kříženec Benýsek. Oznámím jeho přitomnost, už jako matka dospělé dcery, bydlící sama ve vlastním bytě. Reakcí je výbuch zlosti s dodatkem o mé potřebě léčby na psychiatrii. Bráním se a vyvolám snad první konflikt s mámou, kolem které do té doby celá rodina chodila po špičkách. A závěrečný výsledek? Do 14 dnů po prvním setkání pekla moje máma jen pro Benýska plech vanilkových rohlíčků (byl červenec!!!) a smažila mu kuřecí řízky. A na koho myslíte, že od té doby nejvíc žárlí???

 19. Milá Domi, krása :*
  CD je nevyzpytatelná, Když mi byl před 8 leti přidělen psék, co já si v práci vyslechla od nepsích kolegů. Jak kde jaký blbec má dneska psa,že dělají všude ho…exkrementy a že by se to mělo nějak regulovat…. (fubar) A dnes všichni tři jsou psí a ten nejprotivnější, dnes své pejskové večer dělá chleba s paštikou a krájí jí ten chlebíček na kostičky, aby se nemusela namáhat.

 20. Milá Domi (inlove) , ani nevím, jestli je krásnější ten příběh nebo kočička Čičmunda. 🙂 (h) Tvé kouzelné vyprávění jen potvrzuje, že CD je velmi rafinovaná, ať už se to týká toho, jak dostat nějaké zvířátko k těm pravým lidem, či taho, jak dostat lidi zpoza budku. (wasntme) 🙂 Těším se na Tvé další příběhy. (nod)
  Přeju všem krásný den! (h)

 21. Milá Domi, to je moc krásný příběh! Jsem moc ráda, že po dvou letech, co máme doma našeho útulkového Macíčka, můžu také s jistotou říct, že je to kocourek léčivý a utěšitelský – nejen, když je člověk nemocný, ale i když má smutek na duši, tak Macík přijde, rozvážně se uloží na hrudníku, olízne drsným jazýčkem tvář, zaboří čumáček za ucho a vrní a vrní, jemně, vytrvale a léčivě… (h) Jakmile je zase dobře, vstane, olízne si kožíšek a jde po svých s výrazem „svou práci jsem si odvedl, teď troška té zábavy“.

 22. Krásny príbeh (h) o krásnej a nakoniec aj šťastnej mačičke. CD predsa vie, čo robí. A to brblanie o útulku tiež poznám. 😀 A s rovnakým výsledkom (chuckle) Akurát že Miška sa ocitla na ulici po vianočných prázdninách. A tiež už poznala byt a celý svoj život sa dobrovoľne nepriblížila k dverám bytu.

 23. Je to někdy až mystické, jaké kočky se dostávají k jakým lidem.
  Nevím jak jinde, ale naše kočky mají maminku a tatínka – Majda ostatně taky – sourozence tedy ne, spíše kámoše.

 24. hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Dík za krásnou vzpomínku (nod) na pěknou (cat) . Už se těším na další díly (nod) Protože je jasné, že odchodem Cicmundy (Čičmundy ?? ) jste se bezzvířecí domácností už nestali (shake)

 25. Uz jste si asi vsimli, ze mi spatne pise d, omlouvam se. K e jmenu…to je trochu zinantni…ja jsem ji totiz vymyslela velmi vznesena jmena a nakonec jsme skoncili u..Cicmundy….no, proste to jinak neslo, byla to Cicmunda a basta.
  Zbarveni na tvaricice mela opravdu jing jang, cerno bile s cernym flickem kolem oka….moje mama ovladala cinstinu a japonstinu a vubec dalne vychodni mystika ji byla blizka a hned to zbarveni videla.

  To me na tom celem pribehu nejvic zaskocilo, jediny z nasi rodiny, ktery se urputne branil kocce do bytu, ji nakonec prinesl 😀 . To mel za to…dnes slysim, jak se CD tise smala.

 26. Ted jsem se dostala po celem dni k netu a ono ejhle, uz je u vas utery a muj prvni prispevek….iky moc za pekna slova (blush).
  Apino, mas pravu, sla za panickou ( i kdyz souhlasim, u kocek zadne panicky nejsou, ale jak jim rikat, dvounozci? Cicmuna lecitelka byla, jakmile byl neko nemocny, zejmena deti, nelehla k pacientovi a nehla se z mista, dokud nebylo lepe. U meho synka, ktery mel vysoke horecky tak lezela nekolik dnu, jak konecne klesly, sla si po svych….

  Maricko, reklas to velmi kulatne mohutna kocka |-) . Ona byla ve skutecnosti velmi drobna ajemna, jenze ehm, moc rada papala a byla ponekud plnostihla. Ale kdo ji to mohl vycitat po te hladovce? Moc dobre si pamatovala sve utrapy….

  1. Ne nelehla, ale naopak zalehla k pacientovi. …..samozrejem. Ach jo, co je to s tim mym psanim.

  2. Domi, moc hezky pribeh!! A opet potvrzujici, ze CD velmi dobre vi, co cini, kdyz kocicku pristrcila do cesty manzelovi….kdybys ji donesla domu ty, bylo by mozna vsechno jinak.

   K tem terminum v pripade nahledu kocky na cloveka, jehoz vlastni…jasne, ze dvounožec, dvounožkyně. Pripadne „vlastnena“ , „vlastneny“ , hezky termin je taky mazlitelka, mazlitel. No a nas Piskot nas vidi jako svoje „holky“, velkou, prostredni a nejmladsi, Bubu na nas nahlizi jako na krmicky a teckatky jako na podřizene – zejmena Missy, cim je starsi, tim vic ma tendenci reditelovat vsemu a vsem a to se nejake ty podrizene hodi, ze?
   . Panicka nebo panicek?? No jako bych slysela hlasity kocici smich….A maminka? no nevim…at delame co delame, ctyri nohy a hlavne kocici instinkty, eleganci a bystrost mit nemuzem 🙂

   1. Jo, a taky jsem chovatelka. Stačí si sednout k pecku a Mouryn udělá HOP a zalehne mi pravou ruku a CHOVEJ!!! (inlove) Tak píšu jen levou a miláška chovám a chovám a ch… Já nevím, proč mi u pecka vždycky musí odumírat pravá ruka. (chuckle) (cat) On Mourynek není žádný drobínek. (sun)

    1. Zdeni, jo, jo…a taky jsme cisticky ( kadibudek) a drbalky (kozisku) a hazecky ( mysek, Missy rada aportuje) a ja funguju jako kun..nebo velbloud, nevim, Lassy mi hupne na zada a chce, abych ji vozila po byte. Obvykle ji k tomu pridavam pruvodcovsky vyklad – vlevo vidime jidelni stul, vpravo sedacku, nyni vjizdime do kuchyne, vlevo linka, vpravo lednice…ne, vubec nejsem prastena, kdepaaaak. 🙂

     1. Chachá..tohle hrajeme s pidikočkou Bonsajkou a s Pitinou..pidikočka miluje zastávku v koupelně, když jí zaprším ze sprchy a Pitina preferuje kuchyň, ze mne je to na mikrovlnku přece jen lepší 😀 (chuckle)

       1. No kolo kolo mlýnský by s ním asi hrály holky, ale nevím, jak dlouho by to chudák vydržel…. (angel)

     2. přidávám se – kočička Márinka, mourinka s krátkým ocáskem, co u nás asi 2 měsíce bydlela / kotě ze zahrádek, o které se nikdo nestaral/, byla kočka límečková: vždycky čekala na botníku, až přijdu z práce, sehnula jsem se, řekla jsem „nastup si“, ona si vylezla kolem krku a tak se nechala nosit prostorem a asistovala mi u všeho možného. měla hroznejch řečí ke všemu 🙂 (cat) tak po půlhodince jsem ji odnesla ke křeslu ušáku , řekla jsem “ vystup si“, Márinka si vystoupila a uvelebila se na opěradle, odkud pozorovala cvrkot 🙂 odešla zakočičit rodinu s domečkem, zahradou, stodolou, pejskem,králíky, slepicemi… a velkou náručí plnou lásky 🙂

     1. na jiném kočičím webu se my, kdož smíme s kočičkami bydlet, zoveme POSLUHA (chuckle) 😀 (h)

      a mně teď zrovna odumírá levá ruka, na které mi taaaaak rozkošně spinká Zuzanka, že ji opravdu nelze sundat – ty tlapišky, to bříšánko, ta pusinka, ty ouška… (h) (h) (h) (h) (h) (h)

      1. Posluha, jo, taky velmi vystizne!!! (rofl)

       U nas se ještě majitele našich hravych dravych zdravych kotatek nazyvaji – oběti. A vzhledem k temperamentu chlupounků to fakt sedí. Oběti jsou však na to náležitě pyšné a veškera alotria a vylomeniny…eeee, genialne promyslene aktivity svych vladcu hlásí s hrdosti a obdivem.

     2. Mourynek je můj maličký 😉 Při posledním houpání na váze to bylo 7,04 (chuckle) Prostě chlapec byl nemocný, podtržený a podviživený koťátko do dlaně. A za 5,5 roku takhle narostl. Nemá problém (ťuky, ťuk), protože trénuje venku a bydlí doma dle libosti. Rozhodně to není zlenivělý kocour. Je to nadaný Pampalini. Jen se děsně nerad fotí. Mám desítky pokusů, kde se sice nehne, ale ZÁSADNĚ zavírá oka. Jednou jsem mu do očí bleskla a už to mám u něj rozlitý.
      Jo a bobkobudka je u nás jen když je ouvej – pro marody.

       1. Nojóó Bedo, on byl jenom zdvořilý k dámské návštěvě. Prostě od Bedy na návštěvě nečekal podraz. Ode mne ho čeká kdykoli vezmu foťák do ruky (inlove)

 27. To je nádherný příběh i s tím koncem. Mám pocit, že některá zvířátka jsou se svým milovaným páníčkem, v tvém případě s maminkou (i když u kočky je blbost říkat páníček, to je jen zvyk) tak, že odejsou společně s ním. tak je to asi shora nějak naprogramováno. Já vím, že naše Micinka byla delší dobu nemocná, to nás kvůli milionu jiných starostí ranila slepota, ale bylo jistě osudem dáno, že osešla 10 dní po pohřbu táty, aby mu za DUhou dělala společnost. Teď se mu jistě vyhřívá na klíně, jak to ráda dělávala Ona, která ho milovala jako toho svého jediného a pravého Velkého kocoura. Jen to opravdu nebyla léčitelka, jak vycítila páníčkovu nemoc, nemohla to v sobě překonat a ani se k němu nepřiblížila. Což udělala i po operaci mámy o něco dříve, takže to nebyla náhoda.

 28. Milá Domi, to byla krásná mohutná kočka, jen jsi nanapsala jak se jmenovala. Už jsem se v životě setkala se spoustou různě zbarvených koček, ale takhle zvláštní kombinaci černé a bílé jsem myslím ještě neviděla. Ta pěšinka je téměř podle pravítka. Muselo jí být u vás dobře, když se dožila tak krásného věku. Už se těším na další povídání koček ve vaší domácnosti. (h)

  A přeji všem hodně štastný den 11.1.11. (moje neteř se 11.1. narodila, její máma si ji před jednatřiceti lety nadělila o den později k vlastním narozeninám – oslavila je včera)

 29. No vidis, Domi, jak ta CD je moudra. Ty jsi kocicku domu neprinesla, to panik. Ty jsi se jen postarala… 🙂 A byla moooc pekna. Dik sdileni vzpominky. (h)

  1. A vidis, to mas pravdu. Kybych ji prinesla ja, byl by vecny problem, takhle ji prinesl manzel a nemohl uz si ztezovat (chuckle)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN