105×148: Pruban

Po kastraci Rozárky se objevil jeden překvapivý a docela příjemný vedlejší účinek operace – Rozárka byla hodná. Po třech čtyřech dnech, kdy jí nebylo moc dobře, a choulila se v teple, se začala bytem pohybovat jako éterická baletka v trikotu. Nikam nelezla, odnikud nepadala, nechávala se nosit bytem v náruči a spokojeně u toho předla.

Nezjevovala se v umývadle ve chvíli, kdy vylezu ze záchodu a chci si umýt ruce, nebo ve chvíli, kdy chci do umývadla vyplivnout pastu na zuby. Neshazovala mi hodinky do odpadkového koše. Neprala se každé ráno se mnou o přehoz na postel. Nepletla se mi stále pod nohy a nebafala na mě zpod závěsu na chodbě.

Neskákala do vany, ze které se vypouští voda, aby vzápětí proběhla květináčem a orazítkovala pak všechno, co leží na stole. Nešťouchala do svých strýčků, nebudila je ze spánku a nekousala do zadnice. Byla to mazlivá a způsobná kočičí slečna. Přesně do chvíle, než jí za jejího stálého vrnění, jak předení roztomile nazvala sestřička z Moravy, pruban sundali a vytahali svorky z bříška.

Doma potom z přepravky vylezla mírně oprsklá šelmička a druhý den se nám vrátila stará Rozárka. Pravda, když má náladu, nechá se chvíli chovat, nosit po bytě a foukat do kožíšku, ale většinou se zhmotňuje na nečekaných místech tak, aby co nejvíc zaškodila nebo alespoň zapřekážela, a v jejich přímo upřených očích mimozemšťanky je jasně čitelná pobavená řečnická otázka: to jsem vážně zvědavá, co teď uděláš!

A přesně v takových chvílích zatoužím navléci ji zase zpátky do prubanu. Nejspíš ji nějak oslaboval či omezoval, ztrácela v něm svou jistotu, bála se. Když měla pruban, dokázala jsem jí i drápky v klidu ostříhat, když měla pruban, byla hodná.

Říkám si, že možná by nebylo od věci občas nějaký pruban navléct i některým lidem. Třeba by na silnicích jezdili ohleduplněji a sbírali bobky po svých psích miláčcích. Pak mě ale napadne, že to není tak dávno, kdy většina lidí u nás vlastně v prubanu chodila, a to rozhodně nic příjemného nebylo.

Nejspíš by bylo dobré, kdyby každý ….. no tak, Rozáro!, ty můro jedna, koukej přestat okusovat tu palmu a vypadni z té police na kytky. Že tě chytnu a nasoukám alespoň do podkolenky s dírami …. teda, jestli to dokážu. Protože ono je velmi těžké někoho zpátky do prubanu dostat, když se ho předtím byl konečně zbavil.

Naštěstí? Naneštěstí?

Aktualizováno: 5.1.2011 — 12:37

273 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Zlaté. Vave, pripomenuli ste mi, ako sa správala po kastrácii moja Levuška. Teraz je to seriózna staršia dáma ( v júli bude mať 10 rokov), ale “ za mlada“ to bol poriadny čertík.

 2. vzkaz pro Myš i ostatní co je to zajímá jsem poslala na veb Psí škola- myšata , omlouvám se , ale ještě jsem se nikdy nezúčastnila této debaty a proto jem udělala chybu zdravím všechny milovníky dětí a zvířat Marta

  1. Marto, prosím, šoupni sem odkaz nebo mi písni na mail dvorkamys na seznamu. Nemůžu tvůj příspěvek nikde najít

   1. Myško, promiň nejsem moc zdatná v PC teprve se učím, i když vaše příhody ze školy a návštěv v ZOO čtu už několik let. Vzkaz jsem ti napsala na odkaz netu 2010/10/07- byl to tvj článek z tohoto data. Už jsem se zaregistrovala na Zvířetníku a tak se časem ozvu i příhodou z našeho zvěřince.

    1. Marto, našla jsem to a odpověděla tam a než jsem to dopsala, dokonale jsem spálila sluníčkový koláč. Už je v popelnici a dneska peču znova.

 3. No jo, nás to taky čeká. Takže budou chvíli hodné, holčičky moje bílotlapičkové?

  Je to tak, volnost a svoboda je velká zodpovědnost, což mnoho lidí jaksi nečekalo a dodnes si nechce přiznat. 😡 (think)

 4. Polabí je ledové království. Jak prší , tak jsou rampouchy i na větvích. No, není to dobré. (devil)

  1. Ano, ano, páník právě doklouzal domů v chytrém služebáku, má oči navrch hlavy. Kontrolka neexistence silnice ( ESP) svítila prý celou dobu jako splašená. Led všude, auta v příkopech.
   Fakt to není dobré :O

  2. V Ondřejově totéž. Vyšla jsem s Kikinou před barák a hned se mi rozjely nohy (dance) . Naštěstí byl po ruce klandr. Ale je mi líto lidí, kteří musí zítra do práce. (sweat)

 5. Pozdrav Vave, Rozárce, prubanu a všem ostatním (wave)
  Venku je samý led, pršelo a hned to mrzlo. Velký Bláža sotva doklouzal z venčení, auta se nemohou rozjet ani na rovině, no nazdar! Nevím, jak to bude vypadat ráno, ale tipuju si na pohromu. Buďte na sebe všichni opatrní! (h)

 6. Děkuju vám všem za milé ohlasy a komentáře. (h)

  A co se týče ledovky, tak jsem si vyřídila na zítřek dovolenou – asi bych se odsud autem nedostala. A s MHD to taky nevidím růžově, za podobné situace tady nikdy nejezdí.

 7. Doufám, že jste všichni v pořádku v domácích pelíšcích. Při návratu domů dnes večer jsem sebou několikrát málem pěkně řízla. Poprvé při odchodu z budovy – krok číslo jedna a už jsem jela, vybalancovala jsem to – při získávání rovnováhy jsem mohutně zamávala rukama – vzalo mě mé rameno, které jsem si kdysi tak trošičku utrhla a záda, na která jsem trop už pár let. Mé nemocné koleno ani kotník kupodivu neprotestovaly – ty si to vyberou příště. Poté jsem sebou málem sekla obou nádražích (jezdím po Praze vlakem). Průvodčímu jsem stihla říci o Ruzyni v Dejvicích už nebylo komu. Tak jen dávejte velký pozor, kam kladete své tlapky, pokud možno jim dejte nějakou protiskluzovou spodní vrstvu – i když na čistém ledu nevím, jak to funguje. Hlavně, ať jste všichni zdrávi a nepřeražení a dojděte všude tam, kam potřebujete.

  P.S.: Mámina kamarádka (byly spolu na nějaké akci) při vystupování z tramvaje spadla rovnou pod ni. Nakonec ji doprovodil domů pán, který ji zpod té tramvaje vytáhl. Má naražené rameno a bok, tak doufáme, ž to nebude horší. Mámu jsem varovala a naštěstí došla domů bez pohromy – někde se držela domů.

  1. Zdravim,u nas +17 doted slunecno,ale pred chvili se zatahlo.Jsem rada,protze minuly tyden to tady byla katastofa!!!!5 cm snehu a nektere dalnice a skoly zavrene.Kdyz to je tezko,oni tady opravdu neumi na snehu jezdit.

 8. YGO, japak je na jihu JM?, tady zmrzle prší a z našeho příjezdového kopce se stává ledovo-skleněná hora. Ufff!!! Této sitace se děsím a brávala jsem si vždy dovolenou.

  1. Já jsem přijela domů před šestou a to bylo ještě dobré, při venčení v sedm tady ještě nic nepadalo. Teď už je tam mokro a vypadá to, že na autě to přimrzá…. Ještě že zítra nikam nejedu a teď už sedím doma…

   1. Vrátila jsem se z venčení před půl hoďkou – zatím nepršelo, teplota tak kolem nuly (to si typuju). Uvidíme, jak bude do rána.

   2. Už přijeli Sypáci a pilně sypou, aby lidé, kteří jednou z nočních směn a z divadla došli domů. Do rána, při takové intenzitě a teplotách a zmrzlé zemi to zase naroste.

    1. Kája právě přijel a hlásil silnice typu sklinka, voda namrzá za jízdy na autě tak, že mu to zbláznilo senzory. (Nemá mít tak chytrýho služebáka).

     1. Chytrý služebák evidentně neumí ledovku 😀 Výrobce nepočítal s troškou namrzajícího ledu (chuckle) .
      No nedávno u nás v Praze říkali, že prý máme jezdit metrem – to při poslední kalamitě. Jak to dělat tam, kam metro nevede, už neřekli.

  2. Na SSM (severu severní Moravy – mysleli jste snad něco jiného?) je zatím nad nulou, sníh pomalu taje. Pokud bych mohl, poprosím zítra o palečky po 11. hodině, MLP jde na takovou nepříjemnost. Jezdit budu já, tak snad naši fábinku neotluču víc než už je.

    1. Tímto děkuji ioannině (handshake) Díky její reakci mi konečně docvaklo, co znamená MLP (potažmo TLP)

 9. Mávám skvělé Nynyce i její panince! (inlove)

  Bikirka dneska neobědvala (však si to vynahradila při sváče), kotrmelíny poučeny posledními dvěma obědy ji udržovaly od předobědí na druhém konci pavilonu, a tak ji ošetřovatelky raději ani nevolaly. Vedlo by to jen k bitce a den bez bitky je důležitější než ňáká blbá rejžová koule. Mojka už poněkolikáté šla chránit kámošku, dnes si došla sednout mezi a Biki a Shindu, která se podezřele nafukovala.
  Z neznámých důvodů plácla Bikča Richarda přes zadek. Nococo, však má Ríša pěknej zadek. 😉
  http://nero89gorilky.rajce.idnes.cz/Biki_placla_Richarda_pres_zadek_video-foto_6.1.2010/#Biki_placla_Richarda_pres_zadek_odp_0601_2011.jpg

   1. Ta je krásná – už se rozhlíží po světě, nožky ještě složené…. jestli něco můžu, tak to jsou takovéhle okouzlující holčičky. A vidíš, nic jsem neřekla, at se všichni podívají 😡

  1. To video jsem shlédla a připadalo mi – nejsem tedy znalec -, že Richard přímo chrochtal potěšením. Připadalo mi to spíš jako pobíhání mezi jarními břízkami 😀

 10. Byla jsem s Klérkou venku. Nevím jak jinde, ale u nás jsou -4 stupně, fučí ledový východní vítr, který se určitě sebral až někde v ruských severovýchodních stepích, prosmykl se záhadným způsobem přes karpatský oblouk, nabral ještě větší sílu v panonských nížinách maďarska a teď fičí u nás na Moravě. A začalo pršet, to bude šlinda!

  1. U nás je -1 a padají ledové kapky. To bude v noci a zítra mela! Je prostě hnusně. (rain) (rain) (punch)

  2. Tady je šílená klouzačka, vyrazila jsem s Ankou a během cesty pršelo a pršelo, myslela jsem, že zpátky nedojdu. Už zase jsem upadla a pochroumané kyčli to nijak neprospělo, chjo. Nesnáším zimu, fuj, tady u nás jsme jako na kopci z ledu. 🙁
   Dnes poprvé se mi i špatně parkovalo, přecouvat do pravého úhlu přes 20 a více cm hluboká ledová koryta byl docela oříšek. Nakonec se mi přidáváním plynu a a houpavou setrvačností podařilo dostat na parkovací místo, ale nevím, jak se z něj ráno vyhrabu. 🙁 Pokud tedy vůbec k autu dojdu. 🙁

   1. Vave, nepadej, pořiď si na obuv takové gumové návleky, které mají na spodní straně (směrem k zemi) kovové hroty. Nosíme je s pánečkem už skoro tři týdny (do lesa, kde zmrzlé cestičky po poslední bleskové oblevě zmrzly a jsou pod popraškem sněhu zamrzlé). Máme je stále naszené na „lesních botkách“ a bez problémů. Ani trackingové boty nepomáhají a klouže to, ale s Nesmeky (pod tímhle názvem se někde prodávají 😀 ), se nesmekneš!

    1. Jasně, to jsou norské „isbroders“, my jsme bez nich popravdě v ledovém Norsku nemohli existovat 🙂 Fakt pomáhají. My tady je ovšem nepotřebujeme – leje od včerejšího večera a patrně se utopíme v bahně 🙁

     1. Ále Dede – jenom si užívej poslední chvilky s anglickým blátem … počítám, že se vrátíš rovnou do marastu českého (chuckle)

      1. Milá Ygo, už se nemůžu dočkat – fakt! 🙂 Ale až vám někdy vylíčím, jaká mě čeká cesta… tak pochopíte, že kapku i trnu 😀

       1. Tak na to se těším – nejsem škodolibý, ale Tvé nezaměnitelné vyprávění čtu moc rád.

  1. Pů, je to takový pružný návlek, je v různých průměrech. Od průměru na prst na ruce až po stehno. Velmi jednoduché, lehké a ve veterinární chirurgii na pooperační péči u zvířat nedocenitelné (wait) . Rozárce zřejmě nevadil samotný pruban, když se chovala tak způsobně, ten má větší očka než normální klasické obinadlo a je hodně pružný. Táhly ji svorky, kterými měla zajištěnou operační ránu (cat) .

   1. Milá Alex (inlove) , já myslím, že jí pruban vadil, i když jí nikde neškrtil. Zvysoka v něm našlapovala a po každém kroku třepala tlapkou, jako by prošla vodou. Byla u toho velice roztomilá a dojemná.
    Co přednostova očka? 8-| (y)

    1. Vavísku, díky, očko je bystré, modrák se maluje do jiných barviček, kapeme ATB a vypadá to (y) !

       1. Jééé, děkuju, to já si to prostuduju. Mě stačí něco obyčejného, jen aby to fungovalo.

 11. Tak se tady u čtení usmívám, protože Rozárka je zkrátka moje Mrninka přes kopírák. Se vším všudy, jenom strýčka moc do zadku nekouše, protože Mauglí je drsoň a pro facku nejde daleko. Ale zhmotňování má propracované dokonale, občas se zhmotní i v mém talíři. Předvčerem tu byla opožděná novoroční návštěva a ona se nám zhmotnila na stole. Zatímco jsem likvidovala trosky, zírala nadšeně a oddaně návštěvě do očí. Mám to zpestřené ještě tím, že pobýváme i venku, takže si například přinesu koš se senem ke králíkům, otevřu kotec, sáhnu pro seno a zařvu leknutím, protože v něm je zahrabaná kočka. Vydýchám se, otočím, podívám se do kotce, v něm je kočka. Snažím se ji vyhodit, nacpe se tam ještě pes. (sweat)
  Ale je to moje holčička dojemná, chodí za mnou jako pejsek. Sousedi na mě tuhle koukali jak na blázna, něco jsem tam nesla, a když mě zvali dál, odmítla jsem slovy: nemůžu, na mě venku čeká kočka a ono by jí byla zima“. A pruban ji čeká příští týden, utíká to, utíká.

 12. Hezký čtení…
  Prubany lidský by si měla tak ve dvaceti zkusit každá generace – tak na dva měsíce aspoň…. Pak by snad bylo možný se vyhnout těm opakováním.

 13. Vave další hezké zamyšlení, lidský pruban by občas neškodil i dlouhodobě. U zvířat bychom se naopak dlouhodobým zavinutím sami šidili o pohled na ty naše skotačící miláčky „mimozemšťany“ (všichni máte v tomto pravdu). Alespoň s nimi člověk nezlenivý, pravidelné ohýbání prospívá zádům a plazení spojené se soukání se po zemi zase procvičí břišní svaly. Tak buďme rádi, že máme zvířata bez prubanu. Ano i já až příliš často pozdvyhuji spadané věci z prádelníku (v tom se machr Dixie, dělá to vyslověně naschvál), nebo utírám rozlité hrnky a sklenice na lince, kde jedna z našich šlečen právě seděla, když já upustila pokličku. Chudinka se tak lekla, že při úprku rozlila i tu tekutinu a je to tedy především moje chyba, nemám nechávat padat rámusící nádobí, že.

  1. A jak to lidem svecilo.
   Dneska nikdo z niceho nema respekt.Mladez krome pocitace nic nedela.Vsichni sedi na podporach a neni na ne metr.O nasi mene prispusobive mensine ani nehovorim.V Californii ziji 12 let.Nikdy to pro me nebyl domov v pravem slova smyslu.Chci se vratit,ale po precteni dennich novin vzdycky vaham.
   No zviretnik neni vhodny na politicke diskuse.Jsem rada,ze tento web existuje.Clovek alespon vidi neco pozitivniho.
   U nas nemusel byt pruban,stacilo dobre minene vypusteni ven.Vcera jsem si namazeala chleba s boruvkouvou marmeladou.Pak zazvonil telefon a po navratu k talirku mi zustatl dokonale vylizany chleba.Prda s Mourinou se napadne olizovaly pod stolem.

 14. HLÁSÁNI

  děkujeme fšem za (y) (y) (y) … hladina cukru konečně klesla, jsme na dobré hodnotě, tak doufám, že se to udrží – hurááááá (h) (h) (h) (h) (h) (h) … když se nebude nic dít, kontrola asi za měsíc… ještě jednou díky!!!!! (f)

  1. Bedo, to je skvělá novina, však víš, že na Nyny často myslím, tak jásám, tleskám a doufám, že hodnoty vydrží, nebo budou klesat (clap) (h) Ani jsem ještě nestačila dole přidat svoje palečky a už je tu ta dobrá zpráva. Hip, hip, hurá

  2. To je výborná zpráva – však jsem Nyny i tobě držela palce a moc jsem na vás myslela.

  3. To jsem ráda, Bedo, jsou to starosti. Tak ať se Nynynce daří, často si na ni vzpomenu.

  4. Bedo, tak to je príma zpráva. Tak nějak jsem si to představovala, když jsem Ti přála palcodržení odpoledne. Ono to fungujéééé (clap) .

 15. Omlouvám se za úplné OT, ale chtěla bych se tímhle příspěvkem vrátit ještě ke včerejšímu Zuzaninu článku. Na soukr. mejlíka mi psala naše Ap, omlouvá se, že nemůže být dlouho na netu, ale článek včera ráno četla. Velice ji mrzí, co se stalo a je ráda, že to dopadlo takhle dobře. V dnešním raním mejlíku mi píše:
  … A že všechny zdravím, ale nemůžu moc na net :-(. Můj názor není zrovna ten nejpovolanější-nejsem duší musher :-). Možná se ozve Renča Macková, to je hodně povolaná osoba :-). Taky je z toho hodně smutná. Zřejmě osobně zná majitele smeček a podle všeho je to dobrý chlap, ale s komerčníma vyjížďkama to „trochu“ nezvládl, nebo ani neví, co se na nich stává, že mu se psy jezdí jiní musheři a nic neřeknou…psala jsem jí, jestli by mu článek neposlala…
  Nu, uvidíme, třeba se toto téma rozvine dál, byla by škoda, kdyby na takový pěkný sport se psy, zbytečně padl stín nevraživosti a předsudků. (konečně za 16).

  1. Díky, Alex. Říkala jsem si, že zrovna Ap by k tomuhle byla ten povolanej člověk. To je fajn, že to četla a že se s tím třeba i dokáže trošku hnout (y) .

  2. To je bezva, ze se to dostane ke zdroji, protoze je fakt mozne, ze ten provozovatel ne nutne vi, jak to vypada na placu. (y)

 16. Vave, je to moc zajímavé zamyšlení. Nemám ráda balení do prubanů, ale určité hranice je nutno vymezit jak u zvířat, tak u dětí a dospěláků.
  Vtrhnu sem do diskuze s něčím jiným- před chvilkou jsem se vrátila úplně nazuřená z plaveckého výcviku s Myšátky. Nevím, jaké máte kdo zkušenosti, ale tady u nás to probíhá tak, že dítka jsou v bazénu, rozdělená do družstev a paní učitelka plavání jim ze „břehu“ vysvětluje, co mají dělat. Některé mají pro formu v roce násadu od koštěte. Jde to tak možná dělat u dětí zdravých a normálně chápajících, ale naše děti jsou na tom drobet hůř a mají problém uvědomit si, kde mají ruce, nohy, takže když se na ně z výšin vychrlí příkaz „Dejte si destičku vykrojenou částí pod bradu, přitiskněte jí na břicho a lehněte si na záda na vodu“, vůbec většinou netuší, co mají udělat. Dneska je paní učitelka učila plavat jako žabička, chvíli jsem to pozorovala a pak jsem v sukni vlezla do vody a Tomíka, který už zoufale brečel jsem držela pod bříškem a pomáhala mu na vodu se položit a zkoušet dělat tempa. Správně bych ve vodě neměla co dělat, protože nemám trenérské zkoušky a kdyby se něco stalö, jsem v maléru. Už jsem se tam kvůli tomuhle přístupu učitelek zhádala před několika lety a povedlo se mi donutit je vzít si neopren a jít s těmi malými dětmi do bazénu. Bylo to ale za cenu, že na mě do dneška některé vrhají nenávistné pohledy. Dneska už je situace tam, kde byla kdysi a já bezmocně zuřím. Přitom ten výcvik není nijak levný -jedna vyučovací hodina stojí 50kč a těch lekcí je dvacet.
  Omlouvám se, že jsem si tady tak vylila srdíčko, pekelně mě to štve.

  1. A ještě se omlouvám za chyby – úča a píše s chybami. To je z té zuřivosti. Šup se mnou do prubanu!

   1. S tebou ne! Do prubanu patří ty pitomé ženské, které nechápou, že Myšátka mají trošku posunuté vnímání. A co se nenávistných pohledů týče, tak ty často míří v naší kotlince na ty schopnější, chytřejší, vnímavější… Kdy už se konečně naučíme ty přečuhující chválit a ne nenávidět! :@

   2. Myšičko (inlove) , a nešlo by se učit plavat s učitelkami, které pracují s kojenci a batolaty? Ty používají úplně jiné metody a jsou usměvavé a laskavé. 🙂
    Jinak samozřejmě by to chtělo sebrat úče násadu od koštěte a tou jí strčit do vody. A pak ji tam maličko tou násadou přidržet. :@ (punch) :@

    1. Vavísku, to je ono (f) Ony myšátka mají svůj svět a posunuté vnímání mají asi lektorky. (fubar) , Myško to jsi asi venku musela přimrznout.

     1. Ne, do krátké sukně se převlékám jen do bazénu. Měla jsem jen trochu mokré tričko, sukni jsem vyměnila za gatě.
      joj, postihla mě vysoká matematika 6+9

    2. Víš, tady není tolik možností. Bazén tu je jen jeden a tyhle učitelky učí dětičky už od školčat. Ony vědí, že jsme z jiného typu školy, musí vidět, že na ně ty děti hledí a netuší, co po nich chtějí. Dneska tam Ondra lokal vodu a kuckal se a paní učitelka to vůbec nepostřehla. Já u té výuky vůbec nemusím být, ale už jsem párkrát do vody kvůli někomu šla. Sedím tam a mám oči na šťopkách a klepu se strachy dost často. Já celkem chápu, že strávit dopoledne ve vodě nemusí být zrovna příjemné, ale je to jejich práce a měly by jí dělat a ne odrazovat děti.

     1. Dyk to říkám – taková úča je k nezaplacení. A Myšátka to určitě vědí (a Zvířetníci taky!). (h)

  2. Myši,vem plavky, vlez do vody a dělej to,co ta nána na břehu říká, děti to uvidí a protože ti věří,tak to budou dělat podle tebe…. (angel) …já si myslím, že ze břehu je toho moc nenaučí, ale má přehled, jenže ona by měla učit a plavčík dělat dozor, ale to chci asi moc , co?

   1. Kdyby to šlo, udělala bych to, ale cáchání ve vodě má pro mě riziko v podobě chronických zánětů a pozdějšího marodění. Navíc tam opravdu nemám co dělat, nemám patřičné odborné zkoušky. Taky bych se čuřila, kdyby mi někdo zasahoval do mých hodin.

   2. mám pěnu u huby i po těch letech, když to čtu… i mě učily plavat takovéto k..rasavice. ještě štěstí, že jsme měli rozumnou třídní učitelku, která jim výslovně zakázala strkat nám hlavy od vodu a nutit nás k tomu, při splývání… plavat jsem se posléze naučila s rodiči, nějak to prostě přišlo samo… asi ve 12. pak mi nedělalo problém přeplavat Lužnici v Plané n/L, Mělický písák napříč až na ostrov atd…vidím, jak obrovskou kliku měl Ondra, kterého jsem otrkala v létě v dětském bazénku a pak chodil na plavání s insktruktorkami, které se střídaly 2 ve vodě, 1 nahoře. pohoda… plave jako rybka 🙂 škoda, že je to daleko a náš bazén je teď zavřený… ale nedej se, Myšáčku!!! ječ a ceň zuby na babizny, proboha, vždyť to jsou dětičky, které potřebují speciální přístup – co by asi tak některá z těch ……. :@ dělala, kdyby se jí nalokalo a skončilo ve špitále?? ten bazén má přece zřizovatele a tvoje škola taky. i kdybys tam měla vytáhnout Ústavu ČR, která praví o ochraně lidského života, zdraví atd. já bych jí asi na místě slíbila, že ještě jednou na to mrně vezme násadu, pojede do vody i s ní. v tu chvíli máš totiž odpovědnost za děti ty , i když jste na výuce!!! teprve po tvojí odpovědnosti by následoval přechod práva na subjekt, provozující výuku. od roku 2013 bude v platnosti novela ObčZ, která toto přesně specifikuje, ještě jsem to podrobně nezkoumala do hloubky. držíme tlapky a můj obdivný hlubosklon přede tebou (rose1)

  3. Milá Myško, naprosto tě chápu a díky bohu, že tam jsi – pro ty děti! Já se tak naučila nenávidět pražskou Axu, kam jsme chodili plavat my. Baby na břehu, v ruce tyč, kterou mlátili do prstíčků držících se břehu, protože jsme měli přeplavat přes hloubku a nevěděli jsme jak… Ale neměli jsme tam Myš (h) , která by pomohla… Myslela jsem, že tyhle doby jsou už dávno pryč a ty baby s ní! (devil) Jo plavat jsem se samozřejmě nenaučila, to až s našimi na dovolené… neměla bys o tom podiskutovat s rodiči Myšátek?

   1. Jedna maminka tam s námi sedí, protože má synka s nemocí, pro kterou potřebuje zvýšený dozor a ani ona do té vody s ním nejde. Oni někteří rodiče našich dětí jsou na tom dost podobně jako jejich děti, někteří jsou naši bývalí absolventi a jiní zase tohle „neřeší“. Jenže Myš sedí jen u malého bazénu, kde jsou moje Myšátka. Jak to probíhá u toho velkého, nemůžu sledovat ( způsob výuky je stejný, to vím). Já myslela, že je to místní specialita.

   2. Milá Dede, kdepak pryč, to by musely ženské pracovat a to nééé. Podobně je to ve většině (aby mne někdo nechytal za slovo) zařízení se starými ležícími lidmi. Pokud tam přijde klient (ano klient, protože zařízení je placeno), který se jakž takž trochu hýbe, zaručeně do jednoho roku zůstává ležet a jenom zírá do stropu. Jak to dopadá později si asi každý dovede představit. A to tam je hafo rehabilitačních pracovnic. Většinou sedí v kuchyňce a popíjí kafíčko, nebo někde klábosí. Mají s každým individuálně cvičit, ale (opět, ve většině případů) se to neděje. Také jsou to odbornice a je to jejich práce, tak jako ty báby u bazénu.

   3. Jj přesně tak. Jedna taková čarodějnice mě tou násadou na koště málem utopila – musela pro mě skočit a já jsem jí v té panice málem uštípla pravou horní ozdobu. Mám od té doby panickou hrůzu z vody a vlastně se jí programově vyhýbám. (bat) (fubar) (bat)

  4. SAKRA – ty účy nebo instruktorky jsou tam od toho, aby dětem POMÁHALY, ne?!?!
   Nebo je to kurz: JAK SE NAUČIT BÁT VODY! :@

  5. Tak přesně kvůli tomuto – bohužel stále poměrně častému – způsobu výuky plavání jsem holky naučila plavat ještě ve věku hodně předškolním. Na plavání sice se školou chodily, ale uměly to a měly z bab se smetákem akorát legraci. Ale pokud se to děti, zvláště myšátka, učí až na kurzu, mají podle mě z vody akorát hrůzu. Myško, jsi bezvadná! (h)

   1. To je nejlepší, když děti plavou brzičko. Ale některá Myšata budou mít velký problém s koordinací, jiná bodou mít potíž i s rodiči. Buď jsou taky pomalejší a nebo mívají velký strach o své „postižené“ dítě a nic „normálního“ s ním nedělají. Měli jsme jednou ve skautu tělesně postiženého chlapce. Díky své ctižádosti se naučil jezdit na kole (kvůli odborce cyklista), i jezdit na běžkách (a to i s ruksakem s věcmi na víkend). Bylo mu devět a rodiče se nestačili divit. Oni mu totiž do té doby nosili i tašku do školy, aby se chudinka neunavil, když už měl po autonehodě pravou stranu těla silně postiženou… Nemít kamaráda ve škole, který u nás skautil a dovedl ho, tak asi skončil s obezitou a nerozrehabilitován na vozíku… (taková byla prognóza lékařů, že se prý bude vyvíjet nerovnoměrně a tělo to nezvládne – zvládlo)

    Mlaďasku, neteř i synovce jsme taky „donutili“ plavat než šli do školy. A umět plavat pro nás znamenalo alespoň bazén – tj. 50 metrů. Šlo to a taky se na plavání se školou těšili, protože byli (*) (*)

    1. Xerxová, máš velkou pravdu v tom, že dost rodičů postižených dětí k nim mají hodně ochranitelský postoj a dělají jim první poslední a neuvědomují si, jak moc jim tím ubližují a jak velký bič šijí sami na sebe. Jsem za krůtu, když jim zakazuju dělat za děti základní sebeobslužné činnosti. I postižené dítě toho zvládne neuvěřitelně hodně a čím víc se toho naučí ( teď nemyslím vědomosti, ale dovednosti), tím snáz se mu jednou bude žít. Nebude mít pořád za zadkem ( pardon) někoho, kdo mu bude pomáhat. Chápu, že je pro maminku rychlejší dítě obléknout, ale já na tělocvik nemůžu oblékat sedm nebo osm dětí…atd.

  6. Tak koukám, že nejsme žádná výjimka, že podobné způsoby výuky zažili i jiní. Berou mě všichni čerti! Jinak moc děkuju a pohlazení.

   1. Ovšem. Mně ty paní učily plavat tak že mně pohrůžkama donutily skočit do 3m hloubky a když jsem polykal andělíčky tak se uráčily mi (se spoustou keců) podat to koště.

   2. Tak tak. Bývalo, že mě na hloubku nedostali ani tím koštětem, a skákat odmítám dodnes. 🙂
    Co jsem se naučila, odkoukala jsem buď od starších, nebo, potom, dala svou vlastní zarytostí. Školní plavání jsem s gustem nesnášela a často nechápala, co se po mně chce.
    Řvaním proti strachu ještě nikdo nic pořádnýho nedokázal, a u děcek už vůbec ne. (party)

    1. Tohle je velice choulostivé a křehké. Já nemám patent na rozum, ale jsem přesvědčena, že na každé dítě to chce postup výuky šitý na míru. Můj brácha naučil plavat spousty dětí, ale u vlastních mu to nějak nešlo. Nedokázala jsem je učit najednou, ale vždy jednotlivě. No, synovec byl dost paličatý, tak jsme skončili u „kráčejícího bagru“. Prostě nedokázal synchronizovat nohy a ruce, ale pohyboval se vodou vpřed. Neteř byla tenkrát čtyřletá, ale věřila mi a zvládla základy během dvou slunných dnů. Naposledy jsem učila plavat našeho nejml. vnuka. On prostě potřeboval umět plavat dřív, než šli na plavání se školou. Nemyslím, že je moudré učit myšátka plavat přes velení shůry. Co já vím, to nefunguje ani u pohybově nadaných dětí.

     1. Podle toho popisu (jak použít plavací destičku) bych se – bejt neplavec – briskně utopila :@ , na to nepotřebuju bejt dítě s handikepem.
      Bohužel na jednu Myš připadají tři báby, který učej proto, že nic neuměj a dělat se jim nechce (devil)

     2. Jednotlivě. To je dobrej přístup. To aspoň člověk může okamžitě improvizovat. 🙂
      (Já nezapomenu na ten řev „Splývej, splývej, strč tu hlavu pod vodu, čekáme jenom na tebe“ a tak dál dokola dokola. Jenomže když jsem strčila hlavu pod vodu, přestala jsem okamžitě vědět, kde jsem. Takže jsem jim párkrát narazila hlavou do zdi… a do lidí kolem… no veselo. 😀
      Pak jsem viděla máti, na rozdíl ode mě plavce z radosti (já jsem plavec z nutnosti – doplavu, ale dobrovolně to prostě není 🙂 ), jak si leží na vodě jako by to byla tráva, a jenom tu a tam pohne rukou nebo nohou. A ona povídá, Voda nese. Prostě si lehni. Stoupnout si můžeš vždycky. A bylo vymalováno.
      Ale tu hlavu pod vodu nestrčím. Nene. I kdyby se mi uřehtali. Paní radová, to je můj styl. 😀
      Kupodivu mi to na té divoké vodě nijak nevadí.
      I když fakt, že tam se člověk snaží bejt víc v lodi než ve vodě… (wasntme)

      Myšátkům by určitě svědčil někdo, kdo by tam byl s nima, mnohem víc než pořvávající držáky na násady vod smetáků. (shake) (punch)

      1. a neboj, já taky hlavu pod vodu nedávám… a to vodu miluju a jak nejsme v létě obden navežení na písáku, jevím neklid 🙂 pod sprchou se klidně cachtám i s vlasama, ale potápět nene a proč taky? dáááávno pryč jsou doby, kdy si někdo troufal se mi pro to hihňat… nebo se „divit“, že nelyžuju a v zimě se raději procházím sněhem a koukám na stromy…dneska to razím“ komu se to nelíbí…“ viz jedna debata u Podvazkového řádu 😀

       1. Taky obvykle nejsem schopna vysvětlit, že mě lyžování nebaví- stát frontu na vlek, vyjet nahoru, vyděsit se, pracně to sjet dolů a celý znovu. 🙂

        1. po pravdě – s lyžováním to přestalo, když se některé naše „cerebrity“ v rozhovorech začaly vyjadřovat, jak je to skvělé a v pohodě, když jezdí v zimě na hory , jen tak se procházejí ve sněhu a píjí horký čaj…což jim i věřím 🙂 no a pak jsme jednou měli velkoou podnikovou akci a tam jsem se taky lyžím vyhýbala obloukem. načež se místní ptali jednoho ze zázemí cca ve smyslu “ co je to za ženskou, vona nelyžuje, jen se tady prochází?“ a ten odvětil “ volové, to je paní doktorka“. no a proč nelyžuje, ptali se tíž znovu? “ paní doktorku to nebaví“, sdělila jsem suše. takže se vžilo“ nelyžuje, ale je s ní sranda… což jsem párkrát předvedla…jako když se šlo z kopce dolů na mejdan a klouzalo to.. stáhla jsem bundu a sjela jsem ten kopec pěkně po zadku, čemuž ostatní zdola přihlíželi, pusy dokořán. nebo jsem se štrachala za ostatními ke sjezdovce a koukám, cestička mezi chalupami , uzoučká, nikde nikdo… najednou za mnou had lidí, všichni lyže a lyžáky na rameni, ve tvářích vážný výraz! přešli a cesta zase osaměla…došla jsem ke sjezdovce a líčím místním, co bylo…a co tam dělali ti lyžaři? mno, narazila jsem na oficiální zkratku, jen cedule byly pod sněhem. místní se málem zadusili smíchy. nebo taková procházka po běžkařské trati, to byl taky dobrý kousek – můžu snad já za to, že nebyla označená, protože ji všichni znali?

         1. Sjíždění kopce po pr… bundě je i moje oblíbená zábava.
          Nechápu, proč mi to lidi pořád chtějí kazit nějakým tím plastovým udělátkem. To je mi naprd. Stačí dvě, tři šílený jízdy a je po něm. Přece jenom je dimenzovaný na a) normální, b) děti.
          (coffee)

  7. Chtela jsem tady dohledat co jsou to Mysatka.O jakou organisaci jde.Ale nevim kde.Muzu poprosit o vysvetleni.Dik

   1. Jedna z nás je zvaná Myš 😉 Je to učitelka. Učitelka skvělá. Učí postižená dítka ve speciální třídě. Její školáčci to nemají lehké, s naší Myší ale mají školu opravdu hrou. Protože jsou od naší Myšky, jsou to Myšátka.

  8. Myšáčku, myslím, že v plavecké škole Zéva v HK to funguje dosti jinak… jenže to je pro vás taky moc daleko, že?

   1. To bys koukala, jak z Myši srší blesky. Jsou situace, kdy vidím červeně a musím si dávat hodně velkýho majzla, abych krotila zuřivost do snesitelných mezí.

 17. Milá Vave (inlove) , zase se ti povedlo vydloubnout zajímavé téma! S prubanem a slušným chováním je potíž v tom, že působí jen jako přísný učitel při dozoru na chodbách. Dokud je, tak krotí svébytné nápady svéhlavých hlav, ale běda, jak se otočí nebo odejde! (tmi) Jako výhodu však vidím právě tu možnost ho bezbolestně a bez následků sundat – jakmile pomine doba, kdy musí být jedinec pro své vlastní dobro ukázněný.
  Pokud jde o jeho použití u lidí, tak by se mi moc líbilo, kdyby fungoval! (nod) Vezměte, kolik je tu jen mezi námi takových, kdo nemoci nevyleží, s bolavými končetinami běhají po horách (nebo píšou na počitadle 😀 ) a nikdy pořádně neodpočívají? Pruban na ně! (rofl)

  1. Dede, srandičky, srandičky, ale co zápěstí? Dávej si oraz, protože pokud to nenecháš uklidnit, nezbavíš se toho. Já už 3 týdny oddaluji vyklízení pokoje, protože se na sekání elektriky furt necítím – zkus to taky. (chuckle)

   1. Já se přidám – tohle opravdu chce především klid a nedráždit 🙂 Nějak jsem nepostřehl původ těch potíží, Dede – je to náběh na zlopověstný „karpální tunel“ od práce na počítači, nebo něco jiného? Totiž, pokud jde o ten „tunel“, někdo tady zmiňoval powerball jako rehabilitační pomůcku. Rád bych potvrdil, že to funguje, problémy s „myšovým zápěstím“ jsem takhle zažehnal a MLP shledala powerball jako zajímavou hračku. Dá se s tím i docela dobře posilovat, ovšemť pravda, jen když ruka nebolí… Tak přeji, aby co nejdřív nebolela (h)

    1. Ano prosím, jde o již z nejhoršího odeznívající, ale stále pomstychtivou myšitidu přihnojenou původně radostnou hodinou squashe 🙂 Powerball známe, Ježíšek ho přinesl klukům, ale zatím jsem neměla odvahu ho testovat. Vzhledem k tomu, že se tři týdny stěhujeme, tak už ruku (no touhle dobou už obě ruce 🙂 ) začínám i zaklínat…

     1. Milá Dede – přes problémy s myšatou rukou – ta tři slova „za tři týdny“ – nezní ti to jako kouzelné zaklínadlo?! (clap) (clap)

     2. Dede, jupí! Nechceš přijet na pomoc? V téhle oblasti mám bohaté zkušenosti a praxi (chuckle) . Moc ráda při¨ložím Myší ruku k dílu.

     3. Tři týdny? Tak to opatrně pří stříhání metru – ať se nestříhneš do prstu, už je ten metr kraťoučký. (rofl)

  2. Milá Dede (inlove) , s tím prubanem je to opravdu někdy zapeklité. Někdo by si ho opravdu měl na sebe dobrovolně nasoukat, alespoň na chvilku (hlavně také, které se za tři týdny stěhují (wait) :* 🙂 ).
   A někdo by si zase naopak měl svůj pruban svlíknout … s prubanem se totiž sice nedá zlobit, ale ani létat … 🙂

   1. Víš, milá Vave, zrovna tobě bych pruban ordinovala povinně, kdykoliv se stižená nějakou chorobou ploužíš světem a NIC nevynecháš a NIC nevyležíš. To by byla panečku změna, kdyby ty ses začala pro změnu šetřit! (inlove)

 18. OT – prosba o palečky

  milí Zvířetnici, chci vás poprosit o přidržení palečků dnes asi ve 4 hodiony… jdme zase s Nynyškou na kontrolu toho cukru – měla ho zvýšený už před Vánocemi, ale nechtěla jsem kazit náladu, při další kontrole mezi svátky i přes zvýšenou dávku inzulinu beze změny 🙁 , dnes to teda jdeme přeměřit po už druhém zvýšení… modlím se, aby se to podařilo vybalancovat, protože se o ni bojím!!!!

  jo a od toho října zhubla půl kila – což o to, to jí jen prospělo, má teď akurátních 4,60 a moc jí to sluší (h) , kožíšek má přitom nádherně lesklý, takže tento úbytek na váze jí v ničem nepoškodil – jde ovšem o to, aby hubnutí nepokračovalo, protože při její žravosti by sice nebyl problém ji vykrmit, ale já nesmím, máme přesně stanovené dávky i čas krmení 🙁

  1. Nynýško (y) (y) ode mne a od mých 4 (cat) taky (y) (y) (y) (y) …Bedo (hug) (h) …

  2. Bedo, držím moc a moc. My jsme to měli těsně před vánocemi ještě horší, náš Doník byl už kousek našlápnutý na Duhový most, ale pak si to rozmyslel asi s námi chce ještě chvilku pobýt. Snad se to zlepší i u vás (y) Neměla jsem náladu ani o tom psát, natož připravovat něco na svátky.

  3. Bedulko (inlove) , samozřejmě držím. (h) (y) (h)
   (Jo, a dneska mi do práce opět dovezli stelivo a ptali se mě, jestli jsem na doporučení té paní z Chodova. Tak jsem pravila, že ano. 🙂 )

   1. Milá Vave,
    já jak jsem teď čtyřkočičí máma, tak už skutečně zajišťuji jinou logistiku pro shánění potravy a jiných nezbytností pro jejich Veličenstva ( v ruce už to z Práglu prostě neodtahám). Teď jsem tak spíš náhodně udělala dobrou zkušenost se ZOOhitem, až bohužel na dovážku – to teda bylo na mrtvici (mou) a na zabití (dovážečů). Koukám, že máš nové stelivo( od kohopak asi ) tak jen sonduju…eslivá to není něco lípějšího, co bych mohla vyzkoušet. Spotřeba je obří, protože jsme strááášně čistotný. (wave)

    1. Na doporučení Bedy kupuju tohle:
     http://pemi.cz/cs/katalog/vysledky-hledani-0:1/page-1.html?mwshop_fulltext=Ambi+Pet+
     Jsem s ním velmi spokojená, krásně hrudkuje a nepráší a cena je také dobrá. Nevýhodou je, že ho mají pouze a jen v této drogerii, ale rozvážejí, což je pro mě lepší než někam jezdit. Nechám si ho vozit do práce, pán mi ho přehází z auta do auta a je to.
     A krmení a ostatní kočičiny teď beru u zoohitu, jsou bezvadní – díky za tip, Karolínko. 🙂

     1. Vave, přílípnu se pod Tebe. Už jsem s Karolínou mejlovala, ode mne velké děkování za Zoohit. Jsem s ním velice spokojená, i s dovážkou (Leny-aewyn ??).

    2. Taky bych je za dopravu zabila, nechali mi to u 80ti letýho souseda, ten vyděšenej,co mi to jde za monstrum….kreténi..ale nezavolaj,protože by ten hovor nněkdo musel zaplatit, kdyby prozvonili… :@

     1. Já jsem na zdejší doporučení taky zkusila zoohit a moje zkušenost je dobrá dokonce i s dovážkou – vezli to na dvakrát a pokaždé mi zavolali. Koulotunelem si však hraju především já a macánci napjatě přihlížejí 😀

       1. U nás to má odborný název „koulodráha“ 😀 a malej Sam mě tím, jak si s ní hraje a většinou přibere i Mášu a Mošu baví už několik večerů. Musím jim přiznat jedno…vůbec už nepouštím bednu televizní. Není potřeba.

     2. Zoohit mi taky před dodáním volal a dopravil vše v pořádku – a cca zítra čekám další zásilku.

      1. Veve, děkuju moc ! Zkusíme…uvidíme. S dovážkou to bylo drsný. Po deseti dnech od zaplacení jsem volala zavážečům a slušně se ptala zda náhodou zásilka už nepřišla z Němec ( dostala jsem mail, že zásilka byla vypravena), že mi ji vyhledavač nechce vyhledat a tak nějak nevím na čem jsem. Dostala jsem celkem tři čísla – telefonní. Slepička…kohoutek…klasika. Nakonec mi to vzal pan řidič osobně a povídá, že je: „madam naloženo“ … Za madam by potřeboval do zubů – jedna z mála věcí po kterých se mi zvedá adrenalin aniž bych chtěla a že …. zítra to tam máte. Ptám se, kdy mi to chtěl oznámit, páč nejsem doma…páč jsem v kanclu v Praze. Tak že prý noproblema…dovezem do Prahy madam… já že nemám auto, že ty dva 15ti kg pytle steliva domů neodvezu… šmarjá, ještě teď se mi třese ruka. Nakonec řek, že teda fakt neví jak mi pomoc, když si nemůžu vzít dovolenou a že to nějak vykoumá. Nakonec to vykoumal tak, že to nechal u souseda, bez zavolání, bez výstrahy. No a soused je samozřejmě poněkud nerudnej , prudkej člověk co si mě vždycky rád „vychutná“. Hezky jsem to schytala… tak teď jsem komplikace nekomplikace objednala další várku, připravena poprvé v životě se hodit marod na jeden den, pokud tedy budu vědět dopředu, že už jedééém madam…

        1. taky jsem se nalákala a objednala jsem pytel krmení a stelivo… výhoda je, že jsem teď na volné noze, dítko je doma taky brzy odpoledne – ale jestli budu čekat po zaplacení 10 dní na krmení pro kočky, natěšené až jsou divé, tak se raději vrátíme ke strejdovi Zapadlovi, přestože je podstatně dražší. jestli má někdo kurýrní službu a není schopen zavolat “ zakošu, jedeeeem“ , tak ať se jde vycpat a postaví se vycpanej mezi dveře 🙂 toto ale není chyba zoohitu, to je věc GLS – btw: ten účet za telefony je 100% odečitatelný z daní jako položka k dosažení ….atd. se někomu prostě nechce. ale na to jsem osobně docela alergická, pokud jsem zaplatila předem a čekám na zboží jako truhlík s muškáty. mno necháme se překvapit.

       1. Leny, tak tohle přesně je důvod, proč jsme ZOOhit zavrhli, i když zboží vypadá dobře a ceny ještě líp. Je obtížné nás dohnat, nemůžeme si brát dovolenou na hvízdnutí dopravce a otravovat s každým pytlem steliva sousedy… na to jsou moc prima, asi by jim to nevadilo, ale o to horší bych měl pocit. Tak zatím nic, no. Ale mám dojem, že jim to jako firmě docela dost škodí – vždyť by na nás vydělali daleko víc, než by vůbec zvládli protelefonovat. Moc nechápu.

        1. Já teda přes net moc neobjednávám, ale Terka jo – teď hlavně přes Spokojeného (nebo Šťatného :O ) psa – a tady se teda mejluje a telefonuje fest – toto zboží zrovna není, máme to poslat na dvakrát nebo počkáte jeden den navíc? Dnes balíme (píší v osm večer), zítra posíláme. Balík bude doručen dnes mezi 14 – 16 hodinou – může být? Zkrátka Terka si je celkem chválí – poměrně rychle, poměrně levně (poštovné 65 kaček, od určité částky bez poštovného a určité krmení jakbysmet), výběr zboží slušný a jednání výborné. Co si více může přát.

  4. Bedulko, samozřemě, že držím! (h) Když teď Nynyška hezky zhubla do plavek, tak už by mohla přestat a užívat si lesklého kožíšku a nevyděšené paničky (inlove) Tak ať se vrátíte s dobrou zprávou!
   A Donovi pro jistotu taky palečky přidržím (h)

  5. Zaúkoloval jsem všechny tlapky s drápky i bez, aby fandily slečně Nyny… (h) Ať je dobře, Bedo.

  6. Říkala jsem si, jak se s cukrovkou perete. Vím, že je dost alchymie vyladit všechno tak, aby to fungovalo. (y) (y) (y) (h)

  7. Bedo, držím (y) , ať léky zaberou a dostane se do jakés takés hladiny cukru!!! (tak už to mám zase za 13).
   ,

 19. Děkuju vám. (h)

  Samozřejmě, že jsem chtěla ještě probrat otázku, která Rozárka se mi víc líbí, ale pak by 105 měla příliš mnoho konců. 8-| A pak, říkala jsem si, že všichni stejně víte, že bytostně nesnáším jakékoli utlačování a velmi těžce nesu omezení všeho druhu. Takže jsem šťastná se svou oprsklou mimozemšťankou s jantarovýma tajemnýma očima. A na novou polici na kytky se už vyrábí roztomilá ohrádka – kdo by stál o to, aby mu u pracovního stolu sletěl květináč na hlavu? Totiž, procházení mezi kytkami (a sezení v květináčích (wait) ) zvládají kočenky dobře, ale když se tak začne Rozinka s Bertíkem prát, tak květináče jen lítají. :O

  A milý terro, taky si myslím, že naštěstí. Ale někdy není od věci se na to znovu nejen sám sebe zeptat. 🙂
  Přeju všem krásný den. (h)

  1. Milá drahá Vavílo, tvé 105 jsou pohlazením pro duši a vždycky mají takový malý dloubáček aby měl jeden nad čím dumat. Prubany já nerad, ale někteří by je fakt občas potřebovali. Někteří pro pochopení, ale spousta pro připomenutí jaké že to v prubanu bylo.

 20. JJ, pruban. Leckomu by slušel, ale jen jestli ta cena za možnost ho nasadit není příliš velká…..
  Vave, ty se nezdáš! (clap)

 21. Domi, až se sem zase dostaneš skrz svá časová pásma 🙂 : určitě jsou to vyslanci z jiných světů. Mají hluboký zkoumavý pohled a za ním je vidět, jak intenzivně zpracovávají všechno, co vidí a promyslí… Ne, vážně – věřím, že tahle vlastnost koček souvisí s jejich hluboce a upřímně vyznávaným individualismem. Co promyslí a přijmou, přijímají jednou provždy a důsledně, rozhodnou-li se něco dělat (nebo nedělat), je to jejich rozhodnutí… Málokdo z lidí by byl schopen žít tak samotářsky a zároveň spokojeně jako kočkovitá šelma (ale pár takových lidí znám a působí na své okolí podobně jako kočky – zvláštně, tajemně). Možná proto pro nás zůstávají pořád trochu záhadné.

  K prubanu ve smyslu kočičím: na naše kočkoury takhle fungují kšíry. Má-li kočkour kšíry, stojí u veta jako socha, nechá sebou manipulovat a nehne vouskem (zvlášť Dalí je v tomto směru ukázkový, i vet nad ním kroutí hlavou). Venku důstojně kráčí a předstírá, že tam, kam ho vedu, vlastně už dávno chtěl.

  A k prubanu ve smyslu filosofickém: naštěstí, Vave, naštěstí. Jen jak tady psala Inka – možná by stálo za to, umožnit každému, aby si ten „pruban“ na pár týdnů vyzkoušel. Protože lidi kolem dvacítky už nám (a tím spíš těm ještě o generaci starším) vlastně nevěří. Vždyť něco takového přece vůbec nemohlo být… a protože zkušenosti jsou nesdělitelné, dějinné zkušenosti si čas od času zopakujeme na vlastní kůži. Škoda – tady by se mi ten pruban, který nakonec člověku sundají a jeho potrhaná duše sroste bez jizev, docela líbil…

 22. Nojo, u Rozárky je otázka, jestli je lepší v prubanu nebo bez něj. Jak se to vezme (jak říkáme doma dceři – s těmi normálními není žádná sr…, proto jsme se s tatínkem tak dlouho hledali a ona uvažuje, jestli se jí povede najít podobného cvoka) . Agrsivním blbům by pruban slušel (otázka, zda by pomohl). Někde by ho byla škoda. Co u Rozárky? 😉 (inlove)

  1. Evož., když tě tu vidím – blahopřeju ke štěněcímu nadělení, a panu choti držíme svorně (y) , aby se zapřel, poslechl kolegy a co nejdřív se zase dostal do své kůže. Vydržte všici!

  2. A stran agresivních blbů, tak to ne. Na ty pruban nefunguje, tam už jen svěrací kazajka nebo dřevěná anestézie klackem mezi kukadla.

  1. (wave) YGO, přesto, že jsme Evropské hlavní město kultury 2015, tak tohle v Plzni nemáme. Nebo o tom nevíme. =))

 23. Ó jé, Vave to je zase zásah. A Rozárka je v problému namočená jen kousíčkem pacičky (cat) . Jj, a hned mám o čem přemýšlet. (clap) Díky.

 24. Práve sa mi Simba škriabe na chrbát a Filip lozí po stromčeku. Silne pochybujem, že našej dvojke by pruban pomohol. (chuckle) O niektorých ľuďoch nemám pochybnosti, tam nepomôže nič.

 25. Vave, díky! Ale dovedeš si představit, co lidí by chodilo zaprubovanových? :O :O ?
  Jinak, zdravím mimozemšťanku Rozárku, ať jí tahle kotěcí povaha k radosti nás všech, ještě hodně dlouho vydrží!! To jsem hodná kočičí teta, co?

 26. Vave, chtěěla jsem jen narychlo přečíst, než vyrazím na cesty a do rpocesu- a už tu zase zvažuju. Ano, některým lidem by pruban moc slušel. Ale já bych ho už nechtěla.
  Na zvířatech jsem ho zažila na Borůvce a nějak jí neseděl a pořád se stahoval dolů, tak jsem ji oblékla do miminčího body vel.98, s vystřiženou dírou na ocásek. Účel to plnilo stejně dobře.
  Jinak hlásím, že ohňostrojový strach na chvíli zmizel a zase se vrátil, protože když včera psina korzovala po zahradě, začal tam soused něčím děsně mlátit. Nedaly by se petardy úředně zakázat pro nadměrný hluk? Ale to už by byl pro leckoho zase ten pruban, co?

  1. Sice jsme z akcí na střelbu a rány zvyklí, ale petardy a ohňostroje, bych z volného prodeje stáhla a odpalování doma vyrobených výbučnin bych tvrdě trestala. taky ten rachot nemám ráda a prodají to každému …což je veliká chyba… (fubar)

 27. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Teda Vavís – ty mě zase nutíš po ránu přemýšlet (inlove) … K tomu prubanu (i když vím, že o něm je to povídání jen trošíčku), já se s ním „osobně“ nikdy nepotkala. Naštěstí. U nás stačí náplast na pořezané prsty (u lidí) a zastřižené drápy (u dog).

  U nás děsně fučí – mete to sníh, tvoří návěje a leze za límec a do očí… Je mínus sedm, ale díky větru to vypadá na mínus dvacet. Beta se vyčůrala drze na proházený chodníček hned u rohožky… ani nešla nikam stranou. Že prý když jsem dopoledne doma, tak se nic víc dělat nemusí. Tudíž hovňousstupnice neukazuje, neb je zavátá (chuckle)

   1. spíš v průvanu (rofl)
    Teď jsme dorazily z lesa. Všude jsou na cestách nové návěje, popadané větve – fouká mocmoc a tedy je i zima mocmoc. Tudíž i já horkokrevná jsem Kosatce zakázala mi okusovat rukavice (mám slabé, hned je proslintá a to by byla zima i mně). Takže vzala zavděk jinou tolerovanou procházkovou zábavou – zakusuje mi paty. To takhle člověk jde jde a najednou nejde, neboť mu na patě visí 70 kilíček. V kombinaci se zavátou cestou parádní sranda (fubar) Ale blbly jsme obě a děvenka se přestala kontrolovat a najednou chramst – a držela mě za lýtko nad botou… I přes rifle mám pěkný šrámy a budu mít móňo… Hned buskočila, stáhla ocas a byla jak beránek a nejklidnější psíček…
    Teď leží u radiátoru a má velehovězí kost. Tváří se, že už bych mohla vypadnout do práce a nechat jí rozjímat

 28. Všechno je jenom zvyk, i ten pruban a ani ten nakonec nevadí.
  O tom, jak kočka, po kastraci navlečená do prubanu, visí na stromě na na kšírách za zachycený provaz, bych mohla vyprávět .,… 😀

 29. Moc hezké – tím že naši sourozenci byly spolu a mohli kdykoli ven, měla jsem doma dvě hromádky chlupů, sice si občas hrající, ale spolu, před kastrací jako po kastraci, na které byli spolu. Pruban neměli ani jeden takže nemohu sloužit.
  Stále častěji si říkám, jak by pár dnů v “ prubanu duševním “ mnohým prospělo. Naše Kačka ve svých dvaadvaceti se často při sledování televize ubezpečuje že takové to přece nebylo…..Ale bylo a je mi líto, že to nelze použít jako léčebný prostředek

 30. Vaví, jak ti rozumím, když měly pruban zahradní kočky, co je měla Věra doma, byly to mazlivé,přítulné,něžné kočičky..po sundání prubanu-draci…a lidi něco podobnýho mají, jen se tomu neříká pruban,ale svěrací kazajka (chuckle)

 31. Vaví, Vaví – jestli Ti to myslí tak, jak Ti to píše, což asi jó, tak jsi nebezpečnej myslitel.
  Mnaja, co jsme se dostali z „prubanů,“ všichni víc vyskakujeme a málo si vážíme, taky na to dvacet let koukám (a říkám si: a copak jsi dělal a říkal tak v roce ´75 nebo ´85, brouku? – do 50. let mé znalosti nesahají, přesněji už nebývají aktuální) a kolikrát mám na jazyku sůl. A mnoho historek a vzpomínek.
  Možná eště na sebe bych měla mrknout, o tom ta Tvá Stopětka je především…

  U gorilků se eště spinká, já mám bejt za hodinu někde, tak jsem mimořádně nastavila budíka – a v Kočetii se teda nespinká. U vaření procitací kávy jedna musela kočky ODHRNOVAT z kuchyňské linky, aby bezpečně slila kafe a nepolila žádné stvoření horkou vodou. V dřezu stojí miska kočičí na odmáčení – a Běta z ní pije, sákryš. Jako by neměla po bytě dvě misky s čerstvou vodou.

  Kde jsem se to… Proto jsem, shodou okolností, když jsem včera, shodou okolností – neboť obvykle tudy domů nechodím – míjela veterinu, dumala, kdy donesu Babetku na kastraci. Aby bylo počasí a tři dny volna pro jistotu a ták. Vono jít těch pár uliček pěšky je skoro rozumnější, než objíždět dvacet uliček autem. A ták.
  Takže Ty tvrdíš, že když Babetku nechám vykastrovat, bude, až vyleze z prubanu, fut tahat za šály na věšáku, překlápět lampičky, shazovat prádlo ze šňůr v koupelně, šplhat po záclonách a závěsech a trhat je, aportovat špejle, ponožky, lidské tyčinky a cokoli aportovatelného do neznáma (obvykle za gauč, skříně nebo pod postele) a vhazovat zapomenuté vajgly z popelníku do misky s vodou (květináče rozbitné už všechny rozbila, věci shoditelné už všechny poshazovala, vybavení domácnosti jsem už sakra omezila), ječet a kvíkat a hulákat a prát se prostě jen tak dál?
  Tak já nevim, čéče, stojí mi to za ty vejcovody? 😉 Bude zlobit dál, akorát vodoperovaná? 😉
  CHŇÁÁ!!

  1. Chňá! (h) Na zlobení … teda proti zlobení není operace, na to je pruban, a to ne ještě spolehlivě, viz výše u Rputinky. (chuckle)

  2. Mňauky, Bětuláskovo, to víš, že bude zlobit a škubat a drásat a plést se všude možně, a zhmotňovat se na nepředstavitelných místech i po kastraci – vždyť je to přece kočka! Jen jediné nejspíš nebude – mrouskat a toužit a volat kocoury, když přijde její čas. I když… copak to povídám? Dalí je kastrát, kočkour, fešák či vomelík, jak libo – přesto rok co rok na konci ledna usilovně kvílí, že chce žéééénskooouuuu! A v mezidobí by si dal říci i s nohou od stolu, kdyby mu tato dala… 😀 Už jsme jeden čas dokonce pochybovali, že je opravdu kastrát. Ale je. Hormňouny jsou prostě nevyzpytatelné. Jejich hladina by měla po čase klesnout, ale že bude klesat už třetí rok a pořád to nebude nikde vidět, to mě fakt nenapadlo.

  3. Bětulíííí jasně že bude – akorát ji v tom nebudou ( možná) rušit chutě na kocoury 😀 Snížkovi táhne na osmý rok, kočkour je od 1,5 roku a pořád ještě po mě někdy skočí, když si čtu večer v posteli a rajtuje po rameni jak o život! zajímavé ale je, že po holkách se nesápe a to má doma dvoučlenný harém – jenže asi tuší, že Luisa by mu prchla a Martinka by ho zmydlila ztlapičkovala na jednu huňatou hromadu, přestože je Snížek majordomus a šéf smečky. tak jsme ti vzali s terrou iluze – ale kdo by stál o kočičku – buchtičku, že ano? (talk) (inlove) (cat)

 32. Terro, co ty na to? Jako znalec kocici mnaudiplomacie, co myslis, nejsou to vyslanci? ale jinak jsem dost opustena, mimo vase casova pasma, tak pisu tak spis o tmy :^) Mejte se krasne, krasne sny.

  1. Já jsem taky mimo časové pásmo :O Já si krásné sny nechám na ráno ,neboť nyní se zapojena v pracovním procesu (yawn)

      1. Co potkani, pry jsou to mila zviratka 😀 skrasnymi ocickami a roztomilymi fousky…nejak pry je tam mate

       1. jo, jo myšové potkaní to je moje trápení (wait) Tady je 4 h ráno, ještě tři a jdu do hajan.Vlastně ještě na ranní procházku se pesem. A propó, pesové nejsou mimozemšťani?? Občas ten pohled, co na mě upírá 🙂

   1. Fouskáči už nejsou neznámí, už jsme se za těch pár týdnů seznámili (whew) a teď dokončím pr. proces a jdu. Tak zas zítra (wave)

 33. ..a v jejich uprenych ocich mimozemstanky…konecne nekdo pochopil, o co tady jde!!! Ja to stale opakuji a vsichni se mi smeji. Jsou to mimozemstane a maji za ukol nas pozorovat…vazne. Zaznamenali jste nekdy ten vazny a soustredeny pohled vaseho kocicaka? Ja vzdycky rikam, sbiraji fakta a pak je posilaji nekam do sve ustredny. Ale stejne je tady mame radi, i zlobive Rozarky, at si zkoumaji, pronarod nas kocici…. (inlove)

  1. O psech – mimozemšťanech je moc pěkná sci-fi povídka. Trapně nevím, kde ji vzít, tuším ji v některé ze žlutých (?) socialistických sbírek typu „Železo přichází z hvězd“. Kde se vezmou, tu se vezmou, přiletí inteligentní mimozemšťané – psi (charlové nebo čarlové; ale google mi nedokázal pomoct) a převrátí vztah člověk – pes nohama vzhůru. Taky tajemná mezihvězdná komunikace tam funguje a vysvětlí se až poslední větou: „My jsme si vždycky mysleli, že vyjí na měsíc…“.

   Z dostupnější (a – upřímně – lepší) literatury doporučuju autora s typicky americkým jménem. Clifford D. Simak: Když ještě žili lidé (City). přeložil Václav Kajdoš. Praha Orbis 1970 (vyšlo v edici Kobra), 187 stran. – po revoluci vydáno též jako Město (City). Praha, Odeon 1992.

  2. Domi, já bych se nesmála od té doby, kdy jsem zjistila, že s pesem lze komunikovat beze slov a to obousměrně. ale v tu chvíli, kdy pejsek chtěl jít na procházku před spaním s oběma páníčky a já si chtěla číst, takže jsem s ním poslala přítele, který v té době s námi bydlel teprve pár dní… pejsek se na mě otočil a já jsem „uslyšela“ …“ psí život na prd…tohleto, přivede si domů chlapa a já abych se doprošoval !!!“ to jsem nadskočila půl metru vysoko překvapením 🙂 pejsánek byl ši-tzu a Tibet je taková tajemná země… tak se vlastně není čemu divit…

   1. Hm, jde to i s kočkama? Samozřejmě, že se svým kocourem komunikuju, ale zatím se tak jasně jako zmíněný tibeťáček nikdy nevyjádřil, mimozemšťan jeden….

    1. Určitě. Už je to nějaký čas – na polní cestě sedí nějaký vrabec nebo kýho čerta, z jedný strany tři metry daleko já, z druhý strany kočičí mládežník, kouká po mně, nikoliv po ptákovi… Kamarádka přeložila přesně: ten si evidentně myslí, že bys mu ho měl chytit.

    2. jde. a funguje to. rozdíl proti pejskovi je v jediné věci – kočka ve své naprosté samozřejmosti nenamáhá převádět sdělení tak, abys jí rozuměla – ona totiž s naprostou elegancí předpokládá, že jí rozumíš! no ale ten překlad někdy…se nedá reprodukovat – třeba když se věnuje kožichu bio spray proti bleše…červenal by se i poručík od dělostřelců. jinak ( tady snad nebudu za cvokýše) to doma funguje tak, že kočičky si užívají pohodlný život a prostorem plují letmo myšlenky… je-li některá určena páníčkům, kožich ji zacílí. má-li pocit, že by u toho neškodilo vlastní tlapinkou asistovat, dostaví se nablízko, aby dodal svým slovům váhu, přitulí se a pohlédne. bruky a mňoukání zpravidla používáme, je-li objekt zájmu velmi ceněn – např. krájí se kuřecí maso, otvírá se jogurt…v předsíni stojí velký pytel a nikdo se ho nevšímá… to je namístě hovořit nahlas 😀 má-li panička nějaký potíž, dostaví se komitét v plném počtu ( zpravidla ráno do postele) a pohled svorně praví “ co se děje, naše paní, máš starosti?“ jsou odjinud a vždycky všechno vědí – dřív než my a líp než my. odkud na to všechno dohlíží Nejvyšší Kočka, to se mě neptejte. ale ony to vědí docela určitě 🙂 a není to náhodou jeden z důvodů, proč s nimi jsme? (cat) (h) (inlove)

 34. Zprávy z Potkaního království : Foto z potkanem u spodní části zad,zatím nebude :^)
  neb byl zahájen frontální útok.Návnady máme snad i pod postelí. Při kladení návnad jsme potkali několik jedinců jak již mírně zapáchajících, tak i velice živoucích. Doufám že se ti tvorečkové s těmi krásnými očičky a fousky 🙁 odstěhují někam jinam. Splachování před výkonem a mřížka na WC vzbuzuje všeobecné veselí. Ovšem deratizéři prohlásili, že to de facto není vůbec blbej nápad (handshake) Si to nechám patentovat (blush)

  1. Ale musíš uznat, milá Akden, že ti potkani velice oživují světaběh (a to i ti neživí (chuckle) ) – to jsem zvědavá, co si pořídíš, až se odstěhují (wasntme) , když vačice či mývalové jsou u nás dost nedostatkové zboží (chuckle)

    1. Za to jich mohou být miliony (rofl) – a Akden bude in, štěnice má v Novém Jorku prý i Madonna (clap)

     1. Nevím, jestli je to právě IN, ale mohu nabídnout krásné exempláře pokoutníka tmavého, což je takový větší a velmi běžný pavouk. (bug) Chovatelé tvrdí, že je z našich pavouků nejlepší pro chov… My ho nechováme, aby nebyla mýlka – chová se sám, s naší tichou tolerancí. Jen kočkouři pavoučí populaci semo tamo redukují, ale kupodivu ne moc, a Céčka se pavouků bojí – asi jsou na jejich vkus moc rychlí.

      1. Já si taky pavoučky pěstuju. Tajně ve sklepě – do domu kvůli MLP nasmí, ale je mi tolerováno, že je místo hubení teď v zimě odnáším do sklepa.

       1. My máme pavouky rádi. Jen když MLP jednou kdesi ve Zverimexu vyzvala naši starší dcerku, aby si pohladila toho sklípkana, když jí to pan prodavač dovolí, a ona to bez problému zvládla, málem jednu zákaznici křísili…

        1. Já to jednou navrhoval ČTN – málem se z toho vyvrátila. (rofl) Dětem to až tak nevadí.

      2. Tak to tedy ne, osminohé zvíře nikdy. Venku je toleruju, protože do přírody patří, ale přes práh domu a bytu nikdy. MLP je taky láskyplně vynáší ven a když si myslí, že ho neslyším, tak si brblá pod fousy něco o arachnofobickejch hysterkách. (devil)

      3. oooo pavoučkové 🙂 taky je nehubíme, protože jsou užiteční – sice se s nimi kamarádit nemusím, ale když se nějaký zjeví, vynesu ho na lopatce ven. pokud ovšem nejsou rychlejší kočky a nespočítají mu to… (cat) ale oni jsou velice výdržní, když se jim někde zalíbi: co jich bydlelo v kuchyni za špajzovou skříní,kterou vytvořil ten montér Vaska, předchozí nájemník!!! když jsme ji při výměně oken rušili, zvědavci odtamtud vypochodovali s mým komentářem: ale Manny, ty taky nemáš žádný vkus, bydlet v takovém budníku 🙂 zbytek rodiny se chechtal jak střelený 🙂 pozn. Manny byl pavouk čaroděje Kedrigerna z povídek J. Moressyho, velký cca jako jablko 😀 ti naši jsou tedy trošku menší 🙂

        1. Pergola to jistí vždycky 😀 ale Manny a spol už u nás nebydlí – starou špajzku z bedniček od vína jsme zlikvidovali a dlouhonohé sekáče holky ulovily – osminožci se asi přestěhovali k naprosté spokojenosti na zahrádku pod Zámek, protože tam jich je docela slušná rodinka v domečku na nářadí 😀 jsem měla užít minulý čas 🙂 joooo a zase se odečítalo topení a teplá voda 🙂 tentokrát žádné dobrodružství – přišla sympatická slečna, ovšem Snížek na ni číhal v botníku a tam zůstal dokud neodečetla a nezmizela 🙂

       1. 😀 Kedrigerna znám, Mannyho tím pádem taky – máme těch knížek doma asi půl metru, nejspíš všechno, co v té věci vyšlo. 😀 Ale asi si budu muset tyhle příběhy osvěžit… Dík za inspiraci.

        1. Taky vlastním skoro komplet, lépe řečeno, vlastnila jsem. Už ho mají vnuci. Ale ony vycházely nějaké díly ještě dál

 35. Jo, jo, tak to na světě chodí. Když „jde do tuhýho“ lidi slibují hory doly, zvířátka se stávají neuvěřitelně vzornými. (y) Ale – jak se situace začne zlepšovat, kdeže loňské sněhy jsou ? (n)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN