PSI: Bony – tentokrát šlo o život

Tak jsme se šťastně dožili nového roku! Neberte to jako frázi, popíši vám zážitek z Novohradských hor, kde jsme trávili čas povánoční a silvestrovský. Čubě šlo o život.

Ubytování super, společnost primissima, počasí typicky zimní. Mráz, sluníčko, hromady sněhu. Chodili jsme v partě a s čubiznou, českou stakatou slečnou Bony, na dlouhé vycházky, pěkně po značkových cestách, které vedou krásnou neobydlenou krajinou a hustými lesy. Cesty jsou to široké, většinou asfaltované a pěkně projeté, slouží dnes zejména k přibližování dřeva, využívají je jak běžkaři, tak pěšáci, v létě cyklisti. 

Snadno po nich dojdete do Rakouska, například k pramenům Lužnice, obejdete pár českých kopečků, prostě ideální na odpočinkovou dovolenou. Až dosud nám jediný adrenalinový zážitek zajistil nález stop rysa. Lidé se tu k sobě chovají slušně, myslivci nosí reflexní vesty a pásky a nikoho neohrožují, včas o nich víte, sem-tam tabule vysvětlující historii míst, kde couráte.

No jo – jenže kšeft vás dožene všude a vydělávat se musí! A tak tu kdosi provozuje komerčně mushing. Vpředu Čech řídí (snad) psí spřežení, vzadu Čech řídí (snad) psí spřežení a mezi nimi 4-5 psích spřeženích, která (neřízena) VEZOU turisty, povětšinou z Rakouska, soudě podle dialektu a blízkých hranic.

Tak si představte situaci: jdete po cestě, někdo vpředu, někdo vzadu a mezi vámi pobíhá pes, naše česká strakatá čubizna. Najednou ti zadní křičí: BACHA PSI! Tak zpozorníte, přitáhnete čubiznu na vodítko a ustoupíte z cesty. Nelitujete kroku do závějí, byť zapadnete do půli stehen, protože nevíte, co z toho bude. Pak se ve vašem zorném poli objeví první Čech za smečkou psů, který řve: „Ustupte! Vypadněte z cesty s tím psem! Eště! Dozadu! Děkuju!“ No nevyhovte tak roztomilé prosbě… Zalezete dál do závějí a myslíte si, že sněhový val a dva metru od cesty dostačují, aby řízené spřežení projelo.

No tak projel ten první, česky hulákající pán, pak projelo další spřežení a pak se to zadrhlo, neřízení psi setřepali slečnu vezoucí se vzadu a v pravém úhlu se vrhli na mého muže a Bonynku, závěj-nezávěj. Výsledek: čubizna leží pod šesti vrčícími psy, do toho provazy, držící ty psy pohromadě. Manžel to fyzicky zvládl, vyrval naší čubiznu za obojek, zvedl ji do výšky a odhodil jí za sebe, dobré tři metry dál.

Smečce se postavil sám a já – jediná, kdo nějak zasáhl – jsem na té cestě rvala ze všech sil za vodicí provazy, abych těch šest psích zuřivců alespoň udržela na místě. Manžel se dobrodil závějemi za čubiznou, zadní česky hovořící musher zastavil své spřežení, pak spřežení těch rakouských turistek a pomohl mi s taháním psisek na cestu, zapojil se ještě jeden rakouský turista a brzdili ostatní spřežení a rozmotávali provazy a rozplétaly zauzlené smečky.

Manžel chránil čubiznu svým tělem, čubizna se klepala jak huspenina, ovšem neodpustila se vrčivé komentáře. Manžel nadával střídavě čubizně, aby byla zticha, střídavě řval na mushera, ať kouká psy ukáznit. Já se rozječela na tu pitomou turistku, co tam tak stála a čučela a nesnažila se udržet si své psy na cestě. Turistka mi pověděla „já-ne–šesky“, tak jsem jí začala lát v němčině, a to pro jistotu turistka zřejmě ohluchla. Sice špitala einschulding, ale rukou aktivně nehnula.

Mimochodem – nevěřila bych, jakou úžasnou slovní zásobu jsem ze sebe po desítkách let bez němčiny vydolovala…

Spřežení se poskládala za sebou, poslední český musher zavolal Dobrý, jo? a zmizli. Prdlajz dobrý, vole – řval manžel, ale už nás asi neslyšeli.

My se klepali jak ta čubizna, protože stát tam s ní já, v té závěji, tak je z čuby sekaná. Já bych asi fyzicky nezvládla jí vyrvat a odhodit, možná bych pod tu smečkou spadla taky. Takhle čubizna přišla o pořádný kus chlupů na stehně, ale krev netekla. A teď nevíte – budou se tudy vracet? Kolik se jich ještě může objevit? Z které strany? Kdy? Pádící musheří spřežení je tiché – psi sice funí, ale neštěkají. Cesty se kroutí, za stromy nevidíte.

A co byste čekali: druhý den – zvolili jsme na vycházku opačnou stranu – potkali jsme je znovu. Manžel s námi nešel, byla jsem jen se dvěma dalšími přáteli. Jakmile kamarádi psi zahlídli, vrhla jsem se s čubou na vodítku zběsile do lesa, dobrodila se sněhem dobrých dvacet metrů za stromy a spřežení projela, tentokrát nás psi sice zaregistrovali, ale nestačili ohrozit.

Večer nás pan hoteliér ujistil, že jsme měli mimořádné štěstí, protože před vánocemi takováhle smečka nějakého psa zle potrhala u Pohoří na Šumavě (hraniční osada). Dva dny na to jsme před touhle bezohlednou partou varovali jiné turisty se psem. Moc se mi líbila reakce jednoho z nich: „To bych snad dokázal psa i zastřelit“. No jo, ale berte si s sebou pistoli na vycházku po lese…

A teď se ptám: jak je to možné? Jak si někdo dovolí kvůli svému kšeftu ohrozit jiného? Nemám nic proti mushingu, pokud to neohrožuje jiné. Proč se musheři neobtěžují aspoň vyznačit na křižovatce cest, kudy a kdy pojedou, když už si vydělávají tím, že vozí turisty, kteří psy nezvládnou?

Nevím, kdo je majitelem tohoto podařeného kšeftu, na internetu jsem dohledala p. Ing. Ochozku z Benešova nad Černou, jehož spřežení se v tu dobu v oblasti bývalých Jiřic vyskytovala… Jeho paní mi potvrdila, že tam v tuhle dobu opravdu byli.

Co teď s tím?

Tady šlo o život psa, o zdraví člověka se psem.

Tohle se může stát – z taky se stalo – i jiným.

Má ten musher se svým turistickým kšeftem větší právo na tu cestu než turista?

Aktualizováno: 4.1.2011 — 16:14

248 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Nemám nic proti pražákům, jen jsem reagoval na citaci paní Z. :“Jako osoba bydlící na malinkém městečku vedle Prahy z vlastních zkušeností moc nevěřím na nějakou přílišnou aktivitu místních výkonných složek vůči místnímu podnikateli…“

  Všichni jen soudí bez soudu. Padají tady prohřešky a paragrafy jen podle jednoho článku a pohledu jedné strany…Nemusím mít pravdu ani já to přiznávám, i když znám pana Ochozku neznám jeho názor na tuto záležitost…Proto byla i chyba že jsem se k této věci vyjadřoval…

  Omlouvám se tedy jestli jsem někoho naštval nebo urazil…nemám asi objektivní názor na tuto věc a proto jsem dal odkaz této diskuze na http://www.siberianhuskyklub.com, aby to mohli posoudit nezaujatí lidé. Nejlepší by bylo, kdyby paní Z. kontaktovala pana O., nebo mu přeposlala link na tuto diskuzi, aby se mohl buď omluvit, nebo ospravedlnit a vyjádřit se také…

  Ještě citace od JanaBa:“ To, že Vy jste také hodný a máte zásluhy, je k článku naprosto irelevantni. Ale že vás tam těch hodných je, panečku!“

  Já pracuji hodně kolem psů a myslím, že právě proto jsem se mohl do diskuze zapojit…Někdo třeba jen sedí v kanclu a ťuká si do diskuzí svoje teorie, já to můžu porovnat i s praxí…

  Věřím, že to byla nepříjemná situace a dala se řešit i jinak a doufám, že všechny návštěvníky (i ty z Prahy) i se svými psími mazlíky (čubiznami i ratlíky)u nás na jihu budou potkávat mnohem hezčí zážitky…

  Husky den

  Olda

 2. Hodně se pohybuji v dogtrekkingu a tím i mezi mushery, párkrát jsme spřežení potkali. Naštěstí se normální musheři chovají jinak než ti v článku, nemají problém své spřežení případně zastavit a počkat až odejdu se psem bokem, nepustit své psy aby si, byť v dobrém, očichali mého (nikdy nevíš jak zareagují když se zamotají šňůry a uprostřed klubka cizí pes) – já ani musheři nestojíme o případný problém. Normálně vychovaným tažným psům nedělá problém přejet okolo jiného psa, jet za ním nebo před ním. Potkali jsme spřežení když jsem byla na běžkách, musher přibrzdil, já uhnula k jednomu kraji cesty (ne do závějí), on projel po druhém kraji, psiska tak metr od sebe, prohodili jsme pár slov a pak mi ujel… TAKHLE si to představuji jako normální.
  PS: taky svému šampionovi a postelovému povaleči říkám vořechu, čokle a bestie. Jo a nejsem z Prahy, co s tím?

 3. Pane Oldo,
  trvám na tom, že kdo pracuje na IČ je podnikatel, a že kdo nezvládne své psy, aby nečinili příkoří jinému, tak pochybil. Není zásluhou psů ze spřežení, že se nic nestalo – tedy že nedošlo k potrhání feny a jejího pána. Je to zásluhou rychlé reakce toho pána, který PŘED JÍZDOU SPŘEŽENÍ s fenou ustoupil z cesty panu podnikateli s jeho turisty a jeho spřeženími. To je z fotek velmi zřejmé.
  Ať si každý podniká, v čem chce, neohrožuje-li okolí, je mi to fuk. Musherští psi ohrozili jak mého manžela, tak naší fenu (je-li vám ten výraz bližší).
  Máte k tomu něco nového, co dodat?
  Nezpochybňuji právo chovatele chovat si, co kdo chce. Nezpochybňuji vztahy pana chovatele k jeho psům – jsou mi taky fuk. Zpochybňuji jeho právo ohrožovat okolí.
  Máte proti tomu něco?
  Nebo chcete tvrdit, že pan chovatel miluje své psy víc než my naši fenu a proto má pan chovatel právo, aby jeho psi ohrozili naši fenu – ať již útokem nebo snahou o pokrytí, což u kastrované feny nepřipadá v úvahu?

  1. Asi máte pravdu…opravdu šlo o život a proto se to ještě stihlo vyfotit… 😉
   Nezlobte se na mne rád bych tu s Vámi všemi polemizoval dál, ale díkybohu mám plnohodnotnější práci a na tohle opravdu nemám čas…

   Husky den

   Olda

 4. Milá paní Zdeno,
  opět jsem si udělal obrázek jak jsou lidé z okolí prahy sobečtí a to nechi být sprostý. Než začnete někoho kritizovat, urážet a volat policii , měla by jste alespoň na chvilku zapomenout na sebe a koukat taky na ostatní než uděláte nějaký hloupý závěr. Pana Ochozku znám z jediného setkání, ale je to velice inteligentní a hodný pán, který svoje psi miluje a doslova pro ně žije. To vy asi pro toho vašeho tolik ne, když ho nazíváte v článku neustále čubizna. Já mám dva psy a také jsem o nich hodně psal do novin a příspěvků, ale jako čokly jsem je nikdy nenazval, jedině jejich jmény. Ale nebudu odbíhat. V oblastech kde jsou musheři se žádné trasy neoznačují (jen při závodech) aby to nehyzdilo přírodu. Místní lidé (a funguje to i za oceánem) vědí,že můžou potkat spřežení (od novohradských hor až po severní šumavu) a proto se mu také vyhýbají, jak jste to udělali správně i vy. Vedoucí musher vás křikem upozorní a to je správně, dokonce vám pan Ochozka i poděkoval, což je u nás na jihu normální,jestli vás to zarazilo…Věc druhá je, že psi se vrhli na vaši „čubiznu“, což by naštvalo i mne, ale ve vašem případě jen zřejmě proto, že to byla fenka a ne aby jí ublížli, protože v článku jsem se nedočetl, že by jí některý z nich pokousal? Když jsem byl v chovatleské stanici u pana Ochozky, tak jsem si pohladil snad skoro všechny jeho psy a žádný nebyl agresivní…Milá paní tady nejde o to kdo má právo na lesní cestu (v praze si každej dělá právo na všechno to víme), ale jak se zachovat správně v určitých situacích. V životě také musíme občas ustoupit a někdy se nám to pak i vrátí. V tomle případě, že jste mohla vidět trochu opravdové volnosti v přírodě. Kolik lidí ve vašem okolí se může pochlubit, že kolem nich projelo psí spřežení. A že říkáte, že má z toho kšeft? Proč by neměl, když to dělá z lásky? ani si nedokážete představit kolik je kolem toho námahy a dřiny. Že si raději nestěžujete jaký kšeft mají z nás páni poltici, ktaří jsou převážně z prahy…Nezlobte se na mne ale vaše reakce mi přijde dost přehnaná a divím se, že i spousta lidí s vámi sympatizuje…Husky den…Olda

  1. Ano přesně tak. Přijde mi to jako přehnaná reakce. Sice by se to stávat nemělo, že se spřežení takhle vymkne kontrole, protože jsou naučeni jak se chovat i mezi jinou smečku při předjížedění na závodech a pod., ale jestli jich má opravdu přes padesát, tak na závody má kolem 12 nej psů a zbytek je jen pracovní, kteří potřebují taky tahat a ti nebudou mít takový výcvik jako ti top a proto možná chtěli „pokrýt“ paninky fenku (inlove) .Výte kolik na mě skočilo psíků, kteří ze mě cítili moje psy? A chtěli si jen hrát. Kdyby šlo o přímí útok, taky bych to řešila jinak, ale tohle mi přijde opravdu úsměvné. Divím se paní, že jezdí k nám na jih, když se jí tu tolik nelíbí. Mi jí taky nevenčíme psíky na Řípu a neřešíme tamní podnikatele… (fubar) . Jinak pokud má někdo podobné mindráky, ať se raději podívá třeba na tyto stránky http://nordic-rescue.webnode.cz/novinky/ a objedná si tričko, které pomůže lidem, kteří psy mají opravdu rádi a neřeší tak krvavé napadení (rofl)

   1. Naprosto nechápu, proč útočíte na lidi z Prahy. Odkud kdo je, na tom přece nezáleží. Že Zdena nazývá svou fenku od mala čubizna, to je výraz lásky, to ví velice dobře, kdo Zdenu s její fenkou viděl. Ostatně, kdyby Zdeně na psovi nezáleželo, tak by asi nepsala tento článek.
    Nezlobte se, ale lidé jezdí ven za rekreací. Po cestě, která není značená, aby nehyzdila, může jít někdo s malými dětmi nebo někdo hůře pohyblivý. VŽDY JE ODPOVĚDNOST NA TOM SILNĚJŠÍM – tedy na spřežení.

    Poznámka paní Hanky o Řípu a tamních podnikatelích mi přijde nesmyslná. Narodila jsem se v Sudetech a víc než 25 let žiju v Praze, ale na mou duši, nikdy jsem takhle nemluvila o žádném koutu naší země.

    A že si psi chtěli hrát? Že cítili fenu? Nezlobte se, ale to je argument naprosto nesmyslný! Jednak to nemusí být čitelné, jednak nechápu, proč by na mou fenu měla skákat smečka psů a chtít ji „pokrýt“.

    1. Moc hezky jsi to napsala Vave, ono je lepší házet svojío dpovědnost ,tedy spíš nezodpovědnost na „pražáky.

    2. Za prvé s urážením lokalit začala paní Z. a to když, cituji :“Jako osoba bydlící na malinkém městečku vedle Prahy z vlastních zkušeností moc nevěřím na nějakou přílišnou aktivitu místních výkonných složek vůči místnímu podnikateli…“
     Nezlobte se ale jižní čechy si urážet nenechám. Jestli jste z Horní Dolní je mi šumák a na dovoleneou si jezděte pak klidně na měsíční krajinu do Ostravy.

     Za druhé, jak jsem již psal publikoval jsem několik článků o psech a dost jsem jich přečetl, ale tento je opravdu nehezký a rozhodně jím paní Z. nedává najevo jak svého psa miluje. Tohle je spíš článek jak někoho pošpinit…

     Za třetí na poznámkách paní H. nevidím nic nečitelného. Každému pejskaři se určitě stalo, i když má svého miláčka vycvičeného sebelíp, že mu odběhl a očuchal kolemjdoucí, začal skákat na pošťáka, nebo se vydal za psiskem druhého pohlaví ,protože ať chceme nebo ne je to pořád jen zvíře a pudům a přírodě bránit nelze a nemylte se my nejsme páni tvorstva. A co žaloval vás, někdy tan pošťák, nebo kolemjdoucí, nebo jiný majitel psa? Pokud opravdu nejde o nějaký přímí a agresivní útok, tak mi to přijde opravdu jen jako příhoda na zasmání ke krbu a ne to takhle šíleně řešit…

     Nejvíce co mne ale zaráží, je fakt, že napadáte tak hodného člověka. Nevím jestli vám přijde vhodné nazívat pana ing.O podikatelem? Všichni musheři se většinou živí mimo sezónu komerčně a vozí turisty, ale pořádají i kempy pro děti. K těm psů se vstává v 5 ráno a končí v 10 večer. Já bych řekl, že se živým jeho milovaným koníčkem, ale rozhodně to není podnikatel, který žije v luxusní vile zbohatlické čtvrti. Žije se psi uprostřed panenské přírody daleko od té civilizace, kterou si my tak slepě hýčkáme…Někdo má gaučáky, někdo má psy venkovní. Někdo má jednoho, někdo dva, někdo padesát. Někdo ho vidí ráno a až pak když se vrátí z práce, někdo se mu věnuje celý den. Nikomu jeho volbu neberu, ale tady jde o ten vzájemný respekt. Pokud opravdu nešlo o život měl tenhle článek smysl?

     A poznámka pro Akdena, nebo Akdenu…nikdo na nikoho neháže žádnou zodpovědnost, jen tu na jihu nejsme zvyklý, že nám tu před nosem někdo mává paragrafy, jen aby si ulevil od svojich mindráků…

     Na vaše reakce rád odpovím

     Husky den

     Olda

     1. Pane Oldo, kde jsem napadla hodného člověka pana ing. O?

      A nešlo tady o jednoho pejska, který skočil na poštovního doručovatele nebo se vydal za psikem opačného pohlaví, tady se za jednou fenkou vrhla celá smečka. A to rozhodně v pořádku není.

      Chápu, že se vám psí spřežení líbí a že jim fandíte, ale nesmí to být na úkor bezpečnosti jiných návštěvníků.

      Je velice smutné, že jak Vy, tak paní Hana nám opakovaně dáváte najevo, že nestojíte o žádné návštěvníky, kteří si dovolí vznést nějakou připomínku.

      Ještě si dovolím opravit jednu Vaši větu: Kolik lidí ve vašem okolí se může pochlubit, že kolem nich projelo psí spřežení. Správně by měla znít: Kolik lidí ve vašem okolí se může pochlubit, že je napadlo psí spřežení.

      A o to tu jde, o tom byl článek. O jednom konkrétním naprosto nezvládnutém momentu. Ale bohužel Vaše reakce je poněkud fanatická. Na spřežení nám nesahejte a radši sem ani nejezděte, když se vám nelíbí, že se na vás vrhne smečka psů. To je naprosto absurdní.

      1. Takze kdyz se to shrne,tak si zato pani Zdena muze sama.Co tam vlastne vubec lezla?Co se ma vubec promenadovat se svym psem po jihu,kdyz tam vlastne bydliteVy.Zajimal by me Vas nazor,kdyby v takove situaci bylo dite.Pokud nekdo neco dela, ma byt k tomu kompetentni a nespolehat se ,ze to nejak dopane.To,ze byla pani Zdena otresena Vam asi vubec nevadi.Bydlim v zahranici a garantuji Vam,ze tady by se pan co vlastni psy do konce zivota nedoplatil (headbang) A podezdrivat nekoho,ze nema rad sveho psa protoze ho nazyva cubizna mi pripade detinske.Mozna by vsechno bylo jinak kdy se pan pani Zdene osobne omluvil.Povazovala bych to za slusnost.Uprimna omluva dokaze zazraky.

      2. Hm víte co nemám slov. Jsem podle vás fanatik, takže končím tuto debatu protože to nemá smysl. Jsem fanatik co pomáhá s odchytem psů v jedné rescue stanici tady u nás na jihu. Pomáháme s pejsky v útulcích a jsem v kontaktu a při ruce několika musherům…ano máte pravdu jsem opravdu fanatik a pro psy psi bych udělal všechno. Musheři to dělají také hlavně pro turisty, takže klidně přijeďte, pobuďte týden v chovné stanici a pak můžete kritizovat jestli to nezmění váš pohled na situaci. Ještě jednou: bylo to napadení smečkou psů? Kousli snad někoho, poškodili někomu oblečení? Jestli ano, tak ano máte nárok na odškodnění, nebo minimálně na omluvu a máte i moji podporu, ale jinak mi to přijde poněkud absurdní. Já v životě kolem pejsků řešil už horší případy a věřte mi, že tento je oproti utýrání celé smečky jen banalita…

       Víte co? Přijeďte všichni co tu tak hezky píšete, jak to bylo brutální a odporné napadení od pana podnikatele a měl by být za to pořádně tvrdý trest. Přijeďte a nechte se na týden ubytovat u tohoto podnikatele (pronajímá chatu a to si na internetu určitě paní Z. našla, když si zjistila telefonní číslo), kde má i svojí chovnou stanici. Možná dostanete i slevu. Po tom týdnu mi pak napište svoje názor na věc…

       Asi se neshodem, takže končím v této debatě…A příště si dejte pozor na lesních cestách ať na vás nespadne větvička, pak můžete žalovat přírodu a vytřískat z toho nějaký peníze (jak tady píše slečna ze zahraničí).

       Husky den

       Fanatik Olda (toivo)

       1. Pane Oldo,
        trvám na tom, že kdo pracuje na IČ je podnikatel, a že kdo nezvládne své psy, aby nečinili příkoří jinému, tak pochybil. Není zásluhou psů ze spřežení, že se nic nestalo – tedy že nedošlo k potrhání feny a jejího pána. Je to zásluhou rychlé reakce toho pána, který PŘED JÍZDOU SPŘEŽENÍ s fenou ustoupil z cesty panu podnikateli s jeho turisty a jeho spřeženími. To je z fotek velmi zřejmé.
        Ať si každý podniká, v čem chce, neohrožuje-li okolí, je mi to fuk. Musherští psi ohrozili jak mého manžela, tak naší fenu (je-li vám ten výraz bližší).
        Máte k tomu něco nového, co dodat?
        Nezpochybňuji právo chovatele chovat si, co kdo chce. Nezpochybňuji vztahy pana chovatele k jeho psům – jsou mi taky fuk. Zpochybňuji jeho právo ohrožovat okolí.
        Máte proti tomu něco?
        Nebo chcete tvrdit, že pan chovatel miluje své psy víc než my naši fenu a proto má pan chovatel právo, aby jeho psi ohrozili naši fenu – ať již útokem nebo snahou o pokrytí, což u kastrované feny nepřipadá v úvahu?

       2. Pane Oldo, myslím, že jste dosud nepochopil, o co nám tu vlastně jde. Každé podnikání by se alespoň teoreticky mělo odehrávat tak, aby tím nebyli omezováni druzí. V tomto případě došlo k omezení a ohrožení nezúčastněných osob a psa. Pár příkladů z jiného soudku: Mně fakt není jedno, když podnikatel jen za cenu, aby ušetřil (a že se šetří do absolutna, to víme), si například vytvoří dílnu přímo doma v obydlené oblasti mezi rodinnými domky a pak buší celý den do plechu a provádí jiné hlučné práce, skladuje měsíce na veřejném chodníku materiál, věčně pojíždí s auty (a také je to v Jižních Čechách, které mimochodem celý život miluji a nedám na ně dopustit). On podniká, ostatní trpí. Mám zkušenosti, že právě lidé z mých milovaných Jižních Čech (ale jistě i jinde v republice) si se zákony a platnými předpisy často nedělají hlavu (to opravdu není jen záležistost Pražáků) a považují za normální například stavět s klidem i proti platným zákonům v nepřiměřené blízkosti od jiných pozemků, případně nechat stavbu, aby na cizí pozemek dokonce přesahovala (a pak být pohoršeni, že mají příslušnou část stavby odstranit), v horším případě postavit třeba dvougaráž přímo na cizím (mimochodem majetku právě takových ošklivých Pražáků, kteří evidentně nemají co mluvit do toho, co se na jejich vlastním pozemku děje) vše se schválením příslušného stavebního úřadu. Jakpak je to možné, že? Vše jsou konkrétní zkušenosti. Proto mě Vaše touha po bezbřehém provozování živnosti a nenávisti k Pražákům vůbec nepřekvapuje.

        A teď k živnosti „mushera“: Chápu, že dotyčný majitel psů je chce legálním způsobem uživit a rozhodl se je využít k provozování zábavy pro turisty. Potud je vše OK a lze s tím naprosto souhlasit. Ale – 1) na veřejnou cestu má pan podnikatel přesně to samé právo jako všichni ostatní a představa, že mě smete ženoucí se smečka z cesty jen proto, že nestihnu uskočit do závěje, mě dost děsí. Koneckonců, proč mám uskakovat do závěje jen proto, že zrovna jede musher se psy? Opravdu ne každý si řekne, že to jsou ti báječní pejsci, kterým je radost uvolnit cestu. Po pás v závěji mě nějaký sebeupřímnější pozdrav od mushera nenadchne, to mi věřte. Už jen fakt, že na veřejné cestě někdo chce, aby dotyčný okamžitě uhnul, je omezování jiných. Navíc na té cestě se může pohybovat malé dítě, matka se sáňkami a nemluvnětem nebo hůře se pohybující starší člověk, kteří uhnout prostě a jednoduše nestihnou. Co uděláte, když je spřežení přejede? Jak byste řešil zranění malého dítěte nebo starého člověka? Vzal byste si to na svědomí protože jste milovník psů? 2) Turisté nejsou profesionální musheři a nelze spoléhat na to, že po krátkém zaškolení psí spřežení zvládnou stejně jako jejich zkušený majitel. Je tedy třeba předvídat a nehodám předcházet. V tomto případě by to měly být přesně vyznačené stezky pro mushery a hodiny možného provozu, klidně včetně pronájmu a zřetelného označení takové cesty. Argument, že není označená, aby okolní prostředí nezošklivělo, mě nedojímá. Lze to jistě udělat přiměřeně citlivě a vkusně, ale stojí to také peníze, které chce podnikatel jistě ušetřit. Informace o pohybu mushera na takové cestě by měly být v turistických centrech, hotelech, restauračních zařízeních, prostě všude, kde by lidi mohlo napadnout se vydat na cestu, kterou za chvíli projede musher se spřežením psů. 3) Omlouvat psy, že si jen tak nevinně chtěli skočit na fenu stojící několik metrů od cesty, možná jen proto, že ji chtěli obskočit, je irelevantní. Psi sami za nic nemohou. To je záležitost jejich pána a jeho zodpovědnost. Buď je má musher pod kontrolou nebo ne. Fakt, že případ „čubizny“ Bony skončil pouze otřesem a ne vážným zraněním, zodpovědného podnikatele nevyviňuje. Měl jen kliku, že to neskončilo úrazem. A ještě nakonec, pokud pán svého psa miluje, je úplně jedno, jak ho nazývá. I „hanlivé“ oslovení je možné pronášet s láskou.

       3. Milý „fanatiku Oldo“,
        pokud víte o psech víc než o „měsíční krajině v Ostravě“, pak bych vám doporučil oprášit znalosti o chování smečky. A také o psychologickém účinku takového „drobného pokusu o seznámení“. Jak na psy, tak na lidi.
        Jinak žiju právě kousek od Ostravy – v podhůří Beskyd na vesnici. Takže dobře vím, že místní podnikatelé a samosprava si jdou na ruku, jinak by měli ve vesnici (a taky v hospodě) peklo. Chápu, že dotyčný je váš známý a klidně to může být i velice slušný, milý pracovitý člověk. Nic z toho ale neomlouvá jeho chybu.

       4. Pane Oldo, nenapsala jsem, že jste fanatik, napsala jsem, že Vaše reakce je poněkud fanatická. To je zásadní rozdíl. Bohužel Vy všechno řečené překrucuje stejným způsobem, takže se s Vámi velmi těžko diskutuje.

        S větvičkou na cestě samozřejmě počítám, ovšem s musherským spřežením ne. Víte, v Čechách jsou větvičky obvyklé od pradávna, ale musherská spřežení nikoli.

        Není podstatné, kde a co děláte Vy nebo pan Ing. O, je zbytečné se tím zde ohánět. Podstatná je popsaná situace. Že se nic nestalo, je jen velké štěstí. Při úskoku stranou se mohl zranit manžel Zdeny nebo jejich fenka, nějaký ze psů mohl chňapnout silněji a podobně. Ale to byla spíš šťatsná náhoda.

        Nikdo také nechtěl, aby se s jízdami přestalo, ale jde o to, aby nikoho neohrožovaly. Pokud stezka není značená jako musherská, tak prostě slouží především lidem k vycházkám a musheři se musí přizpůsobit.

       5. Pane fanatiku Oldo, píšete končím tuhle debatu. Po pravdě řečeno to s Vámi žádná debata nebyla. Pokoušíte se být ironický a Vaše argumenty jsou stále stejné – pan podnikatel je hodný a ještě hodný a o své psy se stará. Proboha to je argument? Co s tím? Pan podnikatel může být přímo anděl, ale kontrolu nad svým podnikáním nemá. Paní Z. si stěžovala zcela oprávněně. Svou čubiznu má ráda a umím si představit, že smečka psů mimo kontrolu, která se na ni vrhá, ji vyděsila k smrti. Není třeba ji za to pranýřovat. Radši poděkovat, protože to může vést k tomu, že pan podnikatel bude méně hodný, ale zato více zodpovědný.
        To, že Vy jste také hodný a máte zásluhy, je k článku naprosto irelevantni. Ale že vás tam těch hodných je, panečku!

     2. Milý pane Oldo,
      ostatní diskutující , kromě Hanky,více méně dostateče vystihli i moje názory. No jen snad ještě…. paní Zdena myslím nebude ta, co si potřebuje ulevit od mindráků…
      S přáním krásného dne se loučí
      Ta Akden

 5. Tak toto je sila. To akoby niekto vypustil na diaľnicu kamión bez vodiča!
  Ja sa čudujem aj tým rakúskym turistom. Veď tie psiská ju mohli zabiť Čo keby prevrhli sane niekde do rokliny?

 6. mé dámy, sice to není úplně moje specializace, ale nedalo mi to a začala jsem se v tématu hrabat – na onámení PČR to zcela jistě bylo a nic nezkazíte, když to ohlásíte, zvlášť jestli jsou fotečky a svědkové, ještě teď – zároveň pro právní jistotu i na obecním úřadu, kam víska spadá. protože: lesní cesta je pozemní komunikací, a to účelovou, jak už popsala jenny. za další – řidič je účastník provozu na pozemních komunikacích, který řídí motorové nebo nemotorové vozidlo, nemotorové vozidlo je vozidlo pohybující se pomocí lidské nebo zvířecí síly, například jízdní kolo, ruční vozík nebo potahové vozidlo,nemotorové vozidlo je vozidlo pohybující se pomocí lidské nebo zvířecí síly, například jízdní kolo, ruční vozík nebo potahové vozidlo, – tolik zákon o provozu na pozemních komunikacích. za další – je zde dána odpovědnosti z provozu dopravního prostředku podle Obč7, § 427 a násl. dotyčného „podnikatele“. JAK vyřeší PČR věc, už není na vás, abyste uvažovali – buď sezná, že jde o přestupek nebo dopravní nehodu – v každém případě je povinna podnět prošetit, což zase vyplývá z dalších zákonů. a i kdyby jako přestupek ( přinejmenším došlo k ohrožení zdraví a majetku) předala ObÚ, věc musí být projednána a uzavřena, za vaší účasti jako poškozené strany. za další z toho pak vyplývá nárok na náhradu utrpěné škody – ostatně pes je stále podle zákona věcí a tudíž účet za veterináře apod. je možno právně vymáhat. šla bych do toho, i kdyby z toho mělo být jen velké halo a pak ticho, protože podnikatel je místní. co když zrovna vy jste ta kapička, kterou měl pověstný pohár přetéct, aby se poměry trochu umravnily? příště po té cestě může jít samotné dítě se psem nebo bez psa…
  OT – Karolino a další, promiňte, ono jsou podnikatelé a rádobypodnikatelé – mám taky doma soukromníka a vím, jak se musí otáčet a pořád se učit nové věci. tak prosím, nevztahuj to určitě na sebe osobně – ty nejsi kategorie, do které nepochybně spadá pan provozovatel sáněk. jistě, může mít taky dobré úmysly, ale špatně je uvede do života a pak to dopadne jak shora popsáno. na každý pád – držím tlapky, aby z toho zážitku nebyly pro Bonynku ani páníčka žádné nemilé následky…

  1. Prosím o sdělení, podle kterého zákona je zvíře stále věc. Podle zákona na ochranu zvířat proti týrání: (1) Účelem zákona je chránit zvířata, jež jsou živými tvory schopnými pociťovat bolest a utrpení, před týráním, poškozováním jejich zdraví a jejich usmrcením bez důvodu, pokud byly způsobeny, byť i z nedbalosti, člověkem.
   Nechce se mi hledat, jestli začalo platit od roku 2009 nebo 2010, nebo ještě dříve.

   1. ano, podle ObčZ se zvíře řadí do kategorie věcí movitých – zákon na ochranu proti týrání s ním pochopitelně takto nepočítá. já jsem to zvýraznila ve vztahu k nastalé škodě – co si budeme povídat, majetková i nemajetková újma se u „věci“ vymáhá podstatně snadněji než u škody na zdraví u člověka. teď se nebavíme o tom, že Bonynka je milovaný člen rodiny, sakryš – ale o tom, k jakému porušení práva došlo v popsaném příběhu a co se s tím dá po právní stránce dělat. zákon na ochranu zvířat bych v tuto chvíli neřešila, to bychom to dost komplikovali. pro Zdenu – to, že jste stáli 2m od komunikace, byl průběh děje – šli jste po komunikaci a byli jste v podstatě vytlačeni z cesty provozními vlivy. čili toto nemůže hrát roli, ale na vysvětlenou bych to dodala. jde v zásadě o tutéž situaci, jako kdyby jel traktor a vy jste museli uskočit do pole, kam by se za vám převrátil. a prosím – pro Anonyma: jste v území osob, které by za svoje zvířátka daly cokoliv a mají je bez výjimky jako členy rodiny naroveň těm lidským – a to včetně mě samotné. nechytejte mě za slovo, pokud se vyjadřuji v suchopárné právničině k věci… se vztahem ke zvířátkům to nemá nic společného 🙂 (heidy)

    1. V pravnictine je i clovek oznacovan ruznymi zakony ruzne. Takze sileni, ze v tom nebo onom zakone mluvi o Fifince nebo Rexickovi jako o veci, je ponekud … infantilni.

     1. ano, a nejlepší je označení pojištěnce v jednom novějším produktu ČP, a.s. – „pojištěná kočka“ 🙂 jinak ale mi to nedalo se ve věci nerýpat a usuzuji, že v dané věci došlo ke spáchání přestupku na úseku silniční dopravy ve smyslu zákona o přestupcích ve spojení s 361/2000 o provozu— v platném znění.

  2. Jo, chci do toho jít! ]:)
   Má to ale takové jemné nuance: napadení nebylo NA CESTĚ, ale nejméně 2 metry vedle, kam se manžel s čubiznou uchýlili v domnění, že jsou v bezpečí… tedy nikoliv na komunikaci – leč ANO, zřejmě dopravním prostředkem.
   Nebo čím sakra?
   Sportovním náčiním?
   Bohužel (naštěstí samozřejmě) škoda nevznikla.
   Jako osoba bydlící na malinkém městečku vedle Prahy z vlastních zkušeností moc nevěřím na nějakou přílišnou aktivitu místních výkonných složek vůči místnímu podnikateli…
   No uvidíme a samozřejmě dám vědět, jak to pokračuje.

   1. NO – ti psi původně byli na účelové komunikaci a běželi po ní jako spřežení. Protože to byla živá zvířata, prostě se vrhli z cesty na Bony, která byla 2 metry mimo. Turistka – „musherka“ – „řidička“ odpovídající za „provoz vozidla“ nezvládla řízení saní a psů – nebyla přizpůsobena situaci, takže bych toto považovala za regulérní „dopravní nehodu“.
    Představ si, že slyšíš přijíždějící auto – uhneš do pangejtu, načež řidič, který nepřizpůsobí jízdu stavu vozovky, dostane zrovna na tom místě smyk, vletí do příslušného pangejtu a sejme tě, v horším případě zabije. Takový řidič bude zaručeně popotahován soudy, protože bezprostředně způsobil těžký úraz, v horším případě smrt nevinnému člověku. A myslím, že v takovém případě je úplně jedno, jestli jsi stála v pangejtu nebo na silnici.

    Nakonec se to dá hodit také na provozovatele „atrakce“, neboť „proškolení obsluhy atrakce“ bylo zjevně nedostatečné a provozovatel (jako učitel autoškoly) se nevyskytoval přímo na „atrakci“ – tedy saních, čehož důsledkem je nezvládnutí příslušného psího spřežení a způsobená škoda.

    Nakonec z toho ovšem bude maximálně přestupek, protože škoda zřejmě nebyla způsobena (naštěstí jste nepotřebovali veterináře) – ještě zkontroluj stav bundy a dalších svršků – jestli nejsou potrhané – to by škoda mohla jít do tisíců a nad 5 tisíc je to trestný čin.

    V každém případě jde o to, aby si majitel psů a saní uvědomil, že takové příhody se mohou stát a musí trochu předvídat. Klidně ať vydělává, ale bezpečně – ať zaplatí mushery, kteří psy zvládnou, ať si pronajme kus pozemku, kde příslušně upozorní na probíhající činnost, aby se tam nemotali lidé s pejsky na procházce, malými dětmi a dalšími rušivými prvky a tak podobně. Ale tohle je amatérismus. Připomíná mi to tu kouli, jak ji další rádoby podnikatelé pustili ze svahu dolů, aniž by měli řádně zajištěno její bezpečné zastavení – tam byl smrťák a těžký úraz.

   2. Zdeni, viz výše – souprava psů + saní je „potah“ čili jedna z kategorií vozidla, a to nemotorové vozidlo. oni jeli po účelové komunikaci a vy jako chodci jste po ní šli. to byl střet dvou účastníků silničního provozu a z viny „vozky“ – řidiče nemotorového vozidla. držíme tlapky.

   1. Ale podle fotek se děti vezly v saních a řídíl mašér. A 400 m – to snad mají jenom nějaký okruh.

 7. Držím palečky Bony i páníkům aby se z otřesného zážitku brzy vzpamatovali a EvěŽ aby se svou smečkou též zvládli první dny nového života a přestály odpornou chorobu pánečkovu (nod)

 8. Pro jenny (h) – to, cos mi odpověděla, je v podstatě totéž, co jsem řekla já, jen jsem přesně nepoužila citaci zákona. Opravdu si dovolím pochybovat, že cesta v lese, kde normálně auta nejezdí, je specifikována vlastníkem jako veřejná účelová komunikace ve smyslu zákona. Ale opravdu místní podmínky tam, kde byla Zdena a Bony, neznám. Já jen vím – a to vím opravdu na 100%, že když vjede na takovou lesní cestu auto ať už nepovoleně, nebo povoleně, třeba auto lesníků, a stane se nehoda, není to dopravní nehoda ve smyslu zákona, ale pouze např. pojistná událost, protože se nejedná o pozemní komunikaci (ve smyslu zákona), ale o lesní cestu, byť byla třeba zpevněná právě pro lesní stroje a mechanizmy. Toť vše – jen pro vysvětlenou a v dobrém, ano? (f)

 9. Teď večer už nemám co dalšího dodat, než to, že takováto arogance a bezhledné riskování na veřejné cestě se nesmí nechat jen tak. Protože pokaždé, když se to nechá, tak se tito lidé ujistí v tom, že co jim projde jednou, jim projde vždycky. Dokud samozřejmě nedojde ke katastrofě a není vážně zdraněn nebo zabit člověk. Vážně zranění případně zabití psa by nejspíš nestačilo…
  Takže je třeba si stěžovat, kde se dá. Protože tohle není „náhodná nehoda“, s jejich systémem neřízených saní (turista saně neřídí, ten se jen veze) se něco takového prostě stát muselo a pokud úřady nedonutí ony mushery změnit způsob, jak lidi vozí (buď výhradní trasa nebo kvalifikovaná obsluha každých saní), tak to může příště dopadnout i hůř. Jenže ta bezpečnost něco stojí, že… a nakonec šlo „jen“ o psa. Milá Zdeno, tvůj manžel by zasloužil metál za statečnost 🙂 útočící smečka šesti psů není žádná prkotina…

 10. Zdeno, hlavně, že je Bony v pořádku, ale tohle musel být strašný šok. Četla jsem už ráno, ale neměla jsem čas reagovat. Myslím, že by tohle opravdu měly vědět příslušné instituce – má dotyčný podnikatel povolení tu cestu exkluzivně využívat? Musher nebo vozka – nemají právo jen tak beze všeho ohrožovat lidi. Vždyť když odmyslím Bony – co kdybys měla sníženou pohyblivost a nemohla hbitě uskočit? Přece nemají právo tě přejet.

 11. Zdeni (inlove) , konečně jsem se dostala je čtení – ale poprvé jsi mě svým psaním nepotěšila. ;( Jsem moc ráda, že jste to přežili bez horších následků, i když z toho šoku se budete všichni dostávat asi delší dobu. 🙁
  Bezohlední lidé se objevují všude a jsem čím dál víc přesvědčená, že je nutné se proti nim bránit, protože když nenarazí nikde na nesouhlas, tak prostě budou čím dál bezohlednější a odnesou to samozřejmě ti nejvíc bezbranní.
  Dvě takové vlastně drobné bezohlednosti jsem řešila zrovna v posledních hodinách, jednu včera večer a druhou dnes ráno. Pokaždé se mi povedlo „zvítězit“, ale nic moc radost, spíš hořkost nad tím, jak lidi vidí jen sebe a jak jsou drze bohorovní, jak kvůli svému pohodlí dokáží vystavit druhé nepříjemnostem a nebezpečí.

  1. Vave, máš pravdu,nevím čím to je ale je to pořád horší. Jakto, že ten kdo má pravdu a na čí straně má být zákon ,to vždycky schytá a nakonec z něho udělají blbce. Neurvalost (flex) některých je přímo úděsná. Co však ty lidi k tomu vede, pochopitelně denně předestírané případy v TV z naší vládnoucí garnitury. Většina lidí si řekne, když oni, tak proč ne my. Ach jo, Masaryka na ně. Každý by měl taky než vyleze ze školy udělat povinně zkoušky z J.S. Guta Jarkovského .
   Nevím už kdo z našich vycestovalých intelektuálů řekl, že to bude trvat 50 let, než se to spraví. No vida, 20 už máme za sebou. (wave)

   1. O těch 50 letech mluvil už Masaryk, pokud si vzpomínám, jenže to do toho vlezla nacistická okupace, válka a komunismus. Tak to začali opakovat po roce 1989 – a to už opravdu nevím kdo- V. Havel, někdo další?
    Holt jsme tu ještě pořád na „Divokém východě“. Myslím, že už ale přece jen, alespoň v těch nejextrémnějších případech dochází lidem chuť to snášet, viz medializované případy z našich silnic. Když už to komentuje i tisk, o kterém si jinak nic moc nemyslím… Pravda, ještě uplyne hodně vody v našich řekách než se to dotkne i našich „politiků“, ale krůček po krůčku – třeba za těch 30 let. V té době už z toho moc mít nebudu, ale bude tu nová generace a třeba pochopí, že chovat se slušně je norma, a ne slabošství.

    A (y) (y) (y) za rady o veřejných komunikacích – jak jsi napsala o něco níže. Jeden zjišťuje, že se může bránit (y) . Příslušné místní instituce by o tomhle měly vědět.

    1. V porovnani s divokym jihem (rekneme v takove Italii) je ten nas divoky vychod velmi, velmi slusny.

     1. Ona i ta Itálie se dělí na sever a jih – z našeho pohledu je odtud všechno na jihu, jenže tamní sever je Evropa, od Říma dolů je to o něčem jiném – a to jsem byla od Říma na jih pouze v Neapoli a Camoře jsem se tam vyhýbala.

      1. Souhlas. Divil jsem se proc na tom italskem severu nekdo blbne s odtrzenim … dokud jsem Italii nenavstivil.
       Ono je to videt uz i na silnici. Na severu vsechno krasne znacene, u kazde odbocky znacky jak je to kam daleko … na jihu? Cedule, ze tamhle nekde tamtim smerem je Neapol.

     1. Kdybych se nevypisovala – ostatně jako obvykle, tak jsem to možná stihla o chvilku dříve 😉 , ale doufám, že e někdy sejdeme u toho pivka a povyprávíme – jinak si ho asi musíme koupit navzájem 😛

   2. To říkával T.G.M. – chce to dvě generace.
    Obávám se ale, že jsme v takovém marasmu, že nám nepomůže ani svěcená voda.

    1. Přesto všechno, co jsem napsala, já stále doufám, demokratický systém je dobrý a věřím, že se to jednou zlomí. (h)

     1. Já si to myslím taky a taky věřím, že se to zlomí. Uvidíme. Fakt se asi budeme muset nějakým způsobem zaktivizovat my dole, jinak si z nás budou pořád dělat srandu jako doteď.

    2. Svěcená voda je to poslední, co pomůže na cokoli. Pomohla by jedině další, ale opravdová revoluce a osvícený diktátor, který by tu udělal pořádek. A teprve potom nějaké další volby.

     1. Diktátora prosím už ne! Těch tu bylo dost. A navíc – osvícený diktátor je protimluv.

      1. Ne nutne. O jednom osvicenem diktatorovi, ktery zafungoval presne tak jak bylo potreba, bych vedel. Jenom se obavam, ze Krakonosovi by se moc nelibil. On tehda Krakonosum zatrhl dalsi pokus o vybudovani „spravedlivejsi spolecnosti“ kde vsichni vsechnem vsechno daji a vsichni dohromady nakonec maj prd. Ovsem desitky mrtvych jsou trestny cin, v jednotkach tisicu odporna genocida kdezto v milionech dejinna nutnost.

        1. U Zikmunda bych si nebyl jisty temi pocty. Precejen tomu to uklidneni situace trvalo pekne dlouho.

 12. Tak jsem zase na náš psinec sama. Páníka pustili po operaci v neděli. Bylo mu blbě, kašlal. Všichni (i propouštějící lékař) jsme mysleli, že má bronchitidu. Od pondělí se mi to moc nelíbilo. Včera jsem už zuřila a zavolala kamarádovi, aby se na něj kouknul. Kouknul. Místo bronchitidy nám trošku zembolizoval po operaci do plic. Tak si ho nechali zase pro změnu na kardiu. Největší legrace je, že celý den lítal – do špitálu, na rentgen zpět, na scinti plic, zpět, na kardio. Po celém dnu pinožení sem a zase tam ho napojili na monitory a nedovolí mu pomalu ani na záchod. Podle mě to má už 4-5 dní, není to nové.
  Ale už jsem z toho dost urvaná až bych řekla, že jsem na nervy. Jestli je pravda, že každý trpí, jak je blbej (psala Sharka) tak jsem asi hodně blbá 😉 🙁
  Myslíte, že byste třeba zkusili podržet palce? Zatím nefungovalo nic (ty palce, co jste na podnět Vave drželi po svátcích, byly na tu operaci. Ta se snad povedla. Tohle je „jen“ následek… )

   1. Jsi moc hodná, Aleno, ale fyzicky vše zvládám. Ostatně o štěňata se kompletně starají holky a pověsit pračku prádla není taková práce. To spíš ty nervy hrají… nějak ty problémy nekončí. Ale v tom mi nikdo nepomůže (kromě těch dvou čenichů, co mám narvané pod rukou, zatímco píšu.)
    Holky jsou perfektní tandem. Starají se o štěňata společně a dobře. Ale už jdou na procházku a jdou se podívat na zahradu nebo za mnou. Už u nich neleží pořád. Tak za týden, za dva jim budou jen chodit dát najíst a opucovat. Psí matky přesně ví, jak mají dávkovat péči, aby nevytvářely rozcapence a na druhou stranu aby měly děti vše, co potřebují. Dávkují i výchovu. Tihle smí ještě vše. Vychovávat se začne až později a výchova se postupně přitvrzuje. Aby se děti vybavily pro život. (inlove)

  1. Evi! (inlove) Jsem si říkala, že je moc neozýváš ani nejsou novinky na webu. 🙁
   Samozřejmě palce držím ze všech sil (h) (y) (h) (y) (h) (y) (h) (y) (h) – proč musíš mít každý vrh s nějakým ošklivým stínem? 🙁

   1. No přece proto, abych si ty pejsky víc vychutnala 😉 . Dyk by jinak člověk ani neocenil, že moje čuby rodí bez problémů (sákryš, abych to nezakřikla).
    Jo a pejsci už přibrali průměrně 200g, většina už má přes půl kila. I malá růžová holčička pěkně přibývá, nezaostává nijak zvlášť v přírůstcích. Ono stejně – jeden den přiberou zdánlivě málo a druhý hodně nebo naopak, podle toho jak moc jsou napití a vyprázdnění. Za chvíli budou na dvojnásobku porodní váhy. Matky se činí (inlove)

  2. Milá Evo – samosebou že držím – doufám, že se brzy pan manžel dá do kupy a zase se mu bude dobře dýchat – a tím pádem i tobě (y) (y) (h) (h)

  3. Evo, moc držím place ať se brzy uzdraví! (y) Ale jsem znepokojená tím, že to nepoznali už v nemocnici a pustili ho domů??? 😡

   1. Ono to bylo nenápadné, netypické. Čtyři doktoři ho viděli (jeden z nich je pacient sám) a pacient přesvědčivě tvrdil, že má bronchitidu. Všichni jsme mu věřili (já první začala pochybovat a stejně jsem na to nepřišla). Tohle není ničí vina.

    1. Držíme všechny tlapky. (y) (y) (cat) (cat) (dog) (h)
     Ach ti Mudři,jsou to jen muži,nechtějí si připustit nemoc. Prosím , pánička hlídat a ať se brzo uzdraví. (h)

  4. Evo, držíme všechny palce a tlapky co máme. (y) (h) (y) máš toho tedy dost na starosti.

  5. (h) ach jo… že by kovářova kobyla…
   Držím palečky, ať se polovička zase brzy vrátí na tu „správnou“ stranu medicíny

   1. Přesně – kovářova kobyla… Možná kovář sám. Já byla první, kdo se rozhodl pacientovi – lékaři odporovat, že to není „blbá bronchitida“, ostatní kolegové si netroufli. A měla jsem pravdu (ne že by mě to těšilo). Na štěstí není pacient v ohrožení života (i když vzhledem k počtu napojených přístrojů by se člověk skoro bál 😉 )

    1. JJ, není nad to, než když se vyšetří a diagnostikuje sám pacient. (wasntme) Ještě že má tak bezvadnou a chytrou Zdravušku. :* (hug) (inlove)

      1. To je nářez (rofl) Budu muset děti poučit, aby omývaly balón (rofl) A co by asi Zdravuška řekla tomu, že když jsme jako malé holky „skákaly gumu“ a byly jen dvě, tak jako třetí nám posloužila právě popelnice (rofl)

  6. Ach jo, že vy to musíte brát všecko takhle důkladně….
   Držím moc (h) (y) (h) (y) (h)

   1. Jo, Jihočeši jsou důkladní a MLP je Jihočech jak poleno. Já jsem náplava, já své choroby beru nezodpovědně a vylízávám se z nich neslušně brzy (po operaci místo za 6 týdnů jsem šla do práce za 3,5 apod) a zatím mi to prochází. Až on mi to někdo spočte 😉

     1. Pardon, ten anonym jsem já – psala jsem ze synkova počítače, protože on seděl u mýho, protože potřeboval dělat něco, co z jeho pecka nešlo, tak mě od mýho vyhodil (jak u blbejch na dvorku, co (chuckle) ).
      Evo, tohle znám – dokud jsi úředně zdravá, to se naběháš. Hlavně ať se z toho brzo vylíže (y) (y) .

    1. na značce, po uši v silničním zákoně, držíme tlapky a drápky co jich máme!!! (rose1) (cat) jenny, asi se jdu ucházet o podobnou práci, jako jsi dělala 🙂

  7. Milá Evo, jsem na značce a držím! (y) (h) (h) (h) Ještěže tě ten tvůj má (inlove) Neboj, bude dobře, teď jde o to ZASE vydržet čekat a to se dělá nejhůř…

  8. Držím všechny palečky a kocourovy tlapky také. Ať je TLP brzy v pořádku – i doktor by se měl nechat odborně vyšetřit, když mu něco je. hlavně, že jsi na to kápla a má teď tu správnou péči. Ať ti 11 malých černoušků a mamka Ginny s Babčou-mámou Ájou dělají jen a jen radost.

  9. Držím palce. Kamarád byl na operaci na začátku prosince a taky si vyrobil embolii, sype do sebe prášky a píchá si injekce….

  10. Jasněže, čtyři moje, čtyři psí. Ryby palce nemají, tak ty budou držet ploutve. 🙂

   Na štěněcí téma – že ty máš už vybranou fenečku, co s tebou z tohohle chumlu určitě zůstane? 😉

  11. Evo, držím palce. Doktoři jsou nejen mizerní pacienti, oni navíc nejvíc kafrají do oborů, kterým nerozumí nebo rozumí jen okrajově. A sám sobě diagnostikem je nejhorší možná varianta. Bohužel znám z vlastní famílie. Takže palce i na to, aby doktor poslechl kolegy a svou LP a smekám před tebou, že jsi ho dokázala zvládnout.

  12. Držím (y) doktor by neměl léčit sám sebe.
   A držím z nového „starého“ počítače. Sice je mi líto, že se zatím nepovedlo oživit můj původní stroj, ale aspoň se nebudu přetahovat s MLP o jeden. A teď jdu spát.

  13. držím a moje holky kočičí taky.takže 1 x (y) já a 4 (y) (y) (y) (y) moje (cat) a já na dálku muckám všech 11 (dog) a obě (dog) pesové.

  14. Máte kliku, po prvním březnu, až tu zůstanou jen Cvachové, bude hůř. A nejlepší bude, až za českými doktory odejdou i české sestřičky. Po nich pak uteče každý, kdo něco umí a má tohohle Klausistánu plné zuby a zůstanou to jen důchodci, ,,menšinová“ etnika a hromada zlodějů navzájem se okrádajících, aneb modrý ráj to na pohled. ]:)

 13. Pro SaNaa:
  Už ses na hady dostala? Jsi tam registrovaná a pod jakým nickem? Písni mi když tak mejlík na arolf puntík 07 zavináč gmail puntík com , dáme to do pořádku. 🙂

 14. OT pro HanuW a asi i Marsku:
  Ta polní cesta ze včerejších fotografií je prostě silnice do naší vísky a skrzevá ni! 😀 😀 Jediná. Mimo jiné i proto už nadávám na sníh, protože jezdit tady autem je v prvních dnech nového sněhu dobrodružství, změna a adrenalin, ale po šesti nedělích už mě to silně nebaví. Když se mi před vánoci spálil motor od čerpadla, dva dny se sem nedostal elektrikář. Pojízdnou prodejnu občas přitáhne a odtáhne traktor. A to jsou, prosím, střední Čechy.

  1. Ale Álo fotka je to veelmi hezká, horší je v tom žít. Fotit umíš , k vám taky jezdí pojízdná? Hrdě hlásím, že k nám taky. Ale ve středních Čechách tolik sněhu není obvyklé. Mám kamarádku, ta se přestěhovala odtud do Říčan a užívá si sněhu dost a dost, asi tu zimu blíž ke Praze přitáhla. Bydlí na konci Říčan na kopci a občas se nemůže dostat autem ani do města.

   1. Marsko, možná nemám pravdu, ale honí se mi v hlavě nějaká myšlénka, že tam, kde bydlí Alena se tomuto nádhernému bratříkovskému kraji říká Česká Sibiř, je to tak Aleno?

    1. Nee, česká Sibiř je od nás kousek na východ. My jsme Petrovicko – kraj kamenů. 🙂 Ale víska je v kopci a tohle počasí (sníh, mlhy, náledí, svrab a neštovice) začíná většinou až od kapličky, cca 300 m pod vsí. Asi je to nějaká výšková hranice či co. Někdy je naopak všude mlha a až od kapličky je jasno. Když pak odsud dorazím do civilizace, vzdálené pár kilometrů, vypadám jak Anča z hor. Všichni mají jarní kabátky a lodičky a já jsem v kožešinách.
     Ano, pojízdná k nám jezdí, hlásím se do klubu. 😉

     1. taky jsem si myslela, že Česká Sibiř zasahuje až k vám. Teda ne že bych přehlídla ty kameny 😀

    2. Přes Říčany probíhá to, čemu sám pro sebe říkám klimatický zlom. Jedete po Černokostelecké, od Prahy, až do Říčan sníh veškerý žádný, projedete k odbočce k Olivovně a jste v říši sněhové královny.

 15. Teda Bonynko, To´s musela koulet očkama, co se to na Tebe sesypalo! (sweat)
  Přitom to sou takový hezcí pejsové, tihle spřežeňáci, den před Silvestrem jsem potkala na náměstí pár s mladým husky, mimochodem nádherně vybarveným, hodně bílým, oči jsem na něm mohla nechat. Úplně vánoční pes. Ovšem ten poslouchal na slovíčko a zrovna si vzorně sedal před bankomatem, že počká na páníčky…

  Vim, vim, dlužím hlásání od gorilků, čili pohoda, klídek, tabáček, džez. (Však eště horký chvilky budou.)
  Co se stalo za poslední dny roztomilého. Tak převčírem večer treperendy zabraly Bikirce schody, tudíž si ustlala na povodňovce. Aby neležela na hrubým, Mojka jí přinesla náruč dřevítky, taková je vona kámoška.
  Včera opět za asistence Mojky, která si ochranitelsky sedla doprostřed, bydlely nahoře na schodech společně Bikirka, Mojka a – světe div se! – Kičinka i s Kibískem. Bikirka seděla jak zkamenělá, jen pokukovala úkosem na mrňouska, ruce pevně složené, aby celou gorilou dala najevo, že neublíží. Snad to i Kička pochopila natolik, že když Bikira posléze přeci jen raději poodešla, vypadala naše gorilí mamča, jako že se diví: „Dyk si mohla zvostat se mnou. Já už přeci vím, že děti nežereš.“
  Po pár dnech Bikirka poobědvala s ostatními. Sprcháč dostala Shinda a Richard, kteří ta dvě vajíčka a ty dvě koule dóst záviděli. Bikira se zřejmě domnívá, že se tady v Česku sprchujeme během jídla a tak si kapek nevšímala a spokojeně baštila.
  Shinda konečně přišla do řádné říje (to novoroční svádění bylo, že když Irka, tak vona taky) a oblomila Richarda dvakrát a dnes nejmíň jednou. Aby eště holky nechovaly společně. (blush)
  Dnešní oběd přináším na vídejku: uvidíte Kiburka bimbajícího na laně, skupinu vočumovačů načumujících do přípravny, statečného Tatunka, který zas šel dát tetě babu, a obědvání. Se sprchou, jak jinak. Doporučuji zvuk tentokrát zesílit, uslyšíte, že s tou příchylností k Bikiře v tom neplavu sama, neboť ošetřovatelka střídavě volá: „Bikiruško, poď papat! Kičino, mazej vodsuď! Nelez sem! Dál di! Podívej na Bikinku, jak si krásně umí přijít pro oběd.“ A tak dále… (inlove)

  http://jana-h.rajce.idnes.cz/Obed_v_pavilonu_-_dobrou_chut,_Bikiro_5._1._2010/#Bikira_obed_2011_01_05.jpg

  1. A ještě včerejší oběd, vajíčka já taky můžu na počkání, jako Bikiruška. 😉
   Mojka závěrem dostala odměnou ňamku, že Bikirce jídlo nebrala. Třeba se kotrmelíny ponaučí. A Bikira ví, že křik a voda se jí netýkají, že u ošetřovatelek je vždy v bezpečí. Pro ni jsou jenom ty sladký slovíčka, protože ona nezlobí NIKDY. :*
   http://jana-h.rajce.idnes.cz/Bikira_si_dnes_vzala_obed,_4._1._2011/?p=pomahamegorilam.cz#Bikira_obed_2011_01_04.jpg

   1. Sleduju, šmíruju (chuckle) , je to kráásný. Bětulásková, díky (y) (h) .
    Přednosta povídal, že se na to nemůže dívat ja Bikirce berou žrádýlko. On je tak outlocitnej, prý mám vyřídit, že by to taky nedovolil. Bikiruška óóó (h)

    1. Myslím, že Number One se časem, za pár let, zákonitě stane Bikira. Nemá žádnou povahovou výchylku, narozdíl od „našich“ goril.
     Vona je totiž děsně normální. Není ani vzteklá, ani sobecká, ani náladová, ani hysterická, ani nic. Je naopak klidná, pozorná, vstřícná, pokorná, statečná, rozumná. Furt. V jednom tahu, i krvácející po první bitce, furt si zachovává své.
     Ona snad ani není gorila. A už vůbec není člověk, protože tohle by žádný člověk nezvládl!! 😉

     Já ji prostě miluju, příšerku belfastskou. Je odpudivě dokonalá! 😀

     1. Lásková (inlove) , tebe by měla zaměstnávat zoo – jejich zprávy jsou proti tvým nic neříkající čajíček. Miluju tvoje komentáře a (momentálně) nepostrádám ani tvoje chňá! (rofl)

      1. Proč se ke mně nezná moje vlastní počitadlo??? (fubar) Ten haňouma jsem prosím já! (blush)

    2. Jo a přednostovi vyřiď, že kdykoli nedošlo na Bikirčino jídlo v pavilonu, dostala dost vzadu v ložnicích. Už je prostě protekční. Od prvních dnů je protekční. 😉

  2. Díky za zpravodajství, Bětulásková, jsem ráda, že jsem se k němu dnes dostala včas, abych ti to mohla napsat. Většinou to vidím pozdě večer nebo druhý den, ale sleduju pečlivě!

  3. Díky za skvělé zprávy, krásné obrázky hejbací i nehejbací, a úžasný koment naší Láskové. (h) (f) (h)

  4. Dík! (f) Ty komentáře ošetřovatelky jsou jednoznačné! Tak je to asi vajíčko, co bylo kradeno, že?

  5. Já furt, co mi dnes chybí – a ono gorilí hlásání. Moc díky za zpravy. To by snad stálo zato poslkádat je všechny dokupy. Tvůj styl je naprosto fantastický. Dík! (y) (h)

 16. Chudinka Bonynka (h) (sun) – rozhodně bych si stěžovala – co když spadne ze saní nějaká turistka a psi se vrhnou na ní? Stačilo by , aby měla v kapse třeba svačinu.Posílám Bony podrbání a doufám,že ten zážitek nezpůsobí změnu v jejím chování (happy) .Před manželem smekám, jak to zvládl (clap) .
  A na tvém místě Zdeni,bych si musela dát panáka – taky to byl určitě pro tebe šok…

  1. Ale no tak, je rozdíl mezi napadením psa a člověka. Kvůli svačině roztrhnou kabát, servou se mezi sebou navzájem, ale útok na člověka fakt nee. Rozhodně bych tím neoperovala, předvedou že na člověka neútočí a vyzní to spíš proti tobě. Popis situace od zúčastněných, podpisy svědků, popis jiných situací od stejně postižených, pokud už psi někdy něco provedli, tak i to. Prostě to na ně sesypat s tím, že už je toho moc a úřady fakt s tím něco dělejte. A otravovat úřady aby to nezaložili do šuplíku, ptát se jak to s věcí vypadá, co se podniklo,…

 17. Tedy, to je otřesný zážitek. Ať se hlavně Bony dá psychicky rychle do pořádku. A manželovi posílám obdivný pozdrav. Je fajn mít po ruce někoho fyzicky zdatného s chladnou hlavou. (sun)

 18. Trochu suchopáru přidám.
  Na komunikaci a tedy i na polní cestě, či lesní cestě, platí zákon a vyhláška o provozu na pozemních komunikacích. V dikci zákona je pamatováno i na nasedlého koně i na vozku. K vozkovi bych tak přiřadila toho mushera.I on a jeho spřežení musí dodržovat pravidla, které zákon a vyhláška (flex) stanoví pro provoz vozidel motorových i nemotorových.
  Z ustanovení vyplývá jak se má dotyčný chovat při předjíždění nebo když pro přepravu provozuje vozidlo, které neodpovídá rozměrům vozidla stanovených pro normální provoz na komunikaci. (punch) Dotyčný se tak nechoval a dospustil se jednoznačně min. 2 dopravních přestupků,které kdyby byly zdokumentovány, musel by je řešit příslušný správní orgán , což v tomto případě bude pověřená obec v nejbližším městě (předpokládám).
  Pokud by se musher chtěl pohybovat jako dosud musel by požádat o omezení provozu na této komunikci s příslušnými podklady a byla by mu vyčleněna doba a podmínky, které by pak korespondovaly s dopravními značkami.Každé, jakékoliv, omezení provozu na komunikaci musí být povoleno a stanoveny podmínky.
  Obec, ve které se tohle děje by měla mushera upozornit na zákon a vyhlášku o provozu na komunikacích a v případě nezměněného chování požádat příslušný státní orgán o sjednání nápravy. (bat)
  Páč, co kdyby po cestičce šlo dítě s pejsinkou, pravděpodobně by se neubránily napadení. (toivo) (dog) (headbang)
  Tohle je jen v kostce. (wave)

  1. Jen jestli ta cesta je zkolaudovaná a zapsaná jako cesta. Někdy se totiž stává, že něco vypadá jako cesta, používá se to jako cesta, ale formálně je to jen pole/les. Pak by to mohlo být poněkud zamotané.

   1. cesta nemusí být zkolaudována, pokud se jedná o účelovou komunikace, což se v lese dá předpokládat. Pokud je veřejná, platí nani stejná pravidla jako na ostatních komunikacích.

    1. Pokud není zapsaná jako komunikace (účelová, lesní cesta,…), nejde o veřejnou komunikaci.

     1. Je mi líto, ale pozemní komunikace je dálnice, silnice I. II. III. třídy + rychlostní a místní komunikace vč. účelových komunikací, z účelových komunikací se pouze na veřejnou účelovou komunikaci vztahují pravidla silničního provozu. Lesní cesty prostě nejsou pozemní komunikace ve smyslu zákona. To by musely být postaveny a kolaudovány výslovně jako veřejné účelovky, což si dovoluji pochybovat.
      To ovšem neznamená, že to, co se stalo Bony není děs a hrůza. Jen se to nedá řešit podle zák.č. 361/2000 Sb. – t.j. zákona o pravidlech silničního provozu.

      1. §7 zák.č.13 1997 SB. ve znění pozd.předpisů
       Účelová komunikace

       (1) Účelová komunikace je pozemní komunikace, která slouží ke spojení jednotlivých nemovitostí pro potřeby vlastníků těchto nemovitostí nebo ke spojení těchto nemovitostí s ostatními pozemními komunikacemi nebo k obhospodařování zemědělských a lesních pozemků. Příslušný silniční správní úřad může na návrh vlastníka účelové komunikace a po projednání s příslušným orgánem Policie České republiky upravit nebo omezit veřejný přístup na účelovou komunikaci, pokud je to nezbytně nutné k ochraně oprávněných zájmů tohoto vlastníka.

       (2) Účelovou komunikací je i pozemní komunikace v uzavřeném prostoru nebo objektu, která slouží potřebě vlastníka nebo provozovatele uzavřeného prostoru nebo objektu. Tato účelová komunikace není přístupná veřejně, ale v rozsahu a způsobem, který stanoví vlastník nebo provozovatel uzavřeného prostoru nebo objektu. V pochybnostech, zda z hlediska pozemní komunikace jde o uzavřený prostor nebo objekt, rozhoduje příslušný silniční správní úřad.

  2. Promluvil forštant, čili osoba ouřední a zajisté má recht. Zdeno, fotky máte, doporučila bych si fakt pořádně stěžovat na obci. Takováhle ramena přece nemohou podnikatelé v adrenalínu dělat!!!!!

 19. O.T. terrovi,
  domnívám se, že by bylo kromobyčejně žádoucí, abyste zrovna vy dva nahlídli na hadodopasy, jak píše trochu níž Vave. (wave)

  1. Děkuji za varování, baty – vyšlu tam MLP (sebe právě vysílám na oběd, abych náhodou nevyhynul). Zdravím vládkyni plyšové smečky (wave)

 20. Tohle je normálně na zavolání policie, osobně bych to byl učinil. (devil) Napadení smečkou velkých psů není legrace. Ohlášení na městský úřad taky není od věci.
  Ti psi mohou být v pořádku pokud by je vedl někdo zkušený, ale oni psi nejsou na hlavu padlí a moc dobře poznají zda je vede zkušená osoba nebo tam stojí někdo kdo viděl psí spřežení leda v dobrodružném filmu, a tudíž si můžou dělat co je napadne. Ti rakouští turisti…no…formálně vzato jsou v tom nevinně, oni nejsou povinni předpokládat že z tohohle kouká potenciální průser, to je povinost provozovatele, ale je fakt že průměrně inteligentního jedince by to napadnout mělo. 🙁

  1. Pů – v zásadě máš pravdu (… ale je fakt že průměrně inteligentního jedince by to napadnout mělo). Já bych si tedy mašéra dělat nedovolila – teď! Ovšem před pětadvaceti a více roky … když je člověk mladý, je nesmrtelný (nod) .

   A v každém případě souhlasím s ohlášením na místním úřadě a asi bych silně uvažovala i o té policii.

 21. (punch) to je teda zážitek
  ještě že je strakatice ok
  moc zdravíme (wave)
  Hanka a Jaga

 22. Tak jsme doma. Páneček na oko vidí naprosto jasně a zřetelně, proti tomu ještě neudělanému. Tam vidí šeře – do žluta. Má pod okem vkusný, malý modrák (ale já ho fakt netluču). YGO, stejně přesné instrukce dostal na cestu, jak jsi napsala (h) .
  Díky všem za palcodržnu, sice to mají lékaři „zmáknuté“ ale medicína není všemocná a chybička se může vloudit.

 23. No fuj, to jsem si oddechl – setkání s blbcem (teď mám na mysli provozovatele, ne psy) je vždycky riziková záležitost. Souhlasím s předchozími komentáři v tom, že provozovatel je jelito a neměl věc zvládnutou, případně sobě, musherům i psům věřil víc, než vůbec lze. Je taky pravda, že zkusit si nějaký neobvyklý sport považují někteří lidé za téměř povinnost, žeaby byli in, a důsledky jim jaksi dojít ani nemohou (to k té vyděšené turistce). Nikdy jsem nepatřil k tomuhle typu dobrodruhů a nemám pro ně pochopení – dělal jsem různé krkolomnosti, ale vždycky po velmi pečlivé, leckdy víceleté přípravě… Pohybuji se v terénu docela dost a mám už delší dobu dojem, který tam někde dole psala tuším Domi – my blbci, co chodíme pěšky, jsme podivná svoloč, která neví, co se nosí. Prostě jenom chodíme a všude se pleteme, kdežto ti šílení cyklisté a jim podobní ve všech zimních i letních podobách jsou sportovci. Tedy, ze svého pohledu, že.
  Taky si myslím, že trochu si zaremcat není na škodu – u nás takové remcání silně umravnilo jinak velmi sympatické a příjemné jezdce z country klubu, kteří měli neodolatelný zvyk jezdit koňmo do sousední hospody na pivko – cesta byla značkovaná kobližkami, protože kopytnatci prostě nelze vštípit v tomto ohledu nějak „lepší“ mravy. Přilehlí obyvatelé remcali tak dlouho, až to lidem v klubu došlo a začali prostě uklízet…
  A úplně nakonec hlásím návrat ke strojům, ujišťuju všechny, že dočítám, fandím, smutním nebo jsem rád podle okolností, blahopřeji k novým kloubům i štěnískům, držím palce potřebným a vůbec se opět stávám aktivnějším Zvířetníkem (sun) MLP bude ještě chvíli ukryta za bukem – dopisuje právě cosi a stršně u toho nadává… Ahojte všichni!

  1. S kobyláky to máš těžké – do sáčku to nesebereš, lopatu jsme vozili na voze (ovšem pokud jede jen jeden člověk, stejně to neuklidí, nemůžeš nechat koně volně), ale v sedle to taky nejde. Vracet se zpátky do stáje a klusat uklidit – no to bys taky nemusel vyjet vůbec. Takže v podstatě jediná možnost je úklid po návratu – samozřejmě až po tom, co se postaráš o koníka, což taky chvíli trvá, ale nemůžeš ho nechat stát zpoceného a osedlaného. Dvě, tři hodiny na vyjížďku, půlhodina na péči a kopytníka… a v 90% případů už nemáš co uklízet. Buď si to někdo vezme na muškáty a ještě ti poděkuje, nebo to někdo s kopou nadávek vyhodí a když tam přijdeš ty, vyslechneš si hodně nevybíravý komentář. Samozřejmě je lepší jezdit co nejvíc mimo vesnice, ale někdy prostě musíš.

   1. Úplně rozumím tomu, že to není moc jednoduché, ale Petro – oni to ti lidičkové nějak zvládli! A když to většinou zvádnou, tak nějaký ten kobližek už jim nikdo nevyčítá – konec konců, třeba má ty muškáty, ne? Ze začátku to bylo „materiálu“ spíš na větší pařeniště, a to už mezi rodinnými domky na asfaltce přece jen trochu vadilo… Jediní spokojení místní obyvatelé byli psi… 😀 Prostě snaha byla projevena, oceněna, kobližek ubylo a duha míru se rozklenula nad stájemi a přilehlým okolím.

    1. Tak jasně, pokud někde pravidelně koblížkuje celý jezdecký oddíl, je to fakt potřeba. My s jedním koníkem jsme vymýšleli jak to udělat aby v té jedné uličce, kterou se prostě projet muselo, nic nezůstávalo. Zkoušeli jsme předtím vychodit (a vyprázdnit) na jízdárně, jezdilo se třeba půl hodiny dokolečka a nic. V uličce bobek. Zkoušeli jsme jet rovnou, než se to v něm rozhýbe… a bobek. S vozem pokud jsme jeli dva, tak opravdu lopatka a odhodit koblih do polí. Pod sedlem to fakt nešlo a když natrefíš na blbce, začne řvát už v okamžiku kdy koblihy padají. A co s nimi? (po psovi bez diskusí sbírám)

     1. 🙂 Mám s koňmi jen málo zkušeností, ale co vím docela jistě je, že prostě stepní zvíře, které své „metabolické zbytky“ nepoužívá ke značkování nebo jinému druhu komunikace ( a to obvykle nepoužívá), vykoná co potřebuje, na místě, kde se právě nachází a jinak to nedovede. Klidně i na parkuru mezinárodní úrovně… U nás byl jediný problém v množství komoňů a v jejich koncentraci před hospodou 🙂 , jinak tu většinou na tohle lidi choulostiví nejsou, konec konců to donedávna byl a v jistém smyslu ještě pořád je trochu venkov…

     2. Tak tady bych si dovolila trochu nesouhlasit – když je kůň vychovaný, stačí v kapse vozit igelitku a pokud vypadnou koblihy, prostě slézt a sebrat. Když máš otěže provlečeny na ruce, máš v podstatě obě ruce volné a můžeš sbírat. U nás stačí říct ,,čekej“ a Ráchelka spíš asistuje, než že by odcházela. Ale je fakt že s každým to asi nejde.

  2. Proboha, to jsou ale nápady, chtít na nějakém Panu Podnikateli, nějakou zodpovědnost! Kde to jste? To jste ještě nic neslyšeli o tom, že naše sqělá vláda hodlá podnikání všemožně podporovat? Nevím, nevím, ale s takovouhle ten modrý ráj asi jen tak nevybudujeme, že? (devil) (sorry za ironii, ale o ničem jiném tohle není a nikdy nebylo; napřed kšeft, potom dlouho nic a pak teprve nějaká slušnost a zodpovědnost.)

   1. Vim, ze bych nemela, vim, ze bych nemela,,,,,,, ale reknu to. Svadet tuhle nestastnou prihodu na to, ze na vine je soukrome podnikani vseobecne jako lidska cinnost, je tezky ujezd logiky a prameni nepochybne ze zapsklosti komentatora. To je asi jako kdybych po spatne zkusenosti s nejakymi ucitely nebo statnimi zamestnanci verejne prohlasovala, ze vsichni ucitele a statni zamestnanci jsou banda arogantnich neschopnych lemplu. V kazdem oboru lidske cinnosti se najde blbec. A kdyz na blbce narazim, je velmi nutne si stezovat na toho specifickeho blbce. Pravda, ne vzdy se jeden docka kyzeneho vysledku, ale opak jen sedet a nadavat na podnikatele (ucitele, statni zamestnance…) dovede jednoho k vyse zminene zapsklosti.

     1. Hani, ale on tam seděl, smajlík zlomyslný, jak zadek na hrnec 🙂 kouzlo nechtěného 🙂 ale krakonoš měl asi na mysli ty jakožepodnikatele – zařídím si živnost, protože jsem na práci levý a na myšlení líný. ne lidi, kteří pracují od rána do večera, protože je práce baví a živí. slušnost a odpovědnost by měla být samozřejmost, kterou se naučí už malé děti, podnikání nebo nepodnikání. jenže jak dlouho ještě, než se tohle lidi naučí?

      1. Moje babička tvrdívala, že takovýhle věci se učej jedině příkladem. A taky kolem sebe ty kruhy celej život přičinlivě šířila. 😉
       Docela mě mrzí, že umřela těsně před revolucí, myslím, že by za ni byla moc ráda.

   2. Taky vím, že bych neměla, ale nedá mi to! Pro bývalé i současné zapšklé příslušníky kdysi vládnoucí klaky budou podnikatelé vždy trnem v oku, ať už jsou slušní nebo jsou to gauneři! Nemám slov na podobné výlevy jejich frustrace. A je mi jich svým způsobem i líto.

   3. Ano. Vysledky takoveho jednoho pokusu zrusit kseft a zalozit celou novou spolecnost na slusnosti a zodpovednosti uz jsme videli primo tady. Dekuji, stacilo!

    1. Co máš konkrétně na mysli? To, co tu páchali před r. 1989 zakladatelé ODS, čili lidský odpad z bývalé KSČ? Mě bohatě stačí to, co tu posledních dvacet let předvádí modrý dobytek! Napáchali mnohem víc škody, než bolševik od r. 1948! Nejen majetkové, ale i morální.

     1. Ano, na tu majetkovou skodu se staci projit po meste, libovolnem, a vzpomenout si jak vypadalo pred rokem 1989.

  1. To je super – hlavně ať se vyvaruje námahy (zvedání předmětů, předklonům, atd. atp.) a bude dobře.

 24. Hm, mě by jako turistku prostě nenapadlo, že mi někdo nabízí aktivitu, která není zvládnutá z hlediska bezpečnosti. A jako kolemjdoucí s malou strakaticí bych byla toho názoru, že dva metry ve sněhu je dostatečný odstup- a navíc bych ji musela držet v náručí, aby do toho sněhu nezapadla až nad hlavu. Tady nesou plnou zodpovědnost provozovatelé a na situaci bych upozornila minimálně obecní úřad.

  1. Matyldo, před dvaceti lety jsem byla také plná překvapení, když jsem viděla jak tzv. odborníci na koně se pouštěli do projížděk s naprosto nezkušenými lidmi, na koníchdo přírody. Prostě lidská hloupost byla je a bude a zákazník musí být opatrný.

   1. Je pravda, že si nedovedu představit, že bych někomu „jen tak“ dal do ruky chladnou zbraň a nechal ho, ať si to zkusí naostro tak, jako my – jen v kostýmu. Jediné, co bych byl ochoten půjčit laikovi, je sportovní výstroj a výzbroj, a ještě bych na něj hleděl okem nevraživým, aby nedělal nic, co nemá – například neobracel zbraň proti někomu, kdo právě sundal masku, a to ani v legraci.

    1. No právě! Já taky ne- jenže o tom to je. Ten provozovatel má mít zmáknutou metodiku- má to být člověk, co se v daném oboru vyzná, a proto má vědět, co mě musí a kolik mě musí naučit, aby aktivita, kterou mi nabízí, byla bezpečná. Přece nemůžeme být všichni odborníci na všechno a pochybuju, že na dovolené, kde vám někdo nabídne jakoukoli zábavu, si dopředu nastudujete, co to obnáší. Tady se člověk spoléhá na znalosti a zkušenosti provozovatele. proto tvrdím, že naprostá zodpovědnost je na jeho straně. A pokud svou činnost provozuje špatně, měl by se zodpovídat. Přece nelze čekat, až dojde k nějaké katastrofě, jako tuhle při zorbingu s těma studentama.

    2. Proto na našich akcích a předváděčkách zbraně do rukou nikomu nepůjčujeme a máš slyšet,jak nás za to pérujou a někdy i sprostě…. ;(

   2. Na koni jsme jeden čas jezdili často (a myslím, že docela slušně – tj. cval i úskok a nějakou tu kládu na přeskok… jsme v pohodě zvládali). Přesto jsme všude tvrdili, že jsme příležitostní turističtí jezdci.
    Jen jedinkrát jsme navštívili jednu huculfarmu v Jizerkách. Zcela v klidu nám vydali tři koníky (mlaďasce bylo asi 13), nikdo nás nikdy neviděl, neznal, u koní nás neviděli… Osedlali nám koně a samotné !! poslali po cestě do lesa. Projížku jsme si užili, bylo krásně, koníci v pohodě klusali (jak šicí stroj (chuckle) ) ,ale vícekrát nás tam neviděli. Ta nezodpovědnost (nejen k nám) ale hlavně k těm koníkům… (devil)

    1. Ufff… Já trnu hrůzou, i když jedou naše slečny samy a to všechny tři jezdí velmi slušně. Jenže pokud člověku chybí zkušenost, co a jak se může semlít a jak na to reagovat, může jezdit jak Pánbůh a stejně to nestačí. Navíc pokud se jezdec a kůň vzájemně neznají, taky není dobré se hned pouštět někam daleko… jenže tohle si ti provozovatelé zřejmě neuvědomují (doh)

     1. tenkrát jsme to nejprve zaplatili, všichni se těšili na vyjížďku, oni nám aktivně osedlali koníky – tudíž nás neviděli ani ve vztahu k těm zvířatům… a teprve pak jsme pochopili, že s náma nikdo nejede (think) … A to je ani netrápilo, zda se z toho lesa zvládneme za tu zaplacenou hodinu vrátit, že se neztratíme (nějak se neptali, zdali jsme „místní“). No – možná by nám v takovém případě vyúčtovali nedoplatek (fubar)
      Dopadlo to báječně – koníci byli pohodoví, drobní, na zem by bylo blízko… trénovali jsme tenkrát jízdu s nohama mimo třmeny, v upažení bez držení otěží… máme z toho dost fotek. Koníci byli i dobře přiježdění. Ale přes to všechno – už nikdy více. Tam penízky dávat nebudem…

 25. Omlouvám se za DŮLEŽITÉ OT:
  Prosím ctěné Zvířetníky, aby nahlédli sem:
  http://forum.hadopasi.org/viewtopic.php?p=17241#17241

  Kdo se na ten odkaz nedostane, napíše přes Hady Bedě nebo Tosce, aby mu umožnila přístup. Kdo je na Hadech pod jiným nickem než tady, musí uvést do mejlíku svůj zdejší nick, abychom věděli, kdo vlastně o přístup žádá. Jedná se o privátnější zónu Hadů a kvůli spamerům je trošku uzavřenější. děkuji vám za pochopení.

  Zdeni (inlove) , Tvůj článek si bohužel musím nechat na pak, za odměnu. (nod)

   1. Jasně! (nod) ostatně Petra + Barry nejsou žádní zabukisti, ale staré známé firmy. 🙂 (h)
    Pokud vůbec nejsi registrovaná na Hadech, tak se tam zaregistruj a napiš Bedě, aby Ti povolila vstup dál, už o Tobě ví. Jsou tam informace o našich akcích, které se nehodí probírat úplně veřejně.

  1. V 9:37 „Téma nebo příspěvek který požadujete nebyl nalezen.“. Na námitky proti jménu/heslu to nevypadá, na „normální neveřejné“ můžu.

    1. po povolení vstupu se fórum ukáže, pro ostatní (i registrované na hadech) fórum „neexistuje“

   1. To je přesně ono, pro vás nebylo nalezeno, i když normálně máte do neveřejných přístup. Jenže tohle jsou ty nejtajnější věci na Hadech (nod) , odstupňování má svůj zásadní důvod.
    Prosím, Lapile a anonymní, napište Bedě, pustí vás dál. Nutné uvést svůj zdejší nick + nick na Hadech. Děkuju.

    1. Už mi to fungovalo, někdy před obědem. Jestli to Beda odtajnila obecně nebo jen pro kverulanty, nevím, každopádně díky.

 26. Opravdu ošklivý zážitek, po tomhle by mě snad na těch saních museli transportovat do hotelu. Na mushery jsme nikdy nenarazili a přitom jsem si už kolikrát říkala, že by se mi líbilo se na ně podívat. A jak se znám, ještě bych svému psovi ukazovala ty hezké tažné pejsky. Vůbec by mě nenapadlo, že můžou být agresivní. Jsem ráda, že vím, že je radno si dát pozor.

  1. Rennie, oni opravdu nemají být agresivní, své by nám o tom mohla napsat Ap, která má se svým pánečkem s tažnými psy zkušenosti. Tady se zřejmě jedná o zlatokopectví v českém duchu „kam padni tam padni“. Psi i tzv. musheři jsou bůhví jak poskládáni dohromady a majitel provozování zřejmě nemá zájem si zkontrolovat, jak v praxi ten jeho skvělý kšeft probíhá :^) . Mne osobně na tom mrzí to, že jsou do toho zatažena zvířata, která v podstatě za nic nemohou a Bony málem přišla o zdraví, když ne o život. Zdena s pánečkem mají na duši trauma, což si také nezaslouží. Na jedné fotce je vidět, že tzv. musher absolutně psy nezvládá, to když se v pravém úhlu vrhají mimo dráhu na Bony a jejího pánečka.

   1. Nechci hájit provozovatele, už několikrát jsem to psala. Ale u smečky je riziko, že půjde „ulovit“ něco vedle cesty, ať je to zvěř nebo cizí pes, vysoké. To musí zvládnout musher. A první a poslední byli zřejmě zkušení musheři, to uprostřed bylo nějaké rakouské tele, které se vyvezlo na vyjížďku a se psy nemělo zkušenosti. Psi, pod jiným vedením mohou být v pořádku. Koukala jsem na tu zmíněnou firmu, ten provozovatel má sám se psy velké zkušenosti. Problém je, že je půjčí laikům… :@

    1. Evož – nenadávála bych těm v prostředku do telat – kdyby tuto aktivitu nedovolili ti zkušení mašéři, tak by se tam vůbec neobjevili. Takže volové byli vyloženě ti, kteří jeli jako první a poslední.

 27. Bez ohledu na ty agresivní psy, takhle hromadně provozovaný komerční mushing mi připadá hodně nezodpovědný a opravdu nebezpečný, zřejmě jen snaha vydělat co nejvíc peněz.
  Byla jsem na komerčním mushingu v Krkonoších a probíhalo to úplně jinak, jen já s jedním spřežením a profesionální musher přivázaný k saním na lyžích, tudíž bez problémů ovládal spřežení a mě cestou radil. Psi byli alaskáni a bez jakékoliv agrese, bez problémů jsme míjeli lidi i psy. Prostě zřejmě jiná úroveň člověka, zodpovědného.
  Po té zkušenosti si fakt nedovedu představit bezpečné fungování toho tady popisovaného systému, tedy několik spřežení ovládaných laiky a k tomu musheři na jiných saních, z kterých nemají šanci nijak zasáhnout v případě problémů. To je hazard.

  1. Stopro souhlas. Oni asi i tihle psi by při ovládání musherem fungovali jinak, podle mě si tohle troufli proto, že tam seděl laik, který nebyl schopen zareagovat. Podle fotek to jsou taky alaskáni a husky (no možná malamuti, ona ta velikost se blbě posuzuje), jenže tato „přírodní“ plemena mají silný smečkový a hlavně lovecký pud. Já bych se toho opravdu bála, svěřit spřežení laikovi.

   1. Mě to podle fotek připadá jen na husky nebo malamuty. Ti alaskáni vypadali teda jinak, spíš jako ohaři nebo tak nějak. Navíc podle těch fotek ti lidi ani nejsou k saním připoutaní, pak když spadnou a pustí saně, psi můžou zdrhnout. Já byla připoutaná a právě mi musher říkal, že to je proto, že když spadnu, sloužím jako brzda a psi musí zastavit a fakt to tak fungovalo, jednu zatáčku jsem nedala. 🙂
    Kdyby se chtěl někdo podívat na fotečku, jak to probíhalo a jak vypadají alaskáni, tak zde http://c3.ac-images.myspacecdn.com/images02/23/l_b96b93b555db4d948b52d688ed29fc52.jpg
    to napnutý lano vpravo dole je právě ten připoutaný musher, co mě taky fotil 😀

    1. Jo, máš pravdu. Při zběžném pohledu mi tam pár psů připadalo jako alaskáni (oni jsou to kříženci, šlechtění na rychlost a nemají standardní vzhled, jsou méně chlupatí atd.), ale nekoukala jsem dobře.
     Navíc jsem koukala na web, kdo provozuje kurzy se saněmi v Novohradkách a ten má chov Husky. Je to zkušený musher, účastník mnoha závodů. Podle stránek se ti lidé nejdřív zúčastní nějakého školení, co se psy (půl dne) a pak vyjedou. Jenže ne každý laik dokáže se psy zacházet a psi to velmi dobře poznají. Ostatně i zkušený pejskař se pořád učí. Proto i když si myslím, že ti psi nejsou primárně tak hrozní (nezvládnutí, agresivní) a že s musherem pravděpodobně fungují dobře, půjčit je laikovi pořád považuji za nesmyslně riskantní podnik.

    2. Jo na toho alaskana mě zmátl pes na poslední fotce v zadním páru vpravo. Má málo osrstěný ocas a vypadal na štíhlejší, lehčí konstituci alaskana. A protože vím, že jsou závodníci, kteří mívají alaskany i husky, tak jsem si to spletla. Hlava nebyla vidět, a podle pozadí je nemám v oku…. A taky samozřejmě neumím všechna plemena 😀

     1. Ono je to vlastně jedno, co to bylo za psy, nemyslím, že by husky nebo malamuti byli nějak agresivní, tady to celé bylo o nezkušenosti turistky a nezodpověném musherovi. Jako z vlastní zkušenosti můžu říct, že je úplně jedno, jestli dělá školení na půl dne nebo na hodinu, laik se stejně akorát tak naučí stát na saních a brzdit, vyvažovat se musí naučit až za jízdy a víc prostě za tak krátkou dobu nezvládne. Zkušenější člověk by zřejmě psy odtáhl za saně a stoupnul na brzdu, aby nemohli zpátky k psovi.
      Každopádně snad to nikoho neodradí, protože zážitek to je fakt suprový a vřele doporučuju. Akorát jak je vidět, je třeba si ohlídat kde a jak.

  2. Souhlas naprostý, nedovedu si představit, že bych se vezla spřežením bez mushera, jen tak. Komerční jízdy, proč ne, ale patřičně bezpečné, pro zúčastněné i pro ostatní.
   Srovnám to s vyjížďkami na koních. Ráda si o dovolené půjčím koně, ale nikdy mě nenechají jet samotnou, vždycky jede se mnou někdo z jízdárny, a když jsme jezdili i s MLP, tak poprvé jely 2 průvodkyně, protože šéf jízdárny zcela správně usoudil, že neví, jek jezdíme, co zvládneme a co ne, a kdyby se něco stalo, jeden, byť i zkušený jezdec, 3 koně nezvládne.

   1. V jedné jízdárně poblíž nás to mají tak, že nejdřív pár hodin na louce (vč. vyzkoušení cvalu) a pak teprve se budou bavit o nějaké vyjížďce (bez ohledu na doprovod).

  1. Sharko, fotky jsou moc pěkné ale leze z nich zima, brrr. A jestli se jim ten sníh dostával pod oblečení…..

  2. Sharko, to musí být bezva parta mladých lidí. Mají můj obdiv, obzvláště ta (nebo ten) s historickým thermo prádlem!

  3. To musela být super akce, takovýhle šílence (to je čestný titul!) mám ráda. 🙂

  4. Já jsem zmrzlina, to by pro mě nebylo- pod kostým nosím i v červnu v noci na severu Německa staré zimní boty 🙂 Co ale musím pochválit, že to, že se snažili použít látky co nejvíc podobné těm historickým a taky jsem tam nikde nenarazila na plyš, jen na přírodní kožešiny- teda pokud jsem se dívala správně. Někteří lidi tvrdí, že náhražky nevadí, ale podle mě je to vždycky vidět- i když tiše přiznávám, že podšívku ve vlněném kabátku taky nemám lněnou, ale naprosto současnou, no…

  5. Kamarádi Kelti jsou správní šílenci (ano, ioannino, je to čestný titul), a to termoprádélko je prostě neodolatelné 😀 Jak tak stáli občas po pás ve sněhu, trochu mi připomněli jednoho kolegu, co teď v Bílých Karpatech instaluje fotopasti na velké savce… Ty se taky jaksi nedávají na hlavní cestu. Dost remcal. Že bych mu tu keltskou ódu doporučil?

   1. To bys mohl. Třeba si rozšíří slovník. Není nad to, mít sníh v kožešinové části termoprádla. 😉
    Ale jestli si bude rozšiřovat slovník, tak by bylo stylové, kdyby si vyhledal i nějaké historické nadávky. 🙂

    1. Mnooo, já jsem mu sice chtěl doporučit keltskou MÓDU, nikoliv ódu, ale myslím, že by mě poslal k šípku s obojím. Zásluhou svých zimních profesních aktivit v oblasti studia obratlovců má slovní zásobu bohatší, než sám tuší. už mi to párkrát předvedl.

  6. Sharko, fotky jsou skvostné, některé Kelty jsem poznala ( občas jsme hosty v Nasavrkách) – neznali náhodou už v té době sněžnice, se mi tak honí hlavou? dala bych si asi takový výšlap, ale já zbabělec bych oblékla zcela současné vysoké boty až nad kolena 😀 je to až neskutečné, ale ty pravé materiály udělají mikroklima a v oblečení je krásně a pohodlně – když chodíme na nějaké podzimní akcičky, máme jen: šaty + plášť + loveckou čapku s plachetkou/ halenu, kalhoty, plášť a je mám OK… pravda, už se taky uvažovalo o kožešinovém podšití 🙂 klika je, že v době Karla IV. už byly vysoké jezdecké boty, takže na nohy kosa není… a když, medovina dobře zahřeje vždycky 😀

 28. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  psí spřežení není sranda ukočírovat. přesto psi nemůžou být až tak agresivní, neboť třeba při závodech se předjíždějí a taky se nesežerou (většinou). Jde o to, mít smečku dobře zvládnutou… a nesmí ji nikdo vyprovokovat (to není tento případ)

  I hotel by se mohl starat o bezpečí svých klientů a informovat je, když o problému ví a ví, že máte s sebou psa. A určitě bych podala stížnost (doporučeným dopisem) na místní lesy a pokud to je chráněné území, pak i na správu ochrany přírody. A hlavně na místní obecní úřad. Ono se nic nestane – je to místní kšeft, místní člověk, ale chytnou se za nos a budou chtít nepříjemnostem zabránit… Toto je totiž opravdu o život…

  1. Ano, souhlasím se všemi, kteří už reagovali a píšu pod Xerxovou, ta to vystihla nejlépe.
   Česká odoba kšeftu nemá fakt chybu, bez zodpovědnosti, bez skurpulí hlavně prachy, prachy. Té rakouské turistky je mi spíš líto. Jsou zvyklí na jinou odpovědnost, takže jim asi nedochází do čeho strkají i své vlastní zdraví. Na druhé straně – za ty peníze – no nejedďte na takovou vyjížďku! Zdeno, pozdravuj pánečka, díky jeho pohotovosti a bleskovému přemýšlení jste nepřišli o Bony (y) .

  2. Musher zvládne svoje spřežení, ale volně běžící spřežení (prtože co si budeme povídat, taková turistka by měla problém zvládnout jednoho psa, natož 6?) je něco trochu jiného. Sice funguje snaha následovat předchozí saně, ale… Pokud vím, záleží velmi na vůdčím psu – pokud ten není dokonale zvládnutý, je to hazard. A dokonale zvládnutý pes? No dobře, na 99%, ale saňový spíš méně. A ono se toho může stát dost. Cizí pes na cestě je jedna možnost (blbá proto, že spřežení ublíží nevinnému), ale stádečko srnčího, které zaběhne do lesa by mohlo znamenat riziko vážného zranění pro turistku. A husky a alaskáni jsou lovci… Jak moc je tenkhle kšeft lukrativní je otázka. Psy musí živit celý rok, vydělávají jen pár týdnů. Spíš bych řekla, že je to musher, který si přivydělává na svůj sport (jako lidé od koní pořádají vyjížďky), zlatý důl to nebude. Ale měl by to mít ve vlastním zájmu udělané bezpečně. Protože tohle je nebetyčná blbost….
   I když z hlediska účinku stížnosti by bylo lepší mít nějakou škodu, jsem ráda, že se Bony nic nestalo. Novohradské hory jsou nádherné a dlouho byly liduprázdné. Ale práce tam není a lidi se snaží uživit, jak to jde. Snaží se přilákat turisty (dříve sehnat ubytování bylo možné tak na dvou místech a člověk si nemohl vybírat, jiné věci pro turisty neexistovaly…) Jenže ohrožovat druhé není cesta k vlastní obživě. Jsem ráda, že Bony přežila jen s leknutím a odřeninou a je mi z lidské blbosti smutno.

   1. Přesně tak… Ještě mě napadá postěžovat si v nějakém místním tisku.
    Zdeno a spol., opatrujte se (h)

  3. Taky bych byla pro důraznou stížnost, možná i majiteli atrakce. Že se lidi snaží uživit na odlehlým místě je pěkná věc, ale na úkor druhých to už pěkný není.

 29. Zní to velice cynicky, ale bohužel že manžel nemá nějaký ten šrámek, hned by se to lépe řešilo. Pes je věc a tak byste je mohli žalovat jen za poškození věci – nebijte mne, já mám Majdu a kočky taky jako děti, ale podle našeho právního řádu je pes věc. Ten podnik bude natolik lukrativní, že nějaká ta pokutěnka nic moc nepodělá. Já jsem ráda, že u nás zatím nic takového nehrozí, protože v těchto případech jsem naprosto jasná a strkám ruce mezi psy byť vím, že nemám.

  1. To nezní cynicky – to je pravda! Naštěstí se nic nestalo (pro nás naštěstí), pro případný postih by samozřejmě bylo lepší mít nějakou hmotnou škodu. Naprostý souhlas. (doh)

 30. Tak to je děs, nepříjemný zážitek na celý život, doufám, že bez následků. A věřím, že rakušanka rozumněla i té češtině

 31. Zdeno, to by chtělo zjistit nejdřív pravidla – Smí vůbec vyrazit na jízdu spřežení bez mushera?

  1. Právník nejsem, ale pochybuju, že je nějaký zákon na mushery, o nichž se tímto dozvídám, že vůbec existují. Ale ono stačí obecné – nepochybně nesmím ohrožovat okolí. A není náhodou cesta veřejným prostorem, kde pes smí jen na vodítku a s náhubkem?
   I když bacha na to – spřežení evidnetně na vodítku bylo, Bony skoro bych řekl nikoliv… Aby tady někdo těm turistům neplatil leknutí :S

   1. S vodítkem mám skoro chuť ti napsat něco sprostého – nejsi náhodou myslivec? Zejména v lese platí, že pes musí být POD VLIVEM vůdce. A jestli ten vliv uplatňuju vodítkem nebo jestli mám na to ovládat psa navolno, je moje věc. A s náhubky jsi to snad ani nemohl myslet vážně – viděl jsi někdy psí spřežení s náhubky?

    1. Já tušil, že mám mlčet. Ale domníval jsem se, že je z mého příspěvku jasné, že spřežení se podle mě chovalo zavrženíhodně. A přitom mě napadlo, jak by se to mohlo při nějakém právnickém hádání mezi turistou a místním váženým plátcem daní zvrtnout. A že se mi to nelíbí jsem se pokusil potvrdit smajlíkem, kdyby to z přečtení nebylo k pochopení…
     Zlatý časy, kdy byly paragrafy jen zakroucený… Zrovna teď tu řešíme takovou věc, jako bezpečný přístup a pohyb po střechách. Podle tý vyhlášky mj. nesmí porybný ke stavidlu, protože tam nemá zábradlí, a kdyby spadl do vody a utopil se, je to jeho věc. Aspoň podle inženýrského přečtení to tak vypadá. Naštěstí tu byla ve 13.06 Jenny, její úvaha, že musher je vlastně vozka a vozka že má dodržovat pravidla provozu na pozemních komunikacích, mi připadá mnohem víc k věci, než ta moje.

     Myslivec nejsem a psa nemám. Kromě racionálních důvodů lze rovněž očekávat, že bych ho rozmazlil a byli bysme nešťastný voba. Mezi námi – vypadá vliv na psa tak, že když mi zdrhá a já na něj houknu, tak na mně v letu otočí hlavu? Vliv to je, kdybych neřval, nebude se otáčet, přece…

     Prosím, neřešme to dále, já jsem v práci a jakmile někdo naznačí, že čte něco jiného, než se domnívám psát, pokouším se být jasný a pořád to opravuju a vylepšuju a nic nestíhám. A díky za to, že`s na mě nevzala přímo to vodítko, já bych mohl odpovědět tak nanejvýš poštváním kocoura a ještě by se mi tu mohl někdo smát.

     1. To víš, mám „alergii“ na vodítko a slovo náhubek přede mnou radši nikdo neříká… musím to zaťukat, ale zatím mi to prochází i ve městě, kde máme vyhláškou nařízené vodítka. V lese opravdu platí kouzelná formulka „pod vlivem“. Pokud ti pes zdrhne „mimo vliv“ = štve zvěř, pak při splnění dalších zákonných podmínek může být zastřelen. Nejsou-li splněny další podmínky, můžeš být alespoň pokutován (bavíme se o teorii).
      Čili pokud byla Bony u páníků, nedorážela na spřežení, zvěř nebo kolemjdoucí, je úplně jedno jestli měla vodítko nebo ne. Ostatně Zdena psala „Tak zpozorníte, přitáhnete čubiznu na vodítko a ustoupíte z cesty. „, tedy na vodítku byla. A jak správně píšeš, v podstatě byli na vodítku i ti psi…
      Spřežení se i podle mně chovalo zavrženíhodně, což ale nejde vyřešit tak, že hromadně nařídíš musherům dávat psům náhubky, to je prostě pitomost. A chtít po spřežení, ať už psů nebo koní, přesné dodržování všeho občas prostě nejde – ony ty zvířátka mají někdy svoji hlavu. Taky jsem kdysi nečekala že se mi koník v zápřahu rozhodne závodit s předjíždějícím autobusem… zapotili jsme se všichni. Důležitá je maximální snaha vozky/mushera o minimalizaci problémů. A tady to zjevně organiátor podcenil – výběr trasy, výběr psů, počet zkušeného doprovodu… A obzvlášť pokud to nebyl první případ, je na místě stížnost na všechyn možné i nemožné strany. Ideální by bylo i sepsání nějakého svědectví ostatních apod.
      A už mlčím! 😡

   2. Každý je povinen počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, na majetku, na přírodě a životním prostředí – § 415 občanského zákoníku. Porušení této povinnosti je protiprávní úkon a jeden z předpokladů odpovědnosti za škodu, ale někdy se to blbě prokazuje. Pokud by Zdeně, manželovi nebo i Bony vznikla škoda – třeba i zaplacení veterináře, nárok na její náhradu by měla, tady je to myslím jasné a i prokazatelné.

 32. Bohužel Zdeni,tady platí zdravý rozum a pud sebezáchovy, prostě ten menší se velkýmu uhne. stejně jako se uhnu debilovi na horským kole, tak bych se klidila z cesty musherům a jejich psům. měli jste velké štěstí, že jste celí a Bony také. Ve finále byste se u soudu hádali,kdo je na vině a musherů bylo víc…stalo se to na české straně, takže smůla. Jak já tyhle nespravedlivý životní okamžiky nesnáším. Asi bych namlátila pusu tý rakouský „Enschuldigung“, aby věděla,že když to neumí,tak na to nemá lízt. ach jo… (headbang)

  1. Bohužel, Sharko, ta slečna byla jen blbá. Ta si zaplatila zábavu a netušila, neznala, neuměla si poradit s krizovou situací. Ta ani nevěděla, že by se mohlo něco stát, ona se jela jen projet. Kdo by zasloužil přes hubu, byl provozovatel a profesionální musher. A nejen přes hubu (i když tento výchovný prostředek bych nepodceňovala). Ještě pořádnou pálku, pokutu, až by se prohnul. Ten člověk buď musí mít psy natolik zvládnuté, aby je dokázal udržet ve stopě povely, nebo jinak zabezpečené. Nevím, co měl za plemeno, ale mohlo jít o život, nebo aspoň o zdraví. I pro mushera platí to, co pro jakéhokoliv majitele psa – je zodpovědný za své psy a škody, které udělá. Nakonec zranit mohli i tu turistku – zákaznici (já vím, že Bony v tom byla úplně nevinně, kdežto holka si to zaplatila, ale i turistka je člověk a neměla by se při sportu zbytečně zranit). Je to nesmírně nezodpovědné.

   1. Já bych EvoŽ naplácala hubu i té turistce, protože má mít rozum a uvědomit si,na co stačí a na co ne..ono koukat na to v TV nebo při závodech, je něco úplně jinýho… (fubar) mě by na ty psí saně třeba nedostali, (shake) ale opratě v ruce od koňskýho čtyřspřeží jsem měla několikrát a jela jsem prý dobře…dokonce jsem s nimi i zacouvala, což bylo přijato velice pozitivně…. 😉

    1. Já myslím, že ten šok byl i pro ni dost velký. Ne každý si umí uvědomit rizika toho, co dělá. A když to nabízejí za lákavou cenu? Víš kolik lidí leze na adrenalinové sporty a nemá na to? Víš kolik lidí leze na vodu a neumí se tam chovat? Kolik lidí se přizabije na různých kolech? Možná by to naplácání bylo k něčemu, ale muselo by být předem. A stejně si myslím, že zodpovědný je hlavně provozovatel…

     1. Máš pravdu, pro slečnu turistku to byl šok. Ona si zaplatila vyjížďku a vůbec netušila, že musheři jsou amatéři (kdyby nebyli, tak se nestalo to co se stalo) a že by se něco mohlo přihodit. Ale co bych jí vyčítala by bylo to, že se nesnažila pomoci, když viděla, že je někdo v nesnázích ve kterých Jůzlovi skutečně byli. A bylo by jedno, kdo incidnet způsobil, ale jen z prosté lidské snahy pomoci. A ne jen stát a koukat.

      1. Já bych jí nevyčítala ani to, někdo prostě v takových chvílích ztuhne a není schopný žádné akce. Mě také trvá celkem dost dlouho po leknutí, než se vzpamatuji.

    2. A myslíš že bys to čtyřspřeží zvládla i v situaci kdy by se splašili? To totiž není sranda ani s jedním koněm a chvíli trvá než to dostaneš pod kontrolu i když o tom něco víš a nesedíš na kozlíku poprvé.
     Ta turistka nemá šanci poznat jak se psi budou chovat, jestli pojedou sami za prvním spřežením, tak jak to tvrdí musher, nebo jestli budou na něco takhle reagovat, to musí vědět ten kdo ji na ty sáně postaví. Pokud se po Bony vrhli lídři, tak ona mohla v dané situaci jen hupsnout na brzdu a modlit se. A brzda není žádný zázrak, nedokáže přimrazit psy na místě – i kdyby zastavila sáně, pořád zbývá pěkných pár metrů na kterých se psi můžou točit. Jako základní problém vidím to, že pro toto komerční ježdění používají nezvládnuté psy a frekventované cesty, kde si o problémy přímo koledují. Předbíhání jiného spřežení je totiž něco úplně jiného než míjení jednoho stojícího psa a i tak je základ dobrý lídr, který psy od problémového místa urve dřív než stihnou něco provést. Provozovatel-musher musí vědět kudy jezdit, koho kam zapřáhnout. Pokud bez rozmyslu zapřáhnu všechno co dokáže táhnout, jen abych postavil víc spřežení a mohl svézt víc turistů, bude problém.

     1. Nevím, nesplašilo se mi, ale něco bych dělat musela, hlavně nejet mezi lidi, tam je to pak o síle rukou, řvaní by mi asi nepomohlo…..jednou jsem zastavovala na naší akci rozjetej plachtou krytej vůz s dvěma końmi, kterejm nějakej debil vystřelil za zadkama, ze země, prej to bylo dost strašidelný, ale když o několik metrů dál byly děti ,do kterejch by ten vůz s końmi vletěl..moc času nebylo,tak jsem se jim rozběhla do cesty,pověsila se na jednoho a druhej se zastavil taky..nechápu to do dnes…

      1. Jo, tohle je asi nejúčinnější způsob, i když dost sebevražedný, protože do udidla se splašenec zakousne a letí a než ho dostaneš pod kontrolu, chvíli to trvá. Ostatně podobné řešení funguje i v psím spřežení – chytnout lídry a navést je zpátky na cestu.
       Všichni slušní musheři se snaží aby se takovéto situace nestávaly a když už se vyskytne nějaký problém, tak aby nebylo nikomu ublíženo – i když pokud se volný jorkšír vrhne doprostřed spřežení, moc šancí na přežití nemá, i když jsou ti psi jinak nekonfliktní… Štve mě že se jeden pitomec chová „tržně“ a škodí tak všem těm slušným 🙁 ale to je v celé kynologii, nejen v mushingu.

       1. jo a víš, co mi pak diváci řekli? to bylo dobrý,jak jste zastavovala ty jako splašený koně…chtělo se mi něco hodně moc sprostýho hlasitě řvát!

        1. 🙂 Ad „jako splašený koně“ – kamarád dostal v průběhu představení od jiného šermíře docela slušnou ránu příčkou kordu do čela (to je z toho, když člověk fláká kvinty, že). Teklo trochu krve, ale celkem nic dalšího se nestalo. Po představení mu kdosi položil bezelstnou otázku: To bylo dobrý, ta rána na čele – jak jste udělali tu krev? I odhrnul kamarád zpocené vlasy s čela, odhalil úctyhodný šrám a pravil dutě: Ty vole, ta je pravá!…

 33. Zdravim,je mi smutno z toho,ze pro penize vymira slusnost a ohleduplnost.Bavit se o spravedlnosti uz nema cenu vubec.Na svete je jen jedna spravedlnost a to jsou penize.Koho by zajimalo,ze byl nejaky pes potrhan.Vzdyt je to jen zvire.Koho zajima ze Vy jste byli v soku a zazitek Vam zkazil den.Ja nevim jestli bych zustala jen u verbalniho ataku.Me by mohli zalovat za ublizeni na zdravi.(headbang)
  Hlavne,ze jste vsichni v poradku.
  Prave prisla Mourina a snazi se mi vecpat na pocitac.Ja snad budu muset koupit nejake el.decky,aby se mela kde vyhrivat 😀

    1. Jano,nemáš zač….já jim půjčila od mamky tu pro lidi a co si myslíš – zvědavý až hrůza byly a zjistily,že uvnitř je nějak zatkaný drátek co hřeje..mrchy!!! Musela jsme koupit mamce novou dečku a kočkám jsme pořídila u Terka ten malej kobereček a stejně se Pitina nejraději válí po televizi a notebooku.

 34. Zdeno, nema!! Prece lesy a hory nepatri musherum, v lete mame my po svych slapajici turisti stejne problemy s podobne blaznivymi cyklisty na tzv. horskych kolech.. Tak jako ty nemas nic proti psim sprezenim, tak ja nemam nic proti cyklistum, ale nejste na svete sami!!! Proc v nasich lesich je turista, t.j. normalni clovek na prochazce ci ture ten posledni, nejaky blby looser, co chodi? Urcite jde nejak naplanovat trasy, ale to uz chce vic prace. Tady v USA by jste mohli provozovatele lehce zalovat a o velke penize….proc byli ti psi tak agresivni a atakovali hned Bony?Fakt, slo o zivot…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN