PSI: Ještě jednou Trixie – tentokrát o vyrážkách

Krátce po záchraně Trixie jsme došli k přesvědčení, že se fenka musela narodit v jedné z mnoha stále existujících množíren psů (puppy mills). Její vzhled se pravidelnou stravou zlepšil, její kožní problémy ale nebraly konce. Byly doby, kdy měla krásně lesklou srst a holá místa (hlavně na zadku) jí zcela zarostla.

Bohužel to vždy bylo jen přechodné vylepšení. Přes veškerou snahu se nám nedařilo zamezit jejímu nepřetržitému drbání. Trixie se dokázala zuřivě škrábat celý den, kam jen svými zuby a drápy dosáhla. Její břicho bývalo na dotek teplé, osypané červenými pupínky. Pod srstí a hlavně v podpaží se jí dělaly dlouhé rudé „plameny“. Kůže na stehnech byla hrbolatá od maličkých puchýřků a vystouplých kožních pupínků. Packy měla mezi prsty zarudlé, vleže si je kousala a lízala téměř bez přestání.

Navlečenou ponožku či obvazy brzy strhla. Drbala se i za chůze, dokázala si rozedřít bradavku do krvava. Bylo nám jí líto, ale byli jsme v koncích, jak jí pomoci. Žádné masti a postřiky nepomáhaly. Přes den, když bývala u nás jsem jí navlékala tričko, aby se alespoň nedrbala přímo do kůže, někdy se takto oděná vracela vedle ke Kris na zahradu.

Velký problém měla i s ušima. Škrabala si je a rýpala do nich drápem, až je měla horké, zarudlé a uvnitř plné mazu od parazitů. Byli jsme kvůli tomu u veta, který jí vždy z uší dlouhou omotanou tyčkou vytřel neuvěřitelné spousty špíny. Domů jsme si vezli kapky a po jejich vypotřebování jsme jí měla kapat směs octa a lékařského alkoholu (1:1).

Léčba vždy zabrala, radovali jsme se z vyléčení, ale radost byla krátkodobá, problém se pravidelně vracel. Trixie dál třepala hlavou a škrábala si uši. Vyrážku po těle jsem jí střídavě mazala anitbiotickou mastí, stříkala kysličníkem, otírala heřmánkem a vyzkoušela kde co. Pravidelné koupele také nepomáhaly. Často nebylo na první pohled nic vidět. Ale pokaždé, když jsem rozhrnula srst v místě, kde se Trixie drbala, našla jsem pupínky, nebo celé červené fleky, které se do druhého dne namnožily.

Fenka už měla averzi na moje brýle. Mohla jsem na ní mluvit sladce a podle mne „normálně“, jakmile mě viděla nasazovat si brýle, stáhla ocas a klidila se mi z dohledu. Stejně jsem jí vždycky chytla, při mé léčebné proceduře ani nekvíkla, všechno si nechala líbit, ale pak po mně chvíli vrhala nejistý pohled. Pouze při čištění uší se mnou vehementně boxovala, ale ani jednou nezavrčela a po skončení vypadala spokojenější, že má uši na čas čisté.

Já být na jejím místě, byla bych po pár měsících pořádně nevrlá. Trixie ale dále zůstávala milou fenkou, ani jedinkrát při mých léčebných pokusech nezavrčela a mazlila se dál. Také vet si s její vyrážkou už nevěděl rady, krevní rozbor nic vážného neodhalil. Dvakrát jsme jí k němu odvezli, aby jí namočili do jakési léčebné koupele.

Vrátila se vždy krásně navoněná s lesklým kožichem, který jí pár dnů vydržel, pak se začala drbat znovu. U veta navíc vždy dostala kortizonovou injekci a jednou užívání antibiotik na deset dnů. Též doporučení, dávat jí denně antihistaminový prášek (lidskou dávku) a určitou dobu jsem to i dělala. Drbání prášek trochu zmírnil, mě se ale nezamlouvala představa psa dlouhodobě dopovat, problém pouze tlumit a ne léčit.

Už v začátcích jsme také nakoupili vitamíny, některé extra na kvalitu srsti a oběma psům jsem do žrádla míchala denní dávky sušeného droždí s česnekem. To, že Trixie opravdu nemá blechy, našeho veta skutečně udivilo a byl je nucen vyloučit jako jednu z prvních diagnóz vyrážky.

Napadla mne i možnost alergie. Ale na co? Vyřazovacím postupem jsem zjistila, že se vyrážka na břiše horší po plátkovém sýru, do kterého jsem jí balila antihistaminika a vitamíny. Přestala jsem jí dávat veškerý sýr. Přestala jsem péci psí sušenky, protože v nich bylo sýra hodně a bez něj moc chutě neměly. Dokonce jsem jí přestala dávat i vitamíny, co kdyby alergii měla i na ně.

Další objev byla alergie na umělá barviva. Kupované kosti jsem proto vždy mírně prohřála v teplé vodě, která vždy silně zkrvavěla od uvolněného barviva. Teprve dobře propláchnuté jsem je dala vařit. Stejně jsem postupovala u každého masa koupeného pro psa. Trixie měla silnou vyrážku i pod krkem a usoudila jsem, že reaguje na barvu v obojku, zvláště, když navlhnul. Obojek, stejně jako její kšíry jsem vyprala – pouštěly až hrůza. Kožený obojek jsme zamítli, protože i kůže měla v sobě barvivo.

Nakonec jsme koupili nový, růžový, z lehkého, nepromokavého materiálu (Biothenu) a nemůžeme si ho vynachválit. Když bývala Trixie u nás většinou jsem jí obojek sundavala, u Kris ho mít musela, co kdyby někdy utekla. Teď co je naše, nenosí obojek vůbec. Tvrdošíjná vyrážka a holá místa po těle byly jako lochneska, také maz v uších se neustále vracel. Navíc měla Trixie nažloutlý výtok. Sice jen trochu větší, zeleno-žlutou kapičku, ale vlastně už od začátku tam denně visela a Trixie jí odlizovala.

A pak mi jednou blesklo hlavou – co když její problémy způsobují kvasinky? Z vlastní zkušenosti jsem věděla, co ti převíti dokážou. Proto mě ani moc nepřekvapila informace, že i psi jimi mohou trpět. Pokud se kvasinky nevyléčí u štěňat hned v začátcích, způsobí později dlouhodobý a špatně léčitelný zmatek v celém těle. A co hlavně – většinou začínají právě v uších. Věděla jsem, že na úpravu tělesné flóry nejvíce pomáhá kefír a začala jsem ho Trixie dávat. Podařilo se mi oživit čtyři roky starou sušenou houbu a k mé radosti Trixie kefír velice zachutnal. Denně s chutí vylízala celý hrnek, později jsem jí do něj někdy zamíchala rozšlehané vajíčko.

Trvalo to dva dlouhé měsíce, ale najednou jsem si všimla. že Trixie si nedrbe uši a výtok zcela zmizel. Když jsem do hloubi uší posvítila baterkou, byly krásně čisté, po původním patlavém mazu ani stopy. Vylepšila se i kvalita její srsti, chlupy byly celkově měkčí a celý kožich se leskl tak, že házel stříbřité stíny. Oddechli jsme si, že snad konečně, konečně máme vyhráno. Jenže…

Koncem srpna jsem večer odvedla Trixie ke Kris a když jsme jí následující den vyzvedli, měla na zádech do hola vydřené místo nejméně deset cm velké. Vůbec jsme nechápali, jak a proč se to stalo. Na vedle ležící cihle jsem si všimla nalepeného černého chuchvalce, jasně Trixina vydřená srst. Bílá kůže byla jakoby orosená, ale při doteku prstem byla „voda“ silně lepkavá.

Hned při mém prvním doteku Trixie silně trhla hlavou vzad – sice nezavrčela, ale jasně dala na jevo – nesahej! Na internetu jsem zjistila, že Trixie se utvořil tzv. „Hot spot“ (Piotraumatic dermatitis). Nevím, zda je to stejné kožní „zapaření“ o kterém v nedávném článku psala EvaŽ. Ale původ „hot spot“ se v angličtině uvádí jako reakce na kousnutí, bakterie v těle, trauma nebo alergii. Trpí jím především psi žijící v teplém a vlhkém jižním podnebí.

Je prý to tak nesnesitelně bolestivá rána, že i pes té nejklidnější povahy dokáže při doteku rafnout a doporučuje se buď vůbec nesahat, nebo nasadit psu náhubek. Pročetla jsem, co se dalo, a došli jsme k názoru, že u veta by dostala pouze injekci a to krátce po tom, kdy u něj byla na ročním přeočkování. Rozhodla jsem se „hot spot“ léčit sama podle rad, které se mi na internetu podařilo získat. Šlo hlavně o to, místo vysušit, zabránit zanícení a dalšímu drásání psem. Naše a Trixino veliké štěstí bylo, že ránu měla v místě, kam si ani packou, ani zuby nedosáhla.

Pro jistotu jsme nechali Trixie tři dny u nás i přes noc. Rány jsem se ten den už raději znovu nedotýkala. Podle vyčtených rad jsem jí ale snad každou čtvrthodinku stříkala kysličníkem v rozprašovači. Místo vždy zapěnilo, ale Trixie nereagovala, snad jí to ani nepálilo. První den jsem jí držela uvnitř, protože na sluníčku se rána „potila“, okolní srst byla vlhká, olepená a přitahovala mušky. Když Trixie spala a já těsně nad její ránu přiložila dlaň (bez doteku), cítila jsem horko, které z ní sálalo.

Pro zchlazení jsem jí na ránu zlehounka kladla zmrzlou mokrou žínku. Muselo jí to dělat dobře, protože se ani necukla, ležela dále bez hnutí, a když žínka v krátké době vyschla, měnila jsem jí za novou. Do druhého dne se rána přestala potit, ale na srsti kolem ní se udělala velká hnědá „svatozář“. Pochybuji, že to bylo od kysličníku, stříkala jsem jím pouze mokvavou ránu. Spíše si myslím, že od vnitřního šoku a bolesti prostě srst „zhnědla“ (asi jako lidé zešediví). Pátý den se na ráně udělaly tlusté a hnilobou slabě zapáchající strupy.

Trixie si také konečně nechala bez protestu na kůži sáhnout. Strupy rychle odpadly (nebo si je nechala ode mne vyčesat) a na zdravé kůži po týdnu začaly narůstat nové, černé chlupy. Uběhly čtyři měsíce od vzniku „hot spot“, holá rána zarostla hustou černou srstí, ale hnědé kolo na jejích zádech je stále trochu znát.

Některým psům se prý „hot spot“ dělá každý rok. Doufám, že u Trixie byl tohle její první a poslední. Dále s velkou chutí vylizuje misku s kefírem, který jí budu dávat tak dlouho, dokud o něj ona bude stát a dokud si opravdu nebudu jistá, že nekonečným vyrážkám je už pro vždy odzvoněno.

Fotky jsou zde http://marickac.rajce.idnes.cz/Trixie_a_jeji_kozni_problemy/

A dodatek k druhé fotce dvou obojků. Ten malý nosila Trixie jako štěně, když jsme jí prvně skrze plot poznali. Měla ho utažený na první dírku a jejím majitelům snad ani nedošlo, že psí krk růstem sílí. Když jsem si všimla, jak je jí fest a pomalu zarůstá do kůže, skrze otvory v drátěném plotě jsem jí ho povolila. Když už dál povolit nešel, obojek jsem sundala a pro jistotu ukradla (aby jí ho náhodou znovu nenasadili). Tehdy mě ani ve snu nenapadlo, že Trixie bude jednou naše. Zato teď jsem velice ráda, že jsem ho ukradla, je to jediná památka na dobu, kdy byla Trixie maličké štěně.

Aktualizováno: 2.1.2011 — 19:01

179 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Zdravim v novem roce.Poctive vsechno ctu,ale nebyl cas pisnout.Chtela bych se podelit o maly hrejivy pocit.Uz jsem psala,ze jak jsem venku hledala Mourinu,tak ke me prislo male, na kost vyhuble kote.Domu jsem ho vzit nemohla(jedine,ze bych se chtela rozvest),ale udelala jsem mu pelech pred dverma,poctive jsem mu podstrkovala a hodne jsem se s nim mazlila.Po tydnu jsem nasla domaci depositum,kde si ho pani vzala.Tak mu snad najde dobry domov.Jinak Mourinu asi obcas vystrcim ven,protoze ji to pomohlo.Od navratu je neuveritelne mazliva. 🙂
  Maricko,ja nemam zadne zkusenosti se psy.Naopak hodne se jich bojim.Ale v pripade Trixie bych zkusila nejakou alternativu.Tady ve statech se da koupit MMS,MSM,DMSO.Mam to nastudovane z knizek.Predem upozornuji,ze MMS je v CR zakazano.Ja na neho nedam dopustit.Nechci se tady moc rozepisovat,protoze moje zkusenosti s touhle chemikalii by byly na roman.Ale jen snad kratce:V dubnu lonskeho roku letel manzel domu,protoze tatinek byl hodne nemocny.Domu vezl snad cely kufr vsech moznych alternativ co jsme nasli.Nechteli jsme ,aby sel na chemoterapii.Jeste jsem zapomnela vyjmenovat vitamin B17.Problem zacal od prostaty a rozsiril se do tela Na plicich mel 6 cm nalezy.Verim,ze jen cichanim MMS,to zahnal.Pred tim porad kaslal a ted nekasle.PSA testy(nevim jestli jsem zkratku napsala dobre)mel hodnoty 98,po aleternativni lecbe s vitaminem B17 a za pomoci MMs byl vysledek 0,58.Doktor nechtel verit.Mozna,ze kdyby se do rozprasovace dalo aktivovane mmsko,tak by se to vyhojilo velice rychle.Nazory na tuto chemikalii jsou ruzne,ale pokud mate zajem,tak existuje website Energie u pramene -forum-zdravi a tam se vsechno potrebne doctete.Mozna by pomohlo i koloidni stribro.Prosim nevnucuji tuto imformaci.
  Pro EvuZ:Pejci jsou nadherni.Hned bych se s nima pomuchlala.Preji jim a jejich mamine,aby byli zdravi a meli se k svetu.Tak Vam vsem preji pekny den a ja jdu spat.

 2. Pitrýsku, vítám Tě zase mezi námi, chyběla jsi, i když smutek je prostě ten důvod, to všichni z nás dobře známe!
  Ale CD to dobře zařídila a nadělila Ti to krásné černé potěšení. V něm hledej svoji Libutku.
  Ano, člověk nemá ta zvířátka polidšťovat, ale na druhé straně……….. co my víme??? (h)
  Naproti sousedi teď mají černé koťátko, zachráněné, o tom někdy napíšu, jak to bylo dramatické. A přišlo k nim domů zrovna ve chvíli, kdy prožívali taky nehezké chvíle. Je to zlatíčko mazlivé, zítra jedeme na očkování a odčervení a obě se sousedkou víme své!
  Brou brou od všech nás čtyřnohých i dvounohých obyvatel jednoho malého domečku v Krkonoších! (cat) (cat) (cat) (cat) (cat) a (dog)

 3. Milí přátelé! Aspoň na chvilku se mezi Vás vracím.
  Přečetla jsem si Mariččino povídání o Trixiiných problémech. Kdysi jsem zažila něco podobného u své erdeličky. Vet zklamal a až už bylo pozdě, poradil mi jeden starý pejskař vyčistit anální žlázky. Ale nevím, jestli Trixi má zrovna tyto problémy. Ovšem prohlédnout právě tuto část těla neuškodí.

  EvoŽ – blahopřeji ke štěníkům a báječné pohodě mezi holkami. Piš, víš, že Tvůj odchov sleduji. Tak ať se mám čím potěšit.

  Všem Vám moc děkuji za přání. Je to velmi milé a (zvláště letos) velice povzbudivé. Nepláču, ale jsem nějak „utlumená“. Prostě, pořád mi to ještě nedošlo, že Libutka už není.
  Naposledy se s ní rozloučíme ve středu.
  Dávejte všichni na sebe pozor, ať se Vám nic nestane a jste zdraví.

  1. Milá Pitrýsku, opožděně přeju všecko nejlepší k narozeninám.
   P.S. Libutka je jeden z Čipsů? – nějak jsem to tu poslední dny sledovala jen namátkou, omlouvám se za neinformovanost.
   PPS. A co kočkátko? MLP se mě na něj pořád ptá a i mě by to zajímalo.

   1. Aido, Libutka byla …nevím, jak to přesně popsat – prostě drahá příbuzná (rose2) .

  2. Pitrýsku (inlove) , konečně jsem doma, tak mávám na ÚJM a volám třikrát sláva Pitrýskovi! (party) Ať jsi zdravá, spokojená a srdíčko nebolí. Libutku nenhradíš, ale časem vzpomínka přebolí (skoro) a zbude něha a vděčnost. (h) A tvoje milující smečka tě určitě zase povzbudí (dog) + (dog) + (dog) + (cat)

    1. Děkuju, už je, takže to svádí k hřešení (wasntme) , ale držím se, protože ty hříchy ještě moc bolí…

  1. Milá Pitrýsku, ať v tomhle roce je líp (y) (h) (y) (h) ! Ať smutek pomalu odezní a zbydou hezký vzpomínky.
   Blahopřání k narozeninám (rose1) (h)

  1. Oběma maminám to moc sluší. Vrh je krásný váhově vyrovnaný a při tolika pečovatelkách bude jenom prospívat. Gratuluji všem zúčastněným (h) .

  2. To jsou bezvadný holky! Takhle si vzájemně pomáhat, to se hned tak nevidí! Evo, gratuluju, myslím, že je to i tvoje práce! (h)

   1. Je to nádhera. Poznáte někdo, která je rodička a která je babča??? Holky jsou jako ze žurnálu obě (inlove)

  3. Jsou úžasní a oběma holkám to moc sluší (inlove) Evo, to musí být vaše vedení a vůbec pohoda ve smečce, když alfa fena takhle nádherně přijme štěňata podřízené fenky (h) Blahopřeju! 🙂

  4. Evo, mimískové i obě fenky, všichni jsou nádherní, můžu se ptát čím je leštíš? To zase bude parta průzkumníků! (f)

 4. Mockrát a moc všem děkuji za milé odkazy. (blush) (bow) Já tu dneska od rána poskakuji (a k počítači odskakuji), mám nějak napilno. A navíc musím asi za hodinu z domu (u nás se teprve blíží poledne), takže se s prominutím shrnu.

  Pitrýsku vřelá gratulace (h) (f) (^)

  Dříve ve mně rasy typu Tixie také vzbuzovaly respekt, teď mi bylo už mnohokrát dokázáno, že jsou to zlatíčka a mazlíci.

  Ano, kefír se dělá z tibetské houby (a mléka). Usušená houba sice dost brzy začala kefírovala, ale nenarůstala a tak ho bylo ze začátku málo. Trixie vždycky přednostně dostala všechno a já se jen naprázdno olízla. Teď už je ho dost, že i na mně zbyde. Kupujeme teď 2 velká mléka (1gallon – necelé 4 litry) místo jednoho. Kombucha je zkvašený čaj. Také jsme ho jeden čas pili, dělala jsem ho v 3 litrové sklenici – v horku je velice osvěžující (a je i mírně alkoholický) – ale postupně jsme nějak přestali. Také mám plátek suché kombuchy, ale nevím, zda i tu by se mi za ty roky podařilo rozjet.

  Vitr – děkuji za odkaz. Ten „demodex canis“ , to je tady „Mange“ a ano, je to u psů běžné. Ale to Trixie neměla. Vet si nejprve více, než její vyrážky po těle všímal na pohled téměř nevinného zarudlého místa na jejím čele (fotka č. 09). Říkal, že to mu dělá větší starost, než ostatní vyrážky. Myslel, že by to mohl být právě ten „mange“. Ale to je prý nakažlivé a protože druhá fenka Sadie se kterou se Trixie denně viděla nikdy nic takového neměla, došel k závěru, že to nebude ono, ale vylučovací test i tak udělal. Dostala ATB, mizelo to pomalu.

  Vím, že budou fotky štěníků od EvyŽ, už se těším a gratuluji, ke rodinné spolupráci.

  Sharko (a Akden a YGo) (rofl) (rofl) (rofl) – mřížka na záchod mě dostala. Já se při noční nutnosti potácím k míse v silně rozespalém stavu a nevím, zda bych si zapamatovala, že musím tu mřížku zvednout. Asi bych se do postele vracela z waflovým vzorkem na… Ale představa fotky na výšku s patřičným zátiším…:D

  Karolíno, moc se těším na představení Ríši a držím palce kocouřímu triu, ať jsou v pohodě.

  Jindřichu – tu ohlavku „halti“ máme také, naše je značky „gentle leader“. Normálně by to opravdu fungovalo (bylo u toho i tréninkové CD), v začátcích jsme to používali, právě kvůli tomu ohlávku koupili. Jenže jak jsme zjistili, Trixie bohužel měla i dýchací problémy. Takže při prudkém stažení čumáku (jak vyrazila) pak začala někdy tak divně nosově kašlat a chrchlat, že jsme to raději přestali používáat. Teď, když je zdravá (doufáme), možná jí to zkusíme znovu nasadit.

  Tak ještě jednou děkuji.

  1. Maričko, jste úžasní páníci a Trixie jste moc pomohli. Držím palce, ať se to lepší i dál (y) (h) (dog) !
   Jo, je to moc pěkná psová (inlove)

   1. já se s dovolením jen připojím, líp bych to neřekla. Držím palce, ať vás to už nezlobí. (y)

  2. maričko, ty jsi pro všecvhna zvířata ve svém okolí požehnáním (h) a pro Trixie pak dvakrát (inlove) Jinak díky za nápad s kefirem a ledovou žínkou… Daníka, který na to trpěl, už sice nemáme, ale kdo ví, kdy tu znalost upotřebím.
   Jinak – opatrný dotaz do pléna – nemáte čistě NÁHODOU někdo tu kefírovou houbu? (blush)

    1. Já mám tibetské kefírové houby dost – jak jsem ji začala krmit syrovým mlékem, množí se jak blázen. Jsem ale pražská, takže nabízím spíš k osobnímu odběru, posílání není úplně jednoduché, kór teď v zimě.

     1. Zapomněla jsem dodat, že zadarmiko, leda při případném posílání za poštovné a obaly…

 5. Mila Maricko, jses fantasticka a vysledek je videt – ta neuveritelne stastna smejici se Trixie u bazenu. (angel) (h) O tech ruznych koznich zalezitostech uz dost lidi napsalo svoje zkusenosti. Ale jeste mne napadla jedna vec. Nase Grizzly mela dlouho ruzne a dost rozjete kozni problemy – jako napr. ty cervene horke skvrny na brichu a ve slabinach. A taky byla neuveritelne chlupata, coz ve zdejsim vlhkem prostredi je blba kombinace. Zkraje ji soupli nejaky prednison nebo cortison (stejnej smejd) pro rychlou ulevu. Pomohlo, ale problem se vratil. Nas vet taky neni velkym priznivcem dlouhodobeho pouzivani tehle smejdu. Tak jsme pod vedenim veta zacali experimentovat. Za prve jsme ji zacali denne davat kapsle s omega tukem (v podstate rybi tuk). Za druhe nam poradil vyloucit granule obsahujici kukuricnou mouku – coz je vetsina granuli v USA – myslim, ze treba i znacka Iams to obsahuje. Rikal, ze dost psu je na kukurici alergickych. Doporucil granule obsahujici ryzovou mouku. Nakonec jsme se usnesli na kombinaci skopoveho a ryzove mouky. V normalnim supermarketu to nemaji, ale ksefty jako Petsmart, apod. maji nekolik znacek bez kukurice. Je to dost drahe, ale zas vyzivnejsi, takze krmis mensi mnozstvi. Vysledek nebyl patrny hned, ale tak do mesice byly zmeny videt. Jednak, asi po tech kapslich, mela nadherne leskly kozich a ty kozni problemy zmizely nafurt. Jo, a taky jsme ji nedavali mlsky obsahujici jakekoliv barvivo. Jakey chlupac taky obcas svedi a tak je v podstate na stejnem rezimu. Pro zvyseni imunity taky dokrmuju kurecim vyvarem z kosti. Vetsinou na to kupuju hrbety a kridylka, navarim jednou za cas kotel, kdy se to vari pomalu nekolik hodin, a zamrazim.

  Ty kapsle se prodavaji vetsinou pod jmenem Omega-3 fatty Acid (sofgels) a obsahuji i antioxidanty. Jakey kapsli vzdycky vyplivne nebo ji zanese pod postel, tak mu ji propichnu a vymackam tuk do jidla.

  A jeste bych moooc doporucila znova precit serii clanku, co napsala pred nejakou dobou Blaza o psi strave. Odkaz na prvni clanek je zde: http://neviditelnypes.lidovky.cz/rozhlednik-spravne-krmeni-psu-a-kocek-1-dy2-/p_zviretnik.asp?c=A080924_170033_p_zviretnik_dru

  Velmi poucne clanky a dobra diskuse. Hodne stesti s udrzovanim zdraveho kozisku. Trixie je uzasna.

  1. Hanko, my už delší dobu kupujeme Purina ONE. Kris vedle kupovala ještě něco jiného, ale od té doby co Trixie baští jen tohle, není s tím problém. Ale jednou jsme třeba dostali při koupi těch Organických sušenek „vzorek“ zelené silikonové či želatinové „kosti“ na čištění zubu. Tak jsem jí to dala, rozkousala to asi za pět minut a do rána se začala drbat. Teď si tedy zuby čistí pouze chroupáním mrkve, jablek a velkým čtverečkem prasečí kůže, co se z toho zavazují ty „kosti“. Kosti ona venku zahrabává, tyhle čtverečky ne, ty rozžvejká na posezení a sní do posledního drobku. Na ně alergii nemá. Omega 3 jsme jí dávali také hned ze začátku a řadu jiných vitamínů – přestala jsem s tím, když jsem vyřazovala možnosti alergie. Možná je jednou zase začnu.

 6. Maričko, dík a hlubokosklon. Pro pitíky mám slabost. Naše boxeří Ája měla ká moše Roxu a pro nás to byl ten nejzlatěší pejsáček, byl hóódně velikej abudil respekt ale srdce měl ze zlata a Ajušku miloval,ona ho taktéž. Odešli za duhový most oba v jednom roce .
  Přeji Trixí uzdravení a Vám oběma hodně hezkých chvil spolu. (h)

 7. Milá Maričko, s Trixie jste určitě rádi ,že se máte. Fotky jsou jak bratři či spíš sestry v triku ]:) a fotečky od bazénu, jak už bylo níže napsáno, vhodné do soutěže “ Šťastná a spokojená psová “
  Přeji hodně podobnývh krásných chvilek a bez odporných vyrážek (doh)

 8. Paráda! Je to prima, že se vám to povedlo zahnat. Tyhle potíže jsou nepříjemné. Tak držím (y) , ať jste to zahnali už nafurt.

  Pitrýskovi (f) (h) a (sun) k narozeninám.

  EvoŽ, gratuluju ke zdravých štěníkům a (y) ať rostou jako z vody, vlastně jako z mléka od obou matiček. Prima, že se máma s bábou takhle podělí o péči. Moc se těším na obrázky.

 9. Zpráva o stavu štěňat: noc dopadla dobře. V bedně je pořád plno, obě feny pečují i kojí. Štěňata jsou živá a spokojená, napitá. I malá holčička už přibrala. V noci holky žádné štěně nezalehly, Ája je zkušená a Ginny velmi opatrná. Áje se konečně aspoň částečně vrátil mozek. Konečně začala žrát. Když zjistila, že o malé fakt může taky pečovat, tak se vrací k normálu. Ginny je v pohodě. Ta je daleko klidnější, nebyla ani z poloviny tak nervní, jako bába Ája.

  1. Užívej si, dokud ti v domě zas nenastoupí likvidační komando 🙂 Ale stejně jako vyprávění je to úžasné- vrnící štěníci a později akční příšerky. Vždycky si vzpomenu, jak jsi líčila, že postoj „hrbatého psa“ je vrozený a trochu větší štěník se pracně zvedá a nahrbuje, pak spadne na čenich a může začít znovu. 😀

  2. Držím palce, aby ty zprávy byly pořád takto pozitivní. Hlavně, že jsou všechna štěňata životaschopná, však při péči dvou fen určitě správně narostou. Při tomhle množství je prima, že bába Ája může také kojit. Mamce Ginny se uleví a bába Ája je spokojená, že se může starat a počítám, že to má vlastně nakonec i na povel. A snad budete i vy doma mít trochu méně práce s přikrmováním. Těším se na fotečky až budou k dispozici. Koneckonců, kdo se může pochlubit novoročním vrhem?

  3. Evo, jak je to prosím s kvalitou mléka u takovéto náhradní mámy? Je to opravdu skutečné kvalitní mateřské mléko se vším potřebným? Četla jsem že při falešce je vyprodukované mléko pouze imitace mléka, pro krmení naprosto nevhodné, víš o tom něco, můžeš to potvrdit/vyvrátit? Předpokládám že je rozdíl mezi laktací při falešce a při laktaci takto štěníky spuštěné…

   1. Nenahraditelné je kolostrum. To je první mléko prvních 24 hodin. To ještě Ája nekojila. Jinak žádné analýzy neznám, ale holky nejsou první případ, kdy se fena s faleškou rozkojila na opravdická štěňata. On je stejný problém i kojná se staršími štěňaty. Také to není totéž co vlastní matka novorozeňat. Hlavní je, aby se štěňata u „náhradní“ kojné střídala. A samozřejmě jak budou přibývat. Vážíme denně minimálně první 2 týdny, do měsíce věku pak cca 3x týdně a tak mám přehled o výživné hodnotě potravy. Z nekvalitního mléka by nepřibývali (a asi by pištěli hlady). Konzultovala jsem to na veterině a tam říkali, že je mám nechat. Takže je hlavně střídám a ty nejslabší jsou výhradně u mámy. Zatím jsou napucnutí a spokojení.

  4. Ani nevím, jestli jsem už gratulovala ke štěníkům. Četla jsem hned prvního, ale jak se přetahujeme o jeden (neustále se přehřívající a chcípající počítač), tak nezvládám psát.
   Tak posílám gratulaci převelikou, i když vím, že tolik jste těch štěníků nechtěli.
   Já bych tak chtěla jednoho štěníka, ale do bytu to nejde, když jsme alergici. MLP by taky pejska bral. Nonic, přeju hodně vhodných hodných páníků pro ty vaše chlupatý děti.

   1. já jsem ještě nestihla gratulovat (krásné zprávy v novém roce 🙂 ) tak dodatečně doháním – ať pěkně rostou a mamka i babička (a ono asi i páník a panička) to všechno v pohodě zvládnou.

 10. Zpráva z Potkanova. Pro Igu a Sharku : Huš se dostavil zbytek potkaního přibuzenstva (puke) Opět prokousaný odpad a potkan tu a asi ne jeden. Nechcete je náhodou teplým lidským slovem potěšit a přesvědčit, že je tady fáááákt nechci , když vás mají zvířátka tak rádi ? (whew) Zahajuji odvetná opatření ve velkém a budou padat hlavy (envy)

  1. Akden, já jsem ti to nechtěla původně říkat, ale ten odpad musíš udělat z něčeho nejedlého…taková keramická trubka-hladká,jim odolá—beton ne,ten chroupou a plast je pro ně hračka…kámoška měla na záchodě danou regulerní mřížku – z litiny a než na něj sedla, tak spláchla…aby potkani věděli,že teď teda neé, že se dělá eé..pak přišel deratizátor a pak byl klid..jenže se zviřátkama doma,se ty návnady kladou blbě…ale napřed je foť,jak lezou ven, takový fotky jsme tu ještě neměli (chuckle)

   1. Ty fotky dělej na stojato – určitě se umístí ve zvířetnickém kalendáři (chuckle) !

    Hmm – jestli nepřišlo příbuzenstvo na pohřeb ;(

  2. Pozdravy vyřídím :@ Deratizácia dorazí zítra, těma svátkama se to komplikovalo.
   No tou mřížkou a spláchováním jsi mě fakt potěšila (talk) nemám před vstupem na WC vyvolávat „ůůů já už jdůůůůůůůůů “ (think) A ty fotky , to chcete na stojato až budu mít potkana v zadeli, jó? (tmi)

   1. takovou fantazii nemáme, ale jak leze ven z mísy..to bys mohla nafotit, mají krásná očička a fousky…. (blush)

  3. Tak bacha (wait) (wait) (wait) krásný fouky a očika můžou mít,ale ať je chodí ukazovat někam inam, nechceš je poslat ? (think) Jinak oběma dík za morální podporu (handshake) Už chystám foťák 😛

     1. Holky, vy jste koně! 😀 Odskočila jsem si z práce na kafčo domů a hned tohle (rofl) to do sedmi vydržím ale jak budu vypadat když se budu smát aby mě neodvezli a když tak do Bohnic a ne do Kosmonos (rofl)

      1. Muhehe! (chuckle) (rofl) (rofl) (rofl) Šiškote, vy mě zhubíte! (whew)
       Ale určitě foť! :*

       1. Jo, jo není nad to, když s vámi někdo soucítí (rofl) se za chvíli budu podepisovat Akden s potkanem u p… u zadele :S

         1. Něco jako „Srdečné pozdravy Moskvy“ či jak to bylo?? V tom případě jsem agent 007 s povolením zabíjet. (flex)
          Tady poteče krev (devil) (devil) (devil)

   1. Akden, jsi statečná pinčezna a holka do nepohody. Jdu s tebou proti davu. Ještě jsem nezapomněla na to šílenství jedné loňské předvánoční noci, kdy mi takovýho „myše“ zaparkovala Mína pod kuchyňský stůl. (dvě hodiny před tím jsem na stole patlala cukroví, které jsem pak naštěstí řádně uklidila.) Ten noční fůnus do popelnice a dezinfekce příchodové cesty a kuchyně byla nezapomenutelná noc plná vášní. Ale fotit na výšku rozhodně můžeš. Mě to v té hrůze opravdu nenapadlo. (tmi) (devil)

    1. Děkuji za podporu (handshake) Já už se ani nehrůzím, to je třetí myša během týdne (envy) jsem jenom zhnusena a modlím se aby se mi nerozeběhly po bytě. Ale zase na tyhle vánoce fakt nezapomenu (shake) No ještě kdyby se se povedla ta fotka, aby měly devčata nějakou radost (happy) (happy) (happy) Jen tam budu muset dát tu mřížku aby mi nespadl foťák do ajnclíku (wave) Všimly jste si že tenhle smajlík se jmenuje wave ??

 11. Dobry den a zdravy a stastny novy rok vsem, Maricce bych chtel rict, ze ji popisovane onemocneni napadne svym prubehem pripomina kozni chorobu Demodex cannis – trudnikem psim, je to maly parazit a presne takto se projevuje, jsou na nej ruzna silna a slaba leciva plus ATB na vyleceni druhotneho zanetu. Zde strucne napr. http://sportovni-kynologie.ic.cz/demodikoza.a119.html

  1. Demodikózu by měl vet poznat. Taky jsem na ni myslela, ale diagnóza není těžká. A nezmizela by po kefíru. Ty kvasinky jsou často spíš následek, než příčina kožních problémů. U kvasinek jako primární infekce u psa bych se bála cukrovky. Ale hlavní je, že léčba zabrala. Jste hvězdy.

   1. Zazil jsem to, mizelo a objevovalo se to jak se tomu chtelo, take jsem si myslel ze to vymizelo po kefiru, ale zase se to objevovalo, pak nastal obrat – asi myslim vek a pizduch je uz tri roky zcela zdrav…

    1. Taky jsem o demodexu při čtení uvažovala, ale jak píše Eva, vet by na to měl přijít a nezmizelo by to po kefíru. Je fakt, že demodex je o celkové imunitě psa, ale když už se projeví, musí se zlikvidovat, pak už jen zlepšení imunity nepomůže. Navíc pokud vím, demodex se neprojevuje takhle výrazně na uších, tam zase bývá svrab, tomu to možná odpovídá víc, ale opět je to jen o tom strčit stěr pod mikroskop a kouknout co mi to tam leze za potvoru, předpokládám že vet není blbec a tohle by ho napadlo.

     1. Náš vet prohlíží pod mikroskopem sajrajt z uší vždycky. A vždycky mi nabízí, ať se taky kouknu (ať už něco najde nebo ne). Takže obludky svrabové už jsem taky viděla – Prachovka si svrab přinesla jako kotě a občas to musíme přeléčit.
      Posledně jsem kouknutí do mikroskopu odmítla, že už jsem ty šeredky viděla a znovu nemusím. A on na to, že je na rozdíl ode mne rád vidí, protože to je jednoduchá diagnoza se snadnou léčbou a dobrou prognozou. 🙂

      1. „snadna lecba a dobra prognosa“ – dobra prognosa ano , ale snadna lecba myslim nikoliv nova a nova vzplanuti jsou velmi casta, nicmene jednou zmizi

       1. Bubu to psala o kočičím svrabu, ten se opravdu léčí snadno – Stronghold za krk (pozor u velmi malých, slabých,… koťat! ) a častěji čistit uši. Demodex se léčí hodně blbě, co vím tak spot Advocate, koupele, kdovíco všechno, důležitá je opravdu celková imunita. U fen pak demodex často startuje zároveň s háráním.
        Ještě poznámka – když se pes škrábe, kouše si tlapky apod. a vy nemůžete přijít na to proč, než začnete řešit alergie, zkontrolujte (vyprázdněte) anální žlázky – první a dost jasnou známkou sice bývá sáňkování, ale majitelé to někdy buď přehlédnou nebo „nepřečtou“ a pak se pes často začne ohlodávat až do krve.

 12. (^) a (d) a (h) a (rose1) pro Pitrýska!
  Jinak hlásím hustou chumelenici už od rána. Malý pluh tu jezdí okolo domu a lehce úklid nestíhá. Sněží vydatně a jsou cca -3°C, ale šedivá obloha, plná sněhu jsou všude a asi hned tak nepřestane. Od rána tak min. 10 cm připadlo a vypadá to, že rozhodně není všem vločkám konec.
  Já jsem si ráno vyprala a uklidila. Pak jsem udělala kousek překladu a teď jsem se vrátila z Trutnova, protože mi „odešly“ všechny speciální žárovky a tady u nás žádné elektro není, ve Svobodě také ne, musí se až do Trutnova. Tak jsem první v digestoři vyměnila, nadávala jak špaček na idiotský systém, který Fagor vymyslel, čekala bych něco intelientnějšího. Aby se tam člověk dostal, musí rozmontovat celý ten horní kryt. Hrála jsem si s tím asi půl hodiny. Až pak mi ovšem došlo, že to Fagor vymyslel záměrně. Když to totiž člověk rozdělává, tak zjistí, že ty kryty jsou složené ze dvou a zadního deklíku se skly mezi žárovkami a varnou plochou. Vše řádně mastné, takže to člověka hned donutí k tomu, aby to celé důkladně očistil. Jen kdyby se to tam nezasunovalo tak blbě zpátky. Teď mne čeká další zkouška: vyměnit speciální žárovku v horním lustru. Je napojená na trafo, vsunuje se tam pomocí takové pružiny, která neustále vyjíždí a střílí do okolí, už jsem jí 3x lovila někde v dřezu a zaseknutou v polštáři. Je to kocourům i mně silně nebezpečná hračka, ale svítit se musí. Takže další pokusy odpoledne, došla mi trpělivost a asi bych s tou drahou žárovkou šlehla vzteky o dlažbu na podlaze a mohla jet pro novou. Proč já nemám drát s objímkou a na něm volně visící obyčejnou žárovku, ale takovéhle extrabuřty? V nejhorším pozvu souseda na kafe.
  Půjdu zase překládat daší část práce, kterou mám s sebou, je to docela složitý přístroj.
  Kocouři hnípou svorně ve svých pelíšcích poté, co zbaštili co se dalo, málem i mně. Nevím, proč jsou tak hladoví, asi jim tu svědčí vzduch. Jen nechápu, proč pořád Zrzínek pronásleduje Melíška. Ráno byl zase zježený jak rejžák a syčel na něj, chudák Melda byl zplacatělý pod poličkou v koupelně, tam se Zrzek nevejde. Oči vykulené, vyděšený, tak jsem si ho vzala do postele, aby se zklidnil, ale Zrzín mu nedá pokoje! Nechápu to, Melda si ráno hrál se čvončíkem a Zrzek na něj vystartoval dost zle. Jestli ho rušil v ranním rozjímání, nevím, ale Meldy je mi líto, už se leká i když jdu okolo nebo na něj sáhnu. Proč ho ten Zrzínek tak dusí, to nevím, co si udělali, jo, do kocouřích dušiček a způsobených bebíček člověk nevidí. Tak snad je to přejde, ale už jsem si toho všimla před odjezdem z Prahy. Nebylo to moc příjemné.
  Poklidné odpoledne ruší akorát ten pidipluh, co tu pendluje mezi domky, jinak

   1. Karolinko, zachumlej se do deky a relaxuj dokud můžeš. V Praze vpadneš do pracovního zápřahu a na odpočinek nezbude čas. (sun) Budeš zase ráda když se pomazlíš s kocourky a usneš. (hug)

  1. Semka můžu, žejo, Karolínko? Že ti nebude vadit, když si tu vyventiluju radost?

   Sob Richard s nákladem právě dorazil.

   Sněžííííííííííí!!!!!!!!!!!

   (A můžu se jít radovat ven.)

   1. Klidně se vyventiluj ze své radosti nad sněhem, jsou tací, kteří z něj už tak velkou radost nemají!

    1. Dosněžilo. 🙁 :/
     Já zas asi pošlu toho Richarda. Ať si nahrabe do pytle tam, kde sníh nechcete, a pěkně ho přiveze tady sem mně, kde o něj stojím. 🙂

 13. Já jenom k té hnědé srsti. Když jste jí ten kysličník na srst stříkali, tak určitě aspoň jemný poprašek šel i okolo. A kysličník je velmi spolehlivý odbarvovač, takže i ten jemný poprašek mohl způsobit zesvětlání srsti. Kdybyste jí postříkali víc, byla by ještě světlejší. Naštěstí to není trvalé, světlá srst prostě odroste.

  Jinak v Praze chumelí! Ráno jsme si užili hřiště s atrakcemi bez sněhu (sníh byl jen na zemi) a teď to asi zase zapadá.

 14. Maričko, nápad s kefírem (předpokládám tibetská houba) je podle mě geniální (y) Ochlazuje vnitřní horkost a posiluje imunitu. Trixie je šikulka, že jí chutná. V tričku vypadá vyloženě šikézně 8)

 15. Maričko, jsi obdivuhodná. Jako osoba nepsí adoptovat psici (a ještě obávanou rasu!), to není jen tak. Tvoje léčitelské schopnosti jsou přímo úžasné. Máš můj hlubokosklon. (bow) (h)

 16. Usměvavá Trixie v trixíčku dobře ví, kdo je její anděl strážný. (f)

  Jiljíku, koukej bejt dneska na Pitrýska obzvláště ňuňací! (inlove)

  V práci kupodivu nejsem zavalena povinnostmi a kytky neuschly. U Gorilků se dosexovalo a život se vrací do běžných, tzn. stále rušných kolejí. V sobotu se Richard u jídla ohnal po Bikiře a Mojka hned startovala, že vlepí tátovi facana. Tak jí to včera Bikirka oplatila:
  http://anet11.rajce.idnes.cz/Bikirka_chrani_Mojku_pred_Richardem_2.1.2011_v_13,14_h/?p=pomahamegorilam.cz#Bikirka_chrani_Mojku_pred_Richardem_2.1.2011_v_13,14_h_3.jpg

  1. Za chvíli přijdou odečítači tepla – to jsem zvědavá, co na to holky. Na kočičího strejdu jsou zvyklé a v dvaceti vteřinách od zaharašení klíčů stihnou zapadnout za něco, juknout a přiběhnout ňuchat boty. Když tu byl poslední podobnej odečítač, odcházel v domnění, že v bytě je jedna téměř neviditelná kočka, Pusinka zazmatkovala a nevěděla, jestli prchat semo nebo tamo; tak rychle se dokážou vypařit. 😀

   A jeden kraťoučký Bikirčí sestřih: cvičí, netopýrčí a tančí.
   http://leteckaposta.cz/359796021

   1. Hihi, neviditelná kočka, to znám. Ríša je menší, nežli Zrzínek, větší a mohutnější, nežli Melíšek. Zrzínek v bydlíku, Melda v pelíšku, Ríša nikde. Tak jsem číčala a hledala, nic! Přitom oba ostatní pokoje mají zavřené dveře, chci, aby byli jen v tomhle prostoru se mnou a nezvykali si na moc velkou plochu, doma je teda rozhodně fotbalové hřiště nečeká! Tak jsem prošmejdila, co se dalo a naša. Ríša se vecpal do rohu za polici s přehrávačem a satelitním přijímačem, musel tam vlézt doslova škvírou. Tam se zplacatil do velikosti větší myši a chrápe. A to tu nikdo nebyl, natož odečítač. Jo, vlastně byl. Přišel na návštěvu Zoubek. Kocourek od sousedů, odrostlé kotě. Je jak kdyby Meldovi z oka vypadl – obrovské oči, trojúhelníkový obličejíček, ale dlouhatánské nohy, ocásek i tělíčko. Bude z něj jednou obrovský kocour, vypadá jak kartouzská nebo jak orientální kočka. Kouřový jako Melíšek, štíhlounký, ale jinak jsou si strašně podobní. Jen Melda to nějak nechápe, takže když na něj Zoubek zasyčel, nechápavě si ho obešel a dal mu raději pokoj. Na to, jak je mrňavý, se umí o sebe dost dobře postarat. No, však si taky moc dobrého zatím neužil, ale teď už bude ve dvoukočičí a psí domácnosti určitě spokojeně žít.

 17. Maričko, kdybys nebyla, tak by si tě Trixie a spol. museli vymyslet (angel) !

  Náš golden semtam v letě mívá také tuhle – tady se tomu říká mokrý eksém- vyrážku a já to místo antibiotikama zažehnávám tekutým zinkem. Ostříhám chlupy okolo – Ross je opravdu trpělivý – vezmu štětěček a natírám. Vickrát. Po zaschnutí vezmu měkký kartáček na zuby a strupy jemně odkartáčuji. Znovu natřu … trvá to déle než antibiotiková kůra, ale je to ke zvířeti šetrnější. Tohleto, doslova přeloženo Tekuté bílé omývání, je starý lékarnický recept a je fakt účinný.

  Všechno nejlepší přeju všem (handshake) !

 18. Maričko, čtení o tvé péči o zvířata a laskavém srdci je opravdu balzám na duši, jsem ráda, že nový rok začíná právě tímhle povídáním.
  Kožní problémy se těžko řeší i u lidí, bývá to spíš pokusnictví a jsem ráda, že u Trixie jste se snad trefili. Já jsem v tomhle ohledu měla štěstí, jediný, kdo trpěl svědivostí, byl Žaník, pejsek, kterého jsem si vzala jako stařečka z útulku na dožití. Umřel mi loni na podzim po neuvěřitelných třech letech, ve které nikdo nedoufal. Kromě jasné alergie na blechy měl i nějakou slabší na bůhvíco, nepodařilo se mi to vypátrat. Možná to byly právě kvasinky. Ale nebylo to tak hrozné, jenom byl prostě svědivější.
  Maričko, tvoje péče je o to obdivuhodnější, že to nejsou zvířata, která by sis pořídila záměrně, ale že se staráš o všechna, co ti prostě „přijdou do cesty“.

 19. Pitrýskovi přeju všechno nejlepší k narozeninám, a ať je už jen líp!!! (inlove) (h) (rose1)

  1. (rose1) (sun) Pitrýskovi všechno nejlepčejší (inlove) Zdraví, pohodu, sluníčko a suchou stezku na procházkách. (^) (d) (h)

  2. Jojojo – paní z Pitrýskova a na Čipsíně přeju též všecko nejlepší – hlavně sluníčko a pohodové cesty. Milá Pitrýsku – moc ti přeju radostnější dny, než jsi měla doposud. (h) (h)

   1. Vznešená paní z Pitrýskova a na Čipsíně. 🙂 🙂
    Na narozeneninám velkou (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) a hodně zdraví, zdraví a ještě jednou zdraví

  3. Pitrýskovi hodně zdraví, štěstí a radosti s čipsí smečkou a Mňoukem Jiljí 0013 (h) (f) (sun) (^)

  4. Pitrýsku nejmilejší (inlove) , přeju Ti všechno nejlepší, hlavně kupu zdraví pro tebe i pro Tvou smečku. (h) (f) (h) A hodně (sun) v životě! 🙂

  5. Pitrýsku drahá, vešchno nejvíc nejlepší a krásné naorozeniny a vůbec všechno, co si jen přeješ! (h) (^) (d) (rose1)

   1. Všechno nejlepší a hodně zdraví Pitrýsku (inlove) i hodně pohody (happy) (nod) (rose1) (h) (sun) !

  6. My taky gratulírujem, hodně zdraví a pevné nervy a díky za vše co pro zvířátka dělá ta naše Pitrýsek. (handshake) (h) (sun) (d) (inlove) (hug)

  7. Pitrysku, vsechno nejlepsi. Zdravi, stesti, radost s Chipsama a Jiljim. A posilam pohlazeni na bolavou dusicku. (h) (hug) (sun) (rose1) (^) .

  8. K narozeninám přeju z dobrého jen to nejlepší, hodně zdraví a (sun) dní. (f) (f) (f)

 20. Gratuluji Trixi k jejím páníkům. Maričko, už to tu napsal kde kdo, ale já nevím, jak to jinak okomentovat. Pro Trixi jsi opravdová výhra. Kožní problémy jsou k zešílení, ale podnebí u Vás to ještě násobí. Jsi šikula úžasná. Myslím, že přijít na neagresivní léčbu tak vleklých potíží dokáže jen skvělý pozorovatel, který těží z hlubokých znalostí. Jsi hvězda.

 21. Nakukla som sem v praci a mam velku radost, same dobre spravy:tie malicke steniatka,vratila sa Puki a najvacsiu radost musi mat Trixi-najst takych uzasnych ludi ako je Maricka a jej manzel,to sa nepodari kazdy den ani cloveku,nieto este psikovi!!!!/Ozaj tie sladke brambory-to su topinambury?
  Ak toto cita Pu-tak aj ja držím palce.

 22. Milí Zvířetníci, poněkud opožděně, ale přece vám všem přeji všechno nejlepší (d) do roku 2011, zdraví, štěstí a spoustu optimismu. (sun)
  EvěŽ gratuluji k fletímu nadělení, mám radost, že se našla Pooki a všem marodům přeji brzké uzdravení (h) (h) .
  A za odměnu mám 1+2.

 23. Maričko, já normálně nejsem ubulený člověk, ale tvůj článek, fotky a video, mě vehnaly slzy dojetí do očí. Proč asi? Díky za Trixie (h) .

 24. Milá Maričko,
  tebe fakt pozlatit…mě se nelíbí, když někdo řeší důsledek a ne příčinu a pokud jsi na ni kápla a jsou to ty kvasinky, tak smekám a za Trixie ti moc děkuju… (clap) (y) (h)

  1. Sem se s dovolením přilepím. 🙂
   Trixie má štěstí, že si našla správnou rodinu. 🙂
   (A Trixie v triku je legrační fotka! Zrovna včera jsem přemejšlela – nebo se mi to zdálo? – jak by vypadal pes v triku. Tak to vím. 🙂 )

 25. JJ – kožní problémy jsou svinstvo. U Blesana se před časem objevila alergie na blechy. Takže kapeme, stříkáme, pudrujeme a ze všeho nejlepší prý je, když mu je přímo někdo vybírá. Na což je specialista aplégr a Blesan u toho slastně pochrupává. Pokud Irena přestane, Blesan otevře jedno oko a přísně na ni pohlédne, co že to jako má bejt, takhle se flákat … 🙂

 26. Krásne dobré novoročné ráno všetkým želáme! Marička, máš krásnu pesinku, Trixie dobre vie, čo v Tebe má a podľa toho sa aj chová. Držím vám palce aby sa žiadna potvora už nevrátila.
  A mám radosť aj zo šteníkov u EvyŽ. Dobrých správ je treba!! (dog) (cat) (h)

 27. Trixie neměla dobrý start, ale s Maričkou se její život výrazně vylepšil.
  My jsme zatím dvakrát řešili drbání uší, ale obvykle stačilo uši vykapat a vytřít a byl klid. I když na drbání u dlouhosrstého kavalíra stačí pořídit si dred, který se dalším drbáním čím dál víc zacuchává a tím víc tahá, takže česání je co dva až tři dny na pořadu dne 🙂
  Borůvka pořád dospává děsivého Silvestra a novoroční návštěvu. Včera jsme ji na tenisák vylákali na zahradu, ale byla pořád jako na pérkách a venčit se tam odmítla. Takže se venčí venku, zahrada je stále nebezpečná. Pořád se rozhlížela, kde co práskne, a nedůvěřivě hleděla i na hulákající hejno vran, co letělo kolem… Ty rachejtle by neměly být. Přitom při ohňostroji byla v domě, ne venku!

  1. Matyldo. jak ty dredy řešíš u Borůvky? My máme ten problém u Luxíka, před tím to žádný pes neměl. Don má tak kvalitní srst i na těch patnácti letech, že ho nemusíme ani tak často česat a vypadá pořád načesaný. Luxíkovi se za ušima srst pořád plstí a plstí. Vždycky si říkám, že je vyčesaný a druhý den to má zase zplstěný. Raď, raď, holka zlatá.

   1. U ní to stačí česat. Jako mladší se jí dělaly víc, ale já se je naučila rozplétat prsty na menší části (spíš roztrhat) a ty pak šly snadno vyčesat nebo vytáhnout. Co češu furminatorem, je jich výrazně míň, protože tu mrtvou srst stihnu vytahat dřív, než zplstí. Ale je taky fakt, že Borůvka si to prostě nechá vytahat jen rukama, když není hřeben po ruce, stejně jako z ní prsty vytahuju kudlibabky a jiná vylepšení vzhledu (whew)

    1. Sharko, to jsou mi rady, ustřihnout- víš jak by vypadal? Furminátor nemám a bojím se, že by byl bez srsti. A oni ti naši psi mají pěkně narostlou zimní, já sem neumím dát fotky. (fubar)

     1. Problém je, že to, co se za ušima plstí, pokud odtud nedostaneš, bleskově zplstí znovu, aspoň podle mé zkušenosti. Takže dokud jsem furminator neměla, česala jsem uši takovým tím hustým hřebenem na psy (blešák nebo všivák se mu říká), protože to jinak vážně nešlo. Pokud máš strach, že by po česání firminatorem byl bez srsti, tak nebyl- Borůvku češu asi dvakrát týdně a má momentálně kožich jako medvěd. Vyčešu malou hrstičku. Zato na jaře to bude mazec, až tohle půjde dolů… (chuckle)

     2. neboj, furminátor bere jen starou odumírající srst. Jen nevím, jak v oblasti za ušima – asi bych si i na velkého psa v takovém případě pořídila malou velikost furminátoru, aby se s ním dalo dobře manipulovat. Já mám ten největší a někdy si říkám, že jsem si měla pořídit malý…

      1. To je pravda, já mám největší a nejmenší – ten jsem si pořídila původně na kočky, ale zjistila jsem, že se mi hodí na psa za ušima.

     3. Marsko – ještě existuje rozřezávač srsti – a ten by na ty dredy byl! Já s ním rozřezávám nachytané vlky a taky ty dredíky (knírači maji takovou divnou srst – hlavně na nohách, na kterou se chytá VŠECKO – a jde to špatně ven). Škoda, že tu není Pitrýsek, ta by určitě poradila.

      Jé – v novém roku pět a osm není dvanáct :O ?!

      1. Ten pomůže na rozřezání dredů, aby se líp vyčesávaly, ale musí se vyčesat ty mrtvé chlupy, jinak se ty dredy vytvoří znovu, takže něčím fakt hodně hustým..

        1. Díky a mám ho objednat na AUKRU ? Já jsem trubka s objednáváním přes internet nemám zkušenosti. Ne, že bych to neuměla ale co si neosahám neberu! Je to pravda, mám za 11

         1. Já koupila oba na aukru, bez nejmenších problémů, ale kup od někoho, kdo má v textu napsáno, že jde o originál. Pak to opravdu originál bude, aukro si tohle docela hlídá.

        2. Mimi coby starý pán se už velmi nerad česal a tak dredy byly naše noční můra. Velmi na to pomohl vaječný šampon, kondicioner na mastné vlasy, vyfénování a jednoduché vyčesání. Rada od psí kadeřnice

     4. aby jsi se zbavila toho zplstěného,je to nejrychlejší řešení a pak česat a česat..kámoška používá nějakej lidskej rozčesávač na vlasy…ale když ta „kucle“ (dred) nejde rozučesat, co s ní jinýho – ustřihnout! 😉

      1. Neustříhnout, pouze prostřihnout a vyčesat. Ani se to nepozná. Měli jsme knírače 3 a nyní s námi bydlí šicu a čínský naháč labutěnka – ta obzvlášť dokáže vytvořit ukázkový dred.

     5. Plstnatící srst lze prostříhat efilačními (prostříhávacími zubatými) nůžkami. U čub to dělám pravidelně, za ušima by dredovatěly. S furminátorem zkušenost nemám podsadu vyčesávám hřebenem s otočnými zuby (vypadá jako hrabičky a zuby netrhají krycí srst, jen odumřelou). Ale spousta lidí má s furminátorem výborné zkušenosti. My stejně uši upravujeme stříháním, jinak jsou holky trochu střapaté a neupravené.

 28. Kožní problémy mám bohatě za sebou, druhého Gastonka jsem musela uspat, jeho štítnice se naprosto vymkla jakékoli léčbě. Mimi se nám občas zapařilo, sem tam si v létě něco rozlízalo a rozdrbalo a že mu na to mouchy nakladly vajíčka jsem věděla až když jednoho dne začal zběsile lítat a padali z něj červi. U kamaráda veta jsem se dozvěděla, že je to u dlouhosrstých psů velmi časté a málokdy se na to přijde dřív kór u foundla, který je celé léto prakticky mokrý.

 29. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Mně se nejvíc líbí, jak kočičí Marička se pomalu a jistě stává kočkopsí Maričkou (chuckle) Problémy s kůží dokáží být hrozně úporné a rádo se opakující. Jsem moc ráda, že žádná z našich doguší neměla s kůží sebemenší problém. Držím palce, ať se to podaří udržet v rozumné míře.

 30. Místo abych jela do práce, čtu si tady o Trixie 🙂 Protože je to fakt mnohem a mnohem zajímavější.
  Hezký den (h)

 31. Milá Maričko (inlove) , u Trixie blaženě se povalující u bazénu měla být popiska „šťastný šťastný pes“. Protože Trixie je nesmírně šťastný pes, který měl obrovské štěstí, že jsme se ho ujali, ještě dávno předtím, než byla doopravdy vaše.
  Líbí se mi na Tobě Tvá laskavost a trpělivost a taky víra v to, že dobré péče a láska hory přenáší. A jsi živoucím důkazem toho, že tomu tak opravdu je. (h) (f) (h)
  Přeju všem krásný, pro většinu lidí první pracovní den v letošním roce. (h)

 32. Tak jsem rajče ještě doplnila dvěma fotkami a videem. Protože Trixie je „Američanky“, tak jí naděluje Santa a ten jí komínem spustil nové kšíry. Objevila jsem je na internetu pod názvem „step in harness“ a jsou skvělé. Taková osmička, do které pes „vkročí“ (nebo se snadno navléknou – jedna noha, druhá noha), na hřbetě zacvaknou a vodítko se provlékne dvěma jistícími očky. Trixie totiž není možné odnaučit (a že se stále o to pokoušíme), aby nevyrážela za auty. Neštěká na ně, ale prostě vyrazí, jakoby je chtěla dohonit a nám při tom div nevyrve ruku. Je to o strach, takže při ranní procházce v naší čtvrti, kde jezdí auta, musí být na vodítku. Když se blíží auto, zkoušíme jí posadit, ale vyrazí i z posedu. Zakrýváme oči, cuká se. Otáčíme celého psa na opačnou stranu, také nepomůže. Domluva beznadějná. Měla řetězoví stahovací obojek, ale kdo jel okolo a viděl jak se pes „škrtí“ v jejich očích jsme ho mučili. Kšíry, co jsou dvě kola, tedy jedno kolem krku také nebyly ono. Tyhle kolem krku nic nemají a tak nás alespoň kolemjedoucí nepomlouvají že chceme psa oběsit. Dokonce máme pocit, že Trixie přeci jen zmírnila svoje výpady – ale má je krátce, tak je to zatím jen dohad. Nemáte radu, jak jí to odnaučit.

  A k tomu videu. Když jsem psala Mlsotník o sladkých bramborách, zmínila jsme z nich křížaly pro Trixie. A že je miluje. Tak to video je důkaz. Vždycky, když k nám na večer tak na dvě hodiny přijde, manžel ode mne dostane tak 5 křížal a nechává je Trixie vyčuchat z dlaně. A ona je po nich celá divá. Jindy tohle nedělá, ale s těmi křížalami je posedlá. Kupujeme jí teď „organické“ sušenky, bež barviva a jiných chemikálií. Na ně alegii nemá. Tak, když si dáváme odpolení kafíčko, tak i Trixie dostane sušenky. Způsobně se posadi u manželovy židle, ani nehlesne a čeká. Pak na požádání dá nejprve pac, lehnce si a sušenku schroupe. Tohle opakuje ještě asi 3x a pak rozhodneme, že víc už ne. Trixie ještě chvilku sedí jako sfinga, ale pak si lehne, pozorně nás sleduje a začne v úplné tichosti na sebe upozorňovat. Zvedne packu, plácne s ní dolu, zvedne, plácne, zvedne, plácne – jako plácačkou na mouchy. Sice se na ní ani jeden přímo nedíváme, ale samozřejmě to ze stany vidíme – a je to opravdu k smíchu, ona tedy přímo nežebrá, ale trpělivě doufá, že si jí všimneme a dostane ještě přídavek. Samozřejmě že ano, ale pak se manžel musí z té židle zvednout, abychom jí dále „netrápili“.

  1. Maricko, vy jste pro Trixi ti pravi..ta trpelivost a laska..mam velkou radost a jen preju dalsim psekum, aby se jim povedlo to,co Trixi, o kocicacih nemluve….

  2. Zkuste tohle.
   http://www.spokojenypes.cz/ohlavky-postroje-a-voditka-proti-tahani/ohlavka-nylon-halti-vel.-0-vel.-5?id=3193
   Ve státech budou mít určitě nějakou substituci. Výhoda, je že při zabrání pesana do tahu to samo silou psa otočí hlavu k páníčkovi a předmět pronásledování zmizne z dohledu. Zároveň se psovi koukáte přímo do očí. Tohle naučí chodit bez agrese i teriéra. A hlavně žádné škrcení. Vodítko se zapíná pod mordu, lze ji zapnout buď na stahovák,(samo to pesanovi zavře hubu) nebo na fix a pak to jen otáčí hlavu. A pes jde tam kam hlava.

   1. Omlouvám se za nefunční link, i když jsem ho zkopíroval ze záhlaví zkuste vyhledávač, „Ohlávka Halti“

 33. Hot spot jsme řešili dvakrát, Fleur má alergii na kousnutí od klíštěte, asi. U dlouhosrstého psa je to hrůza – do mokvající rány se lepí chlupy a tím se vše ještě zhoršuje. Poprvé jsme dostali nějaké mazání, psa jen viděla v ruce ubrousek, tak zajela do boudy a nebylo možné jí z ní dostat. Podruhé jsme si řekli o ATB, protože jsme neměli nervy se s čubinou neustále honit.
  U vás to musí být o to horší, že je tam trošku tepleji než u nás.

  1. Ivo, jestli je to opravdu „hot spot“, tak žádná mast není tak účinná jako vysoušecí kysličník. Fleur opakování nepřeji stejně jako Trixie ne.

   1. My jsme to stříkali ještě septonexem, ten to taky krásně vysušil. Dobrá je také prý betadina, takové to zelené, co se dává i lidem na odřeniny nebo na šité rány.

    1. Betadine – jodová – rezavá, pálí jako čert..zelená smrdí jako uzenej sejra, teda alespoň mě, ta mi vyhovovala víc…na šité a tržné rány

   2. Lokální desinfekce a sušení je na hot spot nejlepší. Jestli kysličník (peroxid), betadine nebo nějaký jiný je vcelku jedno. Lepší než celková léčba ATB i než kortikoidy.

  2. Dobrý den, u dlouhosrstého psa to je opravdu horor. Donovi hlavně vadí kloši tzv. lítací klíšťata, Měl vždycky obojek a ten na ně nezabírá. Luxík dostal spot za krk a myslím, že to bylo účinnější. Vždycky se to muselo řešit kysličníkem a pak takovou žlutavou vodičkou, která voněla /smrděla? / po nějaké pryskyřici. Kamarádčina choďačka ale měla vždycky v létě nějakou vyrážku a museli to řešit Prednizonem. Já si stejně myslím ale, že to byly sametky. Tyto kožní problémy nejsou opravdu nic příjemného jak pro pesana tak pro páníčka.

 34. Jeste , mozna to zni hm,. blbe, ale jsem taky alergik,,cortizoidy nejsou nic moc, takze na to jdete dobre. moc zravim a drzim Trixi palce, at se nedrbe.

  1. Děkuji Domi, teď už se opravdu nedrbe, ale po těch krušných měsících trochu té nejistoty a nervozity stále trvá. Hlavní zkouška bude v létě, až bude vlhko a začnou kousat breberky. Teprve pak si opravdu odfrkneme.

 35. Ahoj Maricko,
  dik za trpelivost pro Trixi, ten pejsek ( tedy pejska) mel z pekla stesti… stesti ve vas 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN