KOČKY A PSI: Jako pes a kočka

České úsloví „jsou na sebe jako pes a kočka“ nám říká, že se dotyční nemají rádi, nevraží na sebe a hulákají. U nás by to byla „psová a kočková“, jenže původní význam úsloví nám jaksi zmizel.

Borůvka byla sice sesazena z pozice jedináčka, ale nenesla to až tak zle. Další zvíře do rodiny během pár dnů uvítala a začala zkoumat aspekty kočičího chování. Jediné, co jí unikalo, bylo kočičí předení, a tak na kočku vrčela, byť u toho mávala ocasem. Polárka neřešila nic, byla z domu zvyklá na labrušku Báru.

Vztah se postupně vyvíjel. Od počátečního okukování přešly obě dámy k příměří a taky my jsme pochopili několik věcí. Například že kupovat plyšmyši je úplně zbytečné- Polárka je párkrát pošoupne po zemi a následně je Borůvka rozcupuje na kusy. Papírová kulička baví kočku víc – na podlaze chřestí – a roztrhaný papír jde zmačkat zpátky :))

Borůvka Polárku jaksi adoptovala. Pokud kočka vyrazí ven za svými záležitostmi a pes se vrátí ze zahrady dřív, tak za hodinku za dvě psinda znervózní a začne kočku shánět. Zhruba co dvě minuty mlátí packou do dveří, aby byla vypuštěna na zahradu, venku kočku hledá a zoufale kvílí u plotů, že se Polárka nevrací domů. Když se kočka konečně dostaví, je důkladně očuchána, jestli je to opravdu ona, a obě vletí dovnitř jako blesk.

Ráno sice bývá kočce zavrčením řečeno, že tady na tomhle místě somruje misku se žrádlem psová a kočka se má posunout o kousek dál, jenže po zavrčení za kočičím zadkem se Polárka ožene packou, podívá se na psici a rozvalí se na zem, kde na Borůvku vystrčí pupík. Ta na kočku vlídně koukne a olízne jí celou hlavu. Polárka si sedne a okamžitě se umyje, protože kdo by chtěl mít oslintanou hlavu, že jo…

Jedna z mála věcí, které psová nese špatně, je mléčný krok. Borůvka nám totiž spává v nohách postele a někdy pod peřinou. Takže když ráno začne hrát radiobudík a ve dveřích začne něco-někdo vrkat (ano, Polárka vrká pořád), náleduje skok daleký do postele. Ovšem pokud kočka šlape místo po mně po psovi, začne peřina vrčet a hudrat. Na zpacifikování obvykle stačí „Borůvko, sklapni,“ a „Poly, posuň se.“

Onehdy jsme byli s oběma dámami na veterině. Polárka ležela v transportce, kterou Borůvka neustále očuchávala. Vzbudila tak v čekárně dojem, že tam jsou její štěňata. Odpověď: „Ne, tam je její kočka,“ poněkud přítomné překvapila, a musela jsem tedy vysvětlit, že psice si kočku hlídá a dohlíží na její příchody domů.

Pokud jde o misku se žrádlem, dostávají obě zároveň a osoba, která jim nandávala porce do misky, na ně ještě dohlédne. Borůvka totiž přestala dělat ksichty nad granulemi a radši sežere všechno rychle. Pak vyrazí zkoumat kočičí misku. Polárka dostává půl kapsičky, trochu zakysanky nebo masa. Když se loudá, je nutno psové zavelet, aby si sedla a počkala, až kočka misku opustí.

Je pravda, že pokud dostanou obě vařené kuřecí maso, má bleskově sežráno i Polárka. Následuje vzájemná kontrola misek a dámy odcházejí do obýváku, kde si začnou hrát. Polárka se obvykle snaží tlapkou ulovit mrskající se psí ocas, když Borůvka sedí před někým s tenisákem v zubech, a je následně opět olíznuta. Chudák kočka, ta se meje a meje…

Takže pes a kočka spolu mohou přes vžité pověry žít docela v pohodě :))

Aktualizováno: 26.12.2010 — 20:42

75 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Pěkné vyprávění, Matyldo, ale nic zvláštního, já mám psy a kočky pohromadě v bytě už spóstu let, a vždycky vycházeli pohodově. Současné dvě kočky byly adoptovány dogou, a teď, když nás doga opustila, adoptovaly zase ony nového přírůstka do rodiny – otec neznámý, matka dobrman. žerou z jedné misky, pes kočky chrání před okolím, kočky psovi na oplátku myjou uši.

 2. Matyldo, pekne a usmevne cteni. (sun) V me domacnosti vzdycky psy a kocky vychazeli vyborne. Napred jsme v domecku meli dve kocky – Statkarku a tehdy mladeho Kocura. Pak prisla stenatko Grizzly – s vecnym nadsenim pro vsechno. Statkarka ji hrde ignorovala, ale Kocur, ktery byl taktez spolukockou ignorovan, se za Grizzlinkou vsude tahnul a byli kamosi. Pak se zacala objevovat divoka kocicka – posleze pojmenovana pani Holsteinova. Pani H. nas za priblizne rok a pul obstastnila 11 kotaty a 40 kg Grizzlinka k nim byla neuveritelne jemna a kotata byla soustavne oblemcana. Kdyz uz nebyla Grizzlinka ani Statkarka (odesly obe v jednom mesici), tak CD pridelila Kuliferdu Rozverneho. Za nejakou dobu prislo vazne a plache stenatko Jakey. A kuliferda mel TAKOVOU radost – vrhal se doslova Jakeymu kolem krku. Jakey byl napred zdesen, ale dnes je Kuliferda jeho kocka. Kdyz se Kuliferda nekde zasije a nemuzeme ho najit, tak povel: „Jakey, jdi hledat svoji kocku“ funguje bezchybne. Kdyz jednou Kuliferda zdrhnul a 4 dny byl nezvestny, tak Jakey z toho byl hyn na nervy, cmuchal po cele zahrade, behal ke dverim…. (dog) + (cat)

 3. Matyldo, moc pěkný čtení na začátek posvátečního pracovního procesu (think) , aspoň něco veselýho, že (chuckle) . Moc se vám holky vyvedly a píšeš o nich s citem (clap) .

 4. Přeji všem krásné posvátčí a hodně sil do závěru roku. V poslední době jsem spíše mlčící čtoucí, nějak kolem mě svět ubíhal velmi zrychleně a většinou jsem neměla čas ani sílu reagovat.
  Nicméně soužití Borůvky a Polárky se evidentně vyvíjí velice zdárně a moc a moc se těším na další pjejich příhody. Je to opravdu báječné, když se tak rozdílné dva živočišné druhy spolu domluví a dokážou si dokonce spolu i hrát. Tak ať to šlape dál. A zdravím k žabkám.

 5. Matyldo, to je hezké pindělní povídání (inlove) Tomu: „je tam její kočka“ se tady tlemíme všichni.

  1. „Její kočka“ už zase sedí uvnitř vánočního stromečku- zašoupla se na větev až ke kmeni. Jelikož cestou tam ani zpět neshazuje ozdoby, vybodla jsem se na vyhánění kočky, jelikož jsem při jejím vytahování nadělala víc škody než ona. 🙂

 6. Pokud dovolíte, připnu se zde s jedním OT
  Hledáme naléhavě depozitum (nebo depozita) pro dva týrané pejsky, kteří již půl roku živoří v garáži a leží pouze na betonu – nemají ani nic pod sebou. Jejich majitel se odstěhoval. Jedná se o dvouletou fenku a čtrnáctiletého slepého psa. Oba psi jsou silně podvyživení. Velikost psů je prý do půl metru i s hlavou :).

  Pokud by mohl někdo pomoci volejte prosím PavluH. tel. 605458087, mail cymb@centrum.cz

 7. Matyldo, díky za pěkné a hřejivé vyprávění, mám velikou radost, že se psice a kocourová tak dobře sžily (clap) (clap) (clap) (h) … kočko-psí soužití se mi vždy moc líbí (y)

  a Polárka s tím oranžovým klubíčkem, to je báječná fotka (už barevně) (h) (h) (h)

 8. Soužití koček a psů je u nás doma naprosto normální. Již před třiceti lety jsme měli kočkopsí společenství, tak asi proto. Je fakt, že jsem tenkrát u mnohých tzv. pejskařů vzbuzovala údiv. Kočka a pes? To je přece nemožné, někteří ze svazarmu dokonce tvrdili, že to kazí psa :O !

  1. Tak jsme si důkladně zkazili psa- zase odpoledne hledala kočku, co byla venku na toulačce 🙂
   Mně to soužití až tolik neudivuje- babiččina fena hlídala kočce koťata a starala se o ně, když kočka vyrazila za svými hormonálními úlety. Pečlivě si je nosila do boudy a byla nešťastná, když jí koťata pořád lezla ven. (chuckle)

 9. Matyldo, krásné písání, úplně mi zvedlo náladu při pondělním podoledni,
  Borůvka s Polárkou jsou moc dobrá dvojka. (dog) (cat) (h) (y)
  U nás doma je ředitelka Všehomíra Mia, sedí na svojí rybářské židličce a odtud pravidelně propleskává kolemjdoucí, hlavně Daníka, ten je delší takže chytne i dvě až tři ťafky, Čita dostane většinou jen jednu.

  🙂 (h) (cat) (cat) (dog) (wave)

  1. Ještě že nemáte baseta. To by generálce upadla tlapky, než by ho propleskla celého. 😀 (cat)

 10. Mám radost, mám radost, mám radost…
  Když se to povede a holky jsou takhle sžité, je to super. Baruška kočky toleruje, respektuje, ale nevyhledává. Borůvka je bezva starostlivka. Nemohla jsem Polárku umístit líp! (h)

  1. No, Bubu, jestli je pravda to, co dole upekla Vave s Ygou, tak se musí Prachovka tumlovat. EEE Do hlavy NEEE (rofl)

   1. Tak to je potřeba zavčasu nahlásit…. toto…. :O Jinak půjde Prachovka na „opravu“. (wait) Už to máme předběžně domluvené.

    1. Ježiš ne, to bych si mohla pořídit vlastní koťata- ale Polárka půjde taky „na opravu“. Ale u Ygových chybí do počtů psů jedna kočka. 😉

     1. Jak myslíš…. jedna moje známá tvrdí, že prý každý člen domácnosti má mít vlastní kočku…. 😉 A opravdu to tak mají. Dokonce mají na každého člena domácnosti taky jednoho psa. :O

 11. Milá Matyldo (inlove) , i když mám od Tebe zprávy „pod pultem“, tak stejně o soužití vašich dam čtu s velkou chutí a úsměvem. 🙂 (h) 🙂 Jednak báječně píšeš, jednak vaše zvířové jsou báječné a k pomuchlání. (y) (h)
  Přeju všem krásný den! (h)

 12. Důležité OT.

  Prosím o palce jednoho z milých Zvířetníků, který jde dnes na operaci. Doufám, že není pozdě, ale dřív se mi nepovedlo se dostat na internet, byl výpadek.
  (h) (y) (h) (y) (h) (y) (h) (y) (h)

  1. Zpětně (y) . Ale ono to prý po operaci bolí víc než před ní, tak ať to jde už jen k dobrému (hug) . Co možná fofrem

 13. Proč jsem si představovala Polárku bílou?
  Hlídání kočky se Borůvce fakt daří. 😀
  (Vůbec mi to nepřipomíná Penynino hlídání zachraňovanejch zvířat, nene. 😀 )

   1. To bude asi tím, že když jsi tu o ní psala poprvé, tak se mi pak zdálo o bílý kočce a pomotala jsem to dohromady. 🙂 |-( (blush)

 14. Gratuluju k náramné dvojce (inlove) Myslím, že u žabek nuda rozhodně nehrozí. (*) (*) Borůvka a Polárka jsou sehrané. A jejich kvality budou určitě zrát. 🙂 Myslím, že se máme na co těšit. (chuckle)

 15. 13 – pánboh pri nás! Zdravím všetkých. Tak to u nás sa každé ráno kvíli až do otvorenia dverí na dvor, lebo sa ponáhľame za kamarátmi kocúrmi. Patričné oňuchanie a snaha zožrať im žrádlo, to je už rituál. Ten náš tlstý nedožera Astor by zhltol aj hlávkový šalát keby bol prichystaný pre mačky. Ale okrem žrádla – je s nimi veľký kamarát. (f) (f) (dog) (cat)

 16. Dobré ráno 🙂
  Naše psová se nechávala kočce cicmat – teda vlastně jí (už dospělou, několikanásobnou zasloužilou máti) kojila, a to často i na úkor štěněte.
  Zanedlouho to bude prvně, co psová bude mít štěndo a kočka tu nebude, a s mladými už to jaksi „není ono“ 😉

 17. Dobré ráno od žabek 🙂
  Ano, naše dámy dovedou spolupracovat, když chtějí. Kočka shodí ze stolu kus rohlíku se šunkou a sežerou to hubou společnou 🙂 Včera se Borůvka chtěla dostat ke kočičím míčkům, které ležely na akváriu. Tak dlouho koukala na kočku a na míčky a „kvokala“, až to kočce došlo a povzbuzována psicí se k nim plížila jako Apač- no a Mušketýr ji v poslední chvíli odlovil, protože míčky psová zahání pod skříně a už neměl náladu lézt po zemi. 😀

 18. Bré ránko vespolek 🙂 .

  Matyldo, povedla se vám bezvadná dvojka! A holky jistojistě své vztahy a spolupráci ještě rozvinou. Jen jsem náramně zvědavá, kdo přibude do domácnosti příště (chuckle) .
  Krásná fotodokumentace (y) .

    1. Nebuď pesimista. A monotematista (chuckle) .

     Nááhodou by u Matyldů měli díky chobotnatcům dostatek otopu na zimu, biohnojivo na zahrádku a z případných zbytků by si třebas domácí papír vyráběli, no. Ale děti moje, to přece není vůbec žádný problém (shake) .

     Jé, Matyldo, napadá mě tolik dalších zajímavých zviřátek. Žirafa, pštros, klokan, nosorožec… Schválně. Ovšem minimálně k druhému kavalírkovi byste to dotáhnout mohli. Pak by ale i Polárka potřebovala kámoše… (wave)

      1. Vave – DVOUPOLÁRKU (wasntme) ?! Tak to jim minimálně k dnešnímu dni jedna chybi (chuckle) (chuckle) (rofl) (rofl)

       1. Jj, Vavís je tak rychlá, až je takticky pravdomluvnááá 😛
        Ale ta představa, no… (inlove)

      1. Nococo, tak vymyslíme u žabek manufakrůru na ee – brikety, no. Co je to ee?
       Přece enónové ekologické brikety. (chuckle)

 19. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Když si vzpomenu, že před nedávnem byla Matylda „skoro bezzvířecí“ … Jak přišla po troše hledání Borůvka a celá rodina se stala vzorně psí a nyní přišla Polárka a zase klape soužití smečky zcela hladce… Prostě když se chce a trošku se o věci ví – tak to jde (nod)

  Klušu něco zařídit do práce a pak rychle zpátky. Servíruju oběd pro dost lidí… Ale krůtí roládu jsme si předpekla včera, takže to bude rychlovka 😛 Jen musím vzbudit Kosatici a donutit jí vyrozit ven… Nějak je společensky znavená (chuckle) a přežraná (tmi) – teď granule rozhodně nedostává…

 20. Ehm, ehm..“ když Borůvka sedí před někým s tenisákem v zubech“,…já vím, je to správně, ale představa Matyldy, nebo Mušketýra s tenisákem v zubech a před nimi ocasem vrtící Borůvkou je neodolatelná. 😀

  Jinak to soužití Polárky a Borůvky moc a velmi přeji, udělali jste moc dobře, že jste vaší psí slečně pořídili kamarádku.

  To vaše ranní vstávání moc dobře znám, u nás ditto – Poznám podle váhy na peřině, která z našich koček mi tam leží – Smoky je pořádná váha, uloží se mi mezi kolena (spím nejvíce na zádech) a já se pak v nutnosti soukám ven tak, že div nedám nohu za krk, abych jí co nejméně rušila. K ránu ale na stejném místě nacházím lehčí Dixie, takže si kočky bez mého vědomí musely místa prohodit. Ale obě občas rády zalézají ke mne pod peřinu. Přijdou k mé hlavě, zaškrádou pačickou na přikrývku, já jí nadzvednu a kočka zaleze až někam k mému boku, kde se schoulí a spí. Kolikrát se „vstupu“ domáhá, když už spím a dělám tohle zvedání peřiny v automaticky v polospícím tranzu a ani nevím zda tam leze Dixie nebo Smoky. To poznám, až když ta druhá kočka, nic netušící hupsne na postel, přesně na tu jednu pod peřinou. Když vahově mohutnější Smoky zalehne Dixie, zpod peřiny se ozve mirné protestní kníknutí, Dixie se pod tou peřinou snad zpalcatí, protáhne se na svobodu a seskočí z postele. Když je pod peřinou Smoky a hupsne na ní podstatně lehčí Dixie, Smoky si to nechá moment líbit. Pak záleží na Dixine rozpoložení. Buď začne do Smoky přes tu peřinu bušit packami, nebo začne příst a na ukryté Smoky mašírovat. V obou případech to Smoky po chvíli už nebaví a vypálí sice bez hlasového doprovodu, ale zato s sebou při vylézání vezme i kus mé peřiny a tím shodí dolu i Dixie. Ono se to pěkně v mediích proklamuje, že by člověk měl spát nejméně 6 hodin nerušeného spánku denně. Tihle chytráci asi nikdy neměli doma kočky, které s nimi sdílely lože. 😉

  A vítej „dočasná Američanko“ Domi mezi námi a odhal více svoji tvář 🙂

  1. Myslím, že oba smysly věty lze bez problémů akceptovat. Vypadá to, že u Žabek mají nového koníčka (rofl) Ještě by to, Matyldo, chtělo nějakou fotku, je jedno, jestli to budeš ty nebo Mušketýr 🙂

  2. Dekuju za privitani Maricko 🙂 . zcela souhlasim, kdo neni ve vlastnictvi kocicaku, nic o spankovem rezimu nevi. Jsem velky spac, ale obcas( hm, spis casto) se motam s kruhy pod ocima, jak po flamu. Moje Kocouri velicenstvo prospi vetsinu dne, kterou ja travim v pilne praci, vecer jeste uleha vzorne u nohou, no ale k ranu…on je uz proste vyspaly!!! Tak nasel cestu, jak me urcite probrat: pochoduje kolem me hlavy a pritom mi slape na vlasy..uff.
   myslim, ze ze negativni vyzneni rceni zije jako pes s kockou vymyslei lide, pes a kocka muzou ( a nemusi, ale to nezalezi na tom, za je to pes nebo kocka, ale proste na povaze) zit spolu uplne v pohode, viz. Boruvkla a Polarka..jak krasna jmena.

  3. Dekuju za privitani Maricko 🙂 . zcela souhlasim, kdo neni ve vlastnictvi kocicaku, nic o spankovem rezimu nevi. Jsem velky spac, ale obcas( hm, spis casto) se motam s kruhy pod ocima, jak po flamu. Moje Kocouri velicenstvo prospi vetsinu dne, kterou ja travim v pilne praci, vecer jeste uleha vzorne u nohou, no ale k ranu…on je uz proste vyspaly!!! Tak nasel cestu, jak me urcite probrat: pochoduje kolem me hlavy a pritom mi slape na vlasy..uff.
   myslim, ze ze negativni vyzneni rceni zije jako pes s kockou vymyslei lide, pes a kocka muzou ( a nemusi, ale to nezalezi na tom, za je to pes nebo kocka, ale proste na povaze) zit spolu uplne v pohode, viz. Boruvkla a Polarka..jak krasna jmena.

   1. Jméno Borůvka jsem si vymyslela já (podle chovatelů je to Borrasca) a jméno Polárka je výtvor naší milé Bubu, která mi darovala kotě od své kočky Prachovky- takže originální jména má v malíčku 😀

    1. Copak se ta kočka může jmenovat jinak? Když má hravou náladu, lítá sem a tam a občas nevybere zatáčku a převalí se – vypadá jako splašený mop. Prostě ta Prachovka je jasná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN