PSÍ ABECEDA: „CH“ – Pes chůvou, něco teorie a trochu praxe

Vyrůstat se psem po boku znamená pro mnoho lidí jeden z těch krásnějších vkladů do života. Pes je neúplatný kamarád, který dítko miluje ať je jaké je, a když si vezmete, jak je dětství a dospívání soutěživé a vlastně velmi těžké období, tak se takový kamarád zatraceně hodí. Jenže dítě a pes v rodině mohou znamenat i malér, někdy i katastrofu. Jak tedy se chovat, aby to s vaším psem a dítětem dopadlo co nejlépe? Zkusme si to trochu rozebrat.

Začneme od psa. Ať už se jedná o kombinaci jakkoliv starého psa a jakkoliv starého dítěte, základ bezpečného a spokojeného soužití leží na dvou pilířích – na pánečkově moudrosti a schopnosti zacházet se psem a na socializaci psa.

Dobře socializovaný pes s normálním charakterem by měl dítě přijmout bez větších problémů. Socializace psa v zásadě znamená seznámení psa s nejrůznějšími aspekty života v psí i lidské společnosti takovým způsobem, aby pes tato pravidla přijal za vlastní. Správná socializace je postavena na důvěře psa ve svého pána, kterého nejdřív představuje chovatel (ten zodpovídá za ty první nejdůležitější týdny) a potom majitel psa či některý z členů rodiny. Jestliže pes věří v to, že co pán činí, v dobrém činí, máme v zásadě vyhráno první a nejdůležitější kolo.

Druhým aktérem soužití je dítě. I zde je podstatná socializace 🙂 a i v tomto případě za ni odpovídá rodič nebo prarodič, který je pánem domácího psa. Dítě se musí odmala učit chovat ke psu správně a úlohou rodičů je zajistit ve smečce mír a spravedlnost. Jak dítě, tak pes musí vědět, kde mají své meze a rodič musí trvat na tom, aby žádný z nich tato základní pravidla nepřestupoval. Pokud pes ví, že bude mít při nevhodném chování dítěte zastání, nebude brát spravedlnost, či správněji výchovu nezvedence, do vlastních tlap.

Z toho nám vyplývá první a nejdůležitější pravidlo – malé děti a psi nemají nikdy zůstávat bez dozoru způsobilé osoby!

A k čemu má být ona osoba způsobilá? Musí mít respekt u psa a pokud možno i u dítěte. Pokud taková osoba není k dispozici, měli by na rodiče a pánečka čekat dítě a pes odděleně. Jinými slovy, pokud má babička hrůzu ze psů, necháme Alíka radši chrnět v ložnici a babičce a Jiříkovi přidělíme obývák a kuchyň.

***

Seznamování psa a dítěte v rodině se odehrává v mnoha scénářích, podle toho, kdo je v rodině první a jak staří jsou seznamující se aktéři. Celkově je snazší situace, kdy si rodina s dětmi pořídí psa, protože pes je ten, kdo se podřizuje pravidlům nové smečky. U štěňat potíže nebývají (pokud je pes zdravý a chovatel se mu aspoň trochu věnoval), u starších psů to hodně závisí na tom, co mají za sebou. Pokud si tedy rodina pořizuje psa od konkrétních lidí, měli by vyzvědět maximum o tom, jak pes do té doby žil, s kým se stýkal, jestli je zvyklý na děti a jiná zvířata 🙂 a podle toho se zařídit.

Bere-li si rodina psa z útulku, je třeba vyzvědět, co se dá, dělat co umějí a doufat, že to zvládnou. Většinou jsou psi z útulků velmi vděční, ale protože se obvykle neví, za jakých okolností byli opuštěni (a ty okolnosti mohou bohužel obsahovat hodně nejrůznější krutosti), je třeba počítat i s možným zkratovým jednáním psa či z pánova pohledu nepřiměřenou reakcí na normální okolnosti.

Mám-li to shrnout, tak pes z útulku a dítě se nevylučují, jen je třeba mnohem víc ostražitosti a po delší dobu. Ráda bych věřila, že lidé z útulků by do rodiny s malými dětmi nevhodného psa nedoporučili, ale odpovědnost je v tomto případě vždy na rodičích.

Popravdě si myslím, že rodina s velmi malými dětmi by si psa z útulku měla brát jen tehdy, pokud aspoň jeden z dospělých má se psy zkušenosti. Ono by to mělo platit vždy, ale uznávám, že i lidé dosud nepsí potřebují nějak začít. Přiznám se, že v případě nezkušených páníků a malých dětí bych doporučovala spíš štěně od dobrého chovatele, který je ochoten rodině se sžíváním s pejskem poradit a pomoct.

Vždy by ale měli vědět, že si pořizují živého tvora a že je třeba se pořád učit…

***

My se dnes budeme bavit především o situaci, kdy se do rodiny narodí miminko a pes, který již v rodině je, ho musí akceptovat jako nového člena smečky. Celý proces vlastně začíná dlouho před narozením dítěte. Pes obvykle pozná, že panička čeká štěňátko a pokud je to pes žijící s rodinou, tak má obvykle malého kamaráda „naposlouchaného“, jak lehává u paničky s hlavou na jejím klíně. U nás byl Max v oné době tak malé štěně, že mi lehával přímo na břiše. Pes žijící pouze venku na dvorku má situaci samozřejmě zhoršenou, tam záleží na paničce, jak dalece se mu věnuje.

Když se chystají věci pro miminko, myslím postýlka, přebalovací pult a podobně (tedy mění se konfigurace bytu, kde pes žije), je dobré nechat psa změny prozkoumat. Podívej, Alíku, tady bude spinkat tvůj malej kamarád. Jestlipak se na něj těšíš? Že dáš pod postýlku kostičku? Proč ne, ale do postýlky ji prosím nedávej! Psovi je samozřejmě jedno, co mu říkáte – důležitý je tón vašeho hlasu doprovázející změny v bytě. Pes ví, že se věci mění, ale že ho nijak neohrožují.

No a potom přijde den D, mimi se narodí, tatínek se raduje a říká – jen počkej Alíku, až přijde domů panička. To budeš koukat, koho nám přinese! Máme Jiříka! Pes obvykle neřeší, jestli je lepší mít Jiříka nebo Aničku, je jednoduše rád, že je páneček rád a společně se na paničku těší. A už je tu den D2, neboli příchod z porodnice.

Pes je obvykle vzrušený, panička doma chyběla a chystá se ji náležitě uvítat. Tatínek by s tím měl počítat a pro jistotu vzít korunního prince nebo princeznu pěkně do náručí, aby mohl Alík paničku pořádně po té nepřítomnosti přivítat a nikdo hned nekřičel ticho a sedni a nech toho a nedej bože jdi pryč. Když panička pomazlí psa (a lapne dech – když já přišla z porodnice tak nejel výtah já lezla těch 11 pater pěšky 🙂 ) a ten se částečně uklidní, je na čase představit nového člena rodiny.

Někdy se uvádí, že by se mělo miminko svléknout do naha a nechat psu celé očichat. Já jsem zjistila, že stačí rozbalit zavinovačku a nechat psovi očichat a případně olíznout miminí bosé nožičky. Podívej Alíku, jakého máme krásného kluka, jak se ti líbí? To je tvůj malej páneček a ty ho budeš pěkně hlídat a jednou si spolu budete hrát. Sedíme na gauči nebo na křesle, na jedné ruce máme mimi, druhou hladíme psa.

Tatínek stojí vedle a dává pozor. Je to dobrá poloha, protože kdyby se chtěl pes kamarádit nevhodným způsobem (jakože se to obvykle nestává), tak máme ruku hned u psího obojku a dítě můžeme druhou rukou odtáhnout z dosahu příliš zvědavého čenichu. Rozbalené děťátko se obvykle počůrá, čímž se „pachově“ vepíše hluboko do psovy paměti. Někdy zakňourá nebo se rozbrečí. Oboje je dobře. Dítěti to neublíží a pes pozná, že to pískle také vydává nějaké zvuky. Střídavě mluvíme na psa i dítě, tón hlasu moc neměníme. To víte, že jste moji – oba!

No a potom i s psovou asistencí uložíme děťátko do postýlky. Pes se dívá a snaží se situaci pochopit. Tohle nám tedy zůstane doma? Když je to tvoje, tak je to tak trochu i moje. Tak bych to měl asi hlídat, že jo? To víš, jo, co bychom bez tebe dělali! A dáme psovi nějakou mlsku. Pokud bude chtít spořádaně ležet pod postýlkou, necháme ho, ale pořád nakukujeme – to pro případ, kdyby měl pocit, že se s tím mrnětem musí seznámit osobněji.

Zbytek dne a pár následujících jsou dost náročné. Jak maminka, tak mimi si teprve hledají svoji rutinu a do toho se plete pes. Jenže mít v tyto dny trpělivost se vyplatí do budoucna. V ty první dny obvykle někdo s novopečenou maminkou bývá doma – tatínek, babička apod., takže se to dá zvládnout. Pes by měl chodit ven jak s kočárkem, tak občas s paničkou. Má to svoje výhody – pes se necítí odstrčený a maminka si občas vydechne, že mimi hlídá taky někdo jiný.

Nejde samozřejmě jen o procházky, psu by nemělo chybět ani obvyklé mazlení. Takhle poznámky mi však přijde trochu zbytečná – kdo má psa rád a mazlil se s ním předtím, tak s tím jen tak nepřestane. Z mého pohledu je důležitější psa neodstrkovat z rodinného dění. Ono je to stejně dlouhodobě neudržitelné, a pokud bude pes zvědavý, co to před ním skrýváte, tak dříve či později najde způsob, jak se k ukrývanému dítěti dostat. A vy u toho nebudete… Není lepší setkání řídit? Stejným způsobem se dá předcházet žárlivosti a z ní plynoucí nevraživosti.

Pokud bydlí rodina v rodinném domku a děťátko je venčené v kočárku postaveném pod kuchyňským oknem, je třeba po ty první dny dávat pozor, jak se chová pes tutéž zahradu střežící. Pokud je pes normální a socializovaný, tak je silně nepravděpodobné, že by se snažil dítěti nějak ublížit. Problémy mohou naopak nastat ve chvíli, kdy se snaží pomáhat.

Max (jezevčík) měl například ve zvyku kontrolovat, zde je střežený subjekt stále na svém místě a běžně skákal na kočárek, opíral se předními tlapkami o bok kočárku a starostlivě nahlížel dovnitř. To, že byl kočárek věčně otlapaný, nebyl problém, ale pokud by to byl větší pes než osmikilový jezevčík, mohl by kočárek při takové inspekci i převrhnout, protože jen opravdu hodně velcí psi vidí do hlubokého kočárku přímo.

Další potíž může nastat, když se střežený subjekt rozbrečí. Psi jsou na dětský pláč citliví (fenky prý mnohem víc, ale tam nemám osobní zkušenost) a když začne Jiříček vřískat, že má hlad a maminka se okamžitě neobjeví, mohou mít větší psi snahu hladovce mamince k nakojení sami přinést. A to může být průšvih veliký. Tradují se historky, kdy fena chytla dítě za balík plen a takto úspěšně transportovala – jako historka to není špatné, ale v reálu bych to rozhodně zažít nechtěla. Horší je případ, kdy se pes snaží vzít mimi jako štěně – tedy za krkem…

Prostě je třeba být – hlavně ze začátku – vždy v pozoru, psa sledovat a odměňovat vhodné chování. Výhoda je, pokud pes začne při dětském pláči štěkat. Tehdy by měla maminka hned vyběhnout ven a podrbat Alíka, hodnej Alík, zavolal paničku, a utišit dítě. Pes potřebuje v nové situaci ukázat cesty, jak se chovat, aby nebyl bezradný a z bezradnosti až příliš vynalézavý.

Chůzi u kočárku dřív nebo později zvládne každý pes – záleží na tom, jak dalece uměl před tím chodit na vodítku, případně pořádně u nohy. Nelze křičet na psa, že se chová jako idiot a táhne jako mula, když mu to předtím procházelo! Prostě se musí začít od začátku, nejlépe s něčí pomocí. Psi ale rychle zjistí, že než mít přejetou tlapku, je lepší chodit slušně…

Hlídání kočárku na ulici se musí kontrolovat také. Max byl aktivní obranář (byť to byl jezevčík) a tak pokud jsem s kočárkem zastavila u telefonní budky (ano, tak dávno tomu! 🙂 ), tak jeho bezpečnostní pásmo zabralo celý chodník a já jsem musela hlídat pro změnu jeho, aby lidé mohli procházet. Naštěstí to bylo na sídlišti a většinou dopoledne, tedy pěší provoz byl minimální, ale za jiných okolností – třeba před obchodem, může takový neohrožený hlídač způsobit řadu nepříjemností.

Takže i tady je třeba pozorovat, usměrňovat, nabízet psu přijatelnou formu chování. Pozor na přivazování psa ke kočárku! V grotesce je kočár drnčící za rozeběhnutým psem možná legrace, ale v reálu může jít o život. Já jsem nakonec uvazovala Maxe k podvozku kočárku, což se mi asi osvědčilo nejvíc. U většího psa bych to asi neriskovala.

O tom, že pes hlídající mimino dokáže překvapivě zareagovat, mě také přesvědčil právě Max. To bylo v dobách, kdy kočárky do samoobsluh nesměly a pokud chtěla žena nakoupit, musela nechat dítě čekat před obchodem. Já to řešila tak, že jsem ke kočárku uvazovala Maxe. Jednou jsem vyšla z obchodu a ke svému překvapení tam našla paní, která v předklonu houpala kočárek.

Proč v předklonu? Protože Max jí nedovolil jít blíž… A tak mi vysvětlovala: Ono miminko moc plakalo a já ho chtěla jít pohoupat. Viděla jsem, že se to pejskovi moc nelíbí, ale stejně byl nešťastný z toho, že malý pláče. Tak mě nakonec dovolil houpat, ale ruku jsem do kočárku dát nesměla – víte, chtěla jsem dát malému dudlík… Ano, i takhle může hlídat pes.

***

Miminko ale rychle roste a za chvíli tu máme malého lezouna, který začíná objevovat byt. To je doba, kdy se pes a dítě prvně dostanou do užšího kontaktu. Pokud jsme to zvládli doteď, nemáte se čeho bát. Možná až chvíle, kdy bude dítko natolik pohyblivé, aby začalo psa zkoumat zblízka. Tam vám zase začne hlídání a nějakou dobu potrvá, protože mrně hned tak nepochopí, že může ublížit, natož, že mu může být ublíženo.

V tomto případě je obecně lepší mít psa většího než malého – to proto, že velcí psi se o sebe nemusejí tak bát a od dětí vydrží mnohem víc. Ale netřeba se bát. Max byl jezevčík, tedy plemeno obvykle označované za nevhodné k malým dětem. Přesto se s dětmi velmi dobře snášel a nejen s našimi – když začal Marek chodit do školky, hladily ho všechny děti jdoucí dovnitř nebo ven a on to trpělivě snášel. Všechno – dobrá, skoro všechno závisí na našem přístupu a výchově psa. Podívej Jiříku, uděláme pejskovi malá… ne, netahej ho! To je au!

Když Marek ještě jen tak ležel na podlaze, případně se jen překuloval, čekával Max trpělivě někde poblíž a hlídal – k malému moc nechodil. Když se však postavil na všechny čtyři (Marek 🙂 ), tak mu byl Max věrným průvodcem na výzkumných výpravách. Když se mu zdálo, že mimi umdlévá, olizoval mu uši. Když malý pil z flašky, sloužil mu jako podhlavník.

Nebyla to však jen idyla, protože Max brzy zjistil, že se chlapečkovi dá ledacos ukrást – nejlépe jídlo. Tisíckrát zmizel přímo z prstíčků kus rohlíku nebo piškot – aniž by samozřejmě byly prstíčky jakkoliv dotknuty. Nepomáhalo nic, obzvlášť, když mu později Marek jídlo sám ochotně vydával. Takže musela zase nastoupit kontrola a přímý dohled, pokud jsem chtěla, aby jídlo skončilo v Markovi a ne v psovi.

Naopak každé batole dřív nebo později objeví psí misku, a aspoň po nějaký čas je zaujato jejím obsahem. Max nebyl velký jedlík a občas po něm v mističce zůstávaly zbytky. Ne dlouho – jen dokud jsem neobjevila, že Markovi to chutná… Takže pozor na jídlo, děti a psy. Pokud jste vychovávali správně, nehrozí „boj o potravu“, ale mírně škodolibé soutěže o to, kdo komu co ukradne, mohou být na denním pořádku.

Další kapitolou jsou hračky. Pes obvykle ví, které jsou jeho a které patří dítěti. Poučené dítě obvykle ví totéž. Jenže to málokdy opravdu funguje. Stejně jako u sourozenců, vždy je zajímavější to, co má ten druhý. Takže rodičům nezbývá než dohlížet a soudcovat. Nakonec jsem byla natolik otrlá matka, že jsem dokázala dítku vřískajícímu nad okousaným dinosaurem jen chladně říct – neměls ho nechávat na zemi… Ale byly to roky napínavé a poněkud únavné – ale jen pro mě. Děti si to užívaly náramně. Naštěstí i Max dospěl, a hračky se ho přestaly zajímat. Místo toho se začal specializovat na krádeže čokolády…

Jinak Max hlídal Marka coby chůva asi do čtyř let, kdy ho uznal za způsobilého samostatného života a propustil ho ze své péče. Milovat ho pochopitelně nepřestal, ale nikdy ho moc neposlouchal, i když na vycházky s ním samozřejmě chodil. Protože v jeho pojetí byl vždy v hierarchii pod ním. Nemůžu říct, že by na to Marek nějak nějak doplatil.

***

Na závěr bych ráda ještě poznamenala něco o psech u babiček a o psech na návštěvách. U babiček a dědečků záleží na přístupu obou stran, jak se na chování psa a chování se ke psu dohodnou. Pokud jsou babička s dědečkem ochotni dodržovat řečená pravidla a řídit sžívání dítěte a psa, neměl by být žádný problém – pokud se samozřejmě nevidíte jen jednou ročně. Pokud komunikace nějakým způsobem vázne, je třeba hlídat a zase hlídat.

Totéž platí o návštěvách v rodinách, kde mají psa. Pes může být fantastický ve vztahu k rodinným dětem, ale to automaticky neznamená, že stejným způsobem vezme ty vaše. Opět nezbývá než být maximálně ostražití a radši dobrou vůli psa automaticky nepředpokládat, byť u normálních psů bývá celkem běžná. Svoji nechuť přátelit se s cizími dětmi dá vychovaný přiměřeně sebevědomý pes najevo obvykle tím, že opustí (nebo se snaží opustit) místnost, kde se cizí děti nacházejí. Rozumný majitel mu vyhoví. Pozor na psy bázlivé – tam hrozí kousnutí nejčastěji!

O chování dětí k cizím psům by se dal napsat další román. My se zde jen omezíme na konstatování, že všechny děti – nejen ty ze psích rodin – by měly být poučeny o tom, jak se k psu chovat. Nikoliv kvůli psům, to až v druhé řadě, ale především kvůli vlastní bezpečnosti. Bezdůvodné vyvolávání panického strachu ze psů nepoučenými rodiči je další špatná cesta, ohrožující opět především dítě. Tady opravdu nevím, jak by se tento problém měl řešit. Máte s tím někdo zkušenosti?

V zásadě by měl být vztah dětí ke psům řízen v jejich vlastním zájmu o stupeň důkladněji, než jejich vztah k ostatním živým tvorům. Děti však musejí vědět, že zvířata cítí bolest a strach, stejně jako radost a lásku, a podle toho se k nim musejí chovat. Nemusejí je milovat, ale nesmějí jim ubližovat. Je to velmi jednoduché, ale jak těžko se to stále ještě prosazuje!

 ***

Jak všichni víme, toto téma je nesmírně široké a rozhodně ho nelze obsáhnout v jednom článku. Naštěstí mám k dispozici vynikající „případovou studii“ přímo od pramene – neboli článek od Kačer o sžívání její fenky Abbie a malého synka Seana. A máme tady také diskuzi, kde můžeme téma dětí a psů probrat z mnoha různých stran. Budu velmi ráda, když se přidáte se svými zkušenostmi a vytvoříme tak zajímavý návod pro všechny, kteří na první setkání svých dětí a psů teprve čekají 🙂

Aktualizováno: 21.12.2010 — 01:19

59 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Hlásím návrat do hnízda – kvůli hořícímu kamiónu na DB jsme jely z Duchcova do Prahy 4 hodiny. (whew) Naštěstí jsme jely v autě samé baby, tak to čekání v kolonách bylo i s humorem. (nod)

 2. OT: před chvílí jsem byla informována, že zítra je ve škole besídka a že teda „nějaký cukroví, a pro tři kámošky dárek a … “ Domnívala jsem se, že besídka již proběhla cca před týdnem, tam jsem rafinovaně vyslala exíka, který úspěšně předstíral záskok na poslední chvíli. Tím omluvil skutečnost, že nepřinesl ani cukroví ani požadované materiály na výrobu vánočních ozdob nebo čeho. Jako jediného zúčastněného chlapa ho ostatní maminky hýčkaly 🙂
  V tomto okamžiku Víla nahání po stole korálky a vyrábí dárky pro kámošky, hokejista jí asistuje a navlečené připevňuje tu k náušnicím, tu k přívěskům na mobil (umí skvěle dělat očka, líp než já). A já se chystám udělat přáníčko pro pí učitelku a našla jsem tohle http://www.brydova.cz/napady/dekorace/545-stromecek-z-cajovych-sacku. Třeba se vám takový malý nesmysl na poslední chvíli taky bude hodit.

 3. Batoľatá a psia miska, 😀 to mi pripomína návštevu mojej ročnej netere. Ešte sme mali Alku – foxteriérku. S neterou boli pri jedle od malička problémy, ale do Alkinej misky sa nanosila hneď (rofl)

 4. Dede, krásně jsem si početla, to by měli číst už ve školkách a školách jako poučení o soužití psů a lidiček, mnohému a zejména mýtům by se dalo vyhnout. Bohužel jdou děti ze školy nepoučeni o životě a to v mnoha směrech. (y) (h) Naprosto souhlasím. Jsi (*) .
  Naše boxerka první , Denny, se mnou prožila těhotenství a synátora si očistila už v kolíbce,bylo to nádherné soužití bez problémů ale vždy s dohledem byť letmým. Denny ,jako všichni boxeři byla k dětem naprosto úžasná, oni to mají snad i vrozené. Další naše boxerky Edynka i Ája byly taky perfektní chůvičky.
  Ája byla trochu divoch ale když potom opatrovala babičku, byla k ní tak jemná a něžná, nikdy s ní nesmýkla ani do ní nevrazila, jen s ní velmi pomaloučku opatrně chodila.
  (wave)

 5. Dede a Kacer, to je moc pekna cast serialu, vcetne diskuse. Historky zabavne, ale je za nema moudro a znalost veci – a obcas kus stesti. 🙂 Pripomnelo mi to trochu jine interakce – me tchyne a Grizzly. Ano, Grizzly byla velika, ale mila a hodna a lidi milovala, i kdyz tchyni nikdy zrovna moc nemusela. Ale moudry pes se ztahnul nekam pod stul a dal na vedomi, ze chce meditovat o samote. pak jsem se od svagrovych dozvedela, ze tchyne uz k nam nemuze jezdit, natoz zustat pres noc, protoze hruzou nemuze spat, neb si celou noc predstavuje, ze bud na ni v noci v hostinskem pokoji spadne knihovna nebo Grizzly se dobyje do loznice a tema tesakama se ji zakousne do krku. Ani jsme ji to nejak moc nevyvraceli… 😀

 6. Milá Dede, díky za výtečně sepsaný návod (y) 🙂 . Další do příručky. Jj, psí abeceda je bezvadný počin.

  Přepečlivou chůvou mi byla čuvačka a nejkrásnější rané vzpomínky jsou spojené s ní a psí boudou (ó to byl azyl, nedobytný). Proto je mi líto dětí, které po zvířeti touží a není jim dopřáno.
  Eh, Aida přiváděla nahaté pečovatele k zoufalství, protože hlídala nekompromisně, obzvlášť kočár ponechaný venku, takže prý ledva mě ukodrcali, mohli začít znovu. Nebezpečným miminovrahem byl shledán každý v okruhu kilometru.
  Později stačilo říct „bude oběd, dojdi pro Janičku“ a čubina si otevřela branku a neomylně namířila do správného domu ve vsi (a že nebyl jeden) a tam mě vyštěkávala za plotem…

  1. Milá Louk, taky jsem byla jako mimi hlídána a to drsnosrstou foxinkou,dosti ostrou,ke kočáru pod kterým ležela a nebyla pod hlubokou košatinou vidět ,nesměl nikdo . Odjakživa jsme byli psoví i kočičí a tak to už zůstane. (h) (wave)
   Pozdrav za mne sněžného mužíčka Pedrouška. 🙂 (h)

   1. Tedy Renato (rofl) , takhle zesměšnit krasnou dětskou vzpomínku naší Pedroníkové Janičky – já se picnu, ale trefilas to přesně 😀 (rofl) 😀

 7. Milá Dede, tvůj návod na fungující soužití dítěte a psa je vynikající!
  My jsme si Denise pořídili, když byl vnučce Aničce necelý rok a jejich první setkání vskutku stálo za to. Denis byl z lezoucí Aničky nezměrně nadšen, bral ji jako živoucí hračku – jen se mu jevila příliš pomalá, takže ji pobízel k větším výkonům. Hned zpočátku jsme mu museli vysvětlit, že štěkat miminku do obličeje a tahat za rukávky nebo nohavice není to pravé ořechové. Srovnal si to ve své mrňavé makovici poměrně brzo a odkoukal a pochopil, že ten malý človíček zaslouží zvláštní ohledy. Karta se obrátila ve chvíli, kdy se Anička postavila a rozešla – od té doby je potřeba monitorovat víc chování dítěte než psa. Protože Denis se chová opravdu ohleduplně – velkoryse malé přepustí kteroukoliv svoji hračku, nechá jí k dispozici svůj pelech, s kýmkoliv jiným se vášnivě rád přetahuje – s Aničkou ale nikdy, dobrotky z jejích prstíků bere neskutečně jemně. Anička má samozřejmě nastavená pravidla, že nebude pejska za nic tahat ani do něj bušit. A také ho nechá v klidu u žrádla a nebude ho rušit, když spí – přestože si Denis misku nijak nehlídá a nechá si v ní klidně vrtat. Anička ve svých dvou letech tohle pochopila, přestože ji Denisovo žrádlo dost zajímá – a tak se chodí dívat ke dveřím, jak „pejsek papá“.
  Tihle dva už si občas i spolu hrají – Anička háže hračku tak 20 cm před svoje nohy a Denis loví. Další oblíbená hra je „chytíme pejska“.
  A přesto přese všechno, jak tady už několikrát padlo, i když spolu tak dobře vycházejí, bych je ani já nikdy nenechala bez dohledu.

 8. Teď nevím, zda jsem to už jednou nepsala. Ale když jsme koupili náš dům, měli jsme rok sousedy, mladé manžele s asi dvou letým chlapcem a psem, mix-rottweilera jménem Guy. Pes byl velký dobrák, kluk se po něm mohl na trávě válet, pes si nechal všechno líbit. Kamarádil i se mnou, měl brzy v trávě vyšlapanou cestičku k našemu plotu pro ranní příděl sušenek a „děkoval“ mi za to tím, že když cizí auto přijelo před naší garáž štěkotem mi to oznamoval. Byl Thanksgiving, mladá paní vyšla ven, postavila pro psa misku s dobrotami a zase odešla. Stalo se tak ve chvíli, kdy já byla právě venku a mohla tak sledovat povedenou scénku, aniž její aktéři viděli mne. Guy se k misce sklonil, ale snědl jen pár soust, když se u něj zhmotnil ten malý kluk, který si venku hrál. Klekl si u psa, do misky namočil prst, olíznul ho a usoudil, že co má Guy v misce není vůbec špatné. Rukou psovu hlavu odstrčíl, naopak tu svoji sklonil nad miskou a po vzoru psa začal jazykem vylizovat obsah. A Guy nad ním tiše a bez hnutí stál a teprve, když měl klučina dost a odešel, pustil se sám do svého svátečního přídělu. Škoda, že jsem tehdy neměla foťák při ruce – pohled na klečícího chlapce, jak líže z psí misky a pes oddaně stojí nad ním by určitě stál za to zvěčnit. Skoro mě svádělo, jít to té mladé paní popsat, ale pak jsem si to rozmyslela, třeba by to neviděla tak humorně, jako já. 🙂

  1. Maričko, krásná historka! Ehm, patrně jsi udělala dobře. Někdy je lepší se zdržet (chuckle)

 9. já třeba nesnáším v práci takové ty „kecy“, že až budu mít dítě tak musím dát aspoň jednoho psa pryč, nebo je aspoň dát ven

  přivádí mě tím do stavu zuřivých ale jelikož jsem slušně socializovaná 🙂 tak se ptám: a proč mám dát psy pryč?? nebo ven?? jsem si je proto nepořizovala……ale v hlouby duši si myslím něco o ne moc chytrých pánech…….

  zajímavé,že většinou kolegyně to neřeší

  až to přijde tak to budu řešit ale nebojte ani jednoho nedám pryč ani ven, myslím,že se vlezem všeci tam kde jsme (y)

 10. A ještě jedna vzpomínka – když jsem jednou jako mladá hlídala své kamarádce jejího ročního Pavlíka, tak mi zapomněla říci, že jejich ovčačka nepřipustí, aby kdokoliv cizí bral jejich dítě do náruče poté, co usne. A tak nás nad ránem našla poté, co s manželem dorazili z plesu, spát všechny tři na dece na zemi v jednom klubíčku…. (chuckle)

 11. Na tohle téma máme taky zážitků až až 😀 Dede vše popsala naprosto dokonale, kdyby se tím řídili všichni, bylo by méně problémů. Ono to vlastně platí ve vztahu dětí ke všem zvířátkům – pochopit, že jsou to kamarádi, ale mají své názory ty je třeba respektovat.

 12. Tahle abeceda je fakt úžasná věc a tenhle článeček by měl být zařazen do povinné četby školou povinným i nepovinným!! Moje osobní zkušenost je, že mě od narození doma vychovávala a byla mi každodenní společnicí kříženka středního špice Nerinka, kterou si moje mamka přinesla do manželství už coby šestiletou. No a protože jsem měla vrozenou luxaci kyčlí – nejdříve řemínky, pak strojek a nakonec ve třech letech první operace (poslední pak v šesti) – tak tahle pesinka byla pro mě skutečnou celodenní partnerkou, která se mnou samozřejmě jedla, pila i spala, ale hlavně nahrazovala nedostatečný kontakt s mými vrstevníky. Ona si totiž se mnou dokázala (a měla na rozdíl od rodičů čas!!) hrát, i když jsem musela týdny ležet v posteli. Nosila mi míčky, které jsem jí házela, naučila jsem ji bouchat packou do odrazového můstku hry „košíčky“ (to už asi dnes nikdo nezná) a taky mi krásně uměla bourat mé stavby z kostek či karet atd. atd. Navíc ona byla kromě rodičů tou úžasnou jistotou, která na mě vždycky nadšeně čekala při mých častých pobytech v nemocnici. A před pár lety náš rodinný kamarád, renomovaný psychiatr, resp. psychoanalytik, když jsem mu o Nerince a našem letitém soužití (umřela v 16 letech) vyprávěla, jen suše konstatoval, že mě tohle možná zachránilo před velkými komunikačními problémy v dospívání a dospělosti…. a dost možná mě to prý i uchránilo před různými posttraumatickými problémy po ne moc příjemných pobytech v nemocnici.

 13. ještě jedna vzpomínka. Když byl synovec předškolák, tak ho Arona tahala na hadru – děsně u toho „vrčela“ , vrtichvostila, dítě se chechtalo – svíralo jeden roh hadru a po břiše projíždělo taženo psicí kuchyň i velkou chodbou. Průšvih nastal, když se chtěla přidat neteřka (mrňavec stěží chodící – „jááá cííí takíííí“ ) Arona stáhla ocas, opatrně uchopila hadr jedním zubem a pomaličku „tahala“. Mimíš ječel blahem, psice byla děsně nešťastná, aby se malé něco nestalo.
  Věk rozlišovala velmi…
  Pro Honzu byla parťačka ona, pro Potvůrku pak Xerda. Byl skvělý, vyrdžel si hrát s Barbínama u ní na dece celý den 😉 a nikdy nic neničil.
  Beta měla tu smůlu, že se děti už u nás širokodaleko nevyskytovaly – takže Vilém je pro ni něco nového.

 14. Přidám nějaký příhody.

  Nejdřív pes vychovával mě. Pes byl mnohem větší než já, byla to fena, byla na salaši a měla štěňata. A já k nim vlezla. I byla jsem zvrčena, popadena za kalhoty (že se jim tak dobře nosíme za plinky a gatě, když jsme malí!) a vynesena před boudu. Před boudou byl ovšem svah až do potoka. Pochopila jsem a i když jsem tehdy nechtěla ten sejra na usmířenou, i tak jsem neměla důvod se psů začít bát.

  Pak mi pes dal najevo, že rozumnej člen smečky netrojčí a že když má někdo sílu v zubech, má být mírnej. To už byl poměr velikostí víceméně vyrovnanej a šlo o přerostlýho vlčáka beznadějně zamilovanýho do naší fenky. Seděli jsme u ohně, mně bylo vedro. I skulila jsem se dozadu, kde byla taková malá mez. Byla, a na ní ležel pes. Já mu spadla rovnou na břicho. On jenom heknul a posunul se, abych ležela opravdu na měkkým. A když naše fenka začala štěkat, že je kolem nějakej zavilej nepřítel, a on se okamžitě nepřidal, jak měl, přišla si ho zkontrolovat, co se děje. Hodil po ní bezmocný oddaný pohled: „Já vím, já tě slyšel, ale vidíš, já nemůžu…“ Drbla do něj čenichem, jako že vidí, a šla hlídat dál.

  A potřetí mě pes poučil o fair play. Moje neteřinka dostala rohlík. Nechutnal. Mávala s ním kolem sebe a strkala ho před čumák střídavě jejich a našemu psovi. Jejich pes zoufale koukal po paničce (podívej, co mi dělá, já vím, žes říkala, že nesmím) a naše fenka holčičku nenápadně odvedla z dohledu. Pak se ozvalo výskání a hravé vrčení a před zraky diváctva vycouval nejdřív rozvrtěnej psí ocas, pak pes, pak rohlík, pak dětstká ruka a nakonec dítě. Psice ji vedla s jemnou opatrností dokola kolem a všema tlapama a ušima hlídala, aby bylo všude volno a rovno a aby si štěně mohlo bezpečně hrát. Ten rohlík nakonec přetrhly a obě svou polovinu svorně odmítly žrát, takže se dostalo i na holčiččina domácího psa.

  Jinak moje psiska slouží obvykle k výuce hlazení a ta současná je občas propůjčena k hraní fotbalu. Akorát u toho musím být a stopnout to dřív, než si stihne bržděním smykem odřít tlapy do krve.

  Víc nějak nevím. Kombinace mimi-pes ještě nenastala.

  Jo a kdyby někoho náhodou zajímalo, co jsem vyrobila za péefko, tak tu: http://ioanna-ioannina.livejournal.com/30689.html

 15. Dede, to je bezvadně napsaný článek. Měl by vyjít v běžném tisku, aby ho měla k dispozici veřejnost. Ubylo by problémů. Jeho hodnota spočívá ve Tvých praktických zkušenostech matky a pejskařky (y) .

 16. Eliška je sedmiletá útulková fenka, když jsem přinesli Míšu, tak ho oblízla a má ráda. A jednou mě dojala – byla jsem doma sama s Míšou a v kuchyni začalo hořet – rychle jsem tedy dala Míšu na velkou postel v pokoji, byly mu asi dva měsíce, on řval jak pavián (urvala jsem ho od prsu) a sama se zavřela do kuchyně, abych požár zlikvidovala. No a když jsem asi dvakrát nahlídla do pokoje, co se děje tam, tak u Míši ležela Eliška, poctivě ho olizovala a vždycky se na mě podívala s takovým ustaraným pohledem „já fakt dělám co můžu, ale on furt brečí“ 🙂

 17. Skvělé zasvěcení do soužití dítěte a psa! Je fakt, že pokud jsou rodiče rozumní a pes má v ně důvěru, konflikt většinou nenastane. Vybavuje se mi obrázek, jak jedna z holčiček sedí na zemi s krajícem chleba. Jedno ukousnutí ona, druhé pes v bratrském dělení. Pes v klidu čekal na svůj díl, jakoby uměl počítat – jednou ty, jednou já. Věřil, že part’ák bude spravedlivý. Druhá holčička také balancuje na zemi, drží jednu stranu plyšáka, pes druhou a tahají. Ač je pes silnější, nechává jí náskok, je to 1:1. Až když dojde na verbální projevy moje/brrrr, beru hračku a nedostane ji nikdo. Byli s tím spokojeni a šli si hledat jinou zábavu.
  Tím chci jenom opět vyzdvihnout důležitost oboustranné důvěry a spravedlivého přístupu. Vlastně je to ten samý faktor jako při výchově dětí.

 18. Úplné OT, ale mezi papírováním a lepením obálek, než zas poklušu na poštu, jsem mrkla ke gorilkům, jestli mi ředitelka pavilónu a chůvičky Bikču nebijí a málem jsem vsrkla nosem punč, co jsem si před chvílí přitáhla z jarmarku pod okny.
  Bikira nemá ráda červenou řepu a protože je vychovaná, jak ve vychovaná, tak co nemá ráda nezahazuje, ale vrací zpátky ošetřovatelům. Představa, jak vybírá z dřevítky kolečka řepy, ťuká na přípravnu a cpe skrz mříž zpátky tu ošklivost, mne dočista uchvátila. (rofl)

 19. Nemám čas číst diskusi, ale jen mé zkušenosti bezpsí matky. Od začátku se snažím pěstovat Rysíkův vztah ke zvířátků. Bohužel zrovna než se narodil, tak v rodině umřel jeden pejsek a jedna kočička (druhá, když byl ještě malý) a tak bezprostředně v rodině máme jen fenu hovawarta a to u mé tety, která naštěstí bydlí vedle mojí mámy. Fena je vychovávána ke kladnému vztahu k dětem, teta s mámou mají dohromady šest vnoučat. Ve vítací fázi je potřeba hlídat, je trošku neřízená střela, ale jinak je to v pohodě. S dítětem si aktivně nehraje, nebaví ji to, ale nechá se muchlat, osahávat a umí bezbolestně vypáčit ze sevřené dlaně dobrůtku (nedokážeme Rysíka donutit, aby podával dobrůtky na natažené dlani, to to radši hodí na zem). Jinak prostě většinou leží kousek od dítěte a sleduje ho.

  Rysík je ve vztahu ke zvířátkům i lidem váhavý. Rád by si na ulici pohladil každého pejska, ale než sebere odvahu, je pes pryč. To má své výhody, vím, že ho nemusím chytat přispatření psa v dáli. On k němu přímo nepůjde, a když k němu půjde pes, tak mu uhne (samozřejmně, že u neznámých psů se snažím už z dálky číst psův výraz, ale většina dítě prostě mine). Pokud se s páníkem/paničkou zastavím na kus řeči, dojde i na pohlazení. A kam to zajde, když mají čas, to jste viděli na Mikulášském venčení. Uznávám, že přítomným Zvířetnickým psům jsem bezvýhradně věřila (jsou i tací, kterým tolik nevěřím, nebo je neznám, ale ti tam nebyli). Přesto jsem se u Anky i u Toníka ptala, jestli nevadí, když za nimi vleze pod stůl. Anku pak jednou zpod stolu vyhnal, což mi bylo líto, ale bylo to ukázkové. Ona ležela a odpočívala a on tam jen vlezl a pohladil. Protože neměla na prcka náladu, tak se prostě zvedla a odešla pod jiný stůl. Jsem za Zvířetnické bezproblémové psy vděčná, protože na nich se vztah k psům dá krásně cvičit, jen je potkáváme málo často.

 20. Zdravím.Děti a psi,to je teda hutné téma.Já jsem byla vlastně psem vychována,Rita mě hlídala avlastně mě naučila jak se chovat ke psům.Když jsem měla Rona,bratr měl malé děti a nebyl ze strany psa žádný problém,děti mu mohly dělat cokoliv.To samé u babiččina pudla,od dětí si nechal líbit cokoliv.V té době jsem měla už i fenu pudla velkého a ta teda tolerantní nebyla.Dokázala si zjednat respekt ale bez újmy na zdraví dětí.A od doby kdy mám kníračky,tak to jsou zase hodně a hodně tolerantní holky.Ritu jsem si pořídila když neteř měla malého/ročního/ Kubu.Jak takové malé štěně bylo k mimískovi jemné,to se hned tak nevidělo.Jediné nebezpečí bylo poražení mrněte,ale zuby se používaly jen k odebírání jídla malému.Ale připojuji se k pravidlu nikdy nenechat dítě a psa bez dozoru.

 21. Provdala jsem se do rodiny,kde se léta děti vychovávaly v přesvědčení, že psi jsou tu proto, aby kousali, koně aby kopali a voda, aby se v ní člověk utopil. Na tchyni šly mdloby pokaždé, když viděla, jak děti muchlují naši dogu Lindu, jak se vozí v družstvu na koních, chovají si malá selata a krmí se mnou telata. MLP šel naštěstí svou cestou a jako nadšený biolog má názory zcela odlišné než zbytek jeho rodiny, obzvláště ženská část, která je při spatření jakéhokoliv psa, i naší Giny, neuvěřitelně hysterická. Nepomůže vysvětlování, že jakákoliv zvířata od psů přes koně až k hospodářským zvířatům, nesnášejí hysterii. Jednou se k naší Eiši hnalo dítko s rukama nad hlavou a řevem -dalmatin, dalmatin !!! Eiša, která nikdy na nikoho sama nezaútočila a dětí si nevšímala, se postavila do pozoru s vyčkávacím výrazem v ksichtě. Zavelela jsem klidně dítku, – nekřič, a dej ty ruce dolů.., a vysloužila jsem si nadávky od přicházejícího tatínka, že ten nebezpečný pes má mít koš a vodítko a jak si dovoluju řvát na jeho dítě. Odvětila jsem, že to dělám v zájmu toho dítěte a vypadla radši pryč. (devil)

  1. V takových situacích rodičům říkám něco jako – jó, jí děti, dvakrát týdně musím jedno dítě přidat do krmení, ale jedno měla včera, a další bude v misce až pozítří. Asi mám dost velkou kliku, že jsem zatím nenarazila.
   Nekřičer a ruce dolů a klidně stát je fakt hodně důležité, bohužel málokdo to ví…

  2. Hysteričtí otcové jsou ještě horší než hysterický matky. (fubar)
   Ale hláška „Nekouše ten pes?“ – „Ale jasně, maso a kosti.“ funguje celkem dobře i mně.

 22. Napriek 5+8 musim napisat,ze clanok a aj diskusia su užasne,hrozne sa bavim,fantasticke.A jedno OT:že mam pravdu,Vave je mimozemstan.Spocitajte si to/co len ja viem/parcik pred barakom,muž,kocky,pes,deti,vnucatka,rucne prace-a ake!!!,veduce postavenie v praci,pisanie,organizovanie akcii na zviretniku,vedenie domacnosti.Je MIMOZEMŠŤAN!!!
  A dakujeme cela rodina za uvitanie Terezky.

  1. Dodatečně gratuluji k Terezce. Však my Rysíkovi sledujeme všechny Zvířetnické nevěsty a věru bude z čeho vybírat ;). Ale ono i těch kluků je tu dost. Tak ať vám Terezka dělá samou radost.

  2. Verenko! (h) To jsi mě rozesmála. (nod) Jsem jen velmi ooooslapá pozemšťanka. (yawn)
   Papa, jedu mimo Prahu, vrátím se až pozdě večer. (wave)

 23. Krásná abeceda, to byl teda skvělý nápad! A všechny díly, které jsem zatím četla, jsou vysoce zajímavé i pro mne jako člověka v současnosti bohužel nepsího. A spousta věcí z dnešního článku Dedé je výborně aplikovatelná i na sžívání staršího sourozence s mladším. 😀 😉 :O
  A taky něco O.T. :
  Tohle mi připadá jako výborný nápad, automobilisti, co tomu říkáte?
  http://www.novinky.cz/vase-zpravy/moravskoslezsky-kraj/bruntal/2121-2147-stare-autolekarnicky-nevyhazujte-jeste-mohou-byt-uzitecne.html
  Samozřejmě, do Krnova kvůli tomu asi jezdit nemusíme …

  1. 😉 já je dávám do útulků…..už dávno, vždycky, když si kupuju novou nebo mi prošla…

 24. Byli jsme jednou s Arinkou na návštěvě u známých, které znala. Známí pak vlastnili 14 letou dceru, která se zrovna dostala do puberty a bralo ji to tedy fest. Vyváděla, vřískala, hádala se, mávala rukama, nohama. Arina v životě po nikom nechňapla – ale tohodle spratka už měla dost.
  Takže najednou, aniž stačil kdokoli zareagovat, držela milostivou slečnu za nohu. Nestiskla, nic jí neudělala, ale stejně to mělo zázračný výchovný účinek – milostivá už ani nedutla…. 😉

 25. Kuba se psů bál od doby, kdy na něho jako poměrně malého ošklivě vyjel dobrman. Hlavu měli stejně vysoko a zubatá tlama mu ječela do očí. Takže přes Alexinu Klérku jsme zjistili, že psi děti nežerou, byť to už byl ve věku, kdy mi to i věřil. Pak jsme si vzali útulkovou Betku a tam se bohužel stalo to, co se stát může- paní v útulku neodhadla pejsku od osamělého pána a psina neustála provoz naší rodiny i bydlení v rušné čtvrti a začala napadat lidi na ulici včetně malých dětí, i jakékoli návštěvy u nás doma. Naše děti ne, ale jinak se situace stále horšila. Nakonec jsme zavolali do útulku a ptali se, jestli je takové chování u ní běžné a útulek nás sám požádal o vrácení psa. No a pořídili jsme Borůvku. Borůvka zatím nemá zkušenosti s miminky, pouze s batolaty na ulici. Rozumné maminky se zeptají, jestli si děti můžou psa pohladit, hloupé maminky škubnou dítětem, které by si chtělo pohladit psa nebo jen řekne, že je tam pes, a hystericky ječí: „Nesahej na něj! Kousne tě!“ A že takových nebylo málo. Švagrovy malé děti jsem musela vyškolit, že pes není hračka a ve chvíli, kdy Borůvka byla vyhlazená ze světa, jsem jim řekla, že pejsek si už nechce hrát. Kupodivu jsem za to byla stižena nevlídnými pohledy nepsích dospělých, že dětem nic nedopřeju. (think)

 26. Dítě ze psí rodiny se rychle naučí číst psí chování. Prostě se naučí psí řeč. Kora vždy jemně ale důrazně upozornila dítko, že to už ne. Až jsem se divila o kolik bylo psí zabručení (nechci říci zavrčení, tohle mělo jiný zvuk) lepší účinek, než napomínání. Takové dítě obvykle umí číst i řeč cizího psa. Podobně pes zvyklý na děti se obvykle umí zachovat slušně i v přítomnosti cizích dětí. Rozhodně nepanikaří. I když Ginny se opravdu bojí vřískajících dětí. Jako asi roční ji honila malá strašlivě vřískající holčička. Ginny skoro panikařila a strašně se bála. Od té doby před vřískajícími dětmi utíká. A kdyby nemohla utéci, nevylučuji, že by se bránila. Asi by nekousla, ale určitě ze strachu chňapla. Prostě takový zážitek psa poznamená.
  Ještě bych upozornila – pes by měl mít možnost si od dítěte odpočinout.
  A opravodový problém je v případě, že se setkají děti, které neznají psy nebo psi, kteří neznají děti. Tam je nedorozumění hned. Nepsí dětské návštěvy hlídám zrakem ostřížím. Oni si fakt nerozumí.
  Rozmazlený nevychovaný pes nebo rozmazlené nevychované dítko je problém sám o sobě. Oba bych měla sklon kousnout sama. Byla bych pak utracena jako agresivní?

  1. Ano, děti z nepsích rodin jsou „nejnebezpečnější“. Obzvláště, je-li maminka či oba rodiče, ve vztahu ke zvířatům, poněkud hysteričtí. Konflikt zaručen….

   1. Tak tak. Když byla Fleurka malé štěně, cca 10 týdnů, přijela se na ní s dětmi (2 a 9 let) a švagrem podívat švagrová. Dvouletá neteř v ruce sáček s piškoty, no to naše třeštiprdlo je cítilo a tím začala asi nejhorší půlhodina v životě naší Fleur. Začala se dožadovat piškotů, neteř začala ječet, ruce nahoru, synovec začal bulet, že je štěně zlé. Švagrová střídavě ječela na štěně, na nás , na švagra…., pak když jí štěně pošlapalo „střevíčky“, roztrhlo drápkem silonky, tak začala být úplně hysterická a konečně vypadli. Trvalo snad půl roku, než na to Fleurka zapomněla, stačilo, aby v dálce viděla dítě a už se ježila a bublala…

  2. Evo, nejdřív bys musela na veterinu, aby zjistili, jestli máš vzteklinu, ne? A pak teprve by se řešil další postup!

 27. Jako mladí novomanželé jsme si pořídili velššpringeršpaněla. Byl roční, když se narodil Kuba, protože jsem byla týden na rizikovém tak dva týdny skoro nežral a přinesené miminko skoro nezaznamenal. První kojení ho Bimbo držel v náručí a seděli v křesle naproti nám a potom nastala fascinace miminkem. Na zahrádce zanechaný kočár střežil a když se miminko rozbrečelo vyskočil na kočárek a houpal. Pokud to nepomáhalo, přišel pro mne. Lezoucí Kuba v ohrádce byl jen na chvilku – během několika dní secvičili jak ohrádku překonat. Bohužel jsme měli v obýváku strmé schody na půdu, takže jsem před odchodem na záchod zavelela Gastonovi, že Kuba nahoru nesmí. Po návratu jsem jen polkla, protože ho tam Gaston za plíny transportoval – Kuba tam sice nelezl, tím vyhověl mně, ale byl tam a tím vyhověl Kubovi. Takže chodili se mnou a seděli proti mě na dece. Vstávat se učil Kuba u psa drže ho za uši, vařené vemínko ochutnal v roce. Nelze jen tak vypsat, co spolu zažívali a následně zase Kačenka s Gastonem II.
  Rodině s dvěma malýma dětma vydali v útulku novofudlanďana bez toho, že jeho reakci na děti znali. Dodnes jsem jim vděčná

  1. Moc hezké (handshake)
   Akorát se divím, proč vemínko vařené, proč Kuba nebarfuje syrové 🙂

   1. Kubovi je dneska 25, ale stejně ani dnes nebarfuji a maso dávám syrové jen některé a některé vařím. Třeba vemínko by Majda nenavyklá kousání vůbec nevzala

 28. hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Dede, dík za další „písmenko“. Moc pěkně se nám ABeCeDa plní (nod) Praktické poznatky z půlročního občasného soužití mamuta s mimíšem dodám k praktické části od Kačírka (wave)

  Heč – včera ani v noci tady nic nenasněžilo. A čerpadlo již čerpá !

 29. Milá Dede (inlove) , Tvůj článek by se mělo rozdávat maminkám v těhotenských poradnách – samozřejmě s dodatkem od Rputinky! (chuckle) (inlove)
  Přeju všem krásný den! (h)

 30. Doplnila bych, že nutno též dávat pozor, aby batole neužíralo psovi z misky. Je lepší, když má každý svou vlastní……. 😀

  1. Jo, já jako malá měla jednou blbý nápad, že chci jako pejsek z misky. Pak jsem zjistila, že je to nepohodlné a vrátila se k normálnímu talíři. Ale zkusila jsem si to. Pravda, jídlo jsem měla vlastní.

  2. U babičky na dvorku byli léta Punťové, generace Punťů všech možných velikostí, míchaných ras, prostě vetajové, čibotrové a těm podobní. Vždy byli menšího vzrůstu a chlupatí. A vždy dobří hlídači, ale milí mazliví pejsci. Ten nejmazlivější si nechal všechno líbit, až jednou, když jsem mu jako dítě chtěla srovnat vypadané kostičky od obědového králíka zpátky do mističky, že mně pěkně pokousal na ruce. Nechal se tahat za ocásek, za uši, strkat prsty do tlamičky, pošťuchovat, ale jak šlo o žrádlo, tak to si to náležitě hájil. A přitom já jsem chtěla jen aby měl okolo mističky pořádek! No, od té doby jsem si dávala sakra pozor. Ani jsem to tenkrát neřekla, když se naši ptali, co se mi to stalo na ruce, svedla jsem to na roztržený drát v plotě, kterým jsem prolézala, aby Punťu netrestali. Byla to jen a jen moje vina, to mi bylo jasné i přes nízký věk. A protože jsem byla spíš takový kluk a vlezla všude, tak mi to naši i věřili.

  3. Tak tenhle problém řešili zcela vážně u mé švagrové, když bylo synovci mezi dvěma až čtyřmi roky, protože on byl opravdu dítě nezřízeně milující cokoliv poživatelného, a tak jejich jezevčíkovi i oběma domácím čičinám chodil luxovat misky – a jednou ho dokonce přistihli, jak si nabírá rukou z kyblíku pomyjí pro jejich čuníka. Pravda, pomyje kromě kuchyňských zbytků obsahovaly i ovesné vločky, podmáslí a vařené brambory, ale švagrová z toho tehdy byla na Chocholouška. Jinak v naší rodině vždycky dospěláci dokázali pesy i čičiny před dětmi „obhájit“, takže vlastně ani napamatuji, že by došlo k nějakému incidentu. Ale je faktem, že když byly děti malé, tak byl vždycky – hlavně u babiček – přítomen dospělák, když si dětičky chtěly hrát s pejskem, kočičkou nebo králíčkem z dědovy králíkárny…

 31. Dala jsem si pauzu ve výrobě fotokalendářů a tady je takové zajímavé téma! Moje bezzvířecí děti jsou odmala zvyklé na imperativ „na cizí psy se nesahá“ (tedy bez vyzvání majitele). Tento zákon bez výhrady respektují. Problém nastal v rodině – babička má zcela nevychovaného jorkšíra se zbytnělým teriéřím egem, švagr jen o málo vychovanější kníračku. Děti se tak vlastně nikdy nepotkaly s „normálním“ psem, neumějí tedy číst psí chování. Na zvířetnických setkáních se jim pejsci moc líbí, ale pro jistotu si drží odstup. Co kdyby je třeba Krejg sežral jako ten bláznivej babiččin jork? Ale postupně se to lepší, jejich favority se postupem času stali Pedro a Borůvka. Pedro proto, že jsme ho s Vílou pomuchlaly u Lucíška ještě dřív, než se z něj stal Pedro a Borůvka … no, asi že je to Borůvka 🙂

  1. Borůvka hokejistovi ochotně probíhala osmičky kolem nohou, takže byl nadšen, jak ho poslouchá- bodejť, když v té ruce, co jí ukazoval kudy, držel piškot 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN