PŘÍRODA: Předvánoční nadílka u nás doma,16. prosince 2010

Rok se chýlí ke konci. Značně vlhkou zimu vystřídalo ještě vlhčí jaro a nastalo nám nezvykle mokré australské léto. To máme za to, že po deseti letech sucha nám letos nad Pacifikem vládne La Niňa a to u Klokanů znamená, že skoro furt prší.

Příroda se jako kouzlem proměnila. Hnědá, vyschlá a sluníčkem spálená krajina se zazelenala, až oči přecházejí. Buš zarostl čerstvým podrostem tak, že se téměř projít nedá, na pastvinách se vlní vysoká, brčálově zelená tráva. V každé úžlabině zurčí potůček nebo bystřina. V nich jsou ryby a raci, ve větších řekách jsou opět plevelní kapři a žádoucí pstruzi. Život v přírodě díky vodě explodoval a tak je více hmyzu, včetně drzých much a komárů. Pavouků je v buši nepočítaně a na každém kroku procházíte pavučinou.

Po ranní procházce bušem s Habsburky jsme jimi obalení. Nyní už jen čekáme, kdy nás postihne bleší kalamita a krajina se začne hýbat miliardami blech. Na pastvinách je hodně telat a jehňat, v buši malých klokáňat, kterým se tu říká joey. Jak jsme na vlastní kůži poznali tak je také více hadů a hadic, povětšině jedovatých jako utrejch. Proto je radno se ve vysoké trávě dobře dívat kam jeden šlape a dělat melu. To pak každej rozumnej had i hadice raději z cesty uhne.

Jak většina čtenářek a čtenářů ví, bydlíme v Modrých horách, asi 80 km od City of Sydney na západ, Na zdejší poměry to je vlastně předměstí. Bydlíme však na kopečku, zhruba 275 metrů nad mořem a na východ vidíme Sydney plains, tedy sydneyské planiny a na obzoru siluetu City a slavného věšáku na kabát, čili Sydney Harbour Bridge.

Má to jednu velkou výhodu. Když trochu víc naprší, tak voda pěkně a způsobně odtéká s kopce a nezpůsobuje nevhodné záplavy jako v krajině rovinaté. Letos to je obzvláště vítané. Prosincové počasí nám připomíná svým rytmem tropické počasí zdejšího severu. To znamená teplo až horko a vysoká vlhkost vzduchu, takže sauna zdarma. Po poledni toto parné podnebí zpravidla vytvoří bouřky a pak je veselo.

Stačí zahřmět někde v dáli, jeden to ani neregistruje, ale to povídejte našim Habsburkům. Že vlastně někde zahřmělo, to víme díky jim. Začnou být velmi hodní a uklízí se do míst, kde se cítí bezpeční. Ferdinand obvykle zamíří k počítači, kde má na zemi svůj polštář. Nelehne si ale na něj, ale mě přímo na nohy. Maxmilián tato místa útěchy mění, ale obvykle to je pod gaučem nebo postelí někdy v koupelně pod umývadlem nebo ve sprše. Zrovna jako odpoledne 16. prosince.

***

Den jako v prádelně, 31°C a polojasno. Čokli po ranní procházce bušem polehávají různě po baráku a nejeví moc zájmu o nějakou aktivitu. Domečkem povívá vlahý vzdoušek, máme všechna okna a dveře otevřena a tak si jeden připadá skoro jako pod stanem. Těm, co si to uvědomí, připomenu, že všude máme sítě proti hmyzu, jinak by nás letos samou radostí sežral. Luft bzučí jako by se fčely rojily, ale jsou to krvelačné mrchy, které když mají možnost, tak zabodnou svůj sosák do vaší kůže, aby se nasosaly krve.

Zrovna tu máme na pár dnů našeho vnuka Fynna, už tu vypukly školní prázdniny a moje žena Míla ho po obědě spakovala a odvezla k Joyce, jeho druhé babičce, co bydlí asi jen 5 minut od nás autem. Psi i kocour Packa někde v domečku spokojeně pochrupovali a já jsem se vrhl na e-poštu. Je to u nás denní nutnost, chodí nám v průměru 70 majlíků denně a tak aby se schránka nepřeplnila.

Jak se tak prohrabuju tou poštou, tak mě najednou žuchne na nohy Ferďas a vrhne na mě pohled plný obav. Je mě to jasné, někde v dálavách zabouřilo. Blíží se druhá hodina odpolední a tak to je letos normálka, že ano? Pak dostaly události jaksi rychlejší spád. Denní světlo náhle zmizelo, skoro jako když se vypne vypínačem. Nastalo šero, skoro tma. V domečku jsem musel rožnout světlo, abych viděl, co dělám.

Preventivně jsem vypnul počítač a modem, tady dovedou blesky činit divy a odrovnat domácí spotřebiče jen to fikne. Než Wokna XP stačila počítač zcela vypnout, tak byl domeček bez elektřiny. Skoro potmě jsem vybalil foťák, abych to fšecko zaznamenal. Při tom jsem se díval, kde je Max a ten byl zalezlý pod mojí postelí, jen špička ocasu mu vykukovala. Kde se schoval kočičák Packa, na to jsem nepřišel a začal jsem fotit tu tmu. Jinak, mimo občasného blesku a zahřmění bylo stále 31°C, klid a neskutečně dusno. Příslovečný klid před bouří.

Jako švihnutím kouzelného proutku se vše ve vteřině změnilo. Zafuněl prudký vichr a já nestačil zavírat okna a dveře domečku. Vzápětí nahoře otevřeli stavidla a spustil se liják, který byl vzápětí vystřídán hustým krupobitím. Mela jako na bojišti. Kroupy, velké jako golfové míčky se začaly hromadit na střechách, balkonech a celé krajině. Blesk za bleskem ozařoval jinak temnou krajinu a rachot hromu prakticky neutuchal.

Živly se bezuzdně rozdováděly. Teplota během pěti minut spadla z 31 na 13°C. Snažil jsem se fotit, ale světelné podmínky byly takové, že i přes nastavenou nejvyšší citlivost na digitálu (1600ASA) byly časy i při úplně otevřeném objektivu poměrně dlouhé. Ale přesto se nějaké fotky jakž takž povedly.

Toto divadlo trvalo necelých 10 minut. Přesto, jak jsme později zjistili, stačilo spadnout 65 mm vody. Tedy ledu, který se pak rozpustil. Max po bouřce čuměl na kroupy jako puk, nikdy nic takového bílého a studeného neviděl. Tyto maxi kroupy padaly jen velice lokálně, o pár set metrů dál taková spoušť nebyla. Ale v našem okolí jsou stromy zbaveny listů, zahrádky sice zelené ale bez kytek a některé střechy, jako u souseda nad verandou, děravé jako řešeto.

Auta, co byla v tu dobu venku mají důlky v karoserii a některá i rozbitá okna. U nás stačily kroupy zlikvidovat zahrádku, odlistit lípu, plumérii a jiné keře a stromy před domečkem, zrovna tak jako fíkovník a bezinku za domečkem. Zeleninová zahrádka a Míliny orchideje dopadly celkem dobře, díky sítím, pod kterými jsou. Sítě jsou pružné a kroupy pouze zachytily, ale nedovolily jim poničit co je pod nimi. Budou se sice muset trochu popravit, ale ujde to. Kroupy v síti nad zeleninovou zahrádkou rozmrzaly až do večera.

Další fotky najdete zde

Aktualizováno: 21.12.2010 — 00:14

40 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Bourky s hromama a bleskama strasne miluju – nikomu je nepreju, ale fascinuji mne a fascinovaly od mala. Kdyz se takova bourka blizi a hromy zdalky duni a brblaji, jsem si od mala rikala, ze Pan Buh se na lidi zlobi. A kdyz to u nas spusti, tak to taky stoji za to. Ovsem Svehlovic stromu a zahradky je mi moc lito. (h)

 2. Jirko, to vaše krupobití se dostalo až do našich zpráv, když to hlásili (a ukazovali záběry), hned jsem si na vás vzpomněla.
  Já jsem zde zažila kroupy myslím jen jednou a bylo to jen takové hrášky. Manžel ale vzpomíná, že mu krupobití kdysi dávno jednou pěkně poďobalo celé auto. Já si zase pamatuji z dětství, jak jsme zažili na chatě velké kroupy (tedy v mé holčičí paměti), vzpomínám si, že jsme je pak s ostatními dětmi shrabávaly do kbelíčků, shrnovaly a házely po sobě.

  Ale přírody je mi vždycky líto, když je nějaká nečekaná, tedy nesezóní kalamita – vodní, sněhová, kroupová, oheň apod. Teď právě trpí silnými dešti v Kalifornii, po předešlých nekonečných požárech tam není dostatek stromů, aby zabránili sesuvům půdy a má pršet ještě pár dnů.

 3. Stejně je zvláštní, že zatímco my tu máme zimu (v Praze dneska zase sněžilo (fubar) ), tak vy protinožci takhle vyvádíte…
  No ale tu bujnou (ano, brčálovou 🙂 ) zeleň vám přeju (f)
  Ať se rostlinstvo brzo otřepe!

 4. Uff. To byla pořádná čina. Snad se rostlinstvo brzo vzpamatuje.

  Ehm, jak když chtěl někdo z Evropy poslat vánoční pohlednici a příliš přitlačil (wasntme)

 5. Tak u George to vypadá na bílé Vánoce… S kroupami fakt není o co stát, taky už jsem zažila situace, kdy jsem rezignovaně rozkládala deky před okny, abych ty případné střepy líp posbírala…
  Už dávno jsem se chtěla George zeptat, jestli nějak řeší ty jedovaté potvůrky z hlediska psů – myslím při procházkách pavouky a spol. Ale zdá se, že psiska si poradí?

  1. Zvířátka si s jedovatkami poradí asi tak že je ignorují. Zrovna jako někteří lidští jedinci. Jedovatky samy od sebe v převážné většině neútočí. Jsou zlé jen když jsou překvapeny a nebo v sebeobraně. Proto je dobré dělat v buši trochu melu a ony utečou a nebo se schovají. Dokonce i velcí pavouci. Akorát našeho prvního zdejšího psa Wlademara jsme museli učit nelovit hady, což on moc rád. Nutno říct, že se jedovatým zubiskům uměl mrštně vyhýbat. Nakonec umřel stářím v šestnácti letech.

 6. Jiří, to tedy je nadílka. I my s pánečkem koukali jako puky nejenom Max :-))).
  Jednou jsem zažila podobnou bouři (ale na štěstí bez ledových krup, jenom tekutou vodu), při vyjížďce do lesa s koňmi. Náhle začalo být ticho, změnilo se světlo, mazali jsme cvalem z lesa ven, ale už bylo pozdě, spustilo se boží dopuštění, do lesa zpět jsme se báli, mezi vesnicí (a stájemi) bylo asi kilometr volné planiny a museli jsme podjet pod vysokým napětím. Koně šíleli a já když to nyní píšu, tak je mi zase špatně. Do stáje jsme dojeli opravdu durch promoklí, sedla se rozklížila a musela být dána do opravy. Od té doby se bouřek bojím, přiznávám se.

 7. Něco podobného se před pár lety prohnalo nad částí Ostravy. K nám to došlo už jen jako slejvák. Já zrovna dobetonoval základy pro kurník a šel jsem se umýt. Jak jsem zjistil, co se žene, běžel jsem honem zakrýt čerstvý beton. Měl jsem na sobě jen slipy, gumáky a koženou bundu (ta mi padla pod ruku). Gumáky byly zcela k ničemu a schly asi 3 dny, bunda asi týden – nikdy jsem neviděl, že by kůže mohla nasáknout tolik vody.
  Známým tehdy kroupy zničily střechu (novou) a jejich auto přežilo jen díky tomu, že jejich 15letý syn zajel rychle do garáže. Sám se kryl plastovou přepravkou na zeleninu, kterou kroupy úplně zničily!

 8. Jojo, takový salát jsme měli ze zahrady v červnu tuším 2008, jak měla Lucíšek promoci. Jeli jsme autem z Brna a ta smršť postupovala kousek před námi. My jeli (a chvíli stáli) jen v lijáku, ale ten stál za to. U Hradce Králové jsme začali sledovat kroupy zblízka – silnice byly plné větví a listí. A doma bílo… Stromy přežily všechny, jen neměly ten rok ovoce, ale kytky to schytaly zle. Jsem moc ráda, že Míliny kytky byly chráněny tou sítí a síť vydržela… Mávám do Klokánie (inlove)

 9. Georgi,to teda bolo a pre mna dve vyborne veci:1.Mam t.č.koiegu v Australii u syna pri Sydney a je uplne vyjaveny,ze viem,ze su tam burky a padali krupy2.Karel mikyska pri komentovani majstrovstiev v krasokorculovani uzival pri popise kostymov spojenie brcalove zelena.Ako slovenske dieta som absolutne netusila,aka je ta brcalova-ale zvukove som to slovo milovala.Takze trava v australii je brcalova? Musi byt krasna.Stastne a pozehnane Vianoce v brcalovej krajine.

 10. Jednou jsme se na táboře vyrazili koupat, měli jsme to tak kilometr a půl, bylo horko, takže jen plavky a ručníky, sem-tam někdo tričko. Byli jsme v lese, takže té zatahující se oblohy jsme si všimli, až když bylo pozdě. (Zas na druhou stranu, ještě že tak, protože u řeky byl most, ten nás zachránil od nejhoršího, kdyby nás to chytlo na půl cestě zpátky, bylo by to o hodně horší) Spustilo se dobré krupobití, stáli jsme pod mostem v jednom klubku, všechny ručníky přehozené zvenku okolo té lidské hromady, byla nám hrozná zima, ale všichni jsme se chechtali. A když to skončilo a šli jsme zpátky, tak nám mrzly nohy (některé z nich bosé) od těch krup na zemi. Jen mě trochu mrazilo, když jsem viděla ty přelámané stromy, zlatej most.
  Souhlasím s předřečníky, když už krupobití, tak někde v dobrém úkrytu… A ať je zahrádka brzy zase v pořádku.

 11. Asi ve mně částečně dříme nějaký ten živočich, protože bouřku nesnáším, bojím se jí a zalézám, jako oni. Jestli je to trochu dáno i tím, že jsem viděla 2x udeřit blesk do chalupy, která pak vzplála jak věchet (Maxovka na Rýchorách a chalupa našich sousedů nahoře na kopci, která byla do hodiny pryč, zbyl jen komín, kameny v síni a zápraží), to nevím, ale prostě před tímto živlem mám opravdu respekt. Kroupy jsem párkrát zažila, naštěstí nezničily auto, ale zahrádka po nich vypadala jako čerstvé oraniště. Kdepak, bouřky já silně nerad!

 12. To jsem u nás zažil jen jednou. Měli jsme ze zahrádky míchaný salát. Máma plakala a já skřípal zuby. Jinak je s každého Vašeho článku znát jak tam tu přírodu máte rád. 🙂 Docela to obdivuju, já bych se s Austrálií asi skamarádit nedokázal. Je tam největší koncentrace nejrůznější jedovaté žoužele na světě a ty blechy…to teda…. (sweat)

 13. Krása, miluju bouřku, teda když se na ní můžu dívat skrz zavřené okno 😀
  Ale jednu takovouhle jsme letos v červnu zažili na Lipně, kdy jsme byli na kolovýletě, na kopci za Zvonkovou, a nad námi se strhlo tohle dopuštění. Kolem nás jiskřily ohradníky pro krávy, nad námi vedení vysokého napětí, kroupy nás zatloukaly do země, stromům se lámaly větve – teda takhle v gatích jsem snad ještě neměla…..

  1. Já zase zažil bouřku…takovou normální….ve věži hradu Bezděz. Dokonale jsem pochopil proč pak krále Václava II. tak děsil zvuk hromu.

    1. Jako malé holčičce? Promiň, ale velmi pochybuju. Je to peklo. Václava pak hrom idiosynkraticky děsil celý život.

 14. Uf, bouřku s krupobitím, kdy teplota sletěla dolů ze třiceti asi na patnáct, jsem tady na Moravě zažila jen jednou, na Buchlákách- a víckrát nemusím, kroupy se rozpouštěly ještě dvě hodiny a bylo jak nasněženo, byť byl červenec… A to nebyly ani tak veliké, a přesně si pamatuju, jak dopadla rajčata- ani lísteček, občas dva na vrcholku a úroda ten rok z nich byla do jedné misky… Vypadá to šíleně, Georgi, vy i ty kroupy máte větší 😉

 15. Úžasné!!! Miluju bouřky, zvířátek (dog) a kytiček (f) je mi líto, ale takový australský ragl, to musí být něco! (rain) (rain) (rain) A bacha na ty (bug) (bug) (bug) !

 16. Na tú spúšť sa až zle pozerá. Niečo tomuto podobné zničilo na jar vinohrady na západnom Slovensku:-(

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN