MLSOTNÍK: Znáte ježaté vanilkové rohlíčky? A pasiáns?

V každé rodině se uchovávají a dědí ty nejlepší recepty na vánoční cukroví, na všechny ty vanilkové rohlíčky, pracny, linecké, išlské, švýcarské tolary, plněné ořechy, masarykovo,… A všichni jsou přesvědčeni, že jen jejich recept je ze všech ten nej.

Přesto vám zkusím nabídnout naše vanilkové rohlíčky. Jsou vhodné pro osoby nešikovné a patly-matly, co nejsou schopny ukoulet souměrný rohlíček za méně než 15 minut. Poctivě jsem to zkoušela. Nejednou. Prostě toho nejsem schopna. Tak jako nemohu přivřít jen jedno oko, nezapískám, nenakreslím, nenarýsuju… A taky neukoulím ani 10 kusů souměrných a alespoň podobných rohlíčků. Co teď?

Naštěstí jde pravděpodobně o rodové zatížení, takže tento problém řešila a vyřešila už babička přeslicová. Dědeček klempíř nabídl své šikovné ruce, nikoli však ke koulení rohlíčků. Postavil se k tomu jako chlap a „vymyslel mechanizaci“. Z pocínovaného plechu vytvořil válec na konci opatřený šroubením, k tomu víčko s vkládací předlohou. Používala se vždycky jen jedna. Hvězdička. Vyrobit dřevěný píst, přesně na míru, už nebyla žádná věda.

A teď už jenom upravit těsto. Nesmí být moc tuhé, protože jinak by píst neutlačil ani Frištenský. Inu co, přidáme trochu ořechů a tuku. Těsto se uhňácá, nedává se do chladu odležet, aby neztuhlo, ale hned se po částech vkládá do válce a pístem se vytlačuje dlouhé ježaté hovínko. Nakrájí se na přiměřeně dlouhé kousky, kousky se ohnou, přesunou na plech, upečou a obalí v cukru. Jde to, jak když hrom bije. Tak rychle, že jsem nestihla fotit průběh, mám až fotku výsledného produktu.

Babička pekla vanilkové rohlíčky nejen na vánoce, také vždy když čekala nějakou větší sešlost. A taky nebyla žádný troškař. Základní rozpis totiž počítá se 74 dkg mouky. A pamatuji si, že občas pekla i z dvojité dávky.

Vanilkové rohlíčky

Rozpis:

74 dkg polohrubé mouky, 44 dkg másla, 20 dkg ořechů, 20 dkg cukru, 2 celá vejce, 2 kávové lžičky prášku do pečiva.

Klasické rohlíčky z tohoto těsta neukoulíte, je moc tučné a „matlavé“. Ale určitě se v mnoha domácnostech najdou masové strojky s nástavcem na cukroví – místo dírkovaného kolečka, kolečko s hvězdičkou. I na nich je možné z tohoto těsta vytvořit ono ježaté hovínko…

Zkuste je, alespoň ze čtvrtinové dávky, tu si peču ke kafi, pro radost a jako vzpomínku na babičku třeba v červenci na Annu.

(čtvrtinová dávka: 17,5 dkg mouky, 11 dkg másla, 5 dkg ořechů, 5dkg cukru, 1 žloutek, ½ kávové lžičky prdopeče)

***

A co ten pasiáns? Nene, tady nejde o karty. Je to taky druh cukroví. A proč se jmenuje pasiáns? Opravdu nevím. Jde o bílkové kávové puntíky skleněné konzistence. Musí křupat. Běda, když zvlhnou.

To se vezme 1 dcl hodně silné černé kávy – extra infarktní síla (asi tak vrchovatá polévková lžíce instantního kafe v 1 dcl vody) a 140 g cukru krupice a svaří se to na nit.

Pak se ušlehají 2 bílky na tuhý sníh. Za stálého šlehání se vlije tenkým čůrkem svařené kafe.

Nakonec se opatrně vmíchá 100 g hladké mouky. Necháme trochu zchladnout a stříkáme na plech s pečícím papírem malé puntíky. Pečeme pomalu, spíš sušíme – asi při 150°C.

Necháme vychladnout na plechu, pak se puntíky snadno sloupnou. Nezdobí se, mlsá se jen tak. Jen pozor, Junior jednou slupnul misku pasiánsu a ještě ve 3 ráno měl oči jak tenisáky a ne a ne usnout.

S tou vodou to opravdu nepřehánějte, jinak to dlouho trvá a člověk (vlastně ženská) u toho stojí a míchá a míchá…

Aktualizováno: 17.12.2010 — 15:35

167 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Pasiáns se sušenky jmenují, protože tradičně se na plech stříkaly ve tvaru barev na kartách (pasiáns, nebo bridge): srdce, káry, kříže, piky, ale jen po obvodu. Vznikly sušenky s nepravidelným otvorem uprostřed. V některých rodinách se provlékaly nitkou a věšely na stromeček.

  1. Týno, ty se povedly (h) (h) Máte nádherné princezny (inlove) A komentáře jsou taky obzvlášť vypečené (chuckle)

  2. Týno, to jsou moc povedené princezny. (h) (h) S tou Sváťou (*) už pěkně šijí čerti, ta bude brzy běhat. Jsem moc zvědavá, co bude říkat stromečku. Andulka vypadá velmi rozumně. (sun)

 2. Dobrý večer!
  Rohlíčky dělám ručně,i když je to časově náročné – ježaté cukroví (protlačené skrz strojek) dělám kokosové.Jsem ráda,že Lapilovic dámy jsou na tom líp a přeju brzké uzdravení (y) .Všem přeju hezký nedělní večer (happy) !

 3. Nevím, jestli jsem osoba nešikovná, ale rohlíčky vyrábím postupem, který je vhodný úplně pro kohokoliv, nesmírně rychlý a navíc je to rodinná tradice, takže mám argument, proč neplácat pracněji 🙂 Těsto rozválím do trochu silnější placky a kruhovým vykrajovátkem vykrajuju měsíčky – vykrojím kolečko, pak posunu jen o kousek, aby většina nově vykrojeného byla ještě ta díra a takhle jedu až do konce těsta (snad je ten popis srozumitelný). Velikost lze regulovat velikostí vykrajovátka. Zcela nezištně nabízím k případnému okopírování, protože plácat rohlíčky jsem zatím zkusila jen jednou a bylo to hrozně na dlouho 🙂
  Dobré cukroví všem.

  1. Neumím válet rohlíčky a navíc mě to nebaví. Od té doby, co tam nedávám lískáče, ale vlašáky, ani nemám výmluvu, že se po sáhnutí na těsto osypu. Ovšem MLP tohle ví a každý rok slíbí, že je uplácá on. Marně přemýšlím, jestli je některý rok opravdu uplácal (tedy co jsou vlašáky). Letos začal a těsto se mu zdálo nekvalitní, tak to skončilo zas na mě, přece jen mám větší trpělivost a lehčí ruku. Ani nevím, jestli jsem tu psala o Rysíkově ukázkovém alergickém záchvatu poté, co si to těsto vemnul do očíček… Nerada dělám rohlíčky, ale MLP je miluje. Jemu by snad stačilo linecké a rohlíčky.
   Jo a už mám naporcovaného kapra v mrazáku. A základ na polévku (vývar, vnitřnosti a obrané vařené maso zvlášť). Pak už jen dodám zeleninku a sesypu to do hrnce. A letos to fakt stihnu!
   Jsem ráda, že Lapilovy holky se uzdravují, i když ani tu menší ještě nepustili.

  2. Letos nějak nestíhám… péct jsem začala dneska (whew) , naštěstí za vydatné pomoci mladší dcerky.
   Tenhle nápad je super (clap) , vyzkouším, na rohlíčky ještě nedošlo…

 4. Betuško, to snád není ani možné, jak jste tam na Severu zapadli sněhem. Ty, pravá moravská puga a kouká Ti chudince jenom hřbet. Vždyť to jsou podmínky pro soby a ne pro dogy, chůdě jedno malé 😉 !

  1. Jo Betynko, je to těžký. Ty jsi holka urostlá a i ty zapadáš. Sněhu jak na Aljašce. Jo a pro změnu – SNĚŽÍ

 5. Poslední adventní neděle. Je zima a fouká.
  Lapile, mám radost z takového napravení, pozdravuj Tvoje marodkyně a věřím, že do Vánoc budou doma. Takové veselé kopy by v nemocnici jenom překážely 😀 . Až budeš mít klid a pohodu, napiš nějaký článeček o sokolním setkání. Tam jsi byl co sokol (ník) či jako návštěva?

  1. Jo, klid a pohodu 😀 . Ale to už jsou a budou tak nějak provozní starosti, ne řešení akutního průšvihu, při kterém člověk osobně dokáže nanejvýš pobíhat kolem a pokoušet se nepřekážet.
   S tím sokolníkem jak říkám – pokusím se. Obávám se ale, že jde z větší části o nesdělitelné zážitky typu líčení „kterak přemluviti jestřába k homosexuálnímu znásilnění vlastní osoby, když neumím kličkovat mlázím rychlostí 70km/h“ (něčím se ta jestřábice přece oplodnit musí, že), takže skončím tím, že budu některou sobotu zkoumat literaturu a pak to vzdám, protože si představím, jak to svoje dílko čtu, a zhnuseně komp vypnu. Takže aspoň doufám, že z toho dokážu aspoň obyčejný rozhledník. Jako všechno, co se provozuje nějakých 4000 let, to má pro nezasvěcence netušený půvab a docela bych vás o to nechtěl připravit.

   1. Lapile, napiš, sokolnictví je jeden z nejstarších způsobů lovu, který já osobně považuji pro obě strany velmi férový. Predátoři do příroddy patřili, patří a patřit budou (i naši miláčkové kočičky a pejci jimi jsou), pokud homo sapiens nezpůsobí nějakou katastrofickou nerovnováhu. Nějaký rozhledník by bodnul.

  1. Přeji hodně zdravíčka a sluníčka a pokud možno co nejkratší zimní zatmění. Už brzy se to bude kulit k lepšímu. (h) (rose1) (sun) .

  2. (fubar) (fubar) (fubar) O P R A V A !!! (whew) (whew) (whew)

   (headbang) VELKÁ KOČKA MÁ SVÁTEK. KAJU SE DO HLOUBKY SVÉ DUŠE, POKUD NĚJAKOU MÁM. (headbang)

   1. Bude muset přijít Velká Kočka, aby nás rozsoudila, já si myslím, že svátek má 14. května, ale třeba slaví indy. (rofl)

   2. Jovásku, slavení není nikdy dost a Velká kočka slavit potřebuje (inlove) Milá Velká kočko, ať už máš či nemáš narozeniny či svátek, slav dnešní den, protože my na tebe myslíme a poslíme vřelé pozdravy a přání těch nejlepších věcí až k tobe na sever (h) (sun) (party)

    1. (f) (f) (f) Já se pod to taky přilípnu, protože když se přeje upřímně tak toho není nikdy dost. Ale, že nás tady ,,postřelených“ je dost (dance)

     1. Marsko, ty taky slavíš? Já to pro jistotu vezmu souhrnně: Všem všem, všem, co něco slaví, přeju především hodně moc zdraví, taky štěstí a pohodu. A neuhoňte se předvánočně!
      http://www.astro.cz/apod/ap101216.html
      Všechno nejlepší!
      Tohle je píseň Kňubolu (sboru Kňučící bolid) z meteorické expedice Experbez z roku 1956.
      Když jsem já chodíval na bolidy, ach ouvej, na bolidy,
      nejhezčí bejvaly Geminidy, ach ouvej Geminidy.
      Ale už mám dioptrie, ale už mám dioptrie,
      tak už mě teď na to neužije, ach ouvej neužije.
      http://www.astro.cz/~grygar/f-knubol56.htm

      1. Pomóc, já dala do jednoho příspěvku dva odkazy a mám zaracha. Prosím, prosím webmastera o osvobození. Dík

    2. Ať je to, co je to, jen si to, naše milá Velká kočko, pěkně oslav! Přeju všechno nej, zdraví, radost s kočičkama a pro Garyka klidné svátky bez bouchání. (h) :* (f)

    3. a to si myslím taky – milá Velká Kočko, třeba oslav dnešek jen proto, že je dnešek a že my ti přejeme ať to hezky oslavíš 😉 (h) (^) (h) (^) (h) (^) (h)

   3. Třeba nemá svátek ani narozeniny, ale to je koneckonců jedno. Pugétek se hodí vždycky (rose1) (rose1) (rose1)

  3. Velká Kočko, hodně moc zdraví, pohody a štěstí! Ať Tě netrápí bolesti, ať Ti tvá zvěř dělá jen potěšení, ať ztrávíš krásné vánoční svátky! Všecko nejlepší! A posílám jen jednu růžičku, zato ale pořádně velkou.
   http://www.astro.cz/apod/ap010214.html

  4. Děkuji vám převelice, každá pozornost potěší osamělou stařenku. (think) (wasntme) 🙂 Narozeniny nemám, jsem Blíženec tak až v létě. Na před pár lety objevený svátek jsem už zase zapomněla. Moje teta slavila svátek na podzim, já taky na podzim ale v jiné datum a abych se přiznala tak jsem svátek vlastně nikdy pořádně neslavila. Měla bych asi slavit více a radostněji. To „radostněji“ mi naskočilo samo po shlédnutí 13 Komnaty, kterou natočila moje sestra. Vrátilo se mi mnoho vzpomínek na komunistické radosti našich životů. Jako ona si také myslím že jsem silná ženská, to je moje dědictví po mamince zesílené okolnostmi mého života. Ovšem ty trvalé nikdy nekončící bolesti fibromyalgie mi tu sílu nějak ubírají i když mi byly jistě dány aby mne ještě více posílily. (sweat) 🙁 🙂 No ještě tu furt jsem. 😛 🙂 🙂
   Zimní královna okupovala Götebořice a povýšila je na hlavní město svého království. Celé město je jedna jediná ledová plocha momentálně zrádně přikrytá včera napadaným sněhem. I Garykovi se nohy rozjíždějí natož pak mně. Ani ochrana proti skluzu připevněná na botách a sportovní hůlky s bodci na konci moc velkou ochranou nejsou. To že na mne myslíte mne jistě ochraňuje víc ode všeho zlého, tedy i od polámaných údů. 🙂 😀 Buďte taky opatrní !!! 😉

  5. Milá Velká kočko (h) , málem jsem to prošvihla, ale ještě honem se stavím do fronty gratulantů a přeju Ti všechno nejlepší, hlavně hodně (sun) a aby Tě nic nebolelo, Garyček se nebál a byl zdraví a princezničky chlupaté aby moc nezlobily. (h) (f) (h)

 6. Krásné dobré nedělní ránko všem! (h) (wave) (h) Jedu na nákup, protože doufám, že nebude tolik lidí. A přes týden se k tomu stejně nedostanu.
  Měj krásnou poslední adventní neděli. (h)

 7. hezkou poslední adventní (*) neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Nic z nebe nepadá, ale fouká. Takže teplota venku se tváří podstatně nižší, než teploměr ukazuje…

  1. Tak tento zázrak jsme si pořídili, kocouři na něm tedy nejezdí, jejich postoj k němu bych označila za velmi rezervovaný. Jak se vysavač rozjede ke kocourovi, tak kočičák znechuceně odchází velmi volným krokem…

   1. No jo, no, on člověk nesmí být asi úplně shnilej a než se robotek pustí, tak se porozhlédnout, jestli něco milášci neutrousili.

    1. Ivo, dej si to ještě jednou, on se robotek spouští díky naprogramování sám…. ne až poté, co se rozhlídneš…když spíš,rozhlížet se prostě nemůžeš..ale já to sem dala por pobavení,co může nastat, protože to v návodu fakt není 😀

  1. Vave family team (y) V polovině se mi trochu zamlžilo ;( ale Rysík je hvězda (inlove) (clap)

  2. Vavísku, to je ale krása! (inlove) Velká poklona tvůrcům, užila jsem si každou minutu a určitě jsem to měla vidět – vždyť se mi to nečetlo!!!což se rovná zázrak 😀 Jako bych tam byla s vámi… a představila jsem si, jaký zmatek by tam udělala rozdováděná Berry (chuckle) (a že by rozdováděná byla (bat)

 8. AD: Palce pro Eržiku

  Děkuji a díky vyřizuji všem velectěným palcům, palečkům, tlapkám i Terrovým ocáskům (f) . Těm nevelectěným samozřejmě tuplem (rose1) (rose1) .
  Operace bez komplikací, už v pátek v podvečer jsem dostal SMS z níž vyplývalo, že Hanka nejenom žije, ale „při dobrém položení mysli se nacházeti ráčí“. Sice mi kromě jiného sdělovala, že si tam nechali Tonču, protože přeci jen je potřeba jí trochu srovnat fasádu (zlomený nos, je-li tu někdo nový), ale stihla se při tom pochechtávat, kdy asi přijdou na to, že Tonča má vši, protože se odvšivení plánovalo na TEN večer.
  Což dneska vedlo k roztomilým logisticko návštěvním tanečkům, jež se projevily mj. tak, že když jsem byl s Ondrou (Tončin mladší bráška) na návštěvě u Tonči, dorazil tam jejich velmi nepřehlédnutelný dědeček – šéf rodiny, ke zděšení přítomných sestřiček zvolal „Á, vy jste tady! Tak já jdu za mámou, pak se vystřídáme“ a zase prchnul. Pak už to bylo bez dramat, kromě toho, že se u dam na pokoji nadělovalo vánoční cukroví – osobní to dar vybraných členů obecního zastupitelstva, jen na konci jsem se podruhé ten den dostavil s úplně zdravým Ondrou na dětské oddělení a nechal ho tam s odůvodněním, že tam někde má tátu.

  Byl mi totiž svěřen zodpovědný úkol – dopoledne doprovodit Ondru na mnoho dní očekávané „Nadělování zvířátkům v lese“, tentokrát s doprovodem sokolníka. Asi jsem se toho zhostil dobře a Ondru vrátil spokojeného a čistého, protože jestřáb sice nelovil (bylo na něj moc teplo (fubar)), ale zato pos*al úplně jiné dítě.

  Ještě jednou díky (bow) . O té sokolnické ukázce se pokusím něco napsat, ale obávám se, že toho sice mám plnou hlavu, ale čtivý text z toho nedokážu. Fotky trapně nemám.

  1. To čtu ráda, vokolo furt tak hromburácí, že každé vyjasnění každé situace vítáno. Naše tlapky zdraví Vaše obvazy. A fasády. Koneckonců i ty vešky…
   Teď už to zvládnete, žežejoviď?
   (cat) (rose1)

  2. Sláva, ještě lehce přidržíme (y) Jak tak koukám, tak jsou všivárny opravdu rozšířené všude. Já už jsem ze zoufalství zvolila variantu „obarvím dětskou hlavu nepříliš kvalitní barvou (rozuměj s amoniakem)“ . Funguje to, akorát si dotyčná hlava stěžovala, že: „Dyť to vůbec není vidět, jsem myslela, že budu blondýna!“ (rofl)

  3. Tak první krok dopadl dobře, doufám, že to tak bude i pokračovat. Palce pro jistotu držím dál.

  4. Hurá, to je skvělá zpráva! (h) Mám velkou radost, že se operace povedla a za chvíli budeš mít holky doma – více méně v pořádku (inlove) a pak už to jen bude chtít chvilku, aby to bylo v pořádku úplně. Pro jistotu ještě palce podržím a… našly se ty vešky? (chuckle)

  5. To je dobře ! (y) (h) (sun) Pozdravujte prosím tvůrce a tvůrkyně úžasných kamenů. (clap) (wave)

 9. Bezhřívnatce velmi zaujala výroba klubíček. Odzkoušel několik variant od „chcíplá medúza, vyplavená na břeh“ po „sexy medúza se svůdnými chapadélky“ a teď tvoří 🙂

  1. A máme hotovo http://renatae.rajce.idnes.cz/cukrovi_klubicka/ Díky za recept, je to neobyčejně zábavné a hezké! Na kousky bez mandličky ještě přijde kapka čokolády a mandlička. Příště zkusím dvoubarevnou verzi, půl dávky podle aidy, půl podle Bubu. Ze dvou těst udělám roládu, nakrájím kousky a budu mít spirálovitě dvoubarevné medúzky.

  1. Renato, dík. Uvidíme kdy dojde, teď máme výbornou pošťačku, jezdí autem a když tento týden ve středu bylo víc sněhu tak se vrátila na poštu a vykřikovala. že se na to vy….. a pojede až druhý den. Ona vypadá, že si ráda dá (d) , Z auta nevyleze a před barákem troubí jak na lesy až někdo vyjde a zásilky převezme – doporučené podepisuješ přes okno u auta. Dřív jsme měli lepší ale asi s ní nikdo nevydrží v partě. Renato, cukroví máš hezké a máš šikovné děti.

 10. Zdravím při sobotě ze zapadaného Harrachova.Je tu docela fajn.Práce habaděj.Sněhu dobře metrdeset.ejsci docela hodní.Argo má zub venku ani jsem nebyla schopná poprosit o palcodržení. Narkozu ustál dobře.Paní vetová byla hodná. Ona spisovatelí a pokud jste někdo četl Kerkonošoviny od Kláry Hofmanový tak to je zrovna ona.Přeju pevný zdraví a dobrou pohodu všemu zvířetnictvu a opatrujte se. A taky podrbte svěřený kožíšky.

  1. Slibuju dlouhej a pořádnej dopis o všem, co se poslední dobou semlelo. Máme tu v Kočetii ňáký novinky. Vesměs pozitivní. Mám Tě v kanclu napsanou v zápisníku někde mezi povinností zavolat do 20. 12. ČEZ, skáknout do knihovny a zaplatit internet. 😉 🙂

   Chuděrka Argoušek, hlavně, že to dopadlo, jak má, na paní vet se zájmem mérknu, Kérko(noško). Pamatuješ, jak jsem Ti říkala o dovče v Harrachově? Já si PAMATUJU sněhu dobře metrosmdesát a výtečnou dovolenou, akorát je to už fakt teda let… Ale i tehdy tam bylo moc hezky. Ať je i Tobě!

  2. Radanovo, pozdravuj ji. Kozí doktorka patří mezi mé oblíbené. Mám ji už nějaký rok. Ty její příběhy fakt pozvednou náladu (rofl)

 11. Milá Bubu, skvělé téma na dnešek! Nejsem žádný přeborník v pečení cukroví, to na sebe vzalo mé starší dítko, které po loňském úspěchu peče na zakázku – letos měla objednávky asi na 80 kg! A má to děsně dobré (clap)
  Já jsem se dneska vzepjala k výkonu a dozdobila jsem to, co jsme napekly s Péťou. Ta si zbaběle odjela závodit kamsi do Spiše a zdobení mi přenechala. No ale pomáhali ušatci i opeřenci, tak to šlo skoro samo 😛

 12. Dobrého propečeného večera vinšuju. Omluvuju se za OT, ale:

  KDO JSTE PROSÍM, KROM DEDE JEŠTĚ POSÍLAL PENÍZKY NA OPERACI OBOU FENEK VE SKŘIVANECH? HOĎTE MI, PROSÍM NA SEBE KONTAKT, MÁM POOPERAČNÍ HLÁSÁNÍ AJI S FOTKAMA A RÁDA BYCH JE TĚM, KTEŘÍ POMOHLI POSLALA. Moc dobře se to čte.

  1. vánočky prasknou, protože jsou mooooc dobré (samou dobrotou, říkala babička)…
   ty musí být naprosto hedvábné a péřové, nedal by se protlačit kousek drátama? slint slint

  2. Ono hodně záleží na mouce a droždí. Peču vánočky léta podle stejného receptu a každý rok dopadnou jinak. Když se někdy patra svezou i když je jistím špejlemi, prohlásím že praskly dobrotou.
   A ne snad?? (happy) 😛

  3. Blážo, žádné chemické zádrhele. Ty totiž nevíš, že hospodyně nesmí mluvit při zadělávání těsta na vánočku. Dále, když vánočka kyne tak musí třikrát povyskočit. Ty jsi jistě stále švitořila a švitořila no a jestli jsi si nepovyskočila , no tak nevím, nevím… 🙂 .

   1. To jsou dobrý pravidla….. (chuckle) (chuckle) (chuckle)
    To by se pánu tvorstva líbilo, beztak by pak chtěl vánočku denně 😛

   2. Milá Alex, tys to uhádla! :)) Musím se přiznat, že už jsme ochutnali a vánočka je úžasnááá!

  4. Já bych si tipla, že byly trochu nedokynuté a proto praskly tolik. Já těsto nejméně jednou „srazím“, znova nechám kynout a potom ještě nechám dokynout už upletené.

 13. Ježaté rohlíčky by gojči nezmákly, ale EXkrementy vymakané mají EXcelentně, koblížky jsou denně. Dnes pohodová, akční sobota, bylo k vidění: mejdžus fanklubu s ošetřovateli (kdoví, jestli toho vaječnýho koňaku někdo necvrndl kotrmelínám do lahve). Láska Moji k Bikiře je neřízená, neřiditelná až bezuzdná, Mojka miluje celým tělem a veškerou dřevitkou a všemi větvičkami v dosahu. Mrňata se vzorně boxovala, aby návštěvníci měli co nafotit do zásoby na svátky, a Tatu to parkrát proložil nenápadným plížením k tetě zešikma, aby jí plácnul „babu“ a odmetelil pryč. Biki asi v Irsku na hoňku nehrála, páč nevěděla, co si s tím malým tajtrlíčkem počít. Zato vedle jógy provozovala zřejmě i gymnastiku, neboť po ránu vystřihla dokonalého netopýra vismo na laně.

  Netopýr zde, nevim, jak mezinárodní rozhodčí, já bych dala tak 9,750:
  http://dana999.rajce.idnes.cz/Video_-_pokracovani_Biki-Moja/?p=pomahamegorilam.cz#VideoJoiner101218125616.jpg

 14. Právě jsem dopekla kokosky a přemýšlím, jak to udělat, aby jich aspoň pár zbylo do Štědrého dne. Pastičky na myši jsou nad Dalmatinovem (rofl)

 15. sím sím, nemáte někdo osvědčené těsto na slané košíčky (do formiček) ?? Receptů je fšude spousta, ale nějak se mi nechce jít cestou pokusů a omylů (f)

  1. Francouzské brisée: 250 hladká, 125 máslo, cca 1 dl ledová voda, sůl, případně i pepř. Máslo nastrouhat na větších kapkách do mouky, přidat sůl a vodu, rychle zpracovat, nechat odležet v lednici aspoň hodinu.

    1. Moc děkuji Renatě i Aidě (sun)
     A odpovím i Zdeně: Mám představu jednoduché pomazánky – pom. máslo + strouhaný sýr + česnek nebo křen

 16. Dostala jsem se sem až teď, tak to zkusím vzít z jedné vody na čisto a snad na nic nezapomenu.
  Udělátko Zdeny b.p. a jiných má máma taky. Občas jsme nějaké sušenky tímhle lisem dělali, ale byly na nás moc velké.
  Konkrétně tenhle lis dělal dědeček klempíř, co pracoval jako údržbář a tudíž měl k dispozici kdejaký stroj na drobný meloušek (třeba lis pro babičku), ale vím, že stejné lisy byly i ke koupení a máma má kupovaný, maličko větší a s trošku větší hvězdičkou (tudíž má maličko tlustší rohlíčky).
  Používám tu mašinku i na třené ořechové – 200g hl. mouky, 250g tuku, 2 žloutky, 70g cukru a 100g ořechů – žloutky, tuk a cukr utřít do pěny (ušlehat šlehačem), pak přidat mouku a ořechy a zamíchat. V původním receptu se hmota má stříkat na plech do kroužků a upečené kroužky máčet půlkou v čokoládě. Jenže nejsem švarcenégr, a tak lisem vyrobím ježaté hovínko a nožem uškrabuju kousky (trošku se zabalí a vyrobí úhlednou hromádku), překládám na plech, peču, cukruju a stříkám čokoládou.
  O pasiánsu jsem něco podobného tušila, po babičce jsem našla hromadu obdélníčkových rámečků a drobných kár, pik, křížů a srdcí. Dovedu si představit, že bych stříkala těsto do obdélníčků s vloženou pikou a upekla kartičku s dírkou danéhotvaru, ale bylo by to děsně veliké. A tak stříkám z pytlíku ďubky, rozlejí se do koleček a chutnají stejně. Kávové mlsání máme rádi a křoupání nám nevadí.
  (h)

  1. Tenhle pasiáns se pekl ořechový nebo linecký slepovaný marmeládou, jedna karta plná, druhá se vzorem, aby vynikly symboly karet. Ten dnešní kávový sněhový se stříkal z pytlíku hubičkou a dělal se tak 4-5 cm velký, pekly se z něj jakékoli „kreslené“ kousky, takhle udělaným sněhem se dobře dělaly silné čáry, které pak pěkně naskočily do výšky. Takže písmenka, smyčky, vlnovky, preclíčky a všelijaké obrázečky.

  2. Milá bubu, ty jsi mi připomněla, že děláváme podobné dlouhé žížaly s pomocí nástavce na mlejnek na maso. Místo toho kulatého děrovaného dílu (cedníčku) se tam dá takový jako klobouček, do kterého se zasune placatý výlisek s různě tvarovanými dírkami a pak už jenom jedna osoba točí klikou a strká tam těsto (to obvykle naše mamka) a druhá osoba (to jako já) drží pod tou dírkou prkénko a chytá na něj ty žížaly, postupně několik vedle sebe. Pak je na tom prkýnku umně krájím na menší kousky, dám na plech a je to. Postupem času jsme už přestaly tyhle výtvory i cukrovat nebo zdobil čokoládkou.

 17. Bubu!
  Tvé cukroví bych hned ochutnala! Taky jsem pekla v srpnu linecké – synovi k narozkám (chuckle) A moc chválím i ty látkové kouličky, to je asi taky tvá výroba? (y) (pi)

  1. Látkové kouličky vyráběné technikou patchwork bez jehly jsem dostala od sestry a dělají se tak, že se na polystyrenové koule fikaně přišpendlí stužky. Vypadá to náramně.

   1. Vypadá, ale když si představím tu výrobu…no, halt člověk nemůže bejt šikovnej na všecko (ovšem na co že jsem to teda šikovná, to je jiná otázka 😛 )

    1. Tak pokud to nevíš, tak na výletění, ze kterého nám pajdům děláš nádherné fotky a vyprávění. (h)

 18. Peču 4 vánočky, tak mi prosím držte palce. (sweat) Já pak pošlu fotku, jak jsem dopadla (chuckle)

 19. A recept na cukroví dělané pomocí lisu na česnek znáte? (mám pocit, že už jsem ho sem dávala)

   1. Čokoládová klubíčka
    25 dkg hladké mouky
    10 dkg cukru
    20 dkg másla
    1 vejce
    2 vanilkové cukry
    2 kakaové pudinky
    1 lžíce skořice
    Těsto nechat odležet v ledničce min. hodinu. Lisem na česnek protlačovat, odříznout, udělat klubíčko. Péct při nízké teplotě cca 8 min (pozor, hlídat, má tendenci se pálit!). Chutná to podobně jako kakaová Esíčka, není to moc sladké a hezky to vypadá. A je to křehké hned po upečení.

    1. Proč je tam ten pudink? Je to křehčí? Možná to zkusím z poloviční dávky, musí to být moc hezké.

     1. Těsto je jemnější – hladší – má „menší zrno“ a líp leze těma maličkýma dírkama lisu na česnek…..

     2. Proč je tam pudink netuším, tenhle recept jsem dostala před cca 10 lety od kolegyně a od té doby ho používám. Navíc je s tím protlačováním docela sranda. A jedna dávka moc velká není, to se sní hned.
      P.S. Onehdy dcéra našla něco podobného na ona.idnes, ale měli tam málo mouky a vyšly z toho dost zpotvořeniny, i když jsme se snažily fest. Pro srovnání, tady to je (skořicové penízky): http://ona.idnes.cz/cokoladove-cukrovi-tentokrat-netradicne-fpt-/recepty.aspx?c=A081128_160323_recepty_ves

   2. Klubíčka ?
    250g hl.mouky, 100G cukru, 200g tuku, 1 vejce, 2 van.cukry, 2 pudinky, 1 lžička skořice, cukrářské sypání.
    Uplácat těsto, vychladit v lednici, po kouskách protlačovat lisem na česnek na plech a tvořit klubíčka (dál od sebe, slepilo by se), posypat zdobením a péct.

 20. Ééé – nezabijete mě, když sem dám recept na Vánoční exkrement?
  Vezmi cokoliv dobrého, kakao, nastrouhanou čokoládu, utvoř z toho vláčnou hmotu, vytvaruj z ní exkrement, nezapomeň hezky vytáhnout do špičky. Vezmi nově zakoupený a umytý nočník, umísti do něho tento polotovar, přihoď lehce zmačkaný ubrousek, zalej rumem. Finální produkt vlož do ledničky, nejlépe na svém pracovišti do společné ledničky…

  1. Jarkóó (chuckle) , to jsme kdysi asi před pětadvaceti lety takto nějak podobně provedly s kolegyní v práci. Tak jsme si ověřily, kdo je jaký morous a jaký má kdo smysl pro humor. Byli i tací, kteří se cítili přímo uraženi. Ale ono je to velmi chutné. Daly jsme do toho ještě rozemleté fíky a nasekané oříšky (mělo to ten správný eehm ksicht). Zdravím od severu Brna na brněnský Kavkaz.

   1. A já na ooobrdort pro kamarády (manželé a mají narozky oba během týdne, proto společnou oslavu). Tak k šedesátinám dostali největší dort, který umím a na něm 2 kupky hnoje (velmi podobný recept) se zapíchnutými vidlemi (desertní vidličky) s pruhovanými prapory. (inlove) (^) (dance) Prý byl dobrý.

   2. Já ten recept mám už skoro 30 let 🙂
    Zdravím z Komecu, kam nevím – ale ono je to jedno 🙂

 21. Jojo, Rpuť má pravdu, ve starých kuchařkách se pasians na plechy lil z pytlíku s hubičkou do tvarů karetních symbolů, tak proto. A byl k mání v cukrárnách na váhu jako hlavně velká S nebo osmičky a vlfkej, ne křupavej, býval nejlepší. Maminka ho taky dělala, piky, kára, herce, kříže, bylo to jediné cukroví, které jako kafař závislák milovala a na míse ty ornamenty vypadaly moc pěkně, dělaly se poměrně velké, tak nejmíň 5 cm, aby udržely tvar. Krásně naskakovaly dovysoka..

 22. Píst popsaný Bubu mám rovněž. Jeho pomocí jsme dělávali rohlíčky, které mi moc chutnaly, ale nikdo je nechtěl dělat. Těsto na ně bylo tvořeno stejným množstvím cukru a mletých ořechů a spojovalo se jen bílkem a citronovou šťávou. Bylo hodně tuhé a špatně se protláčelo. I rohlíčky byly po upečení tvrdé, po týdnu se však rozležely a byly vynikající. Nechápu, proč jsem někdy nepoužila jiné těsto (fubar) .

    1. Hihi, milá MaRi (inlove) , vsadím boty, že budeš pořád tlačit tuhé těsto. Letos jsem četla nějakou soutěž rohlíčků a ten NEJ recept jsem si vytiskla, abych nakonec rohlíčky dělala podle svého. (nod) Rodinné recepty na cukroví, bramborový salát a svíčkovou se totiž nikdy nemění! (h)

 23. Bubu, pasiáns neznám a jestli mě zůstanou bílky, jako že zůstanou z vánočky, tak jej zkusím. Pusinky také moc nemusím, bílky dávám zvířatům do papu, jednou utřou tlamky 🙂 . Chuť kávy se hodí, moc takového cukroví neznám.
  Vanilkové rohlíčky mám jako obřad. Mám recept po své babičce a ta po své mamince. Je sice hodně tučný, ale rohlíčky se jednotlivě! vtláčejí do malé formičky rohlíčku a vyklepávají a dávají na plech, vznikne množství stejně vypadajících rohlíčků. Děsná práce, ale vzhledem k tomu, že formičku mám zděděnou ještě po mé prabábě, kterou jsem ani nepoznala, tak to tak dělám. Jeden rožek té formičky je celý zkroucený za to skoro století vyklepávání na vál.

 24. Bubu, nechci tu zavádět nějaké -nepřípadné narážky, ale jsi si opravdu jistá, že ten basmek na rohlíčky vyrobil Tvůj předek osobně? A nevyrobil jich víc? Já totiž z manželovy strany podědila nemlich ten samý předmět a úplně jsem se do něj zamilovala!

 25. OT Víte prosím někdo jak je s Hanou W, pokud jste v bližším kontaktu moc pozdravujte ode mne a že držíme tlapky. (y) (h)
  Taky moc myslím na Lapilovy děvčátka. (y) (h)

 26. Mám ráda svoji sestru…. Moc… Ale ne, když si vzpomene, že chce přinést RŮZNÉ větvičky na svícny a větve do vázy… Znamená to probrodit se závějema k dřevinám, oklepat z nich tunu prašanu, ušmiknout kousíček a jít k dalšímu stromku a k cesmíně… No – alespoň se donutím udělat večer taky svícny. A psíkům na zahradě vzniknou další chodníčky (rofl)

  Jinak my nesněžíme, my se slůníme (sun)

  1. Jen se nedělej, milá Xerxová! (inlove) Ve skutečnosti jsi vděčná za každou záminku, proč vlézt do závějí, pokud možno bez klobouku bos. (chuckle)

 27. Jj, pasiáns jsme za života babrlinky moji milované taky dělávali. Ale postupem let a stárnutím mojí generace jsem každý rok něco vynechala až jsem došla k pracnám a vanilkovým rohlíčkům, zbytek do krabičky si nechávám dělat od místních šikovných kuchařinek, dělá to tak většina zdejších hospodyněk neb cukroví od těch žen co ho tady u nás pečou je nepřekonatelné.
  Rohlíčky a pracky ale musí bejt, napřed dělám ze dvou dávek, pak se mně to zdá málo a přivážím jednu dávku a ta je tak malá (rofl) , že dovážím druhou a končí to jako obvykle , oblíbené cukroví je ze 4 dávek a na Štěpána se rozveze po dětech a dědánkovi, šak už nám zůstal jen jeden dědánek a tak si ho musíme rozmazlit.
  U nás sněží a sněží tak hajzujeme s frézou od rána, milý Jéžišku, splň mi prosííím přání, ať už ten sníh jde …………. (bat) No ale z druhé strany , Daník sníh miluje. Tož tak. (wave)

 28. Tak jsem nafotila moje letité udělátko na lisování těsta a zdobení krému. Jsou u toho ještě výměnné „šajby na různé sušenky, ale ty vycházejí na můj vkus moc veliké. Odhaduju, že jsem si ho kupovala před cca 35 lety. A je tak dobrý, že koluje v několika domácnostech. Jen mi brácha loni vytvořil nový silonový píst. Ten původní se tlakem po těch letech rozlomil. Vyrábí se jen v umělé hmotě, ale ten tlak těsta nevydrží. Právě proto, že je tam páka a dávkovač, je výroba velice snadná.
  http://zdenabp.rajce.idnes.cz/Adventni_venec_2010/#P1100354.jpg

  1. Zdeno, jsi moje příbuzná či co? Kocoury máme podobné, udělátko máme taky stejné a ještě další…. Ani nevím, že je tak staré.

  2. Zdeno, tohle udělátko máme taky. Před těmi cca 35 lety ho kupovala babička a každoročně se u nás používá, funguje výborně.

  3. Zdeno, vypadá to jako ta pistole k vytlečování tmelu, silikonu a podobných věcí z takových těch „tub“ (chuckle) 8) 😛 (blush) (inlove)

  4. Zdeno, já vlastním ten šunt z umělé hmoty a je to fakt děsná práce. Jak píše Marička bývám zapatlaná až za ušima a ty inzerované sušenky, které mají vznikat (je tam děsně moc nástavců na různé tvary) z toho nejdou protlačit. Je fakt, že neznám na něj originál recept. Aida ouplně dole píše, že u Žouželky (to je v Brně, v Kr.Poli starodávná prodejna na domácí potřeby) mají kovový. Tak až mě postihne sušenková mánie tak jej zakoupím.

    1. Ehm, a nemohla bys dát třeba ty naskenované recepty k širšímu použití? 😉 (inlove) Tady se taky hlásí jedna, co má obě ruce levé, ač jest pravákem 😀

     1. Tak jedině, že bych to přepsala a poslala Dede, aby to uveřejnila. Ale až zítra – dneska udím maso a jen se chodím ohřívat

      1. Škoda, že nejde přihodit i kus toho uzeného 😀 ! A nezmrzni, nebo dopadneš tak jako já s velkou vodní drůbeží na zádech, aúúúúú :@ !

      2. Mně v tomhle udělátku vychází nejlíp šlehané čajové. Je na to potřeba slušný robot. Ručním šleháčkem to nejde. Je to 28 dkg hl. mouky, 25 dkg tuku, 9 dkg vanilkového cukru a malé vajíčko. Já to dělám vždy ze dvou várek a dávám jedno vajíčko společné. Vyšlehá se rozměklý tuk s cukrem a vajíčkem do pěny. (dávám Heru, v másle je moc vody) a pak se opatrně zašlehává mouka. (rozhodně se nečlehá dlouho) Bobky se dělají na pečící papír a menší. Slepují se rybízovou marmeládou (ááá pardón pomazánkou) a když je někdo moc zmlsaný, tak je pocáká čokoládou. Kdysi jsem to zkoušela stříkacím pytlíkem, ale namožené šlachy mne neminuly (wasntme)

 29. My jsme doma kdysi používali ten nástavec na strojek na mletí masa, tudíž se tomu cukroví říkalo „strojkové“. Konce se namáčely do čokolády. Jinak já rohlíčky hňácám většinou s dopomocí některého mládežníka, protože na tomhle jsou ochotni spolupracovat dobrovolně- to totiž znamená, že ty Vánoce už fakt za chvilku budou. 🙂
  Prýáv jsme odházeli sníh po nočním sněžení a co se děje venku? Sněží (tmi)

  1. strojkové -kokosové, hm, mamka šílela,když jsem jí ukazovala,jak se v tom třpytí ten hliník, co se odlupoval z těch tvořítek….nikdy jsem ho nejedla a mamka to vzdala a přestala ho dělat….to udělátko na masovej strojek má někde v šuplíku .-)

 30. Jé Bubísku,to je prima nápad s tím pasiánsem (skloňuje se to tak?) Zbývají mi bílky. A pusinky já moc nee – ostaně ze všeho cukroví mám nejradši štrůdl 🙂
  Ale kafíčková chuť je dobrý nápad.
  Jinak pasiáns jsem taky dělala jako karty nejhůř se vykrajuje lístek, ta šťopka vždycky odmítá opustit pidivykrajovátko (whew)

 31. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)
  Kromě „klasické“ destičky do strojku mám ještě extra dodělanou destičku s malými otvory (přeci jen mám ráda mini cukroví), takže kudrnaté vanilkáče se u nás taky občas vyskytnou. Ale jen výjimečně – většinou jako nevánoční slavnostní sušenky – pak většinou nezahnuté, jen jako rovné kudrnaté tyčky.
  Vanilkové rohlíčky matlám ručně – v mojí oblíbené velikosti se jich vejde asi stovka na plech…

  Cukroví dělám málo – jen pět druhů z malých dávek – na kusy jich ale mám mocmoc (rofl) . Babča si pečení vzít nenechá a asi deset druhů vzniká v „sousední“ kuchyni. Takže „vánoční nájezdníci“ budou mít cukroví dost (a hlavně si další přivezou…) a nikdo „hladovat“ po sladkém rozhodně nebude…
  Vánočky – to je jiná. Peču čtyři (jednu musím nést do školy), tři zbývající zmizí rychle. Babča peče trošku jiné – ti se taky stihnou mezi svátky konzumovat (bude nás 13) .
  Radost mám z toho, že i mlaďaska si vánočku upeče (inlove) , koneckonců se ji naučila motat jako maličká a vždy hrdě hlásila, že vánočky doma peče ona (rofl)

 32. Šikovnej dědeček, ubrus máme taky stejnej ani já nejsem schopná udělat několik stejných rohlíčků i jiných curovinek..takže tvořítka a formičky jsou naprosto dokonalé ( jasně, ruční práce se cení, ale věřte, že by to bylo jak v Comebacku – Vanilkový rohlíky) nemůžu umět všechno .-)
  Jinak je ten popis tak krásnej, že jsem na něj dostala chuť, ale já si počkám…23. si pro curkoví dojedu a v tom kilíčku,aby bylo na stole něco k zobání, bude 14 druhů..od každého pár kousků, ale skvělých. pečou je v mojí oblíbené cukrárně v Rohovládově Bělé. Kdo to máté kousek, případně jen projíždíte poblíž, stavte se na zákusek, nebudete litovat. Cukrárna je u hřbitova (angel)

  1. Sharko, teď jsem dočetla mourinky mourovatý, jsou krásný, my ještě pelíšek na topení nemáme, teda ten visací ale Mia má dvš podušky mezi sedačkou a topením na krabici a tam se zašívá. Zajímavé je , že Čita raději vyhledává skulinky kde je průvan a tam vydrží nepřetržitě se zadečkem k průvanu a nechá se ovívat. 🙂
   Mochezky jste to včera napísaly, Norinka by ještě mohla něco přidat. (h)

  2. Sharko, s hanbou přiznávám, že jsem ti nevěřila, že existuje něco se jménem Rohovládova Bělá. Tak jsem si to našla na mapě (chuckle) . Pro kousek dortu šel bych světa kraj …ale je to fakt trochu z ruky 😉 . Možná někdy :*

 33. U nás se dělávaly kdysi rohlíčky z hada vyváleného na vále, nasekaného na kousky, a znovu vyválených a posléze stočených háďat. Do chvíle, než jsem u kohosi (ještě jako „teen“) obdivovala rohlíčky střapaté a následně obdržela darem vložku do masového strojku, s obrázkovými otvory. Stěhovala jsem se ve svém životě mockrát (osmkrát? devětkrát?), spoustu věcí jsem poztrácela nebo rozdala, ale vložka do masového opatruju víc než oko v hlavě.
  Protože rohlíčky jsou v naší rodině považovány od prabáby za nejvíc nejlepší cukroví, nedělalo mi svého času žádný problém vytočit je ze tří dávek, což bych při ručním kroucení hadů nikdy nedokázala. Inu, pokrok je pokrok. (y) (nod)
  Jinak u nás za mého dětství byly tradiční pracny od babičky, které já nedělám, protože mi vždycky ztvrdnou, a linecké. Mamka dělávala vosí hnízda, která nemám ráda a nikdy jsem je nedělala. Do mého zlatého fondu se časem zařadilo masarykovo cukroví a vánoční hvězdičky (tmavé slepované meruňkovým džemem a pocintané čokoládou). Taky dělám nepečené ze zbytků a v rodině je dost populární. Možná proto, že do něj přidávám fakt každý rozlomený drobek ze všeho a hlavně zbytky zavařenin, kterými slepuju linecké a tmavé hvězdy. 🙂
  Bubu (inlove) , máš krásné cukroví a šikovného dědečka. (h)
  Přeju všem krásný den. (h)

  1. Strojkovej nástavec mám taky, ale my na něm dělali jiný pečivo, ne rohlíčky. Rohlíčky dělám poněkud netypicky z mandlí a bez cukru, v cukru se jen obalujou. Ale je třeba je dělat aspoň čtrnáct dní předem, aby se rozležely.

 34. Jej Bubu,som taka ista,len s vynimkou,ze lave oko privriem,ale len lave. A tiez mam doma na drobne vianocne pecivo pomocky a taketo pecivo volame mašinkové.

 35. Pokud vím, tak opravdu se ten původní pasians dělal ve tvaru karet s vykrojenými symboly.

  Za starých časů prodával se ve tvaru velkých tiskacích písmen a já ho měla moc ráda a zejména, když zvlhnul. Nevím proč, ale křupavej mi tolik nechutnal.
  (sun)

  P.S. Připojení blbne pořád, snad to bude po svátcích lepší, až lidi přestanou shánět dárky.

  1. ty formičky na pasiáns mám, dělám z nich, když teda dělám – letos ne, linecké…. (blush)

   1. No jo, to já vlastně taky (blush) . Už jsem to dlouho nedělala – linecký když tak jen koláčky s marmoškou.

 36. Milá Bubu, no dobrá..“Tak jako nemohu přivřít jen jedno oko, nezapískám, nenakreslím, nenarýsuju… „, my ti tyhle hrubé nedostatky milerádi odpustíme, protože to vše tisíckrát vyvážíš tím, co naopak umíš více než skvělě – piškvorkování (clap)

  Maminka také mívala jakýsi plechové víčko, které se nasadilo na strojek na maso (myslím,že se to na něj dávalo), a do jeho zářezů se vložil posuvný plechový pásek s odpovídajícím vzorkem. Točilo se klikou strojku a lezla těstová střívka, která se ohýbala, točila, nebo kroutila do esíček. Ale myslím, že maminku většinou odradila ta pozdější patlačka s mytím (a zbytečnou ztrátou těsta), takže jsme to rozhodně každé Vánoce nepoužívali. Ty nepíšeš, jak se ten dědečkův úžasný vynález pucuje 🙂 Řekla bych že asi lépe, než masový strojek, protože je to vlastně jen jednoduchá „píšťalka“. Moje sestřenice si kdysi koupila stříkací pistolku na těsto (asi co má na mysli Zdena b.p.) Když jsem se jí na použití ptala odpověděla : „chtěla jsem ti také jednu koupit, ale po vyzkoušení vidím, že je to dar pouze pro nepřítele a protože tě mám ráda, tak ti ani tu svoji darem nepošlu“. 🙂 “ Já jsem opatlaná div ne za ušima, jen když dávám bílkovou polevu do sáčku při zdobení perníčků, tak se obávám, že bych měla více toho těsta na sobě, než v nějakém pístu (který stejně nemám). Ale kdo umí, umí a takhle tlačené pečivo vypadá hezky a pro rozmanitost na slavnostním talíři sušenek efektně.

  Slovo „pasiáns“ jako sušenky mi nějak zaznělo v paměti, jako bych ho měla znát. Neprodávalo se to náhodou v nějaké jiném tvaru v obchodě v krabičkách? Tvůj recept a obrázek je natolik lákavý, že to asi vyzkouším, navíc máme kávovou chuť rádi. Ale – když naleji to svařené kafe do ušlehaných bíklů to se mi nesrazí ? Když dělám karamel, liji horké mléko do rozšlehaných vajec, ale pouze do bílků jsem myslím nikdy teplou tekutinu nelila. A protože píšeš, že až po nasypání mouky se to necháme zchladnout, předpokádám, že ta káva se musí vlévat teplá.

  1. Pasiáns je taková malá záhada. Podle mých výzkumů jsou to původně slepované sušenky typu linecké, kde vrchní sušenka má prokroj ve tvaru karetního symbolu (srdce, kříže atd.). V jiných rodinách jsou to slepované vykrojené symboly. A ještě jinde jsou to dobrůtky, které s původními karetními symboly nemají vůbec nic společného.

   1. Tak tos mě Renáto pěkně zamotala hlavu 😉 , ale děkuji za rychlé vysvětlení. Jen teď opravdu nevím, ke které s těch tří možností si ten svůj mozkový zásvit mám přiřadit. Asi si budu pod pasiáncem nadále vybavovat ten pravý karetní, který už snad od dětství miluji hrát. Dokud ještě choť chodil do práce a já mohla v klidu trůnit u počítače, když jsem objevila ten elektronický, byla jsem jím jednu dobu až hanba posedlá – karty se mi krásně fofrem samy rozdaly a myška po stisknutí bleskově obracela a přendavala – no radost hrát. Nedávno jsem si chtěla jen tak z nostalgie rozdat ten „ruční“ pasiáns a přišlo mi to děsně zdlouhavé – holt mě karetní elektronika rozmazlila.

  2. Hm, Maričko, musím přiznat, že upatlání bych nebrala jako negativum. Mám úchylku na syrový těsto (téměř cokoliv včetně bramborovejch knedlíků), takže aspoň bych se za to nemusela stydět, když se to teda nějak umejt musí… 😉

 37. Jé Bubu, na ty rohlíčky mám skvělou mechanizaci. Je už taky pěkně letitá. Já ji používám zejména na stříkané čajové cukroví. Těm říkají miláškové bobky. Je to vlastně podobný válec s pístem, (jen materiály jsou modernější ) a je vylepšený o páku, která bez námahy těsto prolisuje. Teď se to myslím, sežene jen v umělé hmotě a ta rozhodně nemá výdrž.

   1. Jéé, to je ještě ta původní krabice. Tu už dávno nemám. Byla děsně zamaštěná a upatlaná. Tak si tohle udělátko se „šajbami“ hoví v pytlíku. (blush)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN