PSÍ ABECEDA: „V“ – Vodítko

Nepříjemný omezovač svobody. Bezpečné pouto s páníkem. Módní doplněk. Povinnost plynoucí z městské vyhlášky… to všechno může být VODÍTKO.

Téměř každý pes nějaké to vodítko má. Někdo bez něho nemůže venku na krok, jiný ho použije jen při sváteční výpravě do civilizace. Jsou vodítka klasická i speciální. Liší se materiálem, délkou, konstrukcí, účelem. Tento díl AbeCeDy se nebude zabývat obojky ani kšíry – těm bude věnováno „O“.

Seznámení se s vodítkem je jeden z prvních úkolů, který nás čeká po pořízení štěníka. Většinou to není velká potíž, touha objevovat svět je u štěňat značná a brzy přijdou na to, že připnutí na vodítko se rovná výprava za poznáním. Pokud se nebude každé odvolání malého psíka od nějaké švandy rovnat připnutí na vodítko, nestane se vodítko ani nepřítelem.

Vodítko by psisko nemělo kousat, nemělo by se na něj věšet, nemělo by se přetahovat, nemělo by táhnout. Nebudu tady nikomu dávat žádné rady. Nemůžu, protože Beta táhne, přetahuje se, zakusuje… Když byla mladinká, tak nás chvilku pozoroval starší pán v myslivecké kamizolce a pravil: „to jí musíte tím vodítkem pořádně praštit přes čumáček, a už ho kousat nebude!!“ Neposlechli jsme a tak to teď máme :o)

Většina psů miluje chůzi na volno – ale jsou i výjimky. Tchánovic pudlice ve městě vodítko vyžadovala. Přestože byla dokonale poslušná, tak jakmile koncentrace lidí, aut a vzruchu narostla nad určitou mez, posadila se na chodník a dál bez vodítka neudělala ani krok.

Pro bázlivé psy může být vodítko poutem s páníkem, které dodá chybějící jistotu. Na vodítku jsou spokojení. Pozor – každému psovi je páník na druhé straně vodítka psychickou oporou. Proto se častěji servou dva psi na vodítku, než kdyby se potkali na volno.

Vodítko také poslouží k přivázání psíka před poštou, obchodem… Zatímco malé psisko jde nacpat do kabelky a vzít s sebou, s mamutem to nejde. A kupodivu všechny naše dogy krátké odložení zvládaly v pohodě. Jen Arona jako juniorka překousla jediným kousnutím první vodítko. Ne před obchodem, tam vždy čekala vzorně, ale když jí bylo zakázáno asistovat při soutěžích skautíků.

Snažila se totiž vždy udržet smečku malých dítek pohromadě. Brzy zjistila, že ty poslední nepopožene (neboť přidat nedokážou) a tak svoji pozornost obracela k brzdění těch nejrychlejších (vyceněnými zuby je hnala zpátky…). No a my jí v tom chtěli zabránit… Od té doby musela závody soudcovat s námi, aby byla pod přímou kontrolou :o)

Vodítko nemá rozhodně sloužit k trestání psa. Nemá, ale když na jaře zcela nečekaně Beta chtěla vletět do ohrady s ovcema (nikdy to neudělala před tím, ani po tom), a naštěstí ji zbrzdil velmi chatrný plůtek… tak jsem ji přetáhla vodítkem po pozadí, jen to plesklo. A žádná újma na duši na ní pozorována nebyla :o)

Slušně vychovaní psi mají na vodítku automaticky jít u nohy. A hodně vycvičených psů to tak opravdu dělá. Zajímalo by mě, jak jejich páníci řeší změněnou situaci v řadě měst, kde skoro není možnost pustit psa na volno. Protože takový pes se na vodítku nezačmuchá, nepopoběhne, nezpozdí se o pár kroků… prostě stále spořádaně kráčí vedlo pána. Existuje něco jako povel „volno na vodítku“?

No a na závěr pár druhů vodítek:

Flexi vodítka (samonavíjecí vodítka, flexiny) mají délku od 5 do 8 metrů. Někdo je zatracuje, jiný na ně nedá dopustit. Výhoda je zřejmá – páník pohodlně jde a psík má poměrně značnou svobodu k čenichání, pobíhání, pozorování. Pokud jsou ti na obou koncích flexiny zvyklí respektovat toho druhého a umí to – je to paráda. Hlavně tam, kde místní vyhlášky téměř zakázaly volný pohyb psů.

Pokud je ale pes nevychovaný a jeho páník si myslí, že flexina vše vyřeší, tak je to špatně…

Flexina má i nevýhody – psík na vytaženém dlouhém lanku se může krásně zamotat do přírodnin, do jiného psíka či do náhodných kolemjdoucích. Taky u průjezdu cyklistů není natažené lanko vždy bezpečné. Čím delší vodítko, tím větší riziko, že rozeběhnuté psisko neudržíme (fyzika ZŠ – páka). A vyděšený pes bude ještě vyděšenější, když ho „bude honit“ drncající poskakující a rámusící krabička, která opustila ruku páníka.

Například majitelům adoptovaných chrtů ho vysloveně zakazují používat, protože při jejich rychlých startech páník nezareaguje a psa na flexině neudrží.

Stopovačky, barvářské řemeny – v délce od 5 do 10 metrů. Někdo preferuje kulatý profil, jiný plochý. Nebudu popisovat používání odborné – u loveckého či služebního výcviku. Jen se na chvilku zastavím u stopovačky jako výchovného prostředku při tréninku přivolání. Jeden čas to byla běžná metoda, pak se nedoporučovala, nyní je zase v módě.

Stopovačka ale sama od sebe žádného psa nevychová – vždy na jejím konci musí být páník, který ví, co chce. Já stopovačku nepoužívala jako nástroj k přivolání, ale v době puberty jako dlouhé vodítko. Kdyby Betka chtěla zdrhnout, neudržela bych ji. Ale protože už věděla, co si může a nemůže dovolit, tak i ten „lehký“ provázek ji dokázal usměrnit. Byla jsem klidnější, když jsem ji měla „pod přímým vlivem“ při našich prvních delších výpravách do hor, kdy jsem nevěděla, jak bude reagovat na zvěř a na rychle jedoucí cyklisty.

Vodítka běžná – většinou do dvou metrů délky. Kožená, nylonová, tkaná, pletená i splétaná, plochá i kulatá. Přepínací (mají karabinky na obou koncích a očka na regulaci délky) i klasická (některá se pohodlným držátkem). V celé škále barev, vzorů, někdy zdobená výšivkou, korálky, vetkanými jmény psů… Pro psy, kteří vodítko berou jako výzvu a pravidelně se odkusují, se používají kovové řetízky.

Vodítka s amortizérem – hlavně pro sportovce, ale i pro ty, kteří chtějí eliminovat náhlé vyběhnutí psíka jinak, než vymknutím ruky z kloubu. Vodítko v sobě skrývá pružnou část, která zmírňuje rázy.

Vodítko výstavní – nemá rušit linii vystavujícího se krasavce. Má být nenápadné, tenké. Jeho součástí je i smyčka tvořící obojek. U dog je úžasné pozorovat, jak se někteří výstavní profíci prezentují na slaboučkých „špagátcích“.

Vodítka speciální. Třeba vodítka lovecká. Také jejich součástí je smyčka sloužící jako obojek. Pes, který se vypustí, tak terénem běhá „nahý“ a nehrozí jeho zachycení v podrostu.

Další speciální vodítko je krátké poutko. Používá se tehdy, když chci, aby pes šel trvale těsně vedle mě. Buď u psů extrémně agresivních nebo naopak extrémně bázlivých, nebo při speciálních činnostech – například u vodících a asistenčních psů. Předpokladem je větší plemeno – třeba z jezevčíka by při použití krátkého poutka byla elegantní kabelka :o)

Další speciální vodítka (už se jim často neříká vodítka) se používají při řadě psích sportů. Věda je zapřažení spřežení, ale i psíci na dogtrekingu jsou s páníky spojení speciálním úvazkem.

Dnešní nabídka vodítek je veliká. Moderní materiály umožňují spojit pevnost s lehkostí. I elegantní slabá vodítka skrývají velmi pevné jádro. Před pár lety se samonavíjecí vodítka dělala jen pro malá plemena psů. Později i pro velká s výjimkou mamutů. A dneska už jde koupit i na dogu. Z hlediska pevnosti jsou často poruchovější karabiny než samotný materiál vodítek. Tedy pokud mu nepomůžou nenechavé zuby psisek…

Naše vodítka:

Před patnácti lety jsme „dospělé“ vodítko Aroně doma pletli z koženého kulatého řemenu (na pohon šicích strojů). Když se zapletla karabina na oba konce, dalo se libovolně zkracovat – karabinka šla zacvaknout do libovolného očka „řetízku“. Bylo skoro nesmrtelné, až když Xerda kvůli nemocným zádům začal chodit na kšírech Manmat, tak jsme mu k tomu koupili i nové vodítko.

Manmaťácké vodítko jsme používali dlouho. Popruh vydržel i Betí kousání, ale nevydržely karabiny. První uletěla, když se Beta rozhodla v ZOO Dvůr Králové, že půjde za mnou do pavilonu ptáků… Navlékli jsme tam novou karabinu a vodítko sloužilo dál. Před rokem se rozletěla karabina druhá – jen tak, při pohodové chůzi v parku byla najednou Betka „svobodná“ a karabinka „bez vnitřností“. Koupila jsem si nové – velmi příjemné do ruky – tenké, měkké, pochopitelně s několika přepínacími kroužky na regulaci délky. Je od firmy Nobby a karabiny zatím drží.

Jednou jsme Xerdovi koupili parádní soupravu masivního koženého obojku a plochého přepínacího koženého vodítka na výstavě psů v Brně. Byli jsme ubezpečeni, že to dogu udrží, že se může používat i v mokru, že je to „na celý život psa“. Oko z obojku se roztáhlo při druhém použití, vodítko Xerda přetrhnul při prvním nadšeném popoběhnutí. Silná kůže naráz praskla jako papír, prostě se to celé vůbec nepovedlo.

A ještě jedno vodítko máme doma a vytáhneme ho vždy s příchodem nového štěníka. První vodítko. Jeho hlavním účelem je neznechutit psímu žáčkovi důležité studium chůze na vodítku. Musí být lehké, je jasné, že nemůžeme malé dogátko vodit na vodítku s masivními těžkými karabinami určenými pro dospělé mamuty.

Doufám, že článek v diskuzi doplníte o své zkušenosti s vodítky. Myslím, že se nemusíme bát ani zveřejňování používaných značek – proč nenapsat, co slouží dobře a co ne.

A také by mě zajímalo, jak je to u vás s povinností vodit psa na vodítku. Liberec má vyhlášku, že mimo „zóny volného pohybu psů“ musí být pes na vodítku. Kolem nás je zón hodně – i celý lesopark „Cvičák“ je určen pro svobodné vyběhání psisek. A ve městě nebo na sídlišti by mě ani nenapadlo pustit Kosatku na volno. Při našich výletech do hor nosím většinou vodítko přehozené kolem krku od startu až do cíle. Zvěř ani cyklisty Beta nehoní a tak si užívá svobody spokojeného psa.

Na fotce jsou naše vodítka – to staré doma pletené, štěněčí nepřepínací, pětimetrová stopovačka a nynější vodítko pro každodenní použití.

Aktualizováno: 12.12.2010 — 19:08

219 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Krásný den přeji!!!
  Zrovna nedávno jsem viděla, jak byla sousedka vedena jejím psím miláčkem 😀 Labrador držel vodítko v tlamě a kráčel následován paničkou. Když jsem je viděla, hned jsem měla lepší náladu, byl to legrační pohled.
  Anička

 2. Milá Xerxová 🙂 , moc se těším až si tě přečtu, ale teď nemůžu jdu upadnout do peřin. A všem Lucinkám přeji opožděně všechno nejlepší (f) (f) Dobroooouuuuuuu

  1. Nejak jsem se driv nedostala k tomu podekovat ti za prime reportaze o gorilach. Cte se to bajecne. (h)

   1. Eště je krásná tahle fotka:
    http://majja13.rajce.idnes.cz/prijeti/?p=pomahamegorilam.cz#vlcsnap-2010-12-13-12h40m30s144.jpg

    Bikirka ještě neví, jaký je Mojka torpédo a jak divoce jsou zvyklá pražská mláďata si hrát (také si dřív takhle rodinně nehrála a neomuckávala se), a tak občas dochází k malým nedorozuměním ohledně házení dřevítky na hlavu a škubání srsti na zádech a taky Mojka evidentně zkoušela, jestli by nááhodou Biki neměla mlíčko. Satórie prdelkatý trochu žárlí a štěkají, no, eště dva tři týdny, pak má Bikira přijít do říje a zas se její postavení prý upevní. Bikira se naučila pořádně si nanosit dřevítky a ustlat důkladný pelech, Kijivu dnes po vzoru Bikiry zkoušela vyrobit si z dřevitky čepici.
    Dnes jsem se musela smát: když se přijde Shinda nebo jiná matka rodu mrknout, jestli si holky opravdu hrají a Bikira našemu zlatíčku nevycválanému neubližuje, Biki ji obchází po špičkách a jako stín – takhle v prvních týdnech chodila Pusinka kolem Běty, když se třeba batolila z kuchyně a zjistila, že u prahu sedí panter. To se stala stínem a jen tak se kolem ní „prostínovala.“

  2. Jéééé! (h) To se mi bude dobře usínat, milá Lásková. (inlove) Děkuju a brou noc všem! (h)

 3. Teda už dlouho jsem se nenasmála jako u příspěvků k tomuhle článku (y) – si to snad budu i pamatovat 😛 .
  Všecko nejlepší Luckám – zejména LucceV (inlove) ), Lucíškům a LucYnkám …a taky Luzy a dalším 🙂 (rose1) !
  EvoŽ. moc držím palce, ať se vám štěníků vykulí jen osm a pokud možno holčiček 😉

  1. Jeste neni pozde poprat vsem Luciim ve vsech variacich tohoto pekneho jmena. Vsechno nejlepsi, holky!!!!!! (d) (^) (rose1) (h)

  2. Tak tady se přidám, než bude zítra a já to nestihnu. A se vším souhlasím „přecedo“ 😀

 4. Vodítko je můj nepřítel. Naštěstí čuba je můj přítel a chodí mi u nohy i bez vodítka. Máme flexinu (vlastně 2) a válí se v předsíni ve skříni. Nejdřív jsem si lankem flexiny spálila nohu (krátké šortky, opodál kámarád, kterého čuba musela jít fofrem přivítat a panička, co plká a nekouká). Bolelo to jako čert a hojilo se to hodně dlouho. Pak mi lanko flexiny zlomilo prst, když se mi omotalo okolo prstu a Bára mne stáhla ze stráně. Takže mívám v kapse stočené vodítko – asi tak půldruhého centimetru široký plochý popruh s karabinou a poutkem. Prostě za běžných okolností bych mohla pětatřicetikilovou Báru vodit na bavlnce. A pro neběžné okolnosti máme širší popruh, ale i tak je Bára zvladatelná.
  Bydlíme na vsi a chodíme do polí, na volno. Když se musí do města, bojím se silnic a aut, takže vodítko. Bára netahá, jen ve městě musí přečíst všechny ty nezvyklé pesemesky.
  A Luckám všechno nejlepší (h)

 5. OT: Tak jsem právě vytáhla z trouby farcon – viz recept Terry-san vedle 🙂 a byť modifikovaný (nemám ráda kerblík, je tam plno zelené petrželky obou tvarů) je úžasný!
  a ještě něco – dnes je naší Berrýšce osm měsíců a ucho stále padá (blush) – holt se musím smířit s tím, že budu mít i nadále psici především srandovní (chuckle)

  1. někomu padá ucho a někomu padá sníh (rofl) A padá a padá a padá… A podle předpovědi to tak má být stále…
   Před chvilkou jsem došla zachumelená domů ze školy a jdu co?? Házet… (i když páník se snažil a to odpolední nadělení už odstranil – takže zbývá jen pár cenťáčků)

    1. Nevyplatila by se vám tam fréza? Chápu, že zimní práce sněhové jsou lepší, nežli posilovna, ale přeci jen, znám to z víkendů z chalupy a z vánoc a není to zrovna moje hobby.

  2. Milá Dede, budeš mít nádhernou pejskovou, a k té její roztomilosti a pubertě, která jí hodně vydrží, tohle prostě patří…. (inlove)

 6. Milé dámy, tak trocho mimo mísu, ale přesto k věci. Pákový efekt se délkou vodítka, pokud je delší než vaše laskavá paže nemění. Délkou vodítka získá pesan čas na nabrání rychlosti, tím pádem na naakumulování pohybové energie a tu se pokoušíme zmařit na ruce. Moment hybnosti je ale mnohdy tak velký, že dojde k vychýlení stojícího tělesa (v našem případě páníka) do té míry, že se jeho těžiště ocitne mimo podstavec. A dochází k popisovaným žertovným příhodám. Ja vidíte ctihodný jednoduchý stroj páka je v tom nevinně.
  Jinak co se vodítek týče mám taky trochu zkušeností. Od r.1970 jsem měl postupně 3 foxteriéry a teď bydlím v psí boudě 3+1 se dvěma kerrýky. Jako všichni teriéři jsou asi zkříženi se servalem a pocházejí snad ze Rwandy. (servou se se vším, co má chlupy a 4 nohy). Dále je podezřívám, že kdesi v rodokmenu figuruje Alf, alespoň dle jejich nahlížení na kočky, jako na chutnou stravu. Zde diferují v náhledu na soužití s páníčkem, který i kočky považuje za nejedlé. Spor se řeší použitím hrubého násilí (úvazu) či důkladného plotu. Obojí je ze strany hafů považováno za unfair. Ale jinak to nejde. A tak se mstí, třeba nyní mi převedli způsob pletení střední části vánočky v praxi kdy 2 prameny byla jejich vodítka a třetí mé nohy a hrozně se divili, že po otevření dveří výtahu nedošlo k chůzi, nýbrž k pádu.

  1. No, s fyzikou jsem byla na štíru už na ŽŠ :O momentálně obývám 2+1 nejen s člověčí rodinkou, ale též s kočkou, co si myslí že je pes, jednou Jack Russel teriérkou, co miluje kočky a druhou Jack Russel teriérkou co chce kočku „sežrat“ (cat) (dog) (dog) a je to celkem zábava.

   1. Jo a k těm vodítkům, holky chodí na jednom vodítku s „rozdvojovákem“ 😀 jinak bych se o ně zabila. Jess táhne jak saňový pes a Nelly běží dopřeu cca 2 m , pakse vrátí, oběhne mě a zopakuje to…pořád kokola. Takhle brzdí Jessiku a ta ji pro změnu nedovolí vracet se… (devil)

 7. OT; Lidi, ja mam tak nablblyho kocoura Kuliferdu. Tak si prilehne na postel, primo na kraj a chce mazlit. Lezi na zadech a natahuje packy. Rikam, Kulco, spadnes z te postele a posunu Kuliferdu Zbytneleho (je ho kus) dal na postel. Zbytnely udela mnau mnau a vrati se na puvodni misto. V nirvane balancuje na kraji matrace a rozkosnicky sklani hlavu. Po hlave spadne do maleho odpadkoveho kose, co mam u postele. Kos je napul zaplneny papirovyma kapesnickama a zbytecnou postou. Kocour zurive hrabe a trepe zadnima nohama a odpadkovy kos ozivne. Az se kocour vyprostil, tak mel na hlave nalepeny vyrazne pouzity papirovy kapesnik. Silenou ctverylkou se vydal smerem obyvak, kde pozbyl kapesnicku, udelal gesto a la Simonova kocka (Simon’s Cat), skocil na sekretar, odhodil bronzoveho houslistu a zamyslene si cisti kozich. 😀

  1. Milá Haničko, já mám doma klon Kuliferdy. Melíšek se rozkošnicky rozvaluje na kraji postele a drbeeeeej. Tak drbu a varuju ho, že spadne, nedbá, takže spadne. Ale nemám ten koš na odpadky u postele (rofl) To jsi mne teda dostala s tím kapesníkem na hlavě, má fantazie funguje naplno! ….. šílenou čtverylkou se vydal…….. já se tu řehtám, ještě, že tu už nikdo není! (rofl)

  2. (rofl) (rofl) (rofl) jo, to znám, holky nepadaj, ale Šariček spadnul několikrát, jednpou dopkonce když usnul,tak se nějak chtěl ve spaní jen překulit a tam už postel nějak nebyla…to byl šok,když se probral na zemi a já myslela,že je zemětřesení… 😀 ale já odpadkovej koš na kapesníčky nemám, vždy si nechávám tu dobranou krabici od těch předešlých a to stačí na celou noc, když mám rýmu,tak stovka jich zařve…..

  3. Jooooj, to mi připomína nebožtíka Garfielda 😀 za to Fellice si myslí, že je pes (cat) (dog)

 8. Vodítko máme jenom krátký, kožený. (řemen na stroje, ano! Nedám na něj dopustit.) Psice byla od malinka (cca půl roku, nalezená) skvěle ovladatelná a zejména, k mýmu soustavnýmu úžasu, miluje povel Jdeme domů. Ale taky byla od malinka nadzvuková střela (tamta šmouha na obzoru je můj pes – POCEM! – Vžžžžžžžžžž!!! Co chceš? Tak já zas letím! Vžžžžžžžžž!!!), takže vodítko bylo týrání pro obě strany.
  Na vodítku (a v postroji) chodí, když hárá. Jinak nosí stahovací obojek (víc cinká a potmě vím, kde mám černýho psa) a chodí na volno. Kdekoli, kdykoli, i v největším provozu ve městě.
  Poslední dobou mi hluchne, takže ji učím, že si mě musí hlídat ještě víc než dřív. Taky začíná hůř vidět, takže máme povely typu „nepleť si lidi“. Ale než by šla na šňůru, radši ke mně co minutu přijde a drcne do mě čumákem.
  Kvůli měšťákům nosí stabilně náhubek. To pak neremcají. Ona ta vyhláška tady prý je „vodítko NEBO náhubek“, říkali oni. Nemá ho ráda, ale furt lepší než ten špagát.
  Jo, ale naučila jsem ji, že se psama na vodítku se nehraje (protože zamotávala majitele), a teď, když většina psů chodí na vodítku, dělá takový smutný ksichty: „Já bych si TAK hrála, ale von je uvázanej, vidíš to, jo? Nespravedlnost…“

 9. Teda Xerxová, elegantní kabelka z jezevčíka mě dostala (rofl) . Dík za souhrn vodítek!

  Jj, nejlepší vodítko, žádný vodítko, ale bohužel to bez něj nejde, zvlášť ve městě. Pro celý Vary jsou tři zóny pro volný pohyb. Nedbáme, pokutu riskujeme. Jinak od Pedrouší éry flexina budiž velebena. Jak zde známo, užíváme ji nejen u silnic, nýbrž i u vodních toků (chuckle) . Jistím s ní buldoka i na schodech a v prudkém skalnatém terénu, bez ní by byl dočista placatej 😛 .

  1. Pedroň je statečné a neohrožené zlatíčko které nic nedbá na svůj handicap! (inlove) (sun)

 10. Když vedu Ritu na vodítku,chodí předemnou.Já jsem poněkud rozložitější a při chůzi u nohy by byl problém vejít se na chodník s potijdoucími.Takto jsem chodila/v obydleném území/ i před Ritou.A jenom hlasem naviguji,vyhni se,nečuchej,nesmíš.Funguje to dobřeA vůbec povelová technika je poměrně bohatá.Mimo předpisového Ke mně je pocem,počkej na mně a pod.Na psa na procházce mluvím hodně a dá se říct,že si rozumíme.Ono když se se psem žije v bytě,tak je ta komunikace pestrá a nemusí být ani slovní.

 11. Xerxová, nadchla mě Tvoje připomínka kožených pletených vodítek z řemenů na šicí stroje.Také jsem si pletla kdysi dávno v prehistorii na dogy. Ta kulatá kůže se kupovala na metry. Trošku byl tehdy problém s karabinami, ale vždy se daly sehnat. V první fázi jsem je pro použití jemnila napouštěním tukem na sedla a na uzdečky pro koně. Časem byly jemňoučké a nezničitelné.

 12. Xerxová, díky za pěkný a poučný článeček – co se týká vodítkových variant, moje vědomost totiž končí u krátkého voditka a flexi. My preferujeme už léta flexi – jednu používáme už 22 let (byla mi před revolucí dovezena „zvenku“). Sice ji před pár roky musel můj Kutil Tim otevřít a vyměnil v ní jakési ozubené kolečko. No ale od té doby stále funguje (myslím flexi, Kutil Tim naštěstí taky). A právě tahle pracovala za dva v dobách našich amer. kokrů, které jsme na ní vodili tam, kde bylo více frekventováno. Na konci té flexi bylo rozdvojené lanko, takže kokřáni vypadali jako hóódně malá dvojka severských tažných psů. Na chalupě v té době nikdo „problematiku“ volně se pohybujících psů neřešil, no a v sídlišti byli kromě nás v té předlistopadové době cca 3 další psi, takže ti naši mohli být většinu doby venku navolno. A navíc v té době neexistovala žádná MP, takže nás nikdo nelegitimoval s dotazem : Byl už ten pes někdy řešen? Což nedávno vyprovokovalo MLP k odpovědi: Já nevím, musíte se ho zeptat, protože já s ním pokaždé ven nechodím!!! Naše současné kratinožky jsou na flexi v sídlišti během dne. Pozdě večer a brzy ráno, kdy nikoho, ani příslušníky nepotkáváme, jsou navolno, no a na chalupě jsou vedeni jen, když jdeme po silnici. Jedinou občasnou výjimku ale má Bojar. Sice už pořádně nevidí ani neslyší, ale čich má perfektní a v sousedství velkou lásku – něm. ovčačku, takže v době, kdy ona hárá, chodí Bojar na vycházku na krátkém pevném vodítku.

  1. Otevření šmejdflexiny od vietnamců mě stálo slušně pořezanou ruku – po otevření začala pružina dělat psí kusy, tak aby mi nevylétla do obličeje nebo prostě ven, strčila jsem tam ruku. AU! (proč jsem tak nestrčila ten právě sundaný kryt? (fubar) ). Šmejd letěl okamžitě do koše.
   Ale předtím dlouho sloužila – na chatě, kde není plot a srnky a daňci chodí rovnou pod okny, jsem Bardu dlouho nemohla nechávat bez dozoru, tak jsme vždycky natáhli lano, na lano kladku, na kladku flexina a kratší vodítko a psejk měl slušný výběh za pár kaček. Sice kdyby někdy trochu víc zabral, flexina by nevydržela, ale on to s vědomím toho že je uvázaný nikdy nezkusil.
   Foceno minulý víkend přes okno – http://barry.unas.cz/foto-web/srna.jpg

   1. Já ci takýýý chalupu nebo chatu na samotě – my jsme uprostřed dědiny, takže jedině teď v těch mrazech se k nám v noci zatoulávají divocí zající, kterým podstrojujeme pod živým plotem před chalupou na tácku nakrájenou mrkvičku, petržel a kedlubny… a ty zajíce vidím jen, když se před spaním „přeliju“ tekutinami a pak v noci chtě nechtě musím….. (chuckle)

    1. No se zdrhacím bíglem to zas tak velká výhra nebyla. Teď je to paráda. Nedávno zvednu hlavu od oběda… a letím pro foťák – http://barry.unas.cz/foto-web/danek.jpg
     Veverky lezou až do chaty, spousty ptáků na krmítkách…
     Když už jsem to načala – nevíte někdo jak ptákům zabránit v narážení do oken? Občas se tím slušně omráčí a vloni takhle jeden umrzl (většinu stíháme najít, ohřát a po probrání vypustit). Zkoušeli jsme siluety dravců, třásně, nic nepomáhá.

     1. nepomůže nic… většinou nárazy způsobí boj zamilovaných jarních protivníků nebo panika při vyplašení. U nás je většinou způsoben příletem přítele krahujce … Dokonce i sojka (která rozhodně nepatří k jeho kořisti) se nám ve všeobecné hrůze zabila o zeď !! Nikoli o okno.
      Ptáky v šoku zahřeju, uklidním a vypustím. Většinu stihneme „rozdýchat“, někdy bohužel je pozdě… Ale doufám, že budky, pítka, vhodně zarostlá zahrádka a dostatek krmení v zimě nám to skóre v životě ptáčků vyrovná…

      1. chjo…
       ještě z tohohle neveselého pytle – kdo se ve městě stará o úklid mrtvolek? Každou chvíli někde něco objevím – včera volavku ;(
       Totéž se mi teda „daří“ i v lese – ať jdu kamkoliv, Barda spolehlivě označí veškeré zbytky, mrtvolky,… ale tam mi stačilo že vloni víc než měsíc uklízeli srnku co nám umřela pár metrů od chaty, urgovali jsme každý týden… Nemám chuť se s nimi dohadovat kvůli každé pytlačině.

     2. Na to aby vam vlezly do bytu veverky nemusite mit chalupu u lesa. Brachovi veverka nacala pytlik s oriskama na stole ve ctvrtem patre v centru Londyna. … No jo no … voprskla jak parkova veverka 😉

    2. No, oni ti „rozkošní zajíčci a úžasné srnečky“ taky nejsou žádná výhra! Co na podzim nezabalím do krycích netkaných textilíí, to je na jaře nemilosrdně okousáno až na pahýlky těsně u země! O kolik já už přišla kytek!!!!!! Teď všechno poctivě balím, takže zahrada vypadá, jako kdyby v ní strašilo. Ale všechny ty sladké pupence zůstanou. Kolik já už zasázela stromků jabloní, třešní, švešní, blumu, ořešák……….. vše marno, nezabaleno? Ožráno! Tuhle havěť mám fakt ráda v lese, ale na své zahradě je nesnáším.

 13. Vodítko! Kdybych tak bývala měla zrovna včera večer vodítko!
  Ale jsem vyběhla „jen na chvilku“ a zřejmě jsem to Otíkovi dostatečně nevysvětlila… chytil se dvou juvenilních kamarádíčků, jejichž páníček, takto mladík v poněkud unavenějším stavu, byl zcela k nepotřebě. Psiska (všechna bez vodítka) si dělala, co chtěla. Po marných výzvách k návratu započala honička (a hledejte bílýho čokla potmě na sněhu), což všichni zúčastnění, kromě koženýho mladíka, vzali jako výzvu. Já v předmrtvičným stádiu… po oběhnutí půl sídliště, tancích na ledě a několikerém zapadnutí do sněhu byl zlosyn konečně odchycen a za obojek co trestanec odvlečen. Omlouvám se za rušení nočního klidu, to jsem byla já: „Otíčku, ke mně! Otíku, piškůtek! KE MNĚ! Ke mně, ty (censored)! POCEM ty (censored)…Já tě…(censored)…(censored)…“ (blush)

  1. Che, představuju si v barvách. Pedrouš se nejvíc zapomíná u háravek a pak se pro změnu zapomíná hulákající naháněč. Ano, nepublikovatelné.

   Podrbání Oťasovi 🙂

   1. Jo, háravky…to je mor. Teda Otíkovi stačí i stopa na trávě, vmžiku pouští slinu (fuj hnus) a rázem vypadá ještě víc momentálně zaostalej, než obvykle. Taky pouští Pedrouš takový provazy? :S
    Každopádně teď dlooooouho bez flexi nikam nejdu!

 14. Vyhláška v Zábřehu je naprosto „geniální“- jediné místo, kde je možné psa pustit na volno je honitba :@ . Takže po městě chodíme na vodítku a v parku navyhlášku kašlu – už mám sice důtku s výstrahou, ale riskuju dál. Dennyho jsem naučila, že na vodítku se netahá, a proto nemůže chodit na flexině – i ta nejjemnější, jorkšírácká, vyžaduje trochu tahu a to se přece nesmí, takže mi celou vycházku ťape ukázněně u nohy. Kde je to jen trochu možné chodí na volno, a to se teď, když mu jde na patnáctý rok, ukazuje jako problém – blbě vidí, blbě slyší a ztrácí orientaci. Ve známém prostředí to ještě jde, ale v cizím se bez vodítka neobejdeme. Zatím jsem nenašla to správné – dostatečně dlouhé a lehké, aby ho neomezovalo. Takže vodítek doma přibývá a my stejně chodíme navolno 🙂 . U Yumminy jsem se už poučila a na vodítku trochu táhnout může. Když to přežene, máme povel „zpomal“ a nebo „k noze“. Vodítka používáme dvě: nejčastěji teninkou 5-ti metrovou flexinu „na jorkšíráčky“, nebo tam, kde si nejsem jista (na coursingu a v blízkosti moře) úžasné kožené přepínací vodítko, které mi kamarád vyrobil na míru. Bohužel, na jezevčíka je těžké.

  1. Doporučuji vlastní výrobu, osvědčená je horolezecká úvazová šňůra , (lehounká, flexibilní a velmi pevná) a karabinka z nějakého hobbyshopu úměrná velikosti chlupatce. (používám a doporučuji). Nebo se dá taky použít karabina horolezecká. Jen je s ní obtížnější vypouštění.

 15. OT pro Jenny – milá Jenny (inlove) , potřebuju Tvou adresu, abych Ti mohla poslat vydražené podložky. mail zřejmě nedorazil. 🙁

 16. Asi neřeknu nic nového, i my chodíme většinou na volno, takže na vycházky si beru jen kolem krku dvě lana (ještě po mladých Nazgúlech 🙂 ) neboli krátká silná splétaná vodítka, která by nejspíš udržela i koně (tam by praskla ta karabina 😛 ). Jsou dobrá na výcvik chůže u nohy, ale nerada je používám – spalují dlaně. Flexi jsme koupili až v Norsku, kde bylo ve vodítkovacím období nutné. Vzhledem k tomu, že psům bylo už pět let, tak jsme z flexi těžili jen výhody a doteď je to varianta pro procházku na místě, kde to není bezpečné a je třeba psy vyvenčit (psům nějak ze zásady na sto procent nevěřím nikdy – říkám si, zatím poslechli vždy a co když zrovna když pojede auto tak poprvé neposlechnou?) Příhodu s „flexiletem“ jako Marska mám také – bylo to v parku na ostrově Kalvoya, Kazan zahlédl veverku a já jsem nedávala pozor… Inu páka! (chuckle) Jako nejlepší vodítka na cesty a občasné výlety do měst mi kupodivu slouží treková dvoukarabinová vodítka s amortizérem (Manmat). Obě karabiny připnu k obojku, takže mám asi metrové vodítko, které je příjemné do ruky a navíc se dá přehodit přes rameno, takže pes kráčí u nohy a já mám volné ruce třeba na focení 🙂 Berry je momentálně lépe ovladatelná na volno než na vodítku. Ona VÍ, jak má jít a snaží se to dodržet, ale pokaždé, když vidí něco úžasného (cca každých 10 vteřin), tak se zapomene a vystřelí. Já ji stáhnu zpět, napomenu – pomalu a on že jo… no a tak dokola. Máme ještě co cvičit… Jinak povel pomalu je u nás frekventovaný a v Norsku byl doslova životně důležitý – to když nastala doba ledová (nikde jsem nezažila tak strašný a absolutní led prakticky na všech cestách, jako v Norsku). Nakonec na zlých úsecích šli psi nejen pomalu, ale Kazan svoji nešikovnou paničku ještě převáděl 😀

 17. Přejeme všem krásný den, a Luckám, Lucinkám i Lucíškům všechno nejlepší k svátku (sun) (f)

  K tématu: protože jsme kočičí, máme s vodítkem takové poněkud jiné zkušenosti. Naučit kočkoura procházkám na vodítku (v tomto případě flexi) je docela snadné, jen se člověk musí omezit na základní, často pro „psí lidi“ poněkud bizarním povelům: obejdi, tam ne, zpátky! 🙂 Myslím, že už to tu terra někdy psal, ale Tazík, který chodil na vodítku prakticky bezchybně, se dočkal i hlášky: Pane, přivolejte si toho pejska, ona hárá… Autorem výroku byl majitel černé trpasličí kníračky a nevěřil vlastnímu oku, když zjistil, že na konci terrova vodítka je perský kocour…

  1. Ehm, pardon – dělám dvě věci najednou a spáchala jsem „vyšinutí z vazby“ – což není útěk z Ruzyně, ale stylistická chyba: mělo být … jen se člověk musí omezit na základní, poněkud bizarní povely. Ne povelům…

  2. Tak nevím, milá Terro-san, jstli vy jste byli normální nebo my jsme bizardní, ale povely zpátky, okolo (místo obejdi) a tudy ne (stejně jako tady jdeme) používáme zcela běžně 😀

   1. Jestli ono to nebude tím, milá Dede, že v obou případech se chlupatcům dostávalo spíše neformální výchovy (což neznamená, že špatné). U lidí psích se mi to velice líbí, lidé kočičí nemají moc na vybranou – předpisové povely pro kočky na vodítku neexistují a kdyby existovaly, nedělali by si z nich kočkouři ani jejich lidé nejspíš těžkou hlavu. Prostě jsme sví… 😀

  3. Povel „zpátky“, příp. „couvej“ používáme v kuchyni dost často. A také používáte povely: „nediskutuj!“, „co je to tam“ a „snídat“?

   1. Ano, ač se snažím o sportovní kynologii, povely mám zcela nepředpisové. Hlavně povel yummanezkákejmidořeči budí údiv 😀

 18. Kousání vodítka? To ANO – jako štěně to česká strakatá slečna Bony dělala z rozvernosti, ze štěstí, že se jde ven. Hopkala po schodech a chňapala po vodítku. Teď to dělá jen zřídka – pouze tehdy, když VÍ (jak – to zas nevím já), že jdeme někam NA VEJLET, na návštěvu, prostě někam jinam než normálně ven. Teď naposledy to dělala, když jsme jeli na Mikulášské venčení – nějak tušila, blbost, VĚDÉLA, že jedeme někam mimořádně.
  Když venčíme pozdě večer – povinná čůračka – tak naopak vodítko slouží k tomu, aby čubizna ŠLA a nezůstala stát nahoře na schodech, zatímco já už dole otvírám dveře. Její výraz „no tak jdi sama, když máš tu potřebu“ opravdu nesnáším!
  Teď, když bývá večer hnusně, je schopná na povel provést všechny hygienické úkony na jednom místě a pak se zastaví jak dřevěnej pes, vodítkem můžu škubat, jak chci a když řeknu No tak jo, deme domů, maže k vchodovým dveřím, jen sníh lítá….

 19. Vodítko používáme minimálně, na běžné procházky ho v podstatě nepotřebujeme, protože Reny bydlí v klidné ulici u parku. A ani ve městě naštěstí není problém, když no nechám jít bez.Když byli kavalíři malí, řídili jsme se podle obecného názoru, že na flexi vodítku se pes chodit nenaučí a důsledně jsme používali pouze klasická vodítka. Nenaučili se to stejně (ano, spíš naší vinou), nicméně flexina po prvním pejskovi zůstala až vzadu v šuplíku. I pro to, že když už jsme vodítko chtěli použít, tak pro udržení psů co nejblíže nohy u silnice nebo v rušném prostředí, na což je vhodnější klasické vodítko, pro dva psy doplněné rozdvojkou. Flexi jsem vytáhla až nedávno, když Reny zůstal sám a oblíbil si procházku do města, kam musíme chodit při silnici, ale už nemá takovou snahu se vrhat neustále pod auta. Jestli dobře počítám, tak tomu vodítku je více než 14 let a stále slouží dobře, mám k němu už pomalu citový vztah.
  Je to tak, vodítko zvyšuje sebevědomí a to jak u psa přivázaného, tak u toho, co je navolno a vidí, že přivázaný je protějšek. Z toho důvodu jsem kolikrát na procházce nechala psy záměrně na volno, aby neprovokovali. U Renyho jsem párkrát využila vodítko i pro zvýšení jeho pocitu bezpečnosti, když se cítil někde na výletě v cizím prostředí nejistý. Jinak jsme ale psy z vodítek naopak pouštěli všude kde se dalo i nedalo, protože stejně vždycky pobíhali jen kolem nás, nikoho neobtěžovali a neměli snahu cokoli lovit. Když nás ale přistihli v parku v Blatné, uznala jsem, že jdeme špatným příkladem a napravili jsme to:)

 20. ……………..Vodítko by psisko nemělo kousat, nemělo by se na něj věše……………

  :D:D:D jeh, je tolik věcí co by psisko nemělo dělat. Třeba žebrat by nemělo, že ne,??
  No, u nás je žebrota zakázaná, ale…. když se na to jde od lesa……
  http://img5.rajce.idnes.cz/d0506/4/4274/4274791_71b80f3710bec040be5d7336e4576e49/images/P1030091.JPG
  😀

  Rada zelené kamizolky je přesně to, co na nich převelice oblibuju :@ , podobnou radu jsem dostala, když jsem ten malinký zrzavý štuclík pomaloučku polehoučku učila chůzi u nohy – dostalo se mi tehdá podobné proutkové rady od zelené kamizolky. Taky na ní nedošlo. Zato mi vždycky bylo líto jeho čubinky kokříka, která 90% času znala jen kotec a ven šla pouze v době honů :@

  My moc nevodítkujeme, ale je jedna doba, kdy Zrzavohubci nedovolím vystrčit nos z baráku bez vodítka. Je to na Mikuláše a na Silvestra. Ač jemu ZATÍM /a modlím se, aby to tak i zůstalo/ petardy nevadí, jsem prostě preventista, nechci se dožít toho, co jsem zažila už jednou,t akže v tu dobu, jakmile se pohybujeme v civilizaci, vodítko je v akci.

  Psí poutko, jak já říkám tomu krátkému vodítku, máme taky a mám ho ráda, připnu si ho ke kalhotům za karabinku a kdyby bylo zapotřebí, můžu Ešusa přikurtit. a nejsem omotaná propínacím vodítkem.

  A na flexinu taky nedám dopustit- jednak při správném použití se dá použít u štěněte při učení přivolání, zastavení atd. a druhak, když je pesan v rekonvalescenci po nemoci, či úrazu, je to dobrá alternativa na venčení.

  Stopku jsme svého času taky používali, když jsme se učili, jakpak se slušně vychovaný ohař u zvířátek chovati má. Dodnes , když vezmu do ruky stopku-jako že třeba tuhle při úklidu, čoklid začne hopikat prostorem v očekávání příjemností.

  Xerxová – prima článek. díkec.

  1. chudinkááá žebraváááá – dej tomu svému radiátorovi taky někdy najíst (rofl) (rofl) – i když kecám – už to není radiátorek, už je to krásný pesan (nod)

   Jinak se přiznám, že dnešní Zvířetník a současné pečení cukroví je docela adrenalin. Ale pochválím se – NIC jsem nespálila – vždy jsem od klávesnice stihla včas vlítnout do trouby (rofl)
   Betka je nějak zmožená z házení sněhu – ani nežebrá, válí se v posteli a doufá, že do té školy už brzo vypadnu…

   1. XERXOVÁ……NIC jsem nespálila…. NA NĚCO SNAD JAKO NARÁŽÍŠ???? 😀 😀 😀

    tak bacha, taky abys krom vyloženě „kakaovýho“ cukroví :D, nevyrobila mouduritový, jako já 😀

    No jo chudinka, ani nažrat nedostane a musí jít světem jako ten žebráček 😀

    /jááá idiot jsem ho to naučila a teď si jen můžu drbat hlavu když uprostřed procesu vaření mi do podkolení čokl dloube miskou :D/

  2. Ježíš petro vy mě vždycky s tím vaším hafuňou dostanete (chuckle) Vždyť nežebrá přeci (wait) způsobně čeká na papů

    1. Akden – no , právě, nežebrá. Jen se tak taktně připomíná. Padne půl sedmá a minuta a už se připomíná! S výrazem: „Slyšíš jak hubnu???“ mě prohásleduje prostorem s miskou v kušně. Tuhle jsem ho zlobila, protože jsem telefonovala se ségrou a chodila přitom bytem, ať jsem šla kam jsem šla, všude šla se mnou i miska 😀

     1. Jak já si nadávala když jsem Bardu nošení misky naučila! Naštěstní může brát jen tu na chatě, ale ty první víkendy s ní i spal – co kdyby se v ní náhodou něco objevilo!

      1. …..co kdyby se v ní náhodou něco objevilo!…..

       (rofl) (rofl)

       Jen šíílenec může naučit psa nosit si misku (už mám předplacenou návštěvu u Chocholouoška) a jen šílenec na druhou to provede u bígla, labroše a nebo kokra. To si koleduje o hospitalizaci 😀

     2. Melíšek ani Zrzínek si sice své mističky nenosí, ale protože jsou to hubená chůďátka podvyživená, tak ráno Melda vyskočí ke mně, ducne hlavičkou, rozprostře se úhledně na polštáři a vystrčí pupík. Začne vrňoukat a naznačuje, že pupík je splasklý, tudíž prázdný – „No jen si maminko sáhni, jak mám propadlej lavor dovnitř“. Zrzínek sleze z parapetu a pozoruje dění a píská. Doslova píská, to není mňoukání. Ten koncert mně donutí vstát. Oba chlapečkové jdou zkontrolovat mé konání na WC a jak se tam věci vyvíjejí, přičemž na mne zírají vsedě a Melda kňourá, Zrzínek vrní. Po opuštění minimístnůstky jako jeden kocour kráčejí přede mnou směr kuchyňka. Jdu za oběma vyhladovělými sirotky, dám půl kapsičky do každé mističky a nastává doba usilovného mlaskání a spokojeného vrnění – při jídle vrní Zrzínek. Kdykoliv jdu do kuchyňky objeví se tam oba jak spadlí z nebe. Kdyby dělali cokoliv – spali, hnípali, hráli si, prostě cokoliv, tak jakmile zjistí, že jsem v blízkosti ledničky, už jsou tam nasáčkovaní a hladové pohledy dvou opuštěných kocourečků, co jim nikdo nedá najíst žalují a tahají ze mne cokoliv, co by mohli smlsnout.

      1. …………….., tak ráno Melda vyskočí ke mně, ducne hlavičkou, rozprostře se úhledně na polštáři a vystrčí pupík. ……………..

       pooooooooooooooooomooooooooooct!! Já jsem si totiž živě představila to naše třicetikilový hovado, jak tohle provozuje (rofl) (rofl) (rofl) V Melíškově případě je to roztomiloučký, když si to představím v Ešusově podání………. bylo by to dost vražedný. Když by vyskočil na postel, tutově by se mi trefil na břicho a vyrazil by mi dech…. pak by do mě ducnul hlavičkou a způsobil by mi otřes mozku a poslal mozek na výlet …. a nakonec by se rozvalil, aby mi ukázal svůj prázdnej bachor, čímž by mě zavalil a ještě by mě stačil kopnout do hlavy 😀 😀 😀 …. proč nemůžu mít doma tak něžné stvoření, jako je Melíšek??? 😀

       1. výmluvy (rofl) , pouhé výmluvy… Když to jde s Kosatkou (chuckle) (nod) , tak to musí jít s tím tvým mrňousem taky… (rofl) To víš, že by tě chlapec trošku přišláp, trošku pokopal, ale nakonec by pupík vystrčil a lavórek hladový předvedl. A chtěl by drbáááát na pupíííčkůůůů…

        1. Trošku???? 8-| tohle je terminus technikus, kterej on teda zaručeně ve slovníku nemá 😀 no a když jsme u toho drbání na pupíčku – to ho musím napřed svázat, abych ho mohla podrbat, páč jeho představa mazlení je stále stejná – mazlení = serveme se jo? A já ti ukopnu hlavu jo? Musím ho vždycky nejdřív zklidnit povelovou technikou zvanou „Hajííííííííí ty kreténe!“ Předchází jí tedy pochopitelně nejdříve povel “ Udělej hají Pipinko :D, no? Udělej hajííí! Hajííí sem řekla, magore, slyšíš?? …. až se nakonec propracujeme k tomu kreténovi a já konečně můžu s pohledem, který naznačuje , že : „Esli se hneš, seš mrtvej!“ s obavou, zdaliž mi nakonec tu hlavu přeci jen neukopne, podrbat nachvilku na bříšku :D. Již mnoho let nevím, co to je pomazlit si vlastního psa, aniž bych si neopatřila minimálně modřiny a škrábance. (rofl)

         1. Petróó, bombová fotka i popis hají (rofl) . Jéžkovyvoči, ještěže se mýmu hošíčkovi miska do držky nevejde…

         2. Petróóóó!!! Právě jsem se vyhrabala z pod stolu kam mě poslala věta :
          „a já konečně můžu s pohledem, který naznačuje , že : „Esli se hneš, seš mrtvej!“ s obavou, zdaliž mi nakonec tu hlavu přeci jen neukopne, podrbat nachvilku na bříšku .“ Ještě že jsem nepila kafe… (rofl) (rofl) (rofl) (whew) (inlove)

       2. Proč vražedný? Já mám doma psisko splašený přibližně stejně veliké, dokonce trochu mohutnější (ač je to holčička něžná útlá) a do postele mi skáče denně. Totéž drcnutí hlavičkou a předvedení podvozku. Jediný problém je, když musím postel na chvíli opustit a pak se vrátit, tak musím přepolohovat vyhřívadlo.

      2. Karolíno,máš skvělá rána 😀 , nicméně ranní kontrola na WC se zvukovým doprovodem mě dostala (rofl) (rofl) (rofl) …
       Posílám oběma kočičákům pohlazení (inlove)

       1. A víš jaký to je, když tě kritickým zrakem sledují na střídačku všechny 4 holkx kočičí a Norisce s Bonsajkou j edivný,že nezahrabávám? To nevím, jestli se mám cítit provinile nebo začít zahrabávat. (blush)

        1. Krásné téma: JÁ TEDA ZAHRABÁVÁM! Protože pokaždé zašmejdím štětkou uvnitř a je spokojenost náramná!

   1. Zvládám i odvolání od háravky. I když teda když mi páník po pěti minutách lítání řekne „toho asi nepřivoláte, ona hárá“, tak bych střílela (přivolám, ale musím důrazněji a ty ksichty (n) ). Jen jako puboš mě jednou dostal – ráno jsme potkali háravici – uřvala jsem, upošlušnila jsem a mazali jsme domů. Odpoledne jsem psa hlídala jako ostříž – co kdyby – a pes se tvářil jako že nikdy žádnou háravici nepotkal. Večer jsem vytáhla kolo, ještě jsem dofukovala pneumatiku… a psejk nebyl. Jela jsem pro něj najisto.
    A od letošních prázdnin máme háravice navždy vyřešené 🙁 – prostata + cysty = kastrace…

    1. Petro – jooooo, taky to tak máme a to pozdní informování to taky miluju, to se to pak hodně těžko odvolává 🙁 . A mám pocit, že se s tímhle potkávám tak nějak častěji než dřív. Je to škoda, protože kolikrát je to nepříjemné i pro tu fenku samotnou.

   2. no jo, páč u nás se hárá furt, to bychom bez vodítka nebyli skorem nikdy. Jen jsem teda v pak taková uřvanější 😀 😀 a v povelech důraznější, protože hošík pobíhá prostorem, neví, kde se dřív podepsat, oko má láskou zkalené, u déršťky vopratě a sluchovody ucpané 😀
    Já se vždy snažila a i dneska snažím právě háravky využít k tomu, abych mu ukázala, že i když fenka hárá, tak alespoň nějakým způsobem musí poslechnout. Já se tedy snažím mít ho vždy pod dozorem, tzn. abych na něj vždy viděla. Vidím-li psa, kterého neznám, či je na vodítku, použiju povel Čekej a dojdu si k Ešovi a posléze se přizpůsobím situaci, když vidím známého psa navolno a nepošle-li mi majitel zamítavý signál, je aji Ešus navolno.

     1. Za to můžu já – Petra jako Petra, tak jsem taky odpověděla 😡 , přiřadilo se to správně, akorát jsem byla rychlejší.
      Ono na agi závodech se háravice taky neřeší a psejk musí v jejich přítomnosti nejen fungovat, ale kolikrát po nich i běžet (všechny takové běhy nestály za nic). A výmluvy na to že je pes krycí neberu, Barda byl chovný, 2x kryl a stejně fungovat musel.

 21. Zdravím všechny a přeji den co nejvíc pohodový.
  Můj první pes Ron považovat vodítko za potupu a když jsem ho musela připnout,vedla jsem kozu na porážku a ne psa.Takže jsme chodili na volno.Dlužno podotknouti,že to bylo dávno a Ron byl perfektně ovladatelnýAndula vodítko taky nepotřebovala,ta se mně držela na vzdálenost 1 metru.A kníračky už vodím,netroufnu si je vést v současném provozu bez jištění.Vodítko používám lehké,snadno uschovatelné v kapse.

 22. S vodítkem jsem dlouho měla největší problém já – sama jakákoli vodítka nesnáším a nerada jsem ho dávala i Pídě. A ona o cítila stejně, vodítko bylo jakoby za trest. Se mnou chodila skoro pořád na volno, uvazovala jsem ji jen před obchody, aby nechodila se mnou nakupovat. Se synem chodila také na volno a Vašek začal vodit Píďu bez vodítka, až když k nám přišla Andulka a bylo nutné mít připoutanou ji. Anku vodím na vodítku po sídlišti, na louce u potoka, v lesíku, v rokličce, tam je na volno. Zvykla jsem si na to, že Ance naopak většinou vodítko dodává jistotu (někdy až moc, jak zmínila Xerxová). Ale asi nejsem ten správný psí člověk, protože MNĚ vodítko vadí stále.
  Jinak mám pevné krátké i flexi, doma chodíme na flexi, na výlety a dovolenou beru obě a používám je podle toho, kam půjdeme (do města vždy krátké).
  Xerxová (inlove) , dobré téma, skvělý článek. (y) (clap) (a bezvadný Betíček, a série Kvílíka krmícího se je jedinečná!).
  Přeju všem krásný den! (h)

  1. Vave

   ……….. protože MNĚ vodítko vadí stále…………..

   heh, jsem na tom naprosto stejně. Umíme jít s Ešátorem na vodítku s povelem k noze, to jo, ale abychom na něm oba uměli jít a venčit … to nám nejde. Motáme se jak hajzl při povodni, protože jsme prostě zvyklí chodit navolno.

 23. Zajímavé téma.
  Ad vyhláška – bydlím na malé vesnici, pár desítek obyvatel, jeden z minulých starostů byl zapřisáhlý antipejskař a prosadil vyhlášku, jakou jen tak nějde nemají. Nejen všude pes jedině na vodítku, ale navíc služební, pracovní , lovecká, ovčácká plemena a nevím jaká ještě plemena s košíkem. Na špice naštěstí zapomněl. 😀 Ale má to dvě světlý stránky. Za prvý obecních pozemků, kterých se to týká, je málo, v podstatě jen cesta, chodníky nemáme a za druhý, nikdo vyhlášku nedodržuje a psiska si vesele pobíhají navolno, však policie je daleko a nikomu to nevadí.
  A ad vodítka – používám většinou flexi, na nich vodím psy po vesnici, ne kvůli vyhlášce, ale proto že jeden můj pes je fakt čuchal a jak čuchá tak nevidí neslyší a i když provoz je u nás minimální, přece jen se bojím, aby ho auto nesejmulo, navíc teď ohluchnul po atb, nemůžu ho pustit skoro nikde, takže se to hodí, že na flexi umí, že už má ten odhad začuchat se na 8 metrů, pak profrčet kolem mě a zastopnout se na místě přesně na konci vodítka. 🙂
  Do města používám krátké vodítko, ale je pravda, že na něm moc neumí, ani ne vinou flexi, ale spíš tím, že do města jdeme jen párkrát do roka. Zvlášť ten větší čuchač ve městě tahá, protože se snaží očuchat všechno v okruhu tak kilometru. Ale umí chodit u nohy na povel, takže když je nejhůř…
  No a v pubertě jsme používali stopovačku a na nácvik u nohy přepínací vodítko, ty nám teď už dlouho leží v krabici a dojde na ně nejspíš až s novým štěnětem.

 24. povel „volno na voditku“
  máme už dlhé roky zaužívaný. A to „bežkaj“. Voľno je voľno a bežkaj je máš voľno, koľko flexina pustí. A k tomu súvisiace povely „obíď“, keď mieri za strom, v praxi to znamená nechoď okolo stromu, lampy, kríku z ľavej strany, ale z pravej strany, pretože ja som na strane pravej. A ďalší povel „okolo“, keď psisko síce obíde prekážku z pravej strany, ale potom sa okolo nej vracia a vodítko omotáva. Pes na flexine veľmi rýchlo tieto povely pochopí. Pokiaľ mi to časovo vyjde, chodí so mnou psisko 2x do týždňa do mesta do práce a venčenie v meste pri štvorprúdovke a s mačkami a a potkanmi v kríkoch je na flexine bezpečné.

 25. Flexi je fajn, ale asi jsme měli NEJDŘÍV na štěně používat vodítko pevné, protože naše česká strakatá slečna Bony si zvykla na to, že je U NÁS, když je na délce 8metrové flexiny. Tudíž na volno při povelu TADY S NÁMA BUDEŠ SAKRA courá kolem právě tak na těch 8 metrů, chichi… (rofl)
  A přetržení flexi vodítka? Žádný problém, když jsme jako nezkušení majitelé věřili prodavači ve Zverimexu a koupili lehkou flexinu na zvíře do 20 kil. Teď máme do 40 kil a dobrý!
  My povel VOLNO na vodítku známe, tedy přesněji řečeno je to povel NO TAK BĚŽ, když nemusí jít u nohy.
  Ale naučila jsem jí – a musím to denně trénovat – ZASTAVIT SE a čekat. Na vodítku, na volno, kdykoliv. Dokonce to OBČAS umíme i na dálku a na povel ruky, kdy si po několika přešlapech váhavě sedne a dokonce i lehne, když máchám paží jak splašený větrník a tvářím se patřičně důrazně, chichi ]:)

  1. A taky moc dobře umí COUVEJ, to když se na flexině zamotá kolem stromu, keře, lampy, člověka… (clap)

 26. malé OT: I zželelo se matce dítek..no prostě Kvíteček-Víteček, jeden z dalších zahradních kocourků,co se přitoulal za mojí skorotchýní na zahradu, tak dlouho vysílal signál – Vem si mě,já sem nepatřím, je mi tu zima a venku se mi nelíbí..až ho včera Věra donesla domů.
  http://sharka-68.rajce.idnes.cz/Bodlinka%2C_Psoun_a_Rokis%2C_Arousek%2C_kralik_a_Smihulnici_cerni_odchovanci_a_Kvitecek_mouracek/#DSCF9039.JPG
  tak se vyspal v teplíčku domova a já mám u ní dalšího mouráče…ale jen u ní..domů ho vzít nemůžu,to bych měla porodnici….tak až nechám vykastrovat holky…

   1. to mě taky napadlo..ono to tak dopadne…ale holky dám taky..postupně…ony sice neřvou tak hlasitě a s množstvím koček se prodloužila doba mezi vrkáním…je nádhernej, teda Kvíteček-Víteček, mamlásek mazlivej,tulivej a drnčivej…stop stav jsem měla na kočky, o kocourovi řeč nebyla… (angel)

    1. … stop stav jsem měla na kočky….
     Sharko, TLP musí mít svatozář, ale ty vlastně taky, kolik jich všech stihneš opečovat (h) (y)

     1. Ale ne, on ji teda určitě nemá, ale koček mají hóoodně…teda vždycky jich měli 5, pak 14, když bylo potřeba držetr zahradní s koťatama doma a dát pak ty maminy vykastrovat. No a pak se to tak nějak schumelilo,že z těch koťat jsem si ke svejm 2 holkám ještě 2 holky vzala. No a Kvítečka-Vítečka jsem poprvé viděla u Věry na zahradě, když se tam vracely vykastrovaný holky. Byl nádhernej. nebyl našich zahradních koček, prostě odněkud přišel a zůstal. Je stejně malej jako mope Bonsajka…no jo no, tak až bude bez kuliček..však já vím, ale on je tak nádhernej…a pak bude stop stav na jakýkoliv zvíře. (blush)

      1. Haha, ty lžeš až si věříš!!!!!!!! (nod)
       Přijde nějakej mourínek šmoulínek a je to doma a už to slyším, ty argumenty: „No, ale kocourek je jen jeden, tak aby měl kamaráda/y!“ (chuckle)

        1. No jasně, hned v pondělí 27.12., už se na Tvé kočičky mooooc těší! A je vykastrovaný! A dostaneš k němu dáreček!

  1. sharko!!!!!!! (clap) (clap) (clap) (clap)

   však do Kvítečka jsem se úplně zamilovala už tehdy, u těch fotek na střeše (h) (h) (h) (h) (h)

   1. běhá,dupe,chodí,všude se plete,chřestí a kouše-když tě vočmuchává…hlídáš si bodliny a zapomeneš,že ten chodící jehelníček má i zuby (fubar)
    ale jo, kdypak se to jednomu poštěstí…. 🙂

    PS: si to zkus někde v ZOO, tenhle tam bude taky,až ho odchovají z mláděte….

 27. Děkuji všem milým Zvířetníkům za pofoukání dušičky.
  Všechny moc zdravím a vinšuji oslavencům a dál držíme vše co máme pro ty co to potřebují. Číst budu až později, musím se trochu sebrat. (inlove) (hug) (wave)

 28. Flexina učí psa tahat, nenaučí jej hlídat si délku vodítka. Málokdo zvládá psa na flexině ovládat.
  Nejlepší vodítko = žádné vodítko, na tom jsme se s Bardou shodli. Samozřejmě se naučil fungovat na obyčejném vodítku, jenom jsme ho čím dál častěji nechávali doma. No a když jsem měla nějaký zdravotní problém, milý puberťák najednou věděl že se sotva plazím a na poslušnost kašlal. Na obyčejném vodítku se sice vyvenčil, ale byl značně nevybouřený, tak přišla na řadu flexina – a milý psejk neodešel od nohy dál než toho půl metru kdy se za flexinu ještě nemusí tahat. Na vodítku se přece netahá! Dlouho a pracně jsem jej učila že může a stejně to nikdy nebylo ono. Vyřešilo se to zlepšením poslušnosti, takže vodítko používat nemusím. A taky nepoužívám.
  Naše vyhláška samozřejmě pro volný pohyb psů určuje jediné místo, právě to, kam raději s psejkem vůbec nechodím a méně spolehlivé psy bych tam rozhodně uvazovala… Tak se raději pořádně rozhlížím a při spatření městských „chráničů“ obcházíme jinudy.
  Jediné kde psa mít uvázaného musím (když se někdo dívá) jsou závody v dogtrekkingu. Několik let jsem používala klasickou kombinaci postroj (Manmat Guard) + vodítko s amortizérem. Původně klasický Manmat, později celogumové. Pes se ale nikdy nenaučil táhnout a popravdě, on ten prcek zas tolik nepomůže. No a čím je Barda starší, tím jsem radši když do cíle dojde v pořádku, nechci aby se ještě vysiloval tahem. Navíc zejména na jaře, kdy pes půl roku vodítko ani nezahlídl a najednou má na něm trávit 20 hodin na treku je z toho pořádně otrávený. Tak jsem zkusila dlouho nepoužívanou flexinu – nejprve na obojku, to byla pitomost – pes opět odmítal i jemný flexi-tah, při povoleném vodítku šla karabina na obojkum dolů a vodítko se pletlo psovi pod nohy… takže na dalším treku kombinace postroj + flexi… no a tak jsme odťapali celou letošní sezónu. Ještě sháním lepší (lehčí a popruhovou) flexinu.
  Ještě k té chůzi na vodítku pouze u nohy – naprosto nechápu smysl a jsem rozhodně proti. Pokud chci aby šel pes u nohy, dám povel k noze. Jinak ať si čenichá, venčí se,… Pokud chci aby šel blíž, zkrátím si vodítko. Pokud chci aby přestal čenichat a šel, dám povel (pojď, jdeme,…) a jdu.

  1. Na trek je asi flexi s postrojem rozumné řešení. (Beagle je honič a treky mu vyhovují, retrívří holky by se trochu nudily.) A souhlasím – nejlepší vodítko je žádné vodítko. My používáme vodítko jen když jdeme na frekventovaných místech (ani dobře vychovanému psovi na 100% nevěřím od té doby kdy Ginny chtěla prohnat kočku a rozběhla se do silnice – naštěstí jel ten autobus pomalu a stačil zastavit). Holky už mají stereootyp a na příslušných místech počkají a nastaví hlavy, aby mohly být upoutány. Máme naštěstí povoleno od myslivců cvičit v revíru.
   A nesmyslné vyhlášky? Jejich efekt je jediný, lidi je porušují. Ostatně by mě zajímalo, co by se stalo, kdyby někdo nesmyslnou vyhlášku napadl podle zákona o týrání zvířat.

   1. Kočka (v našem případě zajíc) může vyběhnout kdykoliv kdekoliv, takže trvám na ovladatelnosti bez ohledu na to kde jsme. Beru si Bardu do práce v centru města, chodíme na oběd do restaurace, o víkendech naopak v lesích… Chce to ale naučit psa naprosto spolehlivé zastavení před silnicí a přecházení pouze na povel. Barouše jsem to učila od štěníka, problém je jen teď když ve sněhu není konec chodníku poznat, ale na známých trasách to ví a jinde jej jistím povelem. Choďáka jsem to spolehlivě naučila snad během dvou měsíců, i když jeho jsem v centru Plzně přece jen zezačátku jistila. Ale nakonec jsem nechávala doma obě vodítka… na hodně frekventovaných místech šli oba k noze.
    Na trek je ideální pes který (zejména do kopce) táhne, hodně to pomáhá. Proto naprostá většina psů chodí v dlouhém postroji a na vodítku s amortizérem. Pro prcky a netahače je kombinace postroj+flexi asi fakt nejlepší. A chodí i retrívři, záleží na povaze psa, prostě taková delší procházka.

   2. podle tohoto zákona a výkldu s tím souvisejícím je naopak týrání zvířete, když běhá na volno a ztratí se, protože jest to pro něj stres, nebo když běhá na volno a omylem vběhne pod auto, protože ta kočička na druhé straně silnice byla tak lákavá.

    1. Ovšem stejně tak je týráním nedopřát psovi dostatek pohybu a sociálních kontaktů. Nedá se to omlouvat tím, že „kdyby byl na volno, mohl by vlítnout pod auto“. Prostě je ovladatelný, pod auto nevlítne a na kdyby se nehraje.
     Na druhou stranu – zažila jsem okamžik hrůzy, kdy pejsek na protější straně čtyřproudé silnice uviděl Bardu a rozběhl se za ním (naštěstí to nějak prokličkoval), ale to je zase o majiteli – pokud ví že se pes bezhlavě vrhá za každým psem kterého uvidí, tak ho může navolno pustit jen tam, kde to vlítnutí pod auto nehrozí. NIKDY nepočítat s tím, že se pes (kočka, zajíc, petarda,…) neobjeví.
     I když taky nemám „čistý štít“, ostatně Bardu auto srazilo, naštěstí přežil, holt jsme dva horkokrevní tvrdohlaví mezci… (headbang)

     1. Petro, já mám holky natolik ovladatelné, že bych s nimi klidně mohla chodit na volno i ve městě. Ale ta příhoda s kočkou byla poučná. Nečekaně vystartovala kočka v místě, kde nikdy žádná kočka nebyla a letěla asi 20 m a přes silnici. A to mladé hovado kočku zaregistrovalo bleskově a než jsme se vzpamatovali, byla Ginny na silnici. Normálně tam před silnicí zastavuje, teoreticky bylo ještě 10m čas ji vzít na vodítko, kočky nijak vášnivě nehoní, v těch místech (odstavné parkoviště) kočky nebývají. Přesto byl málem malér. Proto říkám, že prevence je nutná a že i když si myslím, že mám dobře ovladatelného psa, přece jen jsem u frekventované silnice opatrnější než opatrná.

      1. Stalo se mi že jsem v lese poslala psa napít do potoka a ona se v tom potoce zrovna chladila srna – vůbec jsem ji neviděla, až když se zvedla a zdrhla. Jindy jsem poslala psa u benzínky vyčůrat na keřík a pod keříkem (2 metry od aut, lidí,…) byl zajíc. Nebo jsem ve dvě ráno před výstavou venčila před panelákem uprostřed sídliště a tam zajíc… Můžeš si tisíckrát dávat pozor, uvazovat tam kde si myslíš že by něco mohlo hrozit, ale Murphyho zákony fungují skvěle a tak raději makám na odvolání (nevyběhnutí) než mít psa věčně na vodítku a pak se stejně něco semele když to nebudu čekat. Jasně, zejména v pubertě to bylo hodně riskantní, na druhou stranu si teď můžeme naprosto věřit…

 29. Dobry den vsem, Pizduch jde nejlepe, pokud je veden asi na 8 metrovem Flexi – ale to jen ve meste,
  pokud jsme venku nebo v parku, je na volno. Je pravda, ze Flexi se zamotava a do lesa nebo do hospody neni vhodne vubec – to mu pak bereme snuru asi dvoumetrovou. Problem je v opravdovem meste – na to neni zvykly a cucha a cucha a cura a cura….

  1. Jo,než přečte všechny „pesemesky“ to chvíli trvá (chuckle) , ve městě jich je velká koncentrace …

  2. Ahoj Vitře, je dobře že jsi zase nahlédl a podal zprávy o krasavci Pižďuchovi – jeho elegantní ocásek je nezapomenutelný… (sun)

 30. Když jsme si jeli pro Bohouška do útulku, koupila jsem mu tam zaručeně nepřetrhnutelné a nepřekousatelné vodítko. Při prvním otvírání Doubravy ho postupně rozkousal na několik deseticentimetrových kousků. I upletli jsme doma vodítko z padákových popruhů, které jsme vylepšili zadržovacími uzly po celé délce. Stále je máme a klidně bychom je mohli používat dále, kdyby nemělo zakončení v mosazné trubičce upevněné dvěma šrouby. Metrákové Mimi jsme na něm klidně udrželi, ale Majda bohužel vodítko kouše a nosí v hubě a tak jsme jí museli koupit bezpečné. Jinak dělá pochopitelně vše, co nemá – táhne, kraje si s ním, okusuje je. Začala se učit chodit v osmi měsících, předtím ji občas na vodítku asi vzali k doktorovi a tak, takže máme co učit a bude to dlouhé. Na zledovatělých chodnících byl dnes ráno nejčastější povel POMALU

 31. Zdravím zvířetníci,
  mám dotaz a sem se hodí. Mám psa čipovaného ale musí mít i známku.Nikdy jsem o tom moc nepřemýšlela, město to po nás chtělo, tak jsem čipovala. Teď se nám tady v práci rozvinula diskuse. K čemu všemu slouží čip? Kromě ztráty čtvernožce. Kolegové jsou nepsí , tak mají dotěrné dotazy (doh) a já NEVÍM, TAK MĚ TU SKORO TLUČOU. (punch) . Třeba zda je čip potřeba při cestě do zahraničí a tak. Ď

  1. čip slouží k identifikaci psa. Pokud jsi si čip zaregistrovala v některém registru, měl by se pesan snadno vrátit domů, pokud se ztratí. Čip (do jara 2011 platí ještě i tetování) musí mít KAŽDÝ pes cestující do zahraničí, aby byla zaručena nepřenositelnost psího pasu (takový očkovací průkaz). Musí být čipován, i když jde na procházku na Šumavě či u nás na adventní trhy v Žitavě… Prostě sice se to běžně nekontroluje… ale náhoda je blbec. Známým kontrolovali němečtí celníci psa na turistické příhraniční cestě v Lužkách.

   Do zahraničí jezdíme často – opravdu nás kontrolovali jen před vjezdem do Anglie (ale tam jsou přísné předpisy známé). A asi dvakrát se nás zeptali, jestli máme vše o.K. – naše přikývnutí jim stačilo (ale ona ta doga spoustu úředníků k přečtení čipu neláká (rofl) )

   1. a když to vet nebo někdo jiný čtečkou neumí přečíst…. (sweat) , to už se stalo několikrát…prostě čip nečitelný …

    1. určitě může čip (nebo čtečka) selhat. Ale myslím, že se problémy s čipy zveličují a zveličují. Znám hodně čipovaných psů a žádnému to zdravotní komplikace nepřineslo (to o očkováních říci nemůžu), a všichni mají čipy na bonitacích, závodech, hranicích … vždy čitelné. Náš vet – i když nás zná, tak při vzteklině (tedy očkování) čip pro jistotu kontroloval.

     A pokud útulek není ochoten a schopen přečíst čip ztraceného psa – tak to je jiná písnička a čip za to nemůže. Oni totiž neumí najít a přečíst ani tetování…

     1. Hodně majitelů malých plemen tvrdí, že čip je pro malé psy příliš velký, že ho cítí a vadí jim. Novinář Jiří X. Doležal před mnoha lety chtěl neškodnost čipu vyzkoušet. Nechal si jeden aplikovat do předloktí a na vlastní kůži poznal, že tato tvrzení jsou pravdivá. Svědění, vnímání cizího předmětu, nepohoda.

      1. No nevím, naši psi se nikdy v místě čipu nedrbali, žádný problém, se čtením čipu taky ne. Teď nedávno jsme Bardu rentgenovali, čip je stále tam kde byl aplikován. Má 16 kg, takže sice ne úplný prcek, ale patří k menším. Myslím že hodně záleží na šikovnosti a zkušenosti veterináře. A samozřejmě čím menší pes, tím to bude horší, u kilových prcků to asi nebude tak jednoduché, ale jde to. A myslím že je to pro psa mnohem lepší než tetování.
       A vnímání u lidí? Někdo je ověšený piercingem od obočí až kdovíkam, jiný nesnese ani náušnice.

       1. Ebony (perský černý kocour) k nám přišel už čipovaný – a nezdá se, že by si stěžoval, ani že by měl nějaké objektivní potíže. Místo s čipem si nedrbe, nemá ho citlivé na dotek ani nic podobného. Pravda, Ebony je kousek víc než pětikilový. Obávám se, že některého miniaturního psíka by považoval za nový exemplář plyšmyši…

       2. Vzhledem k výzdobě těla, již se pan JXD pyšní bych se u něj přecitlivělosti neobávala… (chuckle)

     2. Já to zažila u nás..byla vadná série čipů, před aplikací čitelné,půlroku po aplikaci ani ťuk…a ono to u nás moc pejsků nemá, důchodci to svým mazlíkům nedávají a spousta lidí strčí na léto -na dovolenou psa k rodičům nebo ke známejm. mě to přijde divný,já Šarika brala sebou….holky teda ne, ty nechávám doma a stará se o ně Ajro Zapadlo. Sice za penízky, ale vzorně.

   2. Děkuji Xerxové i Petře s Barrym , já věděla kde hledat pomoc (handshake) Většinu těch věcí jsem si myslela, jen jsem to nevěděla určitě a neumím to tak shrnout.
    Milá Xerxová , já bych neznaje Betku ze Zvířetníku, taky asi nechtěla kontrolovat čip (happy)

   3. Potvrzuju co píše Xerxová a dodávám, žekontroly jsem ale zažila i při vstupu do Norska (taky ale ne vždy 🙂 ) Jak v Norsku tak v Anglii veterinář kontroloval čip psa např. před očkováním. Berry byla automaticky čipovaná při prvním očkování, tady je to standardní proces. Psi neměli s čipováním problém a zatím byl čip vždy čitelný (a že těch všelijakých kontrol při našem cestování bylo!) U opravdu malých pejsků bych asi taky přemýšlela, kam s ním – dvoukilový jorkšír na sobě asi moc místa na normálně velký čip nemá…

    1. Náš Dasty čipovaný je, ovšem je fakt, že se svými 4 kily je na jorka dost velký. Jinak je čip snadno nahmatatelný pod kůží. Je zajímavé, že cestuje – někdy je na rameni, jindy na hrudi, ale psovi evidentně nevadí.

     1. Borůvka je čipovaná, na štěněti jsme čip ještě nahmatali, dneska už ne. Ale když jí dělali rentgen srdce před kastrací, byl jasně vidět, je zhruba na stejném místě. Vím, že čip nemusí jít přečíst, ale tetování taky bývá nečitelné (aspoň na stránkách útulků to bývá, že pes je tetovaný, ale čitelné to není).

  2. Ano, čip+pas je potřeba při jakékoliv cestě do zahraničí (+někde ještě požadují vyšetření na vzteklinu). A jinak je to jednoznačná identifikace psa, kterou vyžadují třeba pojišťovny, některá města,… a je to velmi rozumné kvůli případně ztrátě psa (nikdy neříkej nikdy, můžou ti psejka i ukrást, cokoliv)

 32. Dávám přednost dobrým plochým koženým vodítkům, i když Ginu vodím jen ten kousek přes dědinu, než vypadneme do vinohradů, pak ho nosím zapnué přes sebe. Já jsemvůbec poněkud ujetá na kožené opasky, takže veškeré kožené záležitosti řeším přes Kožedělnou výrobu Jurčovi z Napajedel. Udělají obojky i vodítka na míru v barvě, jakou chcete a kůže je velmi kvalitní.

 33. Existuje něco jako povel „volno na vodítku“?
  Metodicky nee, dle výcvikářů: pes má buď jít spořádaně u nohy, nebo má mít „fakt“ volno. Ve městě a s kavkazem to druhé bohužel jen na málo místech realizovatelné…
  Na krátkém vodítku by si pes ehm normálních rozměrů ani nepočuchal. Takže řeším 10metrovou pevnou stopovačkou, a povelem „máš volno, ale jen vocaď pocaď“. Kde je husto nahodím si smyčky na předloktí, čímž zkrátím, kde je přehledno, nechávám smyčky sklouznout.
  Jedna velká výhoda – když Ajrin hrábne, tak délka sňůry mi dává možnost se kolem něčeho hezky ovinout, když nezaspím. Event. jinou improvizaci, když zaspím. Příklad: srázný břeh, dole u vody rybář „nepřítel“ – panička visící na stopovačce hlavou dolů na stromě 5 metrů nad hladinou, ale rybář bez úhony 🙂

  1. Něco jiného jsou „čistí“ výcvikáři a něco jiného je praxe. Jsou výcvikáři, kteří berou psa z kotce jen na práci, nehrají si s ním, klasické procházky „pro zábavu“ neuznávají. Dokonce jsem četla názor, že základní výcviková pomůcka je klec a pokud se psem nepracujeme, má být v kleci. Pro takové je opravdu vodění jen „k noze“ a „volno“ dostává pes proto, aby mohl předvést přivolání. Jsou i „nadrcení“ psi, kteří se psovoda bojí. To je vše, co nechci.
   Proto máme „nestandardní“ povely typu: „no tak se tam jdi podívat“, „co tam děláš ty mrcho!!“ nebo „tady jsem, neflákej se“. Je to děsné z hlediska výcvikáře, ale holky rozumí tónu hlasu a vědí, že je to jen upozornění, ne povel. Povely máme samozřejmě jednotné pro každou situaci a na jejich splnění trvám. Ostatní „výroky, nadávky a upozornění“ jsou jen určitá forma hravé a nezávazné komunikace. Pes tomu rozumí jako určité formě kontaktu, poslušnost nepředvádí, protože ví, že ji nevyžaduji. Ale až mě překvapuje, kolika sdělením je pes schopen porozumět a správně reagovat. Záleží na tom, jak si pes a pán rozumějí a kolik času spolu tráví. Pak se naučí jeden druhého „přečíst“ a pes bez problémů přepíná z modu „procházkového“ do modu „pracovního“. Přitom nemusím mít doma „pracovní stroj“, ale domácího mazlíčka, který je však schopen docela slušně pracovat.

   1. Samože, neoficiálních povelů máme taky hafo. Jenže spousta situací, kdy pesan ohluchne – a nechci-li být pod autem nebo v novinách, MUSÍM mít minimálně „sedni“ a „k noze“ stoprocentní. Ehm, 99-procentní aspoň 🙂
    Klec – to raději nekomentuju 🙁

    1. Jediný povel, který skutečně potřebuješ je přivolání – když máš tohle, naučíš cokoliv. Když jej nemáš, jsou ti ostatní povely… víš na co…
     Nebo aspoň zastavení (zadaunování).

     1. Petro, s kavkazanem přivolání nikdy není stoproc.
      Posazení – zbrzdí a gecne alespoň do polohy předútočné, a tím mi dá nějakou tu vteřinku na další umravňování.
      K noze – brble, ale koutkem očka o mně ví, že můžu přitlačit na pilu.

 34. OT. Ginny bude mít štěňata. Asi tak 8 +-2 kousky, a asi brzy po novém roce. Počet není přesný, byli jsme tentokrát na ultrazvuku pozdě a štěníci jsou už větší

  1. gratuluju a držím palce (inlove)
   Právě jsem ti chtěla napsat gratulaci k předchozímu komentáři (našla jsem si zprávu o ultrazvuku na vašich stránkách už o víkendu) a ty už jsi se pochlubila i tady (nod) Takže – spokojenou matku, snadný porod, zdravé štěníky, šikovnou maminu i babičku a taky zodpovědné a milující nové páníky (happy)

  2. Moc gratuluju a nastávající matce přeji dobrý porod a krásné štěníky. (wave) Vám potom pevné nervy s mládeží a hodné budoucí páníky. (wave)

  3. Moc gratuluju! (inlove) Jen by mě zajímalo, jestli pro tebe bude mít Ginny nějakou hezkou holčičku (h) – nebo se pomamí a budeš mít fotbalovou jedenáctku (chuckle)

   1. Hele, těch 11 neříkej ani v legraci (sweat) . Osm, rozumíš!!! Ne víc, 8 stačí. A s holčičkou – nemám asi odvahu si teď nechat třetího psa. Uvidíme. Hlavně aby bylo vše v pořádku a mrňata našla dobré domovy. Zatím ze dvou vrhů nevíme o 2 štěňatech. Jinak se mají dobře.

  4. Gratuluju a přeju klidný porod, mamině dost mlíka a pak štěstí na nové páníky. Loudila jsem, že ke strakatici by se flet hodil… a bylo mi řečeno, že cokoli většího než kavalír ne 🙁

   1. Původně jsi nesměla ani kavalíra (devil) Jedna známá má kavalíry a goldeny. Ale ne, nepokouším., klid v domáctnosti je nutný. Oni se ti správní lidé, co psa potřebují, snad najdou.
    A fakt nevím, co má ta kontrola proti spamu s tou 11, já ji mám taky. Grrr :@ řekla jsem „maximálně 8“ 😀 . Jinak budou fleti v akci 1+ 1 zdarma (rofl)

  5. Tak držíme palce, aby všechno bylo jak má, štěnící se narodili v pořádku, Ginny si jich jak náleží užila, a až přijde čas, všichni našli své krásné a pohodové doma (h)

   Ehm, ochrana proti spamu pravila: 11

  6. Gratulovat budu, až se úpěšně vykulí celá jedenáctka. (chuckle) Do té doby držím palce, aby vše probíhalo jak má a mamina i babča dělaly páníkům jen radost!

  7. Evo, gratulace veliká (inlove) . A hele, ale sázky bysme uzavírat mohli, ne? Ohledně jedenáctky (chuckle) .

   1. sázky??? Tak jo:
    Tipuju osm kousků, z toho šest holčiček a dva chlapečky. (Když doteď byli chlapci v takové převaze…)
    Jinak přeju úspěšný odchov.

    1. Mno, taky desítka je pěkný čísílko (rofl) . Osm chlapečků ku dvěma holčičkám?

     Jj, hlavně ať jsou všichni zúčastnění v pořádku (h) .

 35. Výhoda kožených vodítek (hlavně stopovaček) je, že na rozdíl od dacronových nebo jných pletených vám při povolování nespálí ruce (jednou mi dlohá šňůra spálila kotník – rána byla asi 1 cm hluboká, 15 cm dlouhá, hojila se přes 2 měsíce). Na trhnutí jsou choulostivější (i když kvalitní ošetřovanou kůži pes také obvykle nepřetrhne). Kůže se musí ošetřovat (mazat).
  Pokud pouštíte psa s vodítkem připnutým, je nutné dodržovat pár pravidel. Nepouštět v lese (pes zamotaný do křoví, pokud ho včas nenajdete může i uhynout). Nedávat vodítko se smyčkou na konci (nebezpečí zachycení o klacek a zranění). A radši používat kratší provaz (pětimetrový se snadno někde zamotá, pokud vám pes uteče, a opět ho může stát život). Připnuté vodítko používám jen na nácvik přivolání u psů, kteří ho mají pokažené dřívější nedůsledností.
  Sami používáme jen lovecké vodítko přes rameno se smyčkou se zarážkou. Smyčku přehodím přes hlavu velmi rychle, nemusím (hlavně v zimě v rukavicích) pracně lovit očko a připínat karabinu. Chce to určitou poslušnost psa, ale má to výhody – velmi rychle psa připoutám a nezachytne se o vegetaci.
  Na vodítku „na volno“ lze chodit. Pes dostane povel, že nemusí u nohy a chová se podle toho. Je fakt, že Ginny se drží hodně blízko, pokud je na vodítku. Ája je schopna tahat jak traktor, tu naopak musím opakovaně upozorňovat, že má jít u nohy.
  Flexi nemám ráda. Pes, zvyklý na flexinu nikdy nechodí dobře na vodítku (přesněji – neznám žádného psa, který by chodil dobře na klasickém vodítku a zároveň běžně používal flexi). Na flexi si zvykne na určitý tah na obojek a přestane ho vnímat. A tahá.
  S karabinami nemám momentálně zkušenosti, ale svého času je Nick natahoval jak silák na pouti. Až horolezecká v kombinaci s dacronovým popruhem byla naprosto bezpečná.

  1. Evo, my to používáme hodně. Když je potřeba tak si psa /psy/ stáhnu a jdou nakrátko a jdou dobře, i ten mladý a netahají. To co jsem psala, že jsem se rozplácla, to bylo jen mou nepozorností.

   1. Netvrdím, že se flexi nesmí používat, je nebezpečné nebo tak. Jen pes, aby si flexinu povytáhl, musí vyvinout jistý tah. Tím se zvykne, že tah na obojku je normální a má sklony tahat (řešily jsme to s Matyldou u Borůvky – viz její zkušenost níže). Pakliže má chodit „předpisově“, dělá to u psa zvyklého na flexi potíže.
    Naše Ája nebyla od štěněte zvyklá na předpisovou chůzi, začali jsme ji cvičit až v 11 měsících a dodnes sice umí, ale občas se zapomene a táhne. Ginny chodí správně od mala (povedlo se nám to neprošvihnout) a je to znát. Na zkouškách mají výsledky discipliny vodění srovnatelné, ale v praxi je Ája daleko větší traktor a je únavnější s ní chodit. Zajímavé je, že chůzi na volno u nohy mají obě zvládnutou dobře. To, že chodí většina psů na volno u nohy lépe, je pochopitelné. Při nácviku si na volno dáváme větší pozor a jsme důslednější. Na vodítku nám pes neuteče, tak jsme občas nepozorní. Poučení: za většinu nectností psa může člověk 😉

 36. Speciální vodítko, Šarika jsem vodila na stahovacím obojku ,ke kterému byla připnuta pevnou karabinou vodicí lonž na koně. Všechno ostatní buď rozkousal nebo přerval. 😉

 37. Flexi nikdy nepoužívám, protože nejde natáhnout na zápěstí a jen v prstech ho neudržím při jakékoliv délce. Obvykle používám krátké. Anežka většinou kráčí spořádaně, jen nemá příliš trpělivosti. Např. uznává, že je třeba vrátka otevřít (jinak neprojde), ale se zavřením je to horší, to se jí nechce čekat. Totéž u potoka, nemá pochopení pro to, že si panička chce vybrat místo vhodné pro přeskočení a skočí kdekoliv. Já za ní pak přeplachtím a zakopnu o ní.

  Jak je to u nás s vyhláškami, nevím. Jenže my bydlíme na vesnici, což znamená, že je to tu tak promořeno měšťáky, že bez ohledu na případnou vyhlášku tu není bezpečné chodit ven jindy než ve všední dny (mimo prázdniny) mezi devátou a jedenáctou a pak až po setmění.

  1. Všechno nejlepší, Lucky, Lucinky i ostaní slavící! Hodně štěstí, zdraví a pohody! A takovéhle zamyšlení v přírodě je vždycky krásné, jenomže dnes by asi bylo trochu zima. Ale Geminidy lítají, tak až uvidíte „padat hvězdu“, přejte si nějaké pěkné přáníčko.
   http://www.astro.cz/apod/ap101213.html

  2. Milé Lucky (h) – a že vás tu máme 🙂 – přeju všechno nejlepší, zdraví a radost každý den! (inlove) (party) (dance) (d)

  3. Všechno nejlepší Lucce V, Lucíškovi, LA i všem dalším Luckám a Lucinkám (včetně té mojí). (h) (f) (sun) (f) (h)
   Svátek Lucie mám ráda, protože přestává ubývat světla odpoledne, je to předzvěst blížícího se Slunovratu. (sun)

 38. Flexi vodítko jsem používala asi jako všichni ve městě, ale pak jsem zjistila, že na obyčejném vodítku Borůvka tahá, protože na flexině se trochu musí, aby se překonal tah navíječe. Tak jsem flexi vodítko hodila do krabice a koupila si dvoumetrové přepínací s očky. Na očuchání něčeho dál to stačilo a zbavila jsem se spálených prstů a dlaní od rychle svištící šňůry.
  Ve městě se dal pes navolno venčit jen na vyhrazených místech. Vzhledem k tomu, že to byl třeba úzký pruh trávy mezi řekou a silnicí, bylo to vymyšleno jasně hlavou a pes se tam pustit stejně nedal. Tak jsem chodila po úzké cestičce kolem řeky a doufala, že když to není chodník, ale jen vydupaná cestička za keři, že mě tam policajti nechytí. U žabek pes musí chodit na veřejnosti na vodítku, ale na konci vesnice (kde bydlím) to nikdo neřeší. Stejně vyrážíme se vyběhat ven na pole nebo do vinohradu, tudíž mimo civilizaci. Borůvka neutíká a zvěři se věnuje jen té, co je menší než ona (havran a menší). I zajíc už je moc velký. Ptáky zvedne do vzduchu a má radost.
  Jako štěník měla tenké krátké vodítko, ale později jsme přešli na flexu a pak na přepínací. A to máme pořád, i když karabinky začínají trochu kulhat. 🙂

 39. hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Pište své zážitky s vodítky, pište o „vodítkových vyhláškách“, pište, pošte… děkuji za spolupráci (nod)

  Večer jsme házeli sníh, ráno házíme sníh. A sype a sype… a hlavně fouká, takže pracně vytvořené chodníčky brzy zase zmizí v okolní sněhové pláni…

 40. To je ale téma (y) 🙂 !
  Ferda má flexi vodítko, je na něj zvyklý odmala.Když je na plnou délku ode mně a potřebuju aby nešel dál, je zvyklý na povel „zůstaň“.Zastaví se,někdy si i sedne.na druhou stranu k nám předevčírem venku přiběhla fenka (jeden z jejích rodičů byl určitě jezevčík) a oběhla mně :O – Ferda za ní,takže mi prakticky svázal nohy a při dalším oběhnutí přivázal hůl,takže jsem jí měla jako dlahu.Na druhé straně při silných poryvech větru mám někdy pocit,že budu milého jezevčíka poštět jako draka ]:) .Jinak moc děkuju za seznámení s množstvím vodítek a jejich použitím 🙂 .

  1. ……….takže mi prakticky svázal nohy a při dalším oběhnutí přivázal hůl,takže jsem jí měla jako dlahu………….

   (rofl) (rofl) (rofl)

   Fallowo – promiň, to nejde se nesmát, vím, že to není ani kapek pěkný ode mne, ale…. prostě to nejde (rofl)

  2. Tak to jsi na tom ještě dobře. Běta (stafordka mých rodičů před pár lety) si takhle vystřelila z mé sestřenky. Poznala, že sestřenka ji vede na procházku, protože má rande. Tak šla na vodítku až do okamžiku, kdy ji najednou (zcela bezdůvodně) oběhla 2x dokola a pak škubla. Sestřenka se poroučela (i v bílé minisukni) do jediné kaluže v širém okolí. A Běta se jí smála do obličeje. Teprvé pak jí došlo, že Bětka byla celou předchozí vycházku neobvykle hodná…
   A pak, že pes nemyslí a nemá smysl pro humor! (chuckle)

 41. Dobrý den, s flexi vodítkem mám velmi dobré zkušenosti i velmi legrační. Jednou, za Donova mládí, jsem ho měla na flexi šňůře na volno. Stála jsem mezi dveřmi do dílny a s někým jsem se bavila. Pes byl pořád hodný- ale najednou šel okolo po silnici jiný pes, náš Don ho zahlédl, já držela vodítko a jak byla šňůra dlouhá tak to moment trvalo než na konci cuknul. No nepustila jsem ale vylétla ze dveří za velikého překvapení přítomných, protože jsem najednou nebyla. Ležela jsem rozplácnutá na dvoře ale nepustila! Je to fyzikální zákon, který si uvědomíte až když jste řádně uválení a odření. 😀 Od kdy není pět a jedna sedm? (fubar)

 42. Xerxová, už se ti někdy Betka takhle ráno sklouzla drápama po bosých prstech …. vauuuu ….

  Jo, to vodítko – používám raději krátké, protože, když Blesánek z ničehož nic zahlédne něco zajímavého mám s krátkým vodítkem přece jen jakousi šanci na přežití. Jak správně Xerxová napsala, s delším vodítkem nastane pákový efekt a já mám tendenci plachtit. Jelikož k tomu nejsem disponována, obvykle to dopadne špatně.
  (sun)

  1. Tobě už se doneslo, že se Anežka včera ráno zarazila na odpočívadle? Nebylo to sice naboso, ale zato v punčochách (dírky zůstaly) a opakovaně. A ještě se jí podařilo zaject drápky mezi moje prsty.

  2. Proč ráno? A protahuje se ti Blesan s drápy zaraženými do tvého nártu? Pro psa zřejmě mooc příjemná podložka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN