KYTKOVNÍK: O hvězdě, která přežila

Euphorbia Pulcherrima – Vánoční hvězda (dříve také Ponsettia pulcherrima) Tyhle vánoční hvězdy jsem léta míjela bez povšimnutí, Vídala jsem je v květinářství, ale nijak mne nezaujaly, vlastně ani  nevím proč. 

Pak jsem si ji jednou víceméně náhodně koupila a během let jsem zjistila, že je to báječná zimní bytová kytka. A vyberete si ze všech velikostí a různých barev listenů. Květy jsou pořád stejné – to malé žluté uprostřed :-).

Snese teplý byt, na rozdíl od azalek a bramboříků. Nevadí jí trvalé umístění na stole – daleko od oken. Jednou mi jedna malinká zdobila stůl až do velikonoc. Párkrát jsem také musela koupit novou těsně před Vánocemi – než jsem pochopila, že trvalé přemokření nesnáší a shazuje listy.

Pokud přežijí do jara – mívám jich víc (koncem zimy je mám už  většinou na schodišti – cca 12 -15 °C, moc nezalévám), vyšoupnu je v květnu na verandu. Tam zdobí zelení přes léto a pak obvykle s pěstováním končím.

Letos ta loňská vypadala pěkně, tak jsem ji vzala zpátky na na schodiště a udělala zásadní chybu – moc jsem ji zalévala… Takže shazovala listy, než mi došlo, kde je chyba. A nebo tam na ni bylo přece jen moc chladno.

Zároveň – to se mi stalo poprvé – začínala kvést.  Byla přenesena zpátky do bytu a přikládám foto. Je to trochu koště, ale přece ji teď nevyhodím :-). Bude mít květy na každé větvičce.

Nákup několika těchto rostlin se stal předvánočním rituálem. Když mrzne, i logisticky složitým. Například tuhle – narazila jsem na moc pěknou při nákupu v Albertu – ale venku -8°C… Zabalena do dvou igelitek a mojí vlastní šály, cesta volena tak, abych minimálně čekala na tramvaje a při závěrečném čekání na autobus se mohla schovat do pasáže na Karlově náměstí. Přežila to.

Kupuji je co nejdřív v prosinci a dávám pozor, aby vlastní květ byla opravdu ještě poupata. Patří k našim Vánocům.

Vánoční hvězda - loňská

Vánoční hvězda loňská

 

Vánoční hvězda loňská - detail

Vánoční hvězda loňská - detail

 

Vánoční hvězda

Aktualizováno: 10.12.2010 — 12:00

223 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. O.T. Karolino, propánakrále, to je mi líííto. Říkalas něco o paní prodavačce – proto jsme to na Tobě nechaly, v domnění, že profesionálka sem tam ve volné chvilce…,ale že toho bude tak strašlivě moc, to nikoho nenapadlo, a že to zbude na Tebe, to už vůůůbec ne… 🙁 (inlove) (wasntme) (angel) (hug) (rose1)

  1. Nemusí ti to být líto, dělám to ráda a vůbec si tu nestěžuji, jen sděluji, jak to probíhá! Protože celkem není jiných aktivit, tak dělám to, co mne baví. A užívám si přitom svých dvou mazlíčků, kteří si zase užívají maminku. A Melda prolézaček v taškách. A Zrzínek jak se nám osmělil, už se nebojí vlézt si do tašek a hrát si s pytlíky, což donedávna mu moc neříkalo, spíš se bál. Ostatně – včera v noci řádil, já měla takovou radost. Lítal za myškami, házel si je tlapičkami do výšky, vlál místností, zářilo z něj, jak je šťastný a spokojený, tohle udělal snad úplně poprvé, co je u mne doma. Spíš je to takový introvertní lenoch, ale včera se předváděl jako hravé kotě.
   Jinak – paní prodavačka si taky odbalila svůj díl a na zítřek ji ještě čekají nějaké věci a také budeme balit pár našich věcí z prodejny – rehabilitační míče apod., takže si to zítra taky užije. A pak zařídí poštu a další věci, ono se to všechno nějak porozdělí.

   1. Zrzínek řádil celou noc..počkej,jak budeš vzpomínat na dobu, kdy byl v noci klid.. (wave)

 2. Helejte, že my tu máme taky Simonky, co mají dnes svátek? Nebo někdo má narozky?
  Pokud ano, tak vše nejlepší, zdraví, pohodu a splněná přání! (rose1)
  A kdyby bylo jasno a třeba jste zrovna venčili pejsky, koukněte se, jestli neuvidíte neuvidíte nějakou Geminidu. (Hlavně v noci 13./14. 12, ale jsou vidět skoro celý týden.
  http://www.astro.cz/apod/ap101211.html

 3. Naléhavé OT pro brněnské sestry: Nutně sháním Důvěrnosti z kuchyně od A. Bourdaina, mají v Brně v Levných knihách na Čáře (netuším, kde to je), dnes zjištěn stav v Brně 3 ks, v Praze 0. Pěkně prosím, byl by někdo ochoten mi knihu koupit a poslat do Vánoc poštou?

  1. Renato, můžu Tě uklidnit, nemají – ráno jsem tam byla a knížku si chtěla koupit. Slečna na pokladně mi řekla to samé, cos zjistila Ty – papírově v evidenci 3 kusy jsou, fyzicky na prodejně ne (nejspíš je někdo ukradl, říkala ta slečna).

   1. Ona i ta původně jmenovaná se dá leckde koupit, v těch Levných knihách to mělu tu výhodu, že stála asi polovic běžné ceny.

 4. Gorila report. Pátek není svátek – ale neděle jo.

  Celý den se každý ptal:
  – Zbylo Bikirce něco z oslavy, nesežraly jí všechno ty naše kanimůry? – Možná chtěly, nesežraly, bylo, zbylo, však talířek od dortu má pořád u sebe.
  – Nezbily ty naše fúrie holčičku? – Možná chtěly, strašily, ale nezbily.

  Ráno byla Bikira trochu bez nálady, to ještě nevěděla, jak pěkný bude mít den. Tetky že budou jen bubákovat, oslavenec Mojka že se bude chovat adekvátně věku, mlsky že dostane tak blízko, že než se k ní svými mlsky prokoušou hladoletky, bude dávno za vodou.
  Dort s šestkou sblafnul Mojce táta Richard, zcela zaslouženě. Děti si krásně hrály, aby měli gratulanti co fotit, ve chvílích relaxu rodiny si Bikira doběhla pro větvičku, úsměv od návštěvníků a pusu od ošetřovatelky a večer si, děvenka naše starostlivá, došla pro pořádnej balík dřevitky a ustlala si do měkoučka.

  Hádejte, kdo to je?
  http://www.flickr.com/photos/katka789/

  http://libkak.rajce.idnes.cz/Gorily_12._12._2010,_Zoo_Praha/?p=pomahamegorilam.cz#IMG_4362_moja_a_bikira.jpg

  http://zabik.rajce.idnes.cz/ZOO_Praha_12.12.2010_oslava_Moja/#PC120109.JPG

  1. Děkuju za reportáž, drahá Lásková (h) . Na fotky se podívám pak, teď jdu po pečení zalízt na chvíli do vany a srovnat záda. Ufff!

   1. Tak až vylezeš z vany, mám podzprávu: dnes prvně Bikira nespí sama, na druhém konci pavilonu chrní Kamba s Tatunkem. Asi už ji neba na starý kolena měnit postel, a Richard frajer na ně přišel mrknout, ale do ložnice je nehnal.

 5. Hezký večer.
  Dnes odpoledne se mně a mé dceři podařilo přesvědčit MLP, že naše kočka Rozárka (a dcera ke svým 20tinám) by fakt moc chtěla malé kotě. Vím, že umísťovačka v Praze je 19.12., ale my bychom kotě potřebovali už v sobotu.
  Prosím, vím, že spousta z vás nachází nebo se stará o koťata nalezená, která potřebuje umístit, a my se dnes nabízíme jako adoptivní majitelé koťátka, máte o nás někdo zájem??? 🙂
  Pokud možno Praha a blízké okolí…. Díky 🙂

 6. OT: Xerxova: sel ti mejlik ohledne toho na co jsi se mne ptala pred nejakou dobou. Pozde, ale prece…

 7. Jsem na chvíli v kanceláři, než půjdu likvidovat tu katastrofu, co zbyla v našem kocouřím pidibytečku po balení, které zdaleka, zdaleka není ještě u konce! Teď to tam vypadá, jako když bouchla dole v prádelně pračka a tlakovou vlnou se rozmístily předměty tam, kde nikdy nebyly. Balím ráda, je to pro mne relax, ale neočekávala jsem tohle nadělení ani omylem!!! V těch taškách totiž byly takové drobnosti, ale bylo jich HAFO! Mám napůl naplněnou 3. IKEA tašku a zdaleka nejsme u konce. Připadám si jako ten pán v tom vtípku: „Když jsem přehazoval stodvacátýho jezevčíka sousedům přes plot, všiml jsem si, že v plotě je díra!“ Mám pocit, že mi ty dárky furt někdo do toho bytu nosí. Já dobalím 2. IKEA tašku a na stole jich je hromada dalších. Kde se to pořád bere? No, ze štědrých Zvířetnických taštiček, které jste mi předali na venčení. Jen od Neliny a Jajky jich bylo požehnaně a krásných i zajímavých, díky. Různě i kombinuju – ke svícínku jsem přidala krabičku čajových svíček atd.
  Dneska se zapojil i Zrzínek, bohužel! Jednak je zvídavý, ale přeci jen pořád „bojásek“, takže chtěl u všeho také být, ale když něco víc zachrastilo, už mizel, aby ho to náhodou nesežralo, ale hlavně je to nemotora, takže do všeho šlapal, lezl za Melíškem do prázdných papírových i igelitových tašek, kterých všude po podlaze bylo plno, pak se zamotal do mašliček, Melda se ho snažil z těch tašek zase vypudit, takže vyskočili oba na stůl a tvořili tam značné zmatky. Melda měl pocit, že nejlepší poĺežení je na „balicím“ stole, když byl šetrně a něžně vypuzen, tak si ustlal na křehkých drobnostech, což mu bylo taky odepřeno. Nejvíc ho zajímaly 3 pánské kravaty. Jak jsem je roztřepla, tak z nich málem nadělal fáborky na prvomájový průvod. Byly mu včas odebrány, kvitoval to s pramalým nadšením. Naštěstí asi po půlhodině aktivní „pomoci“ usoudili oba, že lepší bude bydlík a hnípání. Mezitím si ještě vyžebrali kapsičku, i když jsem jim slíbila tvrdou předvánoční dietu, tlusťochům. No, mám dojem, že dárků teď mám asi 70, ale takových 30 jich tam ještě na zabalení čeká. A přiznám se, že už se mi motají ruce a vidím dvojitě, takže pro dnešek s balením seknu, zítra je taky den. Vlastně od 7.00 od rána jsem na nohou a makám a makám, tak si vezmu příklad z těch dvou plyšáků a půjdu taky hnípat (když mne tedy nechají!)
  Po pravdě řečeno jsem docela ráda, že osobně letos nikomu nic nedávám! Nabaleno mám do dalších vánoc.
  Ale myslím si, že jsou to dárky krásné, že radost udělají a já se budu zítra těšit zase na novou várku. Pak nafotím a pošlu obrázky a balíky do Hejnic a vánoce klidně můžou začít.

   1. Hani, počkej až uvidíš ty fotky! Co se všechno vešlo na prostor 31 m2, kde ovšem volného prostoru je tak desetina, to je fakt neskutečné! Ale vešlo!

    1. Karolínko,ke mně už nemusíš – dárek pro Hejnice jsem dala Lapilovi,když se tu v sobotu stavil.Jistě ti ho dal – válcovitý balíček v zeleném vánočním papíru a v mikrotenovém pytlíku s popisem obsahu.
     Fallowa

     1. Fallowo (h) , Lapil dal tašku mně, protože se stavoval jen na skok předat-převzít věci, a já jsem jí dala Karolínce.

      Karolínko (inlove) , jsi skvělá. (y) Díky.

      1. Lapile,Vavísku,Karolíno,díky (h) !
       Mmch – Anka ve svetříku s hlavou v díře je roztomilá (inlove) 🙂

     2. Ano, byl ve věcech, co mi dala Vave, už je zařazen, zapsán a připraven na focení hromadné a další expedici. Děkuji

   1. Ano, dorazil v pátek, to jsem byla v Rakousku, ale vydali mi ho v sobotu dopoledne. Díky moc a díky i za dárek pro mne, je luxusní až si to nezasloužím! Už je přerozděleno a v houfu ostatních dárků.

    1. tak to jsem ráda, mám s posíláním balíčků Českou poštou špatné zkušenosti.
     Jen neříkej, zasloužíš si ho a moc…..

  1. Tedy Karolínko, mám výčitky, že jsem to balení nechala na Tobě. Původně jsem chtěla zabalit sama, ale když ty umíš dárky tak pěkně zkombinovat, určitě máš už svatozář (angel) ! A taky jsem netušila, že toho bude tolik. Řekla bych, že i hodné paní na úřadě v Hejnicích si docela máknou, než tu záplavu dárku vhodně rozdělí.

   1. Ale nemusíš mít výčitky, já si to užívám, akorát už jsem po dnešku docela utahaná. Zítra budu pokračovat a 15.12. je termín, takže to se krásně všechno stihne dobalit, spočítat, nafotit, sepsat i odeslat. Mám z těch balíčků radost, jak jste nosili různé papíry, je to fakt pestré a krása pohledět. A když uvážím, že Hejnice mají nějakých 2.800 obyvatel a dárečků budou tak dvě stovky, tak co je to? Kapka v moři! Ale snad i tak potěší pár těch, kteří na tom nejsou zrovna nejlip.

  2. Karolíno, až si půjdeš lehnout, možná tě bude něco tlačit – a to něco bude svatozář (h) (h) (h) (h) (h)

   1. Melíšek to nebude! Ten je heboučký tlusťoučký a včas uhne, kdybych se pokusila ho zalehnout.

   2. Karolino, je to ještě kousek výš v textu podrobněji – omlouvám se za ten záhul, co jsme Ti připravily a kocourky drbu extra špeciál omluvně!!!! (angel) (angel) (angel)

   1. Spala jsem doma, ale obklopena taškami! Chudák Melda neměl kam šlápnout, protože na horní podestě, kam skáče z poličky s cédéčky, stály 2 IKEA tašky a tím pádem doskočiště bylo silně narušeno. Tak skákal na mně. (doh)

 8. Díky Jajce za připomenutí těch květin, které dělají Vánoce. Taky jsem uchovala, začíná červenat ale je trochu jetá,ale k nám se hodí akorát.
  Zdravím všechny milé Zvířetníky.
  Včera jsem byla navštívila krásné starobylé město Krakow, vánočně vyzdobené. Byla tam nádherná pohoda, celý den sněžilo, spoustu dobrotek tam bylo, Wavel je nádherný, katedrála, hrobky králů, dýchla na mně historie. Je to hrdý národ, pyšný na svou historii, venkovní trhy a i ty v hansovní budově byly o polských rukoděkných výrobcích, zajímavé.
  Přijela jsem natěšená, zažívala jsem vánoční atmosfétu, abych se ráno dozvěděla , že odešel za duhový most náš rodinný přítel Mirek, souputník našich mladých i starších let, zabukista a opatrovatel zaběhlých zvířátek jak psů tak kočiček . Žil se svou přítelkyní, vždy přitulili a udělali co bylo třeba. Taky měli kdysi od nás boxera, štěně od naší první holčí boxeří. Je mi moc smutno. ; ( (rose2)

  1. Ach jo, člověk aby měl za chvíli strach i otevřít zvířetník…
   Drž se, holka! (rose2)

  2. Krakow je opravdu překrásný, v tom s Tebou naprosto souhlasím.
   Jinak je mi líto Tvého přítele, každého dobrého člověka je škoda. (u) (rose2)

 9. Konečně jsem se dostala v klidu prohlédnout fotky z Mikulášského venčení a k Betímu týdeníčku. Moc mne mrzí, že jsem nejela také. Dojaly mne fotky jelenů. Vzpomínám na Li a Jirku, pamatuji si na její fotku z loňského venčení…
  Deky na inkubátory jsou krásné, šikovné ruce našich piškvorkářek……
  Betka je štíhlounká slečna a její model černobílého kabátku je efektní na zasněžené cestě na Luž.

 10. Fotky z mikulasskeho venceni jsou krasne a i pres tu zjevnou zimu z nich jde pohoda. Deky pro mimca byl bezva napad prekrasne provedeny. (y) Rysatko okate je krasne. Ale ta jakkelova fotka otevreneho nebe…. pri prilezitosti, kdy to fotil… Nemam slov. Treba nekdy vidime v jistych okamzicich, co videt chceme, nebo hledame znameni a tudiz si najdem. Tak ci onak, neco to vystihlo.

  1. HanaW napsala všechno, co bych napsala taky. Tak se jen připojím. V duchu jsem šla včera s vámi.

 11. Včerejší noční jízda přes Ještěd byla dost dobrodrůžo, ale proti dnešnímu návratu z plavání celkem pohoda. Místy chyběla silnice, fučelo, vodorovně sněžilo, obvyklá půl hodinka se změnila na dobu trojnásobnou a nepříliš příjemnou. Ale už jsme tu
  Fotky krásný, ty deky nemají chybu

 12. Mávám tuze všem a hlásím, že dneska ráno Sean popolezl. Leze ovšem dozadu (chuckle) do stran se pohybuje válením sudů a vpřed dělá sněžný pluh (hlava na zemi, nohama se odstrčí, ruce volně táhne za sebou) (rofl)

  1. jen jestli broučka malého nepomlouváš… (inlove) Z těch fotek od tebe je jasně vidět, že umí stoj na hlavě i předpisově „stát“ na všech čtyřech (vedle krásně se tvářícího krokodýlka pitbulího). Takže on je velmi pohyblivě zdatný (nod) A koneckonců couvání je poměrně používaný start pro malé čtyřnožce (nod) Však on brzy zjistí, že může přeředit ze zpátečky…

  2. Kačí, co máš proti pližmo vzad? Moje dcérenka se tak pohybovala poměrně dlouho. Vždy se otočila, namířila prdelku na cíl a už metelila vzad. Dosahovala poměrně slušné rychlosti. (inlove) Lezení vpřed uznávala jen velmi krátce a pak šla rovnou na 2.

  3. Vzad je to dobrý, Andulka nelezla vůbec. Nejdřív válela sudy, když chtěla dostihnout kocoura, pak se naučila stabilně sedět a po zadku hopsala. Taky dost rychle, akorát jsme měli furt prošoupaný gatě na zadku. No a zvládala tak i schodek nahoru i dolů. A všichni se jí smáli, protože když spěchala, vypadalo to, že levituje.
   Sváťa pokusy pližmo zatím zvládá jen na dvě tema, pak padne, lehne a nadává všem okolo

  4. Jejda kacer!! Ja na tebe dneska zrovna usilovne myslela,ze jsem te dloooouho neslysela a ty pises a takove krasne zpravy:)) Sean je moc velky sikul,kdyz hned zapocal zpateckou:)) je videt,ze se v nem skryva velke tvurci nadani :))

  5. Dozadu je to dobrý! Synek lezl dopředu, ovšem stylem Meresjev…nevypadalo to moc reprezentativně (chuckle) .
   Dlužno uznat, že z toho vyrostl 😉

 13. Jajko – pozor na Vánoční hvězdu – uvádí se v literatuře, že je jedovatá pro kočky. Naše Máří některé rostliny okusuje, Bubák nikoliv. Je to individuální. Pěknou neděli 🙂

  1. Nejen pro zvířátka, i pro lidi – jeden známý o víkendu skončil na pohotovosti – odstranil starý list a neumil si ruce, pak si protřel oči a bylo to. Hrozí zánět rohovky.

 14. Hezkou neděli vespolek (inlove) .

  Xerxová, etuda Kvílíka se šlichtičkou je převelice výmluvná. Šudinka malej zubatej. Přitom se umí tak krásně culit. By ses mohla zamyslet nad řízkem nebo gulášem, jak zde bylo doporučováno (chuckle) .

  Jakkeli, Vave – velký dík za fofr fotografickou dodávku z venčení! Je to milá a velmi vítaná náplast pro zápecníky 🙂 .

  1. řízek ještě chvilku počká, ale maso přijde na řadu už příště… 😛 Ale jestli bude po své mamce, tak bude s jídlem pěkně otravovat…

 15. OT: balím a balím a balím! A fotím a likviduju Melíškovy snahy pomáhat. Zrzínkovi je to šumák, hlavně, že je někdo doma a že je něco v mističce! Zato Melda se snaží – podrobnosti na Hadech.

   1. Já děkuji, prosím, mohla bys to oznámit taky těm nahoře??? Snad už by mohli s tou mojí smůlou, co mi pořád lejou na hlavu, přestat, já se tak snažím!!! 🙂

 16. Jajko já měla těch vánočních hvězd snad 7, z každých vánoc jsem si je vozila zpátky z Krkonoš do Prahy. Bylo to úžasně jednoduché: v Praze se koupila vánoční hvězda, složitě se zabalila a odvezla do Krkonoš na chalupu. Tam se postavila v tom balení do místnosti, než se zatopilo, protože je tam teplota po příjezdu pomalu stejná, jako venkovní! Pak se hvězda vybalila, celé svátky dělala radost a zase se stejným způsobem vezla zpátky do Prahy. Krásně se jim dařilo, mně např. některé kvetly celý rok. Jenže pak se měnila doma okna a hvězdy byly usazeny na parapet okna v domě do chodby a „dobří“ lidé se postarali – tu kus uloupnutý, tu převržený květináč, hlína vysypaná, kytka mrtvá….. o všechny jsem přišla, domů zpátky už jsem si je totiž vzít nemohla – máme přece nová okna a natřené parapety…………. No nic, jen mi je líto, že takhle skončily protože se jim neuvěřitelně dařilo. Aspoň jsem si do kanceláře odnesla ibišek, který překrásně kvetl, takže ti dobráci z našeho domu ho tak dlouho odloupávali, až mi z něj zbyl pahýl! Už je mu zase dobře.

 17. Zdravím od žabek, je tu obleva a kouká zelená tráva. Jedu nakoupit, doma je jak u snězeného krámu, a pak na oslavu neteřčiných narozenini- Borůvka si dneska dá ještě tanečky s Bárnym, takže po včerejším vylítání plus dnešních tanečcích bude hodná aspoň dva dny 🙂 Asi měla po včerejšku hlad- zase vyhazovala kočku od misky. A to byla včera chudinka nenakrmená- ráno dostala jen půl dávky granulí kvůli dlouhé cestě autem a v hospůdce se ládovala masem od páníka (medová žebírka) a od paničky (vepřová panenka). Ubožátko hladové 😀

 18. tak jsme vyjeli kousek do hor. Letos poprvé se nám stalo, že nebyla uklizená silnice :O Jelo se hodně špatně… A v lese fujavice, sněžení, vítr, hodně těžkého sněhu… kde jsme chtěli jít po protaženém, nebylo protaženo… a tak jsme jen chvilku poběhali, pokoukali, pofotili… a honem do tepla (nod) .
  Když jsme přijeli, šla jsem zkontrolovat stav slunečnice v krmítku na borovici. A kuk – z metru na sebe koukáme oko v oko s tmavou (heidy) Ani se netvářila moc vyděšeně – spíš otráveně, že musí popolézt o pár větví výš (jinak riskovala, že ji Betka vyndá – krmítko je opravdu nízko). Jen foťák byl ještě v autě…

 19. Hm, v Brně pomocný teploměr „zmrzlost hovna na zahradě“ nefunguje. Není to na lopatku a už vůbec ne na krumpáč, je to na šufánek 🙁

 20. Hlásám, že v Praze odtálo kus sněhu. Jestli to klouže, to prosím nevím, protože jsem ještě nevystrčila noc. (chuckle)
  Jdu něco dělat – asi si hodím korunou, s čím začnu. Přeju všem krásný den!

  1. Klouže a to tak, že strašně. Ráno jsme se vzdrápaly na kopec, ale zpátky jsme to už potupně obcházely po silnici 🙂

   1. náhodou – slovo vzdrápat docela vystihuje pohyb po některých klouzavých strmých cestách … Třeba se ujme.

    1. No pravda, možná to je pro popis mého pohybu výstižnější. Arinka samozřejmě vyběhla svižně a útrpně přihlížela …

 21. Tady je hnusno, taje, oblačnost se místy protrhává, ale je vlhko-vlezlo-fuj!
  Spojení teď poránu funguje, protože většina ještě spí. Už aby bylo po tom shánění dárků!

 22. hezkou adventní (*) neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Krásné fotky z mikulášského venčení – dík za ně (nod)

  Obleva tady trvá, nyní slabě sněží, takže se snad žádná veleklouzačka dít nebude. První obchůzku zahrady jsme s Betkou zvládly bez potíží – jen ten sníh je hrozně těžký a Kosatce se v něm špatně chodí, raději po cestičkách 😉 , ale na cestičkách se zase nevyvenčí, tak do té mokré vrstvy stejně musí zalézt…

  1. Za kopcem je taky tak hnusně? Psi jsou pořád mokří a špatně schnou, ale venku by lítali. Dona musím hlídat aby neprochladl a ještě mu to chvíli běhalo.

   Přeji také hezkou neděli všem (f)

  1. Vaví, fotky jsou tak pěkné. Jak jsi to stihla ještě před půlnocí. Jsi obdivuhodná. Jakkelovi ovšem jsou také dobří, ti na to měli ale víc tlapek sebou.

  2. Anka a Borůvka měly také půvabné swetříky, ale ten Krejgův byl směšnější, soráč, holky. Vyhrál to. 😀

   Díky za světélko v zamrzlém Liině kraji. (h)

  1. No nádhera, eště jsem to před spaním stihla. Všechno krásný (všechny krásné!), ovšem Krejg v zimním oblečku, to by mu čék vysypal peněženku, ajť si eště dokoupí modrý holinky. (inlove)

  2. Vidím, že to bylo krásné setkání, dražba nádherná, ale vrchol všeho je Rysík s Toníkem a pak s Borůvkou. Ten kluk je prostě skvělý!
   (h) (hug) (h) (hug) (h) (hug) (h)

  3. Paráda! Nádherné fotky, milý Jakkeli, nálada byla tradičně skvělá (inlove) a moc vám to tam slušelo. A Rysík výzkumník i Rysík pod stolem… ty fotky nemají chybu 🙂

  4. Krásné fotky vně i uvnitř. U nás byl dneska příjemně teplý den (+18), ale teď večer při prohlížení fotek mi pomalu začaly drkotat zuby. Ale zasněžený pohled na krajinu je krásný.
   Pejsci v apartních úpletech a modré kombinéze jsou skvělí a Rysík blaze se rozvalující s Toníkem je také bezva. Tak díky za přiblížení atmosféry.

 23. Rychle hlásám – až teď jsem se dostala k PC – ale doma jsem už od osmi hodin – cesta v pohodě.

  A dnešní den byl báječný, děkuju českým sestrám za zorganizování.

 24. Konečně u PC 🙂
  Doufám, že i zbytek sester moravských dorazil v pořádku domů.
  Bylo to moc fajn odpledne (h)
  Na poslední chvilku dorazila i KláraS a my vytrvalci viděli princeznu Julinku (sun)

 25. Tak nám to venčení nakonec nevyšlo 🙁 Chvíli před odjezdem se ozval náš koňský pan doktor, že by přišel koníky naočkovat a než se dohrabal, už nemělo cenu nikam jezdit. Litovala jsem hodně moc, ale nakonec jsem ráda, že jsme zvládli očkování a máme klid. Ale moc jsem na vás vzpomínala a záviděla, jak že jste si to krásně užili 🙂

 26. Jé, to jsem ráda, že se venčení vyvedlo jako vždy báječně. My jsme se před chvílí rozloučili s Mikulášem a hordou čertů, teď se děti podívají na film a my se dáme do uklízení rekvizit apod. Těším se na fotky, škoda, že jsem neviděla dražené věci, všechny zdravím a už zase uháním.

 27. Betí týdeníček právě vyšel… http://www.drporkert.com/dogy/images/beta/1210/index.html

  Kvílík kvílel na „první“ dávku pevné stravy – neb byl unavenej, ospalej, vzteklej na celý svět. Druhá porce po vyspání už byla stravitelnější, ale stejně se musel pořádně dorazit od mamky 😛 Příště už použiju i maso – to by bylo, aby to nějakou tu pořádnou chuť nezískalo…

  1. Moc hezkej Kvílík (inlove) …no, když si představím rozmixovanou mrkev s brokolicí, tak mám pocit, že až takhle zdravě žít snad ani není třeba (chuckle) .

  2. Zkus příště šlichtičku maličko okořenit – mikro špetička majoránky nebo oregana nebo petrželové natě nebo mletého kmínu plus malá lžička oleje dělá s poživatelností divy.

  3. Ale ty ksichtiky co u te mrkve delal. (rofl) Prochechtala jsem se albem. To Chetuv nejmladsi synovec konfrontovan prvne doma uvarenou stravou dostal neco jako tanec Sv. Vita a hbite si kasovitou stravu roznahnal („n“ s hackem) po ksichte, do vlasu a na slintak jeste driv, nez se k nemu jeho mama dostala se lzickou.

   1. Zajímavé je, že obě moje děti zeleninové příkrmy velice přivítaly a začaly prudce nabírat. Finta fň proti nejedlosti je malilinká špetička soli (jen pár zrníček) a kapka oleje – aspoň u nás to tak fungovalo.

 28. Hlásím, že Borůvkovi jsou už doma a YGA s Pitrýskem vyrazily ze Žabek na zbytek cesty. Venčení bylo fajn, jen jsme tempem Xerxové dorazili do hospody dřív, než se čekalo, protože fučel ledový vichr, a tak jsme trochu omrzali… ale psům to nevadilo, honili se v závějích, kde akorát Borůvka krátkonožka měla problém ty větší dohnat, ale snažila se velice 🙂 V hospodě i cestou zpátky jsme měli velmi hodnou a vylítanou psici, která v autě spinkala jako andílek (taky proč ne, když ji Pitrýsek drbkala…) 😀

  1. jóó – to měly nejprve některé nejmenované Bláži řečičky… 😉 že se letos nepůjde mojím tempem… (chuckle) A nakonec jste zdá se uháněli, jak zapřažené za Kosaticí (rofl)
   To je dobře, že bylo dobře (inlove)

 29. Tak vánočky jedou směr besídka předvánoční (whew) , povedly se jedna báseň, z množství Xerxovic těsta jich vyšlo celých malých 10 (y) , byl to (punch) boj jich ubránit požadovaných 7. Takže díky a foto bude posléze, protože a jelikož Rajče nějak nerajčí a já se musím do půl osmé do Liberce dopravit.
  Jen doufám, že to mokro nezmrzne, to bych se taky nemusela přes kopec dostat zpátky

  1. to jsem ráda, že těsto nedělalo potíže (nod)
   Jeď opatrně, sněhu je stále mocmoc a do toho opět prší. A už je jen jeden stupeň nad nulou…

 30. Jen hlásím, že jsme z venčení doma. Uplně odvařeného Rysíka jsme přendali z auta do postele, což normálně neprojde. Škoda toho větrného počasí, patrně kvůli němu si neužil vycházku, ale hospodu si užil. Těším se na fotky: Rysík a Toník pod stolem :). Děkuji všem moc a hlavně Heduš, že mi část cesty Rysíka nesla a Vave za šálu, i když ji nakonec nechtěl. Jdu vařit večeři, číst budu jindy.

    1. On je vždycky moc hodnej, když se nenudí a když mu nikdo neříká,co má/nemá dělat ;). (devil) Stačilo by mu zkusit zabránit, válet se po zemi a hned byste viděli. A kolem bylo takových zajímavých pejsků a tet … Jen dětí bylo málo, ale aspoň si na závěr okouknul Jůlinku a jejího brášku.

 31. Aby to nebylo úplné OT, tak rozkošnou vánoční hvězdičku v zeleném kyblíčku do barvy s obývákem jsem za jistou úsluhu koupila před pár týdny sestře. Před pár dny koukám a vidím co? Vidím oholenou stopku a pár posledních lístků a tak to nám oběma udělá každá hvězda. Já už teď kvůli kočinám nehvězdám, na to je Babeta můra zvědavá a žvejkavá. Pročež na vánoce povezu anturii nebo brambořík anebo klasicky orchidej, protože ta jí vydrží nejdýl. Myslím ségře, né Babulce.

  Gorila report sobota.

  Mno jo, zase mela, zase honička. Ale mely jsou takové melovaté, víc se žďuchá, než kouše, a navíc mají Bikira s Richardem už skvělou vychytávku. Bikirka utvoří na dně mely malinkaté pevné klubíčko a Richard ji buď vykutálí nebo podebere a odhodí stranou. Závěrem rozdá pár herd, několik ran si omylem ty naše rakety udělí mezi sebou a tak dnes bylo lze sledovat, že Kamba, Kijivu i Mojka měly trochu pocuchanou frizúru. Dobře jim tak, dodávám potměšile.
  Ráno, hned po Bikirčině audienci a strategické poradě u ošetřovatelek, se ji snažila Mojka nastartovat. Po chvíli už celá rodinná mafie klusala v jednom proudu z ložnic za Bikčou, která vtipně vlítla pod Richardovu palandu, král zvířat sestoupil (a von fakt nemá ani trochu rád, když ho někdo ruší v siestě), naprsil se a povídá: „Nechte už tu holku bejt, žárlivky praštěný. Je moje stejně jako vy a basta. Pojďte se rači mrknout, co bude ke sváče.“ (Ještě není po desáté, ale vsadím botky, že pro sebe vilně dodal: „To bych byl pěknej trouba, kdybych si takovou bezva a sexy kočku nechal vyštěkat z harému.“)
  Tatunek dnes opět k tetě přišplhal jen na vzdálenost dvou schůdků, ale na větší drát mrkala Mojka. Při svačině buzerovala kolem Bikiry na povodňových schodech, prsíčkovala se na ni a snažila se jí sežrat co nejvíc z rozházených ňamek, ke kterým by Bikira měla nejblíž, a ksichtila se na ni pěkně zblízka, vědoma si, že hned pod schody stojí teta Shinda (Moják zbabělák). A Bikira natáhla paži a dvakrát jemňounce prstem vyčistila Mojce ouško a ještě ji parkrát něžně podrbkala po šešulce a pohladila po tváři.
  Vidiš, Mojče umanuté? Kdybys nebyla takovej tajtrlik, tak máš takovéhle pomazlení furt!

  Dnes už je nastláno a přikládám pohyblivý obrázek, jak Bikira stele. Kdyby vám připadalo její stlaní poněkud zvláštní, tak je to tím, že v Belfastu měla deku a dostávala na hraní trička. (Tady látku dostat nemůže, Shinda je trhá a snaží se je žrát a tak by to mohlo ohrozit její zažívání.)
  Takže Bikča jako fákt chytrá blondýna:

  http://nero89gorilky.rajce.idnes.cz/Richard_si_dela_poradek_video_foto_9.12.2010/?p=pomahamegorilam.cz#1Biki_stele_na_sch_podv_0912_2010.jpg

  1. To je mi jí líto – po shlédnutí videjka…ta dřevitá vlna (nebo co to je) jí nemůže a nemůže nahradit deku a trička! 🙁
   V cizí zemi, v cizí posteli… ;(

   1. V obýváčku i ložnicích je teplíčko, na dřevitku si Biki zvykne, s dřevitkou se dá hrát a blbnout, kdyby byla Bikira nešťastná, to by se přestala snažit komunikovat s ošetřovateli, Richardem a ostatními gorilami, přestala by jíst nebo o sebe pečovat, a to se neděje.
    Všichni Bikču litujeme, že těm našim torpédům trvá, než uznají, jak je báječná. Ale je to jen pátý den.

    Biki něžně hladí výtržnici Mojku:

    http://jimik222.rajce.idnes.cz/Gorilky_v_Zoo_Praha_-_Bikira_a_ostatni_holky_-_11.12.2010/#20101211_11-26-12.jpg

   2. A ještě videjko, je přímo z kamer, nesestříhané, pár minutek trvá. Mojka ksichtí, prudí, Biki prvně pohladí Moju (Mojka je to menší a tmavší, Biki je stříbrnější – och, to budou děti, viď, Richarde?), odhodí Moju při malém útoku – to zas vocaď pocaď, děvenko; ta vzducholoď v závěru je nafoukaná Shinda. Jednoho krásné dne si naše satorie vykloubí ramena z toho věčného prsení. 😉

    http://jimik222.rajce.idnes.cz/Gorili_seznamovani_-_videa_z_kamer_11.12.2010/?p=pomahamegorilam.cz#Seznamovani1.jpg

    1. Pěkné: Bikira je trpělivá a není cholerická; taky je dobře vidět rozdíl barev Bikiry a Moji.

    2. To skoro vypadá jako oboustranná mírová akce – „Co to udělá, když si sednu skoro na dosah a budu žužlat větvičku?“ – „Tohle.“
     🙂

 32. Hlásím návrat z větrného, ale skvělého venčení. (h) Svíčky za Li jsme u rybníka zapálili – alespoň na chvilku, a Bláža donesla jednu svíčku bytelnou, která hořela za nás všechny. Vycházka, jídlo i posezení bylo skvělé, předměty z aukce byly předány a Rozárka sama doma vydržela bez úhony, takže skvělý den. Děkuju! (h)

  1. Však jsem si vzpomněla, jestli se tam sborově netřesete zimou, tady je dneska taky Sibiř; tak prima, že to vyšlo. (rose1)

 33. Nojo, Jajko, když ty máš zelený ruce (inlove) . Tmavý studený byt květeně nepřeje. A když už by nějaká chuděra měla dostatečný pud sebezáchovy, postarají se kočkouři.
  Ale v práci na stole se jedna vánoční hvězda držela statečně dva roky, většinu času si dokonce udržela barevné listy.

  1. Ono to bude hlavně těma rukama – obdivuju, co tý Jajce všecko krásně roste a kvete (f) . Fakt teda je, že coby obyvatel paneláku jsem drobet znevýhodněná (těžko kytky přesunu na zimu do chladna), ale prostě UMÍ (y) 🙂

   1. Jakýpak znevýhodněná, jsou kytky, který u by u tebe rostly dobře a u mě živořily nebo rovnou chcíply. Jenže takový se už ani nepokouším pěstovat… (f)

 34. dopoledne slabý mráz a slabé sněžení… odpoledne déšť (rain) … Jestli tohle zmrzne, tak zítra nebudeme moci vystrčit nos ve dveří… Ze skoro půl metru prašanu je 20 cm mokrého těžkého sněhulákovitého sněhu. Horší je, že udupaný sníh na cestách odtává a zůstává vrstva plná vody… To bude klouzačka :O (tmi)
  Betka má novou radost, přišly příkrmy 😛 . Vilíkovi to moc nejede – mrkev s brokolicí a bramborem byla všude… (asi se budu muset naučit líp vařit…) ale Beta mu pak ukázala, jak je to moc dobré. Zbytek té hmoty doslova vdechla (rofl)

  1. Západ s počasím jak přes kopírák. Ale na venčení prý nic nepadalo a dokonce i slůňo se vylouplo. Che, ale zvládli trasu rychle, ani tě k tomu nepotřebovali (chuckle) .

   Mrkev s brokolicí?!? Už barva musela stát zato (wasntme) . Eh, jak je to s viděním barev u psisek? 😛

  2. Darmo vzpomínám tohoto aplégřího období! 🙂
   Jsem si říkala: „Seš u kapitálistů, výběr je, co hrdlo ráčí!“ Leč hrdlo neráčilo. Střídala jsem kuřátko s mrkvičkou, telecí se špenátkem, vše pečlivě rozmixované, vše darmo, aplégr udělal blééé a bylo po hehe.
   A takhle jednou jsme měli k obědu přírodní řízky a koukám, aplégr kaní, že moh slinták ždímat.
   Tož jsem kousíček odřízla a dala na ochutnání. Aplégr se rozsvítil jak lampion a přeudatně žvýkal, zuby nezuby.
   A od těch dob, kdykoli jsem naklepávala řízky, svištěl ke mně čtvernožec a hlasitě kvíkal: „Mašo dej!“

   1. Chytrej aplégr, věděl, co je dobrý 😀 Ten můj v jednasedmdesátém ohazoval vědeckou nesolenou, přes žíněný cedník pasírovanou zeleninkovou polívčičkou sebe i kuchyň, zato dědečkova bramborového guláše mu ani neukáplo na bryndáček, jojo.

   1. Jé, já myslela, že už tam bude scénka (clap) (teda fakt je, že kdybych si přečetla, na co klikám… 😛 )

 35. Ako vzdy,som v praci-mame snehovu kalamitu/myslela som si,ze skoncenim socializmu,skoncia aj kalamity-ale nie/Pozdravujem na stretnutie,spomente a zapalte sviecku Li a Jirkovi aj za mna.

 36. Vánoční hvězdu jsem dostávala každý rok od jednoho povstalce, kterého doučuju, takže už mám doma tři ( za tři roky), všechny kvetou každý rok, někdy dokonce i v létě. Zatím co dřív jsem kytičky hodně opečovávala, teď často nestíhám, takže zalévám až, když ibišek svěšenými listy hlásí, že má žížu, a všechny kytičky náramně prospívají a kvetou.
  Přeju krásný stříbrný víkend a pěkné venčení. Snad moc nezmrznete.

 37. Trochu reklama, ale stojí to za to. Pražáci, pokud nevíte, kam zajít s dítkama (a jste-li hraví, tak i sami), podívejte se sem:
  http://www.playin.cz/
  (ty kamery jsem ovládat nedokázala, ale když tam mí starší vnuci byli, stoupli si před jednu, zavolali mě a já je tam přes internet viděla)

    1. P.S. Aby mi nebylo špatně rozuměno – myslím si, že výstava je skvělá a že opravdu stojí za to jít na ni.

 38. Všem,co se budou dneska venčit přeji pohodu a ať se venčení podaří.Počasí tady není dobré,v noci trochu nasněžilo a teď do toho prší.Prostě je hnusně,ale přesto taky půjdem ven.Byla jsem a ještě trochu jsem,nachcípaná.ale musíme dohnat venčící deficit.

 39. Pozdravuji výletníky, letos budete mít krásně zimně, loňské bláto bylo brrr.
  Vánoční hvězdu nekupuji, nemám k ní jako k rostlině důvěru. Tím, že mi vždy přežije do koštěte, ztratí barevné listeny, které ať se snažím sebevíc už zpět nenabude. Škoda, jinak je to kytka v tuto dobu hezká a atraktivní.
  Xerxová, to severní sněžení přišlo už i k nám 8-| . Sím, sím, už nic neposílej! Mám od předvčerejšího bowlingu namožené rameno a za krkem 🙁 .

 40. OT: užijte si venčení, my razíme směr Křivoklát a stavíme se za vámi do hospůdky předat dárečky do Hejnic. Kolem čtvrtý tam snad ještě budete 🙂

 41. Potvora jedna strakatá – zabít málo. 🙁 Jak se tak chystám na besídku, v tašce připravené potraviny abych nakrmila pomocníky – odrostlé táborové děti, ta bestie Arina v nestřeženém okamžiku vlezla do tašky a skoro 30 ! dkg šunky doslova vdechla a to ta šunka nebyla navrchu!!! Teď mám neviditelného psa, nepřijde ani na piškotek, jasně ví, že něco provedla. Stačila jsem ji vyrvat dva poslední plátky….
  A to jsem chtěla, aby „napsala“, že pozdravuje všechny pejsky, co se budou venčit a mrzí ji, že nepozná svou strakatou příbuznou, snad jindy… (wave)

 42. Děkuju za článek o mých oblíbených hvězdách, milá Jajko. (inlove) Od té doby, co mám kosourky, tak je ale nekupuju, protože jsem se někde dočetla, že jsou jedovaté pro kočenky. Co je na tom pravdy, prosím?

  Hlásím, že už nakládáme (svíčky a sirky mám)- jedeme totiž nejdřív ještě za chlapečkama.

  Rozárka vypadá v pohodě, baští, jen je taková nezvykle klidná – má v sobě dvoudenní clonu ATB i analgetik.

  Přeju všem krásný den. (h)

  1. to mlíko, co teče po odlomení větvičky nebo rozdrápnutí z hvězdy, je jedovaté… (wait)

   1. Tak tak… Pak záleží na tom, jestli chlupatec žere každou zeleň, nebo je vybíravý. Noe žral jen trávu a šáchor a chodil i na umělou trávu do fontány – museli jsme ji dát pryč. Alfík je taky na tenké úzké – ožírá mi bilbergii… a to měl i svou trávu. Nedávno mu uschla, měla bych se postarat o novou.

 43. Hezký den všem!
  No,vánoční hvězdu jsem koupila kdysi a vydržela jen do března. Já to s kytkami moc neumím,u mně přežívají jen nenáročné a odolné druhy.
  Dnes držím palce (y) aby přestalo sněžit a na venčení vykouklo slůňo (sun) ,taky přeju příjemné posezení v hospůdce – všichni venčící (h) mají můj obdiv (bow) ,zasloužili by si řád za statečnost (clap) při venčení v arktických podmínkách,nebo v době ledové? (wave)

  1. tak to u mne ani sušená, jen na balkoně netřesky a lichořeřišnice, kočky kytky milují, doslova je láskou jedí…nestačí jim jejich tráva….

 44. Dobré ráno všem. Můj včerejší plán, že se jako přijedem na chvíli venčit (aspoň do hospůdky), byl totálně zrušen. Něco na mě vlezlo, příjemný to není a navíc jsem někde ztratila hlas. Tak si tady vařím cibulovej čaj, závidím venčení a zalezu zpátky do postele, protože hoky chrupou do devíti.
  A užijte si Mikuláše a foťte, ať mám na co koukat

 45. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Vánoční hvězdu nemám – vánoční květ je pro mě vánoční kaktus (letos nádherně kvete od půlky listopadu, stále ještě kvete… aby si dal na Vánoce pauzu a vykvetl znova na jaře (happy) )

  Užijte si venčení – přeji hezký výlet (nod) , dobré jídlo (^) , veselé vyhlášení aukce (party) , tichou vzpomínku na Li (u) …

  Tady zase padá a padá a padá

  1. Přeji vám ať přestane na chvíli sněžit, ať si venčení užijete a budu vám přávidět. Tady jsme od včera pěkně zasypaní. Zapálím doma svíčičku za Li a Jirku. (u) (rose2)

  2. Vánoční kaktus k mým Vánocům taky patří. Mám jich několik, ale aby kvetly, musí být na schodišti a nikoliv v bytě. Mám klasický růžový po mamince – jí v bytě skoro nekvetl – já ho mám na schodišti květy obalený…

 46. Každý rok ji kupuju, snažím se, aby přežila, ale nedaří se. kdzž už vydrží do příštího roku – tak vypadá strašně.
  Jinak přeji krásné venčení, příjemné posezení v hospůdce. Bláža je tak hodná, že ode mne donese pár drobností pro Hejnice, nezabalené. Karolíno dík, že z nich uděláš dárky. A u rybníka prosím vzpomeňte i za mne.

 47. A hele Jajka! Znala jsem jednu starou paní a ta z ní měla opravdu slušný keř – ale jak to dělala nevím a zeptat se jí už nemohu….

  Všem Danám k svátku všechno nejlepší! (f)

  Poslední dny je tu strašně špatné připojení a pořád to kiksá – nejspíš kde kdo sedí na compu a shání dárky.

  1. (f) Také gratuluji Danám k svátku – hodně spokojenosti a zdraví (f) (

   Rputinko to já mám to samé, teď to ještě jde, ale navečer a večer nemám šanci, vždycky mi to klekne. Jsem na seznamu nikomu nenapíšu, nic si nepřečtu.

 48. Muj otec si jednu vanocni hvezdu pestoval. Vlastne to b yla jedina kytka, co si vzal za vlastni a byl na ni pysny. Co s ni presne delal, nevim, jenom podle toho, co s mamou rikali. Ale fakt je, ze z ni meli v loznici temer ker. Obcas byla zastrihnuta, ale bujna zelena. Jestli znova kvetla, to uz nevim. A vydrzela jeste nekolik let po tatove smrti.

 49. Ještě jsem zapomněla popřát všem dvounohým a čtyřnohým, kteří se budou vesele venčit, abyste si to krásně užili. Aby vám na cestu svítilo sluníčko, pejskové se vyběhali, lidičkové si hezky popovídali v hospůdce při dobrém jídle a rozcházeli jste se s úsměvy na rtech. (sun) (dog) (beer) (inlove) A pěkně prosím při zastavení si někdo vzpomeňte i za mne. (rose2)

 50. Milá Jajko, gratuluji k úspěšnému „přežívání“ vánoční hvězdy, možná ani nevíš, jak je to pro manželské štěstí důležité 🙂 (f)

  Já jsem se s poinsettou seznámila až „na Západě“. Když jsem si jí první rok v manželství v Anglii koupila, krásně a dlouho mi kvetla (asi měla správné místo a teplotu). Sousedka, která jí obdivodala mi řekla, že si jí mám vážit, protože prý se traduje, že čím déle kvete, tím šťastnější bude manželství (inlove) No to si pište, že od toho dne jsem jí chovala jako oko v hlavě – vždyť na ní záleželo moje budoucí štěstí 🙂 Dodnes si pamatuji, že mi vydržela kvést skoro do poloviny dubna – k nevíře mé sousedky a jiných, kteří jí viděli. Pak jí opadaly všechny listy a kytku jsem vyhodila – o tom, že bych se mohla pokusit zkřísit jí následující Vánoce jsem nevěděla. To jsem zjistila až později, několikrát jsem se o to pokusila, ale nikdy neuspěla. Až zde jsem si zase jednu krásně kvetoucí koupila. Když odkvetla, zastříhla jsem ji a dala do garáže. Když se zem prohřála, z květináče jsem jí vysadila do země. Hezky se rozrostla a já jí na podzim zase vykopla a vsadila do většího květináče, než byl ten původní. Podle získaných rad jsem jí umístila do garáže, kde bylo chladněji a přes noc tma. Na Vánoce mi opravdu vykvetla, ale jen pár malých lístečků, ostatní zůstaly zelené a celá kytka moc krásu nedělala. Nekvetla dlouho a listy brzy opadaly. Přesto mě jí bylo líto vyhodit, tak jsem jí zase zjara vsadila do země. Tentokrát vyrostly dlouhé, tenké a všemi směry trčící větvičky, listy skoro žádné. O další květenství jsem se už nepokoušela a kytku nechala v zemi. Další rok už mi nevzešla vůbec. Žádná hvězda mi už nekvetla tak dlouho, jako ta prvomanželská. Tak nevím, jestli na té pověře přeci jen něco není ? Příští rok to bude 40 let, co jsem provdaná za stejného muže a přestože mi každá další poinsettia vždy vydržela sotva do února, žádné varovné znamení v tom nehledám. Nějak už tu káru dotáhneme s chotěm společně. (h)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN