ČLOVĚČINY: Psaní…

Nejsem přítelem zásilkových služeb, ale co je mi to platné? Dámy, vládnoucí našemu společnému hnízdu, mají na věc jiný názor, a dá se říct, že si zásilkové obchody pochvalují. Můj názor, že nižší cena nemusí vyvážit nevýhody nákupu podle katalogů, že třeba u bot nebo oblečení si u zásilkové firmy nemohu, na rozdíl od „kamenného“ obchodu, věci důkladněji prohlédnout a také vyzkoušet, nebere paní ani dcera na vědomí.

A tak se čas od času musím projít na poštu pro dobírku, nebo alespoň sejít po schodech před domem k dodávce, která dobírky rozváží, převzít balík, zaplatit jeho cenu, a podepsat stvrzenku. A při tom posledním úkonu konstatuji, že můj podpis, můřonohý výtvor s nulovou sběratelskou hodnotou, je stále ošklivější. Čím to? Zdaleka ne jenom přibývajícími léty. Jsem prostě jedním z těch, kdo sedí často nad klávesnicí počítače, ale psát rukou téměř nemusí. Ruka odvykne psát a rukopis se mění ve škrabopis. Není to údělem jenom mým, ale mnohých lidí, odkázaných při psaní výhradně na současnou techniku. Je to pokrok, který nezastavíme, ostatně chtěli bychom?

Přitom to není tak dávno – ostatně co je to dávno – co si lidé, příbuzní, přátelé a známí, psávali a posílali dopisy. Sám jsem kdysi vlastnoručně napsal spoustu dlouhých dopisů, hlavně děvčatům. Dnes by nejen nikdo neměl čas tak dlouhé dopisy psát, ale neměl by nejspíše ani dost trpělivosti je číst. Psávaly se dopisy na lepší nebo horší dopisní papír, plnicím perem, a později, jak vývoj šel, propisovačkou.

Konec doby, kdy se psalo ještě ocelovým perem, vsazeným do násadky a namáčeným do kalamáře s inkoustem, jsem sice zastihl, pero, kalamář a inkoust bývaly i na některých poštách, ale pak už i do škol suverénně vstoupila plnicí pera, pro menší žáčky většinou menší a v levnějším provedení. Ještě v době, kdy začínaly na trh pronikat propisovačky, pokračovala éra plnicích per, různě drahých a různě kvalitních.

Vzpomínám si i na jednu vojenskou básničku – píšu vám, matko, plnicím perem, máme to za pár, tak na to … – promiňte mi selhávání paměti, na to poslední slovo si nějak nemohu vzpomenout, vím jen, že se rýmovalo s tím perem. Mám sice jakési podezření, protože vojenské říkanky i zpěvánky bývaly většinou více než lidové, ale v tomto případě nevím… To, že to máme za pár mělo snad znamenat, že vojna trvá dva roky, kterých většina mladých hochů, vojenskou službou postižených, upřímně litovala.

Povinná vojna dnes už není, minula také doba plnicích per. Několik let jsem psal dopisy propisovačkou, pak jsem si, ne bez námahy, obstaral psací stroj. Dnes se s psacím strojem setkávám spíše výjimečně, vzácně vídávám zapomenutý kousek, většinou již nepoužívaný, v některých lékařských ordinacích, mohu tedy předpokládat, že jsou ještě lidé, kteří na psacím stroji píší. Možná z tradice, možná ze setrvačnosti, možná z jiných důvodů.

Mnozí z nás, kdo pamatujeme dobu tzv. normalizace, vzpomínáme na klapot psacího stroje s pocitem vděčnosti. Na slabý průklepový papír opisovali obětaví lidé nejen režimem nechtěné informační materiály, ale i celé knihy autorů, kteří v době sovětské okupace u nás nesměli publikovat, opisovali básně, prózu, ale i odborná pojednání. K nelibosti Státní bezpečnosti, která někdy popsané stránky i psací stroje zabavovala, hlučná technika minulé doby byla součástí vzdorující, potlačované kultury. Možná jednou některý starší výtvarník, rozpomenuv se na dobu předlistopadovou, postaví pomník skromné a pilné písařce a jejímu psacímu stroji.

Překotný vývoj elektroniky nahradil psací stroj, vhodný jen k psaní, počítačem, zastávajícím téměř nepřehlednou řadu užitečných funkcí. Dokáže nejen psát a upravovat text, případně najít v něm pravopisné chyby, ale může také uchovávat obrazy a technické výkresy, přehraje zvukový i obrazový záznam a odešle jej na libovolnou adresu. Dokáže pracovat i jako účetní, informovat o skladových zásobách, zvládá tolik úřednických prací, že s jeho pomocí je možné oproti dřívější době zvětšit úřednický aparát na pouhý dvoj až pětinásobek. Počítač není ale jen vybavením podniků a obchodů. Vítězně vstoupil i do domácností.

Také já v různých hodinách během dne otvírám svůj počítač, který už dávno není pouhým zdokonaleným psacím strojem. Mimořádnou dokonalost počítačům propůjčuje internet: s ním mohou být zdrojem nesčetných informací, pokud máte dost trpělivosti je hledat. Nechá vás na-hlédnout do slovníku, do jízdního řádu, do encyklopedie, funguje také jako poštovní doručovatel. Je to všechno malý zázrak, přijímaný námi již jako samozřejmost, využitelný i zneužitelný jako všechny technické vymoženosti, ale tak už to na světě bývá.

Myslím si, že to, jak počítač doma ve spojení s internetem používám já, se neliší od toho, jak domácí počítač používá většina z nás. První věc, kterou po otevření počítače udělám, je podívat se na došlou poštu. Přátelé posílají nejen různá sdělení, ale dost často i různé textové či obrázkové přílohy. Většinu z nich ukládám do různých složek: obrazové materiály, hudba, pozoruhodnosti, fórologie, ostatní, kýčotechna, čuník. Ta poslední složka je nemravná, ale oproti ostatním je nejslabší, přece jenom asi nejsem takový čuník…

V poště se mi objevují ovšem i nevyžádané zprávy, a ač si myslím, že mám docela slušně nastavený filtr spamu, přece jen se tu něco objeví. Spam je většinou v angličtině a nejčastěji mně tu jacísi dobrodinci nabízejí viagru, což mne přivádí do rozpaků: co o mně vědí a proč si myslí, že ji potřebuji, a kdybych ji přece jen chtěl, proč bych si ji měl kupovat přes internet? Síť, jejímž členem nejsem, mně žádá, tentokrát česky, abych kontaktoval přátele, které většinou neznám. Jsem sobec, co z toho budu mít, a co z toho budou mít oni?

Anglicky se mi tu oznamuje, že mám uloženo sedm zpráv dámského původu. Děkuji, milé dámy, těší mne, že se o mně ví i v cizině, ale zkuste psát někomu jinému. Jedna slečna se mne ptá, zda si přeji mít její fotografii. Že bych chtěl mít tvé foto, ve zlatým rámečku… no to asi nebude ten případ. Špatnou češtinou mně nějaká čínská firma nabízí levně počítačové programy. Lituji, domácí nabídka je dost bohatá, a domnívám se, že i spolehlivější. Přiznávám, že nic z této nevyžádané pošty neprohlížím, ale rovnou zahazuji. Jsem možná nevděčník, ale co, jak říká jeden můj přítel – každej sme ňákej.

Jako všichni mám ovšem i já několik přátel, jejichž dopisy mne těší, dovedu si představit i to, že kdybych byl sám, mohl bych mít nějakou vzdálenou, třeba i téměř neznámou přítelkyni, jejíž řádky bych netrpělivě vyhlížel, rozechvělý nedefinovatelným očekáváním. Znám sebe i svou cvočí fantazii, internet by mou představivost asi nevyléčil. Nejspíše by mi jen doručoval vytoužené dopisy, které bych několikrát četl ve snaze proniknout mezi řádky, a v duchu promýšlel, co napíšu sám, tak aby v tom byl cit, ale ne jeho otevřené přiznání.

Krásný sen, ale tak trochu se mi splnil.

Vracím se denně k internetovému deníku, věnovanému hlavně zvířátkům, vracím se k němu rád, téměř nikoho z těch, kdo jeho články píší a čtou, osobně neznám, ale myslím si, že o autorkách a autorech i o diskutujících vím dost. Jsou to vzdělaní a citliví lidé, převažují zde dámy a mnohé se vzájemně znají, jsou schopné vyprávět o svých zážitcích, o lásce k zvířátkům, ale i o lékařství, astronomii, historii a snad o všem možném.

Na stránkách deníku je i diskuze, a na rozdíl od jiných internetových stránek je to diskuze kultivovaná, zdvořilá i tehdy, když názorů jsme různých. Internet zkracuje vzdálenosti mezi námi: jsou tu autorky i autoři, píšící, čtoucí i diskutující z Čech, Moravy a Slezska, ale i z Norska, Německa, Británie, Spojených států, Austrálie a já nevím odkud odevšad, a na internetu a v milém deníku jsme si blízcí, myslím, že jsme přátelé, i když se nevidíme a nejednou i neznáme.

A nehněvejte se, prosím, na mne za moji upřímnost: já si toho přátelství, spojeného nejen s internetem, ale i s vzájemnou zdvořilostí a ohleduplností, velice vážím.

Aktualizováno: 8.12.2010 — 18:15

99 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. O.T. Renato, včera u stopětky máš v 17,25 hlásání o maxikostkách, už je mám pod stolem, olepené hvězdičkama.

  1. Baty, to je báječné! Snad si s nimi Petruše vyhraje stejně jako naše děti (h) A ty od tebe bude možné snadno použít i k „přechodu bažiny plné krokodýlů“, což je mnohem lepší zábava, než chůze po kladině v Sokole. Hlavně instalace těch krokodýlů (rofl)

 2. Mily pane Pavle: tradicne pekne zamysleni. A take pocta Zviretniku a Dede, bez ktere by tohle neslo. takze v tomto adventnim case – DIKY DEDE. (h)

 3. Plnící pero nebo brk, halvně inkoust nebo tuš…kdy já naposledy na pauzák kreslila tuší? To už je dávno…ale plničku nebo brk používám ráda, všechny tím překvapuji. On ten inkoust nutí psát tak nějak hezky a krasopisně a přesně formulovat myšlenky a rozmýšlůet si,co a jak napsat…a jako dárek dostal k narozenináím letos MLP ruční papír z Velkých Losin…a jak byl rád….taky si doma prohlížím krabici s pohlednicemi,které psala moje babička přeslicová (kterou jsem nepoznala) své sestře a dcerám….za Protektorátu..a prohlížím si pohledy, co jsem posílala já našim z výletů a škol v přírodě..a ty,co oni posílali mě…posílám pohledy z každého města,kam jedu a pošťačka se diví,že nosí mamce tak často pohlednice, kde jsou ty časy, kdy si lidi psali a vybírali pohlednice a gratulace…a byl to takový obřad..komu pošleme kterou, co se k adresátovi víc hodí….kam se to podělo a vytratilo? Proč nás posílačů pohlednic je tak málo….

  1. Moje maminka furt jeste posila pohlednice. Jako treba kdyz je u nas na navsteve, a pak to krasopisne a s rozmyslem pise. I ja obcas jeste tu a tam poslu pohled a rada je dostavam – jako od mamy nebo tu a tam od nejakeho synovcete ci neterinky. Pred mnoha lety Chet vymyslel dobrou pohlednicovou akci, kdyz jsme jeli (tehdy jeste) do Ceskoslovenska. Nechal si udelat razitko, ktere rikalo: „Dear ________ (doplnit): We have a great time. Wish you were here. Yours truly ___________. “ Pak si vytisknul adresy na samolepky a s tim vcetne razitkoveho polstarku vyrazil na prvni cestu za more. No cvok. (rofl) To pak ty pohledy sly fofrem.

  2. Tak pěkně prosím, inkoust mně do ruky nepatří 😛 . Já jsem čuně a asi bych měla fleky až na lokti…
   Pokud píšu rukou, tak obvykle obyčejnou tužkou, čímž teda poněkud vyvádím z míry kolegy – mám ráda zajímavý tužky, ráda si kreslím, když nezbejvá než posloucat nějakýho důležitýho kecálistu a vůbec mám tužky ráda.
   I když dneska jsem už tak navyklá na pecko, že ho naopak potřebuju, abych se vyžvejkla – neformuluju, když nepíšu – a píšu na klávesnici.
   Ale přijde mi, že není tak důležitý, jak jsem to vypotila, ale co jsem napsala 🙂

   1. V ruce formuluju špatně, už jsem si dávno zvykla psát rovnou do compu. Když něco smolím nad Dalmatinovem, jako třeba zprávu o povodních, tak trpím. Vysloveně k tomuto účelu dostal vloni Hřívnatec od tatínka noťas – aby si mohl doma pouštět ty svý Červený trpaslíky a psát úkoly a maminka aby mohla psát i nad Dalmatinovem, kde je na to dost času.
    Jak jste dole zmiňovaly opisování Baronů – i já jsem opisovala leccos (většinou ještě zakázanější autory). Geniální k tomuto účelu byl elektrický psací stroj sovětské výroby Jatraň, který sice musel být přidržován, aby při zpětném nárazu válce neseskočil ze stolu, ale 8 kopií protloukl spolehlivě (rofl) . Holt poctivá kovářská práce (rofl)

    1. Jatraň znám, ten jsem měla v práci. Tam jsem si troufla právě jen na ty Černé barony. 🙂 Doma jsem měla kufříkový Consul, všechno jsem musela opisovat nadvakrát, měl měkké klapky.

     1. Mou prazskou rodinou tyhle opsane knizky prochazely velmi casto. Citavala jsem casto celou noc, aby se dostalo na dalsi. nezmerny dik vsem, co se na tom podileli. (y) (h)

      1. Tenkrát to šlo. Dnes by na vás vlítla OSA, nebo DIlia, či někdo podobný a následoval by soud za porušení autorských práv a několikaset tisícová pokuta. Aneb: Ať žije demokracie a ta businessová zvlášť! (devil)

  1. Já se dozvím výsledek v úterý, ale pocit mám docela dobrý. Navíc smůlu jsem si vybrala už cestou tam, jelikož jsem sebou práskla na ledě přímo před domem (celkem bez následků) 🙂 Děkuji!

     1. Renato: (y) (y) (y) (y) OT Koukala jsem na Hadech na cosi a nasla jsem tvoji prosbu, ze hledas Moderni ucebnici anglictiny – ale bylo to nekdy tak z cervna. Jeste ji chces? Ja totiz tady jednu mam, i s rucne psanejma poznamkama. (chuckle) Podle mne to byla pro mne tehdy v Ceskoslovensku nejlepsi ucebnice anglictiny. Angl. pro jazykove skoly byla taky dobra, ale ta Moderni je bezvadne prehledna. jeste jsem ji podstrkavala obema synovcum, kdyz tady byli. Ale ted uz ji fakt nepotrebuju, a moc rada bych predala. Jestli ji chces, posli mi mejlika s tim, kam ti to mam poslat.

      1. Jsi moc hodná, ale Ježíšek nebo kdo mi přinesl nové vydání. Myslím, že už jsem to psala vloni 🙂 Projevila jsem u toho přání značnou sebekázeň, anžto za tu pětistovku jsem mohla mít nějakou pěknou vychytávku do kuchyně 🙂

   1. no já jsem si říkala, jestli mi utekla před tím, že ji neznám – je taky nová!

   2. Taky jsem ctitel a fanda Simonovy kočky, ale budu muset počkat až domů. Vaše trubka mi z práce nejde… ža abychom tu nezlobili 🙂

  1. Miluju Simonovu kočku (stejně si myslím, že je to kocour!) – a vždycky je mi Simona líto (chuckle)

 4. Zdravím.Děkuji za palcodržnu,dnes ve 13.25 se narodila malá Tami/48cm a 2,80 kg/.Malá a maminka jsou v pořádku.

  1. Sláááváááá!!!!!!!!!!
   (rose1) (hug) (rose1) (hug) (rose1) (hug) (rose1) (hug) (rose1)
   Tak blahopřeji, malá Tami, maminko, babičko a celá rodino!!!
   A hodně zdraví!

  2. Taky se přidám…Vítej, Tami – a celé rodině obrovská gratulace! (rose1) (hug) (rose1)

  3. Jiřino – blahopřeji Tamince k příchodu mezi nás. No – ona je už vlastně předzvěstí Ježíška. Tak jí přeju, aby svět přijal s otevřenou náručí (h) (h)

   P.s. : a teď ještě fotky, fotky, fotky a ty … fotky!

  4. Se zpožděním, ale přece! vítám Tamilku mezi malé Zvířetníky. (f) (h) (f)
   Nebyla hlášená, ale vylepšila bilanci druhého pololetí prakticky za pět minut dvanáct. (clap) (y) (nod) (h)

 5. Zrovna včera jsem hodila do schránky jeden pohled. Je pro paní, kterou vídáme jednou do roka a pak nám ještě tak dvakrát přijde od ní pohled. No a letos jsme se stěhovali, tak jsem napsala první, aby dostala novou adresu včas ;). U nás v rodině píše pohledy hlavně máma. U ní je to spojeno s láskou k filatelii, takže vánoční přání jde přes Boží Dar a velikonoční přes Kraslice. A nevynechá ani tchýně svých dětí.
  Já vždycky škrábala. Na vysoké jsem dospěla do fáze, kdy jsem po sobě nepřečetla své zápisky, tak jsem začala psát tiskacím. Má to jeden pozitivní efekt. Teď když chci psát psacím, tak píšu pomalu a skoro krasopisně :).
  A Zvířetník je úžasné místo. Teď už na internetu poslední, kam pravidelně chodím. Teda pravidelně… Snažím se nakouknout každý den, ale nevede se to. Teď několik dní po se to povedlo, ale asi zase idylka přestane. A až se vrátím do práce, tak to bude vůbec fofr. Leda by byl čas na Zvířetník přímo v práci ;).

  1. Jo a staré dopisy a pohledy mám schované! Tuhle jsem objevila pohled, který mi psal brácha z jedné školy v přírodě na druhou. Adresu mu nadepisovala máma, asi to dostal za úkol, abych měla radost. 🙂 Amám jiznova ještě potolikaletech. Staré maily si moc nečtu, pokud v nich něco nehledám. Ale zase mám pocit, že papírových by mi tolik nechodilo. A teď nepočítám maily úřední, nevyžádané, či řetězové.

   1. Za chybějící mezery se omlouvám. Já se fakt snažím, ale čím víc toho v jeden den napíšu, tím víc mi těch chybějících uteče. Mám špatný mezerník, tak většinu mezer doplňuji dodatečně.

  2. Dopisy, pohledy, PFka? jedině přes E-mail! Když si představím 10 Kč za každý, cestu po klouzajícím chodníku ke schránce a fronty na poště, říkám: Díky za internet a SMS!

    1. Přátelé jedou na stejné vlně. A posílat pohled do Austrálie, nebo do Kanady či na Nový Zéland je sázka do loterie, nikdo vám nezaručí, že dorazí včas, nebo že vůbec dorazí a cena je také poněkud jinde, než za mail či Skype (voice, nebo chat). A na převod do papírové podoby existuje zařízení, zvané tiskárna. Pokud máte ještě skener, můžete koupit, nebo vyrobit jeden pohled, oskenovat, a pak už je doplnit text a poslat. Ušetří se spousta času a peněz a hlavně nehrozí, že by se pošťák strhal. Ono je dost rozdíl, mít počítač jen doma a jen na brouzdání po netu, nebo k němu mít i nějaké další periferie a umět ho náležitě využívat. (Editace a tisk fotek, převádění analogové hudby, nebo videa na CD/DVD, návrhy elektronických zapojení, návrhy desek plošných spojů a t. d.) Na počítač je nutno pohlížet ne jako na bednu k psaní korespondence a odesílání mailů, ale jako na polyfunkční zařízení, schopné, pokud máte odpovídající HW a SW, dělat prakticky cokoli.

 6. OT – Samovo hlášení.
  Škandáál . Sem fakt nešťastnej. Maminka ráno ťuťu ňuňu, strčila si mě do kožíškovanýho kabátu- to bylo príma a pak jsme jeli autem, sem úplně naivní. Kdybych !!! věděl, KAM jedu, vůbec bych NEJEL ! Jak jsem viděl tu ženskou co včera už jsem volal pomoc, ale maminka mě zradila a tý ženský mě odevzdala. Stůl byl studenej a pak, zrovna, když jsem vůbec nedával pozor, přilítly zase včely, zase dvě, zase mě píchly. Řval jsem co jsem moh policiééé, policiééé, ale nikdo nepřišel a maminka mě pak chytla a schovala do kabátu, tak jsem aspoň tý ženský nadával a dělal jsem velkýho, protože jsem eště fakt malej. Jesli si myslí, že s ní ještě do toho baráku někdy pojedu, tak se šeredně mejlí( ale pojedeš Same, pojedeš…a už zítra…). Doma jsem si lehl ke kamnům a chvilku jsem fňukal, ale jen jako, aby viděla, že se úplně zbláznila s těma vejletama. Protože jinak já jsem nejvíc STATEČNEJ kocour v rodině a nejspíš v celým vesmíru ( od Šumavy k Tatrám Same, víš?). Taky ta konzerva dijééétní mi nechutná, je to hnusný a velký kočky maj něco voňavýho a já naříkám a oni jsou lakomci lakomí. Co sem komu udělal, dyť jsem úplně nevinnej malej kocour ?
  Hlásání od maminky: tak druhá návštěva vet proběhla v pohodě, za 10 minut bylo po všem, teplota normální, bobek na analýzu odevzdán a antibiotika s vitamíny píchnuty rychle i když Sam u toho nijak zvlášť nejásal. Zpátky byl zachumlanej v kožíšku a ani nepíp. Doma uraženě zalehl ke kamnům a bohužel tady jsem dost v nevýhodě – nemohu si ho usmířit pamlskovým usmiřovadlem. Zítra poslední aplikace. Každou hodinkou se lepší. Ještě si nehrajeme, ale už vylézá z pelechu a jeví zájem o domácnost. ( mohl by vysát než přijdu z práce… například (rofl) ). Tak všechny zdravíme a děkujeme za podporu.
  A k pohlednicím – každý rok svým nejbližším píšu pohlednice neumím si představit, že by ode mne nedostali přáníčko. Rukopis hrůza, ale snažím se …s jazykem zřejmě venku, jak vykružuju…

  1. Samíčku, jsi nejstatečnější malý kocourek opravdu od Šumavy k Tatrám (cat) a ještě toho na sebe umíš hodně prozradit a jak pěkně! Ale když budeš teď ještě chvilku trpělivě poslouchat tu ženskou v bílém plášti, tak pak budeš určitě i úplně zdravý kocourek a nebudeš muset „velkým kočkám“ závidět to voňavé, co mají v miskách. Tak vydrž, Same!

  2. Policiééé, jééé! (chuckle) No Ty jsi úžasný kocourek, miláčku, kdyžtak zejtra tu ženskou, co Tě vopichuje, rafni do frdelky a bude!
   Leny, to je prima, že máte tak rychle diagnózu a že léčba zabírá! (h)

 7. Krásně napsáno, pane Pavle – a víte, co je zajímavé? Stále častěji kolem sebe vidím, že z psaní plnicím perem se stává… jak to popsat… projev určitého postoje, názoru… asi tak. A taky z posílání psaných pohlednic a dopisů, a to nejen dětem nebo prababičce, co nemá počítač. A že přibývá lidí, pro které je radost pořídit jako dárek dobré značkové pero prostě proto, že oni tím perem píší!
  Možná trochu vzpoura proti elektronice, možná mlhavé tušení, že tu SMSku si za deset let s porcí nádherné nostalgie nepřečtu. Využívám PC denně k práci, a rozhodně ne jen jako inteligentní psací stroj (to vlastně vůbec nejméně). Ale když píšu něco, na čem mi záleží nebo co patří do oblasti „krásné literatury“ 🙂 píšu rukou. Básničku do PC prostě nenapíšu, povídku taky ne. Přepíšu text, to ano. Ale vymýšlet do počítače? To mi nejde.
  Mimochodem – píšu perem a na první pohled velmi úhledně, leč na druhý a další pohled nečitelně. Drobnější a poměrně úzký rukopis mi silně zazlívala i naše jinak skvělá češtinářka, která nikdy nezapomněla podotknout, že se jí to moje „plotové písmo“ míhá před očima a že jí budu přispívat na brýle…

  1. S těma textama, co mi na nich záleží, to mám podobně, pokud možno musí přejít přes ruku. A ty, co přejdou, jsou pak lepší. Nejdřív jsem psala rukou, přepisovala do počítače; teď naopak; ale básničky se rovnou do stroje vymejšlet nedají. (Stroj se taky blbě okusuje, když člověk neví, jak dál. )
   Plnicí pero, má láska! A ještě líp, tuš a násadka. Momentálně tu je… 18 různejch tuší.
   Ale má to nevýhodu, inkoustem ani tuší se nedá psát na většinu papírů, musí to být dobrej papír, aby se písmo nerozpíjelo.
   O hrabopise ani nemluvím. Jak pisátko klouže po papíru moc snadno, nepřečtu to za pár měsíců ani já. Když už zapomenu, co tam asi bylo. 🙂
   Ale přesto, poznámky jedině rukou. Ono se v tom nějak uchová i to všechno, nač člověk myslel a co nenapsal slovama. V poznámkách v noťasu ne… Divný.

   1. Ioannino, kendo a tuše se štětci jdou k sobě přece jen líp 😀 A představa, jak v tvůrčím amoku okusuju klávesnici nebo myš je taky pěkná (když já ale neokusuju ani ty tužky. Hm.)

    1. Kdepak štětec, násadka!
     Japonská kaligrafie se mi sice líbí, ale schopná jí nejsem. 🙂 Napodobuju evropský písaře.
     Eště hůř se okusuje noťas, on pak těma ohlodanýma rohama trhá tašku. Jo a taky je celkem těžkej. Prostě je to nepohodlný. 🙂
     Nejnovější (tak rok zpátky) stařinka tady na stole je pero z tuším mořskýho orla. Ta věc je dlouhá dvě pídě a kousek a píše se tím skvěle, protože se tím můžeš místo okusování šimrat na tváři!
     Ale podvádím, nasadila jsem si na to takový to udělátko z konce násadky a dávám do toho kovový špičky. Seřezávat brk (ještě!) neumím. (angel)

   2. Mozna neni co okusovat, ale zase se muzu soustredit na ten text a ne na to jak proboha vykrouzit ty paznaky abych to po sobe jeste precetl … nehlede na to, ze na papire nemuzu nekam do prostredka vlozit slovo nebo vetu … jiste, napisu jinam, pricinim sipku nebo nejakou jinou caru … a pri treti vsuvce uz se v tom nevyzna ani cert.
    Ja mel skrabopis vzdycky a vzdycky me ze skrabopsani bolela ruka. A predstava ze potom co jsem cosi vyplodil (treba slohovku na nejake silne posahane tema … na to byla nase cestinarka majstr … citove zbarveny popis tridy zemepisu a podobne) to budu jeste dalsi hodinu prepisovat … celej zhavej. Tuplem v pripade te cestiny, kdy kdyby tam nahodou nebylo dost chyb, tak mi to ta pííííísk škrtne a napise „Necitelne 5“. Jo, rozhodne, rucne, já, tůdle!

    1. No vidíš, a já když doplňuju doprostřed textu na počítači, tak se mi často povede, že je pak věta neohrabaná, že neudržím stylistickou linku okolí, náladu… V odborných kecech ne, v literárních příšernostech jo. A proto mám dvě varianty, buď to milionkrát číst dokola a dokola, s tím nebezpečím, že tam čtu to, co si myslím, že tam je, a ne to , co tam je (proto na to nechávám koukat ještě minimálně jedny cizí oči), nebo to namáhavě, pracně a zdlouhavě přepíšu rukou. Ruka má tu výhodu, že mi neobratný formulace prostě nepustí. Nevím proč. Je to taková záhada. Proč prsty na klávesnici jo a ruka na papíře ne…
     Škrabopis řeším právě tím perem. Propiskou strašně reju a píšu moc rychle = nečitelně. Zato když zabodnu do papíru pero, hned to poznám. 🙂
     Jenomže já jsem z těch lidí, co přemýšlejí tak, že si věci osahávají. 🙂

     1. Jsem s tema z vas, co kdyz musi napsat neco kloudneho delsiho, obsahujiciho tu a tam myslenku, treba jako pro praci, tak to musim smolit rukou aspon castecne. Udelat si osnovu, hlavni myslenky, vety, ktere by se vyjimaly. pak uz to nejak skloubim na pocitadle, ale kdyz delam zaverecne upravy, tak si to stejne musim vytisknout a zacit malovat sipky, menit slova, a tak.Proste to jaksi na tom pocitadle nevidim. A taky si obcas musim vetu nebo cast precist nahlas nez si to schvalim. A to neni anglictinou, delala jsem to i v cestine. Takze ja se na tu vyplatu obcas napracuju. ( rofl) A nemuzu psat propiskou – to popoo sobe pak ani ja neprectu – natoz nekdo jiny. Plnici pero uz nemam, ale kupuju si dost draha pera s naplni, ktera se podoba inkoustu. Jo, a musi to byt modre a na opravy cervene. A tim pisu (si myslim) docela pekne. Ma to jeden zahrdel. Obdivovat to muzu jenom ja, protoze v USA vetsina lidi pise jakoby tiskacim a tak moje jedno delsi slovo se spojenyma pismenkama je udivuje Tudiz kdyz si vymenujem poznamky treba u soudu, nebo nechavam vzkazy,tak to pisu velkym tiskacim.

      1. Polotiskacím psávala moje babička, já to někdy na začátku vejšky převzala od ní, a od tý doby neumím psát azbuku, protože jsem se ji učila jenom psacím a na to polotiskací jsem si ji nikdy nepředělala. 🙂
       Babička psávala i psacím, ale jenom poznámky pro sebe, to polotiskací považovala asi za čitelnější (trochu je, ale i psací je dobře čitelný) . Tenhle zvyk jsem od ní chytila taky, až na tu čitelnost psacího. 🙂 A je zajímavý, že i když jsem od ní dostávala dopisy a vzkazy a tak psaný vždycky tím polotiskacím, tak když vidím to psací, který jsem vlastně za jejího života skoro neznala, naskočí mi její oči a prameny vlasů mnohem věrněji.

      2. Hanko, taky konečný dílko kontroluju na papíře, ale často smolím rozsáhlejší kusy (20 – 100 stran) a to teda pláču dojetím, že to mám možnost dělat na pecku a ne rukou + na psacím stroji.
       Ještě pamatuju doby, kdy šéf místo podpisu zavelel, že místo věty „a proto vám zasíláme“ musí bejt napsáno „a tudíž si vám dovolujeme zaslat“ – a dvoustránkovej dopis se mohl smolit znova :@

  2. Píšu na PC všechno, povídky, stopětky, básničky. Byla jsem kdysi vděčná za vlastní psací stroj, ale co velebím jako zázrak, to je počítač. Mít verze, poznámky, možnost leštit a vracet se, to je něco! Rukopis mám jednak nečitelný, druhak plný škrtů, vsuvek, přesunů a vpisků, že když to konečně můžu přepsat do PC, musím to vlastně stvořit znovu. Už jsem dospěla tak daleko, že jen v nouzi nejvyšší píšu v ruce. Jinak to odkládám na PC a doufám, že do té doby to nezapomenu. A beztak naprosto nejlíp píšu v duchu, třeba v autě nebo na vycházkách s Ankou – alespoň tomu věřím. (wasntme) Snadno bych se mohla přesvědčit, kdybych si koupila diktafon, ale mně se nechce. Co kdyby to nebyla pravda? (chuckle)

 8. Ach Milane, tak to vzpomínání na pera (s kalamářem) i plnicí a dál přes propisovačky. To mě chytilo za srdce. Jako sekretářka jsem si psacího stroje a průklepáků užila více než dost 😐 a vstup osobních počítačů do profesního života jsem přivítala s nadšením. Ano, přiznávám také- UŽ NEMÁM HEZKÝ RUKOPIS -hrabu jako kocour, ale myslím si že to není zase taková ztráta. Za cenu toho, že díky počítačům a internetu mám spoustu nových přátel!!! Co je proti tomu rukopis?

 9. Píšu každoročně velikonoční a vánoční pozdravy- starší tetičky rády dostanou barevný obrázek a kamarádka s malými dětmi taky. Navíc píšu Kačce na tábor- jezdí do údolíčka, kde není signál a skautky žádají, abychom dětem psali- takže v létě se pocvičím. Má to něco do sebe, i když každý druhý den ze sebe vytlouct dopis a ve vynechané dny pohled- no hrůza, ještě že máme zvěřinec, tak popisuju vylomeniny chlupatců a pernatců. (I když už jsme od víkendu bezpernatcoví, kanárek Kanároš odešel za Duhu.)
  A místní diskuze jsou mi každodenním rozjasněním dne.

 10. jej, tak krátký pohled na komentáře mě přiměl načíhnout i do článku a … Milane – díky, je to moc pěkně a výstižně napsané.

  Hezký den všem a palce pochopitelně přidám i svoje.

  1. Prosím pěkně, paní Petro, nevíte, jak vypadá situace v Tišnově ? Mám na mysli kauzu Hanka a Max. Nejsem často na Zvířetníku a možná jsem tak přehlédla nějaké čerstvější zprávy. Děkuji.

   1. Zito – nevím :-(, bohužel nevím.Zrovna tuhle jsem si říkala, že poprosím Hanku, která tehdy jako poslední psala, že hafušu viděla, že se jí zkusím emilem zeptat, ale čas mi nějak chybí.

 11. Krásného zimního dne vinšuju. Jen probíhám, čtení si musím nechat „napak“. Mám vzkaz pro Karolínu

  – KAROLÍNO, prosím Tě, ZDENA OD BONYNKY STRAKÁČOVÉ je tak hodná, že mi udělá pošli posly a přiveze na Mikulášskou moje dvá vánoční balíčky, jednoho „měkkouše“ – neboli měkký balíček se svetříkem a druhý voňavý malý. Můžeš to prosím tedy přidat k dalším věcem pro Hejnice? Přidala jsem ke každému balíčku ještě ceduličku s přáním krásných Vánoc a zdraví a štěstí do Nového roku a na konec stužky přivázala také cedulku s popiskem wocogo. Tak je to snad v pořádku??

  Užijte si procházení, budete mít krásně.

   1. ještě mě- pozdě 🙁 – napadlo, že jsem tam měla napsat, třeba věk?? Je to svetříkohalenka (takový to dva v jednom- neboli- je to svetřík a z něj „vyčihuje“ „límeček a rukávy“ halenky (halenka ovšem není přítomna, je to taková ta finta :-D) no takže ohoz pro kancelářskou krysu a věkově tak rozstřel od pětadvaceti až po můj věk no. 🙂

    1. já tam taky píšu, ž eje to dárek vhodný pro ženu-muže-chlapce-děvče-rodinu..a věk…, dneska mi přibyla ještě nějaká bíža….tak má m radost…. (dance)

 12. Pěkné, pravdivé, prima (f)
  A už jsem nějak dlouho žádným slavícím neblahopřála, tak aspoň teď. Souhrnně posílám všem přání všeho krásného, pohodu, trošku klidu a zdraví, zdraví, zdraví.
  Na tenhle pohled nemusíte mít žádný dalekohled, zato ale velkou kliku a vědět, kdy to nastane. Tak se radši koukněte na fotečku.
  http://www.astro.cz/apod/ap101210.html

  1. Heleme se, dnes je Julie. To byla má (dost přísná) babička. A protože mě kromě Věry pojmenovali taky po kmotře a babičce, tak mám, neb jsem Věra Ludmila Julie kousinínek svátku taky 😀

   1. Hu – Julie! Díky, veram, musím poslat sladkou růžovoučkou „čumkartu“ své nejmladší neteřince. Budou jí čtyři, ale že má svátek, to už moc dobře ví (sun)

   2. Celou velkou gratulaci ke kousinínku svátku posílám a ať je kašel brzo pryč! (rose1) (rose1) (rose1)
    Ta fotka mě dost bere, je senzační!

   3. Veram, já ti přeju k svátku, abys měla pořád na tváři ten tvůj nádherný úsměv – aby ti všechno dělalo jen radost! (h)

   4. A taky má svátek Julča, která už jen občas nakukuje a je to autorka zvířetnických hrnečků.
    P.S. Pokud byste se mě chtěli zeptat na druhou sérii hrnečků, raději se neptejte. Omlouvám se, ale nemám momentálně kapacitu. Možná, že na to někdy dojde.

  1. Jasně, Renato. Tfuj tfuj (y) (inlove)

   A pro slečnu Rozárku – ať je zákrok hladký a rekonvalescence rychlá (y) (y) .

   A na Skota (y) 🙂 .

   A všem dalším potřebným (y) (h) (y) .

 13. Nelze než souhlasit – děkuji Dede a jejímu týmu za Zvířetník a všem zúčastněným zato, že je takový, jaký je – prostě báječný…
  A s tím psaním je to svatá pravda. Psávala jsem hezky, teď už škrábu, ale neodpustím si dvakrát ročně rituál, kdy sedám ke stolu a všechny přátele a příbuzné obdarovávám svým škrabopisem – píšu totiž vánoční a velikonoční přání. Právě včera jsem nakoupila obvyklých 35 pohlednic a budu o víkendu s radostí škrábat… (h)

 14. Psané dopisy jsou krásné i po letech – Bimbo byl dva roky na vojně a asi měl dost času, protože dopisů nostalgicky skladuji pěknou hraničku. Občas při úklidu jeden otevřu a čtu a zase je mi o třicet méně. Jsou dlouhé, čtyřstránkové i více a určitě by nebyly tak dlouhé psané na počítači. A už vůbec nejsou uschovatelné SMS a podobné. Třeba budu mít jednou čas je přečíst všechny znovu, určitě to bude i úsměvné.
  Dneska bych asi taky potřebovala jednu palcodržnu, máme audit a je to teda záhul. Pan auditor je Skot a je to praktik, takže ví co a kam se podívat a sáhnout. Ach jo.
  Ráno by pro mne nezačalo tak radostně, kdybych nenakoukla na Zvířetník, hned se mi lépe pracuje

 15. vrátila bych se k psaným dopisům. V létě, když jsem s dětmi na chalupě pravidelně usedám ke květovanému dopisnímu papíru a bombičkovým perem píši všem svým kamarádkám z prosluněné zahrady. Všechny ten dopis překvapí a potěší a přemítají, kdy naposledy dostali papírový a ne emailový (e)

 16. Ano, máte pravdu, pane Milane. Věci nejsou nikdy dobré nebo zlé, jen se s nimi k dobrému nebo zlému zachází. Ať už je to nůž, slovo či internet. Je to jen v nás lidech, jestli nožem dokážeme krájet chleba – a třeba ho i rozdávat. Mám pocit, že všichni, kdo sem píší, tak činí. A proto je tady tak příjemné pobejt. Protože na každého se tady dostane. (nod)

  Dnes bych ráda využila dobrodiní internetu k prosbě o dvojité držení palců:
  pro RenatuE (h) (y) po deváté a pro Rozárku (cat) (y) přes den. Renata má důležité jednání a Rozárka jde na kastraci.

  Děkuju a přeju všem krásný den! (h)

  1. a jedno palcodržení i pro karolínu,jede na misi do Rakouska, tak ať má dobrou cestu, vše dopadne lépe než si představuje a ať se v pořádku k Meldovi se Zrzínkem vrátí. (y) (y) (y) (h)

 17. Milý Milane,
  krásně a s citem napsaný článek – konečně, jak je u Vás dobrým zvykem. Máte pravdu, NZ je zvlášní a je radost na jeho stránkách pobývat. Děkuju ti Dede, že ho pro nás tak dobře kočíruješ.

  Jo -kde jsou časy psacích strojů. Já si pamatuju na tu radost, když jsem do kanclu dostala eletrický psací stroj! Jak jsem si připadala důležitá (nod) ! A taky jsem se zapojila do řetězce opisování Černých baronů (happy) !

  Ještě ke spamům – sice mám dobrý vyhledávač, ale některé mi taky proklouznou do pošty – a to je jediná situace, kdy jsem ráda, že neumím žádnou cizí řeč – čemu nerozumím, jde do stoupy (chuckle) – a nemusím přemýšlet, jestli tu viagru … (shake)

  1. Óó, Černí baroni, měli jsme putovní, musela jsem za noc přečíst a tajně vrátit. Díky za připomenutí. (y) (wave)

  2. YGO! (inlove) Černé barony jsem jela taky, v osmi kopiích na silném stroji, a stejně se do toho muselo mlátit tak, že první silný papír byl samá dírka a poslední kopie na průklepáku rozmazaná. (nod) Joo, to bylo něco, když se knížky půjčovaly za opis.

 18. Zde byl trefně a s citem udeřen hřebíček na halvičku!! Ano, je to deník slušných lidí, zásluhou redaktorky Dede a čtenářské obce. To je hlavní důvod proč jsem přestal přispívat do Neviditelného Psa, kde začaly být diskuze vulgární a nechutné. Ostatně o politice, společnosti a ekonomii píše kde jaký žurnalista a nebo ještě hůře politik grafoman. Proto raději píšu o zvířátkách, přírodě, rodině a kamarádech. Takže díky Dede a všem ze čtenářstva za tento osvěžující a veskrze příjemný deník!!

  1. Jiří, nenapsala bych to lépe, tak se s Vašim dovolením připojím k tomu co jste zde řekl.
   Morava zdraví Klokánii. (wave)

   1. Sem sa s dovolením pridám. Ako všetci tu, NZ je to prvé po pošte, čo otváram a teším sa alebo plačem s Vami – a za to dík. (h) (f) (f) (f)

    1. Děkuji, jsem moc rád, že je nás dost kdo Náš zvířetník a jeho vedoucí – paní Dede – vnímáme podobně a s kusem vděčnosti. Chtěl bych ale upozornit ještě na jednu mimořádnost, kterou si můžeme dovolit díky internetu: můžeme si spolu dopisovat bez ohledu na to, kde kdo bydlíme, ve Spojených státech, v Anglii, Německu, Norsku, Klokánii… Máme nám všem společné vyladění a také společnou řeč, češtinu nebo slovenštinu. Díky za ně za obě a za to, že jsou si tak podobné. A pokud jsou v nich drobné rozdíly, určitě nás nerozdělují. (sun) (cat) (dog) (f) (h)

  2. Milý pane Jiří, tohle by s chutí a porozuměním podepsal terra, kdyby právě neobcházel jako bílá paní na pardubické radnici. Ten, pokud vím, prchal z Neviditelného Psa asi před čtyřmi lety s běsem v oku a o úrovni tamní diskuse se vyjadřoval… jak si zasloužila. Nakonec zabrousil na Zvířetník (konec konců, je přece kocour) a už tam zůstal. A pak jsem mu začala číst přes rameno, a pak si zapomněl objednat hrnečky… no, a jsme tu oba. A rádi – takže ještě jednou spoustu poděkování paní domácí Dede, a všem, kdo tady přispívají k všeobecné vlídnosti a pohodě. Ó, my se máme, že se máme (h)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN