105×148: Tiše a ochotně aneb A přece přijdou!

Každý rok na podzim kladu v práci všem kolegyním na srdce, aby s prosincem ve svých plánech ani moc nepočítaly. Ono od Mikuláše k Ježíškovi je to doopravdy jen oka mžik. A každý rok se přistihnu při tom, že kážu vodu a přitom piju víno – moje předvánoční vize vždy předpokládají, že v prosinci je o dva až tří víkendy víc než v ostatních měsících.

Když mi to dojde, začnu eliminovat. Především se pustím do chytání nápadů a plánů poletujících kolem mé hlavy. Všechny pečlivě prohlížím a zkoumám – a většinou jim pak s povzdechem přistřihnu křidélka a nacpu je do krabiček s nápisy „Po Vánocích“, „Na jaře“ či „Napřesrok“ a tiše doufám, že ostatní věci, které prostě musí být do Vánoc hotové, se zázračně alespoň z části udělají samy.

Panikařím. Píšu si sáhodlouhé seznamy všeho možného na papírky, které okamžitě ztrácím. Vytáhnu pořadač se starými recepty, kde mám napsáno, kolik čeho je potřeba na naše oblíbené recepty, a přemýšlím, které druhy jsem vlastně letos slíbila upéct. Dumám nad tím, jaké dárky jsem vlastně komu koupila a kam jsem je uložila. Plánuju, kdy kdo přijde k nám a kdy koho navštívíme my. Sestavuju jídelníček.

A někde v téhle chvíli mi obvykle začne v hlavě znít semaforská Purpura a já najednou vím, že je to na dobré cestě. Že Vánoce přece přijdou. Možná nebude tak úplně naleštěno a cukroví bude, kolik stihnu upéct. Možná budu nějaké dárky dodělávat po svátcích. Možná nějaké dárky zase nenajdu. A naprosto jistě kosourci s Rozárkou stromeček očešou dřív, než pod něj Ježíšek stihne nadělit dárky.

Počkejte – kolik vlastně ještě máme víkendů do Vánoc? Jen dva? To už snad nemůžu stihnout ani tu paniku… Ale co! Však ony přece zase přijdou… tiše a ochotně…

Aktualizováno: 8.12.2010 — 17:54

138 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Milá Vave, krásně napsané!
  Věřím, že se nebudeš zlobit, že sem píchnu smutné O.T., spíš pro služebně starší Zvířetníky, kteří si pamatují naši 3 člennou psí smečku. Dnes večer se jejich počet snížil na 2. Přes Duhový most jsme (za asistence veterináře) pomohli přejít Lordu Danielovi, nejstaršímu členovi naší seniorské psí smečky. Věřím, že jeho panička (manželova maminka), která tam odešla před 4 lety (bez 3 dní) tam na něj dnes u Duhového mostu čekala, a že to bylo radostné shledání. Byl věrným a trpělivým společníkem svých lidí celých 16 let. Bojoval statečně, ale posledního půl roku mu sil kvapem ubývalo a zdraví se rapidně horšilo. A s příchodem zimy se už opravdu trápil…
  Sbohem Danečku, budeš nám tu moc chybět (rose2)

  1. Tosco,to je mi líto ;( ,ale dožil se krásných 16 let – měl se u vás dobře a byli jste u něj do konce – určitě se mu odcházelo klidně.
   Hladím tě virtuálně po ruce (h)

  2. Sladké sny, Danečku!
   Vy, páníčkové, neplakejte dlouho, určitě jste se dlouho snažili. Chtělo by to nové štěně pod stromek. Něco, co by vyvolalo a uvolnilo slzy vzpomínek a současně chuť pečovat, smazalo hořkost a navodilo sladkost. Viděli jste ten článek o Sluníčku (Dan by dozajista nežárlil)?

   1. Psa ne. V domě jsou další 2 psí senioři a já mám 2 malé děti, štěně by nedělalo dobrotu vzhledem ke starým psům a já bych na něj neměla dost času kvůli dětem. A staršího psa nechci. Ze zcela sobeckých důvodů. Za poslední 4 roky jsem pečovala o 2 psy na dožití – přišli k nám jako staří a nemocní. A oba jsem doprovodila až k Duhovému mostu. Další dva staří jsou doma (Psina 14 a Potvor 10 let).
    Uvažuji o časově méně náročném chlupáči jako mazlíčkovi. Založila jsem téma na Hadopasech, v poradně.

  3. Milá tosco (inlove) , je mi líto. (rose2) Maminka určitě na svého Lorda čekala – ani nemohu uvěřit, že už to jsou čtyři roky …. pamatuji se na to, ale ten čas nějak rychle uplynul.

  4. Tosco, je mi to moc líto. Ale byl s váma dlouho a šťastně…stejně to bolí, viď (rose2)

 2. Ach Vave (inlove) Jo, takhle je to se mnou úplně stejně. Asi žiju ze svých předsevzetí, které nedodržím. Ale žiju a některá i dodržím. Tak co!
  Hezký předvánoční čas (whew)

 3. OT: Prosím,nemohl by se někdo cestou na Mikulášské venčení zastavit u mně v Horních Měcholupech?Mám dárek pro Hejnice a i když to do Uhřiněvsi není daleko,doklouzat se nebo dočvachtat s holí nedokážu.Nechci nikoho zdržovat,v případě potřeby počkám před domem.Adresa,mobil a e-mail na mně je na Hadech u venčení.Díky (h)

  1. Fallowo, pokud vím, má Karolína v úmyslu se pro Tebe stavit a na kafčo do hospůdky Tě dovézt. Jen asi neměla trochu času, aby Ti to prozradila. Já jí zítra pošlu SMS. To víš, ona je veliká poletucha 🙂

 4. Milá Vave, zase jsi krásně popsala ty rozporuplné pocity z Vánoc. Zatímco v mladém věku jsem chtěla mít byt naklizený jako viktoriánská kastelánka ( viz. Deník americké manželky od Sue Kaufman (rofl) ) , v dnešní době jsem v naprostém klidu. Umeju okno zalískané od pusinek Mii a Čity, páč ve slunci to vypadá jak olemntané od slimáků, střešní okénka ponechám větru dešti a udělám atmosféru, nazdobím vyvoním vánočně ,na poslední chvíli zavoním prackami a rohlíčky, jen lehce, poté nasypu ptáčkům další a další várku, na Štědrý den, jdeme pěšky na mysliveckou chatu, rozvezeme seno, po cestě zavěsíme koluličky s mlsky pro ptáčky na stromy. Den před Štědrým dnem přednosta udělá bramborový salát, byv dlouhodobě k tomu vycvičen,pak prostřeme na cibuláku Mie a Čitě, Daník má misku z Valašska a už si jen užíváme s noční půlnocí , klasiky a zvížaty. (h) (inlove) (hug) (wave)

  1. Jenny, 🙂 mám to stejně včetně toho zaňufákovaného okna od Oldy. =:)
   Cukrátka nepeču už spoustu let, (ale teď mě velmi zaujaly křehké rohlíčky/kolečka od Maričky). Jediné co s chutí dělám jsou vánočky velké tak, že je dávám na plech „naštorc“ aby se vlezly.
   Všem zvířetníkům přeju hezký předvánoční čas. (*) (*) (*)

 5. Za chvílu jdu zadělat na tohle cukroví (dělám do foroty, péci budu až příští týden), tak přidám recept. Tohle cukroví patří v posledních letech mezi moje nejoblíbenější. Myslím, že jsem ho jednou viděla i v českých receptech, tak ho možná znáte. Těsto je podobné (a i chutná) jako vanilkové rohlíčky, jen tam nejsou vajíčka a tak je cukroví úžasně křehoučké. Správně by se z něho měly ty rohlíčky vyvalovat, ale pro mě je to moc patlavá práce a protože vždycky dělám hned čtyřnásobnou dávku, musela bych se u toho „uválet“. Tak jsem si to zjednodušila, dělám kolečka a i ta velká dávka je poměrně rychle hotová (tedy než to upeču). Na jazyku se jen rozplývají a celá spousta zmizí ve velmi krátkém čase.

  Křehoučké rohlíčky

  120 gr másla
  2 polévkové lžíce cukru
  1 vanilkový cukr (nebo lžička esence)

  Vše dobře rozetřít a pak přidat:

  150 gr hladké mouky
  150 gr sekaných vlašských ořechů

  V míse mačkáním rukama vypracujeme těsto. Nejprve se to drolí a zdá se, že se to nespojí, ale jak máslo hňácáním měkne, jde to. Z těsta vyválíme 2 válečky silou podobné proudům k vánočce. Zabalíme do igelitu či alufolie a dáme do lednice ztuhnout (možno dát do mrazáku na později). Pak širokým nožem ze ztuhlého válečku odsekáváme (krájet to moc nejde) asi ½ – 1cm kolečka (tenčí by se lámala), naklademe těsně vedle sebe na plech a pečeme v mírné troubě asi 35 minut. Ještě vlažné obalujeme ve vanilkovém cukru.

 6. To to letí, to to letí. Ještě dumám nad mikulášskou stopětkou a svejma „papírkama pod postelí“ a on už se zase týden s týdnem sešel. A za chvilku přijdou i ty Vánoce a nezblázní se ani úklid ani pečení… 🙂 Díky za krásný počteníčko, je fajn si to všechno v tom předvánočním shonu uvědomit. Advent by neměl bejt sprint, ale očekávání.

  1. To vis, ze jo, Renato. I kdyz pro mne drzet palce v 9 rano tveho casu je neprakticke. Ale drzim preventivne. (y) (y) (y) (y) Ovsem noha mne muze vzbudit posde v noci a tak by to mohlo byt i v realnem case.

  2. To víš, že se bude držet (y) . Jo, Renato, a od neděle mám bedýnku sedmadvaceti maxikostek pod stromeček – 20x6x4, z lipového dřeva, stržené hrany, ošetřeno včelím voskem. Dalo práce sehnat stolaře, který by si s tím pohrál. Až jeden firemní senior v městečku kus za Brnem. Prohlásil, že „totok je fakt dobré nápad, synovi se včerá narodil kluk, to já teho udělám hnedka dvakrát tolik, šak za rok jako když se to nande“. Nad fakturou jsem lehce škytla, ale co, můžou si s tím hrát ještě Petřina vnoučata. Aspoň po mně zůstane něco trvalejšího, než ty učený spisy. 😀

  3. Určitě držet budu, Renátko! (inlove) (y) Mocmoc!
   Taky zítra poprosím o palce pro Rozárku, půjde na kastraci. (h)

   1. Držím- ale hlavně tobě, Vave, ať zvládneš její rekonvalescenci. Já jsem ji viděla v akci.

 7. Miluju Vánoce, světýlka a vůně, dokážu se klidně celé hodiny jen tak koukat do hloubi stromečku… ten je na Vánocích nejlepší (tedy pro mě 🙂 ) Vždy jsem se snažila stresu z Vánoc odolávat, i když občas mě to taky dohnalo – hlavně na štědrý den! Ale od té doby, co strojíme stromek o den dřív, je vše poklidnější a stihnou se jak pohádky, tak pořádná psí vycházka (inlove) bez té by to nebylo ono. Jsem moc zvědavá na Berry, to budou její první. Doufám, že ji nebude zajímat stromeček! 😀

  1. Dede, ja mam uz leta (leta, co mam kocky) stromek tak krapet schizofrenni. Idea je stromek velmi husty – my kupujem jedlicku, nedavat sklenene ozdoby, anebo kdyz, tak uplne nahoru, resim to slamenyma ozdobama, kterych mam tolik, ze bych mohla zasobit mensi obchod. Ale od urcite vysky od podlahy se to nezdobi ani tema slamenkama. Krasne ceske sklenene ozdoby spis vesim nad krb, nad okna, z lustru, a tak. A jinak taky muzu zirat do stromku dost dlouho a strojeni je zabava, protoze vezmu kazdou ozdobu a dlouze premitam, kam se mi nejlip hodi. Letos ovsem to bude bez premitani. V nedeli to nastrojime, protoze pondeli az streda budou narocne a pote se snad dostanu domu vacs.

   Ani Grizzly, ani Jakey stromek neotravovali – Jakey vsak na nej prvni rok asi jeden den strrrraslive stekal. Uz ho to preslo.

 8. Achjo, nic nestíhám, nic neumím. Letos příjdou Vánoce samospádem a já budu jen koukat 8-| . Ale příjdou. Já vím, Vave. (inlove)

 9. Vave,krasne pripomenutie,som rada,ze v tom nie som sama.Este nemam skoro nic a pritom budem mat Stedry vecer uz 23.tieho.pretoze na Stedry den sluzim.Buduci tyzden mam volnejsi,tak to zacne.Chvalabohu,sestra z brna mi napecie,nejako dopravi,tak ja len vanilkove rohlicky spacham.

 10. Tak jsem si na ssebe zas něco upletla a svetr to teda není (rofl) . Slíbila jsem na sobotu 7 kapesních vánoček. Prosím o poradu, ještě jsem vánočku nepáchala (když teda pominu nějaký patlání s bábinkou kdysi pradávno). Jak malá se dá udělat vánočka, aby to ještě byla vánočka? Jak se mi povede to nejlepší těsto? No? Nehlaste se všici 🙂

  1. Týno vánočku neumím, nepeču žádné cukroví, natož vánočku, ale zkusím pohledat v mailech jeden fígl na pletení vánočky, tak snadné, že bych to snad mohla zvládnout i já. Máš nějaký mailík? Díky a jdu hledat, snad jsem to nevyhodila.

  2. Týno, nezoufej, vánočka se dá udělat i docela malá (klidně do 15 – 20 cm), alespoň nebudeš muset dělat základnu ze čtyř pramenů – to je nejtěžší. Takhle uděláš základnu ze tří jako plochý cop (trochu ho po délce uprostřed promáčkni, aby patro líp drželo), patro jako další plochý cop ze slabších „vláken“ a úplně nahoru smotej dva prameny jako kdybys dělala provaz… Udělej ten poslední díl trochu delší, a když ho na obou koncích natáhneš až k základně té mini vánočky a všechny ty postupně naskládané konce k sobě shora trochu přimáčkneš, určitě se dílo nerozpadne.
   A docela dost dobrý recept je tady – jen si musíš upravit poměry, tohle je na jednu obrovskou obludu 🙂

   http://www.labuznik.com/recipe.php?ID=7049

   Doufám, že odkaz bude fungovat a držím palce

  3. já jezdím k domácí cukrářce, vánočky dělá skvělé a malé..dlouhé jsou 20 cm a 3 patra mají..vypadají skvostně…..ale jedu si pro ně až 20.12. pak dám na Rajče fotky, ale to je pro tebe pozdě…

    1. mandle nasekej, rozinky kup malinké. Až ti vykyne těsto, tak uždibuj stále stejné malé kousky a válej tenké prameny. Bude z toho potom fakt věrná minivánočka. To zvládneš. Zkus to z jedné dávky… uvidíš, kolik jich uděláš. Buď přiděláš těsto na další… a pokud ti nakonec zbyde víc těsta, tak bude posledních 8 kousků větších a vánočka bude větší a zůstane o trošku dýl v troubě

     Inspirace na ježečkovaté vánočky je v půlce asi každého prosincového alba – třeba tady: http://www.drporkert.com/dogy/images/beta/1208/index.htm

    2. Malá bude, jak malou ji uděláš. A jestli se bojíš, že ti ji rozinky a mandle budou při pletení trhat (což vždycky trošku trhají), nemusíš je dávat rovnou do těsta, ale můžeš je dávat až mezi patra. A pak na ozdobu nahoru, ale to radši jen mandle, rozinky na vrchu mají tendenci se spálit. I když ty malé vánočky se budou péct kratší dobu, tak by to mohly přežít i rozinky.

 11. Tak mi tady hraje Purpura, maluju andělíčky pro stařenky a stařečky do LDNky, kam půjdou naše děti (ty větší) zpívat koledy a přednášet básničky a dělám si takovou předvánoční náladu a těším se, že těm lidem uděláme aspoň maličkou radost. Vlastně tím dávám dárek i sobě.
  Jo a jsem horší než děti, protože jsem zastříbřená a zazlacená všude, kde to je možné. Ještě že to mám domů kousek.
  Přeju vám všem krásný předvánoční čas.

 12. Určitě přijdou, akorát letos to do nehotového domku hrnou nějak moc rychle… no tak co, se nezblázníme. jen mě štve, že ještě nemám dárky a pro některé lidi ani inspiraci. Obvykle jsem totiž na Mikuláše vysmátá, že mám nakoupeno. Víkendy jsem zatím stihla probendit na kultuře a na návštěvách, upečené jsou zatím jen perníčky, ale ještě je nikdo nenazdobil, a tak zvažuju, že si zítra dopoledne udělím dovolenou a upeču zbytek. Začátek tohoto týdne jsem proležela se zavázaným krkem v posteli a večer jsem jak po mladejch, ale zítra dopoledne bych mohla být čerstvá jako… no, žabka 🙂 Ale loňský adventní věnec od Bláži přežil i stěhování a přehazování z kouta do kouta jen v igelitovém sáčku (a není z betonu), vyhrabala jsem a naplnila adventní kalendář a dokonce jsem si na tůji před barákem koupila světýlka- akorát tam někdo musí vlézt do té šílené hromady tajícího sněhu a dát je tam. A dokonce jsem našla betlém po babičce, znovu ho poslepovala izolepou a šoupla za okno 🙂 A poslouchám si vánoční písničky a koledy nejen v neděli, ale kdykoli mám chuť a taky si zapaluji svíčky… no tak jo, Vánoce, můžete přijít jako každý rok 🙂 A to jsem si myslela, že puboši budou leccos bojkotovat, ale vyrazili ze mě adventní kalendář a pekli perníčky se mnou, aby to doma vonělo a chodili pouštět ty CDčka s muzikou a dokonce mi vyhrabali mé oblíbené filmy 🙂

 13. Tak neviem, nemám ešte napečené, nemám umyté okná, nemám darčeky, aspoň paniku by som mala mať 😀 (rofl) 😀 A dokonca ani tú nemám. (chuckle)
  Ale Vianoce prídu, nakoniec bude napečené, zatiaľ vždy boli aj tie okná umyté a bude pohoda. Koniec koncov tá jediná je dôležitá. Práve preto musí byť všetko do 23. Čo sa dovtedy nestihne, už nebude. Na Štedrý deň už odmietam akékoľvek naháňanie, to sa fakt len uvarí večera a ozdobí stôl. A keď sa kedysi robilo aj na Štedrý deň, tak už bolo hotové všetko, okrem ryby a šalátu.
  Ale pekná pripomienka Vianoc, Vave 🙂 (h)

 14. Vánoce přijdou, docela určitě. A vůbec nebude záležet na tom, jak moc se lesknou okna a kolik dostaneme dárků. Už dlouhá léta o Vánocích povinně zpomalujeme, ani moji rodičové nebyli naštěstí v tomto ohledu nároční maniaci – heslo dne bylo: v bor*lu nežijeme, a mýt okna v mrazu je blbost… Takže máme adventní věnec a ozdobená okna, vánoční svícen a něco dobrého na zub (vánoční štolu by mi rodina neodpustila), vymýšlíme dárky… a tak nějak přemlouváme Vánoce, aby nechodily tak rychle 🙂 Jen díky dcerenkám teď přicházejí o hodně dřív, protože ony nepočítají jen dny podle vytažených (a prázdných) šuplíčků v adventním vláčku, co ho máme místo kalendáře. Vyhlížejí už den, kdy ten adventní vláček terra začne hledat a opravovat… 🙂 A vánoční stom? Mno… ten míváme takový staročeský – zavěšený špičkou dolů nad velkým stolem v jídelně a patřičně nazdobený, ale z dosahu našich chlupatých domácích (cat)

  1. Přesně tak: v bor…. nežijeme, mýt okna v mrazu je o zdraví, nepeču, protože tím pečivem pak krmit v létě sousedovy psy považuji za vyhozené peníze a ztrátu času, chaloupka byla vždycky uklizená od podzimu a nikdo si nestěžoval a v Praze je mi to jedno! Letos bude všechno jinak kvůli kocourkům, ale hlavu si s tím nelámu a panice nepodléhám. V okně svítí vánoční světýlko, bude „pseudostromeček“, ale hezký a funkční, udělám klasická jídla a pak je po víkendu, čili i po vánocích. Vyplatí se stres kvůli 3 dnům? Já myslím, že ho je za celý rok tolik, že si ho člověk může odpustit aspoň o těch vánocích. Jen mne mrzí, že všechna CD s koledami a vánoční hudbou jsou na chalupě a že tam je i Sukova Serenáda SDur, při které jsem byla zvyklá už jako dítě večeřet, každoročně jí hráli v rádiu, což už dlouho neplatí. Začínala v 17.00, my jsme v tu dobu zasedali ke stolu. Na něm stálo malilinkaté tranzistorové rádijko KOYO s 9V baterií, která se nahrazovala dvěma spojenými 4,5V placatými, přidělanými opatlanou gumičkou ze zavařovačky, déle prý vydržely. Z rádia chrchlala serenáda a my zasedali ke slavnostně nazdobenému stolu, do mých 7 let na něm trůnila petrolejka, posléze lihová lampa a ven se chodilo s baterkou. Uprostřed světnice obrovský živý strom do stropu, na něm voskové svíčky (to bylo pak odstraňování pozůstatků na dřevěných prknech podlahy) a spousta stařičkých ozdůbek. To už snad není pravda!
   Svíčičky pálím stejně každý večer, hlavně ty voňavé, jen jich o vánočních svátcích přidám pár navíc, hlavně, že mám ty svoje chlupaté příšerky kocouří. Ti jsou pro mne nejhezčí dáreček, který jsem si mohla nadělit. Zítra u nás bude Zrzínek půl roku! První dáreček dneska dorazil, druhý snad zítra.

   1. Sem se přilípnu, protože tohle ve mně vyvolalo i moje vzpomínky z dětství. Nejen že stromeček i po letech pořád zdobím stejnými skleněnými koulemi, které jsem jako svátost vyndavala z krabic už jako dítě před čtyřiceti lety – jako zázrakem přežívají a jsou pořád stejně krásné a stejně lesklé a třpytivé. Ale v komoře přechovávám ještě větší svátost, a to je krabice s ozdobami po mé babičce. Pamatuji je z dětství na stromku u babičky. Jsou jiné, ještě starší, než křehoučké tenoučké skleněné koule. Jsou to ozdůbky ze skleněných korálků a skleněných tyčinek navlečených na drátcích do tvarů různých hvězdiček a vloček, i takovou špičku na stromek mám. Už jsou to historické kousky, svědkové dob dávno minulých. Alespoň jednu vždycky někam pověsím. A ještě jednu tradici z babiččiných vánoc dodržuji – na lustr věším stařičkou „českou holubičku“, jak se jí u nás vždycky říkalo. Je to dřevěná holubička sestavená ze spousty takových tenkých vyřezávaných lamel. U babičky visívala na lustru každé vánoce, myslím, že pamatuje ještě prababičku.

 15. (f) Vaví já mám každým rokem pocit, že Vánoce mají rychlejší kvapík něž já, a proto mně předbíhají a já pak odkládám svá předsevzetí na stranu nesplněných přání a nesplňuji nikdy ani že se polepším. Vánoce mám ráda, tiché plány občas zrealizuji, již několik dnů například nakupuji stoprocentní tuk na uvaření čokolády do košíčků, ale vzpomenutí si na jeho pořízení je až za humny obchodu a kdo by se vracel (chuckle), až ho koupím, to bude radosti. Purpuru si pouštím a broukám od první adventní neděle (věnec se mi povedl, musím se pochválit) puntíků bych tak měla na sukni, ale nemám ještě pečeno, ale máme přece ještě dvě neděle před sebou, a tak toho taky před sebou už hodně tlačím, mám štěstí, že dárečky nepořizuji na poslední chvíli, dává mi však zabrat je najít, a proto jsou Vánoce veselé a voňavé(h)

   1. Baty, v dobach davnych/roky 50-te/sme si doma vzdy na Luciu varili vlastnu kolekciu.Postup bol takyto:nakupili sme farebny staniol-este ho v papiernictvach dostat aj dnes,nastrihali,vystlali formicky,na spodok dali krasnu nit-to na zavesenie.Do vodneho kupela-jasne: vacsi hrniec s vodou,ktora vrela nan mensi a donho 25 dkg stuzeneho tuku,30 dkg praskoveho cukru,10 dkg kvalitneho kakaa,10 dkg prazenych lieskovych orieskov nahrubo pomletych,pol sacku vanilkoveho cukru.Nevarit,len rozpustit.Tuto hmotu sme lieli do formiciek,ked stuhla,vyklopili,okraje stan.papiera poskladali a kolekcia bola hotova.Dnes je kolekcii habadej,ale my doma nadalej vyrabame svoju,k tomu varene vino ,koledy a rozpravanie…..Skuste.

    1. Děkuji, zkusím zkusit, tenhle zajímavý recept mě snad vyburcuje k výrobě něčeho sladkého!

     1. Baty, kdyby ses dostala do IKEA nebo do Tchiba, mají tam na tyhlety věci vařené ve vodní lázni prima „vychytávku“ – vypadá to jako kovový cedník, ale dno není dírkováné nýbrž v kuse. Dá se to pak použít na různé velikosti hrnců (dřív jsem to dělala metodou menší hrnec na větším). Vypadá to takhle: http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/60112537 Obdoba z Tchiba byla myslím trošku dražší.

   2. baty, mám na čokoládu více osvědčených receptů, nejméně pracná mi připadá ta stříkaná do košíčků, ta se dá různě nazdobit a je chutná, jestli najdu na Tebe mejlíka, tak Ti recepty přepošlu (f)

 16. Tak Vánoce, jo? Tak jo, pojďte dál. Perníčky máme, možná je stihnem i nazdobit, pusinky budou taky. Nemám ráda šílení štědrodenní, jak ho provozuje máma moje drahá-ta se ráno vzbudí v pět a s hrůzou zjistí :O , že všeho je málo a okna se málo lesknou a že je zaseprach, že já chcu čučet na pohádky a jít ven a ne uklízet… – a tak jsem Vánoce nějakou dobu tak trochu bojkotovala.
  Teď to máme tak, že skoro všecko nachystáme 23. a na Vánoce ráno nazdobíme stromek, uplácáme nějakou pomazánku na jednohubky, kouknem na jednu pohádku, zbodnem cibulačku a vyrazíme do ZOO, tam se projdem, dáme vařenou kukuřici a někteří i svařáček, pak jedem zpátky, doděláme jídlo a pak pojhoda a pohádky a sněhulák a tak. Začínám zas Vánocům přicházet na chuť

  1. Týno, určitě. Zpětně jsem strašně ráda, že se tohle šílení na téma „naleštěný příborník“ u nás doma nekonávalo. Teď mám největší problém, jak vysvětlit děvenkám našim zvídavým, proč jdeme sáňkovat (bruslit, nebo jen tak ven) samy bez tatínka, protože jim přece nemůžu říct, že terra v potu tváře musí stihnout za dobu naší procházky nazdobit a pověsit stromek, popřípadě proč je vyháním z domu včetně tatínka (protože Ježíšek potřebuje zabalit dárky). Připadám si jak plíživá kontrarevoluce…. 😀

   1. U nás se balí zásadně až po 22. hodině, kdy miláčci spinkají. A stromek jsem zdobil vždycky 23. v noci a pak byl do dané místnosti zákaz vstupu – Ježíšek chystá dárečky. Dnes zdobí stromek oni a dárečky se pod stromek dají až budou zpívat koledy.

  2. 23. večer udělám salát na zaležení a na Štědrý den jen obaluju kapry, smažím a koukám na pohádky. Protože já si ty Vánoce chci taky užít. Naleštěný skříně jsou mi puténka, okna meju na podzim, protože nesnáším ruce přimrzlé ke sklu a postele převlíkám taky v předstihu- přesně tyhle činnosti totiž dělala prababička na Štědrý den a máti to natolik nesnášela, že jsem vyrostla v tom, že tohle se teda na Štědrý den rozhodně nedělá! A třeba budu mít do Štědrého dne složenou i tu druhou skříň v ložnici a vybalím z krabic všechno oblečení 😉

 17. Vavísku,tvé stopětky jsou plné pohody i bez vánoc 🙂 a máš pravdu,nemá cenu se nervovat co není hotovo (happy) . A prosím,kdo je Rozárka ?

 18. Na mne nedýchla pohoda, na mne dýchla panika. Mám upečené perníčky (včera) a mám těsto na dva další druhy. Máme dva dárky pro Rysíka a jeden pro moji maminku. A to je vše …
  Jo a zapomněla jsem na tu paniku. Tu mám taky! Jenže ta moc nepomáhá.

  1. A vlastně mám adventní věnec, stihla jsem to před druhým adventním víkendem.
   A mám Rysíka, který je od Mikuláše ještě tulivější než dřív. Podotýkám, že žádného čerta ani Mikuláše neviděl blíž, než přes ulici a obrázky čertů měl vždycky rád. Teď stokrát za den prohlásí „mamino tuli tuli“. Jak se peče s opičkou na krku? Blbě! Ale je u toho děsně roztomilej, tak se na něj nezlobím. A občas dodá: „Byl tam telt. Byl tam Miulás. Mamino tuli tuli!“

   1. To je hezký a moc milý, telta vidět a Miuláše. Andílek dělá tuli, tuli, paráda. (angel) (wave)

  2. Nechtěla jsem strašit (blush) Karkal, já ještě nemám ani perníčky, ani žádné těsto připravené. Snad dnes nějaké udělám? Nemám ale na něj cukr a musím s autem do opravy. 🙁
   Ale co – stejně přijdou! 🙂 (h)

   Děkuju za ohlasy a přeju všem krásný den. (h) Nestíhám na vás bohužel reagovat, ale budu se snažit. (nod)

   A schválně, kdo si pustil nebo zazpíval Purpuru? Tak ten si může napsat červený pochvalný puntík. 🙂

   1. Vavísku to je snad jediná vánoční píseň, kterou prostě nemám ráda a tvrdě jsem odolávala hrát ji v hudebce na klavír, jinak mám ráda všechny ostatní co znám a asi příští týden utřu prach na klavíru, pohledám zpěvníky a přivedu pejsky do úžasu, Terry nemá rád když se věnuju čemukoliv jinému než jemu (rofl) ale prostě to by pro mě nebyly vánoce

 19. Mila Vave, zas na mne dychla pohoda ze tve stopetky. Ano, mely by ty vanoce byt o pohode a lasce a obdarovavani, a teseni se, a neco tajemna, ale vzdycky mi k tomu patrilo i to uklizeni, vune lestenky, vune cukrovi…. No, letos se obejdem. Kdyz se postesti, tak bych mela byt doma ze spitalu na Stedry den, asi si privazu cervenou masli na nohu s novym kloubem a uvidime… pro mne to ma nesmirnou vyhodu nechat si tu operaci udelat tento rok, protoze jsem uz dosahla maxima vydaju z vlastni kapsy na tento rok na pojisteni. Od ledna bych zacinala zas vice mene na nule a vyrazne bych se prohla.

  Ale mam purpuru a frantisky. 🙂

  1. HankoW., ta mašle… to je krásná představa, trochu jsem se tu utopila v sodovce, člověk se nemá smát, když pije. Budeme na tebe myslet a držet palečky, abys byla co nejdřív krásně vyspravená a usazená zpátky u domácího krbu.

   1. Hani, držím palec na ten přepychový dárek – nohu s mašlí, a tro tak, že silně! (h) (h) (h)

  2. Taky se připojuji – Hani, krásné Vánoce s červenou mašlí a novým kloubem – to je prostě nepřekonatelné! (h)

  3. Hankooooo… 😀 😀 😀
   … červená mašle na kloubu, ty jseš skvělá!
   Tak ať se ti dobře nosí!!!

 20. Jo, to znám, také pořád nestíhám. A stejně vždycky někomu něco slíbím. Jediné moje štěstí je, že dárky už mi chybí jen dva – čokoláda pro babi (nutná něčí asistence, já čokoládu zvládám jen jako polevu nebo trochu do těsta, jinak jí nerada) a pořádný flák hovězího pro Jeho Kocouří Vznešenost (to už zvládnu vybrat sama) a všechny musím zabalit do pytlíčků (výborný zlepšovák). Zatím jsou po celém domě: něco v horní kuchyni, něco v dolní kuchyni, něco ve sklepě.
  Co se týče pečení, tak na cukroví jsem rezignovala úplně (stejnak ho holčičky nesmí a drůbež je už tak dost rozmazlená). Ale vyskytly se takové tlaky tvrdící, že není vhodné používat na 3. adventní víkend formu zajíčka.

 21. OT
  Dneska si dovolím požádat zvířetníky o palcodržnu.Manželka synovce je v porodnici a trochu-snad jen trochu- se to komplikuje.Takže prosím o palečky,ať se Tami narodí v pořádku.Díky.

 22. Už jsou tu zase a to nedávno byly ty minulé. Jako dítě jsem se jich nemohla dočkat,jako dospělá jsem měla zatím jedny vánoce, které by být nemusely. No a letošní jsou za dveřmi, přešlapují na rohožce a mě se nechce ty dveře otvírat.a už vůbec se mi nechce zvát vánoce dál.
  Ale jo,dárky mám, dokonce zabalený,nějakou výzdobu na Advent jsem taky udělala, ale tentokrát ne s nějakou radostí a očekáváním…asi stárnu…stromek jsem letos vzdala, bude jen veliká větev,upevněná u lustrháku v obýváku. Pod větví budou mít holky fungl nové a krásné škrabadlo s bydlíkama a hračkama. Jen ho tati musí smontovat. Ostatní dárky neprozrazuji MLP si tu čte jako zabukista. Nejraději bych je zaspala a probudila se v novém roce. nepamatuju se,na takovou nechuť…asi to je tím, že tenhle rok byl takovej divně jinej, jakoby zlej….Oddechnu si ,až bude za námi…Budu doufat,že ten 2011 přinese naději a ztracenou pohodu. Tak mi tu zpověď odpusťte, ale já už to v sobě dusit nějak nedokážu… (u)
  a ještě ke všemu 8 + 5 (headbang)

  1. Už jsou tu zase a to nedávno byly ty minulé. Jako dítě jsem se jich nemohla dočkat,jako dospělá jsem měla zatím jedny vánoce, které by být nemusely. No a letošní jsou za dveřmi, přešlapují na rohožce a mě se nechce ty dveře otvírat.a už vůbec se mi nechce zvát vánoce dál……….

   Tak to jsem mohla, bohužel, napsat také, Sharko. Když jsem byla dítě byly mi Vánoce vrcholem roku. Pak jsem dospěla a syn vyrostl a mistříček byl i přes Vánoce v práci. Tak nejedny Vánoce jsem proseděla sama, jen s pejskem. Nejen, že mě Vánoce děsí ubíhajícím časem. ale i to, že už nemám pro koho vymýšlet dárky. Mladí chtějí, docela rozumně, obálku s příslušnou sumičkou a v rozestavěném domku tu správnou náladu ne a ne vytvořit. Ale, slíbili jsme si s mistříčkem, že aspoň na nu novou verandu, si stromeček maličký nazdobíme.
   Bráním se, zuby nehty, Vánoce odepsat. Stala by se ze mně okoralá vánočka.

   1. Tak já ti Pitrýsku slíbím, že neokorám, jen si letos odpočinu, snaha je -alespoň ta větev (lano na ni ještě nedávám)…i když je ten letošní rok divnej, potkala jsem Zvířetníky a CD mi přidělila 3 kočky..asi za tu kompenzaci divnýho roku…třeba to ještě přijde, ale zatím mi vánočně fakt není…. (shake)

    1. Šárko loni jsem tu psala, že ten rok 2009 stál za ……., že doufám, že tento bude lepší! Není! S hrůzou čekám, co se ještě semele! Ještě vteřinu před půlnocí budu napjatá jak strunka očekávat průser. Když nepřijde, radostně si připiju a zalehnu rachejtle nerachejtle. Už neříkám, že ten další bude lepší. Už tomu totiž ani moc nevěřím! Na druhé straně si stále opakuju: co tě nezabije, to tě posílí a nikdy nebylo tak zle, aby nemohlo být ještě hůř! Takže vydrž a věř, že bude líp, já to taky zkusím!

   2. a co se týče vánoc s pejskem, se Šarikem bývaly nádherné vánoce..on se kochal „stromečkem“, vybaloval si dárky, blbnuli jsme ve sněhu, baštili vánoční večeři a cukroví…a byli jsme spolu a šťastní…..silvestry jsme trávili v koupelně,protože podle Šarika,nás umakart velice dobře chránil před petardami a ohňostroji a všemi těmi fujtajflíky…takže já seděla opřená o vanu,v předloktí zakousnutého psa, co mi seděl na nohách a chránil mne vlastním tělem a dělal statečného, protože se těch bouchajících nesmyslů bál…a já dělala , že mui tu ochranu věřím, jen jsem na Novej rok chodil apřihrblá, prootže sedět 4-5 hodin v umakartové boudičce, nebylo teda nic moc .-)

   3. Pitrýsku, vydržte – ty, mistříček i Jiljí… Je věčná škoda rezignovat z únavy a cesta zpátky bývá obtížná. Když to nemuselo být loni, proč by to muselo být letos, a proč když to šlo tři roky, nešlo by to i čtvrtý… nic nemusím, je to pohodlné… jednu takovou vlastní vinou „okoralou vánočku“ mám v sousedství, a je mi to líto. Držte se! (h)

    1. Terro-san,unavená jsem já, ne Pitrýsek. Ale ona to není únava, jen se mi prostě letos nechce, asi nepřišlo ještě to pravý vánoční rozpoložení,kdy si budu pobroukávat s Enyou Adeste Fideles a pouštět si Marcipán – Kolik cukru,tolik mandlí….ale co, ještě je čas…. 😉

    2. Je to u nás letos s vánocema divný, MLP, který je zamlada nesnášel, se těší jak malej, mladí se stěhují, tak budou u nás celé svátky, borové stromisko pro Petru mám na balkoně po letech zdobených chvojkových kytic za oknem, dárky všecky po internetu dávno doma a najednou lup! a ani adventní věnec, ani adventní večery, ani pečení, nic. Předstírám si, že je únor nebo něco takovýho, aby to šlo k té zimě. Je to blbý, když začnou vadit svátky a slavnosti. Čekám, kdy z nebe spadne nějaká inspirace, třeba tahle Vaviší je ona.

 23. hezký čtvrtek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Přijdou Vánoce a přijde i Jéžíšek (nod) Je na ně totiž spoleh (nod)
  Mám na papírku plán s maximálními povolenými termíny (třeba že vánočky musí být do středy 22. – protože máme katedrové sezení a má nesmím nosit cukroví, ale vánočku…) Třeba na tento týden je v plánu hořejší patro… a tak se většina stihne (a co se nestihne, počká… ) A Víkendy mám na výlety (a resty). Budou Vánoce, budou – nejsou v umytých oknech a skleničkách… jsou v klidu, úsměvu, pohodě a lásce (inlove)

  Jdu co – házet sníh. Tato povinnost na žádném papírku napsaná není… A toho času už od začátku měsíce sežrala dost 😉

  1. Jo jo, sníh – taky už máme okolí domu rozdělené na sektory I a II. Do sektoru I dosáhne kabel od elektrické frézky (naštestí celý chodník), do sektoru II už ne, tam jen lopata a (flex) A pak střecha od zimní zahrady, kde nás kontrolují pozorná kukadla zazimované venkovní smečky. Co kdybychom se náhodou propadli k nim dolů, ne?

 24. Ano milá Vave, Vánoce přicházejí a odcházejí a já si na Štědrý den a pár dnů po něm pokaždé na plotnu rozhodím špetku purpury. Přestavte si, že mám českou, koupenou snad před 30 i více lety. Myslím, že jsem o její existenci před slavnou písní ani neslyšela, ale už jsem si tu melodii s Vánocemi vždycky spojila (a také „naše teta peče léta na vánoce vánočku….asi kvůli té kočce 🙂 ). No a pak jsem jí jednou při návštěvě domova viděla prodávat a zakoupila větší množství. Od té doby si jí každé Vánoce provoním rozhozením na sporák (teď na skleněnou desku, dříve na plechový talíř). Kupodivu její vůně je stále příjemná a silná.

 25. Malá OTbočka….i když trošku k tématu to je (nod) Poradí někdo jak uchovávat ořechy – vlašáky, aby mi je nežrali moli- voli ?? Někde jsem zaslechla že v mrazáku ?? Máte někdo zkušenosti? Velké Ď. (wasntme)

  1. Ano, v mrazaku uchovas jakekoliv orechy. Nejen, ze se ti do nich nedaji moli, ale taky nezluknou. Nezaskodi to mit ovsem vzduchotne uzavrene v tech pytlicich na zipy – nevim, jak se tomu cesky rika – ziplock tady.

   1. Děkuji, a ořechy mleté či celé? Teď jsem vyhodila celou sklenici (headbang) Já na sáčky používám novou vychytávku. Sáčky uzavírám odříznutým hrdlem s víčkem od pet lahví.

   2. Jasně, v mrazáku. Nemusí být zip-lock, může být i sklenice nebo plastová piksla s těsnícím víkem.

  2. Přidám se s chválou mrazáku. Ořechy loupeme všichni strašně neradi – tak z toho vždycky uděláme obřad, aby se naloupaly, protože ořechové cukroví máme moc rádi a na zahradě velký ořešák s velmi kvalitními plody 😀 Pak je navážím po 20 dekách do mikrotenových pytlíků, zavážu jednoduše na uzel a šoupnu do mrazáku. Nejen že vydrží klidně dva roky – zmrzlé se daleko líp strouhají nebo melou, protože nezalepí příslušný nástroj tukem…

 26. Proč mám neodbytný pocit, že se musíme znát?? (happy) Že bych to už někde vyprávěla ? 😡 Ale ano, oni přijdou , přišly vždycky (*) A nezdá se vám že chodí čím dál rychleji ??

  1. Ano, dalo by se říct, že vánoce už nechodí, ale běhají a za pár let začnou sprintovat. :@

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN