MLSOTNÍK: S vařečkou Andymu v patách (4) – Alsasané

Alsasko je region na evropské křižovatce, nevelké území doslova stlačené mezi Lotrinsko, Německo a Švýcarsko, mezi pohoří Vogézy a řeku Rýn. Je pověstné svou architekturou, malebnými domky s hrázděnými štíty a balkony z tmavého dřeva, z jejichž zábradlí padají po celé léto vodopády barevných muškátů. Jeho kuchyně tak chvílemi jiskří francouzským šarmem, aby se vzápětí proměnila v solidní a důkladnou kuchyni německou.

Je to kraj přátelský a otevřený, ale zároveň i velmi tradiční, ve společenské rovině možná více francouzský, ale v chutích tak trochu německý – je to kraj vína i piva, jakož i silných a vskutku dojem budících pálenek, které jsou na rozdíl od svých zlatavých francouzských sestřenic čiré. Nejednou přijdou vhod, protože k základním surovinám alsaské kuchyně patří nejen ryby z Rýna, ale i vepřové maso, uzené, slanina, klobásy a další uzenářské laskominy, doprovázené velkým množstvím cibule, smetanou a vynikajícími sýry z kravského mléka. Alsaská vína, převážně bílá, jsou velmi osobitá a jídla skvěle doplňují.

Asi vůbec nejslavnějším jídlem ze zdejšího kraje je choucroute (šukrut) alsacienne, která už svým názvem tak trochu odráží spojení francouzské a německé kuchyně: chou je totiž francouzsky zelí, a úplně stejný význam má německé kraut, takže tato specialita je vlastně jakési „dvojité zelí“. Ale nemějte obavy – dominantní jsou v tomto pokrmu různé druhy masa a uzenin – podle jejich kombinace se pak rozlišují jednotlivé varianty. Za tu „pravou, jedinou a nefalšovanou“ má pochopitelně každý tu svoji, a já taky. Tuhle:

Suroviny: (pro 4 osoby): 0,5 kg kysaného zelí, 1 velká cibule, ¼ l bílého vína, 2 lžíce husího sádla, 30 dg uzeného bůčku, 25 dg libového uzeného masa, 25 dg uzených klobásek, 2 párky, 0,5 l hovězího vývaru, 0,5 kg brambor, velký panák třešňovice (kirsch), jablko, 10 bobulek jalovce.

Ve větší kameninové nádobě na dvou lžících husího nebo vepřového sádla osmahneme dozlatova jemně nasekanou cibulku. Pak přidáme kysané zelí (pokud možno neproplachujeme, i zbytek láku je důležitý) a podusíme 5 minut. Přilijeme víno, přidáme jablko oloupané a nakrájené na kostičky, jalovec v gázovém sáčku (aby šel snadno vyndat, ujišťuji vás, že ve velkém hrnci plném této zelné pochoutky jednotlivé kuličky prostě nenajdete), zalijeme hovězím vývarem tak, aby bylo zelí právě potopené. Pod pokličkou zvolna vaříme 2-3 hodiny. Hodinu před podáváním přidáme uzené maso a uzený bok a po půl hodině ještě klobásky a panáka třešňovice.

Zelí narovnáme na nahřátou mísu, maso nakrájíme na plátky a obložíme jím zelí, přidáme kousky klobásek a půlky párků, které jsme ohřáli zvlášť – v pokrmu by popraskaly. Jako příloha se podávají brambory na loupačku se solí.

Dalším zajímavým a tradičním jídlem je baeckeoffe.

Říkalo se mu také «pondělní jídlo», protože se tradičně připravovalo v pekařské peci v neděli večer a na stůl se dostalo druhý den ráno v den «velkého prádla». Hospodyně se tak mohla bez přerušování věnovat namáhavému praní, aniž by se musela navíc zdržovat přípravou oběda. Toto jídlo je druhem ragout z brambor a vepřového masa, často doplněného hovězím, skopovým nebo někdy i drůbežím. Kousky masa se marinovaly přes noc v suchém bílém alsaském víně. Pak byly pomalu dušeny spolu s vrstvou brambor, cibule a mrkve v kameninové nádobě dobře uzavřené poklicí. Baeckeoffe se tradičně vaří ve speciálním hrnci stejného jména, který dodnes vyrábí hrnčíři v Soufflenheimu.

Suroviny : 0,5 kg hovězího plecka, hrudí nebo zadního, 0,5 kg vepřového plecka nebo kotlet bez kostí, 0,5 kg skopové nebo jehněčí plece bez kostí, 1 vepřový ocásek a 1 nožička (být nemusí), 25 dg cibule, 1 velká mrkev, 2 stroužky česneku. 1,5 kg brambor, 2 pórky (bílé části), ½ l ryzlinku nebo sylvaneru, bouquet garni, mletý hřebíček, sůl, pepř, mouka.

Připravíme nejprve marinádu ze směsi vína, pórku, několika cibulí, na kolečka nakrájené mrkve, bouquet garni a koření. Maso rozdělíme na větší kousky a necháme ho v této směsi marinovat nejméně 12 hodin v chladu. Předehřejeme si troubu na 210 stupňů, brambory oloupeme a nakrájíme na plátky, kterými pokryjeme dno zapékací nádoby. Vrstvu osolíme a opepříme. Nakrájíme zbývající cibuli a položíme ji na vrstvu brambor, rovněž osolíme a opepříme. Na cibuli položíme kusy masa a naložíme s ním stejně – sůl, pepř. Potom oddělíme z marinády zvlášť pevné části a tekutinu, všechny tři vrstvy zvlhčíme tekutinou z marinády, zbytkem bílého vína a trochou vody tak, aby úroveň dosáhla asi do poloviny zapékací mísy.

Z mouky a vody vytvoříme tuhé těsto, které použijeme k uzavření nádoby (pod víko jako těsnění) a pečeme nejméně 3 hodiny, raději déle, protože baeckeoffe je tím lepší, čím déle se peče…

Už chápete, proč jsou alsaské pálenky tak řízné – a tak nezbytné pro dobré trávení? Je čas na něco trochu lehčího – což takhle rýnský losos dušený na víně ? To tedy rozhodně není jídlo pro den, na který máte naplánováno velké prádlo, a to ani v případě, že za vás pere automatka. Příprava je totiž poměrně složitá. Budete potřebovat :

½ lososa o váze o něco menší než 2 kg, 4 šalotky, 35 dg másla 4 žloutky, láhev (0,7 l) ryzlinku, 1 dl sladké smetany, 15 dg slaniny, trochu mouky, bouquet garni a sůl.

Z půlky lososa stáhneme kůži, prošpikujeme ho proužky slaniny, posolíme a popepříme. Malý trik : proužky slaniny necháme předem ztuhnout v mrazáku – lépe se špikují a křehké maso se tolik nepotrhá, jen musíme pracovat dost rychle, než zase povolí… Rybu dáme do hluboké mísy, posypeme jemně sekanými šalotkami a polijeme 6 dg rozpuštěného másla. V másle ji několikrát obrátíme, aby jím byla dobře pokrytá. Dáme lososa do dobře vyhřáté trouby asi na 5 – 6 minut, pak ho obrátíme, pečeme stejnou dobu a pak na něj nalijeme láhev ryzlinku – ponecháme si jen sklenku na omáčku a možná pár doušků pro kuchaře. Pár doušků jsem říkala! Přidáme bylinky a zvolna dusíme asi hodinu a často podléváme vydušenou šťávou. Nakonec lososa vyjmeme a porce rozložíme na podlouhou mísu. Polijeme další částí rozpuštěného másla, přiklopíme druhou mísou a udržujeme v teple. Chvíli nám totiž bude trvat speciální omáčka.

Do kastrolu dáme 2,5 dg másla, a trochu mouky a uděláme světlou jíšku. Zalijeme ji vydušenou šťávou z lososa a dobře rozšleháme. Vaříme asi půl hodiny a občas zamícháme, aby na omáčce nevznikl škraloup (ten už bychom beze zbytku nerozmíchali a museli bychom omáčku cedit…). Do dalšího malého kastrolku dáme 4 žloutky s polévkovou lžící studené vody a zrnkem soli a na okraji plotny velmi energicky šleháme, dokud nevznikne hustá a hladká hmota. Pak odstavíme s ohně a postupně POMALU přidáváme zbytek rozpuštěného másla, omáčku z druhého kastrolu, zbytek bílého vína a smetanu. Můžeme okořenit špetkou cayenského pepře, ale nutné to není. Část omáčky nalijeme na rybu, zbytek podáváme v omáčníku. Pokud trváte na příloze, volte bílý chléb nebo brambory.

Docela zajímavá je úprava kapra podávaného za studena. Tento kapr po alsasku vypadá následovně :

Suroviny : asi 1 kg kapra, 3 šalotky, 3 polévkové lžíce oleje, lžíce mouky, zelená petrželka. Marináda : 1 dl bílého vína, stroužek česneku, 2 cibule, bouquet garni, sůl a pepř.

Kapra obvyklým způsobem očistíme a na 12 hodin vložíme do marinády. Šalotky nakrájíme, necháme na oleji na mírném ohni zesklovatět, zasypeme moukou a necháme trochu opražit. Pak zalijeme vodou a o chvíli později i tekutinou, ve které jsme marinovali kapra. Jakmile se vše začne vařit, vložíme porce kapra, zakryjeme poklici a necháme na velmi mírném ohni vařit asi 30 minut. Pak porce kapra vyjmeme a upravíme na servírovací mísu. Omáčku necháme vyvařit podle potřeby, prolisujeme ji, přidáme nakrájenou petrželku a polijeme kapra. Uložíme do chladna a podáváme druhý den.

Alsaská vína – která jsme tu zatím používali pouze k vaření – si ovšem zaslouží samostatnou zmínku. Vinice a vesnice vinařů se rozkládají především na úpatí lesnatých svahů tajuplných Vogéz, ve vlídném kraji ozdobeném štíhlými kostelními věžemi a hrázděnými usedlostmi. Nejznámějšími alsaskými odrůdami jsou Sylvaner (Sylvánské zelené), Pinot blanc (Rulandské bílé), Riesling (Ryzlink rýnský), Muscat d’Alsace (Muškát), Tokay Pinot Gris (Rulandské šedé), Gewurztraminer (Tramín kořeněný) a Pinot noir (Rulandské modré) Pinot Noir je také jediná odrůda, ze které se tu vyrábí červená nebo růžová vína. Jsou vesměs velmi dobré kvality a je trochu škoda, že u nás je třeba se po nich spíše cíleně pídit, než aby je vinotéky nějak příliš aktivně nabízely. Ale možná mám jen smůlu… A že by to k dobrým vínům chtělo i nějaký další chutný doprovod? Něco tradičního a slaného? Tak třeba tarte flambée.

S trochou nadsázky je možné prohlásit tento koláč za alsaskou tetičku pizzy. Ale jen hodně, hodně vzdálenou… V 18. a 19. století se tarte flambée připravovala v oblasti Kochersbergu jako polední jídlo. Tento čtverec chlebového těsta pokrytý smetanou, cibulí a plátky slaniny je velmi oblíbený dodnes. Ovšem na nějaký čas se na toto jídlo pozapomnělo, možná proto, že se dalo připravovat pouze v chlebové peci. Dříve se využívalo pro upečení koláče plamenů v přední části pece, a odtud pochází jeho jméno «plamenný koláč» – tarte aux flammes, což do dnešního jazyka přešlo jako «tarte flambée». Původ slova i samotného koláče malinko připomíná bohatšího příbuzného české podplamenice…

Suroviny pro 4 osoby : 500 g chlebového těsta, 2 cibule, 60 g uzené slaniny, trochu másla, 2 dl husté šlehačky, 2 dl bílého tvarohu (měkkého), 1 polévková lžíce oleje, sůl, pepř, muškátový oříšek.

Protože nemáme plameny z chlebové pece, předehřejeme si troubu na co největší výkon – nejméně 240oC. Cibule nadrobno nakrájíme a osmahneme na pánvi na másle. Pak cibulku z pánve vyjmeme a opečeme slaninu nakrájenou na drobné kostičky, aniž bychom přidávali další tuk. Dále smícháme smetanu, měkký tvaroh, osmaženou cibulku a slaninu, směs osolíme, opepříme a okořeníme muškátovým oříškem. Těsto vytvarujeme do tenké placky a položíme na plech. Těsto potřeme připravenou směsí z tvarohu a ostatních přísad, pokapeme důkladně asi 1 lžící oleje a pečeme asi 10 minut.

Koláč se dá obměnit, pokud použijeme např. strouhaný ementál, čerstvé houby nebo alsaský tradiční sýr munster. Podává se horký a nejlépe se k němu hodí ryzlink, rulandské bílé nebo sylvaner.

Poněkud jiný druh slaného pokrmu dostaneme, pokud připravíme zewelwai – koláč s cibulí. Jeho základem je totiž křehké, nikoliv chlebové těsto. Budete potřebovat :

Na těsto: 25 dg mouky, 12,5 dg másla, ½ dl vody a špetku soli. Na náplň: 80 dg cibule, 1 dl vody, 10 dg másla, 2 vejce, 1 dl smetany, 6 dg libové uzené slaniny, sůl, pepř a muškátový oříšek.

Z uvedených surovin připravíme těsto a necháme odpočinout. My ovšem odpočívat nebudeme – nadrobno nakrájíme všechnu cibuli (a že jí bude !), vložíme ji do vařící vody a vaříme tak dlouho, dokud se všechna voda neodpaří. Vzniklou « skorokaši » osolíme, opepříme a okořeníme muškátovým oříškem. Cibuli necháme prochladnout a smícháme ji s máslem, smetanou a rozšlehanými vejci. Pak dáme směs na velmi mírný oheň a asi 5 minut za stálého míchání zahříváme. Těsto vyválíme na sílu 3-4 mm, vyložíme jím dortovou formu a navrstvíne cibulovou náplň. Navrch hustě posypeme kostičkami uzené slaniny a pečeme ve středně vyhřáté troubě asi 35-40 minut. Koláč se podává horký a jeho pravidelnými průvodci jsou horký vývar v šálku a dobře vychlazená alsaská vína – sylvánské zelené nebo tramín.

Už jste si asi všimli, že některá alsaská jídla mají názvy vskutku neobvyklé, a někdy i velmi specifický způsob přípravy. Pokud jde ale o moučníky, nenechte se zmást. Ten nejtradičnější ze všech alsaských moučníků – kugelhopf – totiž nápadně připomíná babiččinu vánočku, je z poctivého kynutého těsta s mandlemi a rozinkami, jen má tvar bábovky. Křehké mandlové sušenky, v jejichž kořeněné chuti převažuje skořice, se jmenují schwowebredel, a chutnají rozhodně líp než se vyslovují…

V každém případě vám, pokud se rozhodnete některý z předpisů této malé, ale výrazné kulinářské oblasti vyzkoušet, přeji hodně zdaru v kuchyni – a vám i všem ostatním u stolu dobrou chuť s alsaskou kuchyní.

Aktualizováno: 5.12.2010 — 21:04

60 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Terro-san, vřelé, byť poněkud slintající díky, u nás tzv. „alsaské zelí“ miluju, ale dělám zřídka a alsaský ryzlink, ach, další slintající smajla…. kam se hrabe krásná doga Beta 😀

 2. Jé, kde je můj komentář? Že bych ho neodeslala? Dneska nic není nemožné (wasntme) .

  Milá Terro-san, houby superlativa. Alsaská muka to jsou! A ukrojená skýva těžko uchlácholí chuťové buňky, hrubě vyburcované z letargie. Nehraju 😛 .

 3. Terro-san, zapomněla jsem pochválit recepty – jako obvykle moc pěkné a od pohledu chutné.

 4. Týýý jo, dočítám – Terro-san, to je úúúúžasný čtení (clap) , do Alsaska bych se moc ráda podívala, tak snad aspoň jako nácvik bych něco zkusila – třeba to dvojzelí, mňam (y)

 5. OT – dám to sem, hodí se to aspoň trochu. Prosím o duševní podporu, děti se jaly malovat perníčky a musela jsem tedy emigrovat z obýváku (rofl) píšu o perníčkách článek 🙂

 6. Terra-san-zavidim terrovi a kocurikom!!U Vas to musi byt bajecne!!!Choucroute som jedla minuly tyzden na vianocnych trhoch v Parizi,len som nevedela,ze ho jem.Bol vyborny.Ak sa tam podivam na buduci rok,budem moct zasvatene diskutovat s kucharmi.

 7. Stejný problém jako Hana W. – nejsou čtvrté stupně superlativů, terro-san! Jak má pak jedna pochválit tak akorát.
  Zdá se, že prádltág, jak se říká v Brně, čili prací den, byl v celé euroamerické civilizaci stejnej, pondělí. Než se to na valše vypralo, na trávě nebo na půdě usušilo, vymandlovalo, nažehlilo… Jdu si pohladit automatickou pračku. Na žehličku vypláznu jazyk, mám ji s prknem vedle počítače od oběda nachystanou a užehluju po troškách.

 8. Báječné! A přidám další vychytávku pro paštičky i koláče: je-li náplň tekutější a nechcete, aby se vsákla do těsta, potřete povrch těsta bílkem, vytvoří bariéru a chuť ani konzistenci neovlivní.

 9. Minuly tyden jsem psala komentar pod S vareckou v patach a zacala ho slovem Bravo! Takze dnes uz jen muzu dodat BRAVOOOOO. (y) Jinak vsem, co to nikdy nemeli, choucroute strasne moc doporucuju. Jednu dobu jsem to delala dost casto, ale uz je to par let. Pak mne zaujal ten rytmus vareni – jako to pondelni baeckeoffe. Pred nejakou dobou jsem soupla do Mlsotniku clanek o jambalaye a cervenych fazolich s ryzi. Ty fazole se taky v New Orleans tradicne delaly v pondeli – varilo se to pomalounku pres noc a pondeli byl den pradla.

  A co se mi moc libi, je ten losos na vine. Ja bych se po tech zloutkovych slehanych omackach utloukla.

  A dovolila bych si jeden receptik – nasla jsem to jeste kdyz jsem zila v CR pod nazvem alsasky kolac – stalice v me domacnosti, i kdyz nevim, jak autenticke to je. Koupene listkove testo vyvalime na hlubsi plech, aby vznikl krapet okraj. Poklademe podusenym kysanym zelim (dusim na cibulce s trochou sadla ze slaniny, mensi lzickou hnedeho cukru a pak zalite bilym vinem – pripadne tez neco rozdrceneho jalovce), zalijeme umerne vajickama rozslehanyma ve smetane, poklademe kousky kvalitni slaniny a posypeme tucnejsim strouhanym syrem. Pece se to v dost vyhrate troube.

  1. Ne, ne, ne, další zelí, já mám poslintanej noťas, co mi to děláte…
   (rofl) 😀 (rofl) (y) (pi)
   *odchází koupit kýbl kysanýho zelí a zákeřně plánuje pomstu slinným žlázám*

  2. HankoW., vypadá to dobře, ať je to z Alsaska nebo ne 🙂 Ono by to taky mohlo být od sousedů Lotrinčanů, ty jejich quiche obsahovaly taky leccos… A děkuji za pochvalu, to já ne – to recepty…

   1. Pyrim se a mam radost :* Chystam clanek – pojednani o gumbo. Chutna-li jambalaya, gumbo by se taky uplatnilo. Jen to musim krapet upravit na ceske pomery, protoze jedna zakladni ingredience u vas zrejme neexistuje. Test bude proveden dneska vecer, vcetne fotodokumentace, a pak to bude cestovat k Dede.

    1. Á, gumbo, to nesmím prošvihnout! Nikdy jsem ho nejedla, ale občas se zasním a představuju si, jak sedím v New Orleansu, jím gumbo a poslouchám jazz. Už se těším na recept.

    2. Čarodějné gumbo paní Gogolové? Nemohla jsem si pomoct, ale vždycky mi to naskočí- Terry Pratchett, Čarodějky na cestách. Ta knížka si utahuje z pohádek, ale zároveň se odehrává v městě podobném New Orleansu, kde se slaví karneval Tučné úterý, woodoo čarodějky umí povolávat mrtvé z hrobu a věští z misky gumba nebo jambalayi 🙂

     1. Checht, mně taky.
      Doufám, že se podle toho Hančina bude dát věštit! Jak se z gumba nedá věštit, není to gumbo. 🙂
      Jo. Vrátila jsem se z lovu. Mám *z*e*l*í*. Těš se, trýzněný žaludku!
      😀

      1. My jsme teda zatím z jambalayi vyvěštili jen to, že je to strašně dobrý- jakože jiné pikantní rizoto, ale mnohem lepší než to pitomé rizoto, byť je základem rýže. Mimochodem, je do toho potřeba třeba drcený hřebíček a podobné koření. Začala jse shánět hmoždíř, ve kterém to obvykle tluču. No, našla jsem ho v jedné krabici hned poté, co jsme jambalayu dojedli. Prkýnko a palička na maso posloužili jako zástupci 🙂

       1. Sakra, sakra, zejtra se musím do toho kšeftu vrátit pro rejži…
        a to se tu snažím zhubnout, jo…
        nemám šanci.
        😀

     2. úžasně Úžasná Zeměplocha…mám všechny a je to nepřekonatelné čtení…. (clap)

 10. Moji mlsní Zvířetníci, moc se omlouvám, že budu pod vlastní článek jen jedním očkem nahlížet, nějak se mi dnes zahustilo různé pobíhání a fyzická schizofrenie (= být na dvou a více místech najednou) není zrovna můj obor.
  Je pravda, že kotlíková jídla, pokud možno týraná v kachlových kamnech přes noc, jsou taky moji oblíbenci. Ale dovoluji si doporučit oba ty slané koláče. A pak mě hodně překvapil ten studený kapr – já moc rybí nejsem, a kapří ještě míň, ale takhle je velmi dobře poživatelný… A k tomu ten rýnský ryzlink… 😛

   1. Jéééé 😛 Díky, sharko. Ale jak jsem tak koukala vedle k Vlámům, tak váhám, jestli tam vůbec následovat Andyho s vařečkou – jestli by třeba nebyla lepší KáPéZetka 🙂

  1. Milá Terro-san, nad vším se sbíhají sliny, ale mně by se asi nejvíc líbily oba zapékací recepty s těžko vyslovitenými jmény 😛 (to je mlsnej smajlík!) Jen mě fascinuje, že by losos snesl takhle dlouhou úpravu, aniž by se rozpadl na atomy… ale podle popisu to musí být skvělé 🙂 Myslím, že si budu muset koupit nějaký větší zapékací hrnec – aby to mělo i pokličku. Co myslíte, že by bylo nejlepší – aby to věrně imitovalo 12 hodinový pobyt v peci kachlových kamen?

   1. Já bych zkusila římský hrnec. A co se týče délky úpravy lososa, myslím, že zásadní jsou slova „zvolna dusíme“, která signalizují nízkou teplotu.

    1. a hlavně se neobrací a neš´touchá se do něj….a dělá se ještě pomaleji,než si představujeme…. 😉

   2. Dede, tak jsem ti napsala pojednani o hrncich/pekacich a nejak jsem to odklepla, a ukazal se mi odkaz na ceske legionare ve Francii, na kterych prubezne pracuju z rodinnych zdroju pro Andyho rubriku a komentar byl pohlcen. (bat)

    Ale k tem pekacum/hrncum. Cim tezsi, tim lepsi, aby se ti to nepripekalo. Jedna varianta jsou ty zelezne cerne. Jsou fajn na smazeni a mam jeden takovy kotlikoveho tvaru. Ale nedoporucuju, protoze jak tam das neco kyseleho, tak je hrnec na nic a musis ho znova osetrit. Reznou a musi se drzet naolejovane. Podstatne lepsi varianta jsou zelezne pekace/hrnce potazene enamelem . Nejlepsi firma (a draha) je LeCreuset http://www.lecreuset.com/en-us/ Ale na Amazonu maji obcas dobre ceny. Obzvlaste bych doporucila pekac s poklickou ovalneho tvaru, protoze se ti tam vejde i vetsi operenec nebo velky kus sunky. Ja mam kulaty a lituju, ze jsem si nekoupila ovalny. Vlastne jeden ovalny mam, stary, otluceny -kdosi mi to daroval, kdyz jsem byla oficialni upchlik.

    Dalsi moznost jsou ty dvoustenne hrnce opet s velmi tezkym spodkem. Holt na dobrem hrnci/pekaci moc neusetris. Ale vyplati se. Ze bys napsala psani Jeziskovi?

    Rimske hrnce jou vyborne, ake podle mne na pecinku to neni.

    1. Hanko,
     římské hrnce jsou dobré spíš na dušení.
     Enamel = smalt. Přesně tyhle máme, takové černé, uvnitř s modrým smaltem, kdysi je dělal Sfinx, ještě se snad dají koupit. Slouží nám už 20 let.

     1. Dik, aido, jsem si lamala hlavu, jak je ten enamel po cesku. Pravda, mohla jsem se podivat do slovniku, i na Seznamu, ale to by byl prilis intelektualni pocin. Jen (JESTE) 10 dnu do operace. Kdyz je noha nestastna, tak mozkovna nefunguje nejlip. A to Sfinx nadobi jsem mela – asi 2 roky pred tim nez jsem emigrovala. Kousek po kousku jsem to donesla rodine a dodnes slouzi.

      1. Tenkrát si celou tu sadu koupil můj tehdy ještě budoucí MLP za celých 690,- Kč (dnes by se k ceně musela připočítat jedna nula) za cenu rektora pro nejlepšího studenta; s odstupem času mi to vzhledem k funkčnosti přijde jako dobře zhodnocené peníze.

 11. Tak tahle kuchyň je pro mne móóóóc zajímavá. Už se mi sliny sbíhají. Určitě něco vyzkouším!

 12. OT – Prosba
  Ahoj lidi, omlouvám se za odbočku, ale potřebuju radu. V minulém článku o vaření jsem narazila na Pálivé hrozinky, moc se mi ten recept líbí a chtěla bych udělat pár skleniček kamarádům na vánoční besídku (chuckle) Není mi ale jasné, na jaké množství hrozinek jsou ty 2 až 3 feferonky. Poradí mi nějaká dobrá duše?

  1. na 1-2 skleničky od něčeho většího jak přesnídávková sklínka…asi tak na 2-3 decovou sklínku (autor receptu)

  2. Já tam teda přesně mám:
   Pak několik skleniček – dávám do malých od přesnídávky:
   2-3 červené dlouhé čerstvé feferonky – bez šťopky, bez jadérek – přepůlené podélně i příčně, vložit do každé skleničky, zasypat omytýma hrozinkami, ty světlé velké Jumbo,v tom vypadají velice dobře. 😉

   ale nevím,jak moc to chceš pálivé…takže 2-3 feferonky vložit do každé skleničky…pak je to pro mne tak akorát, ale já pálivé můžu….. několik kamarádů vříská,že je to moc pálivé…

   1. Sharko, moc díky! (inlove)
    Já jsem totiž nerozuměla, jestli ty 2-3 feferonky jsou do jedné lahve nebo na víc skleniček (blush) Tak teď už to chápu, asi feferonek trošku uberu, aby to nebylo moc držkopalkové 😛
    Moc díky za pomoc! (rose1)

    1. Taky jsem pro první pokus zvolila menší dávku papriček, už při jejich kuchání z nich vyskakovaly žiletky 🙂 Jen nesmím rozdat všechny skleničky, abych věděla propříště.

     1. a teď si to Renato představ jinak – plnit hrozinky do těch feferonek-nacpou se tam tak 1-3hrozinky – místo jadérek, ta se nasypou vedle nebo usuší a namelou, někdy se vejde i víc hrozinek, podle toho,jaký feferonky vybereš..a plníš jimi skleničky a zalejváš nálevem. Takhle to dělá jeden kamarád, co žije v Mexiku. To by nás asi spálilo na prach…..

      1. sharko – ještě k tomu nálevu, nějak to nechápu, ty tři stejné díly. To jako se dá např. půl litru vody, půl litru octa a půl litru medu?? To by byla šílená spotřeba medu! Nebo jsem to nějak špatně pochopila? (whew)

       1. Pochopila jsi to dobře, ale pokud nebudeš dělat celou uvedenou várku, spotřebuješ mnohem méně. Já jsem dělala 6 skleniček formátu jihočeský jogurt. Spotřebu nálevu jsem stanovila vědecky – do skleničky jsem nasypala hrozinky a dolila vodou, vyšlo mi 100 ml na jednu skleničku. Takže jsem spotřebovala 600 ml nálevu, tj. 200 ml medu. Dávka v receptu by vyšla na 15 jogurtoskleniček, což jsem na první pokus nechtěla riskovat.

 13. V Alsasku jsem flákala nedávno – v září. Povtrzuju všechno, všecicko. Hrázděné domy plné muškátů, vinice od nevidím po nevidím, úžasná bílá vína (vezla jsem si domů 8 lahví, kdybych tam byla autem, vezla jsem domů 8 kartonů), zvlášť jejich ryzlink mě nadchl. Ale tramín i muškát dělají výborný.
  A oba druhy cibulového koláče jsem ochutnala. Dobré, dost dobré…. „Šukrut“ je zajímavý, to bych mohla vyzkoušet.
  Líbilo se mi tam. Moc.

 14. Jídlo výrazné chuti dělané v jednom hrnci- to jsou moji oblíbenci 🙂 Takže něco vyzkouším… a alsaská vína jsem opravdu moc neviděla…

 15. Jo, tahle kuchyně je mi hodně blízká, hlavně ta jídla, která se dělají přes noc v troubě. To je v kachlových kamnech na chalupě přesně to pravé ořechové. No, letos si toho moc neužiju! Vánoce budou v Praze a jídelníček se tomu přizpůsobí.

  1. Tak si rozmysli,co budeš vařit .-) já se mezi svátky zastavím, budu mít dovču… 😀

   1. Šárko, podle toho, kde budu a jak vše bude v pořádku s těmi mými nedořešenými věcmi! Pokud se vše podaří tak, jak bych si představovala, tak si beru dovču taky a pojedu hned po vánocích do Maršova s kocourkama a se švagrovou. Pokud ne, budu v Praze, v práci, ale jen tak „na otočku“, spíš budu courat venku a půjdu na nějaké výstavy atd. a budu se věnovat kocourkům a sobě. Co se týče vaření, tak to se určitě dohodneme, neboj. Mlsná držka jsem stejně, jako Ty, takže já se ani Tě neošidím! Určitě si pochutnáš. V těch mých podmínkách to sice není to pravé ořechové, ale i v tom miniprostoru se dá ukouzlit vařené leccos! A rozmyslím si, jestli pojedu na Silvestra do Maršova s Evou, jen na ten víkend nebo zůstanu v Praze, nevím, dneska to neřeším, ale rozhodně tu nenechám svá zlatíčka dlouho bez maminky! Nocleh platí, prokecáme to do rána!

 16. To je násilí páchané na člověku, co ho z postele vyžene hlad Terro-san. A doma jen skrojek chleba a v ledničce tma a zima. ;(

  A jinak všem přeji krásné dobré ráno. Byť je mrazivé, hubí alespoň nějaké bacily. Jen na mě vletěl nějakej otužilej, tak se mi od pátku rozjel zánět průdušek, ale protože jsem pod jinejma drogama, nemůžu si na něj vzít nic . Tak popíjím po doušcích Thymomel, při troše dobré vůle, je to to jediné, co z léků požívám ochotně a ráda. 😉

  1. Hlavně se z toho koukej dobře vykurýrovat, protože to by mohlo být nebezpečné a překulit v horší věc. A takový zápal plic asi před vánočkama není to pravé ořechové.

   1. Já se bojím vzít si jinej prášek, aby se netloukly..takže to nějak vydržím. Já nemám teplotu ,jen kašlu tak,že se klepou zdi..prostě moje klasické průdušky. Kočky po mě vyděšeně koukají, protože je ten kravál asi děsí, ale Pitina soucitně chodí a snaží se mi ty průdušky ohřívat….ale mít plnou pusu chlupů taky není nic moc, to pak ten kašel jde sám…. (angel)
    Ale já a průdušky jsme sehranej tým…tak to nějak zvládneme.

    1. Jo jo, já se taky vesele prokašlávám a prochrchlávám adventem … 🙁
     No a sliny mi kapou, jak je obvyklé u kulinářského putování s Terra-san

      1. to u mě následuje po těch průduškách, kdy jsou ty hlasivky tím chrchláním tak namožené,že jen ukazuju nebo píšu..šeptání vysiluje víc,jak hlasité skřípání a sípání..občas to končí tak,že chodím na kalciovky, aby mě to přešlo….

       1. Já sípu a téměř nemluvím pokaždé, když mi ta nádcha vleze na průdušky. To je každoroční průběh, nemůžu to ovlivnit, prostě nemluvím. Je to strašně namáhavé a vysilující.
        Zase 11?

      2. MATYLDO, OPRAVDU TĚ LITUJU. KDYSI, KDYŽ JSEM JEŠTĚ UČILA, A MĚLA ZROVNA PRVÁČKY, MNE TO ÚPOSTIHLO A NE ÚPOPRVÉ. JENŽE UÝ MNE TO SKONČILO TAK VLEKLÝM ZÁNĚTEM HRTANU A HLASIVEK DOHROMADY, ŽE JSEM BYLA SKORO DVA CELÉ MĚSÍCE DOMA A S RODINOU JSEM SE DOROZUMÍVALA POUZE PÍSEMNĚ. NA ŠE OBĚ HOLKY NA TOHLE OBDOBÍ VZPOMÍNALY VŽDY VÍC RÁDY. PRÝ TO BYLO TAK PRIMA, ŽE JEN LITOVALY, ŽE UŽ K TOMU NIKDY NEDOŠLO. ZOUFALÁ JSEM TEHJDY NEBYLA JEN JÁ, ALE HLAVNĚ ŘEDITEL ŠKOLY. SICE ZA MNE NA TY DVA MĚSÍCE HÁHRADU SEHNAL. ALE BYL TO HODNĚ STARÝ SENIOR, KTERÝ BYL ZVYKLÝ NA VZORNĚ , S RUKAMA ZA ZÁDY A CELOU HODINU I ČÁST PŘESTÁVKY TIŠE SEDÍCÍ DĚTIČKY. MOJI ŽÁČCI BYLÍ NAVYKLÍ TICHÉMU, ALE STÁLE PROBÍHAJÍCÍMU POHYBU PO TŘÍDĚ, COŽ TOHOHLE KANTORA NESMÍRNĚ RUŠILO A ŠTVALO. KDYŽ ZA MNOU DOKŮJEDNOHO DNE DORAZIL SÁM ŘEDITEL, MUSEL ODJET A S NEPOŘÍZENOU. UŽ PŘI JEDNODUCHÉM POZDRAVU BYLO ŘÍ´DOVI ZCELA JASNÉ, ŽE OPRAVDU HNED DO ŠKOLY NASTOUPIT NEMOHU. SKŘÍPOT, CHRAPOT A SÍPÁNÍ BYLO OPRAVDU NAD SLUNCE JASNĚ SLYŠITELNÉ. A TO JSEM OBDEN DOJÍŽDĚLA NA PLZEŇSKOU FONIATRII NA INHALACE A CVIČENÍČKA. VÍM, O ČEM JE ŘEČ.

     1. Veram a dovedeš si představit,až Japonci dají do počítačů ty vůně..klikneš na cibulovej koláč a ucejtíš ho,klikneš na uzený…to bude hrozný… 😀

      1. SHARKO, TY ZVÍŘE!! DOKÁŽEŠ SI VŮBEC PŘEDSTAVIT MNE U MLSOTNKŮ,?! SLINTÁM JAK BETKA XERXOVÝ A PŘITOM NESMÍM NA TAKOVÉ LAHŮDKY ANI POMYSLIT. JE TO VÁŽNĚ TÝRÁNÍ TOHLE ČTENÍ.
       PŘED CHVÍLÍ K TOBĚ BĚŽEL ODE MNE MAILÍK. DOUFÁM, ŽE DORAZÍ A POMŮŽE. A JAK JINAK, TADY OPĚT OD VČEREJŠKA A CELOU NOC I DNEŠNÍ DEN PADÁ A PADÁ. TEPLOTA JE KOLEM NULY, ALE NEDÁ S V TOM SNĚHU POŘÁDNĚ CHODIT, JELIKOŽ STAROSTENSTVO NAŠEHO PIDIMĚSTEČKA NA OBČANY KAŠLE. A´T SE NEJAK PROBRODÍ A PROHRABOU SI CESTIČKY SAMI. DNESKA BY SE HODILO, ABYCH VYZKOUIŠELA TY SLEPÉ CESTIČKY Z VIDEJKA, KTERÉ TU DÁVALA DO PLACU VERAM. BYLA BY TO JISTĚ OBROVSKÁ PSINA, ALE BYLO BY TO O ÚSTA. OBČANI TU JSOU HODNĚ NAŠTVANÍ PRÁVĚ KVŮLŮI NEODKLÍZENÍ SNĚHU. NA MÍSTNÍM NÁMĚSTÍ TO KLOUŽE A NA NAŠE SÍDLIŠTĚ V KOPCI SE LIDI DOSTÁVAJÍ S VELKOU NÁMAHOU. NENÍ ZKRÁTKA NA DOBRÝ A STAROSTLIVÝ ÚŘAD. TEN U NÁS ROZHODNĚ NEHROZÍ. TAKŽE OBČANE, PORĎ SI JAK UMÍŠ A MŮŽEŠ. POKUD SE TI TO NELÍBÍ, MŮŽEŠ AKORÁT DRŽET HU… A ROK.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN