ROZCESTNÍK: Betí cesty za čerty – aneb Čerti v Jizerkách

Nezlobíte? Mikuláš se blíží a s ním určitě přijdou i čerti. Beta se čertů nebojí, v posledních týdnech za nimi totiž několikrát byla na návštěvě. Nevěříte??

…je hrozné počasí, fouká, fičí, stromy se ohýbají, vržou, kvílí meluzína. Padá sníh, který vichr žene v bílých proudech. Co se děje? Čerti se žení. Když je nějaký už na mejdanu znavený, usedne na pohodlné místo k odpočinku. Je to na vysokém kopci – pěkné žulové skalisko s židličkou vytvarovanou na čertí pozadí. I drážka pro odložení ocasu se najde.

A čerti se nad horama žení často a sedátko se používá a používá. A když se z houští občas vynoří poťouchlý lesní střítek (Jizerky mají děsně oprásklé škodolibé pidižvíky), který čerta za ocas ke skále přiváže, tak se dá ďáblík tak rozčílit, že do skály mnoho dalších ďolíků a prohlubní žhnoucí pěstí i kopytem vymlátí…

Tak už je vám jasné, jak skalní mísy a sedátka v tvrdých žulových skalách vznikají. Pokud nevěříte, mám tady trošku odlišnou verzi: …vznik skalních mís je výsledkem polygenetického selektivního zvětrávání skalního povrchu… Poněkud strohé a suché… A kupodivu dodnes není jasné, proč někde mísy jsou a na sousedním stejném skalisku nee. Je to jedna z nedořešených záhad moderní vědy. Hypotéz je hodně, žádná z nich na jizerskohorské podmínky úplně nesedí.

Takže trocha vlivu vody, trocha mrazu, trocha rozdílné chemické struktury šutříků, jiná rychlost zvětrávání, některé lišejníky a řasy měnící pH… Ale proč jsou mísy tak pravidelné a proč jsou často právě na vrcholcích skal s dalekým výhledem…

Dočetla jsem se, že na jedné z jizerskohorských tisícovek – Černé hoře, se nachází skála Čertův odpočinek, která je pokryta řadou malých i větších skalních mís a má i mimořádně dokonalou vzácnou boční mísu a taky Čertovo sedátko. Takže bylo jasné, kam se vydáme na výlet.

Na mapě jsem našla tisícovku Černý vrch s označeným skaliskem Čertův kámen a vyrazili jsme.

Kdo čte pozorně, už se směje… My se spíš divili, že ten impozantní Čertův kámen vypadá úplně jinak, než ten v knížce…

Odbočím. Původní obyvatelé Jizerek velkou fantazií při pojmenování kopců neoplývali. Těch Schwarzbergů měli mocmoc. No a vzdušnou čarou 6 kiláků od sebe je tedy Černý vrch (původně Schwarzberg, 1026 mnm) a Černá hora (původně Schwarzberg, 1085 mnm). Když se k tomu přidá to, že na jednom je výrazná vrcholová skalní hradba Čertův kámen a na druhém Čertův odpočinek, je moje zmatení snad i omluvitelné.

Výlet na Čertův kámen na Černém vrchu byl i tak moc hezký. Krásný podzimní den, první rampouchy i poprašek sněhu, vysoké zlaté trávy, zbytky mrtvého pralesa, setkání s jelenem – co víc si přát. A protože Černý vrch není dosažitelný po cestě (ani značené ani neznačené), jdou použít jen podmáčené průseky a lovecké chodníčky, tak jsme za celý výlet nepotkali ani živáčka. Vlastně toho jelena :o)

No a na Černou horu taky došlo. Mlha, mokro, chladno – typické podzimní Jizerky. Čertovo sedátko jsme našli, zdokumentovali – ale protože se čerti zrovna neženili, tak jsme žádného nepotkali. Betka lítala jak tajfun, nadšeně čenichala ve vysokém borůvčí (mimochodem borůvky ještě jsou – přemrzlé, sladké), asi hledala skřítky poťouchlíky.

Sousední kopec Sněžné věžičky (1055 mnm, původně SCHWARZBERG !! alespoň s přívlastkem Heindorfer – prostě Černá hora hejnická, na věžičky přejmenovaná poměrně nedávno horolezci. Děkuji horolezcům… a nedivím se, že se nový název rychle ujal :o)) má úžasné žulové skalní útvary. Mezi oběma tisicovkami je nejvýše položené vrchoviště Jizerek, rašeliniště Vánoční louka. Opravdu krásný kus přírody, který stojí za návštěvu. Tetřevy jsme tady nepotkali, ale poprvé v životě jsme je viděli už ráno, vyplašili jsme je na Zámecké cestě, v rezervaci Nová louka.

A do třetice výprava za čerty. Tentokrát na Čertovu komoru na Bukové. Začnu zase jménem. Buková (836 mnm) se na některých mapách označuje dvojslovně jako Buková hora. Původně Buchberg. Pokud by někdo namítal, že tak se snad dřív jmenoval asi 10 km vzdálený Bukovec (1005 mnm), tak má taky pravdu. Zase prostě platí, že není Buchberg jako Buchberg… A aby se to pletlo ještě víc, tak obě tyto hory mají kromě jména ještě jednu spojitost. Čedič. O Bukovci nad osadou Jizerka je všeobecně známo, že se jedná o výjimečný čedičový vrchol v „žulových“ Jizerkách. Ale jen málokdo ví, že i na žulovém masivu Bukové se nachází vulkanické těleso odkryté dvěma starými lomy.

Blízko opuštěných čedičových lomů se ale na Bukové nachází ještě jeden velmi zajímavý útvar. Čertova komora. Řečeno strohou vědeckou mluvou se jedná o žulovou skalní perforaci, která v sobě spojuje nepravou skalní bránu a pseudokrasovou dutinu. A nebo že by to byl vstup do jiného světa? Ze kterého je tak trošku cítit síra??

…původně pláteník Andreas Kunz zvaný Brechsmied podepsal smlouvu s ďáblem. Stal se z něj vynikající kovář. Lidé z vesniček pod Bukovou slýchali rány kladiv i vídali záři pekelného ohně vycházející z Čertovy komory. Po smrti Brechsmiedův duch strašil po okolí přes sto let. Ani Lomařská kaplička vystavěná v Maxově nezapudila sílu ďábla. Kunzovu duši mohla spasit jen smrt nevinného děcka. Až v roce 1863 nešťastná smrt malého synka dřevorubce Sedlaka přinesla kraji pod Bukovou klid. Chlapce zabil v Čertově komoře sesuv balvanu…

 

Čerti se nad horami žení často. V letních bouřkách i v zimních vánicích. Snad i proto se v Jizerských horách dá najít říčka Čertovka, Čertova jáma, spousta různých Čertových kamenů, Čertovy skály, Čertova komora, Čertovo kopýtko, Pekelské kameny, Pekelský vrch i samotné Peklo. Je jich mnohem víc, než těch výtvorů andělských. Jediná osada Andělka leží na samém okraji hor…

Náměty k textu, ale hlavně k novým a novým výletům do hor čerpám z výborné publikace Jizerské hory – díl I. s podtitulem „o mapách, kamení a vodě“. Další díly teprve vyjdou. Už se těším…

Vlídného Mikuláše a veselé čerty vám přejí

a

Aktualizováno: 3.12.2010 — 22:36

153 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. JAK VIDÍM, DNESKA SI KROM VŠEOBECNÉHO PŘÁNÍ OD XERXOVÉ NIKDO NEVZPOMNĚL, TAKŽE ASPOŇ NYNÍ, I KDYŽ HODNĚ POZDĚ , PŘEJU VŠE NEJLEPŠÍ K SVÁTKU NAŠÍ KYTIČCE S OLDÍKEM. AŤ SE TI, KYTKO-JITKO SPLNÍ ASPOŇ JEDNO PŘÁNÍČKO A JSI HODNĚ ZDRAVÁ A ŠŤASTNÁ. TOTÉŽ PŘEJU I VŠEM JITKÁM JITUŠKÁM A JITULKÁM ZVÍŘETNICKÝM.

 2. Neodolam 1+2.Betka a Berry su skvostne,vacicu som videla prvykrat,vtacatka nemaju chybu.Mne chodia na okna len take rozcuprene vrabciaky,krmim ich varenou ryzou,odvdacuju sa mi ramusom a tym co prave neviem spisovne nazvat.TO musim zmetat z podoblocnice-pada to susedke o poschodie nizsie,ale este sa nestazovala.Ach tie nervy:zimne topanky mam vycistene,prinesie mi nieco Mikulas,prinesie?/ a dobra a poslusna som bola,basnicku aj motlitbicku mam pripravene…/
  PS.Ako mozu Ti Xerxovi v takom pocasi behat po snehu a pravdepodobne aj do kopca……

 3. Naše nedělní povyražení :O Fenka Trixie už několik dnů na vedlejší zahradě v noci vždycky štěkala. Protože spíme s otevřenými okny, pokaždé, kolem druhé ráno mě štěkání vzbudilo. Nechtěla jsem trápit okolní sousedy, tak jsem tam za ní vždy šla, ona mě šťastmě přívítala, ale pak s vrčením odběhla a štěkala kolem velkého stromu, který je v rohu u ohrady. I když jsem svítila baterkou do koruny, nic jsem neviděla a protože Trixie nepřestávala dělat rámus, odvedla jsem jí na zbytek noci (a abych se i já vyspala) k nám na zasklenou verandu. Trixie normálně vůbec neštěká a tak jsem si byla skoro jistá, že tam někde musí být vačice (noční zvíře). Stom je to ohromný a teď, když je skoro bez listí jsou ve větvích vidět různé chomáče listí – určitě hnízd. Ta mohou být od veverek, stará od vlhovců, nebo také od vačice. Už 2x jsem přes noc uvnitř zahrady nastražila klec, ale nic. Tak jsem klec včera postavila vně zahrady a Trixie se kolem půl druhé ráno mohla uštěkat. Šla jsem se podívat – a bingo. Vačice se tam krčila v kleci. Tak jsem zase Trixie dala k nám, dospala jsem a ráno jsme lapenou vačici odvezli do parku. Vypustila jsem jí hned poblíz parkoviště v domění, že hbitě přešplná plot a zmizí v divočině. Ale ona se tam motala podél pletiva a k lezení se neměla. Tak jsme jí zahnali do rohu plotu, zablokovali jí únik klecí, takže do ní musela vlézt. Radost z toho neměla, tiše vrčela a ukazovala nám kolik má v hubě zubů. Klec jsem pak zvedla na trubky plotu a vačici za něj vysypala. V momentě byla pryč. Snad to byla pouze ta jediná, na kterou Trixie štěkala. Tahle totiž vypadá trochu jinak, než ta, kterou jsme 2x viděli na naší zahradě a nevíme, jestli se tu v okolí ještě drží. Tahle dnešní má nos nějaký zduřelý, nebo je na něm nádor a i ouška jsou trochu jinak zbarvená. Pokud Trixie bude štěkat dál, klec nastražím znovu.

  Fotky http://marickac.rajce.idnes.cz/vacice_2010/

  1. Maricko, vy jeste spite s otevrenyma oknama? Nam uz tyden kazdou noc mrzne – dost neobvykle – a jeste do toho obcas fucel dost silny vitr. Vcera rano zmrzly vsechny kvety tech kamelii typu sasanqua – byly obsypane kvety a vcelama az do pred par dnu. Vyfotila jsem je ptred zamrzem, ale jeste je nemam v pocitaci.

   1. Ano Hanko, spíme, ale stažené do poloviny a vyměnila jsem „podzimní“ péřové přikrývky za tlusté „zimní“. My i v mrazu musíme mít alesoň malou škvíru v oknech, bez trochy čerstvého vzduchu se nám spí špatně. Dneska ráno, když jsme jeli s vačičí do parku bylo +6, ale v noci už bývá na nule. Dneska se chystáme začít topit v krbu.

    1. Jseš v tomhle jako moje drahá máť, hu!
     Já být zmrzlík, já ji vždycky naštvat, protože pustit všechna topení na plný perdy a pozavírat okna a na noc pokrást všechny volný deky…
     … a jsme nespokojený obě, já zmrzlá a ona uvařená. 😛

 4. TOTÁLNĚ OT:
  Na přání mé kamarádky vyrábím, jen tak po paměti, kolekci latinských koled včetně lat. i č. textů a hudby (odkazy z youtube). Byl by případně zájem o odkaz nebo tak?

  1. To jsi se ani nemusela ptát. Zájemců se najde dost. Bych si s dovolením také poslechla 🙂

  2. Dobře, dobře. Ono z toho začalo vznikat něco jako „Koledy v průběhu věků a jak si je kdo upravil k obrazu svému“… v podstatě článek. Ještě pár hodin a mám to.

 5. Vrátili jsme se z Mikulášské besídky obecní. Mikuláš důstojný, čertíci nepříliš divocí, andílci rozkošní, tanečky, soutěže a hry.
  Při přetahování lanem kluci proti holkám šli tatínci někteří podpořit holčičky. Jeden spravedlivej pětiletej kluk protestoval a vykřikoval – to není opravdicky spravedlivý, za holky tahají lidi!!! (rofl) . I důstojný Mikuláš se lehce zlomil v pase, zaslzel a v mírném předklonu odešel.
  A místo Mikulášského venčení zřejmě budeme vítat Sváťu na úřadě mezi ostatní vážené občany (bow) (není to jisté zatím, starosta čeká na speciální dárky pro občánky a jestli nebudou, vítáme až 18.12.)

 6. PODVEČERNÍ HLÁSÁNÍ Z ÚPATÍ ČESKÉHO LESA: JE -5 , ZOPĚT CHUMELÍ A TMA JE JAKO V ZADELI. NAHOŘE ZŘEJMĚ USOUDILI, ŽE U NÁS NEJSME HODNÍ, TAKŽE PŘIDALI SNĚŽENÍ, ABYCHOM SE NA ZAČÁTKU PRACOVNÍHO TÝDNE NIKDO NENUDILI. ALE JE ASPOŇ KLID A BEZVĚTŘÍ. JEN CHUMELENICE POKRAČUJE. CO MI RÁNO NA TOHLE POČASÍ POVÍ POHLEDEM NÁŠ HOKINEK, VÍM DOCELA PŘESNĚ: PROČ JSI TAKOVÁ A CHUMELÍŠ, KDYŽ JÁ ANI MALIČKO NEZAZLOBIL?

  1. parádní strávníci. Moc krásně nafocení – ta červenka vypadá, že jí ta tlapátka zebou (happy) Stejní ptáčci chodí i k nám… včetně strakapouda i červenky.

  2. Teda ty jsou ale krásnééé. (clap) Sýkorky se u nás v zimě zastaví jen na den, dva, posilnit se slunečnicovými semeny. Ale je to většinou ta maličká sýkorka-uhelníček. Asi 2x se tu zastavila i modřinka. A červenku jsme tu neviděla nikdy, vlastně myslím, ani v jiných US státech, kde jsem bydlela nebyly.

   1. Ne, oni jsou v pohodě, máme tu dost rákosí a zarostlého křoví, které chrání před větrem. Dneska už je docela teplo, večer stoupla teplota na -4 celsia (včera bylo -15) a když mají nějaké to krmení tak jsou v pořádku 🙂

 7. OT – praktická vychytávka k pálivým hrozinkám. Chcete-li snadno dosáhnout dárkově-estetického efektu, nasypte hrozinky do půlky skleničky a kuchyňskou pinzetou po obvodu zastrkejte nastojato proužky papriček, pak dosypte hrozinky. Vypadá to báječně.

  1. Já jsem dělávala vrstvy tmavejch a světlejch hrozinek…..taky to vypadalo pěkně… 😉

   1. Jo, to vypadalo, taky jsem střídala. Prvotní várka byla jen 5 skleniček, že jako zkusíme a uvidíme. Viděli jsme. Díky za recepis, už je sežráno a musím dělat další a další a další …

 8. tak jsem si myslela, že dneska se výletit nebude. Páník však byl jiného názoru a tak jsme v poledne zajeli pod Luž. No – původně jsme chtěli na Luž, ale protože jsme místo do Horní Světlé dojeli do Dolní Světlé… (fubar) tak jsme došli jen k německé hospůdce nad Waltersdorfem. Hodně foukalo, naše stopy byly ihned schovány pod dalším poryvem prašanu. Byla velká jinovatka – takové mrazivé království. Betka se při zastavení na vyhlídce klepala, a tak jsme to raději otočili k autu. Byla z toho jen hodinová procházka – ale stála za to.
  K tomu oblékání – čelenka na uši se v tom větru a mraze hodila, ale rukavice jsme vytáhla až poté, co mně Beta oslintala ruce (trošku jsme pobojovaly ze srandy o vodítko) a já zjistila, že mi mokré prsty přimrzají ke karabinkám… (rofl)
  A další poznatek – jakmile jsme odbočili z hlavního tahu Liberec – Děčín… tak se silnice nesolí – byly prohrnuté a v zatáčkách sypané. Skvělé (nod)

  Když jsme dorazili domů, tak se akorát z místní miniprocházky vraceli děda s babčou a Ričkem. Když jsme je viděli, jak jsou zmrzlí, tak jsme dali na plotnu hrnek se svařákem… Byl móóóc dobrý 😛

  1. Ó vy jste se měli, tam jem moc hezky. V zimě se tam prý jezdí líp než přes Šébr. Já jsem tam mockrát v zimě nebyla, spíš v létě nebo na podzim.

   1. My na Luži byli naposledy s mlaďaskou, poslední víkend před jejím nástupem do první třídy :O (rofl) Takže už to nějaký ten pátek je (chuckle) Od té doby jsme se tam chystali mnohokrát a vždy z toho sešlo. Koneckonců dneska jsme taky nahoře nebyli…

 9. Zdravím od žabek- klasika, je sníh a mrzne. Dopoledne jsem stihla vzít Borůvku ven- polívka byla od včerejška a většinu oběda uvařila Kačka (to bych měla zavést častěji 😀 ). Borůvka dostala svůj slušivý svetřík a vyběhla do závějí hrát si na ledoborec Krasin. Někdo postavil na kraji pole sněhuláka mé výšky- cestou na prochajdu na něj Borůvka štěkala, cestou z prochajdy si ho šla očuchat. Svetřík nosí ponejvíce z důvodů těch, že pak je na ní mnohem méně sněhovýck kuliček na oddrolování- na ty její dlouhé chlupy se to chytá neuvěřitelně…

 10. Xerxová, ty rohy jste měla mít Vy ,neb jste ďábel. (chuckle) V takových hadérkách v tý kose? Já už bych byla zmrzlá jak ty exrementy ,co se tu probírali níže

 11. Omlouvám se, nestíhám číst, ale děvčátka vůbec nevypadají hrozivě. Nezapřou na sobě, že jsou to mazlivky chlupaté obecné.

  OT – Ty hony jsou letos nějaké začarované. Rija včera dostala domácí vězení kvůli velkému množství sněhu i příhodě z minula, takže bilance za včerejšek je 1 uražený pes (jag je určitě spřízněn kočkou), protože nechápe, že jí to zachránilo život a 1 sešívaný pes, kterého odhodilo prase (naštěstí se jich Brock bojí). Jestli dostal opeřené bolestné nevím.

 12. po včerejším celém dnu ve škole za chvíli vyrážím na zbytek dne do práce. Ty konce roku by měl někdo zakázat (punch)
  ale aspoň jedno je po včerejšku jasné – že jsem z prváku vše splnila a mohu příští jaro/léto ke státnicím. Ale bylo to o fous (headbang)

  1. šikovná Heduš (nod) jen alespoň fotky z Karibiku mohla vywebit, když už cestopisy nové nepíše (chuckle) Kde jsou časy Kostariky… (wave) Už mlčíííím 😡

   1. děkuji moc (wave) dlužila jsem splnění tří předmětů, tak jsem to po večerech horko těžko dohonila (party) …už aby to celé bylo za mnou… a pak slibuji všem kolem dokola, že už na žádnou školu nejdu (sun) je to trápení neviňátek (f)

    týno, já teď budu držet palce tobě, a ty pak mně, jo?? 8) 😀

 13. Kolik že je v Brně těch stupňů? Já nemám teploměr, jen takovou pomůcku – jestli zmrzlá hovna na zahradě se dají sebrat rukou s pytlíkem / vydolovat lopatkou / nutný krumpáč.

  1. (rofl) Dobrá stupnice (rofl) Já si včera při pokusu jeden bobek vykopnout ze sněhu málem zlomila nohu

 14. Naši psi jsou taky asi polární i když Luxík je původem z Prahy 😀 . Byli by pořád venku i ten náš starý Don, ten nechce jít domů. Chodí po dvoře a štěkají, asi za barákem chodí nějaká zvěř. Mají tam cestičky prasata, srnky i jeden zajíc. (bat)

 15. Krásné adventně-mikulášské ránko přeju z Prahy. (wave) (h) Je tady cca -9 stupňů, což mi postačí, abych nevystrčila nos. Já vím, že pro mrazilky odkojené Ještědem je to teplota na plavečky (nod) , a ani by nemusely být polární (shake) , ovšem pro centralisticky rozmazlenou našinkyni je to teplota, kdy vše hyne (rose2) , jak byla správně podotkla krásná Betynka (cat) , jsa též vzdělána naučným filmem Mrazík. (chuckle)
  Přeju všem krásný den od kamen! (h)

 16. Hezkou druhou adventní neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  My máme jen mínus sedm, nebe se v noci trošku vyčasilo, na východě slůňo vstává do růžového nebe. Uvidíme, co z toho bude – jestli inverze a nebo slůňo…

  Jdu nakrmit pipiny – u krmítek se tvoří fronty

  Doufám, že nejstrašnější dnešní čerti, co potkáte, jsou ti dva, co straší pod tím článkem… strašlivé dvě kosatky (bat) (bat)

 17. Dobré ráno, tady dnes ujde. Bylo ,, jen “ -10, docela se oteplilo. Byla jsem venčit naboso v pantoflích. Xerxová, my se nedáme… 😀 Já jsem se nrodila pod Ještědem za docela tuhé zimy tak jsem zvyklá nebo namrzlá? (fubar)

  1. jasně že se nedáme… Betka potřebovala jít ven ve dvě v noci a tak jsem šla ven okouknout počasí – naboso, v krátké noční košili, ale vzala jsem si fleesku (rofl) Za tu minutku mi ani zima nezačala být

  2. Tady u nás bylo taky o něco tepleji. Já mám tu smůlu, že pod půlkou mého pidibytečku je vjezd do dvora, kudy nezřízeně táhne. A pod druhou půlkou jsou sušičky z prádelny, kde se netopí. Když jedou, je v té místnosti asi nad nulou, ale otevírají okna kvůli páře, když nejedou, topení netopí a podlahu mám jak z kusu ledu pokrytého kobercem. Jedna stěna je se dvěma netěsnícími špaletovými okny, kudy příšerně táhne a druhá je ke schodišti do dvora, kde není topení a stěna je úplně ledová. Dole jsou netěsnící dřevěné dveře, fouká tudy jak od Sibiře. Takže jen jednu krátkou stěnu mám společnou s vedlejším bytem. Topení v koupelně – jede jak o závod, tam je teplo, ale dveřmi zase táhne ven do té studené chodby. Další topení mám u pohovky, kde spím, funguje způlky, nevím proč. Velké topení je pod velkým oknem, ale díky tomu ostatnímu to nestíhá pořádně vyhřát. Včera jsem tam seděla u TV a fakt mi byla zima. Utěsnila jsem škvíry mezi okny, nacpala tam staré povlečení, připravené pro kočičí útulky, halt si budou muset počkat. Dneska ale už bylo líp a ráno mi bylo dokonce slušné teplíčko. Nemám ráda ty obrovské mrazy, ale příroda se neptá.

   1. Topení by chtělo odvzdušnit. Pokud nemáš na něm funkční odvzdušňovací ventil na opačném konci od trubky, měl by to udělat někdo úplně nahoře v posledním patře nad Tebou – ovšem při technické zdatnosti a inteligenci vašich nájemníků v pátém patře bych se trochu bála. Tak snad říct správci? Vrchní nájemníci jsou ze zákona povinni udržovat topení všechn ve funkčním stavu odvzdušňováním.

    1. Sakra už to píšu potřetí, pokaždé se mi to v půlce příspěvku ztratí!!! Grrrrrr! Baty to není u „nás“ doma, ale u „mne“ doma, tzn. tam, kde bydlím s kocourky sama. Už jsem to urgovala u správce, prý to odvzdušnil, ale nehřeje to úplně stále. No, teď je líp, poté, co jsem vycpala meziokenní prostor těmi hadry. Napadlo mne ještě olepit okna páskou, ale pak jsem se musela smát – vzpomněla jsem si na dobu, kdy jsem někdy v roce 1983-4 byla na protokolech v Moskvě. Týden. Bylo takových -30°C a já bydlela v hotelu Peking. Když jsem vešla do pokoje, byla tam tma jak v jeskyni i přesto, že venku jiskřil sníh a svítilo sluníčko. Okna byla totiž dokonale zalepená novinami, aby tam netáhlo. I tak tam byla zima přímo brutální. V obrovské koupelně s mramorovým obkladem a podlahami byla óbr vana. Tudy vedly také všechny trubky a bylo tam velikánské topné těleso. Tak jsem si přenesla pelech do té vany a spala v ní ten týden. Jen jsem se modlila, aby odněkud nevylezli švábíci a abych náhodou v noci neťukla nohou do kohoutku a nepustila si do peřin vodu!

     1. Tak jdi s tím správcem, ať odvzdušňuje ještě víc, ono to déle trvá,než ty bubliny všechny doběhnou nahoru, ale všichni musí mít puštěné radiátory nas plný koule….

   2. KAROLÍNKO, NEJSEM SIC ŽÁDNÝ DOMÁCÍ KUTIL A ŠIKULA, AVŠAK MLUVÍ ZE MNE POUHÁ ZKUŠENOST..PŘEDLONI SE TOTIŽ MŮJ JIŘÍ PŘESNĚ 15. PROSINCE , KDY JSEM MĚLA ZCELA HOTOVÝ VÁNOČNÍ ÚLID, ROZHODL, ŽE NAŠE DŘEVĚNÁ NETĚSNÍCÍ PANELÁKOV O KNA, KTERÝMI TÁHLO VŠUDE, JELIKOŽ NÁŠ DŮM SÁŇKUJE Z KOPCE DOLŮ NA JÍLOVÉM PODLOŽÍ SVAHU. CO SI USMYSLIL, TO HNED RWEALIZOVAL A MNE MÁLEM TREFIL ŠLAK PODRUHÉ. PROTOŽE MÁ POLOVIČKA JE PERFEKCIONALISTA, DĚLA VŠ OPRAVDU DŮKLADNĚ. KOLEM CELÝCH DŘEVĚNÝCH RÁMŮ DOSLOVA VYDOLOVAL SPOUSTY BETONU , TAKŽE VZNUIKLY JAKÉSI HLUBOKÉ RÝHY. DO TĚCH RÝH JIŘÍ NASTŘÍKAL OBYČEJNOU POLYURETANOVOU MONTÁŽNÍ PĚNU. VŠE ŠPACHTLÍ ZACPAL DO RÝCH A NECHLA PĚNU N ZTUHNOUT. SKO AŽ 3 DEN TEPRVE VYSTUPUJÍCÍ BOULE OŘEZAL. TEHDY JSEM SSTRAŠLIVĚ NADÁVALA, JELIKOŽ SI JISTĚ KAŽDÝ DOKÁŽE PŘEDSTAVIT, JAKÉHO PRACHU A BORDELU NADĚLAL, KDYŽ TY RÝHY HLOUBIL. TO VŠWE SICE TRVALO TROŠKU DÉLE, JELIKOŽ RÝHY JIŘÍ HLOUBIL POCTIVĚ HLUBOKÉ, ALE MUSÍM TU PŘIZNAT, ŽE I KDYŽ MNE Z TOHO BINCE MÁLEM KLEPLA 2. PEPKA, UŽ DRUHÝM ROKEM MŮŽEME TOPIT DALEKO MÉNĚ, JELIKOŽ TEOPLO TĚMI FUKAMI KOLEM RÁMŮ NEUNIKÁ. TOTÉŽ OPATŘENÍ ROK POTOM JIŘÍ UDĚLAL I U VCHODOVÝCH DVEŘÍ DO BYTU ,M I U DVEŘÍ KOMORY A SPÍŽE. OPRAVDU JE TO DNESKA ZNÁT A MY UŠETŘÍME ZA TOPENÍ PLYNEM . SICE JSEM ŘÁDILA A BĚSNILA KVLI BINCI, AVŠAK UŽ ZA ROK JSWEM SKLOPILA UŠI A POKORNĚ SE OMLUVILA. ALE JIŘÍ SI NEMOHLE TEHDY VYBRAT PŘÍHODNĚJŠÍ ČAS NA TUHLE PRÁCI. BORDEL A PRACH JSEM DOSTALA NEJEN K NEROZKÁM, ALE I K NAŠEMU VÝROČÍ SVATBY. NYNÍ UŽ NEŽEHRÁM, ALE TEHY JSEM ZBYTEČNĚ A ZCELA MARNĚ BĚSNILA.MYSLÍM SI, ŽE TOHLE BY BYLO JAKO ŘEŠENÍ 1. POMOCI PŘI ZBYTEČNÉM A VELKÉM ÚNIKU TEPLA I PRO TEBE A TVŮJ PIDIBYTEČEK. SNAD TAM TOLIK OKEN NEMÁŠ, ABYS TO NEZVLÁDLA I SAMA. JSI TAKOVÝ TECHNIK A MECHANIK, TAK PROČ TO NEZKUSIT?

 18. Xerxová, krásná čertovská výprava! Fotky i vsuvky (clap) . Nojo, s těmi Černými, Bukovými, Jeleními vrchy jsou na to Krušný podobně jako Jizerky. A Čertovy kameny a Peklo a taky Nebesa – taky máme poblíž. Ženění čertů mám spojené s Bornovými ilustracemi k Nepilovým Pěti báječným strýčkům.

  Betíček je taky báječnej! Chi, naučný film Mrazík.

  Hezkou mikulášskou neděli všem 🙂 . Jo a budliky budliky. Rohaté holčičky jsou tuze povedené (rofl) .

  1. no smál se mi páník dlouho (občas ještě teď…) Plánování je moje zábava – u výletů on většinou jen tuší, kam jdeme a přesně zná jen parkoviště, odkud vyrážíme… Takže byl přesvědčen, že jde hledat Čertův odpočinek 😉 na Černý vrch … a ono to dohromady nešlo (rofl)

  1. No,Rputi,já venkovní teploměr nemám,ale stačí mi kouknout z okna a mám dojem,že jsem na severním pólu 🙁 a při pomyšlení,že jdu za chvíli s Ferdou ven, mi drkotají zuby už teď :S .Před několika dny se tu někteří těšili na zimu – budiž jim přáno,ale nic by se nemělo přehánět (wasntme) …

   1. Představa, že bych měla vystrčit nos je naprosto děsivá. Takže jsem vystrčila jen Blesana na zahradu.
    Ten ovšem momentálně tvrdí, že on je arktický pes a počasí je podle jeho gusta. KOnečně 🙂 mu totiž není horko….

    1. Betka arktický pes není. Nejspokojenější je u radiátoru, nebo v posteli úplně celá přikrytá peřinou. Ale když cinkne vodítko… tak letí a venku řádí a nechce domů. Takže i za mrazů jí vozíme na delší procházky – jen platí, že se nesmíme nikde moc zastavovat, aby neprochladla.
     Koneckonců fotky v Betíčku neukazují na nešťastnou důstojnou psici… (chuckle)

  1. Jestli minus dvacet ještě není zima, jsem zvědavá, kdy zima na Liberecko, konkrétně ke Xerxovým, dorazí. 😉 Tady byla dneska „kosa jak v ruském filmu“.

   1. mě nesmíš brát jako „teploměr“ … jakmile jsem v pohybu, tak mi je teplo na ruce, na nohy a na hlavu… nemám ráda rukavice a čepice a málokdy je používám. Max tu čelenku na uši a i ta jde brzy dolů.
    Jizerky měly zase velký mráz, ale Liberec na tom tak zle nebyl. Na patnáct stupňů pod nulou jsme se ještě žádný den nedostali… A na tom dopoledním výletu bylo jen kolem deseti stupňů

    1. No, my máme právě mínus čtrnáct. Na to, že jsme jih a vinný kraj, to je docela mazec… 🙂

       1. Je mi to jasné – já mysela jako diváci. Kdysi jsme tam jezdívali každý rok, už od začátku, nejdřív sami, pak s dětma, teď už máme cca tři roky pauzu.

     1. Holky, v Brně se otepluje! V šest bylo -13, v půl deváté -12 a teď je -10, to bylo v poledne, když svítilo slunko! A to na tuhle noc jsem čekala s odmrazováním mrazáku – už je hotovej, nachlazuje se, ale ještě tak tři hodiny to bude trvat. No, na balkoně je jen ovoce, ořechy a rohlíky, maso jsem zpracovala a čeká v ledničce. Ufff, poprvé s novou ledničkou – no, novou, před Štědrým dnem před dvěma lety mi klekla ta stará a téhle jsem se furt bála. Ale už prostě nešly vytáhnout šuplíky, tak jsem se musela přestat bát. A nekousla mě.

   2. jsi mi tou zimou jak v Rusku připomněla, jak vypravovala Inna Čurikovová (Marfuška),jak natáčeli Mrazíka a jablka nebyla dost křupavá,tak nabarvili cibuli a ona ji tam pod stromem muselas chroustat a zapíjet mlékem..
    A pak ještě to okřídlené tvrzení,že Napoleona vyhnal z Ruska generál Mráz a hitlerovce tam u Stalingradu taky zastavil…i před Moskvou…

  2. Xerxová nepovídej! Ty jseš prostě sněžnej muž – eh, co to kecám – sněžná žena. Mě svakaj zuby, jen se na ty fotky kouknu! 😉

 19. To jsem si pekne pocetla – a vzpomnela na vyraz uz temer pro mne zapomenuty – certi se zeni. Mne se ta mlzna krajina moc libi – vsechno najednou vypada jinak… A fotky mate absolutne nadherne. A pejsky jsou strrrasidelne… A, vubec se mi to moc libi… 🙂

  1. Takou krajinku zimní mám ráda, slůňo, sníh…pohodička. Unás dneska si sluníčko ani nemrklo. Tradičně moc hezké obrázky.

  2. YGO, ale že to dne na JM krásně jiskřilo! Z těch fotech ten mráz leze na mne až do křesla, uff.

  3. chicht – alespoň i na ÚJM poznají, co je to zima a uklízení sněhu a jízda autem na sněhu… a podobné zimní radovánky (wave)

  1. Mně je tý kočky tak ňák líto (rofl) . Naše kočky se potkanky Charlie štítily. jak začla lítat po bytě kočeny si vylezly někam nahoru a zhnuseně ji pozorovaly… (rofl)

    1. Bětuláskovo ! Je totálně bez nálady…a to je dost smutný podívání. K večeři dostal trochu kuřete s mrkví a rýží – tvářil se podvedeně, ale něco trochu snědl. Jako dokrm k půlnoci dostane vločkový koktejl s trochou mléka a cukru…no, moc nevěřím, že to ocení. A nechci to zas přehánět se stavěcí dietou, abychom neměli opačný problém.Mě teď trápí spíš to jak je bambula smutnej… Mám ho celý odpoledne za tričkem, spí tam a nechce se hnout. Pekli jsme spolu linecký a išelský dortíky 🙂

     1. Achjo, musíš s bobečkem honem na poradu k odborníkovi, prosím. Může to být nějaká infekce. Takhle zvadnul až u Tebe nebo byl zvadlej celej tejden? Až u Tebe, viď? No eště to může být reakce na jídlo (tak dobrý jídlo zatím neměl). Zoubky to nebudou. Zoubky až tak od 4 měsíců.
      Koťátka často průjmují, kočičky obecně imrvére blinkají a průjmují, ale začínám se o drobečka bát.
      Nacpi do něj tekutiny za jakoukoli cenu a co nejdřív honem honem na poradu na veterinu, prosím. Moc mačkám palec!

 20. Xerxová, dyž Ty tak krááásně píšeš o Jizerkách, já je neznám ;( , ale podle Tvých vyprávění, psaných srdcem, musí být krásné za každého počasí, v každé roční době. Přávidím Ti jejich blízkost a znalosti o nich. Jo a Ti dva rohatí čertíci jsou kouzelní (h) ! Vzdávám hold páníkovi a Photoshopu (wave) .

 21. Tak nám to nedalo – mráz nemráz – alespoň na hodinu jsme ráno do Jizerek vyjeli. Jen kousek nad barák, na konečnou městského autobusu. Dobyli jsme Jéžíškovy kameny (jsou hned dvě různé verze o vzniku tamních skalních mís – obě spojené s útěkem svaté rodiny do Egypta – brali to trošku oklikou 😉 ) , byli prvochodci sněhovou cestou kolem Žulového vrchu a kupodivu jsme nezmrzli a Beta se v zatáčkách nezlomila…
  Jen počasí se změnilo – za krásného slunečného rána a modrého nebe jsme Yarýska opouštěli a vrátili se k němu za větru, který přinesl nízkou oblačnost. Chvíli slůňo vzdorovalo, ale pak podlehlo. A tak místo slibovaného jasna máme šedo, zmrzlo… nic moc

  Pokud na Betu navlíknu její zimní kabátek, ochrne… (fubar) A tak musí chodit nahatá. Ale uši měla teploučké – podle ledových uší se nejlíp pozná zmrzlý pes

  1. Chi, chi, Klérka také trpívala ochrnutím, když jsem jí navlékla proti studenému dešti lehkou deku. Ale od té doby, co dostávala obstřiky, proti houserovi mezi lopatkama, chodí ve své dece ochotně a ráda.

 22. Budliky, budliky…. Máte už uříznutou barborku?
  Já mám Barborku vedle sebe na gauči. A ve váze mám ustřihnutou větev forsythie. Pro ptáčnici jsme nešli, mrzne až hanba a až k Nechvílovu mostu je to daleko.
  Hezké pocouráníčko po čertech. A Betě i Berry rohy moc sluší.

  1. Mám barborku. Byla uříznuta za cenu ohrožení života otce mých dětí 😀 Copak já si celej rok pamatuju, že ta třešeň je na takovém srázu? Dost na tom, že vím, že tam ta třešeň opravdu je (rofl)

   1. Bramborku mám od včera. Je to sakura. Její větva dosahovaly až k trávníku. Tak jsem je zkrátila 🙂

    1. Zdeni, to jsi jednicka – mas bramborku sakurovitou. 🙂 Vlastne mne to nikdy nenapadlo, co jsu tady v Jizni Karoline. Ale, mam pred domem sakuru. Zasadila ji pro mne moje kamaradka po tom, co tata umrel. Je to 11 let a je uz z ni holka velika. Tak to zkusim.

     1. Taky mám dvojbarevnou barborku, ale nesakurovitou. Jedna je určitě třešňa a ta druhá asitrnka. 😉
      Voni nám tu stavějí komplikoš silnicomostokdecy, voni mi shodili moji voblíbenou špendlík… 🙁 🙂

  2. MILÁ XERXOVÁ, TVOJE POVÍDÁNÍ CHYTÁ ZA SRDCE POKAŽDÉ. V JIZERKÁCH JE VÁŽNĚ MOC KRÁSNĚ. JÁ JE ZNÁM VŠAK JEŠTĚ Z DOBY NEDÁVNO MINULÉ, KDY TRPĚLY VŠECHNY JEHLIČNATÉ STROMY VELMI SILNÝMI EXHALACEMI A ZPLODINAMI, JEŽ D NICH ZAVÁLY Z POLSKÉ STRANY . TEDHY TO V JIZERKÁCH VYPADALO DOST PODOBNĚ JAKO TO BYLO DŘÍVE V MÉM TĚŽCE, ALE JINÝMI ZPLODINAMI A KYSELOTINAMI , TĚŽCE ZKOUŠENÉM RODNÉM MOSTĚ A SKORO V CELÝCH HORÁCH KRUŠNÝCH. ALE NEMYSLI SI, ŽE MRÁZ JE JEN PROBLÉM A ÚKAZ LIBERECKÝ. I UÁ NÁS JSOU TEPLOTY CELÝ DEN POD -10, ŠERO A ZATAŽENO SKORO NA SNÍH MÁME I ZDE. HOKINEK OCHRNOVAL HODNĚ LOUHO A VŽDY JEN PŘI OBLÉKÁNÍ SVETRU NEBO TEPLÉ ŠUSŤÁKOVO- FLÍSOVÉ VESTY. NYNÍ UŽ DOSTAL ROZUM, NEZPĚČUJE SE, NEZDRHÁ PŘED SVETREM A NEOCHRNUJE. JEN ZIMU NA TLAPKY A HLAVNĚ HNUSNOU SŮL, KTEROU BĚLŠTÍ SYPOU V KVANTECH A A SKRO VŠUDE, TU PRÝ SI MOHU NECHAT SANMA PRO SEBE. STÁLE VELICE SILNĚ PLÁČE, KDYKOLI NA SŮL STOUPNE . NEPOMÁHÁ ASNI OPRAVDU SILNOU VRSTVOU KRÉMU N JEŠTĚ DOMA NATŘENÉ TLAPIČKY. PRO PEJSKY , ALE NEJEN PRO NĚ, JE TA HNUSNÁ SŮL POHROMA. SOLENÍM TRPÍ VECHNO ŽIVÉ A LIDI JEŠTĚ STÁLE ROZUM NENABRALI, ABY SE SOLENÍ HODLALI VZDÁT . ONA JE TO PRÁCE, KDYŽ SE HRABLEM MUSÍ SNÍH ODKLIDIT MIMO CHODNÍK. PRO TEN PRVNÍ OKAMŽIK VYPADÁ JEDNODUŠŠÍ SNÍH POSOLIT. ALE KDO UKLIDÍ VZNIKLOU SLANOU BŘEČKU JEŠTĚ PŘEDTÍM, NEŽ ZMRZNE A UDĚLÁ Z CHODNÍKU KLUZIŠTĚ?…
   LIDI BOJHUŽEL MAJÍ PŘED OČIMA JEN TO MOMENTÁLNÍ SVOJE POHODLÍČKO. TO, ŽE ŘEŽOU PRÁVĚ VĚTEV, NA KTERÉ SEDÍ, JIM JAKSI NEDOCHÁZÍ. NA SILNICI PLNÉ AUT SOLENÍ JEŠTĚ POCHOPIT DOKÁŽU, ALE CHODNÍK VE MĚSTĚ?… ZDRAVÍM ZVÍŘETNÍKY A MÁVÁM OD SNĚHOVÝCH ČEPCŮ A KLOBOUKŮ.

   1. JÁ VÍM , ŽE JE ZIMA I JINDE. VŽDYŤ TA TVOJE BĚLÁ JE VÝŠ POLOŽENÉ MĚSTEČKO , NEŽ JE LIBEREC. A MRÁZ STEJNĚ AŽ TAK NA NADMOŘSKÉ VÝŠCE NEZÁLEŽÍ .

  3. BUBU, MOJE BARBORKY SE UŽ TŘETÍ DEN MÁCHJÍ AŽ PO KRK V KÝBLU VLAŽNÉ VODY. NE, ŽE BYCH TOUŽILA ( PO ZA 14 DNŮ UBĚHNUVŠÍCH 29 LETECH MANŽELSTVÍ) PO DALŠÍM A PARTNEROVI K MÉMU JIŘÍMU, ALE MŮJ JIŘÍ VĚTVIČKY UŘEZAL DŘÍV. PRÝ PROTO, ABY JISTĚ DO ŠTĚDRÉHO DNE VYKVETLY A U ŠTĚDROVEČERNÍ VEČEŘE S NÁMI SEDĚLO ASPOŇ TO JARO, KDYŽ OBĚ NAŠE HOLKY DORAZIT DOMŮ Z NEJRŮZNĚJŠÍCH PŘÍČIN A DŮVODŮ NEMOHOU. SEJDEME SE CELÁ RODINA AŽ NA ŠTĚPÁNA A TO JEŠTĚ NENÍ ZCELA JISTÉ.

 23. No vida, my máme Mikulajdu s čertíky a bez rámusu. Páni, to je putování. A že to ergonomický křeslo teda je (devil) (sun) . Díky, moc pěkné putování. A jak těm čerticím rohy sluší. Jééé je.

  1. ergonomický je… ale taky je asi dva a půl metru nad zemí… Takže je focené „naslepo“ z foťáku vysoko nad hlavou. Páník měl původně dokonalý nápad (fubar) , že si mu s foťákem vylezu na ramena a on, stojíc na křivém žulovém balvanu mě zvedne (rofl) Zapomněl, že jsem od svatby nabrala 20 kilo… Brzy pochopil, že tudy cesta k záběru nepovede (rofl)

 24. Xerxová, tolik jsi si dala práce s tím technickým popisem proč a jak ty šutříky vznikly. A přitom to vyprávění i čertech je daleko krásnější. Vždyť i na těch skalách je jasně vidět, že tam to čertovské pozadí patří.
  Budliky budliky, Betule a Vuvuzelka s růžkama jsou jedinečné a efef. Když jsem k nim srolovala, byla jsem paf! A ještě to kopejtko!! No paráda úžasná.

  Hlášení o Jiljí. Zdá se, že je to holka. Dá se to už poznat? Má tam dole dvě dírečky.Hladové je kútě jak malý čert. Sotva předložím na kraj domečku mističku, vyjede a vylíže až na dno. Ale neviděla jsem to pít. Neměla bych třeba nabídnout namočený piškotek (ale ten je sladký), nebo stříkačkou pár kapek za škraničku? Z domečku prakticky nevylézá, jen na záchůdek, který má vedle. poctivě zahrabe a tak ani nevím, jest-li něco nevylézá. To odčervení je naprosto nutné. Dnes zbaštilo lehce uvařené kuřecí s mrkvičkou. Chipsy dostaly totéž, jen v množství podstatně větším. Dostala jsem od nich rozkaz; prý mám nosit kůťátka každý den, když na uvítanou je taková bašta

  Je u nás „čedokově“. Obloha plná modři a sluníčka, na zemi hromady sněhu. Obouváme botičky a pali do přírody.

  1. Pitrýsku, ono je to mrně vyčerpané a musí nabrat sílu. Teď hlavně odčervit a aspoň tři týdny držet zavřené, aby si zvyklo, kde je doma. Můžeš jednou za týden přidat do papání žloutek a kdybys otevřela olejovky, tak mu jednu nech, je tam vitamin D. A taky jogurtek by na kostičky bodnul.
   Hodně radosti přeju! (sun)

  2. Tak holčička, vida. To víš, že se to dá poznat i u mrňátka… i když znám plno lidí, který „poznali “ pravdu až po letech: proč se asi kamarádky tříbarevka (a to je prosím tříbarevka!!) jmenuje Sam? 😉
   Když vaříš kuře, dej jí kousky i s vývarem, nasrká tak pár tekutin navíc. Do kapsiček a paštik můžeš přikápnout vodu. Granulky taky můžeš namočit. Šak i ten piškot namočenej se snese… na takový zákroky, jako stříkačkou pifnout pár kapek rovnou do tlamičky je snad ještě čas. Ty olejovky taky můžeš i se sosem.
   Že je schovaná v domečku je ouplně v normě, úďo, hlavně že baští a chodí do záchůdku. Bude to určitě moc chytrá holčička. (f)

   Já svoje kočky tenhle tejden nepoznávám, fakt. I svéhlavička Babetka, která se nechová, nepřede, v klíně nevydrží a tělesný kontakt máme, leda když meju nádobí nebo se ohejbám v koupelně a ona mne použije jako odrazový můstek do někam, se dnes chodí mazlit (myslím, že na ni znova leze mrouskací), tahá mne za podolek, trká kebulkou a chce muchlit a muchlit a muchlit a už asi třikrát vyskočila ke mně na stůl, aby se mi lépe muchlilo. Von mi snad holky někdo v úterý za mými zády něčím ozářil, či co. (inlove)

  3. Možná ji jen nevidíš pít, ale pije. Mí živočichové když jsem doma a mám možnost je pozorovat tak přes den toho moc nevypijí, zato večer a v noci hodně. Pravda je s těmi sosy s masíčkem, tím se jí dostane do tělíčka tekutiny dostatek. Zkus také pacholíčka smetanového, smetanový tavený sýr, může být i ochucený, Melda se přerazí pro šunkový. To je krása číst, jak si bydlí a sžívá se.

   1. Viď? Jednomu je hned líp po duši, a to ani palcem nehnul, jen chrlil rady – ale když se podivám z okna na ten stupňující se mráz a vidím holky obalený kolem topení nebo nasáčkovaný uprostřed postele, aby jim jó nikudy netáhlo ani na cípek ocásku, tak si říkám: to zachráněné kůtě ani netuší, jakou mělo kliku. A eště do jaký rodiny se dostalo! NO paráda!!

    Bětuška mne právě klovla pravým předním naostřeným ukazovákem do boku – „… vstaň z tý židle a poď muckat“ a za židlí kvílí Babulinka; musím jít. Nosit, chovat, konejšit, drbat. Dnes už docela napjatě čekám, až se holky vyholkujou a usnou, popravdě – co jsem přišla z města, jen chovám, chlácholím, odrbkávám. Podejte mi toho čéka, co tvrdil, že kočky prospí 16 až 20 hodin denně. Chňa!

  4. Pitrýskůůůů, včera jsem zapomněla gratulovat k černému drobečkovi Jiljí (h) Tak přeji, aby z holčičky vyrostla zdravá krasavice. A jseš si opravdu jistá, že máš holčičku? 🙂 Zkušené oko to pozná, ale je snadné se splést. Ony tam mají v takhle mladém věku „dirky“ obě pohlaví. Jen u holčičky jsou ty dirky dost blízko u sebe a chlapeček má mezi nimi větši mezeru (aby bylo místo pro tu spodní více narůst (mm) )

  5. Pitrýsku, tak Tě vítám mezi nás kočkopsí lidi (cat) (dog) . Včera jsem nebyla přítomna, tak kulím oči. Pevně věřím, že Ty z toho chůděte napřed vypipleš a potom vychováš hrdou kočku (clap) !

  6. Pitrýsku, první dny jsem Polárku neviděla pít, ale pila určitě- a pak už byla zvědavá a chodila zírat do psích misek. Dneska pijí s Borůvkou vodu z jedné misky a neřeší to ani jedna z nich. Jelikož kočičí konzervu mívám v lednici, zakápnu ji po kydnutí do misky horkou vodou, aby to nebylo tak studené- no a ta masová šťává je to první, co kočková z misky vymete. Tak to zkus taky.
   Dneska u nás mrzne tak, že je to an zlomení psa v zatáčce- kočka vystrčila nos ven, chvíli honila packou sněhovou kuličku, ale sotva se Borůvka vracela, zafičela domů s ní- mráz, že by psa ani kočku nevyhnal…

 25. Pitrýsku, co kůťátko??? tvé včerejší zpravodajství jsem četla se zatajených dechem a takovým přiblblým úsměvem :* doufám, že drobánek se už o kousíček osmělil …ta distribuce stejně ví co dělá, no 😛

 26. xerxová to se tak krásně čte! mně hrozně baví s tebou výletit, protože nevím, jestli bych v půlce takového výletu nevypustila duši, ale to vy ne, vy si poskočíte a hned pádíte jinam 🙂 8)

  a fotky jsou DELIKATESNÍ!!!!!!!!!!!!!!

  1. nevypustila bys duši – neboj. A kdyby se už tvým nohám nechtělo šlapat, tak bych tě zapřáhla za Kosatku a už bys utikala a utikala…

 27. Taky úplně OT – víte, jak se pozná PYTLIK? To si panička nacpe mobil do látkového pouzdra, aby se chuderka nenastydl, vyrazí na jarmark, koupí tu parenicu, tam kus čokolády, tajdle malej dárek, támhle jitrocelový sirup na kašel, všechno to hečmá na ten mobil a doma si přečte, že odeslala 21 prázdných esemesek bráchově přítelkyni, anžto ji má abecedně první. Eštěže je mám za korunu! Postrádám smajlík klepající si na čelo… (rofl)

  1. Taky jsem si jednou takhle naběhla. A stačila kapsa a u mobilu klíče. Od té doby si říkám mantru: Zamkni si ten mobil, zamknisitenmobil, (sun)

  1. VERAM, TO JE TAK SKLVĚLÝ NÁPADÍK, ŽE JSEM ZAČALA LITOVAT, PROTOŽE JSEM HO NEZNALA DŘÍVE, POKUDBYLO NAŠE MĚSTEČKO JEŠTĚ DOKONALE A CELÉ ZAVÁTÉ SNĚHEM A NIKDE PROHRNUTÝ SNÍH NEBY. VŮBEC BYCH VYNALOŽENÉ NJÁMAHY NELITOVALA A JEN BYCH Z ÚKRYTU POZOROVALA, CO TO S LIDMI DĚLÁ A PROHÝBALA BYCH SE VESELÝM ŘEHOTEM. MUSELA BYCH PATRNĚ BÝT DOST ÚPOTICHU, ABY MI NĚJAKÝ MÍSTNÍ A VELE ROZZUŘENÝ OBČAN NENABANČIL

 28. Úplně OT. Sam, to je ten kocouří klučík ze dvora, kterého měli sežrat dobrmani je u nás přesně týden. Je to fakt kouzelnej chlapeček, ale mám velký PROBLÉM !!! Sam má průjem. Není to zcela voda, konzistence spíše řídká.Chuť k jídlu by byla.Dostává koťecí kapsičky Whiskas, nebo Best (z DM drogerie). Velké kapsy téhle značky děsně oblibují ostatní tři kočenky a Samovi ty koťátkovské zjevně chutnají. . Má čerstvou vodu, kterou pije dobře, ale při průjmu se drobínek samozřejmě odvodňuje. Jednou denně dostává trochu mléka Gimpet od 0-3 měsíců ale včera už jsem raděj vynechala…bohužel bez odezvy. Taky nedokážu zcela zabránit,aby nejedl kočkám jejich sušeny – teď mají Friskies z tuňákem. Občas se k nim dostane a pár jich sežere – v tom je dost všetečnej, už je i úhledně vyzvrátil, samozřejmě nenatrávené. Na záchůdek šel hned po jídle. Zdá se mi bez nálady. Rozhodně nečertí jako obvykle. Chystám se k vet, ale možná bych měla ještě vyzkoušet nějakou stavěcí dietku, ale když je tak maličkej !!! Vy tu většinou víte jak na různé problémy, třeba poradíte…

  1. Budliky budliky – nemáš tam někde hypermarket s lékárnou? Kup Smectu, je to práškový prášek, bezpečný, snadno se vmíchá do jídla. Pusa byla na Smectě skoro dva měsíce, měla podobný průjem z antibiotik.

   1. Chudinka chlapeček jsem ještě chtěla připsat, ale omylem jsem odeslala… ale na veterinu musíte, možná je jen začervený. Držím palečky.

   1. to zkusím, napadlo mě to už, a pokud by to nechtěl asi by mohlo stačit i to jen trochu naředit tou „rejžovou“ vodou, že jo ? Štve mě to děsně. Tváří se smutně a to není nic pro mě… 🙁

     1. A jak dobře ví i Pitrýsek, nastrouhej do toho vaření rýže a kuřecího taky kousek mrkve. A udělej z toho řidší bleble. Kvůli tekutinám. (sun)

  2. Leny, což zkusit mírně povařenou hrstku vloček v mléce (můžeš i trochu přisladit, aby víc chutnalo). Je dobře, že Sam pije a to „nečertění“ může být unavou z toho průjmu. Možná vet bude potřeba. Držím palečky

 29. Budliky, budliky! (wave) Čertí putování je povedené a fotka Betynky v mlhách je úžasná. (y)
  Jak už někdo napsal pod Mikulášskou Stopětkou, čeští čerti jsou takoví lehce dobráčtí a lehce přitroublí a našinec nad nimi dokáže vyhrát, ať už lstí či dobrotou a poctivostí. Snad právě proto jsou stopy po čertech všude; skoro každý ve svém okolí najde něco, co je či bývalo čertovo. (nod)
  Zajímavý je ten náš vztah k čertům a náš vztah k autoritám a vrchnosti – mám pocit, že mají hodně společného. (nod)
  Přeju všem krásný den – nejlépe u kamen! (wasntme) (h)

  1. Ano, Vave, ti cesti certi jsou opravdu, no… CESKY. Fakt nevim, jak to jinak rict. Prilis jsem se tim nezabyvala, az jsme s Chetem prijeli do Ceska v r. 1990 na Vanoce a samozrejme v televizi sly pohadky. A v pohadkach byli tu a tam certi. Chet kouka na ty ruzky a pta se – to je devil (dabel)? (bat) Neee, Chete, to neni dabel, to je CERT. Ale jak to rict anglicky???? Chet mi chvili kontroval Faustem, ale pak sam dosel k zaveru, ze cesky cert neni biblicky, faustovky, proste je to takovej vychytralej pantata. Zrovna tak jsem si uzila, kdyz jsem jednou u mamy vytahla takovou peknou knizku – uz nevim, jak se jmenuje, ale bylo to o hejkalech, bludickach a jinych ukazech a meli jsme to, kdyz jsem byla decko. Krasne ilustrovane (Neprakta??) Tohle prekladat? To nejde.

   1. HANI W, VÍM, ŽE ZDEJŠÍ ČETI JSOU RARITA, ALE NEDOKÁZALA JSEM DOSTATEČNĚ VXSVĚTLIT SVÉ AMERICKÉ KAMARÁDCE A TAKY SVETOBĚŽNICI pATRICI, JAK JE TO MOŽNÉ, ŽE SWE U NÁS TOLIK MÍST A OBCÍ JMENUJE „PEKLOŮ STÁLE NEMOHKLA OPOCHHOPIT A NECHÁPE DODNES, ŽE LIDÉ BYDLÍ A JSOU VLASTNĚ DOMA A JSOU TAM RÁDI,, I KDYŽ SE JEJICJ DOMOV ZOVE VLASTNĚ PEKLO!! ZAJÍMALO BY MNE, JAK BY SES S TOUHLE OTÁZKOU PORVALA TY, KDYBY SE TĚ NA TENHLE PROBLÉM OPTAL TVŮJ CHET. MOŽNÁ, ŽE UŽ JSTE SI TOLIK ZVLÁŠTNÍCH VĚCÍ Z ČEŠTINY VYSVĚTLOVALI, TAKŽE UŽ JSI DOSLOVA LINGVISTICKÝ BOREC.

 30. Tak jsem vyjela ze dvora, kde bylo -13° do velkoobchodu pro žvížátka, nacházejícího se kousíček za Prahou ve směru na Mladou Boleslav. Mlha jak mlíko, nebylo snadné přejet hlavní tah, aby se někde neobjevilo nějaké nečekané auto se špatně rozsvícenými světly a tudíž téměř neviditelné a v těch polích, co stojí ty haly bylo -20°. Pořídila jsem, hlavně jsem tam jela pro Rollinos bonbónky s játry a droždím. Tím uplácím Melíška ráno, když odcházím do práce, aby se hnul ode dveří a pustil mne ven. Platí to na něj, má je moc rád. Takže jsem koupila tyčinky, kapsičky (byla akce!), sýrové pasty, konzervičky Gourmet (to taky baštěj oba málem i s miskou) a 4 poslední Rollinos. Jenže: jsem debil jsem debil jsem debil. Sáhla jsem vedle a koupila 4 Rollinos se sýrem. K těm ani nečuchne. Zrzínek ano, ten je taky rád baští, jako ty játrovo-drožďové (u něj mám totiž pocit, že má rád úplně všechno, hlavně když je toho hodně!). Takže mne výlet stál skoro patnáct stovek a to, kvůli čemu jsem ho vlastně podnikla, nakonec nemáme! Ach jo! A nastala doma akce VYBALOVÁNÍ s kocouří asistencí. Koupila jsem jim 2 nové hračky, ale oni si s hračkami moc nehrají, nevím proč?
  Pitrýsku, co kůtě? Jsem celá zvědavá, jak se adaptovalo doma a co čipsiny.

 31. Zdravíme od žabek, je krásný slunečný den, mrzne, až praští, prašanu včera připadlo dostatek. Sníh jsme naposled odhazovali včera večer, tak bude snad chvíli klid.

 32. Hezké ráno fšem (wave)
  Svítí sluníčko, rozhodli jsme se, že podnikneme výlet. Do přírody ne, tam bydlíme, ale do města!
  Xerxová, čertíky si musím nechat na večer. Už teď se těším (inlove)

 33. A taky Čertova zeď-tam jsme byli nedávno, když jsem potřebovala fotky do fotopřílohy a lovila jsem po okolí smírčí kříže. A zrovna tam jeden je-sice nemá ani správný věk ani tajemství, ale je to příjemná procházka.
  A když jsem byla lákána na Čertovu zeď poprvé, tak jsme ji nenašli. A přitom jsme ji hledali na úplně stejném místě, jako tentokrát 🙂 .

  1. Týno, to je škoda, mohla jsem vidět ty Tvoje krásný holky. Bydlíme totiž asi 10 km od Čertovy zdi za Č. Dubem. Víš, ale já bych mohla být jejich babča. O smírčích křížích, myslím hodně věděl Dr. Edel z muzea v Č.D. jenže on už není ale existují nějaké písemnosti. Ty už to asi nepotřebuješ ale jeden smírčí kříž je u Letařovic a další by se v okolí našly, musela bych trochu přemýšlet a podívat se do mých všelijakých písemností a knížek o Podještědí.

   1. Ale to my jezdíme a couráme i bez předem daného cíle-když je hezky, tak šup holky do auta a jedem na výlet. Tak se někdy můžem domluvit a spácháme výlet tvým směrem (nod) .
    A v muzeu mi řekli, že všecko věděl pan ředitel, písemnosti nejsou srovnaný a bude to řešit až nový ředitel. A navíc mají přece zavřeno, protože je mimosezóna. Takže jsem si ty dva kříže v Č.D. na zahradě jen vyfotila, zařadila podle chytré knihy a zas jela dál. Ale ono to ani v muzeu v Lípě nebylo lepší-tam nás sice velice ochotně ke křížžům pustli, ale nic nevěděli a ani popisy u nich neměli. Tak zas nastoupila chytrá kniha a internet.

  2. Čertova zeď ale už nejsou Jizerky… oni se ti čerti „nadřeli“ v každém kraji dost a dost
   No – ani jeden výlet bych s kočárkem nedoporučovala – ale protože vás znám, tak pro vás je to sjízdné 😉 Určitě líp, než Hvozd po červené… (rofl)

 34. Krásne sobotné ráno všetkým! Mrzne až praští.
  Ešte že nebývaš pod Tatrami, milá Xerxová, lebo by si si pri vašom spôsobe vychádzok určite privodila nejakú potvorinu. Na druhej strane – zas by sme turistili s Tebou v Tatrách tak ako v Jizerkách. A hľadali (devil) . Pekne sa to s vami šlape! (h).

  1. my jsme opatrní – v Jizerkách jsme oba vyrostli (nod) víme, co hory umí (wait) a pokoušíme je jen trošičku…

 35. Hele, že vy chcete, mocí mermo, zavést v Jizerkách, statut čertovkého psa, když už tam nemáte ty baskervillský vřesoviště? 🙂

  1. mlha na blatech by se našla … a strašlivé vytí by vítr do dálky nesl….
   http://www.drporkert.com/cesty/jizerky/cerhor_a_snezvez/pages/cerhor_a_snezvez_40_jpg.htm

   jen je blbý, že Beta vyje jen na některé sirény a na vysoký štěkot malých psů (ale jen některých a někdy). Ale zvuk je to impozantní. To Aronu rozvyla flétnička či harmonika prvním tónem – tam by efekt byl lepší. Jinak ryšeliniště jsou jediná místa, kde na Betu řvu a musím ji občas i přivázat. Při expedici Jizerky vletěla pod zábradlím z hatí přímo do Malé jizerské louky (bylo hodně sucho – o nic nešlo, jen o princip… ) , letos na podzim proběhla pod zábradlím na vyhlídce do Velké klečové louky. Šla do rašeliny po pupek a děsně si v ní lebedila… Já myslela, že ji přerazím… Rezervace, rosnatky, vzácní ptáci a Beta tam bere zábaly na své křivé nohy…

   1. Poněkud nechápu logiku ochranářů. Je pravda, že tetřev hlušec i tetřívek jsou u nás na vymření, ale je také pravda, že oba tyto druhy lze nejen uměle odchovávat, ale i ochočit jako domácí ptáky! Takže pokud by se k umělému odchovu a následnému vysazování takto ,,aklimatizovaných“ ptáků přikročilo, nebyla by koexistence s člověkem nadále problém a oba druhy by se podařilo nejen spolehlivě uchránit pro radost příštích generací, ale i pro možnost, i když velmi opatrného, lovu. Je všeobecně známo, že většina mizejících druhů se sice dá drastickou ochranou ,,zakonzervovat“ ale jen velmi těžko se dosáhne toho, aby se bez pomoci člověka mizející druh vrátil na původní stanoviště. Jenže jakýkoli pokus o aktivity tohoto druhu vede jen k tomu, že militantní ochránci přírody spustí okamžitě strašný řev (CITES zakazuje, nelze zajistit management a t. d.) Takže do naší přírody se vrací spontánně pouze problematické druhy, o které nikdo nestojí (vlci, medvědi), ale obnovit populaci jasoně červenookého v Českém krasu je neřešitelný problém.

 36. Nádherný počteníčko, jen mě napadlo dodělat Vuvu mezi ty žluté růžky, plochý uzel, aby to vypadalo jako mašle, byla by k sežrání (chuckle)

  1. Mašličku ?? :O Nepoznáš snad strrráááášlivýýýýho čerta (rofl) Berry s mašličkou (fubar) (rofl) (rofl) (ale slušelo by jí to (chuckle) )

 37. Hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Mrzne až praští, prašan je stále stejně hebounký a sypký, (*) (*) na nebi svítí… Vypadá to na další krásný den (nod) Nezapoměňte na větvičky do vázy – dneska se přeci chodí na barborky. Budliky budliky budou dělat čertíci až zítra. Ale naše dvě psí čertice (bat) to budou dělat i dnes (rofl)

  1. Milá Xerxová,děkuju za zajímavý výlet za čerty v Jizerkách (y) a za krásné fotky (rose1) . Docela mě překvapilo,že vidím Betku v prostředí,kde vypadá malinká 😉 . Ale s kolegyní čerticí je to senzační ]:) (devil) – jsou moc hezké (inlove) ,ale kdyby měly obě na mně dělat budliky ,asi bych rychle hledala záchranu u Mikuláše … (rofl)

 38. Milá Xerxová, máte kolem sebe opravdu nádhernou krajinu opředenou takovými krásnými pověrami (a vždycky doprovázenou úžasnými fotkam) A je krásné, že vždy jdete podle předem vytyčeného cíle – to je hned mnohem zajímavější – taková skoro bojovka, zda to opravdu najdete tam, kde to má být (a jestli obrázek v knížce odpovídá realitě, že 🙂 ). A když s vámi všude chodi takový obří čtyřnohý hlídač, rozhodně se žádných čertů bát nemusíte a dál si vesele procházkovat – to by se mi také moc líbilo, takováhle seskupení balvanů.

  A obě psí „budliky, budliky“ čertice jsou kouzelné. (h) (h)

  Přeji všem hezkého Mikuláše a čerta spíše nějakého hodného troubu, který sice dělá ty budlíky, budlíky, ale při tom zcela zapomněl, že by měl s řetězem řinčet.

  Ještě si s omluvou dovolím jedno O.T. Podnět mi dala Renata, když jsem si pročítala zpětné diskuze a ona se zmínila, že jí pokulhává inspirace na dárky. Tak tady je něco fofrového a pokud máte ostatní nutné potřeby doma – i levného ba zdarma. Třeba to bude zajímat i jiné. Já už mám tohle „svítící potpourri“ řadu let, takže to vlastně není nic nového a možná je to už dlouho u vás známé. Ale kdyby ne… Vždy sezóně ve stejné sklenici potpourri vyměňuji a dělala jsem to právě před příjezdem návětěvy na Thanksgiving do jejich koupelny. Je to velice snadné a exektní. Potřebujete nějakou sklenici s širokým hrdlem, potpourri podle vlastního výběru (nebo si sami namíchejte), sadu malých světýlek na stromeček. Já používám 20, ale klidně by stačilo i méně, já jich méně nemohu sehnat (letos jsem dala bílé, někdy dávám barevné – oboje je hezké). A navrch nějakou háčkovanou dečku, síťku nebo něco podobného. Pak už jen do sklenice sypete a zároveň rovnáte světýlka a nahoře zakryjete dečkou – hotovo. Já to tam rovnám dost hala bala, můžete se s tím aranžováním více pohrát, aby světla byla více zakrytá. Ta světýlka vydávají tak málo žáru, že se nemusíte bát, že potpourri chytne (tedy alespoň tady při našich 120V určitě ne). A ta vrchní dečka navíc větrá. Ale je pravda, že ta moje sklenice má silnější stěny, nevím, jestli bych to dala do nějakého tenkého skla.
  To, co jsem tam dala má „vánoční“ vůni, na jaře kupuji potpourri namíchané „jarně“ i s osvěžující vůní. Jednou jsem zkusila vyčichlé potpourri pokapat pár kapkami oleje – ale po rozsvícení i to mírné zahřání vůni tak zesílilo, že jsem to celé vyhodila. Pokud máte doma nějaké vyčichlé potpourri, možná by stačilo přisypat trochu skořice, nebo špetku perníkového koření (to jsem nezkoušela, ale jen mě to tak napadlo).

  http://marickac.rajce.idnes.cz/svitici_potpourri/

  1. Tak tohodle bych se docela bála…
   Jako elektrikář – pravidelně mám obnovovanou vyhlášku 50 🙂 a jednak zkušenost. I 20ti žárovičková světýlka koupená v obchodě, ne na tržišti, hřejí tak, že zdeformovala jehličí na umělém pidistromečku. Od té doby je pouštím přes stmívač.
   Řešení by samozřejmě bylo – koupit venkovní žárovičky (jsou na 24V a součástí balení je i napaječ – trafo do zásuvky). Ovšem nevím, jak hřejí. Ještě lépe je koupit ne žárovičky, ale LED diody, dělají se i „teplá bílá“ , venku snesou i déšť a sníh a neměly by hřát skoro vůbec.
   Jinak jsem světýlková velmi – v kočičí domácnosti se pravé svíčky moc nedají a tak mám všude alespoň všelijaká elektrická světýlka.

   1. Jajko, dobré varování, proto jsem napsala, že nevím, jak je to se světýlky u vás, když tam máte 220 a my jen 12O. Já jsem tu stejné svítidlo měla pár let i ve své koupelně a měla jsem ho tam puštěné klidně celý den (někdy i přes noc) a nikdy se vůbec nic nestalo, ani sklo sklenice nebylo teplé a to potpourri uvnitř jsou vlastně „hobliny“ (ale právě skrze tu dečky dovnitř mohl vzduch). Tyhle zdejší lapičky jsou 6V a pochybuji, že by se zde při přísných pravidlech prodávalo něco, co by mohlo způsobit požár. Na krabičce je napsáno „For indoor use only 120 V 60Hz AC. Muselo by se to nejprve vyzkoušet „pod dohledem“, třeba jen poskládat dohromady do nějaké otevřené mísy a „sledovat co bude“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN