VZPOMÍNKY STARÉHO ZBROJNOŠE: ZZC 2, Krkonoše 1961 (1)

Tentokrát se pokusím ze vzpomínek vydolovat naši zimní zápočtovou cestu druhého stupně obtížnosti. V osvědčeném složení „horských vlků“ co s těžkými ruksaky zdolávali velké vzdálenosti a příkré kopce, plánujeme pěšky a na lyžích zdolat za maximálně 12 dnů 220 km v zimním a obtížném horském terénu, a strávit minimálně 4 noci v terénu. Tato „zápočtovka“ se odehrála v zimě roku 1961 v Krkonoších, pod vedením Mirka Procházky. Zastupoval ho Jarek Ventruba.

Cesta byla pečlivě naplánována co do trasy, tak i jednotlivých dat. Dostala název: „Zápočtovka od boudy k boudě“. To proto, že každý den jsme na nějakou tu boudu v Krkonoších narazili. Tentokrát nebyla rozdělena na víkendy, ale šla se na „jeden zátah“ o pololetních prázdninách. Ďáblu se upsalo 7 účastníků, včetně vedoucího Mirka Procházky. Byli to tito: Miroslav Procházka, Jaroslav Jarek Ventruba, Jiří Yetti Švehla, Jan Jenis Kryštof, Jan Džonek Slavík, Petr Rampl a Josef Pepíček Láznička. Přihlášení se museli cesty zúčastnit, omlouvala pouze vlastní smrt.

Před touto náročnou cestou expedičního charakteru bylo nutno vše pečlivě naplánovat a zvlášť věnovat potřebnou pozornost naší výstroji a výzbroji, na které do značné míry závisel zdárný průběh a bezpečnost celé akce. Také společná výbava, jako náhradní lanka k vázání na lyže, nebo nářadíčko k opravě zlomené lyže či poškozeného ruksaku a podobně. Také vařiče co fungovaly co nejspolehlivěji a palivo, benzin a petrolej v nádobách co těsnily co nejlépe.

Podařilo se mě z této akce oskenovat pár starých černobílých fotek a ty budou na Rajčeti. Bude jich jen malá přehršle, počasí nám tradičně nepřálo a v dešti, fujavici a husté mlze se moc dobře nefotí.

Sraz všech účastníků byl odpoledne 27. ledna 1961 na hlavním nádraží v Brně, tedy na Roli. Naloďujeme se s óbrovskými ruksaky, bretlama, jak jsme tehdy říkali lyžím, a tyčkami do vlaku směr Vrchlabí. Už tradičně narvané vlaky nás nepřekvapují a v 17:45 vyjíždíme. Ve Vrchlabí jsme o půlnoci 28. ledna 1961, kde jdeme do čekárny na nádraží a do 4 hodin ráno pospáváme. Kdo si pamatuje „přívětivost“ těchto tehdejších zařízení jistě pochopí, jak dobře se nám spalo. Pak snídáme z vlastních zásob, abychom se v tuto krajně necivilizovanou hodinu vydali do mrazivého nočního Vrchlabí, spoře osvětlené veřejným osvětlením tehdejší doby.

Procházíme labyrintem ulic ještě za tmy, abychom se octli na polní cestě za městečkem. Tato se však ukáže jako špatná a tak na mírném svahu na poli, kde jsme se nyní nacházeli, jsme si krátili dlouhou chvíli bretlováním, jak jsme tehdy říkali lyžování, až jsme se konečně dočkali rozbřesku. Protože jsme měli zdravou chuť k jídlu, tak si dáváme další snídani z vlastních zásob, orientujeme se a pak už za světla vyrážíme po správné cestě směrem přes Žalý, na Benecko.

Opět, jako ve slovenských horách před rokem, vede naše trasa naprosto nelogicky s kopce do kopce s různými zacházkami, abychom splnili náročné parametry zimní zápočtové cesty druhého stupně obtížnosti. Takže z Benecka pro změnu do kopce na Rovinku, kde si ve sněhu na vařičích vaříme oběd, abychom pak zanedlouho absolvovali pekelný sjezd po ledovici s óbrovskými a těžkými cloumáky na zádech, do Špindlu.

Zde opět dostáváme hlad a tak si dáváme druhý oběd, abychom nabrali síly na strmý výstup na Pláň, odkud už celkem pohodově, skoro po vrstevnici jedeme na Klínovku. Cesta je to nádherná, mrzne, až praští, funí silný vítr a je mlha, že není vidět na deset metrů. K chatě dorážíme po pomalém a opatrném postupu k večeru. Okamžitě si u chaty stavíme svoje stany, abychom pak v chatě v suchu a teple z vlastních zásob povečeřeli. Po téměř probdělé minulé noci a náročném dnu jsme dost unavení a tak ve 20 hodin zalézáme do stanů, kde za hukotu vichru v teple našich spacáků slastně usínáme. Venku je -10°C ale nám je dobře a teplo.

Druhý den, 29. ledna 1961 vstáváme v 6 hodin ještě za tmy do jasného počasí. Hvězdy se třpytí na obloze jako diamanty a my si venku v třeskutém mrazu, vaříme snídani, abychom s prvními záblesky rodícího se dne, kolem sedmé hodiny, vyrazili, tentokrát bez zátěže na naši další cestu. Stany a velké ruksaky a krosny necháváme u chaty, kam se hodláme večer vrátit a bereme si sebou jen jídlo na den a potřebné oblečení, bretle a nějaké drobnosti pro případ nouze.

Za jasného klidného dne vyrážíme bez zátěže, celí nadržení, směrem na Výrovku. Tady nás ale vítá prudký vichr a hustá mlha. Tímto neřádem se probíjíme dál na Luční boudu, kam dorážíme poměrně brzo, bez zátěže se jede daleko rychleji. Po krátkém oddechu a občerstvení jedeme směr Obří bouda. Vichr se stává vážnou překážkou a hustá mlha nepomáhá. Náš postup se zpomaluje, a když dojíždíme k Obřímu dolu tak nás silný vichr donucuje ustoupit až na polské území.

Nyní už pouze pěšky, po zledovatělém povrchu, docházíme dosti vyčerpaní téměř k chatě, aby nás vichr odfoukl až za chatu polských pohraničníků. Situace se stává dosti vážnou, bez těžkých ruksaků s námi vítr dosti cvičí. Přicházejí nám na pomoc polští pohraničníci a spolu s nimi se plazíme skoro hodinu po zledovatělém povrchu za vichru a mlhy k Obří boudě. A to bylo jen 150 metrů! Chvíli zůstáváme na Obří boudě, kde se domlouváme s horskou službou a vysvětlujeme, že toho sebou moc nemáme, a naše věci že jsou u Klínovky.

A tak za tohoto počasí, kdy je zákaz vycházení, nás dva členové horské služby vyprovází na Luční boudu. Zde jsme si museli koupit jídlo, naše zásoby na den nám už došly, a za pomoci horské služby s vedením chaty usmlouvali nocleh zdarma v ordinaci první lékařské pomoci na zemi. Pro normální lidi nouzové ubytování pro nás nebývalý komfort. Sice bez spacáků a matraček, ale sucho, teplo a klid.

Další fotky najdete zde

Aktualizováno: 29.11.2010 — 15:01

24 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tak jsem s Vámi Jiří absolvovala zápočet, jsem virtuálně zmrzlá na kost, zažila jsem také leccos zimního na horách. Krásné vzpomínky . Děkuji za připomenutí těch dřevních lehce odděných lyžařských dávnověků. 🙂 (wave)

  1. No, mě ty teninké bundičky šokovaly. Já si už v šestnácti vydělala na první prošívanou nepromokavou bundu s kapucí v límci. (1963) Byla šedá, ale teplá. A nosila jsem do ní vlněný svetr s rolákem. V tom oblečení, jaké je vidět na fotkách, bych zahynula. Jj, dnes by to kvalifikovali jako dětskou práci. Já lozila po půdách malých chatek a dělala elektrorozvody. Byla to tenkrát „fuška“ pod vedením mistra výrobního výcviku a naučili jsme se tam víc, než na oficiální práci. A dokonce nás mistr neokradl.

   1. To jses ale sikulka – elektrorozvody. Ja mam k elektrice v dome zaporny vztah – nevidim ty rozvody a tak jsem z toho nervez. Ani Cheta do toho nenecham stourat.

 2. No Jiří, to je porce. Taky znám nepřívětivou tvář těchto hor. Ale tohle vaše putování bylo pro buldočí povahy. Ale čte se to skvěle. 🙂

 3. Georgi, neměla bych to říkat… ale pustě závidím. I mlhu a fujavici. A petrolejový drobky. Díky za další dobrodružnou výpravu! 🙂

 4. Georgi, úžasný vzpomínání! No jo, no, kolem Luční boudy to nebyla a není žádná sranda. Ale zase je to nádherný místo.

 5. Ráda čtu Vaše vzpomínání, a tohle obzvlášť. Dobře ta místa znám – z mládí, vyskytovala jsem se tam často s podobným vybavením, ale ne v takových podmínkách. To bych tam už nejspíš měla pomníček 🙂 .

 6. Milý pane Jiří, Luční bouda, bývalá Obří a většina míst, která se objevují ve vašem dnešní krásném vzpomínání, jsou moje „domácí loviště“, kam jsme jezdívali prakticky rok co rok. A potvrzuji, že na pláních mezi Luční a někdejší Obří boudou (Úpské rašeliniště) je po paměti lidské jedno z nějhorších krkonošských povětří vůbec. Já snad nepamatuji, že by nám tam svítilo slunce – možná jednou, na Výrovce jsme ho viděli… 🙂 Teď se s dětmi vrcholovým partiím Krkonoš radši vyhýbáme, sestup ve vánici z Černé hory do Janských lázní loni stačil…
  A jeden dotaz – já tedy nejsem jazykozpytec, ale z čeho povstal výraz „bretle“?

  1. terro-san, to máš těžký s tou brněnštinou. Brét nebo prét je prkno. Piglprét, nudlprét (žehlicí prkno, vál na těsto, neplést s válečkem!). Bretle jsou prkýnka (což se v Čechách říká taky), zdrobnělina od das Brett, die Bretteln (wienarisch, samozřejmě).

   1. Stejně to je hezký, Krkonoše jsou taky plný germanismů, ale uplně jinejch než to Brno. V pátek ve vlaku jsem koukala na nějaký moraváky (vezli si domácí slivovičku 🙂 ) jak povidali něco s místníma a strašně se divili, že se u nás jezdí na pérkýnkách 🙂
    Jinak děkuju za krásnej článek, když si jen představim, co ty hory uměj, když chtěj, tak mi jde dost mráz po zádech… Máte můj obdiv.

   2. Děkuji za osvětu, baty (wave) Já to mám těžké nejen s brněnštinou, ale hlavně s tou němčinou. Jakés-takés základy by tu byly, ale abych si odvozovala z a do brněnštiny… to fakt ne. Na to můj prací prášek nestačí…

 7. Milý Jiří! Začínám mít dojem, že začátkem šedesátých u nás existovalo pouze jedno roční období – a to třeskutá zima (chuckle) ! Byli jste krásně mladí.

 8. Tak teď už chápu, že Antarktida byla pro Tebe jen maličkostí, kampak se hrabe na tyhle horrory, které jst snášeli vesele a bujaře!
  (f) (f) (f)

 9. Milý Georgi, vy jste nemuseli číst Jacka Londona, vy jste si jeho příběhy dokázali užívat v praxi! (inlove) Jen ti vlci vám tam chyběli (chuckle) Ale jinak klobouk dolů, byli jste smečka úžasných zaťatých bláznů… Vůbec mě nepřekvapuje, že ses v životě uměl se vším poprat, tohle nebyly výpravy pro padavky… (nod)

 10. Už tretí raz po sebe 5 ! Teda Jiŕí, sa čudujem že pri vtedajšej „technike“ sa vám nič vážne nestalo! A obdivujem Vašu pamäť aj fotky. Myslím že ste mali všetci kus šťastia. (bug) (f) (f)

  1. Milá Maťa,

   Mojí dlouhodobé paměti co mě docela slouží pomáhají staré denníky. Zato nevím kam jsem právě odložil brýle a nebo pro co jsem to zrovan šel do garáže… Utěšuje mě, že moji vrstevníci jsou na tom podobně. Když má jeden 20 let tak je přece nesmrtelný, ne?

   1. Take jsem zasnul nad tou pameti a hned jsem si myslel, ze to musi byt dle deniku. Jinak – pane Svehla, rozcestnik jsem objevil nedavno nahodou a take casto nestiham ty uterni diskuse. Moc hezky pisete o Australii ! Ja jsem se odtamtud pred mesicem vratil. Poprve jsem tam byl uz v r. 1979, letos to bylo podruhe. Nejvice me v prirode zaujali ptaci. Nikde jinde jsem takovou rozmanitost ptaku nevidel. Casto me take budil jejich nadherny zpev. Mrzi me, ze jsem nesehnal CD. Musim si cely rozcestnik jeste projit. Psal jste nekdy o ptacich? … Jeste k tomu plahoceni po horach, neznal jste nahodou horolezce doktora (chirurga) Fialu z Brna? Hral hezky na housle a kdyz prijel s partou k nam do Cech na skaly, tak vzdy byvalo veselo. Zatim nashle… Hore |Zdar !

    1. A kdo by z naší generace neznal houslistu Fialu z HO Slávia Brno?? Strávili jsme mnohé společné večery. Hore zdar Yetti.

  2. S tím ,,nic nestalo“ bych tak nepospíchal. Ony tyhle hříchy mládí se projeví až o hodně později a pak to končí v lepším případě endoprotézami. 8-|

   1. Zatimco hrichy valeni na kanapi se projevi driv a misto endoprotez to byva nadvaha, cukrovka a … kvuli te nadvaze … endoprotezy.

    1. Sportem k trvalé invaliditě a vrcholovým zvlášť! Nikdy jsem to, čemu se říká aktivní sportovec nebyl a díky tomu mám dnes klouby bez problémů. Ono je všeho ,,vocamcaď pocamcaď“ a nejlepší je zlatá střední cesta, t. j. vyhýbat se jakýmkoli extrémům. Běhat denně kilometr po asfaltu je ve dvaceti sice super, ale v šedesáti zjistíte, že máte kyčelní klouby zničené.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN