105×148: Zimní čas

Mám ráda češtinu, je to kouzelná a hravá řeč. Napíšu-li „zimní čas“, může to znamenat zimní období, ale také informaci o tom, zda právě máme hodinky nařízené podle sluníčka nebo podle rozhodnutí kohosi úředního.

Zimní čas je vlastně čas přirozený, a to je obrovský paradox, protože právě kvůli přechodu na čas sluneční sluníčko vůbec nevidím. A nejenže nevidím sluníčko, kterého bývá v listopadu a prosinci pomálu, nevidím ani světlo, neboť je brzo tma a potmě není vidět vůbec nic. Ani světlo, ani černá Anka. Obojí na procházkách postrádám velmi citelně.

Zimní čas je nejpříjemnější hned na začátku, kdy nám zdánlivě každý den přidává hodinu spánku navíc, ačkoli ve skutečnosti nám přibude hodina jen jedna. A efekt se velmi brzo vytrácí prudkým zkrácením odpoledne. Nemám to ráda. Před pár lety jsem si na zimu neposouvala náramkové hodinky. Byl to můj způsob protestu proti tmě a zimě a současně důkaz mé neotřesitelné víry v návrat jara a světla; tehdy mi nevadilo, že budu muset vstávat o hodinu dřív, než vstává sluníčko, hlavně že si světla užiju dlouho do večera.

Zimní čas ale také znamená období, kdy čas je úplně jiný, než ten letní. Je pomalejší a houpavý a voňavý světlem svíček a vzpomínek, čajem s medem nebo se šťávou a starými fotografiemi. Perníčkovým kořením a vanilkou. Leštěnkou i mokrými psy. Vítaným zimním Slunovratem. A zejména tajemstvím Vánoc, které jsou zdánlivě ještě tak daleko, ačkoli stromeček budeme rozsvěcet za necelý měsíc.

Zimní čas… snažím se vymyslet ještě nějaké jeho další půvaby, ale moc mi to nejde. Nejsem zimní člověk, nutně potřebuji světlo a přiměřené teplo. Ale uznávám, že příroda si musí odpočinout a že některým lidem se zima líbí. A pak taky, kdyby nebylo zimy, nejspíš bych nevěděla, jakou cenu mají pro mě ostatní roční období. Stejně jako kdyby nebylo smutku, neuměli bychom si vychutnat radost, a kdybychom necítili někdy bolest, nedokázali bychom zažít pocit štěstí.

Světlo a tma, zima a teplo, radost a žal, dobro a zlo. To všechno patří k sobě a k nám lidem. Stejně jako čas vzpomínek, příběhů a zamyšlení, čas zimní.

Aktualizováno: 24.11.2010 — 22:46

232 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jééé a to jsi to hezky napsala. A já mám zimu ráda, i zimní čas, páč to za to stojí „spát o hodinu déle“.
  A vůbec zima má spoustu půvabů…jako když přijdeš zmrzlá domů a dáš si čajík, nebo do hospůdky a dáš si groga, nebo svařáček, stavět sněhuláčky, úplně mrňavý a nechávat je různě na rafinovanejch místech (což dělám už od dětství a stále mně to baví), nosit teplý ponožky, jíst polívčičky, čekat na vánoční světýlka a vůbec…ať žije sněhová kalamita a doufám, že zvířátka mají na zimu nasysleno 🙂

  A zrovna dneska máme úžasně zapadáno a já nemohla vytlačit kočár po naší připitomělé rampičce a nebýt Majora tak tam trčím doteď. Major je tinteligentnější psice než bych byla bývala kdy čekala….saňovej pes hadr! :-)))))

 2. Mne je tak luto,že som tam nebola,ale zase už som pobalená a za hodinu vyražam na nadraží smer Ba-letisko a milovany Pariž.

 3. Tak jsem taky už doma, bylo to fajn, Ajreen byla nádherná (psová od Jarky F), moc se mi to líbilo a Karolina řídí skvěle. A mimi od Kocourové se mnou nechtěla mluvit, béé. Ale byla už moc ospinkaná) Ale ta cesta do Brna – všude to stálo, kolony, no fuj. Zpátky jsme jely jako když hrom bije.

 4. Už jsem taky doma- popovídaly jsme o žvížatech, podrbaly a zasmály se- bylo to fajn 🙂 Ap mi radila pořídit druhého kavalíra- hned jsme v autě předestřela, ale zatím odezva nebyla až tak nadšená 🙂

  1. Jůůůů, YGA je první! (y) (inlove) A má moc pěkné fotky! (nod)
   Už jsem vypínala PC, bylo to o fousek. Je vidět, že sestava byla vysoce kvalitní a zábava tomu odpovídající. 🙂 (h)

  2. Ygo, warning: Jedna z těch noh Jarky Tě brzo kopne – jo, přesně tam 🙂 Bych myslela, že fotku mého mazlíka doážeš ve výstavním postoji!!!
   Ale samože – nech ji tam 🙂
   (Trošek lepčí fotky Ajrinky mám na ajrin.unas.cz )

 5. Nemám ráda zimu!!!! Nemám ráda zimu!!!! Jak už tu někdo zmínil MEDVĚD. Můj ideál. Na podzim, když začne bejt hnusně usnout. V lednu, když je ta krásná jiskřivá zima se probudit na procházku a pak až do jara |-) Medvěd je velice chytré zvíře (hug)

  Vave krásné zamyšlení. Mám ráda letní čas a teploučko a kytky a vůbec (f) (f)

 6. Úplně O.T., ale tady se najde vždycky někdo, kdo poradí zoufalcovi. Prosím poradu, bábinka vždycky říká-když su blbá, tak se zeptám-dokončuju tu práci do školy, zítra jdu svazovat a chybí mi čísla stránek. Já vím, že to umím, jenom teď prostě ne a ne a ne (fubar) a bojuju tady s tím už skoro 2 (slovy dvě) hodiny (headbang)
  Potřebuju začít číslování na str. 6 tak, aby prvních pět stran bylo bez čísla a ta šestá byla 6.
  A jak mi z toho už hrká, tak se k tomu prostě nedokážu dohrabat, furt mi to čísluje jinak, od 1, nebo pro jistotu od 6 na první stránce, nebo radši vůbec. A já mám největší chuť to vzít a hodit do dža nebo rozsekat na cimpr

  1. Jaký máš Word? Zkus „vzhled stránky“, záložka „rozložení“, tak se to snad dá nastavit.

   1. Nebo taky jde označit si konec oddílu (záložka „vložit“ – konec oddílu) a na každý z nich si určit, jestli bude mít čísla stránek uvedena nebo ne (většinou se to bere přes záhlaví/zápatí). Tohle platí po starší verzi Wordu. V té novější se jde přes záložku „vložení“. A jinak – univerzální klávesa F1 možná poradí?

  2. Já bych šla úplně obyčejně na „Vložit“ nahoře na liště a „čísla stránek“. Pouze titulní stránku si dej do jiného souboru a nebo nesmíš mít zaškrtnuto „Zobrazit číslo na první stránce“. Zlom vaz, ať už máš to studium úspěšně za sebou.Kdy státnicuješ? To musí být nějaký zimní termín.

    1. To je docela klika, že nemusíš čekat až zase za rok. Některé školy mají pouze jeden termín. To musí být docela na palici, když to jeden zrovna nestihne a musí čekat celý rok. Hlavně ať Sváťa zdatně roste (h) .

     1. Jak jsem pochopila, pokud je dost zájemců, je i zimní termín. Kolik je dost, to nevím. Od nás bude 9 lidí, z toho 3 opakujou. A to, že bude, jsem se dozvěděla v říjnu, tak jsem měla docela fofry, abych to stihla dopsat-odevzdávám v pondělí.
      a Sváťa roste, sedmikilová hranice překonána skoro před měsícem, natahuje se a tak

  3. týno, hlavně si udělej další verzi práce 8) a zkus na první stánku vložit vlož – konec – konec oddílu a na druhou to samé a další to samé a tak až do páté, a pak dej vložit čísla stránek – formát, začíti od a navol si od pátého oddílu.
   snad je to ono?

   1. myslím, že je to ten správný návod, taky si jej raději uložím :))))))

    držím moc palce na školu. Já s tím teď bojuji úplně hrozně… (puke)

 7. Se zimním časem mě dokáže smířit tak krásný den jako byl ten dnešní asi do tří odpoledne – ostrý vzduch, ale jasno, slunečno, modrá obloha, skvělá viditelnost. Spíš snesu zimu, pořádně nabalená, než celodenní šero. A odpolední psí procházky za šera nemám vůbec ráda – Denis je sice vidět skrze svoje bílé fleky a bílý ocas, jenže já mám chabý zrak a bujnou fantazii, a tak v každém pařezu či keři vidím sedícího psa, který se schválně nehýbe a čeká, až my dojdeme. (chuckle) Tak ještě vydržet ten necelý měsíc do slunovratu a pak už bude světlíčko zase přibývat!

 8. Ani ne moc OT – tip na dárek aneb něco a dlouhé zimní večery

  Dnes bylo v trafikách k dostání nebe, lépe řečeno České nebe za pouhých 129 Kč. Balení obsahuje dvě verze hry, jednou je Komenský Smoljak, jednou Svěrák, je tam i jako bonus hra Záskok. Vřele doporučuju!

  A pápá, jdu se koukat. 🙂

 9. Zimní cas je tady momentálne desne zimní. Sníh zase lezí jako vloni, a poslední dny ficelo ze severu a tma je tu ze vsech které znám tmou nejtmavejsí. Já byla vzdycky zmrzlé stvorení, ale ted snad tím jak kvuli bolestem z fibromyalgie mizerne spím a nebo tím zvýseným cukrem v krvi (pan doktor uz me prohlásil za diabetika) jsem jeste zmrzlejsí. Prsty zkroucené a zdurelé artrosou jsou tou zimou jeste ztuhlejsí a já sotva ze trefím tangenty na klávesnici. Jak vidíte uz mi pocítac bezí nebo co to vlastne pocítace delají. A „jääävlarrrr“ a „k-rrrrrva“ vsechno je jinak a já si omylem schovala „jazyky“ a nemohu ted prehazovat ze svédstiny na cestinu. A nemám Word 2007 jak jsem se mylne domnívala ze k Viste patrí a tak jsem zklamaná, protoze práve Word 2007 jsme na pocítacovém kursu probírali. A uz jsou vlastne Word 2010, clovek tomu fofru nestací, vsechno kolem jenom svistí a jeden preslapuje na míste s hubou otevrenou.
  Tindra dojecela a tak zase spustila Daisy, uz po ctvrté chudinka moje. Ona nejak prestala rust, je to takový drobecek hubený, páter ji pod kozískem trcí kdyz ji hladím. Tindra zesílila a zmohutnela a tak je ten rozdíl mezi nimi hodne patrný. Chodila jsem vzdycky ráda na procházky se psem, s Garykem nenacházím to pravé potesení. Vecne privázaný zacíná být nevlídný, pochopitelne. To jsem dobre vedela a tak moji psi meli vzdycky hodne volnosti. Po Garykove posledním úteku mu tu volnost dát nemohu. Kvuli jeho citlivému zazívání mu nemohu udelat ani radost nejakou dobrotou. To se pak nedá ani moc trénovat, ze by poslouchal jenom zadarmo? A on vám to, kluk usatá, opravdu delá. Poslouchá zadarmo, tedy pokud se zrovna neceho nevydesil.
  Zítra má Alena Lotová pohreb v 16:00 hodin. Vzpomnela sem si jak se jmenovala za svobodna. Milicková. Nevím jestli její bratr Libor bude moci z Moravy sem prijet. Je to tak, je zima a tma nejak ve vsem vsudy. 🙁 (u) (rose2)

  1. Velká kočko, přeji ať je brzy zase lépe. Je ale pravda, že zimu ve Švédsku bych nechtěla zažít – hlavně kvůli té tmě. Úplně mi na to stačí naše zeměpisná šířka. Ale hlavně drž se, ať ti kočičky dělají radost a pouvažuj, zda by Garyka po důkladném seznámení a několika společných vycházkách přece jen nemohl alespoň občas vzít na procházku nějaký student nebo studentka, kteří milují psy a pohyb. Mohli by ho vyvézt na nějaké bezpečné místo a tam nechat vylítat. Já vím, na dálku se mi to radí. Hlavně, ať všechny bolístky brzy přejdou a ať se cítíš zase dobře. Nové počítačové programy jsou často k vzteku, jeden si zvykne obsluhovat něco a v tu ránu mu strčí něco nového a musí se učit zase. Velký Bill se stará, aby nám nezakrněly mozkové buňky a aby naše peněženky byly lehčí a lehčí.

   1. Milá Apino, děkuji ti. Už tu „češtinu“ s lítajícími vlaštovkami nad písmenky mám zase k disposici. Ale neobjevila jsem ji úplně sama, zavolala jsem Dušinku, tedy syna Jindřicha aby mě pošťouchnul tím správným směrem. A když se ruka k ruce vine tak se dílo podaří. 😉 Sám nemá Vista tak bude rad méně než bývalo. To se mu myslím značně ulevilo. 🙂 😀 😀
    Jo on sice Bill na nás hodně vydělává ale taky se se svou ženou hodně věnuje dobročinnosti. Viděla jsem to v TV, myslím že to byl program „60minuts“. Vybudoval školy a já nevím co ještě.
    Pokud jde o Garyka tak jsem si koupila knížku o psím strachu a agresivitě, třeba to spolu zvládneme. Na experta nemáme, ti chtějí snad 1.500 SEK za hodinu. Hlavně abych zase mohla svižně chodit, ta bolest zad mě teď zaskočila a tři měsíce nepustila. A přitom mi to způsobil zase Garyk sám jak se mnou škubnul, trdlo jedno ušaté. Pan doktor se neozval, to znamená že mi sdělí výsledky krevních zkoušek a rentgenu až toho 9.prosince kdy jsem objednaná. Musím se přiznat že je mi chvílemi dost příšerně.
    Bylo Brnění a já tam nebyla ani v duchu, nějak mi ta celá akce ušla.
    Mějte se tam všichni krásně doma v teplíčku po příchodu z psích procházek, pijte čaj a meditujte. Přeneste se v myšlenkách někam na sluníčko do míst která milujete. (sun) (f) (rose1) (f) (rose1) (f) To nám pomůže přežít zimu zimici. A na jaře ji pak hodíme do potoka nebo do řeky, ať ji voda odnese pryč. Já ji hodím rovnou do moře.
    Všem třikrát pac a jednou pusu. (cat) (cat) (dog) (inlove)

    1. A jedno velké pohlazení přes bolavá záda a pac a pusu z Brna a dobrou noc na sever z Brna. A ať se ti něco princezního zdá, vždyť jsi jediná zvířetnická princezna z povolání , (h) (rose1)

 10. Hmmm. Se přiznám. Mám tohle období ráda. Včetně dlouhých večerů. Líbí se mi to zpomalení, doznívání aktivnějších období roku a zpracovávání zážitků. Teplé světlo svíček, usebrání. Mno, čvachtání v blátě s prasopsem už mi vyhovuje míň. A deprimuje mě temně šedý inverní dekl. Jó, PetroK, absolutní souhlas s vjědrem (wave) .

  Dík, Vaví (inlove) . Nutno spravedlivě uznat, že najít na zimním čase pozitýva jsi se poctivě snažila 🙂 .

 11. Tak jsem v zimním čase už hodinu doma z Brnění. Tvrdé jádro se sešlo už ve čtyři, aby Pražandy nepřijely do prázdné hospody. Byla tak nabitá, že první Pitrýsek s Ygou a Emteskou musely bránit vlastními těly velikánský stůl s dvěma neméně velkými lavicemi. V půl páté jsme měly zpoloviny obsazeno a telefonát od pražské výpravy, že třicet kilometrů před Brnem zádumčivě pozorují nekonečnou šňůru stopek na D1 a plíží se vpřed. Do pěti se sešla velesmečka včetně Kocourové s rozkošnou Stellinkou a o půl šesté konečně dorazila početná česká delegace. Tak teď tam sedí, jedí a pijou od nealko piva až po svařák a mají se mooc dobře. Na Karolinu čekalo plno dárků pro Hejnice, paní prodavačka si teda zabalí! Fotilo se fest a sešlo se několik moc šperků od Bláži na nejrůznějších krcích z Čech i Moravy. Konec hlásání. (call)

  1. Baty, dík za aktuální hlásání (inlove) . Hlavně, že JJM děvčata prostor statečně ubránila. A česká sekce v pořádku dorazila. Ještě jim, a vlastně všem, musíme držet palce na zpáteční cestu. Jéje, asi jste se s jednou účastnicí těsně minuly 🙁 .

     1. Škoda. Ále není fšem dnům konec (wave) .

      Chjo, bych si chtěla podrbat medvědí kožíšek…

  2. Batýsku (inlove) , dík za hlásání! Doufám, že si to tam děvčata užijí a že všechny dorazí v pořádku domů. (h)

    1. U mě je to více méně norma, už jsm si zvykla. Po večerech a víkendech dělám běžně. To jsme holt my, ti zhýčkaní státní úředníci, živení z daní chudinků poctivých podnikatelů.
     BTW: Nevyznáte se někdo v názvosloví potravinářských strojů? Vím, jak to vypadá, vím, jak to funguje, když to vidím englicky napsané, tak vím, o co jde, holt jen neznám ty správné české termity (ony si to holky z Luxu spletly, viděly v popise něco z mého oboru, ale nevšimly si, že to fakt není hygiena, ale strojařina; pomalu začínám být zoufalá). Jo a chcou to do zítřka do rána, hi hi.

 12. Muži jeli do parku se Sadie, Kris tu stále ještě bydlí a Sadie je fuk, že je svátek chce svojí dlouhou procházku. A Tereza šla vedle nechat se obdivovat dvěma kluky od Kris.

  Obloha je nádherně modrá a venku krásně teplo. Včera zde byl hodně vlhký vzduch, k tomu +27, takže jsme nakonec museli na chvíli zapnoutv domě klimatizaci, aby se ta vlhkost trochu vysušila. Zítra má ale začít pršet a přijít silné ochlazení (až k nule).

  Tady je i zimní období krásně prosluněné, těch šedých dnů bývá opravdu málo. Ale ráno tma ještě v půl šesté. Pokud si pamatuje, tak v evropských městech mi krátké dny nikdy příliš nevadily (ve velkých amerických jsem nikdy nežila) – to spíše na vesnicích to bývalo smutnější. Ve městech se brzy rozsvítí lampy, výlohy a okna vysokých budov -a celé město dostane takový romantický nádech. Ale na druhé straně, vždycky, když jsem zašla do nějaké té neosvětlené uličky – padal na mne strach. Když jsem jeden čas chodila do tanečního souboru, musela jsem chodit přes park. V zimě byla cesta tam i zpět za tmy a dodnes si pamatuji, jak mi vždycky bušilo srdce strachem a celou cestu jsem skoro běžela, abych už byla venku. Tady se ani v létě, ani v zimě nijak zvlášť dlouho nešeří. V obou obdobích je světlo a pak najednou mávnutím proutku je tma (tady teď v 5 odp.). A posun času také nemám vůbec ráda. Já normálně doma hodinky nenosím, beru si je pouze, když jede z domu. To pak automaticky sáhnu do misky, nasadím a hotovo. A už se mi 2x stalo, že jsem pak v obchodě koukla na hodinky a lekla se „safra, to už tu bloumám tak dlouho“ a juchala jsem domů – jen abych zjistila, že jsem se spletla o hodinu. Prostě mi to nestojí za to si je přesunovat na zimní čas.

  Jednu milou vzpomínku na zimní čas mám. Když jsme byly děti, maminka s námi skoro denně držela „černou hodinku“. V kolik hodin to bývalo v Praze už se nepamatuji, ale na chatě vždy před tím, než tatínek rozsvítil petrolejku nad stolem. S bratrem jsme si sedli těsně k mamince a povídali jsme si o všem možném, zpívali, nebo nám maminka povídala děj knihy, kterou četla, nebo filmu, který viděla, ale dětem byl nepřístupný (a ona ho pro nás popsala „přístupný“). Takhle jsem se prvně seznámila s dějem filmu „Beh Hur“.

 13. Ani já těch půvabů zimy moc neznám. Dostávám špatné tušení už koncem srpna, že s ani tentokrát z podzimu a zimy nevyvlíknu. 😛 Všichni, kteří mají rádi tmu a zimu jsou v mých očích velmi, ale velmi stateční mimozemšťané (sun) Já už jiná, než jarní s letní nebudu. Asi si vsadím a pojedu na jih. Já to tvrdím dlouho: Vlaštovka vůbec není blbej pták (chuckle)

 14. Moji milí!
  Vave zase nahodila nosné téma (y) – no, já dostala depku už koncem října,když foukal studený vítr a po sídlišti létaly mikrotenové pytlíky (wasntme) ,pak byla brzy tma (yawn) ,dneska se ráno nesl tmou zvuk škrabek odstraňujících námrazu z oken aut.Byl to signál,že na svou už tak rozložitou postavu musím nabalit víc oblečení a budu jak panáček Mišelin 🙁 a že toto bude trvat do jara;jen mi nezbývá než doufat,že zima nebude moc dlouhá.Ne,já ve svém věku a v městě nehledám žádné půvaby zimy |-) …

 15. Tak, jsem bokem k voknu. (y) A pak že něco nejde! (wait) (až šéf přijede od bratiov, tak ho asi klepne. (chuckle) )

  Děkuju vám všem za bezvadné komentáře. :* (h) 🙂

  1. Vave nádherná stopětka 🙂 Světlo a tma, začátek a konec… Hned je o čem přemýšlet, díky.

   A gratuluju ke skoro (sun) (vím že s okny na sever to nebude žádnej zázrak i s pootočením stolu) a držím palce ať je šéf trvanlivej (rofl)

  2. Chi, takže spíš drobná soukromá, ještě listopadová, revoluce… A důkaz, že geniální nápady bývají prosté (chuckle) .

   1. K čemu jinému je asi listopadový čas dobrý. Jedině k revoluci (clap) jak už tady jedna moudrá napsala. (h) Ale vzpomínám si na hejno projektantů, kteří se stěhovali hodně vysoko a vybrali si severní stranu domu. Když jsem se divila jejich volbě, tak mi bylo vysvětlěno, že není lepší, než rozptýlené nepřímé světlo. Na sluneční straně prý odcházejí na prkně oči. Ale to už je dávno. Tenkrát se ani nedávaly do oken žaluzie.

 16. Vave, jak já tě chápu. Každý rok v září konstatuji, že se mi opět nepodařilo zorganizovat pravidelnou půlroční stáž na Novém Zélandu. Ta pravidelnost je pravidelná jenom v tom, že se mi pravidelně nedaří takový pobyt (a k tomu každoroční) zopakovat. Holt tu mám nějaké povinnosti a tam asi také nemají dojem, že bych je zrovna vytrhla. Mě ani tak strašně nevadí ta zima, ale nedostatek světla mě ubíjí. Pro mou osobu si dovedu představit i to každoroční pendlování za světlem. Nejpozději v dubnu bych totiž na Novém Zélandu musela zdvihnout křídla a odletět zpět do našich krajů, případně i dále na sever – třeba do Norska. A v září opět na druhou polokouli.
  A ta hodina navíc? Ano jeden den nám vrátí hodinu, o kterou jsme přišli na jaře, ale za cenu velmi krátkého odpoledne a všeobjímající tmy

 17. OT
  Je mi líto, že nestačím vůbec číst (a zrovna dnes je oblíbená stopětka ;( ). Totiž od pondělka jsem na ATB a do práce chodím jenom na skok a doma se na PC dostanu až někdy večer a než dočtu, tak je půlnoc (včerjší písničkový článek mne opravdu mrzel).

  Tak já jenom píšu, že za chvilku vyrážím nach Banhof und Zuk ins Brünn (hergott – že ale válím němčinu) a moc moc se na všeckých těším. Papapá

 18. ……….snažím se vymyslet ještě nějaké jeho další půvaby………………

  půvab dloooooooooouhých zimních procházek po křupajícím sněhu (y) ,
  půůůůůůůůvab horkýho grogu,
  půvab slunečních paprsků v jiskřícím sněhu,
  půvab zimního povalování se,
  půvab zimních návštěv, které jsou – tak trochu odlišné od těch letních grilčovacích.

  a v neposlední řadě půvab tý radosti, když po delší době vykoukne sluničkooooooooo, páč ….. když ho dlouho nevidíme a ono pak začne vyčihovat – to je radosti na dvorku (y) (rofl)

  já zimu ráda, moooc ráda. Už netrpělivě vyhlížím, kdy začne padat sníh i tu u mě 😀

  1. (wait)
   1. často není, tedy nekřupe. A když je, není vidět.
   2. nepiju
   3. viz bod 1
   4. co to je a kdy se to provozuje?
   5. neumím posoudit, neb grilovací návštěvy nepěstuji
   6. to konečně beru! (nod) ale je to kapánek málo!
   A včíl, moje milá PetroK (inlove) , včíl vymýšlej další půvabové. (chuckle) (wave)

   1. Vave, pro Tebe mám jedinou radu. Zazimovat, osádlit se, vystlat brloh něčím měkoučkým a teploučkým. Usnout – teď někdy v sobotu, nebo neděli a probudit se v první půli dubna. Jinak fakt nevím… (rofl)

    1. Jo jo, už léta po vzoru Yezi tvrdím, že bych chtěla být medvěd – teď někdy si zalézt, spát, probudit se v dubnu – a ještě k tomu štíhlá, to by bylo něco! 😉
     Zimu fakt nemám ráda, ožívám až tak od 25 stupňů.

     1. Jééé, to já funguju nejlépe při teplotách +15 (zimní čas) až +25 (letní čas). Nooo, v zimě bych snesla v nejhorším i +10, v létě krátkodobě u vody +30, ale to jsou už opravdu extrémy. (nod)

   2. Vavísková, ty nechtěj slyšet, co říkala moje lidová babička o takovejch, co se jim jeden nazavděčí 😀 (rofl) (rofl)

    1. (blush) Já to tuším, co říkala babička. (chuckle) Jinak zazimování je bezvadný nápad, vždycky koncem října toužím být medveď (hug) . (chuckle) Ale kdo by krmil zvířátkové a venčil Anku, hmmm? 8-|

   3. Já jí trochu pomůžu:
    půvab neustále mokrého a zabláceného psa
    půvab neustále připraveného kýble s vodou a hadrem
    půvab psa čekajícího na procházku zatímco já nemohu dopnout boty a došněrovat bundu – či naopak
    půvab kočiček povalujících se celé dny doma
    ale i půvab toho, když je v devět hodin taková tma, že se nestydím jít do postele

   4. 1. často není, tedy nekřupe. A když je, není vidět. – páč má mimikry. A mimikry sou, když neni vidět. Řikali to v televízi 😀

    2. nepiju – chyba. Páč si ešče nepila ten můůj, ondynoj mi ho pochválila i jedna abstinentka (byl moc dobrej a s citronem (coffee) , podávaný uprostřed procházky v polích… dokonalý (y) 😀

    3. viz bod 1 – si na mě vzpomeneš, až budou metrový závěje jako loni ešče v březnu (rofl)

    4. co to je a kdy se to provozuje? – neuvěřitelně posilující činnost, nejlépe jí provozovati po tříhoďkové procházce v křupavým sněhu, v sobotu na pohodlné pohovce

    5. neumím posoudit, neb grilovací návštěvy nepěstuji – jako odborník mohu posoudit, je to nesrovnatelné 😀

    6. to konečně beru! (nod) ale je to kapánek málo!- 🙁 čék má bejt vděčnej i za to málo co dostane! .
    Tak! (rofl) (rofl) (rofl)

    musíš hledat pozitýýýýýva, to pořád říkám mojí mámě, hledej ty pozitýýýva (rofl)

    1. Pozytýýýva na zimě? Tož to si připadám jako ta mozková mrtvice v hlavě policajta. (chuckle)

     1. :D:D:D
      Nebuďte deprézisti! Zima je krásná věc. Nevomdlíváte vjědrem! Hele…. před zimou utečeš do tepla, se můžeš víc oblíknout, zahřát se. Když je vjědro – co člověk může? Nic, jen čekat až humře vjědrem 😀 Před vjědrem neutečeš (klimošku nebrat, to je humáč)

      1. Kd\ž je vedro, tak si lebedím, chladiti netředa. A když teploty přelezou strop, tak mám bazén, né? V zimě je zima, to leze do peněz jak topením, tak na vnitřní ohřev, nedá se chodit jen bosky v triku a kraťasech… Ne ne, zimu nebrat.

      2. Petro! Moje řeč vjědro je hrozný. Bazén nemám. Staromák se rozpálí a nikde ani kouska přátelskýho stromovýho stínu. Mám na sobě krapet víc vystýlky a tak horko fakt nemusím. Ani k moři kvůli vedru nejezdím. Jo takhle Madeira se stabilním 25 + a kytičkama…to jo… Mimochodem přátelé na Staromáku už to jede !!!! Smrk stojí, světla fungují, info pro Angličany – ukotvení vypadá stabilně. Napočítala jsem cca 22 stánků. Schválně v kolika z nich bude opravdu vánoční zbožíčko, co ? Přijímám sázky, já myslím, že víc jak 5 jich nebude… 8-|

       1. Leny – koneně někdo s rozumem!! Bazéna taky nemám, enem sprchu. A v práci?? Pod stůl se mi bazén taky nevende. Vjědro je za trest :D. Bez nadsázky v tu dobu nežiju, přežívám, páč furt omdlívám, nemám regulaci na tydlety tropický vjědra 😀

        Honzo, a co teda dělat, když už i kraťasy a tričko jsou moc? No? tak a tetkon radu nemáš . Nemáš, páč tu co bys chtěl napsat, to se nedá realizovat 😛

        1. Muhehe, Petro (inlove) , Ty jsi ale číslo! (y) (rofl)
         Mně Ti je ale zimě zima i v teplotě, při jaké je mi v létě akorát. Myslím tím třeba pokojovou teplotu. Nechci si pokoj přetápět kvůli spaní a nakonec sedím večer u PC nebo šití neuvěřitelně oblečená ve vrstvách …. a a a … nojo, na krku mám šálu. (blush) Já na zimě fakt nic moc půvabného nevidím. Jiskřivých dnů je málo, zato tmy a zimy hafo. 🙁

  2. … půvab sezení u kamen, do kterých rveš dřevo, jak se ti zachce, a ono to v nich praská a voní…
   … půvab hrnku s čajem na kraji těch kamen…
   … půvab pohledu na staršího psa, kterýmu navlíkáš svetr nahřátej na topení, a on se ven *těší*…
   … půvab z překvapení klouzačkou…
   … skvělá možnost nosit pod dlouhou sukní teplý pruhovaný podkolenky…
   … půvab padání do sněhu…

   — toho se dá vymyslet!

   1. ano ano!!

    ten půvab s tou klouzačkou jsem si štrejchla hnedka dneska cestou k dochtou. ‚Šla jsem po mostku, byl namrznutej, díky tomu jsem prvně v životě udělala provaz 😀 😀 😀

    1. Jo, jo, to se to trénuje!
     Další důvod, proč v zimě nosím dlouhý zavinovací sukně. Neprdaj na prd… ééé… TAM, když sebou člověk prd… ééé, práskne. 😛

 19. patřím taky k těm, co jim tma vadí, světlo mi výrazně schází a temný večer u v půl čtvrté odpoledne je příšerně depresivní 🙁 … no a když k tomu přičtu zimu (nikoli jako roční období, ale chlad), plískanice, břečka pršosníh co tu včera padal, zahrabala bych se do medvědího zimního spánku převelice ráda!

  jsem prostě teplomilná a tuhle snad ještě v říjnu to bylo a docela se ochladilo a foukal nepříjemný lezavý vítr a já se choulila, byť v mikině a bundě – zanaříkala jsem hlasitě: „Já už chci léééééto.“ … no, koukali na mne všichni dost zvláštně 😉

 20. Sova zdraví sovu! Světlomilná světlomilnou. (sun) A co se týče té leštěnky, vůně Diavy je pro mě vůní Vánoc, potažmo Předvánoc.

  1. Ano ano, milá Abyt (inlove) ! Červená Diava nikdy nešla nahradit žlutou Renovou, to je úplně jiná vůně. (shake)

   1. U nás občas voní Pronto 😀 ale s ohledem na kočkoury to moc nepřeháníme, ono jim to mate hlavy… tedy, odstraňuje pachové stopy, chci říct. Že jo, terro?

    1. Odstaňuje …. terrovy pachové stopy? :O (wasntme) (rofl) (rofl) (rofl)

     Jinak dnes používám nějaké mýdlové mytí nebo co to je – mrknu na to doma. Bezva věc.

     1. Ale Diava stále mezi námi! Uhájila post mezi všemy Pronty. Aspoň u nás na Žižkově stále žije v jedné drogerii. Stačí říct. 🙂

     2. 😀 Ne, kocouří pachové stopy. Takové ty z pachových žlázek na tvářích a na tlapkách, jejichž vůni my lidi vůbec nevnímáme, ale kočkouři se podle ní orientují – kudy ano, kudy ne, jestli ta označkovaná věc je bezpečná a tak. Terra právě o tomhle teď páchal další díl „Diplomňaucie“, tak jsem si trochu zaryla, no. On tu stejně není, má jakési jednání u klienta 🙂

      1. Jj, ve značkování těmito žlázkami je velmi svědomitá Mína. Ta má pečlivě označený zejména PC stůl a knihovny (cat) Mouryn to doma fláká, alébrž je tu Nr. 2, ale zase značkuje po klukovsku na zahradě a okolí. (cat)

      2. Jo, jo, však proto si mě kocour značkuje čumáčkem na čumáček tedy můj krásný nosánek. Pak se mi otře o celou tvář – pokaždé prskám chlupy a přesto jsem blažená. A já mu to kazím, protože si svůj čumáček pravidelně myju a pachové stopy stírám.

 21. Já nemám ráda ty zimní dny do Vánoc. I když Vánoce jako svátky ráda mám, je to doba těch nejkratších a nejtemnějších dnů v roce, bez slunce a bez světla (vždycky mě napadnou slova slavné písničky: „slunce se vynoří, hned však se k pohoří skloní“). A já se každoročně nemůžu dočkat, až se konečně vyloupne jiskřivý leden s bílým sněhem, mrazem a sluncem, byť zatím zimním, studeným, ale přesto jasným a zářivým, kdy je každý další den viditelně delší, než ten předchozí, a všechno nezadržitelně spěje k jaru, i když je zatím skoro v nedohlednu.
  Vím, že to tak mnohdy není, ale v mých představách to tak prostě je (chuckle) .

 22. Vave, ještě k tomu, že tma, zima a zamyšlení apod. k nám, lidem, patří. No jo, v našich zeměpisných šířkách-délkách ano. Ale radovat se z toho nemusím, žene?
  Vzpomněla jsem si na Betty McDonald – Vejce a já. Parafrázuji, že první léto se těšila na zimu, jak si jí užijí, a pak konstatovala, že vůbec neví, na co se to vlastně těšila. Musí se udělat všechno to, co v létě, akorát je to provázeno chladem vlhkem a tmou a trvá to déle.
  No tak to asi vidím taky.
  Čím jsem starší, tím méně mám zimu ráda. Všechno mi trvá dýl, boty koužou, auto klouže, kabáty, bundy, rukavice – to mně docela obtěžuje. (devil)
  Ale: mám ráda tenhle čas, kdy začíná mrznout.
  Krátí se tím doba, než bude ZASE BŘEZEN!! 🙂
  Každý den jsme blíž a blíž jaru. JUPÍ ]:)

    1. No vidíš co umíš aniž o tom víš! (clap) Kdybys to udělat chtěla, nepovedlo by se. (happy) (sun)

 23. VAVÍSKU! (wave)
  OSTATNÍ! (makeup)
  Já se stejně budu v tej naší galanterii zastavovat v sobotu – mám se Ti po tom svítidle na krček vážené Anky podívat? A přinést na mikulášské venčení?
  Totéž pro případné ostatné zájemce.
  Opakuji: páska na suchý zip, v tom světýlka, buď na psí krček nebo na rukáv venčiče.
  Svět vás ve tmě vidí.
  Naše čubizna, česká strakatá slečna Bony, má přes krk cca 40 – 42 cm a bo-ha-tě nám to stačí.

  1. Jé, to bych moc ráda! jsi moc hodná (f) , milá Zdeno (h) . Prosím, přines. Večer změřím Anku a napíšu Ti. (nod)

 24. OT PRO DEDE A HANU W.
  kopíruju z mailu:
  „Na té fotografii jsem skutečně já. Vůbec si na to hraní nevzpomínám. Kapela se jmenuje Charlie bridge Band a stále hraje – a to hlavně na Karlově mostě. Nyní hrají již v jiném obsazení. Já tam chodím jen občas. Na fotografii je ještě Jan Rybíz Nováček – klarinet, Jan Křtitel Novák – zpěv, na bendžistu si již nepamatuji a na saxofonistu také ne – ten již zemřel.
  Stříža“
  Takže děvčátka krásná, máte šanci je zase slyšet. (music)

 25. Vave, ale přece ten odporný náraz odpolední tmy na přelomu října a listopadu je právě způsoben tím, a já to řeknu, troufalým nápadem, nařizovat čas letní. Člověk v mírném pásmu je dávno uzpůsoben na pomalé přibývání na podzim tmy a na jaře světla. Když si vzpomenu, kdo byl v osmnáctém století první, kdo tyhle věci vymyslel, tak je jasné, že je to pokus lidské pýchy a voluntarismu, vědět líp než příroda, co je pro druhé lidi lepší a nařídit jim to a šmytec. A poté, co se z toho vytratil „úsporný“ podtext dvacátého století, je to pro dnešní dobu velevítaný další způsob sociálního inženýrování.

  1. Batýsku milá (inlove) , máš pravdu, jenže tma je tma, ať přijde nárazem nebo pozvolna. 8-| Vlastně při „normálním“ čase by se na mě tma plížila už dřív. (wasntme)

   1. Nojó, máte to těžký, slunkomilci. (inlove) To na nás sůvy jak se začne plížit šero, tak se natřepeme a ožijeme (party)

 26. U téhle stopětky jsi usnula, Vavísku? Já teda nee. Napsaná je hezky.
  Zimní čas nemám ráda, i když vím, že to zpomalení příroda potřebuje. Asi i já. Jsem zimomřivka a nemám ráda šero. V ty dny, kdy ani za poledne není dost světla, bych nejraději nevylezla z postele.
  Ale mám ráda dny, kdy sníh jiskří, slunce se snaží, aby mi namalovalo na xicht alespoň pihy. To pak courám závějí a nastavuju obličej sluníčku a Bára se potápí ve sněhu a život je krásnej.

 27. Jo a ty světétkující přívěšky na obojek?
  PCH!
  PCHÁ!! (puke) (puke)
  V té galanterce se taky koupí spousta vymyšleností na bundu – buď na přidělání-oddělání, nebo na našití. Já si na psí bundu koupila našívací pásky, přišila zepředu-zezadu a auto mně vidí.

 28. Brrr, zima. Nemám rád přelom podzim/zima. Mokro, zima hnus. Trochu raději mám klasickou zimu – sníh, mráz jen tolik, aby nebyla břečka a sluníčko. To tak max týden až dva a pak honem do jara. Já asi fakt byl v minulém životě odněkud ze středomoří. 8-|
  Krásný den všem, tady snad zatím slůní, kéž by to vydrželo.

 29. Vave – obojek NE! (ninja) (ninja) (toivo) (toivo) ]:) ]:)
  Je to drahé – mizerné – zkus koupit něco v galanterce – viz reakce na PéťuKol.
  Mám s tím vynikající zkušenost – levné, snadná manipulace, viditelnost 4x lepší!
  Já to – schválně – vezmu na naší čubiznu na Mikulášskou procházku, je to nádhera! Svítíme jak čtyři auta zezadu.
  A další výhoda: když to nechceš na psa, připne si to snadno každý chodec na nohavici či rukáv, k tomu je to určeno. Suchý zip je super, navíc je to vidět ve světle reflektorů, i když nepustíš blikačku.
  Baterka vydržela celou zimu, teď jsem kouplla novou za 23 korun – každý pejskař od nás už běží do naší venkovské galanterie.
  Možná v Praze bych zkusila nejen galanterku, ale též prodejnu pracovních oděvů, ne?

 30. Vave, moc krásné povídání o zimním čase… díky. A máš pravdu – komu zima nikdy nezalezla za nehty, nepozná ani, jak krásné je ohřát si ruce u krbu. Nebo jen nad svíčkou.
  Přjeme s celou smečkou krásný a klidný zimní čas – a štěstí zdraví taky všem Kateřinám, Kačenkám a Káčám, ať už s čerty nebo bez…

 31. Jen úplně pidi upřesnění – zimní čas není přirozený, a v podstatě se už dnes nepoužívá. Přirozený je ten středoevropský, který teď máme.
  Já nemám rád zimu. Zmar a mrazivá smrt.

  1. Jsem tu, neboť implementační konzultant nedorazil, jsa obětí informačního šumu. Naštěstí svého. (chuckle)

   1. Pardón, to mělo být mimo, ale nějak se Zvířetník kousl a pak mi spadl. Tady mělo být toto:

    To je krásné zmatení pojmů, milý Pů. (inlove) Pásmový (sluníčkový) čas se v létě posouvá o jednu hodinu vpřed a vzniká letní čas. Protiváhou je zimní čas, tedy čas sluníčkový. Pak ještě jeden čas (chuckle) (několik měsíců na přelomu roku 1946/1947) existoval „zimní čas“, kdy se hodiny naopak posouvaly o hodinu dozadu. Možná bychom ho mohli nazvat ultrazimní.

    Nerada vstávám a tak bych brala celoročně ráno čas zimní a večer letní. (wasntme) (vím, že to je blbost! ale líbilo by se mi to.) Vadí mi, že v zimě během týdne vůbec nevidím bílý den. A i když jsou hezké sluneční mrazivé dny, tak je prostě nevidím. Ale samozřejmě je i tak mám radši než listopadové blee – nejhorší je to vždycky tak do Mikuláše. Pak už je za chvíli Slunovrat a Vánoce a po nich je to se světlem čím dál lepší. 🙂

    1. V zimě jsou zřídka bílé dny. Jsou většinou tmavošedé. Nejvzácnější zimní dny jsou bělostříbrné. V létě jsou dny buď žluté nebo bílé. Noci jsou v zimě černé a v létě tmavě modré.

     1. Mejou, mejou … ale když já mám okno na sever, za ním je jako nejbližší objekt panelák, a ještě ke všemu sedím k oknu zády (doh) – svítím v práci celý den a doma o víkendu taky. ;(

      1. tak to já mám teď stažený žaluzie,protože bych kvůlivá sluníčku neviděla na pičítač…

      2. Svého času se mi pravidelně stávalo, že jsem v práci musel být v místnosti bez oken, jen s umělým osvětlením, což byla největší otrava.

       1. Znám velmi dobře, před lety v knihkupectví převážnš světlo umělé, míchané zářivky a žárovky, denní světlo sporé jen vzadu v šéfově kancelářičce, po dlouhodobém marodění a návratu do prac. procesu jen umělé světlo a klimatizace, vůbec nevíte, jak je venku, zda prší, je jasno, stmívá se – celý den se svítí – nebo zná někdo hyper- super-market s přímým denním světlem?
        No, na všechno se dá zvyknout, nebo skoro na všechno.
        Proč to nejde odeslat? :^)

       2. A víte co??? (wait) Já si votočím stůl, a bude! (y) (nod) (chuckle) (a celé to kvůli tomu přestěhuju a bašta!) (tmi) (whew) (blush)

 32. Právě jsme se s Kosatkou vrátily z delší procházky v lese. Lidičky – tady je překrásné ráno. Jasno, mrazivo, asi 5 cm čistého sněhu. Vstávající slůňo přebarvilo některé mráčky – na jasně modrém nebi je škála od sytě oranžových, přes růžové až po bílé. V lese sněžné ticho – příroda spí |-) ani moc ptáčků vidět nebylo (jak by mohlo, všichni jsou u nás na zahradě…)

  Prostě zimní čas (inlove)

 33. Omlouvám se Vave za OT.
  Pokud přemýšlíte, do čeho letos zabalit drobnější dárečky a chtěli byste přitom udělat dobrý skutek, nabízím na Fléru papírové krabičky, sáčky a obálky, na kterých se podílely ručky malých Trpajzlíčků. A protože Myší čas je vzácný, jsou k dostání zatím na „mém“ Fléru, než si Myška vytvoří ten svůj.
  http://www.fler.cz/modry-kvet
  Pěkný den (inlove)

  1. Připojuji se s přáním všeho nejlepšího pro všechny Kačenky, Kačky, Kateřinky, Kateřiny… (inlove)

  2. (f) Všem Kateřinám, Kačkám a také jednomu Kačerovi (inlove) všechno nejlepší ke svátku (h) (party) (rose1)

  3. Nááá túú svatú Katarinúú… a už je to jako včera. (rofl)
   Milé Kateřiny, Katušky, Katky, Kačky, Káči a Kačere, všechno nejvíc nejlepší a krásný svátek! (h) (rose1)

  4. Kačence (h) jsem posílala ráno sms, ale ještě jí tady předám kytičku.
   (f) (sun) (f) (sun) (f) (sun) (f) (sun) (f) (sun) (f) (sun) (f) (sun) (f)

  5. My taky vinšujeme všem Kačenkám,Katkám,Katuškám….
   Všechno nej, nej !!! (inlove) (rose1) (d) (y) (h) (handshake)

 34. Přetáčení hodinek nesnáším. Zimu ráda nemám, bílé svinstvo, co padá v u nás dole taky ne..ale smiřuje mne s ní období nádherné vůně pečených jablek v listovém těstě, dlaňová bábovka, grog, svařák a v neposlední řadě ledové květy,které mráz umí vykreslit na okna….Zima,kterou miluju,je Ladova zima..jeho nádherný obrázky, co si ve své fantazii oživuji a hned bych se k těm postavičkám přidala..no a pak je to moje láska největší – betlémy…a hlavně ten Třebechovický. (y) (rose1)

 35. Já to mám obráceně, nemám ráda letní čas. Je to tím, že jsem sova a mám zaměstnání, které mě nutí vstávat brzy. A ještě o hodinu dřív? O půl páté?!?! Tfuj. Trpím, dokud se čas nevrátí. Když byly děti malé, trhalo mi srdce je tahat z pelíšků. A večer naopak je do postele nutit, protože bylo ještě světlo.
  Takže já mám naopak jedny hodiny nastavené na SEČ a protestuji.
  Ona i ta hrozná tma je prostě najednou skok. Stejně jako když konečně vstáváme do světla a šup – následující den zase ta tma. Hnus velebnosti.
  Nikdy mi nikdo nevysvětlil, komu to prospívá??? 😀

  1. Dalmatin, tak to jsme na tom stejně. Letní čas nemusím, zima mi nevadí, jsem sova a MLP taky. Vstávání do šera nebo tmy je můj celoživotní úhlavní nepřítel. Střídání „letníh a zimního“ času na hodinkách je tak trochu proti přírodě a marná sláva, jsme taky jenom živočeniši, že. Ale jinak to moc neprožívám. Prostě zasakruju, posunu hodinky a jede se dál.

   Zimní čas jako čas sněhu, ledu, pečených jablek (a calvadosu), svíček, zkřehlých dlaní a umrzlých nosů mám ráda a moc. Miluju zimu na horách, ale protože jsem rodem, sídlem, a – marná sláva – i duchem člověk městský, musím každoročně překousnout spíš to bláto, slanou břečku, lezavé deště při teplotách kolem nuly… A to tedy opravdu ráda nemám. Asi jen třikrát v životě se mi povedlo jít o vánocích hrát na půlnoční zasněženou ulicí, kde pod nohama křupal čerstvý sníh. Všechny zvuky do něj zapadaly jako do peří, bylo ticho skoro slyšitelné, a mrzlo až praštělo…

  2. (chuckle) také jsem protestující proti letnímu času, no fujky, to vlastně vstávám o půl čtvrté, což je za normálního času o půl páté a kohouta nepřetočím a nepřetočím, příroda je silnější a pořád natahuje můj biorytmus, ale v období zimy jako zimního času mám ráda sluněčný den s mírným mrazíkem aby sníh křupal a noc tmavou. Ve své podstatě se celou zimu těším na nejkratší noc v roce (inlove)

  3. Hlásím se do klubu. Také nemám ráda letní čas, kvůli němu vlastně celoročně (tj. i v období letního slunovratu) ve všední dny vstávám dřív než (sun) , nikdy za světla.

   Navíc špatně snáším letní slunečné dny, vždycky se propadnu do hluboké deprese a na zdraví mi také nepřidávají.

 36. Sluníčko ti nepřivolám, ale Anku líp uvidíš se svítícím obojkem (čím větší je tma, tím líp je pes vidět). Mám Nite Dawg a na chatě uprostřed lesů nebo na letišti je super. Obojek musí být svítící, ne blikací (ten je protivný očím člověka i psa) a měl by svítit na co největší délce. Funguje i na dlouhosrsťákovi.
  A k tématu: nesnáším vstávání do tmy, je to naprosto proti přírodě, brrr… a při přechodu na letní čas mi ta hodina dlooouho chybí…

  1. Děkuju za radu, milá Petro (inlove) . Jen musím Anku kolem krku změřit. Jednou jsem jí koupila světýlko na kolo a přidělala na obojek, ale při běhu se jí pořád přepínalo na blikání nebo vypínalo, tak jsem ho přestala dávat.
   U nás venčí pár lidí se světýlky na kolo, hlavně když mají pejsky dva, tak jeden svítí červeně a druhý modře a vypadá to báječně. Takže jsem nejspíš měla tehdy smůlu na špatný výrobek. |-(

   1. NE – OBOJEK NE!
    Je to drahé, mrňavé – zajděte děvčata do galanterie a chtějte vědět, co Vám nabídnou pro chodce! Já jsem zvolila na suchý zip připínací pás na rukám – má to nejméně 8 bodových světýlek a je to ještě navíc v agresivně žlutozeleném pásku. Buď to bliká (nepříjemné) nebo to svítí. Výhodou je 1. cena, 2. snadné nandavání a sundavání a 3. plochá baterčička vydržela loňskou zimu, letos to svítilo mizerně ,tak jsem za 23 Kč v Datartu koupila novou a svítíme jak auto zezadu. Co auto, čtyři auta!
    Vidím, kde něco tropí neviditelný pes na černočerném poli! Vidím, jak čubizna vysvěcuje z křoví! Vidí nás auto, když jdeme po silnici!
    To vše za cenu čtvrtiny obojku, který se naší čubizně přetáčel na krku a svítil výrazně méně!
    Do galanterie, vzhůru!
    A vedlejší efekt: když lidé z blízkách paneláků vidí, jak po poli běhají červená světýlka, myslí si, že straší, chichi…

    1. Pokud obojek svítí po celé délce, může se přetáčet jak chce. Jediné co mi nesvítí je spona a baterka, které právě sklouznou pod krk a i tam zůstane dost toho svítícího, takže psa vidíš opravdu ze všech stran. A viditelnost klidně 300 m. Vyzkoušeno i na choďákovi, kamarádka jej používá na howavarty,…

   2. Světýlko na kolo jsem taky zkoušela, taky se vypínalo a klouzalo to pod krk kde to nebylo vidět. Stejně tak byl nahouby blikající přívěšek – zaprvé blikal a zadruhé byl věčně schovaný za psem a zas jsem nic neviděla.
    Když jsem tento obojek sháněla, překvapilo mě kolik jich má v nadpisu „svítící“ a když se začteš do popisu, zjistíš že umí jen blikat, takže na to fakt pozor. Nebo svítí jen někde nějaký kousek, apod.

 37. Zimní čas, opravdu zimní, se sněhem, jiskřivými dny a fialovými západy slunce můžu. Nemám ráda plískanice. Tajemná mlha mi tolik nevadí (pokud nemusímm jet autem), v lese tlumí zvuky a kreslí nové tvary.
  Ale plískanice, kdy vítr rve zbytky listů, a metá je po všech bez rozdílu, bičuje studeným deštěm a i v poledne člověk neví, zda se ještě nerozednilo, nebo se už stmívá, takový čas ráda nemám. Listopad a začátek prosince je neoblíbený. Na tmě a plískanicích není nic tajemného, je to jen protivné. Psy vodíme zabahněné a mokré, i odpoledne je skoro nevidíme (černý pes ve tmě – že?). Psi se trochu nudí, přece jen jsou procházky kratší a moc zábavy se neužije. Po Novém roce bývá lépe, ale letos bylo pošmourné počasí až do dubna. Slunce, i to studené a zubaté, k životu potřebuji

  1. Tak tohle musím podepsat, milá Evo – sedí všechno… i ti černí psi! Bohužel tady v Anglii máme ze všeho nejvíc ty protivné plískanice s deštěm a vichrem a teplotami kolem nuly, brr… a bahnem! Abych nezapomněla (tmi) Jinak chaos, jaký tu nastane ve chvíli, kdy nasněží, mě donutil shlížet na plískanice přece jen laskavějším okem – je hnusně, ale aspoň všechno funguje! (rofl)

  2. Tak s černými psy problém nemám, ti naši mají všichni na sobě aspoň trochu bílé, takže jsou viditelní. Ale zimní čas je pro mě velký problém – domů se dostávám za šera a za šera taky vyjíždíme ven s koníky. Oni problém nemají, neb ve tmě vidí, ovšem my lidi jsme na to trochu nedokonale vybavení (bat) Občas je to docela dobrodružné a člověk musí tomu tvorovi pod sebou dost věřit 🙂 Aktuálně ale řeším problém – černý kůň ve tmě je neviditelný i pro jezdce, který na něm sedí 😀 Asi zkusím světýlko mezi uši.

   1. „Asi zkusím světýlko mezi uši.“
    Abys jako věděl, na kterou stranu se to pohne? (rofl)

    1. Nedělej si srandu, přesně tak to je! Z koňského hřbetu člověk kouká přes koníkovy uši a opravdu podvědomě sleduje jejich pohyb, který naznačuje pohyb celého koně. No a když uši nevidím a navíc je tma, co vidím? No nic, to je jasný 😀

     1. Já to napsal blbě, myslel jsem jako abys věděla, na které straně je hlava. (chuckle) Jinak pro někoho, kdo jezdil potmě na kole, je jasné, že musíš vidět… nic.

      1. muhehe! Chudáci náhodní kolemjdoucí, až uvidí vznášet se nad cestou světýlko, aby je nekleplo. (chuckle)

   2. NEMOHU použít světýlko na obojek, na uši, na nic. Ája je maniak, lovící světýlka. Sežrala by Ginny i sebe. Ve snaze ulovit to světýlko by se umlátila. Je to cvok a gambler!
    Jediné, co jde jsou reflexní objky. Nic moc, ale aspoň jakási šmouha je vidět.

 38. Milá Vave, díky za zimní zamyšlení. Moc hezky jsi to napsala. (inlove) (hug)
  Teď hupsám do auta a jedu pro dekorace, dneska kutíme adventní výstavu na sobotu a neděli. Až budu tvořit budu si dál nad Tvým zimním zamyšlením meditovat . Ještě zvažuji Brno ale nevím jestli mne naši pustí. 🙂 (wave)

 39. Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví (Kačer, Kačka, Katarína…), přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Je jasno, mrazivo, sníh krásně křupe pod tlapkama. Pravé zimní ráno.

  Jsem tvor neletní – mám ráda jasné jarní a podzimní dny plné (sun) , ale vůbec mi nevadí šero, mlha, déšť, vítr, plýskanice… (rain) Mám ráda zimu se spoustou sněhu (i když ho musím házet a házet a házet) . Když je letní parno – funguju jen ráno, pozdě večer a nebo u moře…

  Přesun mezi letním a tím normálním zimním časem mi nevadí. Sice nechápu, proč se to nezruší, ale žádné potíže nemám a zvyknu si rychle. Prostě se vstává před šestou (rofl)

 40. Zimní čas je jiný. Tak, jako během roku nemám v oblibě voňavé svíčky, si v zimě kupuju ty s vůní skořice, vánočního cukroví a svařeného vína- prostě to k tomu nějak patří. Sotva se začne počasí tvářit jarně, čas voňavých svíček je pryč.
  Nejsem zimní člověk, nelyžuji a ta neustálá tma mi vadí. Ale plamínek svíčky k té mé zimě neodmyslitelně patří.

  1. Svíčky mi hoří na hodně místech – velké hladké, ne moc zdobené (většinou vůbec). Ale voňavé svíčky (tyčky, olejíčky… ) mi domů nemůžou. Jejich vůně mně vadí – je mi z toho blbě…

   1. Milá Xerxová, taky si z bytu nedělám svatyni, kde by se mísila vůně vonných tyčinek s vůní voskovic a umělých „příchutí“…. úplně mi stačí pečený jablko a svařáček a pár větviček ve váze… (angel) a něžné plamínky svíček z medových plástviček….

    1. Já teda nemůžu vonné tyčinky, na mě je to moc intenzivní- jen ty svíčky a to ještě ne všechny….

     1. V práci máme lehce máklou vrátnou, která čas od času brzy ráno zapálí vonnou tyčinku v recepci – tedy ve vestibulu. Smrdí pak celej barák skoro do oběda. Tím pracovním dnem se obvykle prokýchám. A můžu to tý babě meldovat horem dolem, stejně to tu zase celý zasmradí….. (fubar) )

      1. To temhle panim nikdy.
       Dneska jsme byli s kolegou na veceri. V pizerce pusto prazdno, jen u jednoho stolu v rohu sedime, pijeme caj a cekame na jidlo. A vleze tam baba, kdesi vyhrabe popelnik a zacne se sackovat s pripravenu krabickou cigaret k vedlejsimu stolu. V prazdne restauraci. Tak jsem se ji zeptal jestli by si nemohla sednou dal, kdyz hodla kourit. I prohlasila pani, ze nemame chodit tam kde se kouri a s dalsim hudranim se uracila odsunout o stul dal.
       Kvuli tomuhle typu lidi doufam, ze u nas konecne zakazou kourit v restauracich.

     2. No jo, když ony ty vonné tyčinky jsou původně určené k pálení v obrovských prostorách paláců, hinduistických chrámů, nebo dokonce do plenéru! Mám kamarádku, která jako malá dost dlouho žila s rodiči v Íránu, když to ještě bylo bezpečné. Tyhle tyčinky doma měli v době, kdy to tady ještě nikdo neznal – a v rodinném domě té tyčky nikdy nenechali uhořet víc než asi centimetr. Pak ta vůně tak nějak klesla od stropu k zemi a dovedla být i příjemná. Když se to přehnalo (to se ví, že jsme si to taky vyzkoušely!) byl to děsný puch. A nešel vyvětrat. A její tatínek pak lál, že si zapomněl šafránové roucho a jestli jsme se daly na hinduismus…
      Mimochodem, většina těch dnešních vonných udělátek se s nimi kvalitou nedá bohužel srovnat… Ale i kdyby dala – nám stačí svíčky…

 41. Omlouvám se předem, že přes den nebudu moct reagovat na vaše komentáře, volně k PC se dostanu až navečer.
  Přeju všem krásný den! (h)

 42. OT pro Bedu: Aktivace hadopasího účtu

  Můžete mi prosím říci, kdy bude aktivován můj účet na Hadopasech? Zaregistrovala jsem se včera (středa) zhruba v 17:45; teď je tu čtvrtek okolo 15:45 a pořád nic. Děkuji předem za odpověď.

 43. OT PRO DEDE: tak ta fotka dixielandu z prosince 1990 na Staromaku je tady.

  http://hanaw.rajce.idnes.cz/zase_doma/#dixie_band_starom

  Kdyz si predstavis, ze jdes na Staromak ze Zelezny, tak byli na te strane smerem k Celetny – nejak kolem toho domu s s Alsovejma (?) malbama.A byvavali tam casto, ale v te dobe nemeli kazetu na prodej – jinak by ji Chet urco koupil. Za par let pak hravavala jina dixieland kapela, ale spis jako u te zahradky U Prince(?) – kazdopadne od Zelezny smerem k Malemu Rynecku. A ti kazetu meli a tu jsem koupila a mela jsem ji v aute dost dlouho, protoze cadillac nema CD prehravac. Ae v nejakem zachvatu poradnosti jsem ji docela nedavno nekam odklidila. Ale ta prvni kapela se mi libila vic a byli to strasni srandisti – a tak to mozna byla ta. Po kazete se kouknu, ale neslibuju.

  1. Pardon, omlouvam se, mela se ukazat jen ta fotka kapely, ale ukaze to cele album. Kapela je 7. fotka v poradi a po blizsim prozkoumani hrali pred hospodou U Binderu.

   1. Hani (inlove) , ten basák vypadá jako Stříža zamlada! :O On je to skvělý hráč, který nahrával s kdekým (Olmerka, Pilarka atd.), ale miluje pouliční a různá jiná kontaktní hraní. Pošlu fotku klukům, určitě budou vědět, kdo to je. (nod)
    A užij si krásně Díkuvzdání! (h)

    1. Znovu koukám – to určitě JE Stříža! (nod) Jednak podoba, jednak on kdsi o tom hraní něco vyprávěl, ale to už je pár let, nepamatuju si podrobnosti. Ale U Bindrů, to mi utkvělo. (nod)

  2. Moc děkuju, milá Hanko – Vave, aspoň za naději, že zjistím, kdo to byl… ta hudba pro mě dost znamenala. Bába leze do bezu, já tam za ní polezu… písničky byly skvělé, plné vtipu a skvělé muziky 🙂

  3. ještě něco – tu kazetu jsem koupila před odletem na Taiwan – tedy někdy v létě roku 1992… kdyby to pomohlo 🙂

 44. Mila Vave, to je opravdu pohlazeni na dusi. (h) A vlastne mi to sedi do dnesni vecerni nalady, neb se citim svatecne.

  Zitra je Den Dikuvzdani, coz je opravdu krasny svatek – casto se vic rodiny sejde na Dikuvzdani nez na Vanoce. Vzdy posledni ctvrtek v listopadu. V troube mi voni pekne aromaticka sunka, pak jeste nadivku – spis ale neco bokem – cerna divoka ryze s jasminovou ryzi a hruskama a brusinkama a neco oprazene veky nejak smichane dohromady a zapecene (jeste to v hlave doladuju). A Chet bali darky sestram a tchyni k narozeninam a detem a tchyni darky na vanoce. Vezmeme to letos jednim vrzem, protoze na operaci jdu 16. prosince a vanocni presun do Chetovo rodnych bazin je tudiz mimo. Pojedeme zitra rano jak panstvo – kazdy jednim autem, Chet zustane do soboty, aby si uzil rodiny, ale ja se vracim odpoledne do Columbie, protoze musim dat do poradku nejake papiry, zabalit k poslani darky do Cech a jine takove zalezitosti.

  1. Milá Hano W , přeji Tobě i Chetovi krásný den Díkuvzdání. Krásně si to užijte , pro mně jste to Vy co dopluli do Států a museli zorat pole neoraná ať už jazyk či práci a další uplatnění.
   Všem těmto Amazonkám patří vzdát dík. (h) (rose1) (clap) (wave) (inlove) (hug)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN