BTW: Jen si tak zazpívat

Je to asi tři dny, co mi přišel mailem odkaz na video s malou Jackie Evancho, jedenáctiletou holčičkou, která zpívá operní árie naprosto neuvěřitelným způsobem. Je to překrásné a místy strašidelné, jak dospěle dokonalý hlas to děvče má – a je skvěle vedená, samozřejmě. No a jak jsem to tak slyšela, tak jsem se doma rozezpívala taky.

Nemusím tu myslím zdůrazňovat, že kvalit malé zpěvačky jsem nedosahovala ani náhodou. Já jsem totiž spíš zpěvák koupelnový – za šumění vody ve sprše se můj hlas nese docela pěkně 🙂 A tak jsem chodila domem, vytahovala prádlo z pračky a třídila, co půjde na sušák a co do sušičky a pěla. Letmo mě napadlo, jestli nevyplaším rybáře od vedle, oni jsou spíš zvyklí na ryby a ty většinou mlčí, že jo. Ale pak jsem si řekla, však oni něco vydrží a s nadšením si zazpívala přídavek.

Kazane, proboha pojď sem! Paničce se něco stalo!!!

Berry, neplaš. Jen zpívám, no!

To je zpěv? Něco takového jsem ještě nikdy neslyšela! A že trubice umí vřískat jak na lesy…

Eh, není moc zdvořilé mě srovnávat s husou, byť by byla kanadská! A já nevřískám, já zpívám!

A proč to děláš? Bolí tě něco?

Nebolí! Mám prostě radost a chce se mi ji dát najevo. Tak zpívám!

Aha! Jako Kazan, když přijde domů páneček. Moc hezky vyje, viď? A budeš taky nosit plyšáky, jako já?

A proč bych měla nosit plyšáky, prosím tě?

No když máš tu radost, ne?

Uvědomila jsem si, že mě vlastně Berry ještě zpívat neslyšela a to ji máme doma od začátku června a za měsíc jsou Vánoce! Proč vlastně nezpívám častěji, když zpívám ráda? Mám tak málokdy radost a dobrou náladu? Jsem moc často mezi lidmi, takže je nemohu tyranizovat poslechem svého nadšeného leč neškoleného hlasu? No… ani jedno neplatí. Že by to bylo tím, že mě to prostě nenapadne?

Potom jsem si uvědomila, že můj pěvecký výkon nepoškozuje jen ono, řekněme neškolení, ale také to, že mi až příliš často mizí slova a já potom vytvářím takové skvosty, jako „Na tý louce zelenýý, pásli se tam jeleníí, přišel k nim lalalá, jak že to sakra bylo?“ Prostě jsem zapomněla zpívací písničky!

Přemýšlela jsem o tom. Jistě, na děravou paměť toho můžu svést hodně, ale co si pamatuju, tak moje babička i prababička zpívaly s Pepíčkem Zímů, až se třásla okna v kuchyni a vybuchoval papiňák. A do vysokého věku! Tedy babiček, ne papiňáku. Ony slova nezapomínaly! Tedy aspoň ne v takové míře, jako já. Proč? No protože zpívací písničky byly pořád někde okolo.

Probrala jsem si kriticky, co poslouchám já. Nejčastěji odrhovačky na londýnském rádiu Magic, kterým vévodí již těžko snesitelný Michael Bubble. Ty prostě zpívací nejsou. Hudbu ze svého iPodu. Hm. Tam se dá zpívat jenom s Greenhorny a tím to asi hasne. Momentálně tam mám většinou míchanici klasického rocku a heavy metalu, což se dobře poslouchá, ale zpívat se k tomu dá jenom v autě, a to v něm ještě musím být sama. Moje oblíbené mariánské a gregoriánské chorály taky moc nepomohou (ne, že bych se nesnažila 🙂 ) Nakonec mi zbudou jen ty koledy! Kam se mi vlastně ztratily písničky?

Já je paničce najdu! Já jsem veliká a strašně šikovná! Podívej, jakej mám skvělej nos!

Ty jsi akorát moula chlupatá. Copak myslíš, že panička ztratila písničky na zahradě nebo je založila za křeslem?

A proč ne? Každou chvíli něco hledá! A ty sám jsi říkal, že my máme mnohem lepší nos než ona.

Nejen nos, má milá. Vidělas, jak se včera v noci málem přerazila na prázdné louce. Ale ty písničky ztratila z hlavy, víš?

Páni! Jak se jí to mohlo stát?

Nedávala si na ně pozor, vůbec si jich nehleděla, nezpívala a bylo to.

Třeba bys mohl častěji výt a ona se potom přidá!

 

Hm. Asi se dám na vytí, to nemá slova 🙂 A co vy? Máte svoje písničky nebo se vám taky někde ztratily?

Aktualizováno: 23.11.2010 — 23:37

273 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Pro aidu: kdybys sis nevsimla u diskuse o Leningradskych kovboju – tez jsem fanda. Co mne se tyce, tak je to nejlepsi Yellow Submarine, co jsem v zivote slysela – tak krasne absurdni, ze Lennon se musi nad tim potesene usmivat – to by si nevymyslil. (y)

    1. A zbytek odpovědi tady:
     P.S. V sobotu jdeme na tradiční vodácký maškarní ples. Nic lepšího nás nenapadlo, než jít za vodáky. MLP má takové ty klasické pruhované pánské plavky, já ruské námořnické tričko plus bílé tříčtvrťáky – a oba apartní plavčíkovské čepičky, MLP bude vypadat asi takhle: http://www.boatpark.cz/namornicke-pruhovane-plavky-plazovy-komplet-velikosti-s-xxl-z905/. Vzpomněla jsem si na to právě při sledování toho klipu, že jsme si asi měli pořídit ty čepice jiné, ty jak je mají v tom klipu.

       1. Já je znám, jeden z krasoplvaců dělá v takové malé utajené (a o to lepší) vinotéce blízko Florence, kam chodívám, když jsem v Práglu a zbyde mi trochu času do odjezdu autobusu. Už jsem tam dlouho nebyla, ani v Práglu.

          1. No, když se před pár lety dohadovalo, že tu budeme mít bazén, vsadili jsme se s místostarostou, že pokud ano, z rady MČ a přátel se složí tým a dcéra je bude trénovat (a poplavou právě v těchhle plavkách). Nějak to pak nevyšlo (bazén ale stojí).

 2. To já, když zapěju, tak Korinka s řevem letí ke dveřím hlídat, neb se patrně domnívá, že jsme v ohrožení (chuckle) .Jinak dnes holčička moje milovaná, strakatá (nerozená 12. dubna) poprvé v životě uviděla sníh. V poledne, když měla jít s mou maminkou na procházku, tvrdě odmítla na tu divnou věc stoupnout a zcela vyjímečně byla dnes vláčena (jindy táhne jak ďábel). Za odpoledne jí ovšem otrnulo a večer už jsme byly na jedné delší procházce a 2x na zahradě. Teď už zas stojí vedle mě, kvílí a šťouchá do mně – ta bílá věc venku je tak bezvadná, krásně se v ní lítá, klouže a čuchá! Asi mi nezbyde, než potřetí vyrazit na zahradu (škoda, že ještě nemáme plot, nechala bych ji tam chvilku, aby ocenila teplo domácího krbu), jak ale čtu níže u Xerxové, tak prvosněhové blbnutí s věkem nepřejde! (rofl)

 3. Terro-san, Mike Oldfield je jiný případ, ten kombinuje eletronické a akustická nástroje naprosto bezuzdně. Výsledný celek je pak obvykle…nu…úžasný. (y)

  1. Máš pravdu, Pů já myslela Oldfield jako třetí v řadě mých oblíbenců, ne jako třetí „elektronik“… (wave)

 4. Dede,pozdrav prosím za mne Vuvu a Kazánka, krásně Vám to jde a ty prosím nepřestávej zpívat. Je to zdravé a prospěšné. (inlove) (hug)
  Mám bohužel přísný zákaz vyluzovat zvuky, když je doma přednosta. Jakmile jsem sama pouštím Rusalku, Jakobína,Traviatu,Turandot ale i Jenůfu a pěji a pěji a slzím a slzím. Zvláště pří „líbej mne líbej a mír mi přej, už se pateticky vidím, jen ve zpěvu, jen ve zpěvu nacházím sladkou úlevu. Pak se vysmrkám a jdu něco dělat. (rofl) pravděpodobně trpím frustrací z toho jak mi máti řekla, že mi to nepůjde s tím zpěvem a já tehdy zmlkla a pančelka mne nechala tak dlouho po škole dokud jsem nezazpívala. Jako pěkný suk, jsem si dala na čas. (bat)
  Mnóó, každé začátky excelentních pěvců jsou těžké. (rofl) Zpívejme z plna hrdel, sice se to nerýmuje ale bude nám všem líp. (rofl) (clap) 😀 (inlove)
  Zajímavé ovšomže je, že po dobrém víně zpívám jak z partesu. (d)
  Bude se zítra zpívat ? (chuckle)

  1. Milá Jenny, ty jsi ale číslo! (rofl) …jen ve zpěvu nacházím sladkou úlevu. Pak se vysmrkám a jdu něco dělat… (rofl)
   A to víš, že zpívat bude! Dnešní diskuze mě značně vybudila, takže jsem zjistila, že jsem nezapomněla ani slůvko z Kaťuši a zpívala jsem ji tu několikrát za sebou, až na mě psi vrhali útrpné pohledy. Jak si ji pamatuju ze sboru, tak jsem měla tendenci zpívat všechny hlasy – když ne naráz, tak aspoň za sebou 😀 Díky bohu, že zaměstnanci na „farmě“ už nebyli tou dobou v práci – pravděpodobně by utrpěli šok 😛 a domácí bydlí v dostatečné vzdálenosti, aby moji zpěvnou ruštinu přeslechli… 😛

    1. To je úžasný (rofl) (rofl) (rofl) Zrovna jsem chtěla plakat kvůli absenci pana Rozverníčka, anžto už mi z přípravy aukce jde hlava kolem – a už jsem zase svěží!

     1. Dost dobrý že? (rofl) (rofl) Ten dirigent tam stojí v přibitých lyžákách. (rofl)
      Jinak, s aukcí jste úžasní !!!!! (inlove) (hug) (y)

      1. Já mám pocit, že jsem na jednom záběru zahlédla i lyžařské vázání, usoudila jsem, že je přišroubované k podlaze (rofl)

  1. Milá Vave, jsou perfektní! Já je pochopitelně neznám… no, teď už jo 🙂
   Ale mám jeden dotaz – nepamatujete si někdo jednu kapelu, taková bezvadná banda, hrávali začátkem devadesátých let na Staromáku, snad to byl jazz? Jejich nejchytlavějším hitem bylo Bába leze do bezu… 😀 Měla jsem jejich kazetu, jela se mnou kdysi na Taiwan a tam mi byla velkým potešením. Jenže kazety zmizela v propadlišti dějin a četných stěhování a já si prostě nevzpomenu, jak se jmenovali a podle báby v bezu jsem to na netu nenašla… Nevěděl by někdo? Fakt by mě potěšilo, kdybych je našla…

   1. Dede, ja myslim mam nekde jejich fotku v zime 1990. To sice neni, co hledas, ale treba by si nekdo podle fotky vzpomnel na jmeno. A taky (nekde) mam kazetu od skupiny ze staromaku – hrali tak vicemene dixieland style. Podivam se.

    1. Moc prosím! (nod) On to mohl být dixieland… já si to pamatuju moc málo, ale dobře si pamatuju, jaké potěšení mi ta muzika přinášela – a vůbec tehdy v tom vyhnanství! To se ví, internet tehdy zdaleka tak nefungoval, skype nebyl ani v dohledu, telefon strašně drahej a dopis šel tři týdny… Ta hudba pro mě tehdy znamenala hodně 🙂

 5. !A proč to děláš? Bolí tě něco?“ (rofl) (rofl) (rofl)
  Fakt krásný téma…
  Já bych tak zpívala … ještě tak najít někoho, kdo by zpíval se mnou a pokud možno brnkal na kytaru. Samotnou zpívat mě netěší (no a taky je zdravější, když není slyšet jen mě, že jo (chuckle) ).

  1. Tak pozooor Zano, ty jsi naprostý skvost každé zpívající sedánky. I kdyby jsi chraptěla jako Satchmo. Vážení, já neznám nikoho, kdo by si pamatoval slova jako Zana. Začne se písnička, příjde 2. sloka, všichni koulí očima a Zana může předříkávat jako na procesí. Všechny si pamatuje. (inlove)

   1. všechno néé ;( ale fakt je, že jakkoliv skleróza děsná, tak texty si relativně pamatuju.
    Proč není 7 + 8 = 18 😛 ?

 6. Buéé, takové parádní téma a já jdu pozdě. Dede, to se ti moc povedlo! Tvůj rozhovor s Vuvu a Kazanem je neuvěřitelně autentický (inlove) .

  Jéje, kde jsou ty časy, kdy jsem vytáčela matku svou rodnou vzdorovitým zpěvem Já husárek malý… – vždycky po pokusu o nějakou výchovnou korekci (chuckle) . Teď už z ohleduplnosti pěju většinou jen se zapnutým vysavačem. Ale občas mě to popadne naplno (eh, sluchátka jsou fakt nebezpečná věc) a sjíždím staré i novější oblíbence – Ježkoviny, Spirituály, Nohavicu, Landu. Ovšem mnohem častěji mi útržky písniček naskakují v duchu jako asociace k aktuálnímu dění. Kupř. „Strejček vůl, teta kráva, každej půl rady dává“ nebo „Hlupáku, najdu tě, tváříš se nadutě“ (rofl) . Někdy je to dost nepraktické, protože i když ovládnu cukající koutky, jiskřičky v očích mě prozradí. Smečka moje pokusy o zpěv přijímá poměrně vlídně, protože mám hluboký hlas. Ale jak bafnu foukací harmoniku, okamžitě se na protest skučí, mňaučí a vyje…

  1. Takhle moc jsou na tebe voškliví? Téééda. (sun) No, já tak 2x – 3x týdně hlasivky provětrám, i bych někde ráda zpívala, ale není na mne spoleh. Co se týká intonace, to by ještě ušlo, ale pak se zadřou kolečka a já jsem mimo provoz. Prostě od operace něčeho navíc, co vyrostlo těsně u hlasivky se na tu potvoru nemůžu spolehnout.

 7. Krásné téma. Díky Dede a Vuvu 🙂
  Přidám jednu příhodičku, vzpomenu si na ni vždycky, když slyším, jak hrozná je dneska mládež, že o muzice neví nic. Tak jsem si to jednou mastila v pozdní hodinu po Hradci a potkám takovou zjevně ovíněnou partičku hošanů tak v odrostlejším adolescentním věku. Drželi se za ramena a tak hodně rozevlátě kráčeli, silnice pomalu ouzká. I usnesli se, že budou zpívat. K mému naprostému údivu spustili lidovky v naprosto dokonalém čtyřhlasém provedení, halekali, až se to od paneláků odráželo (rofl) Zpětně se domnívám, že to byli asi nějací odrostenci z Boni Pueri, zážitek to byl opravdu úžasnej.

  1. To musel být báječný zážitek, takové věci mám moc ráda – když se na první pohled nejistá situace (společensky unavení mladíci 😉 ) vyvine nějak překvapivě hezky… Líbí se mi to jen představit 🙂

  2. pár let tomu zpátky – léto, poslední státnice z chirurgie. ve dvě ráno U Kaštanu zavřeli, tak nás chlapci vedli na další štaci a na celou ořechovku zpívali ÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉj, zomrela mííííí žééééééénáááááááááááá… čekala jsem, kdy na nás někdo chrstne kýbl vody z okna 😉

 8. Celou dobu čekám kdo tady vzpomene, z těch tvrdě rockových kapel, kanadskou trojici, která jako první na světě střílela při koncertech laserovými děly.
  Jejich trilogie 2112, Sbohem králům, Hemisféry je pravý poklad a to na tenhle zběsilý rock moc nejsem. „My jsme kněží ze Syrinxských chrámů… “ mně přivádělo do extáze. Zpívat bych to nezvládl, frontman s klidem vystřihne kontratenor.
  O kohopak jde? 😉

  1. A ešipak znáš hocha jménem Gyula Vikidál? Maďaři v raných osmdesátých stáli za to. A to jméno mě vždycky fascinuje, když ho vidím na přebalu István a király.

   1. Neznám. U nás taky vznikla tehdy spousta klenotů, bohužel mám dojem že to nejlepší máme za sebou. 🙁

  2. Rush? Mě nikdy moc nebrali, ale nijak důkladně je neznám, jen takové ty nejznámější kousky. A taky nejsu žádný odborník na hudbu.

    1. Uhádla, kanadských kapel, které jsou u nás známé, není zas tak moc. Osobně mám z Kanaďanů nejradši Neila Younga. Moc se mi líbí jeho hudba k Mrtvému muži a na Roku koně jsme byli i v kině. Jo a taky se někde u nás doma najde nějaké to LP od Crosby, Stills, Nash and Young.

 9. To je radost číst – jak rozhovor mezi Dede a Vuvu ( 🙂 ), tak komentáře (nod) (nod) .
  Zpívám strašně a ráda (to „a“ je velmi důležité a nelze je opomenout). U práce mi jemně ševelí Country Radio a s ním si ráda popěvuji. A vzhledem k tomu, že česká country je – jak známo – americká country přeložená do češtiny, nezřídka se tu ozývají textové perly typu: Příteli, máš do Scarborough jít, parsley, sage, rosemary and thyme…. nebo duet, kde PAN ZPĚVÁK zpívá „Wanted man in California…“ s nelibozvučným doprovodem „Hledali mne v Kalifornii…“

 10. Ještě ad ruské písně a balady – já vím, že jste si o nich povídali dole, ale tam už je těsno… měla jsem hodně ráda Žanu Byčevskou, hodně z toho, co zpívala, bylo temné a melancholické až běda, ale měla ten správný přednes. Terra tvrdí, že to jeho babička s takovým tím krásným přídechem uměla taky, k těm ruským baladám to patřilo. Jo… kak na slavnych na stěpjach bylo Saratovskich… 😀 Alexandrovci jsou dokonalý pěvecký sbor, až z té dokonalosti běhá mráz po zádech. Jinak je nemusím. Možná skrze ty uniformy…

  1. Kdysi mi kdosi pustil jednu sovětskou rockovou skupinu, jmenovala se tuším Stroj času. Kdybych už tehdy byl znal Formanova Amadea, citoval bych jeho hlavního hrdinu. „Nikdy bych nevěřil že je taková hudba vůbec možná!“ 😀
   Allu Pugačevovou snad ani nezmiňovat, ty její „milióny rudých růží“ okupovaly i naše rádia.

   1. Alla Pugačeva? No, tam to bylo trochu kouzla nechtěného a „nomen omen“ – pugať = strašit, lekat. Taky jsem se vždycky lekla, když jsem ji uviděla. Já jsem malinko konzerva, takže se hlásím ke Queen, Škorpíkům… U2… a tak.

   2. dáááá Pů Mašina vremeni!!! eto metal, rassijkij metal! očeň charašooo 🙂 ani dlja mojevo sovremenniki Omegy!!do you remember? Gyöngyhaju lány… s Alešem Brichtou Dívka s perlami ve vlasech!!

    1. No, a kdybyste si chtěli dopřát nějaký zvlášť exotický zážitek, doporučuji Okean Elzy – je to nefalšovaný ukrajinský pop-rock, ta skupina je dost oblíbená u nich doma, hráli i tady. Existují asi od poloviny 90. let…

    2. Yes, I do. 🙂 Omega nepatřila mezi mé bůhvíjaké oblíbence ale jejich vysokou kvalitu rozhodně nepopírám. Jejich „Gammapolis“ tu ještě mám.

     1. Já zas mám někde na půdě kolem stovky klasických LP, mezi nimi i live Omega na Kisstadion – tehdy to byl supernářez!

    3. Jednu prastarou, dokonce českou, verzi téhle písně jsem dala ke Georgově poslednímu článku, mazec (myšleno ironicky).

  2. Žana Byčevská na mě udělala ohromný dojem, zrovna tak jako Bulat Okudžava a Vladimir Vysockij – k jeho písním jsem se ale dostávala nejhůře. Jak jsem z tehdejší ruské komunistické kultury nic nesnášela, tak tihle byli opravdová zjevení. Jinak chudák Alla Pugačeva – tu snad nemohl nikdo (kromě Rusů) snášet. A je pravda, že svého času jí bylo rádio plné. Uf, ještě že ty časy jsou pryč.
   Alexandrovci – jejich chorály jsou jedinečné, jsou opravdu jako namazaný stroj. Chybí tam ale taková obyčejná lidskost, třeba i nějaká malá chybička. Je to až moc perfektní. Ale jejich „Vstavaj strana ródnaja“, to mrazí, věřím, že to ty chudáky vojáčky dokázalo povzbudit, aby prošli tu krvavou pouť od Stalingradu až do Berlína. Tedy kromě těch kulometů od NKVD v zádech 🙁 .

   1. Alexandrovce bytostně nesnáším, z těch uniforem na mě jde hrůza (pořád ještě) a z toho, že s nimi různí naši umělci (a rádoby umělci) ochotně vystupují úzkost; holt, peníze nesmrdí. Jediná příležitost, kdy jsem je vzala na milost, byl film „Total Balalaika Show“, jen bylo komické, že nepochopili, že si z nich Leningradští kovbojové dělají prču. LK zde: http://www.leningradcowboys.fi/

    1. V zásadě tě chápu. Já osobně bych na jejich koncert také nešla, jsou pro mě až příliš spjati se sovětským režimem. A z toho mě mrazí dodnes. Jak je jednoduché do nějaké poklidné země vtrhnout s tanky. Ale na druhou stranu jim neupřu naprostou profesionalitu – až přílišnou, mrazící. Kdyby se tak alespoň chtěli konečně svléci do civilu.
     A díky za odkaz (y)

      1. aido: ja se picnu. Prave jsem se v praci proklikavala Leningraskejma kovbojema, ktery s Chetem uz leta dost milujeme a jen jsem sem chtela dat odkazy, tak ty uz je tam mas! (inlove) Tomu rikam souzneni dusi.

   2. Svatá válka – Svjaščennaja vojna – jojo, z té mne mrazí vždy…on to byl opravdu smertnyj boj, když si jen vezmu, co ti lidičkové a za jakou cenu dokázali a jak s nimi pak bylo nakládáno…mrazí mne ještě víc…(a teď nemyslím Alexandrovce)

 11. nemám normální dogu. Už by fakt měla být dospělá. Měla by se chovat jako klidná, ladně se nesoucí psí dáma. Prý Apollon mezi psy… (to říká fakt standard 😉 ) Místo toho mám šílenou čubu řádící ve sněhu jak tajfun. Asi stokrát za procházku mě přepadla, napadla, zakousla, oslintala, uškrtila na vodítku (já vím, že ho nemám nosit kolem krku), asi stokrát dostala smyk (a já šok) … její kila prostě mají velkou hybnost a na kluzkém povrchu je to o zlomeninu, sežrala tunu sněhu (protože byla vylítaná a žíznivá) …
  To nám ta zima pěkně začíná (tmi)

  Ptáci jsou jak kyselina – slunečnice mizí po půlkilech. Sotva jsem nasypala, sneslo se na zábradlí u krmítka tak třicet zvonků, slupky lítaly na všechny strany a mohla jsem jít nasypat znovu.

  A za měsíc chodí kdo?? Jéžíšek (nod)

  1. Má radost ze sněhu no, Drobeček 😀 😀

   Joooooo na Jéžiška už tu čekáme taky- páč tu zrovna mácham hadrama a cídim dveře.

  2. Jo Apollon (chuckle) . Pro pugu jak dělané (rofl) .

   Vydrž, to je určitě jen prvotní nadšení. Po pár dnech se jí nebude chtít od radiátorku.

   U nás chvílemi padají sedláci, chvílemi pršosněží a všechno hned taje. Ale jestlivá tohle do rána namrzne, to bude tóčo.

   1. Jj, zcela prozíravě jsem si nechala v pondělí přezout prastarýho horáka, abych se dostala v závějích na nákupy 🙂 Jsem hrdá, hned tak nějaká kalamitka mne nezdolá. (flex)

 12. PetroK, kdo jsou „hošíčci Germánští“ ? Scorpions? Rammstein? Alphaville ? Puhdys ? Já o německých kapelách nemám moc přehled, toto jsou jediné co znám.

   1. Já to poslední i když nijak výrazně. Ale byl jsem před lety překvapen jak lze otřesně sprznit jejich krásnou rockovou baladu (Hiroshima), kdo to udělal už u mně halí milosrdná mlha zapomnění, jakási popová krákoralka z 80-tých let.

    1. Petra s polovičkou obráží všechny koncerty Ramm…Rámusových hošíčků jejích oblíbených… (teď od Ešuskýýý dostanu do nosu (rofl) ). Vždyť vloni kvůli nim nejela na Mácháč (wave)

     1. XER-XO-VÁ!!!!!!!!!!!! XER-XO-VÁÁÁÁÁÁÁÁÁ!!!! že na tady se bude kapalnit (rofl) (rofl) (rofl)

      Má pravdu předsedkyně – jsou to kucí germánští Ramštajňácký (h) (rofl)

      ale …. metal to nééjni, ani rámus, je to mjůzik (rofl) (rofl)

      1. píšu moc moc moc rychle ne … že na tady se bude kapalnit… (rofl) , ale … že se tady bude kapalnit (rofl) (rofl)

       1. Kapalnit se nedám… (rofl) Za pravdu se člověk (i Ešuska) nejvíc zlobí… a je to ráááámus a ještě k tomu komedjantskej (party) (party) (rofl) Mimochodem skupenství kapalné tady přechází dnes v pevné. My nemáme bahno, my máme sníh – heč

         1. no už to vidím… a mám pravdu – komedianti (party) (party) (party) (party) (kolik že je těch komedijantů ?? (rofl) – čtyři ??)

          1. Komedianti – nooo, to bez debaty, páč je to fakt show jako bejk (y) , zvlášť, když si člověk vleze dopředu (rofl) . Je na co koukat (rofl) .
           Šest jich je hošíčků, šest, z toho tři kytary – dobrý složení a hošíček za bicíma taky umí 🙂

          2. no když šest, tak musím dva přihodit (party) (party)

           A už jdu zase opravovat domácí úkoly ze statistiky :^) Až jich deset opravím, tak si za odměnu zase projedu Zvířetník (wave) a tak stále dokola

          3. No já jdu máchat těma hadrama, aby se u nás Ježíškovi líbilo. To člověk nechápe, kam až ten pes dokáže hodit blemtanec (wasntme)

           Háský opravování a pusť si k tomu nějakou Rrrrrrrrammštajn mjůůůzik, ať Ti to odsejpá 😀

    2. Rammstein!!!! a popová krákoralka – byla to Sandra, manželka Michela Cretu (projekt Enigma) jinak příjemný popík, ale proč si vzala na paškál zrovna Hiroshimu, kdo ví? já teda netuším 🙂 nejlepší je, když takhle venčíte se sluchátky na uších malého huňatého ušatého pejsánka, plyšáčka a hulákáte si metálek…to lidi patřičně civí – zajímavé, mít přitom na vodítku ovčáka, ani by se neohlídli 😀

     1. Jo, asi jo. Nevybavuju si jí ani zbla, ale. Sandra, Samanta, Vanesa, Amanda nebo jiná Kikina…vzal je hudební ďas.

       1. Teď mi dohrálo Gyongyhaju Lany – vsadím se, že většina zná a neví o tom. (chuckle)

        1. pcháááá my to umíme i maďarsky…ale překlad jsme si museli najít na netu – je to hodně podobné, byť o hodně romantičtější než předělávka, co se textu týká, jinak český interpret ( viz výše) je rovněž super!!!

         1. Mrkni na youtube – Omega měla koncert se škorpíkama, obě kapely hrajou naráz nebo si navzájem přehazují písničky. Musela to být paráda. Jo a ten koncert byl z Košic!

      1. asi ti připomenu,že kromě Hiroshimy krákorala i hit Maria Magdalena…byla to moc hezká tvářička, když se tiše usmívala…. 😉

     2. Evo- ohlídli, Ešus teda nejni nejmenší a když jsem tuhle pěla a nevědla o kolistech za mnou… tak si piš, že se teda v tý áleji furt a furt ohlíželi, když mě předjeli (rofl) (rofl) . Ve velikosti psa to néjni. Je to v tý produkci, bych si tipla (rofl) (rofl)

      1. Petro – však taky hošíci Rammsteinoví kam přijdou, tam zdobí!!! v minulé práci jsem kolegyni zcela a naprosto dostala, když zjistila, že je poslouchám a ráda!! Stein und Stein!!! jo a my ještě hodně můžeme Manowar… jeden by to neřekl, ale taky Němci (papeženci) — Kings of metal 😀

         1. nám takýýýýýýý!!! Ville Valo a ty jeho uhrančivý podmalovaný kukadla!!! Love ´s a funeral of heart and an ode for mercy… when angels cry blood to flowers of evil in bloom a zajímavé můžou to i kočky!

        1. máš na mysli Apocalypticu? tak to taky můžeme a wellmi!!! mno a samozřejmě Luca Turilli a jeho původní band, když jsme na tom severu. a když zjemníme malinko, potom Within Temptation – ten poslední koncík se symfoniky a asi 20 vokalisty…když Sharon den Adel vystřihla Angels bez playbacku a vzadu na plátně běžel ten mrazivý klip…to jsem měla zimomriavky 🙂 a ještě zůstáváme na severu a ledová královna Tarja..:-) mno výčet stačí… ale nejnejnej jsou pro mě stejně Iron Maiden s Brucem!!! Fear of the Dark – live Rock in Rio!!

       1. Manowar, když naposledy byli v Pardubicích na zimáku, byl to 15.březen 07 – Dan měl narozky, koncert naprosto vychytanej, končil někdy v jednu ráno, přidávali a přidávali…prostě je publikum tak dostalo, do dneška říká,že to byly jeho nejkrásnější narozky a ta atmosféra…později jsme ji takovou nezažila ani na Maidnech ani na Ozzym…bohužel ani na Metallice.

        1. mňau… to mi ani nepřipomínej, už nebyly líííístky takže my jsme tam chyběli… ale přišli jsme jen o atmosféru – zimák duněl až ven 🙂 něco jako když hráli Scorpions na Strahově a moje kamarádka to měla s odposlechem na Novodvorské ve 13. patře, prostě luxus!!! když slyším třeba… Defender nebo Herz aus Stahl ( paradoxně je snad silnější v němčině než v Aj), to mám úplně mrazení! stejně je to zajímavé – Němci jsou takoví úporně precizní, to by člověk neřekl, jak se umějí odvázat a opřít se do muziky! nepůjdem zase někam příští týden? tento víkend jsem na Moravě… (bat) (cat) (dog)

          1. do Gangy na indické papáníčko??? to zní hoooodně lákavě 🙂 jdu se zahrabat do práce a s pozdravem metalu zdar ( other bands plays, Manowar kill´s) !!! se zavazuju , že se určo ozvu kolem středy/čtvrtka – a určitě dřív tady 🙂 (bat) (cat) (dog)

 13. Já si kupodivu dost písniček pamatuju, hlavně ty z mládí, od mých tehdejších oblíbených interpretů(music) . V současné době se rozpomínám na různé ukolbéavky, které moje dceruška začala cca před třemi týdny při odpoledním uspávávní vyžadovat ( právě jsem dopěla (whew) ). Ty si však nepamatuju, jen melodie, tak improvizuju. Zatím jí je to jedno a neopravuje mě 😀

   1. Taky zdravím!:-) Snad dorazíme, záleží na odpoledním spaní. Kdyby usnula pozdě a vstala tudíž taky pozdě, tak to bohužel nezvládnem:-( Uvidíme….

 14. Koukám, že tohle téma bude velmi živé. Taky bych měla zpívat jen v sebeobraně, ale já jako většina těch, co to neumí, zpívám strašně ráda (chuckle) Dokonce jsem svému synátorovi denně několik hodin zpívávala až do tří let jeho věku a zřejmě ho to nijak nepoškodilo, protože později dokonce zpíval v brněnském sboru Campanela a dodnes při rodinných sezeních hrají s tátou na kytaru a zpívají (i se mnou!!!) zplna hrdla! Navíc MLP prý můj falešný zpěv nevadí, takže spolu doma i v autě vesele prozpěvujeme – dříve při různých folkových nahrávkách a dnes hlavně s brněnským rádiem Čas, který se nám svým folk a country dost trefuje do noty – jen kdyby nebylo těch reklam…. (fubar) Naše psí smečka má ke zpěvu celkem neutrální postoj – jenom když náhodou dojde na hraní na flétnu (obvykle o vánocích u koled), tak to potom Polča vyje tak, že zcela přehluší nás ostatní…. její předchůdkyně kokřička Elinka musela být při hraní na flétnu zavírána přes 2 místnosti, protože ji uvádělo ani ne tak do vytržení jako spíš do stavu hlubokého šílenství – střídavě štěkala, kvílela nebo vyla….

 15. Dede, to je tak krááásný, ještě, že se můžu chechtat, co hrdlo ráčí 😀 😀 (chuckle) 😀 😀 . A zpívat se má a klidně falešně, v hlavě a sééérdci to člověk slyší krásně a to je důležité. Co jiného má říkat člověk, kterej má papír na muzikologii a od jedné chřipky v mládí ovládá hlasivky při zpěvu jen docela velmi přibližně, při mluvení kupodivu můžu modulovat, jak chci. (Výhodné zvláště při telefonickém přemlouvání řemeslníků.)

 16. Hm, já jsem také zpívací. Asi už Metuzalém, protože stačí tuknout a naskočí ouplně malodětské pejskové, husičky, kočičky, dost z času adolescentského, umím hodně lidovek a skoro nic z novější doby. Tohle všechno je v pořádku, ráda si písničky zvopáknu, ale co mě štve je, že se ozývají i Modré a bílé průvody mužů a žen – červené šátečky pionýrů… a podobné krávoviny. To začnu rychle mlít Na tu svatú Katerinu…, která mi, nevím proč, jakoukoliv písničku, které se nemůžu zbavit, z hlavy vymaže.

  Packypotřesení oboum ušatým diskutujícím.

 17. 😀 asi se dám na vytí… 😀 Milá Dede, já patřím k lidem, kteří zpívají pouze v sebeobraně, protože když přidám na hlase, mohla bych být obviněna z držení zbraně hromadného ničení. Přitom – dle kamarádů muzikantů – disponuji drsnějším temným altem, kterého je vysloveně škoda. Nevím, možná. Co vím je, že se to v tomhle surovém stavu nedá poslouchat. Základ bylo to neškolení – od „lidušky“ jsem zpívala moc nízko, takže mě nechávali s chlapečky zpívat třetí hlas, a ono na té intonaci ééé – effff – ééé – hááá… v půlových notách se jedna moc zpívat nenaučí. Zpívám ráda, a texty nezapomínám, vyju, cokoliv mi přijde na mysl, včetně sboru vězňů z Nabucca, ale výhradně v soukromí. Takže až se dáš na to vytí, dej vědět – budu ti dělat druhý (nebo třetí) hlas. V tom mám praxi. Éééé – effff -éééé- hááá…

  1. Dám ti vědět 😀 Já taky děsně ráda vyju operní árie – ony jsou prostě na zpěv pořádně nastavené, že jo. Jen ty výsledky holt nejsou standardní. Ale zase nevadí, když zapomenu slova, ta melodie se nese sama… 😛

  2. Haha, což mi připomíná, jak jsme na hudební nauce (teoretická příprava ke klavíru) v lidušce pravidelně zpívali u klavíru. Byli jsme z celé třídy tak dva, možná tři, kteří byli každou hodinu vyzváni, aby nezpívali (rofl) . Ale já holt lépe neuměla a falešné tóny jsem neslyšela. Což zase o nějakém nutném zázračném talentu pro chození do lidušky nevypovídá. A na klavír jsem se nakonec i s hudebním hluchem naučila hrát docela slušně, i když talent u mě opravdu prokázán nebyl. Ale v pokročilém klavírním věku se cenila i ochota pracovat a píle. Takže s tím se dala zahrát na slušné úrovni i Beethovenova sonáta.

   1. Taky mám jako „hlavní nástroj“ klavír… i s tou naukou a už popsaným ééé-efff-ééé-hááá… Jenže hudební sluch mám velmi dobrý, v mém případě bohužel. Já totiž ta svá hlasová zvěrstva slyším! A trpím! Z téhož důvodu jsem nemohla hrát na housle, ačkoliv vím, že si to děda (moc dobrý houslista) velice přál a podědila bych jeho housle… jenže než bych se to naučila, vyletěla bych z kůže. Vyhledat správně tón chce trochu (hodně) cviku, a těch kakofonických omylů musí člověk udělat opravdu dost, než něco umí. Na to jsem neměla uši ani nervy, i když mi dobrák děda tvrdil, že žádný učený z nebe nespad, a že jemu to falešné fidlání nevadí, protože sám to dělal taky tak. Ale vadilo mně! Potřebuju prostě temperovaný nástroj – nejlépe co klapka, to přesně definovaný zvuk. Miluju varhany.

    1. Varhany – to je něco. Bohužel jsem se k nim nedostala. Od klavíru nejdál k čembalu, a to bylo také prima, jen to vyžaduje úplně jinou techniku než klavír. Zahrála jsem si na něj ale Bachovy Partity a to byla lahůdka. Jsem za tu zkušenost ráda.
     A na housličky se učila kdysi dávno moje neteřinka, která má podobný hudební hluch jako já (já mám alespoň trénink), takže v jejím podání to bylo opravdové trápení, jenže klavír se do 38 metrů obsazených čtyřmi lidmi opravdu nevešel. Později se přestěhovali a já jí vyjednala, že se v „mé lidušce“ může učit na kytaru. Bývali by ji rádi vzali. S kytarou se začíná trochu později tady bylo pozitivní, že už přece jen něco znala. Navíc kytara už má po naladění jasný tón a ještě se hodí k táboráku. S klasickým vzděláním by zvládla více než ty 3-4 akordy, se kterými si spousta lidí vystačila. Jenže dostala strach přejít z jedné lidušky do druhé a ještě na jiný nástroj. Načež ji asi za rok z těch houslí vylili, čemuž se vlastně ani nedivím.
     Druhá neteřka se na klavír začala dost obskurně učit někdy ve 12 letech, a to byla věčná škoda. Na rozdíl ode mě a mé první neteře má opravdu talent. Sama od sebe zvládně druhý hlas k první lince not, dobře listaří, na co se podívá, to slušně zahraje…. ale do lidušky už nemohla, protože byla „stará“. Takže tento talent a koneckonců i výrazný komediální talent zůstaly ležet ladem.

     1. Bohužel, spousta talentů – a nejen v muzice, ale i ve sportu – se doslova vyhodí oknem vinou téhle nepříliš logické argumentace. Ve dvanácti jsou „staří“? Když to slyším, hážu těžké předměty, právě tak, když mi nějaký trenér začne kázat o „somatotypu“ a o tom, že se dané dítko pro vybraný sport nehodí, protože je malé/velké/silné/slabé/má odstálé uši 😀 Podstatné je, že ho to baví, chce a je ochotné pro to vylít litry potu, že má vůli po vítězství a dost sebevědomí, aby se rychle propracovalo i potřebné pokoře a naučilo prohrávat… prostě tohle v somatotypu nevězí. A ve věku taky ne.
      K varhanám se dostanu skoro pravidelně (někdo přece musí zaskočit v „Rybovce“ o vánocích, když všechno ostatní selže…), ale jen k malým nástrojům nebo k portativu. Jednou mi dovolili sáhnout si na varhany v olomouckém Žerotínu. Zařvaly na mě a začaly blikat různými světýlky tak, že jsem málem v hrůze prchla (jsou elektronicky ovládané, vč. žaluzií 😀 )

      1. A přitom je i pár lidí, kteří začínali hrát poměrně pozdě a vypracovali se k profesionální kariéře – třeba o Stivínovi to je známo, ale jsou takoví lidi i mezi úplně klasickýma muzikantama – co vím tak např. Jaroslava Pěchočová začínala hrát dost pozdě a třeba já ji mám možná i radši než jiná „víc profláknutá“ klavíristická jména. Hraje prostě, jednoduše, logicky. Možná, že i to je trochu výhoda toho pozdnějšího začátku – to muzikantský je z mýho pohledu v jejím hraní důležitější než ten technickej dril. Vzpomněla jsem si na ni teď s Chopinovským výročím, kdy je Chopin na každým rohu a naprostá většina těch nahrávek je hlavně o předvedení dokonalý techniky. Pamatuju si ji před pár lety na takovým pidikonzertíku, kdy ten její Chopin byl naprosto úchvatnej (pro moje ucho kam se hrabou Zimmermani a spol.) A myslím, že i Zuzana Růžičková začínala hrát pozdě (nebo resp. v mládí poměrně dlouhou dobu neměla možnost hrát)
       Co se týká hudebky a kroužků – myslím, že je nespornou výhodou malých měst, že tam není takovej tlak na ty excelentní výsledky, jako v těch velkejch městech – tam kdo prostě není dost šikovnej, aby hrál na soutěžích apod., tak může bejt pro přetlak dětí vyhozenej, i když ho to celkem baví (i když teď si myslím, že je těch dětí poměrně málo, tak ten tlak nebude takovej jako byl v těch osmdesátejch letech).
       Jinak varhany obdivuju (mmch v tý rybovce si např. v offertoriu varhaník docela dost užije – tak se skláním v obdivu), ale hraní na ně nezávidim :), na mě to dělá moc velkej rámus – já potřebuju hrát nejlíp tak, aby mě nikdo neslyšel 🙂 .

       1. To, že je někdo technicky dokonalý opravdu neznamená, že to co provozue, je muzika. Nezapomenu na mou profesorku klavíru. Ve čtvrtém ročníku mi dala dvojku, přitom jsem to u zkoušek zahrála bez jediné chyby. Jenže bez zájmu jsem to naprosto „odvezla“ a nebylo to k poslouchání, což mi tenkrát ovšem vůbec nedošlo. Jen jsem na ni měla vztek. A taky jsem jí ten rok asi dost pila krev. Mě to chytilo až později. To potom jen stačilo říci: „Dělej muziku“ a já přesně věděla, o co jde. Chybička se může vloudit (a že se vloudila), ale nesmí se ztratit muzika, to je přitom naprosto neuchopitelná věc, buď to tam je nebo ne. Nic mezi tím.

        A kolik naprosto dokonalých koncertů klasické hudby od školených profesionálů jsem slyšela, přitom jsem se mohla unudit. Jednou na Pražské jaro pozvali světového klavíristu, už si nevzpomenu na jméno. Jak ten „odvezl“ celý koncert, to se nevidí. Přitom byl technicky naprosto dokonalý, jenže v jeho hudbě nebylo vůbec nic.

        S tím věkem je to těžké – opravdový budoucí profesionál zpravidla musí hrát odmalička, ale stihne si mezitím užít také život, aby měl z čeho čerpat? V7jimek se protluče velmi málo a musí to být extra talenty. Nebo se dotyčný zavře pouze se svým hudebním nástrojem a bude si myslet, jaký je frajer. A těch dětí, co tohle nikdy nezvládnou a systém je jen dokonale otráví…. Není to jednoduchá věc.

        Ale co se týká velkoměsta – i tady byly vždycky „lidušky“ prestižnější a méně prestižní. V těch méně prestižních, jako na té mé, se sice také hledělo na nějaký výkon, ale nebyli jsme zdaleka pod takovým tlakem, jako na těch prestižních, které vyhrávaly soutěže a děti tam musely opravdu poctivě makat. Já jsem začínala s půlhodinou denně, někdy ani to ne. To děti třeba z VOršilské si vůbec nemohly dovolit. Až mnohem později jsem došla ke 2,3 až i pěti hodinám denně – ale to jsem trénovala toho Beethovena.

        1. Tohle neni zalezitost jenom muziky. Tohle funguje ve spouste oboru.
         Kdyz vezmu treba tanec tak je spousta paru, kteri maji uzasnou techniku … ale kdyby jim clovek misto hudby nastavil na patricnou rychlost metronom, tak by si toho vubec nevsimli. Odcvici nadrcenou sestavu, klidne nekolikrat dokola a neni v tom nic. Zadny cit, zadne zaujeti, zadny prozitek, nic. Mrtvo. Roboti.

       2. A Zuzana Růžičková měla tu smůlu, že jako židovka prošla koncentráky a Osvětim přežila jen zázrakem. Měla strašné štěstí, že i se svou maminkou prošla selekcí a potom se na ni znova usmálo štěstí, když hledali pracovní síly do Říše a vzali ji opět i s maminkou pryč z Osvětimi. Myslím, že musela říkat, že je starší než byla. Takže skutečně nejen, že několik let nehrála vůbec (původně klavíristka), ale po návratu do Prahy nad jejíma rukama její profasorka plakala, jak byly zbědované. Viděla jsem o ní jeden dokument, tam to říkala. Potom už brzy přešla na čembalo a vždy „Dělala muziku“. Nikdy jsem od ní neslyšela, že by zahrála něco, kde by muzika chyběla. Jistě v tom byla i ta tragická životní zkušenost, která se přes její prsty dostávala až k lidským srdcím.

        1. Já jsem to nepsala přesně, protože si nepamatuju tyhle podrobnosti, tak dík za doplnění. Musela to mít nesmírně těžký. Tuhle osobu taky velice obdivuju (a to i jen čistě jako muzikanta).

 18. Dede, tohle je nosné téma! (rofl) Vuvu je nádherná a ty dialogy nemají prostě chybu! (y)
  Jinak zpívám děsně a děsně rád. Hlavně když jedu sám autem, poslouchám z telefonu (rádia nemaje) stařičkou polskou kapelu Perfect (jednu její věc převzal s otrocky přeloženým textem Katapult), Landu, Kryla… Doma máme 4 díly Já písnička a MLP, když má splín, sedá ke klavíru, listuje a hraje. A pokud mám náladu (a nedává Mistra, Míšu Davida apod.), tak se přidávám. Když se někdy večer sedí ve větší společnosti a hladinka stoupá, začínají budovatelské a podobná zvěrstva. Kupodivu si toho pamatuju docela dost i z téhle oblasti. Lidovky a klasiku moc nemusím, raději klasický folk – Nohavica, Kryl, Greenhorni, Mišík – prostě to, co se před 20 – 40 lety zpívávalo u ohně než se vynalezly diskmeny, MP3, iPody a podobné zvěrstva, které totálně zrušily kulturu kytarových táboráků.

  1. Jsou lidé, kteří mají rádi hudbu
   a proto ji provozují.

   Jsou lidé, kteří mají rádi hudbu
   a proto ji neprovozují.

   A jsou lidé (můj pŕípad), kteří mají rádi hudbu
   a přesto ji provozují.

   (Tak kdopak odhalí kdo tohle napsal :-))

   1. Hudbu mám rád, ale jen některou. Jsem totiž velmi úzce specializovaný fajnšmekr, takže současná produkce mi může být dokonale ukradená. Naštěstí jsem velmi bohatě zásoben (přes 130 CD original Hawaii music).

   2. Kdo to řekl to nevím. Jsem ten druhý případ. Disponuji sice hudebním sluchem (relativním), ale nikoliv hlasem, ten je příliš „těžký“, s malým rozsahem a je v něm při zpěvu znát hrozné napětí. Kdo napsal ten hezký citát?

    1. Presne tak 🙂

     Kdo má rád včely, ten je úl. Říká se, že když se včela na něco vybodne, tak musí zemřít. Proto je asi symbolem pracovitosti.

  2. Tak sem se přidám, protože jsem zapomněla pochválit Vuvu a její (mistrně tlumočené) myšlenkové pochody stran zpěvu. Během čtení jsem se tu smíchy dusila několikrát (ono to v open-space kanceláři nahlas nejde)… víckrát… mockrát 😀
   A k těm iPodům – nejen ony, ale reprodukovaná hudba vůbec značně omezila především snahu lidí naučit se na něco hrát. Na cokoliv. Možná i potřebu hrát si jen tak… A tak se člověk občas vyskytne na chalupě nebo u táboráku, kde kytaru nebo basu umějí vzít do ruky jen staří bardi, mandolínu nevidět, hrát na banjo vyžaduje pravidelný cvik, takže taky nula… A upřímně řečeno, když má člověk ještě k tomu neškolený hlas, tak zpívání „a capella“ bez doprovodu opravdu není to pravé malinové…

   1. Víš, ono to není jen reprodukovanou hudbou. Když jsme kdysi chtěli nechat děti na něco hrát, tak jsme narazili na problém – lidušky braly jen děti nadané a s patřičnými ambicemi, na základě přijímacích zkoušek a talentovek. Jak se mají potom naučit hrát „obyčejné“ děti, které to rodiče nedokáží naučit? My jsme nakonec měli jako dívku na hudbu a hlídání jedno děvče z konzervatoře, které tak učilo Andyho na piáno a Marka na housle, na píšťalku myslím hráli oba. Ona vystudovala, naše děti získaly pojem o hudbě. Aktivně ji neprovozují, ale něco o tom vědí. Možná je to dnes jiné a jsou přístupné kroužky a takové věci, ale v devadesátých letech to byl opravdu problém.

    1. Verča tenhle problém neměla – tedy od 95 chodila na klavír napřed v Ostravě, pak u nás na dědině. Ony ty vesnice mají asi svoje – když někdo nechodil alespoň rok – dva (aby se zjistili, že opravdu nee), tak je skoro divný. A jsou tady běžné housle, akordeon, trubka, lesní roh, zobcová flétna, dnes i elektronické klávesy a klavír a el. kytara a bicí. U zpěvu dokonce netrvají jen na klasice, ale „jedou“ pohádky, muzikály.
     No, soupsta mých ostravských spolužáků do lidovky nikdy nechodila – učili se na kytaru sami, u ohně, písničky jsme si opisovali jeden od druhého, akrody byly často dílem náhody – tohle dnes vymizelo úplně a není to vina lidovky.

     1. Tak tyhle vymoženosti jsme v Praze neměli 🙂 A s kytarama a táboráky máš bohužel pravdu stoprocentně…

     2. Nevymizelo, Honzo. Mydlit u ohně na kytaru je možná méně časté, ale skautské oddíly mají pořád zásobu více méně samouků na kytaru. Dokonce se teď scházejí na „zpívání“ s kytarou v Praze, kde část z nich studuje. A písničky? Dost z nich známe jěště i my. Oprášili některé staré Hutkovy, většinu folku (včetně Brontosaurů), občas se zpívá Nohavica… I některé staré trempské a lidovky. Když jsme za nimi byli na táboře, MLP se mohl docela dobře zapojit… Ani jsme si nepřipadali tak staří. Jen některé nové jsme neuměli.

       1. Jiný Honzo, tak my tě na příští naši rodinnou session určitě s celou tvou smečkou pozveme!!! Měli jsme 6. 11. oslavu pětaosmdesátin našeho dědy, sešly se čtyři kytary a cca patnáct „pěvců“ a jelo se min. šest hodin v tahu, takže druhý den jsme na sebe jen pošpitávali…. u nás ale kromě folku a country jedou i odrhovačky typu Okolo Hradce, Generál Laudon, Černý muž, Chodím po Broadwayi atd. atd.

         1. Zano, pro Tebe to platí úplně stejně! Jak bude u nás další podobná akce, tak to hlásím předem!!!!

    2. Dede, souhlasím, že v osmdesátých a i devadesátých letech bylo ve větších městech, tedy i v Brně dost problém dostat dítě do Lidušky – já jsem jezdila se synem přes celé Brno do nějakého závodního klubu, kde měli také výuku hry na zobcovou flétnu a potom na saxík. No a na kytaru se syn naučil později sám a taky díky různým letním soustředěním s pěveckým sborem, kde byl skoro deset let.
     A ještě jsem zapomněla poděkovat za jako vždy moc krásné povídání s Berryškou – já se naší Polči raději ani neptám, co říká mému zpěvu doma a v autě (think)

     1. Se tady přilípnu: v 80.tých letech v Brně jsem chodila do OKVS – to byly různé kroužky, i hudební, pro ty méně talentované. A potom jsem taky měla holku ( pro mě tehdy dospěláckou paní ) z konzervatoře, co k nám chodila mi dávat lekce. A pionýráky taky hodně daly, co se týče táborákových písniček. Vlastně letos v létě, v kempu na Slovensku, jsme se s kamarády po nějaké te sklence připojili k jedné skupince – akordeon, basa, housle, kytara-a byli to vesměs mladí lidé a koukali jsme, na kolik slov a písniček jsme si s nimi vzpoměli (sun)

   2. Takový Vangelis, který svou kariéru v podstatě založil na elektronické hudbě si přitom na syntezátory velmi stěžuje a pociťuje dost velkou frustraci z toho jak se s nimi dá pracovat a chtěl by aby bylo možno s nimi pracovat tak, jak hudebníci pracují s nástroji akustickými. Přesto však akustické nástroje dlouho primárně nepoužíval z důvodu jejich omezenosti v mnoha směrech. Kdysi jsem slyšel rozhovor kde o tom mluvil.

    1. No jo, Pů to je problém nejen Vangelisův, mám dojem, že i můj oblíbenec Jarre je občas se svými udělátky nespokojen a rád by ručně „vyrobené“ tremolo… jenže nelze seděti jedním zadkem na dvou posvíceních. Ani v muzice. To jsou dva úplně odlišné světy…

     1. Jo, Žára (chuckle) můžu taky. Kombinace světla a muziky je v jeho podání fantastická.

      1. A třetí do party je Mike Oldfield 🙂 Jinak taky Loreena McKennitt, to je ale z trochu jiného kraje.

 19. Milá Dede i Zvířetníci,zdravím ze sněhovodešťové Prahy (wave) . Sníh nezůstává ležet,naštěstí (y) .Co se týká zpěvu,tak v mládí jsem hrála na kytaru a zpívala country (na osadě a bez not),pomocí pár akordů (nod) .
  Pak jsem hrála a zpívala klukům,když byli malí (písničky Osvobozeného divadla a Semaforu).No,kytaru jsem teď nevzala do ruky asi 15 let,ale nedokážu se jí vzdát.Když mám chuť si zazpívat,pustím si třeba Noc na Karlštejně a p. Jinak nejlíp se při práci zpívá s dechovkou (kterou zrovna nemusím) klasické národní písně a taky mi už vypadávají slova (fubar) (chuckle) …No,tady nám v létě a na jaře pořádají akce,kde asi hodinu zpívají populární zpěváci mého mládí (clap) – např.Naďa Urbánková a pak zbytek odpoledne většinou barákem třese umcajcaj umcajcaj dechovka ]:)

  1. Jó, Noc na Karlštejně – welmi oblíbené DVD mých dětiček – většinu umí zpaměti. A Urbánkovou můžu taky – Blonďáka s červenou bugatkou byc sesmolil možná ještě dnes. (chuckle)

   1. Urbánková se mi kdysi líbila jako ženská, když si sundala ty soví brejle. Ale písně…no…není to můj kýbl čaje.

 20. Já zpívám, hm, vydávám opatrné zvuky, jen v kostele neb tam mi není moc slyšet. Avšak tuhle jsem se přířítila pozdě na nějakou zádušní mši, plácla sebou na jediné volné místo a až o chvílu jsem zjistila, že sedím vedle knížete ze Schwarzenbergů. No tak to jsem se pak neodvážila ani kvíknout. Zato kníže burácelo náramně. 🙂

  1. Se divím, že byl vzhůru. Obvykle při podobných akcích spokojeně pochrupává. Aspoň je vidět, že burácení v kostele považuje za důležitější, než práci v parlamentu. (angel)

 21. Dede 😀 😀 😀 háské

  …………….Proč vlastně nezpívám častěji, když zpívám ráda?………..

  HA! To je věta do pranice!! Už jsem se dopracovala do fáze, kdy zpívám mnohem častěji. ALe….. okolí je pak trochu rozpačité, protože:
  a) zpívám se sluchátkama na uších, takže já nabudu dojmu, že mé hrdlo přelíbezné zvuky vydává
  b)zpívám nejčastěji v polích, když jsme tam s hošíčkem a začasto tak nečekaně překvapím běžce, kolisty, či běžkaře

  1. Edit

   ……i klasického rocku a heavy metalu, což se dobře poslouchá, ale zpívat se k tomu dá jenom v autě, a to v něm ještě musím být sama……

   ne nutně, já zpravidla, právě když si zpívám hošíčky Germánský (tam si texty kupodivu pamatuju :D), tak ač to nečekám, tak k tomu mívám začasto společnost. Ať jsou to zmínění sportovci v polích či tuhle paní v nádražní budce v půl páté ráno, kde jsem jí- zcela vyděšené – z plna hrdla sdělila: Štáááááájn und Štáááááájn!!! :D:D:D:D

   1. Jo a ještě – mám jednu totál funkční zbraň. Používám ji jen ve výjimečných případech, aby se moc nevochodila….. jako třeba když nutně potřebuju při jízdě autem z bodu A do bodu B zastavit na čůrání a druhá půle mě odbude tvrzením, že: „Dneska máme zpoždění… nezastavujem!“ KDyž nepomůže načtvatý obličej a výhružky znečištění čalounění, spustim :“ Uuuuuuuuuž se ten Táááálíííínskej rybnik nahááááááníííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííí!“ (tady už je nahlodanej! a když dodám „Dosahááááá voděnkaaaa k samýmuuuuu kráááááááááááájííííííííííííííííííííííí!“ je vyřízeno -na Dosahá dosahuje už nedojde. Brzdy a pjoumatiky kvíli i kdybychom na Dé jedničce byli (y) (y)

    1. Petro! (rofl) (rofl) (rofl) abych začala trénovat tálinskej rybník – Martin taky nerad zastavuje! (chuckle)

     1. polovička taky vždycky hlásí – nezestavujeme, čurá se až v cíli… Nejsou ti chlapi nějak stejní ?? (chuckle)

      1. Ten můj se aspoň zeptá, jak moc je to nutný…. a když tvrdím, že moc, tak si povzdechne a začne hledat ne-li benzinku, tak aspoň odbočku na lesní cestu. Potom křoví budiž pochváleno. Není nic horšího, než les plný vzrostlých smrků bez podrostu.

       1. Matyldo – ty ščastná ženo!! 😀

        Dede, Xerxová- no jsou!§ Jsou naprosto stejní, furt řikám, že je nahoře klonujou z jedné buňky. A mozková to teda neni :D:D:D:D
        Jiný Honza promine a taktně bude dělat, že to nečetl 😀 😀

        Jinak dámy Tálinskej rybnik je vážně účinná zbraň hromadnýho mužskýho ničení 😀

        1. Nemám co, chlapi se klonují z buněk traktu zažívacího – jinak byste nás na vařené nudli nemohli tahat. (rofl) A na co jiného byste nás tahali? (rofl)

       2. Na silnici Pardubice-Rýmařov, v perelíně, 4 verstvách sukně, třírohák na hlavě a věta: Si vlez za auto a dělej…v autě další 2 chlapi…tak to byl vrchol…přes příkop do pole zvoraného a blátivého jsem to risknout nechtěla…tak mi nic jiného nezbylo…když jsem se vrátila do auta, ze zadní sedačky se unisono ozvalo: Vy ženský s tím chcaním (pardon) naděláte…já byla rudá a mlčela jsem až do Rýmařova…..a o lesíčku, kde mne překvapil Nibowaka, jsem Vám tu už psala….

        1. 🙂 no předpokládám, že 1) jako gentlemani a důstojníci jistě necivěli 2) nic stejně vidět nebylo – pod sukněmi 4 vrsteff a 3) když musíš tak musíš 4) ať si každej trhne okovanou nohou neboli komu se to nelíbí… a to by si nikdo ani nezkusil, hádat se se mnou o zastáááffku na …. a doufám, že to ani nikoho nenapadne v budoucnu 🙂 bych zkusila otevřít dveře za jízdy 🙂 to by se ale rychle zastavilo!!! btw: asi naděláme, protože nás to tak nějak jako malé holčičky učili… ale on si to člověk v historických reáliích rychle odvykne 🙂

      2. Buďte rády, že vaši pánové nemusejí kropit po psím způsobu každý patník, protože až začnou cestou zastavovat, bude to jednoznačně o potížích s prostatou. A až příště pojedete někam dál, zkuste změnit pitný režim a začít se zavlažovat až v první třetině, nebo polovině cesty. 😀

    2. Tak sem se přilípnu – u nás se taky nezastavuje, protože stanice jsou zrušeny a staví se až na konečné!!! Já to musím zkusit taky!!!

 22. Je to tak, když jsme šli před nějakým rokem s kolegy posedět ke Flekům, až jsem se styděla, že z písní, o kterých jsem si myslela, že je znám, jsem byla schopna zapět jen pár slov. Na příště jsem se už šprtala:-) Ale stejně je to bída, na texty moc paměť nemám, tak si v koupelně převážně hučím melodie. Nevím proč, ale v koupelně mě nejčastěji napadá Měsíčku na nebi širokééém (wasntme)

  1. měsíčku na nebi hlubokém, koukni se , co to mám pod okem? onehdá… 13.listopadu letos jsme kráčeli po FX connu ( slejzanda to maskérů, čarodějnic a autorů fantasy ) ztemnělým lázeňským městem… (bat) byl právě nov!!! takže vytanula na mysli shora citovaná píseň (chuckle) a hned jsme ji zapěli! jeden hluboký bas (pekelný kamarád) a jeden lehce falešný, o to nadšenější sopránek (já)… drahé polovičky jen kroutily hlavami.. tak jsme přidali ještě Byl jednou jeden Španěl! zpíváme rádi, metal se sluchátky nejradši 😀

    1. KDY KDY KDY??? jezdíme vždycky na tento – výtvor to Vlada Taupeše ( on je opravdu příbuzný s rodem Draculů), letos to byla bomba – hlavně večerní program!!!

      1. fňuk pro con – to zrovna máme rodinnou oslavu…jak jsme tak víkendové“manželství“, slavíme Ondru až v sobotu i s rodiči…takže NIF. ale už bych měla začít pilně navštěvovat Pražení jakož i Brnění…letos mě to láká velice, jen ten čas se asi bude muset někde uzmout 🙂

 23. to je krásné téma. hned jsem utíkala do ložnice, kde jsou v předfázi úklidu na jedné souvislé hromadě knihy. hledala jsem zpěvník „zdělanců“ ze sobotky: jak jsem první večer na šolcově statku koulela očima – takových písní, které neznám, tolik písní, které bych měla znám a umím (a dnes už jen částečně) jen první sloku a ony mají dvě i tři… a k tomu jedna až dvě kytary, housle, občas i flétna… lidové i novější, veselé.

  bože jak čas letí, v šestnáctém století
  byl na světě ráj,
  jezdili na koni, říkali si voni,
  když máš tak ti daj.
  nikdo se nesoudil, nekrad a neloudil,
  každej byl na světě rád,
  lidi si zpívali, lidi si dávali na kytary hrát.

  ref.: chtěl bych se vrátit zpět aspoň o tři sta let,
  tenkrát to bejvalo krásný, tenkrát byl jinačí svět.
  na lokte měřili, v srdce si svěřili,
  tenkrát si lidi jen plácli a už si věřili.

  když mladému rytíři roste pod nosem chmýří,
  dělá neplechu,
  k vánocům od táty dostane na šaty
  tabuli plechu.
  dá si ji zválcovat, na šaty zpracovat,
  pak si v nich chladí nervy,
  když se chce odstrojit, tak na to musí mít
  klíč od konzervy.
  ref.: …

  kdo neměl protekci v rytířský konfekci
  žil zasmušile,
  nebyly plátěný, byly jen drátěný
  bez bonů košile.
  bylo to fakticky veskrze praktický,
  když všechno bylo z plechu.
  jak bylo rytíři, když ve svém krunýři
  měl náhodou blechu?
  ref.: …

 24. PROSBA O POMOC !!!Zcela mimo všechna dnešní témata. Od včerejšího večera mám doma maličké, snad měsíční štěně. Teď není prostor pro popis děje, díky kterému tato situace vznikla. Nikdy jsem tak maličké zvířátko neměla, patří ještě k mámě, kterou nemá. Dovolenou teď určitě nedostanu, předstírat nemoc neumím, takže jsem v práci. Vzít ho s sebou je nápad přímo bláznivý, realizovat ho budu jen opravdu v naprosto krajním případě. Samozřejmě veterináře navštívím, ale to hlavní mi nevyřeší. V noci spalo, vypadá dobře, nakrmila jsem ho uvařenou rýží s kočičí konzervou, na pití mělo převařenou vlažnou vodu. Ráno pojedlo rozmočené piškoty a bylo čiperné. Na odpoledne si vezmu volno. Takže prosím o radu či pomoc, co dál. Bydlím na předměstí Brna, žádnou kojící fenu v okolí nemám. Poradí či pomůže nám někdo ze zdejších dobrých duší???????? Díky za vše

  1. veterinář ti prodá „psí mléko“ a existuje i první potrava pro odstavované štěníky. Taky namleté masíčko, jogurt s piškoty by už mrňous měl zvládnout. Problém vidím v četnosti krmení – mimina se krmí často – v tomhle věku určitě častěji, než ti umožní pracovní rytmus…
   Odčervit !! Opatrně – nějakým šetrným prostředkem (zase vetrinář určitě dobře poradí) – nevíš, jak byla fena a štěníci opečovávaní

  2. Měsíc staré štěně už může mleté maso s piškoty s rozvařenou rýží nebo vločkami nebo krupicovou kaši s masem, máčené granulky pro štěňata. Vše kašovité. Mléko už nemusí mít pro štěňata, nejlepší je neslazená Tatra, ředěná 1:1. Lze rozumně přidávat tvaroh nebo jogurt (ale spíš až se štěně adaptuje). Už může z misky. Učit se dá tím, že se namočí do jídla prst a nechá žužlat.Štěně přisáté na prstu pak opatrně ponoříme do potravy… Ono to pochopí.
   Pořád je dobré masírovat bříško teplým flanelovým hadříkem (po směru hodinových ručiček). Je důležité, aby neprochladlo, ale zase nemusí být v úplném horku, má už termoregulaci.
   Je nutné odčervit (většinou pastou nebo roztoky – podle váhy). Je dobré dát nejakou probiotickou pastu pro štěňata (obojí se snadno sežene u veta), zvlášt když nevíš, z jakých je podmínek. Očkovat lze nejdříve v 6 týdnech věku.
   Kdybys potřebovala, napiš. Adresa je v kontaktech na webu, na který se dostaneš ze záložek (chstercius.cz). Sice jsem odchovávala jen štěňata s mámou, ale když jich bylo 10, museli jsme přikrmovat už po 2 týdnech.

   1. Vodu nemusíš převařovat. Jídlo podávej mírně teplé, není úplně nutné krmit jídlem v teplotě těla. Mléko na pití není nutné, já v něm máčím piškoty na kaši (nejprve v ředěné kondenzované Tatře, pak v normálním mléce). Kočičí konzerva je jen jako „první pomoc“. Jinak lze dávat štěněčí granulky namočené. Ale štěně by mělo jíst asi tak 6x denně. Lze mu nechat jednu dávku doma (třeba ty rozmočené granulky). Něco protáhnout do pozdnějšího večera. Ale těch minimálně 5 dávek s pauzami aspoň 3 -4 hodiny bych doporučovala. U měsíčního štěněte již ta pravidelnost není tak strašně nutná. Taky jsem chodila do práce a vybírala si volno. A jejich máma je po měsíci krmila jen max. 2x denně, v 7 týdnech odstavovala. Ale pečovala o ně.

    1. My jsme měli Dona také jako měsíčního, protože máma odešla do psího nebe, ale před patnácti léty se toho moc nevědělo o psí výživě , hlavně venkovský veterinář toho moc nevěděl, byl spíš přes velká zvířata, tak Don dostával štěněčí granulky, mléko samotné už ne jen v něm namočené piškotky nebo housku ale s tou opatrně , tvaroh a nějaké vařené masíčko. Samotný doma musel být také ale ne celý den. Dona jsme si přivezli 15. listopadu a druhý den už byl sníh a zima. Přežil to a je mu tedy měsíc přes patnáct. Zito, dej na rady EvyŽ. Ona mi teď s novým štěndou také moc pomohla.

 25. No jo no – to je téééma… :O Nezpívám – vyju (devil) Moje polovička hraje výborně na kytaru (a taky trošku na flétnu, na klavír…), dobře zpívá. Mlaďaska to podědila a ke všemu si vzala osobu s absolutním sluchem, která hraje snad úplně na všechno… (music) Takže oni mi doma koncertují (rodiná kapela zvládá všechno) a já vařím peču smažím a snažím se být neviditelná (rofl) .
  Ale díky solidní paměti umím slova písniček – a tak často sloužím jako nápověda textů (chuckle)

  Polovička u kytary relaxuje. Každý den si chvilku brnkne – někdy klasiku, někdy něco tvrdšího na elektriku… Jemu nevadí, když si s ním zpívám, občas mě i pochválí, že jsem se SKORO trefila (chuckle)

  Už se těším, až JÁ začnu zpívat Vilémovi (rofl) (rofl)

  1. Ty musíš být hlavně neslyšitelná. No a jestli Vilém zdědí sluch po rodičích, tak si honem užij zpěvu. Pak tě bude opravovat 😉
   U nás naštěstí nikdo není extrémně muzikální. MLP hraje dobře, ale zpívá jen velmi průměrně. Pořád podstatně lépe než já. Ale je snášenlivý. 😀

   1. ježišmarjá fuj!!! už snííííh!!! mám ještě muškáty komplet všechny na terásce…a kvetou o106. tak asi před víkendem půjdou preventivně na chodbu už přezimovat. překvápko… ještě, že nemám 3/4 kalhoty jako včera

  2. Xerxová, ty jsi já! (rofl) (rofl) (rofl)
   Zpívám příšerně, MLP a všechny naše děti hrají a zpívají, přítul od nejstarší má taky absolutní sluch a přivydělává si v kapele. A taky mám povoleno výt když zpívají (můj otec mi to netoleroval a když mě slyšel, nikdy si neodpustil pár „vtipých“ připomínek). A taky sloužím za nápovědu textů.

  3. Já si taky pamatuju všechny texty, když už teda neumím zpívat, a doma mi říkají „předříkávač“, protože jim napovídám předem jako o procesích na poutích (rofl)

 26. Krásné téma a úžasné dialogy zkušeného Kazana s milou Vuvuzelkou Berynkou! (sun)
  Zpívat umím, ale mám tuctový a nevýrazný hlas, takže se není čím chlubit. Také zpěv nepatří mezi mé nejoblíbenější disciplíny, ale občas si zazpívám, zejména na rodinných oslavách.
  Dobrým zpěvákem s výrazně znělým hlasem je MLP, navíc s bohatým repertoárem písniček ze Slovácka, ale zazpívá cokoliv kromě opery, takže je ve společnosti vítaným hostem.
  Dříve jsme zpívávali hodně celá rodina, protože jsme často cestovali autem (bez rádia). Pak byla mezera, ale teď hodně zpíváme s vnučkou (a nejen to – tancujeme i různé tanečky, což musí být pohled k nezaplacení). Chystá se do první třídy, tak má takové to nejzpěvavější období. Malá Emička teprve ke zpěvu dorůstá, ale brouká si už velmi slibně…
  Co se týká zapomínání – zapomínám ledacos, co jsem kdysi znala zpaměti a naopak se mi občas záhadně vynoří text, který ani nevím, k čemu se váže…

 27. Jo a Dede, na fotce je Vuvu – Berrinka jako poloflet (rofl) . Z jedné strany ocho ovčáčí, z druhé fletí, dlouhý čenich mezi tím, oči tázavé a plné čertoviny 😉 . Prostě slepenec nekolika psů je ta tvoje holčička. To je ještě hodně stará fotka, že?

   1. To jí někdy ucho spadne takhle? Nojo, ona je to námaha, takové velké uši držet nahoře 😉 . Vždy byla na fotkách jen jako z pejska a kočičky – jedno ucho nahoru, druhé trochu pokleslé.. Jenže tady má obě trochu dolů… Vidíš, že na fotkách se to nedá pořádně posoudit. Záleží na náladě psa, když jsme posledně viděli naši známou ovčandu, měla takvou tadost, že taky plandala ušima – a to má normálně předpisové.

    1. Ona to ucho skutečně dokáže (skoro) postavit, když je pozorná, ale v klidu ho prostě někde ztratí. A náhodou, dnes v lese jeden pán poznal, že mám německého ovčáka, heč! A je fakt, že jinak byl úplně vedle, jelikož (dle tvrzení jeho manželky, která přišla prozkoumat situaci zblízka) usoudil, že když mám divný přízvuk a dva (!) německé ovčáky, tak musím být Němka! (chuckle) Takže pozorování by nebylo nejhorší (měl 50% úspěch), logické vývody bych radši neposuzovala (rofl)

     1. Nojo, jak maj chudáci v Anglii poznat choďáka?! A na dlouhosrstého anglického německého ovčáka by se dal Kazan hodit. Jen by z něj německé chovatele trefilo (rofl) ti mají takové ty příšery tahající zadek po zemi. Jenže Angličan je přesvědčen, že oni to vidí správně a nějaké z kontinentu laskavě tolerují, ale moc si z nich nedělají. Takže odhad i logika je dokonalá – anglická (rofl) . Musím se přiznat, že se mi ta jejich vcelku laskavá přehlíživost ke slabostem ostatních líbí. Lepší, než tě přesvědčovat, že jediný správný pes je… (to je jedno jaký).
      Jo a k uchu – já to levé ucho přehlídla. Ona ho má složené dozadu a já měla pocit, že plandá. To, co jakoby visí je při bližším ohledání rameno… Takže ten „fletí“ pocit způsobila – moje nepozornost, zaostření fotky na čenich a tím horší rozlišení toho za hlavou a samozřejmě moje deformace. Vidím flety fšude (rofl) (což o to doma je to pravda (rofl) ) v kuchyni není přes psy kam šlápnout – a to jsem uvažovala, že si nechám milou malou jemnou fenečku po Ginušce – no nevím, stejně by to byl prdlouš)

 28. Můj zpěv je bez problémů pouze tehdy, je li naředěn cca stovkou jiných hlasů. MLP hraje na kytaru, tak občas zpíváme s ním, on to snese. Jinak se snažím na veřejnosti nezpívat, většinou si to společnost nezaslouží…
  Ale Ája si zvykla „zpívat“ když se hrají různé fanfáry. U loveckých psů se zkoušky, výstavy i hony začínají a končí loveckými znělkami na lesní rohy. Hlavně vyšší tóny Áju vyprovokují ke zpěvu. Takže se do zvuku lesních rohů ozývá nejprve krátké a nesmělé zavytí, pak nabere na síle a melodičnosti a nakonec muzikanti skončí a Ája si ještě „odzpívá“ kousek poslední sloky. Nelze jí v tom zabránit. Ale zpívá lépe než já (clap) .

  1. Arona zpívala u flétny, foukací harmoniky, klarinetu. Perfektně, vždycky. Na skautském táboře bývala hvězdou táboráku. Pražský synovec ji miloval – byl ve věku, kdy ho flétna nebavila a „musel“ každý večer přehrávat. Od rodičů měl jedinou povolenou výjimku – když byl u nás… S Aronou v baráku se prostě cvičit nedalo (rofl) Statečně ho doprovázela i když byl zavřen v jiném pokoji a přeřvala (převyla) vše

   1. Asi to bude v těch vysokých tónech. Flétnu jsme nezkoušeli… Ale ty lesní rohy jsou různé. Když jsou s hlubším hlasem, Ája nic.. Jak se dostanou vysoko, nebo se hraje na výše naladěné – vyje.
    Ostatně, teta měla čubinu, podvraťáka. Ta vyla, když teta zpívala (no, mezi námi, tomu psovi se nedivím – teta byla strašně hodná, ale její zpěv vadil i mně a to nemám moc sluch) Vyly obě. I podobnou vysokou tóninou.

    1. U nás Kazan vyje často, ale naštěstí ne dlouho 😛 Zvuk je to vskutku pronikavý. Na vnější popud ale nikdy nevyl, Daník taky ne. Berry umí kvílet s pískacím míčkem – když s ním pískám dostatečně tklivě. Vytí to zatím opravdu není, jen kvílení. 😀
     Když mě ovšem slyšela zpívat, dala v úžasu tu svoji poloušatou hlavu na stranu a koukala s nelíčeným úžasem. Zatím se nepřidala… (chuckle)

     1. Ája vyje jen při loveckém troubení a jen při vysokých tónech. Jinak sama od sebe vyla jedinkrát u branky – důvod jsme nezjistili. Ginny ještě nikdy nevyla.

      1. Naše smečka kratinožek odjakživa vyje, když slyší zvonit zvony z kostela kousek od naší chaloupky na Vysočině – zřejmě taky tóny, které jsou na jejich uši příliš !!!

       1. Moje pejsky mě obě doprovázely / doprovází při vytí na flétnu.
        Ta první se přidávala už někde kolem a1. Penuška chytí slinu až tak o oktávu výš, ale potom zpívá s gustem až do konce produkce.
        Jo a taky mi zpívá, když je šťastná nebo má z něčeho obrovskou, neutišitelnou radost. V tom prvním případě jenom přijde a zpívá, v tom druhým to ještě prokládá poskakováním do kolečka.
        Samozřejmě jí odpovídám stejným jazykem. 😛
        (Hm, jenom bez toho poskakování.)

 29. Zpívám, v poslední době z pudu sebezáchovy. Rádio ve Fábince má totiž někde přerušený nějaký káblík a občas hraje a občas ne (třeba když auto nadskočí na hrbolu). A tak si zpívám na celé auto, obzvlášť když jedu večer a jsem unavená. Dřív jsem zpívala dětem před spaním na přání- tu o těch růžích a ještě tu o koních… snažila jsem se vymyslet další a další, kdysi jsem zpívala hodně s kamarády s kytarou (teda oni hráli, já ne). Spirituál Kvintet, Kamelot, Brontousary, Wabi Daňka a tak. Dneska hulákám spíš Radůzu a staré písničky od Matušky.
  A pokud jde o Vánoce, koupila jsem si v Levných knihách Bílé vánoční album a moc se mi líbilo. Jsou tam ne tolik ohrané písničky (některé jsou už spíš jako odrhovačky, jak je hrají ve všech obchodech- teda prodavačky je asi musí nenávidět).

 30. 😡 Já smím zpívat pouze v případě nutné sebeobrany a to si prý mám nejdřív 5x rozmyslet, aby mě pak nestíhali kvůli nepřiměřené obraně. Dokonce se i uvažovalo o tom využít můj „talent“ k vyhnání hlodavců, ale bylo to zamítnuto jako příliš trýznivé.

 31. Vuvuší přemítání je vždycky báječné! (y) (h) A téma je příhodné, milá Dede, protože přesně za měsíc je Štědrý den, a to se zpívají koledy skoro všude. 🙂
  Já jsem měla zpěv zakázaný od dětství. Jen moje babičky mě nechávaly bez poznámek zpívat s nimi. A dokonce babička mých sestřenic, moje milovaná babička haratická, mě dokázala pochválit, když jsme jednou v zimě u ní dělaly pěveckou přehlídku. Krásně zpívající holky se mi řehtaly, když jsem začala Žil nežil, byl nebyl bájnej Hvízdavej Dan – falešně od prvního písmenka, ale babička trvala na tom, ať dozpívám, že se jí to líbí, a pak jsem dostala nějakou odměnu.
  Bohužel holky měly pravdu a tak zpívám jen tichounce ve velkém kolektivu nebo si hulákám s nějakým interpretem, hlavně při úklidu nebo vánočním pečení. Jojo, dobře´s připomněla, milá Dede, že je čas oprášit cédéčka a naladit hlasivky na vánoční cukroví. (nod)
  Přeju všem krásný den. (h)

  1. Dede, Vuvu je nádherně přemýšlivá a hodná pejsčice a Kazan skvelej vysvětlovač. Už sis vzpoměla na PASE JE TAM MYSLIVEČEK V KAMIZOLE ZELENÝ ?
   Zpívávala jsme si u kytary a myslím, že sousedi se těšili až mě to přejde..občas jsem si zpívala v autě, občas v hlavě i v práci…kočky můj zpěv taky neznají, ale rozlišují hlasy na mobilu, když mi spustí zvonění Lady Gaga – Bad Romance, tak naběhne Pitina, Noriska preferuje zpívající křečky a Kačenka Mrtvou nevěstu. Bonsajka reaguje na Růžového pantera. Šarik měl rád krylovky a Landu. Ale když jsem se tuhle přistihla, že si v autě zcela hlasitě a radostně pěji budovatelské hity, jako je Internacionála a vojenské Přes spáleniště,přes krvavé řeky a končím to přemýšlením o tom, jak to hergot je:…. tu sovětští vojáci,tankisté a pěšáci,na garmošku,na garmošku zahráli…. a ono to ne a ne naskočit..!!! Připadala jsem si jako magor. (fubar)

    1. ale jo Veram, já si to tam doma pak taky našla, jinak bych byla vzteklá…ale v tom autě, co já si dala jmen,že si na tak jednoduchej text,co jsme ho zpívali skoro celou základku,nejsem schopná vzpomenout… (fubar)

    2. mnoooo s ohledem na přesné datum vzniku básně se to dá pochopit. taky jsme to všecičko zpívali na ZŠ… a jak se to rychle zapomene!

   1. Vzpomněla! (blush) A milá Sharko, kdybys slyšela, CO všechno dokáže zazpívat můj zpěvný otec, to bys teprve padala pod stůl! On si pamatuje i takové ty budovatelské, jako sveřepý bodlák se mračí a nejradši to zpívá, když na chalupě něco opravuje. Úplně ho vidím, jak s fortelem něco dělá a se stejným fortelem (pěkně 🙂 ) zpívá strašlivé texty. Mamina (jediná hudebně vzdělaná v naší rodině) vždycky chodila kolem a říkala – panebože, jště že jsme na samotě… kdyby tě tak někdo slyšel! 😀

    1. Věřím Dede…mě jde při nich práce tak nějak líp od ruky..nikdy bych něřekla, ž esi j ebudu prozpěvovat a v autě mám ruský a sovětský písničky..to je nářez…to mám na dlouhý noční štreky…a kdyby se tu našel někdo,kdo dá text na píseň: Pod Moskvou tiché večery (Ani lístečkem neševelí sad,až do rána ztich svět celý. Ach vy nevíte,jak já je mám rád, pod Moskvou tiché večery.) v češtině, ruskej mám a patří k mým oblíbeným, tak bych byla vděčná. Na netu ho najít celej nelze…

     1. Shari, na netu hledat nemusíš… stačí, když mi to připomeneš příští týden 🙂 moje mamka je učitelka mj. ruského jazyka – tyhlety písničky zná určitě všechny 🙂

   2. Jo taky jsem v mladi tyhle pisnicky zpival. Ve smisenem sboru zakladni skoly. Smisenem diky me a nekdy jeste jednomu spoluzakovi 😉

    Pojď k nám, z nás každý chcel by dať, ceste tvojej pravý smer. Ty sááám rád budeš poznávať tu pieseň čo zpieva pionier. …

    Teď vzhůru psanci této zémě, teď vzhůru všichni jenž hlad vzhnět, …

    Moc už toho v paměti nezůstalo, ale ona spousta těch písní vůbec nezní špatně. Když je zpívá sbor … spousta věcí nezní špatně … ale ty následky …

    1. Bez chleba, nejde jíst a bez vody nejde pít..bez očí se nedá dívat, bez radosti nelze žít…;)
     pak jsm ena tichý protest paní učitelky zpívali brumendem Tvou zemi od Matušky, když už tu nebyl a v ždycky nám to prošlo .-)
     Komandira Čapajeva a Pusť vsegdá budět Solnce…dám i po probuzení 😀

    2. Mně se zpívaná sborem líbí třeba ruská Kalinka. Ti chlapi když se do toho opřou, tak to běhá mráz po zádech.

     1. Máš pravdu, Matyldo. A vůbec, ruské písničky bývají nádherně zpěvné a často melancholicky v moll 🙂

     2. Jak nic z východu moc nemusím, tak Alexandrovce můžu docela dost – Kalinka, Kaťuša (tu umím dokonce celou), umějí, chlapci, umějí.

      1. Což o to, Alexanrdrovci alespoň umějí, ale já mám na sebe vždycky vztek, když jihnu při daleko horších písničkách. Těch budovatelskejch (tmi) Jo to je nespravedlnost naší generace, že to jsou písničky našeho mládí 🙁

 32. Hezký zasněžený den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Moc krásné téma – já se k němu vrátím, teď jdu zase CO ?? Zametat SNÍH (jeden úsek je již sněhuprostý) (wave)

  1. Taky posílám jeden sněžný pozdrav (za okny vydatně chumelí) a k tomu včerejšku jen poznámku – dobrá věc se podařila i když zatím jen formou odkladu, tak uvidíme, jak se bude situace vyvíjet dál.

  2. V Ondřejově je bílo. Na silnicích a chodnících ne, ale na střechách, trávě a autech jo. Ale je to děsně mokrej sajrajt (wasntme)

   Nevím, jestli to nebude dvakrát. Ten moula mi vynadal, že komentáře odesílám příliš rychle, ale on to byl můj komentář první, tak nevím, kdo je (fubar)

 33. jejda Dede to je théma (nod) když jsem byla malá, tak nám mamča doma hodně zpívala, a my s ní, hlavně lidovky. Měli jsme zpěvník a hezky podle něj. Takže červený šátečku kolem se toč, když se ten Tálinskej rybník vypouští, a tak…
  Teď si tedy lidovky moc nezpívám, ale byli jsme nedávno na cimbálové muzice a já neznala slova, ani k jedné jediné lidové písničce. Ostuda. Ostatní to mrskali a zpívali z plna hrdel a já nic (wasntme)
  Ráda poslouchám, ale neumím si zpívat cizojazyčné písničky (maximálně kousky – refrén, a tak),

  ALE s Ester Kočikovou a Lubomírem Nohavicou (co nemá knír a hraje na klavír 8) ) si pěju o 106. A s Jaromírem Nohavicou taky, a s Radůzou!!! , a se Zuzanou Navarovou!!! a s Čechomorem…. hlavně tedy hezky česky (dance)

  a takhle po ránu po mně chtít 4+7 je na zlost

 34. Já si zpívám v autě. Z mnoha dobrých důvodů (hlavně nestojím o vykradené auto) v něm nemám rádio. A protože jsem rodinná taxikářka, tak jsem se naučila v autě zpívat. Když byly děti mimina a jezdili jsme na miminčí plavání, zpěv sloužil jako prevence spánku dětí. Bylo mnohem lepší udržet dítko cestou bdělé, pak do něj rychle nacpat oběd a užít si dlouhý odpolední spánek, než vytáhnout z auta spící dítě, které pak poobědvá a celý zbytek dne je nevrlé, protože spalo jen půl hodiny. Na delších cestách je zpěv dokonalý životabudič, řidič se intenzivně okysličuje.
  Ale onehdy jsem narazila na problém. Víla byla tři týdny chorá a potom že prý má do školy umět nějakou mně zcela neznámou písničku (a že těch písniček znám opravdu hodně). Ukázala ji ve zpěvníku, byla tam i s notami. No jo, jenomže já noty neumím, odjakživa zpívám jenom podle sluchu. Kdybychom měli piáno, tak bych si to snad dokázala odpočítat , posléze i zahrát a zazpívat. Ale nemáme 🙂 Umím trochu hrát na flétnu, ale taky jenom podle sluchu, nevím, co hraju za noty. Vzkázala jsem do školy omluvu 🙂 Až ten problém rozsekl exík: „A proč sis to nenašla na youtube?“ (rofl) (rofl) (rofl)

  1. Radio, nebo obecně jakýkoli zdroj rámusu v autě (kazeta, CD), je věc vyloženě zdraví škodlivá! Každý solidní lékař vám řekne, že delší pobyt v prostředí, kde je hladina zvuku vyšší, než 60 dB nevratně poškozuje sluch a i to nejlépe odhlučněné auto dosahuje na 70 dB při jízdě (motor, pneumatiky, aerodynamické hluky). Takže v mém autě žádné audio není a nikdy nebude!

 35. Milá Dede, tak přesně tuhle otázku jsem si kladla někdy před pár měsíci – a to už opakovaně. A velice ráda se teď dočítám, že si jí nekladu sama. Také mě se totiž během let někam ztratily písničky. Při tom zpívám velmi ráda, ale tak nějak nárazově a v posledních letech si to skoro musím přikázat – „zpívej si“. Jsem z rodiny, kde se hodně zpívalo (a stále zpívá) – celé přeslicové příbuzenstvo. Kdykoli jsem se pak z ciziny dostala do Prahy, vždy jsem si s maminkou večer nějakou dobu zpívaly. Když jsem se vystěhovala, postupem doby jsem si z domova navozila hezkou zásobu desek – převážně lidovek zakoupených právě proto, abych si s deskou pak doma „v cizině“ mohla zpívat. A také jsem tak dělala, naučila jsem se z desek i nové písně a uměla všechny sloky zpaměti. Kudy jsem chodila, tudy jsem si zpívala. I když jsme byli s chotěm někde na procházce v lese – já pěla zeleným velikánům. A manžel to rád poslouchal, můj zpěv se mu líbí. Ale pak nějak můj vlastní zpěv zmlknul. Pouštěla jsem si dál desky, ale přidávala jsem se čím dál méně. Jednu dobu jsem si hodiny doma pouštěla magnet.pásky s nahranými populárními písněmi „z mládí“. .Pak nějak i ty desky a pásky přestaly.Teď s chutí přizvukuji lidovkám na CD, které si pouštíme v autě a zpívací nálada mě většinou chytne, když vařím či peču nějaké české jídlo – hned mi to jde lépe od ruky. Někdy nelením si i tu desku pustit, ale častěji si jen tak sama prozpěvuji. Ale abych si zpívala denně, jako dříve – tak to už dávno ne. Anglicky si sama nezpívám vůbec, vlastně bych těžko nedala dohromady jedinou celou píseň. Akorát se zase přidám při CD v autě (třeba John Denver, Nana Mouskouricouri, Hank Williams apod.). Přemýšlal jsem nad tím, čím to je. A našla jsem si dva důvody. Ten první je asi ten, že už jsem tady po létech opravdu doma. V začátcích se mi hodně stýskalo, dopisy šly dlouho, hovory byly drahé a Amerika je opravdu hóódně jiná země. Manžel byl hodný, za můj stesk nemohl, ale mě prostě domovina chyběla. A tak jsem ten smutek zaháněla alespoň českým zpěvem. Ale pak jsem si postupně na svůj nový domov přivykla, „zapadla“ jsem to amerického života a i když se mi často zastesklo, už to tak nějak nebolelo. A když jsme pak dokonce bydleli na různých místech v Německu, situace byla jiná. Mohla jsem kdykoliv a o porovnání levněji telefonovat mamince, poslouchat české radio a pak i bez problémů jet domů. Pak přišel internetový spoj, levné hovory, volné hranice. Z toho života „za velkou louží“ byl najednou život „přes rybníček“. A tím nějak zmizel nejen ten můj stesk, ale i moje potřeba si rodnou řeč připomínat alespoň v písničce. Ráda je budu mít vždycky a přestože se mi občas vypaří nějaká ta sloka i to lalalala má něco do sebe – hlavně, že si pamatuji melodii.
  A druhý důvod je možná ten, že pro mně (nás oba) je v posledních letech nejlahodnější muzikou „ticho“. Prostě muzika žádná. Ani trochu nemám ráda ten tamtamový rock, hiphop či jak se tomu šílenému randálu říká – prostě ten oblbovací randál (to není muzika), který se někdy line z vedlejšího domu Kris (a já neváhám jít kluky umravnit) a z kolemjedoucích aut, z něhož já slyším akorát to bušení do ušních bubínků a mám z toho křeče v žaludku. Stejně tak mi vadí i řvavá hudba na veřejných akcích. Prostě nemám ráda rámus a protože je ho nějak kolem čím dál tím víc, asi to kompenzuji dokonalým tichem bez jakékoli hudby. Tedy umělé hudby – tu přírodní, tedy zpěv ptáků na zahradě, tak ten se mi neomrzí nikdy.

  Můj manžel také umí hezky zpívat (a skvěle hvízdat, jako to uměla jeho maminka, zato já nesvědu ani náznak melodie). V mládí několik let brigádničil jako osvětlovač podia u víkendových tanečních orchestrů (něco jako naše Lucerna a čaje, jen to bylo večer). Právě proto, aby věděl, kdy a kam stočit reflektor, naučil se stovky písní zpaměti. A neuvěřitelně si je pamatuje dodnes. Ale aby si zazpíval sám od sebe, tak to se stalo snad jen párkrát. Zato při poslechu CD v autě vyzpěvuje s gustem a přidá se ke každé druhé písničce v rádiu. A umí úplně všechny sloky.

 36. Je, no to je tema! Ja si pisnicky pamatuju moc dobre a v hlave si je i zpivam, jenze nahlas to proste nejde – jednak nemam prazadny hudebni talent a jednak hlas mam vyjety uz od detstvi – kdyz jsem konecne s uzliky ma hlasivkach zacala coby dite mluvit, cela rodina se shodla, ze jsem mela chraplak hospodskeho stamgasta. (tmi) A pritom hudba byla kolem mne dlouha leta. Muj otec zpival moc krasne – a s gustem – a nahlas – zejmena pri vinku. No a pak se mi do cesty pripletl Chet a od te doby je hudba kolem furt – a to nejen to, co on zpiva, ale mnoho jinych stylu. Co se slov tyce, tak mne fascinuje, ze Chet a kamaradi si kazdy pamatuji doslova stovky pisnicek – melodii, akordy a slova.

  Ja mam obcas to, ze neco slysim, nebo si na nejakou pisnicku vzpomenu a pak mi to po dlouhou dobu opakovane v hlave. Nedavno jsem poznamenala, ze jsem nikdy neslysela jedinou pisnicku od Yvety Bartosove, a tak kdyz byl (zase jednou) srumec kolem ni, tak jsem si na netu pustila Heja, heja. Ac jsem v nemem udivu naslouchala, tak mi ta zatracena vec znela v hlave nekolik dnu. To uz bylo skoro na Bohnice nebo na jiny regionalni ustav podobneho zamereni.

  1. Jó ten pocit Hanko znám. To je pak k zbláznění a čím víc se to člověk snaží „přezpívat“ jinou melodii, nejde to ta první se zarytě vrací. Moje maminka v tom byla přeborník. Většinou jí utkvěla nějaká arie z opery a tu pak prozpěvovala do nekonečna celý den. S bratrem jsem většinou říkali „mami je na čase jít na nějakou jinou operu“.

  2. tkhle mne k šílenství doháněla Mládkova Šrumšrumišrumajdá…Heja heja jsem slyšela jednou jednu sloku – víc jsem nevydržela. (whew)

  3. Nekolik dnu, to znam. Si predstavte, ze je nejaky tangovy festival, nekolik dni nekolik hodin v kuse usilovne poslouchate tango (musite davat pozor, jinak se to tancovat neda, tady zadny raz-dva-tri-ctyri, raz-dva-tri-ctyri nefunguje) a co pak. To nejde vypnout! Jdete domu, kolem ticho … slysite tango. Jedete v tramvaji, rambajz, slysite tango. Lehnete, slysite tango. …

 37. Ztratily se, písničky, sklíčka barevná z dětství, ztratily. Ale Dede věř, že se neztratily úplně. Občas nějaká vyskočí, usadí se v hlavě a bzučí a bzučí, jak rozmazlené děcko. Stalo se mi to zrovna minulý týden. Byl večerníček o Vydrýskovi. V písničce jsou slova něco jako: „….rodnou tůni v háji hledá Vydrýsek“. Až po chvilce jsem si uvědomila že si pozpěvuji: ..“modrou tůni v háji hledá Pitrýsek“. Jak toto mě napadlo fakt nevím.
  Jako dítko jsem měla kliku. Byli jsme uzpívaná rodina. Mamka zpívala v “ Moravských učitelkách“ a babička přeslicová, ta nám dokonce uspávanky vymýšlela. Zpívalo se hodně. Protože, jak jsi napsala, hrály se písničky zpívací. A šlágry jsme si zapisovaly do notýsku a vyměňovaly jsme si je.
  Nejraději jsem zpívala, když šla naše průmyslovka na školní film, nebo koncert, nebo pochoďák. Věřte nebo ne, celý ten několikaset hlavý zástup zpíval. Od …nááá túú svatůůůů Katerinůůů, katerinskůůů. nedělu…, čerešničky, čerešničky, čerešně, vy ste sa mě vysypaly na cestě.., ale i Semaforácké písničky jsme radostně zapěli. Tímto posílám tichou vzpomínku za Duhový most mým milým profesorům Šestákovi a Loučkovi.

  1. A taky „Co se to šupoce za tu stodolu“ a „Šly panenky silnicí“ a „Okolo Hradce v malé zahrádce“….
   My jsme je zpívali při pochodech na pionýrských táborech či škole v přírodě. Hned se to lépe šlapalo a ano, kupodivu všichni zpívali s chutí, skoro jsme se přezpívávali.

   1. Taky tak..Šly panenky silnicí,silnicí….Tluče bubeníček,tluče na buben..Beskyde,Beskyde..Na Šumavě je dolina…pochoďáčky, školní výlet autobusem nebo vlakem…chmel – tam se nám huby nezastavily…zpívalo se do ochraptění. (blush)

  2. Chachacha – já taky zpívala „… hledá Pitrýsek“ a dost jsem se divila, že Vydrýsek se nejmenuje Pitrýsek (chuckle)

 38. Dede, krásné téma. Málem jsem ted o půlnoci začla zpívat…Zpívám ráda a tak příšerně, že to lze použít jen při nutné sebeobraně 😡 . Zpěvu při různých příležitostech ve společnosti se účastním jen tichounkým hláskem, abych nekazila dojem .

  A vždycky se mi vybaví rodinné zpívání, když jsem byla malá holka a pak i větší holka, při cestách na chalupu…malé auto se s náležitým řevem šplhalo šumavskými kopcovitými silničkami a my uvnitř zpívali, až se hory zelenaly ještě víc, než už zelené byly ( tenkrát kůrovec byl nějak v defenzivě zrovna nebo co). A byla v tom zpívání radost ze zpívání a taky těšení na čas chalupnický…

  A s mými (dnes už taky většími) holkami zpíváme na toulkách Šumavou dodnes…ale taky tiše, abychom neplašily zvěř.

  Písničky? Asi nejmilejší…Ó, hřebíčku zahradnický, ó růžičko voňavá. A Když jsem já sloužil to první ( druhé, třetí….) léto. A Já husárek malý, botky roztrhaný. A Když jsem šééél z Hradišťááááá….

  A taky countryovky Zelené pláně, třeba. Nebo Čtyři bytelný kola ( miluju The New Christy Minstrels) . A Veď mne dál, cesto máááá, veď mne dáááál…

  Prostě klasika písničková .

  Ale teď se mi vybavilo… už 10 let hraju divadlo s dětmi, dramatický kroužek, no, nemůžu napsat, že ho vedu, neb často vedou děti mne….Ale součástí našich zkoušek jsou různé etudy, cvičení, práce s hlasem, se slovy, posilování paměti. No a jednou z her je, že já řeknu začátek písničky – a malý herec má rychle doříci další slova. Před těmi deseti lety, v začátcích, děti reagovaly skvěle a písniček znaly a doříkávaly spoustu. Letos mne až překvapilo, jak děti neví, neznají i podle mne hodně známé písničky… Šla Nanynka do zelí… Já mám koně, vraný koně….
  Černé oči, jděte spát…

  Tím tady nechci lamentovat, jak jako ty dnešní děti neznají to a tamto, je fakt, že zase znají jiné věci a třeba mp3 na rozdíl ode mne ovládají bystře, ale…stejně mi to bylo trochu líto, že ty písničky neznají…protože přece třeba taková Vyletěla holubička ze skály , zpívaná dostatečně procítěně, to je přece paráda, ne? 🙂

  1. Je, o hrebicku zahradnicky – ta je krasna. Me preslicove babicky nejmladsi sestra Cilka ji jednou (pry) zpivala na nejake besidce v Josefove hned po prvni valce, a byl tam jakysi vysoce uznavany operni tenor z Narodniho a presvedcoval jeji rodinu, ze by mela jit hlas studovat. Ale misto toho ji provdali za reznika ke Kolinu. Ja si tetu Cilku pamatuju jako uz starou pani, ktera i v tom veku zpivala absolutne nadherne.

   Moje oblibena z ceskych lidovych (jedna z nich) je „U panskeho dvora, nas Vitousek ora…“ Muj otec nam to obcas tklive zpival na noc, a kdyz prislo na to „darmo ty, muj mily, Vitousku rozmily, darmo ty na mne volas…“ tak to tklive vyhulakal. meli jsme to s brachou radi a tak jednou Vojta prosil tatinka, at zas zazpiva „ty darmoty“. Chvili trvalo, nez tata prisel na to, co Vojta chce. Od te doby tahle pisnicka se jmenuje Darmoty. A Chet se ji naucil hrat na mandolinu…

   1. Hanko, u mě to zase bylo „domalisi“ – „Ach synku, synku, doma-li si“. 🙂 SLyšet „Darmoty“ na mandolínu musí být krása – nemohla bys to pro nás nahrát na video?

  2. Jé Luci – „Já husárek malý“ – díky za připomenutí, už jsem si jí zapěla. Mě když to přeči jen někdy chytne, tak si zpívám ve vaně – tedy napustím jí jak vysoko to jde, sesunu se do ní, zatáhnu závěs a v tom „vakuu“ si prozpěvuji – odrazem od vody a stěn vznikne skvělá akustika. A tam si prozpěvuji, dokud voda nevychladne. Miluji tesknou „Teče voda teč“ (tu Masarykovu), „Konopa, konopa“, „Kačena divoká, letěla z vysoka“ (u ní vždycky slzím), „Rožnovské hodiny“ …. Jé Dede ještě jednou díky, nějak jsi mě zase po delší době rozezpívala 🙂 (h)

 39. Momentálně ujíždím na gregoriánským chorálu. 😉 A na Lottiho Miserere.
  Ono se mi to totiž hodí k tvorbě.
  A tak si tu datluju, tu a tam brečím, páč je to humus depkoidní, pouštím si k tomu správnou muziku a občas přestanu datlovat, vypnu věž a začnu krákorat.
  Jelikož slovům rozumím, tak je neztrácím. Mám je pěkně pochytaný do sítě souvislostí.
  Až přijde jiná tvorba, budu ujíždět zase na něčem jiným. Ta předchozí si třeba vyžádala Garmarnu. Tam jsem sice slovům nerozuměla, ale krákorala jsem statečně.
  Obyčejně jednu písničku tak asi týden, dva a víc furt dokola. To se člověk naučí i ty děsně dlouhý balady bez hmmm, hmmm, lálálá, jááá to dááál nééévííím.
  I když se, pravda, málokdy pouštím za pozdní renesanci (včetně adaptací; však ty balady tam koření taky, to by člověk neřek, jak je taková správná balada stará). Pak už to néni vono. No možná s výjimkou nějakýho toho Mozarta.
  (A Vivaldiho. Jak si začnu před tréninkem broukat Čtvero ročních období, vědí drahoušci, že je zle, že zas polezou domů po čtyřech.)
  🙂
  Moc pěkně píšeš Berrynku! Úplně ji slyším.

   1. Ale, zabíjím lidi mečem a holí, a nebo je házím na zem a tam jim lámu nedůležitý kousky těla. 🙂
    Džódó a džudo/džúdžucu.

    1. Nedívala ses v pátek/neděli na Z1? Tělo jako zbraň – právě o tomhle. Je to sice silně populárizované, ale jako všeobecný přehled to jde.

     1. Moc tě zklamu, ale televizi už nějakých 15 let nemám. Tu a tam se doslechnu o nějakým pěkným pořadu, jako třeba teď, ale jelikož je to tak 2x do roka, nebudu na nevlastnictví té věci nic měnit. 🙂
      Ale je dobře, že se dělají (dobrý) popularizovaný pořady. Aspoň přestane hysterie typu „ty jseš ten vrahoun!“, a v případě holek navíc ještě „to se přece pro děvče nehodí“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN