PSÍ ABECEDA: „B“ Jako… BAF, ej promiňte – BARF

BARF, BARF, BARF, jak já tohleto slovíčko nemám moc ráda. Vlastně ho nemám ráda ani trochu. Protože se mi moc nelíbí, když se dávají „spešl“ názvy normálním věcem. A milý BARF není nic jiného, než normální psí krmení. Respektive snaha se tak nějak přiblížit co nejpřirozenější psí krmi, která je pochopitelně založená na čem? No na masíčku, páč pes je prostě ten masožravec. No jo, jenže lidi by nebyli lidmi, kdyby se vždycky nesnažili všechno nafouknout. Tak jako se nafoukla kdysi před pár lety granulovaná bublina, tak teď se zase nafukuje barfovací bublina.

Já tu nebudu psát nějaké odbornosti – a ani nemůžu, protože můj přístup k Ešusímu krmení je zcela nevědecký. A to se s milým BARFem naprosto vylučuje 😀 Kdož pravověrným BARFistou jsi, tabulky musíš pečlivě študovati, speciální směsi míchati, vše bedlivě sledovati a též psa dvakrát ročně lékařem prohlédnouti musíš nechati. Asi tak bych to nějak ve zkratce viděla. 🙂 No jo ano, dělám si z toho tak trochu legraci a asi to ode mne není pěkné ani trochu, ale když ty lidi opravdu hrozně šílí. Já chápu – a taky až jednou bude další štěně, budu na tom stejně – že u štěněte o tom člověk značně hloubá. Protože přeci jen, štěně je ve vývinu a určité věci je nutné vybalancovat, ale to co se občas kolem psího krmení děje, mi už přijde dost za hranicí. Takhle se nejančí ani kolem dětského stravování. Nikdo neváží na gramy a nepropočítává tabulky.

Takže jak říkám, odbornosti já psát nemůžu, protože tak jak mi kdysi radila Rpuť (Rputi, Rputi jsi tu? Dodnes si na naši debatu pamatuju 🙂 a ráda dneska píšu, žes tehdy měla pravdu) – fláknu do misky flákotu, než si vyčistím žuby (žahnutý naholu), vaří se mi voda na zeleninu, kterou spařím a fláknu do misky k masu a… hošíček může hopíkat ke snídani a já můžu pokračovat v malování fasády. Takhle že jednoduché je to BARFování, ptáte se? No v mém podání asi ano. Páč já neBARFuju, ale docela obyčejně krmím. Masem převážně. Syrovým. A co mě k tomu vedlo, když původně aji hošíček náš Ešusovitý byl na králičích bobcích, jak granulím říkám? Těch důvodů bylo víc. 

Úplně ten první byl vyhozená večeře, podaná tři hodiny před tím, než z hošíčka vypochodovala na chodník. Ve zcela nezměněném stavu a v situaci, kdy byl Náčelník Zrzavá huba zcela zdráv (předpokládám, že stav mozkovny v tomto směru asi nezasáhl :-D, takže ten komentovat nebudu). Prostě se tehdy jako štěndo zvesela navečeřel, pak jsme dodržovali ten nutný klid na lůžku (ano ano, moje oblíbené příručky :-D), aby mělo tělo možnost v klidu trávit a když jsme pak po třech hodinách venku před barákem potkali psího kámoše, tak urputné řádění způsobilo, že večeře opět spatřila denní světlo.

Tedy noční světlo, když to byla večeře. No a já hlavně tehdy spatřila, že zatímco normální poživatiny jsou touhle dobou už jaksi potrávené, tak milé králičí bobky setrvaly urputně ve stavu králičích bobků. Což mi tedy nepřijde úplně normální. Zvlášť, když má pes v žaludku mít kyseliny, které zpracují i kosti. Na tenhle moment jsem si pak vzpomněla i při čtení knížky od mé oblíbené paní Sehnerové, kdy popisovala naprosto stejnou věc – požité bobky s dírkou uprostřed, vypadly po x hodinách na svět opět ve formě bobků s dírkou.

K tomu se přidávaly úvahy na mé oblíbené téma torze, kdy jsem si říkala, že kdysi sice taky byly, ale ne v takovém množství, jako teď v době granulí. Ano já vím, psů je taky mnohem víc, ale… dostala se mi třeba do ruky stará ohaří knížka, kde krom výcviku ohaře byla zmíněna i výživa loveckého psa a nejčastější onemocnění. O torzi se tam psalo jako o velmi vzácné události. A dneska? Přiklonila jsem se tehdy k názoru, že zpracovává-li žaludek a trávicí ústrojí celý život v podstatě pořád to stejné – najede si určitý režim a zleniví. Kdežto když bude mít stravu různorodou a hlavně nepředzpracovanou, bude muset makat, mohlo by to třeba přispět k tomu, že bude odolnější.

Dalším argumentem bylo to, že to co do misky vkydnu – to vidím. Tedy vím, co psovi doopravdy dávám. Že když mu dávám lososí odřezky, je tam skutečně ten losos. Zatímco u těch granulí s lososem to tak třeba být nemusí?? Říkám si, že by pak cena granulí musela být nutně někde jinde. A z lososa to mohlo vidět leda tak šupiny (když to přeženu). Ale třeba se pletu??? No nevím Výrobci všeobecně dnes bohužel nejedou často na nic jiného, než na to, jak zákazníka slušně řečeno přechytračit a co nejvíc si namastit kapsu. Takže pro mě další bod pro krmení syrovým – nevidím, co do granulí dávají a naopak já vím, co v té misce leží a čím psa futruju. Navíc – oproti granulím ho tím futruju v přirozeném stavu, i co se týče vitaminů a stopových prvků. Zatímco proces výroby granulí všechno zmasakruje a tak se to do nich musí posléze dodat v umělé podobě. Nemám moc ráda umělé věci. Když se jim můžu vyhnout, udělám to.

A ještě jeden, pro mě – ne úplně nepodstatný argument. A to, že výrobci granulí své produkty často testují na psech. A to ne způsobem, který by se mi líbil.

Takže sečteno podtrženo, toť mé subjektivní pocity, proč jsem chtěla změnit cestu a dala jsem tehdy dodatečně za pravdu Rputi, které jsem mimo jiné kdysi argumentovala i tím, že čas, který bych musela trávit přípravou žrádla, mohu věnovat přímo psovi 😀  No ano mohla to je pravda, ale… ono toho času zase až tolik neubude. A vidět spokojeně nacpaného Zrzavohubce mi za to stojí :). Ono, tedy ne že by se granulemi taky spokojeně nenafutroval, on je malý nedožera (no spíš velký 🙂 ) ale…. podle výrazu vidím, že miska s flákotou, je miska s flákotou.

Ponořila jsem se tehdy trochu do útrob internetu, početla jsem si mou oblíbenou paní Sehnerovou, vyzjišťovala si základní informace a vrátila se tam, kde jsem se pohybovala v době, kdy k nám přišel můj první pesan Murphy. Neboli k masu. S tím rozdílem, že dneska nemusím stát frontu na maso pro psa, ale přivezou mi objednané hezky až domů. A taky přeci jen je tam určitý posun v tom, co se do té misky dává.

Jídelníček jsem „sestavila“ tak, jak by probíhalo porcování uloveného, kdyby měl čoklid tu šanci něco si ulovit. První na pořadí jsou vždy vnitřnosti, takže jeden den máme vnitřnostní – pajšl, játra, ledvinky či nejoblíbenější bod seznamu – neprané zelené držtičky. Je to něco co – ze zcela pochopitelných důvodů- milují snad všichni čoklidi světa a je to něco, co pro svůj nezaměnitelný odérek spolehlivě prověří lásku pánika ke svému psékovi. Přiznám se, že tuto krmi servíruji pouze a výhradně na chalupě, kde je možnost podávati psí stravu na volném prostoru a nehrozí vyhubení rodiny puchem a opadání omítky v místnostech.

Nedovedu si představit, jak to asi vypadalo v domě jedné psí kuchařinky neznalé ještě toho, co tahle věc dokáže poté, co se zmrzlou hmotu rozhodla rozmrazit v mikrovlnce 😀 :-D. Předpokládám, že tehdy vyhubila nejen svou spolubydlící, ale též veškeré sousedstvo. Jediný, kdo musel být nadšen byl stoprocentně její hafan. No tak to máme za sebou den vnitřnostní. Vzhledem k tomu, že dávám vše syrové, jsou z vnitřnostního jídelníčku vyjmuty vnitřnosti králičí, které by mohly obsahovat tasemnici hráškovou, a tu doma nechceme, i když hrášek máme rádi. Všichni, včetně Ešusa.

Když dojdou na ulovené kořisti vnitřnosti, přijde řada na svalovinu, takže následujícího dne se podává svalovina. Svalovina pípací, chrochtací, bučící, šupinatá, prostě jakákoliv. Ze seznamu je vyjmuta pouze zvěřina. A to proto, že tady by se mohl skrývat nepřítel zvaný srdeční červ. A toho my doma taky nechceme. Takže halt Ešus ač pes lovecký, zvěřiny se v misce nedočká :-D. Mimochodem, když už jsem narazila na téma lovecký pes a syrová strava a zvěřina. Mylná je představa těch, kteří se obávají toho, že by pes krmený syrovým masem, začal zvěř při práci načínat. Z mého pohledu naopak – pokud to má pes pravidelně v misce, ubude pokušení si ďobnout z nalezeného a aportovaného.

Z kořisti nám zmizely vnitřnosti i čistá svalovina a dochází nám na kostičky – neboli maso na kosti. Což je vzhledem k těm kostem hodně důležitá součást psí stravy. Kosti by – POZOR VŽDY POUZE V SYROVÉM STAVU měly být nedílnou součástí jídelníčku. Psího jídelníčku tedy. Ten syrový stav jsem zdůraznila záměrně. Vařená či pečená kost psovi do misky nikdy nepatří. Pobytem v hrnci či pekáči prošla procesem, kdy se může psovi stát hodně nebezpečnou. Množství kostí pochopitelně musí být upraveno podle věku zvířete. Jiné to bude u štěňat, která na tuhou stravu teprve přecházejí, jiné u psů mladých a jiné u psích seniorů, kteří už s trávením kostí mívají ke stáru potíže, a může jim to způsobit těžkou zácpu. Navíc pes přecházející na syrové krmení z granulí si musí na trávení kostí zvykat postupně, aby také nedošlo k ucpání.

K vnitřnostem, svalovině i masu na kosti vždy přidávám zeleninu či ovoce. Opět až na pár psímu zdraví neprospěšných výjimek dávám cokoliv. Největší podíl tvoří zelenina listová (sláva mojí mamince a jejímu pěstitelskému úsilí :-)). Zeleninu vždy zakápnu olejem, když dávám syrovou, nebo do vody v které zeleninu spařím, trochu oleje kápnu, aby došlo k rozpuštění vitaminů rozpustných v tucích. Zvláštní je, že i v tomhle Ešus potvrzuje pořekadlo: „Jaký pán, takový pes“, Stejně jako já preferuje zeleninu, kterou má fakt rád a jí ji i samotnou – mrkev můžu používat i jako odměnu při cvičení. Zatímco z ovoce vyloženě miluje jen hrušky a jahody, které si chodí trhat. Jablka sní, ale nemá už je tak rád, jako když byl štěně. To stejné se švestkami.

Přílohy dávám teď už jen občas, v době kdy jsem Náčelník Zrzavou hubu vykrmovala z podoby zrzavého radiátoru (ostatně- pro mě další plus pro normální krmení – na granulích byl Zrzavohubec šílená rachitida, po přechodu na maso a spol. se nádherně nasvalil a je z něj silný sportovní pes), jsem dávala přílohu – vařenou rýži či spařené vločky (sem tam rozmačkané vařené brambory), každý den. Dnes už jen sem tam. Spíš pro chuť, páč oboje hošíček oblibuje-hlavně ty spařené vločky.

Denní krmnou dávku mám rozdělenou na dva díly – snídani a večeři. Jednak jako prevenci té mé noční můry zvané torze, jednak proto, že pak Zrzavohubec tak nehltá a pak taky… taky bych nechtěla celý den hladovat, není to nic příjemného 😀 Hladovku nemáme. Jen takový lehčí den, kdy je ráno třeba tvaroh, jablko a pár piškotů a večeře je spíš zeleninový salát s kouskem masa. V obou případech jsem stíhána velmi nepřátelskými pohledy, které jsou velice výmluvné a citovat je zde nelze. Zato když se mi v masně podaří ulovit obří hovězí kost, jsem královna všech psích pánčiček a je víc než 100% zaručeno, že celý den hošíčka nikdo neuvidí, protože bude na jednom fleku opracovávat kost. Proč u toho při tom stojí na hlavě, jsem dodnes nepochopila, ale to je jeho věc.

Přiznám se – nesleduju obsah bílkovin a ostatních důležitostí v jednotlivém druhu masa, protože v přírodě by to taky nikdo nikdy nezkoumal. Dávám Ešusovi prostě stravu pestrou tak, jak by jí paradoxně třeba ani v té přírodě neměl. Jediným parametrem, který dodržuju je váha denní dávky, která Zrzavohubci podle váhy přísluší. Pro mě je ukazatelem Ešusova kondice.

Jedna rádoby vtipná historka na závěr. Když jsme jeli na koncert, měla jsem domluveno Ešusí hlídání u sousedky Danušky. Do lednice jsem připravila pochopitelně i misku s ešusí večeří – ten den bylo na menu hovězí srdce (mám skvělý zdroj v řeznictví), mangold a mrkev. Když jsme se vrátili, šla jsem se zeptat, jak vše proběhlo a poděkovat. Danušky synátor říkal, že jediná potíž byla, když došlo na večeři. Misku našel (byl u ní lísteček), ale nebyl si úplně jistý, jestli třeba omylem nesebere maso na naši večeři, protože to vypadalo tak pěkně, že si myslel, jestli nechystám svíčkovou.

Tak, pokud jsem někoho inspirovala – jsem ráda. Pokud jsem někoho naštvala – což se u tohoto tématu občas stává – tak se předem omlouvám, neměla jsem to v úmyslu.

Aktualizováno: 21.11.2010 — 18:09

260 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Milá PetroK,

  konečně jsem dočetla všechny komentáře (a že jich bylo) a tak asi jako poslední se zpožděním přidám svůj komentář – když jsme teď tedy také psí. (dog) Především ale pochvala za rozšíření psích obzorů, co je BARF jsem vůbec nevěděla – tedy ani to ne, že je to nějaký preferovaný způsob psí výživy. Já neBARFuji 🙂 a asi to nikdy nebudu dělat. Vzhledem k Trixině rase (pitbull-mix) v ni nechci podporovat nějaký třeba skrytí bojový instinkt. Ale ona nevypadá, že by bez syrového masa strádala a vyměšování má také hezky zdravé a pravidelné (jako i jiní i já „nahlížím“ 😀 ). Takže Trixie žere převážně granule, ale velmi často (spíše většinou) jsou zalité buď vlažnou vodou (aby si alespoň udělaly trochu vlastní omáčky) nebo silným masovým vývarem. Dávám ráno a večer tak půl hrnku (asi 100ml) zvlhčených granulí. Nebo to střídám s masem z obraných vepřových či hovězích kostí, nebo přímo koupím nějaký levnější kus „lidského“ hovězího na ovaření, aby měla pořádný kusanec na zakousnutí“. Někdy jí do toho zamíchám lehce opražené vločky, zbytek brkaše, rýži, nudle – prostě zbytky, které jsem dříve schovávala pro další použití teď doráží pes. A během dne si pak přijde na několik desátek, ale ty jsou převážně zeleninové, ovocné nebo starý kus chleba. Trixie slupne všechnu zeleninu a ovoce. Když jsem jí prvně dala přezrálý banán, jemně to vzala do pusy a nevěděla, co s tím patlavým kouskem má jako dělat. Ale sotva ho snědla, hned byla zpět, loudit o další. Mám stále ještě na zahradě krásné papriky a když jdu utrhnout nějakou pro nás, musí dostat i Trixie. A když Trixie zůstane na vedlejší zahradě celý den sama (protože my jsme pryč), tak jí dám „kost“ z kůže, aby se nenudila. Sice si zbytek vždycky někam zahrabe, ale já ho snadno najdu (hledám čerstvý kopeček), omyji a dostane jí znovu. S pitím nemá problém, pije dost (hlavně po procházce), uvnitř našeho z kočičího zdroje, na verandě má misku a venku si poslouží z bazénu (na vedlejší zahradě má kbelíček uvnitř garáže i venku).

  A ještě o cibuli. Nevím, jestli se sem podívá ještě „evah“, která psala, že její roztomilá Sisinka miluje cibuli. Pokdu vím, ta je pro psy nebezpečná. Tedy hlavně pro menší rasy a to Sisinka je. Může u nich vést k anemii. Takže pozor.

 2. Právě jsem připálila psí rejži. Hlavně že jsem přilepená k zvířetníku. Dieta a smrad (punch)

  1. Tož jak jsem pochopila, přihodit pár těch zelených drštěk, aby ten smrad byl aspoň funkční, né…

 3. Pro Aničku, ať to nemusí hledat – už jsem to psala níž, ale vepřového masa bych se nebála, české chovy jsou ACHP (=Aujeszkyho choroby prasat) už řadu let prosté, navíc se na ACHP stále průběžně vyšetřuje. Jiná věc by byla u divokých prasat nebo u prasat z malochovu, která by s divokými prasaty přišla do styku, ale i tam bych se až zas tak moc nebála, viz. např. zde: http://www.svscr.cz/index.php?art=3892
  P.S. Pravděpodobně jde o nějakou trvalku diskusních fór o psech, kde nezaznamenali aktuální nákazovou situaci u nás; včera jsem po tom trochu pátrala a našla ty poplašné údaje všude možně.

 4. ……………….Petro, prostě vidím rozdíl v informovaném poukázání na nebezpečnost a v nepodloženém „šíření poplašné zprávy“. ……………

  je 100000000000000000000 + 1 způsob jak to ale napsat 🙂

  to rozmrazování mám naprosto stejně. kvalita nijak neutrpí. Pes když si kus žrádla zahrabe a pak si ho po čase vyndá………. ono to pravda není zrovna vábný, leč pes si na tom pochutná a rozhodně – je-li pochopitelně zdráv – přežije.

  1. njn, to už jsem uznala…

   S rozmrazováním jen pozor u zeleniny – ta už třetí den „pochoduje“ a ke zkrmení už se nehodí.

   1. jo jasně.
    No ona ta zelenina dokáže překvapit, to je fakt. ale teda já jí-jak jsem psala hodím z mrazáku rovnou do vody s olejem a třeba majoránkou, kmíinem, petrželkou/je-li čas/ a to je pak v pohodě. A zeleninový vývar si dává hošíček dromedár místo pití vody :@ jinak by nepil vůbec. Je to v podstatě myslím jediná rozmazlovací technika v našem oboru krmení. Neřešila bych to, kdyby nehrozilo, že se nepití může psovi, který si myslí, že je dromedár potom pomstít na ledvinách, tak holt tendle pitnej cambus

    1. Dík Petry obě za popis skladnění.
     Kolik že to má Ešík kilo? Já klukům dávám půl kila masa na den a to maj dohromady 38 kg to je asi dost šidím co? A jasně moc rýže nebo těstovin jak to tak popisujete. Se musim pomasit, to vám rovnou vzkážu za ně veliké pozdravení a děkovačky.

     S pitím to samý, jsou strašný nepitci, prej voda v rejži stačí.

     1. Radanová- no hošik má třicku- 30 kg a celkem slušný výdej bych řekla. Když ale dávám třebas ty lososové odřezky, dávám o něco míň páč ty jsou hodně tučný. Přílohy já dávám vážně sporadicky, dávala jsem je hlavně v době, kdy jsem z radiátoru vyráběla psa :D, teď jen tak na chuť a třeba jen večer. Radši to supluju tou zeleninou

      Marsko – ty jo to si jako tou marjánou vyrábím erotomana sama?? (wasntme) Faaakt??

     2. Mě psejci strašně málo pili na granulích – teda jasně, doplnili tu vodu co v granulích chybí, ale už nepili „navíc“. V BARFu máš hodně vody přímo obsažené v krmné dávce + psi ještě pijí – už ne tolik jako po granulích, ale co vypijí je prostě „navíc“… ale koukám že je to taky pes od psa, pak budou dobré právě ty vývary, krmení přelité vodou apod.
      Pokud máš psy v kondici, nehubnou ani nepřibírají, tak bych množství krmení neřešila. I když – těstoviny jsou kupodivu docela „přibírací“. Hodně taky záleží na jeho metabolismu a aktivitě. Ešus je podle zdejších článků kříženec tryskáče, s tím nemůžeš porovnávat 😀 . Bardovi (15kg) dám ráno pár granulí, na večer pak kilovku masa dělím na 6 dílů, stejné množství zeleniny, když se tváří moc hladově tak trochu přílohy, dojíždíme taky suchým chlebem. Občas k tomu padne nějaký ten „jedlý“ zbytek. Choďákovi (25kg) jsem dávala 2x tolik, spíš o trochu víc – taky je to víc tryskáč než pes. Na granulích jsem ho nebyla schopná vykrmit – když dostal víc, měl jen větší bobek, na mase se krásně srovnal.

      1. To nepití je příšený!! Hrozně mě s tím štve. Ono to není jen o tom, že nemá potřebu, ale VON NEBUDE PÍT Z MISKY NA PITÍ- když už bude pít. Miska je pravděpodobně nevzhledná, zdravotně a esteticky závadná, takže přesto, že v ní je neustále čerstvá voda, chodí se pít voda do akvárka. Akvárko je tedy bez rybiček, funguje pouze coby odpařovač vody mezi kytkama, aby se zvlhčilo klima pro kytky a podle toho tam je taky kvalita vody. Z Ešusího hlediska je to pravděpodobně voda kvality AA. nebo spíš IÁ v jeho případku, páč je vosel kříženej s velbloudem :@

       1. 😀 třeba si myslí že je kytička a kytky přece rády vodu odstátou… (f)
        Mě Barda odmítá pít vodu v práci – vůbec se mu nedivím, je hnusná. Takže pejsáčkovi vodu nosím, my si ten hnus buď převaříme a spácháme čaj, nebo ochutíme sirupem…
        Nemáš možnost brát vodu někde z přírodního zdroje? Můžete ji mít přechlorovanou či kdovíco, co prostě psímu čumáčku nevoní… v tomhle psejkovi hodně věřím, že když určitou vodu nechce pít, ví proč.

       2. Možná je křížený s kočkou – ta se taky z nízké misky nenapije, zato z vysokých hrnců, krýglů a podobných nádob sosá s velkou chutí a dostatečně.

        1. Jen připomenu že voda pro kočku musí být umístěná jinde než krmení, ideálně v jiné mostnosti (psejkům to nevadí)

          1. Ygo, to se musíš obrátit na tiskového mluvčího koček. Já jsem v tomto ohledu přestala pátrat proč, ale jedině tak to funguje. Jedna z těch vesmírných záhad.

          2. Protože vodu u žrádla považuje kočka za nečistou, prostě ji odmítají pít. Doporučuje se rozmístit misek s vodou víc, různě po bytě a vysledovat kam chodí kočka nejraději. Kočky taky hodně milují tekoucí vodu, proto různé fontánky apod., jeden náš kocour se nechával pustit vodu přímo z kohoutku (Barda taky miluje pití vody ze studánek).

          3. Petra + Barry jsou pro mě od nynějška tiskovým mluvčím koček 😀 Jelikož jsem tu celkem nová, mám chuť si účastníky naskládat nějak do tabulky a k nim jejich vlastnosti – psí, kočičí, kníračí, dozí atd., abych se trochu zorientovala (chuckle)

          4. ježiš, nééé, tiskový mluvka nééé 😀
           Můj výčet: kocouři Mourek I., Mourek II, Tlapísek – všichni už za duhovým mostem ;(
           kočka Micka, 11 let
           Jediný „skutečně můj“ pes Barry, bígl 7 let (jinak pudlík Wendy, labradorka Deny, chodský pes Rocky (h) )

          5. Petra + Barry, díky za představení se či spíše životopis. Je to krása. Já mám momentálně dva kočkoury, psí jsme byli u našich. Jelikož nemám kočky zažité od mala,študovala jsem literaturu i ohledně toho pití. Tam to bylo prostě natvrdo nastaveno bez zdůvodnění. Hlavně že kočky pijí, viď…

          6. Totiž – Zikmund má misku s vodou společnou s Toyou a dokonce vedle misek s jídlem (no – teď jsem mu je zvedla na židli, ani ne kvůli němu, spíš kvůli mně, abych se nemusela tak zohybat) – a pijí oba normálně a bez problémů (chuckle) .

           Jo – z kohoutku teda nepije – i když stále kontroluje, kam se ta voda ztrácí (rofl) .

    2. Petro, tak zeleninku okořeněnou marjánkou- pak se divíš jak Ešusí hošíček vyvádí a svádíš to na tu mozkovou buňku.

     1. sem matla, zas jsem to hodila někam jinam, tak to zkopčím ještě jednou sem:

      Marsko – ty jo to si jako tou marjánou vyrábím erotomana sama?? (wasntme) Faaakt?

      Dávám aji oregánko čili dobromysl, to aby stále dobré mysli byl 😀

 5. LIDIJOVÉ DRAZÍ A VÍTE CO?? Myslím, že tohle je vůbec první místo, kde se to ani kvůli debatě flákota versus granule nepopralo.
  A že si těch rvaček teda pamatuju. Moc dobře si pamatuju na jednu svou debatu s jednou vášnivou slečnou vyváženou granulovanou, která jednu chvíli podle mě i k žinfárktu pracovala, jak se mi snažila vysvětlit, že masem svého psa zabíjím a kostma ho rovnou posílám do hrobu, cípne na nevyváženost a jeho zhoubou jako masožravce bude právě to maso 😀 😀 :D. Dobře jsem se tehdy jejími reakcemi bavila a co jsem po roce nezjistilas?? Už je prosím také masová a rozdává své masové rady masově dál 😀

  Trochek jsem z toho měla obavy, ale kdepak, nebylo proč.

  1. Se přece jenom přidám, i když momentálně nepsí. V dobách, kdy jsem vyrůstala ve psí boudě (a v dáli utichal dusot mamutů), naši psi maso baštili běžně, kosti si nehygienicky 😀 zahrabávali a jenom vzkvétali. Zeleninu jim tedy, pravda, nikdo nepředkládal, ale zase se napásli. Když jsem mívala psy já, vařila jsem jim ono „vonné“ maso z jatek, granulí nemaje. Poté, granulí již maje, používala jsem je na střídačku, ale vždycky jsem měla téměř provinilý pocit, jelikož pes má mít holt maso, když je holt ten masožravec, že jo. Takže s povděkem kvituju, že zdravý rozum opět mezi námi. (wave)

   1. ….naši psi maso baštili běžně, kosti si nehygienicky 😀 zahrabávali a jenom vzkvétali…..
    no bať,

    no ona ta zelenina není až tak nutná-si myslím, ale trochek ano, páč ne každý má možnost, aby si pesan sem tam uzmul něco na zahrádce- tak jako by to třeba udělal v přírodě a už vůbec ne každý se dostane k odpornosti zvané zelené neprané držtičky, které přirozedně suplují to, že ze zabité kořisti by se pes dostal k obsahu žaludku a bílkovinám. Tak proto asi. A u nás taky proto, že Zrzavohubec je nedožera. jen maso nestačí. Teda takhle vono by i stačilo, pochopitelně, leč……….. v hmotnosti zcela jiné, než mu je podáváno, aby z něj nebyl bobysud. takže dávku nastavuju právě zeleninou a tím, že si pak přijde s miskou a já mu prefíkaně jako přídavek dám ten usušenej chleba, kterým si vyčistí chrup. Dočista dočista 😀

    jsem taky ráda, že si lidi začínají vzpomínat, co by měl pes žrát 😀

 6. Dobrý den, na zvířetník chodím už dost dlouho, ale ještě jsem se nijak neprojevovala 🙂 Váš způsob krmení je určitě pro psa zajímavější, než když má pořád jen granule. Znám to z domova, kdy se můj pes přižene k misce, čuchne a odchází s výrazem „zase to samý, trhni si nohou“. Jen bych měla malou připomínku ke krmení syrovým vepřovým, nemyslím, že je to vhodné vzhledem k tomu, že prasata často trpí Aujeszkého chorobou, která je pro psy smrtelná. Jedná se o virovou infekci, které se lehce zbavíme dostatečnou tepelnou úpravou masa. S pozdravem Anička

   1. proč hnedle tak drsně? Třá se tady Anička nevyzná? Ne? 🙂 Moje čtoucí máma se taky v příspěvcích ztrácí. No. 🙂

    1. radanova - odvolávám co jsem odvolal a slibuji co jsem slíbil napsal:

     tohle mi nedá, předem prosím o pochopení mých mozkových záchvatů

     Onehdá jsem tu nepěkně uštěpačně a jen tak od boku flákla poznámkou po Petra +Barry, něco jako, že má kafemlejnkový příspěvky atd, přišla jsem si „chytrá“ a v nadhledu, pak mě to lechtalo na svědomí ( jak slova, tak to nahození do větru), měla to být narážka, že mi přišla tak přísná na diskutery na který reagovala a psala tak to udělám tak a tak a hotovo dvacet. Od tý doby jsem došla k názoru, že hodně dobře ví co píše jen má tak nějak chování ALFA. A nemyslím tím mimozemšťana z garáže co rád kočky. Prostě poví svý a s tonem se vyrovnejte po svým.Na zvířetníku jsme si zvykli na hebší přijímání tak je to cítit jinak.
     Tak tedy pokud sis Petro s Barrym mýho hemzu minule všimla a nevadilo by Ti mi to zapomenout, tak prosím. A buď na zvířetníky prosím něžnější (blush) . Víš o zvířatech hafo a tady se informace přijímají rády a vstřícně. Povětšinou 😀 .

     1. Radanová – no víš, když já si myslím, že nejde jen a čistě o prostor Zvířetníku, že není nutno se takto chovat jen na zvířetníku, ale všude. Já mám totiž názor, že čím víc člověk ví, tím je jaksi se získanými zkušenostmi i moudřejší, pokornější, skromnější a k okolí vnímavější a podle toho se i umí k ostatním chovat. To, že jsem spoznal celý svět mě neopravňuje k tomu, abych netaktně poukazoval na nedostatky někoho jiného. Jinak jsem tak trochu sprateček. Nikdo z nás neví, jestli třeba Anička není odborník třebas přes neurochirurgii, který může mít milijounkrát větší znalosti a to nejen v oboru neurochirurgie, ale třeba i té kynologie. A jen prostě nemá čas se tady probrouzdávat naší debatou? A naopak mu přijde dobré dát ostatním vědět, že by tady mohla být i nějaká nebezpečnost? Proč ho hned takhle pěkně poslat do kouta? není to zbytečnost? Není to honeněí si trička tak trochu? Pokud jsem ten alfa, tak to teda rozhodně nenám ani trochu zapotřebí.
      Omlouvám se za své filozofické úvahy, ale tohle fakt a opravdu nemám ráda.
      Petřiny znalosti kynologie posoudit neumím, neznám jí, třebas je má, ale ani kdyby byla prezidentem kynologický asociace, prezidentem zeměkoule a vesmíru, tak to nikomu nedává právo se takto chovat.

      1. PetroK já Ti rozumím. Jen jsem využila situace, abych si vyřešila svůj pocit. A trošku ulomit hroty. Příkrost není dobrá.

       Chtěla jsem se zeptat když bereš to maso už mražený předpokládám, rozmrazíš porci tu skrmíš postupně a rozmražený třeba den dva v lednici? Nebo jak velký balíčky máš v mrazáku.S tím mám věčnej problém, zamrazit znova nelze, druhej den v lednici mi maso po rozmrazení přijde jetý asi i proto krmím spíš vařeným. Kolik masa na denní porci dáváš? Povíš?

       1. radanová – … Příkrost není dobrá. …. ne neni, a proto jsem i napsala svůj, nemám ráda honění si trika na ostatních. Od mala jsem kvůli tomu dostala nesčetněkrát na budku, že jsem se někoho zastávala. Když někde jsem, chovám se slušně. Nemusím souhlasit pochopitelně s každým, ale je 10000 způsobů, jak to dát najevo. Mám možnost volby, jsem-li čék moudrý sáhnu po těch moudrých.

        no hošíček má na den 600 g masa, takže vezmu večer kilovku, ona do rána akorát dočerstva rozmrzne (mám na to takový kyblíček od ptačího zobání, má víčko), odporcuju 300 gramů a šup s tím do lednice, večer odporcuju dalších 300 g a jak je to v tom kyblíku, tak maso se do druhého dne dorána neohnusní :D.navíc- nezapomeň, že to co tobě přijde jako nevzhledný, pes rozhodně neřeší. Tím nemyslím podávat maso co Ti jde naproti :D, ale prostě do druhého dne se mu fakt nic nestane. Když je to dvoukilovka- v tomhle balení kupuju hovězí mleté s droby, tak si ho než dám do mrazáku naříznu v půlce a když ho pak potřebuju, vyndám štangli z mrazáku a třísknu s ní o schody, tím pádem jí mám vejpůl a mám k dispozici zas jen kilovku.

       2. Pokud nevadí že odpovím i já – tohle je zajímavá otázka a sama jsem zvědavá na různé způsoby.
        Když maso dovezu, nakrájím ho (zmražené) na dvoudenní dávky, stejně tak krabičkuji zeleninu na dvoudenní porce. Dávku pak vždycky den předem přemístím do lednice, takže při krmení je to tak akorát rozmražené – pokud vytáhnu později, přelívám před podáním vařící vodou. Ten další den to v lednici vydrží.

        Petro, prostě vidím rozdíl v informovaném poukázání na nebezpečnost a v nepodloženém „šíření poplašné zprávy“.

        Alfa jsem, doufám, pro svého psa, u nikoho jiného to nepotřebuju 😉

     2. radanova – kdybych se měla hroutit z každého příspěvku, který mi zrovna nelichotí, joj to by bylo zhrouceníček (rofl) , nehledě k tomu že nevylučuji že můžou mít pravdu, že ano… tvůj příspěvek byl tuším u kastrací (?) a tohle téma se mě dost dotýká, tak bojuji za to aby u psů a fen lidi nejdřív hodně a dlouho (HODNĚ a DLOUHO) přemýšleli… a radši to napíšu 100x, protože co kdyby to náhodou aspoň jednoho psejka zachránilo…

      Na druhou stranu, dole je Aujezskyho choroba probrána docela důkladně, kdy může hrozit, kdy naopak ne… tak mi příspěvek Aničky přišel hodně mimo mísu – když někam přispívám, snažím se příspěvky aspoň proletět. Ale uznávám že to šlo napsat líp…
      Je fakt, že mi tento způsob komentářů nepřipadá úplně přehledný, když je tu 200 příspěvků, těžko se dohledává co je nového, chtělo by to čudlík „seřadit podle času“.

      1. Ten komentář byl myslím u útěkářů, já to četla neb mám doma torpédo a zvládnutý tedy není, jdeme cestou prevence (sweat) .

   2. Dobrý den,
    máte pravdu, všechny příspěvky jsem nečetla, bohužel. Je asi pravda, že jsou prasata porážená v ČR testována a chovy v ČR jsou prosté ACHP, ale myslím si, že ne všechno maso u nás prodávané, je u nás vyprodukované a bohužel v jiných státech nejsou třeba některá testování povinná. Nechtěla jsem se nikoho dotknout.
    Krásný den! Anička

 7. Prosím, nemohl by být další díl S jako SPANÍ??? Změna času nijak neovlivnila Majdu takže místo 5.22 nám chlupatej budík budí 4.22 a to tak že přesně.

  1. Nevím jak, ale nám se ty budíčky přeštelovaly samy. Já jsem se před časem ptala stejně-jak se přešteluje pes na zimní čas- odpověď byla, že blbě. Jinak, my jsme stejně načasovaní jako vy s Majdou na 5.25. Možná, že Luxíkovi domluvil Don, ale už si zvykl. Donovi se nechce vstávat dobrovolně za tmy.
   O.T. myslíte, že je možné aby Don byl včera z té Luxíkovy operace tak nervozní, že nechtěl jíst a když se najedl tak to vyhodil když jsme se s Luxem vrátili z veteriny? MLP říká, že když jsme odjeli, pořád chodil do kola po bytě a hledal Luxe.

   1. Don se ani tak nebál o Luxe, ale vycítil strach, obavu, pochybnosti ostatních členů smečky (tvoji i tvé polovičky). Je to úplně normální stav u citlivého psa, který zná dlouho své páníky a reaguje na jejich chování.
    Kdybys byla úplně v klídku (nedivím se, žes nebyla), tak by ani Don nereagoval…

 8. Celý den jsem čekala, jestli se někdo nepsí nebo nezvířecí zeptá: „Co je to BARF?“ A tak se ptám já. Z diskuse i z různých předešlých informací TUŠÍM, o co se jedná, ale přesto prosím o překlad.

 9. PetroK bezvadnej článek, přehlednej.Prima prima. Taky mě zlákal barf, ale jsem ten polovičaťák na cokoli a mám málo zavíratelných místností, tak jsme na vařeným s rýží nebo těstovinou. Semtam se strouhanou mrkví, ostatní zeleninu nechtěj, nechtěj a nechtěj a po vnitřnostech mívají průjmy tak jsem je vynechávala. Minerály a stopprvky dodávam semo tamo do polívky, mám koupený od barona v doze, jsou z toho vždycky votrávený (na duši) tak to nepřeháním. BARFaci by ze mě lezli po zdi. Psi vypadají docela zdravě, srst ok, tak snad dobrý. Jen Šmudla teď začal olizovat ťapky, nechá si to zakázat, ale sleduju to. Občas doplňuju lisovanýma granulema a stalo se mi jak jsem roztržitá až na půdu, že jsem musela narychlo koupit nějaký ble granule na den dva v supermaker a sblajzli je rádi bez ztráty kytičky hovínkový. Taky to furt studuju 🙂 .
  Začala jsem nejdřív se syrovým, bohužel to bylo hlídaní vzteklých saní, každou chvíli náběh na rvačku, syrový milujou, ale hystericky si hlídají misku. Zkoušela jsem dávat víc než doporučenou dávku, stejně blbli. U vařenýho jsou víc klidu, tak syrový dostanou jen, když je čas na ostříží voko. Nebo syrový kosti-taky se musí hlídat. Tvaroh nebo kysanku taky občas dostanou, jen ten žloutek nějak nedávám a oni nemusí. Zato jsem je hloupě navykla na piškoty.

  Tvůj návod i fotky vypadají tak náramně, že asi zase na čas najedu alespoň na kombinaci jedno jídlo syrový, jedno vařený.

 10. Teda Petro, ty fotky (y) – ještě že to máš syrový, jinak bych to snad Ešusovi chodila krást (chuckle) .

 11. Tak to máme za sebou. Trhání zoubku proběhlo úspěšně ale já jsem z toho málem odpadla. To uspání šlo, to si jenom u toho strašně nadával a kručel. „Probouzení bylo horší dvakrát se počůral, jednou ještě v ordinaci a jednou doma, strašně se motal a byl takový ubohoučký. Teď už se i trochu najedl i malinko napil a byl dvakrát venku. Jinak tady chodí a kňourá. Jsem zvědavá na noc a na zítra. Děkuji za morální podporu.

  1. To už bude dobrý. 🙂 Pusu jsem si nesla po narkóze, a to jsme čekaly, až se přestane třást a doktorka ji několikrát poslouchala, s přísnými pokyny, které odmítla dodržet: na posteli neodpočívala, natož dvě hodiny – tak strašně rvala dveře a vřískala, že jsem ji prostě musela vpustit k ostatním, kanylu si vyrvala hned, takže jsem jí ještě lepila náplastičku, tu rozhňahňala taky ihned, skákala nahoru na linku, ačkoli se neměla pohybovat a tak dále. Jediné, co jsme dodržely, byl půst po narkóze, a to jen díky tomu, že jsem si fakt zacpala uši. :S

   1. Achjo Marsko, to je vždycky nadělení. Tak ať už je líp (sun) Kočky a narkóza, to je většinou horší, než psi. Pokud je kočka sešívaná Slávistka a probírá se z narkózy, chce to nemilosrdně ji umístit do přepravky. Je tam v bezpečí. Jinak má většinou tendenci tomu nepříjemnu utéct a leze do výšek. Ideální je dát na dno přepravky podložku pod mimino a mít po ruce v injekšní stříkačce bez jehly pití. Čičina se právě na malém prostoru uklidní. A ráno už bude líp. (cat)

    1. Nojo, to mi došlo taky až druhej den, že jsem ji bez dalších diskuzí měla nechat „zamčenou“ v přepravce, sákryš. Taky někdy čék prostě neuvažuje, já ji naivně a jemně vyjmula na postel – a začal kolotoč! A řev a strašnej… 🙂

   2. Ještě že v tom nejsem sama. Tohle mi kdysi předvedla fenečka-štěndo,když měla kýlu – Šarikova sestřička. Po operaci – musí být v klidu,nejíst,jen trochu pít, nenamáhat břicho..nepouštět ven..hezky se to vetovi říkalo…domluvili jsm ese, že se večer ještě staví. Ta mrcha mrňavá se probrala, lítala jako šuspajtl po baráku,skákala do vany a z vany – se jí líbilo,jak to duní, já z ní byla na prášky. Vet když večer přijel,povídal,že kdyby nevěděl,že operoval ji a mě neviděl ráno, ž esi bud emyslet,že trpím nějakou nevyléčitelnou chorobou,projevujícíí se třesem rukou,tikem a zadrháváním řeči a jsem v posledním stadiu. (sweat)

  2. Borůvka se po narkóze skoro celou noc motala a s prázdným pohledem v očích ťapala kolem mne. Lehla jsem si v předsíni na zem a nechal ji motat se kolem mne, jinak by mi skočila na postel a potrhala si stehy, případně skočila z postele dolů. Kanyla v tlapce jí zůstala, druhý den ji vytáhli. Ale při probírání se strašně třásla a můj nejdražší s ní vlezl do postele, aby ji zahřál a zklidnil.

   1. Taky se Ti Borůvčice třásla? Já totiž, když jsem zjistila, že se Puska třese, jsem prohlásila, že nikam nepudu, že mne to děsí – a tak jsme s paní doktorkou tlachaly asi hodinu. Jí to naštěstí nevadilo a byli jsme poslední pacient a pořádně jsme počkaly, než se zvíře zas tvářilo jako zvíře. A příště to udělám zrovna tak, odmítnu opustit kliniku, dokud se to „nedotřese.“
    Až teda napříště naberu odvahu… (whew)

    1. Daník při kratičké narkoze, na vytažení osiny při proraženým bubínku, 10 minut skutečně úplně spal, pak už se probouzel, se až tak moc neklepal nebo si to tak enepamatuju ale frt se snažil odcházet bez funkční poloviny těla. Argo má teď zkaženou stoličku, co si loni při rvačce podrtil a zůstala mu jen zarostlá část v dásni. Tak se moc těším na vyndávání jestli mám pravdu.

     1. Budu moc držet palce, po svých zkušenostech důvěru v zákroky v narkóze mám i nemám. Mám, protože si myslím, že to doktoři udělají správně (mám opravdu důvěru ve své doktory), a nemám, protože mi city a pocity velí, že tak rychle se zvířátko odnášet nemá, že se má počkat hodinu dvě po probuzení, až se zjistí, že se probouzí normálně.
      No možná jsem puntičkář, ale pokud se dokopu ke kastracím a to zejména u špatně dýchající Pusky, chci mít první pomoc po ruce aspoň půl den, viď?
      Pusinku Argíčkovi, on to zvládne… 🙂

    2. hmm, tak s mým kočičákem Tlapísem by sis užila – ten se takhle probíral 24 hodin…

 12. Nojo, teď už těžko něco dodám. Tak jen – veliké díky, Petro (y) 🙂 i všichni diskutující. Téma je moc zajímavé a každodenně jaksi aktuální. Chi, fotky vážně svědčily spíš pro mlsotník.

 13. Zdravím zvířetníky a zvířetnice.
  Přispěju trochou do mlýna.Jak už jsem tu psala,mám psy již moc let,papíráky od roku 1967.A každý pes měl jiné chutě.Ron,jinak velký knírač považoval maso za zdraví škodlivé.Preferoval jídla moučná,sladká,miloval oslazená kolínka s máslíčkem.Maso,trochu žral až později,ale velmi,velmi opatrně.Velká pudlice Andula tak ta byla jen masožravec.Syrové maso s mrkví a burizony.Kníračky byly také rozdílné,první žrala jen vařené maso plus přílohy,maso syrové bylo dle jejího přesvědčení jedovaté.Druhá byla ochotna sežrat všechno co se jí předložilo.A nynější černé potěšení bylo od chovatelky navyklé na mleté kuřecí skelety s rýží a rozsekaným jetelem.Teď krmím stravou lisovanou za studena a občas dám syrové maso a syrové kosti.A první velký knírač se dožil 13 let,kníračky 11 a pudlice 9.A jsem přesvědčena o tom,že na věk psů má vliv nejen strava,ale i prostředí a také to,že dříve dost štěňat a mladých psů nepřežilo,nebylo rozvinuté očkování na psinku a později parvu,takže ti jedinci co přežili byli odolnější a životaschopnější.

  1. Jiříno, já netušila, že ty jsi přes padesát procent kníračí!!! Já myslela, že jenom pudlecí!

    1. pozor – není Jiřina jako Jiřina z GB toho času v ČR. Tahle Jiřina minipudlíka černého nemá

 14. EvoŽ – díky za dokonalé vysvětlení. Už chápu, proč se náš kocour mohl po hejkovi dva dny udrbat k zbláznění. On měl jen histaminovou reakci s pořádnou kopřivkou a ne alergii! :O Hurá Kdo nečetl – kopíruji zdola – je to poučné:

  EvaŽ: …Pokud od té doby rybu může, nebyla to alergie. Mořské ryby mají hodně aminokyseliny histidinu, který se rychle rozkládá na histamin. A ten dokáže udělat nádhernou kopřivku, která vypadá jako alergická, ale je to jen histaminová reakce.“

  Jak je dobré tu míti doktorku, která vše vysvětlí (y) (y) (y) A pozor na mořské rybičky!

 15. zatímco dopoledne jsem si hezky v klídku doma žehlila a vařila a hlavně „barfovala“ na Zvířetníku… tak odpoledne učím a učím a učím. A nějak blbnu, když jsem hledala, jaký příklad vypočítat na závěr přednášky na téma testování statistických hypotéz… (fubar)
  jsme právě dopočítali, zdali je statisticky významný rozdíl ve výšce žíhaných a černých fen německé dogy. Data mám (roky je stahuji z bonitací) a tak byl příklad zadán opravdu přesně (chuckle) Pravda – byl to příklad mimo obor, ale zase ze života (rofl) a studentíci se tvářili probuzeně
  Tak od šesti ještě jeden devadesátiminutový blok a pak hurá domůůůůů

  1. Jejda, Xerxová, co děláš ve škole takhle v noci?!? (chuckle) No co, příklad je pěkný a praktický (rofl) .

  2. Ajaj (whew) – potřebovala bych opáčko. Dvouvýběrovej t-test????
   Jinak příkladeček to je pěknej 🙂

   1. opravdu t-test. Opáčko nepotřebuješ 😉

    Beta mě teď skoro ani nepřivítala – bojí se, že ji potáhnu na procházku (rofl) Že v dešti nee (ale pokud bychom jeli na výlet, tak ji liják nevadí) a rychle se odebrala do ložnice v patře. Má smůlu, stejně ji ještě ven vyženu.

 16. No, tedy dnes je to super téma a a tak taky napíšu co moje chlupatá holka baští. Krmim spíš vařenou a syrovou stravou – tedy maso, většinou vařené, syrové ji vždy nabídnu, ale jen někdy ho chce, občas ji ho v lednici suším a pak používám jako mňamky. Zeleninu syrovou – papriky jen červené, masité, ty i krade a než se stačim vzpamatovat už jimá kus užranej, tuhle se spletla a ukradla feferonku, načala ji, pak na mě koukala, paničko co jsi mi to provedla, ale vyrovnala se s tím docela rychle. Mrkev, tu má spíš jako zábavu. Ostatní žere když je to od paničky z huby, to pak může i cibuli, sice ne jen tak, ale dělám pomazánku z olomouckej syrečků, s cibulí a docela ostrou s tou feferonkou nebo pálivou paprikou, a tu teda může. Miluje jablka (taky krade), jahody, ale žere i rybíz nebo i ten banán nebo pomeranč, ořechy nebo mandle taky může, ale ty ji musím předkousat, nebo nadrtit a nasypat navrch. Občas dostane jogurt, žloutek a vůbec všechno o co si řekne a není to vyloženě nezdravé. Četla jsem p. Sehnerovou a její knížky jak krmit a snažím se z toho vycházet. Pejska je zdravá a žádné zažívací problémy ani žádné alergie nemá. Pokud to přežene a sežere té papriky, vzhledem k její váze cca 5kg, moc, ale takové jednorázové vyčištění snad taky není naškodu.
  Granule kupuju pochopitelně taky, Sisina je žere podle chuti místo přílohy k masu, asi v nich moc masa nebude. Já ji do masa taky občas přimíchám ovesné vločky, ale vlastně syrové nebo jen lehce spařené.
  Zajímavé je, že pokud uvařím maso v slanější vodě a nabídnu ji ho, tak ho nechce, po opláchnutí ho s chutí sežere, takže ti psy jsou asi docela chytrý a vědí co není pro ně. Jó a taková morková kost je pochutnáníčko i pro ni, takto gaučového psíka, zatím ji nijak neomezuji. Netloustne, žere jen kolik chce a i když má v misce opravdu dobrůtku dokáže od ní odejít.
  Jinak Sisinka i panička dodatečně děkují p. profesorce Xerksové za chválu za chování na pražení s Maričkou.

 17. Petro, děkuji za článek. bezva, určitě něco použiju.
  Spolu s Alex vzpomínám na doby, kdy jsme chodili s těmi kbelíky pro cvičákové maso. Stávali jsme před vraty, kde ho náčelník ještě teplé, uvařené, vydával. Čerstvé masíčko, přímo z jatek. Někdy jsme tam v zimě stáli i dvě-tři hodiny. Ale byli jsme mladí a byla u toho velká sranda. Vždycky byla pěkná svalovinka, někdy i jatýrka. A když do kyblíku kydnul kousek chrupančitého chřtánu, to bylo! Jenomže, já měla erdela a pak knírajdy a ty mastné zkrápníkovatělé fousy se mi opravdu hnusily (viz článek o koupání) a tak měly holky věčně mordu v umývadle.
  Naše Chipsy jsou fšežrafky. Nekecám, ty úpěnlivé pohledy, když škrábu brambory a ony lobují za šlupičky! A pánčičko, ta kyselá okurčička není, náhodou, volná? Říkám všechno,…. kromě cibule.
  Gara a Týna jsou s váhou v pořádku. Ale trápení mám se Shelminkou. Její nadváha mě drtí (+2,5kg).
  Přešla jsem u ní na granule Hilĺs r/d. Už jednou jsme tuto kůru podstoupily a úspěšně. Pak je začala odmítat a chtěla stejné granulky jako tetičky. No a za rok jsme byly zase na 9,5kg.
  Krmím dvakrát denně, určenou odváženou dávku. Mocné jsou taje a záhady krniv a trávicích traktů našich milých pejsků. Ale, kdybyste věděli o něčem přirozenějším ( a levnějším) ráda vyzkouším.

  1. Zapomenula jsem doplnit. Dávejte pozor na krkavice. Setkala jsem se s tím jen jednou, ale doopravdy se to stalo. Viděla jsem na vlastní oči. Jedna členka ze cvičáku měla mladého psa. krmila masem a tak. Jednou hodila psu do kotce také krkavici a šla do práce. Vrátila se večer, dala psu, už po tmě, další krmení. Až ráno si všimla, že pes měl už od předchozího dne krkavici nasunutou na jazyk a nemohl ji sundat. Jazyk příšerně opuchl a byly s tím velké veterinární problémy. Vzhledem k tomu, že zrovna s tou pejskařkou jsme ale opravdu nemusely, nevím jak to dopadlo. Jen vím, že za pár měsíců jsem ji viděla s jiným psem.

  2. Dávej klidně stejné krmení, ale sniž dávku – dávkování na pytli je orientační, každý psejk tráví trochu jinak. Vždycky, ať už krmíš čímkoliv, je potřeba řídit se kondicí psa. Přibírá = krmím moc, hubne = krmím málo.

   1. Já vím, ale když ty čtyři deka, které na jednu dávku má, se mi vlezou do dlaně a ještě je tam hafo místa. A ještě se nesmím dívat na ty hladové oči.

   2. Petro, souhlasím, je orientační. Také záleží i na „zátěži“. U třináctileté Klérky, jak se mi ji podaří vyhnat jaký kus do lesa (táhne se mi za patami, ale zpět běží jako srnka 😉 ). V tomto počasí venku mudruje, zda se nejedná o týrání zvířat a na každém rozcestí stojí jako Lotův pes a teprve až zmizím v terénu, tak přichvátá. Pokud jdeme dál, tak ji mohu pár granulek přidat, ale jakmile chodíme jenom na malé prochajdy, tak spíš dávky zmenšuji. Kdybych dávala plnou dávku co je doporučená na pytlíku, podle její váhy, tak se neunese. Už jsem to zkoušela.

    1. Pokud se ti zdá dávka malá, doplň balastem – vařené brambory, burizony,…
     Já mám v tomhle počasí pocit že je to týrání páníků – právě jsem byla opakovaně přepadena, zakousnuta a ožužlána.. holt krátké venčení, tak se psíček nudí (angel)

 18. jen ohledně krmení koček rybami – pozor na to! Určitě nedávejte často, doporučuje se maximálně jednou týdně a radši převařené. Mám ted okno, proč, ale způsobuje to kočkám úbytek vitamínu, nemám ted čas to hledat.l Ale kočka, která je dlouhodobě krmena každý den rybami, tak může mít vážné problémy. Omlouvám se, že si to nepamatuji podrobněji.

  1. JanoBu., mně napadá jen to, že ryby, zvl. mořské, můžou být doslova nacpané fosforem a ten za určitých okolností může způsobovat kočkounům řídnutí kostní hmoty, jakož i potíže s ledvinami. Jinak taky netuším, ale ryby by měly být na jídelníčku asi 1x týdně, jak pravíš.

   P.S.: Moly, nyní už zase Dorotka, moc pozdravuje (cat)

    1. Neee, u svých právoplatných pánečků zabrala nejlépe vyhřátý radiátor a dělá domácí paní – ale občas ji vídáme (cat) jednu neposednou.

  2. Syrové maso sladkovodních ryb obsahuje antivitamín H. Vitamín H – biotin je zodpovědný za stav srsti a kůže.

   1. Aha, tak tenhle „zločinec“ mě nenapadl, a přitom je to stejné jako u vaječných bílků, které kočky nesmějí (žloutky naopak ano)… Dík za připomenutí.

  3. Zase tak často kocour ryby nemá, ale on sám má na to zaručeně jiný názor, jedl by je pořád. Já se snažím dávat pozor, když už je mu 14 let a čtvrt (už je starší o rok a půl oproti věku, kdy nám odešla Micinka), i když co nadělám, jestli ho věk jednoho dne přemůže.

   Když už jsi tu – občas zvrací čisté zpěněné žaludeční šťávy – je to světlounce žluté, nic nenormálního, stává se to v momentě, kdy má prázdný žaludek. No misky plné a on má prázdný žaludek – hlupáček. Já se proto snažím, aby žaludek prázdný neměl, ale on prostě občas usoudí, že to co dosud pravidelně ochotně jedl, je nadále naprosto nepoživatelné, že granulky (RC) – má je ad libitum – jsou nepoživatelné a tak dále a než mu jeho služka poslouží něčím, co uzná za jedlé, tak se stačí vyzvracet (od poloviny října 2 x). Jinak má dobrou váhu, lesklou srst, veselou a trochu usurpátorskou náladu a je v pohodě. Tak nevím, co si mám o tom myslet. Kdybych měla pocit, že ho něco trápí, šla bych k vetovi, ale on vypadá naprosto normálně, jen občas z hladu zvrací.

   Pozdravuj chlapečka – posílám mu pusu na čelíčko (h) .

   1. Čisté šťávičky nevadí, to se stává i kočkám v nejlepších rodinách. Když to je jednou za pár dní… Mně si naštěstí všechny kočky zvykly chodit žužlat šáchor nebo trávu a tak máme ve šťávě ještě občas stonek.

  4. V našem tříkočičíně se holky shodnou jen na smetaně. (Tu se také snažím nedávat každý den.) Jinak když 2 ze 3 jedí stejné jídlo, tak to považuji za úspěch. Ještěže jsou Pusí s Babí kapsičkové a Pusí s Bětí granulkové…
   Sýry nebo máslo (nově kočičí tyčinky a klobásky) zbaští jen Bětulka, žloutek nebo jogurt jen Pusa, syrovou mořskou rybu nebo paštiky jen Babeta a tak dále a tak dále. Nejdřív jsem kupovala lisované kostky Nowaco, pak mrchy podražily a našla jsem u řezníka mrazák plný filet ryby, na kterou jsem se už dvakrát ptala, jak se jmenuje, a dvakrát zapomněla. Dvě macatý filety nám vydrží na dva měsíce – vařím jednou za tejden, deset dní – ale je to taková kvalitní záloha, když o víkendech holky vyberou spížky do dna. Vždycky v neděli večer vím, že kdyby jó nadešla nouze, na mrazáku je kus ryby a pro paničku zbytek nanukovýho dortu a že máme mlsání. 🙂
   K mému úžasu ale holky vzorně ochutnávají a Pusinka se až láduje nejen obyčejnými sardinkami ve vlastní šťávě (taková krizová strava, když se pro změnu LIDI dostanou na dno spíže), ale i rybími konzervičkami se směsí zeleniny a tak jsem udiveně občas pozorovala Pusu, která vsákla tu malinkou kukuřici a tam fazoli, a jednou jsem si omylem takovou směs přinesla v tomatě a Pusa to brala hlava nehlava, kečup nekečup, zelená paprika nepaprika. dokonce i cibule necibule.
   Jo, a on to tu někdo zmiňoval níž nebo výš, ale vařená mrkev se zdá také snesitelná, takže sice vařím polívky naopak, nikoli maso do osolené vody s pepřem a bobkovým listem a podobně, ale nejdřív jen maso, plus eventuálně mrkev, pak se dělí uvařené maso na kočičí a polívkové, odeberu si stranou pro kočky k pití na dva dny nesoleného vývaru, a poté teprve vhazuji česneky a kmíny a bazalky a takový věci. Kdyby mne viděla máma, renomovaná kuchařka, tak by ji kleplo, ale vona je v konci „obrácená“ polívka stejně dobrá. 😉
   P.S. Babetka domrouskala, mrouská Pusa. Pusinkuje, vine se k lokti, bradě, palci u nohy, teď mi právě trká do ramene, ALE zejména u toho neječí, a před chvílí mne úplně dojala: jdu chodbou a ona tam hlavu narvanou do mého mokasínu, který jsem měla na noze 12 hodin v kuse. A jak má tu hlavinku malinkou, tak se vopravdu nacpala do celý špičky až po konce oušek a tichounce si tam fetuje, chuděrka. 😀

   1. … ještě přiběhl na chvilku kočičí strejda – Pusa mu vlezla do tkaniček u botasek a jednu přivlekla až do pokoje. Myslím celou botu. (Asi také voní; a když není kocour, tak aspoň botka vod pořádnýho chlapa.)
    Rozmotali jsme Pusu z tkaniček a odebrali ji z boty (nebylo to snadné). (inlove)

     1. Ona je Pusa naprosto sladká, když mrouská. Ani se nedivím, že mi přišla do domu s dvěma miminky v bříšku.
      A teď jsem se dojala podruhý: na topení v pokoji, kde je menší parapet než v ložnici, a tak se lépe bydlí přímo na tělese než na okně, mám rozloženou osušku přes celou délku, ještě to na kraji jistí lampička na servírovacím prkénku, i tak ale, když se kočka správně nesrovná na ležení a vsakování tepla, vobčas některá slítne…
      … na topení v pokoji na osušce jak ve vagonku spinkají rozcapené všemi čtyřmi, aby posbíraly co nejvíc tepla, a navrch položenými tlamkami, zlobetka Babetka s děsivou tetou Bětou a ten náš tygr spí asi 7,5 cm od Babetčiny prcinky. Jestli Běta někoho nesnáší, zvlášť blízko sebe při spaní, tak je to výtržnice Babetka.
      To je jedno, že spolu žijou rok nebo dva – každý týden přináší nová překvapení. Inu, kočky…

   2. Rajčata-protlak: Jedna Gurmetí konzervička je hovězí maso s rajsou omáčkou…a kočky jsou po ní jak divé. Tak občas do masa spařím rajče nebo ho rozvařím a přimíchám…

 19. Naprosto souhlasím s Baty. Já přejela nejdříve fotečky a naskočilo mi: „To je nějakej vomi, či co???“ Nádhera. Máš talent i na psaní kuchařek. MŇAAAM 😀 (*)

 20. O.T. VERAM, máš maily, důležité, spěchá!
  Jinak, Petro, tohle se dá splést s Mlsotníkem pro člověky a největší pochutnávka je, jak je to napsaný.

 21. Tedy,už chápu,kde hošíček bere energii – pánčička mu vyvařuje,masíčko dostává syrové,peče mu játroví,Petro,to je psí gastronomie na vysoké úrovni (y) !A k tomu jako zákusek řádná porce lásky k pejskovi (h) .Šťastný to pes…

 22. Anežka syrové maso i kosti odmítá, Kimina zase odmítá jakékoli kosti vč. žvýkacích z kůže a Rija je silně vybíravá v zelenině – tak máme rozmazlené holčičky. Když byla Anežka malá, zkoušela jsem jí krmit granulemi + vařeným masem se zeleninou a rýží či těstovinami, ale měla jsem problém vždycky včas koupit maso a uvařit ho.
  Teď dostávají granule + maso z konzervy, mají neomezenou možnost pastvy, chodí drůběži a králíkům na zrní do stodoly (jako by nestačily myši) a na sýr do garáže a občas dostávají vařenou zvěřinu (střelenou část), kosti nebo syrová vejce, takže myslím, že to mají dostatečně pestré.

 23. Konečně pěkně a srozumitelně napsaný článek o psím krmení, který jsem dočetla až do konce. Možná si ho i vytisknu a popřemýšlím o nějakém zpestření Renyho jídelníčku. Čistě na granulích stejně není, odhaduji, že tvoří tak 50% jeho stravy, má to jako základ. Dále se radši o jeho jídelníčku šířit nebudu. Asi takhle – co víme, tak nemá rád akorát houby.
  Můžu se zeptat, jaký jogurt psům dáváte? Předpokládám že bílý..ale je tolik značek a složení, tak nevím jestli je to jedno nebo je nějaký vhodnější než jiný.

  1. Ten, co jím já- a já nejím jogurty s půlroční zárukou ani light- takže nějaký úplně obyč jogurt nebo Hollandii.

  2. Renie, je to čistě jen sepsaný jak to chodí u nás a proč, co mě vedlo ke změně, žádný velký pojednání.
   Jogurtík dávám bílý – který zrovna doma je, značku a složení fakt moc nezkoumám, ale u nás je spíš v kurzu kysaná smetana, tu hošíček oblibuje velice.

   1. No ale kavalíři mají snahu nabírat – přece jen jsou malí a ne tak aktivní jako Ešus. Proto jí radši dám trochu jogurtu než smetanu. Smetanu leda vylízat kelímek a kočka jí obvykle zakysanku nenechá- no ale před chvíli jsem oběma vytřepávala do misek zbytek mého kefíru- mohly to obě (kočce jsem to trochu kydla na hlavu, ale Borůvka jí to olízla). 🙂

    1. Jakey kefir taky rad. Od te doby, co jsem zacala kupovat tofu, tak ze mne ten muj trouba tofu zanga. Nadsenim primo poskakuje. 🙂 Ovsem dostane jen pidi kosticku a jen obcas, protoze fakt nevim jestli ta soja by mu delala dobre.

     1. Milá Hano, moc Ti děkuju, že se tu znovu objevilo slovo „žďangat“ ve smyslu mořit, abych něco dostal. Naposled jsem to slyšela od maminky a od té doby ne, u nás to bylo naprosto běžné „nežďangej, není ti to nic platný, ty rohlíčky jsou na vánoce“ apod.

    2. Matyldo – no jo já bych taky dávala jogurt, jenže na ten se mi zpravidla hošíček víš co, viď?? Jo vykašle 😀 smetánka je prostě lepší. Stejně tak se můžu jít bodnout, pokud dávám jiný tvaroh než PLNOTUČNÝ. 😀

     1. U nás se vžilo úsloví o nízkotučných jogurtech i tvarohu – to nežerou ani naši psi. Opravdu ani štěňátka nechtěla nízkotučný tvaroh, tak se honem musela přimíchat smetana, pak už prcci dostávali plnotučný 😀

  3. Asi takhle – žádné 1,5% tuku, ty hnusy nežerem. Nejraději jahůdkové aby to překrylo ty dvě lžíce minerálů a vitaminů.

   1. já kupuju bílý jogurt bez přísad a přidávám si domácí marmošku nebo ovoce z mrazáku nebo čerstvé…tuhle loudila malá Bonsajka, ale já měla v jogurtu nakrájenej banán..kdybyste viděli ten obličejíček..to byl vrchol zoufalství,jak můžu jíst takovej hnus a ještě tím kazit tak dobrej jogurt! (blush)

 24. A jejda, Petro, to je parádní téma.
  Kdysi dávno v mé životní zvířecí historii, jsme dogy krmili ovařeným masem, „odpadem“ z brněnských jatek. Jezdili jsme pro ně se zinkovými kbelíky, trolejbusem. Dostali jsme kravské rypáky, kusy lící, pajšl (pamatuji na kroužkované jícny, naprosto chrupavčité) tyhle lahůdky v letních měsících zaručovaly, že se kolem nás na zpáteční cestě utvořilo volné pole, spolucestující ustoupili kousek dál. Věřím, že si o nás museli lidé myslet, že jsme naprosto potrhlí. V šedesátých letech se takhle věnovat psům…..
  Ta hrůza se ovařila v černé kuchyni ve dvoře (zápach to byl neskutečný) s přidanou zeleninou. Ostrým nožem nasekala, já jsem měla na starosti nakrájet na kousky chleba, přidaly se těstoviny, do toho prášek Roboranu, nic jiného nebylo. A jaký nádherný, zdravý chov dog pan Benda měl!!! Nepamatuji si nějaké dramatické úhyny. Jednou nějací zlí lidé jednu dogu otrávili. Doga byla tehdy buržoazní přežitek, mnoho spoluobčanů chovatelskou stanici ideologicky nenávidělo :@ . Panebože, já už toho pamatuji!

  1. Alex – no jo, tehdá – to bejvávalo 🙂 , naštěstí dneska, jak píšu, huž mi to dovezou až dom a i když občas je něco k vrácení- ale mně se to stalo jen jednou jedinkrát, tak kvalitativně je to na mnohem lepší úrovni, než tehdá. Ono, kdyby nebylo Vetamixu a podobných firem-(vetamix není jediný), tak by to tak snadný nebylo, páč přeci jen třicetikilové hovádko má trochu spotřebu.

 25. Děkuju za vynikající článek a plodnou diskuzi 🙂 I já si pořád lámu hlavu nad tím, jak krmit, aby bylo co nejlíp. Skončila jsem u stravy kombinované (kvalitní granule, maso – často syrové, kosti – zde převážně jehněčí, bílé jogurty a vyžebrané desátky:) ), jen teď u Berry jsem s masem opatrná a pořád mám tendenci víc věřit granulím, protože rovnováha vápníku a fosforu je magie, jejíž nezvládnutí může mít u rychle rostoucího štěněte neblahé následky. Zeleninu žádný z mých psů nechtěl/nechce – oni si to snad říkají, nebo co! Ale všichni se vydatně pásli/pasou 😀 a díky tomu, že bydlíme na venkovech, tak mají přístup k čisté trávě v širokém výběru 🙂 . Je pravda, že mě nikdy nenapadlo zeleninu zakápnout olejem. Vařenou z polívky mají rádi jen mrkev, nad ostatním se ošklibují. Berry má ráda některé ovoce, miluje ostružiny (nomen omen 🙂 ) a hrušky.
  Mám ale dva dotazy:
  První je snadný – co je to vetamix? Podle reakcí jsem usoudila, že nějak připravené psí maso…
  Druhý je komplikovanější – jak je to s přídavkem vitamínu D psům? Tady je snadno k dostání čistý rybí tuk (ne takové ty lékárenské tobolky, prostě něco jako olej v lahvičce – jako to do nás cpali, když jsme byli malí 😛 ) a já přemýšlím, jestli by to psům neudělalo dobře…

  1. Vetamix je firma vyrábějící a rozvážející psí maso – http://www.vetamix.cz
   Vitamín D by pes měl být schopný vytěžit z potravy (patří mezi vitamíny rozpustné v tucích, tedy je nutnost právě ta kapka oleje, pár škvarků apod. )
   Tím že zeleninu a ovoce mixuji a tím i smíchám, neřeším jestli něco chce nebo ne. Prostě nakoupím hromadu zeleniny, namixuji, zamrazím, přidávám k masu. Zezačátku bylo potřeba zeleninu promíchat s masem (dávám hrubomleté), zalít trochou vývaru apod., dnes neřeší a žere. Stejně tak jsem musela nějakou dobu maso zalívat vařící vodou, protože syrové bylo „fuj“. Dnes také neřešíme. Samostatně míval rád mrkev, tu teď moc nemusí, zato si s chutí dá rajče, nejlépe domácí, ředkvičku, poslední dobou i jablka a ostružiny.

   1. Náš Nick považoval zeleninu (jakoukoliv) za útok na svou osobu. Dokázal ze žrádla perfektně vypreparovat jemně srouhanou mrkev. Pokud nešla vypreparovat, byl schopný nežrat vůbec, klidne 2-3 dny. Tak jsem usoudila, že se s ním zlobit nebudu. Dožil se na dalmatina neuvěřitelných 15,5 roků, ještě ve 12,5 dokázal zplodit štěňata. Jediná „zelenina“ kterou v životě pozřel, byla tráva na které se pásl a … kobližky velkých býložravců.

  2. Vetamix je firma, která rozváží zamražené maso pro psy. Kusové, hrubomleté, jemně mleté – s kostmi i bez kostí, vemínka, držky, játra, ryby … Má i přílohy i mixy (tj. zamražené „salámy“) Nejmenší odběr je myslím 50 kilo.

   1. A to rozváží domů nebo si musíš pro těch 50 kilo někam přijet? Pokud vím, tak jsem se s tím ve Dvoře před naším odjezdem nesetkala…

    1. Rozváží. Nejsou jediní, existují i jiné firmy, ale všechny mají podmínku velkého odběru. Kdo nezvládá odebírat takové množství, většinou sežene maso ve zverimexu, případně se na odběrech domlouvá víc lidí z jednoho města tak aby dohromady dali požadované množství. Já si také beru od kamaráda, 50 kg by měl Barda na rok.

    2. Dede, já také nevím oč jde, teprve nyní jsem se podívala na jejich stránky. Vidím, že Petra se ve svém článku nemýlí. BARFovat, hm, hm. Ale jistě je to pohodlné a praktické, když to vozí až domů. Určitě lepší, než v každé ruce kbelík se zapáchajícími vnitřnostmi, v trolejbusu (chuckle) !

    3. Rozváží, ale je možné si pro to i přiject. Kromě masa tam mají dobré i sušené uši a salámky (vařené maso + zelenina + těstoviny v troše aspiku, tátovi to také chutnalo, jen se to musí dosolit).
     Pokud si pro to člověk přijede, nemusí brát celých 50 kg a při předchozí domluvě připraví i balíčky dle přání (ústní informace, zatím nevyužito). Já to mám téměř při cestě domů, jen malá zajížďka – sídlí v Dolanech u Klatov -, tak se tam občas zastavím – když jedu brzo domů (zavírají už v pět).

  3. S vitamínem D pozor dá se jako jeden z mála předávkovat. V tak pestré stravě, jakou Berry má, by měla mít déčka dost. Ale za pokus nic nedáš.

  4. Vitamin D se dá snadno předávkovat!!! V malých dávkách je v granulích, je v mase, částečně se syntetizuje v kůži z provitamínů, obsažených v potravě. Já bych ho dospělým psům nepřidávala… Berry nevypadá, že by ho potřebovala. Nedostatek se téměř nevidí, nadbytek ničí ledviny.

   1. Dobře, nebudu 🙂 jen jsem si vzpomněla, co já ho musela po lžičkách sníst! Tedy abych byla spravedlivá, možná ho zase tolik nebylo, ale byl to tak silný zážitek, že ani po letech nevymizel… 😛

    1. Hmmm … nas tata taky kdysi koupil (myslim) dve pixly jakehosi uzasne zdraveho rybiho oleje … tak jsme je asi tak o deset let pozdeji vyhodili 🙂

    2. Dede, tak jako mi dost chybí zvracecí reflext, tak po rybím tuku v polovině padesátých let, ve škole, na stupínku, ve frontě spolužáků se lžičkou v ruce jsem se poblinkala dvakrát, potom jsem ho už nemusela jíst, byla jsem zbavena této povinnoti 😉 ! Nu a jak jsem narostla 😀 !

     1. Tak to přidám taky svoji historku. Když jsme byli v kině na Obecné škole, a tam krmila rybím tukem Šafránková svého synka, tak jsem musela odběhnout a vrhla jsem do igelitového sáčku, co jsem měla v kabelce…taky mě tím matka cpala a ten reflex je stále funkční – žaludek se bez vyzvání obrací i po letech….

    3. Ano, Dede, bylo obdobi, kdy jsme s bratrem museli denne pozit lzicku rybiho oleje. Odporovali jsme, ale bylo mi to houbeles platny. Muj bratr jako dite umel na miste vyzvracet cokoliv, co nechtel jist – on to fakt delal naschval. A tak mu ten rybi tuk prestali davat a poskleboval se mi – ses pitoma, kdyby ses poblila, tak ti to taky prestanou davat. Krom toho bracha dodnes umi otocit oci v sloup, coz uspesne praktikoval v zakladni skole jako manevr odvratit neprijemne dotazy. 🙂

  5. Když jsem před třiceti lety přivezla svého prvního vlastního psa, kníračku Bessynku (před tím jsem vychovávala a starala se psy cizích majitelů, kteří neměli na své pejsky čas, nebo byli staří a už je nezvládali, nebo pomoc v chovatelskéo stanici) jeden pan docent, tehdy poradce chovu mi řekl: „Když to Vaše peněženka unese, krmte syrovým masem, kupovaným v člověčím řeznictví“, samozřejmě + zelenina, olej, přílohy, rýže, spařené vločky těstoviny mléčné zakysané výrobky. Také mi řekl „Pes je predátor a jeho organismus je na syrové přizpůsobený a ze syrového masa naprosto beze zbytku vyčerpá veškeré živiny, které potřebuje ke stavbě buněk“, samozřejmě měl pravdu. Štěňata se snažím piplat co nejvíce na syrovém a potom pomalu přecházím posledních 20 let na namočené granule ve vývaru z hovězích kostí nebo kuřecího skeletu + veškeré doplňky zeleniny a ovoce a zakysaných mléčných výrobků, na co má pejsek chuť a co upřednostňuje. Žádná s knírajd (Klérka je třetí) nechtěla syrové vnitřnosti a někdy ani ovařené. Ani rybí maso. Krmím Eukanubou senior. Po otravě herbicidem přede dvěma lety se mi osvědčila tato značka jako výborná, pro poškozená játra dost šetřící, i když to není dietní Hill´s. Takže jsme u ní zůstali. Stravitelnost potravy poznávám podle hovínek. Každé (má krásná, tuhá 2x denně (chuckle) )omrknu (v lese nesbírám), jestli je tak jak má být, ale to většina děláte také, že? Jsem odborník-koprolog 😉 !

   1. ha Dede, koukám, že odpověď už tu je. Já dneska vůbec nestíhám nic – se potkávám ve dveřích. Takže díkuju ostatním, kteří osvětlili.

   2. Granule namáčíte vývarem i dospělým psům? Odborník, na kterého hodně dám, to odmítá s tím, že pes potřebuje kousat, ne jíst kaši. Připadá mi to logické.

    1. No kousat potřebuje… jenže, to je právě to…. když se granule nenamočí, tak ten sifonovitý proces, který proběhne, když se v misce zalijí a nechají chvilku odstát, proběhne potom p rávě v žaludku, který se pak právě může uvolněným vzduchem nafouknout a udělat hop. Si myslím tak.

     1. To jsem nevěděla. A je to pro mě další důvod, proč jimi nekrmit. Když se to tak sesumíruje, kromě lidského pohodlí všechno mluví proti. Moc se mi líbí, jak Ešus celý den opracovává kost. Ten pohled na to psí hlodající štěstí taky miluju.

      1. No schválně si to někdy zkus, vezmi granule a nalej na ně vodu. a pak k tomu strč ucho, prima šampáňo. Takže já vidím dvě možnosti … buď podám psu namočený granule neboli rozčvaňhaný papundekl (jak jsem tomu říkala :D) a zuby musím očistit jinak a nebo to podám suché a pak bych se právě bála, že to „šampaňský“ udělá rotyku. Proto u mě to maso.
       Těť maťo?? Maťo něni, teť ťaj?? Bože už mi hráblo, už mi hráblo, nevšímejte si toho :D:D:D, jen jsem si tak vzpomněla na jeden infantilní ftip 😀

       1. Hele,za tenhl infantilní vtip dostal můj spolužák, když jsme byli v roce 1986 na praxi ve Velamosu ve Skutči, od vietnamského soudruha facku… 😀 bohužel,nikdo z nás mu nepomohl,protože jsem se váleli smíchy- on mu ji plácnul s výrokem: Ťu máš,ňa !

 26. Jsem ráda, že má někdo rád paní Sehnerovou. A moji známí, co mají psa (psy – ztrácím přehled), granule nepoužívají s odůvodněním, že chtějí, aby si pes i pochutnal. Aby mu prostě dopřáli další každodenní radost.

  1. paní Sehnerovou – tady? Tady ju miluje každý!! (h) Nebo teda abych nepřáháněla, jako vždycky se vším, tak asi skorem každý. A její články tehdy tady? Joj, to bylo pochutnání. Často si na ní vzpomenu.

 27. Vďaka za super článok.
  Ja som odchovanec príručiek, máme ich doma niekoľko, a vo všetkých sa píše, že surové mäso sa psovi nemôže dávať z toho istého dôvodu, prečo ho nejeme surové my ľudia – kvôli parazitom. A zvlášť sa vždy zdôrazňovalo bravčové mäso ako možný zdroj nákazy čímsi, čo môže byť pre psa smrteľné (ale keďže nie som lekár, už neviem, čo to bolo). Takže teraz mám z toho v hlave trochu zmätok – ako to teda je s parazitmi a inými choroboplodnými zárodkami? Parazity ešte nejako dokážem pochopiť, pes je pravidelne odčervovaný, ale baktérie alebo nejaké iné malé veci, ktoré môžu byť zdrojom nákazy? Vie mi to niekto objasniť?

  1. ta nemoc z vepřového (nemůžu ji přijít na jméno – po někom se jmenuje 😉 ) se dnes může objevit jen u masa z divočáka (proto se zvěřina nemá dávat psům syrová) a nebo u domácích pašíků, kteří přišli s nákazou od divokých prasat do styku. Ve veterinárně testovaných masech – tj. všechna kupovaná pro lidskou i zvířecí potřebu se nákaza objevit nemůže. Syrové maso z obchodu (pro lidi i pro zvířata) je po všech stránkách zcela bezpečné a nemusí se ho nikdo bát dát psovi.

   1. Ta nemoc z vepřového je Aujezkého choroba, pseudorabies. Nervové onemocnění způsobené virem. Pro psy smrtelné. V chovech prasat se nevyskytuje, testuje se. Proto je vepřové již bezpečné.
    Ovšem ze syrového masa lze stále chytit hlavně Campylobacter (riziko salmonelly je poměrně malé – pokud nemá možnost se pomnožit v teple). Toxoplasma také není vyloučená i když největší pravděpodobnost je z ulovené a sežrané myši. Toxoplasma se zničí zamražením (zhruba na 3 týdny). Bakterie se zamražení omezí, zničit se nemusí. Ale pes je méně citlivý k uvedeným infekcím, než člověk. Hlavní riziko je u psů nežravců, kteří svou dávku nezbaští hned a i při pokojové teplotě se bakterie pomnoží. Nebo pokud člověk nechá někde maso delší dobu stát… Na cestování se psem to není….

    1. To není fér, já jsem si na tu nemoc výjimečně vzpomněla, a ty přijdeš dřív. Takovou radost jsem měla. Když já si na něco vzpomenu, to je u mě svátek. 🙂

    2. díkuju za pana Aujezského. Já když si nemůžu vzpomenout, vypomáhám si druhým názvem – pseudovzteklina 😀 . A taky díky za objasnění.

     Jo na cestování maso moc opravdu není, to je fakt – ale třeba na srazu v Losince jsem maso měla, zmražené, zabalené tak ,že postupně rozmrzalo, bylo k tomu počasí a jednalo se jen o víkend, takže to klaplo dobře. V létě bych si to bez možnosti lednice a mrazáku nelajsla. V zimě, když jsme byli v penzionu, tak jsem taky měla pro Ešusa žrádlo s sebou- vzala jsem čistě maso z řeznictví – tedy lidskou kvalitu, naporcovala a dala do místního mrazáku.

     1. Promiň, no jasně pseudorabies je pseudovzteklina – holt profesionální deformace, mě to první naběhne takhle (blush) .
      Hm, my většinou jezdíme na akce v létě. Mrazák tam není, obvykle ani lednice, zato klidně 20 nebo více psů. A naše dámy jsou náladové a syrové jim často nejede. Hlavně v cizím prostředí dají přednost tomu, co znají. Vařené baští, ale to tahám jen na den. Takže granule to jistí.

      1. Evo- nee,já to nemyslela s tou pseudovzteklinou na tvůj příspěvek, jen že někdo psal, že si nemůže vzpomenout, jak se ta nemoc jmenuje, já si právě vypomáhám tou pseudovzteklinou.

       No jasně že v létě se to fakt zpravidla nedá- i když vím, že známé na psím táboře to dělají tak, že prostě dojdou do masny pro skelety a žrádýlko je pořád čerstvé. Ale ne všude a ne vždy to jde.

    3. Jenom pro doplnění – správně je to (dost krkolomně) Aujeszkyho choroba („objevitel“ byl maďarský veterinář Aladár Aujeszky). Chovy prasat v ČR jsou už cca 8 let (i víc) ACHP prosté, poslední zaznamenaný – a ojedinělý – případ byl v roce 2004 (v malochovu myslivce, který doma zpracovával divočáka). Možný rezervoár by mohla být prasata divoká nebo prasata z malochovů, která by přišla do styku s divokými prasaty, takže tam by bylo lepší převařit nebo zmrazit.
     Dál by v případě syrového masa přicházely v úvahu trichinely (ale na ty se dělá na jatkách vyšetření), tasemnice, škrkavky a sarkocystóza (z hovězího) – analogicky jako u lidí. Ale EvaŽ to bude vědět určitě líp a doplní mě.

   2. Ještě jsem si všimla, že se používají brambory – brambora obsahuje značné množství škrobu a ráda kvasí, takže pro vznik torze je ideální. Vždycky se říkalo, že pes není prase, spíše se krmil šrot

    1. Ha, nejsem pes (rofl) , ale Inka mi prave jednu vec objasnila. (y) Od te doby, co se mi rozjela slinivka nejim brambory – bylo mi po nich spatne. Pro mne temer kulinarska tragedie, protoze je to moje nejmilejsi priloha a i samostatne jidlo. Inky vysvetleni dava perfektni smysl – ma-li to tendenci kvasit a enzymy se spravne nevylucujou, tak nastane pryseur – receno francouzsky. 🙂 Ale hodna holka slinivka se umoudrila, takze jsem pred par dny i par kousku brambor na masle s petrzelkou pozrela k dusene rybe.

    2. Hááá -Inko -DÍÍÍKY – nový poznateček!! (y) (y) (y) (y) (y) (y) jsem ráda, že jsem ho v té rychlosti pozachytila. No brambory dávám malillinkatě /ostatně jako všechny přílohy, kterých dávám jen tak na zaplácnutí/- a to vždy hned a rozhňahnňané na kašu a…. musím teda říct,, že jsou velmi v oblibě- asi i proto, že jsou jen občas.

     1. Jediná,kdo jí brkaši – a dostane jí kávovou lžičku – plnou, je naše Norinka. ostatní předvádějí svými ksichtíky, že jsem se zbláznila, Norina taky,když tohl ežere a odcházejí tak zhnuseně, že jen čekám, kdy se ozve: A du blejt,velebnosti! (blush)

      1. Když už ujsme u toho kvašení – vzhledem k tomu, že vařím na tři dny a ohřívám v mikrovlnce, vařím na tři dny i přílohu. Ne ve vývaru, protože tam je hodně tuku , ale ve vodě. Těstoviny sleju a co nejdřív do lednice. Na rozdíl od mírně zasmrádlého masa psi špatně snáší i načaté – tedy nakvašené – těstoviny.

 28. (Napsalo mi to Váš komentář čeká na schválení – tak ještě jednou:)
  Odkaz, kde o barfu snad nejvíce informací jest: http://www.manwe.eu/
  A spousta dalších užitečných inf – rádio MVDr Šťourač:
  http://pudlkralovsky.webnode.cz/krmeni-zdravi-a-jine-/

  Torze po klasických granulích je častější, neboť v žaludku nabobtnají a vytvoří guču. A pozor – torze může být i když se pes hodně napije a pak blbne (představme si žaludek jako nafukovací balón, v němž je půllitr vody).

  1. Jarko – Jarko – díky za odkazy! Na ty jsem v článku pozapomněla. chtěla jsem sem něco dát, aby lidi měli i tu vědečtější stránku věci a…. hlava díratááá…..

   K tý torzi po granulích- myslím si to taky, že to je pravděpodobnější, než u normálního jídla – šak stačí si poslechnout, co granulky udělají za sifonový efekt, když se na ně vodičky naleje.
   Je to určitě i o dispozicích- myslím si, že i tady se ty granule „podepsaly“ přeci jen už se na nich nějakou dobu v chovech jede a pár generací psů už na nich vyrostlo, takže to určité zlenivění se tam třebas taky projeví… nevím, jen si tak říkám… 🙂

  2. Jarko, na schválení jsi čekala proto, že do jednoho komentáře můžeš dát jenom jeden odkaz.

   1. O.K.
    A proti granclím též hovoří, že trvá dlouho, než projdou střevy, po tu dobu se na nich hromadí mikroby nebo bakterie nezdravé či co.
    když už, tak granule lisované za studena jsou prý zdravější.

 29. Ešusovi se podstrojuje…. ten se má.
  U nás se krmí granulemi (jehněčí s rýží) ráno a večer, někdy lžička kočičí konzervy pro zlepšení poživatelnosti. Kočky suché granule nechtějí, to už musí být…
  O víkendu večer většinou dostává Bára maso – syrové jen hovězí a jehněčí – jiné nechce, syrové vnitřnosti nežere vůbec. Jinak vařené. Všechno. I s drobnými kostmi z drůbeže (dlouhé kosti podáváme z ruky – chytnu kost – pevně – a nechám Báru, aby si odkousla kloubek, otočím a totéž z druhé strany, střed vyhodím). Nejhodnější jsem, když donesu kost z kolene, nebo prasečí kopejtko (to může být i uvařené), občas dělám psí sulc (bez soli a koření). Ten dostanou i kočenky.
  Syrovou zeleninu nechce, pejřavkou se napase sama, zeleninu z polívky miluje. Případné zbytky uvařených těstovin (bez omáčky) jsou také oblíbené.
  Tvaroh, jogurt, zakysanka, vajíčko natvrdo – to jsou mlsky a velmi oblíbené mlsky.
  Baruška není hubená (je to labrouš), ale není to štucel na nožkách, je slušně osvalená a její kožich hází prasátka.
  Přecházet jen na syrové nebudeme, ale děkuju, takové informace se hodí a kdoví…..

 30. Tak zase jsem o kus nahlodanější. Už delší dobu uvažuji o přechodu na přirozenou stravu, ale pořád se k tomu nemůžu odhodlat. Jednak jsem vyrůstala v přesvědčení, že maso se psovi MUSÍ vařit, aby se zlikvidovali nemoci (a já častokrát nestíhám uvařit ani sobě), druhak vzpomínka na Zorrovy vpodstatě neumytelné věčně mastné vousy (žil v době předgranulové) je pořád živá a třeťak hodně cestujeme, hlavně pod stan a v tom případě jsou granule ideální. Fak je, že ty granule moc vábně nevypadají ani nevoní. A když psiska najdou v misce odřezky z přípravy oběda, nadšení je obrovslé

  1. na cestách (závodech,…) asi krmíme granulemi všichni, ale proč mu doma nedat to co je pro něj přirozené? Vařením jednak měníš strukturu kostí , jednak ničíš vitamíny a taky si zbytečně přidáváš dost práce a nádobí. Veškeré koupené maso (tedy i Vetamix apod.) prochází veterinární kontrolou, pro svou jistotu jej můžeš dlouhodobě zamrazit. Ostatně – viděl někdy někdo z vás že by si vlk svůj úlovek opékal?
   Zelenina by měla být jemně nasekaná nebo rozmixovaná, kvůli vstřebatelnosti. A zakápnutá olejem nebo jinak doplněná tukem, kvůli vitamínům rozpustným v tucích. Zeleninu dávám také syrovou – opět, proč vařit?

   Psa krmím celý život dvakrát denně – torze, hltavost, velká výhoda při závodech (před agi vynechám ranní krmení a víc odměňuji, před trekem psa nadopuji energií a nemusím tolik krmit cestou),…

  2. Miki – jak píše Petra- na cestách a závodech sáhne ke granulím asi většina- nepíšu záměrně všichni, protože vím, že někdo to řeší sušeným masem třeba.

   K té zelenině – taky dávám syrovou ale jak píšu i spařenou ono třeba právě např u mrkve dojde spařením k narušení buněčných stěn (či tak nějak ,, nevím jestli si pamatuju správný termit :D) a tím pádem lépe k využití vitaminu a stop.prvků.

   1. No, ono naše zvěř není jenom granulovaná, z každého vaření dostávají svůj lví podíl 😛 , jen jsem byla dosud na vážkáh z důvodu toho vaření. Z minulého století mi utkvěla v hlavě ta nebezpečnost syrového masa – i odřezky vždy nechávám projít varem. A představa každodenního vaření – to teda nee (doh) . Asi postupně začnu zvyšovat podíl masité stravy z občasné na pravidelnější. Už jsou všichni dospělí, takže jim neublížím ani když to nebude úplně úplně přesně vyvážené.

 31. Milá Petro (inlove) , to je velice zajímavý článek, navíc psaný nezaměnitelný stylem. (y) (nod)
  My jsme na granulích (nejoblíbenější jsou značky Anka), sem tam šmrncnuté půlkou psí kapsičky. Taky jsme na odřezcích a na desátcích. Syrové kuře ani náhodou, ryba taky ne. Ovšem hovězí dělím spravedlivě mezi všechny čtyři chlupatce a mléko taky. Všechny kelímky od jogurtů, šlehačky i kysané smetany se nejdřív předkládají (s kouskem zbytku) Ance, protože ona si je stejně vyndavá z koše. Zeleninku jen některou a vařenou. Po konzervách má většinou zažívací obtíže, tak jsem je vyloučila úplně.
  Píďa kdysi odrostla na vařeném a pak byla na granulích – na Pedigree, protože mě nenapadlo, že by to bylo něco špatného. Ona jiné granule ani nechtěla, dlouho trvalo, než jsme objevily Anku a přešly na ni. Když přišla domů Andulka, začala jsem zase vařit + konzervy + granule.
  U Anky už to nijak měnit nebudu. Už nějaký čas jí dvakrát denně – kdyby bylo po jejím, jedla by od rána do večera, je to děsný žebrák. A tak mám v psím košíčku sušené hrtany a plíce a jiné podobné smrady, aby chudinka malá nestrádala. (nod) A občas ji nechám ukrást si kousek sušeného chleba nebo rohlíku. (nod)
  Přeju všem krásný den! (h)

  1. Sušený rohlík je lahůdka – od té doby, co máme Báru kupuju strouhanku. Staré rohlíky spapá Baruška. Když byla štěně a učili jsme a cvičili jsme (teď už jenom udržujeme naučené), krájela jsem zavadlé rohlíky na tenká kolečka a sušila a pak mívala kapsy plné drobků. Prostě místo piškotu, kolečko suchého rohlíku. Bára to miluje a není to sladké. Říkali jsme tomu psí chipsy.

   Kelímky od pomazánkového másla, zakysanky,….. Barunka je vypucuje dočista dočista a pak je můžu s klidem odložit do pytle s plasty a vím, že mi to ve špajzu nezasmrádne.

   1. U nás jasně nad rohlíkem vede sušený tvrdý chlébik – na čištění chrupu je moc fajn – rohliky jsou prý nouzovka. No a kelímkovné – to je u nás taky. Jak mám v ruce kelímek, vím, že mám čoklida za zády. Vyčistí a pak stojí s kelímkem, že ho půjdem vyhodit, páč… za každý vyhozený kelímek je co?? Dobrůtka za odměnu pro pořádného pejska, který po sobě bordélek nenechá

  2. No ANO – PIXLY od mléčných výrobků! To je pochutnáníčko! A olízat víčko!
   Já nevím, jak má na naše potvora česká strakatá slečna Bony nastavané uši, ale když jí voláme, tak dlouho nic. Stačí tichounce odtrhávat víčko od jogurtu a hned se u nohou zjeví potravinářská kontrola a domáhá se svého! (inlove)
   A taky jsem se naučila dávat NEJDŘÍV pixlu od netučného tvarohu a pak tučného, v opačném pořadí si tu druhou, tu netučnou, můžu vylízat sama…

 32. Skvělý článek, Petro, ještě se k němu vrátím pořádně. Mně ten fanatismus ohledně krmení taky vadí, je zvláštní, co s lidmi dokáže udělat reklama ( a sem tam asi uplacený veterinář). Já krmím v zásadě Vetamixem, ale vařeným, syrové přidávám jenom koupené u řezníka, občas, pravidelně dostává Max syrový kuřecí skelet. Kost mívá asi stejnou, jako Xerxové Beta, tu největší z krávy, jiné, menší kosti rozhlodá a sakumprásk sežere a pak má zácpu. A dostávám ji u řezníka zadarmo, když to stihnu dřív, než mu odvezou odpad. Myslíš, že bych mu mohla ten vetamix dávat i syrový? Já se toho trochu bojím, když to maso neznám. Přidávala bych mu k tomu vařenému. Jo, a neprané dršťky kupuješ kde, jestli to není zakázaná reklama? Max je jednou dostal z Německa sušený a mohl se fakt zbláznit. Smrad je to vydatný, ale Max večeří venku.

  1. držky taky vede vetamix. A běžně se vetamix krmí syrový. Psí zažívání zvládne i mírné zasmrádnutí (na rozdíl od zažívání kočičího)

  2. Sušené vnitřnosti (dršťky, játra plíce apod.) kupujeme na výstavách. Někdy je mívají v obchodech se zvížecími potřebami. Smrdí, al psi to milují.
   Vetamix je určen pro krmení za syrova. Holky některou šarži jsou schopny sežrat, jinou chtějí jen vařenou, netuším proč.

   1. Tyhle sušené vnitřnosti znám, chutnají, ale mně šlo o sušené neprané dršťky. To je velký rozdíl, hlavně a především ve smradu. Jestli jsi je nikdy neměla, přicházíš o hodně. 😉
    Chovatelské potřeby v okolí sice vedou vetamix, ale dršťky jsem u nich nikdy neviděla, budu je muset donutit, aby mi je objednali.

  3. Aleno – já Vetamix právě dávám – dovezou narvu do psího mrazáku, kde se to tedy ještě dál přemrazí. Dávám nejčastěji kusové – mleté semo-tamo taky ale přednost dávám kusovému, právě proto, aby ten žaludek musel pracovat a nezlenivěl. Z kusového jak celá kuřata, nebo křídla, tak hovězí a vnitřnosti.
   Taky vepřovou přemraženou pacičku, nebo koupené skelety

 33. To se mi zrovna hodí, tenhle článek! (y) Pořád smysluju, jak nejlépe podstrojovat zřítelnici oka mého…Taky se mi zdá, že krmit jednou denně je přímo nelidské (a zjevně se to tak jeví i Otíkovi!).
  Ale maso mu vařím…se zeleninkou samozřejmě…Proč je lepší syrový? A co ty kuřecí kosti – tak smí se to nebo ne?! Zatím mu obírám aspoň chrupavky…

  1. syrové kosti nevadí – pro malého psa klidně dávej celá křídla, krky. Začínat pomalu – zvykat zažívací trakt, ať to v pohodě zvládne. Kosti raději syrové!! Kuřecí, hovězí, telecí a v omezeném množství klidně i vepřové. Pro malé psy ne králičí, ne ze starých slepic.
   Vařené kuřecí kosti taky psi zvládnou, ale syrové jsou bezpečnější. Pes může i syrové ryby – celé – i s kostma. Ale zase platí – vařená kost škodí víc, než syrová

    1. protože používám kosti z „lidské“ prodejny, tak nezamražuju – dávám rovnou. I syrové vepřové je bezpečné, pokud je z prodejny – bacha jen u vepřového z domácího pašíka… Tam raději převařit.

     1. OK. U nás nevládne žádná dyzgrymynace, tudíž Otíček papá stejný maso (ze stejný prodejny), jaký žereme my 😀

   1. milá Xerxová a nevíš,jak je to s kočkama, já si v sobotu u hraběte Kolowrata koupila pstruhy..no musela jsem se dělit, to bych holkám neudělala, ale pitvat z toho ty kosti – páteř a ty okolo to mě ničilo,kočky žraly jak nezavřený..kačenka mi ukradla pstruží hlavu a odnesla si ji sníst pod vanu,kůži jsem jim nakrájela,ploutve taky spucly…páteř jsem měla strach dát,tak jsem si je nechala ,že jim udělám vývar z nich a zbylejch hlav a přimíchám rejži a zeleninku…já s ebojím, abych jim neublížila…u makrely z Lidlu to mám jednoduchý,tu namelu na masovým strojku i s kostma a on je tak rozmělní,že tam vlastně žádný nejsou….ale svinit mlejnek jen kvůli 3 páteřím se mi nějak nechtělo…a pro info: kočka po pozření voňavého pstruha je velice nadšená, ale když ho jde později vytlačit příšerně smrdí! (whew)

    1. Jé – u Kolowratů jste mohli pozdravovat – babča jezdí dodnes pro ryby z Liberce až do Opočna (chuckle) . Mimochodem byl to starý pan hrabě Kryštof, který mě poprvé seznámil s BERFem – své mladičké teriéry krmil syrovými žebírky, že v tom mají úplně všechno a kam se hrabou granule a já byla z toho tenkrát úplně mimo… Syrové?? Kosti?? (rofl)

     Kočka by taky měla rybu (syrovou!!) v pohodě zvládnout. Spoléhala bych na její instinkt, v přírodě jsou to často rybolovky a nevykošťují si nic…

     1. Jo z Opočna..ale starej pán tam nebyl, jen zaměstnanci…mňam a ten uzenej kapr na česneku..no co ti budu povídat,lahoda…jo syrový ryby zvládly….malý hrouzky a plevelný rybky jim neberu,ty jim zvěrsky pustím živé do lavoru…ale mě se ty kosti zdály dlouhé …Pitina od řeky nepochází,ostatní taky ne…kd eto měly poznat, to nevím…ale pstruha s olivama a nebo se špenátovým lupením..to se můžou užrat, když jim ho udělám..to dělají i stojky .-)

      1. Starý pán už tam pěknou řádku let být nemůže (shake) Ale rybám a lesu a psům opravdu rozuměl (nod)

        1. Honza není starý (wait) Vždyť je to vrstevník mojí polovičky – a to nejsou ještě žádní starouši (chuckle)

     2. Když mi tatánek či syneček dovlečou ploťky, cejny nebo jiné rybičky o velikosti kapesního nožíku, vezmu je kudlou od hlavy – nakrájím je na proužky, vyloupnu jenom to, kde tuším žluč a nabídnu kočenám. Můžou se přerazit. A výsledky metabolismu jsou standardní konzistence a nadstandardního puchu.
      Bára syrové rybky nee, ale vařené i s kostma. Samozřejmě že páteř a ploutve z dvacetikilového sumce nedostane (ani z tříkilového kapra).

     3. To máš pravdu, u nás kočka žere syrové ryby a jak ráda. Jak máme MVE, tak zařízení před turbínou, kterým prochází voda se jmenuje česlice. To je taková mřížka aby se do turbíny nedostalo nic nepatřičného jako jsou klacky a různý nepořádek nebo třeba ondatra nebo ryba. Na tom se zachytí i ryby nějak poraněné od rybářů, volavek a kormoránů. Kocour, když zjistí, že se tam ryba zachytila tak tam čeká a kňourá ať mu ji vytáhneme. Hned ji popadne – nejčastěji to je pstruh nebo lipan a nečeká až mu to obereme od kostí. Zůstane jen pár šupinek. Letos to bylo hodně karasů, asi je někdo vysadil do tekoucí vody, kam nepatří.

    2. 😀 Snad mi Xerxová promine, že sem vpadám – u koček platí podobné jako u psů alespoň v tom, že syrové kosti (rybí) jsou menší riziko než vařené. Jinak je ale kočkouří výživa hodně jiná – kočky jsou masožravci takříkajíc „čistého masa“, tedy v přírodě konzumují čerstvé (zbytek kořisti zhusta zůstane mrchožroutům) a malé kočky samozřejmě bez kostí. Na drcení kostí nemají čelisti. Chrupavky ovšem mohou a urostlejším jedincům nedělají problémy ani syrové drůbeží krky. Narozdíl od částečně všežravých (a lehce i mrchožravých) psů nemusejí mít v potravě zeleninu, bohatě jim stačí „kočičí tráva“, nebo jakákoliv tráva, kterou jim dovolíme ožižlat. Stejně jí část vyvrhnou, používají ji na čištění žaludku od chlupů a zbytků hlodavčích kostí… Naše kočkouří smečka je ovšem i granuložravá, takže volný přístup ke granulím (zde RC) a k vodě mají automaticky. Maso dostávají syrové, obvykle pro jistotu přemražené. Nejvíc jim ovšem chutná to, co nesmějí: uzeniny a kořeněná jídla… A pak i to, co naopak smějí: tvaroh, zakysaná smetana a jogurty, sýry (hlavně ty véééélmi zralé) a vaječné žloutky… Dalí zásadně nežere nic, co je cítit rybou :O Je fakt, že ke krmení máme podobný přístup jako PetraK. – mohly by to ty bestie ulovit? Co z toho by konzumovaly a co nechaly? Jedno je jisté: kočičí menu musí být čerstvé. Zamřeliny nerady – v přírodě ani doma.

     1. Jo, a měla bych dodat pro přesnost – rybí kosti z malých rybek, které by „ve volné přírodě“ lovily jako vzteklé, nejsou pro kočky „kost“. To je tak nějak součást té ryby, ne? 😀 A pokud jde o puch finálního metabolického produktu – ano, je nezaměnitelný… 😀

      1. Ano, návnadová rybička ze sousedova rybníčka, která se tlapičkou podebere a vyhodí na břeh, to je taková ňamka, že sousedovi zůstane pouze rybí hlavička. Na tu už toho soused moc neuloví.

       1. Když jsme měli za souseda staršího pána, takto váchnivého rybáře, dával našim kočenám návnadové rybičky do velkého umyvadla dobrovolně a nechával je lovit. To byl hukot! Jeho vnuk (tehdy pětiletý, my byli ještě svobodní a bezdětci) na tom lovu mohl nechat oči a dědovi jen cukaly koutky. Pak se děda musel usadit v domově pro seniory (už tu péči nezvládal), a vnuka ani rybičky jsme od té doby neviděli… čas neukecáš…

      1. Sharko, syrový nebo z opatrnosti vařený „nahniličku“, zamíchala bych ho do masa (asi tak 2x týdně), kdybych to stihla. Největší slavnost koček je, když se mi žloutek podaří vylít na zem. Do minuty je vytřeno. Bílek kočkám nedáváme v žádné podobě, nějak se nemá rád s vitamíny řady B a nemá se to. Takže jen žloutek.

    3. Kdysi jsme kočkám kupovali hejky – v Holešovické tržnici měli kolečka (odřezky??) za cca 10 Kč/ kg. Kočky se mohly utlouct a ještě nás to celkem nic nestálo. Ale pečlivě jsme vykosťovali, takže odpad byl veliký. Nedovolili jsme si naservírovat kočkám maso s ostrými kostmi, na to jsme se moc báli. Skončili jsme s tím poté, co kocour jednoho dne po večeři začal divoce vyskakovat – z lehu vyskočil a kousal se a škrábal – naprosto zuřivě. Tohle ho provázelo dva dny. Asi nějaká alergie nebo co. Možná dostal nějakou porci, ve které něco bylo nebo co. Kočka takový problém neměla. Nicméně tato příhoda nás odradila, a pak, kdo to má furt vykosťovat. Dnes kocour dostává občas rybí kapsičky (značkové!!), také se může utlouct a hlavně mu nic není.

     1. Pokud od té doby rybu může, nebyla to alergie. Mořské ryby mají hodně aminokyseliny histidinu, který se rychle rozkládá na histamin. A ten dokáže udělat nádhernou kopřivku, která vypadá jako alergická, ale je to jen histaminová reakce. Po sladkovodních to nebývá, jen po mořských a může to dostat i člověk. Po tepelně upravené rybě to není.
      MMCH přesně takhle vzniká „alergie“ na jahody. První jahody také dělají histaminovou kopřivku. Kdyby to byla alergie, člověk by nemohl jahody nikdy a v žádné úpravě.

  2. Kuřecí ani jiné drůbeží kosti bych nedávala, bála bych se, protože se štípou na špičaté třísky. Okrajuji z nich jen chrupavky a měkké konce. K hlodání dávám kousky morkových kostí, hovězí oháňku, žebra a žebírka všeho druhu, velké chrupavky z předního hovězího…

   1. Z normálního kuřete nebo slepice kosti určitě ne, ale kuřecí brojler z obchodu není drůbež, to je samostatný zvířecí druh. Kosti má nevyzrálé, měkké jsou i vařené a neštípou se, nebo ne tak, aby něco propíchly.

    1. Ano, to je pravda. Není to drůbež, ale estrogenový mutant, kterého nedávám ani lidem ani zvířatům.

     1. Myslím, že už tu bylo psáno, že žádný hormony se vykrmovanejm kuřatům nedávají, tož co furt kdo provokuje. (devil)

  3. Vařené kosti změní konzistenci. Jsou daleko tvrdší, lámou se… Proto kosti jsou lepší syrové.
   Jinak maso… Jak které. U syrového, pokud není úplně čerstvé, se bojím infekce. Ginny má zažívání choulostivé, průjem dokáže mít po čemkoliv (po téže potravině jednou lítá 3x za noc, jindy se nic nestane) je žravá, ale děsně konzervativní, syrové moc nechce. Ája je sice spíš nežravka, méně vybíravá, ale zažívací problém má výjimečně.
   Řekla bych, že záleží na chuti (ale i velikosti) hafana, možnostech majitele. S masem je víc práce a blbě se s tímto typem krmení cestuje. Granule bych neodsuzovala (kromě krmení granulemi ze supermarketu za 15-20 kč/ kilo, tam maso nebude vůbec žádné), spousta psů i pracujících v zátěži je na kvalitních granulích a prospívá. Slepečtí psi z dietních důvodů nemohou mít nic jiného, než granule. A nejsou to chudáci podvyživení. Takže granule nejsou žádné zlo. Kvalitní granule jsou plnohodnotné krmivo. Ale fakt je, že psi mají maso rádi.
   I když jednou se mi stalo, že Ája odmítla vetamix a dala si radši granule. 😉 , obvykle má radši maso. A pak se snažte psovi rozumět.

  4. Otík má pravdu – jednou denně by se mi to taky nelíbilo. 😀 no syrové je z mého laického pohledu lepší v tom, že prostě varem nezničíš to co v tom mase pro psa potřebného je.

  5. Barbucho- zcela s Otikusem souhlasím, taky by se mi nehctělo hladovati celý den. A proč je lepší syrové – no z mého laického pohledu – var zase zničí to co tam je a pak bych měla tedy teoreticky přidávat na vitaminech a stop. prvcích. kdežto když dávám syrové- je tam toho přeciž jen myslím víc.
   Kuřecí kostičky – no donedávna jsem nedávala ty dlouhé- a to ani syrové (vařené vůbec nedávám),ale pak zas selský rozum promluvil a řekla jsem si, že součástí přirozené psí stravy jsou i pernatci a nikdo jim to zajisté nikdy nevykosťoval, takže teď už i stehýnka dávám s kostmi. Ale slepičí, krůtí dlouhé kosti, to se přiznám, to nedávám, je to na mě moc ostrý 🙂

   1. žíííš marjá, tak nejdřív se mi ten první příspěvek nevokázal a tetkon jsou tu oba, jdu dom. 😀

 34. Petro, to se tak krásně čte..chtěla bych být občas Ešusem u Vás doma 😀
  Je vidět,že jsou i rozumní lidé, co dají svému chlupatému kamarádovi mnohem báječnější věci než pitomé granule z pytlíku… (clap)

  1. no jo já jsem došla k tomu, že prostě je to umělotina (opět zdůrazňuju, že to je čistě jen můj názor ) a umělotiny já nerada 🙂 , tak proč je dávat i svému čtyřnohému kámošovi.

 35. V článku se mi moc líbí ty myšlenkové pochody, jak se ke krmení dospělo. Uvažuji podobně, ale krmím vařeným. Naše holčička jako štěňátko byla nejedlá, rozpapala se až když jsme začali spolu běhat, skoro každý den asi 10 km. Dnes jsou na veterině předmětem obdivu její svalnaté nohy. Neznáme žaludeční ani střevní potíže. Dáváme maso a zeleninu – špenát, brokolici, mrkev – tu i syrovou, červenou řepu. Přílohy minimálně, občas ovesné vločky nebo rýži, protože si vyžebrá chleba s máslem, který miluje, a domácí sladké, které miluje – tvarohovou buchtu, kus bábovky,… Občas se nechá přemluvit a sní syrové hovězí maso nebo srdce, občas s chutí vypije čerstvé syrové mléko přímo od krávy, mléka z obchodu se nenapije. Jogurt nechce. Malé kosti dáváme také vařené, ale jen ty, ze kterých ohlodá zbytky masa a chrupavku, aby si vyčistila zuby a zabavila se sama doma. Granule dávám 1x týdně a beru je na cesty, jen rybí. Nedovedu si představit, že bychom my lidé jedli celý život jen něco podobného, jako jsou granule, brrrr.

 36. Ospravedlňujem sa Petre, že trochu mením tému. Ako mačací človek sa nebudem vyjadrovať k psiemu krmeniu, ale mám otázku:
  Má niekto skúsenosti a ak áno aké, s robotickým vysávačom? Vysávanie chlpov, prechod podlahy koberec?

  1. Jsem ho měla půjčenej doma…na plovoučky dobrej, ale stejně musíš občas setřít, nepobere všechno.Kočka-teda Pitina, se na něm vozila jak na želvě..ostatní utekly. Koberce to nepobere a lino to taky moc nevyluxne..dělá to randál a sací výkon raději není uveden, je mnohem nižší než u klasického vysavače…..raději mop a 1-2x týdně normální lux…. (wave)

  2. Naše zkušenosti jsou veskrze pozitivní. Záleží dost na značce, my máme Roomba 563 PET, psí chlupy z koberce dostává výborně (koberec vypadá lépe než po klasickém luxování), plovoucí podlahy mu jdou taky slušně. Rozhodně ale zůstane práce i pro klasický lux (robůtek se nedostane mezi květinové stolky a auto taky nevyluxuje), ale ten používáme tak cca jednou za měsíc a při výjimečných akcích (škubání bažantů apod.)

   1. Taky díky téhle diskusi jsme si robůtka pořídili. A nedáme na něj dopustit. Jen nám dvakrát uvízl pod křeslem. Tak mu teď rozdělíme obývák na 2 půlky a křesla přetáhneme na tu, kde zrovna neuklízí. A na chlupy je fakt lepší, než klasický lux. Holky ho nejdřív se zájmem okukovaly, teď si ho nevšímají.

  3. Srdečná vďaka. Odkedy je MLP na dôchodku, tak je jeho povinnosťou piatkové vysávanie a toto je výsledok. Kým vysávala dcéra a ja, tak ho to nebralo 😀 😀 😀

 37. O.T. my dneska jdeme s Luxíkem na trhání mléčného špičáku, který drží jako klíště a nechce vypadnout. Nikdy jsem neměla žádného psa přispaného a tak jsem z toho hotová, protože si to neumím představit.

  1. držím palečky. Bude to dobré – jen počítej s tím, že přispaný psík může být opravdu ukňučený, brečivý, nešťastný… ale že zítra už budeš mít staré známé veselé zvířátko (inlove)

 38. (y) krmím dost podobně, jen jako maso používám směsi z Vetamixu. Nedávala bych den svaloviny ani den kostí, ostatně on vlk málokdy uloví tak velké zvíře aby si ho mohl takhle preparovat, takže nejpřirozenější psí maso je prostě celé kuře. Nebojím se vařených kuřecích kostí (z polívky) – ono se to u kuřete ani moc kostmi nazvat nedá. Zeleninu mixuji.
  Nenapsala jsi jestli občas něco přidáš – vajíčko (se skořápkou), bílý jogurt,…

  1. Aniž bych přečetla diskusi, vznesla jsem nahoře dotaz ohledně krmení syrovým vetamixem. Myslíš teda, že můžu?

   1. krmím syrovým Vetamixem 3 roky, kamarád tím už léta krmí celou svou chovku Brazilských fil, my ani psi si rozhodně nestěžujem (y)

    1. Aleno – vetamix jo, hošíček Vetamixuje pátým rokem a zatím si nestěžoval. Spíš my si stěžujem- když jsou třeba lososové odřezky – to je panečku rybina 😀 . no a včera došlo na nejhorší…. v mrazáku byly ještě zelené neprané držtičky, které zmiňuju v článku, psí hodně zdravá a pro psa chutná krmě.Jenže ….. smrdí tak, že ohýbá paneláky. Jak píšu vždy to krmim jen na chalupě, jenže tentokrát jsem to nestihla a zbylo i n a doma….. noooo, ….tak ten náš už je po včerejšku taky ohnutej :D:D:D.

     1. No, já taky někde píšu, jak Max dostal nepraný sušený. Když jsme pytlíček otevřeli, úplně jsme se zapotáceli. 😀

      1. žiš, to je strašný co my lidijové kvůlivá čoklidům jsme schopní přežíti (rofl) (rofl)

       kolik týdnů jste to větrali ???? (rofl)

 39. No tak jo, porád… ]:)
  Tak zas zajdu do řeznictví a nabalím si tašku psího masiska, uvařím (lehce) a přidám zelenisko lehce povařené – od všeho kousek, i červenou řepu, mrkev, kousek zelí, bílou ředkev jednu na celou dávku a pak ve vývaru uvařím rýži nebo tím zaliji vločky. Nasáčkuji do mrazáku a mám vystaráno na pár týdnů…Do krmení přidám pak lžičku vitamínů a čubizna se bude olizovat, jojo.
  (y)
  I když granule nezavrhnu, na cesty a dovolenou jsou nejlepší. Ona naše čubizna. česká strakatá slečna Bony, by sežrala i mrtvýmu palec…
  Na odlehčení pak vločky s tvarohem.
  Byli jsme tuhle na velkém celodenním výletě a v jedné hospůdce v Černošicích nám před jídlem podali nejen psí misku s vodou, ale pro páníčky misku se sádlem a škvarky. No nedejte psovi, že jo. Takovej rohlíček, se sádlíčkem, to jeden strakatej pes tedy může, mňam… Zejména když to sádlo nebylo solené.

 40. Petro, moc zajímavé!! Denis dostává ráno granule, odpoledne bílý jogurt a večer maso, zeleninu a příkrm, všechno vařené. Ano, jsem ovlivněná obavou z nožnosti nesprávného namíchání krmné dávky, proto ty granule. Ale občas kontroluji Denisovy bobky a vypadají uspokojivě.
  Nedávno jsem četla článek o Barfu – doporučovali přidávat ještě lžičku olivového oleje, 2 lž. sušených pivovarských kvasnic, lž. hydrolyzovaného kolagenu a lž. mořských řas. Taky ještě dáváš nějaký přídavek?
  Spěchám, odpověď si přečtu až večer, díky!

 41. Jo a torze. Nemyslím, že jsou na vině granule. Kamarádky pes (velký knírač) měl torzi po mase… Dříve nebyla ? – kdo měl dříve psa doma, aby mohl torzi pozorovat? Pes byl v kotci no a ráno byl mrtvý…. Nikdo neřešil proč. Kromě toho bych řekla, že přibylo velkých plemen, která jsou k torzi náchylná, veterinářů, kteří ji umí diagnostikovat a chovatelů, kteří o ní ví a jedou se psem včas.
  Ale nejsem zastánce granulí… Myslím, že maso je maso…

  1. Mimi mělo torzi po srdci s těstovinami, dávka normální, pohyb žádný mimořádný. Zajímavé je, že k torzi podle mne dochází více večer, takže pokud se psovi dalo nažrat do kotce, ráno ho páníček nalezl již mrtvého. Já taky nevím, kdy bych si všimla kdyby Mimi nebylo se mnou a já reagovala na každý jeho špatný dech. S Majdou se prakticky navzájem budíme – spí u mé postele a jakmile se obrátím, vstane a jde mne zkontrolovat. Pokud ona začne kňučet ze spaní nebo běhat, jsem vzhůru já. Kdyby začala jenom funět, vzbudí mne to. Kdyby byla o patro níž na dvoře??? Ráno bych ji našla……… Nebylo dříve tolik psů žijících s lidmi doma, pes patří na dvorek, nebo ne?

   1. a hlavně se to tolik neřešilo – holt pes občas chcípnul, tak se nezkoumalo proč a přinesl se další

    1. Je to tak, sice sama mám zvířata jako chlupaté děti, ale když čtu občas diskuzi např. na IFauně, tak je to teda maso. Taky si myslím, že dříve se tolik malá zvířata neoperovala, doba postupuje.

  2. torze opravdu dřív byla výjimečně. Potvrdí „staří“ dogaři a „staří“ veterináři, kteří se na péči o psy specializovali. I já pamatuji časy, když se mezi dogaři tradovalo, že do dvou let můžeme být úplně v klidu… dneska torze postihne i půlroční dogátko.
   A tak se hledá – jednou misky výš, podruhé se napíše, že je to daleko školdlivější, než jezení z podlahy. Jednou ne granule – pak se napíše – nee, ve granulích to není. Pak se napíše – je to v pohybu po jídle – a dneska se ví, že to s pohybem až tak nesouvisí (koneckonců jsou případy torze zcela prázdných žaludků). Dokonce náš liberecký „starý“ pan veterinář tvrdí, že naopak všichni velcí honiči lovili s polonaplněnými žaludky (aby se neservali nad kořistí a eventuálně ji nenačali) a že právě nedostatek pohybu vede k tomu, že psům ochabuje nejen kloubní a kosterní aparát, ale i vazy kolem žaludku… A že vlčice taky kluše s přecpaným břichem vyvrhnout kořist vlčatům a nikde v klidu dvě hodiny neleží… A že se to pak už i rodově přenáší, když se něco dlouho nepoužívá, tak to ochabuje…
   Moderní názory hledají chybku ve vnitřním prostředí organizmu. Výzkumy mluví o nedostatku síry v potravě (dřív jí bylo hodně, pak míň a po odsíření elektráren už skoro úplně chybí) – Může to prý způsobovat vnitřní křeče, které vedou k přetočení orgánů… Může?? Nemusí??
   Snažím se zjistit o torzi co se dá… I proto, že klubu počítám ten průměrný věk a tak vím, kolik mladých krásných psů odejde předčasně a jak mi ten průměr „kazí“. Jen mě štve, že když jsem si připravila podrobný dotazník pro postižené torzí (a srovnávací pro ty psy, kteří se dožili 6 let a torzi neměli), tak ho skoro nikdo nevyplnil…

   1. Pravda, že torze byla dříve výsadou obřích plemen s dostatečně prostornou břišní krajinou – NF byl jasný představitel. Dneska je toho mnohem více, ale je to pravda?? Je více rakoviny v psí populaci?? Já myslím, že je veterinární diagnostika zcela jinde než před 35ti lety, kdy já studovala a začínala práci se zvířaty. Ano znali vídali jsme. Ale kolik veterinářů umělo malá zvířata? Na našem okrese byla jedna nemocnice a jedna veterinářka mimo, která dělala jen malá zvířata.

    1. Mám data od lidí, kteří dogám „obětovali“ celý život. Jsou to lidé, kteří chovali dogy před řadou let a chovají je i dnes. Mohou porovnávat. Té torze je opravdu v dozí populaci mnohonásobně víc. Dříve byl desetiletý pes normální, dneska je bohužel opravdovou výjimkou. A torze na tom má veliký podíl.
     Můj liberecký vet je starší pán, ke kterému se dříve vozili velcí psi ze širokého okolí. A tvrdí, že vlna torze přišla během pár let. Že ji znal jako opravdovou vzácnost a najednou se stala běžnou. A nesouvisí to s nárůstem psů a majitelů ochotných investovat do psího ošetření… Zase mluví o lidech, které znal a kterým se staral o psy. Jasně že je toho absolutně mnohem více než dřív. Ale ten nárůst je i relativní.

   2. Nevěřím, že může něco „rodově ochabovat“ a dál se přenášet v řádu desitek let. Názoru, že se nám něco „dostane do genů“ jsou veeelmi laické. Obecně se počítá, že upevnění mutace v populaci trvá pár tisíc let. Déle než existuje většina plemen.
    Něco může být vliv chybějící selekce. Dříve slabší psi nepřežili. Teď se zachraňují a do reprodukce dostávají relativně neduživá štěňata (alespoň u některých plemen).
    Něco by mohlo být nedostatkem pohybu. Považuji za pochybné názory, že štěňata nesmí běhat, aby si nepoškodila klouby. Za důležitější považuji svalový korzet jak trupu, tak zpevnění kloubů dobrým osvalením. Jenže jsme tím tak trochu za exoty. Extrémní názor, že štěně smí do půl roku ujít jen maximálně sto metrů, mě děsí. Naše holky lítaly do padnutí. Známých ovčanda ušla denně 10-20km už jako půlroční štěně. Všicni mají RTG kyčlí negativní.
    A něco bude otázka zlepšené diagnostiky a zdravotního povědomí majitelů.

   3. Xerxová – díky – stále víc se mi potvrzuje to, co mi můj selský rozum napovídá.
    Já dřív po žrádle Hošíčka pomalu přibíjela hřebíkama k pelechu, aby se ani nehnul 😀 :D, jenže jde to s takovýmhle magorem?? No jde? Nejde, páč přesně, přesně po žrádle je nejvíc energie, nejvíc chutě se vyvalovat. Takové to spokojené psí vyvalování se, které je vlastní právě i těm spokojeným nažraným vlkům :D. A ta klusacíjí vlčice s plným pupkem – to je přesně ono. Copak vlka nebo psy dříve někdo nutil k tomu aby todleto a támdleto a ešče tůdleto?? Jistě, nepůjdu s hošíčkem, co si právě nacpal břuch dělat hopiky, ale zase jako u všeho všeho s mírou.

  3. Evo – teď doufám, že to nevyzní blbě- není to míněno nijak na nikoho a na nic. Je to jen čistě moje „hlasitá“ úvaha…. píšu jak mi jdou myšlenky…. jasně, že aji po mase torze nastat může – nejrizikovější prý je „polívková konzistence“ kde v tekutině plavou pevné kusy + pohyb třeba po schodech (což zní naprosto logicky páč se to celé rozhoupe ahopla je to přetočený….a přesně toto se stalo u NO našich sousedů ;( ), ale u těch granulí…… ten sifonovitý efekt…… já nevím, přijde mi logické, že u nich k tomu dojde spíš, specielně, pokud granule začnou čoklidovi sifonovkovatět až v pupku, který se tím pádem naplní vzduchem…. a k přetočení už to je kousek???? jak říkám přemýšlím jen nahlas.

 42. Krmím úplně nestandardně. Kombinuji maso a granule. Prostě denní dávku masa s přílohou zbodnou a dožerou se granulemi, pokud mají hlad. Granule máme hlavně kvůli cestování – neumím si představit, jak zajistit syrové maso někde v hotelu (spíš ubytovně), kde není lednice. Jak to děláš na cestách?
  Zajímavé je, že naše holky většinou nerady maso syrové. Jen kousek a jen někdy. Syrové srdce si kousek dají, syrové kuře moc ne (výjimečně kousek když krájím kuřecí prsa pro nás). Syrovou rybu považují za pokus o vraždu. Vetamix spařený vroucí vodou rozebírají a nakonec sežerou, přejitý krátce varem vdechnou ihned. Kupodivu jim nejvíc chutná syrové vepřové (odřezky od kotlet…). A do třetice kupodivu – nechutnají jim konzervy. Na granule nejsou vybíravé. Zeleninu považují za útok na jejich psovstva… Od malinka. Mrkev snad vařenou, zelené listí je prý pro králíky, z ovoce kousíček jablka, jinak nic… A to samozřejmě znali zeleninu od mládí a bojkotovali také od mládí… Pravda, nezkoušela jsem ji zakápnout olejem. To mě nenapadlo.
  Ale i přes nestandardní krmení jsou ve výborné kondici, lesklé a nijak hubené. Ája i po štěňatech vypadala dobře. Tak se na zeleninu holt vykašleme i nadále.
  Mimochodem – pes nepotřebuje vitamín C. To je jen reklamní trik. Jsou jen dva živočišné druhy, které si nedokážou vitamin C sami syntetizovat a to je člověk a morče (pokud vím, nevylučuji, že ještě nějaký tvor má stejný defekt). Takže ostatní zvířata si vitamin C sama dokážou vyrobit a přísun v potravě je jen balast navíc (samozřejmě neškodný).
  Jo a souhlasím s Petrou – fanatici jsou nebezpečná věc – i v krmení psů. Jak fanatici BARFu, tak granulí. Tohle je moc pěkně napsaný článek.

  1. Mám s tou zeleninou štěstí, že Ešus od malinka jak zeleninu tak ovoce rád. jako prtě dostával každé ráno výpalné v podobě mrkve, abychom měli šanci se doma vypravit do práce – než jsme se zcivilizovali, bojoval s mrkvou v předsíni, kuchyni, koupelně…..Ten olej je dobrý nejen právě pro to zatraktivnění pro psi-zeleninové potírače, ale i že se tam vitaminy rozpustí. A takové to velmi rychlé spaření ve vroucí vodě s kapkou toho oleje a třebas špetkou majoránky…. zelenina je líp stravitelná, ovoněná… třá bude chutnat.

 43. Musím se přiznat, že syrové maso sice krmím též, ale spíše vařené. Majda je náš pátý rodinný pes a každý se k syrovému masu choval jinak. Mimi ho například nepozřelo. Teprve jako kmet kdy měl možnost vyžírat kočkám misky mu pomalounku přišel na chuť. Majda nejí játra a syrové ryby. Jinak celá léta krmím tak, jak někteří veterináři hystericky zakazují, tedy jedna dávka měkká ä druhá granule. Majda si zvykla téměř ihned a ihned vyřadila granule. Momentálně jsme ve stavu ranní měkká dávka, při příchodu prvního nešťastníka záchranný jogurt s minerály a vitaminy a večer granule. Ty buď sní, nebo nesní. Granule nechávám v krmné dávce z důvodů návyku, jezdili jsme a doufám že zase budeme se psy dost a ani po dvaceti dětech na vodě nezbylo tolik, aby se Bohoušek najedl. Takže proto granule. Maso převážně vařím i když pomalu zkouším dávat více syrové. Zelenina u nás pejskům nějak nejede, teda ani kočičkám. Přílohu používám rýže, těstoviny, starý chléb, vločky a hlavně z důvodu potřeby energie. V zimě dobrý olej. Vzhledem k tomu, že Majda stále roste a mohutní, do jogurtu dávám 1/2 množství premixu minerálů s vitaminy. Kosti zatím příliš nejíme, ono po krmení namočenými granulemi nějak nejde kousat. Ale už nějakou jehněčí zkousla a budeme pokračovat. Ještě v době línání používám vitamin H, eventuelně mořskou řasu. Též do té měkké dávky.
  Torzi jsem zažila několikrát jako student a jednou jako páníček s Mimim. Takže jsem se přesvědčila i o tom, že velikost kousků masa musí být úměrná stáří a zubům psa. Jo a jídlo se podává po procházce a po jídle je “ polední klid „. Mimo to, že operace přišla na docela slušné peníze a určitě zvířátku neprospějě, může být na záchranu pozdě. Hodinu poté, co Mimi začalo jevit neklid a cca půl hodiny po prvních známkách nadmutí byl na stole a žaludek již měl nezdravě nekrotickou barvu. Po rozmotání se okamžitě zlepšil, ale je to příklad toho, jak je torze zrádná. Navíc kdybych nebyla doma rodina by začala vše řešit až v momentu nadmutí, alespoň doufám

 44. Krásne dobré ráno – síce zamračené a upršané, ale však je na také čas.
  U nás sa nebarfuje, máme drahé granule, čo je napísané a čo skutočne v nich, ktovie – ale sú tak drahé, že ich málokto kupuje, tak neviem. Psovi chutia, má medvediu srsť a dostane sem tam celé obvarené kura. Občas tiež tvaroh, jogurt a syr. Ale – zhltol by všetko – je to retrívrí nenažranec, tak musíme dávať pozor. (dog) (f)

 45. Přečetla jsem a zamyslela se nad tím, jestli bych takhle jako po ránu dokázala při chystání snídání a obřích tří svačin plus té mé ještě spařovat zeleninku a rozmrazovat maso a přiznávám se, že asi ne. Večer jo, pokud se nevracím z práce zrovna v půl desáté v noci…
  Borůvka granule nerada. Proto mám v lednici obvykle kousek eidamu oždibraný jako od myší. nehtem urýpnu kousek a nadrobím na granule, rázem se stanou poživatelnými. Nicméně dle rady Xerxové jsem ji navykla odmala na to, aby dokázala strávit všechno- odřezky z masa, ovoce, zeleninu, miluje křupky z pečeného kuřete. Takže občas dostává i jiné věci, případně když kuchám rybu, kus od hlavy jí uvařím s mrkví a pečlivě přeberu, by ani kostička nezůstala… Pak mě pejska miluje o hodně víc.
  Nejsem zastáncem čistě granulové stravy, většina majitelů psů si pak stěje, že když pes náhodou sežere něco jiného, jeho nenavyklé břicho si s tím neumí poradit.
  Hovězí kost je pro ni příliš velká a telecí jsem nesehnala, i když kosti bych jí ráda dopřála. Co vepřové?

   1. Obávám se, že ohledně využití jehněčích žebírek by měl páník jinou představu 😉

    1. No, měli jsme ve středu, byli jsme s Bimbem sami, mláďata to nemusí. Majda i páníček jásali, bylo to moc mňam.

  1. Matyldo, zkuste kuřecí krky nebo stehna, ty Borůvka určitě zvládne, když je zpracuje i naše pidi trpasličí pudlinka – a jak ráda. Krk v ní zmizí během minutky, stehýnko trvá podstatně déle, ale zase si holka u toho jídla trošku „mákne“. Samo že syrové, když tu máme „B“ jako BARF (dog)

  2. Matyldo – no to fakt není taková časová ztráta – zdžení zpravidla tak pět minut, protože maso mám rozmražené z večera, jen ho vyndám z lednice, aby nebylo tak studené, no a s tou zeleninou – buď postrouhám mrkev a nakrájím nějaký zelený lupení, který zakápnu olejem a nebo to mám oblanžírované taky od večera. Leč – přiznám se, že naprosto chápu, že při přípravě svačin pro rodinu je to kapek jiný,než když se tam po bytě kohátám jen já sama :D, ale nekecám, že to fakt nezabere víc jak pět minut.

 46. Hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Petro, děkuju. Moc děkuju a ty víš proč (nod) Móóóc hezky jsi to napsala (nod)

  Nebarfujeme. Naopak, krmíme granulemi, nad kterými většina Barfářů omdlívá (RC). Je to zvyk, lenost a malý mražák (prostě doga toho masa sežere víc, než je ten jeden půlšuplíček, který bych jí byla schopna uvolnit). A taky to, že Beta má malé bobky, nesmrdí, má lesklou srst a o její kondici nemůže být pochyb. Sice nebarfujeme, ale syrových kostí, masa, ovoce a zeleniny a zbytků z kuchyně má Beta hodně. Když je „maso“ – nejsou granule. A nebo jich je podstatně míň. A nevadí to. Pokud má pes dobře nastavené zažívání (a od malička je zvyklý jeho zažívací trakt se poprat s kdečím), tak tráví zcela v pohodě.

  Hovězí velekosti kupuju v Globusu za 8 Kč 10 kilo. Skvělá zábava, a dokonale vyčištěné zuby. Jeden čas jsme zuby zanedbali a objevil se počínající zánět u stoličky pokryté plakem. Po dvou kostech byly zuby čistě bílé a po zánětu není ani stopy. Tak teď nezapomínám a kosti předkládám pravidelně (v sobotu ji poprvé dostala domů – venku bylo už velmi nevlídně – vzorně ležela na pelíšku doplněném velkou starou osuškou a hlodala a hlodala. Vymezený prostor neopustila, věděla, že by bylo po hlodání 😛

  1. …. 😀 😀 vzorně ležela na pelíšku obložená….. 😀 odkud jáá tohle znám sakra??? Jen s tím rozdílem, že hošíček teda rozhodně vymezený prostor zpravidla opustí. On totiž…. jak je ten magor, tak při hlodání kostí u toho rozhodně neleží. Stojí u toho na hlavě, zadnici vytrčenou k nebesům a točí se dokola 😀 . Zvukově moc efektní na dlažkách, nebo obzvláště v bydlíku svém dřevěném, vypadá to jako když pustíte obří mixér :D:D:D

 47. Milá Petro, začetla jsem se do mlsotníku a musí od počítače. Takže si tvůj „díl abecedy“ přečtu až zítra. Jistě to bude stát za to, jak tak na to koukám, bude to pro změnu „psí mlsotník“. 🙂

 48. Petro, haf! Já barfuju už víc než rok – naše kardiačka po změně stravy začala zase honit druhého psa po zahradě, králičí bobek už do huby nevezmu! (Jedině lisovaný za studena.)
  Tabulky študovati – no, jen zhruba postačí, akorát aby se vědělo, že nejde dávat jen samotné maso (kvůli nadbytku bílkovin). A mrkev postrouhati, páč z celé by si pés nevzal vitamíny. Brambory vařené pořádně pošťouchati. Olej skrzevá mastné kyseliny sem tam chrstnouti. Maso doporučeno přemraziti po dobu min. 3 týdny, hlavně vepřové a drůbeží.
  Odkaz, kde o barfu snad nejvíce informací jest: http://www.manwe.eu/
  A spousta dalších užitečných inf – rádio MVDr Šťourač:
  http://pudlkralovsky.webnode.cz/krmeni-zdravi-a-jine-/
  Taky na závěr: Půl roku jsem pečlivě mixovala psékům zeleninu, jednou se mi kus už nevešel do mixéru, přemýšlím dát do ledničky na zítra? A tu mě napadlo: Vole, dyk si to můžeš taky sníst sama, dyk je to zdravé!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN