PSI: O psech a lidech z Minaretu

Ahoj lidi! Právě jsem se rozhodl, že se vám něco o sobě vyjevím. Mohu předpokládat, že o mně, občas, uslyšíte, tak abyste věděli, s kým máte tu čest. Jmenuji se Tom…. Plyšový Tom… Plyšový Tom von Minaret. Mám černý plyšový kožíšek se světlými znaky a děsně chytrá očička. Prostě, jsem malý psí kluk. Prý ještě miminko takové. Ale – už vím, jak to na světě chodí.

Moje maminka a tetička se jednou ocitly v útulku. Nebyly tam dlouho a odvedli si je nějací lidé. Potud by to bylo fajn. Jenže, pak se to zašmodrchalo. Provalilo se, že maminka i teta mají v bříškách štěníky a tak je ti lidé vrátili, ale šupem, zpátky do útulku. Tak tam jsem se narodil. Když jsem začal rozum brát, myslel jsem, že celý svět je proužkatý. Omyl! To jen my byli v kleci. Co jsem provééééd?!?! Vždyť já ještě neuměl ani chodit a už jsem byl uvězněný! Copak jsem nějaký delikvent? To bude celý život takový?

Bráchové a sestřičky odcházeli a už jsme s mamkou zbyli jen tři. A furt ty mříže. Až minulý týden přišly takové jakési čtyři. Chodily po chodníčku kolem našich bydlíků a poslouchaly, co jim naše paní šéfová povídá. Přivezly nějaké hadříky, prý abychom měli na postýlky a tak. A pak nic a byly pryč. Ale ta jedna, co se mi tak moc líbila, se druhý den vrátila. A s ní takový vééélký dvounožec s vousama. A furt to, nebo ono. A zase byli pryč. Ale teď lidi… bacha,… teď to příjde! V pondělí, ten den jsem měl druhé narozeniny, to mi byly už celé dva měsíce, se zase vrátili!

Přivezli granulky pro všechny ostatní útulkové kamarády a mě, mě si vzali domů!! To je, coo? To jsem teda ještě nevěděl. Napřed jsem byl paf, protože se mnou vlezli do takové červené bedny, co řvala. Asi to bylo kino nějaké, nebo co, protože kolem se střídaly obrázky. A mně se to líbilo, ničehož jsem se nebál. Opřel jsem se tlapinkama o jedno takové okénko a všechno jsem bedlivě sledoval.

A potom jsem přijel tam, co mám doma. Mám tam svou vlastní postýlku, která ještě voní po nějakém pejskovi, co je teď za Duhovým mostem. A také mám svoje mističky a dvoreček. Ale hlavně, pozor, pozor, já mám své vlastní lidi. A já se usnesl, že to je úplně nejbáječnější. Skoro stejně báječný je ten dvoreček. Čistý a rostou tam kvítečka. Tak abych si ho neušpinil, tak jsem to hovínko honem utíkal schovat do domečku. No, pánčička mi vysvětlovala, že to se doma nedělá. Si teda brzo zapamatuju, abych jí nedělal starosti.

 A ještě Vám musím štěknout, že já jsem, vlastně, také malý Zvířetníček. Znám už YGU a její Terinku. A Pitrýsek, tak ta bydlí i s Chipsami hned ve vedlejším domku. Tak Vám, přes ně, občas, něco štěknu. Protože, už jsem se tak rozhodnul. Já, Plyšový Tom, budu tiskový mluvčí. Sice, zatím, žádné školy nemám. Ale, pro tu funkci, je nejdůležitější ksift a hezké nohy. A to teda mám. Tak já budu ta medy…medy..ale houby med, copak jsem fčelička? Budu medyjální hvězda a…….

….a šlus Tome. Musím ti vzít štěk, protože to nejdůležitější jsi úplně nechal plavat. Tak to musím vysvětlit místo Tebe.

Tom se narodil a dosud vyrůstal v soukromém útulku pro opuštěná zvířátka. Útulek se jmenuje MINARET a najdete ho v obci Bulhary, kousíček od jihomoravské perly Lednice. Zařízení vedou manželé Nunvářovi. Co to znamená, nemusím vám vysvětlovat. Jako ve všech takových útulcích to je hromada starostí, práce a shánění.

 O existenci Minaretu jsem se dozvěděla, když jsem navštívila přátele v jednom kynologickém klubu. Právě chystali každoroční voříškiádu a tradičně všechny vybrané peníze i dárečky putovaly k Nunvářům do Minaretu. Hezké bylo, že mezi pejsky, kteří se voříškiády zúčastnili, bylo pár odchovanců právě z Bulhar. Všichni se šli svým bývalým šéfům ukázat. A oni se usmívali a byli rádi, že se jejich absolventům dobře daří. Minulý pátek (5. 11.) jsme se tam s YGOU zajely podívat. Vezly jsme jim nějaké hadříky, však víte, že ty jsou zapotřebí skoro stejně jako peníze.

Pan Nunvář šmejdil kolem kotců, ale paní se nám věnovala. Provedla nás a hovořila o zvířátkách, které tam mají. Za loňský rok prošlo kotci útulku 130 psíků. Začátkem roku jich tam bydlelo třicet a stejný počet tam slavil konec roku. To je, myslím, docela pěkná bilance. Přiznám se, že to je první útulek, který jsem se odvážila navštívit, tak nemohu porovnávat. Ale myslím si, že vybavení, kotce a loučka patřící k útulku jsou na velmi solidní úrovni. Snad se mi něco z toho podařilo zachytit na fotkách. V Minaretu se už několikrát natáčel pořad „Chcete mě?“ Možná jste ho viděli.

Kromě psů se Nunvářovi starají o tucet koček. Jsou to čičinky polodivoké, vědí, kde dostanou najíst, bydlí na půdě, ale jinak o bližší kontakt s lidmi nestojí. A tady je také jeden problém. Nějak jsem nezaregistrovala, se kterým veterinárním zařízením spolupracují, ale co jsem zachytila je, že právě na tyto kočky jim nebyla přiznána sleva na vet. ošetření, včetně kastrace.

Proto navrhuji, aby útulek Minaret Bulhary byl přijat pod ochranná křídla Zvířetníku a byla mu poskytnuta finanční pomoc.

Už předem za všechna tamní zvířátka děkuji. Pitrýsek

 

 

Více se o útulku Minaret můžete dočíst na jejich stránkách…. sweb.cz/nunvar

P. S.:

Hned v sousedství tohoto zařízení je útulek, který zřizuje město Břeclav. Prosím, nepleťte si je.

Víme také o soukromém azýlku pro kočky ve Velkých Pavlovicích.

Útulek funguje, ale paní byla nemocná a nepřijímala návštěvy. Tak jsme tam, zatím, na návštěvě nebyly.

 

Azýlek u Ludmily Velké Pavlovice
kočky

www.kocky-azyl.cz

 

Fotky najdete zde: http://pitrysek13.rajce.idnes.cz/utulek_Minaret/

Aktualizováno: 18.11.2010 — 22:04

115 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dekuji vám, dekuji. Jsem zase u syna pro opravený staronový pocítac. Nakonec dobre ze jsem jej tenkrát nestacila dát opravit jeste v záruce, dostala bych zrejme nový a o hard disk a jeho obsah bych bývala prisla. Nevím kolik stála nová materská karta (tam byl ten zkrat) a vse ostatní co musel Dusinka koupit, prý to je dárek pro mne. Nevím ovsem jestli tech 12 hodin které s mým pocítacem strávil mi taky venuje. (wasntme) 🙂 😀
  Tak a ted domu a vsechno zapojit. Ale asi pockám az na zítrek.
  Snih který tu pred pár dny napadal uz je pryc, dnesní dést spláchl jeho poslední zbytky. Garyk mi na procházkách nadává ze ho nepoustím na volno. A doma rve Tindra s daleko vetsí intensitou nez Daisy. A nekde mi holky nacuraly a já nemohu nalézt kde. Dva pocurané pytlíky z umelé hmoty jsem nasla ale pro bolavá záda se moc nemohu ohýbat ani lézt po ctyrech. Snad to místo i tak objevím a zabráním aby tam necuraly dál. Jejich operace se blízí a pak bude pokoj pro ne i pro mne.
  Mejte se moc dobre v prístím týdnu i v týdnech následujících. Taky uz vánocne sílíte? Tady jsou vsude vánoce dobre pres mesíc. Dnes jsem objevila v jednom katalogu „oblecení“ pro záchodovou mísu, zobrazení Santa Clase. Hlava byla na deklu a telo jako koberecek pred mísou. Snad si to objednám, presne to vyjadruje moje pocity. 😀 (rofl) (rofl) (rofl)

  1. Slusna opravna obsah harddisku (pokud neni rozbity prave ten) zachova. Koneckoncu on neni takovy problem zachovat primo ten disk. Vymena harddisku byva jedna z mala veci, ktera se da u notebooku provest, aniz by ho musel clovek rozlozit na prvocinitele.
   S Garykem je to smula, ale co se da delat.
   Tady nejaka vyzdoba je, ale zatim se to da ignorovat.

 2. Moji milí Zvíretníci, omlouvám se zase jsem dlouho nic necetla. Ted sedím u pocítace ale ne u svého. Muj starecek pocítac uz bude pochován, tedy vyhozen na smetiste, smetiste elektroniky. Jeho zivot skoncil asi pred týdnem. Ten „nový“ pocítac s kterým jsem se pred pár lety tak chlubila tehdy pred vánocemi zkrachoval a já nemela síly jej vlect kamsi do tramtárie k oprave. Prosvihla jsem tak záruku i kdyz byla chyba vcas nahlásena. A tak zase dosluhoval muj starecek az doslouzil. Ted jsem u syna a on dává do kupy ten staronový. Mám na nem Windows Vista zatím co uz jsou tu dávno Windows 7. Musel nakoupit novou materskou kartu a tím pádem mnoho jiného aby to fungovalo. Konecne budu moci vyuzít vedomostí z pocítacového kursu kde slo práve o Windows Vista.

  A vcera jsem se dozvedela ze na zacátku mesíce tu zemrela paní Alena Lotová, narozená na Morave nekde u Olomouce. A já si ne a ne vzpomenout na její dívcí jméno. Vedela jsem o její rodine snad vsechno, bydlela blízko mne u lesíka pod tím nasím kopcem a kdyz jsem sla se psem casto jsme se u ní stavovali. Je mi to moc líto ze odesla za Duhový most. Poslední rok uz byla jen lezící po druhé mrtvici coz pro ni muselo být tezké, protoze to byla paní která dríve chvíli neposedela, tu u plotny – varila výborne, tu na zahrade kolem kyticek a kdyz posedela tak pletla pro kdekoho ze své veliké rodiny. U ní se také vzdycky scházeli Cesi k ruzným oslavám. A stále cetla a cetla, tatínek byl reditel skoly mela to v krvi stále se vzdelávat. Cást rodiny je na Morave, cást v Anglii a cást v Belgii. Dokud mohla vsechny navstevovala jak na Morave, tak v Anglii i v Belgii. Kdyz byla mladsí pracovala taky hodne pro zdejsí Sokol. Myslím ze se dozila 86 let, dockala se i pravnoucat. Pohreb se koná prístí pátek. Její manzel je pochován u jeho rodné vísky, asi i její ostatky skoncí na Morave. Budiz ji zeme lehká! A já doufám ze mi odpustí moji nechtenou zradu. Po jejím odstehování do vedlejsí obce jsem ji nevídala. V jejím novém byte jsem byla jen jednou a po jejím záchvatu mrtvice jsem se za ní stále vypravovala a vypravovala a nevypravila. Promin mi to Alenko a nekdy si s námi vyjdi na procházku na kopec kam jsi chodila hledat houby. Zivot jsou neustálá setkávání, dlouhá a nebo krátká, nekterá jsou intensivní jiná jen letmá. Ale neustálá setkávání znamenájí také neustálá loucení.

  1. Velká kočko, zdravím Tě. Je to hezké povídání o paní, která byla Tvou přítelkyní. Dožila se krásného věku a jak píšeš muselo to být poslední dobou pro ni velmi těžké. Pro aktivní lidi je takový konec hrozný. Svou absenci v jejím novém bydlišti si nevyčítej, sama jsi měla za poslední rok dost svých problémů a cestovat někam jinam je pro Tebe jistě těžké. S Vistami se sblížíš, já je mám na svém novějším noťasu, protože když jsem jej kupovala, tak už tam byly „na tvrdo“ nainstalované. Jsou ouplně stejné jako všechny ostatní wokna. Já laik nepoznám, copak je tam vylepšeného a přiznám se, je mi to fuk, hlavně že to pracuje 🙂 .

  2. Milá Velká kočko – mám vždycky radost, když se ozveš. I když dnešní povídání je smutné – je mi líto, že ti odešel dálší z článků řetízku, který tě spojujel s domovem. (h)

  3. Milá Velká kočko. Letošní podzim je nějak obzvlášť bohatý na bolesti a ztráty. Je mi líto, že to potkalo i Tvoji přítelkyni. Tady je taky poslední dobou spousrta smutku. Drž se a pozdravuj Garika a kočenky. (inlove)

  4. Zdravím Tě, Velká Kočko! Jsem ráda, že jsi se ozvala a nerada, že zrovna s takovou smutnou záležitostí. Opravdu, už by si osud, nebo co, mohl dát pauzu.
   Opatruj si ručičky a Garyka a kočenky. Už jsi dlouho nevstoupila do hospůdky a „nepodala hlášení“. Vzpomínám na Tebe (f) (f) (f) , u nás zrovna svítí sluníčko, tak Ti jedno posílám (sun)

 3. (*) Tomíšku, drštičko plyšová, teda, ty jsi měl opravdové štěstí, větší, než jsi sám. Tak se tomu mlufčení pořádně věnuj, aby jsi vymlufčil penízky pro Minaret. Jsem moc ráda, že jsem se o tomto útulku dozvěděla. (sun)

  1. myslím, že je to dvojtečka a velké P:P ale taky záleží, jestli je to po mezeře a nebo v textu. 😛

  2. Promiňte mi, chtěla bych vyzkoušet smailíky.
   oo :-# :-$ :-& :-* :-7 >:-> (-: %-) :*) [:] 😎 ::-) 8:-)

 4. (cat) Jsem velký přítel kočiček i pejsků. Mám doma dvě kočičky, vzala bych si hned další ale musím respektovat i názor mé maminky,zeptám se jí a uprosím.
  Každopádně hned posílám finanční pomoc,která bude pravidelná.
  Jelínková

 5. Hele, uz jste nekdo vytaceli telefon na televiznim ovladaci? tak to se mi prave povedlo. Misto ortopeda jsem se dovolala na zombie film. (rofl)

  1. To je dobrý, to někdy zkusím. 🙂
   Zatím se u nás povedlo kočičímu strejdovi odejít nikoli se svými 2 mobily, ale namísto jednoho mobilu s ovladačem DVD, a to už dost poodjel a chtěl za jízdy porušovat zákon a telefonovat, odložil pracovní telefon, vyšátral ten druhej, že zavolá své milé – a vono prdlačky.

   Tomíku Minaretský – joj, Ty budeš fešák, až dorosteš do tlapiček. (dog)

   1. Tomísek je úžasný, pacinkatý miminko…
    To já, takhle jednou odešla s pinzetou na čočky (oční prosím – ne, že bych si hrála na Popelku a přebírala ji pinzetou) místo klíčů. Když jsem pinzetu zasunula do zámku, taky jsem se dost divila, že nefunguje 😀

    1. To vykládej někomu mého typu: ráno snídám kávu se smetanou a ovocný čaj. Neslazené, ale potřebuju to, na rozběh, pár dobrých tekutin, kafe usrkám horký, vychladlým čajem se startuju na cestu.
     Obvykle vypotácím z pelechu, postavím vodu, mezi pinožením kolem kočičího záchodku a mističek a jejich přemejvání a výměny vody a vydávání kapsiček a ňamek (eště furt rozespalá a po ránu fakt docela pomalá) si odnáším do chodby, co si potřebuju vzít s sebou ven (papíry do kanclu, odpad s bobky, tříděný odpad), furt celá rozespalá jdu slejvat a teď to začíná.

     Podařilo se mi polít tři sáčky čaje naráz (zalepený voči).
     Podařilo se mi sámo vhodit jahodový čaj ke kávě.
     Podařilo se mi (já totiž zbytky horké vody vyplachuji kapsičky nebo dna paštiček, protože škoda toho sosu, žejo) nalít sos z paštičky do kafe.
     Podařilo se mi posledních přítomných osm kapek smetany nalít do popelníku, nikoli do kávy.

     Podařilo se mi toho ještě moc a moc podobného. Po poradě s podobně postiženými si kladu hrnečky daleko vod sebe (abych se jako vzdušnou cestou s konvicí měla čas zarazit), marný.
     Včera jsme tu s kočičím strejdou měli na poslední dvě kafe a stejně jsem do jednoho z šálků vyždímala citrón. Je to marný, je to marný, je to marný. (chuckle)

     1. Už jsem se lekla, že jsi do popelnice hodila papíry do kanclu a do kanclu přinesla úhledně zabalené kočičí bobky 😀 .

      1. Dobré jitro, tady vnitro.
       Tuhlenc jsem šla pro cigára a cestou vyhodila plasty. V trafice jsem postřehla, že nemám peněženku (s poslední tisícovkou na celej tejden do vejplaty). Inteligentně jsem vyrozuměla, že peněženka bude asi v tom velkým žlutým kontejneru a tak tam utíkám a celou dobu se modlím a vono jo. Ležela poměrně navrchu, nepropadla. Představa, jak po hlavě padám na dno kontejneru, mne ale ještě nějakou dobu pronásledovala.
       Tuhle se ráno srazím s naší sousedkou, takto hospodářkou Sdružení vlastníků bytů, vždy elegantní dámou zjevem i vyjadřováním, ana si ve vchodových dveřích natahuje tučné gumové rukavice. Usmála se na mne a povídá: „Že neuhádnete, co jdu dělat?“
       „Vyhodila jste si něco, co jste nechtěla,“ překvapila jsem ji postřehem vycházejícím z nedávné vlastní zkušenosti.
       Zamávala na mne strašně růžovýma rukama – a šla hrabat. 😉

  2. TO NE, ALE SNAŽILA JSEM SE PŘETOČIT TV REKLAMU OVLADAČEM K DVD A PAK MOBILEM VYPNOUT TELEVIZI..OBOJE MARNĚ (fubar)

  3. Hanko, v některejch případech to vyjde nastejno 😛 .
   Jinak teda držím palce, abys už nějak co možná vítězně ukončila tuhle zdravotní šarádu (y) (h)

  1. Tomík je fakt moc hezký štěně (dog) .
   Děvčata moravský, dobře jste to udělaly (clap) , souhlasím se vším (inlove)

 6. Tedy,Pitrýsku,plyšový Tom je úžasný 🙂 !Dík za představení tiskového mluvčího (y) .A pro BOXÍKOVOU:Pitrýsek má pravdu!!!Všechno přecházené se někam uloží a na stará kolena se to nasčítá :S .Stačí se podívat na mně – všechny přechozené chřipky a angíny mám teď v kloubech a chodím o holi 😐 .

   1. Fallowo, to dělaj kombinace závorek, teček a tak podobně. Nepamatuju si to konkrétně, prostě nešetři mezerama!

 7. Mili Zviretnici, kteri budete mit i letos pred Vanoci zajem o zamestnanecky prodej za prima ceny cokoladovych namek od me firmy, prosim piste jako vzdy na boxikova tecka i ackovsacku na seznamu, zaslu obratem cenik.
  Docela to specha, jsem teprv od vcera v praci po zanetu dutin (punkce jsou fuj (doh) brrrr… ) a uzaverka objednavek je v pondeli, takze prosim pres vikend vyplnit a poslat (nod).

   1. diky, uz zas v procesu, jen s antibiotiky a pro zmenu skoro bez hlasu 😀 chrapotim jak Dalibor Janda 😡 dame obed pristi tyden? mam uz pripraveny ty odcervovaci tabletky

    1. jsi praštěná! s ATB máš být doma. Se zlobim ty Dalibore! Zavařuješ si na průser – jako moje ségra děfčico neščastná. Fakt nekecám 🙁

     Oběda – možná příšstí středu?? ale nevim ešče s naprostou určitostí. se domluvíme, do Skřivan jedeme teď v sobotu, takže než se dovalíme do Dáši je času spoustu.

     1. Milá Boxíková, to není dobré po punkcích dutin chodit ven a nyní za takového počasí…. Nu, kdo chce kam……
      Jinak Tě ráda vidím, tedy čtu a dávej na sebe pořádně pozor, tak jak píší všichni tady dohromady, Vave od Vave jsou váborné, drž se jich. ATB nejsou všechno, chce to klid a teplo.
      Jestli pošleš Pitrýskovi ceník mňamek na UJM, mohu si jej od ní vypůjčit???

    2. Děvče, děvče, nepřeháněj to. Já vím, dnes je jiná doba, člověk má strach marodit, aby nepřišel o místo ( vidím to na našich mladých). Ale pozor, aby se ti to nevrazilo na srdíčko. Ono se to všechno prochozené marodění na starší kolena ukáže.

    3. Holka zlatá (inlove) , proboha, co to budete jíst? (chuckle)

     Hele, Boxíková (h) , punkce a dutiny znám až příliš dobře, ono se to rádo vrací, víme? Že máš být s ATB v pelechu, to je asi marné říkat, ale! Drž si stále hlavu v teple, kapuca, šála kolem hlavy nebo čepice, to prostě musíš mít vždycky, jak se ochladí nebo začne foukat. Po punkci už jsi na dutiny citlivější na hóóóódně dlouho. 🙁

     Objímám Tě (hug) a držím palce, abys byla brzo v pořádku. (h)

     1. ad „co to budete jíst?“ No, dyť ti to říká, odčervovací tabletky – někteří jsou někdy tááááák nechápaví (chuckle) (chuckle) (chuckle)

  1. Ahojka Boxíková! Neměla jsem tucha, že jsi marodek. Přeju úplné vyzdravění (y) (y) (y)
   Prosím, mohla bys ceník také poslat na ÚJM?

   1. Pitrysku ja su ted nejak marodek porad.. copak je UJM? Pokud ma nekdo zajem, at mi pisne na ten mailik a ja dam cenik do kopie. Dobrutky se vyzvedavaji na prazskem Andelu u me prace, je to uz temer letita praxe (nod)

    1. Aha, U Anděla? Tak to budu muset ještě vykoumat, kudy na to. Asi to vzdám, bylo by to moc komplikované.
     Ty nevíš, co je ÚJM? No přece ÚPLNÝ JIH MORAVY. Tak nás pojmenovala Zdenka b.p. nebo Vave, nebo některá jiná?

     1. Já nepojmenovala. (shake) Ale můžu u Anděla Boxíkové vyzvednout a dopravit na Venčení, to teda můžu pro zájemce z ÚJM udělat. (nod) 🙂

      1. Vavi to muzu vzit neco i ja, minimalne do hospudky se snad asi dostavim (nod)
       Takze Pitrysku nevahej nevahej, Vave uz cenik ma, muze Ti ho poslat i ona 🙂 ja ted nemuzu dohledati mailovou adresu…
       Jo a doporucuju adventni kalendare, ty jsou kazdy rok moc povedene, a v kramech nekdy nehorazne drahe… No a samozrejme 5kg soudek Nuttelky, to je prezent jako vino 🙂
       A jak bych uz taky mela jet bydlet… pekny vikend vsem (f)

  2. Sice tě rád vidím, ale ještě raději bych tě poslal domů na doléčení. Neblbni, zdraví máš jen jedno a tak vůbec. Dej na sebe bacha! (wait)

  3. Jen sem nakoukneš, už dostaneš világoš, to je mi pořádek. ale maj’ pravdu, dutiny jsou mrchy a v pelechu by jim bylo líp. Dávej na sebe pozor.

   1. No, po ťapičkách dostala, protože nám na ní záleží. Kdyby ne, tak je nám fuk.
    Ešlivá mi ji nemáme rádi. Asik.

  4. Hele, osobo, vždyť už jsi dospělá ženská – neblbni, s dutinama není žádná sranda :@ . Dovolená v teple, to bys potřebovala…. (h)

   1. Lidiiiiiiiii, dyk ja vim… Ale to proste neslo, v zari skoro tri tydny marod, v rijnu vite co se delo, to i kdyz jsem tu v praci byla, tak jako bych nebyla… A ted zas marodeni.. Byt mi zle, tak zustanu doma, to da mozek (nod) Ale mne se udelalo lip, i kdyz jsou punkce eklhaft, tak hodne pomohly, dokonce ted i bajecne slysim (rofl)
    Dekuju moc za starost, nejde ani tak o obavu ze ztraty prace jako spis z toho, jaky nanosy nedodelku by se mi za dalsi tyden stravenej doma tady nahromadily.. I ted pred sebou jeste hrnu veci z konce zari.. (shake) A i kdyz kazdej jsme nahraditelnej, tak u myho typu prace a pozice je bohuzel jistojisty, ze to tu mezitim za me nikdo neudela, pac nemuze… A o to to budu mit tezsi po navratu. Proste volim mensi zlo, ale urcite si telo nejak extra netrapim, nebojte 😉
    Jinak mnamek se mi uz ted seslo za bratru desitku litriku, prej kriiize 😀 (nod)

 8. O.T. – i když ne až tak velké.

  V sobotu konečně vezeme do Skřivan věci, které jste pro Skřivánky vybrali na Mácháči. V emilu mám vyúčtování za měsíc říjen, kdy vybraná částka pokryla skorem celé říjnové vydání. Odeslání penízků do útulku se trošku zdrželo z důvodů informačního šumu, ale to myslím nevadí. Chtěla jsem hnedle účty přeposlat Zaně a Boxíkové s kterou jsem o tom mluvila, ale pak jsme se shodly, že to vše udělám až po té, co odvezu věci,nafotím fotky a něco krátkého sepíšu, aby to jednak bylo pohromadě a druhak, aby info o penězích nezapadla v diskuzi, abyste věděli, kdy to na Hady dáme a mohli se číhnout na co všechno vaše peníze přispěly.

 9. Tak Plyšový Tom bude tiskový mluvka. To budou určitě jen samé dobré zprávy, tak jako ta, že už má své vlastní lidi.

  Když Pitrýsek něco doporučuje, to už je váha.

 10. Tomášůůů, Tomášůůůů ty jsi krásnej pupík plyšovej!! A já se těším, až budu mít možnost sledovat, jak rosteš a roste z Tebe tadleta medová, pardon medyjální hvjézda. Ono ostatně, hvjééézda už jsi i teď, taková malá hvězdička štěstí. Tak ať se Ti daří.

  Pitrýsku- souhlasím, naprosto souhlasím s pomocí.

 11. Milá Pitrýsku (inlove) , koukám, že ses dala na lobování. 😉 A lobuješ tuze pěkně (y) (nod) za krásné pejsky a kočičky z Minaretu, určitě si při rozhodování či hlasování každý na Plyšového Toma vzpomene. (nod)

  Milá Pitrýsková, děkuju Ti za Tvůj článek (f) – aukce vypukne už za týden a my ještě nemáme vybráno, kam získané korunky půjdou. Čechy! Moravo! Navrhujte, vybírejte!
  Více najdou zájemci zde: http://forum.hadopasi.org/viewtopic.php?t=1618&postdays=0&postorder=asc&start=60

 12. Ahoj Pitrýsku a Plyšový Tome,
  hezky jste to napsali – oba dva (nod) . Plyštome, já vás, štěníky, tam moc obdivovala (no dobrá, kaju se – nejvíc tvou sestřičku, ale když já jsem na holky (chuckle) – teda psí, aby nebyla mejlka (fubar) ). Všichni čtyři jste nádherní a věřím, že i ostatní se dostanou do dobrých rukou krále Miroslava. Teda já doufám, že i ostatní psouni budou mít co nejdřív své lidičky a své doma – když se tak zamýšlím, opravdu tam nebyl žádný, který by nebyl krasavec. Bouhužel – foťák jsem nechala doma (jakožto i piškoty, ale jela jsem rovnou z práce a tak nějak mi všechno vyfučelo z hlavy), takže se fotkama nepochlubím – zato jsem se pošmudlala se všema pejsama v dosahu mých rukou.

  Jenom bych chtěla doplnit Pitrýska – dá se říct, že psi mají standartní útulkovou péči – kotce s boudami a podestýlkou, ze které je většinou již cupanina – bohužel, kvůli tomu, že tam těch psíků je kolem třiceti, nemají tolik prostoru a zábavy, co by potřebovali a co by si zasloužili, a tak si vybíjí svou energii na tom, co je v dosahu. Ale abych řekla pravdu, nezaznamenala jsem u žádného agresivní chování. Jo – jsem blázen, vrhala jsem se ke kotcům a hladila každého z nich – vím, že se to nemá (shake) , ale cosi ve mně v tomto ohledu (no – v každém ohledu) je silnějšího než rozum (nod) ). Já měla v ten moment zatmění – viděla a slyšela jsem jenom psy, a tak bylo na paní z Čipsína, aby vyslechla paní Nunvářovou o chodu soukromého psího útulku.

  A tak se velice přimlouvám za to, aby část aukčních penízků šlo zrovna sem – myslím, že by šly především na kastraci polodivokých kočiček – moc by se všem ulevilo. Samozřejmě bysme důseledně vyžadovali účty za provedené úkony (anebo možná, po domluvě, bysme zkrátka peníze převedly rovnou tomu vetovi, který by kastraci provedl – až by ji provedl (nod) ).

  1. Yga je nejlepší. Muchlala pejsky a přitom měla oči, jako ostříž. Přiznávám se bez mušení, že se mi přihodilo to, co jsem tušila, že se stane. Prostě tekly mi slzy a tak jsem trochu utíkala dopředu, aby to nebylo tak vidět. Je jasné, že Nunvářovi dělají, co jë v jejich silách. Psi jsou v čistotě, nakrmení, jsou v suchu a když zalezou do boudiček, i v teple. Ale šéfové jim nemohou dát to, co se čtyřnohým dětem dostává doma. Tak moc na těch pejscích bylo vidět, jak doufají….

   1. A já jsem zrovna chtěla napsat, jak vás obě obdivuju, že jste do útulku vůbec vešly. Já jsem to nikdy nedokázala, ač už mám třetího v řadě. Vybrala jsem si je na tetu, ověřila telefonem a nechala přivést ven, i tak to byl nervák. A první Max z doby předinternetové (v útulek nenabízel na netu, ale byl blízko nás) byl vybrán tak, že jsem slečně sevřeným hlasem řekla, ať mi přivede psa, který asi půjde nejhůř udat. Jenom jsem prosila, ať nehoní a nežere ostatní zvířata. A dostala jsem Maxe I., leonbergra, který se VRHAL na všechno živé, co se hnulo. Neměl sice vražedné úmysly, ale při jeho váze cca 60 kg se i zvědavost po pěti minutách změnila ve vraždu. Nevrátila jsem ho, považovala bych to za svoji prohru, ale dal mi hodně práce. A když jsme dosáhli toho, že si s naší Murdinkou udělali duc, selhaly mu ledviny. Ale procházky z jeho začátků u mě byly nezapomenutelné, skoro při každé jsem lehla, ale nepustila. Pak se trochu ochodil, ale stejně pátrala po okolí jako ostříž, abych viděla první.
    Hm, nějak jsem odbočila. Jsem ráda, že nejsem sama, kdo při pohledu na ty dychtivé oči brečí. Díky za odvahu…

   2. Útulky, to je koncentrovaný smutek i naděje. 😐
    Já si původně na stránkách Útulku Troja vybrala sněhově bílou holčičku a Rafa (Oldu) jako náhradníka. To bylo vnuknutí – říkala jsem si, kdyby to nevyšlo s holčičkou, abych tam nestála jak trubka. S holčičkou to samozřejmě nevyšlo a tak mi přivedli Oldu. Láska na první pohled. (inlove) Kdybych sebrala odvahu a pustili mě dovnitř (jakože nepouštějí) byla bych tam ještě teď.

  2. Pořád nechápu proč se v útulcích jako vystýlka boudy nepoužívá sláma. Výborně hřeje, je levná, nesmrdí po pár dnech, jak to mají ve zvyku obvyklé hadry, dečky, koberce,…, naopak psi krásně voní. V mínus dvaceti vylézá z boudy vycpané slámou teplý voňavý pes. Z boudy vycpané hadrama vylézá promrzlé smradlavé něco, protože i když pes vystýlku nezpracuje po svém, stejně hadry navlhnou, smrdí a nehřejí.

   1. Tak nad tím jsem také přemýšlela. Já si navíc myslím, že roztrhané a sežrané cáry hader mohou být velice nebezpečné. Znám případ, že psík roztrhal a sežral obvaz. Ten se zauzloval a ucpal vývod ze žaludku. Ať majitel (panvet) pátral jak chtěl, zjistili to až při pitvě.
    Ano, mockár se nic nestane, kromě toho, že taháme, šetrně vytahujeme a jsme rádi, že je venku. Ale protahování hadérkem raději vyčistím nějakou trubičku, než psí střívka.

    Možná to bude tím, že se sláma , asi(?), hůř shání. Nebo je dražší. Nevím, to by mohli říci koníčkoví lidé.

    1. Stačí mít kamaráda v blízkém ZD… buď mávne rukou ve stylu „klidně si ber“, nebo si řekne o nějakou menší částku když bereš balíky. Mnohdy stačí že se o tobě ví že chceš a lidi se ti sami ozvou „máme na poli hromadu balíků, tak jestli je chcete tak je odvezte, my je nespotřebujem“. Spíš bych to viděla na problém s dopravou – my jsme jezdívali přímo ke stohu buď koňma s vozíkem nebo koňským přepravníkem, což asi psí útulky nevlastní… ale určitě by se to dalo nějak domluvit…

    2. To je pravda, sláma je jako podestýlka mnohem vhodnější. Jako vesničan můžu říct, že alespoň tady v okolí sláma není problém, dá se koupit a ten velký balík stojí do 500,- Kč. Je lisovaný, takýže by podle mě průměrně velkému útulku musel vystači na rok. Možná je chyba v té velikosti – musí se někde uskladnit. Ty menší balíky se už moc nedělají, s nimi byla manipulace jednodušší. To je zajímavá otázka, proč útulky nepoužívají slámu, třeba tady někdo odpoví.

     1. Možná, že ještě lepší než sláma, jsou hoblovačky – ty se používají ve stájích. A taky jsem slyšela – nebo četla – že boudičky pro polodivoké kočky je dobré vystýlat senem – jeho tepelněizolační vlastnosti jsou prý výborné, ani blechy se v něm nedrží.

      1. Hobliny fajn, ale myslím, že se shánejí ještě tíž než sláma. O to by nešlo, ale, nedrží se v pilinách blechy? Tedy myslím vajíčka? a popř. plísně a roztoči? Ač z dřevařské rodiny, na piliny bych dávala pozor.

      2. Hobliny pod koně raději nee, i když vím, že se používají Ti, kteří rádi něco smlsnou ze země si mohou přivodit zdravotní problémy se střevy. (Vysoko březí kobylka málem umřela na střevní koliku díky hoblinám). Jiným koním mohou způsobovat problémy s dýcháním- mikroskopické částečky v dýchacích cestách není to správné pro koně. Samotné hobliny také hodně čpí a když se pečlivě nevyměňují štípou od čpavku oči. Není nad voňavou slámu a když kůň ráno rozespalý vstane, má na srsti otišťená jednotlivá stébla a voníííí. Nakonec jsme to řešily soukormým hnujským výzkumem 😉 tak, že dolů přišly hobliny (musely se velmi často měnit a na ně sláma. Ve finále hobliny dobře nasály vlhko a sláma nahoře zůstala suchá. Ty obrovské balíky-patně se s nimi manipuluje, sou obrovské a těžké. Konec mého koňského soužití ještě zastihly, takže jsem si je moc neoblíbila. A seno (i sláma) pokud se do nich nestočí NAPROSTO suché, začně z vnitřku plesnivět. A plíseň, jak potvrdí koňáci, běs a hrůza pro zažívání koně!
       Absenci slámy v útulcích vidím ve skladování a dopravě. Jinak souhlasím s tím, že by byla MNOHEM lepší než všechno ostatní.

     2. jednu blbou odpověď bych měla, třeba se ty hadry perou nebo se to líp uklízí – se slámou je přece jen práce a kam potom s ní? Spálit?
      Vím, že je sláma skvělý izolant..ale roznosit, hrabat, uklízet…hadry vítr nerozfouká….

      1. Dovnitř by snad foukat nemělo a ven se toho vytahá naprosté minimum. Není potřeba měnit nijak často – u domácích psů klidně na podzim vysteleš a na jaře vybereš, přes léto dáš slabší vrstvu (na zimu může být bouda až po vrch, pes si v ní udělá „noru“ o své velikosti a tu si suprově zadýchá). Likvidaci jsem nikdy neřešila, ale ty hadry se taky nějak likvidují, takže v tom by snad problém být neměl. Psí komfort je nesrovnatelný. Jo a vdycky je lepší sláma volná – nebalíkovaná, ale chápu že balíková se shání a převáží líp.

       Mizím do lesů, pěkný víkend všem!

 13. Jsem ráda, že Pitrýsek s Ygou navštívily a navrhly moravské kandidáty na Zvířetnickou pomoc. O útulku Bulhary tu kdysi dávno někdo mluvil, že tam přispívá (možná tosca? já fakt nevím). Říkal jim nunváři. Nějak mi to uvázlo v hlavě, je to zvláštní slovo (profesionální deformace. Číslo si nezapamatuju ani jedno.)
  Mějte se tu hezky, prchám do Prahy a vrátím se až zítra večer. Borůvka a děti půjdou k babičce (ubohá opuštěná pejsinka tam už má nachystané odřezky jehněčího s mrkvičkou). 🙂

  1. Malý češtinářský koutek (chuckle) :
   Nunvář je ve skutečnosti miškýř nebo-li zvěrokleštič – tedy ten, který v nedávné minulosti především kanečky jejich – hmm – ozdob (blush) .

   1. Ajaj – vypadlo mi slovo a věta měla znít: který kanečky ZBAVOVAL … ale vy jste táááák chytří, vy jste si domysleli (clap)

    1. Doplním YGY jazykový koutek. S tímto jménem se můžeme setkat také ve tvaru: Miškář, Miškeřík, Miškéř. Všechny ukazují na povolání jejich původního nositele.

     1. Miškovice, sever Prahy. To tady teda muselo vypadat (blush) . A přitom prý jako osada to vzniklo z bydlítek pro lidi co pracovali pro cukrovar a statek který cukrovku pěstoval. A voni tady miškovali žížátka

       1. dle odkazu i výše psaného by jméno spíš muselo být Miškéřice, Miškéřov. Možná jsou Miškovice od Myšek a popleteného kronikáře. I když řekne se miškovat a ne miškéřovat

 14. Milý Tome, zatím spíš vypadáš jako médijální (trochu jako méďa), než médyjální hvězda, ale hezkej ksichtík (a snad i nohy) máš. Ostatně i kdybys neměl krásný nohy, nevadí, na rozdíl od těch běžnejch hvězd máž čtyři a to se počítá.
  A tety Pitrýska se drž, ta pejskům rozumí.

 15. Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Vidím, že Pitrýsek si už na propagaci moravských útulků (nod) pořídila tiskového mluvčího (chuckle) To je móóóc dobře, že existuje další útulek, kam Zvířetníci trefí a kam trošíčku „vidí“. Kastraci kočiček moc fandím, těm od Ygy i těm v Minaretu…

   1. no – oficiálně je Beta. Nejčastěji je Koza („Kozo, čekej“ je pro mě zcela automatický povel a spousta lidí se dóóóst diví (rofl) ) Ale je pravda, že jí často říkám Bětko a Alžbětko. Takže ano, dneska má jeden z mnoha svátků (wave)

    1. Se nediv, že se lidi diví. Takhle velkou kozu často nevidíš 😀 . A k tomu krásně zbarvenou, bezrohou a poslušnou….
     Nevím, proč těm našim milým a hodným pejskům občas říkáme jmény přežvýkavců… Tuhle, když mi Ája škubla se zády jsem z posledních sil zavyla „ty krá…“ i když je podstaně menší (tedy Ája). To jen usoudila, že čekala dost dlouho a tenhle aport je její. Že ji mám na vodítku, vodítko přes rameno a moje záda nejsou z nejnovějších a náhradní díly nejsou na skladě a generálka nebude, to ji nějak v tu chvíli nezajímalo. Nezabila jsem ji. Nešlo to. Pokoušela jsem se rozdýchat bolest a postavit se postupně do vzpřímené pozice, která je prý pro člověka typická. Po delším úsilí se to povedlo. Jsem zase Homo sapiens.

     1. Když mě Anka včera sejmula, tak jsem si vzpomněla na dávno zasutou hroznou nadávku „ty náno pitomá!“ (chuckle)
      Jinak slečně Betynce sličné přejeme my z Modřan všechno nejlepší k svátku. (h) 🙂

      1. Já nějak neumím vymyslet nadávky pro zvíře, u lidí ten problém tedy nemám. Když jsem měla kozu, kterou jsem milovala (a jsem přesvědčená, že ona moje city opětovala), nejstrašnější, co jsem pro ni vymyslela, bylo: Pojď už, ty.., ty.., střevo!

       1. pozor – já to oslovení „Kozo“, vůbec neberu jako nadávku. To je láskyplné oslovení – a ona na něj slyší. Tak jako na mazlivé „Myšičko“ – ale to jen při domácím tichém tulení (páník tu Myšičku nějak nemůže rozdejchat (rofl) , koza mu nevadí (chuckle) )
        Pokud mi ujedou nervy a opravdu zařvu… tak se ta Koza změní v trošku většího rohatého kopytníka… A to už není oslovení, to je nadávka

        1. Tak pro mě je „koza“ to vůbec nejláskyplnější oslovení, moje koza se totiž jmenovala Koza. A fakt jsem ji měla hrozně ráda, kdyby byla bývala zimmerrein, nebydlela by v chlívku, ale doma. 🙂

         1. Chich – dědák Knápkuj na rožku (nechť je mu země lehká) měl tři vnučky, které následovně oslovoval: naša Barča (Jarmila), naša Verunka (Věra), tá naša koza stará (Ludmila). Hádejte, kterou měl nejradši a které na jméno přijít nemohl. Taky můžete hádat, která z nich byla nejstarší (chuckle) (chuckle)

          1. to je snadný….. koza stará byla nejmladší a nejoblíbenější…. a Barča byla nejstarší.

 16. Teda kámo, jak tak koukám na tu fotku, tebe bude kus! A je na ní vidět, žes to vzal pevně do tlapek! Tak ať se vám všem daří! (sun)

 17. Tak Tome z Minaretu, vítám Tě do naší Zvířetnické rodiny a posílám pohlazení a těším se na další štěky 😉 (y) smajlák s buřtem tu není,tak alespoň, dodatečně k měsíčním narozeninám… (^)

 18. Tyy jo, Tome, takhle malinkej a uz je z tebe medyjalni hvezda. (y) Gratuluju k novemu vlastnimu bydleni a lidickam jenom pro tebe. Vypadas, ze z tebe vyroste hezky pan Pes.

  Jinak Pitrysku, kdyz jsem koukla na Tomovu fotku, tak jsem malem spadla ze zidle. Ten ksichtik a usi plandaky je uplne jako nas Jakey. Hlavne ten vazny vyraz. (h) Akorat ze Jakey je o neco svetlejsi.

 19. Plyšový Tome von Minaret – jsem krásný kluk a určitě z tebe vyroste krasavec svému jménu hoden. Jsem moc ráda, žes našel svoje páníky a ať je ti u nich blaze a jsi rozmazlovaný, přesně jak se na „von“ sluší a patří. (h)

  A tobě Pitrýsku děkuji za představení další skvělých lidiček, kterým osud pejsků a koček není lhostejný a dělají pro to co mohou. (y)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN