BTW: O svobodě a tom ostatním

Zdá se to být neuvěřitelné, ale naše současné období svobody již dosáhlo plnoletosti – krásných jednadvacet let! Možná si teď kde kdo řekne: Krásných? Fakt? No, jak pro koho!

Ona je totiž svoboda napsaná na papíře moc krásná. A vznešená. Ideální. Jenže ve skutečnosti je to spíš pořádná fuška, ostatně jako vlastně život sám. Jednou se člověku daří, jindy ne – a musí se vypořádat s obojím. Nelze se už schovávat a remcat na „ty nahoře“, kteří všechno kazí a vedou od deseti k pěti, byť by to bylo velmi pohodlné. Protože dnes se dá říct – nelíbí se ti to? Fajn, a co s tím děláš? A já mám dojem, že právě tohle už lidé u nás začali chápat.

Proto mě potěšily letošní volby – dokonce nejen ty do sněmovny. Nemluvím teď ani o přesných volebních výsledcích ani o konkrétní politické straně. Mluvím o tom, že občané konečně (po dvaceti letech, ale přece!) zjistili, že u voleb se dá skutečně volit a tedy – bohužel musím říct, že spíš navzdory než díky našemu volebnímu systému – je možné s využitím všech zákonných možností zbavit naši politickou scénu aspoň části těch největších gaunerů a mafiánů lhostejno z které strany, kteří po celá léta blaženě žili na výsluní, přesvědčeni o své nezranitelnosti. Nebylo to zářné vítězství dobra, ale byla to svým způsobem také revoluce.

Pro naše politiky to ovšem byla dost pohroma, protože pro ně je nejlepší občan pasivní, omezující své aktivity na remcání a občasné plané výkřiky. A teď si představte, že lidé přijdou na to, že nemusí dát najevo své názory jen o volbách, že třeba existují jimi zvolení poslanci, kterých je možné se ptát – a co se děje s tímhle? A proč jste hlasoval pro tohle? Před volbami jste říkal něco jiného! Nebo nedej bože budou chtít konkrétní odpovědi na konkrétní otázky a ještě se budou ohánět právem na informace!

Je toho strašně moc, co je třeba změnit, zlepšit nebo úplně přeorat, aby se nám doma žilo líp. Mým favoritem je v tomto ohledu vymahatelnost práva a to nejen u takříkajíc velkých kauz, ale už v těch začátcích. Plevel se taky lépe trhá, dokud moc nevyroste! Podle teorie rozbitých oken se zločinnost v New Yorku snížila poté, co se začal důsledně vyžadovat pořádek v těch nejjednodušších – a nejhůř postihnutelných – oblastech. Začalo se „vyčištěním“ newyorského metra od černých pasažérů a sprejerů. A ono to fungovalo!

Prostě vedle státem zajišťovaného práva se musíme také sami snažit, aby v našem okolí aspoň to malé zlo nevítězilo nad tím obyčejným každodenním dobrem. Není to zdaleka tak jednoduché, jak by to vypadalo. Je třeba se bránit hulvátům, neustupovat nevychovancům, nebo třeba trvat na pravidlech slušného soužití, a to jak v paneláku, tak na vesnici. A to je už pořádný ořech k rozlousknutí. Jenže jiná cesta k ozdravení společnosti prostě není. I to je totiž součást svobody.

A tak vám přeju hezký sváteční den. A jestli vám připadá listopad jako měsíc vhodný k revolucím (co taky dělat, když je většinou příšerné počasí), tak vám držím palce, abyste přišli třeba na revoluční recept na to, jak udržet pořádek v dětském pokoji, revoluční způsob jak zhubnout, nebo vás napadl výjimečně příjemný způsob, jak revolučně změnit způsob svého života.

Aktualizováno: 17.11.2010 — 00:09

90 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. hmmm nějak mám o tom jiné představy, ale připomělo mi to jeden vtip:
  Co je svoboda? Každá žena má právo na svobodu. Proto jí pánové musíte nechat svobodně vařit, uklízet, prát, žehlit – no prostě svobodně se rozvíjet :-DD

 2. Mila Dede, dik za zamysleni a pripomenuti, ze nic neni zadarmo. Musim se, ne zrovna pochlubit, ale zkonstatovat, ze moje maminka za tech 21 let nepropasla jedine volby a ze muj nejmladsi synovec se na sve 18. narozeniny hned postaral o to, aby mohl za mesic po narozeninach v kvetnu volit. A prostudoval si kandidaty, aby vedel, koho volit a hrde pak oznamil, ze volil dobre. 🙂 (cz)

  Ja si tento den pamatuju jak dnes. Psala jsem v loznici nejakou seminarni praci a Chet mne volal k televizi a stala jsem jak solny sloup a brecela a drzela palce a v duchu jsem citila, ze se to obrati. Pak jsem se asi mesic od televize nehla… A tata, kdyz mi dojate volal, ze dekuje panu bohu, ze se toho dozil.

 3. Nad prosazováním práva bych někdy zaslzela. ;( Když pominu profláknuté kauzy, dnes mě dostala novinová zpráva, že vrchní soud snížil trest dvěma ženským, které zavraždily kvůli penězům starého pána, bývalého zlatníka. Prý obě ženy nebyly opakovaně trestány a jejich čin není mimořádně společensky nebezpečný. (puke) (headbang). Včera jsem byla na koncertě Iva Jahelky a toto právní prostředí se mi zas moc líbilo 😀 .
  Za hrozné považuji porevoluční chlubení se tehdejších špiček, že nám ekonomika kluše před právem – klusala, klusala, tunelama prchala – to budou napravovat ještě naše vnoučata. Souhlasím s Vave, jaká by byla cesta, jenže občas mám pocit, že slušnost je považována za momentální zavostalost. 😛 😉 (chuckle)

  1. :@ Zrovna takovehle trestne ciny bych za mimoradne spolecensky nebezpecne povazoval. Mnohem nebezpecnejsi nez treba vrazdy v rodine (abysme zustali o vrazd). Pribuznych „na zabiti“ ma kazdy jen par a jeste to nebyva blesk z cisteho nebe.
   Starych lidi ktere je mozne oloupit je spousta. A je mnohem vetsi pravdepodobnost, ze si to ty vrazedkyne zopakuji. 🙁

 4. Svobody a demokracie si vážím ale obé jsou věcí křehkou, stačí tak málo a zvrat může nastat a to i demokraticky v parlamentu. Proto je naprosto nezbytné aby nebe bylo blakytné ,jak říká v jedné písní ta co ji Husák nemusel, chce to kultivaci , někdy i pořádným kultivátorem. Od té doby co mám PC a možnost dostat se k mailovým adresám členů vlády , poslanců a senátorů, jim píšu adresně , co se mně nelíbí a neberu si servítky. Musím konstatovat, že některé odpovědi jsem obdržela a některé ne ale i tak je to úspěch, jediný kdo mně neodpověděl vícekrát byl Bimbo, no naštěstí je pryč. Pokud politik neumí pracovat se sebereflexí, nemá v různých orgánech co dělat. Snažím se jim dát najevo s čím nejsem spokojena a neremcat planě. Jednou za čtyři roky volit je pro mne málo účasti na dění kolem. Teď by vážně měla nastat éra vymahatelnosti práva a taky dle mého názoru je navýsost správné a užitečné protestovat proti tomu , co se na radnicích upeklo proti vůli naprosté většiny občanů. Kdyby to bylo v mojem městě či obci šla bych do toho. Takže přátelé braňme se a sílu čerpejme od našich nejmilejších a jak říká Marička SLÁVA ZVÍŘATŮM,páč naše zvížata nám rozumí. (cz) (h) (inlove) (hug)

  1. 🙂 (hug) (*) Bravo! Tak to mě ještě nenapadlo. S radnicí si dopisuju, ale výš jsem nějak nepomyslela. (sun)

 5. Díky, Dede, za sváteční zamyšlení. Přesně tak, jak píšeš, jsem vnímala výsledky letošních voleb – těch do parlamentu i těch komunálních, a to, že lidé přemýšleli a výrazně zamíchali pořadím na kandidátkách, mě naplnilo uspokojením a optimismem. O to větší je pak rozčarování, když nezvolený lídr, kterého z vůle voličů spolustraníci přeskočili, se pak stejně objeví na radnici. Pak už zbývá snad jen defenestrace! – Sorry, opravdu mám radost ze svobody, většinou jsem naladěná pozitivně a nepatřím mezi remcaly, ale tohle mě prostě štve.
  Ještě se podívám na Karla Kryla, malého velkého muže. Když byl u nás po revoluci, viděla jsem ho poněkud rozmazaně, přes slzy. (h)

 6. Byla jsem na Národní pozdě odpoledne, tak ve čtvrt na šest. Šli jsme od vody a dalo práci se dostat k místu, kde hořely svíčky, a pár jich taky zapálit. Po chvíli jsme šli dál, směrem k Máji. Když jsme obešli velký kruh lidí stojících okolo svíček, vyhrkly mi slzy. Ze strany od Máje totiž stála na chodníku tlustá, nejméně patnáct dvacet metrů dlouhá fronta lidí, hlavně mladých, a těch kočárků! Ostatně, těch byla spousta i v průchodu.
  Už dlouho mě nic tak nepotěšilo. (h) (cz) (h)

  1. Eh, asi jsem to nenapsala moc srozumitelně (fubar) – ta tlustá dlouhá fronta stála a zapálení svíčky, okolo bylo mraky lidí. 🙂

 7. Moje maminka se narodila do první republiky, pak žila v protektoráku, v ČSR, ČSSR, ČSFR a teď České republice. Všechny tyhle politické změny prožila na jednom fleku , ve své rodné Praze. Ne všem současným změnám je ráda, ale těch pozitivních je rozhodně víc – má to s čím porovnávat. Život jde dál, ať se nám ta cesta líbí nebo ne (a to samozřejmě platí i tady v USA) a je na každém z nás jak se s tím vyrovná. Je spousta věcí, které nemůžme změnit a jsme nuceni jim přihlížet a s nimi žít (ne každý má tu správnou bojovou povahu). Ale je třeba mít sílu (možná by to někdo nazval zbabělostí) žít dál tak, aby alespoň ten náš vlastní život byl spokojený a místo lamentů jsme si dokázali najit jinou radost ze života (ten za nás nikdo jiný žít nebude).
  A proto – SLÁVA ZVÍŘATUM (bat) (cat) (dog)

  Osobně si někdy říkám, zda ještě platí to (kdysi vždy nadšeně zpívané) …“my Prahu nedáme, radši jí zbouráme“, ale už jen ze svého čistě osobního a sobeckého pohledu jsem za sametovou revoluci vděčná. Mám díky jí možnosti o kterých jsem mohla při dávném vystěhování z vlasti pouze snít.

  Už jednou jsem zde zmiňovala písničku Radneček, kterou mám moc ráda – pro melodii, ale hlavně pro její slova. A právě teď myslím, že se sem hodí je napsat. A tak kdo znáte melodii, zazpívejte si se mnou (Zdeno bp, Karolíno a další)

  RANEČEK

  Ref: Každý svůj raneček životem nese,
  hodí ho přes záda a řekne „de se“.
  Záhonem růží i přes bodláčí,
  každý svůj raneček životem vláčí.

  1) Někdy je lehoučký zdá se, že na blízku
  je louka rozkvetlá ze samých čtyřlístků.
  Tak modrá obloha a dny jen sváteční,
  cesta je parketem pro tvůj krok taneční.

  Ref: Každý svůj raneček životem nese….

  2) Život má zněmy rád, nedává znamení,
  že ti do ranečku přikládá kamení.
  Tu malý oblázek, tu balvan z křemene,
  ale čas všechny tvé těžkosti překlene.

  Ref: Každý svůj raneček životem nese….

  3) Šlapej svou cestičkou, na tobě záleží,
  aby ses zbavil všech zbytečných přítěží.
  Měj dobrou náladu, na svět se usmívej,
  pro radost písničku se mnou si zazpívej.

  Ref : Každý svůj raneček životem nese….

  1. Děkuju Maričko, za sebe děkuju. (h) (inlove) (sun) (rose1) A pozdravuj ode mne nádherné plyšové princezny (cat) (cat) (cat) (dog) 🙂

 8. Svoboda:
  On chtěl Jenda možná jen naznačit že zdaleka není vyhráno, abychom si toho byli vědomi. A to má bohužel hořkou pravdu, není vyhráno, zatraceně, zdaleka není.
  Pořádek:
  Ono, vyžadovat pořádek, jakkoliv důsledně, nestačí. Ať už v newyorském metru nebo kdekoliv jinde. Pořádek a právo musí být vymahatelné a k tomu je nutno přestat brát ohledy na to že tomu v dětsví rozšlapali bábovku, ten je zase menšina a tudíž se musí tolerovat i kdyby nám na krk šlapal.
  Právo:
  Snažit se v mém okolí aby malé zlo nezvítězilo nad každodenním dobrem mohu jen tehdy, když si budu jistý že v případě mého vítězství bude stát stát (pěkné, že?) za mnou! Ale já to nevím, krucifix, nevím to ani náhodou!
  Zářné vítězství dobra poslední volby nebyly ani náhodou, byl jsem svědkem jen velkohubých prohlášení další generace „létajících prasat“ současně s uvržením mně blízkého člověka málem do bídy, člověka, který by měl být přitom vyvažován platinou za svou práci pro společnost.
  Nic není vyhráno. Boj o svobodu teprve začal, to nevíte ? Tak vám to říkám. A nemyslete si, „neviditelnou pařátu trhu“ na své straně nemáte. Držte se, přátelé. (cz)

  1. Pů, máš stoprocentně pravdu.
   Ale stejně si vážím toho, že je aspoň ta malá šance. To nebejvalo.

  2. Diky!
   Ono neni vyhrano nikdy. Nikdy neni mozno hodit nohy na stul a prohlasit, ze ted je dobojovano, mame svobodu a tu nam nikdo nevezme.
   Porad se to musi sledovat. Porad je treba divat se pod jakym praporem se shromazduji nadseni svazaci a hlidat, aby nekdo kdo VÍ jak ma svet vypadat, neziskal tolik moci, aby si vytvoril svou inkvizici, čeku, revoluční gardy, náboženskou policii, ministerstvo lásky nebo jak se ta milionpátá organizace na prosazování dobra bude jmenovat.
   A vyvažovat na lékařských vahách jaký kousek své svobody komu svěřit. On nám tu svobodu nemusí nikdo násilím vzít. Můžeme se o ni snadno sami připravit. Kvůli vlastní pohodlnosti, lenosti, slibovanému pocitu bezpečí, …

    1. Srdečně zdravím všechny. (cz) Ano, je svátek, ale poslední dobou ho bohužel vnímám jen jako den volna, což je špatně. Měla bych si uvědomit, proč ho slavíme, vždyť jsem byla u toho! (cz) Ale vnímám slova výše napsaná stejně. Naprosto. A svoboda je moc těžká, jenže já jsem ráda těžká (chuckle) , raději svobodná, než povinně organizovaná. A lidi, já asi fakt stárnu. Já vůbec nestíhám nic, co dřív. Na koho to mám svést? (rofl) (inlove) (sun)

   1. Taky si myslím, kluci.
    Nějak mě napadá – omluvte vzletnou myšlenku – že to není stav, ale proces. Proto asi nejdou ty nohy na stole a pocit „hotovo“.
    Šíleně se trefujete do věcí, o kterých zrovna píšu. Proto se možná nejsem schopná momentálně nějak srozumitelně vyjádřit. Musím si počkat, až to dopíšu, přečtu a zjistím, co v tom vlastně je.
    🙂
    (A stejně mě mrzí, že se od nás vytratil pocit svátečnosti – nebo mám jenom takovej dojem a on pořád ještě někde je? Vždycky jsem mívala ráda svátky, ty momenty, kdy člověk na chvilinku vykročil z času do věčnosti.)
    ((Zas nějak lyrizuju, ucpěte mě někdo.))

    1. „Ucpěte mě“ :-}}
     V sobotu jsem mel pocit, ze nechybi moc, abych ja potreboval ucpat.

     – A co ty, Jendo, ty bys nejel na par tydnu do Buenos Aires?
     – A to by tě se mnou přítul pustil?
     – No s tebou klidně.
     – (bow)

     Fakt jsem vecer nemel chut jit si zatancovat milongu s (taky) Marií, i když se mě pokoušela vyzvat. Depka, milonga a profi tanecnice to nejde dohromady. http://www.youtube.com/watch?v=0igpCzR_FrY

     1. Tyjo!!! Ne, s tímhle depka dohromady fakt nejde.
      Zírám.
      :O

      „Ucpěte mě.“ se tu normálně říká a myslí se zcela nevinně jídlem – myšlenka je taková, že když člověk blábolí blbosti, může to být i z hladu, a že rozhodně s plnou pusou papu se blábolí blbě. 🙂

 9. Budu vždy vděčná za rok 89. Datem narození patřím k těm mladším Zvířetníkům, v roce 89 jsem byla v 7. třídě. Mám hypotéku na starý dům asi až do smrti, jen díky sestře i auto, ale radši bych ž.r.a.l.a suché brambory v garsonce 4. kategorie, ale nechci tu jistotu komunismu. Když se teď rozhodnu, tak jedu do Vídně a nikdo se mě na nic neptá. Možná nemám na porsche, ale když budu šetřit, tak si ho koupím a bez pořadníku.

  A když máme tu svobodu slova, tak na Vás sobecky hodím svůj žal (jako byste sami neměli svých starostí dost). Naše rodina má na zajímavé datumy asi patent. Já se narodila 11. září a dnes, 17. listopadu v náručí mého manžela zemřela naše pejska Verunka. Propadla stropem na půdě do dílny a nabodla se na železnou tyč. Nevěděla jsem, jak hrozné je pohřbívat svého psa. Stihli jsme tak akorát dojet před veterinární ambulanci, a to jsem jela po okresce 130 a po městě na červenou. Stejně to nebylo k ničemu. Letos, 12. června jí bylo 12 let. Mám v sobě láhev vína a stejně to nepomáhá…
  Aspoň, že to mám za 3, teď bych asi víc nespočítala.
  Omlouvám se za případné překlepy, ale přes slzy se to blbě opravuje. Jen jsem Vám chtěla říct, že jsem moc ráda, že Zvířetník existuje a že ještě horší než pohled na brečící ženskou, je pohled na brečícího chlapa, který kope hrob. Jsem ráda, že jste a že Vám to můžu říct.

  1. No Jano, tak to je hrůůůůza (u) (u) (u) Takhle strašnou smrtí přijít o milovaného pejska – nemám prostě slova útěchy, ale brečím s tebou ;(

  2. Jano, 12 roků se měl Tvůj pejsek u vás hezky, a to je moc důležité!
   A jediný lék na takovou bolest – to říkala vždy i Li: dát svůj domov a své srdce psovi dalšímu!

  3. Jani! (h) (hug) (h) Je mi to moc líto, letošní rok je dost zlý všude okolo. Objímám Tě na dálku a hladím po tlapce. (u)

 10. dnešní mlžné Jizerky jsou tady: http://www.drporkert.com/cesty/jizerky/cerhor_a_snezvez/index.htm
  Švagrovka měla narozky, tak jsme je vytáhli na pořádný výlet zakončený jelením stejkem na Nové louce. Povedlo se to – výlet i oběd.
  Ušli jsme skoro dvacet kiláčků, trvalo nám to přesně 4 hodiny. Mokro v botách jsme měli všichni, ale nepršelo – takže vlastně paráda. Jen ten chybějící most skoro na konci putování nám trošku na chvilku sebral úsměv ze rtů (rofl) (to je tak, když se chodí po neznačených cestách – tedy cesta je zakreslená ve všech mapách, jen značka na ni není…) , ale přebrodit se dalo docela blízko (nod)

  1. Krásný fotky! Škoda že to není rajče, abych tam připisovala nadšený výkřiky…
   Obzvláš’t krásnej fangorn…
   Tady bylo skoro stejně, jen ty Jizerky chyběly 😀

   1. Fangorn je dobrej, ale mě se v Jizerkách moc líbila voda, takže můj favorit je hned ta další… 🙂

    1. přiznám se, že té vody je tam až dost – jsou podmáčená nejen místa, kde se to čeká, ale i většina cest. Moje pravidlo, že se „návštěvy“ nikdy nevodí po neprošláplých stezkách (všechny trasy pro Louk i cyklotrasy pro Zdenu jsem měla testlé – buď mnou, nebo spřátelenými cyklisty…) bylo dneska porušené, když jsme se kolektivně dohodli že po asfaltu nepůjdeme a že půjdeme „zkratkou“ (rofl) Ty naše zděšené ksichtíky bych chtěla vidět, když jsme se po kiláku zcela podmáčené cesty (spíš potoka) vynořili u toho neexistujícího mostu… (tmi) (chuckle)
     Ale v autě jsme měli suché boty i ponožky, takže v hospodě už jsme seděli v teple a suchu… Betka zcela v pohodě, lítala jak blázen a nalítala těch kiláků snad 40…

     Před měsícem jsme viděli dva tetřívky (na Jizerce – zázrak), dneska dva tetřevy :O prostě úžasný zážitek (wave)

  2. A fotka jeleního stejku je kde?!? Xerxová, fotky jsou čím dál hezčí. Dokonale zachycená atmosféra (y) 🙂 .

  3. Tedy to jsou ale stráááášidelný fotky. Skoro jste si mohli hrát na Betku Baskervilskou 🙂
   Krása. Díky

  4. Úžasný fotky, jedna krásnější, než druhá. Nevím který z vás dvou je vždy fotí, takže pokolna vám oběma, jsou vskutku překrásné. (bow)

   1. většinou fotí jen páník, dneska jsem třeba ani svůj minifoťáček neměla. Stejně by v té mlze skoro nic nevyfotil… Polovička má podtatně lepší (ale i větší a těžší) techniku…

  5. Xerxová, je možný, že to je ze stejného místa? Jen vody jsem tam měla víc 🙂 Máte nádherné a tajuplné fotky. To já je mám plné sluníčka. Prostě jsi mi naplánovala nejen trasu (byla úžasná a nezapomenutelná) ale i počasí. (sun)

 11. Dede, díky za připomenutí svátku a hezkou úvahu o svobodě (inlove) . Navzdory všem současným potížím, ze kterých na mne občas padá beznaděj, bych neměnila. Ani náhodou. Škoda, že někteří lidé mají tak krátkou paměť.

 12. Je to jako boj s větrnými mlýny, ale vzdát se to nesmí. A na udržení pořádku v dětském pokoji je nejlepší štěně nebo kotě. 😉

  OT – Hlášení o Rije: Rija je v pořádku, jen nějaký ten strup, už v neděli byla uznána za očkováníschopnou. Teď už zase provokuje a strká tlapky a čumáčky tam, kam nemá. Prostě (dog) nepoučitelné. Jako bolestné dostala bažanta a když se to táta dozvěděl, sháněl se po oné noře, že za bažanta tam také vleze. (rofl)

  1. Nojo, no. Je to prostě holčička paličatá. A u toho bážuly pro tátu bych chtěla být jako muška (rofl) 😀 (chuckle) (rofl)

 13. Uzivejte si svobody, kterou jeste mate, dokud ji jeste mate. On se vzdy najde nekdo kdo vas o ni, na zaklade pevneho presvedceni, ze vi lip nez vy co je pro vas dobre, pripravi. Kousek po kousku.

  1. Nepřipraví. Já se o ni totiž připravit nenechám. Cítím se svobodná a to ti píšu coby vdaná, pokročile středního věku, s miminem a hypotékami do sedmdesáti.

  2. Taky mám kolem sebe pár lidí, co ví daleko líp než já, co je pro mne dobré. Znám, občas to je tvrdej boj. Nicméně si myslím, že za většinu svých nesvobod si můžu sama (a výše zmiňovaní lidové s tím nemají nic společného).

  3. Jendo, s takovým nazíráním bychom se museli jít všichni oběsit. Svoboda je především v hlavě každého jednotlivce, ruku v ruce se zodpovědností. A to, že dobré věci nejsou na první pohled tak vidět neznamená, že neexistují.

 14. Přeju všem pohodový,sváteční den (happy) – naposledy mi udělali v životě revoluci Zvířetníci,ještě jednou díky za to (wave) !
  Moc hezky to Dede napsala a jakou revoluci jí dělá doma ta úžasná ovčanda?
  Mějte se všichni hezky (y) ! Fallowa

  1. Ahoj Fallowo, tak trochu se zpoždění taky vítám, vítám – mám velikou radost, že jsi zase mezi náma (h) . Napiš příležitostně, jak se máš a co Ferda a vňouče a vůbec (inlove) .

 15. Mám tu smutnou příležitost vidět a slyšet některé „bohorovné borce „. Ale ani jednou mě nenapadlo, že se má soud nad nimi vzdát. To nejde. To se nesmí. Navzdory všem nepříznivým okolnostem.
  A máš pravdu. I já právě pášu osobní listopadovou revoruci. Navzdory tomu, co do mne hustila maminka. Asi se to po těch desetiletích naředilo a já „Jednou budu dáááál“. 😛 (dance) (rofl)

  1. O páchání osobních listopadových revolucí bych, s dovolením, také něco věděla! Zdeni drž se!

 16. Revolučně měním svůj život celý rok- ale až teď mě napadlo to tak pojmenovat 🙂 A je to stejné jako s tou svobodou- proces je nesmírně bolestný, obvykle začínám od velkých průšvihů, které usilovným snažením měním na lepší zítřky- i když bych chtěla už lepší dnes… Díky, Dede (inlove)

 17. Hezký sváteční den přeju (cz) , teda ne že by bylo hezky, ale svátek to teda je. My, co můžeme porovnávat, bychom to občas měli udělat. Ano, štve nás tisíc věcí, ale – tak to asi na světě chodí.
  Byla jsem na otočku služebně ve Vídni, vlakem. Cestou tam se mnou v kupé seděla holka, Korejka žijíci v New Yorku. Tady v praze byla na dovolený. Začalo to tím, že mě prosila, jestli bych jí půjčila mobil, že si v hotelu zapomněla peníze v trezoru.
  Fakt jí je nezatloukli a sami navrhli, jak je za ní do Vídně pošlou. Pak mi po zbytek cesty básnila, jak se jí tu líbilo a jaký jsou tu fajn lidi… Dobrý, ne?

 18. Svobodné dolby 😀 Nicméně když vidím, jak dopadlo povolební uspořádání na pražským magistrátu, už mi tak do smíchu není. To bych skoro řekla, že zde byla s voliči vytřena…ehm… podlaha…

  Ale je fakt, že se už 21 let nepřestávám radovat, přes všechny mouchy…a nejen proto, že se tehdy, zrovna v tom revolučním kvasu, narodil mladý pán (h) Mimochodem revoluční recept na udržení pořádku v mládeneckém doupěti je jednoduchý – pořiďte mu slečnu! Je-li šikovná (z dobrého chovu, správně vycvičená a kapku ostřejší (rofl) ), nemusí hnout prstem – ale houmlesácký útulek vmžiku projde zázračnou metamorfózou v dokonale naklizený salón 😀

  1. Barbuchóóóóó! (inlove) Dlouho jsem odolávala, prostě to ze mě mosí ven. (wasntme)
   Holka zlatá, jak jen se pořizuje synáčkovi slečna z dobrého chovu? (chuckle) Si Tě představuju, jak hledáš na webu v chovných stanicích … nebo snad v nějakém katalogu? (wasntme) (chuckle) (rofl) (rofl) (rofl)

   1. (rofl) Přesně, milá Vave! Taky jsem odolávala, ale když už se ptáš, tak se přidávám (wasntme) Líbí se mi, že by slečna měla být ostřejší – myslíš tím dobrá na obranu? 😛

   2. Musíš doufat, že zrovna na takovou narazí… Juniorek má poslední dobou nějak podezřele uklizeno….

    Dede, děkuju. Dobré zamyšlení.

 19. Díky, Dede. (h) Vzpomínám, jak jsme spolu zapalovaly svíčky na Národní před několika lety ….dnes tam pojedu navečer zase, zapálím i za Tebe i za všechny, kdo jsou daleko.
  Souhlasím s Dede i jakkelem. Kulturu společnosti vytvářejí jednotlivci. Když do sebelepší hospody budou chodit vágusové, její úroveň klesne. Když do špeluňky začnou chodit slušní lidé, časem se její prostředí zákonitě zlepší. Problém je v tom, že rychleji se klesá než stoupá, ale to se musí holt vydržet. Prostě je to o tom chovat se slušně a vyžadovat totéž od okolí, od státu. Aneb „Nebát se nekrást.“
  Přeju všem krásný sváteční den. (h)

  1. Vyžadovat můžeme, je otázka, jak dalece budeme úspěšní. Protože proti hrstce bohatých gaunerů nemá sebevětší množství slušných, leč chudých, absolutně šanci!

    1. To je fakt – pokud bysme tohle přijali jako trvalý názor,tak těm bohatým gaunerům bude všechno procházet dál :@

     1. Bohaty gauner neni zdaleka tak nebezpecny, jako chudy gauner s pevnym presvedcenim.
      Ten bohaty si chce sve bohatstvi uzit a zustavaji po nem palace a umelecka dila. Ten chudy palace bori a nezustava po nem nic nez haldy mrtvych. Mrtvych kteri nepasovali do jeho vize dokonaleho sveta.
      Lide, kteří vidí svět takový jaký by měl být a ne takový jaký je, mě děsí. Maji tendenci ořezávat přečuhující kousky.

      1. Jj, tady se tak nějak vžilo, že bohatství (nebo i zámožnost) je nemorální. Ale oni existujou i lidi, co zbohatli zaslouženě a těch je dobře si vážit. Třeba takovej Hlávka – co se o něm dneska ví? A byl to člověk, kterej si ty pomníky opravdu zasloužil
       A ano, chudý fanatici, co nemaj co ztratit – děkuju, nemusím.

   1. Dovolte prosím, abych se přidal k Vaší minidiskuzi: poučen zkušenostmi souhlasím s Vámi – určitě máte pravdu. Má ale pravdu i Vave, reagující na Váš výrok, má pravdu i Fallowa. Obrana ideálů, které stojí za naše úsilí, strasti i oběti, je celoživotním programem. Dík za každé dílčí, třeba i krátkodobé vítězství. Bohužel nejednou budeme i poraženi a pragmatici života se nám budou vyšklebovat.
    Přesto nesmíme přijmout jejich stupnici hodnot. (cz) (h) (rose1)

  2. Milá Dede, díky za hezký článek a připojuju se k Vave – pro život ve svobodě jsou důležitými předpoklady slušnost, zodpovědnost a tolerance. (sun)

 20. Zdravím všechny v dnešním svátečním dni. Venku je hnusně, ale před těmi 21 lety bylo taky. Mrzlo a já byla málo oblečená.
  Vymahatelnost práva – ach jo! Patnáct let trval náš jasný a srozumitelný soudní spor. Práva jsme se domohli, ale mělo to další následky. Po patnáti letech je úplně jiná situace …. No nic!
  Přeji krásný den.

  1. Já jsem se dozvěděla o událostech, které se tu staly, až někdy po 20.11. Byla jsem v té době v Číně. Do Prahy jsme se s tou delegací vraceli 6.12., to už tady bylo po všem, ti nastydlí se doléčovali, ti ochraptělí pili dál vajíčka na hlasivky a já se nestačila divit. Z první ruky jsem ale vše viděla ve Varšavě na letišti, kde jsme měli mezipřístání a čekali 6 hodin na spoj do Prahy. V té době tam byli reportéři ze CNN, kteří čekali na spoj do USA. Letělo to zhruba ve stenou hodinu, takže jsme času měli dost. Když zjistili, že jsme Češi, ptali se nás, jak jsme spokojení s novou situací, my byli všichni jak Neználkové, vysvětlili jsme jim, že jsme byli dlouho v Číně a tak nám to vše na kamerách pouštěli. Úžasná atmosféra: varšavské letiště studené, vymrzlé, zavřené obchody, WC, nic nefungovalo, ale nám bylo taaaak skvěle. Jen jsem přitom litovala, že se toho nedožil tatínek!

 21. Hezký sváteční den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Vloni jsme s Betkou hledali Naději 😉 , letos jdeme do mokrých (a hlavně v mlze utopených Jizerek)… Mějte se tu krásně (inlove)

 22. Svoboda pro mne tenkrát před 21 lety nezačala až tak skvěle…jelita bolela dlouho a strach být v davu někde natlačená v prostoru,ze kterého se špatně odchází nebo nedá odejít, ten mne občas dostihne i teď. Ale bylo mi krásných 21 let …ale jednou bych chtěla dojít na hřbitov u Břevnovského kláštera a Karlu Krylovi říct, že jeho songy už se zpívají,abychom si připomněli jeho…zatím to nejde, je v nich stále moc pravdy a některé jsou přímo nadčasové…

  PS: děkuju Dede, napsala jsi to dobře.

  1. Ano, Dede to napsala dobře a zaslouží si upřímné poděkování.
   Dovolte mi ale malou připomínku k Vám. Chápu Vás, krutosti, které jsme viděli a třeba i zažili, zůstanou v naší paměti dlouho a třeba i do konce života. V tom směru už nikdy nebudeme jako ostatní, a věřte, že vím o čem mluvím.
   Jsem Vám ale vděčen za připomenutí Karla Kryla. Byl malý svým vzrůstem, ale veliký svým významem, a jeho songy přesahují dobu jeho života. Kdybych se tak trochu nestyděl, ocitoval bych jedno své vyznání jemu a polistopadové době, jenže je to příliš obsáhlé.
   Co říci závěrem? Prosté DĚKUJI VÁM. (rose1) (handshake) (h)

 23. Tak najednou nevím, co k tomu říci, ale nedá mi to. Volby komentovat nechci, to si myslím je každého soukromá věc, ale souhlasím s tím, že úroveň společnosti se odvíjí od aktivit každého člena. Pokud se budou jednotlivci bránit sami, tak i celá společnost bude svobodnější a bude méně prostoru pro různé „šikuly“ zneužívající systém.
  Jakkel

  1. Zapoměl jsem samozřejmě také popřát krásný sváteční den 🙂 (inlove) (pi) (sun) (y) (cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN