BTW: Jak jsme hledali strašlivého vlčáka

Dnes je to přesně sedm měsíců, co se ve vesničce nedaleko Leedsu v hrabství Yorkshire narodilo fence dlouhosrstého německého ovčáka Storm osm převážně černých štěňat. Jedna psí holčička byla o něco méně černá než její sourozenci, dostala jméno Blackberry a stala se novým členem naší rodiny.  

 

***

 

Berry?

Ano?

Poslouchej, jak to, že ti je už sedm měsíců a pořád nejsi strašlivý vlčák? Jak mi to vysvětlíš?

Já jsem strašlivá! Strašně!

Hm…

Vážně! Každý se mně bojí. Rozehnala jsem už holuby… a vrány, někdy i straky proženu!

Hm…

A racky! Viděla´s přece, jak jsem rozehnala veliké mořské racky! A racci jsou děsiví, mají divoké oči a ty zahnutý zobany… a já se jich ani trošičku nebála. Jsem strašlivá! A taky jsem jednou utíkala za volavkou a ta panečku byla! Veliká! A strašlivá!

Tak teď vážně nevím, kdo je strašnější – jestli ty nebo volavka…

Volavka je hrozná – viděla´s jak se kouká? A jaký má velikánský křídla? Já jsem se vážně bála, abych ji nechytila, víš?

Jo, viděla jsem, jak umíš zpomalit. Ale neboj, ta se chytit nedá. Ale ať dělám, co dělám, pořád tu nevidím strašlivého vlčáka.

A proč ho vlastně chceš vidět? To ti nestačí, že máš mě a Kazana?

No, každý přece ví, že vlčáci jsou strašliví – a kdejakého pejska i psa pokousal zlý vlčák. To nevíš?

Ne… a myslíš, že mě taky nějaký kousne? Když kouše všechny? A jak ho vlastně poznám?

No, ty bys přece měla být strašlivý vlčák!

Já??? A proč?

Jsi přece německý ovčák, ne?

To jsem, a maminka s tatínkem jsou taky. A myslím, že strašlivého vlčáka nikdy neviděli. To by nám tatínek řekl! Třeba je pohádkovej!

Kdo?

No ten vlčák, přece! Každej ho zná a přitom ho nikdo neviděl!

***

Když k nám přišla, tak jí bylo sedm týdnů, vážila šest kilogramů a vypadala jako maličký medvídek brtník. Dnes je to pružná sedmadvacetikilová šelmička s lesklým černým kožichem, ušlechtilou dlouhou hlavou s bystrýma očima a nepořádně vlajícíma ušima. Na první pohled německého ovčáka opravdu nepřipomíná a není to jen netypickou barvou. Rozesmátá tvář, rozevláté uši a pankáčské střapce dlouhých chlupů za ušima vzbuzují úsměv, nikoliv respekt. Aby v ní někdo poznal strašlivého vlčáka, musela by nosit na krku informační tabulku.

Přesto jsou chvíle, kdy náznakem ukazuje, co v ní je – obvykle ve chvíli, kdy ji něco krajně zaujme nebo zneklidní. Tehdy ztuhne v ostražitém postoji, všechny smysly napružené do krajnosti, mladé pružné svaly se chvějí touhou vyrazit a prozkoumat… cokoliv. Ano, už vím, kde se nejspíš vzal výstavní postoj! Následuje obvykle běh a skok a trysk, energie velkoryse tryská na všechny strany, fenka běží, jako šipka se míhá lesem, uši nastražené, šťastná pro ten pohyb sám.

Bez bázně, plná radostné důvěry, se seznamuje se světem – se psy i lidmi vychází bez potíží. Rychle se učí, už ví, že některé psy musí nechat na pokoji, protože o její společnost nestojí, a že malé pejsky, kteří si s ní naopak hrát chtějí, nesmí při hře a honičkách zašlápnout. Díky volnosti, s jakou se tu psi pohybují, si hraje prakticky každý den se psy všech velikostí, takže snad i díky tomu je od psů odvolatelná – ví, že se ta zábava bude zase brzy opakovat.

Kočky v podstatě nezná a tak se k nim chová s respektem. Zatím žádnou neprohnala, tak doufám, že nám to ještě ještě chvíli vydrží. Koní se stále ještě trochu obává, ale už se v jejich přítomnosti chová klidněji, tak to snad vypilujeme k ostražité nevšímavosti.

Také se změnil její vztah k lidem. Jak se zpočátku hnala ke každému přátelskému člověku, tak to jí už přešlo. Sama od sebe se stává zdrženlivější, nechá se hladit už jen od známých lidí a od návštěv pozvaných do domu. Cizí lidi obíhá, prostě si jich nevšímá, veškerou pozornost upírá na jejich psy – pokud tedy nějaké mají. Bez problémů bere na vědomí větší děti, zato malé nezná – nějak se v našem okolí nevyskytují a těžko žádat na ulici maminky batolat, aby nám nějaké půjčily na hraní, že ano.

Je mazlivá. Strašně 🙂 Konečně mám opravdu mazlivého psa. Drží se mi v patách a ukrutně ráda se mnou všechno dělá. Asistuje při vaření, při práci s prádlem – od nakládání pračky až k žehlení (však také třeba při žehlení musím Martinovy košile průběžně odchlupovat), při mojí osobní hygieně a oblékání a pochopitelně při práci na zahradě. Martina zbožňuje a neváhá mu to dát znát – začíná to zářícími oddanými pohledy a končí neustále pošlapanýma nohama.

Vítá nás s frenetickou radostí, je jedno, jak dlouho jsme byli pryč. Skáče na nás. Naštěstí na cizí už ne. Snažím se ji to odnaučit, ale jde to těžko. Použiju-li předpisové otočení se zády a předstírání nevšímavosti, skočí mi na záda a a holt olízne to ucho zezadu – dosáhne hravě. Na pohovky ani do postele neskáče – tedy celá. Nasune se pouze půlpes. Nebo naskočí. Nezastaví se, jako slušný normálně se mazlící pes, s tlapami na klíně, ale pokračuje až tam, kam stačí. Na ramena… do obličeje… Pomáhá jediné: mazlit, dokud jsou tlapy na snesitelném místě. Samozřejmě jí to můžu zakázat – ale nechci. Těší mě to. Naštěstí už ovládá povel „už stačí“, takže mohu i pracovat 🙂

Kazana miluje velice velmi a myslím, že i on ji má rád. Ale je tu problém. Dvacet sedm kilo není moc, ale když narazí do psa s bolavými klouby sedmadvacetikilová dělová koule, byť s nejradostnějším úmyslem, tak to bolí. Fest. Kazan už tráví většinu her v sedě, až v leže, takže na vycházkách se zažívá nový povel „nech ho!“ Obvykle to znamená nutnost po povelu převést pozornost rozdováděné psice jinam. Nejčastěji k povelu hledej 🙂

Hra „hledej“ je velmi oblíbená. Zatím to znamená hození úlomku piškotu nebo malého pamlsku jiného typu někam do trochu obtížnějšího terénu (vysoké trávy, spadaného listí apod.) a psi hledají. Je fascinující vidět, jak rychle se Berry zdokonaluje. Jako malé štěně samozřejmě s Kazanem nesoutěžila, to se teprve učila co a jak. Později bylo krásně vidět, jakou cenu má zkušenost – Kazan hladce vítězil, skoro vždycky.

Jenže se učila i ona a jak šel čas, začal mít Kazan potíže, protože na rozdíl od něj ji pohyb nebolí, takže kde mohla získat výhodu rychlostí a hbitostí, tak ji získala. Teď je už Berry Kazanovi rovnocenným soupeřem a myslím, že to nebude dlouho trvat a bude lepší. Má skvělý nos, baví ji to a je přirozeně soutěživá.

Počítám, že bych měla začít přemýšlet, jak ji učit normálně stopu – jenže to se nejdřív musím naučit já. Teorii jsem si přečetla, i tady na Zvířetníku o tom diskutovala, ale když přijde na věc, tak nějak nevím, jak to udělat – obzvlášť, když jsem tak v 95 % případů se psy venku sama. No, uvidím. Dá se stopa cvičit na zahradě? 🙂

Pokud jde o její chování doma, tak musím uznat, že je hodná (ŤUK, ŤUK ŤUK!!!). Věci neničí, stačí, když je zásobována všemožným kousacím materiálem a toho se pak drží. Doma hlodá především „kosti“ z buvolí kůže, na zahradě se prohlodává klacky, páře palmové listy (konečně upotřebení pro ten nešťastný neustále pelichající strom 🙂 ) a hrabe. Ano, je to hraboš. Naštěstí se omezuje asi na tři místa, která se dají dát do pořádku, tak to snad naše domácí příliš nezraní.

Ven také psi dostávají jehněčí kosti, které jim „lovím“ u Morrisonů, v místním supermarketu. Vždy když jich hromadu vyžebrám (na pult se nedávají 🙂 ), tak je zmrazím v balíčcích po dvou a potom vydávám. Jak Kazan, tak Berry je milují a nemají po nich žádné potíže. Což mi připomíná – Berry je stále při chuti, ale naštěstí už není taková kyselina, jako byla ze začátku. Už pochopila, že není třeba spěchat, jídla je dost a nikdo jí ho nevezme, takže odpadly přechodné problémy se zvracením z hltavosti.

K mému potěšení Berry miluje plyšáky a dokáže si s nimi báječně vyhrát. Ti první, menší – medvídek, králík, krysa a virus už nejsou tak v kursu, protože jsou zkrátka moc malí. Teď vede želva, Příšerný žabák a Alík, kteří jsou velcí akorát na pořádné zamordování. Stále vysoce oblíbená je bleděmodrá plyšová pískací kost, s kterou cvičíme domácí aport.

Na rozdíl od venkovního jí jde celkem dobře, odevzdává mi kost do ruky (jinak ji znovu nehodím – jak prosté:) ), ale pořád přinášenou věc průběžně kouše. Povel aport zatím nepoužívám, protože to, co dokáže v rámci přinášení předmětu předvést, nemá s klasickým aportem moc společného. Představte si to se mnou. Louka. Pes. Míček na provázku. Hodím míček. Pes vystartuje a hladce ho uloví. Má se s ním vrátit ke mně a odevzdat mi ho. Nakonec to udělá – ale co se děje mezi tím?

Vezme do huby míček. Skousne míček. Nadhodí míček. Chytí míček – ale za provázek. Opět nadhodí míček. Protože ho držela za provázek, míček vyletí výš a spadne někde za jejími zády – nebo přímo na ně. Najde a znovu uloví míček. Skousne míček. Nadhodí míček. Spadne jí na zem. Kopne do míčku a znovu ho uloví. Drží ho za smyčku na konci provázku, hlavu tedy nese velmi vysoko. Míček jí bimbá mezi předníma nohama. Klopýtne o míček. Pustí míček. Chytí míček, Skousne míček. Nadhodí míček. Chytí ho za provázek… Jako komická scénka to nemá chybu, ale výcvikář by z toho dostal osypky. Chápete, proč ještě stále nepoužívám povel aport?

Berry má ale i jiné zvláštní projevy. Představte si kuchyni, my sedíme u stolu a jíme. Vedle stolu leží Kazan a čeká, co mu nakonec spadne do tlamy. Kousek dál sedí Berry a fascinovaně zírá… ne nám do talířů nebo do pusy, ale na strop. Občas popoběhne a sleduje cosi na stropě, občas na stěnách kuchyně. Je v transu. Copak náš pejsek dělá? Ano, správně – sleduje odlesky, které vrhají naše příbory. Lovení světýlek je přece tak úžasná zábava! Co na tom, že při tom vypadá jako chlupatý dement? Jistě, máme pro ni laserové světýlko. Kazan ho ignoruje, ona je schopná šplhat po zdi. Moc ho doma nepoužíváme, není tu totiž dostatečný prostor, zato je tu spousta rozbitných předmětů. Se světýlkem je největší psina na dvorku nebo na zahradě – jen nesmí svítit sluníčko.

Uvědomuje si hudbu, kterou v domě pouštíme. Běžné hudební rádio, které mi hraje v kuchyni, vůbec neregistruje. Ale když pustíme něco zvláštního na hudebním systému v obýváku – naposledy Mariánské chorály natočené v Maastrichtské katedrále – tak si sedne hezky do stereopozice a s nakloněnou hlavou poslouchá. Žasne? Užívá si to? Nebo ji to jen ruší? Nevím, ale chvíli to vydrží, potom přejde k jednomu z reproduktorů, očichá jej a odejde. Ani Max ani Nazgúlové na hudbu nikdy nereagovali – ani na hlasitou 🙂

Už se nenechá ošidit skypem. Když prvně slyšela pánečka nebo Marka mluvit z reproduktorů u počítače, hledala je za monitorem. Později utíkala k domovním dveřím. Brzy však zjistila, že je to podvod a teď se sice chodí poslušně ukazovat do kamery, ale těší ji na tom jenom fakt, že mi může ležet půlpsem na klíně a s trochou štěstí mi olíznout ucho.

Pomohla Kazanovi s hrůzou z ohňostrojů. Míváme je tu dost často – v rámci probíhajících svateb, hned za domem a to ty profesionální, proti kterým jsou normální rachejtle poklidným šeptáním. Ze začátku jsem v době ohňostroje pořádala všelijaké hry s častými odměnami, ale brzy jsem zjistila, že to není nutné – rány Berry nijak nevadily a Kazan se pod jejím vlivem také uklidňoval. Většinou jsem před ohňostrojem varovaná dopředu z kanceláře, ale včera to bylo naprosto nečekané.

Rozhodla jsem se tomu nechat volný průběh a šla se konečně také jednou na rachejtičky podívat. Bylo to nádherné, ani jsem neušila, co všechno dnes dokážou za skoro-zázraky 🙂 A najednou jsem zjistila, že z okna nekoukám sama. Berry si vyskočila na gauč, přední packy přehodila přes opěradlo a se zájmem hledala, co že mě to tak zaujalo. A tak jsme se na tu třaskavou krásu koukaly spolu. A Kazan? Ani neběhal nešťastně po domě, ani se nesnažil dostat do svého oblíbeného úkrytu na záchodě. Ležel ve dveřích do pokoje, nevypadal moc spokojeně, ale panika byla pryč. Byl to nejkrásnější ohňostroj za posledních mnoho let a první, který jsem tady v Anglii doopravdy viděla 🙂

***

Ještě bych řekla pár „technických údajů“ 🙂 Podle posledního měření (před týdnem) měří 57, 5 cm v kohoutku, před třemi dny u veterináře vážila 27,3 kg. Oproti dospělým německým ovčákům je pořád malá, zdejším vysokonohým labradorům se vyrovná výškou, nikoliv váhou. Je pořád menší než Kazan (a o deset kilo lehčí) – musím říct, že na čistokrevného „papírového“ choďáka je Kazan opravdu urostlý jedinec. 🙂 Není ale drobná, je silná, dobře rostlá (momentálně jí opět délka zadních nohou maličko předběhla ty přední, ale to tu už jednou bylo, takže počítám, že se to zase srovná) a má v poměru k tělu stále dost velké a silné tlapy. Uvidíme, jak dlouho ještě poroste.

Musím se přiznat, že si nejsem jistá, jestli má už vyrostlé všechny zuby – nemám zkušené oko a tak to v okamžiku, na který se mi podaří přidržet Berry pořádně otevřenou tlamu, obvykle nestačím spočítat. Ale řekla bych, že jí nejspíš chybějí poslední moláry na horní čelisti. Netuším, jestli jí ještě vyrostou.

Další otevřenou otázkou je její plandavé ucho. Dodává jí poněkud komické vzezření a vzhledem k tomu, že je už sedmiměsíční, si už nemyslím, že by se stihlo pořádně postavit. Pokud jde o její vzhled, tak mě to mrzí jen trochu, spíš pořád přemýšlím, jestli to není důsledek nějakého nedostatku ve výživě a tak stále zkoumám, co bych mohla vylepšit.

Uši jí vylepovat nebudu, i když věřím, že to pomáhá. Ptala jsem se na to zdejšího veterináře a ten mi řekl, že tady mi s tím oficiálně nikdo nepomůže ani neporadí, protože to je – a to teď nevím přesně, protože jsem úplně nerozuměla – buď zakázané, nebo prostě proti dobrým chovatelským mravům. Dokážu pochopit důvody, které k tomu vedou. Do chovu by měl jít pes bez vad a plandavé uši u NO vada jsou, i když se vylepí. Kdo zaručí, že štěňata po takovém psu nebudou mít taky plandavé uši, které se budou muset opět vylepovat?

Ostatně Berry by stejně nikde jinde než v Anglii chovná nebyla – i kdyby měla zuby a uši v pořádku. U nás jí pravděpodobně uznají průkaz původu (nevím to přesně, nezjišťovala jsem to), ale jako dlouhosrstá by nebyla puštěná do chovu, ani kdyby byla bez vady. Ani to mi nevadí. Kupovali jsme dlouhosrsté štěně především proto, že tento anglický chov nevykazuje problémy, které z mého hlediska znehodnocují „oficiální“ chov krátkosrstých německých ovčáků.

Psi mají skvělou povahu, nemají potíže s agresivitou, mají rovný hřbet, a coby čistokrevní mají taktéž hlídaná běžná zdravotní rizika plemene, tedy především dysplazii a hemofilii. Jestliže zrovna naše fenka chovná nebude, tak se pro mě vlastně nic nemění – nemám ráda výstavy a nemám podmínky pro odchov štěňat. Možná je tedy lepší, když skončila právě u nás než u někoho, kdo má výstavní a chovatelské ambice 🙂

A co si budeme říkat – stejně je nejkrásnější a nejchytřejší a…

***

Berry?

Ano?

Víš, že jsi moje?

A pánečkova!

A pánečkova.

A Kazanova!

A Kazanova.

Vím.

Ale já tu myš potřebuju. A taky ruku. A klávesnici. Musím psát.

Nemusíš. Můžeš mě hladit. A drbat. Jsem přece tvoje, ne?

Jsi.

 

***

Další fotky najdete zde

Aktualizováno: 13.11.2010 — 01:59

291 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jé krásná, i když není chodská, taky mám slabost pro dlouhosrsté ovčáky ;)))) Ale mám obavy že ji asi na Andyho memoriálu neuvidím, nebo se Snad mýlím? ;))

 2. Zdravim vsechny , moc mily clanek Dede! Tam jak pises o odrazech svetylek na strope, tam jsem si vzpomel, jak pizda a jini – spis lovecti psi reaguji na laserove svetylko z takove te laserove tuzky – co je na prednasky, ja jsem treba doma a pizduchovi pomalu, nebo rychle tim svetylkem jezdim po podlaze a on se strasne snazi je chytit, musi byt ale alespon pritmi (i kdyz se Pizda dozaduje i pres den nebo nez jdu do prace) Takhle reagoval i welschspringer, ale male kniracky to nechava uplne chladne… Funguje to i vecer venku … Tak pekny den.

 3. Beruško,
  tal jsem si dneska početla a usmívala se, jak jsi z části Šariččí a z části Pitina. proč by vlčák-ovčák neměl i něco z kočky, že? Minimálně to „Č“, tam něco slibuje 😉 Rozcuch i uši máš podobný Šaričkovi – ty uši uměl později postavit, ale on je měl nastaveny na POHOV, takže plandací, když ale bylo POZOR, tak je měl předpisový… (nod) a Pitina zase lítá za světlíšky a odlesky a prasátky a slunečními paprsky, co kreslí po zdi bytu hrozně zajímací obrázky..no, že by kvůli tomu musela vymejšlet,jak vylézt na strop..to snad ani ne…ale dělá to. 🙂
  Tak rosti do krásy, buď oporou Kazanovi a měj se moc fajn…
  (inlove) (wave)
  PS: a pozdravuj dede a všechny…a Kazanovi podrbání…

 4. POZOR HLÁSÁNÍ! Tímto oznamuji, že zítra můžete čekat novinku – další seriál! 🙂
  Andyho (inlove) sérii článků o zapadlých evropských národech budou doprovázet mlsotníky zapadlých evropských národů od Terry-san (inlove) nazvané příznačně „S vařečkou Andymu v patách“ 😀 Věřte mi, že se máte na co těšit… (party)

  1. Název je senzační! (chuckle) A na seriál se moc těším … a páni, naše milá paní hospodská (h) nás úžasně rozmazluje. (y) (nod) Díky moc, milá Dede. (f)

  2. To je skvělý…..kdyby bylo potřeba vypomoci, tak mám francouzskou kuchyni dost podrobnou, dle regionů .-)
   teď zkouším Languedock… 😉

  1. Krásný fotky z krásnýho výletu.
   Pěkně dokumentujou proměnlivost horskýho počasí – a ve všech podobách je ta krajina nádherná.

   1. na Jizeře se pral mrak se sluníčkem a na Smědavě děsivě foukalo. Až to Bětce stavělo a otáčelo ušiska (chuckle)

  2. Jindro, fotky jsou jako od Siegfrieda Weisse. Jizerky mají zvláštní kouzlo a ve vašem podání s Betynkou teprve. Chválím, obdivuji, chválím……

  3. Tedy Xerxová, vám by měl někdo za propagaci Jizerek platit – děláte to výtečně (inlove) To si taťka zase užije, až ho upozorním na odkaz 🙂

  4. No jo, dyž to už jsou takové krásné vysokohorské pohledy. My máme jenom ty vysočinské sedmistovky, ale naše! 😉
   Krásné fotky, Betka je vysokohorská moravská puga.

 5. Četla jsem o velké maličké Berry už včera a nestačila reagovat. A pak jsem měla pocit, že už jsem tak udělala. Závidím Berry ty možnosti které má, tedy Garyk by jí měl závidět. Od posledního útěku chodí už jen na řemínku, tedy přesně to co jsem po celou dobu zavrhovala. A vidím jak jeho strach ze zvuků pomalu přechází do agresivity. To uvázání ten proces jen zrychluje. Ale co mi zbývá? Momentálně sotva chodím, co krok to nůž v zádech.
  Berry vypadá velice uličnicky s tím zavěšeným ouškem. Garyk má ušiska vztyčená a vypadá zase zvědavě. Mohli by si uši vyměnit a alespoň jeden z pejsků by byl podle předpisu. 😉 Kdyby chovatelé nepodváděli s vylepováním uší asi by byla jiná. Já je Garykovi nelepila.
  Berry se mi moc líbí. To uličnictví není jenom v tom uchu, to jí kouká z jiskrných očí. A je dojemné kolik trpělivosti se štěnětem Kazan má. Ať si oba pejsci užívají a vy s nimi. Dede, pohlaď je oba za mne. (inlove)

  1. Velko kočko, s tím Garykem je mi to moc líto – nemáš v okolí někoho, kdo by se s ním mohl proběhnout? Já jsem jako mladá holka chodívala takhle lidem venčit psy – když jsme bydleli na Vinohradech a psa jsem mít nemohla. Třeba by to byla cesta, jak Garykovi ten pohyb dopřát. (inlove)
   Tak ať tě záda bolí co nejméně a doktoři ti pomohou – když toho o tobě teď budou tolik vědět 🙂

   1. Kdyby Garyk nebyl Garyk se svým děsem a houdiněním asi by to šlo. Takhle se neodvážím. Ale já bych to stejně nemohla zaplatit, tyhle služby tu nejsou zdarma. Snad mě doktoři dají do pořádku a já budu moci chodit svižně jako dříve. Ale Garyk bude stejně na řemínku, všude kolem nás jsou silnice. Jak se tenkrát dostal přes tu frekventovanou silnici k nemocnici se už nikdy nedozvím. Byl to zázrak že ho nepřejelo auto.
    Vzpomínám na Baču, Brumlu a Einsteina, kteří chodili na volno a honili balonek. Stejně si myslím že Garyk není ten, kterého jsem si vybrala. A i kdyby tak to byla blbost vybírat si štěně mezi třítýdenními štěníky. Ale musela jsem nutně odjet do Prahy, od té doby jsem tam vlastně nebyla. No už se stalo, asi to tak z nějakého důvodu mělo být že mi byl přidělen tenhle ušatec a ne jiný. (dog)

    1. Škoda, že nejsi tady… tady místní charrita organizuje dobrovolníky třeba právě i na venčení psů, aby starší lidé mohli mít zvířata i když třeba nejsou tak pohybliví. Ale já jsem původně nemyslela službu… prostě mladá holka, která se o psy zajímá. Já jsem to taky dělala zadarmo – ba co dím s velkou vděčností! A jak jsem si s dalmatinkou Ašou užila 🙂 Ale ty víš, jak na to tam jste… taky hlavně, aby ti bylo líp (inlove)

  2. Souhlasím s Dede, já když byla mladá a nemohla mít svého psa, chodila jsem ráda venčit a cvičit dogy. Poptej se, třeba se někdo mladý najde.

 6. Milá Dede, znovu jsem se v klidu pokochala fotkami s krásným a tak barvitým povídáním o Berry a měla jsem pocit, jakobych se na moment do Anglie přenesla a pozorovala její skopičinky „živě“. Moc bych chtěla jít také na takovou procházku, kde by se kolem mne volně motalo klubko různých hafanů, kteří se svorně vyběhali a vyblbli do vyčerpání (tedy vyjma Leily a Berry). Na takové procházky bych se probouzela už natěšená.

  Co se zalomeného ucha týče, mám jediný nápad. Co takhle s Ostružinkou (alias „sexy BB“ -Blackberry) denně cvičit takto: Zakrýt rukou to její stojící ucho (aby neslyšela) a pak nad ní třeba chvilku pohvizdovat, zpívat, hovořit – prostě, aby jí ten zvuk „nutil“ to druhé ucho více nastražit-stavět? Třeba by si tím ušní sval potrénovala natolik, aby ucho pak už samo drželo v pozoru. Tedy ne, že by jí to koketně zalomené ouško neslušelo (vždyť píši BB), ale pokud je to jen liný sval, dalo by se to třeba napravit). A ještě k té koketnosti – který psí donchuán by dokázel odolat tomuto spodně-provokativnímu kukuč, jako na téhle fotce?
  http://sandvika.rajce.idnes.cz/Dede_-_Anglie_-_Berry_a_Kazan_-_rijen_2010/#IMG_6057.JPG

  Mám i poznámku k míčku na provázku. Také jsem se o to pokoušela. Někde jsem to viděla a považovala za úžasný vynález, jak naučit psa aportovat. Trixie vééélmi ráda běží za vším hozeným. Popadne to a radostně s tím poskakuje, zametá zem ale zpět to nepřinese. Na požádání (tak třetí) sice hračku vydá, natěšeně čeká na další hození ale nikdy nepřinese. Tak jsem provrtala tenisák, provlíkla asi dva metry silnějšího provázku, udělala uzel a hračka byla hotová. A nastal problém z hodem. Když jsem si provázek „nařasila“ a hodila, většinou se mi při letu zašmodrchal a míček dopadl půl metru ode mne. Když jsem udělala jen velké smyšky a hodila – tenisák místo vpřed často letěl za mojí hlavu (a Trixie udivěně koukala). A když se mi přeci jen občas podařilo hodit míček alespoň do poloviny místa, kam jsem plánovala, Trixie ho sice popadla, ale začala s ním utíkat pryč. A já místo, abych provázek ručkovala k sobě zpět, jsem ho musela pustit, pokud jsem se nechtěla stát součástí unášené hračky, nebo si spálit dlaň. Zkoušela jsem několikrát, ale pak jsem usoudila, že já ve vrhání na cíl (čehokoli) prostě nemám talent a Trixie zase nemá aprotovací vlohy. Provázek jsem vytáhla a schovala, ale propíchnutý tenisák skončil v popelnici.

  A když jsme se včera vraceli z parku s Trixie, ona při cestě zpět dala přednost zadnímu sedadlu (normálně jezdí na „mém místě“). Pak si to za jízdky rozmyslela a po mé pobídce si mezi sedadly přelezla na můj klín. Velebně se usadila a tak z okna spolujezdce koukaly na svět dvě hlavy. Trixie má 27 kilo (jako Berrynka) a za pár minut jízdy to bylo sakra poznat – no ale co bych pro tu holku neudělala a dojela jsem i s tou živou zátěží až domů.

  1. Mila Maričko, moc děkuju za chválu – Vuvu to vyřídím, ale právě morduje Alíka (plyšák 😀 ), tak až skončí, jo?Musím říct, že tebou popisovaná etuda „házení míčku s následným odtahem“ nemá chybu (rofl) My máme míček na provázku takříkajíc průmyslově vyráběný, míček je z pevné „ježaté“ gumy a silný provázek s malou smyčkou je asi 30 cm dlouhý. Má to tu výhodu, že s ním i já dohodím tak daleko, aby stálo za to proto běžet (chuckle) . Ovšem takové zajímavé kreace jako ty s ním opravdu neumím!
   Pokud jde o ucho, tak má prostě slabou chrupavku. Možná jí ještě zesílí, možná ne. Pokud jde o výživu, tak dělám maximum co můžu, trošku ouško masíruju (moc to nejde – nermá výdrž a já se bojím, abych víc nezkazila) a nechávám to být. Možná ještě není úplně přezubená, tak má ještě nárok… ale ono je to vlastně jedno 🙂

   1. Vydrž. Vím, jak Betě střídavě měkly a tvrdly uši (a to má plachťáky visací) – vždycky chvilku je dokázala dát „do pozoru“ (ne že by stály, ale krásně se odlepily od hlavy a byly pevné) a o týden později byly jak hadr… A trvalo to dlouho – u ní až vlastně do odhárání (to jí bylo 15 měsíců).
    Berry není mamut, doroste dřív než Kosatka – ale ještě přezubuje, ještě roste, ještě nehárala… Já myslím, že se nakonec té vlčí holčičky s oběma stojacíma ouškama dočkáš. (nod)

    1. navíc mám dojem, že na těch posledních fotkách už to ouško stojí lépe než dříve. A kdyby ne, ten výraz s jedním ouškem sklopeným je naprosto dokonalý. Což mi připoíná, že jsem za celý vikent tento báječný článek a jeho hlavní představitelku Vuvuzelku Berrinku ještě nepochválila, tak to činím dodatečně, ale zato z celého srdce (h) .

  2. Maricko, ten popis vrhani tenisaku na spagatu mne dostal do kolen. Snazila jsem se si to predstavit a smala jsem se skoro od ucha k uchu – natolik, co otekly ksicht dovoli. (rofl) Coz mne ovsem privadi ke konstatovani (a mozna se uz opakuju), ze Jakeyho absolutne jakekoliv hracky nezajimaji a aport je: (s naprosto udivenym psim ksichtikem) PROC TO HAZIS? Povazuje to za zjevne nebezpecne chovani z me strany. Jeste jako mladsi zuzlal obcas tenisaky, ale ani to ho nebavi. Tak ted prevazne zuzla Kuliferdu. Chudak kocour je casto myt uterkou, protoze ty psi sliny si ze hrbetu jaksi neumi vylizat.

  3. 😀 Dede, chodím ve Tvých stopách 😀 . Míčky s provázkem, které se u nás prodávají jsou z tuhé gumy, ježaté, hladké, šišoidní, ale silný provázek má maximálně 30 cm. Potom se roztočí (svisle k zemi, ne nad hlavou), nezapomene se pustit (chuckle) a když do toho vložíš i muší váhu svého těla, letí alespoń 40-50 metrů a pes běží jako zběsilý. Bezvadně se proběhne. Používala jsem, když jsem nemohla pořádně chodit.

 7. Na Zvířetník, svoje mejly a počítač chodím v poslední době bohužel hodně sporadicky, teprve teď jsem si přečetla zprávu o Li a Jirkovi (rose2) Nevím, co bych vůbec měla říct, jen že mi, asi jako všem ostatním, tečou slzy… Zase je na světě o dva dobré lidi méně…

  Článek o malé Vuvu je kouzelný, ona má roztomilou muchlací hlavičku, už dřív jsem si všimla, že má mezi oušky krásné dlouhé vlásky. Asi bych se občas neudržela, abych jí tam nevetkla nějakou pentli…

  A tak dlouho jsme přemýšleli o miminku psím, až to dopadlo tak, že koncem května – přesně 28. 5. by se měl vyklubat další Minikaštan…

  1. To je to krásné kolo života – jedny oplakáváme a zároveň je nový človíček na cestě (inlove) Tak ať jste oba v pořádku a malý Sebastiánek se může těšit na bratříčka nebo sestřičku (h)

  2. To je krásná novina. (inlove) Další kaštánek se bude kutálet. (h) Kaštánko, ne aby ses ukázala až po návratu z porodnice. 🙂 My potřebujeme vědět, jestli je všechno OK. (rose1) (sun) (*)

  3. Kaštánku (inlove) , to je roztomilé! 🙂 Ehmmm, trošku to napovídá o místě, kde jste to psí miminko plánovali. (chuckle) (blush)
   Jinak Tě velmi chválím a kladu za vzor, neboť jsi prví, kdo začal plánovat přírůstky na příští rok. 🙂 (y) (f) (hug)

  4. Hurá hurá (y) . A přesně 28.5. se měla narodit Sváťa, ale hodila na to bobek a počkala si na Den dětí a na Viléma Xerxovic 🙂

     1. srandičky srandičky… (rofl) Zatímco první zub se proklubal zcela hladce, tak tenhle byl i s teplotou a prořvanou nocí… (ale naštěstí jen jednou nocí… už je zase hodné miminko)
      Jen si mamina stěžuje, že bezzubé kojeňátko se stravovalo pohodlněji (chuckle) , ale má smůlu… geny jsou potvory, zuby se v rodě mojí polovičky klubou všem dítkám brzičko

     1. Naty má pořád jen dva dolní – má zubní přestávku nebo co! (chuckle) Paci paci válíme taky a mám takový dojem, že bude velmi brzy chodit. (inlove) (sun) (inlove)

      1. Aleale, babičky jedny, jak se tady předháníte … a de facto se chlubíte cizím peřím (chuckle) (chuckle) (chuckle)

       A všem vnoučátkům přeji rychlé a bezbolestné zazubení (nod)

  5. Gratuluji moc moc (inlove)
   A Eva bude mít možná v lednu fletíky… že bys těch miminek měla víc (rofl) V březnu čtyřnohé, v květnu dvounohé … (chuckle)

  6. Jéje – to je krásná zpráva, takových teď potřebujeme moc a moc. Tak na sebe dávejte hezky pozor … a podávej raport, ať víme, jak se ti dobře daří (happy) .

   P.s.: když to bude holčička, mohla by se jmenovat Bela? (chuckle)

  7. Jééé, už teď se těším na příchod miminka. A bude to podle všeho asi Blíženec jako jsem já. Syn potomky nemá a tak se cítím jako babička všech malých Zvířetníčků. Už se babičkovsky těším!!! 🙂 (inlove)

  8. Kaštánku gratuluji,hlavně nám dej vědět, jak už zde řečeno, že jsi v pořádku. (h) Nový život je krásný. (sun) (f) (inlove) (clap) (wave)

  9. Kaštane, to je krásná zpráva. Je to prostě tak, je čas loučení a je čas vítání. Tak to chodí celé věky. Tak zase jednou budeme také vítat. (h) (h) (h)

   1. A já tady, vzadu, vinšuju všem miminkům šťastnou cestu na svět. A těm mrňouskům přeji, aby řezající zoubky nebolely. A budu tady čekat na zprávy. (h)

 8. Milá Dede, tak jsme s přednostou pročetli a pokochali se krásnými obrázky. Berry je fakt k umazlení,to fenečky bývají, já vím své. Kazanovi přeji co nejméně starostí s klouby, to je bohužel úděl těch větších psů.Myslím, že díky Berrynce na to nemá tolik času to vnímat. Tolik vzruchů ! (inlove)
  Děkujeme za krásné písání, moc nás oba potěšilo,spravilo nám to podzimní náladu. Nespala jsem celou noc , myslím ,že nás bylo víc.
  Přeji krásný zbytek podzimu celé Tvoji smečce.
  Jo, chovná fena je přeci od slovesa chovati se, né ? 🙂 (h) takže vy jste jasně chovní. (h)

  1. No jasně, milá Jenny! (inlove) Však ji chovám co chvíli – byť jen jako půlpsa, celá se mi už na klín fakt nevejde (rofl)

 9. Dede, už jsem se ptala včera, ale nějak se to ztratilo. Dotaz – na desáté fotce od konce v tom náááádherném albu, „vidím kačenu“ nebo tak nějak, roste nepravo na břehu rybníka monitor s klábosnicí, nebo je to něco úplně jiného, co můj chabý zrak neluští? Vegetativně to fakt nevypadá.

  1. myslím, že je to osvětlovací reflektor
   On ten areál je rozlehlý a moc pěkně a s vkusem udržovaný. Hezký azyl za Kanálem si Dede a spol. našli

  2. Milá Baty, roste tam reflektor pro „velkou vlajkoslávu“ 😀 Když je tu nóbl svatba, tak je mlýn i s kusem rybníka vkusně nasvícen, aby bylo možno se kochat a pořizovat další nezapomenutelné fotky…

 10. Když počasí tak počasí. My tady na severu pršíme, čili normálka v Götebořicích. Záda mě bolí jako čert, ve středu mě rentgenovali páteř i bolavé pařátky. A proto se ani nesnažím dát Garykovi pršiplášť a pak musí chudák uschnout sám. K mému vlastnímu údivu polykám prášky proti bolesti, ty nože v zádech při každém pohybu byly k nevydržení. Ale prášky jenom bolest troch zmírní. No uvidíme co pan dochtor až mu dojdou výsledky rentgenu a krevních zkoušek. Těch bylo 16 a nabrali kvůli nim sedm ampulek krve.
  Můj syn mi včera prozradil že peče husu jen kvůli mě. To mám hodného kluka, že jo? Husa měla přes 5 kg a pekla se tři hodiny. Zelí bylo červené i obyčejné a k tomu bramborové knedlíky. Všechno se v puse jen rozplývalo. Jídlo mělo vždycky na mne přímo čarodějný vliv. Většinou ve vypjatých situacích, ve chvílích kdy nevím kudy kam, se pořádně najím. A tak není divu že po letech mého zamotaného života jsem „tlust“ jak mi říkával manžel. „Tlust“ je v tomto případě podstatné jméno.
  No a ještě jsem dostala domů vejslužku a tak jdu ohřívat a hodovat. Mějte se tu všichni co nejlépe, přeji všem samé radostí a jenom minimálně starostí. Třikrát pac a jednou pusu. (cat) (cat) (dog) :*

  1. Mávám moc, Velká kočko. Na mule nejezdím, neb jsem tlust, napsal kdesi Mistr Jan Hus, fakt. Jmenný tvar přídavného jména. Byl to svého času oblíbený citát, tak mi to připomnělo šedesáťoleťovou Prahu a všechny kamarády tam, kteří už tam dávno nejsou a vykládají si citáty někde na obláčku.

   1. Tlust mě zajímá, neb se mne týká. A je to TEN tlust, nebo může být i TA tlust, popř. TO tlust (chuckle) ? Anebo je to TEN tlust, TA tlustka a TO tlusto (tlustě, tlustče, tlustění) (rofl) – abych se správně skloňovala (happy)

     1. Neéééé, je to přídavné jméno jako zdráv – jsem tlust, jsem tlusta, jsem tlusto.Jmenný tvar se tomu říká, je to přídavné jméno. Tlust-tlustý, překvapen-překvapený, hlup – hloupý, nazloben-nazlobený a tak podobně. Je to už z módy, ale v noblesnějším textu to vypadá líp, než ty přídavné tvary, ale kdo se s tím v SMS věku bude zabejvat, že.

 11. Konečně jsem doprohlédla fotky. Krásné. Všechno. Krajinky, západy, Kazan, Berrynka, smečka….. Nádhera. A povídání ještě lepší. A to je co říct.

 12. U žabek se mlha nakonec rozpustila a byl hezký den. odpoledne jsem podruhé vyrazila s Borůvkou na místní cvičák a žasli jsme všichni. Zatímco minule byla mírně zaražená a vcelku slušně spolupracovala, dneska držkovala, pořád ňufala do myších děr a vůbec jsem to vyhodnotila, že dneska s sebou měla tři mozkové buňky- jednu na lítání, jednu na myši a jednu na piškoty. Takže na procházkách budeme muset zase víc cvičit nejen aportovat tenisák, aby nás vzali mezi pokročilé. Kdybych mohla, tak jsem ji tam dneska rozšlapala.

  1. Muhehe! (rofl) Ta poslední věta mě dostala, milá Matyldo (inlove) , nějak si to nedovedu představit v praxi, ale je jasně cítit, že Ti šla od srdce. (chuckle) Borůvka asi byla hodně jedlá. (wasntme)

   1. Myslím, že je Borůvka v objevování kouzla vesnického života dál, než ty a ty ji prostě NECHCEŠ pochopit. (rofl) Ostatně – vyčuchala jsi někdy myš? 😛

 13. OT:
  Vítka nám teď operují – prý asi apendix, ale neví to jistě. Kdyby někomu zbýval paleček…

   1. Kdy taky jindy, než v neděli odpoledne, holka si s tím tehdy ve čtyřech letech počkala až na časný večer – držíííím všecky palce moc!

   1. Asi jste už na cestě za Vítkem – držím palce, ať se rychle hojí a srůstá a ať nemá žádné potíže a bolesti a vůbec – ať je co nejdřív fit (y) (y) (h) (h)

   2. Díky Bohu, že se to stihlo a Vítek bude v pořádku (inlove) Za chvíli na něj budeš hulákat – nelítej, potrháš si stehy!

   3. Hanýsku (h) (hug) , děsně se stydím za to podezření – ale nezáviděl nakonec Vítek Příšeře všechnu tu pooperační péči? (wasntme) 🙂 … promiň, neodolala jsem z čiré radosti nad tím, že to máte za sebou a že to byl apendix (asi). 🙂
    Dej pak podrobnou zprávu, prosím. (nod)

  1. Apropos … kdyz uz je tak rec o Vitkovi … cestou z tangovani v Polsku jsme volali do Ostravy. Do nemocnice. Vitek (postreleny pred casem v ramci toho silenstvi v Bratislave) se ma dobre, usilovne rehabilituje, podle aktualniho CTcka mu jeste cosi tlaci na nerv (prodrobnoste jsme neresili), ale jenom tlaci, preruseny neni, nekdy tak za tyden mu daji misto berli jen francouzske hole … a uz si domlouval s kamoskou tango s berlema a planuje jak bude jezdit do Krakowa na tango a poradat milongy v Ostrave …
   Takze snad vsechno dobry 🙂

 14. Trochu OT při těch smutcích i zcela teplotně nepodzimních procházkách: včera se u mne doma luxovalo nenáviděným Rainbow mokrým vysavačem, sice výkonným, ale neskutečně hlučným. To Zrzínek vždycky prchnul zběsile za postel, sotva viděl, že se to monstrum stěhuje na podlahu a chystá se akce a setrval hooodně dlouho. Tentokrát se uklidil pod novou polici a kdybych mu byla nepřijela s tou vyklepávací hlavicí až téměř k čumáčku, tak by tam klidně setrval po celou dobu té procedury, kterou fakt nemusí! Obrovský pokrok! Sice za tu postel nakonec stejně zdrhnul, když se k němu ta bestie blížila, ale kdybych byla tušila, že není za postelí, ale pod policí, nejela bych až pod ni a vydržel by to! Dneska měl návštěvu – známý, který ho viděl-neviděl asi měsíc po příchodu do domácnosti (Zrzín se při jeho vstupu do bytu jen mihnul, takže ani nestihl se ukázat v celé kráse) dorazil s manželkou, vyzvedli si u mně nějaké papíry a pak že prý by je oba rádi viděli – paní nikdy neviděla ani Melíška (pán mi kdysi říkal, že kdybych Meldu dala pryč, že by to bylo jako odložit dítě do babyboxu), takže jsme šli. Melda klasika – plyšák oživený, mazel až to dál nešlo, hned za dveřmi! Zrzínek hnípal v bydlíku, byl vylákán na tyčinky, vylezl a představil se v plné kocouří kráse a nechal se milostivě i podrbkat. Vůbec neutíkal, prostě si to užíval a vrněl až se trásl parapet. Oba z něj byli naprosto bez sebe. Obrovský pokrok! A zkusila jsem ho zvážit. Protože je lenoch, tak se na tu váhu nechal přenést bez problémů a chvíli na ní i vydržel. Dala jsem tam paměť, takže když znechuceně z toho předmětu slezl, vyvolala jsem si váhu z paměti. Má neuvěřitelných 6,5 kg! Kožuch hustý a lesklý, je to majestátní PAN KOCOUR! Melíšek je ve srovnání s ním pořád jako kotě, i když hubený zrovna taky není! No, po těch pěti měsících si myslím, že ten můj zrzavej chlapeček si začíná zvykat úplně na všechny zvuky, takže snad si časem zvykne i na to auto! Tak to jen tak pro odlehčení smutků.

  1. Neboj, Karolino, Zrzinek si na to auto zvykne. Proste ho dej do prenosky a jed. Kdyz te z te prenosky bude videt a citit, tak by mel byt v pohode. V nejhorsim se poblije nebo pocura. Proto prenosku vylozit hadrama a pod ni dat igelit. V nejlepsim pripade bude chvili vydavat podivne zvuky, ale prejde ho to, kdyz mu nebudes venovat pozornost – coz nemuzes, protoze budes ridit. Mam to ozkouseny. Zazila jsem. A krom toho Zrzinek roste v pana kocoura, kdyz uz prezil vysavac, to by bylo, aby nebylo. (h)

   1. Hani díky za mailíka, odpovím, určitě! Se Zrzínkem to určitě zkusím, prostě chalupa a zrzavý kocour – to patří k sobě!

  2. Karolino,
   pred mnoha lety jsem mela kocourka Pasu [Maine coon] a bileho kocourka Misu s modryma ocickama [ ten byl hluchej od narozeni] a treti musketyr byla moje milovana pejsinka [ cocker spaniel] Ziba. Oba kocourci vysavac milovali [ na rozdil od Ziby] a nechali se hadici vysavat a moc se jim to libilo! Moje nynejsi kocici rodinka vysavac nemiluje – ani trosku ne. O nejak vysavani ani rec!

   1. To mě fascinuje, Brozinko (inlove) . To u nás všechno zmizí, jakmile začnu vysavač sestavovat.

   2. Melda je zvídavec a všudybyl, tomu vysavač nevadí, nemusí ho, ale neutíká, jen když ta hlučná tlama přijde až k němu, to se mu nelíbí, ale neuteče, jen se povzdálí a zvědavě pozoruje, co se bude dít dál. Zrzínek po těch krušných dobách, co prožil, měl prostě hrůzu, že mu zase něco ublíží. Ale teď, když vidí, že už mu v tom novém DOMA nic nehrozí, že to maminka ovládá a má pod kontrolou, tak si pomalu zvyká i na to, čeho se původně bál.

 15. Dnešní nedělní počasí není tak vydařené jako včera, fouká dost vítr a ani teploty nejsou v takových úchvatných výškách. Takže jsme včera odpoledne udělli s pánečkem dobře, když jsme se vypravili na výlet. Na tišnovsko, za Lomnici, na stezku Járy Cimermana, po svazích kopce Sýkoř, k hájence, kde je pohlaví Velkého Mistra 😛 . Máte-li zájem mrkněte na fotky na Rajčeti.
  http://dig.rajce.idnes.cz/SYKOR/

  1. Hm, o hezkém počasí bych diskutovala. Nejenže zhruba od těch jedenácti prší, ale taky se rapidně ochlazuje. Včera bylo kolem 13 stupňů, teď je pět. Psi jsou jak čuňata, už zase peru špinavé psí ručníky (whew) Navíc – asi abych se nenudila – předvedla Berry své oblíbené číslo, aneb jak rychle dokážu převrhnout misku s vodou? Samozřejmě tak učinila asi 30 sekund poté, co jsem ji čerstvě doplnila. Tak mám dnes už podruhé vytřenou kuchyň, o já se mám 😛

  2. Tak v Praze to slibovaný vedro bylo. Vpodstatě azuro, asi jednadvacet stupňů, bezvětří. Vyráželi jsme v devět, to bylo příjemně, ale vraceli jsme se až odpoledne a to už jsme byli z vedra celý umordovaný – prostě člověk se na to v listopadu neoblíkne 😛 .
   Prostě se s počasím nezavděčej 😀

   1. Opravdu neskutečné počasí, bezvětří, azuro, slůňo se mohlo přetrhnout. Udělali jsme si výlet do ZOO – když jsme kolem 3 hodiny odcházeli bylo tam skoro 6700 návštěvníků!! :O (sun)

  3. Nu, my na Moravě jsme měli takhle krásně včera. Říkám si, že už to musel být opravdu poslední krásný den.

  4. Dik za krasne fotky a povidani! U nas v Pennsylvanii je prave 12:22 [ mame o 6 hod mene, nez u Vas.] a ja pujdu za chvili na concert Erie Filharmonie. Budou mezi jinym hrat 6.symf. A. Dvoraka, moc se tesim.

 16. (u) (rose1) Milá Liduško tam za Duhovým mostem. Není to dlouho, alespoň to tak cítím, kdy jsem se dívala na fotografie jak se točíš kolem štěníků. Není to dlouho kdy jsi hledala a taky našla ukradeného pejska. A není to dlouho kdy u tebe byla brigáda na úpravu vedlejšího dvora pro tvé milované fenky. Nikdy jsem tebe ani Jirku nepotkala, ale mám pocit že se velmi dobře známe. Jako mávnutím proutku se všechno najednou změnilo. Ale ty jsi tady s námi dál i se svým milým Jirkou a to už se nikdy nezmění. A vy už se teď nemusíte strachovat jeden o druhého, jste spolu bez trápení a bolesti. Moc na vás myslím. A jestli tam potkáte jednoho roztržitého scénografa tak mu připomeňte Velkou kočku. (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h)

 17. To počasí je vskutku neuvěřitelné. Celé dopoledne jsem cosi organizovala jen v tričku a vestě na krytí bolavých zad, třičtvrťáky a pantofle k tomu. Loni už ležela vrstva sněhu a vše bylo zmrzlé na kru.

  1. Tady je jako v létě, ale Péťa včera z Bormia hlásila, že se po závodech byli odreagovat tím, že se koulovali a na nádherně yasněžené sjezdovce jezdili aspoň na igeliťáku. 😀

 18. Bylo krásně (nod) A tak jsme kromě Jizery (1122) navštívili ještě rezervaci Klečová louka a rezervaci Na Knajpě (taky tisícovka) a na závěr si to vylepšili výstupem na horu Smědava (1084). Cesta tam nevede a neoficiální „cesty“ jsou jen průseky a lovecké stezníčky), fičel vichr (ale teplý), všude je riziko zapadnutí do podmáčených míst (klidně jeden krok po suché cestě, druhý krok skončí do půl lýtka v rašelině…), ale výhledy byly úžasné. Letos je zajímavé, že silné ranní mrazíky před časem a vichřice v minulých dnech hory zcela odlistila. Většinou nejsou tak hezky „průhledné“, všechny bukové stráně jsou najednou zcela „průsvitné“, až na kamenité stráně. Většinou listí odejde až s prvním větším sněhem a to už zase hory dostanou zcela jiný kabátek…
  No – asi tři a půl hodiny náročného pochodu se značným převýšením a ne po zcela pohodlných cestách. Stálo to za to. Betka zcela v pohodě

  Divné je, že jsme na vrcholu Jizery byli jen v triku a vestě. 14. listopadu… kdy tu jindy leží sníh :O

  1. Ach ach, já bych to vzala s váma (clap) . Kolem Knajpy to mám moc ráda (měli otevřeno?)
   Tenhle víkend volal po tom, někam vyrazit, jenže já bohužel vyrážím zítra – zase služebně na otočku, tohle jsou akce bez přidaný hodnoty 😛 , fakt jen ta práce a navrch nepříjemný cestování. Budu sebou mít synkův Kindle, kdybych se přes něj dokázala připojit, tak se ozvu, ale jinak až ve středu.

   1. na Knajpě otevřeno nebylo. Proč taky otevírat … neděle, půl jedenácté, krásný slunný den, hory plné turistů a cyklistů… Nechápu (shake) Ale my měli kafíčko a čekuládku a jablíčka v ruksáčku (nod) takže jsme nehladovali. A oblečeni jsme byli správně – letně (rofl) Jen botky tedy čvachtaly – po vlně dešťů jsou hory nacucané a voda je všudepřítomná (po žluté na vrchol Jizery se jde víceméně potokem tekoucí vody). Betce se to líbilo, nám méně (happy)

 19. Dede, Berrynka s Kazánkem je úžasná dvojka. Mohla jsi to vzít přes kopírák jak si hraje a jak je mazlivá. Jen ten náš Don, ten jenom chodí a nelítá s Luxíkem ale zaplaťbůh i za to, že můžeme na procházky v plné sestavě. Oni jsou na volno a běhají podle svých chutí, s poslušností nemáme problémy, jen s tím cestováním ještě trochu. Třikrát až pětkrát bez blinkání a potom najednou zase zle.
  Doník ale taky dělá dršťky na Luxíkaa chce si hrát ale nejde to tak rychle. Závidím vám možnost se vylítat se psy, tady snad nikdo na volno psy nepouští ani po lukách.

 20. Dobrý den z Ostrovů 🙂 My tu máme od rána slavnostno – je totiž Remembrance Day (h) , tedy den, kdy se uctí památka padlých ve válkách, je to den vojenských vetránů a čas vyznamenávání těch živých. Všude se to hemží stylizovanými červenými kvítky polního máku (ano, také je máme s martinem na kabátech – je to pravidelaná charitativní akce 🙂 ), v jedenáct našeho času budou dvě minuty ticha, potom mše v St. Paul´s s přítomností královny. Oslavy však probíhají všude, u válečných memoriálů, pořádá je asociace veteránů Royal British Legion. Je to moc pěkné…

  1. Milá Dede, hezký slavnostní den 🙂 . A všem pokud možno příjemnou neděli. Listopad je opravdu nezvykle teplý a slunečný (sun) .

  2. Dede, hezký den a příjemně si jej užijte. U nás se bohužel uctívání padlých ve válečných konfliktech zlikvidovalo uctíváním pouze rudoarmějců, jako by ti druzí padlí i z jiných válek neexistovali. Ráda se na toulkách zastavuji u pomníčků ve vesničkách, které avizují „své“ mrtvé spoluobčany ve válkách a s mrazením na rukách si čtu o tragediích, které musely všechny ty postižené rodiny prožívat.

  3. Teď je po pokládaní věnců a slavnostní mši u Whitehallu. Bylo to moc pěkné, důstojné, přitom vcelku svižné. Královně to moc slušelo, všichni ti vévodové se šavlemi po boku (všichni někde sloužili nebo slouží)… a londýnský biskup, to je panečku majestátní figura! Ale nejlepší jsou pohledy do tváří samotných veteránů – od těch prastarých ještě z druhé světové války, po ty podstatně mladší. Jsou upřímně dojatí, poctění, hrdí… (h)
   A teď jde slavnostní průvod a kdybyste viděli… když šli zástupoci skotských „highlanderů“, tak hned v první řadě byl na vozíčku (vezen svojí manželkou) 97 letý veterán, v kiltu, s řadou vyznamenání, v bílých rukavicích… on i na tom vozíku seděl „v pozoru“ a zdravil… Do toho jsou rozhovory se současnými veterány, s vojáky zraněnými ve službě, nejčastěji v Afganistánu. Ukazují, jak se o ty vojáky starají, jakým způsobem se jim pomáhá najít nové pokud možno důstojné uplatnění v životě. určitě to nebude ideální, ale aspoň se snaží, nezametají ty lidi pod koberec.
   Vůbec je celý ten svátek takový upřímný, ti lidé to skutečně prožívají, není to svátek „jako“. Mrzí mě, že u nás po cynismu a přetvářce komunistických veselic nic podobného nezbylo. Je mi jasné, že realita všedního života tady za těmi svátky je prostě normálně reálná, se spoustou nepříjemných a ošklivých věcí, které k realitě neodmyslitelně patří – mimochodem stejně jako věci dobré a ušlechtilé, ale ten sváteční den je opravdu sváteční a ti lidé to tak cítí. je to silné i pro toho, kdo se na to jen nezúčastněně kouká v telce – jako třeba pro mě…

   1. U nas se to taky slavi tak nejak uprimne. Mame dva svatky – v kvetnu je Memorial Day – pamatka padlych a ted ve ctvrtek jsme meli Veterans Day. Jako priklad treba to, ze ve ctvrtek navecer najednou Chet rekl, ze zapomnel jit sousedovi poprat k svatku, tak mu aspon volal. Poprat a rict dekuju.

  4. K týhle akci jsem se jednou nachomýtla a byla jsem dojatá, jak Britové dodnes mají v úctě lidi, který se zasloužili o to, že válku neprohráli.
   Ehm – tak on je to vlčí mák? To mi vždycky vrtalo v hlavě….

   1. Myslím, že to nějak souvisí s první světovou válkou a polem vlčích máků(poppy), ale přesně bych to musela dohledat. Tady se tomu také říká Poppy Day a lidé mívají papírová kvítka nejen na kabátech, ale třeba i na chladičích aut 🙂 Je to celonárodní sbírka, která slouží právě veteránům.

    1. Jenom pro zdejší, že se to neslaví, jako výročí u nás, přesně ten který den (tedy v tomto případě 11.), nýbrž nejbližší víkend, a to v sobotu. Jestli je to tak v celém Commonwealthu ale netuším. Říká se jim už natrvalo Flanders poppies, tomuto papírnickému obchodnímu artiklu? MMCh Flandry byly v dějinách válcovány válkami a vším možným ještě víc než české země. Z Flander jde dým, z Flander jde dým… Flandern in Not, Flandern in Not… bezútěšná píseň z třicetileté vojny – viz Vaculík: Sekyra.

   2. „Na polích ve Flandrech divoké máky rostou, tam mezi kříži, řada za řadou…“
    Původ má ta asociace v Kanadě, ohlas napoleonských válek ve Flandrech, pak v básni jednoho skotského plukovníka z roku 1915 a to nošení v klopě na památku hrdinů v nápadu jedné anglické slečny z roku 1920. A v prostém pozorování, že na válečných hrobech rostou vlčí máky.
    Odkaz dát neumím, stačí zadat vlčí mák a asi v polovici gůglí stránky je hafo položek na toto téma.

 21. Jakube, krásný překlad, umíš nádherně navodit pocit, že není jen beznaděj a prázdno, že něco ještě existuje po odchodu za duhu.
  Jak říká Jana Pešková, já vás znám také jen virtuálně, ale vím, že jste úžasní lidičkové (h)

 22. Berri, si výborným životabudičom pre našeho kráľa Kazana a tvojho učiteľa a priateľa. Váž si ho s šetri si ho. On je štastný že ta má. Staraj sa o neho. Babička a dedko z Košic.

 23. V Praze je nádherně teplo a slunečno, jako by ani nebyl listopad.
  Přeju všem krásný den. (h)

  1. Vave, já se dívám z okna na Vltavu a skály naproti a ve světle toho všeho co tu čtu mi jako už mockrát přijde divné, že i přesto vyšlo slunce… a že je dnes nádherné a teplé je bez diskuze. Bez sentimentu… je to oslava dne, kočky leží ve slunečních terčích a čistí si kožíšky, je poklidná neděle… a plyne stejně jako ta řeka.

   1. Přesně, milá Leny – aewyn. (inlove) Původně ta moje úvodní věta pokračovala „jako by tu Li ještě byla“, ale pak jsem to smazala. Je stále krásný den a já to stále nechápu. (u)

 24. Hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Je krásně, Jizerky volaj… Dneska nejdem za viklany, dneska chceme na vrchol Jizery. Když je tak krásně

 25. Už je to tak Mé kroky jsou dennodenně těžší
  A vlastně myslím už na cestu do neznáma
  Vábničky tohohle světa mě už zůstat nepřesvědčí
  Jenom tak vědět že tu nezůstaneš sama

  Hleď Budu-li to já kdo půjde první Tam
  A jaksi cítím že to tak bude Víš
  Až půjdeš za mnou nebudeš bloudit sám
  Protože mne tam první uvidíš

  A budu čekat na břehu dalekého Jordánu
  Čekat a sedět a kreslit si v písku
  A až tě uvidím vyskočím poletím
  Mělčinou za tebou A až tě sevřu výsknu

  Tak jsme si museli zasloužit to bědné živobytí
  Ruce se třesou Pohled se stáčí dolů
  Tak usednu na ten břeh a budu na tebe čekat
  A až přijdeš budeme už pořád spolu

  1. Tohle mi nedělej, teď brečím…
   Úžasnej překlad! Nádherně hudební. Chytá za srdíčko každou slabikou.

  2. Díky. Dyť mě to stálo dvě hodiny z noci… ale musel jsem. Rozhodnutí, pocit, že je pravá chvíle, ticho kolem, preso – a jede se. – Ráno jsem musel vstát na Toulky. Nevrmajnd, mezamí. Hlavně jsem si oddechl, že to prošlo u US citizenů. A Ioannino a případně Marsko, kontakt na mne vám dá celkem každý, třeba Dede. Rád bych. A teď jdu na promítání Zachraňte Edwardse – unikátní dokument o osudu, který na se vzal jeden úžasný zlínský pár. 25. tuším to bude v Praze. Edwardsův syndrom, víte. Nevíte. Tak budete vědět…

  3. Jakube, děkuju, poslední dobou jsem na tyhle věci myslela, byla bych ráda, kdyby to bylo takhle…..

 26. Ten odchod Li a Jirky mi nejde z hlavy (a vydrzi tam dost dlouho). Tady je jedna pisnicka, ktera se mi od te doby, co jsem se to dozvedela, dere do hlavy. Johny Cash a jeho zena June Carter, velika laska, odesli jeden za druhym rychle, i kdyz ne tak rychle jak Li a Jirka. Treba by se jim tahle libila. Vlastne Jirka byl muzikant. Je v tom smireni a snad i nadeje. Pisnicka a mnou velmi neumele prelozena slova (v originale je to opravdu poeticke):

  (Johny)
  Zda se mi, ze jsem kazdym dnem vic unaveny,
  ale jeste mam jednu cestu na mysli.
  Neni nic na tomto svete, co by mne presvedcilo zustat
  a jedine, ceho lituju je, ze zustanes sama.

  (June)
  Ale jestli je Jeho vule, ze ja pujdu prvni
  (a mam pocit, ze se to tak stane)
  az prijde tvuj cas, neboj se, nebudes ztraceny
  protoze prvniho, koho uvidis, budu ja.

  Refren:
  Budu na tebe cekat u brehu Jordanu
  a kratit si cas malovanim obrazku v pisku
  ale az te uvidim prichazet, tak vstanu
  a pobezim te pres melkou vod obejmout

  (Johny)
  Pracovali jsme tvrde cely nas zivot na to malo co mame
  z toho mame tresouci se ruce a spatne oci
  tak ja budu tady odpocivat na brehu a nedivat se
  ale az prijdes spolu uvidime raj.

  http://www.uulyrics.com/music/johnny-cash/song-far-side-banks-of-jordan/video-johnny-cash-and-june-carter-cash-the-far-side-banks-of-jordan/

  1. Hanko, hezká píseň, hezký překlad. (y) J.Cashe máme rádi, občas si i pouštíme jeho desku (starou, mírně ohranou, tudíš občas křaplavou – ale hezkou).

  2. Hani, díky! Tvůj překlad jde od srdce. Četla jsem už večer, úplně mě mrazilo a tekly slzy. Li s Jirkou se spolu procházejí rájem… (h)

 27. God saw you getting tired, a cure was not to be. He put his arms around you & whispered: come with me.
  Pán viděl: znaven jsi, sotva se uzdravíš. Kol ramen vzal tě něžně a šeptl: Pojď. Pojď výš!
  Li – !!!

 28. Vuvuzela strašlivá je milášek úžasňákovatej. Vy jste se prostě potkat museli. (inlove)

 29. tak odešli spolu – byli spolu a spolu zůstali (u) (u) (u) (u)

  jsem ráda, že se ani jeden nedozvěděl o smrti toho druhého (rose2)

 30. Byla jsem mimo, přečtu Dede a Vuvuzelku až zítra.
  Teď nemůžu, Li a Jirka (u) (rose2) navždy spolu ,jejicih psi je provázejí po zelených loukách. Pláču s ostatními. (u)
  Vave a Jarko , dík za všechno a všichni ostatní, kteří jste jim ulehčili chvíle těžkostí. (handshake)

 31. Jsou navždy spolu, asi to tak mělo být. Nedovedu si představit, že by zůstal jen jeden. Osobně jsem je neznala, vlastně jako nikoho z Vás (kromě Štětinky), ale mám pocit, že mě opustil někdo blízký.
  Jak zvláštní, jsme rozptýleni po celém světě, komunikujeme převážně systémem jedniček a nul a přesto tvoříme pevné společenství. Přátelé jsou možná ti nejopravdovější příbuzní, jaké máme.
  Vzpomínám na všechny, které uvidím, až přejdu Duhový most a je mi smutno, je jich tolik…

 32. Milá Dede, Tvůj článek je naprosto kouzelný! (h) A fotky taky! Berrynka je báječná hafuška a je úplně jedno, že není úplně výstavní! Prostě je vaše a podle toho se chová! 🙂 (dog) 🙂

 33. Bože ,to je strašné.Nepoznala som ich osobne,len zo Zviretniku,mala som ich rada,sucitila s nimi,verila som,ze budu bojovat a budu tu s nami a so svojimi psikmi.Odpocinutie večne daj im Pane a svetlo večne nech im svieti.R.I.P.Zapalim sviečku a budem na nich mysliet a plakat.Sú tam spolu a to je dobre.

  1. Li a Jirku už další nemoc nerozdělí a její psí holky mají také nové a hodné páníky. Asi to tak mělo být. (u) (u) (u)

 34. Dovolte mi představit novou Zvířetnici. Je dole v komentářích, jmenuje se Brozinka. Je to sestra nejlepšího přítele mého pánečka, který kdysi moc a moc dávno odešel za oceán do Emeriky a jeho sestra šla za ním. Její bratr, náš přítel, již bohužel zemřel a Brozinka zůstala ve státech sama. Žije již 40 let v USA, proto zpočátku omluvte pravopis, ale jak ji znám brzy se rozepíše 😉 . Na Zvířetník chodí již dlouho, ještě i na Psovi, ale doposud jenom jako zabukistka. Je v držení čtyř domácích kočiček, jinak je milovnicí všech zvířat.
  I já Tě vítám mezi námi, Brozinko, a moc a moc se těším na Tvoje postřehy v komentářích a na Tvoje články o životě, nejenom se zvířaty (h) (rose1) .

  1. Vítej Brozinko (inlove) a ničeho se neboj a pojď si povídat – nejspíš nás tu už všechny znáš 🙂

  2. Buffí smečka vítá novou Zvířetnici! (dog) (dog) (dog)
   Tak si tu tak sedím, na hlavě mi sedí mů zelený opeřený přídavný rozum a sděluje mi ,,Kvaky kvaky, Drrrako, drrráč, aaaaaahoóóój brrrrr hihihi!“ Tak to, milá Brozinko, ber jako pozdrav od opeřené části naší smečky 🙂

    1. Jo, to je. Teď tu ťape po koberci, nosí si zvoneček a při tom žvatlá. Buffinka leží a ochotně toleruje, že si ten zelenej trumbera občas zkrátí cestu přes ní (angel) já je nemít, musím si je vymyslet 🙂

  3. Brozinko vítej, vítej, vítej (h) a napši, nejen, kde v Americe bydlíš, ale hlavně prosím o svých kočičkách.

  4. Dneska tu ráno bylo milo a veselo (f) (nod) s vyprávěním Dede (inlove) a pak zas moc smutno nad Li (u) a Jirkou (u) , kteří odešli za Duhový most, a teď zase s otevřenou náručí vítáme Brozinku (inlove) – tohle je život a tohle je Zvířetník, se kterým je žal poloviční a radost dvojnásobná. (h)

  5. Vitej, Brozinko, koukla jsem pred nejakou chvili na tvoje povidani o zachranene mysi a usmivala jsem se. A jak rikas, taky mam rada tuhle rocni dobu. U nas letos stromy primo zari – dogwoods jsou tmave cervene, Bradford pears jasne cervene, javory zlute a cervene podle druhu, gingko stromy ohnive zlute, veverky se cpou spadanyma pecan orechama. Barvy podzimu jsou krasne, a i ten vzduch jinak voni.

   Alex te urcite zasveti do kouzel jak davat fotky na internet. naucila jsem se to i ja a to jsem tady za rezidencniho disgrafickeho noumu. 🙂

    1. Otekla jsem v noci ze ctvrtku na patek a zacala se tvorit velika modrina od dolni celisti ke krku. Stava se z ni duha. Ale neboli to, resp. neboli misto byvaleho zubu, ale spis ten otok na ksichte. Ted jen aby se ten spici zub moudrosti vystaveny kratce svetlu sveta nezblbnul.

     1. Hm, no jo – to asi nějak patří k věci (doh) . Hlavně že nebolí to místo po vytrženým zubu, ten moudrák by to měl přežít…. Leduješ? Nemáš něco na vstřebávání modřin (znám gel Hirudoid, ale netuším, jestli se prodává u vás). (y)

 35. Už je jim dobře, jsou spolu a nic už je nebolí. Tak proč sakra brečím? (rose2) (rose2)

   1. Zano, krásné fotky tyto i ty předšlé- asi bych chtěla být v Bohnicích, ale u nás vozí do Kosmonos nebo do Paky.

   2. Krásný fotky, až mě chytá touha pořídit foťák a naučit se s ním fotit něco jinýho než mozolnatý palce.
    Ta touha byla ještě dneska ráno přiživená sojkou – hele, uprostřed města! – která se mi přišla krmit semínkama z kytek na balkoně. Lítají mi sem na ně kde jací ptáci, ale sojku jsem tu ještě neměla.

    1. S těma sojkama je to zvláštní. Léta jsem je znala jen v lese (kde na nás chraplavě řvaly nějaký sprosťárny z korun stromů). Pak jsem viděla první v Praze, to jsem stála s pusou dokořán. A teď už je to skoro běžnej pták. Dneska prvně jsem ale od ní byla necelý dva metry (sojka na zemi) – sice odletěla, ale spíš tak jako abych si nemyslela 😛
     Je to krásnej pták 🙂

     1. když jich máš na zahradě v borovici ráno před budíčkem tak deset a hádají a perou s podobným hejnem strak… tak si přeju jeden průlet kamaráda krahujce – sice je neloví (jsou na něj moc velká kořist) , ale stejně řvouni raději zmizí někam jinam…
      Sojek máme dost a dost (nod)

 36. Ach boze, oba. Aspon ani jeden nevedel, ze ten druhy umrel. Lidosku, uz mas klid a ta velka starost uz neboli.

  God saw you getting tired, a cure was not to be. He put his arms around you & whispered „come with me.’’

 37. i ve smutném dni vyšel Betí týdeníček…

  http://www.drporkert.com/dogy/images/beta/1110/index.html

  na těch pohyblivých fotkách je vidět spousta pořezaných stříbrných a pichlavých smrků. Ty byly vysázeny plošně v Jizerkách v osmdesátých a devadesátých letech a nyní je jako nepůvodní dřeviny z celých hor dávají pryč. Na jednu stranu je chápu – dneska už rostou v horách i původní smrčky (ty cizokrajní krasavci byly odolnější vůči spadu) a vysazují se i místní listnáče… ale na druhou stranu je to smutný pohled na tisíce a tisíce krásných mladých zdravých stromů… Chodíme po horách hodně a celé hory pláčou voňavou smůlou

  1. Ach jo….škoda stromů pro pocit správnosti…
   Když naši měli chalupu u Liberce, tak jsme tam měli blízko takovej hájek ze stříbrnejch smrků. Vysokánskejch, starejch…

   1. Nevím proč, ale při podobných zprávách se mnou cloumá vztek! :@ Zničit krásné zdravé stromy jen proto, že nějaký poblblík někde od stolu rozhodne, že tam vlastně nesmí být, protože jsou nepůvodní! V Krkonoších zase prý chtějí takhle zlikvidovat kosodřevinu, za jejíž poškození ještě nedávno hrozily obrovské pokuty. Ach jo!

  2. Nedokázala bych si obhájit pocitem správnosti zbytečné kácení zdravých stromů. Ty stromy tam rostly a ničemu neškodily. Proč prostě nemohou vysazovat ty správné stromy všude tam, kde je na ně teď místo? A tyhle pokácet až někdy za dlouho, až přijde jejich čas – jako normální hospodáři.
   Nádherné fotky milá Xerxová, Betíček mám moc ráda a oceňuju jeho pravidelný výskyt 🙂

   1. Dede, podepisuji se pod Tvůj názor!!! Nechápu takovou obhajobu zbytečné likvidace zdravých stromů (envy) .

 38. Jirka zemřel ve středu doma a Li v pátek v nemocnici, o smrti Jirky se naštěstí nedozvěděla. (u)

   1. A u stolku s kouřícím kafem spolu s nimi sedí i Kardiak a okolo mávají ocasy Dráček, Nastěnka, Boominka a i Ajvík. (u) (u) (rose2) (u) (u)

  1. Nechce se mi tomu věřit. (u) Takoví báječní lidičkové… Ale i tak se vtírá myšlenka, že když už to muselo být, tak takhle se to stalo správně. Ani jeden neprožil zoufalství ze ztráty milované bytosti a teď jsou někde zase spolu. Přejme jim, ať je jim tam za Duhou napořád dobře (h)

  1. Je to hrozná zpráva, ale obávám se, že jsem to tušila, i když rozhodně jsem si to nebyla ochotná připustit! (u)
   Co jsou proti tomuto společně prožitému utrpení dvou tak těžce zkoušených lidí jiné světské problémy? Nic! (rose2)
   Je mi z toho strašně smutno. ;(

 39. Teď mi přišla zpráva z Lídina mobilu:
  „Musím Vám s politováním oznámit, že Liduška včera zemřela.“

  Volala jsem – mluvila jsem s Jirkovou dcerou. Jirka prý zemřel doma, ještě dřív. Bude prý jen rozptyl, na Olšanském hřbitově, ještě neví kdy, dá mi vědět.

  Od roku 2001 mi byla sestrou…

  1. Milá Jarko a milá Vave, udělaly jste maximum, díky za vše (h) .

   Li a Jirko, RIP, světlo svíčky vám hoří na cestu… (u) (u)

  2. Proboha, tak to je strašně smutné, je mi to tak líto, já si vůbec nepřipouštěla, že by to mohlo dopadnout tak zle…..tak tentokrát palečky nepomohly. Budou hrozně chybět.

  3. OBA??? Je mi to strašlivě líto. Asi to tak mělo bohužel být. Byli spolu, odešli spolu, jsou spolu a s nimi Dráček, Nastěnka i Boominka. Asi to tak mělo být. Já nemám slov. (u) (u) (u) (u)
   Vave a Jarko, udělaly jste pro Li tolik, že se to nedá ani popsat. Byly jste s ní celou dobu toho strašného trápení. Díky vám za všechno. (h) (h) (h)

  4. Bože, zastavilo se mi srdce, nemohu tomu uvěřit. (u)
   Lidunko (h) , pohlaď za mě Dráčka a Boominku, i Nastěnku a Ajvíka, určitě na Tebe a Jirku čekali všichni hned za Duhovým mostem. (rose2)
   Li, byla jsi z jiného světa, ale bylo něco, co nás poutalo. Měla jsem ráda to světlo v Tobě. Možná proto jsem teď musela napsat Muchomůrky bílé – při psaní jsem myslela nejvíc na Tebe. (h)

   1. Věděla jsem pro koho jsi to psala… udělalas pro ni strašně moc, pro naši smutnou elfku, víc se myslím opravdu nedalo (h) Myslím, že to oba věděli a proto tak strašně lpěli na tom, aby zůstali co nejdéle spolu. Jakmile se rozdělili, tak ten strašlivý únavný boj vzdali. Doufám, že jsou zase spolu, bez bolestí, v klidu a své lásce…

  5. Tak už psí holčičky své milované pány nikdy neuvidí. To se tu najednou nebe všude zatáhlo. (rose1)

  6. Proboha. ;( Vůbec nedokážu vyjádřit, jak moc je mi to líto. Ale někde v zasutém koutku duše jsem měla myšlenku, že to tak může dopadnout, že s tím snad oba počítají. Ale nechtěla jsem si ji připustit. Už vám hoří svíčka, večer ji zapálím ještě u křížku.
   Světlo věčné ať vám svítí.
   (u) (u) (u)

  7. Tak nějak jsem tušila … ale to je něco úplně jinýho, než když se to pak stane.
   (u) (u) (u)

  8. Neznala jsem ji, jenom jsem ji tady docela dlouho čítávala… ale stejně… ;( ;( ;( (rain)
   Ať je ti dobře tam, kde jsi.

  9. to je bolavá zpráva u krásného rozhovoru s vuvuzelkou, Lídošek taky znala psí řeč, nevím jestli budu mít 13tku dál za svou šťastnou, kéž je jim země lehká a kéž je země za Duhovým mostem, kde se Lída s Jrkou sejdou s dráčkama a Jirka i s nějakou jen svojí kočkou, ach jo (rose1)

   a ještě 3+10

  10. …je mi to hrozně líto… Jirko a Lído… ať je vám tam spolu dobře, ať vás nic nebolí, ať se tam nahoře sejdete se všemi svými milovanými a někdy…někdy, mi bude obrovskou ctí… (h) (h) (h)

  11. Tak smutná zpráva, sotva jsem dočetla ten úsměvný článek s Vuvuzelkou.
   V bolesti byli spolu a teď budou v klidu na věky. Vzpomínám a svíčička hoří.
   (rose2) (rose2) (rose2) (rose2) (rose2)

 40. Buď ráda, že nemáš strašlivého vlčáka. Život s ním je mnohem složitější a pošta nejistá.

  OT – Ještě se vrátím ke středečnímu dílu psí abecedy. Zrovna dneska se náš „idiot“ předvedl. Tentokrát sice po skončení honu (snad) nebudeme organizovat pátrací akci, ale pro změnu vlítla do nory, porvala se v ní s jezevcem a je slušně pokousaná.

  1. Rija? Doufám, že to není moc zlé – jezevec je tvrdý soupeř (y) Myslíš, že potom trochu zmoudří?:)

   1. Rija měla zase jednou víc štěstí než rozumu: rány jsou povrchové, hlavně hlava a krk, jednou ouško má „oholené“ a na zadní tlapku kulhá. Pár dní v klidu by mělo stačit. Že by zmoudřela, nehrozí. Když si vezmu, kolikrát se pokusila převzít vedení smečky (naštěstí jí Kimina s Anežkou neberou moc vážně) a jak se kdysi vrhla na dodýchávající prase (zase štěstí, že už bylo opravdu v posledním tažení a nemělo dostatek sil jí ztrestat), tak si myslím, že se příště zase do všeho vrhne po hlavě.

    Náš strašlivý vlčák v. v. dneska bude nadávat myslivcům jdoucím z hospody. Mám obavy, aby to nebylo naposledy.

 41. Jéé, Berrinka- ano, s tou rozchechtanou hubou a visícím uchem je typická strašlivá vlčanda 🙂 Mazlivé fenky jsou stejě nejlepší, my to víme moc dobře (chuckle) A nad těma ostružinama jsem začala šíleně slinit, že by se za to ani pes nemusel stydět. 😛
  U žabek svítí sluníčko, slíbila jsem Borůvce odpoledne dlouhou procházku. (sun)

  1. Milá Matyldo, ostružin tu jsou hektary… jsou jich plné živé ploty, jsou sladké, velké a nemusíš se k nim shýbat 😀 A jsou k dispozici od srpna do konce října; loni, když nemrzlo, jsem jedla ostružiny i v listopadu… (ale zase nebyl zdaleka tak krásně barevný podzim 🙂 )

   1. Mimochodem, včera, když jsme kupovali bojleru nové vnitřnosti, se tam zpod pultu zvedl obrovský černý labrador a nonšalantně se předníma opřel o přepážku vedle pultu. Začala jsem ho drbat, pesan se ke mně snažil vinout a jemně mi okusoval zápěstí. A já jsem na něj vrkala: „Ale kdo mi to hlodá ruku?“ sledováno vše poněkud strnulým pohledem paní prodavačky. Když jsem zvedla oči a řekla, že ze mě asi cítí fenu, prodavačce se očividně ulevilo a řekla: „Jo, vy se ho nebojíte… on je velkej… tak teď už jste jeho člověk.“ 🙂 Byl ho kusanec, ale byl děsně milej 🙂

 42. Vuvuzelka roztomilá, střapatá, s čertovskými ohníčky v očích (inlove) . Milá Dede, je čím dál tím jasnější, že Berrinka byla CD pečlivě vybraná, vám všem přesně na míru. Chi, včetně srandovního ušiska. Jj, řeči a myšlenky plynou a CD je bdělá a má smysl pro humor (rofl) . Strašlivý mazel je ten nejlepší dárek, jaký jste si mohli přát (h) . Fotky jsou senzační! Jak zvířecí, tak mlžné a mrazivé a slunečné… Jen frekvence hlášení kdyby byla častější 😛 .

  1. Milá Louk, děkuju moc za komentář tady i k fotkám (inlove) Jo a o tom, že CD má smysl pro humor a ví všechno nejlíp víš taky svoje, co? Pedrouš by mohl vyprávět – si myslím 😀

   1. Sim áno, už si vůbec netroufám o nějakém psím žvížeti pomyslet, že je vošklivý, abych ho za odměnu nevyfasovala (rofl) .
    A buldočkovi špitám do ouška, že je nejmilejší blbeček na celým světě širým (h)

    Dede, tohle fotoalbum se ti celé náramně povedlo (y) 🙂 .

    1. Děkuju. To je výběr z nějakých osmi alb… mám desítky fotek podzimu, námrazy a černých šmouh 😛

 43. Ad Dede: „Chápete, proč ještě stále nepoužívám povel aport?“

  Ostatní: Máte taky ještě někdo rozbryndané kafe?

  BTW: Já ten povel raději ještě nikdy nepoužila 🙂

  1. (rofl) Děkuju, milá Jarko – CD věděla, že strkat mě do ruky ostřejšího psa schopného služebního výcviku je naprosté plýtvání oněmi schopnostmi, takže mám srandovní strašidýlko. No jo, svůj k svému (chuckle)

 44. Krásné slunečné ráno z Brněnska! Nejenom podle slov, ale i podle fotek – PSÍ RÁJ!
  Dede, máš v Berrynce obrovskou kamarádku a oporu. Kazan je miláček, že ji takhle přijal a ona mu za to spestřuje jeho kloubně bolavý život. On, jak je vidět, si proti energickým, hyperaktivním činnostem své malé spolupsice, dovede poradit 🙂 .
  Na různé nedostatky v „technických údajích“ nehleď. Je vidět, že jsi rozumný psí člověk a máš radost z jejího zdraví a hlavně zdravého ducha.
  Fotky jsou naprosto úžasné, nevím, zda se mi líbí víc ta mlžná rána, nebo jasné večery. A PROSÍM MÁM DOTAZ! Ten zelený strom s červenými bobulkami je cesmína? Číslo fotky 6149.Jestli ano, tak to se picnu. Já se ji snažím pěstovat čtvrtý rok a je stále ve velikosti krtince ;( ]:) .

  1. Ano prosím! 🙂 A to není největší – u jednoho domu na návsi (no dobrá, vedle greenu 🙂 ) je ještě větší! Prostě strom. Koukala jsem jak z jara a fotila… Normální divoké ale spíš vypadají jako keře, i když je fakt, že většinou jsou i taky vyšší než já 😀

   1. Jo, já to tušila, že to naše podnebí JM jí moc nesvědčí a to ji mám ve stínu vysokánské borovice. Je zasázená v substrátu pro rododendrony a azalky, v polostínu již zmíněné borovice, zálivku vydatnou, hnojííííím, PROSÍM, KDO MÁ JEŠTĚ NĚJAKOU RADU, CO PRO JEJÍ BLAHO UDĚLAT?? (f)
    A ještě k těm psím fotkám. Fascinuje mne to obrovské bezproblémové společenství psů. Je vidět, že Angličané svým svěřencům OPRAVDU rozumí a dokáží vycházet se všemi veeeelmi dobře (y) .

    1. Hmm… http://www.garten.cz/a/cz/4808-ilex-cesmina/ ?

     Jinak to, co píše Dede, mi připomíná ten vtip s tím Američanem, co obdivuje u toho lorda trávník. Prý, jak to děláte, lorde, že máte tak krásný trávník? – Inu, často ho kropíme, válcujeme, sekáme, hnojíme… – Hm, to my také… – A děláte to taky už tři sta let?

    2. Zhruba před pětadvaceti lety dostali tcháni cesmínku v květináči přímo z Anglie. Byla ve skalce – maličká, přírůstek tak dva listy za rok. Ale navzdory předpovědím znalců nevymrzla… Po asi deseti letech vyrostla v hezký malý keřík. Začali jsme přistavovat a musela ustoupit – přesadili jsme ji k plotu – už nemá proti mrazu chráněné místo. Přesto se rozhodla, že tam se jí líbí a roste a roste a to ji už i stříháme. Kvete i plodí (jen kuličky má žluté a ne červené), už mě přerostla. Všechny sousedka si před Vánoci „kradou“ větvičky – ale pichlavec je to děsivý, už několikrát jsem Betě tahala suché pichlavé listy z tlapek. A to ji při hlídání u plotu obíhá véééélikým obloukem

     1. Kontrolovala jsem je dneska v lese a ty keře nejsou jen vyšší než já – obvykle jsou vyšší dvakrát až třikrát 😀 A po životě mezi cesmínami bych ji na zahradu opravdu nechtěla, píchá strašně, trhá bundy a uschlé listy jsou ještě horší než ty živé, brr. Je na ni hezký pohled – ale jen ten pohled! 😛

      1. nám se moc líbí. A ještě víc se mi líbí hlodáš… (rofl) Nelhezčí byl v Bretani na útesech – nizoučký (jako vřes), krásně zelený se spoustou žlutých květů. Byl hezčí, než velké proschlé starší keře. Ale přesto bych chtěla maličký hlodášek na zahrádku k plotu. Možná, že až vám skončí karanténa a budete moci vyrazit do Čech, tak budu prosit a prosit o jeden malý odkopek té pichlavé, i v zimě kvetoucí rostlinky.

  2. Jo, ten strom je cesmína.
   Dede, krásný fotky. Hlavně ty mlhavý. (Bezostyšně opisuju z předchozího příspěvku, vidíš.) Mám ještě bezostyšnější prosbu: hledám nějaký základ pro letošní péefko. Sama foťák nevlastním. Mohla bych ukrást tvoji cesmínu?

  3. Venku je nadherne, takove ty podzimni chladne, ale slunecne dni, kterych je uz touto dobou malo. Listi vsechno opadalo a sem tam jsou jeste videt jablicka na holych stromech. Srnky se vsechny schovaly – protoze nastala doba honby. Ach jo…
   Ja se na tu melancholickou krasu koukam pouze z okna a tesim se, az zase budu
   moci jit na proxhazku a bez holi.
   Na balkon jsem povesila ptackum zobani, ale nejvetsi radost z toho maji
   veverky. To jsou moji akrobati. Rada, bych pridala fotky, snad priste.
   Moji kocourci Kaja, a Joura , Kuba a kocicka Eli se opet vyznamenali.
   Nejak? se mi do domu pod kreslo – kde prave sedela moje kamaradka – zatoulala mala
   myska. Kdyz navsteva odesla, kocourci Kaja a Joura se snazili pacickama pod
   kreslo. Ja ovsem myslela, ze hledaji jejich mysku/hracku. Kdyz sem kreslo
   nadzvedla ! zacal blazinec. Kajovi se podarilo tu chudinku chytit za
   ocasek a ta zacala tak narikat, ze me to zlomilo srdce. Tak jsem ji gpomohla
   [s pomoci krabice] „uniknout“ do garaze…..Chapes, mit v dome 4 kocky a mys
   je skutecne neskutecne. Slibila jsem me kocici rodince, ze jestli se to
   stane jeste jednou budou mit vsichni „vyhazov“ !!
   Alex, dekuji za pozvani do Zviretniku .
   Rada bych pridala par fotek – jak na to?
   Zdravim a preji krasny weekend !

   1. Milá Brozinko – vítej. Určitě sem piš často – a hlavně představ svoje čtyřnožce – třebas v Portrétu. Fotky sem dostaneš nejlíp tak, že je dáš třebas na Rajče (to tady vede, ale jsou i jiné prohlížeče) a sem pak dáš odkaz na jednotlivá alba.

 45. No konečně (inlove) , už jsem si myslela, že se z ní stává bájná bytost (chuckle) .
  Nestává a je moc hezká (dog) . Ale fotky stihnu až později, jsem svižník, nestíhám, nestačím….
  Ale já se vrátím a podívám 🙂

 46. Berrynka i Kazan jsou fakt pěkní. Sama nejsem psí, tak berte moji radu shovívavě – nějaký psí Colafit by nepomohl? Berrynce na uši a Kazanovi možná trošku na klouby… Střapatá Berrynčina hlava by mě neustále nutila ji mazlit. Jo a ty ostružiny… já je v Anglii zažila a byl to pomalu největší můj zážitek – obrovité, šťavnaté, slaďoučké, prostě přírodní úkaz.

  1. Milá Liko, máš pravdu, byť nejsi psí (inlove) Berry bere s Kazanem jeho sirup na klouby (Aptoflex) vlastně odmala, takže touto cestou už jdeme 🙂

 47. Jůůůů, konečně! (y) Je to skoro jako nedělní povídání – hlas Dede (inlove) si hravě domyslím, humor v jejím hlase je nezapomenutelný. 🙂
  Vuvu je báječná, milá Dede. (h) Vzít si strašlivou vlčáčí holčičku byl fantastický nápad a výběr se Ti skvěle povedl. (dog) (clap) (h) A to plandavé ucho? Inu, to už tak nějak patří k rošťáckým jiskřičkám v očích. V Tvých i Vuvuzelčiných. (chuckle)
  Bohužel fotky si musím nechat napak – mám tady Tádu.
  Přeju všem krásný den! (h)

 48. Hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)
  Krásné vyznání (inlove) Berrýška se povedla (ucho sem ucho tam máš víš za co ?! Za to, že pro tebe pes s plácavejma ušima není pes (rofl) ) a bude z ní krásná ovčanda.
  Jsem ráda, že je tuleň – prostě správná psí holčička, co si páníky umí omotat kolem tlapky (wave)

  1. Ahoj anonymní Xerxová! Však já vím – to bylo zpečetěno někde nahoře ve chvíli, kdy jsem veřejně napsala, že mám slabost pro vztyčené vlčí uši (rofl) Tak mám strašidýlko, no! 😛

   1. no jo no – včera večer přestal noutbůček opravovat semestrálky a vytvrdnul… No a po restartu jsem se nějak zapomněla přihlásit (chuckle)
    Ráno jsme byli golfit a bylo úplně úžasné počasí. Jasně modré nebe s bílými obláčky, pak sytě oranžové mráčky ozářené nízkým slůněm a k tomu rychle letící tmavé mraky, které byly nejníž a tudíž střídavě krajinu zatemňovaly a rozsvěcovaly… Foukal teplý vítr, na nebi se honily vrány, koníci běželi ze stájí na pastvu a zdravili se s těmi „venkovními“ , les je úžasně barevný … prostě krásný začátek víkendu.
    Když jsme se blížili k Liberci, slůňo zalezlo a nad Jizerkami bylo úplně černo… A ani teď tady slůňo nesvítí, ale je teplo. Snad zítra bude i tady babí léto (trošku nezvyklé v půlce listopadu)

 49. Tak Vuvuzelka je mazlinkací, vida. A myslím, že plandavý ouško jí jen přidává na půvabu. (inlove) Jenom marně na fotkách hledám nějakou malou rasu, tady je každej druhej pejsek prťavec – vám tam na schůze choděj´samí obříci.

  1. Máš pravdu, těch malých je na vesnici mnohem míň a navíc s nimi jejich lidé nechodí tak často do lesa a na louky – vystačí si upravenými plochami ve vesnici (obvykle). Taky často nemám foťák. Nebo je tma. Nebo fotím mobilem (jako včera) a nemůžu dostat fotky ven! (jako dnes 🙂 )

 50. No je to jasný, chtělo by to kočku! To bys přece nemohla Berrynce udělat, abys jí zatajila existenci koček! Díra v psím vzdělání! No a při těch možnostech ve staré dobré Anglii…. 😉

  1. Já jí kočky netajím, jen je nevyhledávám 😀 Ony jsou totiž strašlivé, to nevíš? (chuckle)

 51. Uz jsem si rikala, Dede, ze o Vuvuzelce nebylo nejakou dobu slyset. A jake prekvapeni – je z ni docela velka holka. Vsak ony ty oromne tlapicky to napovidaly. Myslim, ze vam jeste vyroste.A fotky zamlzne Anglie jsou – no, takove anglicke jako z predstav.

 52. Tak jsem právě přišla vypnout na noc počítač s tím, že asi víkendové vydání něco Dede překazilo. No ale jen tak „pro jistotu“ jsem se ještě jednou jukla…..a ona BERINKA A KAZAN (h) (h) (h) Bohužel ale už nemám čas tady posedět, tak jsem jen děsným fofrem profrčela album fotek (ani na jednotlivé neklikla), protože ta zvědavost byla příliš silná. Pokochám se jimi zítra, stejně jako přečtu článek. Ale že vám ta Berry vyrostlááááá 🙂 A jaká je to hezká slečinka (h)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN