PSI: Jsem vládkyně všech moří… a ředitelka zeměkoule

Tak abyste věděli, konečně mám všechno pod kontrolou a to myslím opravdu všechno. Trvalo mi, než jsem se odvážila překonat strmé schodiště, když ale oni mě nechávali celou noc!! samotnou v obýváku ( uprostřed haldy hraček a vlastnozubně upravených odpadků ) a mizeli nahoru.

Jo a nahoře si klidně bydlí kočky a já ne? Tak když teď byla maminka nemocná a byly jsme tři dny samy doma, měla jsem haldu času na trénování. Ono nahoru to teda jde, když se vyleze nahoru tak se můžete odměnit v kočičí misce, ale dolů to teda není žádná slast. Ale když to zvládne ta ublbená Lin, tak jsem to nacvičila systémem klouzání po zadečku a trochu hrabáním nohama a menším či větším skokem na konci schodiště.

Sem tam to na konci přeženu a uklouznou mi packy po dlažbě, ale maminka zbytečně propadá hysterii že si zlámu nohy, jsem přece šikulka šikovná. A víte co – hned jsem to nahoře trochu označila, protože je to moje a né té Lin, která je návštěva a jako návštěva by se měla chovat (tak načůrala Kačce a Kubovi do postele, kde to zřejmě po Lin vonělo) a teď to teda má. Ta se bude divit, až se vrátí z toho móře, jak jsem vyspěla. No, maminka se taky prej těší hlavně na to, jak si budeme na těch schodech vymezovat teritória, asi si myslí, že se budeme prát. No, než uběhne měsíc tak ještě vyrostu a zmohutním, takže všichni budou muset uznat, že teda ta ředitelka jsem tady já. 
Ovšem co já jsem nahoře objevila, to je teda něco. Mají tam óbrpostel, do které se vejdu já, maminka a když se teda smrskne tak i tatínek. Do té postele se leze buď po hlavách ostatních – to aby hned věděli, že jdu já – nebo skokem od dveří pokud možno na břicho. No, dokud byl tatínek pryč, tak jsme se tam s maminkou vešly, ale když se vrátil, tak rozhodl, že teda buď on, nebo já. Jsem rozumná, a když jsou tam oba, nelezu do postele i já – nakonec kdo by se mačkal. Je-li v posteli jen jeden, druhá je automaticky moje. No, a pokud je v ní maminka, tak občas s náma leží kočky či kočka.

V tomhle baráku je dveří pomálu, dostanu se všude a celou noc mohu provádět kontroly stavu mužstva. Taky koček, které jsem umístila na skříň, teda umístily se tam samy, prý se jim moje hry nelíbí. Jo a co se týče masa, tak to je v téhle rodině pro mě a kočky ať si chytnou. Vona tedy maminka je měkkosrdcatá a našla jim jiný místo, kde se v klidu najedí, ale když oni užírají z mého!!! (Klidně bude s kocourem ležet v posteli, ale pokud půjde k té své misce na svoje žrádlo, tak to si dovolil moc a je třeba ho zahnat. Prakticky na žrádle troskotá seznamování koček a Majdy, ony vědí, že jim neublíží, ale nažrat je nenechá.)

 
Občas teda nastane situace, kdy i já mám strach. To si tuhle Kačka dala cosi do té bedýnky, ve které mi ráno ohřívají maso s nudličkama, byl sice večer ale určitě to byla nějaká mňamka pro mě, co jiného, že. Najednou se z té bedýnky ozvaly děsné rány (moudří již vědí, že Kačka si připravovala v mikrovlnce popcorn) prostě byl to děs, takhle se moje masíčko nechová. Tak jsem honem letěla do obýváku na gauč, ale zase Kačka byla v té kuchyni, tak jsem letěla do kuchyně chránit Kačku, tam zase ty rány tak honem do obýváku a vyřvávat při tom co tomu syčákovi udělám, až ho chytnu. Nevím, proč se tomu smáli, jen díky mé neohroženosti Kačka přežila neporušená. Dlouho jsem do té kuchyně nešla.
Ráno chodíme na procházku za tmy, proč to teda nevím, ani se pořádně nemůžu proběhnout. Pes si pořádně pod nohy nevidí, všude zlotřilé stíny, a když vítr honí listí po asfaltu, to nerozeznáte od kroků nějakého zlotřilce. Ještě že jsem tak odvážná a pozorná, maminka může být v klidu, nedovolím jí ublížit. A vůbec, ve dvou se to lépe táhne a tak se pochopitelně nikdo nediví, že v takové situaci se držím u maminky, co kdyby že.

Ale zase má ta tma výhodu, že černá čubinka není vidět a tak když jdou pracovníci obecního úřadu do svého dvora, tak černou střelu vidí až teprve když po nich skáču. Ale oni mi to dovolili a mazlí se se mnou, jenom jsem trochu za těch 6 neděl zmohutněla, a když skočím, tak to něco skočí. Kačka mi našla kamarádku, dvouletou dogu Happy, které doma říkají Pepo. Je to teda halama nohatej, ale zase jí nevadí moje trochu drsnější hry.
Myslím, že všichni tady mě mají pochopitelně rádi, jsem spravedlivá a vítám každého příchozího domů stejně, to jest skoky na hlavu a okousáním všeho, na co dosáhnu. Snažím se vydržet sama na dvorku, když je maminka s tatínkem v práci, ale občas si pobrečím, už jsem přestala s tvorbou psích dvířek ze dveří do dílny, protože mne ta práce trochu zmáhala.

A to se příliš nenudím, protože každé dítě, které jde do školy mne pohladí, potom jde na procházku školička a tak s nimi také trochu konverzuji přes vrata a pak už zase jdou děti ze školy a potom hned přijede tatínek. Ale stejně, nejlepší je, když jsou všichni doma a stále si se mnou někdo hraje. No a taky mi občas něco malého strčí do tlamky, ale občas se nedohodnou a strkají všichni a já jsem děsně nenažraná a tak zblajznu nabízené a potom se z toho holt…

No a protože si stále neštěknu, když chci ven – mají to poznat, ne – tak se mi to v neděli v noci podařilo v chodbě na dlaždičkách. Ale potom už mi bylo fajn, a protože tatínek musel uklízet, zabrala jsem jeho místo v posteli a on se trochu rozčiloval, že chce taky do postele a abych prej navalila deku a vůbec vypadla. Na co asi tak já potřebuju deku, mám jako každý správný novofudlanďan pořádný kožich. Ovšem já vím, že jako správný novofudlanďan mám být se svými lidmi a tak jsem teda s nima always teda furt co to jde.

No, to jsme všichni strašně šťastný, hlavně teda v tý posteli.

Je pochopitelně nejkrásnější a strašně šikovná a taky tvrdohlavá a trošku vzteklá a hlavně co se týče toho žrádla óóóóbrovskej problém. Zřejmě je to dáno tím, že byla v té smečce nejmladší a nejmenší a kluci jí zřejmě občas něco užrali. Jakmile se kočky jenom vzdáleně přiblíží k její misce, problém. Jakmile jdou žrát do své misky, problém. Jakmile jdou okolo linky, na které krájím maso, problém.

Doufám, že trpělivost a trpělivost a ještě jednou trpělivost tomu pomůže, ale moc času nemáme, za měsíc přijedou mladí a Lin kočky nejenže honí, ale asi by i skousla. Já ale sobecky doufám, že kočičky, které celý život sice rozmazluji, ale jsou zvyklé venku, něco zvládnou. Pravda je, že spaní na mě je dosti riskantní, ale Princezna je velmi inteligentní, takže zaujala postavení na polštáři, což teda zase vadí Bimboušovi. Ovšem ke svému životu potřebuji jak zvířata, tak manžela a když jsem to vydržela třicet let, tak ho měnit nebudu.

Aktualizováno: 4.11.2010 — 12:20

147 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Zcela OT: dnes večer jsme se s dětmi dohadovali, jestli Kofola opět pustí tu skvělou reklamu s divokým prasetem. A jo, už zase běží 🙂 Myslím, že to je jedna z nejlepších reklamních investic vůbec.

 2. (inlove) Majdo, ředitelko! Jsi skvělá a šikovná hafuša. S takovým služebnictvem se rozhodně neztratíš. Však Vy se tu etiketu dopilujete. (h) (sun) (toivo)

 3. Inko, moc pěkné hlásání. Udělali jste s Majdou pořádný kus práce (nod) . Tak ať se vám co nejdřív povede vychytat zbylé mušky (chuckle) (inlove) .

  Jo, dlužím poděkování za mikroby (blush) . Dodatečně díky!

 4. O.T. – konečně jsem nastrkala na Rajče fotky z víkendu, kdo má náladu na procházku. http://1234zana.rajce.idnes.cz/Rijnove_svatky_v_okoli_Marianskych_Lazni._Bylo_krasne_pocasi,_zima_a_slunecno._Strasne_dlouhe_stiny./#
  Dodatečně mě mrzelo, že jsem nevzala foťák na služebku, která bezprostředně navazovala. Byla jsem na otočku z pondělka na úterek v Bruselu, přílet tam večer, návrat domů pozdě večer – na co foťák, že. Ale hotel byl u letiště v takový tý zóně nový výstavby. Přiléhal k parku – nebyl to velkej park, ale jeden z nejkrásnějších, jaký jsem kdy viděla. Samý jezírko, stromy – část upravená, část divoká. Spousta (převážně vodních) ptáků, včetně racků, dokonce i volavku jsem viděla…
  Jo, doma jsem zjistila, že vytahuju z palubního zavazadla manikuru…

  1. krása – on ten prodloužený víkend se prostě počasím moc povedl (nod)

   Ehhhmmm – podzimní golfové hřiště bez lidí, tiché, plné listí, krásné… Právě jsme se vrátili z Malevilu. Já nešla hrát, ale vzala Betku do lesa a pak taky na zvířátka. V lese pohodička – Betka řádila, pobíhala, nosila větve… u koníků a koziček se tvářila otráveně (co jako na nich mám, vždyť jsou tam pořád a ona už je zná…). Tak jsem ji vypustila na volno, že udělám krásné fotky Bety u těch kamenných soch (tmi) A ono tam hejno asi 10 pávů. Jasně že je šla rozprášit… a víte jak řve tolik naštvaných pávů ?? a ty mrchy nevzlétly (umí lítat dost dobře, hřadují tam běžně na stromech), ale běžely… No – dala jen jedno kolečko tryskem kolem nich, pak přišla (já řvala, pávi řvali), vzorně předsedla, dostala lepanec, že je neposlušná obluda a šly jsme za páníkem. Jako „kedík“ byla vzorná – míček neloví, na greeny neleze – pohoda. Ale ti pávi… to tedy byla fraška. Jak se smála, když je naháněla… (tmi) (chuckle)

   1. No, víš, páv je sice hezčí slepice, a v jádru (mozkovny) opravdu jednoduchá slepice. Tam bych úvahu snad ani neočekávala… 😉

    1. já nechtěla, aby uvažovali, já chtěla, aby zaplácali křídly (to by Betku rychle uklidilo ke mně (rofl) ). Můžou být úplně blbí, ale mají mít instinkt zmizet před predátorem (chuckle) I když oni jsou tam na psy zvyklí a jedna rozchechtaná doga je asi holt z míry nevyvede… takže asi tak blbí nejsou 😉

     1. Tady různě pávi jsou a vlastně odmala jsem koukala na ječící pávy na našem zámku, ale na pardubickém zámku, to jsou pávi! Pletou se pod nohama, nemají žádný pud sebezáchovy a asi ani jiný pud, a když jsem je tam tuhle krmila za všeobecného pobavení sušenkami, klobali mi děsně tvrdě do ruky. Jedna bílá holka se mi trefila do lůžka prstu tak, že jsem k dalšímu všeobecnému pobavení asi deset minut nadávala a mrskala rukou.
      Ale byl to hezkej zážitek umocněný tím, že když jsme s přítelem odcházeli z nádvoří, míjeli jsme se v bráně s ošortkovanou a obaťohovanou rodinou a já ještě jedné pávici podala kousek sušenky a paní se ptala: „A copak je to za ptáka?“
      „Bílá pávice, ale jsou tu i barevní, jsou tamhle dál na mostku“ – snaživě odpovídám…
      A pán v šortkách praví: „A jak víte, že je to páv, dyk to nemá vocas! Páv má vocas.“

      Na to jsem odpověď neměla. 😀

      Ofšem křídla – možná byli ostříhaní a plácat moc nemohli?

      1. nee – ostříhaní nejsou (tedy alespoň nikdy nebyli :O ) – bydlí si tam v borovicích nad hřištěm. Tam je o všechna zvířátka velmi slušně postaráno. Spíš jsou tak zvyklí na lidi i čoklíky, že to neřeší

       1. Asi deset let jsem měla před okny kanceláře strom na kterém spali pávi. Tedy jeden páv a dvě pávice. Oni totiž před psem asi neumějí vylétnout. Ono jim to strašně dlouho trvá. To se vždycky rozmýšleli a několikrát šli do podřepu, než konečně vystartovali na nejnižší větev. Potom teprve odhopkali z větve na větev nahoru do stromu. Takže letci jsou asi velice mizerní.

      2. Ano máme tu zámecké pávy. |Stříhané ;( , proto se občas stane,že nějakej blbej pejskař, co má nevychovanýho čokla a v hlavě duto, miláčka pustí a pávů ubyde…. ( TO NENÍ NA TEBE MILÁ XERXOVÁ ANI NA BETKU/
       Jenže nechat je lítat, to prej nejde…vedle jsou tenisový kurty a z druhé strany silnice….ty ocasy-když se páv lekne, pouští ocasní peří…..
       Jo, víte, když na páva s ocasem hodíte kousek bláta nebo hrstičku písku – ne prudce, ale aby to cejtil…tak pouští brka? Někdy stačí i voda….
       A pak máte doma krásný suvenýr..
       (angel)

   2. Jestlipak máš fotku běžícícch pávů? ]:)
    Na Malevil jsem vzpomínala. Golfový hřiště je vůbec pohledná záležitost. Tady je vidět, že to je starej park, je to velikánský, rozlehlý, rybník, les – nevím, jestli jsi tam někdy byla, ale moc se mi líbil.

  2. Provézt z Bruselu manikúru, to je úctyhodný výkon, gratuluji. (y) Mě se zase naopak povedlo provézt tam džusík o objemu 250 ml. (chuckle) Ale sranda mě přešla hned při zpáteční cestě, když se jim nelíbila moje cihlička marcipánu. Očichávali ho přes obal a prohmatávali, jestli na ně asi nevykouknou součástky ze samopalu nebo co.

   1. Hmm pávi… Když jsem jezdila slůžo do Trnavy, tak jsem našla u koupaliště mysliveckou restauraci s ubytováním. A v parku byla rodinka pávů. Táta, máma a 3 dorostenci. Všechno jednoduchý, čistý a hlavně TICHO. Jj, ticho bylo tak do čtyřech. Pak nastal výcvik dorostenců. Mamka a taťka strategicky rozmístěni na opačných stranách hotýlku. A mlaďoši přelítávali sem-tam přes střechu za mohutného povzbuzování vychovatelů. Spát se nedalo. Jen koukat. Ale byla to tak veliká sranda, že jsem přestala i nadávat. 😀 A v Třeboni jsme zjistili, že tyhle nádherný pipiny mají na vysokých stromech každá vybranou SVOJI větev. A jinde nepřenocují.

    1. My jsme zrovna dneska hrabali na zahradě listí a vyhrabali bažantí peří. Nikoliv rozcupovaného bažanta, prostě sem-tam pírko. Asi nám na zahradě nějakej nocuje, ale nikdy jsem ho, narozdíl od strak, sojek a jiných menších opeřenců neviděla. Podotýkám, že se nejedná o zahradu nad Dalmatinovem, ale v Praze, s častým pohybem cca 7 dětí od batolat po Hokejistu :), místní venkovní kočky ani nepočítám.

     1. Pane jo. Bažanti v Bohnicích mi přijdou poměrně přirozený, je to celkem venkov, ale u vás?

      1. Nikdy předtím, ani když byla naše čtvrť ještě mnohem klidnější, jsme bažanta v zahradách nepotkali. Nejvíc oblibujeme straky komediantky, které si z protější střechy udělaly hernu. Vždycky v počtu 5-7 se kloužou po střeše. Vyletí tak dva metry pod hřeben, sjedou k okapu a znovu. A na borovici přímo před naším balkónem si staví svá pozoruhodná hnízda. Nejdřív jsem si myslela, že jsou opravdu praštěné, postavily halabala podlážku z klacků, pak se přestěhovaly o patro větví výše a opět stavěly halabala podlážku. Pak jsem si ovšem v chytré knize přečetla, že ta druhá halabala podlážka je ve skutečnosti střecha. Nicméně strakám jsem se ani v duchu neomluvila, jsou prostě srandovní 🙂

       1. Jo, taky si na ně potrpím (bat) . Ze začátku jsem vždycky měla pocit, že spadnou, když letěli; lítaj jak když vypadne nalitej z hospody – taky jsem se pak divila, že prej jsou pro dravce obtížná kořist (happy)

        1. Teď jsi mě úplně odbourala: „lítaj jak nalitej z hospody“ (rofl) Včera jsme měli večírek se spolužákama z gymplu a jeden se tak nalil, že jsme ho v tý hospodě ve dvě ráno museli zanechat napospas personálu (rofl) Prostě se k odletu neměl a neměl (rofl)

   2. S tím marcipánem to je známá písnička, protože plastické trhaviny holt mají podobnou konzistenci a některé dokonce i vůni. Tedy pokud jsi vezla takovou tu klasickou verzi, nikoliv táfličku politou čokoládou 🙂

 5. Milá Inko (inlove) , krásně píšeš o své ředitelce zeměkoule. 🙂 (dog) Majda se u vás dostala ze stínu na výsluní a tak si to všechno musí ve své půvabné hlavince srovnat. (chuckle) I kočky a krmení a postel a schody a tak vůbec celý široširý svět. 🙂 Myslím, že děláte velké pokroky. A i s kočenkami se to srovná, určitě – protože se to srovnat musí. 🙂

 6. Kde jsou ty časy, kdy Zrzínek vděčně přijal cokoli, co bylo v mističce. Kapsičku od naprosto neznámého výrobce odkudsi z LIDLu, granule odtamtéž, kousek šunky, kapku smetánky….. Melda tohle už dáááávno nebaštil, ale Zrzínek to bral, jako jistotu a tak to neřešil. Jo a dneska? Ani se neptat. 😡
  Včera ráno měli poslední kapsičku „drůbeží výběr v želé“. Nic jiného neřádi chlupatí nebaští. Zbyly tam 2 poslední kapsičky, sice taky Whiskas, ale hovězí ve šťávě a hovězí se zeleninou. Prostě jsem to nějak přehlédla, že se zásoby tenčí. Tak dostali hovězí ve šťávě. Ten pohled stál za fotku, foťák vybitý, škoda! Stejně bych to nestihla. „To si snad děláš srandu? Co to je? To se nedá jíst, ani čuchnout si k tomu nechceme!“ Podívali se na sebe a odkráčeli, aniž by ďobli. Pak pečlivě vylízali šťávičku a ty kousky vysunuli šikovnými čumáčky z misky ven. Misky zely prázdnotou a kolem se potulovali dva zoufalí hladoví a nešťastní kocourci, co je maminka nemá ráda a nedá jim tu kapsičku s tím želé, co nemá a co pro ní někam musí dojet a zírali na mne v tichém zoufalství. Dostali konzervičku, tu sbaštili, dostali dobré granulky, ďobli si, ale pořád chyběla ta kapsička. No, co teprve ráno! Zase nebyla ta kapsička. Tolik kocouřího neštěstí jste snad nezažili!
  Jela jsem si pro auto, které bylo na 50.000 km prohlídce a na výměně pneumatik. Hned, jak jsem ho vyfasovala, hurá do velkoobchodu. A tumáš čerte kropáč: ono nic! Právě tyhle kapsičky neměli, jinak měli všechno, něco i 50x. Je to bratru 20 km od Prahy, 20 zpátky, zbytečná cesta, dokoupila jsem jen sýrové pasty a pár bobulí s vitamíny. Jela jsem do dalšího velkoobchodu, zase asi 30 km tam i zpět, měli vše, jen ne drůbeží výběr v želé!!! Tak jsem jela do MAKRA, další 25 km tam i zpět, tam jsem pořídila. Nakoupila jsem toho zásobu opravdu nevyčerpatelnou a jala se počítat. Jak je člověk naivní a věří slevám v členských kartách velkoobchodů: já najela asi 150 km a strávila 3 hodiny času sháněním kapsiček. Všude jsem nakoupila něco, co vlastně máme a tudíž tolik nepotřebujeme, jen když už jsem tam teda byla, tak ať nejedu úplně zbytečně………… Když jsem spočítala, na kolik mne kapsička po této anabázi vyjde, dospěla jsem k ceně kompletního oběda pro sebe včetně piva a zákusku! KAŠLU NA SLEVY, NADÁLE KUPUJU PŘES INTERNET!

  1. Jojo, milá mami, to znám, běda když se na víkend špatně zásobím a chybí akorát ta ňamka, která je akorát v módě. Přesněji běda, jak dva dny po sobě není maso, jeden den ještě jakž takž, ale dva dny bez masa nemožné, takže jsem dnes chodila po Bille a na palcích počítala, že když dnes bude zbytek kuřete a na mrazáku je ryba na nejméně 4 porce, co se bude dít v neděli ráno? „V neděli ráno bude jekot, natož v pondělí…“ moudře jsem si odpověděla a pro jistotu vzala kupičku mletého hovězího. (rofl)
   Taky nemůžeme denně svačit Supremky a Iams a nevimco za 18 peněz; Whiskasí hovězí já sice kupodivu prodám (nekupte ve slevě 5 kapes za 4 pětky), ale musím ho trochu načechrat vodou a rozmydlit vidličkou; a mají u nás v jednom zverimexu dánské kapsičky Misha za 9 českých, tři druhy, a všem třem kočkám chutnají, a jak! Už pro ně chodím tak pravidelně, že když jsem si jich tuhle brala sedm místo šesti, prodavačka se překlepla na pokladně.
   A tuhle jdu, přesněji UTÍKÁM cestou do práce kolem drogerie Schlecker a vrhnu se tam pro toaleťák nejvyšší potřeby (Potterovci vědí) a klusem k pokladně smetu do koše jejich krmiva. Všechny kapsy a paštiky za 11,90 – a VŠECHNY CHUTNAJÍ! Zdravíme výrobce do Brém? Přihodila jsem tyčinky, nevím, co mne to popadlo – experimenty mi obvykle nevycházejí. K tyčince Pusa přičuchla a podívala se na mne, že si dělám srandu, Babetka ji považovala za špejli nebo lidskou sezamovou tyčku a chtěla si ji kopat, jenže todle nechrastilo – a Běta ji vcucla za dvě vteřiny. Již třetí týden tahám domů nejrůznější tyčinky, protože aby Bětule byla dva dny bez tyčinky, to by mi asi ukousla nos. (inlove)

   1. Tyčinky kupuju v DM drogerii – BEST – s lososem a grilovanou krůtou…jsou velice jedlé…

  2. Karolínko, něco ti žere maily – žaloval mi outlook, že se tě nemůže dozvonit 🙁 Chtěla jsem jen říct, že Melda se Zrzínkem tu budou povídat zítra 🙂 (Nějak se nám vytratily kočičiny – tak to napravíme 🙂 )

   1. Už se těšímmmmm na Melíška i Zrzínka (y) (y) Kocourečky roztomilé (h) (h)

    A Dede, musím poděkovat, že jsi mé rodinné a zamilované povídání zařadila před nedávnem na celý víkend. Bylo to hodně dlouhé, tak Zvířetníci dostali šanci se vůbec dočíst konce. Jenže já to nedokázala napsat na pokračování, to by bývalo ztratilo smysl, alespoň pro mně. Vyřešila jsi to výborně. Ještě jednou děkuji.

  3. Nic si z toho Karolíno nedělej,hovězí kapsičky mi taky ty moje plesnivky nepapají…a to Pitina byla vděčná i za suchou kůrku,když jsme ji z lesa přitáhli…..hovězÍ jedině Gurmetku s rajčatovou omáčkou nebo mleté hovězí-orestované na pánvi, do kterého dám maličko zeleninky na šťávičku….taky milují želé s kuřetem a rybí (ale to kupuju levnýho drcenýho tuňáka ve vlastní šťávě v konzervě – pro lidi) ….co přesně kupuješ za to kuřecí?
   Whiskas u nás jedině telecí se smetanovou omáčkou a kachna s hráškem.

 7. Majdulinko meďulinko, zlobidýlko! NESSmiŠŠ blafat na kočenky, to bysme Ti my kočičí pánečkové začali posílat špatný spaní, bububu!
  Ale jinak, Inko – tak jak minule mohu jen poznamenat, že Majda jenom kvete blažeností a dostala se právě tam, kam měla… a že je krapátko tvrdohlavá? Však si ji ještě porovnáš… (f)

 8. Zcela OT, ale musím se z toho vykecat.
  Právě jsem v koňo-psím obchodě kupovala dejchací bylinky pro sloníka a předemnou si paní na trpasličího jezevčíka kupovala jakési elektrické šokovací cosi proti vytí.
  On jí pejsek doma vyje, když je celý den v práci a sedativa (ano, vidíte dobře :@ ) nepomáhají.
  Když jsem se neudržela a paní se optala, zda třeba nechce místo obojku pejskovi pořídit kamaráda, když už ho nechává denně devět hodin samotného doma, pravila, že veterinář-terapeut (pzn.aut. IDIOT) jí řekl, že to je zcela vyloučené a na nic pes je navázaný na ni a nikdo jiný by ho nezajímal.

  Prý už díky němu pejska odnaučila, aby za ní chodil po bytě (headbang) ale to vytí stále přetrvává…
  Tohle je prý poslední možné řešení a pak…. nevyjádřila se, zda psa zabije, nebo dá pouze do útulku, ale já jsem chtěla zabít ji (punch) (punch) (punch)

  1. Před týdnem ve zveráči nakupovali páníci kombinézku na zimu. Jsem se měla co držet pultu, abych udržela jazyk na uzdě – a pak jsem toho litovala a měla jsem promluvit. Pejsek měl krásně bohatou srst a vůbec podle mne kombinézku nepotřeboval, vyzkoušeli ji sice a pravděpodobně i pak vzali, ale chůďa tam stál jak na chůdách, protože (si myslím) zejména byla šusťáková a asi mu to dělalo odporný hluk a kapuce mu padala na uši – NA CO, prosím pěkně, KAPUCA?!?
   No asi to mysleli dobře a asi si tím nadělovali jako společný dáreček, ale nevim, nevim. Jestli není pro případné ukrutné mrazy lepší pro takového psíka obyčejnej doma pletenej štucel čili rukávník jen kolem trupu, který na tu půlhodinku, páč člověk venku stejně víc nevydrží, zahřeje, a pak se doma hodí přes topení, že jo… Samo nějací drobečci a křehulky a málosrsťáci a takoví ti broučci, co holý pupík málem tahají po zemi, to chápu, tady pár oblečených psíků závějemi chodívá, ale tenhle to podle mne nepotřeboval.

   Baba jedna praštěná, chuděrča jezevčík. (fubar)

   1. to není na to,aby nezmrznul, ale aby nebyl mokrej a nemuseli ho mejt….taky už mi to kdosi vysvětloval…..prostě, línejm ubude práce a psa neřešej…těmhle lidem bych nesvěřila ani tamagoči. : :@

 9. Inko, přeji hodně šťastných chvil s Majdičkou. Věřím, že ji postupně vychováš, aby se s kočkami dohodla na zónách klidu, nelezení do kočičích misek, a že ji i kočky časem přijmou. Ono je to pro kočky náročné se smířit se psí puberťačkou, když před tím měly doma důstojného pána. Ale všechno určitě dríve nebo později bude dobré. A díky za půvané povídání.

 10. OT – zdravim 🙂 a chtela bych timto moc a moc podekovat za prekrasny kalendar (ktery jsem v sobotu dostala od Mily). Jsem dluznikem a bohuzel si jeste rok musite pockat. Hlavne Yga. 😉
  Vim, ze jsem se odmlcela, ale nejak se tady, na tom novem zviretniku, nemuzu zabydlet. 🙁

  1. Possum – jsem moc ráda, že ti kalendář udělal radost. Doufám, že se sem stavíš častěji – i my ze začátku krapítek tápali na Našem Zvířetníku, ale už bysme ho za starý neměnili. Papapá – mávám k protinožcům.

   P.s.: a ještě jednou děkuju Míle, že se uvolila a kalendář dopravila – je to naše zlatá holka klokanka (nod)

  2. Ahoj Possum, to je dobře, že se objevuješ. Neboj, zvykneš si – jsme furt stejný, jen ten design (čti „design“ 😉 ) je trochu jinej (inlove)

  3. No, Possum, tady je to úplně v pohodě, ale na novém Labužníkovi jste se podívat byla? To je mazec, něco neuvěřitelného. :-/

   1. Ahoj possum, to je o zvyk, choď často a za chvilku ti ty barvičky a všechno nepřijdou vůbec divný. (wave) (rose1)

   2. Aida, na Labu jsem nebyla ani nepamatuju. Ale taky jsme se ted (jako Zviretnik) prestehovali jinam. Krome toho mi staci byt na blogu s Mankem a psat recepty do mistnich (ceskych) Novin.

 11. Milý zvířetníčci, některé zkratky v komentářích chápu,ale copa je to OT —— jako že otbočka? Od slova odbočit?? (chuckle)

   1. Díky oběma (handshake) jste děsně rychlí, v postatě je to ta otbočka (think) jen jsem nemohla vykoumat českou zkratku. Tak jsem zase chytřejší (wait)

    1. Já jsem si pro Off Topic našla své vlastní vyjádření – Od Tématu – to aby to česky mělo stejná písmenka. Jinak samozřejmě „mimo téma“ je češtinsky lepší vyjádření. Ale hlavně, že si rozumíme.

 12. No, konečně (inlove) . Krásnej referát. Držím palce, aby se nakonec sžívání povedlo (cat) (dog) (cat)

 13. OT: Jaroušek (já mu říkám důvěrně Jarouš) – Karolínin kocourek z Maršova, jde dneska na kastraci. Tak mu držme palce, ať to dobře dopadne…
  (cat) (y) (h)

  1. Díky za vzpomínku na Jarouška – kocourka mazlíčka! Už má po kastraci, přežil vše bez problémů, Markéta se divila, že prý se má probudit až za 2 hodiny, ale že už prý otevírá očička a posunuje se jí po krabici v autě. Dneska „páníček“ milostivě přimhouří oko, takže Jaroušek bude spát s Markétou v penzionu a probírat se z narkózy a prožitého zákroku v teple. I když prý je tam i venku děsně teplo – přes 10°C! U nás v Krkonoších ve výšce přes 800 m! V prvním týdnu listopadu! Neuvěřitelné! Už zase dělám vykřičníky. Takže zpátky k Jarouškovi, je v poho a zotaví se a bude čekat na novou rodinu. Zítra budu vědět víc, podám další hlášení.

 14. Kapánek OT: Příšera má venku stehy. Dokonce i část těch vnitřních, samovstřebávacích. Vet totiž zjistil, že na místech, kde udělal uzel, dráždí zevniř kůži a to jsou ty místa, kde to řádně nesrůstá. Takže máme psovou bez štychů, ale zato se třemi 1-2 cm dlouhými dírami v kůži na břiše. Byla včera tak zlatá, že si nechala bez umrtvení udělat ty díry, aby se mohlo vyndat šití zevnitř. Bandáže ještě nosí a do srůstu kůže nosit bude.

  1. I když asi díry vypadají blbě, je to dobrá zpráva. Teď by se to mělo začít hojit. Teď jen čistit, čistit, aby se do toho nechytla infekce (kůži je lepší čistit lokálně, třeba tím peroxidem, celková antibiotika tam pronikají hůř a jsou méně účinná – to je zkušenost jak lidských chirurgů, tak z vlastního ošetřování psů ať už po pokousání jiným psem, nebo po operaci -mmch také kastraci, ale pro těžkou pyometru – hnisavý zánět dělohy).

   1. Souhlasím – peroxid pomáhá v dost těžkých případech až překvapivě, ověřeno na Daníkovi i několika lidských pacientech v rodině 🙂 Pro jistotu stále držím (y) (h)

   2. Betadina to jistí + ještě něco (jméno nevím, je to ve stříkačce, taková hustší tekutina, dává se to právě do těch děr). A samozřejmě čistota a bandáže. Příšera si to marodění užívá, občas mám dojem, že by brala marodění i na zbytek života. Jen to řvaní podél plotu se sousedovic psicema jí chybí. (chuckle)

    1. Jo Betadina je OK. Pokud není dotyčný alergický na jód. Peroxid má jedinou výhodu. Ty bublinky uvolní odumřelou tkáň a čistí to i mechanicky. Ale pokud tam není hnisání, betadina je naprosto vyhovující.
     Jo a držím (h) , samozřejmě.

   3. Ano prosím, peroxid. Jenom ne mentolovou mast! Sem s ní namazala pooperační ránu svému prvnímu goldenovi. Ještě dnes návštěvy se zájmem prohlížejí tlapkovou tapetu na stropě. To byl, pane, fofr!

  2. Příšera to má jako já – mě se taky nic nesamovstřebává. (shake) Ufff, tak tohle bylo jádro pudla! Teď už to bude dobré, betadina to zvládne, při horším stavu kysličník, to bude dobré, Hanýsku. (h) (y) (h)

 15. Vládkyně moří a ředitelka zeměkoule…. (chuckle) hezky ti to píše.
  A to krmení se taky časem srovná. Musí se ujistit, že svoje vždycky dostane a kočeny jí neužerou a kočenám se do misek neleze. Držím palce.
  Bára si mručením hlídá v misce jenom maso a pak mlsotky jako prasečí ucho a kopejtko,….

 16. Včera jsem v obchodě viděla keramickou cedulku: Tady bydlí pes a jeho služebnictvo. Nejspíš si ji půjdu koupit
  U rodičů jeden čas taky probíhal boj o postel. Když byli doma oba, Reny spořádaně většinu noci trávil mimo postel, ale jak mamka odjela na noc, byla její půlka okamžitě jeho. Vždycky doma přísně nakazovala, aby taťka psa do postele nepouštěl a pak zkoumala, zda je na peřině proleželý důlek od psa, doplněný o inkriminující chlupaté důkazy. Pochopitelně byl nález obvykle pozitivní  Byla to ale spíš taková hra. Později si rodiče pořídili vyšší postel, kam už se Renymu skákat nechce, takže je noční uspořádání dané.
  Když přijedu domů, tak si pro změnu Reny zvykl jít spát se mnou do pokoje, protože chodím spát dřív. Tam mi spokojeně pochrupuje zhruba půlku noci, pak mě vzbudí funění a ťapání a vzdychání a já musím vstát a pustit ho do jeho obvyklé noclehárny k rodičům. Nevím, zda si chce jen lehnout do pohodlnějšího pelíšku, nebo usoudil, že nás musí svou přítomností spravedlivě podělit, nejspíš ale nechce prošvihnout ranní vstávání s nimi.

 17. Každé vystřelení za kočkou okamžitě zastav – buď dej přivolání (v závislosti na tom jak moc ho zvládá), nebo vylítni taky, ale po ní a tak aby poznala že to nebyl dobrý nápad – zhruba stejně jako si bráníš rohlík 😀 . Bude se to přeučovat trochu hůř, když to doteď šlo, ale stačí dobrý postřeh a nevzdávat to. Neomlouvej to nejmenším z vrhu atd., řekni si jak chceš aby to bylo a pak se postarej o to aby to tak skutečně bylo. I u té druhé psice.
  My máme kočičí misky v kuchyni na zemi a dokud je někdo doma, zůstávají netknuté. Jen když má pes zůstat doma sám, dávají se misky nahoru – u čeho nejsem, to nevyřeším.

  1. Ono to nebude tím, že byla nejmenší štěně, jako se spíš snaží dávat najevo, že je ve smečce alfa.
   Blesan tohle dělá taky, tak prostě zavřu dveře. Pohled, jak nenápadně juká aspoň klíčovou dirkou je docela zábavný:))

  2. U nás si ani psi nekradou z misky, když to nemají povolené a to musí mít misky vedle sebe, jinak nejedí. Když k nám přišel Luxík, čtyčměsíční, tak byl strašně nenažraný /proto LUX – vysavač/ a byl by snědl i jídlo Donovi, ale slovo ,,nesmíš“ se používalo tak často, až se to naučil. Do misky můžeme bez problému oběma psům, z huby vytáhnout nevhodnou věc také. Já si myslím, že se to všechno Majda naučí, my jsme si mysleli také, že nebude Luxík nic umět a dala jsem na rady EvyŽ a zde přítomných zvířetníků psích a jde to.

  3. Tisíckrát jsem řekla, že nesmí, a dokud kočka misku neopustí, tak psová vydrží jen oprdelkovat na pozadí. Ovšem ta troška viditelně opuštěné zakysanky je silnější než ona. Granule dávám výš na budku na škrabadle, kam kočka v pohodě dosáhne a pes ne. Je tam trvale, protože nebudu řešit jen kočičí misku, na to mám doma příliš mnoho jiných činností.

  4. Od prvního dne řešíme, chválíme, zakazujeme, ještě kdyby spolupracovaly kočky. Takže doteď nešlo nic udělat aby nebyla pokárána, trvá to dva měsíce a stav je trochu lepší. Ona si s nima chce hrát, to jídlo bude u ní vždycky problém. Jestliže žili tři psi na dvoře a dostávali najíst bez toho, aby to člověk pohlídal, jsou za tu dobu ( 6 měsíců ) vytvořené reflexy dost silné. Nemyslím si, že se staví do pozice alfa, prostě si to jídlo hlídá a když jí nechávali vyžírat misky kočkám, tak já jí to budu dlouho odnaučovat.

   1. dám lehni, dám kočičí misku kus před psa (tak daleko aby se nebály kočky), hlídám psa a koukáme spolu jak kočky papají. Až to sežerou, pochválím psa, dám mu taky něco (z ruky nebo do jeho misky) a kočičí misky uklidím. Krájím maso, kočky jdou okolo, pes startuje, pes na místo , v klidu s kočkama dokrájím, jdu za psem, pochválím, kousek mu dám, volno. Simulovat situace, ukazovat psovi správné chování, korigovat nesprávné. Je otázka co si z vašeho kárání bere a jestli přichází ve správném okamžiky – ne až už jsou kočky na stropě, ale v okamžiku kdy pes startuje. A radši psa zpucnu (v závislosti na jeho věku, povaze,…) jednou pořádně, než pořád dokolečka a bez úspěchu. Není to o domimanci, jen o rozmazlenosti, proč bych to nedělala, když je to taková zábava…

    1. jen poznámka – nevím, jestli jsi zaznamenala, ale Inka si brala tuto pubertální zcela nesocializovanou mamutku teprve nedávno. Takže určitě ještě půjde lecos změnit a vypilovat, ale zvládly toho holky už hodně (inlove)
     Psice znala jen dvorek, pryč ji dali původní majitelé proto, že jí nevyrostly zuby… tj. nešlo by na ní chovat…

    2. Všechno tohle předpokládá spolupráci koček, nemohu krmit kočky, které odmítají jít do kuchyně. Vyrůstaly a společně stárly s Mimim a ve více než deseti letech jim 45kg puberťák nepřipadá jako vhodný partner, byly li zvyklé na staršího pána, notabene slepého. Kdybych ji přinesla v 6ti týdnech, bylo by to fajn. Jinak žijeme se psy s malými přestávlami 30 let, prvního NF jsem měla z útulku, tak doufám, že komunikaci zvládám alespoň průměrně. Ani psi nemají pocit, že bych jim nerozuměla, Bohouška jsem dvě hodiny po odvezení z útulku posadila mezi dvě malé děti a jeli jsme 60 km domů. Dneska se při tom osypávám, ale tu důvěru ke zvířatům mám. Obě děti jsem odnosila na volném ustájení 1000 krav mezi kterými jsem běžně chodila a v životě jsem neměla žádný problém

     1. To já právě říkám, že si to upravíte po svém co vám bude vyhovovat, ale chce to holt čas. My jsme taky dřív měli psy od maličkých štěňat a je to o něčem jiném než když si vezmeš pejska většího. Já u Dona ani nevím, že bychom ho nějak zvlášť vychovávali ale LUxík, to je někdy úplně jiný problém, ten nebyl zvyklý na nic jak jsem už tady mnohokrát psala. Mysleli jsme si, že se nic nenaučí a učí se všechno, jen lidi si drží dál od sebe- rozlišuje od koho se dát pohladit. Když jde Doník, tak je to asi v pořádku, když nejde tak se ale hodně daleko vyhne.

     2. Inko, jsem přesvědčená, že si s „ředitelkou vesmíru“ víš rady dobře. Ono je to velká změna jak pro ni, tak pro kočky, sama víš nejlépe, jak zajistit příměří. Myslím, že jak ze stran koček, tak psa, to bude chtít trochu času. Holt je toho na Majdu zatím příliš. Ale učí se holka pěkně (h)
      Puberťačka o váze 45 kilíček musí být docela zážitek, zejména pokud se rozhodne po člověku projít (o doskoku na břicho ani nemluvím). To je našich 30-35 kg směšných. I když… zase je máme 2x.

     3. nemůžeš čekat spolupráci koček, když je honí padesátikilová „obluda“ …
      Věřím že to zvládnete, právě díky tvým zkušenostem, jen jsem chtěla říct že je dobré neřešit co bylo a pevně určit co bude. Její minulost prostě vymaž z hlavy – teď je u vás a už se bude mít jen fajn, takže není třeba litovat, omlouvat,… Pes žije přítomností a tu má přece skvělou, ne?

      1. Hned první den jsem jí jasně dala najevo, že kočičky se nehoní a jsou tu doma. Od té doby asi tisíckrát….Navíc kočky jsou dost nedůvěřivé, vedle se přistěhovali s dosti zlým NO, takže na druhou stranu jsem ráda, že si se psy netykají. Ony ty domácí to zvládají a naše venkovky, z nichž jedna bydlela už rok doma jsou velmi nedůvěřivé. Včera Majda klidně ležela, já jsem si vzala Princeznu do křesla, Majda na ni koukala, nechala ji v klidu odejít, byly spolu u mne v posteli. Vše OK. Princezna popoběhne, Majda rozkmitá ocas a hurá. Kdybych k ní mohla mít dvě mlaďošky, tak si budou hrát jako Mimi s nima blahé paměti. To bývala trojka, ale to bylo Mimoušovi dva

  5. Toya a Zikmund mají misky vedle sebe a ještě se nestalo, že by jeden vlezl druhému do žrádla – teda, Zikmund loví Toyiny granule a aportuje mi je do postele, ale ty granulky loví za účelem hry a ne za účelem jídla (chuckle) . Toyu by ani nenapadlo se přehrabovat v Zikiho miskách – mám zlatá zvířátka (clap) !

 18. Správný pes, co je s lidma always, si to nakonec vlastní tlapkou srovná- Borůvka taky srovnala, spí s námi. Po prvním zapípání mobilového budíku k nám do postele naběhne ještě černý stín a začne vrnět a vrkat, dloubat do mě hlavou a šlapat.
  A škodiči to jsou! Spolupracující! Ráno zůstala minutu a půl naše snídaně bez dozoru v kuchyni na stole. Borůvka si zakvílela u stolu, že má chudák hlad (jo, měla v sobě jenom misku svého žrádla a dopucování zakysanky z kočičí misky). Když jsem vešla, pod stolem ležel můj rohlík- rozlepený- a psová z něho vylizovala sýr. Kočka už ji zatím sunula po stole druhý rohlík. Zařvala jsem a vyletěly z kuchyně obě jako rakety. (Kočka se pak připlížila olízat sýr ze země pod stolem.) Kájovi cukaly koutky, když jsem vztekle ječela. No, jemu nikdo rohlík neolízal, protože kočka správně vyhodnotila, že můj sýr je pro psa zdravější než jeho pomazánka s majonézou! A navíc byl poslední, takže jsem si rohlík otřela utěrkou a namazala znovu, protože mládežníci už byli na cestě do školy a doma tudíž nezbyl ani drobek!!!!

   1. Ty jsi Ygo tak yškodolibá,jako já? (rofl)
    Matyldo,pozdravuj oba škodiče (cat) i (dog) . (chuckle)

  1. To oni nespolupracují, to jen psová potrestala zlotřilce odebráním kořisti. (chuckle) (chuckle) (chuckle) (clap)

   Bára si ze stolu nevezme, ale….. Nedělní odpolední siesta, sedím na gauči, piju kafe, mlsám moučníček a zatím v kuchyni na lince na talíři stydne ledabyle obraný hovězí hnáti. Najednou rána. Bára se zvedá z pelechu a jde to zkontrolovat. Mé vedení je dlouhé, myšlenkové pochody zpomalené líným nedělním odpolednem a výtečným moučníkem, co se mi nebývale povedl….. A dopr… co se to tam děje. (to mi to trvalo, než mi to docvaklo) Vyskočila jsem a cestou potkala čubu, kterak si nese ledabyle obraný hnát na pelech. Kočka sedí v talíři a spásá drobky. Prostě Prachovka si shodila kost na zem, než ji stihla okousat, přišla Bára, odebrala kočce kost (spravedlnost musí být!), a tak se kočka vrátila ke zdroji dojet zbytek.

   Taveňák kočky milují. Prachovka by mi strčila hlavu do pusy, aby mi sebrala sejraaaaaa. Ale já jsem mrcha nedavá 😉

   1. Ja jsem mela zver celkem vycvicenou, ale posledni dobou se to nejak zvrtlo. Kocky byly naucene, ze na stul se nesmi, aspon tedy ne za pritomnosti nas, a respektovaly to, protoze na ubruse se chlupy moc nezjevovaly. Linka byla absolutni ne. Na nabytek mohly, ale nikdy nic neshodily -pohybovaly se obezretne. Grizzly rada zebrala o jidlo, ale spolehala na hypnotizujici pohled a ani z konferencniho stolku by se jidla netkla. Za odmenu dostala ulitbu. Do postele nesmela, ale mela pelisek na moji strane postele a obcas mi olizovala nohu. A kockam jidlo nebrala. Pak prisel kocourek Kuliferda Udatny a Vytrvaly. Kdyz neni dobry vyhled na sekretari u okna, tak ty obrazky shodi a jine predmety shodi. Kuchynsky stul – pchaa. Je shozen, udela si mnau, odsune se a jen co se nedivam, uz je tam zas. A to si jeste upravuje misto k odpocinku – co se mu nezda, leti na zem. Neco necham na lince, Jakey a stary Kocur slintaji, Kuliferda si uzere a zbytek jim hodi na zem. Kocur uz ted taky skace na stul, i kdyz zkraje mel takovy vyraz – ja vim, ze se to nesmi… ale… Bilance jeho pusobeni je krapet smutna.

    1. Člověk se vždycky raduje, jak pěkně to zmáknul … to prozření je blbý (chuckle) .

     Mimochodem, Hanko, stav po vytržení zubu: nic moc. První osmu mi vytáhli v pětadvaceti. Byla to brnkačka. Já ti nevím, ale teď se mi to tak rychle nehojí (shake) . Když jsem si včera šla pro atb (měla jsem dost slušnou teplotu), málem jsem za sebou tu tvář táhla po zemi. Chci říct – je to DOST oteklý. Dole se vytváří obří modřina. Ale atb zabralo, snad už bude líp. Prostě počítej s tím, že druhej den možná nebudeš moc k upotřebení.

     1. Achich ouvej Zano, soucitim s tebou. Mne brali dva horni zuby moudrosti, kdyz mi bylo tak 21. Byly zajimave – narostle o 3 mista dopredu, v plne velikosti, ale v celistni kosti. Musely ven, protoze tlacily na koreny zubu viditelnych. To nebyla fajn zalezitost. Ksicht jak duhovy meloun a bolest nezmerna. To chce Zviretnik prohozeny detektivkou, brkasi, polivcicku, neco na bolest a hodneho manzela.

      Jinak si nedelam srandu, ale pondelni zubni klani je odlozeno z rady duvodu na ctvrtek. Obavam se, ze ve ctvrtek treba prijde zemetreseni…..

      1. Ježkovovoko, ženská :O :O
       Jak to, že si neděláš srandu? Si děláš srandu, ne? (devil)
       Prosím tě, už to nějak dostaňte ven…
       (h) (y) (h)

    2. Chichi škodolibé. NO ale ono to má i výhody. Babetka zlobetka naučila obě holky na stůl i na linku, tak jsem se halt přizpůsobila. Na stole je trvale tráva a šáchor (a hliněnými tlapkami poťapaný ubrus), linku jsem trochu přerovnala, nože si zvykla zakrývat na odkapávači mísami, ráno paník zívající zapne konvici, mžourá, trousí kafe, holky naskáčou, Babí začne trandit odleva doprava, kolem kafe dolem skrz dřez horem přes odkapávač k varné konvici a zpátky, nadělím paštiky, kapsičky, eventuálně smetanu, rovnou můžu použité nádobky odkládat do dřezu nebo setřít nedojedky do jedné, přiředit vodou a zbude sváča pro případ hladu, ušetřím asi tak dvacet shybů pro misky a s miskami, zbejvají akorát úklony kvůli bobíkům, výměně vody a dosypání granulí. Zatímco holky baští, udrbu pár kousků nádobí; bobíkové pytlíky mám taky na lince vedle granulí, bobíkové lopatičky rovnou předrbu na závěr ranní hygieny a nechávám ležet v dřezu a tak se bez zbytečného pobíhání a klanění večer vracím do opět použitelné kuchyně a suché misky jen čekají, čím je naplním k večeři. Všechny tudíž kolem pupíků přibíráme, no ale zas to pohodlí…
     😉

  2. Mrkni na moje povídání o psovi a kočce ještě na Psovi – jak kocour házel Filoméně vajíčka. Jestli ty potvory nejsou všechny stejné i když vypadají jinak. (chuckle)

 19. Majdo, ty jsi tak hodná šéfová,že je do té postele vůbec pouštíš….na rukách by tě měli nosit… (rofl)

 20. Hezký pátek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)
  Ředitelko zeměkoule, psaní ti jde hezky 😉 . A hlavně tě dneska musím pochválit za skvělou fotodokumentaci (nod) , doga je prostě dekorativní všude a vždycky (chuckle)

   1. Říkají tomu tygr a ještě je jedna barva a ta je porcelán. Nejsou uznané, ale moc krásné

    1. je to opravdu šedý tygr. Tito tygři z chovu nejdou „odstranit“ – tato štěňata se budou v chovu hárlekýnů vyskytovat stále (genetiku nezměníme). I proto je velký tlak na jejich uznání (ještě nedávno NÁŠ předseda klubu vyzýval k jejich utrácení a k tomu, ať nezískávají PP !! (envy) ) a konečně i země původu Německo to přestala bojkotovat a už je podána oficiální žádost o změnu standardu u FCI. Takže třeba se Pepa ještě dočká a bude moci do chovu (wave) Rakouský klub už letos měl oficiálně otevřenou třídu tygrů na klubovce i s možností získat titul (u nás se ještě stále vystavovali bez nároku na titul). No a o Francii ani nemluvím – experimentální chov zahrnující i tygry tam už jede roky – a tygří maminy mají krásné sněhobílé hárlekýny – dnes již i interšampiony (clap)
     Porcelánový (a modrý a žlutý) tygr se uznání nedočkají, ti mají smůlu – jejich barva vznikne přimícháním jiných než běžně povolených barev. Občas se to pro oživení chovu dělá (třeba se žlutá matky nakryje černým psem- a mají to oficiálně povolené chovatelským kolégiem klubu) – ale jinakbarevná štěňata mají potom smůlu – PP dostanou, ale do chovu a na výstavy nesmí.

      1. Sharko (y)
       Asi nikdy nepochopím, proč má-li mamina s PP a tatík s PP několik dítek, některá jsou „správná“ a jiná „nesprávná“ jen proto, že mají různou barvu. Je mi ovšem jasné, že můj názor není ani kapku důležitý 🙂

       1. to že se PP psi dělí na „správné“ a „nesprávné“ je přece v pořádku – chceme aby naše plemeno vypadalo právě tak jak vypadá a mělo takovou povahu jakou má, proto bysme měli nadále chovat jen na jedincích, kteří toto perfektně splňují. Nehledě k tomu, že určité barvy jsou spojené s určitými nemocemi.
        Druhá věc je utrácení nestandartních štěňat. Pokud je prcků moc, je rozumné vyselektovat zjevně slabé a pak případně nestandartní. Ti zbývající mají pak lepší start do života, než kdyby se o vycucanou maminu tahalo těch prcků 12 – a příkrmy, i když jsou všemožně „vychytané“, nikdy mateřské mléko plně nenahradí. Pokud je prcků rozumné množství, jsem pro utracení štěňat zjevně neživotaschopných, s vývojovými vadami,… NE z důvodu jiné barvy, jiné délky chlupů,… Tato štěňata by měla jít se slevou, na mazlíčky, můžou prožít stejně krásný život jako ti ostatní, není důvod je utratit.

        1. Mohla bys prosím napsat aspoň pár slov, jaká je souvislost mezi barvou a nemocemi?? Jako laika by mě to dost zajímalo.

         1. Já jsem v souvislosti s barvou slyšela jen to, že bílí psi bývají tuším neslyšící. Jinak nevím. O provázanosti barevného rázu a povahy kavalírů tu kdysi psala Lucíšek, ale to nebylo o nemocech.

         2. Petra má pravdu – některé barevné kombinace přinesou nejen hluchá štěňata, ale i řadu horších nemocí… Prostě je tam genetická souvislost. A právě se to často týká populárních blue merle barev… u dog hárlekýni a tygři

         3. Ono je to u různých plemen různé. Ví se že merle gen (taková ta melírovaná „plesnivá“ barva v základě černá – pak je to blue merle, nebo hnědá – red- merle) bývá spojená s vadami oka (špatně vivynuté malé oko, slepota). Proto se nemají spojovat dva merle jedinci. Barva merle je zajímavá, ale z hlediska genetického zdraví „riziková“, pokud to někdo chová bez rozmyslu na efekt. Také je u některých plemen spojeno výrazně bílé zbarvení (bílé plotny na přední půlce těla) s hluchotou, ale třeba u foxteriérů a dalších se to nepozorovalo, u dalmatinů není souvislost mezi dědičnou hluchotou a počtem teček. To by bylo na velký článek a v podstatě nejvíc je v knize Genetika psů Doc. Dostála (ale není to nejčtivější)

         4. Např. bílí psi bývají častěji postiženi hluchotou než barevní – ale proč, to ti neřeknu

     1. Je ale moc hezká, viď, i když mě se zdá trochu málo mohutná, ale moje oko je kalibrované na medvěda. A ta barvička je apartní, úplně k sežrání byla jako malá.
      Jo a ta štěnda opravdu někteří chovatelé utráceli

      1. Je nádherná…matka příroda ví,co dělá a nechápu ty magory, co všechno,co je mimo normu,musej likvidovat! :@
       PS: neříkám zmetky neživotný z výroby, co jsou nebezpečný, ale utratit psa jen proto,že má jiné zbarvení? Ale proč se rozčiluju,lidi likvidovali i lidi,co nebyli podle normy… ;(

      2. Doguška je moc pěkná, má krásný maskáč 😉
       Ať se jde milý pan předseda bodnout! (bat)

     2. Ahoj Xerxová – není to podobný problém s dlouhosrstými německými ovčáky? Rodí se prý i ze spojení krátkosrstých rodičů – aspoň v anglických psích knihách to píšou. Že prý oni mají někde ten dlouhosrstý gen a ten se náhodně objevuje i ve slušných rodinách 😀 . Takže normálně průkaz dostanou, ale potom šmytec. Proto si chovají dlouhosrsté NO zvlášť (chuckle) Je to tak i u nás?
      (Pokud jde o utrácení prý nevhodně zabarvených štěňat, tak bych taky začala u předsedy! (bat) )

      1. Stejný problém „nestandardní barvy“ jsou i žlutí fleti – barva i její dědičnost jako u žlutých labradorů, je to geneticky podmíněné, některé chovy ten gen mají, ale barva není povolená do chovu.
       U nás se neutrácejí. Dostanou normálně PP a odpovědný chovatel by měl kupce upozornit, že pes NIKDY nedostane chovnost (u nás to není normální produkt křížení správných barev jako u dog, takže se povolovat nebude) a prodat levněji. Průšvih byl, když si jedna mladá dáma koupila žlutého fleta za drahé peníze (asi v Chorvatsku) a chovatelka jí neřekla, že je to nepovolená barva. Takže z investice kvůli chovu nebude nic, naštěstí se majitelka psa nezbavila a pes bude mít dobrý život.

      2. NO – neznám, co vím, tak se o tom hodně mluví – mají velkou skupinu příznivců a ti se snaží chlupáče dostat do chovu. Zatím se chlupáči vozí hlavně z Polska – tam je „osamostatnili“ jako povolenou odchylku…
       Opravdu se chlupáči rodí i standardním rodičům. No a občas se nějaký ten chlupáč před bonitací trošíčku přistříhne… (rofl) , takže i v chovu v Čechách se najdou. Jde i o typ srsti – nejen o délku, ale i „otevřenost“

     3. Podle chovatelského řádu a veterinárního zákona je to tak: utratit se nesmí zdravé zvíře (ovšem kdo chovateli dokáže, že bylo neživotaschopné, že :@ ), takže nabádat k utracení podle barvy nebo jiných kosmetických vad se NESMÍ. A PP dostane KAŽDÉ štěně chovných rodičů, tedy i zjevně nestandardní (neexistuje nadpočetné štěně a jiné nesmysly – to jsou normální bezpapíráci, jan maskovaní řečma). Je na chovateli, aby na to upozornil kupujícího případně slušný chovatel dá za nižší cenu štěně s kosmetickou vadou, ale sPP!!!
      Mimochodem chovný pes/ fena je jedinec s PP, který splňuje požadavky klubu na chovnost (obvykle musí být minimálně standardního exteriéru případně povahy a řada klubů má i zdravotní testy) To znamená, že PP na chovnost nestačí, chovnost je jistá záruka kvality. Takže není problém, aby nestandardní štěně PP mělo, ale chovnost nedostane.
      Je smutné, že to předseda klubu neví

      1. ví – ale prý to na trhu znevýhodňuje ta „správná“ štěňata… Chicht – myslím, že dneska už by to netvrdil… když už se i Němci rozhoupali …
       Kolegyně v kanceláři má tygra Montyho – obrovský pes dokonalé postavy i povahy. Rodiče šampioni, sourozenci šampioni… Když si ho na roce jako podvyživeného bázlivého dorostence brala (původní majitelku překvapilo, že doga vyrostla), tak netušila, jak krásný pes z něho bude. Možná, že se i Manťák dočká bonitace (chuckle) Vedle něho Betka vypadá jako drobná něžná fenečka – on je o hlavu vyšší než ona (rofl)

       1. Tím hůř, že ví a nechal by utrácet :@
        Jo a ta paní, co se divila, že jí doga vyrostla (chuckle) .. Někteří lidé jsou neskuteční… Na obrázku byl ten pes jen pár centimetrů vysoký a ve skutečnosti tohle :O a ještě to chce žrát (doh) o tom v knížce nepsali… Říká se „do čehos dal Bože rozum“… myslím, že je to nepřiléhavé. Spíš „proč jsi do toho rozum nedal?!“

 21. No co? Koupíte dvě madrace a budete spát na podlaze. Aspoň nespadnete z postele, až vás z ní princezna vystrčí. Jen ty ucpané schody budou časem trochu problém…. (sun)

 22. Zdravím z Louisiany, z krásného a nejstaršího městečka tohoto státu – Natchitoches (indiánské slovo – tady vyslovované Nákedyš), a místa, kde se natáčel krásný jižanský film „Steel Magnolias“.

  Jsme od včera na cestě do Austin (Texas), navštívit na pár dnů naše přátele. Manželova sestra nám přijela z Virginie pohlídat na týden naše zvířectvo, dva dny jsem si užívali společně a ve středu jsme vyrazili na cestu. Jenže včera jsme jeli celý den v silném lijáku a byla to véééélice únavná jízda. Naštěstí jsme poslouchali namluvenou knihu a tak se to dalo vydržet. Navíc se nám z neznámých důvodů v motelu nepodařilo připojit se na internet, což bylo nemilé, protože jsme si připadali jako vyřazení z provozu. Dnešní den zase foukal silný a nepříjemný vítr a přestože bylo sluníčko, hodně se ochladilo. Takže naš plán na procházku historickým městem Natchez se scvrknul na projížďku autem (ale protože jsme zde už před lety jednou byli, tolik jsme nelitovali). V tom dnešním motelu sice internet funguje, ale zase jsem příliš unavená a z větru uondaná n to, abych si pročítala, o co jsem přišla. Takže se Inko omlouvám a pokusím se dohnat zanedbané až se vrátíme domů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN