PSI: Lázeňák Milánek

Byl to pejsek rasy neurčité, černý chlupáček s roztomilým jazýčkem, který vystrkoval vždy před jídelnou, když žebral o nějaké jídlo. Patřil jedné rodině v lázních Mšené, která se o něj nestarala, údajně ho ani nebrali na noc domů. Protloukal se, jak se dalo. Ráno lítal v lázeňském parku ve velkých okruzích, užíval si volnosti, z které měl nezkalenou radost.

Poprvé jsem ho viděla hned po příjezdu. Byl ochlupacený, nekoupaný, nečesaný. Určitě nějaká veška bleška by se našla podle toho, jak se válel v listí, asi ho kožich svěděl. Taky jezdil po zadečku, nikdo se mu nepostaral o anální žlázy. Ale měl na sobě svetříček, tak přece se asi o něj někdo staral.

Měl v sobě hodinky, věděl, kdy lidé chodí ze snídaně, už vartoval u jídelny a čekal na nějakou dobrotu. A zjihlé stařenky mu přinesly tu kolečko salámu, plátek sýra, kousek šunky. Nabaštil se a odpelášil pryč. Byl svobodný, měl radost ze života a tu tím svým psím úsměvem rozdával dál.

Prý na něj lázně vypsaly zatykač s odměnou jeden tisíc korun, kdo lázně pejska loudila zbaví. Neviděla jsem ho, nemohu posoudit, ale myslím, že existuje i jiné řešení. Určitě místní vyhláška, která řeší volné pobíhání psů. Pokuta pro majitele, odchyt pejska, odvoz do útulku, kde by ho vykoupali a dali do pořádku. Jen asi by byl Milánek nešťastný. Je zvyklý na volnost, pořádné proběhnutí, svobodu a to je jeho život.

V lázních jsem potkala i Pány Psy a to byli lázeňští šviháci. V první řadě Max, čtyřletý cane corso. Viděla jsem tuto rasu jen na obrázku, a to si člověk ani pořádně představu neudělá. Byl to neuvěřitelně velký pes, takovouhle papulu, osmdesát osm kilo. Byl přivázaný k lavičce, a když v dálce zmerčil Milánka, vypadalo to, že zdrhne i s lavičkou. Na jeden zátah vymlaskl půl kbelíku vody, když mu sundali košík z armovací oceli.

Pak jsem potkala labradorku Sáru, ta byla velký mazel, lísala se k páníčkovi, umyla mu obličej, ale druhé lidi si držela od těla. Potom tam byl taky rotvajler Basty, ale ten se se mnou nebavil.

Měla jsem s sebou v lázních nádhernou knihu známého krotitele psů Rudolfa Desenského Jak poznat psí duši. Ta mi v mnoha věcech otevřela oči, ale nevím, jak to na našeho jedenáctiletého Sama ještě budu zkoušet. Minimálně však práce s hlasem. Je fakt, že ho mám rozmazleného, ale páníčka zase poslouchá, i když ten někdy zařve, což považuji při kvalitním psí sluchu, za zbytečné.

Setkala jsem se v lázních se spoustou lidí a většina z nich byli pejskaři. Takže jsme probírali naše miláčky, k tomu se kamarádili s místními chlupáčci a dobrá kniha navrch. Kdo by si přál víc?

Aktualizováno: 2.11.2010 — 16:13

75 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jsou takoví pejsci jako lázeňák Milánek, kteří milují svobodu nadevše. A můžou se mít doma jako ta příslovečná prasátka v žitě, a přesto se vydávají na samostatné výlety. S jedním takovým jsem právě dnes měla tu čest, vlastně s jednou. Vypustila jsem ráno Denise na zahradu, po chvilce kouknu kontrolně z okna a nevěřím svým očím – po zahradě mi lítají dva psi! Přizvala jsem MLP ke konzultaci a shodli jsme se, že je to jackrusselka Jůlinka. Musela se protáhnout uzounkou škvírou mezi bránou a plotovým sloupkem. Nechali jsme psiska ještě chvíli proběhnout – Denis byl šťastnej jak blecha, přepustil Jůlince i oblíbený balonek – hlavně že má na zahradě ženskou! Nechtěli jsme ji ale nechat u nás dlouho, představila jsem si, jak bych šílela, kdyby se mi ztratil pes. Jůlinčina panička byla ale klidná, když jsme ji vraceli, a smála se, že prý jim utíká a už byla na návštěvě i na jiných zahradách, pohraje si a zase přijde 🙂 . Doufejmež, že si ji ohlídá, až bude hárat, neboť v tom případě za Denise ručit nemůžu!

 2. V lázních jsem zatím ještě nikdy nebyla, ale také poznávám spíš psy než lidi.
  Ehm, rozměry Maxe mi přijdou silně nadsazené. Zas tak velký CC není. Sice nemám doma psa, ale křehkou a útlou slečnu (tj. sotva 40 kg), se kterou máme věčně problém dosáhnout na spodní hranici standardu (kvůli pravidelné a dlouhé falešce se jí moc neodvažuji zvyšovat porce), jenže to by znamenalo, že Max váží víc než 2 Anežky, což je nesmysl. 68 kg bych uvěřila, přes 70 kg jen při obezitě. Když se pořádně rozběhne, tak občas připomíná tank, což může neznalé splést a mají pak velké oči.

  OT – Včera jsem se zastavila na hřbitově. Týnec má odhadem 20 – 30 domů, je ve svahu, hřbitov nahoře na kopci a velmi malý. Zdá se, že se tam nedá zabloudit. Omyl! Já to zvládám. (headbang)

  1. jsem koukla do standardu plemene (protože je kaník pro mě malý pejsek (chuckle) ) a 88 kilo je dost i na psa dogy (znám takové, ale většina je lehčích)

   cituji ze standardu plemene cane corso:

   Kohoutková výška:
   psi: 64-68 cm
   feny: 60-64 cm
   tolerance +/- 2 cm
   Hmotnost:
   psi: 45-50 kg
   feny: 40-45 kg

   Horní ani dolní hranice by neměla být překračována!

   1. CC také v podstatě je malý pejsek: bez problémů se vejde do postele i do koupelny, jde chovat (a chová se ráda), mužský se musí shýbat, aby jí podrbali, atd.
    U standardu je sice maximum u psa 50 kg, ale vím, že existují mohutní psi, kteří mají k 60 kg a je to jenom důkladné osvalení. Dokonce jsem někde zaslechla (pravdivost nevím), že se uvažuje o zvýšení váhové hranice standardu, protože v některých evropských větvích se objevují opravdu mohutní psi.

  2. LA, teď jsem si prohlédla co to máš za miláčky, to tedy jsou silní pejsani, takového zvládne zase jen silný jedinec, mě by asi odtáhli i s postelí a vzali si mě na hraní – to nejsem žádný drobeček. Víš, já se omlouvám, myslela jsem, že máš rotvíky, ty znám docela dobře ale ty Tvé pejsky jsem snad neviděla in natura.

    1. Honzo, dík! Ámoska je škoda – byl to milej a hodnej kocourek a určitě by někomu dělal radost.

  1. Pokud jde o Zanu, tak jsem sem nakoukl až ve chvíli, kdy došlo na chlazení tváře zeleninou – a pro Li ty palce snad ani nepouštíme (h)

 3. OT: Pitina je OK, vet povídal,že až moc (aby ne,sundala mu brejle a kousla ho do ruky), brblala mi do ucha,že se jen tak od někoho ošmatávat nedá. Byl z ní na prášky…dneska blila Kačenka – ale to je otesánek ,co se přežírá a hltá a pak chce běhat a skákat a žaludek to chudák nějak nezvládá…asi jí dám betonový botičky. (angel)
  PS: mrkev uvařím do měkka a namelu do masa a rejže a udělám takovou paštiku..z toho se vybírá mrkev blbě a ony to snění

  1. No, Melíšek by spolehlivě mrkvičku odhalil, paštiky stejně nebaští, kdepak, touhle dietou by pohrdnul, raději by nejedl.

   1. To je domácí paštika, tu by jedl 😀
    Kupované mi taky nepapkají,teda ty kočičí, ale když se dobrovolně upíchnu k výrobě domácí játrové v listovém těstě – zapékané paštičky, to by dělaly i stojku.

 4. To je hezký pohled na lázně. Já moc pejsky nepotkávala, zřejmě by zašlapali kolonádu 🙁 Jedu příští týden – na týden, budu po nich koukat. Což mi nedá práci, kamarádka mi tuhle při dlouhé cestě z Budějovic říkala: Ty vidíš každého psa okolo 🙂 Jo, to je pravda, ještě taky koukám po dopravních značkách (chuckle)

  1. To znám. Byla jsem 4 dny na výletě a už druhý den odpoledne, jsem vlahým pohledem sledovala každého psíka, co nás potkal. Pak jsem si svůj absťák trošku saturovala pomuchláním tříbarevné kočky, ale bylo to žalostně málo. Jsem už závislák. 😉

   1. Anooo! Lidi rozeznávám podle psů (pání od Brita, pán od Anie…). Po dvou dnech mám psabsťák a muchlám se s kdečím (až se divím, že mám ještě dvě ruce a na nich 10 prstů). V lázních bych nevydržela, pokud bych tam nemohla mít psy (asi nemohla?). Bez psa jsem vydržela 4 dny. Jak já mohla přežít mládí, když mi rodiče psa nedovolili? (No půjčovala jsem si, co byl kdo ochotný půjčit)

    1. Zdravím a přeju pěkný den.Do lázní se psem je možné jet.Byla jsem letos tři neděle v Třeboni.Ubytování bylo v hotelu,léčba v lázních.Je také možné ubytování v penzionu.A bylo to prima,bez černého potěšení bych tam tři neděle nevydržela.

     1. Ano, ano – a též v Poděbradech možno se psem. Byla jsem jako samoplátce i v Třeboni i v Poděbradech, obojí příjemné, ale v Poděbradech neskutečně ochotný personál naprosto všude – zatímco v Třeboni jako by se vznášel duch socialismu … tady problém, tamhle problém, hlavně aby personál měl co nejmíň starostí, však host už nějak přežije 🙁 škoda – kazí tím dojem i těm, kdo se snaží…

 5. My jsme takhle v lázních potkávali tříbarevnou kočku. Vypadala dobře živená, obcházela volným krokem všechny lázeňské restaurace a jednou jsem ji viděla, jak nenápadně krokem dámy prochází hotelovou jídelnou…. 🙂 Personál s eji sice snažil nenápadně vypudit, ale madam Kočka ani nezrychlila krok. Jinak v Luhačovicích je pobyt pejsků a koček v těch dražších hotelích zakázán a taky nemají povolený vstup do rozlehlého lázeňského parku. Takže tam by Milánka možná odchytili hodně rychle.

 6. Prosím o palce pro Zanu (h) , kterou čeká zubař, a pro Li (h) , která je dneska hodně potřebuje. Děkuju. (f)
  (y) (h) (y) (h) (y) (h) (y)

  1. Obema holkam drzim palce (h) (y) (h) (y) . Az bude Zane lip, tak podam (polo)zabavnou zpravu, jak (ne)sla moje zubni chirurgie. 😡

   1. Všem děkuju za palce (blush) . Hanko, jsi charakter, že jsi se zprávou počkala! To víš, že jsem si vzpomněla (whew) .

  2. Milá Zano a milá Li jsem v mysli s vámi a hodně síly přeji. Držím palce !!! (y) (h) (y) (h) (y) (h) (y) (h) (y)

 7. A hele! 🙂 JaMra a její Sam! (inlove) Zdravím po dlouhém čase. 🙂
  Hezká lázeňská vzpomínka. 🙂 A nevíš, jak to nakonec s Milánkem dopadlo? Moc mu fandím, protože se zdá, že ten způsob života nejspíš byl jeho svobodná volba. 🙂
  Přeju všem krásný den. (h)

  1. (clap) Milá VaVe, to jsem ráda, že sis vzpomněla, užjsem tu strašně dávno aktivně nebyla, ale budiž mi omluvou, že jsem o Samovi, lépe řečeno o jeho prvních dvou štěněcích letech napsala knihu. Jmenuje se S pozdravem Tvůj Sam a lze ji objednat na http://www.kosmas.cz, ale tam to mají drahé poštovné a balné, anebo přímo u mne na dobírku. Kniha stojí 150 Kč. Případně napiš na jamraz@seznam.cz adresu a já Ti ji pošlu. (sun) (dog)

 8. Hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Lázeňští psí hosté – to je hezké téma (nod) . Jen ta kila u toho kaníka mi připadají nadhodnocená. Oni to majitelé rádi dělají, že přihazují mamutkům tu kilíčka, tu centimetry (u dog je tolik „metrových“ psů v kohoutku podle bájí a vyprávěnek… naživo jsem neviděla ani jednu (chuckle) )

  1. (dog) mě teda toho obříka, co bydlel nad náma- černá doga-Oskar, nenapadlo nikdy měřit, ale když stál a měl zvednutou hlavu,tak ta mu končila u mejch ramen a já mám 168cm na vejšku…přišel mi obrovskej..poslouchal jen pána, paničku ani omylem, jednou se mu chtěla baba za něco pomstít,tak ho uvázala k topení, v paneláku přivázat tele k radiátoru může jen někdo,kdo má v hlavě duto..to víš,že Osy odpochodoval i s tím radiátorem, kterej urval od zdi…pokračovalo to tak, že to neudržely ty trubky, co byly 40let starý a voda se lila hádej kam..ke mně..a pes tahal ten radiátor po bytě, rachot,jak když se rozpadá barák…jsem ráda, že se odstěhovali….

   1. Něco mi to připomíná…. Možná už jsem tu líčila, kterak jsme seděli venku a najednou vidíme našeho kocoura, jak běží jak o dušu, za ním zvláštním trhaným způsobem utíká sousedovic labrouš-blonďák Matouš, za ním vlaje žebřík (skoro třímetrovej) a z lešení řve páneček „Matouši, ty blboune, okamžitě se vrať!“ Asi o hodinu později jsem seděla u sousedky na terase, pijeme káve, jíme koláč a plkáme. Líčím zvláštní úkaz s vlajícím žebříkem a sousedka Petra se začervenala „víš, já přišla s Matoušem z procházky, dost jsem pospíchala na záchod a ten žebřík byl tak nějak po ruce……“ uááááááá, spadla jsem pod stůl…. a zpod stolu povídám, to máš kliku, že jsi toho Matouše neuvázala přímo k lešení, byla bys vdova.

    1. Vrauuu, to je mazec (rofl) (rofl) (rofl) Nejlepší je ta představa souseda, jak řve na lešení (rofl)

    2. Ty zvíře!!!! (rofl) (rofl) (rofl)
     Jsi mi připomněla, jak pán opravoval komín a aby nespadl, přivázal se k tažnému zařízení na jejich autě. A paní o ničem nevěděla a jela nakupovat…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN