PŘÍRODA: Na pomoc záchranným stanicím

Ahoj Zvířetníci 🙂 Jmenuju se Zuzana (na netu obvykle Zuza) a prozatím jsem patřila do skupiny mlčících čtoucích, jak se tady na Zvířetníku říká. Nakonec jsem se po delším váhání rozhodla vystoupit z anonymity. Ráda bych vám totiž představila charitativní akci na podporu záchranných stanic pro volně žijící živočichy.

Na začátek bych asi měla vysvětlit, jak to všechno vlastně vzniklo. Začnu trošku zeširoka 😉 Ze všech zvířat jsou mi nejbližší kočky, doma máme pětihlavou kočičí smečku, ráda chodím na kočkařské stránky (odtud se znám i s Bedou, kterou zase dobře znáte vy odsud ze Zvířetníku a která možná za mě utrousí nějaké slovíčko :)), prostě jsem typická kočkařka, i když mám ráda i ostatní zvířata.

Před asi dvěma lety jsem se náhodně ocitla na stránkách Fleru, který tady asi většina z vás zná jako web, kde se prodávají a nakupují rukodělné výrobky. Na Fleru mě zaujala veliká koncentrace tvořivých lidí a hned mě napadla otázka, jak by se toho dalo využít ve prospěch opuštěných zvířat. 🙂  Ještě před příchodem na Fler jsem se totiž i s dalšími kočkolidmi snažila o podporu opuštěných koček právě výrobou všelijakých drobností a tak jsem viděla ve Fleru velký potenciál. A protože po čase se začala rozvíjet také sociální stránka Fleru a začaly vznikat nové kluby sdružující lidi se stejnými zájmy, založili jsme klub Zvíře v nouzi, ve kterém jsme chtěli prodejem zboží na Fleru pomáhat zvířatům i my.

Jak už jsem zmiňovala, nejblíže mám ke kočkám a znám i nejlíp situaci kolem opuštěných koček, různých útulků a depozit, proto jsme první dobročinnou akci věnovali právě kočkám. Akce se začala pěkně rozvíjet, prodaného zboží a tím i peněz přibývalo, přibývalo i nových členů klubu, takže jsme měli pochopitelně radost. První akce nakonec vynesla kolem deseti tisíc korun, které jsme rozdělili mezi pět různých kočičích útulků.

Další akci jsme se rozhodli věnovat koníkům, přičemž tentokrát jsme už předem vybrali konkrétní zařízení (byla to Bianka Dvůr Králové) a v jejich prospěch jsme znovu rozjeli prodej. I tentokrát jsme byli úspěšní, prodej byl o něco málo vyšší než při první akci. V akcích jsme pokračovali dál, následující byla věnovaná psům a útulkům Tibet a Maršovice, další zase veverkám a záchranné stanici Veveruška Slapy n. V. Po roce fungování klubu jsme se vrátili znovu ke kočkám a uspořádali jsme prozatím poslední ukončenou akci pro OS Kočky sobě, Svitavy a Kamilky, Čeladná. Máme tedy za sebou určité pozitivní výsledky (to se nechci vytahovat, jen abyste věděli co a jak :)). Pokud by někdo chtěl znát další detaily včetně reakcí z obdarovaných útulků, najde je tady:  http://www.fler.cz/blog/zvire-v-nouzi-1

Po tomto vysvětlení se už konečně dostávám k jádru věci. Hurá! 😉 V současnosti probíhá naše poslední dobročinná akce, která je tentokrát věnovaná záchranným stanicím. Protože tady na Zvířetníku je hodně lidí milujících zvířata, myslím, že by vás tahle akce mohla zajímat a proto jsem se taky odhodlala přijít s tímto článkem. Ačkoliv nejsem úplně neznalá v problematice opuštěných zvířat, před začátkem nové akce jsem toho o fungování záchranných stanic v Česku popravdě moc nevěděla. Přesněji řečeno, měla jsem představu, že chod stanic je nějakým způsobem (za pomoci státu, krajů, měst a obcí) pokrytý a jejich situace je relativně uspokojivá. Byla jsem tedy dost překvapená, když jsme začali zjišťovat skutečný stav věcí, který se od té mé představy dost výrazně liší.

Pokusím se o stručný nástin situace záchranných stanic. V současnosti je v Česku 26 akreditovaných záchranných stanic, které mají přidělené konkrétní území (viz mapka). Záchranné stanice spadají pod ČSOP, který jim přispívá určitou částkou na jejich provoz, v současnosti je to asi jedna třetina jejich nákladů. Jen tak pro představu, některé větší stanice mají roční náklady i kolem 600 tisíc korun. Zbývající dvě třetiny financí si tedy musí stanice zajistit samy. Obvykle žádají příspěvky od krajů, měst a obcí, na jejichž území provádí svou činnost. 

Někdy je žádostem stanic o příspěvek vyhověno a jejich rozpočet je tedy jakžtakž zajištěný, jindy se to ale nepovede. Viz například momentální svízelná situace ZS Falco, Dolní Týnec, která od krajů nedostala finance a vzhledem k tomu, že se nachází na území postiženém letošními povodněmi, nebude na tom zřejmě ani v budoucnu výrazně lépe. Více např. v tomto článku. Dalším způsobem, jak stanice získávají peníze na svou činnost, jsou dary od sponzorů a dárců, ať už jsou to firmy nebo jednotlivci a samozřejmě také prostřednictvím členských příspěvků od členů ZO ČSOP, které jsou zřizovateli stanic.

Ještě bych ráda zdůraznila jednu důležitou věc, záchranné stanice u nás fungují především díky nadšení a úsilí dobrovolníků, málokterá stanice si totiž může dovolit platit zaměstnance na plný úvazek, takže kdyby nebylo dobrovolníků, tj. lidí, kteří pomáhají ve svém volném čase vedle svého běžného zaměstnání, pak by stanice naprosto neměly šanci na přežití a o zraněná zvířata by se neměl kdo starat. Některé stanice doslova stojí a padají s jediným člověkem, který je drží při životě, takto je to např. v ZS Libštát v severních Čechách nebo v ZS Dolní Němčice na Hané, ale i ve spoustě dalších.

Všechny tyto informace (i další, kterými vás už nechci víc zatěžovat) jsme společnými silami pozjišťovali z různých článků na netu, v diskusích s lidmi ze záchranných stanic nebo při osobních návštěvách ZS. Snažili jsme se udělat si představu jaká je kde situace, kdo pomoc potřebuje a kdo ne. Takto jsme zjistili, že některé stanice jsou na tom relativně dobře, např. ZS Vlašim, Votice, Pátek, Plzeň, Bartošovice a pár dalších. Pokoušeli jsme se také zorientovat v tom, jak je která stanice aktivní, jak se snaží zviditelnit (např. webové stránky apod) a pomoci si vlastními silami.

Na základě všech těchto informaci jsme vybrali pět stanic do užšího výběru a potom pomocí hlasování členů klubu jsme definitivně vybrali dvě stanice, kterým jsme věnovali aktuální akci. Těmito stanicemi jsou ZS Drosera, Bublava u Kraslic ( http://www.droserabublava.cz/ ) a ZS Zelené Vendolí nedaleko Poličky (http://zelene.vendoli.sweb.cz/ ). Obě jsou to stanice aktivní, snaživé, spolupracující s veřejností, mají pěkné webové stránky, zkrátka snaží se pomoci si, jak to jde. Přesto to ale stále nestačí a proto jsme se rozhodli jim svým malým dílkem pomoci i my (obě stanice už mají informace o akci umístěné také na svých webových stránkách).

Pokud vás moje povídání zaujalo a pokud byste se chtěli k našemu snažení připojit, pak tady jsou konkrétní detaily. Naše akce na Fleru jsou založeny na prodeji zboží, můžete tedy přispět tak, že si zakoupíte některý výrobek, který byl na akci věnovaný (takové zboží je označené logem tlapky a u zboží také najdete informace o akci). Celá částka za zboží, kromě provize, kterou musí prodejce zaplatit Fleru za prodej zboží poputuje k vybraným záchranným stanicím. Po ukončení akce se sečtou veškeré finance, rozdělí se na dva díly a pošlou oběma stanicím. Následně ještě vystavíme na Fleru jejich reakce, aby byla kontrola, že finance doputovaly tam, kam měly.

Zboží v nabídce je průběžně doplňováno a to po dobu celé akce, která potrvá minimálně do konce roku 2010. Sortiment zboží je široký a různorodý, takže věřím, že každý by měl najít nějakou drobnost, která by mohla vyhovovat jeho vkusu. Možná tam najdete nějaké dárky i k blížícím se Vánocům 🙂  Dosavadní nabídka zboží je tady: http://www.fler.cz/flerbox?fid=42376  Ještě upozornění, zboží je na více stránkách, listovat možno pomocí tlačítka dole na stránce.

Jestliže budete stanicím a především zvířatům v jejich péči chtít pomoci nákupem zboží, budeme vám velmi vděční. Uvědomujeme si, že v současnosti si může málokdo vyskakovat, spousta lidí škrtí a omezuje svoje výdaje a tak věříme, že tento způsob, kdy je možné pomoci potřebným a zároveň přitom pořídit nějakou drobnost pro své blízké by pro mohl být pro případné zájemce zajímavý. Aneb dvě mouchy jednou ranou! 😉

A ještě jedna prosba na závěr, byla bych vám velice vděčná, pokud byste pomohli šířit informace o akci, kdekoliv to bude možné a vhodné. Při minulých akcích jsme za účelem zviditelnění využívali všelijaké tématické chaty a fóra, teď u záchranných stanic je to poněkud komplikovanější, prozatím máme info alespoň na Facebooku: http://www.facebook.com/pages/Zvire-v-nouzi-Pomoc-potrebnym-zviratum-aneb-konkretni-pomoc-utulkum/381115413008?v=wall . Pokud byste měli nějaký nápad, jak a kde akci více propagovat, byla bych vám opravdu vděčná.

Vřelé díky za trpělivost, pokud jste se pročetli až do konce i za vaši případnou pomoc.

Aktualizováno: 27.10.2010 — 10:07

88 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Leckdo už se asi bude chystat do pelíšku a zítra určitě přijdou nové články a nová témata, takže bych chtěla poděkovat za vaše vlídné přijetí, byli jste všichni moc fajn, i to nekonečné čekání na zjevení Fleru jste vydrželi, takže díky i za trpělivost (chuckle) Dokonce dvě osůbky si vybraly z nabídky a nakoupily, čímžto jim moc děkuju! (f) Budete-li mít občas náladu, mrkněte co je u nás v nabídce nového, zboží se doplňuje opravdu až do konce akce, takže je průběžně z čeho vybírat. Jinak doufám, že se sem tam „potkáme“ v diskusi, teď už se nebudu ostýchat se semotamo zapojit. 🙂 Všem Zvířetníkům zdar a dobrou noc (wave)

 2. Dobrý večer všem. Náhodou jsem se proklikla na tuto stránku a přečetla si článek o podpoře ZS. Než jsem odešla na MD, zajišťovala jsem koordinaci ZS v síti. Opravdu je každá (cash) dobrá, protože financí od MŽP je stále míň a míň a zvířat přijímaných do stanic bohužel neubývá. Je také velkou pravdou, že některé stanice stojí na jedné osobě a bez její činnosti by stanice zanikla. Nevím, jaké bylo kritérium pro výběr stanic, ale pokud budete s podobnými aktivitami pokračovat, přimlouvala bych se za ZS Dolní Týnec. Kraj finance tímto směrem téměř nesměřuje a stanici „živí“ opravdu jen jedna osoba, kterou je paní Tomšovská. Nemá možnosti, aby stanici více propagovala, všechen svůj čas věnuje péči o zvířata…. Ještě jednou děkuji za vaši pomoc.

  1. Zdenko, díky za reakci 🙂 O špatné situaci Falca DT vím, i jsem ho v článku zmíňovala. Měli jsme je v užším výběru pěti ZS, ale pak už se vybírá hlasováním a Falco do finále neprošlo. Myslím, že lidi asi ovlivnilo i to, že se nám moc nedařilo najít o nich víc informací, nemají svoje webovky, takže jsme se vlastně o nich dozvěděli jen to, co bylo v článku v novinách. Samozřejmě vím a snažila jsem se to zdůraznit, že když všechno visí na jednom, dvou lidech, tak pak už nemají ani čas, ani sílu věnovat se ještě propagaci a zviditelňování, to je jasné. Ale většina rozhodla takto, tak to musím respektovat. Proto jsem taky zmiňovala tu možnost poslat stanicím DMS, tam je možné si vybrat konkrétní stanici. Jinak musím říct, že když sleduju kroky nového ministra životního prostředí, tak mám nemilé tušení, že bude ještě hůř… peníze, které si stanice po dlouhém úsilí vydupali se mají zrušit a údajně půjdou na cosi kolem dálnic (fubar)

  1. Bedo, zrovna si tu dumám, co Nyny… To je mi moc líto! :S Teda já nejsem odborník, ale v porovnání s onemocněním ledvin to je lepší varianta nebo ne? Ale jak říkám, zkušenost nemám… Hlavně, že sis všimla, že něco není OK a snad když budete léčit, tak se to v rámci možností srovná (h)

  2. Ach Bédo, tak jsem se (dole) trefila. Naše Smoky také dříve mnohem víc pila a když jsem to před léty vetovi řekli, udělal krevní test, řekl, že má sice nepatrně zvýšenou hladinu cukru, ale tak málo, že není třeba nic dělat. A tehdy řekl, že i kdyby jí v budoucnu dostala, dá se snadno držet pod kontrolou prášky. Tak snad to bude i tak dobré a Nyny bude léčbu dobře snášet. (h)

  3. Chůďátko malé! ;( Ale Bedulko (inlove) , Ty jsi šikulka, že sis toho všimla včas, bude to dobré. (y) (cat)

   1. no, ta hodnota je prý dost vysoká… normální je snad tak 3,5 až 6,5 , takový ten „stresový“ faktor při odběru to může zvýšit na 8 až 12… Nynyška má 30 ;(

    budeme píchat inzulín, v pondělí máme ráno přijít na lačno na ještě jednu kontrolu a to je tam prý málo lidí, dostane se mi zevrubných informací… jasně že se bojím a že tu brečím ;(

    víte tady o tom někdo něco víc? třeba jak hodně moc je těch 30????????

    1. a ještě – není to do toho pondělka moc dlouho???? jsem přiznávám trochu vyhysterčená asi

    2. napiš Lucíškovi – kdysi tu psala, že se jí v případě potřeby má napsat do záhlaví emailu něco jako rychlá rada, veterinární rada… aby si toho „přednostně“ všimla.

    3. Bedo, v angličtině jsem našla vlastně to samé do už přidala Sharka.68 v češtině. Já jsem se spletla v tom, že to jde léčit prášky (asi jsem veta přeslechla) – a vlastně to dává rozum, i lidé si píchají injekce. No hlavně, že je to léčitelné i když to bude běh na dlouhou trať. Bohužel nikoho kdo má takhle nemocnou kočku neznám, ale Lucíšek by mohla být skvělý rádce jak na to a co očekávat. Mě se bohužel nepodařilo nikde zjistit, co znamená ta hodnota 30. Všude je jen něco o diabetické křivce (která se vede při podávání insulinu – tedy tak jsem to pochopila).

     (h) (cat) (h) (y) (y) (y)

  4. ;( je mi to líto…Bedo neboj, s tím se dá žít….jen nesmíš být vynervovaná ty…pohledej něco na netu….budu na V8s obě myslet… (h)

  5. Ale do prčic, chudinka krásná Nyny a chudinka ty. Zvládnete to, dobře, že sis toho všimla. S kočičkama nemám zkušenost, ale známý měl pejska, musel mu sice píchat inzulin, ale dožil se (ten pejsek) požehnaného věku a v pohodě. Držím palce! (h)

  6. Milá Bedo, zůstaň klidná s tím se dá žít. Budeš píchat Nyny insulín a možná bude muset držet nějakou dietu. Nejvíc jí pomůžeš když budeš taková jak tě zná a ne nervozní. Až dostaneš víc informací budeš hned klidnější.
   Držíme vám palce, tlapky i drápky ať to zvládáte. (y) (inlove) (y) (dog) (y) (cat) (y) (cat) (y)

 3. To jsou všechno krááásy. Já žesnu, kolik lidí je takhle úžasně šikovných a dokáží tyhle nádherné věci. Přeji úspěch akce.

 4. milí Zvířetníčkové, pokud zde ještě někdo je, prosím o podpůrné palečky!!!!!!!

  už nějakou dobu se mi zdá že Nynyška moc bumbá – možná slyším trávu růst, možná je tu jen suchý vzduch a prostě má žízeň…. ale pro jistotu jsem s ní včera sjela na veterinu a nechala jí odebrat krev – mimochodem byla mooooooc statečná (h) (h) (h) (h) (h) (ehm, jen trošku „držkovala“ 😉 )

  asi v 17h si budu volat pro výsledky a asi se budu bát, tak kdyby se našel paleček………..

  1. V pozoru držíme (y) (y) (y) – to bude dobré, ono je někdy lepší slyšet trávu růst…

  2. Milá Bedo, rdousím palce. (h) Doufám, že jsi opravdu jen slyšela růst tu trávu, nebo jak v bytě topíš, je tam sušší vzduch a kočka je žíznivější. Třeba jsi na to přes léta zapomněla, že jakmile začneš topit, Nyny více pije. Jinak prý i kočka může být diabetik a jedním z příznaků bývá právě to častější pití. Ale není to tragedie a dá se to snadno regulovat práškami. Posílám Nyny pohlazení (cat) (h)

 5. Zuzi díky za pěkný a osvětový článeček a předem díky všem, kdo naši akci ve „Zvířecím klubu “ podpoří ! (hug)

 6. Lidé zlatí, Fler byl konečně zresuscitován, hurá! (whew) Tak tedy, jste všichni vítáni v galerii zboží, kterým je možné zmíněným stanicím pomoci. Jsem celá napnutá, jestli se vám něco zalíbí, zboží je tady:
  http://www.fler.cz/flerbox?fid=42376
  Nabídka má dvě stránky, mrkněte prosím i dozadu, díky 🙂

  1. Ještě jeden dovětek – na Fleru je teď možný prodej i pro neregistrované návštěvníky, takže máte-li zájem o nějaké zboží a nesnášíte registrace, můžete nakupovat i tak 🙂 A samozřejmě i když třeba nakupovat nebudete, pokud máte něco zajímavého k tématu záchranných stanic, sem s tím… Prozatím všem krásný den (sun)

 7. Zuzo, vítej před bukem 🙂 . Hmm, o fungování ZS jsem měla jen mlhavé představy, takže díky za info a odkazy. Jj, vybrat si před svátky dárek a ještě tím bejt trochu užitečnej – dobré dvě mouchy.

 8. Díky, Bubu 🙂 Zatím opět prodlouženo o hodinu…
  A vůbec všem díky, že jste tak prima (f) Přece jen člověk má trošku obavy a zábrany, když vstupuje do takové sehrané party, která se dobře a dlouho zná. Je fajn, že jste otevření i pro „náplavu“ 😀

  1. hele Zuzo, nechci ti do toho kecat, ale když někomu odpovídáš, tak si klikni na to Odpovědět, které je UVNITŘ v JEHO příspěvku, jinak zakládáš nová a nová vlákna 😉

   i když – někdy se to tak čte skoro líp, ovšem není vidět, na co vlastně reaguješ (chuckle)

   1. Bedo, jen mi do toho klidně kecej (angel) Já si toho všimla až pozdě (blush) pardooon, to bude z té nervozitky, kdy jako už konečně začne Fler makat (dance)

    1. z Fleru jsem taky hodně smutná 🙁 – ono tady čtou i lidičkové, kteří pak ani nediskutují… z článku by si určitě klikli (resp. si klikli), ale později už se nevrátí

 9. Zelené Vendolí znám, máme to od nás kousek (a navíc mám kolegu přímo z Vendolí). Oni hodně umí ptáky, ale postarají se o kdeco. Párkrát jsem s nimi mluvila telefonicky, vždycky ochotně a dobře poradili. Naštěstí přímou pomoc jsem nepotřebovala.
  Až pojede Fler, juknu. (y)

 10. Milá Zuzo (inlove) , děkuju za pěkný článek. (y) Musím se k němu ještě vrátit, přelítla jsem ho ke svačině, a na Fler taky mrknu až doma. Myšlenka shánět penízky na různé projekty prostřednictvím prodeje pěkných věcí se mi moc líbí – proto také už běží druhý ročník Zvířetnické aukce (musím kapánek přihřát naší polívčičku, žejo? 🙂 )
  Jooo, a článeček / článečky o záchranných stanicích rozhodně ANO! (nod) (y) (bow) (f)

  1. Moc díky, Vave (h)
   Ještě jsem si uvědomila, že jsem mohla napsat do článku jednu věc, tak to dám alespoň sem, třeba to někoho zaujme. ČSOP pro záchranné stanice pořádá taky sbírku, kde se dá vybrané stanici poslat darovací SMS. Někdo to třeba víte, pro někoho to bude novinka, tak kdyby někdo chtěl přispět některé ZS takto, tady je odkaz na zmíněnou sbírku (mimochodem stejného názvu jako náš klub): http://www.csop.cz/index.php?cis_menu=1&m1_id=1002&m2_id=1374&m3_id=1910&m_id_old=1374

 11. ano, Zuzu znám už docela dlouho a můžu se za ni zaručit – navíc jak je z článku zřejmé, poskytuje tato skupinka pomáhajících onu zpětnou vazbu, po které se tady v případě různé finanční pomoci už volalo (viz „Následně ještě vystavíme na Fleru jejich reakce, aby byla kontrola, že finance doputovaly tam, kam měly.“)

  ano, máme (budeme mít) i přímo „naši“ Zvířetnickou aukci, ale myslím že doslova každá korunka se počítá… je vážně k vzteku, že server zrovinka dnes 🙁 nefachčí – Zuzo, měla sis to s nima domluvit!! (rofl) …. hmmmmm, nebo článek zopakujeme ještě zítra? 😉 … nebíííííííít 😛

  dobrovolně přiznávám, že jsem Zuzu pobídla, aby v průběhu dne, kdy už se čte jen diskuse, link ještě vracela, tak snad jí (mně) to nebudete mít za zlé) (rose1)

  1. Bedo, teď se tady řežu, Tvůj příspěvek mi přišel jako odpověď na dotaz, co je to v kleci za zvíře…ano, Zuzu znám už dlouho (rofl) Ale vážně, Bedo, děkuju za garanci mojí osoby (rose1) Fakt se snažíme o co největší zpětnou vazbu, jednak aby to bylo důvěryhodné a pak taky je to vlastně jediná odměna pro všechny, kdo se vzdávají výtěžku ze svého zboží.
   Jo a k tomu dotazu, měl by to být nosál v té kleci a tahle fotka je z Bublavy. Kdybyste mrkli na odkaz na Facebook (ten zatím funguje), tam máme víc fotek z obou stanic, jsou tam fantastické fotky od Gabky, hlavně soví detaily, kde je vidět každé pírko (h)

   1. no, to jsem ti právě teď tady napsala o kousek výš – ty čekáš jako na Jaxe odpověď jako nový příspěvek a ona se má řadit pod ten, na který reaguješ

    hele ale fakt mě „baví“, jak ty tady střídáš obojí – jednou reakce nad, jednou pod :O … ehmmmmmm, máš v tom nějaký systém, nebo jen klikneš, kam se kurzor zrovna „uloží“? 😛 😛 😛

      1. Já jo (nod) – jmenoval se Polda a vypadal spíš jak hajzlový pavúk (chichi – byl to můj kolega – kdysi jsem se už zmiňovala – zkoušel vydělat na rybičkách, na majoránce, na stříbrných liškách a vždycky to dopadlo blbě (chuckle) ).

 12. Ygo, děkuju za vlídnou reakci, přece jen jsem tu z vašeho pohledu nová (i když Zvířetník čtu už léta). No ten smajlík mi popravdě přijde jako nějaká kousající potvora! ]:) tak snad to nikoho neodradí. Mimochodem některé smajlíky se mi píšou v závorce, to je OK?

  K tomu článku ze záchranných stanic – určitě to je dobrý nápad, jen nevím, jak by to bylo v praxi. Většinou jsou ti lidé tak vytížení vším tím, co musí kolem stanic dělat – péče o zvířata, shánění dárců, často aktivity pro děti a veřejnost, správa webu a spoustu dalších věcí – takže je dost těžké je k něčemu dalšímu odchytit. Ale třeba by se někdo ochotný našel… teď mě napadlo, že stanice Pátek u Poděbrad je taková aktivní, má i na Facebooku svůj účet, dává tam svoje aktuality, dokonce i hádanky pro čtenáře, možná tam by se dal najít někdo ochotný. 🙂

  1. Zuzo, smajlíci tady na Zvířetníku se musí oddělovat mezerou, jinak se nezobrazí – teda má to snad platit v případě, že je jich víc za sebou, leč já jsem jak známo paranoidní (chuckle) , tak dělám mezeru i před a za každým… možná se ti „vypsal“ smajlík proto, že jsi hned za něj přilepila tečku

   třeba kecám, ale já sama to tak pro jistotu dělám… uhlaď chlupy co ti z toho vstaly a dělej mezeru v případě smajlíka třeba na konci věty i před tečkou, ve věte před čárkou apod. (no já vím, je to brrrr :^) 😉 )

   1. Já dělám mezeru před i za smajlíkem. A takový ten mrkající smalík se udělá, když je tečka a hned ukončení závorky (…) – to se mi stává taky často.

    1. Takhle nějak mi vzniknul ten s prominutím vytlemený smajl, že jsem měla smajlík a ještě závorku…no, poučení pro příště 😉

     1. Já si vždycky říkám „před smajlíkem za smajlíkem nikdo nesmí stát, nebo nebudu hrát“. Rovněž jsem ostražitá na svých oblíbených pár teček, to jsou pěkné potvory, ty vám vlezou všude. (wasntme) (chuckle)
      Jinak smajlíci různorodí vedle sebe stát mohou, ale když se dělá třeba řádka srdíček, tak každé srdíčko musí mít kolem sebe mezeru z obou stran. (nod)
      Přeju všem krásný den! (h)

 13. Milá Zuzo – Fler samozřejmě znám. Jsou tam náramné skvosty a opravdu se chystám, že letos budu nadělovat dárky ze zdrojů, které budou dál penízky přerozdělovat potřebným.

  Na odkazy záchranných stanic se během dne určitě dostanu – tak nějak jsem si myslela, že ZS jsou u každé ZOO, což by se zdálo logické, neb kde najít větší odborníky na volně žijící zvířenu. Ale teď mně napadá, že tam asi budou odborníci spíš na exotiku a naše „domácí“ divoké zvířectvo nemusí mít až tak zmáknuté. V každém případě by mne (a určitě nejen mne) potěšil článek o chodu takové záchranné stanice – možná, kdyby se někdo (tady fakt váhám – zaměstnanec?, zaměstnavatel? dobrovolník? – jak nazvat člověka, který se v ZS angažuje a plat nebere?!) v této tématice znalý toho ujal a napsal …

  A díky za článek – náhodou, smajlíci ho tak hezky rozzářili (hlavně ten uchechtaný).

  1. každá taková stanice vydává určité informační materiály a asi by stačily pro informovanost většiny Zvířetníků. Jinak my se skautama chodíme též do jedné sázavské stanice pomáhat a kamarádka má ZS dravců prakticky doma, takže pokud by opravdu zájem byl, požádala bych ji. Klasicky má doma tak 10 dravců, v zimě něco ježků, sem tam nějaké drobné šelmičky…..

   1. Ale to by bylo super – jistě, že většina ZS vydává své materiály, ale přečíst si něco napsané zainteresovanou osobou by bylo fajn.

   2. Inko, ale i kdokoliv z ostatních – pokud přímo znáte nějakou skupinu lidí, která se nějak angažuje v oblasti záchranných stanic nebo třeba nějaké ochránce přírody a tak podobně, kdybyste byli ochotní mezi ně odkaz na naši akci rozšířit, byla bych vám moc zavázaná! Já jsem to zkoušela s junáckým oddílem Tilia v Poličce, o kterých jsem se dočetla někde na netu, že pomáhají Vendolí, ale nijak na můj mail nereagovali… Ono je asi lepší, když to jde po té linii mezi známými.

    1. Zuzi, nevím, co jsi jim v tom mailu psala, ale podle mne neodpověděli proto, že pomáhají. My též pomáháme jen prací a ne finančně.
     Věrce zkusím napsat, zda něco nemá, dělala sovy do škol

     1. Inko, psala jsem jim, jestli by nebyli ochotní rozšířit odkaz na naši akci mezi svoje lidi… Já vím, že je to těžký, kdo je trochu vstřícný, tak už někde pomáhá a kdo by si to i třeba dovolit mohl, tak mu je to většinou putna a radši to utratí jinde 😐 Přitom stačí koupit i maličkost třeba za padesátku, když si to řekne 10 lidí, hned je tu pětistovka…ale jak říkám, vím jaká je realita a proseb všede kolem haldy.

 14. A ještě dodatek, jak už to tak bývá, zákony schválnosti pracují dokonale… Pokud snad chcete nakouknout na některý z odkazů na Fler a nefunguje vám to, tak je to proto, že na Fleru probíhá servisní zákrok :S Pravda, měl skončit v šest ráno…nojo, na ptáky a další záležitosti jsme krátký 😉

  1. HU!!!!!!! tak právě tu odstávku posunuli z 9h zase o hodinu, až do 10 (punch) (punch) (punch)

   to je teda smůla převeliká, jestli to nepoběží celý den (snad ne!!!!!!!!!), tak mě (a nepochybně i tebe) asi klepne ;(

   1. Bedo, jé ty jsi tady! 🙂 Nojo, zrovna na to koukám a bouchám tady hlavou do stolu, měla jsem včera takový divný pocity, že to půjde levou zadní a ano jó…zrovna v tomhle bych se klidně spletla.. zkouška smajlíku, kterej se mi píše v závorce (mm)

    1. no jo, jsem tady, jsem 8)

     zkouška smajlíka dopadla dobře (clap) , kéž dopadne i Fler a hlevně celá tato akce (h) (h) (h)

     1. Díky, méďo Béďo (blush) Kéž by, já se tak snažila, abychom měli co nejvíc zboží v nabídce, honila jsem všechny, aby dodali zboží, abyste se měli na co koukat a teď tohle… Mimochodem, vidím, že dneska si pěkně procvičím sčítání! 😀

       1. Bedo, ze zoufalství se na tom snažím najít něco dobrýho (mm) Třeba že jsme si aspoň spolu po hrozně dlouhé době zase popovídaly 😉

 15. Hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Pošlu dál (wave) – je těch akcí bohužel víc a víc a tak se ne vždy dá pomoci všude tam, kde by člověk chtěl… Navíc Zvířetníci mají vlastní předvánoční „hru“ ve prospěch vybraných psích a kočičích projektů a miminčích projektů (inlove)

  V Liberci je záchranná stanice velká – spojená s městským útulkem. Do útulku jsem nechávala odvézt zraněného pejska, do stanice jsme dovezli rorýse na zem spadlého. V obou případech maximální spokojenost s komunukací, rychlostí pomoci a přístupem lidí k zvířeti v nouzi… (nod)

 16. Můj hlubokosklon k Vaší činnosti…. (bow) a (clap) a (angel) a (rose1)

  PS: Vendolí je u Svitav (6 km, k Poličce má dál cca 14 km…jsem z Pardubic a tak se mi to rejpá ) (wave)

  1. Dobré ránko, všem kdo zaskočili 🙂 Já bych se chtěla nejdřív omluvit za přesmajlíkování v mém článečku, nějak jsem si neuvědomila, že se všechny ty značky, co jsem použila a ještě zkombinovala se závorkami, automaticky promění v tuhle galerku velkosmajlíků :S Nejvíc mě zaskočil ten rozchechtaný smajlík…jinak jsem fakt celkem normální a tohle jsem neměla v úmyslu (blush).
   Jinak samozřejmě o chystané zvířetníkové aukci vím a je mi jasné, že se to bude trochu křížit. A jak bylo řečeno, všelijaké akce a prosby se množí jako houby po dešti, takže jsem realistka, no ale co by kdyby 😉
   S tou Poličkou a Svitavami jsem si to neuvědomila, přiznávám, že zeměpis není zrovna moje silná stránka, rejpanec beru sportovně 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN