ZPRÁVA: Zvířetnická aukce 2010 – šifra ZU

Milí Zvířetníci, původně jsem chtěla jen stručně odtajnit předměty zvláštního určení (ZU) pro Zvířetnickou aukci 2010, ale nějak mi to bez připomínky minulého ročníku nejde.

Loňská Zvířetnická aukce totiž byla nouzovým řešením. Původní záměr ušít a vydražit piškvorkovou deku na vánočním večírku zaměstnavatele jedné ze Zvířetnic se bohužel nemohl zrealizovat, protože ona společnost nám nakonec prostor na svém večírku poskytnout nemohla. Tehdy se objevil nápad uspořádat aukci stylem „Zvířetníci sobě“ a deku, která už byla rozešitá, jsme se rozhodli z dražby vyjmout coby „předmět zvláštního určení“ a „vykoupit“ ho pro Velkou kočku jako vánoční dárek.

K tomu se ještě jako předměty ZU přidaly polštářky pro Li a Jiřinku, a všechny ostatní drobné piškvorky a vánoční ozdobičky byly předmětem volné aukce. Zvířetníci nejenže nezklamali, ale ohromně zabojovali, a tak výtěžkem aukce bylo nakonec ohromujících více než 18.000,– Kč, které dostaly předem vybrané zvířecí útulky. Pro letošek bychom chtěly směrovat peníze stejným dílem do Čech i na Moravu, přičemž preferujeme kastrační programy.

Zdá se, že nám trošku usnula diskuse o výběru příjemců, která byla už v létě otevřena na Hadech. Je asi nejvyšší čas se k ní vrátit a vybrat někoho potřebného a spolehlivého, komu uděláme letos o Vánocích radost.

Protože na velkém Zvířetnickém setkání v Termitu jste projevili zájem o Aukci 2010, začaly jsme s loňským týmem vymýšlet nové zadání. Domluvily jsme se, že své výrobky může do volné dražby nabídnout kdokoli, aby nabídka byla co nejpestřejší, a že určitě zachováme předměty ZU, protože ty byly velmi úspěšnou součástí loňské aukce.

Miminko - 30. týden

Jenže co bude tím ZU, aby to bylo atraktivní pro Zvířetníky a aby to pomohlo ještě někomu jinému? Nakonec mě napadly deky pro miminka – četla jsem někde, že kdysi jakýsi patchworkový klub šil mimíší deky pro nadaci Terezy Maxové – a konzultovala jsem tento nápad s Dalmatin. Ta řekla, že deky ne, ale že by na novorozeneckém oddělení potřebovali přehozy přes inkubátory – podrobnější vysvětlení podá níže Dalmatin sama.

To nás nadchlo, a tak předmětem zvláštního určení pro Zvířetnickou aukci 2010 je sada osmi přehozů přes inkubátory o velikosti 140×140 cm. Stejně jako loni ZU šily Bubu, Dalmatin, Matylda a Vave, každá po dvou kouscích.

Stejně jako vloni budeme „vykupovat“ každý předmět ZU zvlášť. Protože si Zvířetníci rádi hrají, připravily jsme pro vás napínavou hru. V komentářích (kromě příhozu) tipujte autorku přehozu. Jejich práce většinou znáte z fotogalerií. Jestlipak dokážete uhodnout, která šila který přehoz? Cenu pro vítěze tipovací soutěže neslibuji, ale vyhodnocení ano.

Stejně jako loni má celou organizaci Zvířetnické aukce na starosti RenataE, které stále ještě můžete nabídnout svůj výrobek – podrobnosti najdete zde.

Musím říct, že sama ani nevím, co všechno už je u „ředitelky dražebního domu“ k dispozici, ale pevně věřím, že to budou samé krásné věci pro radost naši nebo jako dárky pro radost našich blízkých. Ostatně, jak jinak – od Zvířetníků se dá bez obav i zajíc v pytli koupit. 🙂

Vave

Miminkování, pelíškování, klokánkování…

Narodí se miminko. Narodí se předčasně. Spěchalo. Nevedlo se mu vevnitř dobře. Nebo ho maminka už neudržela. Nebo ho cizí lidé prostě vyhnali. Z teplého a měkkého pelíšku je venku. Leží ve velkém cizím prostoru a je mu zima. Ze soukromé tmy je oslňující světlo. A kde je máma? Co pro toho človíčka můžeme udělat?

Technika nám pomůže udržet teplo, zvýšený obsah kyslíku v okolním prostředí, posilující přísun živin. Léky zajistí správné vnitřní prostředí, potlačí viry a bakterie, posílí plíce. Ale miminku stále chybí ta máma, pelíšek, přítmí. My všichni, kteří se o takové trpaslíčky staráme, jsme se dopracovali k několika pomocným metodám.

Miminko - 40. týden

 

Klokánkování (kangaroo mother care)

Klokánkování je jednou z technik tzv. bazální stimulace. Dítě a maminka (nebo táta) jsou k sobě přituleni. Nejlépe je položit dítko v pleně a s čepičkou (aby mu kebulka nenastydla) na holou kůži rodiče tak, aby vzájemně mohli vnímat rytmus svého těla. Předávají si tak jemné doteky a pohlazením sdělují „mám tě rád“. Klokánkování je nutné i pro maminku. Uspokojí její touhu po těsném kontaktu s miminkem. A klokánkování také stimuluje tvorbu mléka. Pro novorozence je hmat důležitým smyslem komunikace, ty ostatní se budou rozvíjet později.

Pelíškování

Pelíškování nahrazuje příjemné a teplé prostředí v děloze. Miminko leží v inkubátoru a my mu nějak zajistíme pohodlí. Potřebujeme měkké polštáře, ve kterých může zaujmout polohu v klubíčku, trochu podobnou poloze v děloze. Hlavičky mají děti podložené jemnými ohraničujícími polštářky ve tvaru podkoviček, hoví si na kožíšcích, které zajišťují měkkost při pohybu. A jak vykouzlíme přítmí? Jednoduše – pořídíme přehozy přes inkubátory. Která firma všechny tyhle pomůcky vyrábí? Žádná. Nebo jsem na ni ještě nenarazila. Většinu těch věcí vytvoří sestry, které se o tyto děti starají.

A trochu poučení na závěr. Normální, fyziologické těhotenství trvá 40 týdnů a novorozenec váží cca 3 200 g. Velmi záleží i na počtu těhotenství a konstituci matky, prvorodička nebo drobná holčina porodí miminko o hmotnosti 2,7 – 3,0 kg, pořádná „baba“ má kluka jako buka ke čtyřem kilům. Pro statistické účely je stanovena norma nad 2 500g.

Za hranici životaschopnosti se pokládá 24. týden těhotenství. V ČR se narodí cca 7,6 % dětí s nízkou porodní hmotností. Nedonošené jsou všechny děti, které se narodí do konce 36. týdne nebo je jejich hmotnost nižší než 2 500 gramů. Důležitější pro prognózu dítěte je gestační věk, nikoliv hmotnost. Takže je lepší dítě starší (37.týden/ 2 400) než těžší (35.týden/ 2 800).

Děti se ale někdy dokážou tvářit!

Aktualizováno: 25.10.2010 — 13:42

66 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Děda vyhrál milion dolarů v loterii. Když se ho novináři ptali na dojmy, konstatoval: „No, co říct: Jsem rád, že teď mám velkou milující rodinu.“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným hezký večer, hezké sny
  a pěkně se vyspinkejte. ~o)

 2. Děkuji za zájem o „moje“ miminka.
  Ale hlavně: Renato, všechno nejlepší (rose1) Štěstí, zdraví, lásku, úspěch, radost…. atd.

   1. heč – právě jsem se dozvěděla, že mladík má první zub (nod) Trošku brzo – ale moje polovička ho měla už na 3 měsících… Takže je po dědovi

    1. Blahopřeju! (h) No, není vlastně ani divu, už od začátku bylo zřetelné, že Vilém Udatný má chuť se do světa pořádně zakousnout – teď už má i čím. 🙂 (y) (h)

    2. Tak doufám, že děda je pyšnej a rád a Kvílíka zub moc netrápil a všichni jste rádi (inlove) .
     Mimochodem ta poslední miminčí fotka u článku – to bude FUNKCIONÁŘ (rofl) (rofl)

      1. Taky jsem se neodvažovala 😀 , ale ta úvaha se přímo nabízí. (rofl) A že se ptám, našla zoubek maminka? Za mých maminčích let si tohle žádna mamka nenechala ujít. U nás takový nález znamenal odměnu (nové šatičky) pro nálezce. (sun)

  1. Miminka máš skvostná. Teda zejména to VELMI přísné (h) (sun) (hug) (heidy) (toivo) Myslím, že to je kluk. Holčička by se na tolik přísnosti nezmohla. (inlove)

 3. Děkuju (h) všem za palce na audit – pomohlo to, zatím vše běží dobře. I za všechny ohlasy na ZU. 🙂 Myslím, že se zvláštní určení obzvláště hodí k letošní úrodě Zvířetnických miminek. (h) I naše miminka přece potřebovala inkubátory. (nod)

  Renátko! (h) Dodatečně Ti přeju všechno nejlepší k narozeninám (f) (d) (^) (music) (dance) (f) , hlavně zdraví, pohodu a skvělého šéfa, který by Tvé úžasné schopnosti dokázal ocenit. Někteří zaměstnavatelé jsou fakt hloupí, nechat ležet ladem takovou báječnou babu. (h)

 4. Kamarád se narodil na sklonku války a taky náramně pospíchal o 7 neděl. Narodil se doma a byl začátek dubna. Tak ho prý dávali do trouby kachláků, aby mu nebyla zima. (chuckle) Asi bych šílela strachy, ale babička s tetou ho dohlídaly. (*) Taky jsme mu říkali, že je vypečenej. (dance)

 5. Mimíši na fotkách jsou úžasní (h) . Báječný nápad, milý piškvorkový týme (inlove) . Veselé, s láskou vytvořené věci jistě pomůžou spěchavcům i jejich maminám. S přehozy se určitě máme na co těšit. A vše navrch okořeněné tipováním… (clap)

 6. Holky, jste neskutečné! Občas mám dojem, že byste se fakt měly shýbat ať si neotlučete svatozář!

  1. ………………(rose1) (d) (rose1) (d) (rose1) ……………..

   ……..(y) V šechno nejlepší k narozeninám RenatoE (y)

   ……………. (sun) (sun) (sun) (sun) (sun) ……………

  2. Připojuji se!!! (f) (f) (f) a hodně (sun) , pokud už ne venku, tak alespoň v koutku duše!!! (^)

  3. Milá Renato, přeji ti štěstí, zdraví a lásku, to ostatní přijde samo. A děsně přávidím Víle a Hokejistovi (bez)hřívnatému báječnou mámu. (h) (h) (h)

  4. Renato, všechno nejlepší (h) Hodně zdraví, pohody a úspěchů. A splnění aspoň tří přání (sun) (^) (d) (dance) (rose1) (rose1) (rose1)

  5. Renáto, krásné narozky! (d) (^) (rose1) A Štírům zdar! Chi, není to nejpopulárnější znamení, ale někdy se vám křivdí. Někdy 😛 (rofl) .

  6. Tak honem, ještě se přidám: gratulace veliká, krásně si narozeniny užij, a ať Ti svítí (sun) na cestu lemovanou (rose1)

  7. RenátěE všechno nejlepší k narozeninám! (h) (f) (sun) (music) (^) (beer) (d) (dance) (*) (makeup) (party) (rose1)

 7. Ještě bych ráda dodala, že jednotlivé přehozy pro inkubátory budou překvapení i pro nás navzájem. Šijí se totiž v naprostém utajení. 🙂
  Rády bychom, aby malá miminka měla nejen potřebné přítmí, ale aby přehozy dodaly trochu radosti a optimismu maminkám i sestřičkám, které se o mrňousky obětavě starají, a aby se dětská JIPka trochu rozsvítila. (sun)
  (a teď už běžím na audit)

  1. Tak tak…. a kdybyste věděli, jak jsme zvědavé, jak dané téma ztvárnily ty ostatní…. 😉 (wave)

  2. Stejně, je to nádherný nápad. Jsem tak mocmocmoc zvědavá a těším se na obrázky přehozů stejně, jako by některá deka měla skončit u bábi Pitrýska.
   Hodně dalších překrásných nápadů.

  1. a ještě doplněk : moc bych přála všem těm nedonošenečkům, aby zvládli dohnat vše potřebné stejně šikovně, jako malá Dalmatinka nebo máš Vilém (wave)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN