ROZCESTNÍK: Beta a viklany

Jsme rádi, když naše výletění má konkrétní cíl. A naše momentální posedlost se jmenuje viklan…

Wikipedie je překvapivě stručná:

Viklan je velký skalní blok nebo kámen, který se pouze malou částí svého povrchu dotýká skalnatého podloží. Podobné útvary vznikají především působením eroze na okolní měkčí materiál nebo byly na své místo přineseny ledovcem. Viklany se nachází na celém světě, v Čechách jsou například v jizerskohorských žulových skalních útvarech nebo v některých oblastech středočeské pahorkatiny.

Stručně řečeno – některý kus žuly je odolnější než jiný a tak díky zvětrávání okolní měkčí horniny nakonec zbude pohyblivý balvan. Viklany mají „krátký“ (z pohledu kamenů) život, kývají se krátce – jen pár set let. Bohužel jim ho často ukrátí i nerozumní lidé, kteří viklany shodí z podložky.

Polední kameny

Snad i proto najít přesné souřadnice viklanů není jednoduché, není totiž žádoucí, aby byly příliš populární. A tak naším vodítkem při „objevitelských“ cestách jsou v mapách zakreslené symboly významných skalních útvarů a pár fotografií, abychom vůbec tušili, co máme najít.

Jako první byl vybrán ten nejzajímavější jizerskohorský viklan – dvojitý viklan u Poledních kamenů. První problém nastal už při průzkumu map. Mapa padesátka hodila dvojviklan nalevo od žlutě značené cesty, mapa speciálka pětadvacítka napravo… Vygooglila jsem podrobnou horolezeckou mapku Poledních kamenů a tam byl zakreslen vlevo.

Do paměti jsme se snažili dostat i vzhled viklanu (posloužila literatura i google) – on to totiž na sobě napsané nemá, viditelně se nekymácí a zdálky i zblízka vypadá jako normální žulový šutr, kterými je celé okolí poseto. Narovinu řeknu, kdybych nevěděla, že JE TO ONO, tak jdu klidně dál a asi ho ani nevyfotím, protože podobných kamenů jsou kolem stovky :o)

Je neděle 10. 10. 10. Jedeme brzy ráno, chceme hory bez davů a ostré světlo na focení. Celou cestu je šedivák, teploměr ukazuje mínus dva stupně. Kolem Raspenavy a Hejnic se válí mlha, ale hory jsou zalité sluníčkem. Chvilku po osmé hodině jsme na parkovišti u chaty Smědava. Platíme stovku a vyrážíme. Ještě se nás pan hlídač poptal, jestli Beta nehoní cyklisty. Zklamali jsme ho, protože prý hledá psa, který by je aportoval a zahrabával do podmáčené louky naproti… prý si v horách dělají co chtějí, jezdí, kde nesmí a tak…

Bylo krásně. To děsné stoupání po Štolpišské silnici (není to silnice :o)) od Smědavy k Pavlově planině nás dokonale zahřálo – mráz nemráz, svlíkla jsem se do trička. Ledové krystaly na podmáčené cestě byly neuvěřitelně dlouhé, jinovatka udělala okolí Bílé Smědé opravdu bílé. Betka byla spokojená – výlet, měkko pod tlapátkama, voda všude kolem cesty, nikde nikdo.

Na Pavlově planině (jinde používají název Pavlina louka nebo taky louka Pavlina) se z modré odbočí na žlutou. Krásně byla vidět vrcholová skaliska na Jizeře i na Smědavské hoře. Z původně široké cesty se stala úzká pěšinka, občas jsme váhali, jestli jsme ze žluté někde nesešli.

Muselo se čím dál tím víc dávat pozor, kam se šlape, neboť kamenů v cestě přibývalo. Hlavně na Betu jsem často ječela „koukej kam šlapeš“, neboť ve svém výletovém nadšení několikrát lehce havarovala… Jen nevím, co má páník proti mému povelu „honem ke mně pomalu!!“??

Mozek

Při stoupání k Poledním kamenům jsme zvolnili. Jednak cesta byla už necestou, jednak jsme se začali rozhlížet po viklanu. A skutečně byl tam. A mapy lhaly všechny – nebyl ani nalevo, ani napravo, byl na cestě… Udělali jsme fotodokumentaci, dohodli jsme se, že na něj nepolezeme, abychom jemu ani sobě neublížili, a šli okouknout vrchol Poledních kamenů.

Dali jsme si kafe, udělali hodně fotek a dobyli vrcholek (1 006 m). Beta mě překvapila, na vrcholek by sice asi dokázala vylézt, ale úzké spáry se jí nelíbily a tak zůstala sama čekat dole v brusinčí. A protože si to rozhodla sama, tak ani nekvíkla a klidně počkala, až se oba vrátíme.

Znovu jsme vyfotili viklan, a vrátili se na Pavlovu cestu, která kopíruje vrstevnici 1 000 metrů kolem celé Smědavské hory. Nespěchali jsme, bylo krásně, nikde nikdo a tak jsme se rozhodli, že půjdeme delší – neznačenou částí cesty a vyfotíme si výhledy na Smrk a Paličník.

Když jsme se vrátili na Štolpišskou silnici a začali klesat k parkovišti, tak Betce skončil čas lítání a svobodného pobíhání. Najednou byly hory plné lidí i psů. My se vraceli, oni vyráželi. Krásné babí léto přilákalo spousty turistů – slyšet byla hlavně čeština, němčina a polština. Parkoviště praskalo ve švech.

Zatímco ráno poničené obce milosrdně skryla mlha, tak při cestě zpátky byly stopy srpnových povodní hodně viditelné. Vloni 15. října napadlo obrovské množství sněhu – letos by bylo moc potřeba, aby babí léto ještě dlouho vydrželo. Nejen pro naše cesty za viklany, ale hlavně pro ty lidičky v Hejnicích, Raspenavě, Mníšku… Aby jim domy vyschly.

Příště je v plánu viklan u Vlčího doupěte.

***

Uplynul týden. Meteorologové slibovali zimu, déšť se sněhem, ve výškách nad 1 000 m dokonce až 15 centimetrů sněhu. Vyhlídky nic moc – ale Yarísek už má zimní botky, tak nás nic nemohlo zastavit. Cílem byl viklan u Vlčího doupěte.

Pytlácké kameny

Na parkovišti pod Bukovcem jsme byli první. S ohledem na počasí (mlha jak mlíko) a čas (7:30) se nebylo čemu divit. Prošli jsme Jizerkou, nafotili zlaté trávy na rašeliništích u Safírového potoka a po stopách „expedice Jizerky 2009“ se vydali na Pytlácké kameny (975 mnm). Své jméno mají podle slavného jizerskohorského pytláka Hennricha, který tam měl „revír“ a kde byl taky roku 1813 zastřelen.

Skaliska jsou to rozlehlá, je tam skalní brána, skalní okno a taky „Mozek“. To sice není viklan, ale vzhledem se mu docela blíží a koneckonců informace, kde se náhradní mozek dá najít, nemusí být k zahození :o)

A pak jsme pomalu stoupali na Věžní skály na Jelení stráni (1 018 mnm). Rozhlíželi jsme se pečlivě, protože jsme věděli, že k viklanu nás žádná značka nedovede. Ale protože se jedná o nejfotografovanější viklan Jizerek, a je u něho prý i „keška“, tak jsme spoléhali na „stopy v trávě“.

A opravdu. Tam, kde z červené značky doprava odbočuje neznačená cesta (po které jsem expedici zkratkou a hlavně po měkkém podkladu pro Pedroníkova tlapátka vedla k Jizerce), tam je nalevo mezi smrčky úzká vyšlapaná cestička k viklanu. Z červeně značené cesty viklan vidět opravdu není.

Nafotili jsme pár dokumentárních fotek a pokračovali dál na Jelení stráň. Hatě už Betku vůbec nevzrušují, je z ní zkušený horský pes. Liščí cesta nás pak dovedla zpátky do osady Jizerka, mlha už se natolik zvedla, že byl vidět i Bukovec.

Ušli jsme asi 10 kilometrů, trvalo nám to jen něco málo přes dvě hodiny. Ono se moc rozjímat nikde nedalo, padala mlha, všude bylo mokro. A kupodivu hledaný viklan i Mozek se neschovávaly – daly se snadno najít.

Dalším cílem by měl být viklan na Bukové a taky Čertova komora.

Aktualizováno: 20.10.2010 — 12:59

76 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Xerxová, díky za krásné putování. Viklánky mám taky moc ráda. Obdivuji ta Tvá rána, to musí být nádhera, všude ticho a bezpsovo a bezturistovo, Bettynka si může dělat co chce, páč jak níže řečeno ,honem ke mně pomalu, může být vyloženo ledajak.
  Já byla toť onehdá na Čertových skalách v Lidečku, taky krásná panorámata ale jestli jsou to přímo viklany , tam nahoře , to nevím, úkaz je to úžasný, to musel fakt udělat ten čert.
  Těším se na další Tvoje povídání o putování, k rannímu kafíčku v sobotu a v nedeli stvořené. Jsem sova a s tím se nedá nic dělat. Tolikrát jsem zkoušela skřivana ale vždycinky humřel na ranní oubytě. (rofl) (h)

 2. Moc zajimave cteni a bezva fotky, i kdyz ty uz jsem okukovala pres Beti tydenicek. Jde z toho krapet tajemno. Ja jsem vzdycky ze vsech uplne nejvic mela rada Jeseniky – prave pro tu divokost a tajemno. Ale pravidelne virtualni exkurze do Jizerek se mi mooooc libi.

 3. Xerxová, máš za jedna. Jestli se v Jizerkách ještě objevíme, tak budeme hledat i ty kviklany- pro návštěvu nejzajímavějších míst se tvoje články hodily móc dobře 🙂

  1. jo – i pro puberťáky je to rázem pestřejší, když se něco takového hledá. Mimochodem na Polední i Pytlácké kameny se dá vylézt na vrchol i nehorolezeckou cestou (je to povolené – dokonce značené). Nemají žádná zábradlíčka – očekává se inteligence návštěvníků. Výhledy jsou parádní a pocit dobyvatele hřeje (wasntme)

 4. No, povel „honem ke mně pomalu!!“ je opravdu pro výcvik psa skvostný. Je to ze stejného soudku, jako Dedí povely :“Pejskové, poďte , nesu rohlíčky. A nebojte, jsou to ty, co máte rádi a jsou čerstvé.“ (rofl) Já když jsem to slyšela a pak viděla ty vlčí čumáky, jak studují, jak se pekařům rohlíky dnes povedly, tak …. 😀 (chuckle) (rofl) (rofl)
  Xerxová, náramně se to čte, náramně. Zvláště, když bych to za 2 hodiny neušla, i kdyby mě mučili. Ale s vámi to hravě zvládnu. (inlove)

  1. vždyť jsi to celé zvládla. Jen mě mrzí, že jsem tenkrát přesné umístění viklanu neznala. Mohly jsme se pohoupat – myslím, že bychom to ve čtyřech zvládly rozhýbat (rofl)

   1. Už to vidím, my to houpeme, Beta běží pod viklan a za ní Pedrouš. My ječíme na čtyřnožce a já šílím, že z Romea bude placička. UF (clap)

     1. Ta by byla už dááávno fuč. To bys koukala jak byla svižná, když ji ten maniak dělal nemravné návrhy (blush) 😛 (rofl)

      1. nebuuuj – viklá se ten vrchní balvánek – a ti dva by se honili dole. Ani Beta nevylezla do prvního patra… Pedroník by koneckonců mohl viklat s náma (chuckle)

 5. Xerxová, jako vždycky – prima tip na výlet……. jen………… tentokrát to přetloukla věta:
  „honem ke mně pomalu!!“¨ (rofl) (rofl) (rofl)

  1. těžký pes, tenké nohy… a nepozorný mamut v trysku co nekouká, kam šlape… to je o strach (tmi) . Občas vletí do kaluže, zapadne až po břicho (ale jen na jedné straně – kalužky jsou tady holt nečekaně hluboké) a svalí se, jindy si narve tlapu do skalní pukliny – pochopitelně v trysku a vidíš, jak noha zůstává za ní… Prostě je to o žinfáááárkt
   A když se začenichá a s nosem u země mizí mezi smrčky (a ty ta jelení kopýtka vidíš zřetelně obtištěná v cestě) a víš, že posed je na každém rohu a navíc jsi v rezervaci…, tak následuje jasný povel „honem ke mně“ – zabere to ihned, psice se nadšeně řítí k tobě a ty vidíš ty šutry a spáry a bažinky… a tak ihned řveš „pomalu“… pak to už automaticky spojuješ.
   Je to holka chytrá, chápe.
   Těším se na Bukovou – tam je ten viklan zcela mimo cesty – bude pátračka

 6. Tedy to musela být krásná „ranní“ procházka. Jako spousta ostatních, kamenná seskupení mám také moc ráda, viklany jsem ale ve skutečnosti nikdy neviděla. Proč se ty jedny jmenují „Polední kameny“. U toho „Mozku“ jeho vzhled názvu skutečně odpovídá. A ty Pytlácké kameny – ten na obrázku vypadá jako sfinga. Jak nejsem ranní ptáče, tak když už člověk v přírodě brzy vstane, tak pak toho nelituje – ranní mlhy a probouzející se příroda mají svoje neodolatelné kouzlo. Také se těším na další povídání.

  1. Polední a Pytlácké kameny jsou velká seskupení mnoha žulových skalisek a balvanů. Ten první dvojviklan je na okraji Poledních kamenů. Kde se vzalo jejich označení nevím – když si vzpomenu, tak se podívám do nějaké knížky o Jizerkách.
   Mozek je součástí Pytláckých kamenů. Jejich jméno je jasné.
   Ten poslední viklan není přímo na Pytláckých kamenech, je asi o kilometr dál – poblíž skály nazvané Vlčí doupě.

 7. Ahoj Xerxová, mám z vás radost :* . Vaše cestování (a dokumentace z něj (y) ) je kouzelný i tím, jak demonstruje, že není třeba omezovat chození po vejletech jen na dny, když svítí sluníčko a po nebi plynou malý obláčky 🙂 .

  1. vždyť víš, že mám moc ráda Jizerky mlžné, smutné, podzimní (nod) . Teda mám ráda Jizerky i jarní, letní, zimní… (chuckle) Pokud se nevalí z nebe proudy vody (rain) a nebo není 30 stupňů (sun) , tak je všechno další počasí na výletění snesitelné

 8. Krásné viklanové povídání, těším se na další. Jsem moc ráda, že vím, kde se ptát na náhradní mozek – občas bych ho využila. 🙂

  1. Myslím, že ta cesta k náhradnímu Mozku dá tomu původnímu čas na príma regeneraci. Takže terapii rozhodně doporučuji (wave)

 9. Xerxová, moc hezké objevitelské výpravy (y) 🙂 . Těším se na pokračování. Viklany v okolí obšláplé nemám. Dokonce ani nejznámějšího Dominika kousek za letištěm. Podle fotek ovšem vypadá dost tuctově. Jó, Mozek, to je jiná. Ale vybavil se mi závěr Nesmrtelné tety – když Rozum spokojeně klátí nožkama a „to se mi ulevilo“ (chuckle) .

  Nojo, sice jsem spíš sůva, ale na výlet si přivstanu ráda. Mně by úplně nejvíc vyhovovalo pozdě spát, brzo vstávat a chrupat přes poledne – prostředek dne mi připadá takovej nijakej (wasntme) .

   1. Jj, žulák. Ale fakt vypadá jako hodně obyčejnej šutřík, koukni http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/pp-viklan/ . Mno, po pravdě, chystala jsem se k němu celé letošní léto, ale nedaleko opravovali most a dalo se k němu dostat ještě blbějc než obvykle. Spíš se těším, že konečně dodělají hatě a opětovně otevřou naučnou stezku Božídarská rašeliniště. Asi se v mezičase vypravíme na Božák aspoň na Ježíškovu cestu 😀 .

 10. Krásné povídání! A to „honem ke mně pomalu“ nemá chybu – to musím naučit ty svoje geronty, protože mám někdy strach, že se jim jejich tlapuše zamotají, když je přivolávám a oni se opravdu, ale opravdu snaží co nejrychleji vyhovět….

 11. Hezké viklaní povídání, milá Xerxová (inlove) . A je dobře, že bude ještě. kameny já totiž ráda. (happy) Ovšem nevím, jak by na ně hleděla někdy za ranní tmy a mlhy, nejspíš okem nevlídným. (nod)
  Co se týče lovu a zahrabávání cyklistů, jsem pro uzákonění tohoto přístupu pro cyklisty-debily. (nod) (y) (nod) U nás taky takoví jezdí. Lesem, kam vlastně nesmějí, jedou rychle a neomaleně vedle sebe, i když ta cesta je frekventovaná starými lidmi, lidmi s kočárky a malými dětmi i pejskaři. Aby si někdo z nich namontoval na kolo zvonek, to je pro ně zřejmě pokořující. A ještě leckdy sprostě řvou na chodce, kteří tam na rozdíl od nich mají co dělat. Nic nemám proti cyklistům, který ten úsek projedou zvolna a ohleduplně, ale polykačům kilometrů mám občas chuť hodit klacek do drátů. (blush)

  1. Jizerky mají krásné kamení. A taková dovolená na Jizerce (nebo Šámalce, Smědavě, Prezidentské…) 😉 Ale Jizerka je asi nejkrásnější

 12. Asi se dám na politiku a do programu si dám prosazení povoléné kvóty odstřelu ranních ptáků.
  Mám doma skřivana. Sama jsem sova. To je vo nervy. Už léta jsem se dosyta nevyspala. Nicméně taky se umím před desátou vrátit z lesa se dvěma košíky hub. Ale jen proto, že mne můj nejdražší sadisticky před 7 vytáhne z pelechu.

  Chápu důvody výletění po ránu, hezky se kouká na obrázky a hezky se to teple čte. 🙂

  1. tohle (wait) je děsná ženská… To není poprvé, co se chce stát zeleným střelencem…ehmmm střelcem. Chudinky ranní ptáčky nemá ráda

   1. Proč zrovna zeleným střelencem? Střelená jsem, to jo! Ale na ekologisty mám pifku stejně jako na ranní ptáky. (chuckle)
    To víš, 20 let vstávání s ranním ptákem udělá své. Stařecká nespavost nehrozí. Ani ne tak kvůli věku, spíš je to dědičné zatížení (naši hnípou klidně do 9 – jak já jim závidím).

    1. Bubu „20 let vstávání s ranním ptákem“ (chuckle) (chuckle) !!! – noooo, něktará by ti mohla i závidět (rofl)

   2. já mám zase určité výhrady proti sovám (nikoli těm opeřeným, ty mě nenutí bdít v tak nočních hodinách jako je půl jedenácté večer) ale sov v lidské podobě mám doma několik. Večer jsou na zabití – ani v pozdních hodinách nejeví známky ospalosti, jsou aktivní a totéž vyžadují ode mne. (bat) Ráno jsou na zabití – nesvéprávné, nepříjemné a ať vstanou kdykoli, známky bdělosti začnou jevit po desáté dopoledne. 😀

  2. Jsem sova, MLP skřivan. Zajímavé je, že jsme se věkem dopracovali ke kompromisu a pokud jdeme spát standardně (tj. kolem půlnoci), vstáváme kolem 8 ranní.

 13. Xerxová, krásné viklánky a ještě hezčí povídání… Proti povelu „ke mně honem pomalu“ bych nic neměl, je to přece úplně jasný, ne? A že mapy lžou (všechny), je jev opakující se se železnou pravidelností – zatím jsem kupodivu nejpravdomluvnějšími shledal klasické turistické padesátky, ale ty zas nemohou být až tak podrobné… Už se těším na další lov viklanů, s vámi si člověk vždycky pěkně „vyšlápne“, a ještě při tom sedí… (sun)
  Představa Bety baskervilské, aportující cyklisty a zahrabávající je do blízkého rašeliniště mě ovšem dostala. Ne snad, že by si to někteří nezasloužili. Ale když už chtějí dobrovolně srazit vaz, postavil bych jim nějakou pěknou umělou horu třeba v rámci rekultivací po těžbě… a pak bych za nimi zamkl bránu.

 14. Krásné povídání, klidně i dříve jen ne nahoru!! My co nosíme něco málo s sebou raději po rovině nebo do mírnějších kopců. A foundlák není koza, že

 15. Mám jeden dotaz milá Xerxová: nezkusily jste někdy společně s Betkou ten viklan vyviklat? (chuckle)

 16. No jo, je to jasný – já to vidím v barvách. Takový baskervilský vytí v mlze mezi šutrama se docela rozléhá. To se pak nedivím, že pyciklisti prchaj. Se vsadím, že když Betka absentuje, schová se Xerxová za viklan a s gustem si zavyje… 😀

 17. Hezký čtvrtek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Ještě sem postupně přilípnu odkazy na dvoje fotky

  K tomu času… Já jsem byla vždy vstávací. Polovička trpí „stařeckou“ nespavostí 😉 , takže v posledních letech vstává taky. Beta se jako smečkový tvor přizpůsobí většině. Takže vstáváme dobrovolně všichni tři (nod) No a nemáme rádi davy – všichni tři. Nemáme rádi řítící se cyklisty na klikatých horských cestách, to se bojím nechat Betu navolno. A ráno … ráno máme hory sami pro sebe (výjimky se najdou, ale jen se slušně pozdravíme (wave) ). Když je krásně – není problém zaparkovat, když je ošklivo – tak stejně hezčeji nebude (chuckle) . Po oba tyto víkendy jsme měli doma Kvílíka a spol. Další důvod si přivstat (oni jsou pro změnu všichni ráno spací) a pak se v klídku věnovat „návštěvě“ . Protože den je potom tak nějak delší (o)

  1. U nás to je tak, že MLP je vstávací, já se nejprve přizpůsobila a teď už trpím stařeckou nespavostí. 😉 Pes je zvíře se soumračnou aktivitou, pro toho je ráno a podvečer normální doba „lovu“. A také nemusím v přírodě davy.
   Sice nevydržíme dlouho do noci, ale vyhovuje nám to.

   1. Mlaďasky jak můžete vědět co je to stařecká nespavost? Že se nestydíte. To je spíš dychtivost abyste toho stihly co nejvíc (mm) . Já mám na to nárok a zase asi trpím stařeckou spavostí. Já si ráno říkám kdybych tak ještě hodinku…. 🙁

   2. Marná sláva, jsem sova, jsem sova… jsem sova… a z nápadů lidí jako je Xerxová na mě jdou mdloby (to, prosím, není invektiva, ale fakt). Kdysi jsem se toulal po Javorníkách s kamarádem „skřivanem“. Měl štěstí, že vandr přežil – jeho příšerné nápady, jako budit mě ve čtyři hodiny ráno, abych se podíval, jak krásný je východ slunce, sváděly k brachiálnímu násilí. Východ slunce BYL krásný, a dodatečně jsem možná byl i docela rád, že jsem ho viděl. Ale v ty čtyři ráno mi z oka nekoukalo n ic menšího než vražda…

    1. ale krásné jsou i večerní hory a zapadající slůňo… A taky nejsou lidi a je klííídek – jen je větší riziko, že se člověk vrací potmě a viklany nebudou nalezeny… Nemají světlíčka ani svíííčičky

     1. Žádné skály bohužel nemají svíčičky ani baterky a když se rozhodnu, že tímhle údolím se dá ještě sejít, neboť viditelnost je dostatečná, zbytek výpravy jde zavraždit prozměnu mě (tenkrát to byl konkrétně Harmanecký potok na Velké Fatře). Jako správná sova vidím dost slušně v hustém šeru, což taky – stejně jako záliba v ranních vycházkách – není dáno každému. Ale máš pravdu – večery a noci na horách nemají chybku. Až na tu tmu, že.

      1. hele ta schopnost vidět „potmě“ nebude souviset se sůvou v tobě ukrytou. Protože já mám do sovy rozhodně daleko (chuckle) a vidím za stížených světelných podmínek opravdu slušně. A procházky potmě (ať už ráno nebo večer) v přírodě mám moc ráda.

       1. Hmmm, tak to by mě zajímalo, jaké zvíře jsem já – jak se začne šeřit, vidím …, no, v tudobu i nerad řídím. Za úplné tmy vidím dobře a klidně i řídím. Čím to?

        1. Že by šeroslepost? Ty první čudlíky okový to už zabalily a ty druhý si ještě nedaly svý večerní kafe?

         Hlásím se do klubu „ještě je vidět, to slezem.“ Obvykle mě narvou do čela. Na pokyny typu „šlapej tam kam já“ odpovídají uchechtnutím. Nechápu, co mají. Dyť je vidět. 😉

  2. Já jsem v pohodě vstávací, ale to je u mě profesionální deformace, protože jsem vstávala desetiletí o půl čtvrté ráno. Ale opravdu není nadto, když jde člověk za rozbřesku lesem a na trávě se třpytí rosa, zpívají ptáci a z člověčenstva nikdo nikde. A psiny, ty šly vždycky ochotně kdykoliv a v ranní rose si to uměly pěkně užít. (sun)
   Jinak reportáž jako obvykle bezva, viklany taky můžeme.

 18. Milá Xerxová, vaše rozhledníčky jsou bezva. Ale nemohla by třeba náhodou vypustit ty časové údaje, jako 7.30 a tak? Bych pak nemusela poslouchat ty komentáře „A proč tam choděj v noci? Se nebojej? Chudák Betka, takhle brzo vstávat!“ No, trochu nadsazuju, ale jenom maličko (rofl)

  1. Renato, to je přece jasný – bez tmy a mlhy na blatech nejni pes barkervilskej to pravý vořechový 😉

  2. To je přece normální čas na procházku se psem, ne?! Kdy jindy, než ráno?! V rozumnou dobu jako je 7.30? Proběhnout na cca 2 hodinky psy, dodělat oběd, který mysí být v půl dvanácté (výjimečně do 12, ale to už MLP viditelně trpí hladem). Pak už je venku moc lidí a psů. 😉 😛
   Tohle jsou výlety podle našeho gusta. Jen mě děsně rozesmál ten hlídač, co chtěl, aby Beta aportovala a zahrabávala cyklisty. Asi mu připadalo, že by to dokázala a ona je holčička mírumilovná. Fakt je, že cyklistů, řítících se po cestě se bojím. Když jedou za námi, tak je neslyším včas a nemohu zareagovat. Pak jen tiše doufám, že budou mít psi víc rozumu, než cyklisti na nic se nestane. Asi dvakrát málem smetli mě. A to podotýkám, že nechodíme po cyklostezkách. Prostě cyklista je pán přírody. Mimochodem na traumatologii jsou polámaní cyklisti s havárkami motorových vozidel skoro půl na půl.

   1. s tím textem kolem sedmé ráno jsme se hezky shodli (chuckle) . Klídek, absence cyklistů, brzký oběd… to známe

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN