ČLOVĚČINY: Pokus o odpověď příteli

Počátkem noci vypínám svůj mobil. Nejenže netoužím po tom, aby mne někdo, třeba i omylem volal, hlavně ale chci šetřit baterii. Mobil není právě nejnovější, mám ho nejméně sedm let, jeho provedení je poněkud archaické a baterie zřejmě slábnoucí. Ráno, pokud náhodou nezapomenu, mobil znovu zapínám. Jako obvykle, udělal jsem to tak i dnes.

Když jsem ale mobil znovu zapnul, skoro okamžitě odhodlaně zapípal a upozornil mne tak na SMS zprávu ze včerejšího dne, přesněji řečeno večera, na zprávu, kterou jsem nečekal: „Proti veliké terase mé chaty vychází v absolutním tichu na indigovém nebi nad špičkami smrků zářivý velebný měsíc, a já Vám posílám dobrou noc … „

Poslal ji mně a mé paní přítel, jehož si vážím, ale vídám se s ním jen zřídka. Nebydlí blízko mě, tak jako přítel Vladimír, o němž jsem se již několikrát zmínil, naopak, dělí nás značná vzdálenost. Přání dobré noci mne sice potěšilo, trochu mne i překvapilo, protože ač sám mívám nejednou chuť podělit se s někým o cosi, co bych nazval vnitřní rezonancí krásy, zpravidla k takovému činu nenajdu dost odvahy. Poslal jsem tedy příteli krátkou děkovnou zprávu, za odpověď to ale nepovažuji. Přitom odpovědět je slušnost, a odpovědět příteli je snad dokonce povinnost. A tak jsem přemýšlel o této směsi slušnosti a povinnosti, neschopen najít vhodná slova a dojít k nějakému přijatelnému výsledku.

Milý příteli, chtěl bych napsat, pokud máte chatu s velikou terasou, tak to nejspíš nebude už chata, ale spíše chalupa, a to ne ledajaká. Toto ovšem nepovažuji za důležité, myslím si o sobě, že nejsem závistivý. Když ale čtu o tom, že v absolutním tichu na indigovém nebi vychází měsíc, zjišťuji sám o sobě, že kousek závisti ve mně asi přece jenom je. Bydlíme v Praze, ne na předměstí a už zdaleka ne v centru. Kdyby mne nepoutaly určité závazky a povinnosti mohl bych si občas vyjet někam ven, a pak bych možná mohl vidět to, co vy opěvujete. Především to indigové nebe. Mám sice raději pohled na hvězdy, než na Měsíc, stačilo by mi někdy nebe celočerné s množstvím hvězd a s několika souhvězdími, která znám, ale toho se nad velkoměstem nedočkám.

Světlo, které se odráží z pouličního a z dalších osvětlení, dělá z tmavé oblohy plochu světlejší šedi, kde se většina hvězd, s výjimkou těch nejjasnějších, prostě ztrácí. Četl jsem kdesi, jak byl překvapen silně krátkozraký hudební skladatel a jeden ze tří hlavních představitelů Osvobozeného divadla, když se podíval na nebe triedrem: do té doby snad ani netušil, že na nočním nebi jsou vidět hvězdy, byl překvapen a okouzlen. Jenže to bylo někdy v polovině třicátých let minulého století. Moderní doba si žádala více světla v bytech, v dílnách i na ulicích, na vesnicích a hlavně ve městech, a málo se starala o dekoraci noční oblohy. Je to tak dobře? Nevím, já si to určitě nemyslím.

Trochu závidím i to absolutní ticho. Je to stav, který si dovedu představit, ale nesetkávám se s ním. Bydlíme v jedné z postranních a málo frekventovaných ulic, ale několik set metrů od nás je silnice s čilou dopravou, osobní auta a hlavně tzv. náklaďáky, kamiony, převážející zboží všeho druhu, i to, které bychom byli schopni si vyrobit doma, z všemožných dálek do různých koutů Evropy. Zda je to tak dobře, nevím, určitě si to ale nemyslím, a nebudu asi ve svém přesvědčení tak docela sám.

Vraťme se však k tomu tichu: celý den slyšíme intenzivní šum, vznikající právě těmi hustými a nekonečnými řadami aut. Na ten celodenní hluk si zvykáme, což je nezbytné. V noci se poněkud ztiší, někdy na chvíli přestane. Ve dne, jak se zdá, je pro některé lidi je toho hluku asi ještě málo, a tak jsme často nuceni poslouchat hudební produkce ze zábavního podniku blízkých lázní, kterému se povedlo nastavit reproduktorové soustavy tak, že v nejbližším okolí nejsou zvuky, považované nenáročnou společností za hudbu, skoro vůbec slyšet.

Všechen zvuk se odráží od hladiny řeky a od okolních kopců a to v takové intenzitě, že ani zavřená okna nepomohou. Když je hezky, musíme to vyhrávání a povzbuzující skřeky dýdžejů snášet od odpoledne do desíti hodin večer, kdy podnik zakončí program menším nebo vydatnějším ohňostrojem. Mohli bychom si na obtěžování hlasitou hudbou stěžovat, ale k čemu by to bylo? Z městské policie jsem slyšel upřímné: „Můžeme jim dát pokutu, třeba i dva tisíce, ale co je to pro zábavní podnik?“ Mohli bychom si stěžovat na úřadě městské části, ale co by se tak asi stalo? Jakou má občan naději ve sporu s majetným podnikatelem? Nebuďme směšní…

A ticha bude čím dále tím méně. Již teď se čas od času baví pozdě večer některé party na loučce u blízkého lesíku nejen popíjením a ničením laviček nebo odpadkových košů, ale i zábavní pyrotechnikou, a jak přijde prosinec a budou se blížit Vánoce a Silvestr, bude všechno ještě mnohem horší. Ani po Novém roce pyrotechnický randál hned neskončí, je nutno odbouchat to, co doma zbylo, mohlo by se to asi jinak zkazit… Měli bychom si zvyknout? Nějak se nám nechce…

Je úplněk. Měsíc, vycházející nad smrky, musí být půvabný. Nad naší zahradou je řídnoucí lesík, v němž smrky nejsou, jen borovice, je jich stále méně. Moudré hlavy došly k názoru, že borovice, které tu rostly od nepaměti, se do našeho terénu nehodí, a mají být nahrazeny listnatými stromy. Několik jich bylo vysazeno, ale než vyrostou… Zato bujně rostou mezi borovicemi keříky všeho druhu, na podzim je nejspíše zahradnická firma poseká a od jara do léta v předchozím rozsahu znovu vyrostou. S výjimkou dvou nebo tří cestiček není lesíkem vidět, a je to možná dobře, přehlednější lesík sváděl nejen některé cyklisty, ale i motorkáře k jízdám v přírodě, ohrožujícím pěší návštěvníky.

Ráno chodí do lesa hlavně pejskaři, víme to, protože patříme mezi ně. Takže zaplať pánbůh za ten stále ubožejší lesík. Doufejme jen, že se nenajde bohatý podnikatel, který by tu chtěl stavět. Úřad městské části i magistrát, bez ohledu na to, že lesík je součástí chráněné zóny, by mu to jistě dovolily; jejich snaha vyhovět „velkým investorům“ a nechat při tom zničit zbytky zeleně je všeobecně známa, a ověřena četnými zkušenostmi. Že si někdy nedovedeme takovou ochotu „úředních činitelů“ vysvětlit jinak než protekcí a korupcí, není pro mocipány důležité.

Ne, já si nestěžuji. „Pokrok“ se nedá zastavit a je mnoho těch, kdo žijí za mnohem horších podmínek, než jsou ty naše.

Takže děkuji za krásné přání dobré noci. A představa Měsíce, který v absolutním tichu majestátně vplouvá nad smrky indigovou oblohou, je krásná, mimo jiné i svým snovým podtextem. Nezáviďme příteli, že to může prožívat jako skutečnost, kterou si možná také někdy dopřejeme.

Aktualizováno: 12.10.2010 — 21:22

94 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Váš horoskop na zítřejší den: Zítra Vás budou všichni jenom chválit, budou Vás na rukou nosit a zahrnovat květinami.
  Jóóó, pohřeb už je takovej… .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný večer a hezké sny. ~o)

  1. Uáááááááá! (rofl) Jovásku (inlove) , přesně takový humor dneska večer potřebuju! Moc děkuju (bow) a zdravím Janičku milou. (h) (wave) 🙂

  2. To je hezkýýý. No, na ten pohřeb bych se cítila. Ale když vím, že se se mnou zítra někdo nadře a ještě mi dá věneček, hned je mi trošku líííp. Je mi kapku poauditově a asi půjdu vyhnít do houští. (hug) (wasntme)

 2. tak jsem právě chvilku mrzla na terase… Měsíc svítí (jen dorůstající srpeček), hvězdiček (*) (*) je plné nebe, Venuše krásně září. Beta čenichá pod plotem – dneska to ježek k sousedům stihnul včas (potvora (bat) je to, ví, že nesmí, ale stejně mu tlapátkem alespoň jednu facku vždycky vlepí…) a překvapil mě ještě netopýr (bat) svištící mi nad hlavou. Myslím, že dneska v noci moc hmyzu neuloví, zima je už teď…
  Krásný večer všem… (inlove)

  1. Netopejr jeden nerozvážnej! Už dávno měl bejt zavěšenej hlavou dolů někde v jeskyni |-) (bat) .
   Musíte mít v liberci moc krásně (*)

 3. pane Milane, já Vás tak ráda vždycky čtu….pokaždé přemýšlím z jaké části Prahy jste a teď toto 8-| !!!!!!!!!! 🙂
  První fotografií jsem s tátou prochodila hodiny. Zrovna na tom místě, které tam je, se mu skoro vždy přestalo chtít jít dál (tehdy ještě chodil o berli) a já ho lákala na malé točené na zahrádce u barev laků. Pak jsme se šourali zpátky a na tomhle místě se mu vždycky chtělo čurat 8)
  v tomhle parku jsem se v pěti letech na lyžičkách učila lyžovat a mamča doteď vzpomíná, jak jsem projela přes cestu a zasekla se u jabloně tesně před autem…
  No, a druhá fotografie – dívá se přímo na domy, kde jsem vyrostla a 24 let žila. A nahoře v lesíku….chodila jsem tam randit 8) , číst si, koukat. Taky jsem prolézala plotem a po tom hřebeni slézala dole v Braníku. Připadala jsem si vždycky tak dospěle a dobrodružně 🙂
  a po schodech od Šimků nahoru na Dobešku jsem ve svém sportovním období vybíhala „ta, ta, ta, ta“…. Teď bydlím kousíček jinde, je to ale stále Praha 4. Tahle pražská část se člověku dostane pod kuži, a když tam vyrostl, tak už se mu moc nechce jinam… Možná Vás i znám od vidění, kdo ví??? (chuckle) svět je malý

  1. Děkuji Vám za přátelské připomenutí míst, která jsou nám oběma blízká. Obávám se ale, že kdybyste se se na ně podívala dnes, nebyla byste nadšena. Bývalá vilová čtvrť se mění, odcházejí stárnoucí obyvatelé a přicházejí bohatí investoři, kteří vtisknou zdejšímu prostředí ráz podle svého vkusu. A na okraji lesíku je velký plakát s historií Dobešky. Co tu bylo obchůdků a živností; dnes i pro běžný nákup se musí dost daleko. A lesík? Nedovedu si tu představit ani randění, ani – tedy v zimě – lyžování.
   Pochybuji, že bychom se byli setkali, i když svět je malý. O nic jste ale nepřišla, nejsem žádný krasavec. Ještě jednou Vám ale děkuji za Vaše milá a laskavá slova.

   1. také se připojím… Milá Renato – Renaty, všechno nejlepší k svátku a (rose1) (rose1) .

 4. Pouze prolétám a než mě zachvátí turbulence mávám a volám:

  (rose1) (rose1) Všechno nejlepší, milá Renato!!! (rose1) (rose1)

  A už zase mizím za horizonetem.

  1. Připojím se : Milá Renato, všechno nejlepší k svátku a ať se daří, na co sáhneš! (rose1)

 5. Všechno nejlepší, Renato a případní další slavící, hodně moc zdraví, štěstí, pohody. Ať Ti mládež dělá – jako dělala dosud – jen samou radost! (Jsou skvělí)
  Na dnešek APOD předhodil jednu zajímavou fotečku:
  http://www.astro.cz/apod/ap101013.html s doporučením prohlídky dalších fotek z Hubbla. No, trošku zásobeni snad zvířetníci jsou, jinak je tu třeba planetárium a jakožto trochu neobyčejný zážitek – galerie Zdenka Hajného na Jižním Městě. Snad tam ten pořad ještě běží, já to už viděla před pár lety. Promítala se tam mixáž astrofotek z Hubbla a malby Z. Hajného. Přiznám se, že mi někdy chviličku trvalo, než jsem si uvědomila, co je co. Úplně to „můj šálek kávy“ není, ale rozhodně je celá galerie i s čajovnou zajímavá.

   1. Zdenka Hajného jsem objevila už kdysi dávno a strašně moc mě zaujal, byl ve svojí době úplný zjevení. Časem mi ale přišlo, že už se nijak nemění a maluje s malejma obměnama pořád totéž. Nicméně podívala bych se docela s chutí, díky za upozornění.

  1. Taky na ně myslím. (h) Stejně je ale neuvěřitelné, co všechno dokázali přežít a ten způsob vysvobození? Wilisovaný Brus hadra (chuckle) , na toakovýhle trik by ani Cameron nepřišel. (chuckle)

   1. Tam nebylo moc prostoru na to něco vymýšlet. Museli realizovat tu jedinou možnost kterou měli a to udělali jak to nejlíp šlo. Jsou jedničky. (y)
    Druhá možnost by byla prohrabat se závalem, což asi z nějakého důvodu není proveditelné.

    1. Já chápu, že to jinak nešlo, ale když jsem viděla tu kapsli tam „dole“ v hlubině, jak trčí ze skály nebo co to je jakoby se z ní jen tak beze všeho vynořila, no já bych se doopravdy potentočkovala do toho vlézt a muset se nechat táhnout nahoru. Při představě, že se kdykoliv může něco stát, že se může zaseknout, že se ten tunel může zhroutit, no je to děsivé. Sice klaustrofobií netrpím, ale v tomhle by mi bylo hodně úzko a ještě vědět, že jsem naprosto závislá na jednom laně a umění těch nahoře. Já vím, že bych musela, tam dole se zůstat nedá, ale jsou to frajeři všichni – horníci i záchranáři. Strašně jim držím palce, aby to dobře dopadlo a aby vytáhli v pořádku i toho odvážného záchranáře, který se k nim spustil. (y) (y) (y) (y) (y)

   1. To bude nejspíš jeden ze záchranářů, nikoliv horník, ale i tak je ta otázka samozřejmě na místě.

     1. Hihi, zrovna toho hříšníka vytáhli, jako 21. Bylo vidět, že fakt neví, co má čekat. Máme puštěný přímý přenos na BBC World a docela šťavnatě to tam komentovali.
      Ale přesto přese všechno, je to fakt zázrak, v takové Číně by chudáky horníky nechali svému osudu…

      1. Jo, a jako jediného ho nevítal chilský prezident, přeci jen jsou stále v některých ohledech dost konzervativní země.
       Ale už toho drbání nechám, spíš žasnu nad tím zázrakem.

    1. Ygo, včera jsem znovu koukala na Cenu Labe, máte to ale opravdu hezkou a šikovnou holčičku. (wave) A jak ji Faltejsek chválil!

 6. Špatně! pokud chcete, aby Vám mobil, lépe řečeno baterie, vydržela co nejdéle, nemusíte ho na noc vypínat, i když být vzbuzen ve tři ráno opilcem, který si spletl číslo není rozhodně to pravé ořechové. Důležité je, připojit ho do nabíječky a rozhodně nečekat, až batterybar ukáže, že baterii dochází dech.

  1. Jednou za čas je nutné nechat baterii úplně vybít. Aby mobil, foťák, cokoliv s dobíjecí baterií prostě „chcíplo“ samo. Pak se dobije baterie na plnou nálož, tím se prodlouží její životnost. Já to u foťáku nedělala, dobíjela jsem baterii když byla ještě napůl nabitá, ta si pak zvykla a její kapacita klesla na tu půlku a pak umřela úplně a mně to stálo přes tisícovku (envy)

   1. S bateriemi je to trochu složitější. U starších Nikl kadmiových baterií se to říkalo (a stejně často zpochybňovalo), že se mají nechat úplně vybít. Tam je efekt úplného vybití možný i když ne jistý. Novější Lithium iontové baterie tzv. paměťový efekt nemají, tam je jedno, jak se nabíjejí.
    Nejsem tak chytrá, ale MLP sleduje servery, kde se tento problém diskutuje (tedy kde se k tomu vyjadřují hlavně odborníci)
    Vlastní zkušenost je taková, že se všemi akumulátory zacházíme stejně (tužkové nabíjíme dokonce v jedné nabíječce) a každý kus vydrží jinak.

   2. Záleží na typu. Niklkadmiové baterie je potřeba vybíjet vždy ,,do dna“ jinak jejich kapacita klesá. Lithiové baterie se vybíjením do dna velmi rychle zničí. Takže je potřeba zjistit, jakou baterii v čem máte a podle toho se k ní chovat. V mobilech se niklkadmiové přestaly používat krátce po roce 2000. V současné produkci už se jiné, než Li baterie až na velmi vzácné výjimky nenajdou.

 7. Je milé, když se s námi přítel podělí o krásný okamžik. Važme si toho. Díky, pane Pavle.

  Máme kliku, žijeme na vsi a když po 10 zhasne pouliční osvětlení a nebe je jasné a vzduch jiskřivý, hvězd je na temném nebi nepočítaně. Nikdy jsme jich tolik ve městě neviděli.
  A když přijedou návštěvy z města, spí a spí a nejsou ke vzbuzení, na takové ticho a tmu nejsou zvyklí. Navíc okna pokoje pro hosty vedou do sadu a na louku…. Večer na terase slyšíme přes údolí se nesoucí bekot ovcí a navíc tam někde taky zapadá slunko. Až kýčovité. Jen to není k vyfocení, linka horizontu je nudná.

  1. U nás na chalupě je to velmi podobné – jenže občas nastane situace: bezměsíčno, zamračeno (nejlépe květen nebo červen) a kolem půlnoci děsivé skřeky, jako když někoho vraždí. Vzbudím se, civím do absolutní tmy, nevím, kde jsem, co se děje, jaké je století…. no a pak si uvědomím, že naše či sousedovic kuny vyvádějí mladé a v tuhle dobu se jim nejlépe hraně na hoňku!!!

   1. Kuna je velmi snadno ochočitelné zvířátko; pokud ji odchováte od mláděte jako jedináčka, stane se z ní velmi roztomilý domácí mazlíček, není problém ji naučit na kočičí záchůdek. Jsou mlsné a rády sladké.

 8. Hodně jezdíme mimo Prahu a taky bych řekla, že velikost terasy vůbec nemusí být úměrná velikosti chaty. A velikost výhledu už vůbec ne.
  Tenhle víkend jsme kousek od Slap koukali na chatičku, spíš 3x3m než 4×4, čertví jak to ty lidi vůbec dokázali postavit – přilepená na skále nad vodou jak vlaštovčí hnízdo, přístup buď z vody, nebo po laně shora. Ale jistila bych ten sestup 😛
  Jo a terasy jsme na chalupě u Liberce taky měli. Vytvořili jsme je z hlíny, kterou jsme vykopali za chalupou, aby nebyla zasypaná až skoro po komín. Vyšlo to na jednu u předního vchodu a druhou u bývalýho chlíva. Taky z nich bejval krásnej výhled.

 9. Vsetkym Renatkam prajem len to naj,naj,-/ale mate ten kalendar uplne inak!!!/
  Milan,je krasne mat priatelov,a uplne krasne je mat priatelov,ktori sa vedia divat a vidia.A Vy takych mate,to je velke stastie.

 10. Naši známí při měsíčku často pouštěli Rusalku. Zvláště, když se povedl úplněk, který vycházel nad stromy u tůňky…. k tomu zní školeným hlasem“Měsíčku na nebi hlubokém…“ To člověk úplně strne. Noční krajina, měsíc, hvězdičky, árie….. Těžko se to popisuje.

  1. Dřív se dalo. Teď riskujete postih za neohlášenou hudební produkci! Pánové z OSA už jsou tak drzí, že nedávno si jeden z nich došlápl na trempíky, hrající u táboráku na kytery. Dostal co zasloužil. (devil)

   1. Tomu se sice nechce ani věřit, ale já si myslím, že je v tomhle státě už opravdu všechno možné! Na nás tady v naš firemní prodejně taky jednou vystartovali, že si prodavačka pouští rádio v zázemí a že tím pádem když někdo do prodejny vstoupí, vlastně poslouchá hudební produkci a blabla………, tisíce keců. Tak mně prodavačka zavolala a ten pán si fakt měl rozmyslet, kam leze a co na něj vyleze! Následovalo „vypusťte Krakena“ a já ze sebe vydala opravdu to nejlepší. Sliby, že na mne pošle pomalu i FBI, kterými dotyčný při couvání ven z prodejny (po těch schodech mu to šlo hodně špatně!) vyhrožoval, už rok nikdo nerealizoval. Asi jsem štěkala víc než ten pověstný „baskervillský“ (dog) .
    Takhle vytočená jsem naposledy byla, když mi kdysi KRNAP přišel přeměřovat vzdálenost suchého WC v kůlně (bylo tam ještě za původních sudetských obyvatel, kteří tam, na rozdíl od nás, trvale bydleli!) od potoka (ten tam byl tehdy taky a dokonce se z něj brala voda na vaření!) a pak mi začali vyhrožovat pokutou za znečišťování spodních vod a potoka tím, že kůlna s WC je moc blízko od toho potoka. Tak to dotyčný taky moc špatně pochodil a já měla bolavé hlasivky ještě asi týden. Nicméně tehdy jsem pochopila, kolik zasunutých sprostých slov člověk v nutnosti z toho mozku vydoluje! (chuckle)

     1. Jo, na tomuto exotu podobné exempláře mám obzvláštní pifku! A když k tomu ještě nemám zrovna z různých důvodů náladu, tak je to přirovnání skutečně trefné! Chudák prodavačka se šla stydět do skládku a já málem řevem zbořila regály v prodejně. Myslím, že chlapec podal výpověď.

    1. Mňo…akorát že s tím potokem mohl mít klidně pravdu, bez ohledu na to jak dlouho to tam je. (n)

   2. O těch trampech jsem slyšela, ale tohle bych človíčkovi z OSA opravdu nedoporučovala. Byl by to ze strany pracovníka OSA nedovolený vstup na soukromý pozemek a na soukromou akci a počítám, že by s ním naše známá dost rychle zatočila. Její muž by se asi snažil o diplomacii, ale pokud by se do toho vložila ona, chlápek z OSA by se mohl velmi obávat o své pracovní místo.

    1. V případě táboráku na veřejném prostranství (lesní mýtina) se o vstupu na soukromý pozemek dá mluvit jen dost těžko. Jenže oni mají právo v rámci kontroly vlézt prakticky všude. Naštěstí to skončilo dobře. Pán na čemsi uklouzl a se značně pomačkanou vizáží se rychle vzdálil.

 11. Ten první obrázek…není tam někde poblíž kostel ? Evangelický ? Vpravo ?
  Ticho k Měsíci tak nějak patří. Vždyť na Měsíci je absolutní ticho. 🙂

  1. Ano, to je provizorní evangelická modlitebna v Barníku: V roce 1947 předložil ing. Bareš nový plánek, tentokrát na provizorní dřevěný kostel, který by mohl sloužit 5-10 let, dokud nebude postaven kostel definitivní. Staršovstvo odsouhlasilo stavbu tohoto kostela v lomu. Současně odhlasovalo povinnost každého člena sboru odpracovat alespoň 15 hodin na stavbě, případně tyto hodiny vykoupit. V září 1947 se začalo upravovat staveniště, do konce roku byly hotovy základy, v dubnu 1948 byl kostel postaven. Při stavbě kostela bylo odpracováno 1 682 brigádnických hodin. Finanční dary farníků činily přes 66 000 Kč, 250 000Kč dostal branický sbor od Jeronymovy jednoty jako hlavní dar lásky, 300 000Kč si půjčil od záložny. Deset členů sboru ručilo za splacení této půjčky. 9. května 1948 byl kostel slavnostně otevřen. (Pozdější žádost o pozemek na definitivní kostel nebo alespoň o povolení stavby fary vedle provizorního kostela byla zamítnuta).
   Více tady: http://branik.evangnet.cz/historie.php#leta29_41

    1. Říkala mi jedna „jurodivá“ známá, že nikde nemá negativnější pocity a nikde se necítí tak stísněně jako pod branickou skálou. O těch štolách jsem nevěděla, ona asi také ne, možná to bude tím a tím, co se tam dělo.

   1. Díky! Vaše vědomosti jsou obdivuhodné a já bych jen dodal, že potomci Ing. Bareše ještě žijí v našem (téměř) sousedství, a že určité úpravy evangelického kostelíka navrhl (nevím jistě kdy) arch. David Vávra, známý také jako herec a jeden z tvůrců divadla Sklep.

  2. Ano, je tam – kousek vpravo, evangelický kostel. Doporučuji podívat se na příspěvek paní Vave, kousek dál, je tam řada informací a nakonci je i odkaz na webevou stránku o dějinách evangelického sboru a krásný snímek dřevěného kostelíka. |-(

 12. Měsíc byl vždycky nejhzečí na chalupě, protože tam nebylo skoro žádné světlo a hlavně jsme měli čas se na něj dívat! Zato ve městě dostatek světla ocením- přece jen ve mě tmavá místa nebudí důvěru, kdo ví, kdo se tam může schovávat, někdo potřebný mé kabelky či peněženky…

 13. Milý pane Pavle, i docela maličké chaty mívají velké terasy – kdybyste někdy sjížděl nějakou řeku, takových chatiček byste viděl spoustu. Mnohdy je terasa větší než chatička, a chatička sama není „ledajaká“, ale úplně obyčejná, někdy dokonce i bez zavedené vody a elektřiny. Jednou jsme na podobné chatičce našli útočiště před prudkou bouří, a věru nebylo tam nic, co by stálo za povzdech, mimo překrásného výhledu. 🙂

 14. To jsem se takhle jednou vracela později večer domů, vzduch byl jako křišťál, nebe hluboké, na něm jedna hvězdička vedle druhé a měsíc v úplňku. Pospíchala jsem a došla jednoho malíře, co se potácel obvyklou cestou z hospody. Stoupla jsem si pro jistotu za keř a čekala až odejde.
  Kymácel se zrovna uprostřed silnice, hleděl vzhůru a tichou ulicí se neslo hlasité: „Doprdele, Pane Bože, doprdele….!
  Úplněk na chvíli zakryl mráček a když zase majestátně vyplul, potřásl nasáklý obtížník hlavou. „Nádhera … ale kterej z nich je ten pravej?“ Znovu potřásl hlavou a rozpotácel se směrem k domovu…

  1. Kde tyhle historky bereš? Sypeš je z rukávu jednu za druhou a vždycky jsou k tématu. Já zírám a ještě více se směju, až se za břicho popadám (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl)

  2. A představ si Rputi, co by udělal, kdybys luzným hlasem z keře pronesla „Přece ten vedle toho levého.“ (chuckle)

  3. Rputiii (rofl) (rofl) (rofl) (y) !
   Taky jsem znala jednoho takovýho. Obvykle recitoval klasiky, dost tíhnul k Nerudovi. Když procházel kolem naší chalupy, kde jsem se snažila ze stejnejch důvodů splynout s přírodou, slýchala jsem často „jak lvové bijem o mříže…“

  4. Rputi, ty zvíře! (rofl) (clap)
   My si s sebou do hospody nosíme baterku. Jednou jsme takhle šli bez baterky tmou tmoucí, klopýtali a orientovali se podle zvuku kroků (ještě jdu po asfaltu, po asfaltu….. a…. pankejt), když najednou prásk a vrazila jsem do souseda. Prostě jsme se neviděli. Fakt tma jak v ….. (chuckle)

   1. V dávných dobách mládí a malin nezralých jsme se často na chalupě navštěvovali se známými. Sedávalo se dlouho a večírky bývaly velmi bujaré. Domů se chodilo přes les a baterka byla k dispozici málokdy. Já a syn těch známých jsme les znali (díky chození na ryby a taky tak různě) jako své boty, takže jsem matinku svou rodnou vodil lesem na psím vodítku a ještě ji upozorňoval na vyčnívající kořeny a pařezy. Když se sedělo u nás, kamarád zas vodil své rodiče na rybářském prutu.

    1. Muhehe! (rofl) Hanýsku , to je mocmoc pěkné! (clap) A Rputinka (inlove) je opět vynikající! (y)

  5. Vaše vyprávění je kouzelné, ale to víte jistě sama. Já jen kajícně zjišťuji, že citoslovce, které „nasáklý obtížník“ užíval, je zvučné, patří k nesporným pokladům jazyka českého, a je – bohužel – ničím nenahraditelné. Takže bych se za to, že je sám velmi často a zcela bezděčně užívám, snad ani neměl stydět…

   1. Souhlasím. To úsloví je tak hutné, že dokonce dokáže i vyjádřit o modlitbu díků za tolik krásy. 🙂

  1. Renátko (inlove) naše milá a obětavá (h) (y) , přeju Ti všechno nejlepší k svátku (f) , hlavně aby se Ti splnilo alespoň několik Tvých největších přání. 🙂
   A nám všem přeju krásný den! (h)

   1. RenatoE a všechny zdejší Renaty, ať jste dneškem opravdu re-naty k novým krásným zážitkům, ke splnění svých snů, k síle na život, povinnosti a starosti, k radosti! (h) (rose1)

  2. Milá Renato, přeju všechno nejlepší k svátku. Zdraví, štěstí, spokojenost …nějakej ten ÚSPĚCH (y) . Jsi fajn baba (nod)

  3. Všechno nejlepší, milá RenatoE i všechny ostatní Renaty ! (h) (h) (h) (rose1) (d)

   Dnes v rádiu tvrdili, že prý dřív byl dnes v kalendáři též Bivoj. Je-li tu mezi námi nějaký Bivoj (flex) , tak nechť si užije jmenin. 🙂 kůůůůrňa, kanec tu není, tak dáme (hug) 😉

  4. všechno nejlepší, Renato, užij si to a ať máš hezký nejen dnešní den (h) (rose1) (sun) (d) (^)

  5. Milá Renato, přeji ti krásný svátek a aby se ti splnilo vše, co si přeješ. (h) (rose1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN