MLSOTNÍK: Zeleninové lahůdky

Jak jste i vy, milí Zvířetníčci, jistě zaznamenali, podzim se dostavil v plné síle a se vší „parádou“. Už zas jsou a několik měsíců jistě budou plískanice, vítr a mokrota úplně všudypřítomné. Nachlazení a virózy číhají na každičkém kroku, takže je třeba organismus otužit a dokonale předzásobit potřebnými vitamíny, aby vydržel všechen nápor a nepodlehl.

K dokonalému a průběžnému zásobení vitamíny mohou dobře posloužit níže uváděné mlsotky a lahůdky pro všechny „ mlsný hobe“. Až dočtete nakonec a některý z receptíků i vyzkoušíte, uvidíte, že chuťové pohárky budou uspokojeny a organismus se vám odvděčí dobrou odolností. K sepsání receptíků mne ispirovala nejprve kamarádka, která mne o nějaký léty vyzkoušený předpísek požádala. Druhým v pořadí byl Jakub S. Ten si zas stěžoval na neexistenci jedlých druhů ryzců v jeho okolí.

Když jsem naší Dede poslala tyhle receptíky, dotázala se mne obratem, proč je třeba uvádět i recept na kvašení nejedlých hub. Recept jsem přidala kvůli těm, kdo nemají v okolí žádný zdroj dobrých a jedlých hub nebo zrovna v době sucha, kdy v lesích neroste skoro nic, takže nacházíme jen ty nejedlé, ale nejedovaté „prašivky“, i když bychom moc a moc měli chuť na dobré kyselé houbičky, a huba nám již jde šejdrem. V lese však nic jiného než hořčáka (hřiba žlučového), ryzce perného nebo kravského či pálivou holubinku najít nelze.

Recept na mléčně vykvašené houbičky -“prašivky“ – jsem posílala hlavně taky kvůli Jakubovi S, který si mi postěžoval, že o pravého ryzce na své chajdě ani v okolí nenarazí nikdy. Však i jedlé houbičky se takto dají mléčně zkvasit.

Nám opravdu pravé ryzce, havelky a bedly rostou přímo pod nosem (vlastně pod kopečkem) na našem zalesněném a zatravněném sídlišti, u kontejnerů na tříděný odpad. Můj Jiří jich tam dnes několik pěkných našel, takže měl výbornou večeřičku. Když jsme šli nabrat hnůj z hnojiště u domečku našich sousedů, našla jsem pak i já hromádku pravých ryzců přímo na kousku trávy před jejich chaloupkou.

Osobně houby jíst nemohu kvůli špatnému trávení a nedostatečně fungujícím žlučovým cestám (žlučník nemám od roku 2000), zato Jiří ryzce zbožňuje a vylíže pánev pokaždé až do úplného dna. Sice Jiří nepochází z houbařské rodiny jako já, ale houby jsem ho už rozeznávat a znát naučila. Není divu, když už spolu budem letos v prosinci 29 let.

V Jiřího rodině se sbíraly pouze houby hřibovité. Ostatní byly jen jedovaté, nejedlé a opovrženíhodné prašivky. Rodiče Jiřího nesbírali žádné bedly ani masáky, jelikož neznali výtečnou chuť a hlavně ani nevěřili v jejich jedlost Jak je vidět, zejména jedlé prašivky chutnaj skvěle.

Ještě musím na závěr podotknout, že všechna použitá zeleninka (krom hlávkového zelí a trošky červené řípy) vyrostla na naší pidizahrádce.

Zdravím zvířetníky, přeju Himálaje zdraví, odvahu k experimentům a dobré pochutnáníčko.

LenkaS

ZELENINOVÉ LAHŮDKY

Čalamáda I – sterilovaná

Suroviny:

Po 1 kg paprik, bílého hlávkového zelí, cibule a okurek, 300 ml vody, 300 ml 8% octa, 200 ml oleje, 100 g cukru krupice, 50 g soli. Pokud máme rádi ostrou chuť, můžeme přidat několik odstopkovaných a odsemeněných chilli papriček nebo feferónek.

Postup:

Všechnu zeleninu dobře omyjeme, očistíme a nakrájíme na nudličky nebo nastrouháme nahrubo. Neoloupané okurky můžeme jemně naplátkovat na struhadle pro okurkový salátek. Všechny suroviny smícháme ve velkém hrnci a zahřejeme je k bodu varu. Vaříme cca 5 minut. Ještě horkou směsí naplníme sklenice, zavíčkujeme je a sterilujeme 10 minut při 85°C.

***

Čalamáda II – mléčně kvašená
Suroviny:

2, 5 kg bílého hlávkového zelí, 1 kg paprik, po 500 g cibule a mrkve, 300-500 g cukru písku, 500 ml 8% octa, 500 ml oleje, 1 balíček Deka, (100 g), několik feferónek nebo chilli papriček., pár koleček křenu, kousky hrubě strouhané kedlubny plátky neloupané okurky (viz výše) nebo i pár růžiček květáku.

Postup:

Všechnu zeleninu dobře omyjeme, očistíme, zbavíme semen a slupek. Mrkev a křen nakrájíme na kolečka, ostatní zeleninu hrubě nastrouháme, nakrájíme nebo nakrouháme na nudličky. Takto připravenou zeleninu vložíme do velké nádoby, přisypeme cukr a Deko a vše zalijeme octem a olejem. Směs nejprve pečlivě promícháme, poté nádobu zakryjeme a necháme stát 24 hodin v chladnu.

Po této době zeleninu velmi pečlivě napěchujeme do sklenic tak, aby ve sklenicích nezůstaly vzduchové bubliny (je to podobné jako u nakládaného zelí) a zalijeme trochou šťávy, kterou zelenina pustila. Sklenice sice zavíčkujeme, ale víčka se nesmějí zcela dotahovat. Nedovřené sklínky necháme na nějakém tácu kvasit cca 14 – 21dní. Tác je tam proto, aby případná tekutinaz kvašení nevytékala okolo sklenic. Po vykvašení zeleniny víčka jen pevně dotáhneme a sklínky s čalamádou uložíme do chladna a temna.

Takto mléčně vykvašená čalamáda vydrží i několik let. Dělám ji takto už hodně dlouho a letos jsem při debordelizaci spíže našla sklínky s čalamádou, která byla udělána roku 2007. Když jsem chtěla stařenku čalamádu zlikvidovat v kompostu, manžel nedovolil a hned se do ní pustil. Podle jeho tvrzení vůbec nic nebylo zkaženo a manžel si velmi pochutnal, protože nová, letošní čalamádička ještě uzrálá (vykvašená) a rozleželá nebyla.

Hodně mých známých, kteří dostali oba receptíky, sice tvrdí, že sterilovaná čalamádička je trvanlivější, naše Věrka však vyžaduje raději tu mléčně kvašenou. Prý mrkev a vůbec veškerá zeleninka vařením ztrácí křupavost a a spíše rychleji „zhadrovatí“. U mléčně kvašené zeleninky toto nebezpečí tolik nehrozí.

Krom toho mléčné kvašení je pro lidský organismus zcela přirozené, ani vitamíny v zelenině obsažené se neztrácejí, takže našemu trávicímu traktu prospívá.

***

Mléčně kvašená brukev

1 kg očištěné brukve (kedlubny, ) 20 g soli, 20 g cukru krupice, 1 pol. lžíce sekaného čerstvého kopru.

Brukev očistíme, hrubě nastrouháme a a smísíme ji s koprem, se solí a s cukrem.

Směs napěchujeme do větších sklenic tak, aby ve sklenicích bylo co nejméně vzduchových bublin. Obsah sklenic pořádně zatížíme (povrch zeleniny zakryjeme čistým plátnem a na něj položíme dobře omyté, katáčkem odrhnuté menší kameny. Sklenice čímkoliv zakryjeme a uložíme někam do pokojové teploty, kde zůstanou cca 14-21 dní v klidu. Potom kameny a plátno vyjmeme, sklenice uzavřeme víčky a uložíme někam do chladna. Kvašenou brukev používáme jako salát.

Do brukve lze místo kopru přidat cca stejné množství (lépe drceného) kmínu. Kmínovou brukev používáme jako náhradu zelí.

***

Houby ve slaném nálevu

Suroviny: Houby, 100 g Deka, voda v množství, jaké je uvedenao na obalu deka.

Postup:

Svaříme Deko pouze s určeným množstvím vody (Sůl, cukr ani ocet nepřidáváme!!), nálev necháme do 2. dne, pak ho přecedíme a koření vyhodíme.

Očištěné a omyté houby nakrájíme na větší kousky a předvaříme je cca 2 minuty ve vroucí vodě. Kusy hub scedíme, na sítu několikrát promyjeme studenou vodou a naskládáme je do sklínek. Houby zalíváme nálevem, ale přitom je pečlivě ve sklínce promícháváme, aby se nálev dostal opravdu všude, aby se houby nekazily. Sklenice se zalitými houbami zavíčkujeme a sterilujeme je cca 30 minut při 90°C.

Pokud chceme takto naložené slané houby použít, vyklopíme obsah sklínky na síto a houby dobře promyjeme, abychom je zbavili přílišné slanosti. Pokrm z těchto hub solíme však velice opatrně nebo raději sůl vynecháme zcela. Houby jsou pouze slané, takže je lze použít do omáčky nebo pod maso stejně jako čerstvě nasbírané

***

Mléčně kvašené nejedlé (nikoli jedovaté!!), palčivé houby

Suroviny:

Cca 1kg jakýchkoliv palčivých a pro jiné lidi nejedlých hub (kravské, peprné a pýřité ryzce, pálivé holubinky, mladinké hořčáky, které, mají skoro bílé rourky vespodu klobouku a na nožce-třeni – je síťka pouze smetanové nebo světle béžové barvy. „Hořčáky, však pouze přidáme k jiným palčivým houbám, nepoužíváme je jenom samotné), 1 litr vody, 70 g soli, 1 čaj. lžička kyselého odstředěného mléka nebo podmáslí, 20 g cukru krupice.

Postup:

Z vody, soli a cukru suvaříme nálev, který necháme zcela zchladnout, a pak do něj přidáme kyselé mléko.

Houbové klobouky necháme vcelku, třeně odřízneme a vyhodíme. Kloboučky hub omyjeme a cca 30 minut vaříme ve vroucí a mírně slané vodě. Pak houby scedíme a necháme je vychladnout. Studené houby naskládáme do větší sklenice od okurek nebo do kameninové nádoby s poklicí horní stranou klobouků dolů. Povrch hub pokryjeme kusem čistého plátna, prolijeme vychladlým nálevem a dobře vše zatížíme nějakým čistě omytým kamenem nebo jiným závažím. Sklenice jen povážeme kouskem plátna a dáme je někam do pokojové teploty kvasit. Kvašení trvá cca 2-3 týdny(- závisí na teplotě místnosti).

Vykvašené houby nejprve zbavíme pokličky, plátna i i závaží, sklenici nebo nádobu uzavřeme víčkem a uložíme do chladu (chladného sklepa nebo komory).

***

Červená řepa s bílým hlávkovým zelím a křenem

Suroviny:

1 kg řepy, 1 kg bílého zelí, 200 g cibule, 400 ml 8 % octa, 600 ml vody, 100 g cukru krupice, 50 g soli, 100-150 g křenu.

Postup:

Červenou řepu uvaříme doměkka, necháme ji vychladnout, oloupeme a nastrouháme ji nudličky. Zelí nakrouháme, cibuli oloupeme a nakrájíme na kolečka, křen oloupeme a nahrubo nastrouháme. Ve větším hrnci vaříme cukr, sůl vodu a ocet. Do vroucího nálevu vhodíme všechnu připravenou zeleninu a společně podusíme cca 7 minut. Mezitím si připravíme cca 780 mililitrové sklenice. Na dno každé ze sklínek dáme po 4 kuličkách černého celého pepře a nového koření, kousek bobkového listu a lžičku hořčičného semínka. Hořčičné semínko lze nahradit semínky fenyklu. Ten však mé rodince nechutná takže já dávám hořčičné semínko. Takto připravené sklínky naplníme horkou směsí, zavíčkujeme a sterilujeme 20 minut při 85°C.

***

Paprikové lusky nadívané bílým hlávkovým zelím

Suroviny:

Po 1 kg bílého hlávkového zelí a paprik, 1 pol. lžíce cukru krupice, 1 čaj. lžička soli.

Na nálev:

2 litry vody, 400 ml 8% octa, 140 g cukru krupice, 1 bal. Deka (100 g), 7 koleček umělého sladidla.

Do každé sklenice na dno připravit toto: 1 čaj. lžička oleje, 1 bobk. list, 5 zrnek pepře, 2 zrnka nového koření.

Postup:

Zelí zbavíme vrchních listů a košťálů a nakrouháme ho nebo nakrájíme na jemné nudličky, které vložíme do větší mísy, kde zelí promícháme s pol. 1 lžící cukru a s 1 čaj. lžičkou soli. Směs necháme cca 30 minut odstát. Paprikové lusky ponecháme vcelku, omyjeme je, opatrně zbavíme stopky, semen a semeníku a poté lusky opatrně naplníme zelnou směsí.

Plněné lusky skládáme do sklínek s kořením a olejem, zalijeme je teplým nálevem, zavíčkujeme a 20 minut při 85°C sterilujeme.

Aktualizováno: 7.10.2010 — 16:37

285 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Oba boxíci za Duhovým mostem, možná i s kočindama, to je hrůza. Ach jo.Nějakej ksindl. Co to ty lidi bere? Jak tohle strávit? Sakra.Kéž se přijde na pachatele.

 2. Ježíííš, čtu až teď a nemám slov. Tomu hajzlovi přeju ze srdce, aby mu už nikdy nebylo dobře!!!! (punch)
  Ivo hodně síly a pořiďte si co nejdřív štěndo na bolest v (u) .

 3. Ivka, (u) cez víkend som nebola na počítači, tak som sa až teraz dopátrala, čo sa stalo. Prišla som behom pol roka o dve mačičky a aj keď to boli prirodzené príčiny, (vek a nádor) aj tak to bolí. Ale prísť o kamarátov kvôli ľudskej zlobe, to sa pochopiť nedá a vôbec si neviem predstaviť, ako by som sa s tým vyrovnala. Tvoja bolesť musí byť omnoho horšia ako tá moja, je mi to nesmierne ľúto (u) (h) (u)

 4. Tohle číst bylo pro mě dnes ráno hrůza všech hrůz. Já jsem o víkendu úplně mimo internet a dnes nám na devátou přišli interní auditoři z USA, kterým jsem musela říci, že mi umřel někdo v rodině (ona to byla skoro pravda, protože to bylo v mé psí rodině), protože jinak se napuchlé slzící oči nedaly odůvodnit…. Já mám psí smečku gerontíků, takže můžu každým okamžikem čekat, že některý z nich odejde za Duhový most, ale potkat mě to co Ivku, tak si vezmu dovolenou a být jejím mužem, tak permanentně honím policii – už jen kvůli tomu, aby jeden parchant si nemyslel, že mu to projde. U nás na chalupě se stalo před pár lety, že zastřelili našim sousedům kokříka, který byl na vycházce v polích pár metrů od nich, no a protože to majitel nahlásil na PČR jako nejen bezdůvodné „zničení jeho majetku“, což byla právní kvalifikace, ale i jako obecné ohrožení jeho vlastního zdraví, tak ten dotyčný nejen že musel zaplatit škodu, ale ještě přišel o oprávnění mít zbraň – a navíc má dodnes po celé dědině z ostudy kabát!!! Já v takových případech musím věřit na boží mlýny, že na takového duševního mrzáka taky jednou dojde – ale je to strašně slabá útěcha!!! Ivi, ani nevíš, jak moc na Tebe teď myslím!!!!

 5. Četla jsem všechno až dnes ráno a jsem z toho v šoku. Kolik lidské zloby musí být v takových hajzlech, sežrat bych jim to dala, ten fridex a šnečí granule a nechala bez pomoci …
  Ivi, myslím na Tebe (h) (h) (y) (y)

 6. Psala jsem dost dlouhý příspěvek o speciální policii v amerických státech, která vyšetřuje krutost vůči zvířatům. Viníci jdou k soudu a dostanou i několikaleté vězení a mnohatisícové pokuty. Bohužel se se mnou ochrana proti spamu hádala že 9 + 8 není 17 a přes mé početné pokusy příspěvek nebyl odeslán.
  Moje záda silně protestují proti delšímu sezení a tak se nedozvíte vše co jsem psala. Chtěla jsem jenom podotknout že by taková organisace byla v Čechách velice potřeba a že ti kdo trápí a zabíjí zvířata posléze trápí a zabíjejí děti a dospělé lidi. Je proto důležité viníka dopadnout dřív než udělá další krok.

  1. Milá Velká kočko, tyhle problémy s odesíláním se vyskytují kolem půlnoci, stalo se mi to mockrát. Zkrátka v tom magickém čase systém zblbne a neumí do sedmnácti počítat. Už jsem se poučila a kolem půlnoci neodesílám 🙂

   Tak schválně, jestli už je dost pozdě a 2+10 je 12

 7. MILA LENKO: PROSLA TVYM PRISPEVKEM HRUZA NESMIRNA OHLEDNE BOXIKU A POTENCIONALNE I KOCEK. TEZKO PAK PSAT O ZELENINE. ALE CHTELA BYCH TI NASEHO CASU V NEDELI NAVECER PODEKOVAT ZA TU KVASENOU CALAMADU. FERMENTOVANE VECI JE TO, CO TED ZROVNA NA ZAZIVANI POTREBUJU. A NAVRCH SE TO NEMUSI ZAVAROVAT.UBERU CIBULE, PRIDAM MRKEV A ZKUSIM, JAK MI TO BUDE SLOUZIT. POTE PODAM ZPRAVU.

 8. Znovu si dovolím zopakovat, co tu zaznělo porůznu, ale mohlo by se ztratit ve vlně soucitu – to je záležitost pro policii, ať už v rámci ochrany Boxíkovic rodiny nebo blíže neurčené komunity, vlastnící domácí zvířata. Cvok nebo cílící útočník, to se nemůže nechat jen tak, věcná škoda u papírových psů je dost velká, aby probrala z letargie i místní služebnu PČR. Doufám, že pan Boxík už jedná.

  1. Je mi jasné, že Boxíkové je moc a moc smutno. Je bolestné přijít o starého kamaráda, ale to je koloběh života,. Ale takhle jenom kvůli lidské zlobě a touze škodit a zabíjet přijít o psy, kteří ještě umírali bost bolestně, a asi i o kočičky, to je bolest, vztek, rozčarování z lidského plemena a určitě ještě milión takových pocitů. Vzpomínala jsem na Boxíkovou a její kluky boxeří v Doksech, jaká byla pohoda a krásný den. Soucítím se všemi… (h) (h) (h)

   Ale jinak přesně, boxíky bohužel už nic nevrátí, ale tady je opravdu nutné trestní oznámení a nejen pro týrání, ale také pro způsobenou škodu (je to vyloženě trapné, ale pes se dá vyčíslit finančně). Škoda nad 5 tisíc je trestý čin. Také by policajti měli projít terény a případné návnady vysbírat. To se dá jistě zařídit. Asi by se hodilo i zveřejnění, pokud možno v televizi (asi nereálné, ale Novu takový zloduch jistě sleduje). Už se takové případy vysílaly, tak nevím, ale mohl by se leknout a alespoň to neopakovat.

 9. Boxičko, dozvěděla jsem se, co se stalo! Je mi to strašně moc líto!!! Nedokážu pochopit, jak něco tak strašného mohl někdo udělat!!!! Proč??? Panebože, to je hrůza!!! (rose2) ;( (punch) (devil)

 10. YGO,blahozelam skvelej matke,dcere i nositelovi genetickej informacie.OT:my mame /maso i misu/ ale hlavne nadherne dni ,same slnko,cely den som sa piplala s kvetinkami na zahrade.
  Je mi moc luto Ivky a psikov a aj maciciek/asi su tiez mrtve/ No a sem sa hodi to Rencinovo:Lidstvo je uzasne,ale lidi,lidi jsou hovada.

 11. Milá Ivo, co mám napsat jiného, než že je mi to strašně moc líto. Hladím a myslím na tebe, Na adresu těch, co to udělali se raději vyjadřovat nebudu.

 12. Ivka ještě jednou všem moc děkuje za veškerou podporu. Odpusťte, že neodpovídá na sms, bolest je příliš veliká. S velkou pravděpodobností jsou otrávené i dvě ze tří kočenek, od pátku se neukázaly doma ;( .

   1. Tak to bych Ivce moc přála, ale obávám se nejhoršího – že někde v bolestech a bez pomoci zalezlé odešly……… ;( tečou mi slzy a Melíšek to v mé náruči nechápe, Zrzínek je celý zmatený! Znovu mne to utvrzuje v mém přesvědčení, že ani na chalupě není bezpečno a i když pojedou se mnou, budou jen a jen v bytě uvnitř, i na půdě stále číhá nebezpečí v podobě zatoulaných granulí s jedem proti myším, které jsou tam léta. Prostě je nepustím na krok ven. Jenže to u Ivky nešlo, byli svým způsobem šťastní, že si mohli užívat venkovní svobody, dokud nepřišel zákeřný nepřítel, stejný dvounožec, jako ten s milující hladicí rukou…… to fakt snad není pravda! (envy) . Zabít ho, hajzla (punch) , nemám slov!

    1. Jestli to byl ten fridex (asi se někdo inspiroval matkou vražedkyní vlastní dcery), tak bych mu tu sladkou šťávičku taky dala vypít, případně bych mu do šunky zabalila ty šnečí granule. Mám vztek za ty nevinné ztracené životy pohodových boxeřích kluků a kočiček. ;( ;( ;(

     Co se týká našich koček, my je na letním bytě také celá léta pouštíme a nedá se nic jiného dělat. Micánek velmi dobře ví, kde může ven a kde ne a podle toho se chová. V Praze akceptuje byt bez výběhu, ale se zlou bychom se potázaly v domečku. Raději přijde zmlácený od kolegy pravého kocoura, než nevyjít ven vůbec. To vyvádí opravdu strašně. Vážně jsme se ho pokusily nechat doma kvůli tomu kocourovi, nešlo to. Tak se prostě celý jejich život snažíme, aby kdykoli mohly přijít domů a napucnout se, aby nikdy neměly hlad, aby pokud možno neměly chuť něco sbírat venku. S Micinkou to bylo jednoduché, to byla taková estétka, že se jen tak něčeho nedotkla. U ní jsem se spíše bála její důvěřivosti, aby jí někdo nechytil a neublížil jí. Naštěstí v poslední době Micánek trochu chytá její stravovací manýry, tak doufám, že hned tak něco nesežere. Ale jistotu nemohu mít nikdy. Jedině, že naštěstí lidem nevěří a nepřijde jim tak snadno pod ruku. Ale je to život kočičí a necháváme ho ten jeho život kočičí žít tak naplno, jak to jen jde. Prozatím to vychází 14 let a jen doufám, že tomu bude tak i nadále.

     1. Já tohle nerisknu. U chalupy máme frekventovanou cestu, po které místní jezdí jak šílenci, naložený nákladní vůz se dřevem z lesa to tam pere co to dá a místní „hoteliéři“ si myslí, že zmeškají, když s těmi rohlíky dojedou ze vsi o 5 minut později. Zvídavý Melíšek by byl určitě rychlá oběť. Nikdy venku nebyl, nechybí mu to. Zrzínek si venku vytrpěl své. Kdoví, jak by reagoval na vypuštění ven. Nebudu to riskovat. Půda chalupy je členitá, nikdy tam žádné kočky nebyly. Zdivočelé ano, ty tam nocovaly, ale daly si pozor. V členité půdě jsme stražili jedy na myši léta. Stávalo se, že osmažený chléb, sypaný granulemi, někam zatáhly, roztahaly i otrávené zrní. Ten můj moula Melíšek všechno bere do tlamičky a hraje si s tím. Představa, že mi umírá v náručí kvůli tomu, že někde něco ochutnal je děsná a nedopustím to. Prostě pojedou se mnou, ale budou žít ve stejných podmínkách, jako v Praze, tudíž v místnosti. Nechci je předčasně pohřbívat na zahradě kvůli tomu, že půdu nelze vyčistit, jsou tam dvojité podlahy, tam se nikdy nemůžu dostat ani s žádným vysavačem. Na to jsem už dneska já velký závislák na obou.

      1. V tvém případě s tím naprosto souhlasím. Děláš dobře. Zvláště, když tm máš tu frekventovanou silnici. Mít ji u domečku, tak jsou kočky také doma. Zrovna posledně jsme u nás na hlavní objížděli zajetou a evidentně mrtvou kočku (byla chudák na dva kusy, tudíž mýlka nemožná). Pokud kočka jako Melíšek nikdy nebyla venku, neví, o co přichází, je doma spokojená a nic jí nechybí. Zrzínek je asi rád, že má své bezpečí, ale u něho bych dávala pozor. Může zavětřit vůni dálek a možná si vzpomene na nějaké staré dobrodružství, ale možná si vzpomene i na prožité utrpení, a to ho od podobných nápadů rychle odradí. Jen jsem chtěla říci, že některé kočky prostě venku potřebují být, nic jiného.
       My naštěstí máme přímo u domečku pouze příjezdovou trasu, i když si tam občas bohužel také hrajou na Širóny, ale kočky se tam dost často dožijou i na venkovské poměry slušného věku (Micánkova tetka 14 let bez jakékoli péče a i jiné kočky). Pokud se u nás v domečku kočky naučily chodit ven, už se s tím nedá nic dělat a musíme jen doufat. Naopak Prahu dlouho braly jako nutné zlo, jen v poslední době kocourek vypadá docela spokojeně. Micánek ale opravdu neuvěřitelně vyvádí a prostě nás donutí ho v domečku pustit. Řešením byla kastrace, aby se držely domu, a plné misky a snaha kočky dobrovolně přesvědčit, aby si venku pokud možno nic nebraly, že doma je lepší bašta (pravda sousedovy násadové rybičky v jezírku byly jednu dobu ještě lákavější). O moc více dělat nemůžeme. S otravou jsme se zatím nesetkali, ale někdo tam měl nedaleko někde železa a chytilo se do toho docela dost koček a nejméně jeden pes. Riziko, že to zvíře natrefí na lidskou zrůdu, je bohužel nemalé.

  1. to je něco tak hrozného, že nemám slova. (u) Milá Louk, vyřiď Ivce (h) , prosím, že na ni stále myslím. (u) (u) (u)
   To je děs a noční můra.

  2. Pláčeme s ní, jsou to mezi námi někdy zrůdy. V pátek jsem byla na poradě na veterině a vyprávěla doktorka, že jí paní přinesla sedmitýdenní !! koťata, která našla zavázaná v igelitce v popelnici!! Nálezkyně je moc statečná a jednomu už domov našla. Chudinka Ivka.

  3. Chudera Ivka, chuderky boxíci a kočičky. Se můžu vzteknout, jaký jsou mezi lidma svině. Ivko, drž se. (h) (h) (h)

  4. Vyřiď Ivce, že s ní cítím, může se to bohužel stát každému, kdo nedrží zvířata striktně doma. (h) (h) (h) (h) (h) Což u psů nejde a u koček jen některých. Měla by podat trestní oznámení pro týrání zvířat a finančně vyčíslit způsobenou škodu. Je mi jasné, že Ivka teď vůbec nepřemýšlí o penězích, ale jestli měli boxíci papíry, tak je to z právního hlediska i škoda materiální – a tohle určitě přesahuje hranici 5 tisíc korun, čili je to i další trestný čin (poškození věci či co, já nevím) a je na to paragraf a nějaká možná doba k odsezení.

   1. Jsem tradiční zabukistka a chodím sem jen občas. Jsem tím neštěstím šokovaná a je mi líto zbytečně zmařených životů. Zároveň jsem přesvědčená, že by taková zrůdnost neměla autorovi projít jen tak – buď je to někdo, kdo cíleně zaútočil (má něco proti majitelům), a pak jim může škodit i jinde a jindy, nebo je to magor, který to může kdykoli zopakovat na jiných nevinných obětech.
    Nevím, jak pomoci a chápu, že bolest majitelů není ideální rozpoložení pro úředně-právní zařizování, ALE!!! Tyto činy prostě NESMĚJÍ ZŮSTAT NEPOTRESTÁNY. Jestli nepomůže policie, tak sand pozvat detektiva….napadá mě, že bych klidně přispěla.
    Je mi smutno.

    1. Bukinko, PČR případ šetří a zapojila se i do varování obyvatel před event. dalšími případy. Z rozhovoru s Ivkou jsem měla dojem, že se policajti snaží a nezlehčují situaci. Vždyť to klidně mohlo odskákat nějaké dítě…

     A přijď pobejt častěji 🙂 .

     1. Tvou odpověď jsem našla až teď, je dobře, že to přes veškerou bolest řeší. Ten dobytek by měl dostat pořádnou nakládačku. Doufejme, že ho najdou.
      A mám to za 3, takže mám určitě pravdu.

  5. Myslím na Ivku každou chvíli. Bože, kdyby se aspoň ty kočenky vrátily, to by jí teď hodně pomohlo! (h)

 13. YGO!!! Nebyla to teď Terka v televizi co vodila vítěze Velké ceny Labe, vítěz Laser s panem Faltejskem z Břeclavi?

   1. Moc to Terce přeji, škoda, že jsem ji neviděla, vrátili jsme se právě z krásné podzimní vycházky . Terka je moc šikovná dívenka.

  1. Že je to úžasné?!? Taková malá stáj, treninkové podmínky, proti horalům, mají jistě horší… a takový úspěch!! A to ještě, kdyby Princeznu nazavřeli volní koně….. to by bylo!!! Mám z nich obrovsklou radost.
   A Terince to moc přeji. Vždyť majitel, když má prachy,koupí, trenér vydá příkazy, jezdec připraveného koníka odjezdí, ale oddřou všechnu robotu lidi ze stájí. Ti největší srdcaři. A správně pan Faltejsek Terince poděkoval.
   Jo… a že z ní roste krásná ženská (y)

   1. Má bejt po kom. 🙂

    Ygo, Terka je skvělá! (inlove) A díky, Apino, za odkaz na videjko (y) . Je děsný, že se k činu nemá matka rodná (wait) .

    1. Předpokládám, že rodiče rodní zrovna v tuto chvíli stepují nedočkavostí poblíž Tří Grácií a nemají čas lovit na internetu videjko. Myslím, že se tam teď shromáždili všichni nejbližší a nějací fandové. Od úspěchů Orky ( božíčku, ono to bude už čtvrt století) tady něco takového nebylo.

     1. K tomu videu – viděla jsem ho poprve ve čtvrtek odpoledne. Teď jsou na cestě domů (odjíždí se minimálně hodinu po posledním dostihu a předpokládám, že dneska se odjezd ještě kapku zpozdil – den Velké je opravdu velikánský svátek), takže dojezd někdy kolem půlnoci. Ono se slavit bude nejspíš až zítra.

      Jo – a hezká a chytrá je po tatínkovi – ze mne má jenom tu lásku ke koním (nod) (happy) .

      1. Nono, mateři, my Tě máme přečtenou.
       Vsadím se, že až se potkáme, budeš o hlavu větší než já. A já Ti to přeju. Co?? Fffšecko. (clap) (clap)

   2. Byl to nádherný dostih a drama do poslední vteřiny, už to vypadalo, že to Faltejsek nemůže stihnout, ale podařilo se!!! A je pěkné, že poděkoval i Terezce – to je šikovná a hezká holčina.
    Jo, má bejt po kom. 🙂

 14. už jsme doma – bylo krásně – z mlhy do plného slůňa, z mrazu do tepla, z liduprázdných hor do zástupu turistů, z prázdného parkoviště po frontu parkováníchtivých… Byla kávička a čekuládka na Poledních kamenech, byly řízky na hoře Smědava a co je nejdůležitější – první viklan (tedy v tomto případě dokonce dvojviklan) je dobyt (nod) . Tedy nalezen a nafocen – neviklali jsme se.
  Podrobné fotoalbum vywebí časem páník, článeček pro Rozhledník taky bude…

   1. To je krasa – holt ten tipische jizerische kuk. (chuckle) ja vlastne mam hory nejradsi touhle dobou. Chteli jsme si udelalat jednodenni vylet do podhori Kourovych hor, jen tak pianko pro mne, oko potesit z auta, ale Jackey the dog dostal prujem, tak se oddavam drobnym domacim pracim, jako vyklizovat suplata. Pani, to se najdou veci, ktere hned padaji do odpadku. Chet trpi.

   2. Copak ten tipische jizerische kuk, ale co to bílo na trávě??? No??? Vždyť to není ani 2 týdny, když bylo ofiko léto? A vy už s jinovatkou a ledovými rampouchy! (wasntme) Jste pěkně poťouchlí, tam na těch tipische jizerische kukách. Vy si klíďo vyškrtnete jedno roční období? Nebo jak? 🙂 Krásný fotky. Moc. (*)

    1. No…nechci bejt hnusná, ale dnes cca v 10,30 jsem fotila jinovatku na Slapech :O
     Jinak fotky Jizerek jsou tradičně skvělý, gratuluju k dosažení prvního postupnýho cíle (y) !

   3. Moc pěkný obrázky 🙂 . Nojo, jinovatka a ledové krystalky… bez téhle romantiky by se člověk začátkem října celkem obešel 😛 .

    1. vzpomněla jsem si tam na tebe, Pedrouše i na jistou cyklistku… Chata Smědava je totiž 850 mnm… a v srdci Jizerek. Ubytovává (nevím jak psy), a jezdí až tam o víkendu třikrát denně cyklobus.

 15. Tak jsem nakoukla a vidím že nám Lenka S. připravila dobroty. Prima, o jídle i jenom číst je příjemné, natož když se mi podaří podle návodu něco uklohnit. Ale dole v diskusích najdu tu smutnou zprávu.
  Milá Ivo, to mne sklátilo. (u) Co to udělalo s tebou si ani nedovedu představit. Moc na vás myslím a doufám že alespoň kočenky jsou v pořádku. (h) (h) (h) (h) (h)
  Co se to s lidmi děje? Jak to že je zla na světě čím dál víc? (devil) Je to ďábel sám co ovládá náš svět?
  Vanish je tady u nás prostředek na praní flekatého prádla a je to prášek nebo tekutina. A já mého potrhlého ušouna hlídám na procházkách aby nelízal vodu z louží na silnicích, něco co se v zimě nalívá do aut je nasládlé a prudce jedovaté. Nevím co to je, nemám auto.
  Mimo jiné katastrofy, které nás už průběžně provází, jsme si prožili malý tříhodinový horror právě před týdnem. Šlo sice Houdinimu – Garykovi taky o život ale dobře to dopadlo. O tom snad někdy jindy.
  A teď veliká prosba. LIDE KOČIČÍ !!! Moje kočenky nejsou zatím sterilisované, nebo jak se to říká v Čechách? Tady se kocourci kastrují a kočičky sterilisují. No a teď právě vášně cloumají s naší sedmikráskou Daisy. Tedy cloumají, spíš ji proměňují v prohnutý solný sloup s nastaveným zadečkem a ocáskem na stranu. Zvuky vydává různé od slabounkého mručení až po děsný řev. Já to vlastně neznám, moje kočenky dostávaly p-piller neboli antikocepci a poslední Laila byla sterilisovaná. A ještě k tomu to byly kočenky venkovní. Právě před měsícem si tohle Daisy už prožívala a tohle opakování po tak krátké době mě zaskočilo. Probíhá to takhle? Třpytka Tindra, kočka žlutoočka zatím nic, jen aby to nebyl zakletý tedy nevyvinutý kocour. Já čekám na leden to mají veterináři takový „drive“ a kočička dostane mimo operace ještě chip a vakcínu proti nemocem. Ale i tak to bude hodně peněz, 2.500 SEK za dvě kočičky. Ale nebudou se mi takhle trápit touhou po kocourovi a koťátkách. Achjo, achich ouvej! Tak mě někdo uklidněte, pěkně prosím!!!
  Snad ta naše sedmikráska, kočka zelenoočka nemá pošahané hormony.
  Moc vás všechny zdravím a ať se vám neštěstí na hony vyhýbá a jenom štěstí vás objímá !!! Třikrát pac a jednou pusu od nás ze severu. (dog) (cat) (cat) :*

  1. Velká kočko! jsem moc ráda, že tě po tak dlouhé době „vidím“!!!!!!! 🙂 už jsem si dělala starosti, jestli je u tebe na severu vše v pořádku! 8-|
   co se kočiček týče, tak se musí ozvat někdo z kočičích poddaných 🙂 (cat) tohle já nevím, jen jsem hrozně moc ráda, že jsou princezny zdravé a dělají ti radost (inlove) (inlove) (inlove)

  2. Milá Velká kočko, typické projevy říje: přední část těla u podlahy, zadeček hodně kolmo zvednutý a nohama zadníma kočička ťape, přitom jinak než normálně mňouká, mění se chování – hodně se otírá, je mazlivá, válí sudy, …. ale může být i říje skrytá. Pozor, někdy v říji očůrávají tam, kde nemají, takže netrestat, není klasicky nečistotná, jen s ní cloumají hormony. Takže shrnuto: ano, z koťátka je slečna na vdávání 🙂

  3. Milá Velká Kočičko, moc ráda Tě vidím a doufám, že příhoda s Garykem byla z posledních. Hororových.
   O Daisyinku se neboj, Pusinka má mrouskání také ukázkové, i v náruči je jak napjatý prut a kvílí a funí mi do tváře, jak chce chlapaáá a dětíí. Mívá i výtok (nebo neuhlídá moč), tak se opravdu nelekni případně i mokrého zadečku. Svíjí se cel(Pusinku jsem nedala kastrovat, protože mi nebezpečí narkózy pořád připadá moc velké kvůli tomu polypu v nosíku, Babetku už jsem chtěla objednat v létě, když oběma holkám otekly ty dáseňky a tak vlastně doteď přisypávám do jídla řasy a mastím tlamičky – léčba má být tříměsíční. Ale asi je po vánocích pod ten nůž položím. :-/)
   Asi je každá kočka jiná, protože Babetka sice zamrouskala kolem roku věku třikrát těsně po sobě, ale neznat drobné příznaky, ani bych to nepostřehla, protože to vypadalo, že jen víc zlobí a častěji se válí po koberci, a narozdíl od Pusinky, která ty dny i noci prořeční, prohuláká až prochraptí, si Babetka jen tak občas umroukne.

   No zázrak techniky – zamrzl mi počítač, snad po víc než hodině konečně nastartoval – a vzkaz tu visí zachovaný, tak honem posílám.

   1. … aha, tak vzkaz nevisel až tak celý, ale hlavně, že prošel. Už nevím, co jsem to tam měla, asi, že Pusinka tak usilovně prosvíjí celé hodiny, že pak usne z vyčerpání na fleku. 🙂

  4. Velká kočko,
   podle svých zlkušeností s Pitinou i s Noriskou..pauza cca 10-15 dní a začne to znova ..takže na moji dovču v prosinci je čeká kudlička a budou mít klid..a máš pravdu,od jemného vrkání až po Elvise s Carusem…takovej ten řev,že stydne krev v žilách nevydává ani jedna, to by mě asi kleplo…taky jsem byla vyděšená, že se to tak brzo opakuje…ale VET mne ujistil,že to není nic neobvyklého, že to tak některý kočky mají…

 16. Boxíková, to ne!!!!! (u) To je strašný, jaké my lidi dokážeme být svině ;(
  Hladím ti tlapku a přidávám se k ostatním – honem si sežeň šťěňátko!

  1. Lucko – naštěstí ne my lidi, ale jen někteří… ale máš pravdu, je to děsné, ta hluboká zloba a krutost – nebo „jen“ naschvál? Nemohla jsem spát,, nemůžu se s tím vyrovnat – jak musí být Ivce? Ivuško, děvčátko, pořád na tebe myslím (h) (h) (h) (h)

  2. Ach – až před chvilkou jsem se dočetla, že boxíci s neuvěřitelnými plajzáčky jsou už za duhovým mostem – tomu, kdo se za to zasloužil, přeji stejný osud – jedná se o velice hnusného a zlého nelidu. Milá Boxíková – objímám tě.

 17. jsem naprosto zdrcena zprávou o klucích boxeřích ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;(

  a dusí mě vztek, přála bych tomu hajzlovi přinejmenším to samé!

  Boxíková (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h)

  1. Včera jsem tu nebyla, tak se to dozvídám až teď a cabím. To je taková sviňárna. Tomu šmejdovi by patřilo…
   A oba najednou, ach jo ;( (u) Boxíková (hug)

 18. Teď mně na to upozornila kamarádka. Je to strašné, vím, jak je Ivě, naše první kníračka byla také otrávená ve svých 2 1/2 letech!

 19. Proboha, oba boxíci? Teď na to koukám. Ví se, co to bylo za jed, byl to ten friedex nebo vanish nebo co? A co kočičky? To je děsná zpráva, přijde mi, že těch špatných je letos nějak moc.
  Toho, kdo to udělal, bych snad zabila, přijít mi pod ruku, úchyl jeden hnusnej. Je mi to moc líto.

 20. Dobré ráno všem! Achjo, klube se další barevný prosluněný den, měli bychom všichni nabrat sil co to jde, aby nás neporazily přicházející plískanice… a když už přeje počasí, musíme přihlížet lidské zrůdnosti. Je mi strašně smutno z boxíků. Ivko, drž se, jsme s tebou (h) .

  Kdyby někdo chtěl kouknout na varské podzimní fotky, tak tudy http://louk.rajce.idnes.cz/Rijen_za_humny/ . Hmyz je tam jen jeden. Třeba obrázky někomu pomůžou rozptýlit chmurné myšlenky.

  1. Já to četla v noci. když jsem se vrátila ze srazu po 5O letech od školy. Moc mi je líto pejsků a Ivy obvzlášť. Jsem z toho celá špatná. Aby člověk měl strach pustit psy samotné na zahradu, co se to s lidmi stalo, že si svou zlobu vybíjejí na zvířátkách? Fotky budu prohlížet až teď. Už se těším.

  2. Louk, tak to jsou skutečné PK (chuckle) , že se nestydíš! Ten foťák dělá čím dál lepší fotky, čímpak to asi je (wave) ?

 21. Dobré nedeľné ráno všetkým. Bxíkovej smečky je mi nesmierne ľúto, to je hrozné. Že sú také hyeny na svete!

 22. Hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h) Ivčo Boxíková – je mi to strašně moc líto (rose2) , kluky už nic nebolí, ale ty tu obrovskou bolest v srdci musíš ustát… (u)

  Dneska vyrážíme hledat první viklan. Při důkladném průzkumu map se ukázalo, že je v jedné mapě zakreslen nad cestou, v druhé pod cestou (fubar) (cesta není přesunutá, je stále stejná, mapy jsou obě relativně nové – jedna padesátka, druhá pětadvacítka). S ohledem na množství zajímavých žulových šutýrků všude kolem mi připadá, že jdeme hledat jehlu do kupky sena (tmi) . Ale co, má být krásný den a babí léto v bučinách bude krásné s viklanem i bez něho (nod)

  1. Jsem zvědavá, co vlastně najdete (chuckle) . Každopádně si užijte krásný slunný výlet. A těším se na fotky!
   Prohlížela jsem Betíček. Hmm, kdosi byl hodně voraženej. Kéž by mu Betka natrhla gatě… Třeba by se omylem (jakože hračka přišla) zadařilo 😛 .

  2. Drřím palce, milá Xerxová (inlove) , o hledání osamělých kamenů vím své. (nod) Co se týče Betíčku, perfektní, jako vždy. Jen mi nejde do hlavy, jak někdo přišel na to, Betynka je hlídací pes? Zdobící, to ano – Beta Zdobná by se jí mělo říkat, ale hlídat nějakou sekačku? No toto! (wasntme)

   Přeju všem krásný den.

 23. Vylepšení plněných paprik : Dodat obyčejnou uzeninu (nejlepší jsou špekáčky), jde i „točeňák“. Uzeninu na kostičky, postupně střídat se zelím při plnění.Vcelku pak dobrá náhrada při záchvatu“žravosti“ za plundrování čokoládek bonboniér atd… Zejména LRP (lepší rodinné polovičky=maskulina) to pak ocení a eventuelně i vysloví hlaasitou pochvalu před nastoupeným autobusem ! Třeba takto : “ Konečně Tě, Miláčku, napadlo něco kloudného!“
  Jo, upravit kyselost směrem dolů !

 24. Našla jsem až teď smutnou zprávu od Ivky Boxíkové.

  Charlie a Ronďa už jsou za duhou. (rose2) Ivka všem děkuje za palce.

  1. To je velmi zlá zpráva. Ivo, jsem smutná s Tebou. Svíčička hoří, aby trochu prozářila dlouhou temnou cestu. (rose2)

  2. nevím co říct. Tohle je strašný a hnusný a odporný a tak zvrácený, že to snad ani není možný.
   Ivce projevuji upřímnou lítost, toto fakt neeeeeee. chce se mi křičet. (punch) (punch) (punch) (punch) (punch) (punch) (punch) (punch)

  3. (h) (h) (h) (h) (h) Co na to říci? Donutit toho, co jim to dal, sníst to samé. :@ Chudáci boxíci, chudák boxíková a všichni její blízcí. (rose2) (h)

  4. Jsem z toho zdrcená! Nechápu to! Co může tohle být za člověka???? No, člověk. Zvíře by to zvířeti neudělalo. Když tu tak hladím ty svoje dva kluky, kteří se teď pustili do kocourování, tečou mi slzy a chápu, jak Ivce asi je, přijít o dva kamarády a ještě takovouhle cestou! Ivko, myslím na tebe, drž se a opravdu se porozhlédni po štěndovi, Veram má pravdu. (h) (h) (h)

  5. to nemuze byt clovek…to je proste hovado a hotovo. (punch) Boxikove preju, aby ta bolest byla co nejkratsi… (hug) (rose1) tomu hajzlovi, co to udelal aby jednou trpel jako oba boxici a bez pomoci a pejskum za Duhovym mostem jen samou radost a spokojenost….. (h)

   1. Chudáčku Ivko, jsem s tebou. Hlásili jste to na policii? To je obecné ohrožení, zrovna tak to mohly najít děti!

   1. Ach, Ivi, (u) to je moc zlý. Nemám slova útěchy. Jen doufám, že se ta zrůda najde. Já vím, to už bude pozdě. Ale jsou tam i jiná zvířata. Je to strašné a může to potkat i dítě.

  1. Betynka má pravdu, hlídat zpod peřiny v patře fakt nemůže. Možná byste jí měli pořídit nějakýho nočního hlídače (chuckle)
   Fotky jsou náramně vydařený!

  2. Já teda nevím, ale co by ten páník chtěl? Beta kudy chodí, tudy zdobí, modelka k pohledání, úžasně společensky založená, hudebně nadaná a s pedagogickým talentem. (*) Ale že by měla být i hlídací? To fakt slyším prvně. (inlove)

 25. Novější info o boxerech – v krvi jsou zhoršené parametry ledvin a nějaké minerály. Kluci zůstali na veterině na kapačce, Ivu poslali domů. Dostala ode mne za úkol prohledat zahradu, jestli nenajde zbytky jedu. Hned za vraty našla modré válečkovité granule – obávám se, že je to Vanish, velmi nebezpečný jed na slimáky. (sweat) Navíc se celý den neukázaly ani kočky, až teď odpoledne Matýsek, ale taky vypadá trochu divně… 🙁

  1. Držím palce všem boxíkům i kočičákům. Tohle je opravdu špatné, moc doufám, že to dobře dopadne.

   Jen dotaz, ty granule proti slimákům mají pro zvířata nějakou příjemnou chuť? Já chápu otrávené jedno nebo dvě zvířata, ale kdyby měly mít problémy i kočky???? Já to nechápu. Jen moc doufám, že se kluci boxeří dají brzy dohromady a moc doufám, že bude v pořádku i Matýsek a ostatně všechny kočky.

   1. Nevím jak ty granule chutnají, ale už jsem se setkala s tím, že to někteří psi sežrali jen tak, asi ze zvědavosti. Jinak je možné, že byly zabalené v nějaké uzenině nebo mase a to, co bylo nalezeno, jen „opadalo“. Iva mi teď ještě hlásila, že tam kromě toho našli nějakou hmotu něčím nacucanou – dle veta, u kterého kluci leží, by to mohl být fridex – prý by tomu odpovídala i většina jejich příznaků. Fridex je sladký, takže ten zvířata pozřou ochotně.. a pozor – děti taky!
    Matýsek je prý v pohodě, možná že se to Ivě jen zdálo.. je prý z koček nejvíc vybíravý. Ale další dvě čičiny se zatím neukázaly…

    1. D9ky za vysvětlení. Toho hulvátai, který to těm zvířatům dal nebo pohodil, bych nechala sníst nebo vypít množství těch slimáčích granulí nebo fridex úměrné jeho váze, aby si taky trochu koštnul.

     Moc doufám, že se boxíxi dají všichni dohromady a budou v pořádku společně se všemi kočkami.

   2. No, podle těch nešťastnejch majitelů, je v nich něco, co láká k sežrání…kočkám i psům to voní..jsem si jich pár vzala jako testovací balíček v obchodě na akci – dala jsem je očichat svejm kočkám, žraly by je s velkou chutí..takže slimáky dál budeme jen sbírat nebo si pořídíme kačeny, co je žerou..ale granule mi nesmí ani do bytu na uklizení!!!! Skorotchyně je taky nesype a ostatní zahrádkáři to dostali zakázané už prý loni.

  2. Proboha, kterej kretén má tohle na svědomí? (punch) To se nedá nazvat jinak… Buffí smečka drží všechny tlapky, palce, křídla, prostě všechno co má! (y) (y) (y) (y) (y) (y)

   1. Tomu kdo to udělal, bych ten fridex i granule nacpala do chřtánu.
    Moc držím palce i tlapky. (h) (y) (h) (y)

 26. Ahojky, chci poprosit o palečky…(y) U Boxíků je zle – oba kluci jsou na veterině ve špatném stavu, s podezřením na otravu.. ;( Boxíková je tam zatím s nima, poslední info bylo čekání na výsledky krve.. Prosím, myslete na ty dva placaté čumáčky! (h)

  1. To je děsná zpráva!!! Teď jsem otevřela počítač, že se mrknu na sobotní příspěvek a tohle!!! Samozřejmě, že držím, držím co můžu, snad budou v pořádku. Něco otráveného snědli? Nebo zase nějaký travič, nedávno jsem něco podobného zahlédla v TV, ani se mi to nechce věřit, že jsou takové hyeny, to snad ani nejsou hyeny, mezi námi! Moc moc na všechny myslím! (y)

  2. Boxíková všem děkuje za palečky, ale asi nebude schopná se tu objevit. Prosím, nechte jí co možná nejvíc v klidu, zatím nevolejte a nepište. Sotva se drží.
   Dala jsem jí za úkol vyrobit a vylepit varovné letáčky po okolí a obvolat okolní veteriny s varováním a informací, jaké jedy byly pravděpodobně použity.. snad jí to trošku zaměstná a zároveň to bude užitečné…
   Pro vás připomínám, že jde o Neratovice…

 27. OT
  Dnes je krásný den – a nejenom na jihu Jižní Moravy, ale taky v Pardubicích. Terka hlásala už jeden triumf na rovinách – myslím, že zrovna teď to budou ukazovat v TV. Hmm hmmm – tento víkend strávím v sedle – teda velice obrazně.

  1. Sledovala jsem a gratuluji k titulu Zimní favorit! Od loňské Velké pardubické si už pamatuji „vaši“ stáj a tak sem tam držím palec. Letos počasí vychází nádherně, loni jsme se na závodišti klepali zimou a schovávali se před deštěm.

 28. Krásný den všem…. z Brna.
  Hlásím, že Bobeš už je ve formě. Ve středu mu vytáhli stehy a už zase kouká co by snědl (no snědl, spíš sežral… 😛 ). Celé rodině se ulevilo a dotyčnou pecku (zřejmě nejdražší v celé Evropě (chuckle) (chuckle) ) mám schovanou

  1. Už jsem si říkala, jak je Bobeškovi bezednému… to je dobře, že je dobře 🙂 Tu pecku by sis měla nechat vypucovat a Bobeš by ji mě nosit na obojku jako talisman 😛

   1. Jooo, a sežere ji znovu (wasntme) (inlove) (sun) Ale jinak je váš Bobo nádherný frajer. (h)

   2. cha, cha, Bobeš bezedný, to je dobré a velmi výstižné…. Všichni hlídáme, aby se ten žrout nedostal k ničemu nepatřičnému. A babička s dědečkem Bobánkovi podstrojují….protože je po nemoci pohublý 😛 😛

  2. Příšera už je taky skoro OK. V pondělí jdeme tahat stehy, jinak si užívá „nemoci“ – papání pod nos, nemusí se hlídat, pořád doma v teple… Dnes už si ale sama řekla o vycházku a nemusela být vytažena z domu na piškot (ona se jinak z pelechu vytáhnout nedá – okamžitě předvádí velmi hlasitou etudu na téma ubohá pejska rozkuchaná napůl). (chuckle)

 29. je tu překrásně – už ve čtvrtek přišlo babí léto (sun) a od té doby nás neopustilo…
  Dokud Vilém nedržel pořádně hlavu, tak ho Beta obcházela dost velikým obloukem a občas jen lehce oblízla ručičku. Až jsem byla překvapená, jak se držela stranou – i když se tvářila zcela pohodově a nevypadala odstrčeně nebo bázlivě. Teď, když už máme miminko s nebimbací hlavou, tak najednou máme oprásklou psici, která už před ním nemizí. Když ho vítá, tak řádným oblejznutím celého obličejíčku, ruce mu žužlá docela běžně a už nemizí, když z ní dělám jezdeckou dogu nebo se nechá i „hladit“. Ten rozdíl v chování je zřejmý (wave)

  1. Je to chytrá teta. Prostě si počkala, až TO bude k použití a mazlení a nebude tak rozbitný. Tak to jsem zvědavá na vývoj vztahů a chování obou (inlove)

 30. Praha hlásí provázek suchý, osluněný. (sun) Jedeme se podívat na ten velikánský nový most – máme za úkol koupit Tádovi nějaké to oblečení a botičky, tak to vezmeme na Zličín. Vzhledem k tomu, že je pěkně nastydlý, z koupání dinosaurů asi nebude nic. 🙁
  Přeju všem krásný den! (h)

  1. Taky přeju krásný den FŠUDE i v Modřanech. (h) To nevadí, že dynouše nevykoupete. Však vy jim něco vymyslíte. Třeba nácvik pochodového cvičení ve formacích. (inlove)

  2. Ano, přidávám se, Praha je opravdu sluníčkem pozlacená, je tu nádherně, včera jsem měla takový odhodlaný názor, že zůstanu doma v Praze, konečně důkladně uklidím – to se povedlo, smontujeme s technikem vytouženou rohovou polici – to se také povedlo, vyperu si – také bodík a budu v klidu a v pohodě pracovat na restech v kanceláři. To se teda zatím moc nepovedlo! Vůbec mi nic nejde od ruky, mám výčitky svědomí, že v tomhle překrásném počasí nedodělávám zahradu, že nejsem na chalupě, kde je práce spousta….. Ach jo. Nespokojený králíček. Aspoň jsem se viděla s Jajkou, protože počínaje dnešním dnem je ze mne „odborník na kaktusy“. Jajka mi jich dala tolik, že botanická zahrada by je neměla kam dát. Jsou nádherné a rozplývám se nad nimi kdykoliv jdu kolem. Příští týden se povezou domů do Maršova a tam skončí na prosluněné podestě na již připravené polici, speciálně pro ně. A uvidíme jestli mám opravdu tak zelené ruce, jak se o mně tvrdí. Také další zahradnické Jajčiny přebytky najdou v mé obrovské zahradě uplatnění, už se těším na jaro, jak to zase všechno rozkvete. A pak mám něco dělat do práce. A to bych potřebovala překládat dva návody, napsat spoustu dopisů…………… Jen pohled z okna na to sluníčko stačí, abych už neměla chuť dělat vůbec nic.

   1. Jo, rozpolcené pocity, to znám! Nedělej si výčitky, úklid i vytoužená police jsou také kus práce a ještě toho hodně určitě stihneš. (h)

 31. U žabek máme mlhu jak mlíko- Borůvce se do toho vlhka nechce ani vystrčit čumák. Včera byla ve sklepě 4 x nalezena žába. Příště na ni asi budeme malovat fixou, abychom věděli, jestli je to ta stejná, ale jak se herdek dostala do zavřenýho sklepa?

  1. Žádný malovat fixou, Kubišovou na vás 😀 . Vystříhej si papírový čtverečky, uvaž je na režnou nit a dej to žábě kolem krku (chuckle) .

  2. Matyldo, ty si musíš uvědomit, že ty žáby byly v domečku dřív, a koukají se na vás jako na náplavu. Ještě vás čekají hraboši. Některé roky 1-2 ks, jiné roky celý zástup. Ještě, že si přivezete ostrahu, aby vám tam udělala pořádek ve stavu zvěře

  3. Mně přijde normální, že když někdo bydlí u žabek, tak k tomu ty žaby patřej (rofl) Ony jenom vypadají neforemně, ve skutečnosti jsou značně zplošťovací a dokážou se protáhnout lecjakou větrací nebo jinou skulinkou. Nad Dalmatinovem žaby v odvodňovacím sklepě přezimují. Když na jaře otevřeme sklep za účelem napuštění vody do systému (kohout je na úplně nejblbějším místě), obvykle je tam cca 20 cm vody. Na tomto jezeře plují kousky polystyrénu (původně izolace trubek) a na každé polystyrénové lodičce sedí jedna žaba (rofl)

  4. Já mám ve sklepě kdejakou havěť, tuhle MLP zametl jakési nasypané listí a další kupku špíny, co tam napadala skrz sklepní okénko. Sklep máme dole pod chalupou, musí se odklopit poklop a vlézt po deseti schodech dolů. Vystoupal nahoru, podal mi lopatku a pravil: „Jsou tam mloci.“ Ovšem jaksi nepodotkl, že na té lopatce. O jejich přítomnosti ve sklepě jsem věděla, tak jsem to vzala jako informaci. Odpověděla jsem mu: „Tak je tam nech!“ a v klidu lopatku vysypala do smetí. Až když jsem se vrátila zpátky s čistou lopatkou mi bylo osvětleno, že byli na té lopatce! Tak jsem mazala zpátky do smetí ve kbelíku zachraňovat mloky! Žabiček tam máme nepočítaně, nestačím je vynášet. Nevím, co se jim tam na těch flaškách vína a nakládaných houbičkách tolik líbí! Fakt je, že je tam stálá teplota i stálá vlhkost, asi jim to dělá dobře. Ale jen pánbu ví, co tam vlastně žerou.

 32. Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Bude krásně, (sun) už začíná na východě barvit malé mráčky (nod) Jdu s Kosaticí ven

  1. Tady bylo ráno, když jsem zkusmo otevřela jedno oko, krásný azuro s malinkejma mráčkama (sun) . Než jsem se vyhrabala, udělalo se čmoudmo 😛 , no ale pořád je docela slušně. Užijte si to!

  2. Kdo by… tady…. asi… mohl slavit? Hmmmm…… je tady nějaký Štefan? Já bych chtěla popřát Pištovi!
   O narozeninách nějakých a něčích nevím. Kdo koho bonzne??
   Zítra má jednačtyřicet náš syn. Tak mu teď jedeme popřát. Udělala jsem mu docela pěknou kytku. Když budete hodní, tak ji večer přetáhnu na Rajče.

   ÚJM hlásí: obloha modrá jak v katalogu Čedoku, kaluže vysýchají a vítr ulehl k nohám, jak dobře vycvičený psík. Kéž to vydrží.

 33. Tak ještě jednou, moc a moc děkuju za všechna blahopřání, mám vás všecky moc ráda. :* (h) :*

 34. LENKO, DÍKY – ZDROJE ZELENINY NEMÁM A DO LESA SE NEDOSTANU TAK ČASTO, JAK BYCH CHTĚLA. ALE ČTENÍ JE TO PĚKNĚ MLSNÝ A KDO VÍ – TŘEBA NĚKDY 🙂

  1. Připojuju se, milá Veram (
   a další Věry, něco mi straší v hlavě, že tu ještě nějaká je) – všechno nejlepší, hodně elánu, zdraví a radosti ze života (f) (h) (f) (h) .

 35. Zcela OT, omlouvám se, ale pokud si někdo z původního NP pamatujete nick Kanuk, zrovna jsem se dozvěděla, že zemřel. Bylo mu už hodně přes 80 (snad 87), český emigrant v Kanadě, hodný, slušný a chytrý člověk. R.I.P.

  1. Pamatuji si nick i to, že jsem měla ráda jeho komentáře.
   Pokojnou dlouhou cestu….. (rose2) (rose2) (rose2)

   1. Škoda dobrého člověka. Myslím, že jsem ještě některé jeho příspěvky zastihla.
    Ať na něj dobří lidé v dobrém a dlouho vzpomínají.

 36. Vsetkym velmi,velmi dakujem za priania k meninam.A je dobre,ze som Slovenka,u nas mam sviatok 5.10-takze oslavujem dvakrat-vlastne od piateho este stale.Je to prijemne,dakujem.

  1. Milá verenko (inlove) , promiň, že jsem zapomněla, že jsi verenka. (blush) Pbjímám Tě a přeju všechno nejlepší. (f)

  2. No, vždyť jsem to věděla (chuckle) . Verenko, užij se to v obou případech (inlove) (rose1)

 37. Mila Veram, Verenko a jine utajene(?) Very – vsechno nejlepsi k svatku. Krasne si to uzijte a at vam slunicko a hvezdy sviti. (sun) (*) (h) (f) (rose1)

  1. I když pozdě, tak se taky přilípnu ke gratulantům (sun) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) pro všechny Věry Věrky Verenky

  2. Milá Veram, všechno krásné a ještě krásnější k svátku (h) (h) (h) (h) (h) (rose1) (rose1)

  3. Milé Věry, Veram, Verenko….
   k vašemu svátku velkou (rose1) (rose1) (rose1) a všechno nejlepší…

 38. Ještě jsem zapomněla vyřídit všem pozdravy od Fallowy. Včera jsme ji s Bedou krátce navštívily, zatím není na příjmu, takže alespoň touto cestou všechny srdečně zdraví a Ferda (dog) cosi také přištěkl. Oba vypadali v pohodě a spokojeně. (rose1)

  1. Já sice raději jablíčka zelená – připradají mi šťavnatější a více sladkokyselá, ale letos… letos bych bral i pláňata! ;( Vidím, že vinohradům tenhle rok taky příliš nesvědčil.

   1. Milý jiný Honzo, ke mně si můžeš přijet s náklaďákem. Jablka všech barev a velikostí (většinou ale staré odrůdy – matčino, croncelské, kožeňák a řada dalších neidentifikovaných zimních). Ještě bych připlatila, kdyby si je někdo odvezl.

    1. Jůůů, croncelské!!! To máme taky. Jenže letos nic… Odkud jsi? Obávám se, že z daleka. ;(

  2. Emtesko – ty fotky jsou moc dobré. Ta první fotka Giny v jetelíku se mi moc líbí – černobílá skvrna v zeleni – fakt to má atmosféru. A ta červená jablíčka nemají chybu – marný platný, taková jabloň je krasavice v každé roční době, ale na podzim je nejkrásnější.

   1. Že jo? taky mám jabloně na odzim v oblibě- i a pohled. U nás je to s jablky letos úplně na levačku, prostě není nic. Začínám shánět, kde nakoupím, mám sklep, kde by mohla chvílu vydržet…

 39. Díky za receptíky, Leni! Tu mléčně zkvašenou čalamádu určitě zkusím, protože mám doma taky mužského, který miluje zeleninu v jakékoliv formě – ale nejlépe jako přílohu k masité baště!! V mladších letech jsem hodně nakládala papriky se zelím, protože jsme chodívali s kamarády každý víkend tancovat, no a protože se přitom taky něco popilo, tak následující ráno byly i 2 velké sklenice nakládaných paprik se zelím málo. Co se týká houbiček, tak u nás na Vysočině rostou poslední roky od jara do podzimu, ale pamatuji doby, kdy můj strýc povoláním nadlesní nosíval domů jen holubinky a teta mu nechtěla dát na jejich úpravu ani kastról, že ho potom bude mít jedovatý!! A taky si z těch holubinek musel strýc udělat nejdříve něco pro sebe a až další den, až si teta ověřila, že to přežil, tak z toho mohl vyrobit pochoutku i pro nás děti – no a musím říci, že moc lituji, že jsem se ty jedlé holubinky nenaučila sbírat, protože dodnes pamatuji tu jejich vynikající smaženicovou chuť. Naštěstí na Vysočině rostou nejen klasické hřibovité, ale i různé formy klouzků, strakoše, masáky, bedly, šedivky havelky atd., takže třeba smaženici máme vždycky pestrou, a tudíž podle mě daleko chutnější, než je jen z hřibů.

  1. Šedivky havelky sbírala moje maminka a babička a ještě zelánky a já je k mojí lítosti v lese nepotkám, možná si nepamatuju jak přesně vypadaly ale byly velmi chutné.

 40. Letím okolo a mávám a přeju všem krásný den. (h)
  Zavařovat zeleninu nebudu a nejedné houby taky ne, anóbrž budu večer vykosťovat dvě kuřata na dvě rolády na rodinnou oslavu. Jsem zvědavá, jestli mi to půjde alespoň trochu tak dobře jako Xerxové (inlove) , musím si to stopnout. 🙂 Nicméně děkuju za recepty, milá Lenko S (inlove) , třeba se někdy něco z nich bude hodit. 🙂

 41. Zajímavé recepty, já ale zelí moc nemusím. Jen jako dušenou přílohu, bílé i červené ke dvojím či trojím knedlíčkům a nějakému kusu masíčka, nejlépe kachnička, pečená krkovička, krůtí stehno nebo jiné mňamky. Mám celkem ráda klasické kysané zelí, u nás za rohem v rybárně ho mají v sudu a je vynikající. Ale takové ty rádobysaláty, co toho dávají hromadu v hospodě a vydávají za „oblohu“, tak to fakt nemusím. Je to levné, tak se strávníku nacpi a talíř taky vypadá zaplněný. A kdo by se pro ty knechty krájel s nějakou opravdovou zeleninou, když jim můžou nacpat do pupku levné zelí, sterilovanou kukuřici, hrášek a červenou řepu. „Obloha“ je velká, hýří barvami, o jeji kvalitě ovšem s úspěchem pochybuje každý, kdo má jídlo rád.
  Ale papriky, plněné zelím jsou docela výjimka, dělala je sousedka na chalupě a moc mi chutnaly.
  Jinak houby nejedlé, kvašením přeměněné na jedlé, bych asi nemusela ač houby miluju. Ale nikdy neříkej nikdy, třeba je někdy ochutnám a změním názor. Kedlubny mi děsně nechutnají, nikdy jsem je nejedla ani jako dítě. Protože jsme je měli na zahrádce, tak se zpracovávaly do podoby kedlubnového zelí, což už pro mne bylo akceptovatelné. Hlavně když k tomu byl aspoň kousíček masíčka. Houby ve slaném nálevu dělám každý rok, jsou do jídel někdy lepší, nežli mražené. Nerozčvachtají se tolik a zůstávají křupavé i v dále připravovaných jídlech. A červená řepa, zelí a křen, to je mňamka, i když to také dělám trochu jinak. Vůbec červenou řepu mám moc ráda, ale dělám si ji sama a z těch koupených mi chutnaly jen takové minikuličky, prodávají se dodnes v Polsku a mají úžasný nálev. Tak ty můžu, tu českou, kostičkovanou, ne, je na mne většinou příliš ostrá a chuťově nevyladěná. No jo, mlsoun obecný!

  1. Karolíno, neříkej,že Poláci mají pořád tu řepu jako za totáče prodávali u nás…já na ni vzpomínám a huba mi jde šejdrem…tak bych si teď skleničku klidně dala….Ale i oni mají několik druhů nálevů, můžeš mi to popsat přesněji, které mám při návštěvě Klodska hledat? je to jak s okurkama ze Schwarzwaldu 🙂

   1. Fakt mají. My jezdíme do Kudowa Zdrój nebo do Jelení Hory. Na obou trzích mají tuhle řepu a je to fakt pořád ta stejná skvělá chuť, ty samé malé kuličky, mňam, já to vozím po taškách! Oni vůbec mají skvělou zeleninku – malé patizonky, cibulky…………. Nejlepší jsou takové hranaté skleničky, ve kterých jsou úplné delikatesy, tady jsem je viděla taky prodávat sem tam, ale jsou dvojnásobně tak drahé.

  2. Protoze ja zeli miluju, tak kedlubnove zeli nerada. Byl to jeden z kulinarnich postrachu meho detstvi. U jidel, co nerada, jsem vyrazne kusnila. Je mi vypravena historka, kdy jsem zkousela na rodinu maly krizovy vyslech. Proc se tomu rika zeli? Je to zeli z kedlubny. Kedlubna neni zeli, zeli se vari ze zeli. Proc tomu nerikate dusena kedlubna? A to vse za opovrzliveho stourani se v jidle vidlickou. No, skoncilo to pohlavkem. (rofl) Ale syrovlou kedlubnu rada, ale jen kdyz jsou mladoucke.

 42. Milá LenkoS, zahrádku nemajíc, přijde mi škoda kupovanou zeleninu složitěji zpracovávat a můj vztah k houbám je všeobecně znám 😛 , ale díky za článek! Kvašení zeleniny je starý osvědčený způsob zpracování přebytků a uchování vitamínů na zimu. Eh, ještě mít domek a pár kameninových hrnců… U nejedlých hub jsem zajedno s Xerxovou. Buď je úrodný rok a můžu se tláskat a zpracovávat dle libosti nebo si nechám zajít chuť. Navíc není problém v případě absťáku koupit nějaký ten žampion nebo hlívu.

  1. Byly vzorečky, ještě začátkem leošního roku ale už je sežráno, jelikož houbojedlou rodinu jen tak nenasytíš,

 43. Jako bys psala o nás – Bimbo znal taky jen hřiboviré houby a když poprvé pohlédl do mého košíku, téměř omdlel. Taky odmítl jíst smaženici, pomalu se propracoval k řízkům z masáků, ale holubinky neskousl nikdy. Já jsem sbírala prakticky všechno, mimo masáků i jiné mochomůrky, které nemohl vidět už vůbec. Dneska se držím toho co sní, jenom václavky jsem ho naučila.
  Paprikový lusk plněný balkánem, to je pošušňání….

 44. Červenou řepu se zelím znám a dělávám, jen mám trochu jiný recept. A paprikové lusky se zelím dělává moje máti a tchýně, nicméně já si na nakládanou zeleninu moc nepotrpím- obzvlášť nemám ráda naložené kapie. Zeleninu mám nejradši syrovou nebo mírně podušenou na másle jako přílohu. A taky mám ráda paprikovorajčatovou směs na topince, navrch na to sázené vejce a lehce zasypané sýrem- tak to můžeme všichni.
  Pokud jde o houby, asi bych se nepřinutila sebrat jinou houbu než tu, co fakt znám. Ty mám naučené, holubinky i masáky jsou výborné. Navíc přiznávám, že nemám ráda ani okurky kvašáky, prostě mi to mléčné kvašení nějak nesedí, takže nejedlé houby zkvašené asi nikdy nezkusím. Asi pro nedostatek odvahy.

  1. Já miluju ogrilovaný-opečený lilky (plátky) a papriky na sucho a pak naložený do olivového oleje a česneku..jen mi ten ital z Lanza pizzerie u nás v Pardubicích nechce prozradit přesnej postup…. ;( a má je prostě excelentní, zkusil ajsem receptů několik a není to ono…

   1. Sharka,mne jeden ital doporucil toto:nasucho upiect na platky nakrajany,vypoteny baklazan/lilek/,a potom vlozit do nalevu:hodne cesnaku,na drobno nakrajanej bazalky,olivovy olej a balzamikovy/ale aj obycajny/ ocot v pomere 3:1,sol a biele korenie-toho len na spicku noza.Biely cerstvy chlieb a poharikvina……poezia

   2. No, tak na ty jsme chodili k jednomu turkovi, který měl takovou boudičku na pláži a tam nám tohle připravoval na lunch. Se sklenkou vína a jeho štěnětem, které hrozivě vrčelo a rvalo nám tkaničky ze sandálů to byl obídek jedna básen. V mé dobře vybavené kuchyni se mi to nikdy tak dobré nepovedlo. Ani když jsem v bláhové naději nutila Rosse, aby mi okusoval tkaničky.
    To je taková divná magie. Dej jeden recept třem lidem a každý bude chutnat trochu jinak.

   3. Pro milovníky lilku: lilek rozkrojit na půlku, do každé půlky udělat nožem 2 – 3 hluboké řezy po celé délce tak, aby se neprořízla slupka, do řezů nastrkat plátky česneku těsně vedle sebe, vydatně polít olivovým olejem, posolit, podlít olivovým olejem a upéct. Během pečení můžeme ještě polévat olejem, který máme v pekáčku. Hotové vyjíme lžicí přímo ze slupky, pečivo namáčíme do oleje… Rychlé, výborné.

    1. Ano, tohle znám a je to výborné, ale ten turek jeden turecká to měl na plátky, které byly napůl křupavé, ochucené něčím nebeským, no marně povídat. Ono taky hodně pomohlo slunce, moře, sezení ve stínu stromu, hravé stěně … i když poprvé se objevila resolutní dáma, rafla štěně a metla ho do moře. Až když jsem se metla do moře za ním, pochopila, že jsme nějaci divní a už ho od nás neodháněla.

    2. Jo, to je recept od Bali (resp. od jejího francouzského manžela Jeana), z její Olivové kuchařky a z Labužníka; mám pocit, že jsem tu na něj už párkrát upozorňovala.
     Těch zářezů doporučuju co nejvíc a co nejhlubších, česnekem nešetřit (klidně 1-2 paličky na půlku lilku). Dobré taky je posypat to celé nahoře provensálským kořením a klidně i trochou nějakého lepšího sýra (Gran Moravia apod.), nebo aspoň osolit. Moc velká dobrota, náš domácí oblíbenec.

     1. Jo a nějakou moc dobrou grilovanou zeleninu jsem měla minulý týden v Jindřichově Hradci, v nové restauraci Udírna, kterou jsme při nočním tahu městem s veslaři z města od YGY náhodně objevili. Byla to směs červené cibule, cuket, žluté papriky, dýně a ještě čehosi, křupavá a hodně zajímavě ochucená. Mámila jsem z kuchaře recept na tu směs koření, ale asi mi toho řekl jenom část – tymián, rozmarýn (oboje čerstvé, byly tam větvičky), koriandr (rozdrcená semena, ne nať), limetka (kůra i šťáva), sůl, možná ještě římský kmín a trocha skořice, ale to jen odhaduju. Bylo to vynikající; v neděli se chci pokusit o nápodobu.

 45. Na papriky nadívané zelím si děda pamatuje, že to bylo to jediné, co šlo za války sehnat. Nevypadá, že by se už z toho stihl vzpamatovat.

  S houbami je to letos špatné. Na zahradě nám rostou jen žampiony a do lesa (a vůbec se potulovat) mám zakázáno chodit, abych někde nezůstala ležet.

 46. Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Zeleninu mám nejraději syrovou – takže ji nezavářím. Pokud jednou za půlroku dostanu výjimečně chuť na nějakou tu kyselou „moravanku“, tak si ji koupím.
  Houby jím moc ráda – ale platí, když jsou tak jsou a když nejsou, tak mám smůlu. Náhražky nepotřebuju. A každý rok (i ty nehoubové roky) si postupně požadované množství na celou zimu najdeme a zpracujeme. Nenosím ráda obří koše, ráda pravidelně přinesu menší lehce zpracovatelné množství. Vždyť jsme v lese často a tak tam klidně někdy i ty masáky nechám stát (jsou křehké na transport) a seberu si jen dva praváky do bramboračky… Mimochodem včera v podvečer jsme v lese byli, a stále se babky a podhřiby najít dají…

  1. kdopak je asi ten aňoním ?? (fubar) A odpoledne budu určitě zase bezejmenná … (večer mi spadnul PC a musela jsem ho natvrdo vypnout – a pochopitelně si sežral heslo) Tady ve škole si ho pamatuje, ale doma zase určitě napoprvé zapomenu… (chuckle)
   Jdu na ty nebožátka, kteří si dali seminář od sedmi (ale minule všichni tvrdili, že to tak mají schválně – jsou taky vstávací a v malém počtu lidí se líp počítá, je tam klídek a dobře to odsejpá)

    1. fakt jsem na tebe nezapomněla, ale nestííííhááám vůbec nic. Na víkend si kromě pondělní přednášky domů nesu plány na rekonstrukci celé katedry… Příští rok nám vybourají celou budovu… A to chci stihnout Viléma, první kviklan v Jizerkách (když je tak krásně) a taky kus zahrádky… Ale jen bude trošku volnějí, beru tužku do ruky a půjdu si kreslit kočíčky…

      1. Ba ne – to bude dozajista Kvilíkův první viklan (ale se divím, ještě zoubek nemá a už se mu viklá (chuckle) (chuckle) (chuckle) ).

       1. Je vidět, jak nečtete řádně Betí týdeníčky… (wait)
        Prostě budeme hledat viklany Jizerek. Sice jsou občas nakreslené na mapě, ale cesty k nim nevedou a jak se pozná mezi „hejnem“ žulových velešutrů ten jeden viklavý mi vůbec není jasný…
        Vilém nepůjde – bez mamky by trpěl hlady a ta rozhodně na rozdíl od nás a Betky po Jizerkách radostně běhat nebude (chuckle)

        1. Tý jo, to jsem asi vážně chyběla. (blush) Kdy se psalo o kviklanech? To bych si určitě pamaovala, takové půvabné slovo. Nebo že by ne? (whew)

   1. Haló, panprésorko, poslušně hlásím, že prsty neutrpěly žádnou újmu a během půlhodinky bylo vykostěno, naplněno, zašněrováno 🙂 . Poučena z polabského krizového vývoje :* jsem nádivkou trochu šetřila a výsledkem není pterodaktyl. Jsem na sebe hrda a pyšna a velebím tvou názornou ukázku (inlove) . Péct se bude dneska. Pro případné šťoury podotýkám, že dokumentace není neb byla tma jako v ranci a při umělém světle má roláda krapet nezdravou barvu.

    1. tak snad ti ten polotovar kocouři s Pedroníkem nesnědí za syrova 😉 a dočkáš se výsledku (rofl)

  1. Dobrá práce, Renato (y) 🙂 .

   Milá hvězdá sluníčková Veram i ostatní Věrky, všechno nejlepší. Zdraví, radost a pohoda ať jsou věrnými společníky. Krásný sváteční den! (sun) (h)

   1. Tak yse připojuji s příním, moje skorotchýně je taky Věra, takže té popřeju osobně dneska odpoledne 😉 a těm ostatním posílám (sun) a (rose1)

    1. (h) Všem Věrám a Verenkám a Věruškám všechno nejlepší. (^) (d) (rose1) (dance) (sun) (inlove) (h)
     Tak a jsem zvědavá, jestli se mi ukážou všechny obrázky 🙂

  2. Milá Veram (h) , oko mi padlo na kalendář a hle! Sluníčka a dvorní fotografky mají dnes svátek. Tak všechno nejlepší (f) a užij si svůj svátek krásně. (sun)
   Renátko (inlove) , díky za bezva nápad s obrázkem. (clap)

   1. Tady bychom se se Sisinkou připojily, všechno nejlepší všem Věrám, Věruškám, Věrkám a hlavně sluníčkové Veram (h) (dog) (rose1)

  3. I já přeji všem Věrkám hodně hodně hezkých dnů – především sluníčkové Veram, ale i Verence od Nových Zámků a myslím, že i Verahost je nositelkou tohoto hezkého jména. Tak milé Verunky – splňte si jedno tajné přání a buďte zdrávy.

  4. Vše nejlepší naší milé sluníčkové a hvězdičkové Veram a všem Věrám i Verenkám které znám i neznám. (rose1)

  5. Moji milení zvířetníčkové, moc a moc děkuji za všecky gratulace. Tak trošku jsem z toho naměkko. Díky všem, jsem ráda, že k takovéhle partě mohu patřit.
   JoVásci, jak jste věděli, že na modřence na jaře vždycky čekám a vytahuju je očima, jen ať už rozkvetou?
   (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h)

  6. Všechno nejlepší všem Věrkám v čele s naší milou veram! (h) (rose1)
   Váš sváteční den je tady u nás opravdu nádherný – teplo, slunečno a modrá obloha. Snad je tak ukázkově krásně i všude tam, kde se právě nacházíte. (sun)

 47. MOJE POSLEDNI SLOVO DO PRANICE.:POKUD SI NEJSTE JISTI, NEMÁTE ZNALOSTI, ALE MÁTE NA HOUBY NEODBYTNOU CHUŤ, I KDYŽ ZROVNA V LESE NELZE NAJÍT TY JEDLÉ, ZKUSTE POPROSIT NAJAKÉHO ZKUŠENÉHO HOUBAŘA, AŤ VÁM UKÁŽE, JAK VYPADÁ HOLUBINKA . JE OOPRAVDU OBROVSKÁ ŠKÁLA NEJRŮZNĚJŠÍCH HOLUBINEK. JEJICH VELIKOU PŘEDNOSTÍ VŠAK JE, ŽE HOLUBINKU SI OPRAVDU NIKDY S ŽÁDNOU JEDOVATICÍ NEZAMĚNÍTE, JELIKOŽ HOLUBINKY MAJÍ TŘEŇ( NOŽKU) JAKO TUPÝ KOLÍČEK ,JE ZCELA BÍLÝ A NEJSOU NA NĚM VŮBEC ŽÁDNÉ ZBYTKY ROUŠEK( SUKNIČEK . MOHU VÁS UJISTIT, ŽE NA HOLUBINKÁCH JE TAKY VÝHODOU TO, ŽE 100 PROCENT JICH JE OPRAVDU JEDLÝCH A NEJEDOVATÝCH, I KDYŽ NĚKTERÉ PLODNICE NA JAZYKU PÁLÍ. PRÁVĚ TY PÁLIVKY SE V NOUZI DAJÍ ZKVASIT. VÍM, ŽE LETOS KVAŠENÍ NEJEDLIN POTŘEBA NEBYLO, JELIKOŽ JEDLÝCH BYLO HODNĚ. OSOBNĚ VELICE RÁDA HOLUBINKY SBÍRÁM. BÝVAJÍ TOČASTO JEDINÉ HOUBY, KTERÉ I PŘI VELIKÉM SUCHU ROSTOU, AVŠAK DOSTI A UŽ JAKO MLADIČKÉ ČERVIVĚJÍ. A OPRAVDU HOLUBINKU ZAMĚNIT S JEDOVATKOU NELZE.

 48. Při vší úctě – nejedlé houby bych raději nechala v lese. Pokud rostou hořčáky, rostou i jiné hřibovité, povětšině jedlé.

  1. RENÁTO, MUSÍM TI OPONOVAT, JELIKOŽ MOJE ZKUŠENOST JE JINÁ. ZAŽILA JSEM U NÁS A TO DVA ROKY PO SOBĚ SEZÓNU, KDY NEROSTLO NIC JINÉHO NEŽ TY HOŘČÁKY. VÍM, JAK ZOUFALÝ BYL MŮJ PRAŽSKÝ BRATRAÁNEK, KDYŽ ZROVNA V TÉTO NEÚRODNÉ SEZÓNĚ PŘIJEL K NÁM. PROLEZL OPRAVDU CCA 10 KM2 LESA ,DONESL KOŠÍK HUB, ALE JEN SMUTNĚ PŘIHLÍŽEL, JAK MU VŠECHNY TY PRACNĚ SESBÍRANÉ HOUBY VYHAZUJU. MOJI RODIČE SE NAUČILI MLÉČNĚ KVASIT ZEJMÉNA RYZCE PEPRNÉ A KRAVSKÉ. JAKO DÍTĚ JSEM JE JEŠTĚ JÍST MOHLA A BYLA TO LAHŮDKA, KTERÁ SE V NOUZI HOUBAŘSKÝCH JEDLÝCH ÚLOVKŮ DALA SROVNAT S HOUBAMI JEDLÝMI. VŠAK NIKOH NENUTÍ,M ABY KVASIL RYZCE PEPRNÉ APOD. JE TO VŠAK VELMI PIKANTNÍ POCHOUTKA .MLÉČNĚ KVASÍ PEPRNÉ A RŮZNĚ PÁLIVÉ HOUBY NA UKRAJINĚ A V POLSKU . MOJI RODIČE RECEPT OBDRŽELI OD MAMINČINY KOLEGYNĚ-UČITELKY RUŠTINY, KTERÁ POCHÁZELA PRÁVĚ Z UKRAJINY. KDO VŠAK TYHLE HOUBY NEZNÁ, AŤ SE JIM RADĚJI VYHNE OBLOUKEM A NECHÁ SI ZAJÍT CHUŤ. TOŽ TAK,.DOBROU NOC VŠEM, JDU SE ZVODOROVNIT, ABYCH ZÍTRA VIDĚLA NA OČI ASPOŇ TROŠINKU.

 49. OMLOUÁM SE VŠEM, ALE NA PŘÍJMU ZÍTRA BUDU AŽ POZDĚ ODPOLEDNE , SPÍŠE KVEČERU. BOHUŽEL MÁM ZÍTRA KONTROLY ZROVNA U TĚCH DOKTORŮ, KDE SE VELICE DLOUHO ČEKÁ NEJEN NA VÝSLEDKY, ALE I NA SAMOTNOU KONZULTACI S LÉKAŘEM. MUSÍTE MÍT SE MNOU RPĚLIVOST A VYDRŽET DO MÉHO NÁVRATU. A POROSÍM :ZA TY KVAŠENÉ NEJEDLOTINY MNE NEBIJTE. LETOS BYLO A JE HUB SPOUSTA, ALE AŽ PŘIJDE BÍDA NA KOZÁKY, BUDOU DOBRÉ I ZKVAŠENÉ NEJEDLÉ HOUBIČKY.
  JEN BACHA, ABYSTE JE NEPOPLETLI S TĚMI, CO JSOU JEDLÉ STOPROCENTENĚ POUZE JEDNOU! JINAK KDYBYCH NESTÍHALA, PŘEJU VŠEM PĚKNÝ A KLIDNÝ VÍKEND. STÁLE JEŠTĚ DOSKLIZUJU ZELENINKU A ZAZIMOVÁVÁM ZAHRÁDKU. MŮJ JIŘÍ SIC S ODPOREM A PŘEMÁHÁNÍM UŽ PODSTATNOUČÁST ZAHRADY ZRYL NA HROUDU .ZBÝVÁ UŽ JEN MÁLO, TAKŽE BĚHEM ZIMY SE BUDU ZJEVOVAT ČASTĚJI.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN