ZVLÁŠTNÍ PSÍ ŠKOLA: Myšata a Myš

Tak tu sedím s oteklým nosem (Víťa na mě naprskal svojí rýmu a já vypadám, jak kdybych pohřbila blízkého příbuzného nebo si hojně přihýbala z lahve rumu) a přemýšlím, jak začít povídání o Myšátkách, aby to nebylo stejné jako vloni, předloni a předpředloni a… Zvláštní psí škola funguje už docela dlouho a jsem moc ráda, že máme takové príma kamarády.

Jako obvykle prázdniny utekly jako voda, a 1.září jsme se sešli v plném počtu 6+1: tedy šest Myšátek a jedna Myš. Ubyl nám Tomášek do jiné třídy a přibyl Mike ze základky. Když to rozdělím podle ročníků, mám jednoho prvňáčka – Víťu, tři druháčky – Tomík, Zuzka a Mike, jednoho druháka s individuálním vzdělávacím plánem – Matěje a jednoho třeťáka Kubu. Teď se nám rýsuje, že by mohla naše řady posílit ještě jedna holčička přestěhovaná z Humpolce.

První školní den

Pracovat jsme začali hned naplno, kupodivu se za prázdniny z hlaviček všechno nevykouřilo, takže je kde navázat. Samozřejmě to tu zpočátku vypadalo jako u netopejrů, každý po ránu zíval, že by si roztrhl papulku, a povaloval se po lavici, ale písničky a něco málo pohybu zabraly a už jsme si zvykli a práce nám jde od ruky.

A protože jsem přesvědčená, že nejvíc užitečných věcí se Myšátka naučí při praktických činnostech, začali jsme tím nejdůležitějším a to je dopravní výchova. Některé děti ze třídy chodí domů ze školy nebo na autobus už samy, a tak je hodně důležité, aby se pohybovaly ve městě bezpečně. Zopákli jsme si ve třídě značky podle obrázků, na dopravním koberci jsme si zahráli na autíčka a chodce a pak jsme se vypravili do terénu.

U každé dopravní značky jsme zastavili a řekli si, co znamená, jestli je to zákazová, výstražná nebo informační značka a podle čeho se to pozná. Bylo to docela príma, Myšátka se předháněla, kdo pozná značku dřív. Kousek od naší školy se k nám připojil nějaký neznámý pán a šel s námi až do města. Sledoval nás, vrtěl hlavou, ale usmíval se, tak snad si nemyslel nic zlého.

V pátek se konala jako každý rok akce „Město bez aut“, na které jsou pro děti připravené soutěže, ale také ukázka vyprošťování a zachraňování zraněných z nabouraného auta. Ještě před samotným zásahem si záchranáři připravili a namaskovali figuranty a to tak důkladně, že jedna holčička omdlela a přetrhla pásku, takže záchranáři měli hned co dělat.

Záchrana raněných

Přijeli hasiči s houkačkou, připravili hydraulické nůžky a otevřeli vrak jak konzervu, potom už nastoupili záchranáři, vytáhli zraněné a ošetřili. Bylo to akční a hodně poučné. Jen jsem měla málem rozdrcenou ruku, protože Víťa se strašně bál a mačkal mě a mačkal.

Protože se na ten den sešly dvě zajímavé akce naráz, přešli jsme na náměstí, kde se připravoval rekord (Pejřimov je holt Město rekordů!) „Stop chudobě“. Na pódiu už byla připravená kapela MARIMBA se spoustou zajímavých nástrojů, Leila Abbasová a pan Rafaj, kteří rozdali všelijaká „rámusítka“, všichni vyladili hlasy, Leila si zařvala do měřidla a dozvěděli jsme se, že ze sebe vydala 109 dB.

Potom už kapela začala hrát Lady karneval a všichni na náměstí rámusili do rytmu a na závěr písničky ze sebe vydali maximum rámusu a řevu a hle- rekord byl na světě. Snad jsme aspoň nepatrně něčemu pomohli.

V pondělí k nám do třídy pro změnu přišla paní policistka (mimochodem úžasně šikovná, se skvělým vztahem k dětem), přinesla Ajaxovy zápisníky, policejní čepice a barety, plácačku (já vím, správně je to stavěcí terčík), směrovku, z Myšátek udělala policisty a povídali si a byla to bezva hodina.

Jednotka policistů

No, a protože nedávno hlásily Rosničky krásné počasí, vypravili jsme se na cvičení v přírodě, samozřejmě s opékáním buřtíků, sbíráním a poznáváním přírodnin. Větší děti dělaly otisky kůry různých stromů, menší sbíraly barevné listy a učily se poznávat, ze kterých stromů jsou. Přinesli jsme do školy na výstavku žaludy, mechy, kůry, houby. Prostě jsme si ten den úžasně užili.

Jako třídní projekt jsme si vybrali Den zvířat a Den dětí. Obé je nám nejbližší. Abychom ten projekt plnili na 100 %, chceme se zase vydat do pražské ZOO (Brňáci, nezlobte se na nás, snad se mi to k vám taky podaří vykoumat). Zatím to vidím na čtvrtek 14.října. Co vy na to?

Snad nám počasí bude přát. Budeme strašně rádi, když se zase budeme moct setkat se zvířetnickými tetami a strejdy. Myšátka se už kolik dní ptají, jestli s námi zase budou Murpfy a Body. Co myslíš, Lucko, šlo by to? Všichni se už moc těšíme.

Včera jsme byli nakoupit spoustu materiálu na pracovní vyučování a už se těšíme, až zase vytvoříme něco pěkného. Jo a každé ráno si děti připomínají vitamínové soudečky Juwíky, které jsme dostali na zvířetnickém srazu. Moc vám všem děkujeme a jsme rádi, že k vám patříme.

Tak, to je takové malé Myší hlásání o stavu Myšátek v Pejřimově.

Zase buřtíky

Aktualizováno: 6.10.2010 — 21:45

53 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dobrý den, skláním se před Vámi, mám zkušenost z jiného báječného zařízení pro ještě více postižené děti. Pravidelně jezdíme do Tloskova u Neveklova kde je Diagnostický ústav za synem po úrazu. Je to dospělý chlap na úrovni malého dítěte. Stejně a nebo jinak je tu postiženo asi 200 dětí a péče o všechny je na tak vysoké odborné a zejména lidské úrovni že by mělo být povinné vidět pro všechny co se chovají k dětem jak studení čumáci. Jezdíme tam 11 let v kteroukoliv hodinu a tolik lidského tepla a porozumnění jsme ještě neviděli. Držím palce Vám i Vašim dětem a přejeme aby bylo hodně lidí s vaším srdcem

  1. Marto, v Neveklově jsme byli na výletě a bylo to tam opravdu nádherné a vztahy bezva. Mně osobně se tam moc líbilo.

 2. Jedno Sempervivum a dva malé netřesky se hlásí s sebou. Letos 21.září jsme si domů přivezli dvě miminka. Bydlíme v Holešovicích a právě zajíždíme náš dvojčecí kočárek. Dnes jsme nakoukli do Stromovky. Zatím děláme maximálně hodinové procházky.
  V kolik budete v ZOO?
  Kolikrát už jsem četla, že se jde za zvířátky a nikdy jsem se nemohla přidat.
  Těším se.

  1. Dvojčecí je ještě dobrý. Včera jsem potkal v autobuse trojčecí cadillac. Tři mrňata, pěkně jedno za druhým 🙂

  2. moc gratulujeme (inlove) Čekání se u netřesků povedlo dotáhnout do zdárného konce (inlove) (inlove)

   1. Tak ať dvojnásobně žijete a máte se dvojnásobně krásně dvojnásobně dlouho! (h) (h) (cat) (cat) (dog) (dog) (toivo) (toivo) (heidy) (heidy) (rose1) (pro maminku)

   2. ach jo – přesně jak jsem ráno předpověděla (tmi) . Opět jsem se zapomněla přihlásit… Takže anonýýým je Xerxová sklerotická…

  3. Jé, to je bezva. Po deváté dorazíme na Roztyly, tak po půj desáté býváme u Trojského zámku, kde si dáváme gáblík. Kdybys písla na telefon čísílko, budu dávat průběžné zprávy, kde se nacházíme. K mimískům gratuluju a moc se těším. (h)

  4. Jů, dvojčata! Naše Jana měla být 2x, jenže si to nakonec nějak rozmyslela. Tak ať se jim daří! (h)

 3. Moc vám všem děkuju za pěkné zprávičky. Dělám to, co mě baví a co jsem vždycky chtěla dělat. Je to pro mně moc důležité. No a s tím šetřením se – v rámci možností se snažím (sweat) . Pěkný večer všem a moc děkuju.

 4. Myško, neuvěřitelné, co všechno jste v krátkém čase stihli. Krásné sluníčkové hlásání (sun) . Užijte si společně spoustu dalších zážitků (i rekordů 🙂 ). V ZOO bude určitě o dobrou náladu postaráno, tak ještě počasí aby vám přálo. A tobě hodně sil a radosti s Myšátky přeju (h) .

 5. Ty neuvěřitelná Myšo, tak hezký výlet do Prahy a šetři se! A na jaře s Váma vyrazí i dcéra s potomkem, už to tam mají prochozené. Mladá se rozhodla, že surikaty jsou medvědi, anžto jsou jí velikostně přiměřenější a podobné plyšákům. O medvědech prohlásila „nejsou mevědi a dost“

  1. Baty, malá má moje sympatie – já taky raději koukám v brněnské zoo na surikaty než na medvědy, protože jsou mnohem akčnější a kožúšky a očiska mají moc krásné!!!

 6. Jeden Lucíšek a dva kavalírci se hlásí do služby jako doprovod Myší smečky! (sun)

 7. Milá Myši, díky za zprávu, ať se vám v nové sestavě daří (inlove) (y) .
  Na pražení se ptala Olčava, jak to bude se ZOO – ona se teď na Zvířetník málo dostane…jestli na ni někdo máte mobil, dejte jí prosím vědět, ano?

 8. Myško, vždycky tvrdím, že jsi nejšikovnější myší pančelka. A když přijedeš s Myšaty do brna, máknu na tom, abych se zúčastnila 🙂 Jo a výpravy do lesa se sbíráním barevných listů bych se klidně zúčastnila i jako velká (wave)

 9. …………..takové malé Myší hlásání ………….

  takové malé hlásání?? Myšoo! Vždyť vy už jste toho tolik stihli (y)
  (jen tak na okraj – omdlela bych taky a kdybych Tě měla držet za ruku jako Víďa, tu ruku bych Ti upresovala taky 🙂

  1. Je to malé hlásání, už jsme stihli spoustu dalších věcí a akcí, heč? Pojď za námi do školy a uvidíš. Ešusek a Kosťa jsou vítáni 😉

 10. I když z nejrůznějších důvodů nepatřím k „myšímu hejnu“, tahle hlásání mám hrozně rád a Myši, to co děláš, považuju za naprosto úžasné. Budu vám přát krásné počasí do ZOO, spoustu báječných zážitků a hodně síly a energie tobě i Myšatům (však vím, že to, co pro jiné je hračka, jim někdy dá pořádně zabrat…) Jste moc prima, i všichni kolem vás (h) Přeju to nejbarevnější babí léto s čistou oblohou, zubatým sluníčkem (sun) a vůní opečených buřtíků…

 11. Milá Myško – můj hlubokosklon, protože tohle dokáží skutečně jen mimořádní lidé!! Navíc, když čtu všechna tvá krásná povídání, tak mě moc mrzí, že jeden z mých prasynovečků (9 roků) nemůže být tvým myšátkem (bydlí až pod Znojmem) – narodil se v osmém měsíci s váhou 1,25 kg a není zatím jiná možnost, než ho mít ve vesnické škole a už druhým rokem musí opakovat první třídu…. ;( Moc tě tvým myšátkům přeju!!!!

  1. Ajaj, to není dobré. Jedna věc je dobrá, a to, že na venkovských školách je ve třídách většinou míň dětí, takže má učitel víc času na práci s dětmi, které potřebují víc péče. Druhá strana mince je to, co s dětskou dušičkou udělá to, že je za ostatními dětmi pořád na chvostu a co si budeme povídat, dětičky si dovedou pořádně ubližovat. Moc mě to mrzí, ráda bych pomohla.

   1. Myško, to je přesně to, co nás celou rodinu trápí…ono se to někdy projevuje i ve vztahu s jeho mladším bratříčkem, který občas taky nevhodně zareaguje, ale naštěstí se oba mají moc rádi a rodina v tom taky pozitivně působí, takže se to fofrem „uhladí“…

   1. JÉJE Haló Týno všechno nejlepší a nejkrásnější princezně Justýnce (h) (sun) (cat) (dog) (hug)

 12. Milá Myši, milá Myšátka, mávám psí a kočičí pacinkou do do Myšátkova. Zažili jste už hodně zajímavých akcí, co začala škola. Máte školu hrou a tak je to správné a tak to má být! Moc pozdravů od Bláži

  1. POsíláme pohlazení Krejgovi, Mařence a Bubíčkovi a pozdravení všem doma. Hrajeme si moc rádi. Teď jdeme podzimovat. Jsou to fofry.

 13. Myšičko milá (h) , zdravím a mávám do Myšátkova. (wave)
  Už včera jsem na Nastěnce zachytila datum výletu do ZOO a hned jsem zesmutněla. Totiž toho 14.10. se koná oslava kulatých narozenin šéfa, je to úplně mimo Prahu. Takže ani nemohu přijít pozdravit k metru. Je mi to moc líto, ale kvůli té oslavě jsem musela přesunout i plánovaný drobný chirurgický zákrok, prostě to nejde.
  Objímám Tě alespoň na dálku (hug) , tak jsem se těšila, že budu moct po dlouhé době jít s vámi – a zase nic. ;(

  1. Vave, to mě mrzí. Měli jsme jet už dneska, ale protože jsem chytla na poslední chvíli školení na které odpoledne musím, přendala jsem termín na příští týden. Snad by mohlo být i trochu lepší počasí, pokud rosničky nekecají a nefoukne jim do toho moc vítr.

   1. No, u mě je to to samé – mělo to být tento týden, ale přesunulo se to. 🙁 Každopádně budu držet palce na hezké počasí, alespoň to. (y) (h)

 14. Milá Myši – posílám pozdravení a pohlazení všem v Myším pelíšku a přeju zdraví a pohodu k práci i zábavě.

  Sotva se překulil jeden školní měsíc a vy už máte za sebou tolik akcí – jsi zkrátka raketová Myš a ostatní táhneš s sebou. Škoda, že Zoo je opět pražská a ne brněnská (já vím, ona ta doprava asi nebude z Pejřimova do Brna jednoduchá), takže já nemůžu, protože je to pro mne daleko – a je mi to líto. Ale jestli někdy to Brno vyjde (třebas na jaře), jsem tam jako na koni (nod) .

  1. Ygo, na jaro to zkusím do Brna naplánovat. Přímá linka do Brna je, jen ta doprava po Brně bude asi horší, ale to nevím, ještě jsem to podrobně nezkoumala. V každém případě se těším.

   1. Milá Myši, Moravská sekce by jistě byla poctěna tak vzácnou návštěvou.
    Nemohu mluvit za ostatní, ale myslím, že doprovodných Zvířetníků by se také našlo. A to v množství určitě dostačujícím. Brno, když víš, není nijak komplikované. Jen ten termín prosím zveřejnit s předstihem.
    Zatím přeji, aby se podzimní výlet vydařil. Těším se na zprávu a fotky.

   2. No – po Brně jedině šalinó (chuckle) ! Ale není to problém – zastávka je pár metrů od vstupu do ZOO – a navíc, kdyby to Brno vyšlo, určitě se najde dost doprovodných „tetiček“, aby cestování po štatlu bylo bez větších starostí.

    Nicméně si to za týden hezky v Práglu užijte.

    1. Tak jsem právě zjistila, že spojení do Brna je přímo bezva, ještě musím zjistit, jak zajistit místenky, protože autobus vyjíždí z Písku a bude narvaný, ale to už jsou detaily, které doladím a na jaře se objevíme v Brně. Už se moc těšíme.

    2. No jasně! Jak jinak, než šalinó!!
     Budu-li živa a aspoň trochu zdráva, ráda bych se přidala. Jsem zvědava na myšátka a taky na zoo. Tam jsem byla naposledy tak před čtyřiceti lety.
     Prosííííííííííííííííím, vezměte bábušku Pitrýskovou sebou!!!!
     Slibuji, že nebudu strkat prsty do lví klece a nebudu se pošklebovat opičkám.

   3. MIlá Myško, určitě by se nás sešlo víc, kteří bychom vás do zoo rádi doprovodili. A jak píše Yga, jsi přímo TryskoMyš, tak Ti držím palce, ať všechnu tu činnost zvládneš ve zdraví. A paní psové posílám podrbáníčko pod bradou. (h)

    1. Děkuju moc, podrbáníčko předám, to ona moc ráda. TryskoMyšení se hodně zpomalilo, občas se nedostává dech (sweat) . Na Brňáky se moc těším.

 15. Všetkým krásny deň vinšujem. (wave) . Milá Myš, to čo robíš, je obdivuhodné. Toľko lásky a empatie tým malým stvoreniam – nie každý by dokázal len desatinu z toho. Klobúk dole! (f) (f) (f) (f) (f)

  1. Maťo, děkuju. Děti jsou můj osud, takže to tak nějak funguje samo. A musím poctivě přiznat, že u nás ve škole je lidí, kterým na dětech hodně záleží, docela dost.

  1. Evo, snažím se v rámci možností šetřit, ono mě tělo nepustí vyvádět, ale zatím to není žádná velká sláva. Ale Myšata se snažím nešidit.

 16. Hezký den všem Zvířetníkům a Myšátkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Milá Myši, však víš, co si o tvé práci myslím… (inlove) (clap) (nod) Hlavně si nezapomeň najít maličko času a klííídku pro sebe. Podrbej babču Lindušku (wave)

  1. Milá Jindro, moc děkuju, ty to znáš dobře sama, jak to u učitelů chodí. Babču podrbu hned jak dorazím domů. Stává se z ní trochu mrzutice, často musím chlácholit štěkot podle mně bez příčiny. Netuším, co jí rozčiluje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN