POHÁDKA: O Venclíčkovi a ježibabě

No to je počteníčko, liboval si král Venclíček X., když si po obědě při kávě pročítal nové vydání „Královského blesku“. To byl moc dobrý nápad komorníku, začít vydávat tyhle společné noviny. Víme teď, co se děje v okolních královstvích a tam zase vědí, co se děje u nás.

Venclíček se pohodlně opřel v křesle, dal si nohy na stůl, sundal korunu a nasadil ji na špičku boty. Pak se začetl do úvodníku: „Zásadní nedostatky v řádném kralování“. Poslouchej komorníku, todlecto je zajímavý: „Král, který není přísný na poddaný lid, neplní řádně královské povinnosti. Království pak nutné upadá a historie nám dává nemálo příkladů, že nakonec skončí na smetišti jako republika“.

Teda ten chlap se s tím nemaže, řekl obdivně Venclíček. Komorník sundal korunu z Venclíčkových bot a leštil ji rukávem. Pane králi, kdyby vás takhle viděl váš tatínek Venclíček IX.!

Venclíček si zapálil cigárko, labužnicky vyfoukl kouř a odložil na moment noviny. No tak, povídej! Copak by mi řekl? Že se nohy nedávají na stůl a že jste se měl už dávno oženit. Jen si to přečtěte, celý ten úvodník, pane králi, tam to jasně stojí: „Král, který nemá potomka, nástupce, riskuje, že umře jako prezident tej republiky na smetišti.“.

Tak jo, povídal Venclíček, já si to celý přečtu, napřed si ale vyluštím křížovku. Nikam neutíkej komorníku! To kdybych něco nevěděl… Kámen, lidově, komorníku? Šutr Vaše Veličenstvo. To nepasuje! Na šest písmen? Tak šutrák Vaše Veličenstvo. Venclíček luštil a spokojeně pokuřoval.

Už budu mít tajenku. Poslouchej komorníku: „Převozník, který převáží zadarmo, není dobrák, ale…? Kruci, teď s tím nehnu. Jižní ovoce na osmnáct komorníku? Nevíš? Tak utíkej za prvním rádcem, já tu tajenku musím vyluštit!

Komorník se vrátil zadejchanej. Já si k vůli praštěnýmu převozníkovi ještě uženu křečový žily, bručel. První rádce taky neví, prej je to chyba tisku. Tak zavolej kuchaře! Kuchař se škrábal vařečkou na zádech. Ukažte, pane králi, to sem blázen. Jižní ovoce na osmnáct, poslechněte nic mě nenapadá jen „budějovický švestky“.

Pasuje to, zajásal Venclíček X. „Převozník, který převáží zadarmo, není dobrák, ale vůl!“. Krásná tajenka, vydechl obdivně Venclíček. Odpouštím ti kuchaři ty včerejší zdrcnutý knedlíky.

Pak se Venclíček znovu začetl do úvodníku. No tady je všecičko krásné popsaný, jak má správné království vypadat. Venclíček se posadil řádně ke stolu, komorník mu nasadil korunu a král Venclíček X. zatleskal. První rádce a písař okamžitě ke mně!!

Tak si to pěkně probereme, pánové. Hrad, korunovační klenoty, hladomorna, bla,bla,bla bla, jo tady: moudrou stařenku v chaloupce u lesa máme? Máme, pane králi. Strouhalka sice teď trochu pije, ale pořád jí to pálí. To je její věc, povídal Venclíček, hlavně že je moudrá!

Hastrman je? Hastrmana máme dobrýho, pane králi. Nikoho netopí. Je to tak trochu popleta, vykládá každýmu z vrby, že ho měla máma s čertem. Faktem ale je, že mu voda že šosu moc nekape a že má, docela malinkatý, ale přeci jen růžky.

Dvorního šaška nemáme, dumal Venclíček. Budeme ho muset vopatřit. Že se do toho pletu, pane králi, ozval se komorník. Takovej šašek přijde na fůru peněz! Venclíček si sundal korunu a drbal se za uchem. Tak koupíme jenom šaškovskou čepici a tady první rádce si ji vobčas při státních návštěvách nasadí. Proč já? bránil se první rádce. Proč ne komorník? Protože neplácám takový kraviny jako ty. Tobě to bude pasovat.

Tak dost, nehádejte se mi, tady! vykřikl Venclíček. Nakonec budete chtít, abych dělal šaška sám sobě ne? Necháš si ušít čepici, řekl prvnímu rádci a basta! Odfajfknu si to tady a jedeme dál!

Ježibabu máme? Nemáme, povídal smutné první rádce. Nikdo to nechce dělat. Já bych o někom věděl, ozval se zase komorník. Vdova po sedláku Krupičkovi, co ho zabil blesk na poli. Bude muset prodat pole a chalupu, nemá se kam vrtnout. Když k tomu bude perníková chaloupka a menší renta, určitě by to vzala. Dobře, odškrtával si Venclíček, dáme ji to. Hlavně že bude ježibaba. Tady v „Královském blesku“ ji píšou tučně vytištěnou!

A teď pánové, to hlavní! S tím jsem měl vlastně začít. Královna! Královna není. No vidíte, to je křiku k vůli šaškovskej čepici, že já se budu muset oženit, to je vám fuk. Hlavně že se na svatbě nacpete A vůbec, běžte pryč! Tohle si musím sám promyslet. Ty tady, komorníku, zůstaň!

Tak, povídal Venclíček, když zůstali sami. Co teď s tím? Kde já teď splaším nějakou mému věku přiměřenou nevěstu, když už mi táhne na padesát? Já už vám to pane králi říkám dobrých dvacet let, že se máte voženit, ale vy jste byl paličatej a teď se mě ptáte na radu. Tak netrucuj, povídal Venclíček, a nalej nám štamprle. Dyť já vím, že máš pravdu.

Venclíček nalistoval v „Královském blesku“ rubriku seznámení. „Pyšná princezna“, to mi povídej komorníku, vono ji to sice možná jednou přejde, ale to už mi může být sedmdesát. Nebo tahle „princezna Maruška“. To je taky dílo! Sůl je prej nad zlato?!

Zlatovláska, no, ta nevypadá špatně, ale má trochu pršák a já jsem spíše na tmavovlásky, dumal Venclíček. Připil si s komorníkem a zapálil cigárko. Hele, pojď se podívat komorníku! Ta je teda voprsklá! „Popelka – kdo mi zkusí botičku a vysvobodí od macechy?“ Ta je tam každej tejden, povídal komorník. Ta macecha je chudák. Vzala si ji za vlastní, ale jak má holka přebrat trochu hrachu, tak je v tahu. Navíc nezavře nikdy okno a je tam pak prej naděláno všude od holubů. Vod tej raději dál!

Taky si myslím, povídal Venclíček, ať si najde jinýho troubu, co za ní bude lítat se škrpálem. Pak je tady pár zakletejch princezen, bůh ví co se z nich vyklube, když je člověk odkleje. No nic, složil Venclíček „Královský blesk“. Jak že se jmenuje ta moudrá stařenka v chaloupce, co tak pěkně nasává?

Strouhalová, pane králi. Dobře, v pondělí připravte kočár zajedu za ní, snad mi poradí. Zjisti mi komorníku co pije! Před chaloupku u lesa přijel královský kočár. Venclíček X. vystoupil. Dveře se otevřely a moudrá babička Strouhalová vyšla před chaloupku. Na hlavě měla uvázanou mokrou utěrku a v ruce držela kvašák.

Ale, ale!To je překvapení. Tak pan král si vzpomněl, že má také moudrou babičku v království. Tak pěkně vítám. Ale jestli si jedete pan králi pro radu, tak z toho dneska nic nebude. Mám hlavu jak střep. Včera jsem poprvé vyklepla poustevníka v šachu a tak jsem slavila.

Babičko povídal Venclíček X, kvašákem tohle nespravíte. Po takovým flámu, to chce jeden vyprošťovák. Pořádnej, ale jen jeden. Já jsem něco přinesl. Venclíček sáhl na sedadlo a ukázal flašku slivovice. Myslíte pane králi? zeptala se moudrá babička Strouhalová. Tak pojďte dál, koneckonců, proč by nemohl jednou poradit král moudrej babičce. Dala na stůl škvarky a dvě sklenice od hořčice.

Teda, vydechla moudrá babička, to je síla! Posadila se na lavici vedle pece. Ale máte pravdu pane králi. Vopravdu mi ten vyprošťovák dělá dobře. Takové teplíčko se rozlévá po celém těle a přitom v peci netopím. Tak povídejte, copak vás trápí?

Musím se babičko oženit a nemám nevěstu. Teda, nevěst by bylo asi dost, když jsem král, to dá rozum, ale když už to musí být, tak bych chtěl, aby si mě vzala z lásky a ne proto, že jsem král. Ale kde takovou najdu babičko, povězte, kde ji jen najdu?

Tak teď jste mě pane králi dojmul, já se snad rozbrečím, tak pěkně jste to řekl. Můžu vám říkat Venclíčku? Samosebou babičko a hned si na to připijeme. Ano, zatleskala radostně moudrá babička, ještě jeden vyprošťovák, to mě to začne pálit a určitě Venclíčku na něco přijdem.

Tohle je ti Venclíčku vopravdu vošemetná záležitost. Já odebírám „Královský blesk“, tak mám přehled vo princeznách. To není nic pro tebe.Buďto jsou nafrněný, nebo praštěný. Někdy voboji dohromady. Podívej Venclíčku, projdi se po království, dívej se pořádně, to by bylo, abys nějakou pořádnou ženskou nenašel. Ale to se nesmíš špacírovat jako král.

Venclíček X. ujížděl zpátky v kočáře. To je teda rada, to teda jo, bručel nespokojené pro sebe. No nic, vlastně má pravdu, jen jsem na to taky mohl přijít sám.

Moudrá babička Strouhalová si v chaloupce nalila třetí vyprošťovák, sundala utěrku z hlavy, sedla za stůl a psala. Šéfredaktorovi „Kralovskýho blesku“: Mám pro vás trhák – Venclíček si hledá nevěstu. Pošlete zálohu a dalekohled!

Každý den procházel Venclíček X. v převlečení království. Vracel se na hrad celý utrmácený. Kdepak komorníku povídal po třech týdnech. Nakonec si přeci jen budu muset vzít nějakou princeznu. Už jsem prochodil skoro celé království, ale pořád nic. Moudrá babička dostala z redakce „Kralovskýho blesku“ dopis: Vraťte zálohu a dalekohled. Nalila si skleničku a zamyslela se.

Ráno, když Venclíček opět vyrazil, zůstal stát udiveně před cedulkou se šipkou. „Ke krásné ježibabě“. Tak! Už je nejvyšší čas, abych s tím seknul. Pomyslel si Venclíček. Nakonec ta Zlatovláska s pršákem nemusí být nejhorší. Vracel se pomalu na hrad. „Krásná ježibaba“, to jsem snad špatně četl!!

Už asi začínám cvokatět. Vrátil se zpátky k cedulce. Pak vykročil po šipce. Uf, řekla si v roští schovaná moudrá stařenka Strouhalová a odzátkovala polní láhev. Vdova Krupičková zametala před perníkovou chaloupkou. Neměla jsem to brát, přemýšlela. Jakápak já jsem ježibaba. A je mi samotné tady tak smutno.

Najednou se zarazila, zdálo se jí, jako by někdo loupal perník z chaloupky. Oběhla perníkovou chaloupku. Hej, copak to děláte, vykřikla na Venclíčka, který se snažil odloupnout kousek perníku. Jestli máte hlad, pojďte, já vám dám krajíc chleba a mléko, ale ta chaloupka ani není moje, musím ji vrátit zase v pořádku panu králi.

Venclíček ani nevěděl, čím je chleba namazanej. Mohl na ježibabě oči nechat. Bože, pomyslel si, ta má krásný oči, vlasy a vůbec všechno. To by byla královna. Jestli byste, ježibabo, potřebovala trochu pomoc, tak já bych mohl každý den na chvilku zaskočit, povídal Venclíček. Stejně nemám co dělat… No, vlastně, povídala Ježibaba, ono toho tak moc na práci není, přerovnat polena za chalupou akorát, ale přijďte. Já jsem tady tak sama, alespoň si popovídáme, jestli se nebojíte ježibaby.

Vy máte pane králi nějakou dobrou náladu, povídal večer komorník. Mám, co bych neměl, povídal Venclíček. Jsem král a můžu mít dobrou náladu kdy chci. Král si vůbec může dělat co chce. Když bude chtít přerovnávat polena, tak bude přerovnávat polena!

Každé ráno teď pospíchal Venclíček k perníkové chaloupce. Moudrá stařenka seděla na posedu s dalekohledem. Večer psala do „Kralovskýho blesku“ zprávy: Po desátém přerovnáni polen ji říká paní Běto a ona jemu pane Jene. Po dvanáctém přerovnání polen Bětuško a Jeníku. Třinácté přerovnání polen, dali si hubičku. Přestali přerovnávat polena a nevylezli celý den z chaloupky.

Kdybych se komorníku náhodou na noc nevrátil, povídal Venclíček, tak se nic neděje, nebudete tady dělat žádnej cirkus. A vůbec, doufám, že to moje hledání nevěsty držíte v tajnosti, jak jsem nařídil!

A Venclíček se také nevrátil na noc na hrad. Vrátil se až druhý den dopoledne. Našel komorníka, jak hystericky pláče a škytá. Copak to vyvádíš? vykřikl Venclíček. Vždyť jsem říkal, že se nic neděje. Komorník ukazoval na stůl. Leželo na něm poslední vydání „Královského blesku“ a na titulní straně stalo:“Král Venclíček X. má poměr s ježibabou!“

Venclíček se usmál, posadil se a vzal tužku. Komorníku, budem luštit křížovku. Královna na čtrnáct? Já nevím, škytal pořád ještě komorník, já na to teď nemám myšlenky. Nevíš tak já ti to povím. „Krásná ježibaba“! Teď si jdu schrupnout, připravte mi na odpoledne kočár, pojedeme pro ni.

Svatba to byla tak slavná, že jí „Královský blesk“ věnoval zvláštní vydání. Princezny pukaly závistí. Všem chutnaly koláče z „budějovických švestek“. Pročpak tady není moudrá babička, ptal se komorníka Venclíček, vždyť jsem ji pozval?

Nemůže pane králi, mě se to nějak nezdá, já si to ještě ověřím, ale prej bába bláznivá lezla na mysliveckej posed a praskla pod ní šprycle. Ale není to nic vážného, má jen naraženou nohu. Ošetřuje ji poustevník.

K chaloupce u lesa uháněl posel: Milá babičko, děkuji za radu a posílám dvě láhve vyprošťováku. Král Venclíček X., šťastně ženatej!

Aktualizováno: 29.9.2010 — 23:13

187 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. Ty bílé kvítky jsou vystřižené ze saténu. Nebo z hedvábí. Nebo z hedvábného saténu. Ty nejsou pravé 😉

 1. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Do vesničky, jejíž obyvatelé připisovali svému stařešinovi zázračné schopnosti, přijel návštěvník. Jaký zázrak vykonal váš rebe v poslední době?“ zajímal se. „Inu, jsou zázraky a zázraky. Považoval byste za zázrak, kdyby Bůh udělal přesně to, co po něm náš rebe požaduje?“ „To každopádně!“
  „No vidíte, a my spíš bereme jako zázrak, když náš rebe udělá, co po něm požaduje Bůh.“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným hezký zbytek večera a pěkně se vyspinkejte. ~o)

  1. Renato,nekoukalas na jinej zápas? Ta hrůza v té třetí čtvrtině, to snad ani basket nebyl…ale co, stříbro je taky dobrej kov. 😉

   1. Nekoukala. Psala jsem o půli a v poslední čtvrtině jsem viděla vyplivnutou duši. Američanky mají neskutečnou fyzickou převahu nad kýmkoli, není to ani tak výšková převaha, jako opravdu fyzička a velmi agresivní styl hry, který v Evropě prostě nikdo neumí, nemáme ty stovky univerzitních týmů, které to mají jako mateřskou výživu. Naše holky se s tím popasovaly skvěle (y) (cz) (emo) (f)

   1. jo jo vyhrála si (rofl)
    Jen by mě zajímalo, kolik lidiček to kuře fakt zkusí vykostit…

    1. Počkej na dalším Pražení, kolik kuřat se ti sejde (rofl) Já se přiznám, že jsem instruktáž naživo nesledovala, anžto to umím 🙂

    2. Náhodou, já se natuty chystám vykošťovat ptícu příští víkend. A pokud zůstane aspoň jeden prstík celý, nadatlím hlášení 😛 . Xerxová, pedagogický vlohy a šikovný ruce – to je moc fajn kombinace pro život (inlove) . Díky!

     Vaví, skvělé (y) (rofl) .

    3. Já se přiznám, že ne. Já jsem dřevo (v)olšové. Je to pravda, mám jedenáctku, tu mám vždycky když se mnou RS souhlasí.

  1. No, dlužno říct, že je to i pěkně instruktážní (y) . Možná se ukecám, až se synek vrátí (nod) .

  2. ŠPICA 😀
   Operační tým, scénář a režie … prostě špica.
   Cítím v kostech nominaci na Oskara 😀

  1. jsem se šla taky podívat, protože jsem měla pocit, že náš kaktusák ještě nic nenasazuje. Omyl – už se taky chystá – má na pár větvičkách minipoupátka (nod)

  1. …snila si o tom, že na pelínku nejsem sama, až jsem zjistila, že vskutku! byla tam hovězí kost. (rofl) (clap) (rofl) . A ty fotky! Já bych taky chtěla bydlet v Liberci u lesa (inlove) .
   Jo a ta fotka v trysku je skvělá :*

    1. kost jsme zaně na spaní nedali (rofl) . Stačilo, že měla v pokojíku postýlku a plínky a hračky pro mimíše (rofl)

      1. Jó, to babika je daleko dovolenější (chuckle) Na Orgoje uloupila Kvílíkovu podložku na přebalování 😀

       1. Náhodou – oni dneska brnkli, že ve středu dojedou a chtějí plný servis (nod) Protože celý dům bude bez plynu – tudíž nebude teplá voda, teplo ani vaření… Takže jednu přebalovací podložku nahradíme hravě… (inlove)

   1. fotka v trysku je sice díky tmě rozmazaná, ale být v týdeníčku musí. To totiž Kosatice zapomněla, že v potoce teče mnohem víc vody než jindy. Já přeskočila jediné užší místo a ona proběhla tryskem vedle mě takovou „mělčinou“. Hupla tam až po hrudník a jednou vlnou mě nahodila, když vlítla tam a druhou vlnou mě nahodila, když vyletěla mokrá ven. A pak se ještě oklepala…

   2. Já si myslím, že Beta je paní Jizerských hor a přilehlých lesů. Páníček dvorní fotograf a panský kočí -panička- to si doplňte… dvorní dáma, kuchař atd.

  2. Betynko, na větývky budeš chodit do lesa, neboť páníci budou hledat kviklany, tak ty si budeš užívat se dřevem 🙂 .

   1. to určitě – ona je větvožravá (nod) Dneska jsme se musela smát – já sbírala ostříhané větve a ona řvala u plotu. Pohrozila jsem jí silnějším prutem (tak 4 cm v průměru). Přiběhla, podívala se na mě a uhryzla to u mé pěsti jediným lehkým stiskem… podívala se na mě opět, zavrtěla ocáskem a naštěpkovala to celé velmi svižně na deseticetimetrové kousky. Jen to chroupalo… Ta síla stisku je veliká… (tmi)

  3. Páááni, vy ale umíte rychle utíkat! Tak rychle, až se Betynce na ocásku udělal střapeček! :O (wasntme) (chuckle)
   Jinak Beta je fakt dokonalá, stojí před skálou, jako kdyby byla jejím věnným lénem. Je úžasná, milá Xerxová – mohla bys jí pronajímat, ta dodá lesku každému záběru či sídlu. (nod) (wasntme)
   (h)
   (jinak stále ukládám na YT, jestli to na konci ohlásí, že je toho moc, tak se picnu)

   1. pronajímat… to jsme chtěli už Aronu v Benátkách – půjčoval si ji autobus turistů, co ji fotil před dómem klidně stojící v hejnu holubů. A pak Xerxes v Luzernu… Tam si ho půjčil japonský turista, ať ho vyfotíme s tím obrovským psem (před „lvím“ památníkem nad městem) . Vyhověli jsme mu – když přišel dvacátý „stejný“ Japonec, chtěli jsme začít vybírat do klobouku… Naštěstí Beta zapůjčit nelze – a je to na ní dost vidět… (rofl)

  4. No, Betka kudy chodí, tudy zdobí (inlove) Nádhera. Jen nevím, coje na druhém obrázku vpravo?

  5. Jó, Betíček. Už „Barví se listí. A pálí se sajrajt“ mě odbouralo (rofl) . Opět bezvadná dokumentace, obzvlášť trysková (clap) .

 2. Video se už dává na YouTube (nod) , ale možná, že ho nakonec přece jen budeme muset rzdělit na dva díly. Jde to ale tuze pomaličku. 🙁

 3. Halo, halo! Číst budu až večer, ale podávám hlásání! Vypitvané a nadité kuře je už minulostí. V první fázi procesu mi připomínal velikého červa, proto jsem ho nazvala Orgoj Chorchoj. No, příště bude míň nádivky, aby nebylo drama při balení 🙂 I mozajka tím pádem vyjde líp. Já víííím, vy všechny to už umíte, ale my důchodky se furt něco učíme (chuckle)
  http://zdenabp.rajce.idnes.cz/Orgoj_Chorchoj_1/

  1. Jůva, co na tom, že vypadá krapítek přerostle… na řezy na talíři se sliny sbíhají (y) 🙂

 4. zdravím všechny čtenáře, chtěla jsem Vás poprosit, zda někdo náhodou nezná pohádku právě o babičce Strouhalový. měla by to být starší pohádka (vánoční pohádka o babičce strouhalový).ale bohužel rodiče a prarodiče,kteří na pohádku )a na celou knížku pohádek vzpomínají a pořád jí hledají a nemůžou najít si nepamatují ani název knížky,natož autora.ale protože vím,že znovuobjevení by jim udělalo velkou radost a v této pohádce moudrá babička vystupuje,napadlo mne se Vás zeptat 🙂 mnohokrat dekuji za informaci:-) markéta

   1. Taky si nemůžu vzpomenout na jméno té knížky, měla jsem ji po tátovi. Ale ten obrázek, co Vave našla, mi hned připoměl autorku = byla to Marie Fišerová – Kvěchová.

  1. Děvčata, rozpoutaly jste tu úplnou vánoční atmosféru (že bych se začala těšit (*) ).

    1. Renatu, tuhle pohádku mám naposlouchanou (clap) . Kdo ji mohl číst? Haló, haló kdo máte děti (nebo jste sami 😉 ) kolem 25 let – nevybavuje se vám něco? Není to František Nepil?

     1. Google pravil, že Brodský a Nárožný, ale k audiozáznamu se mi nepodařilo propracovat.

    1. A mně už kvete :O ! Sesadila jsem k sobě dva kaktusy a teď mám bílo-růžové nadělení. (f)

     1. Tady jsou už pár týdnů po odkvětu, ale jeden se najednou zcvoknul a má zničeho nic dvě, už dost velká poupata, místo nových aplégrů, jako ty ostatní.

    2. Vánoční kaktusy se mi moc líběj a vůbec mi nejdou ;( . Až vám hodně vykvetou, že mi je vyfotíte?

     1. Ony potřebujou nějakým speciálním způsobem zalívat, v určitý části roku víc a jindy zas skoro vůbec. Aspoň vždycky říkala moje babička, který kvetly jak o život. Mně rostou, ale nekvetou.

      1. Myslím, že se má přestat zalévat po odkvětu a začít v srpnu či září – ovšem já je mám v samozavlažovacím vysokém květináči, takže tohle dělat nemůžu. Ale podle mě je nejdůležitější letnění, od května do září v polostínu, pak je dáš domů a během pár dnů máš poupata.

       1. Je to možný. I když, babička je neměla kde letnit – okna na jih, později na západ, o polostínu nikdo neslyšel… ale možná měla vychytaný místa v bytě, kam správně svítilo slunko.
        Anebo to bylo jejíma rukama. 🙂
        No, už se jí nezeptám, žejo. Co naplat.

        1. Ten můj růžový kaktus se jmenuje po babičce přeslicové – Maruška. Babičce taky vždycky krásně kvetly. (h)

 5. Pražení s Maričkou bylo nádherné a já se už nemohu dočkat fotografií – fotografek bylo několik. Prosím, pošpěšte si, ať je na co koukat a na co vzpomínat. (inlove) (sun) Pozdravuji VERAM: opravdu jsem tady 🙂

 6. Mávám v neděli z Modřan a děkuju za identifikaci hvězdičky i za pochvalu fotek – je tam moc krásně a já jsem jen cvakala v podstatě za chůze. (blush)
  Na videu s kuřetem se pilně pracuje. (nod)
  Přeju všem krásný den (h) , nějak dnes nestíhám. (whew)

 7. Krásný den FŠEM. Já se na vás kouknu až navečer. (*) (cat) (dog) (heidy) 🙂 (sun)

 8. Zdravím všechny od žabek- máme větrno, na pouštění draků by to bylo super, ale já se jdu balit, odjíždím se na 4 dny láznit. (wave)

  1. Tak se krásně vylázněte a hezky všechno oslavte. Třeba ještě do Vánoc nějakej větérek foukne.

   1. Matyldo, přeji Vám pěkné láznění a odpočinek po tom hektickém stěhovacím a upravovacím létu.

 9. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Včera jsme opět museli do lesa (bylo krásně (sun) ), zase jsem musela zpracovat houby (ať už letos přestanou růst 😉 ) a odpoledne jsme zahradničili – a to tak, že dost (až jsme měli dost (rofl) ) Dneska chceme zahrádku „dodělat“, možná, že půjdou domů i cymbidia (i když ještě nemrzne a jim by neměl vadit ani přízemní mrazík)

  1. Vy jste fšichni takový houbový šudinky (inlove) Taky bych chtěla být houbovou šudinkou. (makeup) , ale 2x mi nadílku přinesli, tak na vánočního kubu mám. Jen kdybych někde potkala ty trhané krupky. (sweat) Se to snad přestalo vyrábět či co?Jo, a už se peče ta roláda. Vypadá jak Orgoj Chorchoj (think)

   1. Zdeni. zrovna na Tebe myslím a kdybych věděla jak Ti mám nějaké nasušené houby do bramboračky poslat ? Vím, že by se Ti po lese špatně chodilo i kdyby tam u vás les byl poblíž. Nesuším houby s proteiny.

     1. ahoj Hani,
      nijak zvlášť, spadlo to na 37,8 …kašlu stejně, ae už to není ten suchej kašel…ale z těch prášků mě bolí žaludek…takže v pondělí zavolám doktorovi…dala bych si kafe, ale bojím se, že by mi to neudělalo dobře…. :S

      1. No a já zase vždycky považovala třídění krup za rasismus a prostě jsem do toho mrskla ty, co zrovna v krámě měli 😀

 10. Sepsala jsem dlouhý motivační dopis ohledně aukce. Příspěvek mi nebyl přijat, asi že to bylo přes půlnoc. Stručně to shrnu – posílejte přihlášky, chybí hlavně drobnosti za pár kaček.

  1. zvodpovědně na tom pracuju (teda já nejsem ta drobnost za pár kaček, ale stejně jsem se snažila 😛 )

  1. To musel byt moc pekny vylet. Taky mam rada tu zvlnenou krajinu s lesikama a polema a loukama. Libo pohledet.

  2. Nevím proč, ale vždycky na mě zapůsobí tahle jasně červená jablíčka. Jsou prostě taková- česká. 🙂

   1. No, ono se to jablíčko jmenuje Panenské české 🙂 Zdobíme s nimi leta stromeček.

  3. ta houba (*) se jmenuje hvězdovka brvitá ( Geastrum fimbriatum) a je nejdlá…
   Minikapradíčko to určitě není – je to mech – ale je jich asi 40 druhů a dost se mi pletou. Ale řekla bych, že to může být hodně častý rokytník skvělý (Hylocomium splendens)

  4. Krásný houbařský výlet! Počínající podzimní barvičky, domácky mírně zvlněná (ale nikoli placatá 😛 ) krajina, červeňoučká jablíčka (vždycky vzpomenu na Wericha) a hvězdovka – pááni, tu jsem naživo neviděla. Díky za pokoukání, milá Vaví, tohle album se ti obzvlášť povedlo (y) (happy) .

  5. Já jsem si vždycky myslela, že je tady hezky, ale teď to taky VIDÍM! Vave, krásný fotky, já si je od tebe vyžebrám, ano?

  6. Vave a Aleno, krásné Sedlčansko. Mám pro něj slabost, od tam pocházely naše první dvě knírajdy, z Bratříkovic. Kdysi jsme prochodili okolí pěšky. Těch starých tarasů, snad pamatují ještě i bratříky (wasntme) .

  7. Album je moc hezké, člověk si v běžném shonu ani neuvědomí jak krásnou krajinu tady máme. Díky vašim fotkám se dostanu všude do krásných míst naší republiky / Louk, Zano, Ygo, Vave a další / a ta hvězdičková houba u nás v lese se dost často vyskytuje, letos bylo tak krásných a různě zbarvených ,,prašivek “ hodně a už rostly i václavky a to je většinou po houbařských žních. Včera jsme našli už jenom krásné klouzky a lišky. My cíleně na houby ani nechodíme jen co najdem na procházce s bláznivými psy. Vave, ještě jednou dík za ty překrásné podzimní fotky.

 11. Tak jsem si početla sobotní pohádku. Já nevím, ale ta skleněná s růží má taky něco do sebe. Já si tuhle pohádku nepamatovala (sun) Kdyby ta perníková chaloupka byla kapku větší, tak se hlásím na funkci ježibaby Nr. 2. Jen by byl problém, jestli ony ty perníkové prefabrikáty nejsou pospojované marmeládou. To by nám za čásek mohlo spadnout na hlavu. Připadala bych si jako ten uzenář amatér v Hrabalově filmu (rofl) .
  Nasypala jsem do rajčete skromnou úrodičku z Pražení s Maričkou:
  http://zdenabp.rajce.idnes.cz/Prazeni_s_Marickou_1.10.2010/

   1. Tak roládu balím za chvíli, jen co mi začnou brát pecko z ruky. Obtelefónovala jsem si, dispozice na zítřejší oběd a bude to ta delší varianta a k tomu 2 – 3 stejky, páč nás bude asi …bajvoko… 7 lidijů. Dnes byla jen kočka….eee čočka. To jsme byli jen v počtu 2. Jinak jsem se prala s těchnikoj. Pračka si usmyslela a napouštěcí ventil se nezavřel a napouštěl a napouštěl. Nebylo to moc humorné, zvlášť když hlavní kohout na zdi byl použit naposledy při montáži pračky. Já vím, že to nebude žádná pohroma, jen patrně zaseklý vodním kamenem, ale stejně jsem ráda, že jsem neodešla na nákup, jak jsem měla v plánu. Roztomile bych tu plavala. (wasntme)

  1. Že bych tu perníkovou chaloupku upekla do aukce? Kdo ji vydraží, může být ježibabou (rofl)

    1. Milá Vave, ty si myslíš, že mě nachytáš v naprosté nečinnosti, co (rofl) Nenachytáš, už 31.8. jsme měli s dětičkama navléknutou aukční soupravu náhrdelník a náramek. A víc neprozradím ani nenaznačím 8) Holt když už organizátor prudí, tak musí bejt silnej v kramflecích (rofl)
     A za odměnu mám 1 plus 2 🙂

      1. V mezidobí jsem dohodla, že pokud chaloupku upeču, ježibaba bude mít domečku zavedenou elektriku 🙂 🙂

        1. Zajímavý nápad, původně jsem uvažovala pouze o osvětlení objektu, možná i EZS 😀

          1. Zabezpečovačka, takovej ten krám, co začne řvát když vyrazíš dveře nebo si spleteš přístupový kód.

  2. Skvělé fotky, Zdeni (inlove) , až na to, že ses nějak moc soustředila na mě! (wait)
   Teda, úsměv č. 99 taky mám, ale jsem si už netroufla. (chuckle)

  1. Zano, veliké díky! Jsi ta nejlepšejší strážkyně pokladu, jakou jsme si mohli přát (inlove)

  2. Ano ano, jsem to zrovna chtěla napcat, ale Louk (inlove) mě předběhla (wait) (chuckle) . Zana (inlove) je nejvíc nejlepšejší strážkyně pokladu. (h) (clap) (f)

   1. … až se stydim…
    Pabouky docela oblibuju, ale mám pocit, že jsem tu v menšině (chuckle) . Fotka je to krásná, že jo, Louk?

    1. Ne tak docela, já pavouky taky můžu. Jednoho jsem si kdysi chovala v kuchyni, měl pavučinu tak příhodně v rohu u kredence, že nebyla moc vidět a nedělala mi ostudu. Denně jsem mu chytala mouchu, někdy i dvě, a do podzimu jsem ho vykrmila tak, že jsem se ho skoro sama bála. Vždycky jsem si představovala, jak má v zadním rohu pavučiny špajz a v něm mu od stropu visí muší kejtičky.

      1. Ta je pěkná (bug) . Já mám ráda sekáče – sedávaj nám na fasádě (v druhým patře (chuckle) ). No ale mouchy se tam taky vyhřívaj, tak je to asi dobrý místo.

      2. Pavouci mi nevadí, pokud nemají velikost lidské pěsti, stejně tak nevadí hadi ani ještěrky… mám jinou úchylku- nevezmu do ruky žížalu. Školní nauka o chloupcích na těle žížal mi je jaksi znechutila, tudíž žížaly nee :O

      3. Fešanda. A já toho svýho Ferdu ani nemám vyfocenýho. Ale bylo to v předdigitální době.

      4. My měli před několika lety před oknem do sklípku pavučinu s kokonem a přímo před námi prasknul a vyběhly davy strašně pidimidi pavoučíčků. Shodou okolností jsme na to koukaly s dcerou obě.

       1. Tak primo rupnuti kokonu jsem nevidel, ale pred par lety jsem videl autobusovou zastavku … takovou tu novou, prosklenou, prazskou … celou opavucinovanou a na ni silene mnozstvi pavouku a pavoucku. Ale silene. Tolik babouku pohromade jsem nikdy predtim ani potom nevidel.

     1. Mně pavouci taky nevaděj. Nad Dalmatinovem vyrábějí obzvlášť elastické pavučiny typu „přes roh“, které vydrží i otevření okna v protisměru. Jak bych to tak popsala – pavučina je přes roh v úhlu 90 stupňů. Otevřu-li okno, úhel je vzhledem k základně pavučiny 270 stupňů. Už je ani nesmetám, když jsou ti pavouci tak zdatní (rofl)

 12. OT pro Alenu s Maxem (inlove) : díky moc za krásné houbaření, jablka, dýně, vajíčka a skvělé řízky, které nám cestou domů zachránily život. :o) A máš moc dobré okurky, Ali. (h) Jsme Tví velcí dlužníci. (nod)
  A naše Mrňa je o fous větší, delší a hubenější než Tvoje Mrňa a rozházela mi tu košíček se šicími pomůckami, můra jedna. 🙂

  1. Ale naopak, já díky za návštěvu, houbaří se s vámi mnohem líp než s blboněm Maxem, vážně. Moje Mrňa zlobí celé odpoledne, už to vypadá, že jí strýček Herodes (Mauglí) nafackuje. Když jsem teď krmila králíky, vlezla si k samci Evženovi, ustala si v rohu na seně a odmítala vylézt, musela jsem ji potupně vytáhnout a praštila jsem se přitom do hlavy. Pak jsem ještě dodatečně měla vztek na sebe, že mě nenapadlo ji vyfotit.

 13. Vave díky za fotky z Pražení, těším se na instruktážní video, a na další fotky, které nás čekají od našich pilných fotografek.
  Miky dík, za fotky z Mikulova, tak přece jenom TLP fotila autobus s trefným názvem cestovky.

  1. Miki, máš moc pěkné fotky z Mikulova. A fotografie Bobeška…. náádhera (y) .
   Dneska slavíme narozeniny starší ratolesti… Chystáme, chystáme, sejde se celá rodina a budeme (^) (d) (party) . Bobešovi se po operaci daří dobře, už zase loudí jídlo, takže jeho uzdravení je na dobré cestě

   1. To je dobře, už jsem si říkala, jak mu je. Já jsem si dneska zahrála na stříhací paní a vylepšila jsem Borůvce zadelku- narostly jí tam tak dlouhé chlupy, že už byly provozně nežádoucí. Zezadu teda docela dobrý, ale neměl by se na to nikdo dívat nikdo, kdo tomu trochu rozumí 😛

  2. Jó, to je ta zdokumentovaná cestovka. No, trochu jsem název zvojtila, ale smysl tam byl 😛 .

   Hezké fotky, Miki 🙂

  3. Už 2x mi to sežralo příspěvek, tak snad do třetice. Jarda moc děkuje za chválu. Ta cestovka neměla chybu 🙂 .
   Bobeškově mladé paničce dodatečně vše nej nej k narozeninám (rose1) , a Bobeškovi brzké úplné uzdravení. Kavalírci jsou nádherní, škoda že se nevyskytují ve velikostech kolem 60 cm 😀

 14. Krásná sobotní pohádka (happy) . Škoda, že nepřibývají další…

  Eh, perníková chaloupka a menší renta? Bych tu funkci za královnu Bětušku vzala (wasntme) .

 15. Tahle pohádka patří mé mé nejmilejší. Děkuju, WWW (inlove) , děkuju, Dede (inlove) .
  Přeju všem krásný den. (h)

 16. Dobré ráno, milí Zvířetníci. Všem vám přeju sluníčkový víkend a moc děkuju za hromadné AHÓÓJ z Pražení. Udělali jste mi velikou radost a pohladili dušičku. Věřte, že jsem to hodně potřebovala. Jste bezvadní. Ale to už vím dávno, přeci. (h)

 17. Zdravím od žabek- slunko vykukuje, snad se to zas nepokazí.
  Pohádka parádní, oproti jiným mám tu vyhodu- nevýhodu, že je neznám, takže si užívám první dojem 🙂
  Borůvka včera naproti u sousedů vlídně koukala na kočku, ani nemukala, zato kočka na ni syčela. Zajímavé, venku má snahu je prohánět.
  Vypadá to, že Pražení jste si užili. Těším se na další fotky 🙂 A hlavně- na instruktáž panprésorky Xerxové o vykosťování kuřete!

 18. Krásne sobotné ránko všetkým vinšujem. WWWčkova rozprávka je aj na zasmiatie aj na zamyslenie. Pekná.
  Náš Astor ukradol susedovemu buldočíkovi gumovú hviezdicu či chobotnicu, o pískacích loptách a iných hračkách ani nehovorím. Tak nie je divu, že sa tí dvaja bijú.
  A Veľká kočka – neviete čo je s ňou? Voľajako je ticho!
  Fotky z Pražení sú pekné, vidieť, že bolo fajn. (dog) (cat)

 19. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Jéééé – archívní povídání pohádkové. To já můžu (nod) Ale nějaká nová by nebyla??? WéWéWéčko, co ty na to ?? (wave)

  Pražení bylo hezké a veselé – dík, dostala jsem zase spoustu dárečků (koření, kamínky, andělíčka, opičku…) – a heč, od Nelinky jsem dostala maličkou mističku na čajové sáčky s golfovým motivem. Děsně krásná věcička. A šicka Sisinka by si zasloužila certifikát canisterapeutického pejska – milá, poslušná, mazlivá – šla z ruky do ruky – a tulila se v klídku ke každému. Ten mumraj a hluk snášela úplně skvěle – správný psisko to je (nod)

  1. Jj, Sisinka je pohodářka 🙂 . Chicht, ovšem ač použila veškeré kouzlo své osobnosti, roštěnku z tebe nevyrazila (rofl) .

   Koření od Maričky krásně provonělo kuchyň a anjelík přežil cestu a vznáší se prostorem… (inlove)

   1. Velké psy klidně krmím, ale mrňavé neee. Přeci jenom tam každé sousto má větší váhu, než u mamuta. Ale pokud psisko neznám vůbec (Sisku jsem viděla poprvé a o jejích stravovacích zvycích, alergiích, dietách… nic netuším) tak nekrmím ani mrňouse, ani mamuta… Ale žebrala přímo ukázkově (rofl) Jen musela vyskočit na židli a pacinky dát na stůl… to Betka se tak namáhat nemusí

    1. Tímhle způsobem měly hlavinky zhruba stejně vysoko 😀 Akorát teda že Beta má hlavinku skoro tak velkou, jako Sisy celýho psa (rofl)

 20. Prisla som od stretnutia so smrtou a tu prijemna rozpravka.Mile.Vsetkym prajem prijemny,spokojny den,vela slnka a tepla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN