VZPOMÍNKY STARÉHO ZBROJNOŠE: Kadibudková reminiscence

Nedávný funus kamaráda a zajímavá stavbička místnůstky poslední útěchy na malém hřbitůvku ve mě vyvolalo vzpomínky na různé varianty této stavbičky, jak jsem na ni narazil kdekoliv ve světě.

Začalo to silnými zážitky při toulkách po zemích Českých a hlavně Slovenských v polovině let padesátých. Jako jinochovi v činžáku vyrostlém mě tato zařízení připadala velice dobrodružná. Zvláště v třeskuté zimě na Slovenských horách. Nesmazatelný dojem na mne zanechala úlevna ve své zimní podobě u tehdejší Zbojnické chaty ve Vysokých Tatrách. Stála nedaleko chaty, kousek po svahu a trůnila na velikém šutru nad hlubinou údolí. Něco podobného jako podobná středověká zařízení na hradech.

Kulatým otvorem v prkénku byl pěkný výhled do doliny. Již cesta ke kadibudce byla v zimě dobrodružstvím. Svah se proměnil v klouzačku a jeden si to musel pečlivě namířit, aby budku neminul. Jinak by skončil v dolině. Co činily tatranské vichřice s pozadím uživatele, ponechám čtenářově fantazii. Tato kadibudka měla oproti té v Téryho chatě výhodu. V zimě nezamrzala. Ta na Terynce zamrzala prosím i přesto, že byla uvnitř chaty. O vykopávání zmrzlého obsahu cepíny a jeho transportu taktně pomlčím.

Počátkem let šedesátých jsem se začínal toulat i mimo hranice naší tehdejší socialistické vlasti. A tak jsem poznal, že tato, zvláště veřejná, zařízení mohou být i daleko odpudivější než v českých luzích a hájích. Ponejvíce na jih a hlavně na východ od srdce Evropy. Poznal jsem slasti košíčků na použitý toaletní papír, které trůnily připevněné na dveřích rovnou před nosem uživatele. Jak vtipné a vskutku omamné. Co tam dělali s použitým papírem, jsem tehdy nevypátral, avšak čistírny k tomuto účelu určené jsem tam neviděl. A to jsem tehdy četl azbuku docela plynně. U našich socialistických bratří v Jugošce, Rumunsku, Bulharsku a Maďarsku to bylo o trošínku lepší. Aspoň tam nebyly ty košíky a jejich obsah rovnou před čumákem.

Roku 1968 jsem se dostal poprvé za železnou oponu. Tentokrát to bylo už s mojí ženou Mílou. Žasli jsme nad čistotou a atmosférou veřejných toalet v Rakousku a Itálii, nám do té doby naprosto neznámou. Tato zařízení na nás udělala takový dojem, že rozhodnutí nevracet se do socialistických jistot bylo o mnoho snadnější.

A tak jsme stejného roku skončili mezi klokany. I přesto, že tehdy zdejší prostředí dýchalo přežívajícím anglickým provinciálním kolonialismem, byla tato zdejší zařízení (alespoň ve městech) až antisepticky čistá a vyvedená v nerezu. To se už nedalo říct o různých kadibudkách a volných variantách na toto téma v osadách a v buši. Ale to je jiná kapitola, na jejíž téma je historické fotoalbum na Rajčeti.

Košíčky na použitý šajspapír jsem si v polovině let devadesátých zopakoval v Himalájích, kde tato zařízení mají Nepálci pro turisty a jiné návštěvníky, zvyklé na tento způsob očisty. Tam jsem však viděl, jak byl obsah košíčku pálen v peci, na které byla připravována večeře. Ovšem vybavení vlastní kadibudky bylo stylu tureckého, jen dvě šlapky nad dírou. Odpadní roura vedla od té díry pouze, z obvykle kamenné stavbičky, ven, kde na trávníku končila, takže se zelenal přímo nádherně.

Ovšem stejně se zelenaly některé slabší povahy, co seděly u stolů hned vedle toho trávníku a pojídali nějaké to posilnění. Hygiena je tamním domorodcům slovo neznámé. Ti se však na nás dívají jako na špinavce, protože pro jejich použití je v každé kadibudce štoudev s vodou a malá plechovka na nabrání stejného. Tamnější domorodci, stejně jako Indové, se po tomto úkonu myjí, a proto mají jednu ruku k jídlu a podávání a druhou k tomuto účelu.

V Jižní Americe, v Patagonii a na Ohňové Zemi, kde jsem se toulal počátkem třetího tisíciletí, jsou tato zařízení evropského charakteru a většinou bez překvapení. Avšak na dalekém a divokém jihu může pozorný tulák sem tam spatřit obligátní košíček na použitý papír. Takže jsem se myšlenkami vrátil o skoro padesát let zpět do země, kde zítra znamenalo už včera.

Avšak nejsilnější zážitky z tohoto prostředí snad poskytuje zkušenost z čínské krajiny. Tím myslím z venkova, nebo malých městeček, kam normální turista nezabrousí a kde se místní sbíhají aby poprvé v životě uviděli bílou tvář. Veřejné záchodky tam svojí konstrukcí silně připomínají vojenskou latrínu a jsou bez ostychu stavěny podél hlavních ulic osad, kterým tak dodávají nezapomenutelný odér. Dlouhá lať na podporu stehen návštěvníků a za ní hluboký příkop, kam padá to co tam padat má a některým nešťastníkům i to co nemá.

Konstrukce se však liší v tom, že má pouze tři stěny. Dvě boční a zadní. Přední stěna neexistuje. Snad proto, aby návštěvníci a návštěvnice neztratili kontakt s okolím, či aby při této bohulibé činnosti měli výhled do kraje. Navíc si tamní obyvatelé nelámou hlavu se sexuální segregací a tak tam jako na bidýlku svorně vedle sebe v řadě sedí obé pohlaví. Na bidýlko se vedle sebe vejde kolem deseti uživatelů. Není vzácností vidět dřepící děvu a před ní na chodníku stojí mládenec, se kterým se ona nonšalantně baví. Nebo naopak. Jiná země, jiný mrav. Naši lidé měli zpočátku s používáním tohoto zařízení psychologické zábrany, které však do několika týdnů zcela vymizely.

Co se týče osobně mé maličkosti, tak mám raději soukromí, nad vyhrábnutou jamkou nejlépe někde v buši, či poušti, daleko od civilizace. Na dotěrný hmyz jsem si už za víc jak čtyřicet let mezi klokany zvykl. Přihlížející ptactvo a divá zvěř mě nevadí.

Další fotky najdete zde (a nenechte si je ujít – pozn. red. 🙂 )

Aktualizováno: 27.9.2010 — 13:11

65 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Nádhera, zážitky z těchto míst by mohla zromanizovat moje maminka, která má od mého narození velké problémy s močákem a všude zná WC. Myslím, že ty ruské jí zůstaly silně vryty a naopak z Japonska měla zážitky ty nejlepší. Já s ní mám jen jeden a ten z Maďarska. Tam jsme v restauraci našly sice dvoje dveře, ale na jedněch jeden nápis, na druhých druhý a cizinče vyber si. Klasicky jsme zvolily jeden a jedna trousila a druhá hlídala.
  Na puťácích jsme jednoznačně chodívali s polní lopatkou a kluci vždycky strašně nadávali, protože holky chodily zásadně v houfu a opravdu houfně trousily, takže s tou lopatkou zmizely do lesa třeba na hodinu. Což po kombinaci horko + segeďák + zmrzlina + cukrová vata bylo značně vražedné, Tehdy jsme dětem dávali na lžíci rum abychom z toho Lokte vůbec odjeli.

 2. Nad Dalmatinovem čtyři dny nepřetržitě lilo, už jsem to ani nefotila, fotky by byly k nerozeznání od těch srpnových. Voda ve sklepích, laguny na zahradách a loukách. Půda je ještě od srpna nasáklá 😐

  1. Jestli jste někdo viděl Novinky.cz, tak to vypadalo kousek od nás na té samé Mohelce. Tady se to pokoušelo vyplavit nás a rozlilo se to po lukách. Už od neděle pořádně nespíme, už aby to trochu přestalo. U Týny to je asi stejné, ale podle servru povodňové služby, už to ustupuje i tam.

 3. Výborně, milý Georgi! (inlove) Tohle je opravdu hutné téma. (chuckle) Nemohla jsem nevzpomenout na záchod rodiny Kettlových z Vejce a já – to bylo něco podobného. 🙂
  Historky našich milých cestovatelů i bojovníků (Sharko! šiš, si představuju, co by se s mou tělesnou schránkou udělal Tvůj kamarád indián (rofl) ) mě úžasně pobavily. Vzhledem k tomu, že na sídlišti v Praze není moc zvykem chodit s lopatkou do lesa a že se vyskytuji pouze v tuzemsku (a zdejší hajzlíky každý dobře zná), tak bohužel tentokrát nemám čím přispět na společnou hromádku. (chuckle)

  1. Vave, chachá…. co s mou tělěsnou schránkou, ale raději si ani nepředstavuji, co by výplody mé tělené schránky udělaly s mými svršky, notabene tkaničkovými (chuckle) (chuckle)

 4. v 69 roku ako studentka som sa tulala po Belgii a vystriedala som mnohe zamestnania.Niekolko dni som robila aj hajzel babu v Bruseli.Ziskala som profesionalny pohlad na kazde verejne zachodky.Moje boli velmi ciste,udrzovala som si ich.Vstup bol na nejake asi cipy/vtedy som to nechapala./Mrzeli ma dve veci:muzi ma vnimali ako vec,ktora tam musi byt-takze sa nezinirovali a volne vykonavali svoju potrebu do tych misiek a druha,ze nechapali,preco mam na stoliku biely tanierik/ten som si dala ako prvu vec -na dyska/ a vobec ale vobec nic som bokom nezarobila.No a moj nadriadeny-sef vsetkych zachodkov ma denne kontroloval,ci to mam“comme il faut“.

 5. Ahoj, hlásím příjezd. Už jsem se pročetla až sem k úžasnejm kadibudkám (y) . Věřili byste, že v Toskánsku v cukrárně mají tureckej 😀 ?

  Jo a dále: Kvílík je náramnej chlapák (inlove) .
  Beda si konečně našla pořádnou KOČKU (clap) .
  Všecky fotky z Mikulova jsou skvělý! Musel to bejt náramnej výlet.
  Dede, víkend ve Walesu se vám moc vyvedl. Fotky jsou úžasný – no a drobný zádrhele sloužej právě k tomu, aby se jima člověk (poté, co je nějak přežije (chuckle) ) dobře bavil…
  Sakra, co zase ta voda???

  1. Jak bylo?? Které z měst tě zaujalo nejvíc?? Jsem zvědavá, ten program jste měli pěkně nacpaný.
   My ráno promokli, ale pak už to šlo (taky Beroun (wait) není Liberec) drak lítal – nelilo, foukalo… Vilém spal v kočárku a vůbec ho pouštění draků nezajímalo 😉 . Ale tady stále leje – Betka se tváří lehce uraženě, když má jít ven…

   1. Bylo výrazně líp než tady, tak kolem dvaceti, i když i tam občas sprchlo. Snažím se probít fotkama, ale je jich moc a více méně u toho spím.
    U mne vede Volterra 🙂 . Tvoje literatura byla skvělá, měli jsme mizernou průvodkyni, takže jsme ocenili , že se nemusíme vázat na skupinu.

    1. no – to jsem ti teda měla vnutit i tu tlustou knížku… tam toho je podstatně víc. Ale alespoň něco. Nechápu, jak k tak hezkému zájezdu můžou dát neschopného průvodce – přitom ty perly Toskánska jsou známé a informací je všude dost…

     1. Fotky zatím nechej – a poreferuj, jaké jsou v Toskánsku kadibudky – teda mimo té turecké v cukrárně (ale možná to není až tak divné – jestli tam prodávali turecký med!) – ať jsi v tématu (rofl) (rofl)

      1. fotky už jsem u zany vyšpionila – ještě ve stádiu polotovaru (rofl) A protože jsem všude tam už byla, tak jsem se zorientovala i bez popisek (nod)

      2. V Toskánsku, takto prakticky kolébce evropské civilizace, bývá v občerstvovnách JEDINÁ (a společná) toaleta…(stav většinou odpovídá frekvenci využití) 😐 Pročež florentské uličky smrdí co senkrovna.

 6. A ještě jeden bezvadný záchodový zážitek mám, taktéž z východu tisíce a jedné noci. Z Káhiry jsme odlétali nad ránem a autobus nás vyklopil před půlnocí v centru. Se dvěma kamarády jsme se potulovali po Bazaru a protože jeden z nich byla kameraman a prahnul po zajímavé reportáži, záhy jsme opustili ty části Bazaru, které jsou určené pro turisty, a vydali jsme se do spleti uliček, krámků a temných průchodů, kde žijí domorodci. Zážitků bylo dost a dost, podotýkám, že vrcholně zajímavých a nijak nepříjemných. Až se o slovo přihlásila příroda. Chlapi to měli snadné, přitočili se někde v tmavém koutě ke zdi a bylo vyřízeno. Já jsem na tom byla hůř a zkusila jsem tedy hospodu. Už když jsem se ptala, kde je tam záchod, koukali na mě divně, ale poslali mě kamsi po schodech dolů. Točité schody, kalná žárovka, polotma a proti mě zezdola proudili jen samí chlapi. Ale zmužile jsem šla. Zápach by porazil vola. Schody končily u okopaných dveří, ty jsem pootevřela, ale zevnitř je někdo zase prudce přirazil a že prý „moment“. Za chvíli se otevřely, u nich vysušený hnědý dědoušek v dlouhém hábitu a se špinavým čímsi namotaným na hlavě a obřadně mě zval dovnitř. Vypadalo to tam jak ve sklepě (vlastně to sklep byl), kolem dvou stěn žlab a u něj řada chlapů a všichni na mě koukali jak na zjevení. Jediná kabinka – šlapky a díra do země, na zemi tekutá vrstva čehosi, co bylo lepší nezkoumat. U stropu slabá žárovka a puch nepředstavitelný, měla jsem pocit, že ze stěn skáče žloutenka. Dědoušek mě navigoval do kabinky a všude bylo ticho jak v chrámu páně. Když jsem činnost dokončila, dědoušek mě odvedl k maličkému umyvadýlku a na plechovém talířku mi podal špinavý kousíček mýdla. Já mu strčila do ruky nějaký bakšiš a honem jsem se klidila. Jak jsem odcházela, zase se u žlabu rozproudil hovor a pánové se znovu přivraceli ke zdi, aby vykonali kýžené. Nehynoucí zážitek jsme z toho asi měli všichni, já tedy určitě a oni asi taky, že jim do jejich hájemství vlezla žena, a ještě k tomu cizinka. S ženami se tam prostě nepočítá.

  1. Tapuz – tedy jedna historka lepší než druhá (y) O odpus´t, že se směju na celé kolo.

  2. Ach jo, zas jeden „takytůrista“!
   Relativně čisté (občas i dámské) záchody lze najít u kterékoli mešity, přece. A že jich v Káhiře je. (shake)

 7. Tohle je vážně bezvadné téma a taky mám z cest pár pěkných zážitků z těchto míst. V zemích východních se snažím zařídit se tak, abych se s potřebou vypořádala vždycky tam, kde je to ještě schůdné, neb kadimísta v těchto krajích bývají někdy skutečně divoká a taky dosti sporadická. Ale příroda je někdy silnější a tak jsem začala například pociťovat silnou potřebu při potulkách po gruzínském Tbilisi. Vyvstala tedy otázka kam a protože v dosahu byl obchodní dům, padla volba na něj v naději, že tam veřejný záchod jistě bude. Byl. Řada kabinek, šlapky nad dírou, obligátní košíky na papír, o nějaké čistotě nemohla být řeč. Stejně jako v Georgem popisovaném čínském případě jim jaksi chyběly dveře, takže z činnosti obvykle intimní se rázem stala věc veřejná. No, nedalo se nic dělat a odvážně jsem splynula s davem.
  A MMCH, část studií jsem strávila v Paříži a jako studenti jsme byli pochopitelně častými hosty v malých obyčejných nehonosných barech na kafčo, vodu a něco k zakousnutí. Překvapilo mě, jak často jsem za dveřmi s nápisem Toilette narazila na šlapky a díru do země. Provedení a hygiena byly ovšen na úrovni.

  1. Nejen v pařížských kavárničkách, ale také ve Španělsku a Portugalsku jsou tato zařízení zcela běžná. Pár jsem jich také zažila, ale hygiena opravdu naprosto bez připomínek.

 8. Jiří, jak níže píše HankaW, nejenom kouzlo starých fotek, ale i průvodce po Klokánii. Mě zaujala fotka č.15. Tak to je použití na vlastní riziko 😀 .
  Ale ta diskriminace žen č. 4O. No tohle!!!

 9. Jiří – ty jsi úžasný. Dnešní téma je úžasné a pro všechny srozumitelné, neb na onu místnost i císařpán chodí pěšky.
  No a obrazový průvodce po krásách toaletních domečků Austrálie je nepřekonatelný. Takové věci by se měly vydávat – rozhlednu nakonec člověk uvidí, leč kde stojí úlevna, již mnozí po zdolání dominanty začasté potřebují (třebas já), to se jeden dozví až je někdy i pozdě.
  Austrálie – náš vzor. Zrovna jsem si vzpoměla, jak mi tuhle Pitrýsek povídala, že jejich město nedostalo dotaci na výstavbu veřejných záchodků, neb to prý neodpovídá koncepci turistického rozvoje ve městě (chuckle) .

 10. To je krásné téma v tom upršeném dni. Ze svého hodně častého cestování po světě mám tolik zážitků z těchto míst, že by se dala napsat kniha. Často nostalgicky vzpomínám na naši kadibudku na chalupě v kůlně. Když jsem spala ve svém pokojíčku nahoře, byly to dvoje schody a dvoje zamčené dveře. Elektřina v kůlně ani na půdě tehdy nebyla, takže pochod s baterkou. Zážitek k nezaplacení. Ještě jsem se děsně bála tmy, takže musel někdo nutně se mnou, jinak to bylo na plíny. Vzbuzená maminka nikdy moc nejásala, ale co jí, chudince, zbývalo jiného, nežli mne doprovodit. V létě vůně nevábná, v zimě táhlo kam nemělo. A největší zážitek bylo podzimní vybírání šoufkem. Nezapomenutelný zážitek mám také z Číny. Mezinárodní veletrh, dámy v kostýmcích a lodičkách, pánové sako, košile, kravata, kolem stánků s nabízeným tovarem procházejí zájemci, u stolků se jedná vážně-nevážně a najednou to přijde. Kam? Našla jsem příslušný pavilonek, vyhrazený dámám, vstoupila a ve vstupní hale byl stoleček, křesílka, na stolečku nezbytné termosky s horkou vodou a okolo šálky s jasmínovými lístečky, aby si člověk mohl připravit nápoj. Pak chodbička dále, tam sedělo asi 6 uklízeček a klábosily. Za chodbičkou doleva jakýsi piedestal, na něm postaveno cca 6 WC mís, klasických, tak, jak je známe, ale nikde žádné stěny mezi nimi. Jen takové nizoučké, asi aby si dámy mohly poklábosit a přitom na sebe dobře viděly. Nikdo nikde, to mi odlehlo, řekla jsem si, že to vyřídím rychle, než někdo dorazí a usedla. V tom momentě všechny ty uklízecí babky vstoupily jako jedna žena dovnitř a postavily se proti mně, trůnící na tom WC, opřely se o košťata a zálibně na mne hleděly, neustále přitom cosi švitořily a pozorovaly nešťastný objekt. I kdybych měla prasknout, nešlo to! Prostě nešlo. Tak jsem se zase oblékla, zbaběle prchla přes útulnou chodbičku s jasmínovým posezením, vyletěla jak střela z areálu výstaviště, taxík, hotel a tam jsem se konečně uvolnila podle svého a ve svém. Sakra jsem si dávala pozor na to, abych po zbytek veletrhu vždy jela až poté.

  1. Karolíno! Málem jsem se udusila (whew) . Tak tak – vidím, že máš na Čínu nezapomenutelný zážitek (a to by jiný čekal Velkou čínskou zeď) (rofl)

   1. Strávila jsem tam skoro rok. Zážitků je tolik, že by vydaly na knížku. Procestovala jsem ji, dělala jsem ekonomický dozor na stavbách rozvoden vysokého napětí, tehdy se stavěly v rámci RVHP a bylo jich asi 12. Dostala jsem se do míst, kde se „bílí“ s kulatýma modrýma očima moc často nevyskytovali. Můj kolega dělal technický dozor, byl to dvoumetrový chlap, zrzavý jak liška, vousatý a děsně chlupatý. Když v parném létě rozepnul košili a draly se mu ven rezaté chlupy z hrudi, chodili si na něj na trhu sáhnout, jestli je opravdový. Byl to hezký skoro rok a dodnes na ten pobyt ráda vzpomínám. Hodně jsme cestovali, hodně viděli, myslím, že dnes už to zdaleka není to, co bývalo, spousta věcí se změnila, ta stará, tradiční Čína ustoupila moderní, je to tak trochu škoda, ale pokrok se zastavit nedá. I když si myslím, že v těch některých malých městečkách ty změny až tak radikální nebudou.

    1. Karolino, to bys ale mela sepsat. Ja vim, jsi velmi zamestnana a vibec toho mas dost, ale mas zazitky a zkusenosti, ktere ma jen malo lidi. Protoze te znam, tak vim, ze bys do toho soupla taky neco (dost) o jidle. treba tak po vecerech, kousek, po kousku…

     1. No ano, Karolínko – myslím, že Čína ve tvém podání by se nám tuze líbila. Až budou dlouhé podzimní večery a kočkourci budou sladce spinkat, tak bys mohla … Já hlasuju pro (wait) ! Týjofka

  2. Karolíno, tohle jsem psala i Georgovi – to co popisuješ je přesně typ scény z jistých snů, kdy se tělo zoufale snaží probudit snící hlavu, protože prostě už musí! (rofl) I já jsem zažila nejrůznější typy úleven, ale naštěstí nikde ne takhle veřejnou (chuckle)

  3. Chicht….jsi mi Karolíno připomněla, jak na mojí první akci Francouzsko-indiánských válek, které se zrychleně odehrávaly v lese nedaleko Nymburka. (Sedmiletka-doba Posledního mohykána) Jsem za účelem vykonání potřeby zmizela ve tmě ze stanového francouzského tábora do lesa a šla a šla, až jsem neslyšela hlasy a měla pocit,že jsem sama a že můžu…no a když jsem si vykasala sukně a spodničky a stáhla ty historický spodní gatě – no ano-s nohavičkou až ke kotníku (vše na šňůrky) a dřepla si vedle pařezu, tak se proti mě rozhrnulo houští, z něj vykoukla hlava a ozvalo se : AHÓÓÓJ. Až se kouknete na fotku, představíte si tmu v cizím lese a tuhle hlavu ve křoví, osvětlenou jen měsícem a hvězdami na obloze, tak Vám dojde, co následovalo a čemu se do dnešního dne s tímhle indošem smějeme. Ale PŠT, zůstalo to jen mezi námi dvěma. 😉
   http://profil.lide.cz/sharka.68/fotogalerie/?album=1#galerie

    1. Já myslím, že pohled tváří v tvář tomuto indsmenovi by se mé konání značně urychlilo (chuckle)

     1. JJ, jedna by ani neměla čas přemýšlet, co vlastně chce: skalp, čest, nebo snad toaletní papír? (chuckle)

     1. Bys ho měla vidět, když se jimi zamyšleně š´tourá v uchu nebo se s ním drbe na hlavě..onehdá s ním mačkal i spoušť na fotoaparátu…. (chuckle)

  4. Chacháááááá Karolíno, to je síla. Připomněla jsi mi situaci před mnoha a mnoha lety Moskvě. Přijela jsem tam po dvou dnech ve vlaku, kde prostě nic. Po příjezdu mi dali něco najíst, už ani nevím co. Byl červen, tak mě dcera paní, u které jsem bydlela (byli to přátelé mé mámy, já tam zaboha nechtěla jet, ale to je jiná), vzala k řece Moskvě se vykoupat. A tam to přišlo! Potřeba veliká převeliká k nevydržení – do řeky toto pustit opravdu nešlo, tak co teď? Ptám se té dcery, ta mi ukazuje dřevěnou boudu. Na koupališti ovšem neočekávám luxus pětihvězdičkového hotelu, tak mi fakt, že je dřevěná nevadí. Vletím dovnitř a co vidím! Je tam schůdek, do něho vyvrtáno pět děr. Samozřejmě bez jakékoli přepážky. Na zemi natrhané noviny. Asi nad dvěma dírami v podřepu ženy, které ovšem vesele debatují s kamarádkami, které stojí před schůdkem. Kdyby to bývalo šlo alespoň o trochu odložit, ale tahle potřeba byla z těch nejnaléhavějších, které jsem kdy poznala. Nedalo se dělat vůbec nic než usednout na jednu z těch děr…. Bylo mi strašně, ale prostě jsem musela. Tak jsem holt dřepla nad jednu z těch zbývajících děr a ještě byla ráda za ty noviny.

   1. Jo, když jsme tak u té Moskvy………. Jednou, to už jsem tam byla asi měsíc – otevíralo se Čertanovo, technické středisko Československého obchodního zastoupení, přiletěl jakýsi soudruh ředitel z nějakého výrobního závodu, patřícího tehdy do koncernu, kde jsem pracovala. Já už byla na leccos zvyklá, on byl v Moskvě, a vůbec v SSSR, poprvé. Měla jsem za úkol ho doprovázet po Moskvě a všechno mu ukázat. Tedy všechno, co jsem uznala za vhodné. A tak jsem usoudila, že soudruh potřebuje koupit dárek pro manželku a šli jsme do GUMu, tehdejšího úžasného obchodního domu vedle Rudého náměstí. GUM klasicky páchl vším možným od „duchů Moskvy“, neboli úžasných ruských parfémů, kterými místní dámy „voněly“ až okolí omdlévalo a jídla, která se dole podávala do novinových kornoutků (dřevní doby McDonald´s) až po to, co by v normální společnosti mělo být hodně skryto. A v polovině procházky soudruh prohlásil, „že musí“! Pokoušela jsem se ho přesvědčit, že domů – do Společenského domu, kde jsme všichni bydleli, to je autobusem opravdu kousíček a že bych mu rozhodně nedoporučovala použít místní zařízení, nedal si to vymluvit. Sešli jsme tedy dolů do suterénu, já s kapesníkem na nose, on, s kufříkem, v baloňáku a tesilkách vkráčel dovnitř, aby po malé chvilce zase vykráčel. Podal mi beze slova kufřík a baloňák, vyhrnul si kalhoty po kolena a po špičkách svých maďarek vkráčel dovnitř velmi nejistě. Ještě nejistěji vykráčel a jeho poslední přání naší prohlídky Moskvy bylo: „půjdem někam na panáka?“ Co tam zažil, netuším, nicméně pro další pobyt v tomto městě, při kterém jsem mu dělala „medvědáře“ už dbal mých rad.

    1. Smarja, Karolinko, teprve ted jsem si vsimla toho tveho posledniho prispevku tady. A ja vim, co tam v tom socialnim (rofl) zarizeni v GUMu bylo a ja to povim. Osobne jsem tam nebyla, ale mam to ze dvou zdroju – muj stryc a mi kolegove, nekolik let v rozestupu. Bylo tam v jedne rozlehle mistnosti dobre 50 (aspon tak jsem slysela) tureckych naslapnych a spatne odpady. Ze stropu visela jedna zarovka. Zbytek si domyslete.

 11. Jirkoooo – to historicke pojednani u fotek je fantasticke. (y) (y) (y) (y) V naprostem okouzleni premyslim, ktera z fotek je moje nejmilejsi. Z hlediska provozniho myslim vede c. 31 – zahalovani sebe a sudu do rousky. (rofl) A pritom opravdu zajimavy kratky pruvodce Klokanii, co se tyce prirodnich dominant a zajimavosti. Genialni propojeni.

  Ve svetle techto fotek jsou moje vzpominky na tato zarizeni ze SSSR a jinych spratelenych zemi jen takovy slaby cajicek. Nicmene asi behem dne nejake pikantnejsi pridam.

 12. Mávám všem z upršené Prahy. Na čtení budu mít čas až odpoledne.
  Přeju všem krásný den!. (h)

 13. No to je po ránu Georgi nádherný téma. Dokonce mne dokázalo rozptýlit tak, že jsem zapomněla na to,že už čtvrtej den padá z nebe voda. když jsme na living akcích, řešíme to jamkou v lese, takže kdo kam jde, poznáme podle lopatičky, co si nese sebou. Je-li pořadatel movitější,máme TOI TOI neboi jemu podobné plastové domky, ale my zarytí, co nám tyhle veřejné a společné budky vadí, dál chodíme s lopatkou, je-li kam. Na loňské akci ve vojenském prostoru Rančířov, mne dostali vojáci, kteří nám z volné chvíle vyrobili kadibudky z prken, s dostatečně hlubokým výkopem pod nimi a vylepšili nám je o držáčky na toaleťák, „Kájovou“ vůní a nádhernými malými dvířky jak do Saloonu a napsali na ně -pro ty váhavé: FUI FUI. Řičeli jsme u nich smíchy a lopatky nechali pro tentokrát v klidu. 😉

  1. ano, ano, není nad feldšpachtlí vyhrábnutou jamku. Proto těmto jedincům, ubírajícím se do buše s lopatkou, tady říkáme „lopatáři“ a nebo „lopatová brigáda“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN