PSI: Reny výletníkem

Ráda čtu, jak pejsci podnikají výlety. Ani my nezahálíme, i když vzhledem k Renyho kondici už máme možnosti trochu omezené. S Renym to však nikdy nebylo jednoduché, není to typický psí nadšený výletník. Jak říkáme: Všude s námi chce jezdit, ale nikde nechce být. Nicméně zastávám názor, že pejsek v každém věku potřebuje zážitky a ne jen stereotyp domova, takže se občas někam vypravíme.

V létě jsem usilovně přemýšlela, kam s ním. Není jednoduché zvolit ten správný cíl a je třeba zvážit spoustu věcí. Předně nesmí být moc horko a pálit sluníčko. Vzdálenost od domova musí být přiměřená, tak do půl hodinky jízdy autem. Vhodný terén. Na štěrkových cestách Renyho přední pacička zakopává, na drsném povrchu jako je asfalt a beton, si pro změnu odírá prst.

Ideální jsou udržované cestičky s měkkým podložím, nakrátko střižený trávník. Přiměřená délka výletu, celodenní akce by už byly přece jen vyčerpávající. A v neposlední řadě místo. Les nemá rád, ani rušné místo s davy lidí není to pravé. Takže kam tentokrát?

Pro náš první prázdninový výlet jsem zvolila nedaleký rybník, kde jsem byla už na podzim a říkala jsem si, že bych se tam chtěla podívat ještě jednou, s Renym. I vyrazili jsme jedno pozdní odpoledne, kdy teplota klesla na přijatelnou úroveň. Leč ouha, po příjezdu jsme zjistili, že cesta kolem rybníka prošla mezitím rekonstrukcí a je vysypána hrubým štěrkem, sem tam kámen.

Povrch pro Renyho pacičku naprosto nevhodný, což se ukázalo hned po pár metrech. Nezbývalo než se vrátit. Naštěstí se opodál nalézá jiný rybník, kde už Reny sice jednou byl, ale podíval se tam holt znovu. Tentokrát si v něm dokonce i zaplaval a spokojení jsme se vrátili nakonec všichni, protože podvečer byl skutečně nádherný.

S druhým výletem jsem se moc netrefila. Vyjeli jsme si jen kousek za město, k zapadlé vodní nádrži. Cesta k ní vede podél lesa a přes hráz. Na dohled samý les, zřejmě přílišná divočina, takže opět psík ťapající těsně okolo nás, poštěkávající a nejšťastnější v okamžiku, kdy zase spatřil auto.

Další výprava už ale byla trefa do černého. Konečně prý prostředí hodné Kavalír King Charles španěla. Navštívili jsme zámecký park v Březnici. Pro jistotu jsem si předem ověřila, že nás odtud se psem nikdo nevykáže a že je dostatečně velký, aby se tam s páníčkem zabavil, zatímco si prohlédnu interiéry zámku, takže úspěchu akce nic nebránilo.

Reny byl nadšen. Což se projevuje tak, že se na procházce chová jako normální pes – pobíhá, čuchá, šmejdí a táhne na vodítku směrem dopředu k zajímavému místu, které je třeba prozkoumat. A hlavně, neštěká. Dokonce jsme potkali i kavalírku, se kterou se decentně pozdravili a pak si zase šli každý po svém.

Protože počasí bylo na výlet ideální, Reny vypadal docela čile a nám se ještě nechtělo domů, rozhodli jsme se zajet ještě do zámeckého parku v Blatné, podívat se na daňky.

Cestou jsme poobědvali v pizzerii, kde se Reny svalil na podlahu, odpočíval a byl vzorný pes. Podle očekávání ho daňci naprosto nezajímali. Zato nás ano. Bohužel jsem si tam musela připomenout článek o krmičích, který jsem jen pár dní předtím četla zde na Zvířetníku. Když jsem viděla ty narvané igelitky rohlíkama, které daňkům lidé cpali, jen jsem doufala, že nedostanou žaludeční koliku. A že je uvidím i napřesrok.

Park je docela velký a hledání kešky (věnujeme se občas geocachingu) nás zavedlo dál, než jsme měli v úmyslu, takže nazpět přes zámecké nádvoří jsem už Renyho poponášela. Je zajímavé, jakou nesený pes větší než jorkšír vzbuzuje pozornost 🙂

Věřím, že kdyby měl Reny vybrat výlet roku, bude to tento 🙂 Ostatně ani poslední pokus se nesetkal s valným nadšením. Cesta k nové rozhledně v Chanovicích vedla lesíkem, před rozhlednou hrubý povrch s kamínky, okolo poměrně dost lidí a k dovršení té zkázy vylezlo slunce a začalo slušně hřát. Příště se snad polepším.

Aktualizováno: 27.9.2010 — 00:46

30 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Vzhledem k tomu, ze krimiči už takhle fungují roky a stádo se utěšeně rozrůstá, tak to asi nebude tak horké.

 2. Ahojky, milý Reny. 🙂 (inlove) Je pravda, že tak krásný pejsek patří výhradně do zámeckých zahrad a plyšových pelíšků. Je moc dobře, že tvá smečka už to chápe (sice s občasným výpadkem) a dopřává ti míst, která tě jsou hodna. (happy)
  Milá Renie (inlove) , krásné vyprávění a krásný pejsek. (h)

  1. Ano. Tak krásný pejsek patří do zámeckých zahrad. Protože je to frajer a ne vopice, co dloubá tlapkou do ježka a zkouší se naparfémovat přejetou žábou. Chjo. 🙂

 3. Zdravím všechny výletníky a jako Tulie zejména zvířetníkovské kačery 😉 Až teď jsem zjistila, že jsme dnes vyšli 🙂 Díky za milé příspěvky a přeji všem krásné podzimní výlety. Nám se vydařil včerejší lov kešek nad Sušicí, odpoledne se vyčasilo, oblačnost se trochu protrhala, takže jsme si vyhlídky opravdu užili. Společně s ostružinami v lese:-) Jen je mi vžycky trošičku líto, že s námi není Reny, ale nedá se nic dělat, musí podnikat výlety jen úměrně svým silám.
  Jinak jeho aktuální fotky jsou na http://www.cavalier.wz.cz

 4. Naše holky jdou kamkoliv a kdykoliv. Kešky – to jo, pokud nejsou zrovna ve městě. Rybník nebo jakákoliv voda… senzace!
  Takže omezením jsme nanejvýš my. A pak – sebelepší procházka aspoň bez pár aportíků není ono- prostě retrívři.
  Ale omezení jsme si užili vždy, když jsme měli starého psa. Sice psychicky by šli kamkoliv, nevadili lidé, ale tělesná schránka je zrazovala, tak jsme museli mít rozum za ně.

  1. Ach aportky, to je takový můj nesplněný sen. Reny jediný ze psů které jsme měli občas něco přinese, ale jen za odměnu, není v tom ta radost.
   Zato o přeceňování sil si s ním povídám při každé procházce, kdy se jako chrt žene na své oblíbené místo na sídlišti, tam pobíhá a čuchá jako divý a zpátky už ho pak poponáším, protože sotva jde. Zatím to nepochopil (mm)

 5. Březnice je hezká, tam jsme byli loni. Ještě tam mají bílomouratého zámeckého pána? (cat) (h)
  Kdyby daňky napřesrok už neměli, dej vědět a domluvím ti je u nás. Pokud tedy nevadí, že jsou míchaní s muflony a nejde o stádo na ukazování, ale o normální chov. A cesta k bažantům je měkká.
  Chanovice mě lákají na víkend, možná někoho přesvědčím. http://www.chanovice.cz/index.php?page=1377&id=6049&lang=cz&r=&task=on

  1. LA, ráda bych se někdy zajela na chov daňků a muflonů podívat:-) Také jsem koukala, že bude příští sobotu v Chanovicích Den ryb, škoda že zrovna zůstávám v Praze, jinak bych určitě vyrazila, mají to tam moc pěkné-zámek, skanzen, rozhlednu.

   1. To vypadá jako on. My jsme loni na podzim dorazili na kasu 2 minuty potom, co odešla prohlídka a měli jsme tam skoro hodinu čas. (o) Místní zámecký pán (bylo dostatek času zjistit, že je to chlap) si nás přišel prohlédnout a pak nás polohoval, hlavně tátu (asi mu přišel z nás jako nejměkčí poduška (chuckle) ).
    Na chovu daňků a muflonů není moc zajímavého vidět: veliká ohrada poblíž cesty na Hejno, přístřešek na krmení (pokud zrovna někdo neukradne plech ze střechy) a stádo, které se s oblibou zdržuje na druhé straně. Poblíž je bažantnice: zastrčená voliéra s větvemi na stěnách i uvnitř v prostoru (kvůli soukromí), kolem teče potůček a je tam obvykle dostatek bahna. (A někdy i udivený žraloček koukající, co ta drůbež blbne.)

    1. Já jsem si říkala, že bych si mohla udělat fotečku maličkou, těch daňků a muflonů. (wasntme) Třeba bys mi vybraný kus mohla instalovat do toho potůčku, to by byla krása 😀

 6. Milá Renie, má to Reny štěstí, že má zrovna tebe, která dbáš na jeho možnosti a preference (inlove) Já ta omezení znám také – nejdřív s Maxem a teď už bohužel s Kazanem. On je ochotný ke kdečemu, ale ta artróza je zlá. Takže chození po městě je minimální, měkké louky a lesní cesty jsou to pravé, takže Berry se holt musí chodit socializovat se mnou sama. Ale stejně jako Don s Luxíkem, ani jim se bez toho druhého nechce a ten „opuštěný“ kouká převelice smutně (až naštvaně) 😛

  1. Díky:-) I já znám tohle dvojvenčení. To když byl vážně nemocný Briánek a Reny ještě běhal jako srnka a pomalá chůze ho zdržovala. Takže pak nebylo zbytí a museli občas na procházku odděleně.

 7. Jj, Reny je jasný zámecký typ, kampak na něj s plebejskou divočinou 🙂 .

  O omezeních počasím a tvrdostí povrchů víme své, naštěstí buldočík není aristokrat. Ále zase je nemožnej extrovert 😛 .

  1. Jakpakto že není aristokrat, francouzský v názvu je přímo symbol elegance, Pedro by měl rozhodně navštívit Paříž 😉

 8. Milá Renie, jak to tak vidím, Reny je pejsek do zámku a přilehlého okolí – tedy opečovávaného parku – a jak mu to sluší na pařízku!

  Toya s námi vždycky ráda chodila a chodí na výlety. Ale letos jsem se jí snad poprve netrefila do noty – to když jsme s Alex vyrazily na farmu na Zlobici, tak tam byla totálně nešťastná – tolik divných zvířat kolem (kozy a ovce) – až když jsme vyrazily k rozhledně, se uklidnila. A nejvíc se jí libilo u Alex na terásce (protože ji Jiří podstrkoval sušenky (chuckle) ).

 9. Hm, tak to my jsme si výlety s Dixie vůbec neužili – přišla k nám, když jí bylo devět a ve svém životě min. třikrát měnila domov, naposled to byl útulek – tak se bála, že ji někde opustíme, že po třech výletech jsem to vzdala a chodila jsem s ní na vycházky pouze po okolí…..ono stejně po roce života u nás se jí nohy natolik zhoršily, že už moc neušla…..

 10. Reny má štěstí, že mu dělají výlety na míru, očividně se mu výletíky líbí. To je dobře 🙂

 11. Dobré ráno,
  keckařila jsem se svými skautkami, moje nástupkyně je zuřivá a tak na každé výpravě hledáme. Nejhezčí je to s prckama, oni to mají jako hledání pokladu, ale to se zase nesmí nikde, kde je moc lidí.
  Vzpomínám na omezené možnosti posledních dvou let, starý slepý pes také není na velké výletování a on přitom veškeré akce miloval. Majda strašně rána prozkoumává, jen to auto musíme nějak zlepčit

 12. Reníkovi to moc sluší – a ty taky sbíráš kešky? pokud vím, tak ze Zvířetníku taky Asteris – ta jich má spoustu – no a já taky trochu, pod nickem veramar.
  Veram bylo obsazené 😀
  Geokačeři zvířetníku, spojte se! ehm, ehm, to snad až ne, pane Marxi, že? Ale přihlašte se, bude to zajímavé! Jo, taky rodinka Renaty E., pokud vím a určitě se najdou další.

  1. Tuším, že Terrovi také mají nějaké kousky. Určitě je lovců víc 🙂 . Je to dobrý způsob, jak vytáhnout ven i pecivály…

  2. Jojo, bylo by fajn vědět, kdo je ještě postižený 🙂 . Výlety Arinka miluje, hlavně pokud může být na volno. Jinak na vodítku máme problém, pokud je nás větší smečka – to pak táhne jak zběsilá, já jsem urvaná (jedna ruka dlouhá) a taky uřvaná, jak střídám výkřiky „pomalu“ a „k noze“, což vydrží tak 5 vteřin. Pokud jdeme samy, tak dobrý, to umí i u nohy bez vodítka, ale ve společnosti děs, zatím se mi moc nedaří ji umravnit. No, a když potkáme jiného psa (nebo fenku) tak se jí zatmí v hlavě a zůstane tam jen jedna myšlenka: toho musím pozdravit! A nevidí neslyší a musí očuchat… a pak už klidně přiběhne zpátky a zase poslouchá…Prostě musím být neustále ve střehu, 🙂 .

   1. Achich Asteris, jak povědomě mi to zní! (wasntme) Arinka je zlatíčko, ale s výtržnicí v záloze, že? A co kdybys o ní taky někdy napsala? No??? (inlove)

    1. Nojo, no. Taky o tom přemýšlím, a v hlavě trochu skládám, ale zatím jsem ještě nenašla odvahu to hodit do písmenek 🙂

 13. je moc hezké, jak hledáte psisku ty správné výlety (nod) . Prostě i když má psík své „omezení“ – ať už dané nemocí nebo stářím, dokáže cestovat s nadšením. Vidím to na „našem“ Ričkovi – neslyší, špatně vidí, pajdá – ale Balt si užíval báječně a teď byl s páníky „v horách“ (aby chudinka nebyl u háravé Betky – neboť je celý život hrozně na baby (rofl) ) , a špatně chodící páník se špatně chodícím psiskem jsou skvěle ladící dvojka.

  1. Tak my také Doníkovi vybíráme procházky – u nás je to o to složitější, že nechce chodit na stejná místa dvakrát po sobě. To je velice otrávený a dává to patřičně najevo. Prochajdy musíme střídat. A Luxíkovi zase pořád nedělá dobře auto, jednou, dvakrát i třikrát po sobě vydrží neblít a najednou to zase na něj přijde a je to. Pytlíky vozíme sebou ale když jedu jen sama jako řidič tak nemám šanci rychle zasáhnout. Já chodím taky asi jako váš dědeček s Ričkem pomalu a Jana s Luxíkem, ale jeden pes bez druhého nechce jít a když jde Luxík s Janou na delší procházku tak Don sedí smutně u branky a já mu musím slíbit, že jim půjdeme nebo pojedeme naproti. Luxík ale bez Dona také nerad jde a pořád se otáčí jestli jdeme s nimi. Jsou zkrátka dvojpes.

   1. Tak to Reny naopak miluje pravidelnost a systém. Jak já bych se ráda prošla v parku, ale není mi přáno, Reny mi přidělil sídliště a přes to vlak nejede. Každou sobotu ráno tam musím. A vlastně teď skoro pořád, jelikož si tam našel ženskou (mm) Jinak trucuje. No jo, je rozmazlený, ale kdybyste viděli toho otráveného psa ploužícího se za mnou a stávkujícího co 10 kroků a toužebně hledícího kýženým směrem, když jdu jinam, možná byste ho taky poslechli 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN