BTW: Na skok mezi souhláskami aneb dva dny ve Walesu

Nahoru a dolů, klikatě k vodě, přejet můstek a zase se šplhat dál. Černá mokrá silnice se probíjí neskutečně zelenou vzdouvající se krajinou. Velmi mokrou krajinou, kdesi vzadu korunovanou holými, narezlými, přísně se tyčícími kopci. Právě mezi těmi kopci je můj cíl. Ještě nikdy jsem nebyla ve Walesu, tak se tam konečně podívám.

Silný motor auta si přede, kopcovitý nepřehledný terén plný lesíků a věčných živých plotů mu nijak nevadí. Se mnou je to jinak – jsem unavená, cesta vyžaduje naprosté soustředění a já jsem na cestě už šest hodin. Otvírám si okénko, sem tam zpívám s rádiem. Vzadu ve zpětném zrcátku se čas od času objeví veliká ušatá nebo menší střapatá psí hlava, a jejich majitelé se mi dlouze prostřednictvím zpětného zrcátka zadívají do očí. Už tam budeme?

Cestovatelé

Nevím, navigace je optimistická a říká už jen hodinu. Ostatně Sybila už delší dobu mlčí, navigačně je to velmi jednoduché – nekonečně dlouho po této kroutící se silničce, pak doprava na jednu slušnější, po té sedm mil a zahnout doleva mezi hory k jezeru Tal-y-llyn. Původně nevypadala celá trase nijak zle, ale dvě ošklivé nehody, dvakrát zastavená dálnice, přesouvající se armádní kolona a pěkné sobotní počasí se spoustou lidí na cestách znamenalo komplikace a zdržení. Popravdě, když mi Sybila nahlásila u Birminghamu svým speciálně hrobovým hlasem další „road works“, neboli práce na cestě, tak jsem už začala propadat mírnému zoufalství.

I kvůli tomu jsem projela kolem Shrewsbury nepříliš dojata, s trochou smutku zaregistrovala ukazatele na kostel i opatství… Bratru Cadfaelovi jsem jenom zamávala a zůstala na městském okruhu. Jedu sama, protože Martin se opět potuluje služebně Evropou a mně se prostě nechtělo sedět v prázdném domě. Navíc s vidinou tmy a nekonečně špatného zimního počasí, kdy si o dlouhých výletech budu jen přemýšlet. Do srdce Walesu je to od nás ze Surrey asi 250 mil, což teoreticky nemělo představovat žádný problém.

Prakticky už začínám mít nekonečných zelených kopečků posetých ovcemi plné zuby. A tak přemýšlím – co mi to jen připomíná? Jizerky, Lužické hory… tenhle kousek vypadá jako kolem Mostku tam u nás. Popravdě nejet po špatné straně silnice, tak mám víc než kdy jindy pocit, že jsem zase doma – typických anglických domů tady zas tolik není. Velšané stavěli z kamene a mnoho domů je omítnutých. Nezaměnitelné jsou však nekonečné živé ploty a zídky lemující silnice, zahrady i pastviny.

Jezero Tal-y-llyn

Znovu mě silně zamrzí, jak je naše krajina bez všech těch mezí, keřů a lesíků zbytečně vyprahlá – často navzdory zeleni velkých polí tak trochu pustá. Dokud jsem sama mezi živými ploty nežila, ani jsem netušila, jak moc kypí životem – a jak skvěle zachytávají vodu. Sakra s tou vodou… prší, co jsem objela Shrewsbury a tedy opustila Anglii. Je to vážně divné, když jedu někam, odkud mi Anglie připadá suchá a oplývající hezkým počasím! Stěrače monotónně kmitají sem a tam a já zívám. Ty kopce snad přede mnou utíkají!

Ale ne, nakonec skutečně zahnu vpravo a konečně se trochu rozjedu. A470 přejíždí Wales zhruba severojižním směrem a svoje označení A si tentokrát zaslouží – je širší, má odpočívadla a co je nejdůležitější, míří přímo do Norska! Ehm, tedy samozřejmě ne do opravdového Norska, ale do strmých kamennou sutí oplývajících kopců tvořících pohoří Cadair Idris, které již mají onen nepochybně severský šmrnc. V první řadě prý připomínají Skotsko, ale tam jsem nebyla, takže pro mne jejich přísná pustina oživovaná vřesem a prudce padající divokou vodou znamenala Norsko.

Brzy se ukázaly lesy… konečně zase opravdové lesy! Nemohu si pomoct, ale jakkoliv dokážou být nížinné listnaté lesy krásné a bohaté, tak pro mě, vyrůstající v hloubi Krkonoš, jsou opravdové lesy jenom jehličnaté a opravdový potok hučí a skáče přes kameny v prudkém kopci 🙂

Norská tvář Walesu

Ostře sleduju mapu na navigaci a hledám cílovou odbočku. Ano, Sybila už varuje a jsem tady… kruci, co je to zase za ceduli? Velšané milují upovídané značky, tedy dovysvětlující cedule pod samotnou dopravní značkou a mě to komplikuje život. Všechny tato povídání jsou nejdřív v naprosto nesrozumitelné velštině a teprve potom následuje angličtina. Takže nijak bystrozraký člověk, jako jsem například já, má obvykle jen pár vteřin na to, aby na ceduli našel začátek anglického textu, přečetl, pochopil a v nejlepším případě se podle řečeného i zachoval. Při odbočování jsem nestíhala, ale za chvilku je tu cedule pod značkou „práce na silnici“ znovu, a já s nevírou čtu „long delays possible“ neboli je možné dlouhé zdržení. Tak to už musí být síla, pomyslím si – obvykle si člověk tyhle věci domýšlí sám!

Ale brzy pochopím, o čem je řeč. Jediná přístupová cesta do údolí je silnička zaříznutá v boku strmého kopce a právě na ní se opravuje opěrná zeď. Jsou tu semafory a jezdí se jen jedním pruhem. Mám štěstí, hladce projíždím a přede mnou se otvírá úchvatné panoráma hor s jezerem v jejich klínu. Pravda hory jen občas stydlivě vykouknou z mraků, kterými jsou zahaleny, ale dojem je stejně nezapomenutelný. S nadějí koukám na navigaci – zadala jsem poštovní kód hotelu, měla by mě dopravit opravdu blízko. Ovšem zádrhel se okamžitě našel. Ve chvíli, kdy už se mi nechtělo ujet ani metr navíc jsem zjistila, že stejný poštovní kód mají nejspíš všechny domy řídce rozeseté kolem jezera! Nebudu to natahovat, nakonec to byl ten dům, který jsem přejela ještě dřív, než jsem začala ten správný hledat 🙂

Hotel byl vlastně 400 let stará hospoda, která nabízela 4 pokoje na B&B, tedy bed and breakfast, čili přespání se snídaní. Byl to jediný pohostinský stánek široko daleko, který umožňovat pobyt se dvěma psy na dobu kratší, než jeden týden. Ovšem, když nás zahlédla majitelka, tak bolestně ublížený výraz její tváře mi napověděl, že se pravidla nejspíš brzy změní. A já jsem rychle pochopila proč. Když jsem objednávala nocleh ve 400 let staré hospodě, tak jsem jaksi očekávala takové ty strohé pokojíky s dřevěnou podlahou a strakatým koberečkem u postele, leč skutečnost předčila mnohokrát moje očekávání.

Hospoda

Pokojík byl vyladěn jako křehký růžový budoár a podlahu pokrýval smetanově béžový koberec, a to i v koupelně! Zůstala jsem v hrůze stát ve dveřích – venku pršelo, asfalt byl jen na silnicích a já mám dva převážně černé huňaté v tomto počasí nejspíš permanentně špinavé psy. Tady prostě nemůžu zůstat! Pan majitel se na mě hezky usmíval, bylo pozdě odpoledne, venku nehostinně lilo a na internetu jsem jiné ubytování se dvěma psy v této lokalitě prostě nenašla. Tak jsem sebrala odvahu, kývla, že je to dobré (až moc, pomyslela jsem si chmurně) a šla do auta pro pro věci. Dřív než psy jsem ovšem postupně přinesla zavazadla, jejich pelechy a autovou deku. Deka a pelechy pokryly asi půlku podlahy, já si řekla děj se vůle Boží a šla pro ty dva nedočkavce.

No řeknu rovnou, přežili jsme my i pokoj. Pravda Berry hned v prvních pěti minutách převrhla misku s vodou, ale jinak se oba psi chovali vpravdě vzorně. Na to, že je Berry vlastně pětiměsíční štěně, tak snášela cestování a všechno z toho plynoucí nepohodlí velmi dobře. Oběma psům evidentně ke spokojenosti stačil fakt, že co podnikáme, podnikáme spolu a víc neřešili.

***

Druhý den jsme se šli ráno projít do blízkého parku. Byl to kus mírně upravené divočiny, oplocený, aby tam nemohly všudypřítomné ovečky. Měl svůj potok a divokou řeku, do které se potom vléval, kousek proti proudu řeky byly vodopády. Z parku vedla cesta nahoru do hor. Jen jsme se na ni byli podívat – lézt na po horách ve špatném počasí se štěnětem a psem s pokročilou artrózou byla blbost, takže jsem se zadívala tam, kam až mi povolily mraky, a vyrazila na opačnou stranu. Měla jsem naplánovaný výlet na jih. Voda a lesy

„Náš“ poloostrov včetně Tywynu samotného jsem si projela ještě den předtím, hned po příjezdu do hotelu. Tedy, ne, že by se mi okamžitě chtělo do auta – původně jsem jela jenom hledat signál na mobil, protože jsem se musela ohlásit rodině. Jenže můj operátor na celé zdejší údolí nějak zapomněl, takže kýženou esemesku jsem dokázala poslat až z pobřeží moře u Tywynu. Díky tomu jsem věděla, co se skrývá v našem bezprostředním okolí a mohla vyrazit po stopách prince Llewellyna. Tedy spíš jsem začala na místě, kde byl pohřben. Ehm, tedy tam, kde bylo pravděpodobně pohřbeno to, co z něj po bitvě a useknutí hlavy zůstalo – hledala jsem ruiny cisterciáckého kláštera Strata Florida (Abaty Ystrad Fflur).

Řeknete si – co hledala, když měla Sybilu? Jo a zkoušeli jsme někdy napsat do navigace název Pontrhydfendigaid? A hned napoprvé? Nejdřív jsem si zbaběle říkala, že zadám Tregaron a cestou to najdu, ale nakonec jsem se s velštinou úspěšně poprala navzdory tomu, podobně znějících názvů mi to moje satelitní neštěstí nabídlo asi šest. Ale ne každý název je děsivý – já jsem byla třeba celá nadšená, že jedu na návštěvu k elfům, protože zdejší kraj se jmenuje Ceredigion…

Vůbec ta velština je neuvěřitelný jazyk. Naprosto jsem se nechytala a to nejsem úplný ignorant, pokud jde o povědomí o evropských jazycích. Většinu názvů jsem vůbec nedokázala ani rozumně přečíst, protože Velšané prostě milují souhlásky, nahrnují je do kostrbatých hromádek a jen občas je proloží nějakou tou samohláskou. Z těch mají v největší oblibě y, takže našinec často jen v úžasu zírá, zkusmo bezhlesně pohybuje rty, aby si nakonec řekl, že jede prostě TAM. Jo a ještě jednu vědomost mi velština dala – teprve teď mi došlo, jak přirozeným jazykem se pro mě stala angličtina 🙂

Psi v opatství Strata Florida

Ruiny kláštera jsem nakonec našla, leč duch minulosti se jaksi ne a ne dostavit. Možná za to mohli i psi – když koukáte na střapaté štěně, jak si povyskakuje, aby nahlédlo za nejbližší zeď, a velíte druhému psu – tam nečůrej, to byla kaple – tak se myšlenky tak nějak přirozeně drží blízko u země. Spíš jsem se dívala po okolním kraji, dnes přívětivém a zabydleném, a uvažovala o tom, jakým musel být kdysi takový klášter přínosem pro zdejší lidi.

Zdaleka nešlo jen o motlitby a duchovní život, cisterciáci byli pracovití mniši, uměli hospodařit. V jejich zdech se skrývalo nejen centrum tehdejší učenosti, ale též mnoho praktických vědomostí a vládla zde pocestnými velmi vítaná pohostinnost. Stejně mě hloupě napadlo, jak s jejich užitečným pracovním zapojením ladily jejich bílé hábity, byť k nim při různých příležitostech nosili černé doplňky – řekněme zástěry s kapucí. Vzhledem k tomu, že měli blízko i tehdejším technologickým objevům, nepřekvapilo by mě, kdyby vynalezli i pračku…

Z místa rozjímání jsme se se psy odebrali do lesa – pro správné vyvážení zážitků. Protože mi ten prevít Kazan dokázal, že staré nectnosti se nezapomínají (hned v den příjezdu prohnal zajíce, druhý den kočku – v obou případech byla díkybohu Berry na vodítku), kodrcali jsme se přírodou pěkně s flexi vodítky. Byla to otrava, doma psi chodí pořád na volno, ale živá představa toho, jak pobíhám neznámou krajinou a hledám zaběhnuté psy, mě donutila držet se zdravého rozumu a vodítek. Navíc ty zdejší ovce jsou naprosto VŠUDE, a kde nejsou, tak tam jsou krávy. (Včetně velšských černých – ty byly!) Ne, prostě jsem neriskovala a k vyběhání psů volila bezpečné pláže.

Viděla poprvé ovečky... a seděla

Poté, co jsem se proklikatila dalšími nekonečnými mílemi mokře zeleného Walesu, jsme šli se psy objevovat městečko Aberyswyth. Úplnou náhodou se mi podařilo zaparkovat rovnou na hlavní městské promenádě na břehu moře, takže mě Berry mohla znemožnit v samém centru místního dění. Stala se atrakcí poklidného nedělního odpoledne. Ač na vodítku, snažila se plašit holuby a racky, vždy bez sebe nadšením, když se jí to povedlo.  

Zajímalo ji úplně všechno, tvářila se jako buran ze Zapadákova v Las Vegas. Zatímco Kazan důstojně kráčel a nechával se obdivovat, Berry musela všechno vidět, očichat a v nejlepším případě vyplašit. Zamotávala mě do vodítka a nutila mě k zoufalým slibům, že s tím výcvikem sedni-lehni-vstaň-k noze musím zatraceně přitvrdit. Ona samozřejmě všechny povely zná a v klidu je i vykoná (byť její „k noze“ je dost volný pojem), ale kdo by se tím zdržoval, když je kolem tolik zajímavých věcí, že?

Naštěstí jsem měla dost rozumu, abych ji nechala dlouho lítat na pláži, než jsem se vypravila do centra městečka sehnat si něco k jídlu. Berry klusala přijatelným způsobem a nebýt toho, že teskně vyla na dámských záchodcích, kde jsem byla nucena ji uvázat už před kabinkou, tak by nemělo její chování vážnější chybu. Ovšem jen do chvíle, kdy jsem vyšla z místního obchůdku s Fish and chips a nesla krabici se smaženou rybou a hranolky. Potom jsem naprosto přesně zjistila, co se snaží chovatelé vypěstovat z německého ovčáka, když preferují ostré zaúhlení zadních končetin – klokana! A Berry je nejspíš první pes, u kterého se jim to doopravdy povedlo, chybí jen ta kapsa.

Promenáda v Aberyswyth

Byla to groteska – pro přihlížející, samozřejmě. Šli jsme po úzkém chodníku starého města zpátky na pláž, kde jsem hodlala rybu sníst. Kazan vzorně kráčel podél zdí domů, zatímco Berry skákala. Co krok, to skok. Skok do výše mých ramen – přinejmenším. Její rozesmátá uslintaná tlama se mi snažila trefit do ucha, aby mi dala najevo, jak moc se těší na tu rybu. Několikrát se jí to povedlo. Byla mokrá od mořské vody a její srst zahrnovala nezanedbatelné množství tmavého písku. Brzy jsem vypadala podobně. Syčela jsem na ni příkazy, které ona ve svém svatém nadšení vůbec neslyšela. Styděla jsem se. Měla jsem vztek. Na tohle fakt nejsem zvyklá!

Lidé se – navzdory všemu – usmívali. Byli to Velšané a byla hezká neděle. Už nejméně hodinu nepršelo. Na ně psice neskákala. Děti se smály a ukazovaly. Dospělí se smáli také, ale snažili se to taktně tajit. Nechtěli urazit mé city. Byli to laskaví lidé. Byla to dlouhá cesta, na tu pláž… A tam, jako by někdo Berry vypnul – dokonce ani nežebrala. Seděla jsem na lavičce, po každém boku jednoho psa, jedla rukama (v tom spěchu jsem si zapomněla vzít plastovou vidličku), koukala na moře a bylo mi fajn. Rozdělili jsme se až o poslední sousta a rozjeli se domů. Tedy do hotelu.

***

Druhý den jsme vyrazili pro změnu na sever. Při pohledu na temné mraky jsem (správně) usoudila, že na pobřeží bude líp, a tak jsme se jeli podívat na prastarý Harlech Castle, ze kterého přece jen za ta století zbylo víc, než jen hromádka kamení. Vyjeli jsme z našich hor směrem na Dolgellau, kde jsme uhnuli z hlavní silnice (A470) vlevo a drželi se pobřeží. Když se toulám sama, tak si nikdy nedělám přesné plány. Jinými slovy, jakmile jsem zahlédla úchvatné pláže a zajímavý most v Barmouth, našla jsem hbitě vhodné parkoviště a rozhodla se pejsky po ránu pěkně rozhýbat. Fičel silný vítr, ale nepršelo.

Kazan

K pláži vedla hráz zafoukaná pískem, sem tam nějaká duna a potom už jen ta nekonečná prastará písečná pláň pravidelně zaplavovaná mořem. Vichr s sebou nesl ostrá zrníčka písku, která mi navzdory natažené kapuci bolestivě odírala tváře a usazovala se mi za límcem. Vlny se vzdouvaly, moře nebylo přívětivé, ale nepřipadalo mi ani hrozivé. Bylo prostě samo sebou, řvalo a převalovalo se v prehistorickém rytmu, dokonale nevšímavé k tomu přechodnému lidskému hemžení. Na pláži byli kromě nás ještě asi tři lidé se psy, ale v tom ohromném prostoru jsme se sobě snadno ztratili.

Kazan a Berry byli jako u vytržení. Pes zapomněl na bolavé klouby a fenka si neměla ani na co vzpomenout. Oddali se prostě okamžité chvíli, běhali, hráli si a byli velmi jednoduše šťastní. Berry se vrhala bez zábran do vln, přeskakovala je jako malé dítě a byla jsem to já, kdo měl strach a volal ji zpátky. Byla to naše nejkrásnější pláž, rovná jako mlat, prastará, shovívavá, bezpečná. Z Berry tryskala energie, která jako by neměla konce a já si vychutnávala ten nespoutaný pohyb. Příliš dlouho už mě bolí srdce při pohledu na Kazanovu namáhavou chůzi…

Pozdě jsem si vzpomněla, že u prehistorické pláže je velmi současné parkoviště a já si zaplatila parkování jen na půl hodiny. Rozhlédla jsem se kolem. Na obrovském parkovišti bylo jen pár aut a kromě pejskařů po ulici nikdo nechodil. Rozhodla jsem se to risknout a zajít se ještě podívat na „fjord“ a most, který ho překlenoval. Tady to bylo zase jiné, vítr bojoval s lidskou snahou opanovat prostor. Zasypával jemným pískem, na co jen dosáhl, a přizpůsoboval betonové hráze svému vkusu. Nakonec nás donutil k návratu hluboký písek, Kazan se vrátil do reality a bylo nutné mu zajistit odpočinek.

Nechala jsem psy skočit do auta a dala jim napít. Byli spokojení… a mokří a plní písku, který se z nich sypal do kufru auta. No co, hotel je ještě daleko, pomyslela jsem si a šla se přezout z holin do botasek. Jo jo, jak já se dostanu k moři, tak to vlastně nikdy není plavky, pokračovala jsem v úvahách a nakonec se potěšila – tohle moře nebylo zamrzlé! Koukla jsem ještě po městečku a pokračovala na sever.

Berry

Berry větrem ošlehaná

Hrad jsem přejela. Tak dlouho jsem váhala, zda je to to správná odbočka (Sybila trefila do městečka, ale ne přímo h hradu), až jsem se ocitla na úzké silničce klesající po úbočí prudkého kopce, kde se absolutně nedalo otočit. Zatímco jsem pátrala po jakémkoliv vhodném výklenku, míle pomalu ubíhaly. Utěšovala jsem se, že si mohu nadávat jen sama sobě a nemusím nikomu vysvětlovat, že jsem to jaksi neodhadla. Nakonec jsem našla opuštěné parkovišťátko, kde jsem se dokázala otočit, usoudila, že inzerovaný historický dům kdesi v mokřinách za hrad nevyměním, a vrátila jsem se stejnou cestou na kopec.

Tentokrát jsem se k hradu trefila správně a navíc jsem byla mile překvapena – mladý pár, právě opouštějící parkoviště, mě zastavil a nabídl mi svůj parkovací lístek. Vzali si ho na dvě hodiny a vyčerpali sotva jednu. Brzy jsem pochopila proč. Mohutně vypadající hrad byl pouhá slupka kamenných prastarých zdí a jen obrázky a živá fantazie mohly člověka na místě zdržet déle. Jenže to by nesměl foukat vítr schopný člověka porazit…

Nechala jsem psy odpočívat v autě a po řádění na pláži vůbec neprotestovali. Pootevřená okénka jim zajišťovala vzduch a Berry dostala ještě i kousací kostičku – to kdyby se probudila dřív, než přijdu.

Jako obvykle byly ke zbylým zdem uvnitř připraveny skvělé informační panely, kde se člověk dozvěděl víc, než by čekal. Vypadalo to nakonec idylicky, kdybych nebyla tak hloupě zvědavá.

Byla tam tma a bylo tam točité schodiště. Já opravdu nevím, na co myslím! Samozřejmě jsem vlezla do věže a jediné, co se dalo dělat, bylo jít nahoru. Kolem zdí byla natažena silná lana coby zábradlí a já šplhala výš a výš. Cestou jsem potkala dvě starší dámy odpočívající u díry, která bývala oknem či střílnou. Usmály jsme se na sebe a ony mě pustily dál.

Harlech Castle

Nakonec jsem byla nahoře. Nad hlavou se mi ve vichru třepetal na vlajce velšský lev, cenil zuby na kraj pod sebou… příliš hluboko pod sebou. Zatajil se mi dech a obrátil žaludek. Kolem vrcholu věže byly částečně zdi, částečně velmi jednoduché zábradlí a výhled byl skutečně ohromující – obzvlášť pro člověka trpícího závratí. Křečovitě jsem se jednou rukou držela kovové tyče a snažila se předstírat potěšení a maskovat tak strach před mužem, který tam čekal na ony starší dámy. Neoklamala jsem ho ani na vteřinu, ale byl zdvořilý a dělal, že si ničeho nevšiml. Sebrala jsem všechnu vypěstovanou sebekázeň, vyfotila příslušné pohledy včetně pohledu z výšky na střechy ostatních věží. Brr. S jakou úlevou jsem sestoupila do vlhké klouzavé temnoty té nešťastné věže!

Rozhodla jsem nepředstírat další zaujetí historickou budovou a vrátila se ke psům. Byli úplně v pohodě a bez mrknutí přijali oznámení o tom, že se jedeme podívat na italskou vesnici. Portmeirion se to mělo jmenovat a mělo tam být hezky. Sybila tu vesnici neznala, tak jsem jí zadala Porthmadog a spolehla se, že to najdu. Našla. Jelo se tam neuvěřitelně krásnou alejí lemovanou kvetoucími hortenziemi, růžovými a bledě modrými. Přijela jsem k bráně a zjistila, že tam nesmějí psi. Fakt mě to překvapilo – chápu, že psi nemohou na různá místa, ale zavřít jim celou vesnici? Tak doteď nevím, co se tam skrývalo, protože se nesmělo ani na pláž.

Takže jsem alespoň využila právě vykouknuvšího sluníčka (poprvé!) a pěkného travnatého parkoviště s piknikovými stoly a nakrmila jsem tam psy. A nechala je proběhnout. A částečně odpískovala auto. Ještě dlouho bude k poznání místo, kde jsem parkovala…

Do zahrádky restaurace vstoupila kočka...

A odjela jsem dál podél moře přes Porthmadog až do městečka Criccieth, které se, jak je tu poměrně běžné, pyšnilo dalším hradem. Na něj jsme ale nelezli, protože nažraní byli jen psi a ne já, takže mnohem zajímavěji se jevilo malé bistro se zahrádkou přímo na promenádě. Zeptala jsem se, jestli tam mohu se psy a bylo mi s úsměvem přikývnuto. Zjistila jsem, že to nebudou jediní psi na tomto malém prostoru. Dokonce ani jediná zvířata. Jakmile jsme se usadili a já si objednala, tak se objevila. Malá bílomourovatá kočka.

Naprosto sebejistá, číšník se na ni jen usmál, jak kráčela směrem K NÁM. Berry viděla kočku poprvé v životě. Kazan jich ve svém životě prohnal desítky, včetně dvou našich, které proháněl opakovaně. Bylo to napínavé – hlavně pro mě. Berry překvapeně zabafala, ale kočka si toho ani nevšimla. Přemýšlela jsem, jestli dřevěné zábradlí, ke kterému bylo oba uvázáni, vydrží ten nápor, až se Kazan rozhodne pohnout. Zdvořile jsem se usmívala na ostatní a pokoušela se přitom nenápadně zaplašit kočku. Copak angličtí, pardon velští psi na kočky vůbec nereagují? 

Hypnotizovala jsem to sebevědomé zvíře, jak nejlépe jsem dokázala. Lehlo si pod vedlejší stůl – asi tam vypadali lidé přístupněji. Psi stále napjatě hleděli, velice tiší, velice soustředění. Víc, než se mi líbilo. Naštěstí kočka se rozhodla oživit svůj denní program, vyskočila na zábradlí, překráčela lidem nad talíři s jídlem (nikdo ji neplašil) a já trnula, že psi zaštěkají a ona skočí do silnice a pojede auto a… Nic se nestalo. Kočka skutečně skočila na silnici, přeběhla ji a začala se věnovat svým záležitostem kolem hromady balvanů na pláži. Psi se uvolnili, mně přinesli rybu a věci se vrátily ke svému přirozenému běhu.

A psi o ní dobře věděli...

Potom jsme byli opět na pláži, zase se věnovali běhání a rozjímání v hukotu neúnavného kolotoče vln. Kazan byl unavený, tak jsem musela Berry zabavit sama. A potom jsme jeli domů, skrz hory a vnitrozemí a zase viděli jen málo, protože mraky seděly na horách jako vlhké chuchvalcovité kvočny. Opět to bylo spíš Norsko – hory, pastviny, potoky, vlhko, větrno a věčno.

Řídila jsem po zdánlivě nekonečných serpentinách, odpočatá a unavená zároveň. Je to zajímavá země, tenhle Wales. Má kouzlo, které mě oslovuje, i když by mohl být aspoň chvílemi sušší. To se asi často nestává – vždyť kdejaký můstek a most má před sebou ceduli lakonicky varující, že most může být zaplaven, stejně jako silnice postrádající příkopy.

Sluníčko vysvitlo – samozřejmě – v den našeho odjezdu. Udělala jsem poslední fotky, naložila psy a vyjela domů. V klidu a v pohodě. Ujela jsem asi tři sta metrů k semaforům před opravovaným úsekem cesty a pochopila, že mě nemine vůbec nic. Long delays possible. Na obou stranách spravovaného úseku se rozsvítila červená a do jediného použitelného pruhu nacouval náklaďák s kamením, které potom jeho řidič s pomocí mechanické ruky ukládal dělníkům do vykopané brázdy. Vypnula jsem motor a připravila se na dlouhé čekání. Ale nevadilo mi to. Všechno bylo vlastně v pořádku.

Další fotky najdete tady

Společně...

Aktualizováno: 27.9.2010 — 00:56

120 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Plaveme přiměřeně, teče to na nás i z lesa a to minule nebylo. A navíc máme v dřevníku vystresovanou srnku, která se asi přišla schovat a teď se bojí jít do tmy a vody. Leží a kouká a ani se nehne-málem mě trefilo, když jsem na ni málem šlápla.

  1. Jejda Týno, doufám, že to dobře dopadne. Snad už máš auto na suchu i s kočárem. Kéž by se voda držela mimo váš dům. Té srnky je mi líto, musí být chudák strašně vyplašená. Tak ať to v té vaší stodole v klidu přežije.

  2. Týno, už aby to přestalo, celou noc jsme nespali a jsme tak na hranici aby nám nešla voda do dvora, na Mohelce tolik vody snad nepamatuji a že jsem tady už dlouho. Vždycky voda přišla a odešla ale teď se drží a už jsme z toho docela unavení. Jak jste na tom vy? Já sleduji na int. že moc dobře asi ne když máte 3 st. Mám pořád na liště ,, hlásná a předpovědní povodňová služba“ já neumím odkaz. A voda zatím nemá snahu ustupovat.

 2. Musím říci, že jsem si s chutí početla a Wales je krásný. Růžový pokojíček by mě asi vyděsil i samotnou, natož se dvěma velkými chlupatými psy, ale je vidět, že jsi to všechno zvládla. Co mě zaujalo, že jen tak sama odjedeš 240 mílí. Tedy já cestuji často sama a klidně stovky kilometrů – ale autem vlastně v protisměru (chichi nalevo, že), to bych z toho měla asi plné kalhoty. Ale fotečky jsou krásné, i ta z té věže. Musím říci, že závratí nějak výrazně netrpím (dokonce někdy mívám takový pocit, že mě hloubky přitahují stylem – skoč tam!), ale před tou věží bez zábradlí bych asi měla velký respekt. To jsou Welšané frajeři, že tam lidi pustí. A vůbec – ohromně přávidím.

 3. Co k tomu mám napsat, když to už všichni řekli za mě? 🙂
  Nemůžu se vynadívat na ty kamenný domy a šedivý moře.
  A psice ti roste jak z vody. 🙂

 4. Páni, Dede, to je zážitků na jeden krátký výlet! Užila sis ho dokonale a pejsci taky (ti se – hlavně Berry, že – postarali ještě o různá zpestření!). Velštinu bych chtěla někdy slyšet – jak asi zní jazyk s tolika souhláskami a spoustou „y“ a „w“ (podle toho plakátku ve velštině a angličtině by „pes“ mohl být „cwn“ (chuckle) )?
  A u nás stále leje a leje, včera jsem přijela z Hradce za deště a od té doby neustal ani na chviličku. Denis se venčil přes den jen na zahradě a když s ním v podvečer už nebylo k vydržení, nazul páníček holiny a že půjdou na procházku. Denis dostal na záda nepromokavou dečku a v tu chvíli zvadl a veškerý elán ho opustil a chvíli to vypadalo, že v něčem tak nedůstojném nevyjde z domu. Naštěstí ho tyto pocity brzo opustily.
  Horší je, že Ploučnice už zase zlobí a srážková předpověď není vůbec příznivá. Chudáci lidi u řeky, těm je asi prachbídně!

 5. OT – Milá Dede, letěl článek z mé privátní adresy – je to z volného. Už ho mám mezi odeslanou poštou. Dorazil? Neutopil se v kanále?

 6. Krásně jsem si užila waleský výlet. Kdybych jen ty svoje také uměla tak krásně popsat. Pasáž o ztuhlém úsměvu paní domácí, růžovém pokoji a černých psech jsem musela přečíst rodině 😀 Fotka Norská tvář Walesu mi dost připomíná včerejší tvář Šumavy. No a nad Kazanovým výrazem na sedící fotce se musím smát. Připomíná mi člena rodiny, kterého na výletě povinně instalujete na vyhlídnuté místo a nutíte se usmívat do objektivu za účelem památečního fota (wasntme) Brzo si zase někam vyjeďte. Berry vypadá jako správná rošťanda 😉

 7. Já bych taky chtěla být hafem u Dede 🙂 A jezdit na úžasné výlety. Díky Dede, moc hezky se to četlo. A chci a chci být hafem u Dede. (h) (h) 🙂

 8. Dede, krásne pripomenutie Pargeterovej/Petersovej, Tolkiena, Llewelyna, Cadfaela a ďalších mojich obľúbených autorov a hrdinov (h) a hlavne zobrazenie pre mňa fascinujúceho Walesu….
  Ale skutočne ma dostalo prešľachtenie nemeckého ovčiaka na klokana. 😀 😀 😀 To nemá chybu 😀

 9. Zdravím zvířetníky.
  Taky jsem sledovala jak stoupají hladiny a držím všem všechny palce,ať už přestane lejt a voda opadne.Pro ty,kteří byli postiženi v srpnu to musí být hrozné.
  Jinak trochu OT.Černé potěěení ukázalo své vlohy krysaře.Čiči přinesla myš a Ritiště jí obratem zakouslo.To Nany taková lovkyně nebyla.Ty předchozí holky ano,to byly přímo zabijáci myší.
  Včem přeji zítra pohodový,sváteční den.

 10. Prosím, prosím o velké držení palců a tlapek. Bobeše budou za chvilku operovat. Po včerejším problinkaném dnu dnes pan doktor zjistil překážku v zažívacím traktu.

  1. Epulko, drzim sec muzu. (y) (h) Zazivaci trakt je sfina, jak zkoumam na sobe. Tak at je smudlikovi roztomilymu zase brzo dobre.

  2. To snad není pravda. V sobotu byl opravdu v pohodě. Achjo. Plyšáček jeden. Moc na něj myslím. (h)

  3. Epulko, moc držím! (h) Copak ten šmudla asi snědl? No ať je mu rychle lépe a ty se nemusíš bát (inlove)

  4. Šiškote! Držím palce, samozřejmě! (y) (h) (y) Obdivovala jsem dnes Bobeše s Borůvkou na té fotce od Louk, chjo. Co jen ten Bobeš mohl spolknout?

  5. Ajaj, držím hodně. Obávali jsme se stejného tuto noc. Ale k ránu to naštěstí Reny zvládl a už je mu líp.

  6. Bobeš má cca hodinu po operaci. Jeho neuvěřitelná žravost ho tentokrát dostihla… Volala mi paní drvet s informací o průběhu operace, která byla naštěstí bez komplikací , že měl Bobík v tenkém střevu broskvovou pecku….

   1. UF, abych byla upřímná, doufala jsem, že to bude podobný problém. Mohlo to být mnohem, mnohem horší. (h) (sun) Tak ať se Bobíšek rychle hojí.

   2. Ať se dobře hojí- a nikam neskáče. My jsme proti lízání operační rány oblékli psa do dětského bodyčka. (y)

   3. Hlavně, že to byl řešitelný problém. Doufejme, že si pro příště všechny pecky odpustí. Doufám, že rekonvalescence proběhne v pořádku a Bobeš bude brzy v pořádku.

   4. Mojí první psici se kdysi taky povedlo sežrat pecku, na rentgenu vidět nebyla, ale byla tam a psice ji měla v žaludku rok a pak ji vyblinkala – a nakonec ji ten žaludek po x letech dostal (nádor). Přesně nevím, byla jsem děcko. 🙁

    Ale chci tím říct, rozhodně na tom bude tvůj pes líp, když mu pecku vyndali hned. Ať se dobře hojí!

 11. ach jo – leje a leje a leje (rain) Voda zase stoupá, někde už je zase zle… A to má podle předpovědi lejt celou noc a zítřek (envy)

  1. Teď jsem se dívala na novinky, do prčic, už to zase jede, taky lítám k nádržím, už leje od soboty od večera nepřetržitě.
   Přeji všem suché!!!!! pelíšky. Myslím na Vás na Liberecku . (y) (h)

 12. Dede, krásný ,odvážný výlet. Kazan se směje a je šťastný, to mně strašně hřeje u srdce a tak mu uděluju titul princ Waleský a Berrynka je jeho pricezna z Walesu, no a ty Dede jsi jejich oblíbená poddaná. (h)
  Psaní a fotky pohladily na duši, cítím moře, vítr a vlhký vzduch, mám to ráda. Díky ! (inlove) (dog) (dog)

  1. Přesně totéž jsem chtěla napsat já! (chuckle) PS: fotky jsou úžasné všechny, ale nejvíc mě pobavila ta v holínkách s „hůlkou“ 😀 . To prostě nenaaranžuješ (tfuj, to je příšerné slovo), to se musí jednoduše přihodit. Ještě jednou, super!

  2. Jo a taky ještě jednou díky všem za krásné fotky z jižní Moravy, včera jsem něco shlídla, dnes taky. Moc krásně Vám to vyšlo a pejsáci jsou spokojení, akorát ubohá Borůvečka, tak foukám na dálku a vzpomínám na Aidu boxeří, jak si užívala každou zavázanou packu, jen co trochu přestala bolet. (h)

   Je mi líto, že jsem nemohla dojet ale mám teď víked co víkend nějakou akci.
   Kdo jedete v pátek na setkání s Maričkou, moc ji ode mne pozdravte, snad to ještě někdy vyjde a budu mít čest ji potkat.
   Pěkně si to všechno užijte, všechny moc zdravím . (h) (hug) (wave)

  1. Alex, to jsou krasne fotky. Nejen, ale taky, z jeskyne. Uz jsem komentovala vcera – pod YGOU nebo Matyldou, jak ten Mikulov ozivl. Vam uz to asi prijde normalni, ale ja si nejaka mista fakt pamatuju jeste ze 70. a drivejsich let a to se pak divim, kdyz to vidim v peknem kabatku. ja tam proste mam tu casovou pauzu. Pred nekolika lety jsem byla ve Slavonicich. Krasa. A pak mi to nejak zacalo vrtat hlavou a rikala jsem, ze jsem tam jednou uz musela byt. A mama mi pripomnela, ze kdyz mi bylo asi 12 let, tak jsme jeli z jiznich Cech do Znojma a Slavonicema jsme projeli a zastavili se tam. Pak se mi to vybavilo – polorozpadnute otlucene baraky podeprene tramama, bordel, spina a nasi si chteli dat kafe v hospode na namesti a ta vypadala tak, ze slovo 4. cenova zdaleka nevystihlo atmosferu. Vstoupili jsme, nahledli, a ihned odesli. Co to proboha bylo na tom systemu, ze, krome jinych spatnosti, byl taky schopen kolem sebe vytvorit neuveritelnou spinu a fyzicky zruinovat vse v dosahu? A v kratke dobe a oproti zazitym kulturnim instinktum vetsiny obyvatelstva?

   1. Hani, to já jsem vždycky plakala, když jsem odjížděla z Olomouce za totáča. Nebylo snad zdevastovanějšího města od rusáků, tak mně to vždycky bolelo. To město si ještě v určitých letech drželo nádech I.republiky, ještě pořád fungoval Dejmal s půlmetrovými zákusky,divadlo,kavárny, dokud tam byli ještě číšníci, kteří ovládali řemeslo ale to šlo velmi rychle do pryč. Rodiče tam měli spoustu přátel a tak jsme to doma probírali. No a jak přišli osvoboditelé, to byla hrůza. Strašně mně to bralo. (headbang) (bat) (wave)

   2. Je to všechno už o moc lepší, ale…. minulý týden jsem byla v Rakousku. Když jsem jela přes hranici tam, hned jsem věděla, že jsme přejeli hranici. Směrem zpět také. Prostě Rakušáci to mají upravné až k hraniční čáře, pak začíná náš český nepořádek. Už jen ty neposekané stráně, nevyčištěné lesy, vysoká tráva na nádražích. To není o těch otřískaných domech, kde náprava stojí – a už jich je spousta pěkná. To je o tom základním smyslu pro pořádek a krásno. Ještě nás čeká hodně práce, protože tohle je implantované v našich hlavách.

 13. To se mi nemá dělat, takovýhle psaní. Já abych teď seděl a tesknil. Tak si aspoň udělám radost vyprávěním historky. Z Welsu.
  Dede má s tím větrem pravdu jen částečně. Nefouká tam pořád. Někdy je krásné jasné počasí, naprosté klidno, a ten vítr se zastaví jen na chvíli. Párvteřinový poryv. Překvapí vás to a – máte-li smůlu – jste předmětem obveselení pro lidi široko daleko. Jako v tom kempu pod Snowdonem. Partička mládežníků budovala stan a moc jim to nešlo. Měli takový ten hranatý rodinný, s okýnky, někdy v roce 1993 těžká moderna. Nevím, jestli měli návod nebo jestli ho postavili „na volno“ s tím, že ho později ukotví, o vlastní vůli, fakt je, že se od nich z ničeho nic ozvalo zoufalé volání. Po úvodu o poryvech větru teď určitě nikoho nepřekvapí, že stan plachtil. Docela vysoko, ale to není pointa. Dokonce ani nikoho neohrožoval. Podstatou zážitku není ani to, že kemp končil kamennou zídkou a za zídkou pokračoval terén o nějaké tři metry níž. Stan se komusi z nás podařilo chytit za koneček šňůry, v tu chvíli foukat přestalo a stan se ladně snesl za zídku.
  Což o to, nakonec jsme tu neforemnou pružnou obludu za tu šňůrku vytáhli, ale řekněte mi upřímně: kdo z vás kdy viděl stan, který se jen tak sebere a odletí si na hřbitov?

  1. Krasne…. Taky jsem jednou chytala stan – spolecne s dost dalsimi lidmy v kempu v Savudriji na Istrii naproti Terstu. Prisla velikanska bourka a ty stany taky chtely letet. Kdyby letely, tab byly asi az v tom Testu. Stanovali jsme na utesu nad morem.

 14. Dede, děkuju, žes byla ve Walesu a takhle krásně to napsala. Ty hory jsou tam strašně zvláštní, tak nějak osobitě mohutné, nebyla jsem tam, ale jeden díl Vražd v Midsommeru se rozuzlovával ve Walesu a jeden ze seržantů (Jones, Scot???) byl tamější rodák, tak to Barnabymu cestou všecko ukazoval a pěl k tomu z plna hrdla za doprovodu supersborů z autorádia, jak se patří.
  P.S. Berry má zvědavý i záda a to nemálo! (Mám od dcery už dlouho zakázaný takhle uvažovat, natožpak mluvit nebo psát, ale připadá mi na některých fotkách celá Petruše, byť není blondýna s loknama, chichi!)

   1. jé – zdravím (h) (wave) Podle toho, kde se tvůj druhý příspěvek ocitnul soudím, že jsi už něco psala v noci. Nevidím nic – asi jsi umístila nějaké odkazy a „šouplo“ tě to ke schválení… Dede nebo FF prosím, podívejte se na to (nod)

   2. Jiřino, nádherné fotky. Holt, jsi paní fotografka. Prohlížím a prohlížím.
    A jak se má vnučka Hanička?
    Moc a moc zdravím
    (h) (f) (h)

   3. Asi jsem Tě přivolala, když jsem na Tebe myslela. Tvoje fotky mají nezaměnitelný rukopis. Nádhera (sun)

  1. Je Jirino, to je fajn, ze jsi se ozvala. (h) A jinak – co rict? Umis, devce mile, fotit. To jsou skutecne obrazy (y) . Hlavne to album Tywyn (?) Nekdy bys nam treba mohla rict, cim a jak to delas. Krom toho, ze mas samozrejme talent.

  2. Jiřinko (inlove) , to jsou překrásné fotky, plné poezie i síly… a především to jsou skutečné fotky, klobouk dolů! Jsi skvělá fotografka a já konečně vidím, kam jsme se to nachomýtla a jak tam mohlo být pěkně, kdyby počasí jen maličko spolupracovalo (sun)

   1. Dede, jezdili jsme tam na víkend do kempu a byly to nádherné výlety. Včetně cesty kolem toho jezera – jak se tak najednou zjeví v údolí…Všechno to tam pozdravuj, – už se tam asi nepodívám. Ještě, že mám plný disk fotek.
    Ale můžu Ti říct, že podle mého jste trefili zrovna ta dvě nejpěknější městečka. Ta ostatní už byla taková do šeda.
    Moc Ti to přeju, nebo jak se tady říká – přávidím.

  3. Jiřino z ČR – gratuluji k fotkám. Ty jsou prostě nádherné. TOhle může fotit jen člověk s navýsost fotografickým okem. Některé ty snímky jsou na plakát nebo na tapetu – nádhera (y)
   A systém se mnou souhlasí, neb to mám pouze za 6.

 15. Wales je krásný, i když vypadal značně vlhce. Psi a růžová ložnice – brrrr. Taky by se mi takový výlet líbil. Holinky považuji za samozřejmé vybavení dámy. Ještě potřebuji nepromokavý klobouk. Normální klobouky nenosím, vypadám jak mentálně zaostalá mochomůrka. Ale v dešti je to fuk…
  A víš co se mi líbilo- že ten účetní se welšsky řekne cyfr …něco. I když zvláštně psaný, nepřipomíná to to něco? 😉

 16. Chcem , musim vyhrat eurolotto.To nie je OT-to patri k teme,Po vyhre budem aj ja cestovat po tej uzasnej krajine.A ta Berry!!!!

  1. Ale Verenko, je ti jasné, že musíš nejprve vsadit (chuckle) ?! Ale v každé pádě ti držím palce (y)

    1. Jé Verenko, já právě dnes vyhrála, ale rozhodně to nevyjde na cestování. Maximálně mi pošlou z ČRo 2 – Praha nějakou knížku. 🙂

 17. Dede, no to je nádhera! Pohled na urousanou Berry a Kazana je tak osvěžující. Něco Ti upřimně napíšu. Kdybych si mohla (ale jako že fakt !) vybrat co bych chtěla dělat o dovolené, tak bych si přála být Tvůj pes… aspoň na 14 dní…ááách…

 18. Milé sobotní fotografky (h) , prohlédla jsem všechna alba a musím říct, že je jedno hezčí než druhé. (y) (nod) (clap) Nepsala jsem jednotlivě komentáře, protože by mi brzo došly superlativy. 🙂 Ale některé fotky jsou úplné perly. 🙂

  1. Hlásím, že už mám také dost prohlédnuto a sprostě jsem záviděla (blush) Jinak net mio jde tak strašně pomalu, že prohlédnout jedno album je na půl hodiny… furt jen koukám na kostičky 🙁

 19. Hlásím se z kanceláře, včera jsem byla na otočku v Krkonoších, potřebovala jsem doma zařídit opravu té své nešťastné koupelny, která se bude kopat. Bylo tam tak ošklivo, že jsem vůbec nelitovala, že se vracím zpátky do Prahy. Celou cestu tam i zpět lilo, že to stěrače sotva braly, včerejší provoz na dálnici i okreskách mne docela překvapil, čekala jsem, že bude víc lidí zůstávat na prodlouženém víkendu, ale počasí asi každého odradilo. Dneska od rána peru, uklízím, takové převlékání postelí za kocouří asistence je docela švanda. A teď si tu připravuji práci na odpoledne, musím přeložit nějaké návody, ach jo! Nebylo nám líp v sobotu v Mikulově?
  Bylo to krásné setkání, díky za něj, jsem ráda, že jsem se rozhodla vynechat jednou chalupnické galeje a udělat si také něco sama pro sebe. Zdena jako společnice na cestu je víc než skvělá a rozmazlovala mne výbornou kávou, obloženými houstičkami a až dodatečně si uvědomuju, že se moc ke slovu nedostala, protože jsem celou cestu mlela a mlela a mlela…. No, příště mi to, milá Zdeni, určitě dopovíš! Fotky jsou krásné, věděla jsem, že i když já budu taky fotit, stejně se nezmůžu na to, abych sem fotečky dala, takže jsem se spolehla na ty spolehlivější a jak je vidět, dobře jsem udělala. Tak všem přeji krásné pondělí i zítřejší sváteční den, snad ten déšť ustane.

 20. Tedy Dede, to je nádhera, jen tiše závidím…A Berry i Kazan jsou šťastní psi, přímo z nich ta radost srší. Berrynka je úžasné strašidýlko s velice výmluvnými pohledy, díky moc, že se můžeme jak výletem, tak i zlatíčky taky potěšit….

 21. A my už zase trochu plaveme 🙁 , zatím máme ze zahrady rybník a pořád stoupá, protože (rain) (rain) (rain) .
  Nakrmím Sváťu a půjdu přeparkovat

  1. moc na vás myslím (nod) – už jsem četla, že Ploučnice stoupá… (wait) Přeparkuj i kočárek !!

   1. kočár je v autě tentokrát, nějak jsem ho nestihla vytáhnout od soboty.
    zrovna tu mám starostu, přijel nás zkontrolovat-jsme tady poslední obydlený barák a trochu mimo hlavní cestu. doufám, že nám zůstane starostovat, je vážně starostlivej

    1. Týno, moc držím palce a myslím na vás všechny na severu. Tady se už od JJM začíná prosvětlovat. Je fajn slyšet, že starosta je opravdu starostou (f) .

  2. Milá týno (inlove) , moc na tebe myslím – ať se voda zastaví a vykoukne (sun) Doufám, že auto je už schované a starostlivý starosta je k nezaplacení (y)

 22. Dede, díky. Početla jsem si a potěšila se fotkama – Berrynka je krasavice inteligentní. Tak úžasné držtičky se nevidí (ostatně, kdybych se měla drbat nohou za uchem, tak bych se tvářila daleko hůř). A ta fotka s huňatými stromy ve vodním zrcadle – jen jsem vydechla. Tam teda muselo být krásně.
  A ten růžovoučký pokojíček by mne dost vyděsil.

  1. oni si na ty pokojíčky s kanýrky a polštářky a soškami a lampičkami děsně potrpí. Letos ve Skotsku jsem pootevřela dveře do ložnice a hned je raději zase rychle zavřela. Bílorůžový pokoj s volánky na bílé veleposteli, po celém obvodu pokoje nízká ozdobná police plná starých sošek a porcelánu… Až jsem se orosila při představě, že se tam pohybuje nadšená Kosatka dravá… Naštěstí druhý „dětský“ pokoj měl dvě široké válendy a tmavý koberec… Takže v kombinaci s našim tmavým „cestovním“ povlečením to bylo v pohodě řešitelné.
   Zajímavé bylo, že měli všude koberce (hned od vstupu – z bahna přímo na koberec, byl i v kuchyni) – tak přestože bylo mokro a blátivo, tak to nebylo na těch kobercích vidět. A protože se neustále lehce topilo, tak ani nebyl domek vlhký a zatuchlý.

   1. Ona tam byla ještě jedna pikantní podrobnost – Berry v tom pokoji ztratila (někde) tři ze čtyř svých mléčných špičáků (chuckle) A tak si říkám, co si o nás asi myslela majitelka, když tam uklízela a vedle špíny (přece jen jsem nezachránila úplně všechno) tam našla i ty zuby… (rofl) Nebo je nenašla a představte si, že tam přijde jiný host, chodí bosky po budoáru a najednou ho něco píchne do chodidla – a ejhle, on je to psí tesák! Co ten by si potom pomyslel o úrovni dotyčného ubytování 😛

   2. Není nic nebezpečnějšího, než veselý velký pes s rozmávaným ocasem. Zvlášť pro sklo či porcelán na nízkých poličkách a stolcích. Při Bářině razanci (předpokládám, že Kazan s Berrynkou i Kosatka mávají podbně) by opičárny na poličkách vydržely první nadšenou obchůzku…. Tak jako odklízím popelníky (z těch je mi šoufl), odklízím i ozdobičky.

 23. Dede, tak jsem celé pročetla a prohlédla fotografie. Bratr Cadfael byl původem velšan a jistě by takové krásné povídání ocenil 🙂 .
  Berrynka je kouzelné a šťastné štěně a její rozdováděné fotky hned pozvednou náladu v tak deštivých dnech, které se silně podobají těm ve Walesu 🙁 .

 24. Páni, Dede, ty z těch holínek nevyjdeš (inlove) . Ale ze suchého domova si opětovně libuju, jakou má Wales atmosféru. Pěkně jste se všichni provětrali a pejsci si změnu taky užili. Náhodou, Berry je moc šikovná cestovatelka. A to, že se nechá zlákat vůní jídla zrovínka na promenádě, to je spíš taková poťouchlá souhra okolností (chuckle) .

  Pardon OT – album ze svatováclavského venčení je tady http://louk.rajce.idnes.cz/Svatovaclavske_venceni_-_Mikulov_2010/ . Stejně už mi někdo loupal perníček (wait) . Jo a tímto se po pár báječných dovolenkových dnech hlásím zpátky na značce.

 25. Jste skvělí výletníci, milá Dede! (inlove) Moc se mi Tvůj výlet líbil už jako myšlenka a když čtu, jak báječně jste si to užili, mám opravdu radost. Píšeš barvitě, ostatně jako vždycky, takže mám pocit, že jsem další člen smečky. Nooo, do moře bych vlezla určitě taky, ale pro rybu bych na Tebe neskákala, byla bych moc hodná! (chuckle)
  Fotky si nechám na později, teď musím vyrazit něco zařídit, ale počítám, že k polednímu kafíčku budou ten nejlepší zákusek. (nod)
  Přeju všem krásný den. (h) …. Praha stále a nepřetržitě (rain) . Taková dohoda ale přesně nebylo, mělo u nás pršet v sobotu, aby v Mikulově bylo hezky, ne celý týden! (wasntme) (chuckle)

  1. Vave, přesně od našeho rozloučení v Mikulově stále prší i tady na JM. Ta domluva byla velmi dobrá, protože venčení krásně vyšlo. Už také chystám fotky na Rajče.

 26. Myši, pohlaďte za mne Lindu a potřeste jí packou. Patří po těch letech, kdy se pohybuje po netu, už mezi „moje“ pejsky. Oblíbené pejsky, zdůrazňuji! Ať vám CD dopřeje ještě hodně společného času… (sun) (inlove)

  1. Jejda děkuju, to mě těší. Teď už se bábrdlinka moje moc nevyskytuje, ale tajně doufám, že nám to spolu ještě nějaký čas vydrží. Máme prokouknutou jedna druhou a jsme si vzájemně omotané kolem tlapek.

 27. Psi jsou krásní, miláček Kazánek – z toho úplně vyzařuje spokojenost a trpělivost. To jsou prostě úžasní pesové. A Berrynka Ti také už pěkně odrostla. Čtení si musím nechat na později jen jsem tak prolétla. Mám teď nějaké hektické období – to tak někdy bývá. Ještě , že jsou ti naši pejsci tak zlatí, že moc nezlobí / i když je to někdy na bednu/ Luxík je celkem poslušný ale divoký, to ale u mláďat je přirozené. Je to mizerné, že tady leje a leje a psi jsou pořád mokří. Mám obavy protože je zase v Mohelce moc a moc vody a Luxík je takový zvědavý, musíme mít branku k vodě zavřenou a pejska hlídat. (dog) (dog) (h)

 28. Dede, číst jsem ještě nestihla, ale fotky jsem prošla všechny a musím říct, že mám obrovskou radost, jak Kazan pookřál, je to PAN PES a Berryška je pěkná uličnice a umí se bezvadně ksichtíkovat. Ti dva fakt nemají chybu!!! (h) Jo a provokující kočky, to dobře znám – Linda zpozorní a začne se neskutečně klepat. Dneska už nemá snahu mi urvat ruku a jít si to s kočkou vypovídat, ale dřív jsem měla co dělat, udržet jí. Jo a v sobotu bylo té mojí babišce PATNÁCT let.

  1. Babičce Lindušce (inlove) posílám vřelé púodrbání a přání všeho nejlepšího vám oběma – hezky se holky držte a opatrujte jedna druhou (h)

  2. Babišce Lindušce přeju krásné narozeniny, tak se pěkně navzájem opatrujte a vůbec…. všechno nej (h)

  3. Lindušce Hip HiP Hurrrrrááááá (y) (h) ! A ať spolu ještě hóóóódně dlouho drantíte světem s kárkou i bez kárky. 🙂 (h) (f) (sun)

  4. Děkuju moc za Lindu i za sebe. Podrbání předáno ( ona je ochotná se drbat do úplného vydrbání ze světa 😉 ). Když je ten oslavenec, tak jí přilepšuju, jen to počasí neumím vylepšit a kouká na mě jako na zrůdu, že pořád prším a prším. Omluvy nepomáhají.

 29. Skvělé povídání. Myslím, že v tom hotelu to muselo být dramatické- odblátit a odpískovat dva velké značně chlupaté psy, aby budoár přežil! Ale ty máš praxi, že jo. Fotky hezké, akorát já na ten déšť moc nejsem- to se snažím někam zalézt a nevystrkovat nos, v čemž se mnou naštěstí slečna Borůvková souhlasí- včera šla se mnou v lijáku vyzvednout Kačku k vlaku a okatě se oklepávala každých 10 kroků, aby mi dala najevo, že tohle se malé chlupaté pejsce nedělá. Načež poté, co vlítla do dveří domu, začala rejdit a vymýšlet, do čeho by se utřela- naštěstí na utírání preferuje moje džíny, takže jsem po kolena mokrá, a svůj pelech…

 30. Koukám, žes velmi dobrodružná povaha 😉 Ale fotky jsou nádherné a střapatej nohatej puberťák, co vykukuje z kufru, nemá chybu! (sun)

 31. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Jsem ráda, že se vám cesta „do lesa“ povedla. Škoda toho deště, my tam měli hezky…

 32. Tak tohle, doplnene fotkama, zaujalo mou predstavivost. A pobavilo – od ruzoveho pokojiku pro psy, pres Berrynku skotacivou na promenade, az po welssky nazev pro ucetni. A Berry umi delat neuveritelne vyrazy. Kazan jako vzdy majestatni. Za mracene rozbourene more a hory k nemu se sklanejici – krasa. (h)

 33. Tak jsem nedočkavě prolítla krásné fotky – mělas ruce plné práce a obojků. Bohužel jak tenhle článek, tak i ty dva ostatní si budu muset nechat až na zítra, doufám, že si na to stačím najít čas. Vrátili jsme se z Montgomery, kde jsme byli v divadle. Museli jsme si přehodit naše abonentní lístky, protože bych jinak o hru přišla, což – jak se ukázalo – by byla velká škoda. Byla to premiéra „jižanské hry“, napsané na zakázku pro tamní divadlo (a odtud poputuje do jiných divadel – jsem přesvědčená, že bude mít velký úspěch). Skvělá komedie, jejímiž hláškami jsme se vzájemně bavili ještě cestou domů. Jeli jsme v pořádném lijavci a tak bylo dobře mít trochu rozptýlení pro zahnání cestovních chmur. Ale jsem zase unavená akorát na padnutí.

  A v úterý ráno mě manžel veze na letiště do Altanty k odletu do mé domoviny a už se moc těším – na maminku, na bratra s rodinou, na ostatní příbuzenstvo, na Prahu a samozřejmě i na shledání na Pražení. Takže s některými v pátek na viděnou. (wave)

  1. Milá Maričko, promiň, nebyla jsem na příjmu a nestihla odpovědět na mailík. Štastnou cestu a moc se těším na viděnou (inlove) .

  2. Máte prima zážitky, milá Maričko (inlove) A ty „poslední dny“ před odjezdem ti vůbec nezávidím – ať se člověk připravuje jak chce, vžycky se na poslední chvíli něco vyvrbí a stres obvykle končí až v letadle 🙂 Tak si to hezky užij a mrzí mě, že tě zase minu 🙁

  3. Stastnou cestu, prijemny let (jestli jeste neco takoveho existuje (shake) )
   a pekne to tam za mne vsechno a vsechny pozdravuj. (y)

 34. Úžasné fotky ,super komentáře i článek a ovšem že nejůžasnější žížátka, jaou nádherní a Berynce koukaj dva rarášci z každého oka 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN