MLSOTNÍK: Chňapky

Už když se na to slovo v psané podobě podíváte, je moc pěkné. Chňap! Citoslovce jako vyšité. A chňapky mají všichni. Majitelé plynových i elektrických sporáků, dokonce i indukční deskaři. Na sporáky na dřevo a uhlí jsem nezapomněla, ale přeci jen jich je méně.

Z jazykového hlediska je chňapka docela zajímavé slovo. Podstatné jméno, odvozené buď od slovesa chňapnout, nebo od citoslovce chňap. Bohužel nejsem dostatečně vzdělána v oboru etymologie, abych dokázala posoudit, která vývojová větev je správná – ale možná, že by se tu odborník našel (co si o tom myslíš, baty?) Tak už to vím, základ je v citoslovečném slovesu chňapnout (děkuji přednostovi od baty).

V oboru chňapek mám rozsáhlé praktické zkušenosti. Ideální kousek obsahuje integrovaný silný magnet – v těsném sousedství mého sporáku se nachází veliká lednička/mraznička (já vím, že to tak nemá být, ale nemám jinou možnost) – a tak chňapky pomocí magnetů sídlí na boku lednice. Většina kupovaných chňapek má i očko k zavěšení na háček. Ačkoliv jsem už měla nejrůznější kuchyně, v žádné jsem chňapku na háček nevěšela. Asi to jde, jak mi napsala baty a použila krásný termín, že je „věšivá“, ale hod chňapkou směrem k magnetickému povrchu mi připadá jednodušší.

Chňapky dělím na použitelné, nepoužitelné a krásné.

Použitelné jsou ty funkční. Snadno se do nich obléknu (stačí jeden pohyb) a ruku si nepopálím, jsou totiž dostatečně silné – ale zase ne moc, abych neztratila cit v prstech. Úplně nejpoužitelnější jsou tzv. V-chňapky, které mají palcovou část postavenou proti ostatním prstům. Chvíli jsem přemýšlela, zda je vlastně možné se do chňapky obléknout. Rozhodně se do ní nenazouvám ani nenavlékám. Ani si chňapku nenasazuji. A tak mi z toho vychází, že se do ní asi opravdu oblékám 8))) I když si nedovedu představit, že bych to opravdu řekla. V hovoru chňapku vezmu, popadnu či chytnu – ale ve skutečnosti ruku zasunu do útrob chňapky a tedy si ji asi opravdu obléknu.

Nepoužitelné chňapky jsou ty, které nutno navlékat oběma rukama. Příliš úzké a malé.

A ty krásné – to jsou většinou chňapky suvenýrové. Určitě to znáte – na dovolené uvažujete o koupi nějakého „užitečného“ suvenýru (tyhle suvenýry se kupují hlavně pro babičky). A hle – v obchůdku mají soupravu utěrky, ručníčku a chňapky. Vše vyvedeno v národních barvách navštíveného státu, někdy se na chňapce skví i mapa regionu. Všechno je to opravdu docela hezké, utěrka vypadá, že přežije aspoň dvoje praní, ručníček je přiměřeně měkký a chňapka? No, je to takový ten prošitý čtvereček s poutkem… ale třeba by si tam babička ten magnet nějak…

Mám kliku, v domácnostech našich babiček se vyskytuji zřídka. Občas tam spatřím darované utěrky, někdy i ručníčky. Ale kde žijí ty chňapky, to jsem neodhalila. Možná, že bydlí v přihrádce s názvem „Sváteční chňapky“ a svůj pelíšek opouštějí jen na Vánoce.

Vlastně je ještě jedna kategorie, a to jsou chňapky improvizované. V hrnci už se schyluje k požáru, řádná chňapkamimo dohled, a tak nastoupí utěrka (většinou trochu ohoří) nebo přetažený rukáv mikiny (pokud ohoří, tak i s rukou).

A nedávno jsem našla ještě další kategorii – silikonové chňapky. Docela by mě lákaly, protože se silikonem v kuchyni mám velmi dobré zkušenosti. Silikonky jsou velmi krásné. Vypadají jako žabky, psí tlamky nebo banánové slupky. Že si nedovedete představit chňapku ve tvaru banánové slupky? Je určená k navléknutí na rukojeť pánve či rendlíku, nikoliv na ruku. Jenže nemají ten magnet, jen očko. Asi zůstanu u těch svých.

Když jsem při organizaci loňské aukce viděla skvělé práce piškvorkového týmu, položila jsem záludný zištný dotaz „A nešla by takhle vytvořit i chňapka?“ Odpovědí mi byl zhrozený mail, kde se pravilo, že tak složitou věc, jako je chňapka, rozhodně nikdo piškvorkovat nebude. Nedala jsem se a zadání upřesnila na typ „prošitý čtvereček s integrovaným magnetem“. To prý by možná šlo… A než se aukce s aukcí sešla, mám zprávu, že chňapky budou! Ale jaké, to je zatím překvapení i pro mě.

A přidám jeden recept – je to vlastně inovovaná hrnková buchta, ze které se stala

Kokosová buchta

1 hrnek cukr moučka

2 vejce

1 hrnek mléko

2 hrnky polohrubka, část dáme celozrnnou

0,5 hrnku oleje

1 PdP

Umícháme těsto a na pekáči posypeme hrnkem strouhaného kokosu, který jsme promíchali s půlkou hrnku moučkového cukru. Upečeme dorůžova – a teď to přijde. Rukou v chňapce vytáhneme z trouby a ještě horkou buchtu zalijeme kelímkem studené šlehačky.

Aktualizováno: 16.9.2010 — 22:21

88 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Pekne poctenicko… aneb o cem vsem se neda napsat :o) My mame doma odjakziva chnapky nenavlekaci, pouze chnapaci, a to v podobe slepicek. Jsou tam (visi na hacku u uterek) odjakziva, co si pamatuju, takze uz budou pekelne stary 🙂 A sila zvyku je hrozna, jak jsem zvykla na tyhle chnapaci chnapky, nikdy jsem si nezvykla na ty rukavicove, prijdou mi hrozne neohrabane. Takze az jednou budu shanet pro sebe, dopadne to na ty ctverecky, jak to nazyvate… 🙂

 2. Renato, ty fakt umis vyhmatnout temata. 🙂 U nas byla dlouhou dobu chnapka s magnetem u sporaku na lednici (kuchyne ma neuveritelnych sedm dveri a velke dvojokno a nikam jinam se holt ta lednicka nevejde). Ale uz neeeni. A nebude. Zalibilo se Kuliferdovi utocit na primagnetovanou chnapku a pote ji utopit v misce s vodou. tak mam holt silne tluste ctverecky na stolku u sporaku. Silikonovou chnapku mam taky, ale vubec ji nepouzivam, protoze bud nemam ten spravny grif a proste mi to vyklouzava.

  1. Ty vogo, kartáč kupuju vždycky ten nejlacinější, tak za 15 až 20 Kč, tohle by mi doma neprošlo.

 3. tedytoto chňapkové téma mě nadchlo. Já mám k chňapkám jednu výhradu, ať dělám, co dělám, navlečená chňapka (jakákoli) mě pálí, tudíž ji nenavlékám, ale naopak zdvojuji vrstvu mezi sebou a žhavým ouškem kastrolu nebo pokličky. CO však u chňapky velmi vyžaduji je ten integrovaný magnet, ovšem za podmínky, že je dostatečně silný. Někteří koumáci totiž na magnetech šetří a nemají za tři, neb chňapky jsou nepřitahovací a buď při sebeslabším závanu padají dolů nebo pro jistotu nedrží vůbec. Tak takový magnet je na dvě věci. A dámy piškvorkářky, které si troufnou i na chňapku (i kdyby to byl ten malý čtvereček, čemuž se mi nechce věřit), jsou prostě a jednoduše umělkyně. Howgh. 😉

 4. Hmm, nemám ani jednu chňapku, jen fůru propálených utěrek. Ani tu zástěru nemám, fňuk.
  Jinak, článek pěkný, odkazy veselé a recept přetlumočím dcéři, teďka, co je junior pryč a tudíž jí to nesní, peče obden (třeba včera skvělé hnědánky = brownies, fakt se jí povedly a nespálila to, jako já furt).

 5. To je takový hezký psaní. 🙂
  My jsme doma byli vždycky kladecí (a hledací), v rámci zvyšování pokročilosti stupně sklerózy jsme se s mamkou staly magnetickými. Nevím, jak mamka, ale já jsem si moc nezvykla, vždycky se tím magnetem přilepim k pekáči a pak lovím uteklou chňapku po rozpálený troubě (wasntme)

 6. To je hezkýýý (clap)
  Chňapky mám, některé mi byly vyhozeny, že jsou prý hnusné. No, byly. A dostala jsem silikonovou, v podobě hlavy psa. Nepoužívám ji, přece nebudu psovi pálit tlamičku :S By ho to bolelo, nééé?

 7. Já prosím bývala magnetická a teď jsem kladecí 😉 (lednička ve výklenku proti sporáku).
  A mám tam chňapek celkem 5 (blush): standardní dvě (a třetí, která už by se měla vyhodit, ale je mi jí líto) a k tomu dvě, který jsou spíš svářečský rukavice, tvrdý a málo ohebný, ALE vedou až k loktům – úžasný na štrachání v troubě.

  Hlásím, že o víkendu více méně nebudu k dosažení, jsouc v Liberci (sun)

  1. Krásný víkend a koukejte uhájit Betčinu skvělou pověst. No, Pedrouš se chystá do jiných končin, tak se vám to snad podaří 😀 (rofl) (dance)

 8. Chňapky mám a používám, preferuju ty bez magnetu – dřív jsem nevěděla proč a teď mám vestavěnou lednici, tak to nemám kam plácnout. Jenže potřebuju chňapky povalovací a jsou v naší domácnosti lidé, kteří by je furt někam uklízeli, aby se tam tak neválely. Následkem bývají popálené prsty a znehodnocené utěrky.
  Koupila jsem si asi před rokem soupravu chňapka rukavice, chňapka čtvereček a froté ručníček. Vše s motivem jablíčka. Bylo to na náměstí na vietnamském tržišti a všechny tři kusy fungují skvěle. Jenom nevím, kde jiní kupují ty s tou zástěrou- jaksi nemám doma jedinou zástěru. Loni Kuba měl ve škole v rámci pracovního vyučování vaření a najít tu jedinou zástěru, co šila v ručních pracech na základce moje maminka, dalo dost fušku, protože jsem sice našla ještě jednu, ale bílou s kraječkama Kuba z jakýchsi důvodů odmítl. 😀

  1. Mně zástěry z různých odstřižků a zbytků šije mamka. Já je totiž potřebuju, protože jsem staré prase věčně poplpané od všelisčeho – a nejčastěji od omastku 🙁 –

   1. Ygo, výraz „poplpané“ je úžasný (rofl) . Já mám několik chňapek, ale jen jedna mi vyhovuje. Tak ji, když je to už neúnosné, jak je poplpaná, bleskově vyperu a okamžitě po uschnutí už zase visí vedle sporáku. 🙂

 9. Mňo, chňapky… Mám dojem, že doma jednu máme, myslím, že je zelená… Ale to ja asi tak všechno. MLP i já používáme v kuchyni zásadně utěrky a díky varné desce nehoříme, leda když nějaké dítko odloží třeba sáček s rohlíkama příliš blízko vařícího se hrnce nebo když dělají pa(t)lačinky a na plotýnku postaví místo pánve plastovou mísu s těstem. A i pak to spíš smrdí a škvíří ale nehoří.
  Renato, krásné povídání a ty chňapky jsou taky moc krásné. Nenapadlo tě třeba nalepit magnet na ucho toho červeného psa? Tam by zaručeně nepřekážel a účelu by bylo dosaženo (myslím).

 10. Jééé, chňapky! 🙂 To mi ale připomíná, že jsem Ti je kdysi slíbila, Renátko (inlove) … a pak nahradila konvergencí, ale teď se mi zdá, že to asi nebylo to vono. (shake)
  Mám doma čtverečky i rukavice, čtverečky mi stačí nahoře, ale dolů, tedy do trouby, sahám v rukavicích. A hodně často používám taky utěrky.
  Protože lednice je jednak daleko, jednak určena na papírkování, všechny mé chňapky mají poutka. Ale jsem spíš nevěšivá, (chuckle) , během vaření se chňapky povalují na lince a já je hledám a klnu. (blush)
  Ano, chňapky budou – a ta připomínka magnetu je dobrá … tak asi nějaké budou s magnetem a nějaké s ouškem. (nod)

 11. Jo chňapky – roky jsem je nepoužívala a k odchytu horkých hrnců používala utěrky (ano ano, doutnají dobře a úporně a často). Pak jsem si zakoupila první pár chňapek-rukavic a zjistila jsem, že doutnají taky dobře a úporně, leč ne tak často, jako ty utěrky (chuckle) .

  A já jsem věšivá – od té doby, co jsem se zbavila staré plechové kuchyně (tehdá jsem byla magnetická) a pořídíla si na novou kuchyň s takovými úchytkami ve tvaru zábradlíčka – na špajskové skříni je na stojato a na volný konec se chňaky a zástěry moc dobře věší.

 12. Kdysi mi byly „ojasněny“ ještě jedny chňapky. Na mou otázku, co budou mít moji známí k večeři mi bylo odpovězeno „chňapky“. Na můj asi hodně udivený výraz mi bylo vysvětleno, že chňapky k večeři znamenají, co si kdo chňapne a sní, je jeho večeře.

 13. A pak jsou ještě chňapky gumové, které se používají, když je něco e-e. Např. ucpanej záchod. Což jsem protrpěla předevčírem. A zaseklo se mi v trubkách pero. Přivolaný mlamoj tahal a tahal, jak dědek řípu. A zabral. A vyletělo všechno!
  Znáte ten vtip o pihovatém hostinském……..? 😀

  1. Rputi!!! Normálně čtu komentáře pěkně od spodu, ale na ten tvůj mi padlo oko … a já vím, že u určitých osob se kafe odkládá do větší vzdálenosti než 1 m.Tys měla pihovatého mlamoje, já obrazofku (ale utírání monitoru od kafe je méně eklhaftné než utírání mládence, který nota bene není ani vlastní dítko (rofl) (rofl) ),

  2. Tadáááá Rputinko, ty po ránu perlíš. (rofl) Šiš, jaký péro se seklo ? (chuckle) (rofl)

   1. Instalatérské péro na protahování ucpaných trubek. Někde tak 1,5m hluboko se to asi o něco zachytilo.

  3. Rputi, mám značnou představivost- chechtám se tady jak pako. (y) (*) a (party) to jsem já

  4. Uááá! Piškotkování a Rputění najednou, muhehe, hned je pátek veselejší! (h) 🙂 (h)

  5. Ženská, jak to děláš? Ozveš se jednou za čas, ale ta bomba vždycky stojí zato! (y) (h)

  6. Rputi, já se sice usmívám, ale zároveň mám husinu- zamlada jsem bydlela v bytě, kde bylo záhadné koleno v potrubí pod záchodem a ucpával se zcela běžně. Instalatérksé péro z té doby máme dodnes a teď jsme se s ním podruhé stěhovali. Protože po tehdejších hrůzách víme, že může být k nezaplacení!!!

  7. (chuckle) 😀 (chuckle) 😀 (y) Doufám, že po dušení se (coffee) nebudu mít trvalé následky!!!!

 14. (clap) naprostá paráda, kde bychom bez chňapek byly i byli. Jako malá holka jsem důležitě sdělovala všem návštěvám, že maminka vaří v rukavicích 🙂 . Ano chňapek její i mojí domácností prošlo…no, nepočítaných, tu ode mne,ušitou ve třetí třídě, má ještě schovanou. (y) (rose1)

 15. Milá Renato – krásné téma „chňapky“. Také mám doma dvě chňapky s palcem, ale leží v šupleti použité jen párkrát. Nikdy jsem si nezvykla je používat, přijdou mi příliš „nemotorné“, nemám v nich ten správně chňapací cit a když jde o fofr třeba zvednout pokličku či odtáhnout pánvičku, nemám čas si ty palcové navlékat. Takže nejraději používám chňapky čtvercové – přesněji dvě, které už jsou propálené jako ta tvoje chňapka na ledničce. Vlastně už dělají ostudu, ale mám je tak hezky prochňapané, že mi padnou do dlaně a stále jsou funkční. Od švagrové jsem předloni dostala hezký modrý čtvereček ze silikonu, ale ani ten není dostatečně ohebný, abych si na něj zvykla. Když u nás kdysi byla na návštěvě moje sestřenice, divila se, že jako levačka (a ona též) mám chňapky zavěšené vpravo nad sporákem. Nejprve mě to otázkou zaskočila, protože jsem neuměla hned odpovědět. Pak mi došlo proč – práve proto, že míchám atd. zásadně rukou levou, potřebuji ty chňapky mí při ruce pravé.

  Ale nejvíce si vážím a používám chňapku, bez které bych se už v kuchyni neobešla. Ta moje je už hodně letitá a opotřebovaná, ale miluji ji. Je to 70cm dlouhý a 15cm široký pruh, tlustě prošívaný a s takovou tou stříbrnou ohnivzdornou stranou. Na té „parádní“ jsou pak na koncích našité kapsičky a celá chňapka je hezky olemovaná. Pro vyndavání čehokoli z trouby je tahle chňapka prostě nezbytná – ruce se šoupnou do kapsiček a chňapka vytahované nádobí obejme. Než jsem tuhle chňapku začala používat, mockrát na mě vařící obsah pekáčů tahaných z trouby vyšplouchnul, neb třeba jen horká pára mi opařila kůži na předloktí. Každá dlaň sice byla chráněná chňapkou, ale ostatní část ruky už ne. Občas tyhle dlouhé chňapky vidím v obchodě, ale bývají to jen tenké prhy látek, bez prošívání a bez ohnivzdorného podkladu. Asi lepší než nic, ale ta moje je prostě skvělá a až se mi zničí, budu muset pátrat na internetu, po nové.

  A ten recept na buchtu vypadá vééélmi zajímavě – přesně taková ta „hrcfrc buchta“, kterou dělám nejraději, když chceme mít něco ke kafi a nechci se s pečením právě ten den moc babrat.

  1. Milá Maričko, vždycky se na tvoje reakce moc těším. Mám moc ráda český jazyk a ta tvoje čeština po všech těch letech v cizině je pořád tak krásná a vynalézavá! „Chňapací cit“ a „prochňapané chňapky“ – úplně se blahem tetelím (f)

  2. Já jsem taky levák a mám to s chňapkou stejně 😉 Ale budu si muset všimnout, jak to dělá mamka pravačka, nikdy jsem se tím nezabývala. Co mi hodně vadí, je kohoutek ve dřezu v pravém rohu při mytí nádobí. Jelikož ho potřebuji ovládat levou rukou, tak ji musím pořád křížit přes pravou a i voda mi teče na druhou stranu, než bych potřebovala na omývané nádobí. Naštěstí si rodiče pořídili už myčku:-)

   1. No, například baty pravačka má chňapky viset vlevo ve příčině míchání pravou rukou (chuckle)

  1. No, protože si obvykle na pánvi táborák nedělám, tak se bez banánu minu – nehledě k tomu, než bych banán navlékla na rukojeť (kdybych chtěla být inpertinenetní, řekla bych, že je spíš určen pro kuchaře-muže (blush) ), tak hoří celá kuchyň a přilehlé prostory

 16. Milá Renato.
  Krásné téma,super recet. Zjišťuji že ani nemůžu žádný článek napsat 🙁 Jen mě něco letmo napadne a vždy se najde někdo, kdo to napíše moc hezky a já si to pak hezky přečtu (handshake)

  1. Milá akden, jen se nestyď a napiš. Takových tady je, které/kteří si mysleli, že nic napsat nemohou – a po prvním osmělení už to šlo samo 🙂 A děkuji za pochvalu, moc mě potěšila (h)

   1. To já bych se nestyděla ale takovou chňapkovou dizertaci bych asi nevytvořila (wave) Hlavně jsem přemýšlela, proč je to v Mlsotníku a ehle! recept (^) Mimochodem jsem taky „věšivá“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN