PSI: Max v roli dietní sestry

Letošní zima v Klokánii je tak trochu nestandardní. Jako ostatně v poslední době počasí všude jinde na světě. Statisticky máme zimu velice teplou, ale to nezabránilo tomu, abychom tu měli vůbec nejchladnější den, co si bílý muž pamatuje. Ráno bylo -5°C, všude bílo jinovatkou a ani čoklům se ven moc nechtělo.

Nyní se počasí ustálilo na standardu. Tedy po ránu kolem 5°C, aby přes den bylo kolem 13°C a na sluníčku když se zrovna neschovává za mraky, tak i 25°C. To poslední, tedy sluníčko a navíc ještě za prosklenými dveřmi na přední balkon, situovaný směrem na sever, tedy jako v Evropě na jih, co se slunce týče, vychutnávají naši Habsburci plnými doušky.

Každý má na dlážce hned vedle dveří molitanovou matraci a na té se slastně roztahují a nastavují svoje kožichy hřejivému sluníčku. To jim tam nyní v zimě svítí prakticky od východu do západu. Dovedou se tam válet neuvěřitelně dlouho, až je podezřívám, že si to teplo střádají na chladné noci.

Navíc to je strategicky výhodné místo, odkud mají přehled co se děje před domečkem na zahradě a pak i na ulici a na zahradách přes ulici. Je samozřejmé, že vše co odtud vidí považují za svoje teritorium a běda jak se tam něco a nebo někdo objeví. To se rozezní domečkem duo, které by vzbudilo i mumii faraóna. Je to takový náš „early warning system“ tedy systém včasného varování. Zvonek u našich hlavních dveří už nikdo nepoužil po mnoho let.

Kdyby ti chlupatci řvali jen když jde někdo k našemu domečku, tak by to ještě šlo, ale on se stačí v předzahrádce domku přes ulici objevit jejich zrzavý kocour a naši Habsburci řvou jako pominutí a málem prochází sklem na balkon. Jasně dávají najevo, že kam dohlédnou to je jejich území a ten kocour tam prostě nemá co dělat, že jo!

Toto má však i výhodu. Když ulicí bloumají od domečku k domečku lidé co něco prodávají, dělají nějaký průzkum nebo nabízí spasení skrze tu či onu církev, tak mnohé řev dvou nukleárních hovad odradí a náš domeček vynechají. Ušetří nás tak od nechtěné konverzace s lidmi nezvanými.

Ovšem když přijíždí k domečku někdo domácí, nebo koho znají, tak jen hlasitě brebentí a ženou se jako tajfun se schodů, aby dotyčnou osobu uvítali. Ovšem jak poznají, že k domečku přijíždí zrovna osoba tohoto charakteru, i když je ještě několik set metrů od domečku, to vědí jen oni sami. Sluch sice mají dobrý, ale pochybuju, že si z těch mnoha různých aut co v daném okruhu právě jedou, vybírají zvuk toho, co jede k nám.

Spíš bych to tipnul na „extra sensory perception“ tedy nějakou formu mimo smyslového vnímání o kterém se nám lidem může jenom zdát. Konečně to se projevuje i na našich procházkách bušem. Čokli jsou někde v okolí, tiše šmejdí a čtou si novinky a vidět nejsou. Stačí si jen pomyslet, kde ty obludy zase jsou a do dvaceti vteřin se oba zhmotní v těsné blízkosti, tlamy od ucha k uchu a očima říkající, jen klídek, jsme tu a je tu ještě moc věcí které musíme zkontrolovat. Nerušit! Tak raději usměrním myšlenky jiným směrem.

Stejně se chovají, když přijíždí domů některý z nás dvou. Třeba Míla z nákupu potravin. To jim pak čenichy jedou a oba luxují jak Mílu, tak i přinesené tašky z auta. Určitě si myslí jaká je Míla zdatná lovkyně, když dovede ulovit tolik tak nádherně vonících a ještě lépe chutnajících věcí. To Maxovi se dokonce samým vzrušením začnou potit tlapy tak, že zanechává vlhké stopy jako by prošel vodou a sliní lépe jak Pavlovův pes. Vedle toho, když se jim chystá večerní žrádlo a oba způsobně sedí v kuchyni a pozorně sledují přípravu, tak pod Maxem bývá kalužina slin. No, aspoň mu pak dobře tráví.

Naším oblíbeným zimním jídlem bývá koprovka s knedlíky, a buď s vajíčkem nebo s klobásou. Kopr máme vlastní ze zahrádky a po sklizni jsou v mrazáku sáčky kopru na celu zimu. A tak nedávno se Míla rozhodla koupit ke koprovce chorizo, které má sice od toho co znám z Argentiny hóóódně daleko ale připomíná moravské klobásy. Pro každého jednu nožičku.

Při přípravě večeře dala obě nožičky choriza na linku v kuchyni, že je za chvíli ohřeje. Odskočila si něco udělat do obýváku, a když se vrátila, tak na lince už byla nožička jen jedna. Ferdinand pochrupával na svém polštáři u dveří na balkon a Maxmilián nebyl. On tedy byl, po chvilce ho Míla našla dole v přízemí v prádelně, jak dožvýkává poslední zbytek té dobroty.

Čokl byl náležitě sprdnut a po vynadání se tvářil opravdu velice provinile. Za trest byl zavřen do garáže. Ferda se k němu, asi ze solidarity, dobrovolně přidal a tak strávili oba celý večer v garáži.

Jenže tady vyvstala otázka, zda to Max udělal z pusté žravosti, nebo nás chtěl uchránit od nezdravé krmě. Taková tučná a patřičně kořeněná klobása je jistě na naše geriatrické orgány patřičnou zátěží a Max nám jen dal najevo, že nám každému půl nožičky plně stačí a zároveň v tomto množství nepobouří naše opotřebované vnitřnosti.

Takže mám podezření, že Max si vzal za úkol plnit úlohu naší dietní sestry a co nám sice chutná ale moc nesvědčí preventivně sežrat sám. Takže on vlastně zasluhoval pochvalu a ne sprďasa. Příště to napravíme!

Aktualizováno: 13.9.2010 — 13:41

43 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Paráda, Georgi. (clap) Habsburkové coby dietní sestřičky, to nemá chybu! 🙂 (h)
  A to nastupující jaro, to vám upřímně závidím. (nod)

 2. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Žena se dala odvézt taxíkem. Když přišlo na placení, zjistila, že nemá peníze. Taxikář naštvaně bouchl dveřmi, šlápl na plyn a odvezl ženu na kraj lesa. Na louce prostřel plachtu. „Co chcete dělat? Mám doma manžela a tři děti!“ „A já mám doma šedesát králíků, tak nekecej a trhej jetel!“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný večer a hezké sny. ~o)

 3. Georgi, je vidět, jak jste si s Habsburkama pěkně padli do noty. Oni o vás pečujou prostě obětavě (inlove) 😀

 4. Koprovku s klobásou jsem ještě nejedla, je to nějaká klokánská mutace?
  No a je vidět, jak o vás pesani pečují, aby vám nebylo špatně… (rofl)

  1. všechno nejlepší Radce-Possum (rose1) i Radce radanově (rose1) – i všem zakukleným Radkám (rose1)

 5. Ano, dnes je úterý… (rofl)
  Georgi, já se už jednou ptal – máte tam u vás topení? Ty teploty kolem nuly (a pod ní) by naznačovaly ano, ale…
  A propo vítání – že psi poznají, že někdo jde, to chápu. ALe jak poznala nebožka dalmatinka Niki v pátek odpoledne, kdo z nás tří (mí rodičové a já) bude druhý den řídit auto vezoucí nás všechny na chalupu? Většinou jsme se dohodli u snídaně a babička nám to potom schválila – prostě nám řekla, za kým Niki od pátečního odpoledne chodila, nikdy se nespletla.

  1. Sice se zpžděním ale přece. Topení je jen klimatizací, jinak nic moc. Po víc jak třicet let jsme měli jen taková přenosná petrolejová kamínka. A navíc jsme si zvykli, tak jako zdejší starousedlíci, mít v domečku teplotu jen o trochu vyšší než venku. To zanmená ve zdejší zimě 13 – 16 °C vnitřní teploty. Domky tu navíc nejsou zateplené ale zato vše je patřičně odvětrané a domečkem furt táhne čerstvý luft, zvlášť když zafouká. V zimě jsme si zvykli se více oblékat.

 6. Milý Georgi, to bylo moc krásné povídání a ještě krásnější fotky Habsburků!!!! Já už jsem to tady kdysi psala, že moje první pesinka Nerinka měla nejen to mimosmyslové vnímání, ale navíc i zabudovaný týdenní budík. Když jí bylo pět, začala jsem jezdit do Brna, kde jsem bydlela na internátě a každý pátek mě v půl čtvrté odpoledne přivážel autobus do vesnice, kde jsme bydleli. Ve tři patnáct si Nerinka otevřela domovní dveře (uměla to, ale často to nepoužívala) a odešla mě čekat na autobusovou zastávku cca tři sta metrů od našeho domu. Nikdo ji to neučil, nikdo ji předem neupozorňoval, že přijedu, jen rodiče tiše žasli nad jejím pravidelným odchodem ve tři patnáct….

   1. Karolínko, tak ve školním roce se to nikdy nestalo, protože,pokud jsem chořela, tak jsem preventivně zůstala doma už od neděle, no a o prázdninách, když jsem byla někde na brigádách nebo jako praktikantka na letních táborech, tak mě nehledala, protože nějakým zase šestým či spíš sedmým smyslem pochopila, že jedu někam úplně jinam a na můj návrat čekávala doma…. Polča se mnou zdraví Zrzínka a Melíška!!!!

 7. Péče čtvernožců o naše tělesné schránky je až dojemná. A jejich schopnost rozlišit auto – zaručeně to dokážou, jak, to nevím. Ale určitě poznají zvuk toho konkrétního auta, protože pach to být nemůže a zrakem to také nejde, když to auto nevidí. Jenže když si člověk uvědomí, co dokážou vyčmuchat, nebo jak přesně lokalizují sluchem i malé zašustění (nejen pytlíkem od dobrot), tak věřím, že poznají i nepatrné rozdíly v chodu motoru auta. Dalmatini takle poznali bezpečně auto mých rodičů – a to nejezdili pravidelně. Protože při pravidelném příchodu (např. z práce) mají ty potvory ještě vestavěný chronometr a pokud si člověk troufne přijít později, sjedou ho znechuceným pohledem hůř, než hádavá manželka (o manželích pověst nic nepraví, myslím, že manžel si všimne pozdního příchodu pouze pokud má hlad).

 8. Huráá Habsburci!!! Miluju nukleární hovada a čtení o nich. Díky , díky Georgi. A fotky?? No jako vždycky suprovky (y) , jak oni se hošíčci tvářej! Bůra by jim člověk dal. natož celou klobásu 😀

 9. Jéje Jiří, to je dneska zase překrásný článek (jojo, tradice je tradice, že jo (chuckle) ). A jsem tuze ráda, že se Maxmilián k vám přestěhoval a dává tak pozor na vaše vnitřní trubky (rofl) . Když se dívám na fotky Habsburků, tak vážně nevím, kterému to víc sluší – i když ta spodní fotka na schodech, ten tázavý Maxův pohled …

 10. Ségřin kocour ví o klucích že jdou domů snad od autobusové zastávky cca 100m.

  Když jsme se museli stěhovat z domku do 2+1, nechtěli jsme přesazovat našeho prvního pejska – velššpringeršpaněla Gastonka, který byl opravdu hodně venkovní. Našli jsme mu novou rodinu, čerstvé důchodce z Prahy, kteří mu zasvětili zbytek života. Paní měla v lince zabudovaný špalek na sekání masa a na něm naklepala dvě kotletky. Došla si na zahrádku pro zeleninu a kotletky, bohatě opepřené a osolené nikde. Jen Gastonek seděl pod stolem a oblizoval si celou hlavu. Na dotaz: Co jste s tím psem udělali odpověděli – Dali jsme si bramborák

  Hezký den

  1. Hodné lidi jste Gastonkovi našli….. Vyměnit bramborák za kotletku. To už chce řádný kus sebezapření. Ale taky se vždycky rozdělím.
   Baruška si ze stolu ani z kuchyňské linky neukradne. Ale košky jsou košky. A tak to řeším preventivně. Např. maso ve dřezu rozmrzá přiklopené plechovou miskou (dělá to pekelný randál, když se do ní pacinkou šťouchá), buchtu uklízím do špajzu nebo do trouby. V sobotu jsem pekla na mejdan u sousedů koláče. Vlažné jsem je naskládala do košíku vystlaného plátěným ubrouskem, přikryla druhým ubrouskem, odložila na stole v kuchyni a otočila se k myčce. A už se koška chystala uvelebit v košíku na koláčkách – zřejmě usoudila, že jde o nový vyhřívaný a voňavý pelíšek de luxe.
   Letecký den měla, čúza jedna šedivá. Vyměnila jsem ubrousek a sousedům jsem to vyprávěla až o půlnoci, z jehněte tou dobou zbývaly už jen kosti, košík od koláčů byl prázdný a strávníci si hrdélka prolévali slivovicí pro lepší trávení.

   1. No jo, to jednou Bimbo v neděli ráno přišel zpátky do ložnice a povídá: Co chystáš k obědu? No a já měla rozmrznout kapra, ve dvou pytlích a ještě pod miskou. A on: Toho, co ho kočky rozporcovaly na podlaze? Tak jsem jim ho vrhla a nám rozmrzla druhého, ale ony se dostanou všude.

    1. A nejhorší jsou trpaslíci, ti se vám dostanou všude (chuckle) (chuckle) .
     Já teda nevím, já mám asi abnormálně hodná zvířátka 😉 . Nevrhají se do nákupních kabelí a nekradou ze stolu. Teda to druhé patří hlavně o Toye. Zikmund sice taky nekrade (především proto, že syrové maso běžně na stole nenechávám a buchty ho nechávají klidné), ale je to zase uklízecí maniak – stoly musí být předmětůprosté, takže všecko smete na zem (chuckle) !

     1. Rozhodně jsem nechtěla pochybovat o šikovnosti kočenčích pacének a schopnosti převrátit plechovou misku. (wait) Ta miska nemá být trezor, to má být alarm. 😉 Troufám si říct, že řinčení plechové misky v plechovém dřezu by mne upozornilo. A pak už jde jen o rychlost a mrštnost. Odlapit kočku v momentě, kdy ještě maso stojí za to zachraňovat. (chuckle) Jsou to potvorky nenažrané

      1. Jo a před tím ségřiným kocourem hlavně neobstojí peněženka, miluje bankovky zejména vyšších hodnot, mazlí se s nimi jako strýček Skrblík

      2. Jak na to tak koukám, je náš kocourek světlá výjimka; za celých dvacet let, co ho máme, nikdy nic neukradl! Opruzovat sice umí velice dobře, ale baští jen to, co dostane do misky, nebo z ruky.

       1. No, Melda se Zrzínem taky nejsou „kradači“, nikdy nic nesebrali, vždycinky si počkají, až dostanou do mističky. Ale pravda taky je, že já vlastně v Praze nemám kuchyň a nevařím. Ale když náhodou doma večeřím nebo něco jím, tak Melíšek si sedne způsobně k talířku na stůl a čeká, i když si jdu třeba pro sůl, tak nikdy čumáček do talířku nestrčí. Nasaje a počká si, jestli dostane. Obvykle nad tím ale ohrne čumáček a jde si ke své mističce, přeci jen, kapsička je kapsička. Zrzínek na stůl při mém jídle neskáče vůbec.
        Zato ale ty jejich kukuče svědčí o hluboké podvyživenosti obou týraných ubohých hladových kocourků! (rofl)

     2. Tak za všechny příhody ta dnešní večerní: vytáhla jsem z trouby na chvíli plech se sušícími se bedlami (na koření) a dala si ohřát večeři, za 10 minut na plechu ubyla třetina bedel, proč, to tedy nevím, ve snu by mne nenapadlo, že skorousušené bedly jsou kočičí lahůdka (shake)
      A jsem stále ještě překvapená, takže jsem dostala početní příklad odpovídající mé duševní rovnováze: 1+2 (wasntme)

   2. Taky jsem jednou vezla teplý štrůdl na pekáči, přikrytý utěrkou, položený na sedadle. Ještě jsem se pro něco vrátila a mezitím se usalašil kocour na pekáči a ani se mu moc nechtělo z auta ven

    1. To je aspoň domácí zvěř, ale když si vzpomenu, jak se mi na odkrytej (stydnoucí) štrůdl na balkón sletěly sýkorky (rofl) (rofl)

 11. Georgi, to jste na tom dobře – abych si já odskočila uprostřed vaření? CHA! Ani si nemusím odskočit, stačí se otočit zády a už se rozlehne temné vrčení, protože Evelín musí dát světu na vědomí, že co si ulovil, to nedá.
  Takže zazvoní telefon a já, pro jistotu, odskakuji i s tím prkýnkem v ruce.

  Na druhou stranu ovšem mohu být ráda, protože po všech myších a potkanech včera Evelín ubezdušil i třídního nepřítele krtka – takže byl pochválen a odměněn kusem salámku (sun)

 12. JIri, odrovnal jsi mne: „rev dvou nuklearnich hovad.“ A extra sensory perception, to mela nase Grizzlinka. Bydlime u relativne frekventovane silnice mimo mesto, ale domecek je posazeny opravdu dost daleko od silnice. Grizzly hlasila muj prijezd, kdyz jsem jeste byla v opacnem smeru ctyrproudove cesty, nez jsem zacala tocit doleva pres svodidlo takovej dobre 300 metru nad barakem. A ze Grizzly vedela, ze jsem to ja,se dalo poznat podle toho, ze zaujala vitaci polohu, radostne stekala a sebrala si piskaci hracku, na kterou mezi stekanim radostne piskala – to delala vzdy pro radost a takto natesena delala tanecek u kuchynskych dveri bez ohledu na dobu, kterou jsem se vracela. Nikdy jsem to nechapala, ale jsou veci mezi nebem a zemi….

  1. Znám stejný případ – jezevčík, obývající byt v činžáku na Černokostelecké (tisíce a tisíce aut, k tomu přímo u stanice tramvaje) zcela neomylně rozpoznal to jedno správné auto, které přijíždělo v různé hodiny. Parkoviště pro 30 aut bylo od domu cca 20 metrů, myslíme si, že pes poznal zvuk toho auta a ten režim – přibrzdit, podřadit, zatočit, zacouvat.

   1. Renato, naše Arinka bezpečně poznala, když manžel otevřel vchodové dveře do domu – bydleli jsme ve 2 patře. 🙂

    1. Ovčoun Dareček našich sousedů na chalupě mne bezmezně miloval (možná víc ty piškotky, co jsem pro něj měla v krabici), takže když jsme zahýbali v Maršově nahoru k chalupě (bratru 5 km), už pozorněl a tu čtvrthodinku, nežli se dojelo nahoru k nim seděl jak přibitý u silnice a vyčkával. Pak se pomaličku vydal krajem silnice k nám, akorát tak aby stihl otevření dveří, odblokování alarmu a nahození jističů a abych já stihla najít tu krabičku s piškotky.
     Panička jeho se vždycky smála, že vysíláme oba nějaké neznámé signály – já se těšila na Darečkův kožíšek a on na své piškotky a drbání za oušky.

     1. Mohu jen potvrdit vše výše řečené. A naše Polča ta perfektně rozeznává nejen naše auto, ale i „starou šunku“, jak říkáme tady v Brně, patřící našemu synátorovi. A když byl náš mladý ještě s námi doma a vracel se ze svých „studentských“ aktivit hodně po půlnoci, tak Polča deset minut před jeho příchodem (to musel zrovna vystupovat z tramvaje) začala pobíhat kolem vchodových dveří do bytu a tichounce kníkat…. fakt další smysl v akci!!!

 13. Panečku, že tu Max před hodinou nebyl, to by mi to uzený nepoškodilo stařecký utroby, no vidíte, jak se máte! To je zase hezký článek! (clap) (wave)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN