ROZCESTNÍK: Beta na Baltu

Asi není normální zajet si k moři na jedno vykoupání, ale nakonec – proč ne :o) K návštěvě Usedomu jsme měli několik důvodů. Jednak jsem měla slíbené letní vykoupání v moři (to Skotsko v dubnu fakt na koupání vhodné nebylo), jednak jsem na Baltu nikdy nebyla (na rozdíl od mé polovičky, který tam jezdil každé prázdniny) a hlavně jsme jeli udělat radost dědovi s babičkou, kteří tam tráví celý týden.

A tak jsem si v pátek vzala dovolenou na zabalení pár maličkostí a na usmažení řízků a v poledne jsme měli vyjet směr sever. Koneckonců to z Liberce je jen asi 500 kiláčků – pro Yaríska žádná potíž.

Těch pár maličkostí trošku nabobtnalo – stan, 3 karimatky (i pro Betku), 2 spacáky, 2 slabé fleesové deky (jednu pod a jednu na Betku), teplé oblečení (raději víc než míň), termosku s kafem, řízky, koláč na snídani… bylo toho docela dost.

Kosatka byla od rána neklidná. Balení zná a tušila, že tohle nevypadá na procházku po Jizerkách, ale že to bude nějaká větší sranda. A tak „číhala“ na gaučíku u televize, odkud má dobrý přehled, kde se co děje.

Když jsem domývala nádobí v kuchyni, tak najednou vidím Betu, jak přikrčená s ocasem staženým pod sebou vybíhá z té malé místnosti, kde odpočívala. Byla úplně vyděšená – tudíž jsem já hned měla srdce až v krku – co že se jí tak mohlo strašného stát. Naštěstí jsem zaslechla z pokoje podivné zvuky, takže mi došlo, že to nebude torze či obrna… Byla to STRAKA !

Mladé stráče proletělo půlkou domu (byly otevřené dveře z obýváku do zahrady) a naštěstí zaletěla do té malé místnosti (kde narazila do skla nad Betou a vyděsila ji ze spaní). Utíkala jsem tam zavřít dveře, aby chudák pták nelítal po zbytku domu (nevím, jak bych ji lovila v těch našich volných otevřených prostorech).

Beta ožila, se mnou se jí vrátila odvaha a chtěla si jít „ptáčka“ prohlídnout zblízka. Já ječela „nechej ptáááááčka“ a taky „Beta!!! Vypadni odsud!!!“ a snažila se vyhodit Betu z místnosti, zároveň zavřít vyděšeného pernatce uvnitř a vůbec mi nedělalo dobře, že mi to vyděšené stráče lítá nad hlavou.

První fáze se povedla – Beta byla vyhozena na zahradu, Straka byla zavřená v pokojíčku a já se šla „ozbrojit“ velkou silnou osuškou, kdyby bylo potřeba ptáka polapit. Naštěstí nevítaný návštěvník se choulil za květináči, já opatrně otevřela celé křídlo okna dokořán, a sice si ta blbá černobílá slepice neodpustila ještě jedno kolečko třepetavého popolétávání nad mou hlavou, ale nakonec v pořádku odletěla.

A mohli jsme vyjet :o)

Cesta pohodová, klidná. Jen Beta se jako vždy první den na dlouhých cestách nechtěla venčit. Ani poslední zastávka u větrné elektrárny (mají je tam všude) kousek od Anklámu se „bobkově nevydařila“. Jen se zjistilo, že zatímco tam na poli srnky ani zajíce Kosatka neřeší, tak na lopatky větrníku rotující jí vysoko nad hlavou si pro jistotu zavrčela.

Kemp v Űckeritzu jsme našli, za 25 euro jsme dostali čip na otevírání brány, mapku kempu s rozpisem pláží (oblečená, nahatá, psí a tak stále dokola), restaurací, umýváren, obchodů, sportovišť. Pokud vám ta mapka připadá přehnaná, tak nebyla – kemp je uzoučký, v pásu borového lesa hned u pláže, ale táhne se 6 kilometrů… takže tam alespoň není hlava na hlavě (alespoň nyní nebyla).

Stan jsme stihli dostavět za světla, už skoro po tmě se podívali na vlny a vyrazili jsme do Bansinu hledat příbuzné. A kupodivu, i když jsme znali přesnou adresu, tak se potmě v cizím městečku plném jednosměrek nehledá cíl až tak snadno. Nakonec jsme museli odložit Yaríska a dohledat to pěšky. Betka byla nadšená, dědeček, babička, strýček, tetička, Riček, jeho mistička a granulky, vysoký koberec – tolik známých jistot pohromadě. Ale my si jen domluvili „plán“ na další den a vrátili se zpátky do kempu.

Tak teda ve stanu jsem spát odvykla. Ten borovicový kořen tlačil… Až pozdě mně došlo, že jsem Betě z auta měla vytáhnout její cestovní velepelech a zestátnit i „její“ karimatku. A další problém se jmenoval nevyvenčená Beta. Ven mě vytáhla asi v jednu, zcela zbytečná akce – to ani nečůrala, ale před půl šestou jsem už ji vyhnala na pláž, za svitu měsíce a pomalého svítání jsme ji navolno pustila vyběhat a konečně se děvenka vyvenčila. Ani se jí nechtělo vracet do stanu, že bychom mohly jít průzkumničit…

Šli jsme až s páníkem – v půl sedmé, pláž byla jen naše (až na dva pejsky a pár běžců), užili jsme si honiček a plašení kačen a cachtání se v moři. Moře typicky místní – šedé, docela velké vlny, studené. Asi po hodině jsme se vrátili, rozmrzli v teplé sprše, posnídali jsme, rychle zabalili stan a před devátou opustili kemp.

Protože jsme měli ještě hodinu času, zajeli jsme do sousední vesničky Koserow, nad kterou ve tyčí kopec s vyhlídkou (57 mnm). Prošli jsme si naučnou stezku, Betka poběhala na volno, páník něco nafotil, byli jsme tam skoro sami a bylo to fajn.

No a pak nás čekal rodinný výlet – tak jako naposled před 40 lety, šlapali rodiče se synkem a dcerkou z Bansinu do Herigsdorfu… Šli jsme po pobřežní promenádě, která je mezi těmito obcemi zhruba 3 kilometry dlouhá – část je pro cyklisty, část pro pěší. Bylo hezké sobotní dopoledne, provoz tam byl opravdu veliký.

Po obědě (já si jediná ryby nedala, prasátko je lepší :o)) jsme dědu s babčou a Ričkem posadili do turistického vláčku a zbytek výpravy šel zpátky zase pěšky. Tentokrát jsme vyměnili promenádu za pobřeží. Sice psi můžou oficiálně jen na vyhrazené úseky pláže, ale procházka po vlnami umláceném kraji moře se psem na vodítku nikomu nevadila.

A lidí tam bylo hodně. Boty do ruky, kalhoty nad kolena a jde se – mladí, staří, psi, děti, dokonce i kočárky umí brázdit vlnky… Jiní sedí v plážových košících, které chrání před větrem a čtou, nebo jen tak pozorují racky. Děti se zahrabávají do písku, staví hrady či systémy vodních nádrží. Pouští se draci. Rodinná pohoda pro otužilé. Občas se někdo ponoří do vln, ale spíš se jen cachtají u břehu.

Když jsme míjeli psí pláž, byla opravdu hodně plná. Od pudlíků, bišonků, jezevčíků přes lovecká plemena až po ovčáky a dobrmany. Ale i v kempu či ve městě nebyl s chlupatým spolucestujícím žádný problém.

Bylo vidět, že sezona pomalu končí. Nabídek volného ubytování bylo dost. Restaurace a kavárny ne že by zely prázdnotou, ale narváno tam taky nebylo.

Ještě jsme zašli na zmrzlinu a pomalu se vydali na cestu zpátky. Než vyjíždět v neděli ráno, zvolili jsme cestu večerní.

Pro ty, co jim stačí moře na koukání či na svlažení kotníků. Pro ty, co nemají rádi horko, ale rádi slyší křik racků. Pro ty, kteří se chtějí honit se psem po prázdné pláži. Pro ty, co rádi fotí ptáky. Pro ty všechny je Usedom vhodný cíl na výlet.

Nevím, jestli bych tam jela na celý týden. Ale na prodloužený víkend je to určitě dobrá „mořská“ dovolená. Hodně lidí tam jezdilo v dobách, kdy jiné moře prostě „nebylo“. Myslím, že své kouzlo neztratilo ani dneska. A není to daleko – pro některé jen takový malý dvoudenní výlet :o)

Aktualizováno: 12.9.2010 — 22:11

92 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. さに影響を及ぼす染色されている。いくつかの厳しい批判があります、そして、私は彼らを戻す計画をなぜこれがあなたのためではない場合は、手頃によく発達した例のこれまでに発達する産業であなたに話します、より良い見ているとigearunlimitedプロファイルを提供するよりもはるかにより良いパフォーマンスを提供します。カバーのタイプの多くの種類があり、携帯電話用レザーケース、シリコンスキンカバー、ラインストーンの孔雀のカバー、金属アルミフレームのケースと他のタイプの移動をカバーします。だから先に行くサーフオンラインとsのために最高の携帯電話カバーを買ってください。残りはあなたを買うあなたの装置のためのお金の価値があるということは、余分の保護を確保するとき、あなたは、あなたが出てあなたの社交界に新しい外観と素晴らしい時間があります。単独でこの状態がそのような状況になっているアップルipadアプリのギアのためのいくつかの補助金以上の時間とフォークの先に行くことを完全な目的を提供します、しかし論理があるのをやめるつもりはない。それだけでなく、水からあなたの道具を保護するが、また、傷や砂から。iphone5sケースの3つの特
  アイフォン5 ケース http://www.ssmrae.com/gory.php

 2. No, já tam taky dlouho nebyl. Dřív jsme se nedostali ani do té DDR, páč nám nechtěli vystavit pasy a cestu by povolili jen v případě, že se budeme každý den hlásit na určených stanovištích – opravdu nechápu proč. Pak jsme sjezdili půl Evropy a cca před 2 roky po cestě z Holandska domů jsme se na německém pobřeží Baltu zastavili. No a letos jsme tam vyrazili s karavanem za autem a s kolama na projížďky a bylo to fajn 🙂 viz článeček RI několik dní předem. Jeden aspoň ví, co tam může čekat 🙂

 3. Jj, předposlední odstavec je mi šitý na míru 🙂 . Takhle si představuju pobyt u moře. Žádný vedro, courání po liduprázdné pláži, majáky, foťák ve vlnách (rofl) . Xerxová, díky! Fotky jsou překrásné – mořská Betka, plachetnice… (y)

 4. Bezva reportáž (clap) . Takhle nějak podobně by mi to taky vyhovovalo (možná trochu delší, chtěla bych vidět pár pobřežních městeček).

  1. Mě taky, jen ty teplotní podmínky bych brala podle YGY, přeci jen, my s těma jižanskýma příjmeníma jsme na zimu asi kapku háklivé.
   P.S. Na Baltu (aspoň v DDR) jsem jako jedna z mála tu nikdy nebyla, jen na litevském pobřeží, v Klajpedě, a pak v Estonsku, v Tallinu, v roce 1987. V Litvě kosa (vzduch 20, voda 16), v Estonsku kupodivu teplíčko.

 5. Kemp v Űckeritz, joj to už je dávno, tak před 30 kily. Nádherné prázdniny dvou kluků, co tam jeli na baby a svobodu. S sposta paměťových fotek. Výkřik obsluhy na stánku „Einmahl cigouner“ provedený dokonalým fishkopf dialektem mi zní v uchu dodnes. Cikánský vepřový stejk (kotleta přelitá lečem) s hranolkama bylo to jediné jedlé, co tam tenkrát (1976) měli. Jo a Soljanka suppe (variace na ukrajinský rybí boršč). Petang hraný kdekoliv na pláži. Volejbal na FKK, to skákali na bloky proti protihráčkám i ti, co to jinak neuměli. Samo, že se tam utvořila parta mladých čechů, postavili jsme si svůj hrad proti větru a bezuzdně komentovali kolemjdoucí s tím, že nám stejně nerozumějí. Občas rozuměli a pak to bylo na výchovnou. Kolektivní zábavu přihlížejích maminek jsme vzbudili tím, že jsme se pokusili uvařit houskové knedlíky v ešusu.
  Zajímavé bylo, když jsme byli představováni rodičům jednoho z děvčat přímo na pláži. Guth Jarkovský jaksi nepočítal s FKK a obyčejná konverzace “ Tohle je Jindra“ „Dobrý den“ To je moje maminka a tatínek“ nepostádala pikantnost. Paní matka byla formát, keramička a fakt bezva baba, dlouhá léta jsem si s ní psal a když jsem byl v Brně, neopomněl se zastavit.
  Bansin (správně vysloveno Banzíín) Rybářské to sídlo, kde v té době ve vinárně neměli ani mřenku, natož nšco z ryby. I pojedli jsem jsme beefsteak , tehdá za 12 marek porce a protože holky nechtěly pít, jeden z nás řídil a poslední držel basu tak jsme je vypili ze všech sodovek, co měli . (Noch fuhrmahl brause, bitte). Totálně zpruzený vrchní se nás pokusil natáhnout a tak nám těch sodovek napočítal o 6 vích než jsme vyžahli. My bez mrknutí oka zaplatili a opustili lokál. Ve svém spravedlivém hněvu nám totiž nenapočítal ty 4 večeře.

 6. Jé, vy jste se měli!!! U Baltu jsem byla jen asi 1 hodinu, to jsme čekali na trajekt, jinak bohužel ne. Hned bych si takový prodloužený víkend dala, jenže moje polovička na to není a sama už taky nemám tu odvahu. A jen s těmi pernatci: včera jsme byly s Arinkou v podvečer cca kolem šesté hodiny na prochajdě na Dívčích hradech a tam bylo ohromné rojení asi stovky ptáků a kroužili a třepotavě se honili nad hlavami a jak tak na ně koukám – oni to byli netopýři. Takové kvantum a tak akční, to jsem v životě neviděla, moooc pěkní byli, ale vyfotit se nedali ;( .

 7. Milá Xerxová (inlove) , Balt jsem si užila – mám slabost pro severní moře, byť to nepřeháním s koupáním, ale přiznám se, že se mi nejvíc líbila příhoda se strakou. A dávám vyznamenání za statečnost, protože pomatená straka je prostě hodně velkej pták se špičatým zobákem, který neví co činí. Betynka ji vyhodnotila správně!
  Jinak my jsme tam bývali často, moře, majáky racky i Stralsund si dobře pamatuju. Jezdili jsme vlakem, však jsme byli železničářská familie 🙂 A zima mi tenkrát nebyla…

  1. ………..Jezdili jsme vlakem, však jsme byli železničářská familie …….

   taky vlakem na otočku na režijku??? To byly prímový výlety, což?? Berlín, Warnemünde, Rostock, Budapešť, Miskolc…………… jééééééééé jela bych hned a z fleka!!! To se to krásně vzpomíná (y)

   1. Ty taky? 🙂 My jsme tehdy sjezdili všechno, kam se jen dalo… stejně jsme jezdili třeba po maďarských termálních lázních 🙂

     1. No tak to máme tak 90% šanci, že se s taťkou znají! 😀 nenapíšeš mailík? Docela by mě to zajímalo, jak je ten svět zase malej! (chuckle)

  2. (chuckle) … jé, my taky všude vlakem, do NDR velice často, k hranicím na režijku dále za jízdné-dělala jsem na dráze, a k Baltu jsme jezdili s potomky na Rujanu do Sassnitz i v zimě (ubytování na nádraží), jednou bylo i moře zamrzlé a dalo se po něm chodit a bylo to úúúža 😀 strava v rybí restuaraci, ….,ale teplota vody mi připadala konstantní po celý rok pro mně na zmrznutí 🙂

 8. ………………Naštěstí jsem zaslechla z pokoje podivné zvuky, takže mi došlo, že to nebude torze či obrna… Byla to STRAKA !……………………

  (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) POMOOOOOOOOOOOOOOOOOOC, POMOOOOOOOOOOOC, Xerxová, co mi to děláš??? (rofl) (rofl) , bože, bože to je strašná představa….. (leč znám a dost dobře. U nás….. žádám zdečtoucí, aby se okamžitě přestali smát!!!! ….. tohle způsobují brouci a pavouci :O (rofl) . MLUVIM O EŠUSOVI, ne o sobě, to aby nebyla mýlka!! (rofl) (rofl) )

  a Balt!!! áááá tam je krásně – bylo to moje první móóře, kde jsem plavala- v září 🙂 . Máma seděla na břehu v bundě a já magor to prostě musela dát. Už nikdy jsem se v tak ledový vodě nekoupala. A ty ryby na grilu!!! Jo, fajn tam bylo- díky moc za připomenutí. Jezdili jsme tam právě takhle na otočku – ve čtvrtek sedli do vlaku, jeli přes noc…. pak to móóře a pak šup zas vlakem zpátky. Jak říkám, fajn to bylo, tož ještě jednou díkes.

 9. Jó Balt – tak tam jsem taky ještě nebyla (chuckle) . A dle všeho se tam ani nechystám – sice fotky by tam byly určitě dobré, ale já se v moři i ráda šplouchám – a letos byl Balt i na Jadranu (think) – ani jednou jsem nepoužila ploutve a brýle se šnorchlem, tak dlouho jsem ve vodě nevydržela (Jenda parkrát a pak si zbytek dne rozmrazoval nohy). Jójó – já chci svých pětadvacet ve vodě a pětatřicet na suchu a lehkou brízu a crno vino a prošku prošku (clap) (clap) – to je léto u moře (rofl) !
  Ale čte se o tom severu hezky, o tym žadna.

  1. Oprava – toho prošku jenom trošku, ne dvakrát, jak jsem to napsala (to bych se už potácela).

  2. Jsem přesvědčená, milá Ygo, že po bríze, byť lehké, netoužíš! 😛 To bys musela na pláži hledat závětří, páč jinak by ti uletěla knížka a prochladla návětrná strana těla 😀 A přes vlny by sis moc nezaplavala, i když poskákat by sis v nich mohla zdatně (chuckle) Brízu si nepřej, lehký větřík je lepší!

   1. Dede – já si stejnak myslím, že bríza v Anglii je něco úplně jiného než bríza v ostatním světě. Vždyť si dobře vzpomínám, kterak na Tajuplném ostrově seděli kolonisté na náhorní plošině Žulového domu a nechávali se ovívat brízou z Tichého oceánu a vzpomínali na své blízké doma. Přece kdyby to byl ten vichr co v Anglii, tak by se spíš drželi zuby nehty skalisek a nehodovali pod širým nebem (chuckle) .

    1. (rofl) Já vím, ale třeba byli mimořádně otužilí a větruvzdorní (rofl) Jak to, že si to takhle pamatuješ? Já jsem četla Tajuplný ostrov mnohokrát, byla to moje nejoblíbenější verneovka, ale takhle vybalit bych citát (nebo skorocitát) nedokázala…

     1. Cha – Tajuplný ostrov je moje nejoblíbenější Verneovka – a před očima mám i obrázek k tomuto – mají tam stůl a sedí kolem něj a Cyrus Smith stojí oň opřen a rukou gestikuluje (ale taky to může být Gideon Spilet – tady si nejsem jistá (chuckle) ).
      „Stoupáme?“
      „Klesáme.“
      „Je to ještě horší, padáme!“

       1. Tak samosebou, že když padali, u stolu neseděli (shake) . Ale až přijdu domů, tak tu ilustraci najdu (to už byli dáááávno na Lincolnově ostrově zabydlení, tak aj ten stůl měli (nod) ).
        Ale mě se líbíl ten nápad začít knížku takovým dramatickým rozhovorem – uznej, že to už knížku nešlo odložit (shake)

 10. U Baltu jsem nikdy nebyla a ani jsem po tom jaksi netoužila. jediné, co mě tam zaujalo, jsou ty červenobílé majáky (prý jsou pro tuto oblast typické?) , ale to je jenom moje majáková a lodičková úchylka. 🙂

  1. když jsem Betu vyhnala v těch půl šesté ráno k moři, tak byly vidět záblesky majáku. Vlny řvaly, světla majáku se opakovaně vracelo… bylo to zajímavé – prostě suchozemská krysa to nevidí každý den

 11. Prosím, já jsem také u Baltu nikdy nebyla, až teď s Tebou, milá Xerxová. (inlove) A i když se mi tam velmi líbilo, tak nějak mi to stačilo. Vedro sice snáším čím dál hůř, ale moc studeného větru mi taky nedělá dobře. (shake) Takže jsem, pěkně doma v suchu, šťastná jako blecha z vašich toulavých botek. (nod) (y)
  (chuckle) Chudák Betynka! Takhle ji bubat po ránu, když je celá nastražená, kam že se to pojede. To musel být šok! (bat)
  Můžu OT? Děkuju Ti. 🙂
  Která nejmenovaná Louk (inlove) tu včera přivolávala Rozárku na lustru? Tak tam ještě nebyla (nejspíš jen proto, že nemáme řádné visací), zato mi včera plachtila v pokoji pod stropem jako netopejr. Odkud kam, to je vidět tady, hned za fotkami s Mikešem:
  http://vave-ri1.rajce.idnes.cz/Rozarka/#IMG_1087.JPG

  1. Jsem ti, Vave, říkala, že Rozárka je dárek z nebe za to, jak všem děláš Vavílu- a už holčička i piškvorkuje, no toto… (inlove)

  2. Rozára je pěkný živel. Prej želvička… poněkud akční želva (rofl)
   No, když si vzpomenu na koupání dinosaurů v kaluži… (chuckle) , tak si toho Tádu i s Ankou na té dlouhatananánské pláži představit umím (inlove). Mlaďaska studené moře nemá ráda a přesto na dovolené s babičkou a dědou na Baltu vzpomíná s nadšením. Dneska by ji tam nikdo nedostal, ale když byla malá, tak si to užívala (i se sestřenicí a bratránkem – naši tcháni vždy vozili jeden týden dítka na dovču společně). Začali s tříletýma slečnama na Baltu, skončili o dvacet let později s třema vysokoškolákama v Tunisu (inlove) )

  1. kolegyně Kosatka byla pěkně vyplašená… no vlastně jsme byly vyplašené všechny tři (chuckle) Přiznám se, že mi to vůbec nedělalo dobře, když mi ten blbej velepták lítal nad hlavou. Hned jsem šla vždycky málem až k zemi (rofl)
   To bylo v pátek – a v neděli polovička omylem vypustila tu uřvanou potvoru agaporní – a zase jsem lovila ptáka… chtěla jsem mu nabídnout otevřené okno, jako té strace, ale mé lepší já zase zvítězilo a za cenu mého prokouslého prstu šel papouch zpátky do klece…

 12. Kosatka a straka (rofl) já jsem se včera málem pocůrala smíchy, protože po cestičce doma na dvorku lezl šnek a Majda nad ním stála a štěkala mu do tváře a šnek vysunul očička aby se podíval nad sebe a Majda se tak nádherně lekla.Je možné, že ještě nikdy něco takového neprozkoumávala?

  1. třeba to byl bojovej šnek a majda věděla, že musí raději opatrně… Co kdyby udělal (punch) do čeníšku

 13. Tak tam to znam, tam jsem byla! Vcetne toho kempu v Ueckeritz a promenady. Ale bude to taky uz vic jak 40 let. A rada jsem si pri cteni tohodle potvrdila, ze ty plaze tam jsou opravdu krasne.

  Co se delsiho cestovani tyce, kdyz je Jakey presunovan autem na vetsi vzdalenost, tak venceni, resp. vysledek venceni, se taky moc nekona.

  1. Moře je to studené, ale pro děti je skvělé – přehřátí nehrozí, písek se nikdy nerozpálí, hrady a kanály se dají hloubit všude, mušličky jsou, vlny na blbnutí taky, rackové a vrány žebrají, zmrzlina a koláče vynikající… co víc si přát.
   Chicht – koukám, že jsem jedna z mála, co u Baltu byla poprvé až teď (wave)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN