ROZCESTNÍK: Srpnové Beskydy

Když nás po dost úmorné cestě pan domácí vyzvedával na nádraží, ptala jsem se ho, kde že to vlastně jsme. Donedávna jsem si totiž myslela, že jedeme do Beskyd, ale při koupi mapy mě vyvedlo z míry zjištění, že pořizuju mapu Javorníků… A ten milý člověk se smál a povídal, že my tady ve Velkých Karlovicích jsme v údolí. Ty hory vlevo jsou Beskydy, ty vpravo Javorníky a tuhle (už ani nevím kde) jsou Vsetínské vrchy. A celé dohromady je to Chráněná krajinná oblast Beskydy…

U domácích to bylo úžasné. Nejen že ubytování nemělo chybu a jíst jsme mohli nebo nemuseli v jejich hospůdce, ale měli jsme k dispozici zahradu, po zahradě běhal pes a kočka… no, přesně vzato to byla fena a kocour. A fena zrovna hárala a všichni psí Romeové se snažili přelézt k ní plot (některým se zadařilo) a nacpat se do kotce (tomu se myslím, povedlo zabránit).

Co jsme viděli? V pondělí jsme se vypravili na rozhlednu (Čarták? Súkenická? nějak se tam objevovaly oba názvy :-). Každopádně z téhle trasy fotky nemám, protože foťák jaksi nešel na výlet s námi… Odpolední bouřka nás zastihla kousíček od chaty Čarták, příjemně jsme tam poseděli u borůvkových knedlíků.

V úterý jsme si nechali poradit od pana domácího a vyrazili po neznačených cestách na Velký Javorník. Samozřejmě jsme zabloudili a prošli místa, o kterých bychom bývali nevěřili, že leží na naší trase. Na vrchol jsme nakonec kupodivu došli a vzhledem k počasí si ho užili zcela soukromě. Dodatečně jsme zjistili, že to není obvyklé. Odpoledne – tak jako každý den – pršelo, tentokrát docela dost. Sestup s kopců byl klouzavý, v mém případě tam byly i nějaké ty lety a pády.

Na středu jsme naplánovali návštěvu rožnovského skanzenu. Strávili jsme tam poctivě celý den (téměř od otevření do zavření). Mám to tam moc ráda, líbí se mi, že nemají jen exponáty, ale snaží se, aby areál žil – je tam nějaká drůbež, hospodářská zvířata, pár osetých políček, babičkovské kytičky na zahrádkách. A v některých chalupách „tetička“ v šátku povídá zasvěceně o tom, co je pro chalupu typické. Nebo kovář, který si tak pěkně odborně pohovořil s Frantou, až jsem nakonec raději odešla krmit kozy. A taky byl úžasný pan učitel v místní škole, který s přísným pohledem přednášel o historii školní výuky na Valašsku, a já zřetelně viděla, že když budu hlučet, dostanu rákoskou.

Čtvrteční výlet byl poměrně infarktový. Vyrazili jsme autobusem na hranice se Slovenskem, do Konečné. V plánu bylo jít přes Bílý Kříž na Gruň, do Starých Hamrů k památníku Maryčky Magdonové a zpátky do Bílé na autobus. Tak asi 18, maximálně 20 km. Nevím, buď je tam mapa mimo měřítko, nebo tam mimozemšťani kladou odpor turistice. Mám léty ověřeno, jak rychle se pohybujeme.

Neměl to být problém, nicméně po první hodině cesty jsme zjistili, že tragicky nestíháme. Pak už jsme jen zrychlovali a poslední čtyři km k autobusu už jsme vpodstatě utíkali dolů s kopce (znova mě rozbolí koleno, když na to vzpomenu), oči jak šneci – zakopnout, byli jsme dole hned, ale otlučení jak píšťaličky. No, stihli jsme to, ale další dva dny jsme se vzpamatovávali.

V pátek chtěl Franta do Kopřivnice, do muzea značky Tatra. Bylo to od nás bez auta strašlivě složité, minimálně tři přestupy každým směrem, občas s riskantně krátkým časem na přestoupení. Jak jsem byla ještě celá ulítaná, tak jsem se vzbouřila a prohlásila, ať jede sám, že starý auta sice můžu, ale za těchhle podmínek teda nemusím.

A ráno jsem si pěkně přispala (on vstával v půl šesté), chvíli se motala kolem chaloupky, promluvila s psovou a s kocourem a pak šla, co noha nohu mine, na houby. Hub rostly mraky, jediný problém byl, že ve strašlivém svahu – což nahoru moc nevadilo, ale dolů se mi po včerejšku šlo dost špatně. No ale došla jsem, půjčila si slíbenou sušičku a pak už jen seděla na schodech v polostínu a krájela a užívala si pokojné letní atmosféry. Byl to úžasný relax.

V sobotu jsme se už oklepali a usoudili, že je škoda sedět doma jen proto, že nás ještě bolí nohy. Takže jsme znova vyrazili busem, tentokrát na Bumbálku a odsud směrem Velký Javorník. Že jsou lesní cesty obecně mizerné, to je známá věc. Ovšem tentokrát to bylo opravdu mimořádné. Z dálky jsme slyšeli takový divný zvuk – z legrace jsme se dohadovali, jestli to lesem jede tank nebo kombajn. Byl to obrovský traktor a táhl poražené kmeny. Jak vypadaly následující 2 – 3 km cesty jsem vyfotila, to se nedá popsat.

Průchod blátem (naštěstí už bylo poněkud sušší, takže, když člověk odložil estetické zábrany, dalo se projít) nás poněkud zdržel a nestihli jsme dojít až na Malý Javorník, ale na maličkou rozhlednu na Stratenci jsme se dostali. Bohužel nebyla tak pěkná viditelnost jako dva dny před tím u Bílého Kříže, kde bylo vidět až na Fatru (a nebyl čas si to užít). Ale kupodivu nepršelo, takže jsme suší a dost ušlí dorazili dolů do Karlovic.

Velké Karlovice ovšem nejsou ani tak velké jako hlavně dlouhé. Domů jsme to měli ještě nejmíň hodinu a půl. Takže jsme se stavili na večeři, no a do chaloupky došli něco před desátou potmě, což vzhledem k tomu, že silnice se rekonstruuje a osvětlení místy zajišťoval jen Měsíc, bylo docela dobrodružné.

Nedělní výlet jsme se proto rozhodli pojmout jako nenáročný. Vyráželi jsme až velmi dopoledne, a to autobusem k chatě Čarták. V neděli za krásného počasí tam bylo lidí jak na pouti. Okamžitě jsme zavrhli populárnější trasu směrem k rozhledně (kde jsme už stejně jednou byli) a vyrazili po hřebeni do Nového Hrozenkova a do Karolinky podívat se na přehradu.

A to jsme se ještě stačili večer dohodnout s milou paničkou od pejska, který tak toužil po čubině našich domácích, až mu to (o paničce nemluvě) kazilo rekreaci – a v pondělí brzo ráno jsme s ní vyrazili do Vsetína na vlak a domů.

Fotky: http://1234zana.rajce.idnes.cz/srpen_-_Velke_Karlovice,_Beskydy/

Aktualizováno: 7.9.2010 — 23:03

45 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Milá Zano, Beskydy a Jeseníky jsou hory, ve kterých nemám vůbec jasno – nebýt předposldního zvířetnického setkání, tak jsem tam nebyla víc než 20 let… Ale s tebou se mi chodí moc hezky (inlove) – ale jen virtuálně! V praxi bych ti nestačila ani náhodou 😛
  Jo a ještě něco – sdílím tvoji zálibu v cestách (však na ty fotky koukám jako na první 🙂 ) a doplňuju ji svojí vášní pro obzory (chuckle) Takže když to dáme dohromady, tak fotka cesty překračující přes obzor je absolutně to pravé! (rofl)

 2. ;;) R O ZV E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Manželská hádka vrcholí. Žena povídá: „Tak už toho mám dost! Ještě jedno slovo a odcházím!“ Muž rázně otevře okno a volá: „Taxi!!“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný večer a hezké sny. ~o)

  1. (Jovásku, ten je! 🙂 nepíšu sem často, ale každý večer se na Rozverníček těším – to já jen, abys věděl (inlove) a pozdravuj doma (f)

 3. 😡 Beskyde, Beskyde, kdo po tobě ide? Jasně, že Zana se svým foťákem a ostřížím zrakem. Parádní snímečky. :-bd (wave)

   1. Zano, Beskydy tvým okem jsou nádherné, nalákaly mě fotky moc, pouvažuju, pokud mi zbyde kousíček dovolené na příští léto 🙂

 4. Zano, díky! Další parádní obrázková série. Tentokrát mě nejvíc nadchly snopy (happy) . Zato zdevastovaná lesní cesta – děs. Napršet víc, tak se několik kilometrů prodíráte roštím :S .

  1. Ze snopů jsem taky byla celá pryč. A víš, jak se to dělá? Já nevěděla (a dozvěděla se ve skanzenu). Vezmeš smrk cca výšky snopu a osekáš větve, aby z laždý drobet zbylo (tuším, že na erbu se tomu říká ostrve 😉 ). Zapíchneš a aranžuješ snop (sun)

   1. Proto jsem se ptala, jestli to není len. Len se suší tak, že se sebere náruč posekaného a vytvoří se z něj jakási „sukénka“ (kužel), který se nahoře zakroutí (upevní). A druhý den se suknička obrátí – ruce se vsunou dovnitř kužele a len se obrátí kolem svislé osy a opět se zakroutí špička. Byla jsem na gymplu na mnoha povinných brigádách, ale len se mi líbil nejvíc. A ještě drátkování chmele, tam jsme si vydělali opravdu dost peněz, ale rasovina to byla strašná.

    1. To první políčku nemůžu tvrdit úplně jistě, ale v druhým případě to docela určitě len nebyl.
     Na lněný brigádě jsem nebyla. Kalhotky jste už, předpokládám, nešili?

     1. Nikolivěk 🙂 Ale fakt to bylo príma, místní družstevnice předvedly požadované úkony, my jsme si úkony trochu zracionalizovali, čímž jsme ztrojnásobili produktivitu, ale panovala všeobecná spokojenost. S odstupem mě mrzí, že k tomu neznám terminologii, určitě se ty snopečky nějak jmenují.

 5. Díky za počtení, troje pofakultní prázdniny s báječnou partou u Boráků na barokním dřevěném karlovickém fojtství, myslím předposlední údolí vlevo od silnice, když se jde ke kostelu od Karolinky, achjé! Rovnou nahoru údolím kolem staré dřevěné školy na Soláň, achjé! Karlovická břinkovica, která každého přepadla každý rok a léčila se křenovým odvarem a slivovicú, achjé! Holt, kde jsou ovečky, jsou i bacílky, žeáno. A zmije tam bývaly, moc.

  1. V Karlovicích je krásně furt 🙂 . Jo a tohle bylo poprvý, kdy jsem v Beskydech neměla to … jak píšeš 😀 . Mi kdysi vysvětlovali, že je to nezvyk na místní vodu, ale tvoje verze je taková reálnější 😉

  1. Díky, jsi úžasná, že jsi to takhle vyřídila, ono to mlčení bylo dost deprimující.

 6. Zano, Tebe si musím nechat na večer. Musím mít trochu klidu na Tvoje krásné obrázky a postřehy. (sun)

 7. Zano, máš nádherné fotky. Občas ti závidím, že jste bezautoví- pokud se totiž Mušketýrovi nechce se mnou někde chodit, má snahu výletovat způsobem „tak tam dojedem a pokoukáme a pak zase pojedeme dál“. Občas úžasné, občas na zabití. Nicméně při špatném místním spojení je ten váš způsob taky na mrkvici. Holt všechno má svoje. 🙂

  1. To je jako všecko… Já jsem auto nechtěla přesně kvůli tomuhle – i nám se kdysi dávno (ještě s malým fiátkem) stávalo, že jsme víc jezdili než chodili. Strašně mi to nevyhovovalo.
   No, občas je to taky na zabití. Ale zatím nám to takhle vyhovuje víc.

 8. Milá Zano, kdybych psala oslavnou ódu na Beskydy, opakovala bych se. Ale Beskydy jsou, holt, Beskydy. Smím-li pedlu? Tož tady je.
  Když jsem chodila cca do třetí třídy, byli jsme na letním bytě u lidí v nádherné velikánské roubence na svahu nad Novým Hrozenkovem. Měli celé hospodářství, drůbež, prasátko, kravky, ovce, kozy. Kozenky s ovečkami jsme chodili pást pod les nad chalupou. Kozenky byly kamarádky a tak jsme se se sestřenkou rozhodly, uklidit jim chlíveček. Byly jsme pochváleny.
  Odpoledne přijel na návštěvu strýc, a chtěl nás překvapit výletem. Naložil nás do stařičkého tudotra a jeli jsme. Jen tak. A najednou jsme stáli před Vlčinú. To bylo nóbl a strýc pojal nápad, že si zajdem na něco dobrého. Všude plno. Jeden stolek jsme přece objevili. Ale co to, najednou se kolem začalo dělat prázdno i personál se začal po nás divně dívat. A v tom to rodičovstvu došlo. Úklid kozího domečku v nás zanechal svůj neopakovatelný odér. Zrudlé maminky v letních květovaných šatech se styděly za pilné holčičky v puntíčkových sukničkách a vyšícvaných halenkách. S odpuštěním, smrděly jsme jak rasi.
  Tož, to je jedna z mých vzpomínek na Valašsko.

   1. Nojó, Vlčina, to byl beskydskej Pupp a Imperial dohromady, chichi, chudák maminka určitě v krásném imprimé a rukavičkách!

    1. Jé Baty, Ty jsi nás viděla? Neseděla jsi náhodou u některého stolečku? A pamatuješ na ten strom života, co tam stál v recepci? Ten byl co? Nebo tam ještě je?

     1. Tehdy byl krásnej, od dětských let jsem tam nebyla, taky jsem měla maminku v imprimé a rukavičkách a šaty s kanýrem a mašli ve vlasech, která se mi rozvazovala, a tatínek mamince říkal „uprav to, vždyť to vypadá jako rosomák, ostatní děti jsou jako z cukru“, jééé, kde jsou ty časy!

 9. Moc pěknými místy jsi chodila, milá Zano. (inlove) Oceňuji, jak podrobně mi ukazuješ krásná místa, kde jsem nebyla a nejspíš nikdy nebudu, neb jsem leňoch domácí. (blush)
  A máš moc pěkné fotky (y) – takový relax jsem právě tuze potřebovala. (nod)

   1. Jen mě nepřeceňuj, milá Zano! (inlove) Loučeň je vlastně za humny, ale Beskydy, ajaj, to je dálka! (whew) (wasntme) (rofl)

 10. takovou procházku jsme právě teď potřebovala (nod) Protože jsem šla do práce si pro práci… a ona není připravená (shake) . To jsem mohla mít dál dovolenou. Zítra to taky neudělám – fakulta má 50 let a tak budu dopoledne v divadle na slavnostním „mejdanu“ (a večer na óópeře)
  Procházka v zeleni klidní nervy (happy) tak ani moc neřvu (chuckle) Můžou ti poděkovat (wave)

  1. Půjčka za oplátku, já se s tebou taky prošla (clap) . Jsem zvědavá na Emtesčinu verzi Beskyd!

 11. Milá zano – prohlídla jsem si se zatajeným dechem tvoje fotky (jako vždycky krásné) a povzdechla si: „Tož totok sú ty Beskydy?!“ Jak krásné jste měly výhledy! A pak – z téhle „vaší“ strany se mi daleko víc líbí.

  1. Cha – a ještě malý doklad mé skryté dislexie. Nápis jsem četla jako Srpnové Idy a ve větě „A fena zrovna hárala a všichni psí Romeové se snažili přelézt k ní plot“ jsem Romee (Romei, Romey – sakra, jak je to správně (think) ?) zaměnila za Romy!

  2. YGO, moc se mi líbí, jak se nám ty beskydský zážitky doplňujou 😀 . My jsme tam byli od 14.8. – vy asi týden před námi, ne? Fakt to počasí bylo docela fajn – zmokli jsme dost, ale nikdy nebylo šeredně celej den a vidět bylo dobře.

 12. Prekrasne vylety, krajina aj fotky! Velky Javornik poznam z druhej strany – z tej slovenskej, boli sme tam s nasimi ako deti asi dva-trikrat z tetinej chalupy v Hornej Marikovej (pred rokmi rokucimi, chalupa je uz davno predana). A veru bahnite cesty su aj z tej „nasej“ strany dobre zname. Rastlinka, ktoru tak oblubuju motyle (super fotky!) sa po slovensky vola konopáč obyčajný, cesky by to mal byt sadec nachový, je to krasne vonajuca medonosna rastlina: http://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php?obrazok_id=77250
  Dakujem za vylepsenie inak pochmurneho uprsaneho rana!

  1. Díky za určení! Koukali jsme, že ta slovenská strana bude taky moc pěkná.
   Jo a je skvělý, že slovenský hospody (aspoň ty více méně na hranicích, kde jsme byli) berou český koruny – vůbec nám nedošlo, že by třeba taky nemusely…

 13. šišmarjá – oni si ti Zanovi nedaj pokoj 🙂
  Tomu se říká „mít boty z toulavého telete! Ale je to dobře – jeden si aspoň počte!

 14. Krásne ale upršané ránko všetkým! No holt – kdo umí ten umí. Zana, pekne som si pocestovala. Tí naši predkovia vedeli, ako bývať v horách, či na Slovensku či v Česku. A zostali po nich skvosty. (f) (f) (f)

  1. Ahoj Maťo, máš pravdu. Zrovna tuhle jsem si tak pochmurně uvažovalo, za co já tu Prahu vyfasovala…
   Moc se mi líbilo, že naši domácí byli mladí – snad se ten úprk z vesnice do města zastavuje.

 15. Milá Zano, krásně jsi to všechno sepsala a nafotila! Mě to nikdy do Beskyd netáhlo (nějak jsem žila v přesvědčení, že se jedná o uhlazenější, menší a liduplnější sousedku našich „drsných velehor“), ale Tvoje cestování mě naprosto uchvátilo, takže v mlhavém plánu na příští rok by ty Velké Karlovice mohly být… Díky! 🙂

  1. Alčo, za Beskydy se přimlouvám 🙂 . Jsou tam místa uhlazený i hodně neuhlazený – vybereš si podle gusta!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN