BTW: Koukám, koukáš, nevidím…

Pokud by se měla posuzovat chovnost u lidí stejně jako u čistokrevných psů, tak bych měla problém – v nějakých třinácti letech jsem se pročetla k brýlím, a jak šel čas, podařilo se mi dostat do stádia, kdy potřebuju buď brýle nebo vodícího psa. Radši však ty brýle – znáte snad někdo psa, který by vydržel koukat většinu dne do počítače???

Jak tedy jde ten čas,  stává se substituce vodícího psa stále složitějším problémem. Sice mám díky moderním výdobytkům výrobců brýlových skel pohodlný život, leč musela jsem se smířit s dvěma fakty: jednak s tím, že cena obrouček je proti ceně skel takřka zanedbatelná, takže nikdy nemám víc než jedny aktuální brýle, a jednak s tím, že ani ten nejprogresivnější optik mi nedodá skla dřív, než za dva týdny – většinou se ale jistí a slibují čekání třítýdenní. Což ve spojitosti s naším toulavým životem vedlo k tomu, že moje poslední brýle rapidně stárly.

Pokaždé, když jsem byla na návštěvě v Čechách, ať už z Norska nebo z Anglie, jsem přemýšlela o tom, že bych si měla nějaké nové pořídit. Občas to došlo tak daleko, že jsem i vstoupila do optiky, řekla své požadavky a zeptala se na termín. Nikdy jsem nebyla doma tak dlouho, abych to stihla – resp. aby se mi vůbec chtělo s celou tou anabází začít.

Přestože jsem naivně čekala, že s přibývajícím věkem se moje oční problémy takříkajíc vykrátí a já budu vidět lépe, opak byl pravdou. Takže když moje aktuální brýle dosáhly pátých narozenin, žila jsem s nimi sice v pohodlné důvěrnosti, leč svět kolem mě kapku matněl. Hlavně ten, co byl poblíž. Bezstarostně jsem ignorovala fakta, až došlo k tomu, k čemu dojít muselo. Materiál se unavil dřív než já. Takže jedno ráno jsem si šla láskyplně vyčistit svoje brýle hadříkem k tomu určeným a v rukách mi zůstal cvikr. Resp. cvikry dva, abych byla přesná.

„Martinku, průser!“ oznámila jsem svému nejdražšímu poté, co se mi podařilo najít cestu do kuchyně. „Ty nemáš náhradní brýle?“ otázal se klidně, zatímco odborným zrakem posoudil lom. „Mám,“ odvětila jsem statečně. „Ale asi osm let staré!“ Pozdvihl nepatrně obočí. „A budeš schopná v nich řídit auto?“ otázal se se zájmem. Bez auta se totiž naše půvabná usedlost ukrytá v polích a lukách stává pastí. „Samozřejmě,“ prohlásila jsem s jistotou a tápajíc jsem se vydala k místu, kde jsem tušila úkryt své historické optiky.

Bylo to děsné. Nejenže neseděly dioptrie a brýle měly o dvě ohniska méně, než na co jsem byla posledních pět let zvyklá, ale skla byla neuvěřitelně poškrábaná. Matně jsem si vzpomněla, že právě to byl hlavní důvod, proč jsem si kdysi pořídila brýle nové. Hm. Konec konců, v mlze taky řídím. Jen mlhovky mi v tomto případě asi nepomohou.

Odjeli jsme s Markem do Oxtedu, našeho nejbližšího města… no dobrá, městečka. Ale má dvě optiky. Kam nejdřív? Inu na kopec, to je blíž. Byla to optika patřící do známého řetězce, jehož název budil důvěru. Poté, co jsme stáli pět minut uvnitř a dotyčná odbornice směrem k nám ani nezdvihla pohled od papírů, které vyřizovala pro předchozího zákazníka, jsme usoudili, že tudy nejspíš cesta nevede.

V druhé optice byl menší výběr rámečků, ale vlídná obsluha. Tentokrát nešlo o řetězec, ale o soukromý obchod patřící indickým manželům. Byli úžasní. Paní na recepci (Angličanka) si při pohledu na doublecvikr  přivolala majitelku a hned se děly věci. Slíbili co nejrychlejší opravu, objednali mě na druhý den na sight test, neboli změření očí a dostalo se mi nenápadné leč nesmlouvané podpory při výběru rámečků. Pokud totiž chcete mít tříohnisková skla mých parametrů, nemůžete hledět jen na módu, že…

Druhý den si moje oči zacvičily. Ani moje oční doktorka mě nikdy nepodrobila něčemu podobnému. Vypadalo to jako test očí i inteligence zároveň a ví Bůh, že jsem měla co dělat v obou kategoriích. Když mi námahou začaly slzet oči, nedočkala jsem se pauzy, ale kapesníčku. To vám byla úleva, když přišel na řadu test periferního vidění! Sledujíc občas blikající středový bod spolu se záblesky po všech stranách jsem si připadala, jako bych hrála vzrušující počítačovou hru. Konečně jsem měla pocit, že vyhrávám 🙂

Následovalo další komplikované zaměření ohnisek na sklech v již vybraných rámečcích a šok, když po mě nechtěli nic platit. Zatím – samozřejmě. Následovaly dva těžké dny, než došly spravené staré brýle a obligátní dva týdny čekání na ty nové. Byla jsem trochu nejistá, protože onen indický optik byl velmi důkladný a donutil mě číst písmenka i se spravenými brýlemi, které jsem tak dlouho tvrdohlavě považovala za vyhovující. Výsledek byl ostudný.

Ale i to bych byla rozdýchala, jsem v tom opravdu zběhlá. Ale potom přišla TA příhoda. Opravdu těžko se mi o tom mluví, ale zkusím to. Stlala jsem ráno v ložnici postele, když koukám, na plyšem potaženém peřináči poletuje chuchvaleček psích chlupů. Rezignovaně jsem si povzdechla a šla ho vyhodit – konec konců, nemůžete mít doma dva psy a doufat, že vás chlupy minou. Sáhnu po chuchvalci a on poodletí.

Kouknu na otevřené okno – no jo, je tu průvan. Sáhnu podruhé, už už ho mám…, ale zase poodletí! To už bylo divné dokonce i mě. Přistrčím k peřináči nos a vzápětí se nese domem moje zaječení. To nebyly chlupy – to byl pavouk!!! A já ho honila a málem se mi to povedlo! Uskočila jsem do koupelny, horečně si drhla ruce horkou vodou a slibovala tomu nahoře, že už to nikdy nenechám tak dlouho a budu o sebe víc dbát a… no však znáte tyhle sliby.

***

Už druhý den mám úplně nové brýle a zjišťuju, kolik je toho kolem nového. Jo a ten pavouk bydlí ve stropním trámu, který vede zhruba na úrovni nohou našich manželských postelí – viděla jsem ho docela jasně. Nechám ho tam, když to není nad hlavou.

A řeknu vám – jak mě se ulevilo, že má dosud všech osm nohou!

Aktualizováno: 8.9.2010 — 00:24

158 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. …………..řistrčím k peřináči nos a vzápětí se nese domem moje zaječení. To nebyly chlupy – to byl pavouk!!! A já ho honila a málem se mi to povedlo!…………..

  DEDE POMOOOOOOOOOOOOOOOOCT 😀 😀 😀 (rofl) (rofl) (rofl)

 2. Mňo, můžu Dede snad potěšit, že s pavoukem může být i hůř. To moje babička měla ve zvyku před spaním (už po zhasnutí) uždibovat dobrůtky z talíře na stolku u postele. Jednou jí jeden kousek jaksi nešmakoval, vrátila ho na talířek, a co na něm ráno našla, si asi umíte představit… Omlouvám se a jestli mě za tenhle příspěvek vyhostíte, za zlé vám to mít nebudu… Ale já babičku znala a věděla jsem, že tu jen tak něco neporazí.

  1. Cháá – babičku možná ne, ale já bych zkolabovala (rofl) (rofl) ! To jsou úžasné historky, to miluju

 3. Moji milí, přiznejte se – kdo z vás měl spásný nápad podstrčit mi na Mácháči cyklobrašnu s nářadím? Už několikrát jsem se chystala poděkovat a pak mi to vypadlo, ale dneska už fakt musím. Zmíněné nářadí mi dneska pomohlo uchovat (už tak bídné 😛 ) zbytky duševního zdraví. To mi takhle přivezli novou pračku, s ochrannou lištou, kterou bylo třeba před zapojením odšroubovat. Vyzkoušela jsem veškeré domácí nářadí. Jediný efekt byl výrazně dlaždičský, smečka se preventivně zdekovala a s prádlem to pro dnešek vypadalo beznadějně. Ale pozor, v náhlém osvícení (angel) došlo na imbus z cyklobrašny a peru! Takže dodatečně děkuju mnohokrát, byl to geniální dárkový tah (inlove) .

 4. Dede, to je krásné téma pro člověka, který brýle vůůůbec nepotřebuje, ale chce si je dobrovolně pořídit (tmi) 😀 😀
  Chytrost totiž už musím začít předstírat (brát už není gde, mozkový buňky se nerodí a ty stávající šmahem mizí 8-| ), tak zkusím „brejle“ (bat)

  1. Osobo, nerouhej se! Chytrá jseš jak opice (teda mnohem víc). Hezky napiš, že si chceš pořídit nový módní doplněk 🙂
   A když už jsem u módního doplňku – asi jsem si pořídila kouzelné brýle. Už je mám asi pět let, ale nejméně třikrát za rok odpovídám na dotaz „Jé, ty máš nový brejle, že jo?“ Někteří tazatelé se ptají opakovaně,cca v půlročním intervalu. Že by to byl konverzační trik – z toho je nepodezírám. A vůbec nevlastním výkřik poslední brýlové módy.

   1. jéé díky 😛 modní doplněk to bude (emo) !! Hlavně chci hrozně moc přísné, výrazné a hranaté obroučky 8-|
    ze všech zvířetníků si pamatuji Matyldy, Blážiny a tvoje výrazné moc hezké brýle. Jinak si vlastně nedovedu představit, kdo ze zvířetníků je brýlatý, i když jich určitě bude dost 😛

    1. Milá Heduš, pokud přijmeš radu od dlouholeté brýlaté konzervy – nepořizuj si trendy úzké obdélníkové obroučky. Všechny mladé holky v nich vypadají stejně (viz mladé političky VV), tenhle typ sluší víc vyzrálým osobnostem, jako je Karolína . Kup si nějaké mírně extravagantní, jako má Bláža. Pokud považuješ moje brýle za výrazné, tak to je další doklad jejich kouzla 🙂

 5. Milá Dede, jsem moc ráda, že jsi překlenovací mlžné období ve zdraví přežila a hezky nám o něm napsala (inlove) .

  Nojo, odedávna jsem krátkozraká a nosit brejle mě nebaví. Špatně s nimi odhaduju obrubníky a zakopávám a na blízko je musím sundavat. Dlouho mi stačilo si je brát jen na televizi a do kina na film s titulky. Sice mě dostihl punc nafoukanosti, jelikož na pár metrů nerozlišuju tváře, ale to bych rozdejchala. Jenže. Na kole jsem přehlídla (a sjela (chuckle) ) schody a při venčení nerozeznám psa od kočky nebo pařezu, takže asi na stálé nošení dojde.

 6. 🙂 Dotaz pro majitele kočiček. Může koťátko dostat syrové kuřecí masíčko?
  Máme zapůjčenou kočičku Josefínku, Zatím se bojí, schovává se, vymetá pavučiny za sporákem. Děkuji za radu. 🙂

  1. Řekla bych, že koťátko bude nadšeno, pokud se mu rozkrájí na malé kousky. Nedávat moc najednou, ale za to častěji. Kuřecí je dietka, neměl by být problém 🙂

  2. Určitě ano, ale jak radí kočkařky, je lépe, když je všechno maso 48 hodin mražené, zejména prý kuřecí, říkala tuším Eva Ž. To spíš se může krájet hovězí masíčko donesené z obchodu, než to kuřecí.

   Blahopřeju vám ke schovance Josefínce, milí Jovísci, mám radost, že máte doma kočičku (cat) . A až se nebude schovávat (hihi, to není úmyslná slovní hříčka), tedy až se vaše schovanka nebude schovávat, že bude fotečka? (nod) 🙂 (h)

  3. Doporučuji přikrájet i trošku kůže a tuku (na kousíčky) a servírovat promíchané s drobtem lehce opražených ovesných vloček (pro kotě asi podrcených nadrobno). Všechny moje kočky pražené ovesné vločky milují (milovaly). To kvůli bobkování.

 7. zcela mimo – neteřka Potvůrka (už mě tady ondá navštívila, na Zvířetník trefí moc dobře) mi „zadala“ úkol. Tak se dělím s ostatními… Něco víme, něco tušíme, něco nevíme… Zvířetníci vědí všechno – aneb hon za body v zeměpise začíná (chuckle)

  http://zemepis.gfxs.cz/gmvkvizy0809-1.html

   1. Na Gomulku jsem si nevzpomněla, pro mě je to už moc stará historie, když byl u moci, byla jsem malá.

     1. Jo, dostala, právě jsem ho našla. A teď jdu vařit, dcéra je celá hladová. Fotky ale asi neudělám.

      1. P.S. No ale Chruščova podle obličeje pozná každý, toho Gomulku jen skuteční pamětníci.

        1. No, já na první pohled první dva – tam se jeden fakt nesekne, pak jsem začala přemýšlet a mé zraky náhodou náhodičkou sjely níže na odkazy na webu, a pak už jsem byla líná dále přemýšlet (chuckle) (tmi) Neměla jsem se koukat. Gomulku bych určitě nepoznala, Možná ještě tak pány Brandta a Forda. Smrkovského jsem se nenaučila – generaci po roce 1968 byl tak trochu zatajen.

  1. Hrozně moc děkuju za ty odpovědi a hlavně i za tu rychlost.. Jste doopravdy skvělý tým, tak se těším na další spolupráci 🙂
   Pro ty, kteří mají rádi googleearth a rádi googlí bych měla další kvízek 😉 : http://zemepis.gfxs.cz/kviz-big.html Kde to je, nikdo netuší..

   Mějte se, přeju hezký podvečer! 🙂

   1. Teda Potvůrko, ty nám dáváš (rofl) Tipuju nějaký resort s korálovou podívanou, ohrazený bazén pro méně odvážné, volná část pro zdatnější. Ale co jsou ty konstrukce vlevo? Až nasytím hladovce, budu to zkoumat dál 🙂

    1. Já jsem v tom nevinně!! 😀 To učitelé si na nás vymýšlej takový záludnosti, zrovna tenhle kvíz tam je už 3 měsíce a ještě to nikdo nerpzluštil..Já to soukromě definovala jako supervelký parkoviště na mořský hladině a to kovový tipuju na sluneční kolektory nebo osvětlení.. (rofl) Ale upřímně řečeno mě nic nenapadá.. (think)

     1. Tak já v tom to parkoviště na umělém ostrově vidím taky. Už jsem probrala kdekteré „zavostalé“ městečko v emirátech, ale nenacházím 🙁

   2. Mě to připadá jako součást nějakého přístavního zařízení pro přepravu aut na velkých lodích a ty konstrukce by mohly být výtahy. Tak kde mají tolik aut a tak průzračné moře? Že by Kalifornie, Florida, Haway?

    1. To není špatný nápad, Veram. Taky mi nesedí, že by arabové ťapali takovou štreku k autínu v tom vedru. To už by je radši štosovali na sebe do pater.

    2. Výtahy, to by mohlo být. Na auta nebo kontejnery. Ale na co je tam ten ohrazený bazén? A na dopravní stavbu mi to připadá málo vymakaný (dopravní režim, servisní plochy atd.)

      1. Myslíš, že to není parkoviště, ale tržiště (nebo skladiště nebo …?) Myslím, že klíč je v tom, co jsou ty konstrukce a k čemu slouží bazén. Na fotce podle mě nejsou auta, ty objekty jsou příliš různorodé. Kdyby to byla auta, tak budou narovnané osobáky vedle sebe (stejná velikost) a náklaďáky v jiné části.

       1. Já tam nikde nevidím bazén. A nemohlo by to být staveniště? Jakože stavební stroje a buňky… Třeba jak stavěli Dubai?

        1. „Bazén“ je obdélníková ohrazená plocha vlevo od příjezdové komunikace (na moři).

   3. Uz tradicne sa pripajam po funuse, ale troskou prispejem – som skoro presvedcena, ze tie vysoke objekty su zeriavy a ten umely ostrov je nejaka docasna pomocna zakladna – su na nej asi nejake ubytovacie bunky pre pracovnikov, miesta pre parkovanie ich aut a tak. A len tazko to uz niekde najdeme, lebo to bolo asi len nejake medzistadium stavby, ktore uz neexistuje a nikto sa nim uz nechvali. Podla tej neskutocne modrej priezracnej vody a intenzity svetla je to najskor niekde v Emiratoch, ale tiez som nenasla nic, co by sa na to podobalo. Tolko moja troska (no ja viem, nic moc :S ) …

 8. No s brejlema je potíž, já mám sklíčka, že se optik podivuje a říká tomu objektiv. Jinak jsem dospěl do stadia, kdy mám jedny na dálku, jedny na počítač, jedny na čtení a jedny s ulomenou pacičkou na který vidím…

  1. Jo, Můj drahej si na brýle nechal dát antireflexní vrstvu a ona po roce zflekatěla. I odnesl brýle na reklamaci. Optik se nebránil, že mu to jistě vymění, ale reklamace – to je měsíc. A ten měsíc teď nosí brýle na PC. O víkendu mě měl navigovat. V mapě četl parádně, ale cedule u silnice ani neviděl, o jejich přečtení nemluvím.

   1. OT: Bubu, 22.09. se bude finišovat na montáži v Litomyšli. Jedu tam s Italy a našimi techniky, ale musím překládat a dozorovat montáž. Nicméně někdy začátkem října se spouští celé zařízení, pošlu Ti včas pozvánku, bude-li se Ti to hodit, ráda Ti to celé ukážu. A také se pak můžeme opít na úspěšné dokončení díla – já tedy buď nealko pivem nebo nějakou čulibrndou, abych dojela bez ztráty květinky (ta by mi tak nevadila, řidičák by byl horší!) do Prahy.

   2. Já antireflexní vrstvu odmítla, protože mi nikdo nebyl schopen zaručit, že je olizuvzdorná a zdravotně nezávadná.

  1. Máš hezké kytičky jako vždy, ale nejvíc na mě zapůsobilo to Čekání- stařenka v černém… Jo a ta luxusní hrobka ve mně budí dojem, že z takových se i dobře vstává- hrabě Drakula a kolektiv (chuckle)

   1. Chi, hrabě Drakula a kolektiv – to sedí (y) (rofl) .

    Ygo, bezvadné dovolenkové obrázky! 🙂

   1. Že jo! Ten kukuč se povedl.
    I když kocourek, co si nás ochočil vloni, žádnou paštiku nechtěl. Ani sejra. Ani pečenou rybu. Zato obliboval malé rybky z moře vylovené. Takže jsme každé ráno namakali k vodě, uloupli škebuli z betonu, napíchli škebuli na háček a nahodili. Ulovenou rybku jsme ani nestíhali sundat z háčku. Spořádal jich denně nejmíň tucet.

    1. Kvůli takovýmhle tyranům není nutné ani jezdit k moři, stačí se zastavit pro granule. Zrovna včera jsem dostala vynadáno od (cat) , protože jsem po vstupu do krámu nejdříve pozdravila a pak až teprve se sklonila a vzala do náruče.

  2. YGO, k fotce 021: pádlem, ne veslem, to vypadá jinak. 😉
   Ježiš, jak já bych tam hned vyrazila…

  3. Milá YGO (inlove) , máš krásné fotky, jako vždy. (y) (nod) Jen zatím nestíhám pod obrázky něco napsat, a že některé obrázky si o to přímo říkají! 🙁

 9. O brejlích vím svoje, už léta potřebuji na dálku. Hledání naštěstí nebývá příliš často, protože si je sundavám jen při 3 příležitostech: v posteli, v koupelně a při oblékání/svlékání. Když se oblékám, jsou na nejbližší vhodné ploše, dále buď na stolku u postele nebo na umyvadle. Občas se mi stane, že odejdu z koupelny bez brejlí, ale to je podobný případ jako když v noci musím a nechce se mi rozsvěcovat, prostě jdu po paměti. Že jsem je zapomněla, zjistím při první příležitosti, kdy potřebuji něco vidět, ale nevidím.

  Zato ty ceny a problémy při výběru obrouček. Mě dioptrie zatím ještě přibývají, sice ne každý rok, ale tak čtvrtku za 2 – 3 roky. Rozdíl mám 1,75 dioptrie, takže skla nepřicházejí v úvahu, jen plasty. Kvůli světloplachosti je musím mít trochu zabarvené. Loni mě přestalo bavit vyměňovat si za jízdy pořád brejle (normální za tmavé a naopak) a pořídila si samozabarvovací, že to bude bezpečnější a jenom ty skla stály 7 tisíc Kč. Obroučku už jsou proti tomu pakatel. U těch mi situaci zhoršuje, že nemůžu mít kovové (vadí mi ty pacičky na nose) a v plastových je strašně malý výběr. 8-|

  Teď jsem si uvědomila, že bych zase měla mít nové (už zase hůř vidím). Nevíte někdo o slušné optice v JZ Čechách, kde by mi ty oči rovnou změřili?

  1. O optice nevím. Samozabarvovací nosím už léta – obávám se, že z toho mám oči trochu choulostivý, asi by mi to už bez toho zatmavení vadilo. Ale je to dost drahá legrace (u multifokálu, kterej nosím, zejména (envy) )

 10. Re: Pů!!! Já radši ani nezjišťuju, jak ta příšera vypadá!

  Dede, slíďák tatarský je největší evropský pavouk a i když budí smíšené pocity svou velikostí, tak je zcela neškodný. Copak pavouci, ale rozuměl jsem dobře že ti vadí i motýli? Nedávno jsem četl článek o motýlí farmě v Žirovicích, to je tady u nás na západě, kousek od Františkových Lázní. Velké tropické druhy se tam třepotají návštěvníkům kolem hlavy, mí oblíbení motýli rodu Morpho jsou fakt obrovské létající safíry.

  1. Rozuměl jsi správně (blush) S postupujícím věkem sice nemoudřím, ale lépe se ovládám, takže už neječím a neprchám (většinou!). Když motýl zalítne do místnosti, snažím se mu umožnit cestu ven, ale ví Bůh, že do rukou bych ho nikdy nechytala. Nesnáším hmyz, ale snažím se ho nezabíjet (on nemůže za moji fóbii), takže kolikrát já jsem jenom letos otvírala okno například vosám… A motýlí farma by pro mě byla obdobou známého hororu Ptáci 😛

   1. To se nemusíš červenat, každý máme nějaké fobie, ty moje například jsou kuriosnější, věř mi. (blush)

   2. Tak ono zrovna motyli se dost blbe chytaj, kdyz jim clovek nechce ublizit. Kazdopadne tohle fakt jsou fobie se kterymi se da celkem pohodlne zit. Takova sociofobie je podstatne vyzivnejsi. Nastesti jsem to podchytil vcas, takze do stavu neschopnosti vylezt z baraku to nedoslo.

     1. No, to mám taky, nerada někam chodím, dá se s tím něco dělat ? Pak mám fobii z dálnice, to je utrpení když tam musím jet jako spolujezdec. Jinak živočichy s více nožičkama taky nemusím ale strach z nich mít nemohu, to bych nemohla bydlet skoro v lese. Pavouků máme nepočítaně.

      1. Asi dá a byl jsem i upozorněn že u mně už by bylo vhodné uvažovat o odborné pomoci. Ale zatím se s tím vždycky tak nějak poperu a vyhraju. Někdy. Někdy ne.

       1. Ajta krajta, mám tu soufobiky, ne, že bych vám to přála, ale potěší to, že je nás víc a nebudem se bát vlka nic (ale vylézt z domu a motejlů jo!).

      2. Tezko rict. Ja se tehda zasel vypovidat k psycholozce (placene, ne na pojistovnu. Nemusel jsem cekat a hlavne … dostala penize, tak bude poslouchat!), pak si u ni zasel na nejaky dvoudeni seminar asertivity a nekolikadenni seminar efektivni komunice (osobni ne „business“) a nahodou jsem tam narazil na slecnu, se kterou se dobre povidalo (i diky tomu, ze me naprosto nepritahovala, takze zadny duvod k nervozite) a ktera roky chodila do tanecnich a pak tancovala formace. A ktera potrebovala partnera na tancovani.
       A kdyz to po pul roce zabalila, protoze to nezvladala zdravotne ani casove, tak mi nastesti ostatni domluvili partnerku, jejiz partner mel neco s kolenem a sel na operaci. A od te doby tancuji. Nastesti. A tam kde to znam a mezi temi co znam to zvladam. A predtanceni take nebyvaji problem, protoze se muzu soustredit na jednu znamou partnerku a publikum nestiham vnimat. A hlavne vim co a jak mam delat.
       Ale i ted kdyz prijdu vecer na milongu, tak si musim nejdriv na chvili sednout a aklimatizovat se. Ale lepsi se to.

  2. Pů, na těch motýlech jsme byli – moc jsme si to užili. Je třeba přijít brzo ráno, aby tam nebyli lidi. No a někteří můžou místo toho na Soos (chuckle) .

   1. Tam je taky krásně, bez lidí zejména. Tajemná krajina, zdánlivě mrtvá, ale ono to tam kypí životem.

    1. Mám ráda blata, rašeliniště apod., takže Soos se mi líbil taky – akorát že tam jsme bohužel chytli docela nával.

 11. Jejda Dede, tohle jsme absolvovali s přednostou před rokem, ten navíc lpěl na svých skleněných, které mu málem lámaly nos…nakonec se dal přesvědčit a taky, u optika daleko lepší lokalizace astigmatizací, než u jeho trvalé očařky. Plastovky v titanu za tři neděle, jedny na čtení, jedny na dálku a pětadvacet tisíc jakejch bylo.
  Takže vím, cos musela zkusit a ten pavoučí bonus – jak tu dole někdo psal, já už bych nezjistila, kde bydlí, já už bych na něj koukala z obláčku.
  P.S.dopoledne Ti šel mailík ohledně článku sem.

  1. Optik x očař – to vám je zajímavý. Narazila jsem na oční, kde jsou velmi moderní, každé dva roky tam čučím asi do pěti přístrojů (taky honím náhodně se rozsvěcující tečky (chuckle) ), takže z toho mám pocit, že mě neodbývají.
   Nicméně na konci, když jsem dostala recept, řekl mi pan doktor “ a nechte si to ještě v optice přeměřit…“

   1. Hm, perimetr…U nás v nemocnici tomu říkají „hvězdné války“. 😀 Pokud pacient s podezřením na zelený zákal nechce platit HRT scanner, tak má možnost diagnostikovat ho zdarma, ovšem starší, zdlouhavější a méně spolehlivou metodou a tyhle hrátky s barevnými světýlky jsou její součást. Taky jsem si to párkrát „zahrál“. 😀

   2. Přesně takhle to fungovalo ve Dvoře – paní optička (ale jen v jedné z optik) byla preciznější a přesnější. No, každému co jeho jest… se zraněným okem by člověk do optiky taky nešel 🙂 Jde jen o to, aby ten doktor o svých možných nepřesnostech věděl a uměl to přiznat, stejně jako aby byl optik opravdu dobrý – a to ten Ind opravdu byl 🙂

 12. Jo, brejle… Nosím asi od deseti let, taky mám jen jedny, pod deset nehrozí… Ovšem čtení je to moc pěkný a veselý – teda když si člověk přizná, že nic tak nepobaví jako cizí malér 😉

 13. Tak k tématu brýlek budu mlčet a šoupat nožičkama. Jsem v tomto směru naprosto nezajímavá a kdybych nebyla Třináctá, řeknu, že jsem tuctová.

   1. To si musím pořídit!
    Když na mne večer zpod gauče vyrazí babouk lidožrout (fakt je velikej, poslední číslo pavouka, pak už jsou poníci, už se mockrát vrátil, asi se mu u nás líbí), vytahuji nohy na gauč a čekám až si zase někam odleze. Tedy pokud nejsou v dosahu mí muži. Junior je odvážný, lidožrouta chytne do ruky a vynese ven, Můj nejdražší ho zaklopí skleničkou, podsune list papíru a vytřepe venku. Sklenička ovšem musí okamžitě do myčky a papír nejlépe spálit.

    1. Že vám všem neí hanba. Ty uměle pěstované nemusím, ale každý dok máme v kuchyni na okně pavoučici – zítra nafotíme a dáme sem odkaz – a je nesmírně zajímavé ji pozorovat. Letos je dost velká asi jako dvoukoruna, čekám na kokon protože manžel už je použit a jeho zbytky jsou v pavučině. Jo a víte že určitě pavouk křižák má krásně růžové hovénko?

      1. No, již tradičně se u nás pavouk jmenuje Kleofáš, byť je to vlastně Kleofášová. Její manžel byl použit a posléze požit a ty zbytky má zřejmě místo fotografie na nočním stolku v pavučině. Leta jsem měla jednu na chalupě a nikdy jsem netušila, že tak zajímavě trousí, ale tu předposlední jsem měla na okně s fialkama a na jejich listech se to vyjímalo. Fakt barvička jak od cukráře.

     1. Taky jsem mival babouka. Nebo asi spis baboucici, to jsem nekaj nezkoumal. Mel kokon v rohu na zachode a obcas jsem ho prikrmoval mouchama a dostal dokonce i housenku, kdyz se mi kdysi rozmnozily na kytkach.
      A pak jsem sebou jednou na zachode flaknul, poboril kokon a babouk se odstehoval 🙁

   2. Opravdu, báječná věcička! Jak je možné, že se to už dávno běžně ( u nás) neprodává . No, ale už o existenci vysávečepavoukáče vím, tak se budu rozhlížet.
    Také pavouky nemusím. (bug) (puke) (nemyslela jsem si, že někdy toho smajlu použiju)

   3. My doma používáme vysavač ani ne tak na pavouky, ale na ty pruhované moučné moly, kteří s chutí sedí na stropě a my na ně s mamkou nedosáhnem. Od té doby, co jsem málem spadla ze židle hlavou na roh psacího stolu a mola stejně netrefila, je to podstatně účinnější metoda. On je ten prach ve vysavačovém sáčku udusí (dobře jim tak).

  1. Kouknout se nemůžu, až doma, takže dotaz – neublíží to tomu paboukovi? Nebo je to na ubezdušení? To bych nemohla….

   1. Neublíží, je to malinký vysavač. Pavouka vysaješ, zazátkuješ v hubici a pak vypustíš do přírody 🙂

  2. A ten nástroj pavouky zabíjí nebo jen chytá, aby se mohli vynést ven? Já mám pavouky ráda, protože nenávidím mouchy, je mi špatně i z jejich bzukotu a z představy, na čem seděly…

   1. Vypadá vysypávací 🙂 Jen si představuju, jak se tam zmatenej babouk drží, vzpírá… a já vysypávám… nejde to… já koukám, kde je chyba… babouk rychle vylézá… (tmi)

    1. Vysypu na zahradě a než dojdu domů tak zase pavouk sedí nade dveřmi abych já domů nemohla ;(

  3. K pavoukům mám vztah vcelku neutrální, ale třeba sklípkani mi už vadí. Zato otec můj rodný nesnáší pavučiny a dokáže je odhalit ostřížím zrakem na kilometry, zatímco moje máti tvrdí, že špatně vidí na dálku už léta a do rohu pod stropem už nedohlídne, takže pokud tam něco vidí, ať si to zamete, ale pak ať si nestěžuje, že ho žerou mouchy nebo komáři- pavouk by se o ně postaral 🙂

 14. Jo blejle…. Blejle už pár let taky nosím, to je ta stařecká vetchozrakost. Takže naštěstí jen jednoduchá vada – nové brýle se obvykle vejdou do 2 tis. i s obroučkama – mám jedny silnější – na ruční šití a čtení. A jedny slabší na PC, či na krájení piškvorku. Občas to vypadá tak, že lítám po baráku a frflám a prskám, kterej že trphajzlík mi zase někam zasel ty brýle, a dozvím se „máš je na nose“, jenže to nejsou ty pravé. tyhle jsou na šití a na párání mám ty červené, kúúúúúrňa, kde mám ty červené brýle. A pak jsem zase za cvoka, co něco posešívá, aby to zase mohla rozřezat, a ještě má jedny brýle na šití a druhé na párání.

  A Můj nejdražší je dlouholetý brejloun. Vždycky se mi líbili víc brejlouni.
  A ten před pár lety v nových brýlích (konečně zjistili, že má uhnutou osu a potřebuje i „cylindry“) cestou po náměstí konstatoval: jé, to je kolem hezkejch ženskejch a ty reliéfy jsou na tom baráku dlouho? už asi 300 let, brouku… zněla odpověď.
  Jo a jeho brýle jsou též v cenové relaci okolo 10 tis. (jednoohniskové)

 15. Mám prosbu mimo téma – za nějakou dobu budu v Londýně a chtěla bych si udělat jednodenní výlet někam do krajiny, nejlíp k moři nebo prostě někam, kde je to zajímavé (ne do města, myslím, že mi Londýn bude stačit). Nemá někdo z místních cestovatelů nebo domorodců nějaký tip, kam se vydat? Děkuju moc.

  1. Hm, třeba k nám? 😉 🙂 Má to jedinou nevýhodu, je to tu obyčejné. Zajímavé je pobřeží, krásné útesy jsou východně od Brightonu, ale nevím, jak je to tam s dopravou. Vlakem je to Brightonu kousek, dál by byl asi autobus. Napiš mailík 🙂

 16. A už jste se někdy pokoušeli vysvětlit optikovi, že si vám pes sedl na brejle….? 😉

  1. To ne, ale jednou jsem dost marně vysvětlovala opraváři telefonů, že ten kabel asi překousal křeček džungarský.

  2. Já jsem jednou vysvětlovala optikovi, že brejle nepřežily oslavbu narozenin. Byly úplně nové, odporně drahé na tehdejší dobu (to mi bylo nějakých krásných 18 a koupila jsem si super obroučky za vydělané peníze z brigády), ale radovala jsem se z nich asi tak týden. Pak jsem šla na mejdan narozeninový své spolužačky a obsadila si v jejich bytě (rodiče dleli na dovolené) ušák, který její tatínek nikdy nedal! To byl prostě jeho bydlík. Všichni mi pustě záviděli, měli smůlu, přišla jsem první! Takže když jsem odcházela na nejmenší místnůstku (u nich ovšem v té vile měla asi 16 m2), položila jsem si na sedadlo nové brýle a prohlásila, že běda tomu, kdo mi je rozsedne. Spolužák Jirka tehdy podotkl, že to stihnu sama, protože cestou tam a zpět zapomenu, že tam ty brýle mám. A dál se věnovali zábavě. Já dorazila z WC, zprudka usedla do prázdného ušáku ……………… :@ (envy)

 17. Brr, příhodu s chumáčkem bych nechtěla zažít, ještě že se ho nepovedlo chytit 😀
  S brýlemi to mám taky tak, že mám jedny, drahé, v jemných obroučkách, které se často chovají jako chameleon, takže je neustále někde hledám. Jelikož je střídám s kontaktními čočkami, tak si musím dávat pozor hlavně v kabinkách obchodů, kde zkouším oblečení, abych je tam nenechala, protože mi není divné, že odcházím bez nich. O jedny jsem tak už přišla. Z ceny těchle posledních mě ještě teď omývají, jen skla stála 11 tis. a to nemám žádné „vychytávky“, jediné co mi dělají, je optimalizace tloušťky, protože mám rozdíl očí 3 dioptrie. Spousta mých známých byla na operaci a chválí si ji, ale já se zatím bojím a radši ty brýličky a čočky.

 18. Jéje, milé dámy, to je ale nosné téma! Vidím hodně špatně celý život, krátkozrakost plus komplikovaný astigmatismus, spíš se dá říct, že nevidím vůbec, leč huž jsem si zvykla a naopak mě to obohacuje mnohými „veselými historkami z natáčení“. Avšak jediný stav, kdy si stále připadám jak méněcenný debil, je úkon hledání brejlí bez brejlí. To je děs a běs, nesdělitelné pro nikoho kdo nezažil. Když tak postupuju po čtyřech a opatrně prošmatávám prostor, velmi toužím, aby šly prozvonit. 😀

  1. Chacha – Terka má po šesti dioptriích na každém oku. Už od 14 roků nosí téměř stabilně čočky. Ovšem když hledá brýle a čočky už jsou v krabce, to je velice veselé … proto si ty poslední pořídila z černého plastu, že přece jenom jsou viditelnější než ty předchozí z tenoučkého stříbra.
   Teď má měsíční čočky – zjistila, že vyjdou poměrně levněji než ty vydělávací a navíc se jí nestane, že místo do mističky s roztokem je omylem položí vedle – do rána jí vznikla seschlá a slepená kapří šupina a náhradní neměla (a s brýlemi mezi lidi nechodí) (chuckle)

   1. Kdysi existovaly takové klíčenky, na které se zatleskalo a ony v odpověď zapištěly. Vážně uvažuju o tom, že bych to navrhla nějakému výrobci obrouček, nám slepejšům by to výrazně zjednodušilo život a konec konců i zbohatnout by na tom šlo, ne? 8-|

    1. Má osobní zkušenost: nikdy bych to už nechtěla. Ono to totiž reaguje i na vyšší tón hovoru a některé dámy opravdu při mluvení skoro piští, např. moje paní prodavačka, ten krám byl tak citlivý, že reagoval i na můj hlas a kvičel, kdykoliv se mu zachtělo. Má to tak protivný tón, že jsem s tím jednou mrskla vzteky o zeď – za hodinu snad 50x zakvičel. Dokonce to reagovalo i na telefon. Baterky na jednu stranu, zbytky plastového krytu na druhou stranu a byl pokoj.

    2. A představa koncertního představení, kdy sál nejen nadšeně tleská, ale i píská by byla dokonalá. (rofl)
     Ale také hledám brýle a s brýlemi hledám klíče a je to stejné jako brýle bez brýlí.

   2. Brýle bez brýlí se špatně hedaj! Ale protože Mach brejle měl, tak je tomu pánovi našel… 😉
    Mám 3,5 a 4,25 dioptrie. Jedny obroučky mám s „lepšíma sklama“, druhé mám obyčejnější obroučky a skla skleněná, na předpis zdarma. Jsou opravdu jen náhradní. Také se mi stane, že brýle odložím a tápu. Už mám naučeno, jak se „poslepu“ dostat k náhradním, nasadím náhradní, najdu ty používané, přendám, uklidím…
    Kontaktní čočky mám taky. Nejhorší je situace, když jednu čočku už mám nasazenou a druhá mi vyklouzne. Nevidím, nevidím vůbec nic! :S Jak jedno oko vidí a druhé ne, tak si to mozek nespojí a vidím mnohem hůř než bez brýlí a bez čoček. A právě proto, že jde o čas, čočky vysychají, tak v těchto případech volám o pomoc. 🙂

 19. Páni, to je radost, jak ze zlomených a nových brejlí a pavouka jde udělat tak hezké povídání!
  Jenomže… ty nové brejle! Jak jsem onehdá skuhrala, že se sama sobě přestávám líbit, tak jsi resolutně řekla ‚kuš, není to tak hrozné‘, tak ted‘ mám obavy aby ses vlídně nezeptala ‚dobrý den, mohu vám nějak pomoci, prosím‘?
  Nemohla bys ty nové brejle někde ztratit?

  Tak pardon, mám to zase za pět. Já už holt lepší nebudu!

 20. Roky jsem se pyšnila svým orlím zrakem – bez námahy jsem napočítala devět Kuřátek a malé papoose nad lomem oje Velké Medvědice jsem nacházela bez hledání. Až jednou jsem se do oka praštila olivkou z mikiny a očičko dostalo obrnu a přestalo zaostřovat – i dostala jsem brylky – na levém oku půl dioptrie, na pravém nulka. Nosila jsem je poctivě tři roky – pak jsem zjistila, že se zrak umoudřil a svalíčky v oku zase fungují, jak mají.
  Leč teď už potřebuju skla na blízko – jenže jak jsem byla u pídr zblblá z těch různých skel, přikývla jsem na 1+ a až po zakoupení jsem zjistila, že ta jedna diopka je na mne ještě moc – tak brejličky leží ve futrálku a čekají na svůj čas (ehm – jehlu navlíkám tak dlouho, než se náhodou trefím a různé tiskopisy vypisuju růčo popaměti).

  1. Ygo, vy jste moc mladé a máte to od obrazovek, jinak to je přesně jako o mně já tu jehlu také navlíkám dlouho až se strefím. Návody na různých přípravcích ani s brýlemi. Brýle si kupuji asi rok v lékárně za 85,- jsou míň než jedna dioptrie ,protože paní doktorka mi předepsala také silnější a s těmi moc nevidím, ale mám po jedněch roztroušené po bytě a v kanceláři,…. Já mám od šestnácti každé oko jiné, jedno na dálku a jedno na blízko tak se to vyrovná. Já ty brýle potřebuji hlavně na křížovky a pod. někdy v práci, když mám počítat kusy do balíku jinak se obejdu bez nich.

 21. Abych to vysvětlila – já nemám extrémní počet dioptrií ani na dálku ani na blízko, problém je v tom, že mám složitější astigmatismus. Každé oko má jinak posunutou osu vidění a protože mi na to přišli až když mi bylo třicet, tak mám pravé oko výrazně horší. Což znamená, že bez brýlí sice jakž takž vidím, ale pohodlné to není ani trochu a rychle mě bolí hlava a mám pocit na zvracení. No a taková vhodná skla ve ztenčené úpravě, dnes už tříohnisková, plastová atd jsou fakt síla. Marek mi tvrdil, že nosím na nose notebook (rofl)

  1. Dede (inlove) , tak to máme asi hodně podobnou vadu (ehm, i cena skel tomu nasvědčuje), mám osy obou očí tak výrazně odlišně posunuté, že víc to snad ani nejde. Taky mi na to přišli pozdě, resp. moje očařka na to nepřišla nikdy, nechala jsem si to zjistit v optice, protože jsem stále viděla špatně s předepsanými skly. Pak jsem nechala přeměřit i děti – a mají to také. 🙁
   Mmch., skla mi vyráběli v Německu. Chci se zeptat multifokálistů, zda je to obvyklé, tohle jsou totiž mé první takhle chytré brýle. (Zana (inlove) mi to říkala, že s emi budou líbit. :o) (nod) )

   1. Hm, bejvalo to tak. Ale posledně (tak tři-čtyři roky zpátky) jsem se neptala , tak nevím…

   2. Jsem krátkozraká, po úraze v dětství mám rozdíl skoro 4 di. Neustálé hledání brýlí (i s těmi na očích),jiné na čtení, na dálku, mezi lidi; čoček – alergie, zapomenutý roztok při odjezdu na dovolenou a jiné podobné radosti, mne přiměly k pořízení multifokálů. Fantazie, jen kdyby nebyly tak drahé. Protože mám ještě astigmatismus, moje skla (?) se vyrábějí 3 týdny kdesi ve Francii, ty nejlevnější, jen odlehčené a mírně ztvrzelé (ono těch 8 dioptrií by se ve skle už vážně nedalo na nose unést a když mi – dost často- upadnou, tak by to taky nebylo moc zábavné), po všech slevách a bonusech (mám zlatou zákaznickou kartu) mne tak jako tak stojí cca 17.000,- Kč. K tomu rámečky, nad 2.000,- Kč nejdu, takový ten připínací cvikr, protože mám navíc problém se sluníčkem, no a ani nevím jak a jsem na 20.000,- Kč. Může se mi někdo divit, že mám jen jedny? Takže když dojde k nejhoršímu, se psy, ke kterým se skláníte ve chvíli, kdy vám oni chtělí právě projevit lásku a brýle vám v nejlepším případě jen zdeformují, v tom horším (asi 3x) je zlomí, je to prostě průšvih. Ale mám skvělou zkušenost s tou mojí optikou, kam jsem přišla s pochroumaným rámečkem, a oni si v počítači našli, kdy jsem si ho koupila a dostala jsem fungl nový, jako že v záruční lhůtě došlo k chybě. Přitom mi ho přerazil Matýsek, když mi je kebulí přelomil. Ale jinak je to fantastická věc. Brejle už nehledám, protože se s nimi kouká všude, kam člověk potřebuje. Na dopravní značky, do novin, akorát já můžu číst i bez nich, takže večer v posteli je na čtení odkládám. Taky už mi vyměnili ten sluneční cvikr (450,- Kč), na který jsem si sedla a oni to vzali jako konstrukční vadu, i když jsem zcela bezelstně přiznala svůj podíl na jeho destrukci. Takže – najít tu správnou vstřícnou provozovnu a do toho!

   3. Rodenstock a Zeiss jsou německé firmy dodávající multifokální skla. Hoya jsou japonci ale mají v Německu a v Maďarsku výrobní kapacity. tak je výroba v Německu pravdě podobná. Naše menší brusírny pracují s dovezenými polotovary. Ale jedna z větších nyní zakoupila stroj a hlavně program na výrobu slibují velmi slušné dodací lhůty, v praxi zatím tento výrobek vyzkoušený nemám ale jiná skla mají ve velmi slušné kvalitě

 22. No to je tedy téma. Já normálně nosím kontaktní čočky, ale v porodnici, tam při tom, jak jsem usínala každých 5 minut a za dalších 5 se vzbouzela abych buď kojila, nebo vyposlechla přednášku některé ze sester, nebo mě vzbudil řvoucí prťavec, jsem si čočky ani nenasazovala. Za to jsem ovšem usnula v brýlích, které po probuzení už nešly nasadit, protože jedna nožička mířila nahoru a druhá dolů. Nechápu, jak se mi to povedlo. No, každopádně moje první cesta s miminkem, kterému bylo asi 6 dní, byla do optiky. A brýle jsem si pořídila odolné s ocelovými obroučkami. A jelikož jsem parádnice, chtěla jsem skla tenčená. Při počtu mých dioptrií by mi jinak ze stran brýlí koukala dna od sodovek (chuckle) Cena nebyla nejnižší, ale víc stála skla. Na obroučky jsem dostala takovou slevu, kolik je mi let (happy)

  1. Pů!!! Já radši ani nezjišťuju, jak ta příšera vypadá! :O 😀
   Abys věděl, tak dokazuju schopnost přežít s pavouky denně – dům je jich plný a venku jich je taky hojně. Jeden prťavý odborník mi denně spojí krásnou sítí zpětné zrcátko a dveře u řidiče. Je vytrvalý a cestuje s námi. Z těch známých musím zmínit ještě velikánského, který se průběžně ráno objevuje ve dřezu v kuchyni. Je veliký, černý… dřez bílý… ani už neječím, když ho tam najdu. Když jsem tuhle hlásila Martinovi, že jsem ho (tmi) spláchla vodou, tak pravil, že jsem kruťák a já se bránila, že to bylo studenou! Asi mu to moc nevadí, protože se objevuje pravidelně. Tedy doufám, že je to jeden a ten samý, představa zástupů pavouků čekajících na pořadí ranního zjevení je dost příšerná! 😛

    1. Judith – já to riskla a opatrně jsem odkaz otevřela (u srdce se mi svíralo, protože jsem slíďáka očekávala v nadživotní velikosti v poloze „zočídoočí“) – naštěstí je ta fotka celkem neškodná (chuckle) .
     A to mi připomíná – v Chorvatsku si na zahradách pavoucí staví velice zvláštní pavučiny – nejsou jaky ty naše ploché, ale prostorové – nevím, jak to vysvětlit, ale jsou to vlastně poměrně velké útvary všelisjak pospojovaných pavučinových vláken a uvnitř každého apartmánku je takový divný útvar – vypadá jako suchý fazolový lusk. NE – NEMÁM JE VYFOCENÉ! To je u mne celkem zbytečná otázka (rofl) – já se na to dívala z bezpečné vzdálenosti kuchyňského okna a ddržela jsem okenice v ruce, abych je mohla přibouchnout, kdyby se náhodou ten pavouk vznesl a chtěl si se mnou povídat.

    2. Fuj, ten je hnusnej! až se mi srdce zastavilo. Žádný babouk nemůže být krásný. Vždyť má osm noh.
     Znám lidi (a nemám je ráda), které podezírám, že se narodili s 8 nožičkama a kdybychom se jim pozorně podívali mezi podpaží a bok našli bychom na každé straně dvě jizvy, jak jim maminka ty dva páry nožiček utrhla.

   1. Má terárium kde má vyhrabanou noru a krmí ho drobným hmyzem.
    Já ho taky do ruky nechtěl. (rofl)

  2. Ja jen slysim slovo „pavouk“ a mam pupinky. A na to konto mi muj roztomily kamarad venoval darecek. Ted uz se na ten darecek umim koukat i ho nakrmit. Ale jakykoliv jiny exemplar pabouka vidim, mizim 🙂 Ale poctive si zvykam a bydlim s necim takovym http://www.arachnomania.cz/Fotogalerie/original/Brachypelma%20vagans11.jpg a pozor, tohle je velka fotka 🙂
   Nicmene jsou to tvorove opravdu zajimavi, kdyz se jeden prekona a koukne se na ne lepe 🙂

 23. Milá Dede (inlove) , kdybys jen věděla, jak s Tebou soucítím a jak Ti rozumím! (nod)
  Svou brýlovou anabázi jsem zde popisovala před necelým rokem, také jsem si nechávala dělat nekřesťansky drahá víceohnisková skla, protože jsem na všechny vzdálenosti přestala vidět s brýlemi i bez brýlí, a podobné vyšetření mi také dělali v optice. Naštěstí, protože skla, jaká mi dokázala předepsat moje oční lékařka, by byla naprosto k ničemu – ze všech mnoha měřených hodnot nebyla jediná správně. Ona i má poslední jednoohnisková skla byla naprosto špatně, takže sice náhradní brýle jakoby mám, ale nevidím s nimi.
  Ale nic není navěky a sem tam se přistihnu, jak na nějaké jemné koukání si zase začínám brýle sundavat, ach jo. A to mi tam slíbili, že v průměru ta drahá skla vystačí tak na tři roky, než je potřeba je změnit. 🙁
  Hihi (chuckle) , ale abych se vrátila k Tvému půvabnému povídání, prachový babouk musel být pro Tebe vskutku zážitek! :O Vím, že broučky-baboučky moc neoblibuješ. (shake) Ale jsi statečná žena, že jsi to přežila! Vuvu na Tebe může být pyšná. 🙂 (h)
  Přeju všem krásný den. (h)

 24. Brýle mám od pěti let. Jsem tupozraká, takže hůř vidím prostor- soustavně do něčeho narážím (třeba futrama projdu dle mého názoru dobře, dokud nenarazím ramenem…) Léta jsem měla stejné dioptrie právě od těch pěti let, až mi jednou na očním ty oči zkontrolovali nějak důkladněji a sdělili mi, že jim z toho přístroje lezou divný čísla. Holt ano, dioptrie tam jsou, ale umím oči přizpůsobit i na o dost nižší počet dioptrií… tak mi sebrali na počtu a oznámili, že si je potřebuju schovat do foroty na stáří a zatím ať se snažím, když to jde…
  Brýle kupuju v maličké optice, kam chodí celá naše brejlatá rodina. Už nás tam znají a máme snad i množstevní slevu 🙂 Každopádně posledně jsem si vybírala obroučky asi hodinu (měli jich moc a úžasné), až jsem skončila u dvojích. Nemohla jsem si vybrat, takže mi byly zakoupeny oboje a paní optička mi pak napočítala právě ty množstevní slevy, když beru dvoje, tak, že to nakonec vyšlo velmi dobře- a to jedny musely mít plastová skla…. Takže výsledná suma asi pět a půl tisíce…

  1. Prosím poraď, do které optiky chodíš. My jdem s dcérou zrovna příští týden na oční předepsat nové brýle, podařilo se jí totiž ztratit její brýle dosavadní (že byly titanové, o tom radši taktně pomlčím…).

   1. P.S. Taky jsem na jedno oko tupozraká, přišli mi na to bohužel pozdě, takže se to prý už nedá spravit.

    1. Malinká optika ve zdravotním středisku na Bakalově nábřeží, hned za řekou (jak je Rondo, tak na protějším břehu). 🙂

 25. Milá Dede, jak Ti rozumím! Mám také speciální skla, každé oko švidrá jinam a jinak. Nejenže to stojí dost peněz, ale čeká se na ně déle, nežli ty 2-3 týdny. Když jsem si minule nechávala dělat nové brýle, pořídila jsem rovnou dvoje a třetí mi dali „zadarmo“ – sluneční, tmavé. V posledním půlroce jsem ani za nic nebyla schopná najít ty jedny brýle. Ne ty tmavé, sluneční, ty na mne jukaly snad z každého rohu, jsou ovšem v tomto počasí poněkud nepoužitelné, ale ty rezervní na normální nošení. Jen jsem se modlila, aby se ty jedny, co mi zbyly, nějak nepoškodily, jsou takové dost jemné a já se k nim zrovna ohleduplně nechovám. Při sobotním úklidu letních věcí do krabic a přidávání zimních z krabic do šatny jsem lehce nadzvihla v polici vypraný přehoz na postel s tím, že ho zase začnu používat. A co z něj vypadlo? Rezervní brýle, nepoškozené, dokonce čisté! Nechápu to! Obrátila jsem za ten půlrok několikrát byteček vzhůru nohama, až z toho Melda se Zrzínkem měli pochybnosti, jestli jsem ještě normální, x-krát jsem měla tenhle kus hadru v ruce a nic! Tam snad straší! Dokonce jsem našla i svůj oblíbený parfém, zasunutý tamtéž. Teď mám troje překrásné obroučky, jen se dostat k tomu doktorovi! A hlavně doufám, že budou použitelné, kdysi mi odmítli dát skla do donesených obrouček a tvářili se, že jsem si koupila něco, do čeho to nejde, nicméně asi 15. optika to udělala bez protestů. Tak jsem zvědavá, kolik jich oběhnu s těmito novými.

 26. Ha! Toto som absolvovala si pred 2 tyzdnami – po asi tak 15 rokoch kupovania si novych okuliarov metodou „skla prosim podla tych starych“ som dospela k zaveru ze teda fakt vidim dost zle i dokopala som sa k ocnemu. Prve co sa ma spytal, ze kolko mam tie sucasne okuliare (no, asi 3 roky pan doktor) a jemne mi naznacil, ze skla sa pouzivanim opotrebuju (no, boli doskriabane statocne)… No ale nedopadlo to az tak zle ako som cakala, ani nemam dvakrat tolko dioptrii, len o stvrtku viacej a ani to si vraj nemusim nutne davat robit. A neviem ako to robim, ale tiez nemam nikdy viac ako jedny pouzitelne. Dufam, ze s tymi „indickymi“ bude Dede vidiet ako jastrab, po tolkej torture 8)
  (najprv 4+7 a teraz 3+8? znamenie?)

 27. Chůďátko Dede, to jsem netušila, že máš tak komplikovaná sklíčka! 8-|
  Já vidím dobře na čtení, špatně do dálky a mám zásadu, že prevence je důležitá. Takže jednou za tři roky (to pojišťovna přispívá na obroučky i skla) zajdu k paní doktorce, ta mě řádně vyšetří a většinou konstatuje, že se nic nemění. Tudíž si nechám napsat poukaz na nové brýle, zajdu do obchůdku k moc milému a ochotnému panu optikovi, který se na mě zadívá a zcela neomylně začne vytahovat z těch stovek obrub právě ty, které se mi líbí (zde se držím zásady, že změna je život, ale všeho moc škodí, takže většinou jen mí nejbližší si všimnou, že mám nové brýle). Pak následují zvláštnosti a libůstky, což jsou u mě plastová skla zabarvená na 25% hnědou (dají se nosit celoročně a chrání před sluníčkem) a úvaha, jako že dneska máme středu, tak se v pátek stavte, bude to hotové (celý jeden den prý totiž trvá to barvení). Pak už následuje v pátek jen úprava obrub, pouzdro na brýle a čistící hadřík jako dárečky a zaplatím (letos kupodivu slušných 1800,- Kč). A ty staré brýle (které ještě nejsou kupodivu za ty tři roky každodenního nošení moc zruinované) mi zůstanou jako náhradní. Pokud se mi jednou za uherský rok stane, že mám změnu dioptrií, tak si pořídím nejlevnější obrubu a skla jako náhradní…

 28. Joooo – brejle! Takhle, když mi Blesánek rozžvejkal brejle a já ne a ne dát to sklo dohromady celé a tak jsem do něj v panice cpala kyselý zelí. Od té doby, jak hlasitěji vyslovím slovo „brejle“, Blesan pro jistotu mizí za sedačkou… 😀

 29. Moc hezké. Já mám brýle od patnácti, ale nenosím je. Tedy chvilku jsem nosila a styděla se a potom mi o praxi spadly do hnojného kanálku v prasečáku a nějak tak načáchly či co. A zjistila jsem, že bez nich můžu existovat i po pětatřiceti letech, ono se mi to tolik nezhoršuje a když je člověk zvyklý, může chodit i se třemi dioptriemi. sic mám okolo sebe rozmazáno a kamarády poznávám až když o ně zakopnu, ale za ta léta to všichni vědí. Bimbo má sice dioptrií méně zato nějakou oční vadu, takže bez brýlí nevidí téměř nic. Před lety jsme jeli Ohři na pramici, holky mu nějak blbě zabraly a on se z kormidla katapultoval zrovna v takovém blbém místě. Když se vynořil, bez brýlý byl naprosto mimo. Po dvanácti dnech zvykání si byl schopen dojet z Klášterce do Kolína, ovšem s sebou měl dva kluky kteří četli značky a sledovali provoz. Mobily tehdy ještě v plenkách, já celý den trnula, jestli se někde nevybourali.

 30. Jéžiši kriste! Já skorošáhnout na pavouka, tak už žádné brýle nepotřebuji, bo by spolehlivě bylo po mně! (bug)

 31. OT pro Aidu ohledně fletích štěňat.
  Odpovídala jsem u včerejší diskuse. Ráda známé s výběrem poradím. Kontakt je na stránkách (trojlístek na liště Zvířetníku tam zavede), myslím, že tam máme i hodně informací. Ginny ještě nehárala, tak budeme krýt už teď (září – říjen) – štěňata listopad – prosinec, odběr za cca 8 týdnů. Takže kolem vánoc by byli i u nás, aspoň k zadání a kouknutí. Ale ráda poradím hlavně dobré rodiče. Všechny chovatele neznám, ale hlavní linie chovu docela dobře a jakýs takýs přehled mám. Předpokládám, že jim jde hlavně o zdravé štěně.
  Jo a někdy je dobré si pro psa i kousek popojet, ono to může i cenově vyjít nakonec levněji.

 32. hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)
  To je dobře, že máš zase očka jako ostříž (nod) Na mě dolehl věk (tmi) , budu se muset stavit pro brýle – zkracují se mi ruce… (chuckle) Zatím mi to ještě u normálního textu (knížky, noviny,…) nevadí, ale drobné textíky už nejdou
  Pohlaď Kazana i Berrýšku – já teď hned klušu ven a pak musím do školy – dovča zkončila. Dneska je zataženo, tudíž teplo…

  1. No to my krátkozrací máme výhodu, když je potřeba přečíst něco mrňavého, tak sundávám brýle. Ale pak je zase problém je najít 😀

   1. tak,tak…brejle mám asi šestere, troje normální, troje historické,abych na akcích nestrašil av plastovejch rámečkách..a občas to proložím čočkama 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN