ZPRÁVA: O Rádiu Dede a Berrinčiných dobrodružstvích

Milí Zvířetníci, prázdniny sice skončily, ale pravidelný víkendový program – s Rádiem Dede – začne až příští týden. To proto, že jsem nechtěla Zaně přerušit její úspěšný cestovatelský seriál, který nám krášlil víc než polovinu prázdninových víkendů 🙂

Zároveň tímto oznamuji, že Rádio by mělo vycházet v sobotu ráno místo neděle… nějak mi přišlo, že dělat nové vydání pro každý den víkendu je trochu zbytečné, takže zůstaneme u vydavatelského konceptu oznámeného v tiráži.

Dále bych chtěla ujistit potenciální autory do Zvědavého Historična, že Andyho seriál o malých národech rozhodně nenahrazuje všechny články rubriky! To je něco jako pravidelná hodina dějepisu, ostatní články budou vycházet tak, jak je autoři dodají. Při této příležitosti oznamuji, že tam již čeká úžasné povídání o bitvě u Little Big Hornu od Sharky.68…

No a nakonec jsem dala dohromady těch pár fotek z deštivého období a dodala řádku nových, takže kdo má zájem se podívat, jak si vedou Kazan a Berry, tak se podívejte tady… Tentokrát mi do toho Berry i Kazan svorně mluvili – takže si nezapomeňte přečíst jejich komentáře 🙂

Aktualizováno: 3.9.2010 — 23:04

107 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Stárnoucí Žid přecházel ulici před kostelem a srazil jej nějaký splašený řidič, který pak ujel. Přispěchal k němu kněz, poklekl a chystal se udělit mu poslední pomazání. „Věříš v Boha Otce, Syna a Ducha svatého?“ Stařík se rozkřikl: ,Já tady umírám – a on mi dává hádanky!“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným hezký večer, krásné sny a pěkně se vyhajejte. ~o)

 2. Bezva fotky, milá Dede. (inlove) Berrinka je pěkně výřečná psí slečna. (nod) (y) (h)

 3. Hlásání ze včerejška – byli jsme v Bournemouth na pláži, bylo to skvělé, protože už není teplo a mohli si to užít i psi. A že si Berry užívala! Lítala jak šílenec, koupala se v moři, válela v písku, hrabala jámy na mamuty a podobně. Ovšem navzdory tomu, že jí ještě není ani 5 měsíců, tak ji už obtěžovali dva psi – skorobuldok jí vášnivě olizoval (a byl odchycen) a kokršpaněl šel rovnou věc (byl odchycen – s většími potížemi – též). Berry byla nesmírně zmatelná malá holčička a vůbec nechápala, proč si ti psi chtějí tak divně hrát (think) a mě vážně mrazilo… (tmi) Obzvlášť, když mi panička od kokra pravila, že je naše Berry velmi atraktivní! Jinak mám plno fotek psů na pláži, takže asi udělám monotématické rajče… 🙂

  1. udělej (nod) Dneska jsem se kochala na tvém Rajčeti psisky a koníky na výstavě v Oxtedu – taky moc povedené fotky (nod)

   Betka si dala podvečerní procházku vedle kočárku – přiznám se, že mi to zatím moc nejde, zvládat kočár a Betu na vodítku současně. Ale pilně trénuju (nod) Neriskla bych si to zatím sama – jednak Betka přebíhá ze strany na stranu (normálně mi to nevadí a není zvyklá na cvičáku chodit u nohy… a ani to nechci) a já se bojím, že vodítkem by dokázala zvrhnout kočár a jednak nemám na ten kočár řidičák (rofl) občas se mi kolečka „zamotají“…

   1. Jo milá Xerxová, dneska nejsou kočárky nic jednoduchého, jako za „starých“ časů 😀 Holt se musíš učit a učit… neříkáš to náhodou svým studentům taky?? No a Betynka… Chápu tvoje obavy. Já vodila u kočárku jezevčíka a někdy to taky nebylo úplně jednoduché! Ale brzy jsme to dovedli až k mistrovství, takže počítám, že to zvládnete taky (inlove)
    Jo a Kvilík je moc krásnej a čeká tě, věřím, nezapomenutelný týden (sun)

  2. Tak to teda upřímnou soustrast. Borůvku obtěžovali psi od čtyř měsíců. A protože je prťavka, velcí ji tlapou obraceli na záda, aby se dostali hned „tam“ a vášnivě ji olizovali, pokud ne něco jiného. Měla jsem zmatenou malou pejsku. Dodnes býváme osočeni, že chodíme venku s háravkou, i když je po kastraci a podle vetů měla přestat vonět. Ale nepřestala, jak dokumentuje historka z minulého týdne, kdy místnímu myslivci utekli za ní oba psi, i když očividně jinak mu stále chodí u nohy- aspoň podle hulákání dotyčného… naštěstí řval jen na své psy a ne na mne, jak jsem zvyklá z města… 🙂

   1. Však jsem si na vás vzpomněla (whew) a příhodu s neposlušnými psy zaregistrovala 🙂 Jinak se mi moc líbí, že máš zakázáno řvát na řemeslníky (rofl) – zajímalo by mě, jak se tedy proboha vlastně odreaguješ? Mohli byste si společně nadávat s WWW 🙂

    PS: proč mám dnes POŘÁD součty s osmičkou??? Hlavně 8+7 nesnáším! (punch)

    1. ha, ha já zase už od základky mám problém se 7+5 (proč si pořád myslím, že je to 13 :O a 8+5, zajímavé je, že 8+7 mi z nějakého důvodu tolik nevadí.
     A za odměnu mám 1 + 6 = 7

    2. No, ten poslední mě neštve tak moc, takže jsem mu jen líčila, že u nás dojde k ekologické katastrofě, pokud ta pračka nezačne fungovat brzy!!! :^)

     1. Přiznám se k mírné úchylce – já mám řemeslníky ráda 🙂 . Asi to bude tím že jsem se za posledních 18 let pracovního života setkávala jen s těmi kvalitními a těchto získaných kontaktů samozřejmě využívám i teď.

 4. OT Dotaz pro Dede. Asi ujetej dotaz, nicmene dotaz. Uz mi to vrta hlavou nejakou dobu a tak se ptam. Jak vam vase prijmeni v te Anglii vyslovuji? Tady obcas zkoni i me rodne jmeno, ktere je jednoducha kombinace souhlaska/samohlaska. Jeden muj synovec se jmenuje Jira a krasne ho vyslovovali Dzajra („z“ s hackem). Na tvoje prijmeni musi byt neodolatelne variace.. (chuckle)

  1. No fakt, to by mě taky zajímalo, jestli budeš mít větší kolekci zkomolenin, než my! 😀

  2. No, abych tak řekla, oni se to většinou snaží nevyslovat, takže Martin převážně existuje coby Mr. nebo Dr. Martin a já prostě jako Dagmar. Tady v Anglii je to jméno mátlo mnohem víc než Nory, mnozí si myslí, že je to jméno mužské… :O
   Příjmení obvykle pro případ potřeby spelujeme a protistraně to obvykle stačí, už ho neopakují. Pokud není zbytí, tak Martinovi přečtou něco jako „raskek“, ale mě fakt nevysloví nikdy… (inlove)

   1. Jsem si to myslela. Diky za objasneni . 🙂 Snazila jsem se vzit do anglicke dikce a na toho raskeka jsem taky prisla. A hned je o jednu otazku v hlave min. (chuckle)

    1. Já myslím, že se jim to vyslovuje dobře. Teda u veta jistě. Mrs. Kazan, vždyť to není nic těžkého.

 5. Berrynka je tak legrační! Promiň, Dede, ale nad některými fotkami jsem se smíchy neudržela ! (rofl) Hned ta první je povedená anebo ty zabahněné! Jen ty její medvědí tlapky budí respekt a dávají tušit, že jednou z ní bude pořádná mohutná pejska. Jsem zvědavá, jestli nakonec předhoní Kazana.

  1. Ona by ho předhonit rozhodně měla – tedy minimálně do výšky a délky – pokud bude i nadále jak mezi dva chleby, tak Kazanovy statnosti (fakt není pod kožichem tlustý, to hlídám kvůli kloubům) jen tak nedosáhne 🙂

 6. Dede, tak teprve teď jsem měla čas na fotky, dala jsem si k nim pravý britský horký crumble s vanilkovým pudingem (máme doma 17 stupňů) a jaksepatří si to znovu užila. Oni ti chlupáči to převyprávěli daleko realističtěji a s větším odstupem, než nějaký nervní dvounožec 😀 😀 😀

 7. Berrynka na těch fotkách vypadá, že má hebounkou jemňounkou srst (když právě nebere bahenní masku na lepší růst chlupisek). To musí být pro paničku úplně návykové na hlazení…

  1. Berry je teď legrační i v tomto směru – po těle má ještě štěněčí kožíšek, ale na hřbetě a na ocásku už má „dospělé“ chlupy. Takže když cvičně útočí na Kazana nebo se kapku bojí protijdoucích psů, tak jí na hřebetě už umí vyrůst hřeben, za jaký by se nemusel stydět ani dinosaurus (rofl)

 8. A ještě se musím pochlubit 🙂 Včera Nastěnčin vnouček Aronek vyhrál klubovou výstavu – CAC, Nejlepší pes, BOB, BIS, kterou posuzoval rozhodčí z Ruska 🙂 Tak se mám po dlouhé době z čeho radovat (dance)

  1. No, tak to je teda ÚSPĚCH jak hrom, odráží se to, Li, ode dna! (h) (rose1) (dog) (rose1)

  2. Blahopřeju moc, milá Li! Ty a EvaŽ jste naše chovatelské hvězdy a jsme tu na vás hrdí (inlove)
   Tedy zajímalo by mě, jestli tu hvězd není víc – jen nemístně skromných 🙂 Tak schválně – máme tu nějaké další chovatele? 🙂

   1. Vlastně máme – ještě Pitrýska! Ale pokud vím, tak Chipsy jsou již v chovné výslužbě (inlove)

  3. Li, od srdce Ti přeji chovatelský úspěch to potěší i člověkopsí babičku (dog) (h) .

  4. Li, GRATULUJI!!! (f) Chápu, jak se Tvoje srdíčko psí „mamky“ tetelí. Honem to zaklep, aby bylo štístka houšť. (y) (y)

 9. Dede (h) Na fotkách jsem si pošušňala a je moc dobře, že jsi nechala chlupatá zlatíčka kecat do komentářů (rofl) (clap)
  Přeji krásný den 🙂

 10. Hezkou neděli vespolek! I u nás nezvyklé azúro (sun) . Eh, včera dopoledne to taky vypadalo slibně, tak jsme popojeli 10 kiláčků směrem k horám a bylo po fotogenickém počasí (wasntme) . Zato liduprosto. Od doby, kdy s sebou vláčím foťák jsem ohledně lidí a počasí poněkud rozpolcená. No, pokud byste chtěli kouknout na upršený Nejdek, tak tudy http://louk.rajce.idnes.cz/Nejdek/ . Křížovou cestu jsem sice nafotila poctivě celou, ale jako by se nestalo – ještě že jde u digitálů tak pěkně mazat (rofl) .

  1. Loučko, bezva. Ta křížová cesta se Ti moc povedla, a taky mě zaujalo to pojetí Rolavy na náměstí a že tam je tak čisto, samozřejmě Pedroušek je naprostá 1.

  2. To musela být hezká prochajda a to bezlidno! U nás včera opět pršelo dnes je polojasno, dokonce chvílemi svítí (sun) . Ale je hrozná zima dvanáct stupňů a mraky i vítr táhnou PŘÍMO ze severu. Fujtajksl. Začali jsme si topit topením :O .

  3. Pěkný výlet! Smůla, že nám s kolegou, když jsme před lety jezdívali do Nejdku, nevyšel čas na bližší seznámení! Přestože jsme si několikrát slibovali, že si ho uděláme. Jenže jsme jezdili v zimě, kdy jsou krátké dny, a pracovních povinností bylo neúrekom. Takže z Nejdku znám nakonec jen jednu firmu, jeden hotel a to nevšední náměstí. Krásně vypadá i v noci, když podél kašny svítí v dlažbě zabudované osvětlení.

 11. všem skvělou neděli (sun) nám tu svítí sluníčko, ale venku cca 8 stupňů pana Celsia…brrr.
  Dede, máš báječně ukecané psy 😀 a ten „sekvojovitý“ strom na zahradě – nádhera. (y) Díky.

 12. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na zěle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)
  Mlha, vlhko, 5 stupňů – takové hezké listopadové ráno (rofl) Ale doufám, že se z toho vyloupne stejně hezký baboletní den, jako včera

  1. Xerxová, v neděli v 5:55 ?!? :O Nojo, já vím, ale stejně mě ty tvoje vražedný časy překvapí. V kolik vstával Vilda?

   1. Vilém včera večer odjel ještě do Prahy (s hadry, novinami, igelity…) – dneska zaigelitují byt, nechají tam tatíka hlídat stavbaře (dům v přestavbě – ale musím napsat, že s velmi slušným majitelem) a vrátí se večer s maminkou na týdenní (pokud se přestavba nepotáhne) azyl. Příští víkend nás čeká asi velebrigáda na znovuzprovoznění jejich domácnosti…
    Takže jsme měli bezvilíkaté ráno – ale zase jsme si krásně zagolfili na probouzejícím se hřišti

    Ale Kvílíka se musím zastat – kvílí minimálně – je to spokojené usměvavé miminko. Ale hlad je hlad – prý si Vilík moc dobře pamatuje, jaký byl kostliveček… a o žvanec se hlásí

     1. Tak pravil Zarathustra a měl pravdu!!! Aby se Xerxová nedivila, jak jí Vilík začne doma lézt, než to přestavěj, jsou s tím jisté zkušenosti. 😀 Ale zase na druhé straně, náš statistik jak něco naplánuje, tak mu to vyjde, kdyby trakaře padaly.

      1. Statistik míní, řemeslník mění. Mně doma zakázali na řemeslníky křičet. A že bych občas řvala!
       Ale pokud budou jenom měnit okna, tak je to pro řemeslníky práce na dva dny, pak počítej zedníky na zapravení a pak asi týdenní úklid prachu úúúplně všude. Máme to za sebou u babičky i u našich.

  1. Zajimave, coz nemyslim ironicky. Ale to slapani do absolutne nasakleho pozemku jsme taky zazili pred par lety. Serie hurikanu, ktere se nam sice vyhnuly jako primy naraz, ale prinesly deste, a prselo primo biblicky, nam pozemek premenila v bahnak. I Grizzly se borila pri kazdem venceni. Kdyz Chet se svou dustojou vahou na to stoupnul, tak sly kolem neho gejziry. (chuckle)

    1. Jeste je na to jiny rodinny vyraz. Kdyz muj nejmladsi cesky synovec mel asi 7 let, tak jsem s nim a s mamou byla v krame v Olomouci a prodavacka rekla neco, z cehoz vyplynulo, ze bych mohla byt jeho maminka. A Ota pronesl pamatnou dlouhou vetu: To neni moje maminka, to je teta z Ameriky, kam utekla a ted ma s sebou americkyho strejdu, ktery je velmi SVALNATY. (rofl) (rofl) Cista detska duse. (sun)

      1. Ja vim, ze uz je pozde, ale jeste jedna perlicka od Oty ohledne Cheta. Ota je dite hovorne – nutno predeslat. Tak asi rok po svalnatem vyroku jsme vzali Otu s Chetem do Brna autobusem – ukazat mu vysusene mnichy v katakombach a dekorace z kosti. (bat) Jen co se autobus rozjel, Ota hovoril. Tak co myslis, kolik vazi Chetova jedna noha? Myslis, ze ja vazim tolik co Chetova noha? Anebo treba noha a jedna ruka? Cely autobus se usmival. (sun)

       1. Hani, tys zase perlila! Od velmi svalnatého strejdy a Oty v autobusu až po „neřvi, tohle je tvoje rodina…“ (y) (rofl) (rofl)

  1. Hlavně, že páníkovi neulítly včely (chuckle) . Mno, zmiňovat se teďkon o letním bytě mi přijde drobet zavádějící, ale pořádně se s Kvílíkem užijte (inlove) .

  2. Kvilik – jake krasne jmeno. Asi kvili casto 🙂 jsem tady dnes navecer za inteligenta. (chuckle) Chetova mladsi sestra, kdyz mela prvniho chlapecka – je mu ted 7 let – tak taky prvnich 5 mesicu kvilel – vetry a hruza ze separace. Ona uz svagrova po par mesicich vypadala jak matka sedmibolestna. A ditko kvilelo obzvlast vydatne, kdyz ho Chet vzal do naruce – ze by to bylo tim velikym fousatym ksichtem??? Jsme mu rikali celorodinne – nervi („r“ s hackem), tohle je tvoje rodina a aspon do 18 let to musis s nama vsema vydrzet.

   1. Víla to číst nebude, tak to prásknu. Má přezdívku Pišťa – zkratka z Pišťuly. Když byla malinká, tak pištěla. Dnes již nepiští (rofl)

     1. Ne, na pištění nevypadá. Ale od svých školních kamarádek kopíruje takové podivné infantilní šišlání, no, čert by mě vzal. NIKDY jsem na ni (ani jako na mimino) nezašišlala – a ona se to naučí ve škole (rofl)

  3. Kosatko dravá, jak asi bude vypadat Kvilík po týdnu tvé péče? Přece skvěle, bude to zdatné a zdravé mládě…jinak by ti ho do výchovy nesvěřili…? (dog) 😉

   1. Ve skutečnosti byla ještě hezčí 🙂 A naučila jsem se pár fíglů, když jsem květinářku sledovala.

 13. Chuďátko, Berrinka, pomlouvají ji a nedají si pokoj a ona se tak moc snaží!!!!Takže prosím hezky pohladit, důkladně poňufat a předat pusu mezi ušiska a totéž samozřejmě i Kazánkovi. Kazan s Daníkem byli první pejsci u nás ve třídě a měli veliký úspěch. A taky úžasný kůň, kterého Dede nakreslila na tabuli. Mám ho vyfocenýho, heč! Kdybys nebyla tak daleko, nejraději bych tě pozvala za Myšátkama s Berrinkou i Kazanem. Ještě tu mají svojí misku.

 14. OT – hlásím se znovu na značce. Pozdravuj Berrinku i Kazana a těším se na poprázdninové Rádio Dede.

  Pobyt dopadl dobře. Přednáška byla dobrá – z Čechů jsem přednášela jediná, ostatní měli postery. Přednášku už jsem začínala v časovém skluzu asi 15 minut, takže pak už povolili pouze jednu otázku, ale přišlo potom za mnou několik lidí o přestávce a ještě se na některé věci ptali. Kdyby to chtělo pomoci nějaké spolupráci se zahraničními kolegy, bylo by jen dobře. Ale to ukáže čas.

  Jo a byla jsem v Montpellieru, bylo léto, obloha azurová a vůbec krásně, tak mám odtatud také nějaké fotečky, ale jsou ještě ve foťáku. Jela jsem tam s velkou zvědavostí, protože jsem kdysi četla rozsáhlou ságu od Roberta Merleho „Dědictví otců“, jejíž část „V rozpuku mládí“ se odehrává právě v Montpellieru kam mladý Petr ze Sioraku studuje medicínu. Tak jsem byla zvědavá, kde se ta románová postava vlastně vyskytovala.

   1. Bravo! holko učená, gratuluji ke krásnému výsledku, dotazy v kuloárech svědčí o velkém zájmu. Vidíš, jak jsi to krásně zvládla i s těmi přejezdy, rozhodně napiš rozcestník!!!!

   1. Přesuny jsem poctivě nastudovala a nakonec jsem se rozhodla pro nejjednodušší variantu – nasednout v Pařížina CDG na autobus odjet přímo na Orly. Na rozdíl od CDG bylo Orly tak ospalé letiště, že mě to nakonec skoro mrzelo, protože kdybych byla bývala jela tím dálkovým metrem RER, mohla jsem vystoupit někde u Notre Dam a dát si tam v klidu kafe a pak pokračovat. T 4 hodiny na přestup byly díky neuvěřitelnému klidu na Orly více než dostatečné. Ne že by mě to nenapadlo, ale v ruce jsem měla současně 4-5 věcí, tak by to bylo z tohoto pohledu složité. Ještě se mě pak ptali kolegové, kteří tohle letěli opačně, cop mají dělat. Na rozdíl od nich jsem si dík Sanaa udělala dobrou předletovou přípravu 😀 😀
    Zpátky jsem letela přes Lyon, stihla následující letadlo – bylo tam 30 minut :O a za nějaké 3 hodiny jsem byla v Praze. To byl fofr. Jen jsem vzpomínala, jak takové štreky jezdili koňmo třeba půl roku.

  1. Vítám zpět (bow)
   Cha chá, právě včera jsem (už čtvrté) dočetla Ples u vévodkyně (nod) a chystám se to opět dotáhnout až do konečné třináctky. Úžasná sága od úžasného autora. (y)

   Hm, 18…chjo

 15. Dede ty se opravdu nemůžeš nudit, protože pejsci jsou nádherní

  Nemá náhodou svátek Xerxová jestli ano tak hodně zdraví a stále dobrou pohodu (rose1) (rose1) (rose1)

  1. Chi, o Jindřišce se před Xerxovou moc nezmiňuj (chuckle) . Panprésorka slaví na Jindřicha 🙂 .

    1. nekaj se, hodně lidí si to myslí 😉 Ale s Jindřiškou fakt nemám nic společného (shake)
     Máme tu Viléma – hned je vše akčnější

 16. Je nádherná- a děsně rychle roste. Už začíná vypadat vlčákoidně, ale pořád je roztomilá, hlavně ty uši, co jí nedrží, jsou parádní 🙂 Kazan nevypadá, že by mu to vytrvalé zlobení vadilo 😉

 17. Ahoj Zvířetníci 🙂 Děkujeme za milé ohlasy a hlásím, že odjíždíme na výlet. Berry je ve skvělé kondici – už mi stačila hrábnout tou svojí špinavou velepackou až do talíře (a to je prosím už po SVOJÍ snídani!), Martina ráno samou radostí podrápala tak, že vypadá, jako po boji se šavlozubým tygrem (Martin, ne Vuvu 😛 ), ale mohu konstatovat, že je zatím suchá (chuckle)
  jedeme se podívat k moři, tam, kde jsme ještě nebyli, takže večer podáme zprávu 🙂 přeju krásnou sobotu (sun)

  1. Psí holčičky páníky milují (inlove) A Kosatky dravé se umí rozparádit – přechod od mazlení do líté šelmy za pár vteřinek – takže si umím představit, jak Martin vypadá… (chuckle) Pepa včera večer blbnul s Vilémem a chvilku to vypadalo, že se Kosatka chce přidat s celou svojí divokostí (tmi) … ale naštěstí si to rozmyslela a šla raději přepadnout mě… (happy) Zatím se zdá, že ví, co si může dovolit (maximum je blemstanec přes celé miminko (chuckle) )

 18. Berrynka je prostě okouzlující mládě, jako jsou všechna a nezáleží na živočišném druhu. Je fascinující jak se mění a mění se i oduševnělo v obličeji. Vypadá to, že z ní bude psová intěligent 😉 , to si ještě panička užije, než z ní bude rozumná psice. A o Kazanovi ani nemluvím (chuckle) .

  1. Alex, přesně (inlove) . Je fascinující přihlížet, jak se Berrinka mění. A evidentně je to pejska mnoha talentů, s nekonečnou zásobárnou nápadů… Máme se nač těšit (rofl) (h) . Fotky jsou víc než výmluvné!

 19. Jasně ty kytovce rozpoznám (wait) Vím, na které fotce je to Kosatka, na které Plískavice, a na které Sviňucha. A jsou i fotky, kde si myslím, že by to mohla eventuálně být malá hodná něžná psí holčička Berrýška (chuckle)
  Užívejte si štěnítka – roste vám ta psí holčička rychle. Ouška už se zase zvedají, nohy se natahují a kožušek světlá… Než se nadějete, budete mít krásnou elegantní ovčáckou slečinku (inlove)

 20. Krásne dobré ránko vinšujem! Neviete mi niekto poradiť? Ak bývam v dvojdomku a sused chce nadstavovať, s čím nesúhlasím, môže aj bez môjho súhlasu? Architekta si zoženie, on má peňazí dosť – a nám zoberie slnko. (sun)

  1. Poradit odborně neumím, ale co Ti radím naléhavě, zeptej se u právníka, znalého stavební problematiky. Kvůli první orientaci bych se zeptala, třeba i jen telefonem, na nějakém stavebním úřadě, kam sousedovy zájmy nesahají, jen tak teoreticky, že jako kdybys nastavovala, neříkat kde, ale jen že v dvojdomku, jestli ti do toho má soused co mluvit, a pak za právníkem. Nech si to stát nějaký to euro, ale honem, neváhej. Tady se nesmí časově nic zanedbat. Podle mého názoru bys účastníkem řízení být mohla, ne-li měla, ale s tímhle se dělají strašný šupárny. Tak se snaž vyzvědět včas, na čem jsi.

   1. Jo, to je rozumný, Maťo, lepší radu tu těžko seženeš. Bojím se, že vaše předpisy se můžou lišit, i kdyby český tady někdo znal.
    Držím palce!

    1. Díky, ale bojím bojím že to bude komplikované. Sused sa totiž topí v peniazoch, a my sme chudáci oproti nemu. Ten si zaplatí aj čerta. A predpisy sa v tomto určite veľmi nelíšia.

     1. Vono i na čerty jsou háčky, neboj. Hlavní je, aby ses dobře seznámila s tím, jaké jsou u vás předpisy a jak má probíhat jednání. Divila by ses, jak na syčáky působí, když nepláčeš a nelomíš rukama, ale suchým hlasem řekneš, že podle paragrafu toho a toho je on povinen to a to, úřad městské části (nebo obecní úřad) je povinen to a to, ty máš podle těchto paragrafů taková práva (a když se vám to nelíbí, sejdeme se u soudu, případně a zase suchým hlasem). Takovým tónem, aby neřekl, že vyhrožuješ, ale aby věděl, že víš, jak se to má dělat a jaké mu hrozí sankce, že jemu hrozí sankce, ne tobě, když se bude chovat protizákonně. To se to pak hůř uplácí, když vidí, že se to ví dopředu, že nejedná podle zákona. Musíš být v č a s informovaná o svých právech, abys mohla včas vystartovat na něho nebo na úřad, ještě, než se něco nezvratného stane. To je vždycky pak už k ničemu, až se to definitivně rozjede. Ať má prachů, kolik chce, zákony ještě furt platí a bude moc dobře, když on bude vědět, že ty je znáš a že tě neoblafne, že s tebou bude muset počítat. Pak si třeba za ty svý prachy nechá udělat projekt tak, aby tě neobtěžoval a aby ti pokud možno vyšel vstříc. Nevzdávej to dopředu, informace jsou kapitál chudejch! Zjisti si, jestli nemáte u vás něco jako my Sdružení na ochranu nájemníků, ti mají svoje právníky s konzultacema zadarmo nebo za stovku korun a vyznají se v nájemních a stavebních věcech i pro majitele domů, nejen nájemníky.

  2. Milá Maťa,
   měli by Ti poradit na stavebním úřadě. Jestli nevěříš místnímu stavebnímu úřadu, zeptat se dá i na jiném. Vím, že před několika lety totéž řešili v ulici u nás. Soused si chtěl rozšířit dům a jiný namítal, že mu zhorší kvalitu zahrádky nově vzniklým zastíněním. Jednalo se léta. Vzniklo několik posudků o míře zastínění.
   Nakonec stavební povolení stejně získali ( už v roce 1998 a ta přístavba dodneška stojí v hrubé stavbě. ) 🙂 Bohužel pro sousedy to tak veselé není.

  3. Nevím jak to vedou na Slovensku, ale tady u nás zvládnou překazit sousedi stavět cokoli a když ne překazit tak zdržovat tak dlouho až se stavba nedokončí, z bohatce je po nějaký době třeba chudák nebo mrtvola, nebo tak něco. Jen je potřeba to nenechat být a všechno psát a doporučeně posílat na dotčené orgány(stavební úřad, hygiena, životní prostředí, krajský úřad, později ombusman a úřad vlády). Možná je jinde zmíněná ta hrubá stavba z roku 1998 prostě zastavená,dnes už nepovolitelná, k odstranění, neodstraněná, k užitku nikomu, pro zlost všem. Souvislost mezi možností získat stavební povolení a možnost pořídit si na stavbu architekta je mi nejasná, snad jen ty peníze. To, že si může dovolit architekta případně to, že si může dovolit nadstavovat je taková drzost! Na vlastní část dvojdomku nadstavovat bohatec jeden špatná! Předpokládá že nadstavbu dělá čistě proto, aby vám ukradl slunce, nebo že se chce roztahovat. Syčák jeden. A kašle na Váš názor 8-|

   Určitě do toho mluvit budete moct, hlídejte vydání oznámení řízení o stavebním povolení, nebo spíš územním rozhodnutí. Pokud stavba má převyšovat obecnou výši domů v okolí, případně pošlete na příslušný stavební úřad žádost abyste byli informováni hned jak oni obdrží jakoukoli žádost o stavební úpravy domu, že se obáváte o slunce. Budete mít v průbehu jednání určetě možnost žádat o doplnění projektu o studii oslunění vašeho majetku, nebude-li se Vám líbit, můžete je napadnout a žádat vyjádření od nezávislého odborníka, vše za peníze žadatele o stavební povolení. Nějakou dobu trvá než vás obejdou pokud vám nechtějí dát za pravdu a půjdou mu na ruku, tak rok dva (odvolání -nové řízení- nadřízený orgán- nové projednání atd) a i pak je možné se znovu a znovu odvolávat. Pokud je stavebník zarytý a rozhodnutý je cesta k vydírá-vyjednávání otevřená.
   Až bude bohatec z vašich nesouhlasů pořádně zdeptán byla by cesta ho požádat o odkoupení vaší části dvojdomku. Pak za získaný peníz zakoupit něco kde buď budou sousedi ve stejný finanční situaci jako vy nebo nebudou sousedi žádný. Pokud mu nedovolíte stavět, stejně budou vztahy na houbeles.
   Někdy si myslím, že by bylo potřeba, aby domy nepřežily svý investory. To třeba jeden přijde k dvoudomku a už se ze vzteku nevymotá.

   Pokud soused povolení získá bez toho, že by musel žádat majitele druhé části domu pak se sbalte a přestěhujte se směrem severozápad, jste-li v zemi kde se na tohle zákon neptá, rada neexistuje.

   1. Milá Radanova, keby to išlo odkúpiť (nie je za čo) alebo sa presťahovať – to tiež nejde kvôli synovej robote, u nás je s robotou dosť problém. Tu žili moji rodičia, ešte že sa toho nedožili. Inak všetkým dík za rady. Nechápem prečo majú také veľké oči keď sú sami dvaja v v podstate 3 a pol izbovom byte so záhradou.

    1. Jo, Maťo, a už jste s ním o tom mluvili? Že vám to bude moc stínit? Zareagoval na to nějak?

     1. Baty, on si robí čo chce, ako keby tu žil sám. Tak si na našej spoločnej záhrade začal stavať záhradný domček a nič nám nepovedal. Prachy človeka hodne zdeformujú. A on ich asi nemá do čoho dať, neviem. Syna má už veľkého. Na dovolenky chodí do Afriky a južnej Ázie, pred barákom stoja vždy 2 -3 autá. Taký človek na druhých kašle.

      1. nebo střílí na potkání, tak bych tam zazvonila nebo s ním přes plot klidně promluvila, že jde chýr, že bude stavět, jestli počítá s tím, že vám to bude stínit a jestli bude brát ohled na vaše připomínky. Ale to už bys měla právě mít přesně z toho stavebního úřadu a od právníka všechny potřebné vědomosti. Kdyby ti řekl, že ti do toho nič, tak abys mohla odpovědět, že podle paragrafu toho a toho je ti do toho moc. Kdyby ses dověděla, že do toho mluvit nesmíš – a to bych se strašně divila, že by to tak bylo, tak mu přesně říct, co by ti vadilo a jak by měl uzpůsobit projekt. Kvůli tomu, že je bohatej, tak snad ještě nezapomněl slovensky, ne?
       Maťo, neboj se ho, my máme v družstevním domě taky takovýho zbohatlíka, kterej kupuje jeden byt za druhým, jak se někdo vystěhuje, ale už jsem ho párkrát vyšachovala důsledným slušným jednáním a znalostí patřičných paragrafů. Samozřejmě si o nás myslí, že jsem všichni socky a on finanční poradce, ale co na tom. Člověk se nesmí dát a zákony fakt aspoň trochu ještě platí. neboj se ho. Člověk musí znát svá práva a pak nemusí uhýbat, ale musí vědět, na co má právo. Fakt si to zjisti a nehaž flintu do žita.

       1. Cheche, vypadla mi půlka první věty, ža „pokud to není nějakej rabiják, který mlátí lidi“

  4. Tohle je docela zapeklitá situace. Měli by poradit na stavebním úřadě, ale jestli jim pan soused podsunul nějaké všimné, je možné, že mu budou fandit. V každém případě jsi účastník stavebního řízení a máš právo se vyjádřit a případně odvolat proti rozhodnutí. Radila bych nezanedbat termíny, mohli by stavební povolení třeba jen vyvěsit na úřední desku.
   Ale nám sousedi i přes náš odpor nakonec postavili tzv přístavbu – čili druhý dům jeden metr od plotu a stavební úřad jim to nakonec schválil. Šlo odvoláními to sice až do bývalého okresního města, ale tam rozhodoval pán, který nám v roce 1969 zabíral pozemek, na kterém dotyčný dům stojí. Takže se rozhodnutí dalo očekávat. Sice jsme se obrátili až do ČB, ale sousedi mezitím stavěli jak ďasi, takže když přišlo nějaké rozhodnutí, sice se konstatovala fůra pochybení, ale konstatovali, že jejich zájem je už nad naším zájmem. Mimochodem postavit dům jeden metr od hranice druhéího pozemku nepovoluje žádný zákon.
   Jde o to, s čím se dokážeš a nedokážeš smířit. Pokud nechceš, nesmíš zanedbat jediný termín na odvolání, neustále se informovat o průběhu stavebního řízení a postupovat s právníkem třeba až k soudu, což ale nebude zadarmo 🙁

  5. Bylo by zajimave jake rady by se tu objevily, kdyby nejaky zviretnik napsal, ze bydli v dvojdomku, potrebuje pristavet a soused, potvora, se mu v tom pokousi branit.

   1. Tak to by byla tahle rada: zjisti si na stavebním úřadě, jaké jsou tvé povinnosti, kdo je účastníkem stavebního řízení, co musíš splnit bezpodmínečně, kde začínají sousedovy launy a prudění, pověř architekta, ať projektuje s maximální ohleduplností a nebude-li nadstavba zákonně řešitelná, prodej, dej dohromady s prachama na přístavbu a kup něco novýho jinde. Howgh 😉

     1. Jak by mohlo právního moulu jako já něco takovýho napadnout, Hani, je mi ctí a národním svátkem, že jsem se trefila do názoru takové expertky, jako jsi Ty. (Tomu se v mém případě říká slepej holub našel zrno 😀 )

   2. Jendo, pravda, detaily ceskeho/slovenskeho prava ohledne toho neznam. Ale podle prava tady – a dava to smysl – je to asi tak. Kdyz se nastehuju do dvojdomku, tak implicitne prijimam jista omezeni – jako ze napr. nebudu rozsirovat na ukor souseda. Kdyz se mi to nelibi nebo potrebuju vic mista, tak svoji pulku prodam. Jednoduchy jak facka. Krom toho vetsina uzemnich planu a tzv. zoning temto situacim predchazi tim, ze je primo zakazuje v situacich jako satelity nebo americka verze dvojdomku. A je klid. A to je USA zeme, ktera je zalozena na ucte k majetkovym pravum, coz zahrnuje respekt k pravum druhych – zejmena v situacich jako satelity a dvojdomky – tady se spis tomu rika townhouse.

 21. je nádherná, komentář jsem jí přidala pod fotku..a Kazan je spokojenej a to je dobře…. (hug)

 22. Ty fotky malinkatého nešťastného štěniska – ucho sem, ucho tam – mě naprosto shodily na kolena. Ježkovo oko, ta Berrynka je skvost!! A Kazan, mi připomíná capitána Fracase ( jak říkal pan starosta v místním rozhlase) zamilovaného do své schovanky.
  Nevím, zda mé oko dobře vidí ( mám nový monitor 22″ a tak se snažím bez brýlek), ale u nás té rostlince říkáme trubač ( pokud je to popínavka)

  1. Ano, je to trubač, krásná popínavka a je v kouzelné červené barvě. Musí mít nějakou oporu, stačí i ocelové lanko spuštěné ze střechy a za chvíli je už i za komínem. Ještě bývá v meruňkové barvě.

 23. Milá Berry,
  ta lopuchoidní příšera se nikdy ničeho nelekne – i naše sedmisetkilové okopýtkované slůňě dobře ví, že je před ní třeba prchat hlava nehlava (headbang)

  1. Jo, a jeste se vybarvuje krapet do rezava, jak jsem zahlidla. Ovsem mokra, zablacena, u sloupu uvazana nestastna holcicka vuvuzeli – kdybych nevedela, ze pachne, tak je to k zulibani.

   1. Jo, tenhle kukuč „přece jsem nic neudělala“ je super. :-))
    Taky je skvělý, jak má veeelikou (suchou) hlavu a mááálinký (mokrý) tělo. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN