PŘÍRODA: Zimní ráno

Letošní zima v Klokánii je tak trochu nestandardní. Jako ostatně v poslední době počasí všude jinde na světě. Statisticky máme zimu velice teplou, ale to nezabránilo tomu, abychom tu měli vůbec nejchladnější den, co si bílý muž pamatuje. Ráno bylo -5°C, všude bílo jinovatkou a ani čoklům se ven moc nechtělo.

Nyní se počasí ustálilo na standardu. Tedy po ránu kolem 5°C, aby přes den bylo kolem 13°C a na sluníčku když se zrovna neschovává za mraky, tak i 25°C.

Protože asi od svých patnácti let trpím stařeckou nespavostí a budím se časně, ještě za tmy, tak využívám tohoto času k trošce práce na počítači a jakmile se začne dnít, tak sbalím Ferdu a Maxe, jinak naše Habsburky, a jdeme se toulat nedalekým bušem. Jak psi tak i já milujeme probouzející se buš, s kakofonií ptačích ranních modliteb, zamlženými údolími a tmou noci ukládající se ke spánku.

Čokli pobíhají po čuchu, já jdu po paměti po skalách útesů až docházíme na vyhlídku na pláně táhnoucí se směrem k Sydney. Je to od nás směrem k východu a tak zaujmu strategické místo na známém balvanu, usednu a za klidného rozjímání se snažím v tom ptačím hulákání určit kdo je kterej. Doléhá sem i tlumený hukot z Great Western Highway, jinak hlavní silnice co spojuje Sydney s vnitrozemím. Je od nás asi 3km daleko, zrovna jako železniční trať co sleduje stejnou cestu.

Habsburci kontrolují okolí, někdy vyplaší malého klokana wallaby aby se pak za ním hnali skála neskála, příkrým svahem, až do 170 metrů hlubokého údolí. Jejich hulákání se v ranním vzduchu nese krajinou a je dobře slyšet.

Když si jsem jist, že se už prohánějí kolem potoka, tak na ně zapísknu a do minuty jsou vedle mě. Pěnu u tlam, oči vyvalené a funící jako stádo lokomotiv. V očích se jim však zračí náramná spokojenost a hrdost. „To jsme to tomu drzounovi zase dali, že jo pánečku!“ No jo, pro pánečka by to byl výšlap na půl hodiny, pro ně odskočení na minutku.

Buš i přilehlé zahrady domků nám oznamují, že je už srpen, sluníčku přibývá na síle a dny se prodlužují. To je signálem četným rostlinám, aby se pochlubily, jak krásně umí kvést. Ať to už jsou četné akácie se svými zlatými květy, tak i „eggs and bacon“ tedy šunka s vejci, jinak Eutaxia obovata. A tak i četné jiné v buši a ty okrasné zahradní nevyjímaje. V plném květy jsou magnólie, sakury a jiné kvetoucí nádhery.

Mezi tím se chystá podívaná na východ slunka, kterou, stále na balvanu, vychutnávám plnými doušky, dokud se neukáže celý kotouč sluníčka. Okolní buš je pozlacen jeho ranným rudým světlem. Trvá to však jen chviličku. Jakmile se slunce vyšplhá po obloze výše, tak se tato barva ztrácí, jaksi bledne. A tak se potom sluncem zalitým bušem, já pomalu a psi zrychleně, suneme k domovu, kde psíky čekají misky se snídaní a mě nějaká práce.

Další (pozn. red. – nádherné!) fotky najdete zde  

Aktualizováno: 30.8.2010 — 18:11

81 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Baty, moc jsem to nepochopil, vy chcete „vymyslet“ hrad ? Ty nevznikaly tak jak se stavebníkovi líbilo (estetiku brali v úvahu až stavité zámků), jsou to kompiláty mnoha faktorů..jak vypadá krajina okolo, k čemu má sloužit, v jaké době vznikl, jak byl stavitel při penězích, apod. O om se obecně moc mluvit nedá, pokud ale máte nějaký konkrétní dotaz/problém, rád se pokusím poradit. 🙂

  1. Taky mi to dost není jasný, ioannina fakt jako kdyby chtěla stavět hrad, asi do nějaké living history nebo virtuality, já fakt nevím. Tvůj názor sdílím, hrady spíš rostly jako něco živýho, než se stavěly. 😀

   1. No ale zahrát bychom si na to mohli, ne? 🙂 Přece to musí mít nějakou logickou posloupnost, přes všechny odlišnosti, které zmínil Pů. 🙂
    Tak stavím hrad na nízkém kopci nad řekou, abych se nemusela bát souseda. Co nezbytně nutně musím postavit jako první? A co potom?

    1. Pokud stavíš proto, že se bojíš souseda tak zřejmě chceš chránit vnitřek ? Chceš přístup jen z jedné strany ? Je to z té strany odkud může přijít nepřítel, to je důležité. Pokud se bojíš moc, tak pravděpodobně musíš jako první stavět dvě linie hradeb a bergfrit. Břit bude mít proti směru předpokládaného útoku

  2. Můžeš? Potřebovala bych nějakou odbornou radu.
   Píšu takovou věc, fantasy, a potřebuju vědět, odkud kudy a kam se hrdinové pohybují. Dokud je to krajina, je to OK, tam nezabloudím. Ale jakmile se ocitnu v obydlených prostorách, jsem v háji a potřebuju mapu. Ta klinika v Gdaňsku je celkem jednoduchá, to je prostě pár hrázděných baráků kolem ústřední cesty/plácku na Kose, nemusí se to dát bránit, nic. Potíž mám právě s tím hradem. Navymejšlela jsem si tam nějaký věci, co tam musí být, a prostě to nemůžu dát dohromady.

     1. To teda zírám, jak se snažíš- mě autoři fantasy, když to překládám z angliny, většinou dohání k šílenství buď naprostou neznalostí toho, co nonšalantně používají, nebo zmatenými popisy, ve kterých aby se čert vyznal 🙂

      1. Já původně nechtěla, ale když mi kvůli jednomu celkem klíčovýmu detailu u jedný postavy nezbylo než to celý umístit do 16. století, tak už jsem se kousla, že mi teda budou sedět ty malý nepodstatný blbosti všechny. (Dobrej záchvěv šílenství je zkusit vařit jídla jenom z tehdy dostupnejch surovin, abych věděla, jak to chutná.)
       Prostě mi hrabe.
       A stejně se nakonec ukázalo, že je 16. století pro ty potíže, který jsem jim nachystala (inkvizice), daleko vhodnější, než to komplikovaně konstruovat v současnosti. 🙂

  1. U těch prvních fotek jsem myslel, že jsi byla u nás, v Beskydách. Kráské obrázky. (h) (y)

  2. Veram, takřka stejné fotky mám i já (chuckle) , asi je to proto, že na Vysočinu jezdím i několikrát v roce, je to moje životní láska! Ale povedly se Ti!!! Bohužel letos jsem tam ještě nebyla ;( , takže jsem se ráda pokochala Tvým pohledem na Vysočinu.

  3. Moc hezký fotky – ovšem ta „U Křižánek“ je úplně skvělá, taková relaxační. Člověk kouká, jak je hezky, obláčky plynou… (sun)

  4. …a veram, přijdeš taky někdy na šolcárnu? už jsi tam tak dlouho nebyla. když jsme se letos o šrámkově sobotce v noci vraceli spát, zmoženi kulturou a vínem, dívali jsme se na tu spoustu hvězd a vzpomínali na tebe 😎 letos toho už moc nebude – viz http://www.solcuvstatek.cz/index.php/kulturni-deni/soucasnost/kalendar2010/ – 18/9 od 15,30 koncert saxo kvarteta + pan kejmar, jinak 2/10 svěsíme díla viléma plocka a pro letošek šlus.
   statek má příští rok 200 let a tak k uctění karla samšiňáka a jeho různých broukopsů čínských tam bude výstava ve spolupráci s místními včelaři (hmyz na grafice), kteří si ho velmi vážili a chtějí mu při svém výročí také vyjádřit hold.

 2. eee…takovej dotaz na osoby, co si vedou pořádnou evidenci: nemáme my tu nějakou Pavlínu? Já teda vím o Pavle, ale není ona náhodou přestrojená Pavlína? :O (chuckle)
  Pokud by ano, tak prosím pěkně přeju všecko nejlepší 🙂 (rose1) (sun)

  1. Pokud nááááhodou myslíš mě, tak já jsem opravdu Pavla a svátek mám někdy v červnu. Tahle dvě jména jsou taková nějaká podivná… Pavlíno mi kdysi říkala učitelka, když jsem zlobila. Nejvtipnější byl ovšem můj německý šéf, který mi zásadně říkal Pááááflo 😀
   Ale i tak díky (h)

  2. a já to taky nejsu, jelikož jsem taky Pavla, ale dneska se mě 1x ptali v práci jestli nemám svátek, asi se jim zachtěla nějaké sladkosti (^) (rofl)
   ve škole mi semtam nějaká účitelka řekla Pavlíno, statečně jsem dělala hluchou (chuckle)

    1. Zani, jestli potřebuješ okamžitě někomu gratulovat, tak zítra je Lindy Myšový (inlove) . Tak to vezmi v předstihu. (sun)

     1. A to je pravda, co kdybych se včas nedostala.
      Milá Lindo Myšová, přeju ti hodně zdraví, nožičky aby dobře běhaly, nějaký dobroty od Myši a hodně radosti (h)

 3. Krasne zimni rano a vybehani Habsburci. To bych si dala – trochu chladna. Dnes ma byt v Jizni Karoline 35 stupnu C, zitra az 40 a do toho dusno jak v pradelne. Musim dnes na nejakou konferenci, coz znamena, ze si musim oblect pravni monterky – jinymi slovy neco jako kostymek. Ajajaj, to zas bude radosti…….. (sweat)

  1. Teda Hančí, vždyť nemusíš do zimy v Klokánii. My tu máme třeskuté léto. Ráno + 7, jako když je vyšije. A odpoledne sladkých + 13 (devil)

 4. O.T.
  Novinky z Hejnic najdete podle odkazu na nástěnce, hodí se ty naše korunky moc a moc. Kdyby ještě někomu přebývala pětikačka v peněžence, sbírá se pořád na číslo účtu, uvedené na první straně odkazované diskuse podle nástěnky pod nickem zana někde pod polovinou stránky. (handshake) (handshake) (h) (handshake) (handshake) (rain) (rain) (rain) (sun)

  1. Moc rychlé ruce, ještě toto:
   „Obecní chudí – žebráci – almužníci byla skupina osob, na jejichž výživu nemohla dle posouzení zastupitelstva stačit péče žijící rodiny (dětí, vnuků). Právem obecních chudých bylo jednou měsíčně vybírat almužnu od čtvrtláníků a podsedníků. Místem almužníků v kostele byla „žebráčka“ – předsíň kostela, kde o mších, svadbách a pohřbech prosili o peněžitý dar a modlili se za šťastný život novomanželů a za odpuštění hříchů zemřelému a za jeho šťastné zmrtvýchvstání. Kdo neměl v obci domovské právo, nemohl být obecním žebrákem.“ – tohle je z moc zajímavého textu o řemeslech tady: http://www.sepl.rulez.cz/slovniky/Kobyli_kniha/htm/remesla.htm

   1. Milá Vave, jsi moc šikovná, díky! Já jsem takový úspěch neměla, zadala jsem žebráčku a Mr. Google se mě zeptal, zdali jsem náhodou nemyslela žebráka. – Přehled řemesel je velmi zajímavý, trochu jsem se začetla a je obdivuhodné, jak podrobně je zpracovaný včetně zmapování toho, kdo kdy jaké řemeslo vykonával, v některých případech dotažený až do současnosti. Pro místní musí mít taková kronika neocenitelnou hodnotu. Shodou okolností se týká obce Kobylí, to má – jestli se nepletu – Yga přímo za humny. – Ta děvčica se na dovolené uškytá, když na ni každý den vzpomínáme! 🙂

 5. Georgi, nádherné fotky. A pro mne – sovu – jsou nejen z jiného kontinentu, ale i z jiné planety. Celý život jsem musela vstávat ve 4 – 5 hodin, ale ať jsem vstávala, kdy jsem vstávala, probouzela jsem se kolem 8. Do té doby jsem se posunovala jen na kontrolní voko a rozhodně jsem nevnímala krásu kolem. (blush)

 6. Georgi, úchvatné obrázky! Kvůli takovým rozhledům by si i zapřísáhlá sůva ráda přivstala, ale je fajn, že díky tobě není třeba a máme to pěkně pohodlně 🙂 . A zajímavý pohled na Sydney. Jo a jak už psala Alex – z Habsburků na skaliskách by mě trefilo :O .

  Hmm, jaro. Si počkáme, no. Ale nějaký babí léto by bejt mohlo (wasntme) . Skok do listopadu je fakt prudkej 😛 .

 7. Fotky jsou parádní, trochu toho sluníčka bych užila. Tady prší, prší, jen se leje, kosa jak z nosa a až ten barák vychladne, budeme muset s takovou zatopit. Kuba je se školou na adaptačním kurzu až do pátku, tak to se asi třídní kolektiv sžívá na ubytovně, protože v tomhle je snad ven nevyženou. 🙁

 8. Milý Jiří, právě prožíváme Vaši australskou zimu. I Jižní Morava hlásí 10°C a stále tak jako celou noc leje a leje. Chvílemi to jsou provazy vody. Fotky jako obvykle krásné. Ta šunka s vejci vypadá jako čilimník. A Habsburkové na hranici vysokých skal bez vodítka by mě přivedli k infarktu. Maxíka ve skrávačce jsem našla, heč!

  1. Teplomer za oknem nemam, ale Zizkov hlasi, ze je hnusne, hnusne, hnusne. Jsem nejakej nachcipanej, takze jsem byl jenom nakoupit a je tam fakt kosa a pekne studeny vitr.

  1. No Pů, ahoj, byla po tobě všeobecně a v neděli konkrétně sháňka stran hradů, ioanna měla nějaké problémy, zkus, prosím, mrknout do diskuse. Jsem se tě snažila přesvědčit, že fakt máme med, a Ty nic!

 9. Moc hezké fotky a taky báječné zážitky – až záviděníhodné.
  A co závidím naprosto nepokrytě – to, jak si Habsburkové pěkně běhají navolno, bez obojků, vodítek atd. – ten pocit svobody musí být úžasný!

 10. Překrásné fotky, fakt. A dneska by stejně jako v červnu bylo Míle k nepoznání, jestli je v tomhle svém doma nebo v tamtom svém doma. Jedenáct stupňů, deštíček, větříček…

 11. Téééda, Jirko, takovéhle fotky bych nenafotil i kdyby mi ruce i foťák pozlatil. A není to jen tím, že jsem aktivnější při západu slunka než při jeho východu. (chuckle)
  Jen malý dotázek – počasí teď máme podobné a já uvažuju o spuštění kotle neb barák začíná fest vychládat – máte u vás topení? Nebo podobné teploty řešíte více dekami a svetry?

 12. V počasí nezaostáváme, hnusně a zima. Jenže v Klokánii bude teplo, tady zima. Nebýt psů, tak jsem včera ani nevylezla. Jenže s nimi není k vydržení, nejsou zvyklé se dlouho válet a jsou po létě ve formě. Já bych se válet vydržela… Jsme dost rozlítaní.
  Jinak OT. náš Ferda, Ginny brácha, získal svůj první pracovní titul!!! Druhý odchov s CACT! Mám z nich velikou radost. Tihle psi se povahově povedli, ale i druhý Áji vrh vypadá nadějně.

  1. Evo, jste prostě nejúžasnější chovná stanice (nebo jak to přesně znělo 😉 ).
   Gratuluju (inlove) (clap)

  2. gratuluju k úspěšným štěníkům (wave) Můžeš být právem pyšná „psí babička“ (chuckle)

  3. Paráda! (y) Gratuluju vám všem. 🙂 (h) (f) Ovšem, na druhou stranu, není divu, matka je skvělá a tatínek byl vybírán pečlivěji než manžel pro dědičku trůnu. 🙂 (clap)

  4. U nás taky hnusně a zima. Že prej je posledního srpna – kecy! Počasí jak koncem října.

   Gratuluju, jaká panička takové psisko a o odchovech to platí taky. Jsi právem pyšná. Máš na co. A já mám radost.

  5. Evo, gratuluji k odchovům a mám radost s Tebou. Je to také štěstí, že se Ti podařilo sehnat rodiny pro svá „vnoučata“, kde se jim tak aktivně věnují. Nebo je to Tvoje zásluha, že jsi je navnadila (wasntme) ?
   Každopádně to vychází dobře, jen tak dál (y) !

  6. Milá Evo, ohromně gratuluju! (inlove) Až budete čekat štěkátka od Ginny, tak můžeš už dopředu inzerovat vrh z pracovního rodu úspěšného v generacích… to bude bitva o budoucí šampionky (sun) Jinak jsem viděla v pondělí na zemedělské výstavě opět ukázky práce „Gun dogs“ a udělalo to na mě opravdu dojem… 🙂

 13. Milý Georgi (inlove) , i když tvrdíš, že máš zimu rád, tak z každého Tvého slova i obrázku je cítit radost z přicházejícího jara – které Ti zcela nepokrytě závidím. (blush)
  Je tam vás krásně … takové východy slunce bych si snad nenechala ujít ani já! (sun) (nod) Zajímavé, jsem založením sova, z nutnosti přeučená na skřivana, ale čím jsem starší, tím lépe je mi v sově … bohužel vstávat do práce se musí po skřivansku. 🙁
  Přeju všem krásný den! (h) A pro marody posílám pohlazení a palečky. (h)

 14. No jo, nejsme v Klokánii? Teploty by odpovídaly…
  Hlásím se po nádherné dovolené ve slovenských Roháčích. Nožičky máme, pravda, poněkud ušoupané, neb jsme po horách nachodili něco kolem 100 km, ale stálo to za to. A k té zimě – v neděli jsme na vrcholku Baníkova zažili pravou nefalšovanou vánici, sníh zůstával ležet. Vzhledem k tomu, že je tam dost lezení po řetězech, to byl poněkud adrenalinový zážitek, ovšem s tím se v horách musí počítat. 🙂 I tak to byla nádhera, fotky časem dodám.

  1. nejen fotky – chceme i článeček. Kde jsou řetězy, tam se bohužel nedostaneme. Betka by to nezvládla a do batohu se strčit nedá…
   Jinak v sobotu na Baltu byla nějaká Němka (tedy národnost) s maděrem (tedy vižlou) a hrozně se divila, že máme tak temperamentní dogu… Kosatka byla ve svém živlu – tryskay a skoky a smyky… ale řetězy asi neeee

   1. Ne, tam se s hafanem nedá, vlastně ani nesmí. V některých místech je to opravdu hodně nebezpečné, stačí jeden chybný krok… Péťu jsem trochu otestovala aspoň na horolezecké stěně, vím, že se nebojí, ale má zdravý respekt, u MLP jsem doufala v totéž, ale stejně mi nebylo nejlíp, když se přelézalo po šikmé, skoro hladké plotně, kde by jakákoli chyba byla ta poslední. Zvládali to oba perfektně. Ovšem o kus dál jsem pak po něčem podobném převáděla paní, co se v půlce zasekla a začala hysterčit… no, povedlo se, ale pak jsem se docela rozklepala. (whew) Jinak ale nádhera – stráně plné kvetoucích hořců, ve vápencových skalách miniaturní kytičky, skanzen v Zuberci, který vedou naši kamarádi, opravdu nádherné zážitky.

    1. Bez psů nechodíme, ale po tomhle bych nelezla ani sama. Výšky moc nemusím, respekt mám víc než zdravý. Možná až nezdravý, prostě bych se obyčejně bála.
     Se starým Nickem jsem měla skoro hysterák v obyč Českém ráji. Přeskakoval mezi sklami po neuvěřitelných chodníčcích. Vůbec se nebál. Já jo a moc. Vlhký pískovec klouže. Jednou špatně doskočil a zmizel někde dole. Naštěstí jen na chodníčku o metr níže, ale stejně se o mě pokoušel infarkt. Pak jsem ho, blba, nepouštěla na kraj ke skalám a on byl uražený, protože přece všechno zvládá. No už se moc let prohání za duhovým mostem. Byl to prevít, ale úžasný.

     1. Tak to chápu, starý baseťák Falco mi tohle dělal taky a taky mě doháněl k šílenství. Já sama jsem kdysi po horách chodila hodně, i lezla, takže jsem byla šťastná, že jsem konečně ukecala MLP aspoň na ty Roháče. (h) A musím moc pochválit naše velké slečny, protože celý ten týden perfektně zvládaly péči o veškerou zvěř. 🙂 (h)

 15. Jak tak koukám, u George vrcholí zima u nás léto, teploty stejné ale on má naději v předzvěsti jara a my ……..no halt jsme se letos jen troch uvařili a malinko ohřáli, léto opravdu vypráskané. Tak si myslím, že by třeba mohlo být pěkné babí léto a potažmo podzim, moc bych si to přála.
  Včera proběhla invaze do Márinčina hájemství – přijel Kuba s Lin. Docela to holky zvládly, i když se Lin začíná hárat. Občas nějaké to ježení a vrčení a myslím, že nás ještě nějaké ty spory čekají, ale snad to bude jen na huhlání

  1. Taky bych potřebovala trochu hezkého babího léta. (sun) Jak jsem se na jaře pěkně „rozkřídlila“ s tou zahradou, tak mi došel brzy dech. Pár víkendů byla taková vedra, že rozvážet šutry a kůru prakticky nešlo a pak už zase jen (rain) (rain) . Kdyby to v září jen trochu vyšlo, popadnu Melíška se Zrzínkem a vyjedeme na týden na chalupu – oni za zábavou, já za prací. Týden by mi stačil na dodělání. (flex)

    1. No kdepak, přece nebudeme hlásat každý týden. Jo a fotky –
     kačka má super foták, Bimbo dostal k Ježuchu kamerku, nejsou lidi. Snad z nich něco vytluču

 16. hezké úterý všem Zvířetníkům i zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h) A Li, ať dnešek přinese co nejlepší vyhlídky!! (u)

  Taky se přidávám k teplotám australské zimy. 8 stupňů, zataženo, mlhavo a před chvilkou skončil další lijavec… Já už na zahradě byla, Kosatice dospává pod mojí vyhřátou peřinou (chuckle) Je ráno čím dál tím línější. Dokud necinknu vodítkem nebo nevyndám svoji snídani, nevstává…

  Fotky parádní (nod)

  1. Bára tento týden dospává v mé posteli a vstane, až když uslyší svůj budík (prášek), to sleze z postele a přijde si. Prášek totiž bývá zabalen v kolečku salámu. 😉

 17. Dobre rano/ tu je hnusne sychravo,studeno-asi ako v Klokanii.Som rada,ze som predbehla Xerxovu a mozem vsetkym,co nieco slavia zablahozelat,pofukat boliestky.No a hlavne sa pochvalit:mam vymalovane,dvere repasovane,upratane!!!Dnes si splnim resty a napisem vsetkym dlhe mailiky./Inak to bol vcera strelec!!!-udajne mu dieta naucili tito ciganski dileri na drogy a zomrela-v ramci korektnosti oficialne miest mnlcia o tom kto na koho strielal.

 18. Co je tohle za lumpárnu ?! Proč mě nikdo neinformoval, že jsme se přestěhovali do Klokánie ?! Tady je 8° !! (sun)

  1. Já se přilípnu – ty fotky jsou nádhera ! Tady taky zima ale zrovna neleje. To snad ani není poslední srpnový den ale listopad. ;(

   1. Na fotky se těším večer, ty u článku vypadaj úžasně.
    Jinak i tady je Austrálie, sice teda neprší, ale zima jak v ruským filmu (think)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN