ROZCESTNÍK: Cestou necestou aneb po stopách školních výletů

„Proč nejedeme někdy do Beskyd? Já tam ještě nikdy nebyl,“ nadhazoval už pár roků Jenda. „To není možné, abys nebyl v Beskydech – dyť z našich končin se tam jezdilo na školní výlety na obecné škole! Ty nemáš doma sádrového radegasta a dřevěný domeček?“ kontrovala jsem. „Ne ne, to nemám, my jsme tam nebyli!“ kategoricky odvětil choť. A tak jsem letos sedla k počítači, našla hotýlek v dojezdné blízkosti beskydských podivuhodností a v pondělí na svatou Annu jsme vyrazili do Horní Bečvy.

Přes varování meteorologů si Jenda vzal s sebou i kolo a těšil se, jak si jeden den pojezdí (dopředu říkám, že s piciklem pouze posiloval – na auto, z auta, na auto, z auta). Cestou jsme vysadili Toyu na Vrbici u našich (myslím, že vycházka na Radhošť by byla pro ni moc náročná), lehce poobědvali a šupky dupky z nížin do hor.

Tak samosebou, že jsme cestou zakufrovali – to už patří ke koloritu našich výletů. Totiž orientujeme se dle mapy, letitých zkušeností a GPS (u nás oslovovanou Miloslave čí Mílo, popř. debile – dle situace) a to je ta nejhorší kombinace. Doporučuju – důrazně – buď dle mapy nebo dle džípíesky nebo dle sebe. Ovšem Jenda prohlásí, že ten idiot ho zase vede kamsi do… (domysli si), že on pojede jinak a následně zjistí, že s ocitl v… Petrčanke. Míla se mezitím urazí a přestane navigovat úplně anebo si mele své „Až to bude možné, otočte se“ a já se v mapě nemůžu zorientovat – navíc je zde opět objížďka, značená jen nepatrně. Zkrátka troška adrenalinu na cestu.

Rožnovské hodiny smutně bijú…   

Nicméně jsme kolem půl třetí zdárně dojeli pár kilásku od cíle – do proslulého Rožnova pod Radhoštěm. „No nic, máme času habakuk i habaděj, pojďme do skanzenu!“ A jak řekli, tak udělali. Šli jsme do něj od lesa – teda od vody – teda zkrátka zezadu, vyzkoušeli jsme všechny branky a vedli řeči „Je pondělí, asi mají zavřeno – jako tenkrát na Kárlštejně!“ Ale neměli – konečně jsme dorazili tam, kde lepá děva nám dala návod, kterak zakoupiti biletku, vsunouti do přístrojku a konečně se dostati do země zaslíbené. Hurrrá.

Přiznávám, že vzpomínky na školní výlet dávno vybledly a dřevěné městečko mě nadchlo, jako bych ho viděla poprvé. Hned za potůčkem s vodním mlýnkem nás uvítal kostelíček s opravdovým hřbitůvkem. Po jeho prohlédnutí jsme se přesunuli k bývalému fojtství a pořád dál a dál a dokolečka dokola kolem celého skanzenu. Okoštovali jsme ovčí sýry a hruškový či borůvkový frgál – obojí výborné. V hospodě jsme si dali kyselicu (Jan) a česnekačku (já).

Nevím, jak ta zelňačka, ale mne polívka dost zklamala – byl to vlastně zeleninový vývar (doufám) s topinkami a slaným preclíkem – a to všecko dost přesolené. Takže za ty peníze se mi půl kila soli zdálo dost drahé. No ale „každá sranda neco stóí“ a až na tuto drobnost se nám dřevěné stavby moc líbily. Navíc – snad že bylo pondělí, snad ta předpověď počasí – bylo zde neuvěřitelně málo lidí a těch šedesát kaček jsme si opravdu užili do poslední mrtě.

Fotky z Rožnova – http://yga.rajce.idnes.cz/2010_Roznov_pod_Radhostem_-_valassky_skanzen/

Beskyde, beskyde, kdo po tobě ide?

Na druhý den po posilujícím spánku a vydatné snídani jsme vyrazili zdolat další metu – Radhošť. Takže jsme projeli Horní a půl Prostřední Bečvy (Dolní, Prostřední a Horní Bečva jsou vesničky hned za Rožnovem, plynule na sebe navazují a dohromady mají snad 20 km) a zaparkovali před Pustevnami (cca 4 auto na parkovišti). Na Pustevnách jsme ihned zabočili k Radegastu a dál k Radhošti s tím, že si je prohlédneme až při zpáteční cestě.

Statečně jsme šlapali k bájné soše germánského boha Radegasta a já se těšila, jak položím k jeho nohám kamínek (za Vave) a jak si užiju rozjímání. Ano – už jste jistě pochopili, že Radegast a duchovno k sobě už jaksi nepatří. Matně jsem se rozpomínala na dětská léta, kdy kolem této sochy nebylo nic – ani stromy (tady si už i Jenda vzpomněl, že tu přece jenom na výletě byl – to jsem si oddechla, že jedna dávná jistota se neztratila).

Tak čas oponou trhnul a já nevěřila svým očím a ani uším. Nejenže stromy za těch bratru třicet sedm roků kolem vyrostly do neuvěřitelné výše (to se mi líbilo), ale navíc kolem vyrostly stánky s rychlým občerstvením, které lilo pivo do kelímků a které pak tůůůůristé vesele odhazovali vdál i šíř kolem poutní cesty. Navíc, aby to pivčo bylo studené, zde hučel jakýsi zastaralý agregát vyrábějící el. energii.

A aby toho nebylo málo, vyfotit si boha bez lidu dělného nebylo jen tak, neb na jeho piedestalu si místní podnikatel rozbalil svůj stánek s pohlednicemi „Kupte si paničko tady tu za třicet korun – je tam všecko, co byste mohli vidět!“ Kamínek jsem sice položila, ale fotku udělala jen jednu „Až se budeme vracet, třebas tu bude míň lidí!“

S těmi slovy na rtech i v duši jsme ihned vyrazili po cestě dál, než se vzpamatují ostatní spoluputovatelé. Ovšem hned po opuštění tohoto bohumilého místa jsme ještě jednou zakusili dobrodiní civilizace – to když jsme uskakovali před koly terénního automobilu. Jeho šofér se nerozpakoval přibrzdit vedle nás a prohodit „Pani, co rozhazujete rukama, my patříme k hotelu!“ Načež jsem odvětila „Pane, mě je putna, že patříte k hotelu, ale jezdíte po cestě pro pěší jako šílenec.“ Tímto hovorem se mi rozproudila krev a tudíž se mi lépe šlapalo (:o)).

Ale konec nářků, když zmizel automobil v oblacích prachu, nás milosrdně zahalily mraky, které ztlumily zvuky a odstranili z dohledu další lidské bytosti a naše pochodové cvičení radostně pokračovalo od cedule k ceduli naučné stezky. Dřevěný kostelík, zasvěcený svatým Cyrilu a Metodějovi na vrcholu Radhoště, je krásný – ostatně tak jako všechny dřevěné kostely, které jsme v Beskydech viděli. Škoda, že z jeho věžičky jsme toho viděli pramálo, protože viditelnost byla tak malá, že vlastně nebyla žádná (;o)).

Cestou zpět na Pustevny jsme se nestačili divit, co se proti nám vyhrnulo pěšáků – to nebyly desítky, to byly stovky. A čím blíž výchozímu bodu, tím byly davy hustější a podivuhodnější – nechyběly ani borci v mokasínech a miminka v kočárku. Samozřejmě, že Radegasta jsem už nefotila, neb jediné místo, kde neseděli památných fotek chtiví člověci všech věkových kategorií, byly rohy na hlavě. Jak jsme si gratulovali, že jsme prohlídku Pusteven odložili až na pak, v tomto prvomájovém průvodu bychom asi dlouho nevydrželi.

Jinak Jurkovičovy stavby v reálu vypadají ještě barevněji a pohádkověji a neskutečněji než na fotkách či v televizi a abych pravdu řekla, můj šálek kávy to není. Ale určitě mají své kvality, které já neuměla rozpoznat. Na parkovišti se původní čtyři auta rozmnožila na čtyři sta a nám bylo jasno – pokud ke svatým Cyrilovi a Metodovi, tak co nejspíš ráno anebo mimo sezonu.

Ten den jsme navštívili město Jiřího Rašky. Samo město nic moc, ale mají celkem zajímavé městské muzeum a hlavně milou paní průvodkyni, která vždycky za námi přišla, povykládala o tom, co v kterém patře najdeme a zdvořile nás po skončení jejich pracovní doby vyhodila.

Fotky – http://yga.rajce.idnes.cz/2010_Vzhuru_na_komin_…_ech%2C_co_to_taram_…_na_Radhost/

Plakala Maryčka Magdonova

Na středu jsme si dělali oba plány – Jenda už měl narýsovanou trasu, kterou ten den ujede, a já pucovala foťák, že zapluju do okolních luhů a hájů a budu fotiti a fotiti. Leč v úterý večer se spustil déšť a nemínil se zastavit ani na druhý den a deštil si to o sto pět. Ne nějaké provazce, ale vytrvale a pravidelně. Tak toto na kolo moc nebylo a procházení se pod vodou ztěžklými smrky taky ne. Tak sem s náhradním plánem – pojedeme okouknout nádrž Šance, no a pak se uvidí, co dál.

Tak jsme udělali – bohatýrsky jsme posnídali, protože člověk nikdy neví, který bludný kořen překročí a vyrazili jsme sice ne na bujném oři, ale stejně radostně. Jenda se rozhodl, že na takovou vzdálenost nemá cenu budit Mílu a že zvládneme sami a v pohodě dorazit k vytčenému cíli. Nezvládli jsme.

Místo na Ostravu jsme to švihli na Kysucu a ejhle, basama s fúsama, už jsme byli u bratrů Slováků, ani jsme pořádně hranice nezaznamenali. No nevadí – když už jsme tady, otočíme to na Velké Karlovice, beztak nás tam furt lákali na dřevěný kostelík. Tak jsme si užívali malebných kopců zaplavovaných deštěm pěkně v pohodlí a suchu vozidla a do Velkých Karlovic jsme s velkou slávou dorazili.

Velké Karlovice jsou stejně jako ostatní valašské vesnice několikanásobně delší než soudědina Svatobořice-Mistřín, tak nám dalo práci kýžený kostelík najít. Ale i to se podařilo – leč kostel, ač na jeho bránu bušilo více turistů, zaskočených deštěm, nám zůstal zavřený. Teda později nějaký pán nenápadně otevřel aspoň žebráčku, takže můžu zodpovědně říct, že i tento svatostánek je krásný.

Ale pořád bylo dopoledne. Tak co, jdeme do místního muzea. Po jeho opuštění Jeni prohlásil, že už má tech krpálů plný zuby a další muzeum by už nemusel ve zdraví přečkat. Upřímně jsem se podivila, vždyť sám chtěl do Beskydských kopců. (Poznámka: Jenda chtěl říct buď krpce – typické valašské obutí, nebo škrpály – jakožto všechny boty, co jich země nosí. Vyšly mu krpály – po našemu prudký těžce schůdný kopec – proto mé udivení – chichichi).

Tak a teď konečně vyrážíme k Šanci – tentokrát za hlasového doprovodu Miloslava. Víme, že tam někde je pomník Maryčky Magdonovej a chceme ho stůj co stůj vidět. Míla byl odpočatý a v kondici, tudíž nás opravdu (k našemu překvapení) dovedl tam, kam jsme chtěli. Do části zatopené vesnice Staré Hamry, kde je opravdu krásný kamenný kostel s farou a školou a zvláštním hřbitovem (protože velice málo navštěvovaným – celý byl zarostlý travou a pomníky se opile kácely na všechny strany), v jehož jedné stěně je zabudovaný pomníček Maryčce – asi nejznámější slezské děvčici, která nikdy nežila ( 🙂 ). Přiznávám, že mne se líbil. Jak ten nápad, tak jeho provedení.

Fotky k Velkým Karlovicím a Starým Hamrům

http://yga.rajce.idnes.cz/2010_Cestou_za_Maryckou%2C_tentokrat_Magdonovou/

My sme Valaši, jedna rodina, valašské hory sú naša otčina

Ve středu odpoledne jsme ještě jednou vyrazili do Rožnova – pokorzovat po městečku (ale to múzeum necháme na příště, kladl mi na srdce Jeni). Nu dobrá – prošli jsme se po náměstí (přitom třikrát zmokli a zase téměř uschli) a po parku. V Rožnově je vcelku dost velký městský park, který navazuje na skanzen.

K večeru, po návratu do hotelu v Horní Bečvě (za tento den jsme vesničky Bečvy projeli minimálně šestkrát) Jeník upadl do duchen. Já ještě honem, dokud je trochu světla (a dokud neprší), vyrazila k místní vodní nádrži na fotolov. A víte co – když jsem stála dole na hrázi, na protější stráni na pasece se něco pohnulo. Snažila jsem se fotit, i když světelné podmínky byly už docela špatné a bylo to hóóódně daleko. Tak můžete hádat, co to tam bylo (;o).

V den odjezdu – jak už to tak bývá – svítilo sluníčko jak najaté, bylo krásně teplo a výhledy do daleka. Leč Jenda už neměl stání, naložil kolo na střechu a vijó k domovu. Zastavili jsme se pouze na Vsetíně a pak už tradá přes Zlín-Kyjov-Hodonín-Vrbice pro Toyu a pak domů.

Zbytek cesty ve fotkách

http://yga.rajce.idnes.cz/2010_Jeste_jednou_do_Roznova_a_pak_jeste_na_Vsetin/

Tak kousíneček Beskyd jsme viděli (dá-li se to v tomto případě říct). Je tam hezky – hlavně dřevěné stavby mě nadchly – a to jak ty prastaré, tak i ty nové. A všude je neskutečně zeleno (to není vyprahlá Pálava). Když to tak shrnu – Beskydy doporučuju, ale mimo hlavní sezónu.

Vaše YGA

Aktualizováno: 29.8.2010 — 21:03

76 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. JÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉ YGOOOOOOOOOOOOOOOOO !! Vy jste byli v mých milůvaných Beskydech!! A bydleli jste v Horní Bečvě!! Tam to mám všude moc ráda. Jdu se okamžitě podívat na fotky. Máš pravdu, je tam hezky, je tam hezky, je tam moc hezky!!!

 2. Dobrý večer všem. Poslušně hlásím, že už jsem zpět a doufám, že se mi podaří dočíst všechny ty skvělé články, které jsem propásla. Včera jsem se pochlubila e-mailem několika Zvířetníkům se svou novou zálibou – kromě korálků zkouším i techniku letování kamenů. Ty kameny mají v sobě cosi magického… A tak dovolte, abych se pochlubila i zde, snad prominete mé OT:
  http://blazolenka.rajce.idnes.cz
  Taky mi udělala radost Hanča, protože mám od ní zpětnou vazbu, informaci, že jeden ze sponzorů letošního Setkání Zvířetníků plní svůj slib a poctivě posílá slíbené předplatné časopisu. Tak mám z toho radost. Pěkný večer a celý týden přeju (f)

 3. Chicht, lidi. Jak ta YGA udelala podtitulky s beskydskama pisnickama, tak ta jedna se mi chytla v hlave. Znate to – jak se nejaka melodie usadi v mozku a zni vam furt und furt? Tak mne hlava zpiva – aj baco, baco nas, cernu kosulku mas – a pak to v te hlave vyjede do vyssiho tonu – „kdo ti ju vypere, ked mamenky nemas“. Uz mi to leze na nervy. Ale je to pozitivum. V patek v poledne v praci pri obede jsem se rozhodla, ze se podivam, kdo je ta Yveta Bartosova, o ktere se furt pise. Tak jsem si ji vygooglila a zvolila jsem novy hit Heja, heja. Prezvykuju sendvic a rikam si: asi tem slovum nerozumim. Tak jsem si to pustila znova a jeste jednou znova, az jsem to pochopila (????) A cely vikend mi v hlave znelo Heja, Heja. Tak ta cerna kosulenka je vyrazne zlepseni. Jdu hledat CD s Pavarottim – to je taky takovy vlezly.

  1. Hani, celý víkend s Heja heja?!? No potěš (rofl) Jj, čím pitomější, tím lepivější. Fakt je asi nejlepší pokusit se to přetlouct něčím míň závadným.

   Ježkovyvoči, to mi připomnělo svéráznou kolegyňku ve stacionáři, která s oblibou pěla Kaťušu sudetským stařenkám (obvykle se mezi sebou dorozumívajícím egerlandštinou) (wasntme) .

 4. Yveto, to je pěkné povídánío Beskydech. Byli jsme tam s pánečkem a s Klérkou před sedmi lety u přechodu Bumbálka a hotelu Súkenická. Moc kráááásně tam bylo. Jeli jsme začátkem června, takže bylo všude volno, jenom Radegasta jsme moc neviděli, protože byla velká mlha. Dřevěné kostelíky jsou kouzelné (i v Bílé je jeden). Ve Velkých Karlovicích jsme se podívali i do Stáje Valencio k trenéru panu Holčákovi a samotným panem Františkem jsme byli provedeni po stájích plných dostihových skvostů (h) . A s tou zelení máš naprostou pravdu, zeleně tam bylo plno v různých odstínech (f) .

 5. Ygo, díky za vnímavý pohled na Beskydy,jen škoda, že ten týden zrovna nebylo moc hezky.
  Beskydy miluju i s tím pernamentním procesím na Radhošti, pro nás Moraváky je to taková stálá pouť, kde když chceš s procesím, můžeš kdykoliv 🙂 .
  Na západ od toku Vsetínské Bečvy navazují na tuto skupinu Hostýnské vrchy (Klečský Javorník, Hostýn), spadající celkem prudce k severu.
  Pro toho, kdo chce vidět Beskydy, není na škodu začít s Hostýnskými vrchy, taková tůra z Hošťálkové přes Palenikovy paseky na Troják nemá chybu, z Trojáku lze pokračovat na Vsetín a napojit se na Beskydy.
  Nebo třeba z Bystřice po Hostýnem na Tesák a přes Skalný na Hostýn, zpět na Tesák a přes Vičanov dolů do Hošťálkové pak busem či autem směr Vsetín. Rožnov mám moc ráda a souhlas s níže píšícími, kromě té části, kterou popisuješ je tam ještě Valašská dědina naproti přes cestu, to třeba vidět, zvlášť když je tam akce se řemesly.
  Pokud chcete na Pustevny jde to i lanovkou, nahoře se taky dají půjčit kolobrdě a šupem po uzavřené silnici na spodní stanici. Turistiky je tam všude přehršle, cyklostezky také, jen si vybrat. Grúň,Bílý Kříž, Švarná Hanka ( chata), přehrada Šance, a spoustu jiných.
  Pak jsou ještě Moravskoslezské Beskydy, co se vypínají nadFrenštátskou brázdou, s řekou Ostravicí, to je divoška a člení pohoří na dvě skupiny. Na východě je to masiv Lysé hory, Travného a Ropice. Západně od řeky Ostravice se pásmo odolných hornin (Smrk, Kněhyně a Radhošť . Radhošťská pahorkatina. Od ní je Smrk oddělen hlubokým údolím Čeladenky. Od Rožnovské brázdy pokračuje pohoří skupinou Vsetínské vrchy (Vysoká, Vsacká Tanečnice), s pozvolnými svahy. Z Ostravice cesta na Zbůj , či Veličkovu chalupu , nemá chybu i s občerstvením
  No, raději už se nebudu rozplývat, asi je to tím, že se tatínek narodil na Vsetíně, děda tam byl primářem v nemocnici , v té co se otvírala r.1911 a je tam dodnes. Je mi tam všude tak milo a kdykoliv tam jedu,přijedu s energií, už to tady někdo povídal a perfekt to vystihl, cítím se tam jako doma. Tak všem co se chystají do těch našich hor a kopců, dojeďte a pobuďte, stojí to za to. (h)

  Musím ještě dočíst pátek a sobotu, byla jsem mimo , tak se těším . (wave)

   1. Zdeno,máš moc hezké fotky, ale dnes jsem to všechno nezvládala. Líbil se mi ten evangelický kostelík i ta křížová cesta , pokračování si nechám na zítra.

 6. Rožnov, Radhošť, Pustevny – znám a radši nebudu počítat, kolik desetiletí uplynulo, když jsem tam byla naposledy! Tak jsem se prošla a pokoukala moc ráda!
  A škoda, že tu Yga není – zeptala bych se jí, co že je to u kostela ta žebráčka.

  1. Já si myslím, že je to malá branka, do kostela se chodí buď těmi velkými vraty nebo žebráčkou…

  2. To je, myslím, předsíň v kostele, milá Hančo. (inlove) Ale asi to bude líp vědět třeba Pitrýsek.

   1. Vavinko, těší mě Tvá důvěra, ale já jsem podobojí ( ale hříšnica, co na bohoslužby nechodí). A u modliteben žebráčky nemáme a u nás, na Podluží, jsem se, zatím, s tímto termínem nesetkala. Tak čekáme na YGU. (wave)

  3. Hanco, bylas na tom tydennim lyzarskem soustredeni ze Slovanskeho gymnazia – asi to bylo ve tretaku? Na Pustevnach. Ten junak, co jsem mu sedela na ramenou byl Honza Tesar – definitivne nejvyssi kluk v celem rocniku. By mne to zajimalo. 🙂

   1. Hanko, buď už mám takovou sklerózu…. Ne, to jsem zavrhla – takže nebyla. Jak je vidět, o dost jsem přišla, i když obličej odřený smrkovým porostem – au, au, to tedy nezávidím!

  4. u nás je žebravka, ale asi to bude stejný? Je to vlez do kostela, stávali tam žebráci a číhali na milodar (to mi řekla bábinka, když jsem se kdysi dávno ptala. A bábinky-obzvlášť ta moje-mají vdycky pravdu)

   1. Tak to zřejmě bude a dává to smysl (navíc když to říká bábinka, že) – s žebráky pěkně k bočnímu vchodu.
    Díky za odpovědi, děvčata!

 7. Ygo, moc hezké putování, moc. Skoro, jako bych to zažila sama. Mně by určitě taky vydatně sprchlo 😛

 8. Krásná místa, vtipné psaní, bezvadná fotodokumentace, co víc si přát. Skvělé, Ygo, díky! (clap) Nojo, Beskydy jsou z ruky. Navíc šplh v prvomájovém průvodu a lidmi obsypaný Radegast… auvajs.

  A těším se, že budeme mít Beskydy křížem krážem 🙂 .

 9. V Beskydech jsem byla se školou na čtyřdenním výletě, většinu z toho propršelo, ale i tak se nám to líbilo. Když pominu to, že v tom lijáku se mi první den rozpadly kožené botasky a chodila jsem v lijáku tři dny v hadrových teniskách…ale z té doby mám poučení, že mokré tenisky nestudí, dokud se chodí! Pak je v nich ta voda teplá!
  Mně se to tehdy líbilo. Pokud jde o jurkoviče, znám ho hlavně z Luhaček a tam jaksi patří- je to sice barevné a jakoby krajkové a výšivkové, ale do lázní to nevadí, tam se ty šlehačkové dorty jaksi předpokládají. Z beskyd už si ty stavby tolik nepamatuju.

  1. To jsem ráda, že jsi napsala o mokrých teniskách. Nedávno mi kdosi nechtěl věřit, že v zimě jsme chodili v gumákách ( v dobách mého mládí nebyly takové zimní boty a v čem jít na cvičák?) a nabírali si do nich schválně vodu. Když se v mokrých gumákách chodilo ( ne postávalo, či stálo) bylo nám teplo. Fakt, mám to vyzkoušeno. Ale, ten první moment, po nazutí, byl hrozný.

 10. Rožnov a okolí, Valašské Meziříčí – tam je všude tak krásně! Při čtení se mi lehce zarosily oči při vzpomínce na skvělého kolegu a kamaráda, velmi chytrého člověka, se kterým jsem se setkala v zahraničním zastoupení firmy, pro kterou jsem tady v ČR kdysi pracovala – Květoše. Když skončil v Praze v zastoupení, protože jsem mu stále hučela do hlavy, že má na víc, nežli dělat „otloukánka“ člověku, který mu nesahá ani po kotníky a využívá jen jeho znalostí v oblasti programování počítače a že by se měl osamostatnit a začít sám podnikat, tak mne poslechl. Založil velmi úspěšnou firmu, dnes ji neméně úspěšně řídí jeho dcera, firmu prosperující, která zaměstnala opravdu hodně lidí z okolí. Dařilo se mu dobře, nežli došlo k té tragédii. Na cestě do Prahy svěřil svého Superba nevlastnímu synovi a výsledkem byla zbytečná smrt vše tří pasažérů auta na D1. Bylo to ošklivé a hlavně zbytečné. Vrátila jsem se tehdy z Francie, kde jsem byla na školení u výrobce a když mi tu zprávu sdělili, byla jsem dlouho v šoku! Dneska se mi do těch končin ani nechce, je mi smutno po tom, že jsem se s Květošem x-krát domlouvala, jak přijedu až pojedu okolo a jak půjdeme na dobrou večeři a jak si pokecáme o starých časech….. Houby! Z toho jen vyplývá, že člověk si na své kamarády čas udělat má, nikdy neví, kdy je vidí naposledy.

 11. Ano, na Pustevnach jsem byla na skolnim vylete – lyzarsky tyden z gymplu. Zrovna je nejak renovovali a vyhazovali stoly s velkyma dubovyma nalakovanyma deskama. Par dobrodruznych povah pojalo vecer napad, ze by se na te desce jelo dobre po sjezdovce. Pritahli desku na kraj sjezdovky, sedlo na ni lidi, co se veslo. Moje racionalni ja rikalo, ze je to blbost, ale kdyz se odrazeli, tak mi prislo lito, ze bych na kopci zustala sama a tak jsem se zapojila. Ale nebylo misto, tak si mne nejvyssi spoluzak posadil na ramena. AUUUU. Nabiralo to neuveritelnou rychlost a samozrejme to nemohlo vybrat zacatku. Chytrejsi cilene odpadli cestou, ale spoluzak mne drzel fest. Skoncila jsem zapasovana hlavou mezi dva smrky s ksichtem sedrenym do krve a doslova odredyna usima. Za blbost se plati. A mohlo to byt horsi.

  Jinak se pridavam k tem, co toho Jurkovice taky moc nemusi. Jeste tak v tech Luhacovicich to jde, skoro…

  1. Jo, a vsem potencialnim zajemcum o roznovsky skanzen bych doporucila dalsi cast – je to jako dedina v kopcich – zabere to podstatne vic casu, nez ten puvodni ale je to moc hezke a zajimave a maji tam lidi, co predvadeji ruzna remesla. BYla jsem tam pred nekolika lety s Chetem a mamou.

  2. Ajajaj, to jsi mi připomněla, jak jsme ve Šternberku na táboře po setmění a uložení dětiček proháněli po silnici v serpentinách dřevěnou kárku. Byla dost temná noc, svítili jsme si baterkou – v zubech. Franta jel, jel a pak zmizel. Byla tma jak v pytli, tak jsme ho šli hledat. Blbý bylo, že v tom příkopě byly kopřivy a on do nich tu baterku upustil (chuckle) .

  3. Hihi, prakticky dospělí lidé, s vysokým IQ, ale v určitých chvílích v hlavě vymeteno – baterka v hu .. puse na kárce, sjezd na spolužákovi … taky bych si na nějaké podobné geniální nápady vzpomněla. Kolikrát mě napadá, že je zázrak, že jsme přežili. (wasntme) Dnes je to samý bezpečnostní předpis … zdali pak budou příští generace tak invenční a otužilé, jako jsme my? (flex)

   1. Ti nevim, Vave. Mne treba tata vozil na motorce kde v podstate jsem sedela na benzinove nadrzi a bylo mi tak 2 – 3 roky. Dnes by na neho poslali socialku. Netvrdim, ze to bylo idealni, ale bylo to tak. Ty pristi generace Tadosku a Matysku budou urcite invencni – ale jinak nez jsme byli my – my jsme museli vypetrachtovavat uplne jine veci. Budou-li otuzilejsi – taky asi v jinem smyslu.

    1. Máš pravdu, Hani. (inlove) Budou otužilé jinak … ale stejně jsme se měli s tím lezením a šplháním a hopsáním a skákáním a sjížděním všude možně naprosto báječně. (nod) (h)

     1. Hm, taky si to myslím. Otloukali jsme míčem co s edalo a lezli všude. občas se to snažím dětem ukázat, protože je to prostě nenapadne! no a pak sjíždějí po stráni u chalupy po zadku stejně jako jsem to dělala já…

       1. Ale vždycky, když peru ty tepláky se zadřeným pískem, se tluču do hlavy, že jsem jim to ukázala 😀

        1. Matyldo, to se dělá jinak. Stačí igelitový pytel napěchovaný slámou a už to fičí. A po jehličí ještě víc, než po blátě 😀 Tak velmi krkolomný sjezd jsem zažila z Tanvaldského Špičáku. Byla noc a vyšlapali jsme to v hlubokém sněhu. Protože jsme byli na chatě v Albrechticích, tak jsme se vraceli po cestě plné zatácek a závějí. Já s jedním 🙂 na jedněch lyžích. No, asi do půlky kopce to šlo, ale pak jsme potkali saně s koníkem a skončili v závěji. Neumíte si představit, jak je složité, aby dva na jedněch práskačkách stejně vyšlapovali do zatáčky. Kam se hrabe balet. (wasntme)

         1. Nooo, on je to svah pískovcové skály 🙂 takže jehličí nehrozí, navíc nejlíp se tyhle hrátky provozují v létě, takže sníh taky ne- na ježdění na sněhu stačí naše zahrada na svahu, na pořádné rozjetí na písku je potřeba ta skála…

          1. Garantuju, že by to jezdilo po pískovci taky.

        2. Cheche, i my Polabánkové byli ny školním výletu v Beskydech. Byl to výlet v 9. třídě a na 4 dny. Spali jsme na Skalíkově louce a chodili hvězdicové trasy. Ale když jsem chtěla tu dřevěnou chatu s bazénem (nejspíš požární nádrž) před ní najít, tak se mi to nepovedlo. Byli jsme tam v polovině minulého století, na začátku června. A víte co Polabánky nejvíc okouzlilo? Že našli pod nízkými větvemi sníh a mohli uspořádat koulovačku 😀 A taky jsme došli k veliké pravdě, že každá nábližka trasu zatraceně prodlouží. Nám tenkrát o 15 km v terénu (clap) .

         1. chicht – jsem si vzpomněla, jak jednu Polabánkovou před rokem překvapilo, že když se dloooouho jede na kole s kopce, tak se výýýýrazně ochladíííí (rofl)
          Já se ti nesměju 😉 opravdu neeee

          1. Týýýýjo 😀 Já na tom Žižkaperku klepala kosu, že jsem měla starosti vůbec otevřít tu termosku s horkým kafíčkem ;( Vojandy produsaly okolo v tričkách a já se třásla jako drahý pes. (bat)

      1. Taky dobré jsou pevné oteplováky na sněhu, to si s Janou najdeme stráň kam není vidět a už se jezdí po zadeli. Dona máme na klíně a moc se mu to líbí. Kdyby nás někdo viděl, co by si asi pomyslel- dvě báby jedna šedesát a více a druhá čtyřicet. To jsme s bývalou sousedkou a dětmi praktikovali celá léta., jenže ona se odtěhovala. A to byste měli vidět Dona, já jsem ho jednou nevzala, on se za mnou rozeběhl naskočil mi na ramena a celou stráň měl přední packy na mých ramenech /ramenách, ramenou/ a po zadních skákal ve sněhu. Jana stála nahoře se zkříženýma nahama. (fubar)

       1. Jé, vy jste roztomile praštěný (rofl) . Taky jsem ráda jezdila po zadku, teda po oteplovákách, ale poslední dobou mě bere hexnšús (blush) .

 12. Tak to se mi Yga trefila do vkusu, Rožnov a okolí mám moc ráda. Když tam s chotěm jedeme, tak většinou na 4-5 dní, auto necháme u hotelu (Relax v Rožnově) a chodíme kolem. Je moc zajímavé, že na těchto místech můžete být po dvacáté a pokaždé objevíte něco nového.
  Radhošť moc nemusím, bývá tam opravdu hrůza lidí. Ale v rámci většího výletu to jde (jeli jsme z Rožnova busem do Ráztoky, lanovkou na Pustevny, nahoru na Radhošť a pěšky dolů do Rožnova). Minule jsme Radhošť vynechali a šli pěšky do Prostřední Bečvy a odtud jsme se svezli zpět cyklobusem.
  Opravdu pěkný kraj, cítím se tam jako doma…:o)

 13. Dávno tomu, co nohá má svižně k vrcholu beskydskému spěchající, brodila se šťavnatým pažitem. A tvář mou hladkou větev jalovce zrtepilého švihala. Stádo tura domácího nás poté z kopce dolů hnalo za vzdáleného ovec zvonků vyzvánění. Aj, toť kraj zrodu sesterničky mé a mých prázdninových letních pobytů. Vzpomínka zalétává do Nového Hrozenkova, Huslenek, Hovězího (tam v kempiu stan svůj rok co rok rozbíjeli jsme). Bečva čirá byla a tělo putováním znavené, osvěžovala velice. Tak čisťučká byla voděnka její, že k každodennímu chrupu mytí vybízela, jen co ruka odhrnula vranek hejno v pableskující vodě se kmitající. Občas v řece zaleskl se kousek skla ze sklárny v Karolínce. A v Rožnově „Na posledním grošu“ často spočinuli jsme. Dlouhá léta mateř má pěstila muškát červený, jehož větevku poctivě uzmula z okénka Starého fojtství.
  Krásně tam bylo, mezi lidmi příjemnými, jak Ygo píšeš, krásně tam je. A já věřím, že krásně tam bude a to furt.

 14. Yga, krásne fotečky! Úplne vidím tú mokrú vôňu dreva.
  Všetkých zdravím, tu je šedivo a (rain) , nič moc. Dám si (coffee) , mám aj tiramisu (^) a uvidíme.

 15. Jojo, krásný vejletění,taky jsem prošla a poznala..v roce 1996…fotky mám podobné.. 😉

 16. Teda, Ygo, tak blízko a ani jste se neozvali! Normálně mě sejříte. (chuckle) Ale fotky máš pěkné, Rožnov stojí zato – ale chce to projít všechny 3 části. Ta technická je úžasná i když je nejmenší.

 17. Pěkné povídání Ygo. Na Pustevnách a Radhošti jsem byl mockrát, ne vždy jsem byl středočech 😉 dětská léta jsem trávil v Havířově 😛 . Jezdili jsme tam s rodiči na nedělní vycházku, na školní výlety i v zimě na lyže 😀 😀 😀 . Naposledy jsme se tam ale byli podívat tak před 12 lety, když jsme byli na návštěvě u příbuzných.
  Ale v kostelíku Cyrila a Metoděje jsem nebyl. Asi dřív nebyl otevřený pro veřejnost. Takže fotky z vnitřku jsou pro mne novinka 🙂

 18. Tak tam jsem byla! Vzhledem k tomu, že Můj nejdražší je zOstraavy (on to tak říká) a má tam sestru, Radhošť byl náš častý cíl výletů. Pro Ostravaky je to víkendové korzo. Byla jsem tam v létě, na podzim i v zimě. Jen jarní vzpomínky chybí. Vždycky tam byla spousta lidí. Fakt korzo a štrůdl lidí nahoru a dolů. Ale ono to třeba na Sněžce není jiné.
  A Jurkovič ? – pro mne moc velká cukrárna. Zákusky tak sladké, že z nich bolí zuby. Můj šálek čaje to není. Já ráda čaj bez cukru 😉

 19. Tak tam jsem taky ještě nebyla – jak vždycky píše YGA. (inlove) I když teď už to platí jen napůl, neb kam vstoupila noha Zvířetníkova, tam jsem vstoupila i já. (nod) Teď ještě si půjčím oko YGY … teda prohlédnu fotky, a můžu si na svůj turistický opasek pověsit další skalp. (chuckle)
  Jen choďte houšť, milí Zvířetníčkové, fakt se mi to putování s vámi moc a moc líbí. (y)
  Přeju všem krásný den! (h)

  1. Souhlas, z křesla nejlepší cestování – neprší, nesněží na hlavu i když se venku čerti žení. A tady opět (rain) (rain) (rain)

 20. Jé Beskydy! Děkuji Ygo, zavzpomínala jsem si, jak jsme tam vloni na podzim byli s manželem a kamarády. Mlha, zima, lezavo. Ale viděla jsem Radegasta a taky kostelík Cyrila a Metoděje. I když to vypadalo, že ho nenajdeme, mlha šílená, viditelnost tak 5 metrů. Našli jsme ho, až když jsme stáli před ním. A po těch schodem jsme šli. Měla jsem pocit, že je tam moc tůristů, ale manžel mi vysvětlil, že kdyby bylo hezky a slunečno, tak bych chudáka Radegasta přes tůristy ani neviděla. A Yga to potvrdila. Jurkovičovy stavby jsou na mě moc malované, připomíná mi to prvorepublikový film, kde Adina Mandlová sedí v rádobymoravské krčmě pro horních desettisíc pražských a umělci pějí moravské písně a kolem jsou moravské malby. Je to na mě moc násilné. Byli jsem tam kolem 17. listopadu a ještě měli v hospodách husí hody – svatomartinská husa – mňam. A frgály – ještě větší mňam. Jo, málem bych nehlásila, našla jsem kamínek u Radegasta!

 21. Milá YGO, milí Zvířetníci, letos budete mít Beskydy opravdu dobře prochozené, protože i já jsem minulý týden poslala Dede povídání – pro změnu z Velkých Karlovic (rofl) .
  YGO, těším se večer na fotky. Víš o tom, že skanzen v Rožnově má i další části kromě městečka? Nebo jste tam taky byli a já to jen přehlídla?

  1. myslím, že nás teď ze Zvířetníku budou nohy bolet stále – ode mě má Dede jedny Jizerky a jeden Balt (rofl)

   1. Počkej…docela vážně: ty jseš dost daleko, ne? :O Teda já jako pěšák vzdálenosti měřím na „do 13 km, t.j. dojdu tam i zpět“ a „víc než toto, resp. víc než cca 25 km, pokud jdu jen tam -„NEBRAT“:P .

    1. Však jste mohli cestou tam či zpět. Paskov ne na trati Frýdek – Ostrava (wait) , tak jaképak copak? (chuckle)

  2. No, a já začala psát dotřetice, o Beskydech z druhé strany, fotky už jste viděli (sun)

   1. No, jestli jste to brali po dálnici FM – Ostrava a pak na jih, tak jste jeli kolem nás. (wait)

    1. Jo, jo, valila jsem to po dálnici, pak přes Frýdek, za Frýdkem zaséj kúšček po něčem novém, no a pak přes kruháč na Nošovice. 🙂

 22. hezké pondělí všem Zvířetníkům i zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h) A Li, drž se a bojuj !! (u)
  Tak v Beskydech jsme byli taky dávno tomu už… To když jsme mlaďasku protáhli „autopuťákem“ po krásách Moravy. Měli jsme teplo, lidí bylo taky dost, ten týden byl tenkrát opravdu nabitý (nod)

  Jinak tady hodně leje a je 8 stupňů

 23. Milá YGo, vím, že se si užíváš moře, ale připomněla ses nám nádherným povídáním a překrásnými fotkami. Než jsem článek přečetla a poctivě si prohlédla všechny fotky, čas pokročil a já svůj posed musím ukončit. Ale oznamuji, že jsem našla jak mouchu na nástěnce, tak kamínek položený za Vave u Radegasta. A poznala jsem kostelík ve Velkých Kralovicích, někde ho také mám na fotce z doby dávné. Jsem si skoro jistá, že jsme byli i v Rožnově, ale nepamatuji si, že bychom tam byli ve skanzenu – to je ale krása. A nevěděla jsem, že „kláty“ jsou úly? Také se mi moc líbí ty dřevěné kostelíky a stavby vůbec. Jenže mám dojem, že ty domečky jsou často krásnější zvenku, než zevnitř. Při těch malých okýnkách (stejně jako krkonošské roubenky) v nich musí být přes den hodně šero ba tma a asi hodně nízké stropy. Já se doufám ještě zítra vrátím a jestli to stihnu, prohlédnu si znovu všechny fotky – máš opravdu fotografické oko. (clap)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN