ČLOVĚČINY: Příležitostné známosti

Neměl bych asi nikoho seznamovat s událostmi, týkajícími se mého citového života, ale chci věřit, že mi to odpustíte. Samozřejmě jsem prožil jakési vzplanutí už jako školák ve čtvrté nebo páté třídě národní školy, ale zůstalo to v mezích nesmělého obdivu.

Náš pan učitel, který hrál pěkně na housle, přivedl do naší chlapecké třídy dvě děvčátka, snad že měl dojem, že národní písně, které nás učil, zpíváme falešně, nebo alespoň ne dost pěkně. A ty dvě dívčiny měly tak krásný hlas, že jsem tu jednu z nich, naivním dětským citem začal obdivovat.

Ve třinácti létech jsem se prvně zamiloval do nepatrně starší dcery našich sousedů, a vzpomínám si, že si rodiče se mnou nevěděli rady. Otec to otevřeně přiznal slovy: „Kdyby ti bylo šestnáct, tak bych ti zkusil domluvit, anebo bych ti možná nařezal (což dodatečně přiznávám, nebyl jeho styl), ale co s tebou, když je ti teprve třináct…

V milostném životě jsem měl úspěchy i neúspěchy, jako asi každý, ale to by nemuselo být nijak zajímavé. Chtěl jsem spíše psát o svých příležitostných známostech. A první takovou krásnou příležitostnou známost jsem prožil jako osmnáctiletý v jednom severočeském městečku, možná málo známém a neskutečně dlouhém, tak dlouhém, že tu mají tři nádraží.

Má nepředvídaná známost začala na místním koupališti: dva moji kamarádi tu objevili krásnou fenku německého ovčáka a zjistili, že je mírná a nezvykle přátelská. Posedávali jsme na břehu rybníka, párkrát jsme vlezli do vody, a fenka stále seděla na břehu a dívala se na nás tři. Pak jsme se zvedli a šli jsme domů. Bez jakéhokoli rozmýšlení, s jakousi nezvyklou dávkou samozřejmosti, si fenka jako partnera vybrala právě mne.

Vzal jsem ji do svého mládeneckého bytu, rozdělil jsem se s ní o skromný oběd, chvilku jsem si četl, zatímco čtyřnohá přítelkyně seděla na podlaze u stolu. Pak jsem šel ven a ona se mnou. Vzal jsem si jízdní kolo, protože jsem chtěl navštívit jednoho známého, který bydlel asi o tři kilometry dál. Sedl jsem na kolo a předpokládal jsem, že fenka o mne ztratí zájem.

Neztratila. Běžela celou cestu za mnou, a když jsem zašel do domu, kde bydlel můj známý, lehla si na rohožku před domem. Byl jsem na návštěvě něco přes hodinu, a když jsem vyšel z domu, zjistil jsem, že tu na mne má pejsčí přítelkyně, která mi připadala stále krásnější, trpělivě čeká. Vracel jsem se tedy na kole domů a fenka, které jsem ještě ani nevymyslel jméno, běžela za mnou.

A tady naše známost nečekaně skončila: když jsem ujel asi dva kilometry, z jednoho domku vyběhla malá holčička, oslovila mou průvodkyni nějakým jménem, které jsem už zapomněl, má pejsčí průvodkyně se zastavila, nechala se pohladit, a pak s holčičkou odešla do domku. Zůstal jsem tedy zase sám, s nepatrnou dávkou smutku opuštěného tvora, naštěstí ale s pocitem, že jsem možná přivedl zatoulanou fenku k původním majitelům, a že to nejspíše jsou lidé, kteří ji mají rádi.

Druhá příležitostná známost, setkání, které mně utkvělo v paměti, jsem prožil na Lovoši, vrchu v Českém středohoří, kousek nad Lhotkou a Lovosicemi. Měl jsem v těch místech nejen práci, ale i kousek volného času. Na Lovoš vedla docela pěkná, sjízdná cesta, a já jsem se po ní vydal na svém obstarožním motocyklu. Když jsem byl už skoro na vrcholu, objevil se přede mnou na cestě pes. Německý ovčák. Zastavil jsem, ne ze strachu ale z podvědomé ohleduplnosti, a motorku jsem opřel o strom.

Pes přišel ke mně, a já jsem si teprve teď všiml, že je to krásné, trochu větší štěně, které mně velice rychle dalo najevo, že si chce hrát. Neměl jsem u sebe nic k jídlu, ale štěněti to zřejmě nevadilo, chtělo asi jen trochu lidské pozornosti, trochu pohladit, trochu podrbat, nejvíc ale stálo o to chytit do zubů mou paži a jemně, opravdu až neskutečně jemně, ji hryznout. Nechal jsem si to několikrát líbit, a nebyl jsem si jist, koho z nás dvou to baví víc. Hráli jsme si tak my dva asi půl hodiny.

Pak jsem se pejskovi zdvořile omluvil, protože čas, jehož jsem měl opravdu málo, se kvůli naší zábavě nezastavil, a otočil jsem motorku k odjezdu. Štěně se se mnou rozloučilo posledním hryznutím do ruky, ale nezdržovalo mne. S krásným pocitem nedefinovatelného štěstí jsem odjížděl, přesvědčen, že se s novým kamarádem nevidím naposled. V tom jsem se ale mýlil: když jsem si po několika dnech udělal znovu výlet na Lovoš, můj nový štěněcí přítel tam nebyl.

Ať už máme spoustu práce nebo lenošíme, ať jsme v pohodě, nebo zamlklí a smutní, pro nikoho z nás se čas nezastaví. Nezastavil se ani mně. Několikrát jsem byl velice zamilován, radostně i nešťastně, tajně i v rozporu s pravidly zákona a společenské morálky, přišel ale čas, kdy jsem, bohudík i bohužel, poněkud zmoudřel, a kromě lidské paní a velitelky, obojí v jedné osobě, měl jsem stálou čtyřnohou přítelkyni s nezapomenutelně krásnýma očima.

Doprovázela mne v toulavém zaměstnání, mně vnuceném okolnostmi, a když už čas mého zaměstnání skončil, čekávala na mne doma. Chodíval jsem s ní na procházky, ale ne vždy a ne všude jsem ji mohl vzít s sebou, a tak se stávalo, že doba mých příležitostných známostí pokračovala.

Další mé výrazné a nezapomenutelné setkání mne potkalo v jednom pražském parku. Po cestě proti mně si to vykračovalo cosi černého, velikého skoro jako medvěd a vydatně chlupatého. Když to přišlo blíže, viděl jsem, že je to nádherný pes, kterému se říká novofundlanďák. Kousek za ním šla paní, která, nevím proč, na něj zavolala: „Dobrošku, neobtěžuj pána!“ Dobrošek neobtěžoval.

Zastavil se přede mnou, důvěřivě se na mne podíval, nechal se pohladit, a pak se postavil na zadní nohy, přední packy mi položil na ramena a potom, dospěv zřejmě k názoru, že jsem před odchodem z domova poněkud zanedbal péči o svůj zevnějšek, mně pečlivě a důkladně umyl obličej. Když tuto samaritánskou službu ukončil, spustil se opět na všechny čtyři a jemně, ve výši odpovídající jeho vzrůstu, mne chytil za kabát.

Nepatrně jsem se k němu sklonil, podíval se do pejsčího obličeje, a řekl jsem smířlivě: „Dobrošku, kamaráde, nechtěl bys mne pustit?“ Nechtěl, a jeho velké, šedé oči, se smály. Ne, já si nevymýšlím, „pejsek“ se skutečně usmíval a jeho oči prozrazovaly uspokojení. Několika kroky přispěchala paní a zahořekovala: „Tak a co teď, náš pes vás nepustí. Budu mu muset sehnat něco, co by mohl vzít do pusy místo vašeho kabátu. Jenže já tady nic nemám“.

Začala se rozhlížet po parku, zda by někde nenašla nějakou silnější větev, kterou by mohla nabídnout Dobroškovi jako žvýkací náhradu, ale nikde blízko nic nebylo. Naštěstí Dobrošek se projevil jako rozumný tvor. Po několika trochu úzkostných paniččiných domluvách a několika mých pohlazeních můj kabát pustil… Rozešli jsme se jako přátelé.

Ještě jednou, asi po dvou týdnech, jsem se s Dobroškem v stejném parku setkal znovu, to ho ale doprovázel pán. Dobrošek asi chápal změnu situace, a tak se u mne sice zastavil, nechal se pohladit, ale už se nepokusil mne umýt. O svém prvním setkání s ním a o tom, jak mne pes chytil za kabát a nechtěl mne pustit, jsem vyprávěl svému příteli. „A neměla náhodou ta paní, která šla s Dobroškem, novofundlanďáka vycvičeného na chytání mužských?“, zeptal se mne s předstíranou věcností.

Trochu mne ten dotaz pobouřil. Nepovažuji se za dost vhodný objekt k tomu, co můj přítel naznačoval, ale hlavně se mne dotklo, že lidé za vším vidí erotiku nebo dokonce sex, právě tak jako já. Z koho si pak mám brát dobrý příklad, kde bych mohl najít ušlechtilou lidskou duši, prostou záludných či dokonce nemravných myšlenek?

Rád bych se také alespoň krátce zmínil o tom, že nejsem rasista. Na naši zahradu přicházel občas, zvláště k večeru, velký, světlehnědý, dlouhosrstý kocour. Nic nechtěl, ale nebál se, a rád se nechával pohladit, takže jsme říkali, že je to náš mazel. U domu máme kromě vchodu z domovního průčelí také zadní průchod na zahradu, opatřený dvěma schody. A jednou, velmi pozdě večer, spíše už na počátku noci, jsem zasklenými dveřmi viděl, že na nižším schodu do zahrady spí náš kocouří mazel.

Vyprávěl jsem o tom paní z blízkého téměř sousedství, které kocour patřil. Asi mé vyprávění pojala jako zdvořilou stížnost a řekla: „No, vždyť ho odežeňte!“ Podíval jsem se na majitelku kocoura trochu udiveně, a odpověděl jsem: „Nezlobte se, ale to nemůžeme, opravdu nemůžeme. My totiž vašeho kocoura máme rádi.“ Paní neříkala nic, ale má odpověď ji zřejmě uklidnila.

Sama zcela nesporně patřila mezi lidi zvířomilné. Krmila na své zahradě jednoho kočičího bezdomovce a ujala se neznámé, opuštěné kočičky. Ve svém pokoji přidělila kočičím strávníkům a spolubydlícím dvě pohodlná křesla, pro kocouřího mazlíka a pro kočičku. Ta se asi držela víc doma, na naší zahradě jsme ji nikdy neviděli. Kocour k nám ještě někdy zavítal, ale pak jeho návštěvy ustaly. Zřejmě, tak jako všechno živé, odešel do nenávratna.

Tam odešla řada zvířecích přátel, také i kočička a fenky a, které jsme postupně měli doma. Vzájemná náklonnost, dá se říci přímo láska, nezastavila osud a nezastavila čas. Ve vzpomínkách, někdy až překvapivě živých, mám řadu dívčích i pejsčích jmen.

Nějak se v mé paměti vzájemně prolínají, byť zážitky s nimi byly, pochopitelně, odlišné. S našimi fenkami, které jsem měl rád a které měly rády mne, jsem nikdy nespal. Zato ony nejednou spaly ne se mnou, ale přímo na mně, a já jsem pak měl strach se pohnout, abych je nebudil. Jsem snad sentimentální cvok? Ano, je tomu tak. Příklad si ze mne neberte…

Docela nedávno jsem opravoval zámek vrátek ze zahrady, vrátka byla otevřená a já jsem seděl na zemi, když ke mně přišla Barča, boxerka, s kterou se sotva známe, a bez nároků na odměnu mne důkladně olízala, od čela až k bradě a uším. Zřejmě mi zůstal výrazný pes apeal, i když dávno nejsem zajímavý pro mladé, hezké slečny, a nic se už na tom nezmění: do konce života se určitě nestanu bohatým ani slavným. Moc mi to nevadí. Podezírám Mou Lepší Polovinu, že mne má ráda takového, jaký jsem.

Jako každý člověk udělal jsem v minulosti spoustu chyb, určitě jsem i někoho zklamal a někomu ublížil, a nic z toho nelze napravit. V mém životě bylo jistě i nemálo pozitivních hodnot. Jakých? A co je vůbec hlavní a nejvyšší hodnotou života?

Myslím si, že je to LÁSKA.

Aktualizováno: 25.8.2010 — 16:23

118 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Teprve ted jsem se po nejakych hodinach dostala opet k pocitaci. Lidosku!!!!! Moc na tebe s Jirkou myslim. (y) (h) Preju odvahu a silu. (h)

  1. Li, teď jsem se to dočetla a moc, moc na tebe myslím. Kdybych cokoliv, kdykoliv, jakkoliv mohla pomoct, ozvi se, prosím. (h)

  2. Li,přidávám své palce a moc na Vás myslím. Snad nakonec nebude tak zle, musíš věřit…a (sun) zas vyjde. (h)

  3. Li, to snad ani není možné… Držím vše, co jde, musí se to zlomit! VĚŘÍM! (h)

 2. Pan Milan,to je krasne pohladenie po dusi,Vy naozaj stale pocujete „strieborny vietor“.

  Li-zivot je k–va.Prosim.bojuj,keby si cokolvek potrebovala/lieky,vysetrenia/ozvi sa.Ak bude treba pohnem zemegulou.Moc na Vas oboch myslim a modlim sa.

 3. Potřebuju soukr. mail na Lídoška – něco jí pošlu. Když tak na chlumskatečkazuzana zavináč seznam český

 4. Pane Milane, děkuji za krásné písání o tom jak jste potkal úžasné bytosti po cestě životem. Je to tak poetické a moudré, je z toho poznat životní zkušenost a životní nadhled. Ne každému je tohle dáno a od života je to velký dar. Myslím, že ty bytosti na Vás nikdy nezapomněli a až ta cesta přijde, setkáme se všichni. Myslím na Vás, snad jsem něco pochopila.
  Mne potkalo mnoho bytostí a to od bílých myšek , přes ježky a zatoulané pejsky a kočičky,pomlácení ptáčci, všechna ta zvířata si mně jaksi vždycky najdou. Nejhorší je když nemůžu pomoct , ten pohled pak vidím stále a nemohu zapomenout.
  Už jsem psala o novofunlanďákovi z Kroměříže jak mi na dvoře na veterině, položil hlavu do klína a já ho začala hladit, slunce na nás svítilo a já si připadala, že mi ten pes udělil zvláštní privilegium, vždyť tam bylo tolik lidí a on si vybral mně a nic nechtěl ,jen hladit, taky jsem napřed myslela , že ke mně jde snad medvěd ale utéct mně nenapadlo.
  Ti kdo mají takové vzpomínky jako vy, budou navždy žít v mysli druhých. Děkuji. (handshake) (h) (y)

 5. Novofunlanďák? Dobroš|? Nebylo to v Nuslích,Vršovicích v Prague? Takového sem znala. Náhoda?

  1. Dobrý den,
   ale ano, máte pravdu, bylo to v Nuslích, pejsánkovi říkali Dobrošek, a pán o něm dokonce říkal, že pes je mimochodník, tedy že chodí jako velbloud – že střídá obě levé a obě pravé packy… A Vám děkuji, kromě jiného za důkaz, že svět je malý. (dog) (h) (rose1)

   1. Mě neděkujte,paní Volfovou znám,dnes už na tom není moc dobře,pejsek samozřejmě není,ale páníček když zemřel,na lavičce v parku,pejsek u něj držel stráž. Byli to sousedi,s dcerou jsem chodila do školy.Náhoda. také měli kocourka,Mikeše..je to hodně dávno.

 6. OT – dotaz pro SaNaa. Asi před 2 dny jsi mi radila možnosti pro spolení mezi CDG a Orly. Našla jsem následující spojení mezi CDG – terminál 2D a Orly Ouest. http://www.aeroportsdeparis.fr/ADP/en-GB/Passagers/Access-maps-car-parks/guide-connection-flight/

  Jsou ty autobusy Air France dostatečně jasně označeny? A ten Exit není 31, ale B1 (mé oko to napoprvé nepoznalo), mám mapku těch terminálů, z 2D do 2B by se mělo nechat přejít. Ten rezervovací shuttle je sice luxusní, ale za cca 97 Euro. To je dost. Taxiky stojí samozřejmě ještě více.
  Případně máš tušení, kde u terminálu 2D se nachází vlez do metra – RER linka B?

  1. Tak první poznatky:
   Terminál 2B hned vedle terminál 2D oba na stejné straně, takže přejít je otázka chvilky, vnitřkem to je propojené durch. Přímo u exitu B1 (ty jsou jak u nás na Ruzyni jeden vedle druhého s odstupem pár metrů) by měla být přepážka Cars Air France – autobus ve stejné barvě jako jejich letadla – jinak se dá lístek koupit i u řidiče. Mají více linek, já doporučuji linku 3, ježto nejede centrem, takže dle mě bude rychlejší – tedy pokud na peripheriq-u (to je taková okružní dálnice okolo města) nebude nějaká extralahůdková zácpa. Cenu potvrzují těch 19 E (shuttle za kilo je samozřejmě holé šílenství (fubar) . Jinak kuk zde (proklikávat šedé odkazy dole)
   http://videocdn.airfrance.com/cars-airfrance/ omlouvám se, nějak se mi to nechce zobrazit proklikávací.

   Co do RER, jede tam B-čko a vlez je mezi Ter. D a Ter. F, blíže k D. Cestou na nástupiště jsou tam takové ty „tapis roulants“ jako eskalátor, ale v rovině, a pak se jde o patro či dvě níže – není to ale žádná tůra – a všude dobře značeno. Jen pro jistotu připomínám, že u žabožroutů je nutno vědět nejen číslo/písmeno linky a kam jedu, ale i jaká je v tom směru konečná, protože dle té je to vždy značeno (pozor, linka se na obou koncích rozdvojuje, musíte když linka přijíždí do nástupiště, hlídat (visací světelné tabule – kuk nahoru (nod) , na který konec jede – vy potřebujete B4 s konečnou St.Réme des Chevreuses.) Odtud pak jede speciál na Orly, nejdřív je výstup na Ouest a konečná pak Sud.

   Našla jsem super podrobné plány terminálů, kde jsou přesně vidět i nástupiště CarsAF – můžu vám to někam poslat, nebo chcete sem odkaz?

   Doufám, že je to trochu srozumitelné, snažím se nezahltit celé komentáře svou přednáškou a zas nechci na nic zapomenout… (sweat)

   1. Jsem tu stanici hezky popletla – teď jsem koukala do mapy – je to St.Remy les Chevreuse. Vy byste vystoupila ve stanici ANTONY a odtamtud busem ORLYVAL. Na stránkách RATP (jakno naše MHDHLMP) píší čas 1h 18 minut a cena 18E55, takže je to asi vážně o tom komfortu a o tom, jak moc bude zasekaná povrchová doprava…. možná to lze brát jako záložní plán.

   2. Díky za perfektní itinerář a upozornění, vytisknu a budu hlídat jako oko v hlavě, to by bylo, abych na toho Orlíka netrefila a na křídlech neodletěla. Díky, díky, díky (bow) (bow) (bow) (bow)

   3. Nějaký stručný plánek terminálů na CDG už mám vytištěný, ještě mohu pokoukat po netu a snad tam bude probůh také nějaká cedule 😉 , minimálně na letiti by to ti žabožrouti mohli napsat i anglicky. V tomhle ohledu jsem měla jisté obavy ve Finsku, finština je naprosto nesrozumitelná, ale Finové zase umějí anglicky narozdíl od hrdých Francouzů…. Bude legrace a baru foťák, sice budu dřepět na přednáškách, ale na nějakou procházku určitě půjdu.

    1. Tak šťastnou cestu a určitě se neztratíš, jsi chytrá holka učená, přece ce qui n‘ est pas clair, n‘ est pas franc,ais, co ne jest jasným, ne jest francouzsky, žeáno, nečtěte si pod lavicí, vy tam, opíšete patnáckrát Chant d’automne…Ukáže se to býti sice spletitým, leč nakonec jasným.

 7. Pane Milane, krásný článek, těch příležitostných (čtyřnohých) známostí jsem za život také potkala hodně a skoro všechny ve mně zanechaly vzpomínky – bohužel často bolestné (jedna z velké spousty bezprizorných koček v parku v Italii, s břichem jak balón, která se od nás nechtěla odtrhnout a jediné, co jsem pro ní mohla udělat bylo jít jí koupit salám a zatímco jedla, odejít. Jsou to už léta, ale pokaždé, když si na to vzpomenu, slzím)

  Vůbec nestíhám v klidu sednout a číst, jen tak přes den nakukuji. (Čekáme naši pravidelnou návštěvu z Anglie – paní malovala Kotě).

  Ale Li (h) (h) (h) (h) Tvoje hlášení snad ani nemůže být pravda !!! (h) (h) (h)

  Jak se zpívá v té krásné písni „každý svůj raneček životem nese“…. přijde mi, že ten Tvůj je v posledních letech obzvláště těžký. Protože pro Tebe nemohu udělat více, tak Ti alespoň ze srdce přeji hlavně sílu, abys dokázala ten svůj raneček zvednout „hodit přes záda a říci – de se“. (h)

  1. Děkuji Vám. A za slzy se nestyďte, jsem muž, leccos jsem už viděl i prožil, ale na některé vzpomínky reaguji stejně jako Vy.
   A dovolte, abych se Vám s něčím svěřil: chci většinou svým psaním lidi potěšit, i když vím, že ne vždy mi budou rozumět. Je mi ale moc líto, že do mých idylických vzpomínek vstoupí bolest života, kde nemohu nic udělat než projevit účast a přát šťastné pokračování příběhu. Neznám paní Li, ale přeji jí i sobě, aby všechno dobře dopadlo. (y) (y) (f) (h) (h)

  2. Maričko, namalované Kotě, to je taky jedno zvířátko z mnoha, co mně oslovilo,ten obrázek mi už z paměti nikdy nevymizí, díky Tobě, že jsi nám dovolila Kotě přiblížit. (cat) (h) (y) (wave)
   Je dobře, že jste se potkali. (h)

 8. Ještě jedna věc. Sice se chystáme, že by bylo ještě jedno dítko, ale mohla bych dát pár kousků dětského oblečení a třeba nějakou hračku. Jenže je nám teď špatně a nemůžeme to nikam dovézt. Stavil by se pro to někdo? Nebude toho moc a různé velikosti. Máme i pár věcí, které Rysíkovi ještě dlohou nebudou, podědil je. Bylo by to od miminka po cca tříleté, ale fakt jen pár kousků. Tak nevím, jestli se pro to vyplatí jezdit.

 9. Moji Zvířetníčkové, nedávno jsem se zmínila, že mám nějaké zdravotní problémy. Takže mám, před cca 20 minutama jsem se dověděla, že to v krku jsou metastázy, teď se ještě musí zjistit odkud lezou. A hlava mi ještě vůbev nebere co Jirka – tomu to vůbec nemůžu říct!!!! Od pátku se začíná dusit, má inhalátor, ale nezabírá. Už jsem si několikrát myslela že jsem na dně, ale ono to dno furt ještě čeká…

  1. To snad ne! Li, tohle je na jednoho opravdu moc. Vůbec nevím, co říct. Moc držím palce, aby to probíhalo líp, než u Tvého Jirky a abyste se dali dohromady oba. (y) (h)

   1. Já vím, díky. Ale co holky? Když vypadnu z kola, co holky? Jirka teď na ně nestačí a jiného k sobě nepustí…….Já si vůbec nevím rady.

    1. Máš představu, jak bychom Ti mohli pomoci? Prosím odlož zábrany a popřemýšlej, jestli a jakým způsobem bychom případně mohli pomoc. (h)

    2. Já už jsem pochopila, že kavkazáci jsou na páníky opravdu zvláštní plemeno a že k sobě cizího prostě nepustí a uznávají pouze jednoho pána. Proto bych asi kavkazáka nemohla mít. Ale nedalo by se nacvičit, že by třeba pod tvým nebo Jirkovým dozorem dostávaly jídlo od někoho, koho znají a chodily se opět pod dozorem jednoho z vás (který by to jistil třeba vsedě z auta, nevím jak konkrétně by to mohlo vypadat) venčit s takovým známým, kterého by dokázaly uznat jako autoritu? Asi je to pitomost, ale v této situaci bude asi něco podobného třeba. Já vím, obyčejného voříška vyvenčí kde kdo, kavkazáka ne. Ale na dvorku také zůstat nemohou donekonečna. To je opravdu těžká situace. Držím palce, čert opravdu s… vždycky na jednu hromadu (y) (y) (y) (y) (h) (h) (h)

     1. No právě. Tady se budu muset obrátit na lidi od kavkazáků, kteří vědí co od nich čekat, umí číst jejich mimiku. pouhý dozor nestačí a Jirka u nich nemá žádnou autoritu. Tohle je problém veliký, ale te´d, právě teď nemám sílu o tom přemýšlet. Všechno ve mě řve se na všechno vyfláknout, tvářit se, že jsem zdravá, krńa když si půjdu lehnout do nemocnice, to je pro Jirku tak strašná podpásovka!!! Zrovna včera nafasoval antidepresiva.. A teď mám přiskotačit domů a chichi já mám taky rakovinu? To je přece úplně šílený. Se mi snad rozkočí hlava…

      1. Neboj, Li, najdeš nějaký způsob, jak se Jirkovi s tím svěřit, určitě. A kdoví, třeba to právě v něm nastartuje a zmobilizuje něco, čím pomůže sobě i Tobě. Strašně na Tebe mysáím a modlím se za vás oba.

      2. Li, na dálku jsem s tebou, moc držím palce. Nějak mi docházejí slova….. (h) (h) (h) (h) Dej vědět, co potřebuješ.

      3. Li, myslím na tebe, na vás oba, všecky (h) (y) (h) . Prosím, zkus uvážit, co pro tebe můžeme udělat (handshake)

      4. Je to šílená situace, ale možná, že Jirkovi ten pocit, že se musí zase „on o někoho postarat“, psychicky pomůže, třeba to v něm zmobilizuje nějakou sílu. Děvenko zlatá, drž se, moc na Tebe myslím, strašně ráda bych Ti nějak pomohla ….(h) (h) (h)

    3. Li, řešení se najde, vetšinou samo vyplyne ze stávající situace. Nech pracovat čas a až mozek stráví tuhle krutou zprávu, neboj se, začne zase fungovat. Dej tomu pár dní. Uvidíš, že se ode dna začneš zase odrážet.
     Myslím na tebe a doufám v lepší časy.

     Dostala jsem 4. Je to moje štastné číslo, tak ti ho posílám.

  2. Li, Li, tak to je opravdu nespravedlivé, aby toho bylo na vás dva tolik !!!!! Moc myslím, moc držím palce oběma, hlavně – i když je to moc těžké – tak musíte myslet pozitivně ! To je poloviční záruka toho, že vše dobře dopadne ! Držte se (h)

  3. Bože Li, to snad ne. To už je moc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Držím palce jako snad ještě nikdy. Jsem s tebou. (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h)

  4. Lídošku zlatej! (h) Nemůžu to pobrat, ach jo! ;(
   Moc na Tebe myslím, objímám Tě. (hug) Zavolám navečer.

  5. Li, strašně hrozně moc ti držím všechny palce (y) (y) (y) (y) vše dopadne dobře, uvidíš!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   Ať už je to konečné dno, protože ode dna se dá vždycky, vždycky, vždycky odrazit ….
   …cokoliv bys potřebovala….hlavně nám to řekni… (h)

  6. Můj Bože, Li, strašně na vás oba myslím, držím palce všechno… (h) Prosím, dej vědět, kdybychom ti mohli jakkoliv pomoct! Rádi to uděláme

  7. Achjo, ten život ale umí být svině. Držím palce a objímám tě, Li. (y) (y) (y) (h) (h) (h)

  8. Ach, Li !! (h)

   varianty: ideální – sehnat místního človíčka, který miluje psy, rozumí jim a chce je pochopit, má fyzické předpoklady zvládnout mamuta a nedostane strach, když třeba holka zamručí. Asvého psa z nějakých důvodů nemá. Třeba by se nějaký takový našel… Otázka je, kde hledat… ?? Místní cvičák?? Rozhoď sítě, třeba si študák nechce pořizovat závazek, když ještě nemá podmínky. Ideální by bylo, že bys dohlídla na „secvičení“ a hlavně bys holky měla stále doma (h) (h)
   další – najde se kavkazí (či jiný) kámoš (kámoška), která jednu či obě holky zařadí do své rodiny. A pak – předat je na stálo?? Pro holky možná pochopitelnější varianta, ale pro tebe strašná… ;( Takže by bylo lepší, kdyby holky pochopily, že jezdí „na hlídání“ a zase se vrací domů.
   O prodeji na inzerát bych raději pomlčela – bojím se bojím, aby si z holek (obě chovné a ještě v produktivním věku) neudělal někdo množárnu…

   Li – musíš bojovat – nejen za sebe, ale za ty dvě chlupatice, které tě milovat nepřestanou (inlove)

   1. Xerxová, že Ty to vždycky tak trefíš. Ale fakt, kdyby to vyšlo, bylo by to naprosto primovní.

    Liduško, moc na Tebe myslím. Napíši blbost, ale prý to funguje; ty hnusné mety.. se množí nejlépe, když má člobrdík veliké trápení a je furt ve stresu. A kdo by tak mohl být ještě zastresovanější než Ty? Bude to moc těžké, ale mysli na svou dušičku a snaž se trochu se oprostit od těch trablů. Jde to moc těžko. Vím. jednou jsem také mlela z posledního, ale naučila jsem se to své: „Voda jde přes korunu hráze“ tzn. nemohu s tím nic udělat, z hlavy ven. Drž se, holčičko zlatá (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y)

  9. Ach jo! Je mi to moc líto, držím palce i na nohách! Kdybych mohla nějak pomoc Li, pracuji jako sociální pracovník, třeba bych Ti mohla pomoci aspoň radou, jak vyrazit z tohohle státu nějakou korunu. Kdybys chtěla, napiš soukromě, mám adresu na Hadech, nebo písni Štětince, něco už jsem s ní řešila.

   1. Lidošku zlatý. to je opravdu veliká hora. Ale, prosím Tě, kdyby Tě napadl jakýkoliv nápad, řekni, napiš. Dáme hlavy do kupy a pokusíme se pomoci. Já vím, holky nejsou pejsánkové pro každého, ale kdyby se našel někdo, koho by respektovaly, tak mu nabídni i venčící brigádu. Však ty penízky na tohle někde najdeme. Já vím, je tu ve hře spousta neznámých, včetně tebe ve špitálu a Jirky, ale tohle se musí rozmotat a Ty se musíš léčit. Modlím se za Vás oba. Prosím Tě jakýkoliv nápad hned zavolej, nebo napiš. My to asi zvenku nevymyslíme.

     1. Holčičky zlaté, venčící brigády opravdu nejsou u kavkazáků možné (shake) , ani dočasné ubytování u ochotné zvířetnícké duše. 🙁 To je pes, který není pro každého, navíc to jsou vlastně dvě feny, to není žádná legrace. Nešly by s každým a i kdyby šly, musí to být někdo, kdo je udrží, zvládne. Ne jen silou, to asi ani není možné, ale svou vůlí.
      Spíš se poptávejte po lidech, kteří mají velké zkušenosti se psy, zejména s kavkazáky. Třeba někdo potřebuje nutně do rodiny bezvadnou velikou fenku.
      Xerxová má pravdu, tohle se bohužel nedá řešit provozoriem.

      1. já pochopila, že tou brigádou myslí příspěvek pro vhodného venčitele. Na pražské tržní ceny mít asi nebudeme… je to neuvěřitelné, co si některé firmy (jejich „psí“ kvalifikace je často pochybná) účtují za ceny. Ale trh je trh… a když páníci platí…

       Ale jako drobné přilepšení by to mohlo fungovat. Až dorazí Petra K – ta má spoustu známých pejskařů, možná by někdo věděl…

       1. Při vší tý dnešní hrůze jsem se zasmála při představě placeného venčitele zvyklého na běžné pejsky, když na něj bafne kavkazanda nebo dokonce obě. Aby to nebylo, jako když u Inky bafl novofoundlanďák a hoši si museli jít přeprat trenky. Nesměju se té strašné situaci, aby bylo jasno, ani ze setiny si nedovedu představit, jak je teď Li.
        No nevím, to se musí probrat s někým, kdo ty kavkazáky a jejich mimiku, jak podotkla Li, dobře zná. Na rozdíl ode mě, máš alespoň váhovou představu, ale já bych se dost děsila té jejich extrémně samostatné povahy a uvažování. V těch horách, kde byli vyšlechtěni, musejí být zvyklí extrémní samostatnosti a hnout s takovou povahou je oříšek, zvláště, když to jsou psi jednoho pána. Napadají mě akorát hlouposti, raději je ani psát nebudu. 🙁

       2. Právě, jde o to, že kdyby se našel někdo vhodnej, že by ty peníze mohly pomoct, aby do toho šel.

      2. Milá Li, život Vás liská mírou neúměrnou, držím Vám všechny palce co mám a ač ateista, dám asi na modlení. Držte se, časem Musí být líp.
       Vave, máte pravdu. Nějaké provizorium pro holky nepřichází v úvahu. Těm lidem by šlo o život a to opravdu nemůže Li riskovat. Zvláště Eliška je evidentně kavkazan tělem i celou duší a kecat do života si jen tak nenechá. Vím co říkám, z Biry vyrostla taky taková Eliška. Je samostatná, hlídá nonstop, na procházky kašle- zdržují ji od práce, chodí na ně jen kvůli nám, aby nám udělala radost, ale courá se a když otočíme zpátky, tak letí jako vítr. A nepřichází v úvahu, aby někdo nebo něco cizího vešlo na zahradu bez naší přítomnosti.
       Popravdě mě napadá jedině pan Desenský, ten by asi holky zvládnul a byly by u něj v bezpečí. Nevím, možná znáte mezi „lidem kavkazským“ někoho vhodného, kdo je schopen pomoci.
       Určitě takoví lidičkové jsou, jen já je bohužel neznám. Moc na Vás i na holky myslím a přeji už jen to dobré.

       1. pan Desenský už taky není co byl – pokud z toho nekoukají peníze, tak se zrovna pro psy nerozkrájí… Bacha na to !! Jeho „vyděračský“ dopis ohledně dogy (kterou mu dovezla neschopná majitelka k převýchově), že pokud si ji rychle někdo (ale jím schválený a prověřený) nevezme, dá ji utratit… mě dorazil. Přitom stačilo kontaktovat klub a chovatelku… aby se žíhané holce poměrně rychle našel nový domov.

  10. Ach bože, Li, tohle ale vůbec není fér! Objímám tě (h) a připomínám znovu, abys napsala, s čím bys potřebovala pomoci. Zvířetníci dokáží vydupat ze země neskutečné věci! (h)

  11. Li, sice tě neznám, ale i tak ti přeju, aby se to zatracený štěstí umoudřilo a zaťukalo u tebe. Myslím na tebe, co jenom můžu.

  12. Panebože, Li, držííím palce. Asi je to pitomost, ale co třeba pan Desenský? Neznám ho, ale slyšela jsem o něm. S případnými financemi by zvířetník určitě pomohl.
   Drž se, holka moje zlatá.

  1. Ještě to stihnu, budu držet fšecko, i palce u noh. Určitě to dobře dopadne, jsi šikovná, chytrá a empatická, vyhraješ.

 10. Dobré dopoledne, jen hlásím stav z bojiště a zase prchnu. Jsme mezi živými, za chvíli nám přivezou zpět Rysíka. Sice pořád skoro nejíme, ale už se dokážeme o prcka postarat. Tak koukám, že jsem se přepočítala, už jsou před domem. Možná sem mrknu večer. A děkuju zapalečky.

 11. O.T. Pražští Zvířetníci, kdo z Vás se nebojí projet metropolí napříč a měl by časem trochu času převézt pár věcí na záběhlický konec, mrkněte, prosím, do diskuse, označené tady na nástěnce. Jedná se o věcnou pomoc Hejnicím, doprava tam je zajištěna, ale do výchozího bodu to vázne.

  1. baty písni mi na mailíka, zítra budu pojíždět po Praze, potřebuji jen konkrétní údaje

  2. Milá baty, už Ti šel emilek,můžeme i dál o tom diškutýrovat, pokud bych mohla ještě nějak pomoci. (h) (y) (handshake)

 12. Pane Pavle, krásně jste snes vzpomínal na své nejen příležitostné známosti. (y) 🙂 Je to stejně zvláštní, za svůj život jsem hladila stovky psů a kočiček, ale na některé z nich si pamatuju dodnes. (inlove)
  Ovšem malou Breberku-Rozárku od Aleny s Maxem, tu cítím pod rukou stále. (h)

 13. O.T. prosííím kdo máte na mně emilka, Vave,YGO,Bedo, prostě kdo tu budete dříve, pošlete sím, sím, mojeho osobního emilka – baty,
  já jsem psala včera kam mi má písnout , že si to stáhnu. Tiscali -stávkuje a nestahuje se mi. Posíla jsem baty z mojeho emilka kontakt před chvílí, tak ještě pro jistotu mně to někdo prosííím pojistěte .
  Děkuji moc . !!!!

  1. Tiscali změnilo mailový server. Základní změny, které se musí nastavit do mailového klienta jsou:
   1. Přihlašovací jméno je CELÁ mailová adresa (např. jmeno@tiscali.cz)
   2. do POP3 a SMTP služby pro stahování a posílání mailů se musí nastavit server POP3.MAIL.TISCALI.CZ (dříve pop3.tiscali.cz bez toho mail uprostřed) a u SMTP obdobně SMTP.MAIL.TISCALI.CZ, tedy pouze v případě, že pro odchozí maily používáte mailserver tiscali, pokud jiný, nechat SMTP tak jak je.

   1. Jejda, děkuji moc, my jsme si říkaly s paní účtovníčkou , co blbnou :)), napřed se s nami nebavili, pak že jsou nepropustní, pak zas jsme odeslali moc najednou a na závěr se mi přestalo stahovat do mojí schránky na seznamu. Tak moc děkuji, já to zkusím nějak vydumat ale nevím jestli to zvládnu, nejsem moc velká počítačová gramota,když tak zkusím svého počítačového mága. 🙂 (wave)

 14. Krásné povídání, jemně pohladilo jako peříčko.
  K tomu spaní „na mně“, to znám a patří to k mým nejoblíbenějším ranním rituálům s kočičáky. Melíšek si tak po 5.00 jde smlsnout pár granulek, pak si pohrát se Zrzínkem a pak si vleze zpátky ke mně, já se položím na záda, on se mi roztáhne přes břicho k hlavě, natáhne k mému obličeji tlapičky-ručičky, natáhne celého kocoura, počne vrnět a blaženě si to užívá. Já ho tak v polospánku hladím a je nám moc dobře, akorát mne začnou za chvíli bolet záda. Ale vydržím, protože je to úžasné, jak si tam spolu hovíme. Zrzínek teď v poslední době vyskočí na volnou část pohovky a tak mám zaměstnané ruce obě.

  1. Zvířátka mají jakýsi tajemný šestý smysl, kterým bezpečně poznají, co v kterém člověku je a podle toho se k lidem také chovají. Škoda, že jsme o tento smysl přišli, pokud ho ovšem Homo sapiens vůbec kdy měl.

   1. Já myslím, že měl, ale to ještě nechodil vzpřímeně.
    Je to pravda s tím smyslem. Je zajímavé, že bojásek Zrzínek si ke mně pracně tu důvěru buduje, ale už tuší, že je to ono a už se ode mne nechá i zvednout a dát pusinku na hlavičku mezi ouška. K některým lidem, kteří ke mně přijdou na návštěvu, přijde bez problémů, aniž by se nějak snažili ho lákat, nechá na sebe i sáhnout, bez problémů si vezme pamlsek z ruky. Ale před jinými zaleze za postel a nevystrčí ani fousek i kdyby měli v ruce něco, po čem se jinak může utlouct. Asi ví proč.

  2. Chichichi – spaní se zvířátky. Ono je taky rozdíl, které zvířátko si z vás zrovna udělá pohovku. Když na mne skočí tříkilový Zikmund tak to teda poznám (ony ty čtyři malé tlapičky jsou jak nebozízky 😉 ), ale když na mne hépne třináctikilová Toya, tak mám co dělat, abych našla ztracený (teda vyražený) dech (chuckle) . Ale vyhodit jednoho či druhého – tak na to nemám povahu (shake) – radši tiše oupím.

   A pane Milane – dnešní povídání je jako pohlazení. Mnohé letmé známosti nás poznamenají na celý život – ať už lidské, tak zvířecí.

   1. Melda je taky subtilní kocourek, ale když seskočí z pelíšku-bydlíku všemi čtyřmi na můj pupík před ranním vyvenčením, tak mi je taky všelijak. (rofl)

    1. Moji kosourci mají svých pět kilo (blush) a hned poznám, kdo se po mně prochází. Bertík už většinou přichází s předením a dlouze a pečlivě si mě ušlapává (nad ránem, nevyvenčenou, jak říká krásně Karolínka). Mikešek našlapuje velmi opatrně, jakoby nejistě – myslím, že moje měkké obliny pod dekou ho zneklidňují, nepochybně by mě měl pod tlapkou raději prkenně placatou a nevlnící se. Holt to není žádný námořník. Na rozdíl od Bertíka, kterému by zcela jistě nedělalo problém vylézt na jakýkoli stožár; včera se zas dostal nějak na tu převysokou skříň, na kterou Mikeš snad ani nedohlédne. (chuckle) (inlove)

     1. Melíšek má taky občas jen takovou lehce mazlivou – to na mně leží a nechá se drbat a hladit a vrní. Ale někdy je jak nedomazlený – nastavuje hlavičku, ouška, bradičku, když přestanu hladit, posune se ke mně, ducne mi hlavičkou do brady, tlapičkou-ručičkou do mne šťouchá, abych už teda honem zase hladila a hlavně úplně všude, olizuje a jemně okusuje, pak se převalí na zádíčka, vyšpulí ten pupík a tím mazlení vrcholí. To bývají nejhezčí půlhodinky z celého dne, nějak je toho v poslední době dost – dneska se nám např. pokusili vykrást v noci kancelář. Naštěstí se nepovedlo, jen vylomili z Alu-dveří tu kouli, zřejmě je někdo vyrušil, ale obnažili přitom tak zámek, že dostat se dovnitř je teď velmi snadné. Asi dneska spím v kanceláři, protože zámečník, který sem přišel, je opravdový „národní umělec“. Přesně jak říká můj dobrý kamarád Honza – „Aby mu pánbu na ty ručičky nasr…….. ráčil“. Koukal na to jak kdyby zámek viděl poprvé a přemýšlel, co s tím bude dělat. To vím i já: jít se zeptat správce budovy, která firma ty dveře instalovala při výměně před cca 3-4 roky a domluvit se s ní. Jenže to by musel mít hlavu s mozkem a ne s papírovou drtí! Já to teda za něj dělat nebudu. Jen nevím, jestli si tu dneska opravdu neustelu.

     2. Pitina přijde a lehne, Norinka je šlapka…co ona se napalší těch hadů..a pak si nakonec nelehne,popojde ještě kousek a šlape znova – někdy je to na zabití!

   2. Když byl Mimi miminko zvící 40kg, stále ještě s námi občas spal. Z té doby se traduje Bimbova historka – zdál se mu sen, První parta, zával v dole, uhlí na nohách, nohy necítil, nad sebou ve snu viděl to uhlí, prostě děs celej zpocenej se probudil a ejhle, nohy opravdu necítil protože mu na nich Mimi spalo. Což mi připomenulo ještě jeden jeho sen, když se narodila Kačka bylo Kubovi tři a půl a my měli malý 2+1 přepažený na pidiložnici a pidipokojíček. A tak jsem spala na jeho válendě a Bimbo s Kubou v manželské posteli. To se mu zdálo že je zloděj koní a věší ho. Naprosto silně cítil tlak provazu na krku, dusil se, zpocenej se vzbudil a opravdu – Kuba měl hozenou nohu přes jeho krk.
    Takže na mě spící princezna, která se při mém rotování skokem přemisťuje na Bimba a zase zpět je jen malinká třešínka

    1. naše obluda má něco mezi 63 a 70 kilíčky (budu ji muset nechat zvážit, jestli fakt nabrala – mně připadá pořád stejně macatá). A spinká s náma (chuckle) A vejde se. I Xerda se vešel – a to byl výrazně větší.

     1. Já mám sice čuby „jen“ cca 35 kg/kus (Ája je při 35 dost oplácaná, Ginny štíhlá – je to fletomamut). Ale navalí se na mě obvykle obě. A jsou méně kompaktní, než jedna Beta.

      1. Taky mívám v posteli jednu pětatřicetikilovou obludu….. A když se z jedné strany tulí Barunka a z druhé Můj nejdražší, připadám si jak v hydraulickém lisu a čekám, kdy dopadnu jako auto na šrotovišti.

    2. V dnešním snu jsem se telefonicky snažila nějaké učitelce něco vysvětlit, týkalo se to školních dítek, ale její hlas v telefonu zněl velmi slabě, nedařilo se mi ho zhlasit, a do toho randál na ulici, v restauraci, auta, prostě pořád něco, co znemožňovalo poslouchat ten slaboučký hlásek. Tak jsem se pořád ptala, co říkala, že nerozumím, pak mě měla za úplně slaboduchou, nakonec jsem se probudila …………… Vůbec nevím, proč jsem něco probírala s nějakou učitelkou. Možná je to tím, že má zatímještěšvagrová je učitelka nebo já nevím co. A nebo, že se blíži školní rok? Ten měale nepálí, tak nevím…..

   3. Ygo, já napřed četla – na to nemám ODVAHU..a pak mi to nedalo, tak jsem zjistila, že na to nemáš POVAHU…teď jen nevím, co je horší (rofl)

 15. Krásné, až mi trochu mlží očička. Vzpoměla jsem si na všechny své zvířecí spolupoutníky i náhodné známosti, bohužel je více těch, které už nikdy neuvidím.

 16. Dnes to bylo obzvlášť krásné povídání.
  Také mám několik stálých i příležitostných psích známostí. A stejnou dávku sentimentality ve vzpomínkách. Mé dvě poslední psí lásky jsou zatím ve věku, kdy doufám, že ještě chvíli vydrží. Ale přiznám se, že nedokáži pochopit rčení, že pes je lepší než člověk. Jak který pes a jak který člověk. Zevšeobecnění je nutně nepřesné. A i když mám své psy moc ráda, myslím, že by MLP stejně vyhrál… (což neznamená, že mě čas od času některý z nich neštve 😉 )

 17. hezký čtvrtek všem Zvířetníkům i zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)
  Náhodných známostí má každý Zvířetník v paměti (a často i v (h) ) určitě spoustu. Mám čerstvou novou známost – na plotový sloupek (chicht – pod jeřáb – Jendo, bacha, myslím stejný strom, jako včera (rofl) ) si chodí sednout (a provádět hygienu) krásná želvovinová kočičí slečna. Ještě se nenechá pohladit, ale už nezdrhá (nod) Není toulavá, ale je jedna z mála, která se nebojí našíé zahrady (další je zlodějka siamka – ta která chodila malým ježečkům na maso)

  1. Kočičí známosti mě díky obvyklé přítomnosti psích oblud moc nevyhledávají. Jen jednou nás adoptovala kočka na Krétě. Dokonce i když jsem bez psů mě často kočka očichá a stáhne se, myslím, že je to tím, že psy cítí. Kočky z kočkopsích smeček mě snesou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN