ROZCESTNÍK: Vzpomínáte na Usedom?

Mnozí z nás ho mají v dětské paměti spojený se stany v kempech postavených v písku mezi buky a borovicemi. Kempování, přebíhání příbřežní duny a báječné pláže s pískem jako stvořeným ke stavbě rybníčků a hradů. Škebličky, medúzy, rackové, jak my to milovali. Myslíte, že se člověk má vracet na taková místa? A existují ještě vůbec?

22. 7. 2010 čtvrtek

Včera jsme dotáhli domů karavan. No spíš stan na kolečkách. K vznešeným, dokonale vybaveným mobilním domům má fakt daleko. Ještě jsme to nezkoušeli, tak zprovozňujeme a balíme od rána. Problém: plastové nádobí. Na konci července se už koupit nedá. Jedeme bez něho. Všechno nám trvá dlouho. Jednak proto, že je to nové, jednak proto, že venku je 35 stupňů a každý pohyb je namáhavý.

Sbaleno, vyrážíme. Je skoro šest hodin večer. (Typické) Dáváme si první postupný cíl – jedeme na Mácháč. Vyzkoušíme jízdu v zápřahu.

Po pár minutách se zvedá ostrý boční vítr. Dostavila se ohlášená studená fronta, teplota klesá o pět stupňů na deseti kilometrech. Průtrž mračen jako hrom. Slabší povahy zastavují u krajnice, karavan jede dál. Na Mácháči nás berou hned v prvním kempu. Je pořád čtvrtek a leje. Vnitřek karavanu je suchý, my ne. Recepce je mazaně umístěná na konci tábořiště. Než ji najdeme, jsme durch. Umisťujeme karavan – trochu se nedaří. Není kam postavit stan, ale to neva, stejně zítra jedeme dál.

23. 7. 2010 pátek

Prší. V kempu je Wi-Fi. Zkoumáme synoptickou mapu Evropy a jedeme.

12:00 Hřensko. Působí stísněně a bezútěšně. Skály jako by limitovaly naději na rozvoj. Pár kilometrů podél Labe a údolí se rozestupuje. Bad Schandau. Upravené, čisté, centrum zaměřené na turistiku. A zimmer belegt.

19:30 konečně Usedom. Projíždíme kemp za kempem. Měli jsme si místo objednat předem? Tuláci se už nenosí? Jsme ztracení, dočista ztracení. Nakonec nás nechávají přespat na parkovišti, na které jsme se zamotali ve snaze otočit se ve slepé uličce. Vedle nás parkují dvě auta, kombi a sedan. Trojice starších lidí natřásá polštáře a peřiny. Chystají se v autech přenocovat. Smiřuje mě to s parkovištěm. No co. Lednička je na plyn a svítíme baterkami z kol. Během noci poprchává.

24. 7. 2010 sobota

Prší. Od moře fouká vítr a stěhuje písek po parkovišti. Je před sedmou a Stubenfelde v Kolpinsee se zdá mrtvé. Chodím po promenádě a po pláži. Déšť mě zažene do karavanu. Z okna pozoruji lidi, jak ťapou přes příbřežní dunu a s větrem bojují o ručníky. Přidávám se k ranní natur koupeli. V tom větru a vlnách je to o zdravý rozum. Klušu zpátky a na parkovišti s troubením přistává pekařské auto. Snídáme kávu a čerstvé housky. To jsou služby! A den ještě nezačal. Pracovníci na úklid se teprve sjíždějí, autíčko kartáčuje gumový chodník na pláž. Trojice starších lidí vylézá z aut, sklízí polštáře a snídá kávu, kterou paní servíruje z termosky. Jejich kempování na parkovišti není nedopatření, oni to plánovali! Tak takhle vypadají tuláci?

V drobném dešti poutáme kola ke karavanu, popředu vyjíždíme z jednosměrky a vzájemně se ujišťujeme, že nějaký kemp jistě najdeme… Je to ten následující.

Je deset dopoledne. Máme snobské místo na karavan, kemp s teplou vodou ve sprchách a stavíme dům. Vztyčíme stan a v bláznivém větru jsme vděční za školení, kterého se nám dostalo od pana prodejce. Dáváme pozor na poryvy, každý kousek pedanticky ukotvujeme. Neznáme rozměry a pozorovatelé odvedle se baví. Ale stan neuletěl, fyzika zvítězila.

A že se vítr snažil! Jsme na Usedomu, pomalu se obalujeme mokrým písem. Tyčky, plachty, zipy, my. Až to uschne, oklepeme ho. Část. A schováme kola do předstanu. Na chvíli.

První průzkum ukazuje, že kemp je na ostrohu, vysoko nad pláží, ale na kole jsme kopec snadno objeli. Odkládáme kola do stojanu a jdeme chodit po břehu. Koupají se jen největší hrdinové, v počtu, slovy, dva kusy. Ostatní odrazuje silný studený vítr a červený praporek na plavčické věži.

Trochu jsme se prošli, získali spoustu fotek ponurých vln a dvoje mokré kalhoty. Když fotíte nebo pozorujete racky, vždycky přiběhne větší vlna, než všechny předchozí. V noci houká siréna. Koukám z okna, ale zbytek kempu je v klidu a spí. Následuji jejich příkladu.

25. 7. 2010 neděle

Svítí sluníčko. Poryvy větru silnější než včera. Jedeme na obhlídku pláží. Velmi pomalu, proti větru. Co chvíli zastavujeme a slézáme na pláže. Voda se zdá čistší.

Letovisko Zinnowitz. Hotové lázeňské městečko. Promenáda, palmy, hotel na hotelu. V architektuře se nevyznám, prostě se mi líbí. Do moře dlouhé molo, na konci tajemné monstrum, jako obří holubník. Páník fotí vlny a racky já bádám nad holubníkem. Vida, ona je to ponorka. Vlastně gondola, která se spouští po ozubeném mechanismu pod hladinu. Kvůli vlnám je mimo provoz. Vracíme se do kempu, rychle, protože s větrem v zádech.

Chci do moře. A hned! „Achtung, achtung,“ hlásí plavčický rozhlas. „Koupání absolutně zakázáno, lezte z vody!“ Měla jsem poslechnout. Rozbouřené moře je tak špinavé, že smetí a zbytky řas smývám snad půl hodiny. Večer prší.

Po pobřeží vede cosi jako naučná stezka. Zřejmě unijní, protože texty jsou německy a polsky. (Jinak se tu polština jinde než v místních názvech nevyskytuje. A místní policie loví polská auta se stejným nadšením, jako česká kolem našich hranic.) Kromě toho, že místní pláže jsou udržovány pískem, vedeným pískovody z moře mi informační tabule osvětlily, co je Vineta. To slovo se tu vyskytuje na každém rohu. Vineta strasse, Vineta spiele, hotel Vineta …

Kdysi dávno tu bylo město Vineta. Zbohatlo na obchodu s jantarem tak, že mělo železné věže se stříbrnými zvony a pro stolování se užívalo jen zlaté náčiní. Jenže pohádkové bohatství vedlo k takovému úpadku mravů, že se celé město propadlo do moře. Vynořuje se jen jednou ročně, o svatojánské noci, a čeká, až ho najde dítě, narozené v neděli. Takže na památku místní Atlantidy se to tu jmenuje Vineta Riff a to jméno nesou i všechny okolní slavnosti.

Ale jantar se tu nacházel a korále z něho tu prodávají v každém stánku. Nic bych nedala za to, že tenhle je čínský a možná i umělý.

26. 7. 2010 pondělí

Bezvětří. Počasí vypadá podezřele. Většinu dne trávíme na pláži v Zempinu. Moře mnohem čistší a rovné jako rybník. Podvečerní objev: v karavanovém předstanu se dá grilovat.

Večer pokus o vyfocení západu slunce. Pěšky je na pláž dál, než se zdálo, než jsme se vymotali z parku, je tma. Odmítám se vrátit původní cestou, tak ťapeme po břehu moře k dlouhým schodům na skálu. Je to kus.

Na obzoru nejspíš obrovská výletní loď. Svítí jak filmový Titanik.

27. 7. 2010 úterý

Sluníčko, bezvětří, obloha jako vymetená. Jdeme do supermarketu, pro nějaké oblečení. Včera mi nějaké dítě mázlo na sedačku kola čokoládu. Teda mám zamatlané celé kolo, ale většina se dá řešit ubrouskem. Kalhoty jsou bohužel nepoužitelné.

A hurá zase do Zinnowitzu. Tauchen Gondol- potápěcí gondola už pracuje. Jedeme pod hladinu. Asi dva metry. Vysoká okna dávají vyniknout úbytku světla v hloubce. Nicméně je za okny jen žlutá voda, ve které tu a tam přeplave chuchvalec řas nebo trávy. Nahoře citrónová, dole u podlahy tmavě do zelena.

Promítání 3D filmu o životě na dně Ostsee – Baltského moře. Průvodcem je krab, vlastně krabka – komentáře jsou mluvené ženským hlasem. Následuje výklad o mořích, ponorkách, škeblích. Vypravěč je komik a do výkladu vkládá celé srdce. Lidi se baví, já nerozumím víc, než sem tam slůvko. Mele jako fotbalový komentátor v rozhlase. Vstáváme, ponorka se vynořuje. To se prý musí.

Mezitím někam zmizel mrak, který před hodinou zatáhl oblohu. Výhoda Usedomu – pěkné počasí. Teplota dosahuje úžasných 24 stupňů.

To už jsme za Trassenheide, dalším hezkém letovisku za Zinnowitzem. Hledáme Schmetterlingfarm. Největší Evropskou motýlí farmu. Za 17 eur dostáváme dvě vstupenky a seznam motýlů, které můžeme vidět. Vcházíme do tropů. Shora fouká teplá pára s viditelnými kapkami vody. Za chvíli se cítíme jak v sauně. Foťák to snáší viditelně lépe než my. Páník fotí a fotí. Já koukám.

Motýli přeletují mezi květy ibišků, kalanchoe, voskovek a spousty dalších rostlin, které znám jako pokojovky. (Ale tyhle by se do pokoje nevešly.) A motýli poletují, kašlou na turisty a svačí na plátcích pomeranče, kouscích banánů a taky na květech karafiátů, zapíchaných v malých lahvičkách. Zbytek je muzeum a procházíme velmi rychle. Dílem proto, že po stěnách jsou rozvěšené ty největší potvory, jaké jsem kdy viděla a jejich (byť zarámovaná) blízkost mi nedělá dobře, jednak proto, že i když jsme opustili tropické pásmo, pocit, že jsme v sauně, nás neopouští. Oddechneme si až u kol. Nasedáme a jedeme na radwanderweg.

To bude místní fenomén. Cyklotrasa, která vede podél pobřeží přes celý Usedom, a pak dál a dál. Možná kolem světa. Provoz je na ní hustý, jako na dálnici. Místy chodec, běžec, ale ostatní jedou.

Jedou dětičky, dálkově řízené tatínky a následované maminkami. Menší děti jedou na svých kolech, připevněných dlouhou ojí k dospělému. Jedou slečny a mladí mužové. Jedou ošlehaní sportovci na bicyklech obalených nepromokavými zavazadly, jedou stařečci a stařenky na velkých pohodlných kolech, nebo naopak na tříkolkách.

Některé ze strojů jsou opatřeny přídavnými motorky. Jedou i invalidé na svých elektrických vozících sportovního vzhledu, doprovázeni zdatnějšími druhy na skládačkách. Jedou kola s košíky na řidítkách. Odtud pozorují svět malí pejsci. Větší jedou na nosičích a labradoři cestují v přídavných vozících za kolem. Větší psi, nebo děti. Viděli jsme i tatínka sportovce, který v písčitém terénu vlekl za kolem vozík s dvěma dětmi, a druhý tatínek táhl vozík naložený dekami, ručníky, svačinami a přirozeně gumovým kladívkem, nezbytnou součástí plážového vybavení.

Jedou všichni. Občas vznikne Stau, když se provoz příliš zahustí, jindy se předjíždí, spořádaně, podle silničních pravidel. Nedovedu si představit, kam jedou. Tam a nazpátek. A proč, vždyť celé pobřeží je jedna dlouhatánská pláž. A tak nasedáme na kola a jedeme taky.

28. 7. 2010 středa

Po počátečním váhání volíme výlet – Kap Arkona. Důvod je jednoduchý, líbí se mi ten název. Takže vlastně výlet do neznáma. Opouštíme Usedom a jedeme na vedlejší ostrov Rujánu. Cesta se nečekaně vleče. V cestě máme traktor, přívoz, kombajn. Nakonec i zákaz vjezdu. Parkoviště jako pod Karlštejnem, vláček, koňská spřežení. Taky půjčovna kol. Hurá. Slabikujeme informační tabule, jsou jen v němčině.

Vitt – rybářská vesnice. Sídlo dochované ze 13. století. Nezvyklá kaple, kousíček kamenité pláže. Jinak skanzen malinkých domků, k bydlení nejspíš neslouží.

Kap Arkona – nejprve staré slovanské hradiště Jaromarsburg. Palisády (viditelně čerstvé) a zákaz vstupu na louku s vykopávkami. Dva strážní pahorky. Rozhlížím se z té výšky, jsem stráž a pozoruji okolí. Na moři nic, na pevnině dva pokojně se pasoucí kombajny. Nebezpečí nehrozí, sestupujeme dolů. Páník brblá. Ze všech slovanských hradišť, která navštívil, nepřipomíná kamenité pole jenom to v Německu.

Kap Arkona – věž, původně asi maják. O kus dál další věže a nízké stavby. Svědci mladší, ponuré minulosti. Tunely do podzemí, před nimi nákres pelechu pro ponorky z dob DDR. Okolí je málo obydlené, myslím, že to byla ještě před dvaceti lety zakázaná zóna.

Vylezeme na nejsevernější výběžek ostrova, zamáváme moři a jedeme domů do kempu. Cesta se opět neskutečně vleče. Na úzké silnici jsme dojeli výletní vláček, asi jede do Bergenu do opravny. A je tu zákaz předjíždění…

Míjíme hotel Svantewit. Mám o čem přemýšlet.

29. 7. 2010 čtvrtek

V noci pršelo. Ráno zataženo a studeně fouká. Jedeme do Anklamu. V potravinách ZASE neberou karty. A cestování se vleče.

Obědváme rybu. Každý tu jí ryby. Místní stánky Imbiss s rychlým občerstvením nabízejí ryby v mnoha podobách. Do bílé housky vám na list salátu dají herinka, kyselého herinka, matjesa, úhoře, nakládaného lososa, uzeného lososa, uzeného úhoře nebo jiné ryby. Neznám české názvy, v oboru marinovaných sleďů jsem amatér. Zbabělci jako já mají v housce bakfish, tresku obalenou jako řízek. Největší zbabělci můžou dostat grilovaný bratvurst světlou německou klobásu.

Některé hotely vaří i drůbež, jeden takový jsme viděli, ale restaurace většinou mají stejnou nabídku jako stánky, jen místo papírku dostanete pod housku talířek. Metodou pokusu a omylu jsme ověřili, že bismarck herink chutná jako rozmotaný zavináč. A do Herinksdorfu už nepojedeme, nemůžu ten ocásek koukající z housky ani vidět.

Jdeme na pláž. 18 stupňů, zataženo. Voda má 20. Je ocelově šedá, čistá a vlny jsou velmi mírné. Pravé koupací počasí, následujeme příkladu ostatních a plaveme.

30. 7. 2010 pátek

Po větrné noci krásný slunečný den. Musíme odjet, od rána zuřivě balíme. Debatujeme v recepci, odevzdáváme kempovou kartičku a přeparkujeme na nejbližší koupací parkoviště. Ještě se nám nechce odjíždět. Klušeme na pláž, a protože nemáme gumové kladívko, vztyčujeme protivětrný paravan za pomoci sandálu a vlastní hmotnosti. Není to dokonalé, dole protahuje. Vítr je chvílemi protivně studený.

Koupání je bezva, ale na pláži sedím zatočená do ručníku. Namočila jsem si křížovky a přestala mi psát tužka. Pozoruji šťastnou rodinku vedle, jak zakopává jedno z dítek do písku. Děti jsou celkem čtyři a nadšeně piští, včetně nejstarší asi patnáctileté dcery a zahrabávaného desetiletého syna. Otec práci řídí, matka vykonává stavební dozor z deky. Myslím, že je to právě ta pohoda, která vyzařuje ze všech kolem, které se nemohu nabažit. Dělají, co chtějí. V klidu, s úsměvem bez známky nervozity. Čekají ve frontě na občerstvení, procházejí se, plavou, jedou na kolech. Urlaub.

A my máme odjet.

Neradi, ale jedeme.

Rychlostí karavany na poušti, vlastně karavanu na dálnici se plouháme domů. Dorazíme asi v deset a ještě nás čeká nesmírně dramatické protahování karavanu stodolou a parkování pod ořechem, ale to už je jiná pohádka.

A další fotky najdete zde

Aktualizováno: 24.8.2010 — 22:50

166 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Děkuji moc za pochvalu za fotky (photo) , fotili jsme oba.
  Pro YGU – čekání na raccka – bylo to docela jednoduché, bylo jich tam mnoho (rofl)

 2. Tak jsem konečně z práce doma. Ještě v pět jsme řešili zaboucnuté klíče 😉
  Moc děkujeme za odezvy na článek. Skoro jsem se bála to poslat, protože to je takový rozcestník pro lenochy, ale mě se tam moc líbilo. Tehdy i teď.
  I když jsem viděla jinýma očima, něco bylo úplně nové, něco přátelsky známé. Jen jsem odmítla vrátit se do stanu. I když i to je úplně jiné. Víte, že k zeltplatz – místu pro stan patří elektrická přípojka? Já to tedy nevěděla :O

  Tak a teď jdu lovit slepice (sweat) , vítr (asi) vyrazil vrátka a mám celou zahradu oklovanou a přehrabanou. ;( Myslím že padla i poslední rajčata. Letos na ně není doba. 😀 přejte mi úspěšný lov 😀

  1. Ri, rozcestník je moc pěkný, tolik se toho změnilo, jen moře, studený vítr a písek jsou stejné. Ještě jenou dík. Ze slepic něco alespoň máš , já ze slimáků nic, ať k rajčatům dám co dám, sežerou všechno stejně. Když není na rajčata rok u Vás, tak u nás stopro ne.

   1. Loni jsem slimejše nepřeprala a okurky s cuketama ani nestačily vyrůst. Několikrát mi je spásli. Prevíti strakatý. Letos jsem vyhrála. Při výsadbě rajčat, okurek a cukety jsem zároveň ke každé sazenici ( 4 okurky měly jednu společnou)zakopala velké lahve od šťávy (jsou cca 4 l a syslila jsem je celou zimu) 🙂 . Každá lahev má na boku díry propíchané nožem ( Lahev u rajčete má otvory jen ve směru jedné sazenice, okurková na obou bocích) Zahrabala jsem ty lahve šikmo, tak, aby koukalo hrdlo. A zalévám jen do té láhve. Slimejšové si stěžovali, že se přes suhý záhon špatně leze a moje pěstební pokusy nechali být. Dokud nezačaly deště, nepotkala jsem na záhonech jediného slimáka.

    1. Našim slimákům nějvíc chutnají jiřiny. Tam jsem prohrála boj na celé čáře. Příští rok zasadím kachny (rofl) prý jsou proti těm hnusným hnědým potvorám odolné (chuckle)

     1. Jiřiny mi taky sežrali, prevíti. Po předělání záhonu přes chodník jsem na volná místa píchla čtyři afrikány z výprodeje a prevíti zajásali. Tak jsem koupila balík pilin na podestýlku a obsypala je a docela to pomáhá. Sem tam nějaký slimáčí či šnečí (máme ty velké) Chuck Norris překoná i pilinové pole, ale dají se odlovit a afrikány pouštějí nové výhony. (nod)
      Ri (inlove) – máš moc pěknou poslední deku! (y) (nod)

    2. Zdeno, já jsem loni měla také u každé sazenice plast. láhve a slimáci na rajčatech nebyli, mě to nenapadlo, že by to mohlo být tím. Já v našich podmínkách pěstuju rajčata v pytlích a jak jsem tak za bílou paní, mám v tom praxi, tak je chodím v noci balit do textilie když na začátku vegetace jsou v noci zimy, A že tady u vody jsou. Ta rajčata pak mají velkou hodnotu 😀

     1. Předpokládám že stylově, milá Marsko (inlove) , jak se na Bílou paní od náhonu patří, tedy v bílé noční košulence. (chuckle)

  2. Ri,kdybys potkala někdy páníka 😀 tak mu vyřiď, že se nemůžu vynadívat na toho kormorána na „špuntu“ pro kotvu. Nádhera (sun)

 3. Omlouvám se, nestačila jsem číst, ale chci vás poprosit o palcodržení. Předevčírem jsme šli s Garykem kolem nemocnice a potkali jsme paní s kočárkem, která reagovala na moje české povely Garykovi. Byla to paní ze Slovenska, žijící 19 let ve Smalandu (první „a“ s kroužkem), kde jsme také krátký čas bydleli. Má patnáctiletého syna a devítiletou dcerku a poslední malý Benjamínek se narodil se špatně fungujícími lymfatickými žlázami. Orgány mu obrůstají nádory (není to rakovina) jako teď slezina. Lékaři jsou zřejmě dost bezradní, ale teď ho operovali a spojili mu žaludek s tenkým střevem. Když to nepomůže budou asi muset některé vnitřní orgány transplantovat. Benjamín byl krátce po operaci když jsem ho viděla a vypadal že se hned tak nedá. Měla jsem se s nimi znovu setkat ale přišly vichřice, strašně tu foukalo a ještě fouká a tak paní na procházce s kloučkem nebyla. Benjamín je asi dvou či tříletý.

  Moc vás prosím pomyslete na malého Benjamínka a pošlete mu trochu síly k jeho boji za život. (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h)

  1. Ach,držím všechny, co mám. A v představách ještě mnohem víc.
   (y) (y) (y) (y) (y) (h) (h) (h) (y) (y) (y) (y) (y)
   Velká kočko, zdravím (f)

  2. Vwelká kočko, dnes cestou z práce jsem na tebe myslela – asi jsi zrovna psala tento příspěvek. To jsou nějaké ty vlny mezi nebem a zemí, o kterých mnoho nevíme. Jsem moc a moc ráda, že jsi v pořádku, dlouho jsi se neozvala.
   A samozřejmě, malému Benovi držím všechny palce, které mám, ať se malý klučina z toho dobře dostane (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y)

  3. Držíme všechny palečky a tlapky, chlapeček statečnej (y) (h)

   a zdravíme Velkou kočku, která myslí na druhé i když jí samé někdy není jen veselo. (inlove) (hug) (handshake) (h)

   1. O.T. jenny, mohla by sis vzít můj mail třeba u vave a ozvat se mi, potřebovala bych se s Tebou poradit o něčem z Tvé profese krzevá povodně.

    1. Kliďo brďo mně písni na veřejně prolátlýho emilka z webu :
     obecbyskovice@tiscali.cz
     já si to pak přešupnu k sobě . Prozatím jsme na tiscali ale už máme registrovanou novou domenu, prozatím nefungá, páč musíme promyslet rychlou novou informovanost vyšších ouřadů , takže zatím na tiscali.

  4. Velká kočko – myslím na Benjiho – chlapečku, drž se a nedej se, ať máš před sebou ještě dlouhý a krásný život. (h) (h) (h)

  5. Všimli jste si. Zvířetníci, že naprostí věrtšina žádostí o palcodržnu je pro někoho?
   Milá Velká kočko, pro chlapečka s tak krásným jménem a tak velikým trápením zažíhám palcodžňací lampičku. A budu myslet také na jeho maminku. Ta trpí snad ještě víc, než její chlapeček.

   (y) (y) (y)

 4. Usedom! To byl tak rok 1966 nebo 1967, když jsme s rodiči projeli Usedom a Rujánu. Pamatuju se na šedé studené moře – ale samozřejmě jsme se koupali, i když jsme pak drkotali zubama. Jen v tom koši na pláži jsem nikdy neseděla, my jsme proti větru vždycky stavěli zábrany z prostěradel (které se různě hroutily a písek jsme pak měli všude) – i na dovolené se muselo šetřit! 😉
  Dík za připomenutí a za překrásné !!!!! fotky.

 5. Ri, díky. (*) Moc hezky se to četlo. Moc. U Baltu jsem nikdy nebyla, jen u jezer nedaleko Köning Wusterhausen. Byla to moje nejpohodovější dovolená. Ale mám dojem, že tenkrát jsem pár dnů volna tak potřebovala, že i pobyt v opuštěné psí boudě na Sibiři by byl nádherný. A páník by mohl některé fotky úspěšně nabídnout místním, jako propagaci regionu.

 6. Au! Automaticky preklad z rustiny do cestiny pres anglictinu to je vec :-)))
  „Příběh mladého teenagera, který vystudoval vysokou školu, a strávil 600 dolarů koupit smoking, limuzína pronájem a pronájem hotelového pokoje. Danny se chce trávit víkendy. Udělal téměř všechno, jen vlevo najít přítelkyni, se kterou v noci. Teď poslouchá rady svých nově rozvedených rodičů a všichni přesně nemůže najít přítelkyni. “ Jo, jo, jen vlevo najit pritelkyni.

  1. při představě, jak 600 dolarů (cash) prochází mým zažívacím traktem se mi udělalo skoro nevolno 😀 A víkend je evidentně velmi silný jed (rofl) a vlevo najít přítelkyni, se kterou v noci….. tak to je asi opravdu těžké.
   Kdyby mi tohle nepředváděla studentka při psaní diplomky, asi bych se popadala za břicho, ale číst po ní podobné výtvory, které dokonce mylsí vážně, to je na mašli.

  2. Ty preklady jsou krasne – zde pro pobaveni uvodni odstavec z nedavneho clanku PetryK o Esusovi a Macesce. Petra se obzvlast pekne autopreklada. Nedavno jsem omylem zmackla Translate prave na clanku od Petry a zivot v anglickem podani Esuse byl: (rofl)

   Have water votravovala Friday with Tim all the time … “ pots arrive Pansy ! “ „You’ll have to visit ! “ and “ Bavaria Frydrych coming ! “ Terror . The only one here understands what it was that the coming visit . Yeah , I know , and generally lead a zábavičku . Either comes a baba ( Ešče that drove a man ! I hate guys . Dog Boy . ) or has come Pavlínka , or someone from Pavlínčinejch boys . Anyway, it always means a revival . Pavlínku can scratch and sniff her ear , with the guys we play with čutanou babama ? Well, maybe not even need to describe it?

   Hezky den preju. 🙂

   1. (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) Co na tohle říci? A jak překladač neumí některé Petřiny výrazy hahááááááááááááááááááááááááááááá (rofl) (rofl) (rofl) Ale i ta „angličtina je „skvostná“ 😀

    1. Jo a kopíruji původní text, protože ta „angličtina“ je fakt k nepoznání (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl)
     ….Už vod pátku s tim votravovala… furt: „Ešusi přijede Maceška!“ „Budeš mít návštěvu!“ a „Frydrycha Falcká přijede!!!“ Děs. Jediný čemu sem rozuměl, bylo, že přijede návštěva. To jo, to znám a zpravidla to věstí nějakou zábavičku. Buď přijede baba nějaká (Ešče aby jezdil chlap!! Nesnášim chlapy. Psí teda.) a nebo má přijet Pavlínka, nebo někdo z Pavlínčinejch kluků. Každopádně to vždycky znamená oživení. Pavlínku můžu podrápat a funět jí do ucha, s klukama hrajem čutanou a s babama?? No to snad ani nemusim popisovat, že ne?

    1. Také “ pots arrive Pansy ! “ vůbec není špatné – Ešus je prostě Pots – ještě ke všemu v množném čísle (rofl) (rofl) (rofl) Ale možná by Petra podvědomě chtěla Ešuska několikrát naklonovaného, který se těší na homosexuála. Tedy Pansy je také maceška ne že ne, že, ale těch významů to má více, a ty další jsou mnohem půvabnější……… (rofl) (rofl) (rofl)

    2. No, ja ted volam nasi mame pres Skype. Tedy ne ze by babicka sedela u pocitadla – volam pres Skype na pevnou linku, a stejne je to nejlevnejsi volani – zejmena na pevnou linku. Chet mi do toho telefonu naprogramoval cisla, takze mama se na displayi ukaze jako babicka home a babicka cell. A kdyz zvolim ukazane cislo, tak ten telefon udela tu Tu TUUUU a pak mi oznami „calling babika“ takze mama ma nove jmeno – je to babika. 12:)

     1. Jééé, můj nejml. vnuk, když byl maličký, tak mi taky začal říkat babika a už mi to zůstalo 😀

 7. O.T. NA HADECH JE UŽ KONKRÉTNÍ PLÁN NA REALIZACI POMOCI DO HEJNIC (h)

  vŠEM ZVÍŘETNÍKŮ MOC A MOC DĚKUJE MĚSTSKÝ ÚŘAD HEJNICE A DVĚ POSTIŽENÉ RODINY (handshake) (h)

 8. (nod) a ještě se pochlubím zcela aktuálním nevšedním zážitkem (wait)

  věšela jsem prádlo venku na šňůry, Betka asistovala. Najednou na jeřábu nad námi hrozné pozdvižení a něco žuchlo ztěžka kousek od nás do trávy. Z jedné strany to děsně žalostně pískalo, z druhé strany na mě ostře hledělo překvapené dravčí oko. Přidržela jsem Betu a jen přihlížela – nechtěla jsem rozhodně paní krahujcové pokazit závěr úspěšného lovu. Kvíčala ztichla, paní krahujcová se vydýchala (nespustila z nás jasně žluté oči) a s těžkým nákladem odletěla na nějaké klidnější místo. V zimě je vídám poměrně často, na jaře vídám úžasnou svatební leteckou akrobacii – ale takhle zblízka jsme ještě nebyli… Betka byla skvělá

  1. Tfujtajksl! Jsem v prvni chvili myslel, ze neco spadlo z jerabu stavbarum. Kousek od vas. Ze jde o strom me doslo az o dost pozdeji.

   1. Jen chvilku jsem na tom byla podobně. Pak jsem si řekla, že by si už dávno Xerxová poplakala, že jí u zahrádky budují mrakodrap. (chuckle)

   2. to mě vůbec nenapadlo, že bych mohla mít na zahradě i jiný jeřáb (rofl) Se omlouvám, cihla to naštěstí nebyla.

    Je na okraj – máme letos maličko jeřabin – a nemůžou za to kvíčaly – prostě se neurodily. Jen vím, že s sílou zimy to nesouvisí – když byla ladovská zima, tak jich taky bylo málo (chuckle)

  2. Jsi dobrá, že jsi nechala krahujcovou dokončit dílo. Já vím, že plést se zvířatům do jejich života není dobré, ale měla bych cukání tu kvíčalu z jejích pařátů vysvobodit. Přitom je mi jasné, že krahujcová bez jídla zahyne a že lov ji stojí značnou energii, kterou nemůže plýtvat na další lov bez člověčí asistence. Opravdu klobouk dolů před tebou i Betkou (bow) (bow) (bow)

   1. tu kvíčalu bych stejně nezachránila – ostré drápy krahujcovitých dravců dělají svoji práci dokonale… Takže bych měla umírající kvíčalu a hladovou krahujcovou, která by šla znova na lov… a odskákal by to další pták.
    Přírodě do života se snažím kecat minimálně – a ona mě občas odmění nějakým tím setkáním v přímém přenosu. Možná jsem tvrdá, ale maximálně venku dokrmuju malé ježky na podzim a ptáčky v zimě…

    1. Nejsi tvrdá, vládneš obdivuhodnou dávkou zdravého rozumu (o citech se v tomto případě rovněž nepochybuje).

     1. Tak, taky si myslím. Někdy je nejlaskavější možná věc „nechat věcem přirozený průběh“.
      Kdysi (ne)dávno jsem dost přemejšlela o tom, že umět pomáhat a ne „pomáhat“ je jednak hodně těžký, jednak hodně náročný na budku a chápání souvislostí… Skvělej, kdo to dovede rozlišit a uvést do praxe.

 9. Milá Ri, popsala jsi kraje, pro mně, obyvatelku ÚJM, naprosto neznámé. Jistě, že někteří moji krajani se tam byli podívat, ale pro nás byl podstatně blíž Balaton. Tam končivala také pouť břeclavské ocelové jachty Pálava a na tu jsme pravidelně jezdili. No, já pobyt spíš protrpěla. Jak nemám pevnou zem pod nohama zle, matičko, zle…
  Ale ten karavan s přístanem se mi moc líbí. Ten by se mi hodil rozhodně víc, než naše chata. Celý život jezdit na jedno místo mě nenaplňuje bůhví jakým pocitem štěstí.
  P.S. fotky bezva.

 10. Milá Ri, bezvadně sepsaný rozcestník! (inlove) Fotkami jsem se oprskle kochala už před časem, když byla řeč o Lórienu. Jsou krásné a celý den díky jim cítím vůni moře.

  Jj, s Baltem bych si, narozdíl od jihu 😛 , z fleku dala říct. Jen bych dala přednost polskému pobřeží někde u Wolinského národního parku, kde jsem byla kdysi na táboře. Snesitelné počasí (tj. bez veder), moře a les blízko u sebe, majáky… hmm, ráda bych se vrátila. Usedom má na můj vkus krapet lázeňský punc. Ale početla jsem si velikou chutí. Díky!

 11. jen trošku mimo téma 😉
  Našla jsem stan. Postavila jsem stan. S hrůzou jsem zjistila, že se v kapse nachází pár kamínků z Alp (2001 ?? (tmi) ) a taky se dají najít Xerdovy chlupy… to snad ani není pravda, že od té doby nebyl postavený… Ale je v pořádku (to byl jeden důvod, proč jsem ho vytáhla na světlo). Druhý důvod byla naše hysterka (bat) . A světe div se – zvědavě proplazila sníženou „předsíňkou“ a vběhla za mnou do „ložnice“. Tvářila se, jako by stanovala každý den – fakt překvapila. Jen se rozhodla, že pod tou kulatou střechou se jí moc hezky okopává a okusuje panička a tak pokud vylezu na pláž, budu vypadat jako oběť domácího násilí…
  Jinak se mi moc líbí úvod dnešního článku – jsou to stejné otázky, které leží v hlavě mojí polovičce. Jak se změní dětský pohled na prázdninový svět ?? (inlove)

  1. To je úplně hamletovská otázka – jet na místa z dětství po dlouhé době znovu nebo ne? :O Já bych řekla ano i ne.
   ANO, protože ten původní dětský zážitek může být ještě umocněn novými krásnými zážitky se starými nebo i novými kamarády, rodiči nebo svými dětmi…
   NE, protože se mohu dočkat zklamání, že to místo je nějaké menší, celkově nějaké jiné, zážitky nejsou to, co byly, jsou tam brouci, co tam nebyli, zmrzlina je méně sladká…..
   Těžko říci, ale já bych se při vhodné příležitosti asi na chvilku vrátila 😉

  2. Měla jsem babičku, dědu a další příbuzné mečové v Nymburce. Všichni bydleli v jednom domě s balkony do dvora. K domu patřila výroba z umělého kamene. Pro nás děcka ráj s horami písku a jednou zahrádkou. V ní byla obrovská lípa s lavičkou a spousta jahod a malin. Kolikrát jsem byla v Nymburce, ale nikdy jsem nenašla odvahu, abych se zašla podívat.

 12. Na Rujáně jsme byli kdysi s mužem, ještě za svobodna, taky ve Stralsundu a tak, hodně jsme to tam tenkrát prochodili. Nejživější vzpomínky mám právě na ten vítr a pak na bílé křídové útesy a v nich pecky pazourků – protože jsem jako dítko knihomol přečetla vše od Eduarda Štorcha, tohle na mě velmi silně zapůsobilo. Paty obroušené ostrým křemičitým pískem a medúzy, racci a škebličky. Asi před čtyřmi roky jsme byli s dětmi na vandru na severním pobřeží Polska a dost se mi vzpomínky vrátily – taky jsme kopali jámy a koupali se v ledových vlnách. V červenci…

 13. 🙂 Jiki,Nedostatečně jsem pochválila ty krásné fotky. Z těch motýlů by byl krásný kalendář. Jsou úchvatné, prostě nádhera. mamka

 14. Moc pěkný povídání – evokuje mi zase úplně jiný vzpomínky 😉 . Já jako dítě nikdy u moře nebyla, ani v Dederónsku. Ale dostala jsem se tam – chichi – na svatební cestu, protože naopak Franta patřil k těm, co tam stanovali a měl tudíž potřebu mi to ukázat.
  Bydleli jsme ve Stralsundu v soukromí, moře bylo podstatně studenější než český rybníky a málo slaný, což mě zklamalo. Naopak vítr předčil všechna očekávání 😀 . Paní domácí jsme na pláži ztratili klíče (chuckle) . Nějak díky kurzu marky jsme snad naposled v životě v cizině byli za grófy, večeře s vínkem za pakatel… Na snídani jsme chodili na nádraží do Imbissu 🙂 Stralsund byl i tehdy moc hezký městečko…
  Už nějakej čas uvažujeme, že bychom se zajeli podívat (nod)

 15. V Usedomu jsem nikdy nebyla, ale Rujana, Stralsund, Sassnitz, Lietzow, vzdálenější Rostock, Kap Arcona, dlouhatánské pláže, koupání na nudu, studená voda, „vindšucy“ neboli dlouhatánské pruhy látky na obkoužení našeho ležení, koše k pronajmutí, jo to byly několikery prázdniny s našimi. Vzpomínám na to docela s nostalgiía ráda. Díky za připomenutí. A naposledy? To jsme se s tátou vraceli z Norska, po přistání v Sassnitz jsme se na Rujáně zastavili (1991), vykoupali, ještě tam projeli nám známá místa. Táta řekl, že je tam asi naposledy (bohužel měl pravdu) a tak jsme si to tam užívali co nejlépe. Bylo to fajn, byl v dobré kondici a zdravý a hlavně na ten výlet do Norska nezapomněl do posledních svých dnů, protože si to všechno báječně užil, proto jsou pro mě ty vzpomínky o to cennější

 16. jako spousta dalších zde znám, znám – jooo, mně by to taky bývalo bylo :O táhlo na jih, ale když holt tohle bylo blíž a levnější a dostupnější………….. říkali jsme, že jedeme ke „Studenýmu moři“ 😉

  zdravím všechny moc, prolítám po delší době, ale pořád na vás myslím (teda, s některými jsem v kontaktu trvalém – a tak třeba pozoruji zabydlování zrzavého kosourka v Kocourkově (chuckle) (inlove)

  bohužel mi ráno dorazil odkaz takový, že… no nechci kazit náladu, ale potřebuju kus toho vzteku vypustit – nechápu!!!!!!! (punch) (puke) (n)

  http://www.ahaonline.cz/cz/aha-zverinec/51031/video-pohladila-kocicku…-a-sup-s-ni-do-popelnice!/

  1. jsem napsala odpověď už pod ten článek..nána blbá, ji by měli strčit na 15 hodin do popelnice..aby si to užila! (punch)

  2. Jo jo, zabydluje se, chlapeček, zabydluje (rofl) Stává se z něj povaleč pohovkový mazlivý. Už si přijde sám pro podrbkání, už mne ráno chodí pozorovat do sprchy, jako Melíšek, už se nebojí, když mu sáhnu na pupík a podrbu pod bradičkou, už nemá tak sevřené tělíčko, když ho hladím a nezdrhá když okolo něj projdu nebo když leží a já na něj natáhnu ruku, abych ho pohladila. Oba svorně mne chodí vítat do předsíňky, když přijdu domů, oba svorně ráno stojí u ledničky – tedy nejen ráno, ale kdykoliv, kdy do ní jdu a žebrají (jsou totiž podvyživení a většinou tak týden nejedli!), hrají si spolu, Melda občas Zrzínka olizuje, Zrzínek občas udělá výpad typu „pojď si hrát“ a radostně si vyskočí, aby ho Melda mohl chytat, dostali rouru, tak v ní se honí a jeden je uvnitř, druhý na rouru skáče a strká do otvorů tlapičky, je s nimi živo a rozhodně ne nuda.

     1. Karolínko – to je tak hezké čtení o tvých dvou klucích kočičích. Melíšek i Zrzínek jsou zlatíčka a já doufám, že zase o nich napíšeš.

      1. Určitě a ráda, jen co dám dohromady album s fotkami, mám jich spoustu, ale nějak není čas je v tom počítadle srovnat. A nechci tam dát jen 2-3 do textu, jsou tak roztomilí, když si hrají, i když jen tak vedle sebe podřimují na křesílku nebo na pohovce. A je to strašné, jak ten čas letí – 14.09. budu mít Melíška přesně rok! Neuvěřitelné. A Zrzínek 10.09. v naší domácnosti oslaví své 3 měsíce.

   1. Jak moc Ti to přeju, Karolínko milá. Mít doma tak sehraná zvířátka, to je přímo bašta. Vím, o čem hovořím.

    1. Je to hlavně zásluhou Melíška, protože Zrzínka přijal opravdu skvěle a strašně rychle. Ale teď mám čím dál tím silnější pocit, že začal hodně žárlit. Dokud byl Zrzínek zalezlý a ustrašený a moc se nesnažil o kontakt, tak Melda byl pánem domácnosti a středem pozornosti. Jenže teď se mi pod hladicí ruku nacpe daleko dřív Zrzínkova hlava a Melda jen kouká a otráveně se jde rozvalit někam na druhý konec bytu. Zatímco Zrzínek pupík ne a nepůjčí, tak Melda miluje leh na zádíčkách, nožičky do vzduchu a drbééééééj pupík! Teď už se učí i Zrzínek a tuhle mi hodil zádíčka taky. Ale asi jen omylem, hned si to zase rozmyslel. Ale „opisuje“ od Meldy, takže když viděl, jak ten si to drbkání užívá, chtěl to zkusit taky. Nedělám mezi nimi rozdíly, oba dostanou stejnou porci, oba stejný kousek tyčinky, jen Zrzínek pasty moc nemusí, zato Melda je zbožňuje, takže ten mi olizuje prst a Zrzínek dostane své kuličky s droždím.

     1. Karolína je JEDNORUČKA!! Ženo, co děláš s tou druhou rukou?? To nemůžeš škrabkat obouruč? Co mám říkat chudák já, když mám na hlazení o jednu hlavičku víc, než mám rukou? Naštěstí holky se lísají tak semknutě, že stačím jednou rukou na dvě hlavičky. (chuckle)

      1. Ale fšak joooo! Já ovšem vždy vcházím s nějakou taškou, takže mám momentálně jen tu jednu ruku! Melda se jako uvítací výbor hrne jako první, ale už bývá odstrčen zrzavou palicí. Pak už mám 2 ruce, ale zase nemám Meldu, ten mezitím někde trucuje. Ale když jdou do kuchyňky žebrat, tak si je „vychutnám“ oba.
       Mimochodem – teď jsem ze Zrzínka vyčesala furminátorem obrovskou hrst chlupů, když baštil granule. Evidentně mu to dělalo moc dobře a mně taky, nemluvě o koberci! Docela si to užíval při tom dlabanci. Jinak se to ani dělat nedá. Ještě to bříško, tam mu visí cáry, ale tam já mám přístup zapovězen rukou, natož nějakým furminátorem, fuj, nedá a nedá! Ale hodně mu pomohlo vyčesání na zádíčkách a bocích, zase je z něj světlounký kočičák, má barvu skoro jako Jajčin Alfík, jen je víc mourovaný. A srst má po česání víc heboučkou. Když jsem si ho z útulku donesla, měl srst jak drátky. Fakt je, že po tom, co prožil, není divu, také léčbou mastmi mu srst zhrubla, teď je jak samet, ale Melda má srst mnohem víc hebounkou, úplně jinou. Jo, jsou to mezi nimi rozdíly – Melíšek je takový celý drobný, subtilní, hlavičku maličkou, velké uši, dlouhé nohy, lesklý, jemný, obrovské oranžové oči, Zrzínek je „hromotluk“, velká hlava, malé uši, robustní tlapky, srst hustá a hodně kompaktní. Meldu tím krámem přejedu, ale nic z něj nejde. On prostě nepelichá. Jak kdysi říkala Beda: to vlastně není kočka! Plyšák je to, oživlý. Oba jsou to plyšáci, jen Zrzínkovi to ještě chvíli musí v té velké palici šrotovat!

       1. Všem, všem, všem kočičím lidem. Učinila jsem první seznamovací krok k malým šelmám kočičím. Přišla paní a poplakávala, že za dobu její dovolené jí zplstnatěla kočka. Opravdu , takové dredy na bříšku a pod pažičkami jsem už dlouho neviděla. Keisinka je dlouhostrská modrá britka. Já tomu nerozumím, ale jaký mají britky ksiftík? Tato má docela krátký čumáček. Není tedy Keisinka kočička šmrncnutá nějakým peršánkem? Pokračuji – ooobrovské žluté oči v záplavě strsti. Zkoušela jsem prořezávač. Šlo to ale velice pomalounku. Paní se netvářila a ani čičince to nabylo recht. Prý stříhat. No, já jsem pro každou špatnost. Jenže, jak se dostat to toho kompaktního žmolku přicucnutého až na kůži? Postupně jsem se hřebenem propracovávala níž a níž a dredy šly dolů. Jenže čas naké nelenil a po hodině a půl jsme musely skončit. Čičinka je ostříhaná jen na přední půl těla a je PŘÍŠERNÁ. Brzy budeme pokračovat a já se těším, že z kočičky udělám krásného plyšáčka.

        1. Naše kočka Miška – směs uliční, nějakým řízením osudu skoro dlouhosrstá tříbarevka si jednou v létě, nějakou vlhkostí pořídila na bříšku plstěný koberec. Doslova. Mamka strávila dva dny s nůžkami na nehty a stříhala kočce chloupek po chloupku tu hrůzu pryč. Miška držela, všecky čtyři do vzduchu, jako by věděla o co jde. Po dvou dnech si oddechla a v „plavkách“ vyrazila ven (chuckle)

         1. Tak přesně tohle se stává ale jen Mourynovi u kořene ocásku. On tu údržbu v těchto partiích dost flinká a když ho opouští zimní kožich (letos to bylo až v první půli prázdnin), tak se mu udělají nejdřív dredy a během dvou – tří dnů úplný krunýř. Letos jsme to chytili ještě včas a česali a česali, ale loni byl na prdelce nahatý. To jsem ho v zoufalství vzala nůžkama. (clap)

          1. Aháá, tož od vlhka může mít kočička plst na bříšku. Třeba, že jak ležela tak se zapotila, nebo si lehla do koupelny? A paní byla nešťastná, že prý je to poprve, co tak zplstnatěla. Čičí má dva roky a před rokem po dobu dovolené se jí nic takového nestalo. Zase jsem chytřejší až se stanu nejchytřejším trpaslíkem na světě.

          2. Pitrýsku, to není jen zapařené. Ona se do toho uvolní podsada a pak je to ten pravý beznadějný krunýř :S

        2. Plsteney kocour – to znam. Mela jsem kocicaka a ten mel srst zasmodrchanou porad. Cesat nesla. Poprve takhle zplstnatel, kdyz v zime odesel na vandr a vratil se z jara. To prisla na radu spousta naradi, ale jedina funkcni se ukazala byt ziletka. Nasledkem byl „nahaty“, ale spokojeny kocour. Srst se mu bohuzel zacuchavala hned jak dorustala, takze to bylo slusne trapeni. Ale zvykl si, ze nosi kratky sestrih 🙂

  3. Tu ženskou bych strčila do té popelnice a pak ji vysypala do popelářského vozu, kde jsou všechny ty drtící mechanismy. Co čekala, že se jiného stane té kočce. Když něco takového vidím, tak jsem vždycky ráda, že se náš kocour bojí a k cizím se nepřiblíží. Jindy je to na obtíž, ale alespoň ho nikdo nehodí do popelnice nebo mu neprovede něco ještě horšího. To jsem mívala strach o Micinku, ta byla důvěřivá až moc, ale asi ji chránil ten dlouhosrstý trojbarevný kožíšek. Naštěstí se lidi vždycky rozplývali, jaká je to hezká kočička. V tom měla kliku. I tak jsem měla hrůzu, že se třeba dostane do rukou nějakejm sprat…. a zjistí, že to s ní nemyslí dobře až v okamžiku, kdy nebude moci utéci.

  4. Je to neuvěřitelné, bezcitná mrcha :@ , je vidět, jak to udělala promyšleně, v klidu. Jedině ji naprosto bojkotovat a vyřadit ze společnosti slušných lidí.

   1. Ta ženská to prý myslela z legrace jako úžasnou zábavu. Já bych ji taky jen tak zlegrace hodila do pořádně hlubokého kontejneru, ze kterého by neměla šanci se dostat. A Pak bych tam poslala superpopelářský auto, aby ho vyprázdnilo :@ :@ :@ Tohel bych neodpustila puberťákům, kteří někdy mají opravdu pitomé nápady, natož ženský, která by už měla umět používat mozek.
    Vyjádření dotyčné tady: http://www.novinky.cz/koktejl/209613-vzdyt-je-to-jen-kocka-rekla-zena-ktera-zvire-hodila-do-popelnice.html

    1. Tohleto prostě nemůžu číst. Ještě že tu kočku vytáhli. Vždycky si vzpomenu na jednu velice dobře a sugestivně napsanou povídku o štěněti v popelnici, která končila pádem štěněte do popeláskýho auta. Bylo to psaný, jako by u toho někdo stál a viděl to, a já z toho měla pěkně dlouho noční můry, říkala jsem si, proč ten člověk nezařval a nezastavil to, když to už viděl…
     Sorry, asi jsem trochu nekoherentní…
     Nesnáším, když někdo trápí slabší a bezbranný. Lidi nebo zvířata, to je jedno.

  5. Té paní se to jednou vrátí. Při své živoucí hmotnosti by fakt potřebovala spíš kontejner. Vím, že mám pošahaný smysl pro humor, ale toto považovat za legraci!? To by mě, vážně, nenapadlo.

 17. 🙂 Díky Rito, moc se mi to líbilo, článek i ty fotky. zavzpomínali jsme s tatˇkou na všechny ty dovolené u Baltu a musím přiznat, že mé oko nezůstalo suché. Díky. mamka

  1. A je skvělé, že takhle může maminka ty své mladé pochválit. Zdravím a vítám na zvířetníku, v téhle naší povídací hospůdce je docela hezky, stavte se tu i jindy (f) !

 18. V NDR jsem byla jen ve městě Karla Marxe, nyní opět Chemnitz, ta filosova socha, tedy jeho části byla impozantní, přes 7m. Jestli pak tam ještě je ?

  Milá ri a Jakkele, díky za zprostředkování zajímavého baltského pobřeží. Krásné fotky motýlů, racků i moře, slyším ten vítr i ten hukot moře, je úplně jiný na severu a jiný na jihu.
  Na počátku 90.let jsme nocovali u severního moře v Holandsku, tam bych se ještě ráda vrátila.

  1. mila jenny, dodatocne velka vdaka za tvaroznik! stihla som nim „nainfikovat“ celu rodinu, vsetci sme tzv. tvarohove budy, tvaroh mozeme v akomkolvek mnozstve. najspokojnesi je moj stryko, ktory miluje tvarohove kolace ale na vsetkych mu je „moc cesta a malo tvarohu“, tak konecne ma recept na tvarohovy kolac skoro uplne bez cesta 😀 !

  2. Tak ten slavný Karl-Marx Stadt máme za rohem, jezdíme tam nakupovat, spousta věcí se dá pořídit za 50% našich cen, na daleko lepší nabídku nehledě. Tak, jako si u nás dávají lidé rande „U koně“, tady se randí „Bei DummKopf“, stejně jako ve Varšavě „U kolumni Zikmunda“.Pro „nemohocí němčináře“ překlad zní “ U blbé hlavy“ a pochází už z pravěku země zvané Dederónsko. Bohužel, celé domy jsou často prázdné, jižní část Saska má až 20% nezaměstnanost,(čistou, nemají minoritu s lachtaníma rukama) mladí houfně odcházejí na Západ. Na př. jsou zde oblasti, kde se mimo akutní případy objednává k praktickému lékaři dopředu na 4 měsíce. Přesto, nebo právě proto se v obchodech setkáte s prodavači, nikoliv s podavači. O ochotě v cestovkách snad přece jenom sepíšu pohádku na dobrou noc s názvem „Jak jsme putovali Středomořím a Atlantikem“:

 19. Na Rujáně jsme byli mnohokrát a většinou to bylo to fajn, až na tu německou kuchyni 😀 Jen z Kap Arkony mám děsivý zážitek – šlo jsme až na konec, vysoká, rozeklaná skála… a na ní milirady lezoucích a poletujících berušek. Šlapali jsme na ně, obklopovaly nás v bzučících mracích. Šílené! To byl jak horor od Hitchcocka… jestli jsem do té doby neměla ráda hmyz, tak potom jsem z něho panikařila. Mamina tvrdila, že jsem jí málem shodila ze skály, jak jsem vyváděla (tmi) Vím, že jsem tehdy výhled nevýhled prchla k autobusu a mám dojem, že někde v hloubi duše mám kousek toho děsu pořád schovaný. 🙂

  1. Milá Dede, tak to je síla, se ani nedivím, že bdoučky nemusíš. Něco podobného jsme zažívali v Řecku,pěkně jsme si hověli na pláži a najednou z těch kamínků vyletěla invaze mušek jak špendlíková hlavička a oblepili nám těla, fuj, to se pak čas od času opakovalo po celou dobu pobytu, prostě nehynoucí zážitek. Do dneška cítím ty tisíce šimrajících nožiček. Brrr. (bat) Takže hmyz, ne,ne, ne.

  2. Hmm, přirozenou součástí vyprávění o Severním moři ve Frantově podání byli brouci – už nevím, jestli švábi nebo rusi (bug) (bug) . Prý normálně po zhasnutí – no, nebudeme to rozmazávat, že 😉

  3. Chicht, ja takhle znam mandelinky .)) Jako mlade jsem byla na mezinarodnim detskem tabore v Rumunsku a tam se na plaz jeden den prihnal obrovsky mrak mandelinek. Jeste ted na mandelinku nechytim ani v rukavicich.

 20. Milí jakkelovic-ritovic, díky Vám za tak krásné povídání a ještě hezčí fotky. Tuto část Evropy v ů b e c neznám. Vyprávění ri, mi přiblížilo Baltské moře, lidi u něj žijící nebo odpočívající, kousek historie a hlavně kráááásu přírody (happy) .

 21. Tak tam jsem taky nebyla…. Ani jako mrně. Naši tam byli ještě na vysoké na nějaké výměnné akci a mně se vždycky na fotkách líbily ty proutěné plážové koše. Ale mamka, velmi koupací osoba (vždycky jí hledám mezi prstama plovací blány), preferovala koupání v teplém moři a tudíž jsme jezdili do Bulharska. Autem. A vždycky na 3 neděle.
  Zkoušela jsem to na Mého nejdražšího a Rujána ještě neprošla. Uvidíme, není všem dnům konec.

  A fotky závidím, nechutně. To se to fotí, když má na to někdo voko. Ti motýli! A ti rackové a kormoráni! A vůbec!

  1. U motýlů jsem měl starost, aby mi neumřel foťák. V tom sleníku bylo 30 stupňů a 100% vlhkost. U stropu pouštěli do vzduchu páru, aby to motýli měli jako doma 😀

   1. To fakt není úplně nejlepší prostředí pro foťáky. Stačí aby se opotil objektiv…. Foťák doufám přežil?

 22. Nádhera!!! My jsme koncem 70. let jezdili na nudi pláž do Prerowa, táta vždycky stál přes noc frontu před Čedokem na poukaz, abychom si tam pak mohli na pláži postavit stan!!! Němci se na tu pláž skoro vůbec nemohli dostat, byla vyhrazena pro Čechy. Ve stánku tam prodávali pražené rybičky, a pekař ráno vozil fantastické tvarohové koláče. Docela bych si to zopakovala….
  Xerxová, prosím o info, jak to je s těmi „psími“ plážemi??

  1. zjistím a podám hlášení…
   Ale co vím, tak se tam vyskytují značené „psí“ pláže běžně. Riček se jezdí pravidelně rekreovat na Usedom k Banzinu – tam je psí pláž určitě.
   S tímto typem pláží jsme se setkali nejen v Německu, ale i Nizozemí, Británii… a kupodivu i v Itálii. Tam to bylo ještě před pár lety nemyslitelné, ale spousta turistů jezdí se psem a i Jih se pomalu mění. Kšeft je kšeft…
   Ve Walesu mají cedulky u pláží, že psi se můžou na pláži honit a koupat kdekoliv od října do velikonoc (to je tam taková ledárna, že nikomu nevadí). V sezóně pak mají vyhražen (dost velký) úsek pláže, kde se můžou honit a koupat bez omezení, ale na ostatní úseky nesmí pod hrozbou vysoké pokuty. Myslím, že to je rozumné řešení pro všechny

  2. Cleo, je to docela jednoduché. Pláže se střídají Textile – FKK – Hunde a tak pořád dokola. A u skoro každého přístupu je cedulka, jak daleko je k nejbližší psí pláži. Obvykle přímo v městečkách u toho hlavního mola jsou plavkové pláže, kolem nich pak FKK a za nimi psí, za nimi zase FKK a pak zase plavkové 🙂

 23. V roce 1978 jsme v rámci družby mezi národy byli v táboře na Usedomu.Tábor byl ve Stolpe a byl to fakt lágr. Oproti našim táborům, kde jsem byli ve stanech s podsadou nebo v chatkách, tady byly dřevěné baráky, cimry tak po 10-12 lidech. Tábor nebyl přímo u moře, tak nás na tři dny odvezli někam k moři, kde jsme spali ve vojenských stanech.Moře bylo ledové, vlezlo tam jen pár otužilců.Byli jsme tam dobrá parta. Další rok byl tábor u Postupimi, opět dřevěné baráky, podivné sprchy a už to nebylo ono.Vedoucí i děcka nebyli nic moc, jídlo taky ne. Nás Čechy tam večer dokrmovali chlebem se sádlem.Německá kuchyně mi opravdu nechutnala. Ale už tenkrát tam měli gumové medvídky, ty u nás nebyly, nakoupili jsme jich co nám marky stačily. Dnes bych tam asi k moři nejela, mám radši teplejší vodu.

 24. Milá ri (inlove) a jakkeli (inlove) , moc se mi váš dnešní článek líbil – živé vyprávění i (jako vždy) krásné fotky. (y) Nikdy jsem tam nebyla, přišlo mi to moc studené a ufoukané, ale vy jste vystřihli takovou pohlednici, že se mi tam snad i chce! (nod)
  Přeju všem krásný den! (h)

 25. Ri! Tvým povídáním jsem unešena. Myslím, že k moři na sever míří pouze velice odvážní a otužilí mořomilci. My ostatní zhýčkanci míříme úplně na opačnou stranu – na jih (já už v sobotu – juchuchu). Moříčko bude mít svých šest a dvacet – to je pokoupáníčko (z dvacítky by mě asi šlehlo – i když taky se stane, že se do rána obrátí proud a okamžitě teplota moře klesne k té dva a dvacítce – a to je už dost poznat).

  A teď jdu ještě na fotky – jako upoutávka mě už nadchla ta fotka racka u článku – to se to fotí, když se to umí (clap) (clap)

 26. Já vzpomínám na tuto část pobřeží tehdejšího DDR moc ráda. Měli jsme tam ve Wolgastu, Anklamu a Greifswaldu spoustu známých. Tehdy jezdilo hodně východních Němců do Krkonoš. Kousek od naší chalupy byla podnikovka ZZN Kolín. Ti měli družbu s nějakým výkupem zemědělských produktů právě v Greifswaldu a tak lidé z okolních městeček, kteří tam pracovali, jezdili do Krkonoš a ti z Kolína a okolí zase tam. Střídaly se jich tam spousty, přijížděli každý rok stejní, bylo to pro nás trochu na prášky, protože široko daleko jsme byli jediní, kdo se s nimi domluvil. A tak byli u nás na zahradě pořád. Tatínek jim sestavoval trasy výletů, pomáhal jim se spoustou informací, které se jinak neměli šanci dozvědět, povídal o historii Krkonoš a Čech vůbec, vysvětloval, jak to tehdy bylo se Sudetskými Němci, odsunutými právě z oblasti, kde právě jsou atd. atd. Myslím, že jim hodně pomohl v poznání historie Českého národa i Krkonoš. Se spoustou dětí v mém věku jsem si pak psala a ještě dlouho jsme se stýkali, naposledy asi před 5 lety přijela jedna z těch tehdejších dětí představit mi svou dceru a 2 vnoučata! Ach jo! A já tam strávila 2x úžasnou dovolenou, to mi bylo 18 a 19. Ten kraj jsme tehdy s tatínkem procourali a projezdili křížem krážem. Naposledy jsem tam byla před 3 roky, když jsem tudy jela na trajekt do Švédska. Přespala jsem v malém hotýlku a trochu si oživila vzpomínky, i když to tam vypadá už úplně jinak. Ani ten domeček našich přátel jsem už nenašla, ulice stařičkého historického Wolgastu se změnily k nepoznání. Jsou tam krásné kouty, slovanské názvy na vás dýchnou ze všech těch městeček – Zarnekow, Katzow (tam měli ti známí svoji „daču“), Pulow atd., jako cestování známým krajem.

  1. Na tom jsou nádherné ty vzpomínky, co jste všechno dělali s tátou, a i na ty bývalé studenty, dnes už babičky a dědy (h) (h) (h)

 27. Tady jsem nikdy nebyla, nás to vždycky táhlo spíš na jih a do tepla. Ale mají moc pěkné majáky (majáky já ráda) 🙂

 28. Milá Ri, byla to tehdy báječná dovolená, až na to zázemí v kempu. Byli jsme v srpnu a tehdy bylo nezvyklých 27 stupňů- moře 2O. A hlavně jsme byli mladí a nic jiného nebylo tak blízko na cestování s malými dětmi- NDR nebo Balaton. Děkuji za vzpomínky a obrázky.

  1. Já jsem to napsala blbě, je to odezva na ten první odstavec. Teď už je to všechno jinak. Tehdy jsme snad ani foťák sebou neměli, to bylo na konci 70tých let.

 29. Krása, byli jsme s rodiči jednou, to mi mohlo být tak 7 – 8 let. Vzhledem k tomu, že jsem byla nesmírně otužilá, trávila jsem tři týdny v moři. Jako tuleň. Hrozně se mi tehdy líbily ty budky na pláži a vůbec.

 30. hezkou středu všem Zvířetníkům i zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Jé – ani nevíš, jak jsi se trefila (rofl) Moje polovička jako malé dítko trávil každé prázdniny s rodiči a sestrou na Usedomu. Tchánovi tam později vozili všechna vnoučata, nakonec jezdili sami s Ričkem (psí pláže tam prý všude existují). A dneska co ?? Dneska vyjíždí… Protože se fakt už bojíme nechat v tom babču samotnou, jede i švagrovka se švárou. A protože já tam nikdy nebyla a aby si švagráci „odpočinuli“… odjíždíme za pár dnů na pár dnů za nimi. Takže já a Beta budeme mít usedomskou premiéru (wave)

 31. Ještě přidám 3 panoramata, ale rajče je dost zmenšilo – jinak jsou ty fotky obrovské (hodlám je vytisknout na pás 21 cm x 150 cm 😀

  1. Díky, přesně tohle moře jsem sháněla na fotkách už asi půl roku. Potřebovala jsem si osvěžit, jestli je opravdu tak zvláštně šedý, jak jsem si pamatovala. A je. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN