ROZCESTNÍK: Jaké je letiště v Sydney?

Před časem jsem byl vyzvednout moji ženu Mílu na Sydneyském letišti, po jejím návratu z dvouměsíčního pobytu v zemi předků. Toto mě jaksi inspirovalo, něco o tomto letišti nadatlovat, protože je pravděpodobné, když se někdo rozhodne navštívit zemi klokanů, že na tomto letišti přistane.

Toto letiště je také známo pod jménem Letiště Kingsford Smith, po australském průkopníkovi letectví a národním hrdinovi. Tento se narodil nedaleko Brisbane v Queenslandu roku 1897. Létal jako válečný pilot už v první světové válce a později se proslavil přeletem Pacifiku z Kalifornie do Austrálie v roku 1928. Tehdy to ovšem nešlo najednou a tak první část letěl z Oaklandu na Hawaii, odtud na Fiji a dále do Brisbane v Queenslandu. Toto zvládl celkem za 82 hodin letového času a uletěl 7 400 mil, tedy téměř 12 000 km. P

ak ještě ve stejném roce přeletěl moře Tasmanovo, ze Sydney do Christchurche na Novém Zélandě. Let mu trval 14,5 hodiny. Zpáteční let byl ale dramatičtější, kvůli nepříznivému počasí a malé navigační chybě trval tento 23 hodin a po přistání mu v nádrži zbývalo palivo na pouhých deset minut letu. V roce 1930 vyhrál letecký závod z Anglie do Austrálie. V roce 1932 se z něj stal Sir Charles Kingsford Smith, byl za své zásluhy o rozvoj letectví pasován na rytíře, aby v roce 1935 zmizel beze stopy za letu nad Andamanským mořem, co leží na západ od Thajska.

Ale zpět k letišti co nyní nese jeho jméno. Letiště leží v městské čtvrti Mascot, u zátoky Botany, kde poprvé v roce 1770 přistál kapitán Cook, který se zasloužil o to, že Klokánie se stala britskou kolonií. Nynější letiště má tři ranveje a tři terminály sloužící osobní dopravě a dva co obstarávají dopravu nákladní. Co do kapacity to je největší letiště v Austrálii. Za rok zde bylo odbaveno 27 milionů domácích pasažérů a 15 milionů ze zámoří. Je to jedno z nejstarších nepřetržitě provozovaných letišť na světě.

V prostoru nynějších přistávacích drah bývaly počátkem dvacátých let dvacátého století pastviny na kterých se pásl hovězí dobytek a ovečky. Pastviny však krásně rovné s trávou „zastřiženou“ pasením a jako stvořené k bezproblémovému přistávání a startování tehdejších létacích strojů. Toho si roku 1920 všiml Nigel Lowe, bývalý válečný pilot, a na tři roky si zde pronajal 200 akrů od Kensingtonského závodního klubu, kterému pozemky patřily.

Avšak když mu v roce 1923 nájemní smlouva vypršela, tak federální vláda pozemky vykoupila, k nim přikoupila dalších 161 akrů za účelem vybudování letiště, na kterém začaly pravidelné lety v roce 1924. Přistávalo a startovalo se na travnaté ploše, aby v roce 1933 byla vybudována štěrkem zpevněná ranvej. Jak vzrůstal počet letů, tak se letiště postupně rozšiřovalo, dokonce i navážkami v nehluboké zátoce.

V šedesátých letech dvacátého století začalo být zřejmé, že dosavadní letiště by potřebovalo zvláštní terminál co by obstarával vzrůstající mezinárodní dopravu. S pracemi se započalo v roce 1967.

 Když jsme my, 7. října 1968, přistáli na tehdejším Sydneyském International Airport, tak ještě nestál moderní terminál, ale jen pár dřevěných baráků pobitých vlnitým plechem a celní kontrola se konala téměř pod širým nebem. Když nám bylo, při jedné pozdější návštěvě letiště v roce 1969 řečeno, že za rozjezdovou dráhou, kde bylo vidět jen travnaté lány, bude do roka stát moderní komplex mezinárodního letiště, tak jsme si v duchu říkali „zlatý voči“. Přece jsme věděli, jakým tempem se dá stavět z našich zkušeností v komunistické kleci.

Kapitalismus nám však přichystal překvapení! 3. května 1970 „naše“ královna Elizabeth II slavnostně nový mezinárodní terminál otevřela. Této slávy jsme se zúčastnili a nový terminál si při této příležitosti prohlédli, byl to den otevřených dveří. Pamatovali jsme si tehdejší Vídeňský Schwechat ze kterého jsme odlétali do Klokánie, ale nový terminál v Sydney tento zastínil po všech stránkách.

Dne 4. října 1970 zde přistálo první jumbo, Boeing 747. Byl to ‚Clipper Flying Cloud‘ (N734PA) nyní už zaniklé společnosti Pan American. Od této doby byly prodlouženy ranveje, vybudovaná další, třetí ranvej, rozšířeny terminály, jak vnitrozemský, tak i mezinárodní, který byl v roku 1992 rozšířen do téměř dvojnásobné velikosti.

V roce 2002 australská federální vláda letiště zprivatizovala. Prodala ho, ale pozemky na kterých se rozprostírá, zůstaly v majetku státu, tedy zde to je „crown land“, čili pozemky královské koruny. Noví majitelé letiště mají tyto pozemky pronajaté na 99 let.

Protože kapacita letiště nevyhovuje, tak v roce 2005 byl započat komplexní rozvojový projekt, který má do roku 2025 uspokojit vzrůstající požadavky na leteckou dopravu. Průběžně budou rozšířeny administrativní budovy, vybudováno mnohapodlažní parkoviště a rozšířeny terminály. Minulý měsíc byla ukončena renovace, či kompletní modernizace automatického třídění a dopravy zavazadel. Také byl o 7 300 metrů čtverečních rozšířen prostor kde cestující čekají, nakupují, jedí nebo jen čumí na televizi.

V březnu 2010 byli majitelé letiště ostře kritizovaní ze zneužívání svého monopolu. Byli obviněni, že vydírají zákazníky, tedy cestující. Toto letiště je nejdražší v Klokánii, stojící průměrně

 $13,63 na osobu, oproti tomu co v Melbourne je tato cena pouhých $7,96. Jen ve finančním roku 2008-2009 ceny za parkování byly zvýšeny téměř o 100 %, z $28 na $50 za čtyři hodiny. Nyní to už je $60, tedy $7,50 za každou započatou půlhodinu. Je to pustá loupež za bílého dne.

Letiště má tři terminály na odbavování osobní dopravy. Jako první je označován International Terminal, tedy mezinárodní odbavovací komplex. Tento je od ostatních oddělen ranvejí a letiště poskytuje kyvadlovou dopravu mezi tímto a zbývajícími dvěma určenými pro dopravu vnitrozemskou. Ovšem letiště zůstává věrno své pověsti loupežníka a za tuto službu vám napočítá $5,50.

International Terminal poskytuje 29 bran, kterými mohou cestující nastupovat a nebo vystupovat se zaparkovaných letadel. Mimo to je zde ještě řada míst k parkování a servisu letadel. Je samozřejmé, že zde mohou být obsloužena veškerá letadla, co momentálně slouží osobní letecké dopravě, včetně toho největšího, Airbusu A380. Celý komplex je rozdělen na tři patra. Horní patro je vyhrazeno pro odlety, střední má administrativní prostory a v přízemí jsou přílety.

Pro vnitrozemskou osobní dopravu slouží dva zbývající terminály. Číslo dvě má 15 bran a několik servisních parkovacích míst, aby číslo tři mělo bran 14, plus parkovací místa určená k servisu letadel.

Nákladní dopravu obstarávají dva terminály. Jeden slouží dopravě vnitrozemské a druhý mezinárodní.

Protože Sydneyské letiště se prostírá nedaleko středu města a kol něj jsou mimo moře všude obytné čtvrti, tak toto letiště má omezený provoz. Aby lidičky, ve čtvrtích nad kterými jsou přistávací a startovací koridory, mohli spát, tak od 23 do 6 hodin ráno letiště nepřijímá. Jsou sice výjimky v nouzi a to od 23 do 24 hodina od 5 do 6 hodin ráno, ale jinak za porušení tohoto omezení jsou vysoké pokuty. Tím skutečně myslím vysoké, představují více jak půl milionu dolarů, které musí letecká společnost zaplatit, když se jejich letadlo dopustí přestupku.

Letiště je dostupné pěšky, na kole, autem, autobusem a podzemkou. A protože jsou zastávky městské hromadné dopravy v loupežnickém prostoru, tak mimo normálního jízdného založeného na vzdálenosti jakou chceme jet, zaplatíme ještě $10 za použití letištní stanice. Takže i jízdenka pro penzisty, která nás stojí $2,50 na veškerou dopravu po celý den po celičké Sydney, nás stojí o $10 více, pokud chceme vystoupit na letištní zastávce. Zloději jedni! To Sarka Farka byl proti nim gentleman.

Další fotky najdete zde

 

Aktualizováno: 23.8.2010 — 11:44

83 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jen male hlasani, nez to tu vypnu (coz je pravy duvod, proc jsem u pocitace). Je to strevni chripka a uz ji ma i MLP. Teda ja uz nekolik hodin, on tak hodinu. Sice se o babi a dedu bojime, ale nedokazeme se starat o Rysika, takze si pro nej deda jede. Tak ted prosim o palecky pro dedu a babi, at uz Rysik neni infekcni. Dekuji.

  1. (y) (h) (y) (h) Vždycky je to malér, když lehne celá rodina. No, držím, ať už je Rysík neškodnej. A vy se kurýrujte (coffee)

  2. ajaj, držím palečky, ať vás to všechny brzy přejde. Ty střevní chřipky bývají docela rychlé, tak už je docela dobře možné, že je Rysík z toho venku a už není infekční. Hlavně pijte hodně tekutin, vím, asi se nechce, ale je to třeba (h) (y) (h) (y) (h) (y) (h) (y)

 2. Právě se zatáhlo a nastala egyptská tma. Od obzoru k obzoru … copak se to děje? Ono těch lijáků ještě nebylo dost? (rain)

  1. tady to proběhlo kolem dvacáté hodiny… ale docela rychle se to vybouřilo, jen té vody zase napadlo mocmoc

   Betka si venku zapoměla opičku (dost velkého plyšáka) – ta má teď asi pět kilo a visí doma na šňůře a kvapká a kvapká … a ten zvuk mi leze na nervy. Asi opici vyhostím zase ven (rofl)

   1. Co to je pet kilo? To jsem ted pral povlak (jestli se tomu vubec da tak rikat) z matrace (sirka cca 1.5 normalni postele). Ani pulka ty mrchy (ma to zip kolem dokola) se nevesla do pracky a nacucany vodou to mohlo mit tak tricet kilo.
    Nastesti to odkapavalo celkem rychle.

 3. Letiště v Sydney je krásné, ale já mám před podobnými bludišti opravdový respekt. Při našem jediném dovolenkovém letu cestovali se mnou a s MLP naši přátelé, zkušení cestovatelé, a těch jsme se drželi a dovolili jsme se vzdálit pouze na dohled. Zato při ubytování se MLP podařil vskutku originální kousek – když totiž v hotelu spolu s voucherem odevzdal i zpáteční letenku. Přišli jsme na to, jak jinak, až v den odletu, prohledali několikrát již sbalená zavazadla, prohlíželi každičký útržek papíru, až konečně mě cosi osvítilo a vydala jsem se do recepce. Nechci vědět, co si paní recepční myslela, nicméně se ponořila do análů a letenku našla. Doslova za 5 minut 12. No jestli to byl od MLP rafinovaný pokus, jak se mě zbavit, tak mu tedy nevyšel!

 4. Milý Georgi, díky za další zajímavé vyprávění! Obdivuhodné, jak rychle dokázalo veliké moderní letiště povstat ze zelené louky. Hmm, a jak vidno, Sarka Farka není jen český specialista.

 5. Jestli mě někdo v následujících dnech potká, tak za můj poněkud zmalovaný zjev nemůže Ferda (že už by to nevydržel a zmaloval), ale já sama svou vlastní nešikovností . Flákla jsem s sebou na balkoně, dost hodně, vzala jsem to od zábradlí (nakopnutej kotník), přes Aninu motorku (naražená pr… ), plavmo po zádech do bazénku (v zádech vraženej parník), a když jsem se z toho vyhrabala, tak ještě (trůpka já) zakopla o kraj bazénku a vzala jsem to ramenem o kýbl s mátou a hubou na levou tvář do květináče s meduňkou. Ale ten balonek, pro kterej jsem Andulce šla, ten jsem nepustila
  Tak se tady ploužím, co krok, to hek, sednout si nemůžu, když si sednu, tak se nemůžu zvednout, záda mám nakřivo, levá ruka je jaksi gramlavá a huba mi zvesela opuchá. A navíc Andulka chce, abych jí namalovala draka

  1. Achich Týno, jak bych to viděla (ba cejtila na vlastní pr… a ostatních součástkách (whew) ). Nemáš něco, čím to pomazat – všelijaký ty gely na natažený svaly apod.?

  2. Milá Týno (inlove), nejsi moje sestra? (wasntme) (chuckle) Já jen, že popisuješ cosi důvěrně známého, achich, i Kačer je taková skládací, chjo. (nod)
   Hele, musíš být teď všemi mastmi mazaná, abys ses zejtra mohla hýbat. … Naposled jsem se složila u Aleny na dvorku, nevím jak a proč, ale stehno zezadu mám celé fialové. 🙁 A natlučené koleno a kupodivu kotník, a taky bradu. 🙁 Ovšem jízda na kravinci se podařila bez následků, pro ni mám zřejmě talent. (rofl)

   1. Vave, a vážně v tom pádu nemá prsty Max? Já jen, jestli ho nekreješ, nebyla jsem u toho. On je takovej hrom do police.
    A Týno,dost lituju, já padám naštěstí na procházkách, tudíž do měkkýho. Ale umím si úrazy přivodit zas jinak.

    1. Neee, vážně, miláček žárlivý všudybýlek Max v tom nemá ani prsty, ani tlapky. 🙂 Nějak se mi samy smotaly nohy. (chuckle)

  3. Jéminánku, taková zdatná jeskyňářka a takhle potlouct?!? Nevídaná série :O . Chicht, pro inspiraci na barevného draka můžeš kouknout do zrcadla (chuckle) . Snad jsou to „jen“ povrchové rány, ono kolikrát se ledacos rozleží…

   Je fakt, že takovéhle úrazy jsou hned. Ani nemusí být při cestě kravinec 😛 . Mně jednou ujela předložka před vanou, hubou jsem nalítla na baterii a monoklík se taky dost povedl (wasntme) .

  4. Smarja, Tyno, devce… Z vlastni zkusenosti te muzu ujistit, ze ta kostrc bude nejakou dobu bolava. Jsem si ji narazila v prosinci ve sprse a stalo to za to. Kratce pote jsem mela stani – jako soudni rizeni. Ovsem u stani se vetsina casu prosedi, pokud zrovna nemluvis primo k nejctihodnejsimu soudu. Tak jsem si predem vyjednala, ze u stani muzu celou dobu stat… 🙂 Existuje v CR vyborna mast jmenem Dolgit – je to jako brufen v masticce a na takove pripady je to velmi dobre. A neni to na predpis.

   A drak namalovanej byl peknej????

   1. Anebo Fastum gel anebo kostivalová mast anebo aspoň mražený hrášek v sáčku, není-li nic jiného po ruce. Ty pády, kdy člověk něco drží (a nepustí), bývají ošklivé, protože se většinou nestačí nějak šikovněji poskládat. Lity, lity!

  5. Týno, Ty jsi celá já. Nepustit a nepustit, Já jsem takhle jednou spěchala od stánku se zeleninou a tam byl takový výstupek, já jsem nesla hlávku zelí a nějakou kytku, jen tak v ruce, zakopla jsem a upadla tak strašným způsobem, že jsem byla jako prase špinavá, na břiše jsem měla velikou modřinu a hodně dlouho. Ale kytka zůstala celá a zelí jsem trochu odřela . ale nepustila. Ať Tě to moc nebolí.

   1. Nepustit při pádu, jsem zatím neměla příležitost. Já si takhle opatřuju hnusné spáleniny. Kastrol, pokličku, poleno … nepustím. Následky takové bojovnosti pak chladím a léčím … (sweat)

  6. Týno promiň, ale řehtám se tu jak pominnutá….jsem si tak představila, co by po mém pádu z okna po mě mohla chtít Norinka… (rofl)
   prosím tě, na obličej si připlácni hovězí stejk-prostě flák studenýho masa a vydrž 20 minut, ono to ten otok nějak rozežene..

 6. O.T. pro jenny
  můžeš se stavit na hadech? Potřebovali bychom nějakou informaci z Tvé profese.Dík 🙂

 7. Milý Jiří, já nejrqaději stojím nohama na zemi. Létání, naštěstí, ke svému životu nepotřebuji.
  Ale článek je to velmi zajímavý a fotky také. prohlédla, poučila se. těším se na další zprávy z Klokánska.

   1. Ale mate mne, že to psal chlap (wasntme) ! Já měla za to, že jedinými chlapy v rodině jsou Piškotek a Hrošík (nod) !

    1. Nojo, to je pravda, já také nikdy žádnou zmínku o dalším mužském v domácnosti nezaregistrovala, krom Piškota s Hrošíkem a to vlastně ani chlapi nejsou, že?

     1. Děvčata, jako dede-ktívní kancelář jste dobrá, ale úplně Vám uniklo, jak je ta terasa pěkná A to tedy je. Moc bych si přála, aby byla našeho Piškotka a jeho smečky.

     2. Děvčata, jako dede-ktívní kancelář jste jasné jedničky. Ale tu terasu jste nějaqk opomenula. Vždyť je tak milá, pěkná, útulná. Moc bych ji úanprofesorovi Piškotkovi a jeho tlupě přála. Ta lavice je suprácká.

      1. Omlouvám se, ale při odeslání prvního příspěvku, mi byl odmítnut s tím, že je tam chybka. Tak jsem ho napsala znovu a ono je to tam teď dvakrát. (blush)

    1. Třeba si to autorka přečte a vyjasní nám to sama, jak to s Piškotem je. Fakt je, že podoba je ohromná a jméno Piškot u skoro stejně zbarveného kocourka by bylo hodně náhod najednou. Docela bych mu takovou terasu přála, Pišutkovi jednomu ukecanému.

 8. Informace o možnostech věcné pomoci poštou do Hejnic je pod zaninou zprávou o výsledku sbírky i s adresou Městského úřadu.
  Euforie v televizi opadá a zima v horách je na krku, kromě „naší“rodiny je tam plno potřebnejch.

 9. Georgi, díky za přiblížení letiště v Sydney. Letecké přístavy jsou velmi zajímavé a voní dálkami a pořád je to velká exotika. Zvláště Sydney mi voní dálkami. Prostě letadlem se dodnes nelétá denně, alespoň ne v mých zeměpisných šířkách.

  Vlastně jste mi připomněl můj vlastní let, který mám teď v sobotu. Jedu přes Paříž do Montpellier – přestup v Paříži bude docela výživný, protože přestupuji z letiště Charles De Gaulle na Orly. Podle mapy je každé na úplně jiné straně Paříže (sweat) (chuckle) – jedno na severu, druhé na jihu. Tak to bude legrace – našla jsem ale naštěstí autobus, který mezi těmito letišti jezdí, tak snad se do něho trefím. Jestli ne, tak budu muset volat andělíčka strážníčka. Zpátky to bude také zajímavé – letím přes Lyon a na přestup mám 30 min. Teď jsem volala do agentury, oni mi tam tvrdí, že minimální čas je 25 min a že odbavena budu kompletně v Montpellier a že v Lyonu pouze přeběhnu mezi gaty. Tak v to moc doufám a také doufám, že se v Praze potkám s kufrem.

  1. Nepochybuji, že si poradíte, ale tak trochu to tam znám, ježto jsem v Paříži studovala (dance) (d) (blush) tak kdybyste mi přiblížila, odkud kam přesně (CDG1-3 nebo CDG 2 / Orly Sud nebo Orly Ouest) a v kolik hodin pojedete, pokusila bych se Vám nabídnout různé možnosti… tedy pokud je zájem 🙂

   Každopádně přeji šťastnou cestu (bow)

   1. Tak to se musím pořádně podívat – hmmmm vidím Orly Mediterranee, Terminal W. Tak uvidím :O :O , podle informací ale na Charles de Gaulles u Exitu 31 má být za 19 Euro autobus č. 3, který na Orly šupajdí rovnou, tak doufám, vystoupím u správného terminálu. Usoudila jsem, že to metrem přes město raději brát nebudu (budu s kufrem a nebyla jsem tam 20 let od roku 1990), když je tato možnost. Doufám, že to tak opravdu je. V každém případě díky veliké.

    1. Hrozně nerada bych ve vás vzbudila zbytečnou obavu – jen vzpomínka na moji maminku, ana mi plakajíc volá, ať si pro ni přijedu, že odmítá učinit ba krok na víc mne vedla k tomu, vůbec se Vám do cesty plést.
     CDG-tj. Roissy-Charles de Gaule má dvě hlavní části. CDG 1, 3 a CDG 2 tyto jsou propojené metrem i busem – ale je to klidně otázka 20ti minut. Exit 31 může být na obou… Jedinou „navette“ tj.kyvadlovou záležitost jsem našla na http://www.shuttle- paris.com/navette-roissy-orly.htm – tu je třeba rezervovat předem, oni vám řeknou cenu a dvě zavazadla jsou grátis. Řidič s cedulkou si pro Vás přijde málem k letadlu. Jinak lze jet s jedním či max dvěma přestupy „sockou“ cesta trvá cca jeden a čtvrt až jeden a půl hodiny. Pro ten případ doporučuji Vaší pozornosti multilingvní a interaktivní plán pařížských linek na www. ratp.fr – v levém horním rohu cca pět vlaječek pro přepnutí jazyka. CDG je úplně nahoře trochu v pravo, Orly dole po prostředku.

     Co do Orly – skoro bych si tipla, že Mediterranee je letecká společnost – terminál W by měl být Orly Ouest (W jako West, tj. francouzsky Ouest… (nod) ) tam je to menší a mezi terminály se dá přeběhnout za pět minut (s jazykem na vestě, vleče-li člověk loďák jako nedávno někteří z nás…) (sweat)

     Omlouvám se, že se Vám do toho tak motám, jen vím, že to může být bez předchozí přípravy dosti bojové. Doufám ale, že jsem Vám nezkazila náladu – konec konců to že o něčem nevím já neznamená ani zdaleka, že to neexistuje, že (shake) .

     Přeji šťastnou hladce proběhnuvší cestu a prosím neproklínat všetečku (sweat) .

     1. Mnohokrát děkuji za to upozornění na nutnou rezervaci jízdenky – já naivka si myslela, že přijdu k autobusu a koupím, případně počkám na druhý. Má jet cca 1h15 min. Mám mezi lety 4 hodiny, něco mi sebere nutné vyzvednutí zavazadel na CDG, tam je to hodně velké – vím. Check in na Orly (terminály West – Quest – jasné, rozumím) je podle instrukcí nejpozději cca 30 min před letem, tak jsem počítala s rezervou větší než hodinovou. Tu webovou adresu si kopíruju a zítra ji projdu. Městskou dopravou se mi moc nechce, protože potáhnu kufr – ne velký, ale přece, počítač, posterovou rouru, kabelku, prostě budu ověšená jako ježíšek. Pařížské metro jsem, pravda, kdysi projezdila křížem krážem včerně toho „dálkového“ (RER?, už si napamatuji dobře). Byla jsem tam na 14 dní u známých, ale je to hodně dlouho a vztah Francouzů k angličtině je asi takový jako u Italů s tím jemným rozdílem, že italsky umím, kdežto na můj jediný rok studia francouzštiny ve Štěpánské 32 napadalo už hodně prachu. Já se přitom utěšuji, že k základní orientaci v mapách a na cedulích to stačit ještě bude, ale ke komunikaci bohužel ne.

      1. Jo, je pravda, ze vysvetlit te slecne v lekarne v Salernu, ze potrebuju neco na opary bylo trosku … zajimave. Ale nam se predhazuje, ze neumime jazyky. Narozdil od pokrocileho „zapadu“. I kdyz zas na severu to problem nebyl. A u cinanu (jedina prijemna restaurace na jih od Rima) taky.
       Kazdopadne italstina ma porad jeste tu vyhodu, ze existuje jista sance, ze clovek neznaly toho jazyka pochopi, ktera cast te vety je nazev onoho cehosi a alespon priblizne odhadne jak se to pise. U franiny je to bez sance.
       Kdyz se me tady v Praze zepta nemec jak se dostane tam a tam, tak mu muzu aspon mavnout smer a ukazat na prstech cislo tramvaje. U frantika jsem bez sance pochopit kam se to pokousi dostat.
       Kazdopadne preju hoooodne stesti. Podle toho co jsem o francouzskych letistich slysel ho budete potrebovat.

     2. A neproklínám všetečku a za pletení se mi do těchto věcí naopak moc a moc děkuji. (bow) (bow) (h) Ono je vždy dobré si vyslechnout rady a porady od znalých situace. To je pro mě vyloženě podaná pomocná ruka (handshake) takže ještě jednou díky. Zítra to pečlivě projdu, ať mám ještě čas – chichi a ještě se do toho drtit prezentaci

      1. Tedy s tím vším co povlečete by se mi taky jet „na mastný tyči“ nechtělo (sweat)
       Těch shuttle/navette tam možná funguje povícero. Máte-li nějaký zdroj od zařizovatele cesty, určitě bude také aktuální.

       Za čtyři hodiny byste tam měla doparkovat i v zácpě, tak si užijte cestu a hezky jim to tam odprezentujte, jen ať valí očka.

       A kdyby Vás žabož…. moc zlobili, doporučuji na odhlehčení knihu od S. Clarka s názvem A Year in the Merde – angličan v Paříži velmi velmi vtipně. /už je to i přeložené do čj, ale to není taková hlína/.

       No jak tak koukám, cestovní pokyny jsem Vám udělila, knihu na cestu doporučila – ještě svačinku a byly bychom kompletní, že… (fubar) 😡

       už toho vážně nechám a vracím se za svůj statný buk (wave)

       mějte se krásně S.

       1. Náhodou, takové rady se moc hodí.
        Svačinku (nebo spíš záchranné jídlo na přesun, v letadle určitě něco bude) bych doporučila stylovou, podle „Francouzek, které netloustnou“ – pytlík sušeného ovoce (meruňky, švestky) a pytlík mandlí. Já to od té doby, co jsem tu knížku četla, sebou tahám furt a občas se to fakt hodí.

 10. Georgi promiňte OT.
  Tak noc byla podobná té včerejší, jen začala a skončila dřív. Rysík vyházel všechno co mohl asi tak za hodinku a pak jsme šli konečně spát. Já zase v sedě, ale pak jsme si i lehli a bylo to v pohodě. Takže jsem se vyspala spíš líp, než včera. Rysík ovšem vstával v půl šesté, prohlásil, že má hlad (pití sháněl průběžně celou noc) a chce pustit pohádku. Tak dostal suchou housku a medvědy (hug) a já šla vzbudit MLP a padla do postele. Teď tu Rysík pobíhá a vypadá v pohodě. Doktorka je tam až odpoledne, tak tam asi zajdeme už dneska, nebudeme čekat na třetí noc. Navíc zítra jsme měli jít na poradnu, to tam jsou zdravá miminka a náhoda je blbec, kdo ví, co mu je. Tak bych poprosila o malé přidržení palečků, ať to není vážné. A jen tak pro úplnost, zítra jsme si měli jít pro žádanku na vyšetření na gastroenerologii, protože ono to s Rysíkovým zažíváním bylo vždycky divné. Přesně na hranici toho, jestli se s ním má něco dělat 🙁

  1. Ajajaj – držím palce, ať je Rysík co nejdřív v pořádku. Chudinka malý. (y) (h) (y) (h)

  2. Určitě jděte už dnes, tohle je divné, moc divné. Držím vám palce, milá Karakal. (inlove) (y) (h)

  3. Tak snad to bude jen neco jako kdysi muj duodeno-gastro-esophagealni reflux (no reknete … nezapamatovali by jste si neco takoveho?). Tedy cosi co budou doktori dlouho marne hledat, pak na to predepisou jakesi nefunkcni tabletky a ono to samo prejde. Tak mesic po tom co skoncili mesic dlouhe hledano proc je mi blbe 🙂
   (y) (y)

 11. Milý Georgi, díky za další zajímavý článek. Letiště … no, mám k nim dost rozporuplný vztah. Většinou se musím pekelně soustředit, abych došla tam, kam mám, někde je to fakt dřina (Frankfurt rozhodně patří k těm méně přívětivým). Ale to tvoje vypadá moc zajímavě.

  O.T. hlásím, že na povodeň se nám sešlo 55 tisíc. Lidi, jste úžasní (h) .

  Držím palce Rysíkovi – viz včera večer.

  1. Pět a padesát – ne!!! JOOOOOO (clap) (clap) (clap) !!! My jsme malí, ale šikovní (chuckle) . Myslím, že za to se už dá něco pořídit.

  2. všem upřímné poděkování a hlubokosklon (h) (y) (sun) …a toho si važte,protože mě berou záda 😉

  3. Huráááááááááááááááááááááááááááááá (clap) (clap) (clap) (clap) (clap) (clap) (clap) (clap) (clap) (clap) (clap) (clap) (clap) (clap) (clap)

   1. Další možnost, jak pomoci do Hejnic – na adresu Městského úřadu Hejnice, PSČ 463 62, se dají poslat poštou balíky s oblečením, dětskými věcmi, ložním prádlem, věcmi do domácnosti atd., těch chudých a potřebných je tam plno a zima na krku, v horách to jde rychle. Pomoc se tam asi moc nevalí.

    1. No, kočičí útulek promine, tohle bylo přednější: dostala jsem od kamarádky z penzionu u nás v Krkonoších 3 obrovské pytle staršího, ale velmi zachovalého povlečení včetně prostěradel, vše krásně vyprané, složené, bez děr, hezké vzorečky……… Jen to je materiál s lehkou příměsí uměliny, aby se to lépe udržovalo a hosté se v tom necítí, má hlavně německou klientelu a ti vyžadují luxusnější věci. Prý pro útulek. Tak jsem to teď připravila na odeslání do Hejnic. Snad se to bude lidem tam hodit, pro kočičky najdeme zase jiné věci.

      1. Celkem jsou toho 3 kartony – polštář + cícha na 58 postelí! To už snad pomůže. Je to akorát zmačkané, jinak žádné díry, žádné fleky. Tak posíláme zítra 3 kartony.

     1. Skvělé. Vždycky dokážeš uhodit hřebíček na hlavičku. Myslím, že to bude i tvou profesí, dokážeš se lépe vžít do potřeb ostatních. Myslím, že se postiženým rodinám bude moc a moc hodit, vždyť úplné minimum na jednu postel jsou dvě soupravy, a to už není nic moc. Tedy jestli rodiny mají k dispozici nějaké postele… 🙁 Já jsem kdysi měla v Itálii soupravu jen jednu ložní soupravu a prát jsem mohla pouze za slunečných dnů, a to ještě když jsem nebyla v práci, což v zimě byl docela oříšek. No více se dá asi domluvit na hadech.

  4. Panejo, klobouk dolů (bow) (h) . Za takovou částku už se dá ledacos pořídit.

   A Baty, veliké díky za tvou práci (inlove) .

 12. Krásné povídání o krásném lidském výtvoru! (y)
  A i když mám orientační smysl dost dobrý, tak jsem se na jednom letišti cítila opravdu hodně ztracená – ve Frankfurtu. Naštěstí jsme měli místního průvodce – tatínkova bratránka, a díky tomu, že před důchodem aktivně létal, viděli jsme a slyšeli to, co se asi normálně nepovídá. Bylo tam krásně a hodně mě fascinovala bezprostřední blízkost vojenského letiště se štíhlými stíhačkami…

 13. Krásné letiště, milý Georgi, ale nic pro mně, zabloudila jsem při své jediné nadzemské cestě i na Ruzyňském letišti a zoufale jsem volala Dalmi, ať mě na dálku naviguje. (blush)
  Jo, a fotka koupajících se lidí s letadlem je tuze! (nod) (y)
  Přeju všem krásný den! (h)

 14. Při letmém přelétnutí článku (pořádně číst stíhám většinou až večer) jsem hned v první větě uviděla zmínku o ženě Míle. A vzpomněla jsem si, že na Pražení slíbila recept na žiletkovou omáčku z čili papriček. Ve skleníku mi zdárně rostou jalapeňa, habanera apod., tudíž prosím, prosím, Mílo! A zdravím!

  1. Ahoj Aleno a všichni, kterým jsem něco slíbila,
   omlouvám se, že jsem ještě nesplnila.Takže žiletkové čili:
   2 hrnky (250 ml) čili papriček – jakékoliv, ale děsně pálivé
   1 velká cibule
   3 (i více) stroužků česneku
   kousek čerstvého zázvoru
   1/2 rajčatového kečupu
   asi 2 lžíce octa
   pár kapek sesamového oleje
   trošku cukru
   přiměřeně soli
   Můj pracovní postup – čili sbírám celé léto a dávám do mrazáku. V hodině H je vytáhnu, nechám rozmrazit (případně trochu „ovlnit“ v mikrovlnce , aby byly měkké). Potom postupně dávám do „food procesoru“ – něco jako mixér. Vzniklou kaši zahustím, já zatím na plotně, šikovné hospodyňky umí v troubě. Horké dávám do menších horkých sklenic a zavíčkuji. Pak už nic. Nesteriluji. Za ta léta ani jedna sklenice neplesnivěla či jinak se nekazila. Včera jsem donesla sklenici jedné katechetce, se kterou teď chodím do kurzu. Prý miluje ostré…… To jsem zvědavá, s jakou přijde příští pondělí :-)))

   A jestli jsem slíbila ještě něco jiného – prosím, připoměňte. Bylo to na pamatováka jaksi moooc.

   1. já na něco podobného chodím u nás do vietnamské čínské restaurace..prodávají tam 4 deci za 50 kaček a je to skvělé…..vydrží to dlouho .. no u nás ne, u nás tak týden 😉

  1. Milá Dede – já je včera dostala do e-mailu.
   Jak jsem kdysi chtěla být pohřebená v Novém Orleánsu za doprovodu černošské kapely, tak jsem to přehodnotila – nebylo by špatné mít pohřeb v Sydney s trampskými písničkami a s kamarády. A moc se mi líbí ten nápad s bílými dámami.

  2. Už jsem psala Míle a Georovi, jak silně na mě tento pohřeb zapůsobil. Kontrast bílých smutečních dam a kamarádů v trampském, kytary a zpěv, statečná Muška, modré nebe a volný prostor, kostelík a vnoučata choulící se na zemi k sobě jako štěňata – neuvěřitelně hluboce mě ty fotky zasáhly. (u)

   1. Já jsem Georgovi psala o tom, jak mě zaujaly dámy v bílém- je to neotřelé, ale důstojné a ne tak depresivní…

 15. Krásne dobré ránko všetkým vinšujem! Tak Xerxová ma zase predbehla. Kedy vlastne vstávaš? A vôbec, chodíš ty aj spať? |-)
  Dnes je poriadne tma, už sa nám tá jeseň nevyhne! (heidy) (dog) (cat)

  1. Je napojená na PC a reaguje nepřetržitě, jinak to není možný. I když já při snídani čtu a Xerxová třeba paří.
   Dneska si kocourek vyskočil na židli, takže byli s Majdou z očí do očí a ona by si tak strašně ráda hrála!!!! Kočička se zatím moc bratřit nechce, ta mi přijde do dveří jen lakonicky sdělit, že oni by si tu snídani dali taky a nepotřebují u toho nějakého psího vometáka.
   Hezký den, tady bude asi něco padat

  2. Xerxová vstáva v létě v zimě, v pracovní dny i o víkendech před šestou… Ať jde spát večer v deset (to ráda) nebo po půlnoci… prostě vnitřní budík zazvoní. A dospat se neumím, prostě jsme plně probuzená (nod)
   Na a doma mám noutbůček na wifině více méně stále puštěný a ve škole na stole mám taky počítač. Takže jsem dost na příjmu a často mrknu během dne na poštu, na Zvířetník…

 16. hezké úterý všem Zvířetníkům i zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Dík za další klokanský rozhledník (nod)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN