ROZCESTNÍK: Dovolená na hausbótu

Myslím, že každý z vás si jednou prožil dovolenou, kterou by označil za tu ze všech nejlepší. Ta naše trvala pouze týden, byla ve Francii a byla na hausbótu.

Náš přítel Jerry, který s námi byl, nás z Floridy často přijede na pár dnů navštívit. A vždy si na ten společný týden třeba jen krátce vzpomeneme. Když u nás byl na jaře, dokonce jsme vyndali album s fotkami. Jerry měl s sebou na lodi jako jediný foťák a pak nám daroval kopie.

Navrhla jsem, že z nich udělám CD a Jerrymu jedno pošlu. Mám rozbitý skener, ale na ofocení jsem se vrhla hned po jeho odjezdu. Jenže až teprve nedávno jsem se donutila CD vypálit a odeslat. Zároveň mě napadlo, že by tahle naše dovolená mohla nejen zajímat, ale i inspirovat. Nevidím totiž důvod, proč by to nešlo i s pejskem, který by nedostatkem pohybu určitě netrpěl.

Byl rok 1988, bydleli jsme ve Frankfurtu, měli mladého kamaráda, který nám ochotně hlídal kočku a tak jsme často vyjížděli na výlety. Manžel jednou přinesl domů brožůrku o zapůjčení hausbótu ve Francii, tzv. „la Pénichette“. Samozřejmě jsme o hausbótech častokrát slyšeli, ale jaksi nebyla příležitost je vyzkoušet. Teď zde možnost byla a my se rozhodli, na týden si prožít trochu té lodní romantiky. Žádnou pilotní licenci jsme nepotřebovali a cena vzhledem k tehdy silnému dolaru byla více než přijatelná.

Při hovoru s manželovými kolegy jsme se dokonce dozvěděli, že jeden pár podobnou dovolenou už zažil. Ti bohužel moc příjemné vzpomínky neměli, jak sami přiznali vlastní vinou. Vybrali si nejen letní dobu, ale i úsek se spoustou zdymadel. Klidné jízdy si moc neužili a převážnou část dvou týdenní dovolené strávili ve frontách do zdymadel. Jejich povídání nás naštěstí neodradilo a podařilo se nám vyvarovat se obojího.

Z adresy na brožurce jsme si vyžádali více informací a pak vybírali kdy, kde a co. Volba padla na Burgundsko a „Canal du Nivernais“. Ten byl uváděn jako nejkrásnější, v klidném prostředí, kde se čas zastavil. Do Francie jsme jezdili poměrně často, ale tentokrát nám šlo opravdu jen o tom, užít si co nejvíce života na lodi a žádné exkurze po okolí jsme neplánovali.

Zdymadlům se na kanálech nevyhnete, v uměle vybudovaném toku vyrovnávají povrchové rozdíly. Na samostatné průjezdy zdymadly jsme se pochopitelně těšili, přesto jsme nechtěli, aby se staly hlavní náplní našich dnů. Také jsme se obávali, že pro nás – začátečníky – by jejich obsluha ve dvou mohla být špatně zvládnutelná situace. Jerry měl v té době srdcebol a pro rozptýlení jsme mu nabídli, zda se k nám nechce přidat. Pozvání přijal a tak jsme byli na obsluhu tři – a dobře jsme udělali. Celý Canal du Nivernais měří 180 km, má tři tunely proražené ve skalách a 110 zdymadel. Na úseku, který jsme si vybrali my, jich bylo nejméně. Ale i tady jsme během pouhých 30 km (a zase zpět) museli projet devíti zdymadly. Sice nás to bavilo, ale také nám tento počet zcela stačil.

Varováni manželovými kolegy, jsme dobu vybrali na první týden v říjnu. Bylo už po sezóně, ale jak brožurka uváděla voda ještě dost teplá, aby loď na noc příliš nepromrzla. Z kanálů plných lodí a manévrování té naší jsme měli docela vítr. A jak známo, podzimní počasí bývá někdy jistější, než v létě. V tomto směru jsme bohužel měli trochu smůlu, ale bylo to poprvé, kdy nám deštivé a chladnější počasí ani trochu nevadilo.

Výběrem lodi jsem byla pověřena já. V došlém katalogu byly lodě všemožných velikostí pro různý počet pasažérů. Některé opravdu krásné a podle toho i drahé. Jenže i většina těch ostatních byla pro naše účely nevyhovující. Šlo nám především o to, užít si týdenní dovolenou na lodi společně. To znamenalo, že ani jeden z nás neměl zájem – ač to mohlo vypadat impozantně – opuštěně postávat na kapitánském můstku, zatímco ostatní se baví v kajutě.

Na kanálech je povolená rychlost max. 5 km/h, takže na kole loď předjedete, ale je nutné aby jí stále někdo kormidloval. Proto jsem hledala takovou, která by měla kormidlo „v obýváku“, aby se ani jeden z nás necítil vyhoštěn. Nakonec jsem vybrala loď, která spíše připomínala velkou zastřešenou vanu, ale která dokonale splňovala naše představy.

Navíc měla 2x větší zásobu vody, než loď pro vyšší počet pasažérů. Nevěřili byste, kolik vody se i při šetrnosti a bez sprchování během jednoho týdne spotřebuje. Loď se jmenovala Beaune, zřejmě podle města, odkud jsem z dřívějších návštěv měla několik demižonů na víno. Na lodi byl spací prostor pro pět lidí. Ložnička s umyvadlem měla dvojitou a jednoduchou postel, v hlavní místnosti pak rozkládací dvojlůžko – kanape, na kterém spal Jerry.

Byl tam kuchyňský koutek s dostatečným vybavením, sporák s troubou na butan a dvě velké bomby. Malá koupelna se sprchou a námořní toaletou, u které jsme se pěkně nasmáli, než jsme se s ní naučili zacházet. Osvětlení bylo na akumulátory a při chodu motoru fungovalo i topení.

Vybráno, zařízeno, zaplacená záloha a mohlo se vyrazit. Jako správná hospodyňka jsem měla promyšlený jídelníček na celý týden a potřebnými věcmi naplnila velkou kartonovou krabici. Také jsme plánovali zajít si alespoň jednou večer do restaurace, odpoledne do cukrárny a možnost koupit si čerstvé pečivo k snídani.

Zabalila jsem pro nás péřové přikrývky, prostěradla a ručníky, které vybavení nezahrnovalo. Jerry si vezl spacák. Cestou jsme jednu noc přespali v hotelu a do přístaviště půjčovny dorazili druhý den dopoledne. V ceně byla dvě malá kola na střeše lodi, ale připlatili jsme ještě za jedno, abychom byli všichni tři pojízdní. Auto jsme mohli zaparkovat těsně u lodě, takže přenos věcí netrval dlouho. Majitel s námi udělal menší vyjížďku, při které nás zasvětil do tajů řízení, pak vystoupil a my vyrazili na cestu.

Canal du Nivernais byl vybudován koncem 18. století pro rychlejší a snazší dopravu dřeva z okolních morvanských lesů do Paříže. Jméno má podle tehdejší francouzské provincie, dnes známé pod názvem Nievre, která je součástí Burgundska. Kanál vznikl odklonem od řeky Yonne (u městečka Auxerre) a napojením na Canal Lateral, řeku Loire a z ní na Seinu. Po kanálu byly do Paříže posílány tzv. „les flotteurs“ – dřevěné vory, tažené koňmi. Kvůli koňům vznikli po délce kanálu cesty, pro stín osázené stromy. Rozvojem silnic a železnic tento způsob dopravy dřeva postupně zcela zanikl. Život malebnému kraji vrátily právě hausbóty. V krátké době stoupla jejich popularita jako zajímavý způsob dovolené a městečka a vesničky se přizpůsobily turistickému ruchu.

Začal nám týden nejpříjemnější dovolené, kterou jsme až dosud zažili. Dny strávené klidnou jízdou na lodi, čtením, procházkami a jízdou na kolech, nejen podél kanálu, ale třeba i do lesa. Do restaurace jsme nakonec z vlastního rozhodnutí zašli jen jednou večer, stejně jako do cukrárny a jednou si sladkosti donesli na loď. Při již zmíněné rychlosti 5 km/h jsme se moc rychle nepohybovali, ale to nám vůbec nevadilo. Ba naopak, při tak pomalé jízdě se můžete krásně kochat krajinou. Každý den jsme ujeli sotva deset kilometrů.

To proto, že dny byly přerušované častými zastávkami – na oběd, odpolední kafíčko, společnými procházkami nebo projížďkami. Když spolu muži za jízdy debatovali, nejraději jsem si vylezla na „vyhlídkovou střechu“ a pozorovala míjející krajinu jako ve zpomaleném filmu. Jindy loď na chvilku přirazila ke břehu, manžel mi vysadil kolo a já se jela projet (třeba právě do pekárny). Nebo loď opustili muži a kormidlovala jsem ji sama. Denní společnost nám dělaly ovce a hlavně krávy, pasoucí se na přilehlých pastvinách, nebo líně procházející kolem.

S burgundským plemenem bílých krav Charolais (oblíbené pro výborné maso) jsme se seznámili hned první ráno na lodi. Probudili jsme se, roztáhli záclonku a kolem nás po cestě rozvážně a pomalu kráčelo stádečko bílých krav. Po mém zaťukání na okno sice některé otočily hlavu, ale bylo jasné, že na parkující lodě jsou už dávno zvyklé a nenechají se jimi rušit. To samé ráno o něco později jsem připravovala snídani, když se nečekaně do otevřeného okýnka na sporákem vnořila psí hlava. Pes skočil na hranu lodě a v malém okýnku se zjevil tak tiše, že jsem leknutím odskočila.

Zřejmě ho přilákala vůně míchaných vajíček, stejně jako dvě další psiska o moment později. Mužům jsem dala snídani, na pánev rozklepla další dvě vajíčka, navršila na kousky bagety (několik zakoupených před naloděním, spolu s lahvemi vína) a vyšla jsem na příď lodě. Prvnímu psu jsem strčila pánev se zbytky k vylízání, těm dalším dvěma jsem chleba rozhodila na pěšinu. Když psi posnídali, oblízli se a zmizeli – asi se vrátili do statků, které jsme v dálce viděli.

Manžel byl vždy první na nohou. Spustil motor, aby se nabily světelné akumulátory, ohřála voda a zapnulo topení, které po studených nocích bylo po ránu velice příjemné. Pak otřel všechna okna v obýváku přes noc orosená a šel se na hodinu projít. Někdy s ním šel i Jerry, většinou byl poslední, kdo vstával. Po snídani a umytém nádobí jsem to zase byla já, kdo si jel protáhnout nohy. Když jsme měli smůlu a třeba hodinu mrholilo nebo dokonce pršelo, četli jsme si, nebo hráli halmu.

U každého zdymadla byl domek s obsluhou – převážně manuální. Začátkem října už ale bylo po sezóně a pouze dvakrát nás obsloužili jiní. Jednou v domku byla starší paní s dcerou (zpět už měla zavřeno) a podruhé jsme dojížděli, když v nedaleké vesničce dětem právě skončila škola. Zdymadlo pro ně jasně byl způsob, jak získat několik franků navíc. Však i u dospělé obsluhy se předpokládalo zanechat menší děkovné. Děti nás už z dálky viděly, začaly utíkat a než jsme ke zdymadlu dopluli, čekaly tam na nás. Samozřejmě jsme jim radost nepokazili a nechali se od nich za výkupné propustit.

Všemi ostatními zdymadly jsme proplouvali sami. To znamenalo, že jeden z nás vždy dělal „vrátného“. Několik metrů před komorou vystoupil na břeh a ke zdymadlu došel nebo dojel na kole. Loď zajela do komory a ostatní vrátnému hodili dvě lana k přehození přes betonové či železné sloupky. Když loď klesala, do komory vjížděla na stejné úrovni a hození lan byla hračka. Větší legrace byla při vodním stoupání, kdy vyhodit lana až nahoru prázdnou komorou bylo něco, co se u těch hlubších často na první pokus nepovedlo.

Potom vrátný za lodí mohutnou klikou zavřel velká, těžká vrata a spustil vodu. Ať jsme stoupali, nebo klesali, voda s lodí cloumala a bylo třeba udržet jí od nárazů na zeď. K tomu byla na lodi bidla a zároveň bylo třeba povolovat, nebo přitahovat přehozená lana. Další výhoda dost otlučené lodi, kde by odřeninu navíc nikdo nepoznal. Když loď vyrovnala hladinu, vrátný přešel k druhým vratům, které otevřel, loď vyplula a o kus dál toho třetího zase nabrala.

Myslím, že pouze ve dvou případech bylo zavírání vrat na elektrické ovládání. Celý průjezd trval nejméně půl hodiny a bylo opravdu fajn, že jsme nikdy nemuseli čekat. Tak, jak jsme vrata zdymadel za sebou nechali, tak jsme do nich při cestě zpět zase vjížděli. Za celý týden jsme totiž na vodě nepotkali další loď, pouze poslední den nás minula jedna dřevěná dopravní.

Stejná lana jsme používali i při kotvení. Kotvit jsme mohli, kde se nám zalíbilo. Stačilo vybrat místo, vyskočit, zatlouci dva kolíky a přivázat provazy. V kanálech je proud opravdu minimální a žádné noční odtržení od břehu rozhodně nehrozilo. Loď se dala zamknout a bez strachu jsme jí mohli opustit i všichni tři. Noci byly několikrát krásně hvězdné pro večerní procházky, klid a božské ticho jen občas narušilo bučení probuzené krávy.

Třetí den jsme dopluli k městečku Pannecot do široké zátoky, kde kotvilo několik lodí. K vybavení lodě patřil lodní deník, velký šanon s mnoha listy. V něm byl metr po metru zakreslen celý kanál s detailním označením vzdálenosti každého městečka a vesničky, s nabízenými službami, každý domek při cestě a pochopitelně zdymadla. Z tohoto deníku, jsme věděli, že v Pannecot si můžeme zdarma doplnit vodní zásobu – jediná služba, která v té době ještě byla k dispozici. Zakotvili jsme a nejprve se každý poprvé po třech dnech vysprchoval. Muži si pak udělali procházku do městečka, odkud se vrátili s balíčkem sladkostí. Udělala jsem kafe a v pohodě jsme čekali skoro hodinu, než se naše vodní zásoba doplní.

Bylo dobře, že jsme byli posilněni, protože krátce na to nás čekal zážitek, po kterém jsme všichni dali přednost slivovici před jídlem. V deníku jsme přehlédli, že v místech, kam jsme se blížili, se kanál zatáčí doleva a na pravé straně se krátkodobě napojuje na řeku, která má asi o kilometr dál jez. Bohužel právě mrholilo, všichni jsme byli uvnitř, okna mírně zamlžená a tak jsem si vůbec nevšimli

varovných trojůhelníků. Dokonce ani toho, že loď jede o něco rychleji, než jindy.

Manžel právě řídil a určitě to byl jeho anděl strážný, který mu našeptal, aby si zvýšené rychlosti všiml. Když totiž otevřel dveře, všichni jsme jasně zaslechli hučení vzdáleného jezu. Manžel strhl kormidlo a naštěstí jsme byli dostatečně daleko od jezu, aby spodní tah vody byl ještě zvladatelný. Podařilo se mu loď otočit a vrátit správným směrem. Ale bylo to o nervy, stála jsem s Jerrym na přídi a náznak jezu už byl v dálce vidět. Přes silně bušící srdce jsme byli zvědaví, kam že jsme to jeli.

Jakmile loď byla ve spolehlivé vzdálenosti, zakotvili jsme a vrátili se k jezu. Nebyl nijak prudký ani vysoký, ale na ošklivou nehodu to stačilo a při představě, jak na něm loď buď vázne, nebo z něho padá, nám rozhodně do smíchu nebylo. Zajímalo by nás, zda později v těchto místech postavili nějaká ochranná zařízení, nebo alespoň silné řetězy u vybočení z kanálu.

Původně jsme zamýšleli pokračovat několik dalších kilometrů vpřed. Po nečekaném rozptýlení jsme se ale rozhodli osud dále nepokoušet, ujeli asi kilometr a otočili se na cestu zpět. Na odvrácené nebezpečí bylo rychle zapomenuto, uvolnění zmíněnou slivovicí se nálada vrátila a zpáteční jízda byla stejně krásná, jako ta první. Do přístaviště jsme se vrátili přesně v udanou dobu.

Přeložili jsme věci do auta, zamávali lodičce a o několik hodin později zastavili na noc v hotelu. Když jsme se sešli v jídelně k večeři, Jerry nás překvapil lahví šampaňského, celou dobu ukrytou v zavazadle. S chutí jsme si připili na skvělou dovolenou se šťastným koncem. Samozřejmě jsme si tehdy slíbili, že si jí musíme co nejdříve zopakovat.

Jenže rok na to jsme my odjížděli do Alabamy a Jerry na pár let na Havaj. Přestože my jsme se do Evropy brzy vrátili, naše výlety tentokrát směřovaly převážně do Čech a daný slib jsme si už nikdy nesplnili. Možná je to tak dobře, kdo ví, zda by se i druhá cesta vydařila jako ta první. Takhle pro nás „dovolená na hausbótu “ zůstává stále tou ze všech NEJ.

Fotky najdete tady

Aktualizováno: 18.8.2010 — 16:36

149 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. To je sen (happy) . Milá Maričko, musel to být skutečně nezapomenutelný týden. Podzimní počasí krajině ještě přidalo na atmosféře. Fotky jsou nádherné a jako z jiného časoprostoru. Ách. Tohle nejde zopakovat. Díky za krásný výlet! (inlove)

  Jj, můžu nereálně snít o cestě na kanoi Aljaškou, ale kdyby došlo na lámání chleba, pohodlím hausbótu v civilizované končině bych určitě nepohrdla…

 2. Maričko,
  ještě jsem nepoděkovala za dnešní jímavé vyprávění o výletu na hausboatu. To je něco jedinečného a dýchá z toho i po letech obrovská pohoda. Fotky jsou velice zajímavé a krásné, je dobře, že jsi si dala tu práci je všechny oskenovat. A mimochodem, už se tu některé komentovaly, ale ta, kde voda v kanálu teče nad okolním terénem mi přijde neskutečná. To musí být zážitek plout s lodí a mít nejbližší okolí pod sebou. To je skoro jako v Holandsku. A ty koňské stezky jsou dodnes jasně patrné. Jen by mě zajímal ten systém, když totiž kůň začne táhnout, dříve nebo později tažená věc z logiky věci najede do břehu. To tam musel být ještě někdo, kdo to pořád odrážel od břehu nebo něco takového. Ještě mě napadlo, jestli neměli nějaké udělátko, které by tažná lana směrovalo doprostřed proudu, ale to by asi bývalo moc složité.

  1. Taky, Maričko, moc děkuju. Na výlet na hausbotu po Anglii jsem se úplně tetelila, hned po revoluci mi po několik roků posílali katalog cest, ale penízků nebylo – a teď penízky taky nejsou, ale hlavně je už moc roků. Ach jo. Doteď bych mohla z hlavy popisovat cesty, které jsem si naplánovala! No nic, třeba se ještě někdy svezu na Baťovým kanále.

  2. Nepamatuju si ti spravne lodarske terminy ale … ne. Neni potreba ani odstrkovat, ani vymyslet neco co by neco vyvadelo s lanem. Staci kdyz ma lod dostatecen hluboky kyl a zbytek doresite kormidlem. Proste pokud je pro lod kvuli jejimu tvaru mnohem snazsi plout dopredu nez klouzat do strany, tak bude plout dopredu, i kdyz budete za lano tahat sikmo.

   Ostatne plachetnici take vetsinu casu nefouka vitr primo do zad 🙂

  3. Fakt to funguje a není to složité. Koníčkování se dělá i na kanoi. je ideální, když jeden na kotrči kormidluje a další táhnou na břehu a ještě můžou zpívat „Eeeej úchněm“ (rofl)

   1. No jo, loď už chápu, ale s vorem byla asi trochu jiná práce. Když si vzpomenu, jak naši voraři museli v zátočinách Vltavy kolikrát mohutně kormidlovat. Ale Jendo i Zdeno, díky za vysvětlení. Ona ta fyzika není mou úplně nejsilnější stránkou.

 3. Milá Maričko, to je príma, že se tvůj hausbotoovej výlet už objevil. Úplně to vidím!
  Od nás z práce pár lidí tkhle na hausbotu v posledních letech bylo, taky si to chválili (řekla bych, že to tu tak trochu přišlo do módy 😉
  Já jsem na tohle neposedná, ale na chviličku bych si to ráda někdy zkusila (sun)

  1. Staci sehnat lineho kormidelnika a muzete brat hausbot jako pohyblivy zakladni tabor pro vylety po okoli 🙂

 4. ;;) R O Z V E R N Í Č E K. ;;)

  .(*) Odloží pan Vrána noviny a povídá manželce: „Říkám, že by měli všem lidem, kteří okrádají druhé, useknout ruce!“
  „No jo, jenže čím bys pak řídil taxík?“ .;) .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný večer a hezky se vyspinkejte. ~o)

 5. Dodatečně všem děkuji za svátková přáníčka 🙂
  Maričko, opravdu krásná dovolená, tak nějak si představuju pohodu, nedivím se, že na ni všichni rádio vzpomínáte!
  Já byla už před pár lety jen na Baťově kanálu a bylo to moc fajn, obzvlášť mne nadchla zdymadla, připadala jsem si jako tři muži ve člunu (chuckle)

  1. Tak zdymadla beru od mala, jako součást života 🙂 Labe je ozdymadlované pořádně. Jsem si vzpomněla na kamarády od Berlína. Chechtali se mi, že neumím pořádně vyslovit německy most (die Brücke) Mně už to připadalo dost dobrý,ale oni, že ne. Tak jsem vyžadovala, aby na oplátku pečlivě řekli zdymadla. A jako bonbónek jsem chtěla od nich slyšet tvrz. A bylo (rofl)

 6. Milá Maričko, moc děkuji za želvičky, teď jsme je prohlíželi s malouvílou,mám ji naprázdninách a tak si užíváme.
  Hausbót , nááádhera, dovolená na vodě , to je moje parketa. Moc krásně napsané, vzpomínky jak je vidět nevybledly a to je dobře . Ty zdymadla, no nevím asi by ze mně byl pěknej plaváček (rofl) .

  Vave ,na Baťův kanál stojí za to vyjet, je to romantika a v blízkosti je skanzen Strážnice a taky zámek Lednice, paráda. Na Baťáku můžeš po malém školeníčku i sama řídit a vyjet se společností. Fakt všem doporučuji. (y)
  Spartakiáda 1955 – pamatuji, že čáp dělá klapy klap, právě navlečena
  v těch trenkách, úča byla uprostřed . Další byly ty míčky v sáčku a zelená sukénka se žlutými vlnkami a žl.tričko, pak byl dorost v červených dresech s bílou stužkou v palici, tam jsem byla i v Praze, neb jsem chodila s pražákem Honzou. Úžasný zážitek, rande bez dozoru, paráda. (dance) (rofl)
  Xerxová, k těm modrým trenkám patřily v chladném období ty skvělé hadrové vroubkované punčocháče a na nich teprve apartní modráky, onehdá jsem našla ještě jedny modrásky po tchýni na chatě, měly jsme s přednostou druhé Vánoce,páč jsem je předvedla. (rofl) (rofl)
  Jovovi, díky za pochvalu, příště vylepším taktéž rumíčkem.Jsem ráda, že chutnalo. (^)

  1. Apartni modraky alias švestky se fasovaly na vojne. Jisty nejmenovany opaleny vojin nafasoval jenom ty. On uz jim nastoupil na vojnu nekolikrat a pokazde se hned v noci zdejchnul i s nafasovanym oblecenim. Tak holt tentokrat nenafasoval.
   Zmizel jen s teplakovkou 😛

 7. Děkuji za milé komentáře (bow) (h)

  Máme nad hlavou pořádnou bouřku, leje jako z konve, ale hřmí zatím dost v dálce. Takže raději odpovím v jednom „chlívečku“ najednou.

  Matyldo díky za odkaz na vaši dovolenou u Hodonína – já byla v té době v Praze a tak jsem tohle četní propásla.

  Vave + PetroK, myslím, že by se jak Tadeáškovi, tak zrzavému hošíčkovi takováhle dovolená líbila – oba by se při ní mohli podél kanálů dostatečně vyběhat a pro Tadeáška by to určitě byl nezvyklý zážitek. A Vave, ten odkaz se mi nechce otevřít.

  JanoBa 😀 😀 😀 Já si tu „protaženou“ kamarádku živě představuji (rofl) , stejně jako lovení ubohé ovce z bahan (chuckle)

  A HankoW – s tím „ahoj“ máš pravdu, i můj choť se dost divil, že nejoblíbenější pozdrav vnitrozemské země je právě ten námořní. Sice to vyslovoval „po našem“, ale častoval jím pak kdekoho – tedy třeba číšník, který nás u stolu pozdravil „dobrý den“ dostal odpověď „ahoj“, , stejně jako univerzitní profesor a všechny postarší maminčiny přítelkyně. Naštěstí to všichni brali s humorem a protože mě přišlo příliš komplikované vysvětlovat, na koho se „ahoj“ hodí a na koho ne, tak jsem to nechala a on se pak sám časem naučil rozeznávat mezi „dobrý den“ a „ahoj“. Však i v mém případě jistě bylo v začátcích dost výrazů, jejich pravý smysl jsem správně pochopila až později.

  A ještě vysvětlení k té červené bundě, kterou tam na všech fotkách mám. Manželova nejmladší sestra v té době tuhle „řetězovou“ posilovnu vedla se svým manželem, který dělal kulturistiku. Nikdo z ostatních členů rodiny do podobných zařízení nechodil, ale švagrová nás přesto všechny zásobovala jejich tričky a bundami a všichni obdarovaní si je nemohli vynachválit. Já sama měla těch bund snad deset v různých barvách a kvality – tedy lehčí a tlustší. Právě proto, že byly pro svalnatce, byly krásně volné a nesmírně pohodlné a ty bundy se staly mým nejoblíbenějším oděvem, dokonce, když se u některých roztřepil a vytahal patent a prodřel loket, zkrátila jsem rukávy a budnu nosila dál. Tu posilovnu už řadu let nevedou, ale já několik bund mám až dodnes a kolikrát žasnu, na kolika fotkách jsem do nich oblečená, jako bych neměla ve skříni nic jiného. Bundy vydrží nekonečné praní a jistě spousta z vás zná ten pocit oblíbeného kusu oděvu, který se sanžíte za každou cenu udržet při životě, jak nejdéle to jde. (h)

  1. Hmm, červená bunda. Já měla velikánský béžový tlustý svetr. U zápěstí už i obháčkovaný. Prošel se mnou hodně. Jéé, moc. A když jsem před měsícem hlídala a krmila plyšátka koťátka, tak jsem opravdu nemohla koukat, jak je hned první noc vyplavila bouřka. Tak jsem z Penny donesla dvě krabice od Opavia piškotů (ty se dají otevřít tak, že z nich jsou krásné boudičky a ještě dát na sebe jako panelák) a jednu vystlala svýp památečním svetrem. Pro plyšátka mi ho líto nebylo. Ale jen tak ho vyhodit? Tak to jsem nedokázala. :^)

   1. Jé Zdeno, to je hezké, obětovat svůj nejmilejší svetr pro zahřátí koťatům (h) (h)

    Bouřka se přehnala, pár minut stál trávník pod vodou, ale protože zde máme „žíznivou“ půdu, jakmile na chvíli přestalo pršet, voda se vcucla. Jenže asi bude pršet ještě nejméně jednou.Tráva roste před očima, venku je teplo a takové hrozné vlhko, že v momentě ze mne kape pot – jeden z důvodů proč tu v horku nosím zásadně bavlněná trička velikosti nejméně XL (rukávy pak chrání skoro celé ruce) a venku mi poslouží nejen jako volný oděv, ale i jako ručník.

  2. Maričko, věřím tomu, že tahle dovolená byla nezapomenutelná. Mně ta krajina připomíná Holandsko – kanály a pasoucí se krávy, i když tam byly krávy strakaté.
   A abych nezapomněla – na těch fotkách ti to moc sluší 🙂 !

   1. Ano, k tomu se připojím, Maričko, jsi tam jako filmová hvězda. (h) A želvičky jsou rozkošné, hihi, máš je ve dvou velikostech pěkně vyváženě, to je roztomilé. (nod) 🙂

 8. Maričko, na tak pohodovou dovču bych vyrazila hned. A asi je dobře, že už žádná další nebyla, kdyby se tolik nevydařila, možná by to trochu pokazilo vzpomínky i na tu první….

 9. Maričko, to bylo krásné vyprávění. Mám dojem, že bych takovou dovolenou vydržela i měsíc. 🙂 Asi je dobře, že jste ji neopakovali. Nemusela by se vydařit, jako ta premiérová. (sun)

  1. Opravdu krásná dovolená (a krásné povídání o ní). Jako dítě jsem snila o cestě plachetnicí (oblíbená literatura byl A. Ransome… ), teď bych to daleko spíš viděla na něco takového, jako je tu popsáno, jak se člověk mění… (sun)

 10. Milá Maričko (inlove), konečně jsem si mohla přečíst Tvé vzpomínky na vodní putování. Píšeš tak pěkně, že jsem úplně podlehla atmosféře a zasnila se, až mi bylo líto, že je konec cesty a musím vystoupit na břeh. 🙂 Věřím Ti a rozumím tomu, že to byla Tvé nejkrásnější dovolená, některé životní okamžiky jsou prostě požehnané – jinak to vyjádřit neumím, než tím slovem, ve kterém je světlo a ještě něco navíc. (h)
  Přeju všem krásné odpoledne. 🙂 (h)

    1. Jovásku, díky za opravený odkaz. Je to velice zajímavá stránka, ten letecký pohled kanálu vypadá velice lákavě. Ale dívala jsem se na ceny hausbótů – a jsou pěkně mastné + kauce. No právě levná týdenní dovolená to rozhodně není – snad když by se v té ceně svezlo více lidí a živili se na lodi, tak to by ještě šlo, ale stejně mi to připadá drahé.

     1. Cheche, já už víc jak rok hledala opravdu důstojný důvod, jak se toho svetru vzdát. 😀

 11. 😡 O.T. Hlásání o tvarožníku á la jenny. 😡

  :* Tvarožník je opravdu ňamninka. Pokud se ještě hotový lehce pokape rumíčkem, .;) tak to nemá chybu. :*

 12. Přidám se, Maričko. Dovolená na Oxfordském kanále byla jedna z těch, na které moc ráda vzpomínám. Bylo to jiné, klidné, bez stresu. Lod má limitovanou rychlost a ani kdyby jeden chtěl, nemůže rychleji. Ostatní jsou na tom stejně, tedy žádné předjíždění, žádný adrenalin – paráda. Z lodi se dá za jízdy vystoupit na břeh, poplácat krávu, projít se a zase nastoupit. Pak si sednout na příd, dát si Campari s tonikem a kochat se klidem okolo.
  Ale i o zábavu je postaráno. Idyla skončila, když jsme zachranovali ovci, která se na nás šla podívat zblízka a uvízla v bahně. Tedy zábavu jsem měla já a kamarádka z druhé lodě, pánové uvízli v bahně spolu s ovcí. Ríká se, že máme podobný humor jako Angličané a mohu potvrdit, že co se nadávek týče, bude to podobné. Ovce dostala mnoho jmen a něco se sneslo i na nás, protože jsme radily a přitom se chechtaly jak blázni. Dopadlo to dobře.

  Tatáž kamarádka zapříčínila zkřížené nohy dosud jen lehce zvědavému publiku, když se uvolila vyplnit příkaz svého přednosty. Byla vyvelena ven, protože suchozemský veterinář měl problém odrazit lod od břehu. Dostala za úkol lod odstrčit, poslušně se tedy zapřela a v tom okamžiku se Angličani začali srocovat. Lod se dávala pomalu do pohybu a Darina se s rukama na lodi a nohama na břehu začala neskonale natahovat a natahovat. Z jejích 160 cm bylo najednou 180, zeštíhlela a ječela, kam se hrabe Viktorka! Ve snaze odvrátit katastrofu se jeden se synků přestal válet smíchy, přiskočil, chytil matinku za nohy, ta se pustila, no a jinak být nemohlo, zahučeli do vody oba. Připočítávám Angličanům k dobru, že čile rozpletli nohy a běželi ztroskotancům na pomoc. Protože vše zlé je k něčemu dobré, šli jsme společně na pivo a máme co vyprávět. Takže ship ohooj!

  1. Taky dobry.

   Coz mi rovnez pripomina – Ahoj. Chet je od prvni cesty se mnou do CR (1990) zcela fascinovan tim, ze nejbeznejsi pozdrav vnitrozemskeho naroda je „ahoj“. A on to umi krasne vyslovit. Ne jak my – takovy normalka ahoj. Chet si to vychutna. Asi tak: aHOOOooj. Takhle junacky vyvolava rodinu na letisti v Praze, nemluve uz o setkani v Olomouci na nadrazi – „maminka: aHOOooj.“ Ta kombinace velkych a malych pismen dava smysl. Jak to Chet vyslovi, tak to „a“ se ponekud ztrati, pak prejde do vysokeho HOOO, ktere umirni tonem hlasu do malych „o“ a to „j“ se pak tam nejak vejde. Celkove to pojme jako ctyrslabicne slovo. (rofl)

 13. MARIČKO, PROMIŇ, MÁM JEN JEDNO OT:VAVE NEBO NĚKDO, KDO MÁTE NOVÝ MAILOVÝ KONTAKT NA AREDHEL, PÍSNĚTE MI PROSÍM NA MŮJ EMÍLEK NA CENRTU. RÁDA BYCH JÍ POSLALA, CO ŽÁDALA MINULE. NĚJAK SE MI NEDAŘÍ JI DOSTIHNOUT NA MOBILU.DÍK , PRCHÁM VEN

 14. tady zase leje a leje… (rain) (rain) Ti postižení povodněma nemůžou vůbec nic usušit… Snad tedy víkend přinese dlouho slibované (sun)

  1. LIDIČKY, U NÁS SLUNÍ SVÍTÍČKO A JE MOC PĚKNĚ. NA VŠECHNY PLAVÁČKY A UPLAVÁČKY MUSÍM MYSLIT NEUSTÁLE. NÁM VODA NEHORZÍ A ANI TY HNUSNĚ VELIKÉ KROUPY K NÁM NEDORAZILY. TUDÍŽ JDU NA ZAHRADU SEBRAT UŽ TŘI DNY NESBÍRANÉ NAKLÁDAČKY, ZKONTROLUJU DÝNĚ A CUKINY A BUDU ZAS NAKLÁDAT. HADOVKY ROSTOU JAK DIVÉ, TAKŽE ZKUSÍM NALOŽIT PODLE MARIČČINA RERCEPTU. MĚJTE SE TU DOBŘE A NEZLOBTE.POSLEDNÍ HLÁSÁNÍ O OBROVSKÝCH PÝCHAVKÁCH. ŘÍZKY Z NICH NÁM MOC NECHUTNALY, TAKŽE PÝCHAVKY SKONČILY NA PLECHU V TROUBĚ, KDE BYLY USUŠENY NA TROUD A UŽ JE Z NICH HOUBOVÝ PRÁŠEK.

   1. na jednom z táborů jsme si z nich dělali „knedlíky s vajíčkem“. Na cibulce a sádle osmahnout kostky vatovců, osolit, opepřit, a zaplácnout vajíčky. Na ohýnku na starém plechu… trošku přismahlé a vyuzené a opopelované… ňamňam. Jak by to chutnalo v prostředí „čisté“ kuchyně netuším 😛

   2. LENKO, ŠKODA ŽE JSI TAK DALEKO OD NÁS, HNED BYCH TĚ ŠLA O TU ZELENINKU OLOUPIT. JÁ JSEM ZATÍM OTRHALA ASI 2 KG RAJČAT A TO MUSÍM POSPÍCHAT ABYCH BYLA RYCHLEJŠÍ NEŽ SLIMÁCI. NIKDY JSEM NEZAŽILA, ŽE BY TAKY ŽRALI RAJČATA, PŘISTIHLA JSEM JE PŘI ČINU. JSEM TI DLUŽNA MAIL, SNAD SE K TOMU UŽ DOSTANU.

 15. To musela být krásná dovolená, taková kochací, kterou mám nejraději! (clap)

  A připomínám Yze, ať si nezapomene vzít sluneční brýle – je u nás krásně modro a slůňo sluní naprosto báječně…
  Huž se nemůžu dočkat odpoledne a máme malé překvapení… 😡

 16. Maričko, ta poslední fotka tady, to je jak obraz od Claude Lorraina, esence francouzské krajiny preindustriálních časů, nádhera! A dovolená jedna nádhera.

 17. Maričko, teda!!!Nedivím se, že na tu dovolenou vzpomínáte jako na nejlepší – když pominu jez- musela to být taková pohodička!!! A v Burgundsku! Joj (y)
  a asi máš pravdu, že neva, že jste si slib nesplinili. Ono někdy to tak má být. Nové dojmy nepřemažou ty první úžasné.
  Hezky se to cestovalo. Dík.

 18. hezký den všem Zvířetníkům i zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  přiznám se, že jsme o tomto typu dovolené před pár lety uvažovali… Odradil nás Xerda, který byl pohybový matlák a nevěděli jsme, jak by zvládal pohyb na lodi. Francie je asi nejznámější, ale kanály má i Belgie a Nizozemí a myslím, že tuto službu „říčních“ dovolených nabízí i Anglie a další státy.

  Včera odjel po pěti dnech Vilík (někdy tedy Kvílík 😉 ) a já jdu dneska do školy. Ani se mi nechce… Včera odpoledne jsme stihla posekat (po dlouhé době nepršelo), bylo to přerostlé, mokré, hltila se mi sekačka… dneska ráno opět vstáváme do lijáku… (rain)

  1. Ještě moje oblíbené Irsko se dá krásně užít na lodi. Taky by se mi to líbilo.

   O sekačce nemluv, nemluv nemluv – teď o minulém víkendu na nás čekala sodofka-komora. Přesně – přerostlý a morký (devil) . Ke konci už jsem chytala aaaaaamok (devil)

   ZASE PRŠÍ?? NE-NE!!!

   Jdeš do školy? Sváču, nový cvičky, modrý trenérky a penál s pastelkama- máš?? Tak ať Ti to rychle uteče.

   1. sváču mám (jablíčko, okurčičku a vodu… nic moc), pastelky mám na stole vždycky (jednak pro orientační zakreslení z mikroskopu, ale hlavně pro všechna dítka, která katedrou proběhnou), cvičky a trény nemám (rofl) Přemýšlím, jak by se tvářil šéf, kdybych zítra dorazila v jarmilkách a modrých trenclích (chuckle)

    1. Nezapomeň na čistě bílé tričko (rofl) Jóóó, kde jsou ty časy. Do školních škamen bych už sice zpátky nemusela, ale nějaký roček bych si mohla ubrat, tedy s dnešní hlavinkou, pitomostí jsem se nadělala dost a dost 😉

     1. Apina má pravdu, bože zapomněla jsem na bílý tričko, nechala bych jí po chodbách pobíhat bez bílýho trička!! 😀

      jo, taky by se mi líbilo hodit čas zpátky, ale nechala bych si klidně i tu tehdejší hlavu, páč ty pitominy měly grády právě 😀

     1. nezkusím (shake) – klidně si to budu představovat, ale v reálu jsem děsný suchar a na tyto legrácky nemám hlavu (think).

    2. TEDY, JINDRO A OSTATNÍ, JSTE ZVÍŘATA!!TAKOVÉ ŠRAPNELY JSEM POD MARIČČINÝM KRÁSNÝM LÍČENÍM JEŠTĚ NÁDHERNĚJŠÍ DOVČI NEČEKALA, TAKŽE MOJE KLÁBOSNICE SE NASNÍDALA MÍSTO MNE. VŠAK PŘEDSTAVA SLIČNÝCH CVIČENEK NASTOUPENÝCH NA ZNAČKÁCH V JARMILKÁCH, V KOMANČSKY PŘEDPISOVÝCH MODRÝCH TRENÝREČKÁCH A BÍLÝCH TRIČKÁCH JE SKVĚLÁ. TOHLE PC KLÁBOSNICE CHÁPAT NEMŮŽE.

     1. LENKOS, TOHLE NEMŮŽE CHÁPAT ANI MLADŠÍ GENERACE, NATOŽ STROJ. CVIČENKY V JEDNOTNÉM ÚBORU VZORNĚ VYROVNANÉ NA ZNAČKÁCH (rofl) (rofl) . A TO SI PŘEDSTAV TAKOVOU SPARTAKIÁDU!! :O CVIČILA JSEM DOKONCE 2 X AŽ NA STRAHOVĚ, JEDNOU JAKO MLADŠÍ ŽÁKYNĚ – TO SOUDRUZI ZVORALI DRESY, DALI NÁM SVĚTLE ŽLUTÉ A AŽ SE ZPOŽDĚNÍM JIM DOŠLO, ŽE NA TRÁVĚ STADIONŮ JSME SE SICE VYJÍMALY KRÁSNĚ, ALE NA ŽLUTÉM PÍSKU VELKÉHO STADIONU MOC VIDĚT NEBUDEME, TAK NÁM DALI JEŠTĚ ORANŽOVÉ ŠERPY. PODRUHÉ JAKO DOROSTENKA – TO BYL UŽ VYLOŽENÝ MUS, DRESY JSME MĚLY SICE FIALOVÉ, K TOMU BÍLÉ BAMBULE Z MOLITANU. MOLITAN BĚHEM NÁCVIKU ZEŽLOUTL, TAK JSME TAKÉ MUSELY MÍT NOVÉ, MÁM DOJEM, ŽE TOTO TAKÉ PAPALÁŠŮM DOŠLO AŽ SE ZPOŽDĚNÍM. JO A DRESY SE MUSELY KUPOVAT, ŽÁDNÉ FASOVÁNÍ – TO MĚ ŠTVALO, PROTOŽE HLAVNĚ TU DOROSTENKU JSEM CVIČILA POUZE Z POVINNOSTI.

      1. ŽEEEEEEEEEEENSKÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝ TAKŽE ZÍTRA PO VELKÝ PŘESTÁVCE – NA ZNAČKÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝ (rofl) (rofl) (rofl)

      2. Ty budeš skoro můj ročník. Fialové borůvky s bílýma bambulema si pamatuju, já byla v osmičce a tudíž ještě jako starší žákyně v trikotu, co připomínal tučňáka, a děsně jsme ty bílé bambule záviděly.
       Ale modré trenýrky s kapsičkou na zadku, bílé tričko a jarmilky jsme taky musely.

       1. Bambule jsem záviděla- já jsem tehdy byla mladší žákyně v světle zelené dederonové sukýnce s bílýma puntíkama, bílém tričku a bílýma mašlema na culíkách- musela jsem si je kvůli tomu nechat narůst, takže měly asi 8 cm…. Ktomu dřevěné červené čtverce, co se pořád rozpadávaly a tatínci je museli látat dohromady….

         1. Já nikdy na spartakiádě ani na podobných podujaťjach necvičila, já se snad rozpláču ;(
          Vždycky jsem byla kvůli svému chcíploušství vyřazena z tělocviku a nebyla jsem se na tu nádheru ani podívat. Och, jak jsem ochuzena o bambule, jarmilky, sukýnky a další propriety. (rofl)

         2. Holkýýýý,spartakiada-to bola doba.bola som az v Prahe-byvali sme v Nuslich nam.bři Synku/vobec som netusila,co je bři/ a chodili sme na ccaje do PKO-Juldy-Fuldy/pripadali sme si uzasne svetacky-prazky-/ a tancoval sa letkiss a samo,ze nas bozkavali ceski chlapci-mala som sladkych 17-nast. a boli sme v Semafore a videli Matusku a mladucku bezprsnatu Vondrackovu….
          A vidite,kam sme sa dostali z hausbotu.

         3. Neplakej, Marsko. Já jsem pamětník a cvičenka žákyňa s červenými míčky v síťce a s dvěma uchy. Ale který to byl rok??? Já nevím.

          1. Já nejsem ani pamětník, protože si nic nepamatuju. Vím, že jsme něco nacvičovaly už jako větší holky s takovými kruhy hula hop. Skládaly se do kytek a buhvíco a pakbyl dlouho na půdě. Jenže já jsem byla nemehlo a ještě nesprávného původu tak jsem nacvičovala jen ve škole.

          2. Marsko, tak to jseš moje vrstevice. Taky jsem byla jako dorostenka na Strahově s kruhy (handshake) (clap) V 1960.

        1. Tak ty jsi byla v zelené puntíkaté sukénce 🙂 také dobré. Rámy nebo bambule, všechno stejná socialistická výroba, chudáci tátové. Jo a jarmilky na Strahov také musely být nové, a pak jsme v tom šlapaly v písku po dešti a imperialisticky nám zežloutly a nedalo se to vyprat. 😀

        2. Hmmm … taky jsem se nejakych spartakiad ucastnil, ale jen na mistni urovni. A uz vubec netusim v cem. Vim ze jsme cosi nacvicovali s mámama a mám pocit, že k tomu nějaké propriety byly ale netuším jaké. A něco se nacvičovalo pak když jsem byl na zakladce, ale taky si nic nevybavim.
         Evidentne to nebylo nic tak prevratneho.

        3. no jo, na to slušivou puntíkatou sukénku a mašle ve vlasech si dobře pamatuji…..
         Měla jsem krátké vlasy a tak aspoň culíčky ala ufounek …. 😀 😀

       2. Poupata …krásný úděl máme dnes… Michal David se také nezapřel. Až jsem se z toho po letech opotila (sweat) Díky té pitomé písničce měly starší žákyně mnohem větší reklamu než dorostenky, ale vlastně nebylo o co stát, povinné jsme to měly asi všechny stejně – tipuji, že jsme od sebe asi dva roky, cvičily jsme to v druháku a šla jsem z osmičky, což byl další komunistický vynález. Jo, tenkrát se mě poprvé pokusil políbit jeden kluk a já ještě nevěděla, jak na to (chuckle) . To se dnešním šestnáctkám snad ani nesmí vyprávět 😀 .

        1. Poupata byla až ta další spartakiáda, měla jsem je cvičit, ale jedna holka byla nadbytečná a tak učitelka vyhodila ze sestavy koho, protože je neschopná? No? 😛

         1. Tak se mi to nějak plete dohromady, no jo, hlavinka má v sobě příliš materiálu a nějaká ta data musela pustit, aby se nepřefoukla.

          1. Trikoty starších žákyň byly v roce 1980 a 1985 dost podobné. V roce 1980 byly bez rukávů a pro poupata v 1985 byly s dlouhým rukávem. Já na Strahově nebyla, jen jsme ve škole nacvičovaly a mne pro kopytóznost nevybraly (nedivím se, moje kopytóznost je bezbřehá). V roce 1985 mne to taky minulo, skladba pro VŠ vyžadovala vždy 2 dívky na 1 chlapce, což náš kroužek na VŠCHT rozhodně nemohl splnit.

         2. A když si to tak vezmu, mrzí tě, že jsi přišla o tu buzeraci? My to měly povinně a kolik času jsme strávily nejen nácvikem, ale předváděčkami před nejrůznějšími komisemi (stejně si myslím, že od začátku bylo jasné, že jako Pražandy jedeme až na Strahov), obvodní, městské a kdovíjaké všechny spartakiády až po tu na Strahově. Jako pražské jsme sice měly delší prázdniny – školy se uvolňovaly pro cvičence z republiky, ale měly jsme z toho houby, protože jsme musely být pořád v Praze a nacvičovat nebo to někde předvádět.

          1. V postatě- ano, mrzelo. Protože jsem byla veřejně předvedena jako jedna jediná neschopná. Byla jsem vyšoupnuta před nastoupenýma holkama ze dvou tříd. Učitelka je pak ještě nechala hlasovat, jestli fakt mě. Byl to dost odporný pocit, asi jako veřejný odstřel.

          2. Matyldo, tak to mě mrzí. To už je v podstatě šikana. A soudružka učitelka byla pěkná k….. Já na spatrtakiádu tenkrát byla doslova nahnána, tak jsem to pociťovala jinak. A jinak na gymplu jsem měla také třídní pěknou k…., ta zase po nějaké mé návštěvě psychologa před celou třídou tvrdila, že chodím k psychiatrovi, zakázala mi před třídou dělat řidičák, že to nezvládnu spolu s učením a tak podobně. Že jsem v té době bez problémů hrála na klavír a nepropadala jsem, to už nechápala. Takže tě v tomto opravdu chápu.

          3. Matyldu lituju. To já jsem měla dost štěstí. U nás se přebytečné děti z nácviku vyřazovaly dle kádrových předpokladů (pro dítě ve druhý třídě náramně snadno pochopitelná záležitost, ale že bych to nesla nějak úkorně, to si nepamatuju, spíš jen jak to naši komentovali), takže spartakiádit jsem nemusela. To štěstí bylo v tom, že přijímačky na školy jsem dělala až po listopadu…

          4. Já nacvičovala ještě v šstnácti „Sisisisiňorýna“ ale protože jsem bya jediná holka ve třídě, tak jsem s kluky nejela a jely holky z jiné školy. A kluci mi to nepokrytě záviděli. (chuckle)

         1. Veram, ty jsi neskutečná, jak dovedeš vyhledat věci (bow) Prohlédla jsem ty fotky všechny – až z toho mrazí. Nejen ty fotky pod Stalinem a cvičení vojáků, ale třeba i to cvičení dětí s vojáky… brrrr.

   2. Petro, zapoměla jsi na pytlík s přezůvkami. A po takové sváče bych zhebla, vodu a okurku- kde bere tolik enerdžie? Nebo jí to snědla Betka?

    1. Uf, tedy vybavit Xerxovou správnými školními proprietami, to nám dá pěknou fušku 😀 (sweat) . Tak doufejme, že se nám žákyňka bude pěkně učit a nosit domů samé biče (rofl) (rofl)

  2. Milé pamětnice, nepamatujete se některá na kolové splývavé bílé sukně z jakéhosi umělého materiálu v pase na gumu a dlouhé až skoro na zem? Já jednu dostala a strašně dlouho jsem jí nosila i normálně, protože se mi docela líbila. Pak skončila někde jako sukně pro naše blbnutí s country tanci a pak v propadlišti dějin. Docela by mne zajímalo, ze kterého roku to tak mohlo být!

   1. Nevím, kdy jsi sukni dostala, ale v roce 1980 bylo ještě jedno dorostenecké číslo – podstatně méně lidí na ploše a slečny společně s mladými muži – tuším na Strahově tak cca 1400 oproti maximálnímu počtu asi 13800 cvičenců. Tuším, že i nějakými vlajkami se tam mávalo. Vím to proto, že jedna má kamarádka toto nacvičovala a tehdejší upravený úbor pak použila také jako svatební. Měly právě ty dlouhé bílé sukně – a bílý hořejšek. Holt půjčovny se v té době jaxi nekonaly a na ušití nových asi nebyly prostředky.

    1. Nojo, to bude ono! Nějaký „hořejšek“ k tomu tenkrát taky byl, ale to už si nepamatuju, jen vím, že se mi nelíbil. Ale tu sukni jsem děsně užila a „honila v ní parádu“ ještě docela dlouho. Díky za připomenutí, asi to tak nějak s těmi roky bude, to mi bylo krásných 25!. Spartakiády, tedy termíny, vůbec neumím, protože mne nezajímaly, jen vím, že jsme kvůli spartakiádě maturovali o měsíc dřív, protože se musela vyklidit škola, kde bylo zbudováno ležení pro spartakiádníky.

     1. Jo, jo, to vystoupení s bílými sukněmi bylo teď nevím buď na úvod nebo na závěr, prostě mimo celkový sled cvičení. Já to vlastně pamatuji až od roku 1975, v roce 1970 se Spartakiáda pro jistotu nekonala, protože se soudruzi obávali namíchnutého lidu a dopustit jejich větší srocení se z jejich hlediska rovnalo sebevraždě (Podobně se v roce 1968 nekonala Velká Pradubická). Tak jsem o ní nemohla nic tušit, bývala bych spadala asi někam do kategorie maminek s dětmi nebo nejmladšího žactva. V letech 1975, 1980 a 1985 se konala (já jsem přímá a nepříliš dobrovolná účastnice let 1975 a 1980), připravovala se na rok 1990, čemuž v podstatě zabránily pamítné listopadové události. To se sice konalo něco v menšé míře, mám dojem, že Sokol zkoušel nějaký Slet i později, ale ta masovost už byla pryč.Jo a roky před těmito Spartakiádami už nemohu pamatovat neb jsem byla buď ještě na houbách nebo opravdu malinké robě (1965). Tam může posloužit Veram a fotky, které nalezla – viz o kousek výše.

       1. A tady jsou další fotky ze spartakiád…
        http://www.facebook.com/group.php?gid=46705903862&v=photos
        Já cvičila na druhé spartakiádě, asi jsme byly mladší dorostenky, bílá halenka, zelená sukně, žlutý vysoký pas a bíločervená stuha. A přiznám se, moc se mi to všecko líbilo. Zvlášť Praha a Strahov! A to oblečení navrhoval malíř Svolinský, slušelo nám moc.

        1. veram, jsem si to myslela!!!Blbne mi počítač, tak se dostávám do diskuse se zpožděním, právě jsem si tě na ty mašle taky vypočítala.

       2. Nevypada to. Na webu nikde nic, na Facebooku ve skupine celych 67 clenu, posledni zprava od organizatoru z 2. cervna, na otazku kohosi z 25. cervence uz nikdo neodpovedel.
        On kdyby se do toho nekdo skutecne obul, tak by z toho byvala mohla byt slusne velka akce, ale to by chtelo poradnou propagaci.

      1. No, tak koukám, že na mě nikdo nemá, já jsem v pětapadesátém nacvičovala dorostenky v zelené sukni, bílým tričku s dlouhatánskou širokou stuhou s červenýma kytkama, která se vytasila zpoza pásku v polovině cvičení a pak se s ní dělaly špumprnákle. Ále jen ve škole a v místní variantě na bývalé sokolovně, taky jsem byla kádrově neúnosná 😀 Ale kus toho cvičení ještě umím a muziku si taky vzpomínám, dželi nás do zblbnutí.

       1. Baty, tak to je ta „moje“ skladba taky. Pamatuješ? …za radost, za zdraví, za zpívající dílny, za moře klasů, za šum vod (kruh), toto jsou přísahy (ruka nahoru, mávnutí stuhou) díky a pozdravy, mír naší zemi, za život krásný, za život silný, hej, na pochod… (a raz, dva, pochod, stuhy nahoru a mávat…)
        jo, jo, kdepak ty krásné holky jsou…

        1. Holky vy jste dobrý, ještě si pamatovat cvičení, já jsem si ti asi tak nebrala do hlavy. Veram za fotky co jsi vyhledala děkuji. Ona ta spartakiáda jako celek byla úžasná podívaná v té době. Dnes není nic povinné, tak by to nedal nikdo dohromady- nebyly by na to finance. A lidi by se nedali tak snadno oblbnout. Dneska máme možnosti vidět celý svět- tenkrát jen co nám mocipáni dovolili. Jen ten kdo měl odvahu se vydat do světa a vědět, že se nemůže vrátit do svého domova se na to mohl dívat jinýma očima. Nějak jsem se do toho zamotala – nostalgie starých časů, kdy byl člověk mladý.

         1. No právě, dokázalo se to dát dohromady, protože to bylo befelem. Ve škole to bylo strašně jednoduché, prostě se nařídilo třídě, že bude cvičit a basta. Co mi ale nedocházelo, že na ten Strahov člověk nesměl mít kádrový škraloup v rodině a že tam kvůli tomu dokázali někoho nepustit. Tím nemám na mysli obyčejnou zlomyslnost učitelek, jak to zakusila Matylda. Já, přinejmenším napodruhé jsem na Strahově rozhodně nebyla dobrovolně a kdybych bývala věděla jak, tak bych se tomu nějak vyhla. Jenže ten nácvik dorostenek se alespoň u nás konal v hodinách tělocviku (tak fikané to bylo) a to si studentka mohla zkusit nechodit na tělocvik a nebýt z něho klasifikována a přitom chtít jít na VŠ. Oni dobře chápali, že když to nedají jako tělocvik, tak si polovina lidí najde nějaké omluvenky, proto to potřebovali mít pojištěné.

       2. Tedy tady se to rozjelo, já koukám. Holt většina z nás má na Spartakiády nějaké vzpomínky – lepší, horší, jak kdo, ale je vidět, že to byl rozhodně fenomén své doby.

        1. Apino, to máš pravdu, nejít na hodinu čehokoliv, tělocvik nevyjímaje to by byl býval průšvih a to si představ jak jsem si to polepila ve škole když jsem nešla na nějakou tryznu nebo jak se to jmenovalo když umřel Zápotocký a já byla v prváku na tehdejší jedenáctiletce. To jsem se pak vymluvila, že nejsem z Liberce a Liberec neznám a netrefila jsem na ten roh ulice kde jsme se měli sejít celá třída, že jsem stála jinde. Měli jsme celkem rozumnou třídní a dala to do pořádku, ale táhlo se to asi se mnou celou školu. Na vejšku jsem se nedostala.

         1. Ta 50. léta, to byla opravdu moc smutná doba. Já už mám zkušenosti z těch 70. let a dále. O pionýrce jsem před časem psala, atmosféra mezi lidmi byla taková…. nořečeno slušně bez ideálů, ani já jsem nenasákla ideály, jen jsem se chtěla od nich držet co nejdále – to prosím od 8 let -k tomu byl ten pionýr dobrý, pochopila jsem to v osmi letech. No nic, kde to šlo, chvíli jsem se před akcí producírovala před vedoucím nebo šéfem a pak jsem potichu zmizela. Jednou jsem dokonce dostala pochvalu za účast před kolegy, přitom se mi podařilo zmizet ještě před začátkem – tuším výročí Lenina. Ale to zplodila ta doba, když se můžu chovat normálně, tak nedělám blbiny.

 19. Maricko, jako ridicka hausboutu jsi naprosto kouzelna. To by mne zajimalo zkusit.

  Prave jsme prosli neuveritelnou bourkou. I kdyz nam vypla elektrika, tak v baracku bylo videt jak za svetel v nocnim stadionu, jak ty blesky kolem dorazely. Z terasy mame opet bazen – zacinam se obavat, ze nam to podmaci barak, i kdyz jsme na kopci. Je ta terasa nejak blbe vyvazena ci co.

  Dluzim ti odpoved – protoze nevim, kdy pojedu. Je to vsechno nejak slozity – s praci, prednostou, nefunkcnim kloubem. …. (headbang)

 20. A tady je odkaz na ty naše novorozené želvičky.

  http://marickac.rajce.idnes.cz/zelvicky_2010/

  Když jsem je všechny vyndala pro „hromadné focení“, zjistila jsem, že těch ročních želviček mám vlastně 5. Čtyři přezimovaly na verandě, ale úplně jsem totiž zapomněla, že tu pátou jsem zjara objevila ve velkém výběhu. Buď byla první, která se narodila a než jsem tenkrát našla otevřené hnízdo, už se utekla schovat, nebo je to jediná, která se narodila z druhého hnízda, které jsem loni nikdy nenašla (snášení Slider jsem propásla). A tahle želvička kupodivu přežila tu loňskou tuhou zimu. Já už začínám mít v těch každoročních mrňousech mírný zmatek a ztrácím přehled, kolik a kdy se jich narodilo.

  1. MAAARIČKÁÁÁÁ MÁÁÁÁRIČKAAAA JE DOKONALÁ!!!! DÍKUJU, DÍKUJU, DÍKUJU, TOHLE DOMA OKAMŽITĚ NADNESU (y) (y) (y)
   MARIČKA DNES ZASLOUŽÍ ŘÁD ZLATÝHO KORMIDLA (y) (clap)

   1. Naše spřátelená posádka z Bystrce sjíždí Baťák na dračí lodi. Vloni měli premiéru, letos někdy touhle dobou má proběhnout repete (možná už proběhlo, plánovali to na minulý víkend, ale ještě jsem se nima neviděla).

     1. Jo, to si pamatuju. Však jsem podle vesel kolemjedoucí lodě (byl to VK Hodonín) hádala, kde jste vlastně byli, jestli si vzpomínáš.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN