ČLOVĚČINY: Oslava života

O tom, že se sydneyská parta česko, moravsko, slovenských trampů schází jednou měsíčně v bývalém skautském výcvikovém středisku v nedaleké osadě jménem Warragamba, které kdysi v dražbě koupil jeden z nás, jsem se už nejednou zmínil.

Znám to tam důvěrně. Kdysi, počátkem let osmdesátých minulého století, jsem tam chodíval cvičit skautíky. Tedy vlastně skautské dorostence od 14 do 18 let, kterým se tu říká Venturers. Takovej ten nejlepší věk. Dacani, kdy si hoši myslí, že jsou nesmrtelní a dělají ty největší vylomeniny. Takže jsme si docela dobře rozuměli. Přes ty vylomeniny. Sjížděli jsme řeky na lodích, lezli po skalách, slaňovali s útesů, nořili se do jeskyní, jezdili na lyžích, nebo se jen tak potulovali bušem. Na den, nebo i na týden.

Majitelé střediska, kamarád Milan, jak se tento jmenuje, nebo Blcha, jak mu mezi kamarády říkáme a jeho žena Marta, na kterou kamarádi volají Muška, vše pěkně svojí pílí a námahou upravili a tak tu máme nyní k dispozici nejen halu kde se scházíme, ale i přilehlé budovy, kde se dá přespat, popřípadě se vyspat z chyceného orangutána ke kterému jeden jaksi přes noc přišel. Okolní buš má léčivé vlastnosti, zvláště na ty co bydlí v Sydney.

Slavíváme tu také různá výročí, Silvestry a narozeniny toho či té, jak se namanou. Pokaždé přibývá nějaký ten penzista či penzistka a věkový průřez naší komunity proklatě stárne. V zimě, tedy ve zdejší zimě, to je od června do října, hodně osazenstva chybí, protože jako penzisti mají volného času čtyři přehršle a tak se potloukají v zemích, kde vyrostli a kde mají doposud spoustu kamarádů. A tak se přiblížila i oslava Milanovy šedesátky.

Už na Silvestra si Blcha stěžoval, že se mu špatně ohýbá a že asi půjde k doktorovi. Než se nadál, tak se octl v nemocnici. Našli mu malignantní nádory u páteře a zahájili baterii testů a pak první chemoterapii. Jak Milan, tak i jeho žena Marta byli v obdivuhodné psychické pohodě. Frajeři to jsou oba. Odpadla pouze slezina, co měla být poslední sobotu v lednu, Milan byl ve špitálu.

Avšak už o poslední sobotě v únoru se slezina konala a Milan pocházel kolem s bandáží na levém předloktí. Byl to pěkný teplý letní večer, seděli, zpívali a povídali jsme si venku pod hvězdičkama za svitu měsíce, jak je vidět na těchto fotkách.

Potom Milanovi nastalo období dalších testů a intenzivní léčby. Taková radio a chemoterapie dá člověku zabrat a nejednou není zlikvidovaná jen rakovina ale i pacient. Případů je kolem více jak prstů na ruce. Nastala tak těžká doba nejen Milanovi ale i Mušce a celé rodině. Dotýká se to všech kolem, i kamarádů a kamarádek. Milan bojuje statečně, jak to jen jde, Marta vše obdivuhodně zvládá a morálku mají oba velmi dobrou a úctu si zasluhující. Poslední sobotu v červnu máme opět slezinu a na Milanovi je už vidět jak ho chemoška ničí. Pohubl a vlasů má pomálu, ale humor mu neschází.

Koncem července je Milan po všech zákrocích velice oslaben. Většinou odpočívá, či spí v posteli. Po okolí ho na vozíčku tlačí členové rodiny, chůzi teď nezvládá. A tak byla svolána oslava Milanovy šedesátky na sobotu 7. srpna.

Počasí se povedlo, bylo krásně jasno, sluníčko hřálo a začali jsme se sjíždět kolem půl druhé hodiny odpoledne. Dokonce i kamarádi z Melbourne dojeli, tisíce kilometrů nelitovali a dobrou náladu s muzikou dovezli. O půl třetí odpoledne tu už byl slušný dav. Jídla a pití, jak už je zvykem, byl nadbytek. A jakého! Nejeden a nejedna si soukromně postěžovali, že chuť na ty dobroty je, někdy se neodolá a pak člověk trpí různými zažívacími potížemi.

No jo, už to kamarádům a kamarádkám netráví tak jako za mlada. Metabolismus jaksi zlenivěl, žaludek, játra, žlučník a ostatní orgány jsou už opotřebované a tak je třeba jíst i pít s rozvahou a opatrností. A taky opatrně zpívat při kytaře, někdy jsou slova nahrazena jen pobroukáváním, ale za to může ten zatracenej Němec. A tak za skromného pojídání a méně skromného popíjení plynula zábava.

Doma se mezitím vzbudil Milan a byl schopen vmísit se do davu. Synové ho ve vozíčku vytlačili na vybetonované prostranství vedle domečku na hřející sluníčko, my jsme si stoupli kolem a za doprovodu šesti kytar jsme mu zapěli „Happy birthday to you…“ a pak „Mnoga ljeta, mnoga ljeta…..“ Připili jsme si s Milanem výbornými australskými bublinkami a začali předávat dárky.

Ten největší byla pěkná nová kytara. Gratulanti stáli ve frontě a čekali, až na ně dojde řada. A nebyli tu jen kamarádi trampi, ale i rozvětvená rodina s vnoučaty. Kytaristi hrábli do strun a nad eukalypty zazněly Blchovy oblíbené písničky. Pohoda, klid a mír vládly krajinou, sem tam ukápla slzička. Asi po půl hodině už toho bylo na Milana hodně, začínal být unavený, tak ho na vozíčku odtlačili domů a dali do postele.

Dav se přesunul tak různě. Většina do haly, někteří na travnaté prostranství před halou kolem barelu, ve kterém plápolal oheň a někteří do klubovny. Tuto Milan udělal ze dvou místností velice pěkně. Mimo dvou krbů tam je pěkný bar, kulečník, kout k posezení a staré, avšak perfektně fungující gramorádio, na kterém si přehráváme staré gramodesky. Hity z let dávno minulých, 50 – 60 let staré.

Atmosféra tu je intimní a pohodová, okna halí rudé závěsy a stěny jsou vyzdobeny trampskými motivy, včetně velké nástěnky plničké cancátek, placek, osadních vlajek a jiných drobností, jako cen vyhraných v potlachových soutěžích a podobně. Když se v krbech rozplápolá oheň tak tu je nadmíru útulně.

Večer se však veškerá zábava přesunula do haly, kamarádi rozezpívali svoje dřeva a zábava se rozběhla jako vždy. A tak se oslava vydařila, i když byla jaksi náročnější než obvykle. Milanovi se to moc líbilo a to bylo účelem. Ostatní jistě nespokojení také nebyli a tak za zvuku kytar a starých trampských písniček proběhl jeden z dalších pohodových večerů.

P. S. Článek jsem napsal 10. srpna a zde jsou tři zprávy od kamarádky Mušky. Komentáře netřeba.

Ahoj kamaratky a kamarati !

Oznamujem vam, ze moj, drahy manzel, Milan, Blcha, serif z osady T. O. Zlaty sup, odisiel do vecnych lovist, dnes 11 Augusta 2010 o 3.30 hod. rano, doma v kruhu rodiny.

Blizsie informacie o pohrebe oznamim neskor.

Velke Ahoooj!!!! od Musky!

Oznamujem Vam, ze pohreb Milana ( Blchy z T. O. Zlaty sup Pezinok ) sa bude konat v sobotu 21. Augusta 2010 asi o 11.00 hod. rano. Ty co su v Australii, nezabudnite ist pred tym, hned rano volit, alebo volit uz pred tym. Pohreb sa bude konat na katolickom cintorine blizko Warragamby. Potom budeme mat obed v ceskoslovenskom country clube. Ste vsetci vitany. Mame viacej casu na pripravu pohrebu. Podrebnejsiu informaciu poslem, na buduci tyzden, az bude vsetko do podrobna zaistene.

 Velke Ahoooj!!!! od Musky!

Ahoj kamarati!

Pohreb Blchu, bude 21 Augusta o 11.00 hod do obeda v malom katolickom cintorine. Presnu adresu a mapku este poslem. Posledne velke Ahoooj!!! mu dame trampskymi pesnickami a trampy v trampskom obleceni. Ja budem tiez, v trampskom. Po pohrebe, ste vsetci vitany na karminu, obed a obcerstvenie do CS country clubu. Adresu a mapku poslem, neskorej, ale vsetko, je blizko Warragamby.

Velke Ahooooj!!!! od Musky!

Aktualizováno: 15.8.2010 — 16:54

113 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Děfčata tak to je tady, zítra mizím v horách až do neděle a Nejstarší se Psinou si budou hopsodařit. A aby toho nebylo málo, jednu noc si Krkavci užijí sami úplně. Odpadly mi dvě opravdu otočkové cesty do Prahy ( tam přebrat, předat potomstvo a hned zpět notabene na noc) to mi zařídili ti nahoře (angel) za to dík, ale musím si vyzkoušet jaké to je, když se učí Krkavčata lítat (chuckle) . On totiž další hlídací zbytek taky bude až v neděli.
  A mám téma k přemýšlení. Přiznám se, že dnes a denně porušuji jednu městskou vyhlášku a jsem ochotná a připravená nést následky. Ono naše drahé město neumožňuje žádnou lokalitu, kde by se psi mohli vyběhat na volno. Kdysi byly dvě, ale už jsem studovala vyhlášku, tak už je to zrušené (punch) . No a jeden bdělý občan takhle měšťáky od nás bombarduje. Je pravda, že v té časti parku se scházíme my, pejskaři a potom ještě feťáci (chuckle) . Jsem přesvědčená dle některých poznámek, že vím, o krerého bdělého občana se jedná. To bych až tak neřešila, jenže ten bdělý občan chystá dobrůtky pro všechny chlupatce ( nejen psy) a po těch se odchází za Duhový Most. (punch) Tak a teď problém čislo jedna jak ho zarazit aniž by mi nehrozil kriminál a hlavně ho u toho chytit a problém číslo dvě byl v policistovi, sám je totiž vlastněn dvěmi “ čivavami o padesáti kilech“ a bylo mu to proti srsti, že nás musí napomínat. A jak si mám brát příklad z někoho, kdo k té vyhlášce sám má výhrady a myslím si, že pokud má možnost tak ji taky nedodržuje. Chjooo

    1. Řeknu ti tajemství – ve čtvrtek v pět hodin odpoledne v Malé Morávce v hospodě U Kovárny – hádej co?! A nebudu tam sama!!!

     1. Jeje tak to mě mrzí, protože jsme ne ČH sedle a jede nás tam banda s programem 🙁 . A zjišťuju, že ti nahoře (angel) (fubar) musím se na ně teď mračit mě nechtějí za vámi pustit na Pražení jsem v práce, týden před Mikulovem už taky něco mám uááááá. No nevadí, holt si vás budu muset vyčekat 🙂 (h)

      1. Jo a vím o jedné osůbce (sun) z těch končin (clap) Takže tipuji že je to ona? Měla před nedávnem svátek? Jo? prosííííííííím, řekni že jooooooo (rofl)

       1. Ale no jistě!!! Jest to ona. My taky jedeme s partou, ale oni dorazí až večer (a jak znám vedoucího zájezdu, tak pozdě večer (chuckle) – promiň Karle), takže odpoledne máme pro sebe.

 2. Konečně jsem se za po čase dostala k netu Lítáme po kopcích, domů přicházíme pozdě, utahaný a zmoklý a zmrzlý. Jo, mám natlučený obě kolena a ruku – drobet to mokrý klouže 😛 😀 . Ale stejně je to tu skvělý.

  Georgi, krásná vzpomínka na kamaráda. Na koho se takhle myslí, je pořád někde kolem. (h)

  Milé Petry (namátkou PetraK. (rose1) , Ap (rose1) ….. no a samozřemě malá Batýsková (^) – všechno nejlepší a radost ze života (h)

 3. Mít skvělou partu, tolik kamarádů vedle sebe, být spolu v radosti i v zármutku, to je opravdová výhra. Ale to vy, milý Georgi, jistě víte. I kamarád Milan to musel vědět. R.I.P.

 4. Vsem Petram i te nejmensi batyskove vsechno nejlepsi k vasemu dni. necht se vam dari. (y) (d) (^) (rose1) (h)

 5. Milý pane Jiří přidávám se k ostatním, všichni to už tu za mě řekli, tak už hoří svíčka a přeji vám i Mušce a vlastně všem ostatním hodně síly k překonáni zármutku a bolesti. Nakonec se „doma“ za Duhovým Mostem stejně všichni sejdeme (h)

  1. Řadím se do fronty gratulantů, Haničky, Petrušky všechno neeeeeeeeeej……. (f) (f) (f) (sun)

 6. Moji milí,budem na Vas mysliet,sviecku zapalim,pomodlim sa.Pekny,plnohodnotny zivot,dobri ôudia okolo neho.R.I.P.

 7. Všechno nejlepší milým Petrám i Haničkám (h) (f) (d) (party) – nebyla jsem tu, tak musím přání dohnat, však jen známých oslavenkyň tu máme plno (inlove)
  Jinak hlásím, že pobyt u lišejníků byl nádherný, Norsko pro nás schovalo tři slunečné dny (prý za celé léto tři dny v kuse hezky nebylo 🙂 ) a já jsem měla pocit, že jsem odtud vlastně vůbec neodjela (h) Ovšem dnes ráno se osud rozhodl, že pro rovnováhu věcí je třeba něco zase zkazit a při zcela normální manipulaci se mi rozlomily brýle ;( protože mám opravdu komplikovaná skla a zlomenina bude (možná) spravená až v pátek a nové brýle nejdřív za dva týdny, tak se plížím životem v mlze (tmi) Náhradní brýle mají totiž nejen špatné dioptrie, ale mají i strašně poškrábaná skla – co jsem s nimi proboha tehdy dělala??? (fubar)

  1. Milá Dede, vím přesně vo čom jde řeč. Pamatuji ty horečně depresivní stavy nad zničenými brýlemi a ten záchvat úzkosti, když jsem brýle hledala přesto, že mi bylo xkrát řečeno, že si je mám dávat na jedno místo. Chachá, jen blbec musí mít věci přesně kde mají být, inteligent to přece ví,nééé. Ne neví. Na PC jedny, brýle, vedle do projektu druhé brýle, na čtení MF třetí brýle se skly jako dna od sodovek,do auta další, na dálku, infarkty se pomalu blížily a finance na brýle vysychaly.Pak mně zachránili ve Zlíně, jedno oko mám na dálku, druhé na blízko,už se jaksi v palici zesynchronizovaly akorát polišům furt ukazuju lístek, že bez brýlí můžu.
   Dede, lity,lity, život v mlze, sákra práce. (sweat) (angel)

  2. Dede, lituju velmi – to Norsko musel bejt fakt krásný, když je ta protiváha takováhle….
   Kdysi jsem tu psala, jak jsem si na zájezdu vysklila brejle … tak vím mc dobře. Dej si udělat dvoje oučasně a snaž se je střídat.

  3. Jsem si vzpomněla na Macha a Šebestovou “ ze všeho nejhůř se hledají brejle bez brejlí.“ Nezávidím, kdysi mi paní dra taky nutila brejle. Měla jsem ale jen jako dekoraci na hlavě i na stole, páč mě z nich děsně bolela hlava, i když malinko lépe jsem viděla. Po dvou letech jsem dozvěděla, že to mám od mala a že mozek se s tím už dávno vyrovnal proto ty bolesti hlavy, mezitím jsem inteligentne brýle cirka za 6000 ztratila. Jsem se rozhodla, že CD rozhodla že ty brejle potřebuje někdo jiný a tak je prostě převedla do vlastnictví někoho jiného no a já jsem se prostě smířila s tím, že skóre při tenise nebo i hokejise dozvím buď když to řekne hlasatel nebo jdou titulky přes celou obrazovku a je to roky stejné, tudíž nebudu podporovat toto odvětví průmyslu 😛

   1. Asi na tom budeme podobně. V patnácti mi nutila paní dra brejle a když mi je zkoušela, tak to náramně odsejpalo. Jen já si nebyla jistá, jestli vidím líp teď, nebo tím předminulým sklíčkem. Tak jsem jí nakonec něco odkejvala a měla pokoj. No, dokud se mě po patnácti letech nezeptali při zaseknutém kamínku, jak je to možné, že jsem tam tak dlouho nebyla. Po mnoha (skoro 40ti) letech jsem pochopila, že vymyslet mně brejle, to není zrovna legrace, protože jsem si do života pořídila astigmatismus a dost šmajdavej. Nutili mi brejle na dálku, ale to je pro mne něco, co mne ohrožuje na životě. Jsem okamžitě po nasazení toho vynálezu o čtvrt metru vyšší a padám na každém schodu. Radši jsem oželela výhodu vědět která jede tramvaj. Ale mám to dobrý. Čím jsem starší, tím dál vidím a tudíž se nemusím zabíjet a ani v řidičáku nemám záznam. A na blízko? No, na obrazovku si je velmi ráda vezmu, ale když jdu na povinný jaeger oční test, tak jim ten Máchův Máj odříkám i pozpátku bez korekce. No, ne že bych ty blechy viděla všechny (rofl) , ale to by si zapamatoval každý. A na našem očním jiný text s blechama nemaji. (písmenka od 0,5 mm)

 8. Jiří, krásná vzpomínka na kamaráda. Je to tak, nevíme kolik času máme. Prosím Tě, řekni Mušce, že je velice statečná a neuvěřitelně obdivuhodná. Ty tři maily v závěru o ní vypovídají víc, než celá kniha. Jestli to nenbude hloupé, moc ji ode mne pozdravuj. Posílám jí, Tobě a Míle přání mnoha krásných dnů plných slunce.

 9. Právě hrají v country rádiu Spáleného – Až mě andělé….Jak případné!
  Mílí Mílo a Jíří.
  Škoda je dobrého člověka a dobrého kamaráda ještě víc
  V takový okamžik jsme všichni tak strašně bezmocní. Jediné, co mohu udělat je, v sobotu rozžehnout na okně, vedlePC svíčičku, která vzpomíná a připomíná.
  (rose2) (rose2) (rose2)

 10. Po odchodu našich rodičů, kteří vlastně údolí v Krkonoších po odsunu Němců osídlili a založili novou osadu chalupářů a kteří žili pohromadě, scházeli se, pomáhali si, slavili kdeco a kdykoliv, jsme zůstali my – jejich potomci. Někteří chalupy prodali, ale zdravé jádro zbylo. I my se opět scházíme a slavíme kdykoliv a kdeco a pomáháme si. I dnes platí, že ten umí to a ten zas tohle a vzájemně jsme si velkou oporou i v dobách, kdy relativně lze vše koupit a vše zaplatit, má-li člověk ovšem čím. I nám dochází, že pomalu ten čas nastane, i když si to zatím tolik nepřipouštíme. Ale i mezi námi už nějaká ta kosa dopadla. Prakticky v Praze nemám žádné kamarády, ti všichni jsou v našem údolí. Vím dobře, co to znamená, když některý odejde a tak chápu, jaké to je pro Vás. Svíčka hoří už teď a moc na všechny z té party myslím. (rose1) Myslím, že Zvířetnická parta bude v duchu v době Vašeho loučení s Blchem s Vámi všemi.

 11. Vzpomínka na kamaráda, Georgi! Těch vzpomínek nějak přibývá. Kolem našeho kamarádského stolu je už také několik židlí prázdných. Bolí to vždycky, ale odchod kamarádů pro nás, kteří jsme „byli ocitnuti“ v cizině, nás zasahuje jaksi hlouběji. Lidé, kteří se vzájemně neznali, ale stmelil je společný osud, kultura a řeč se posléze stali náhradní rodinou a vystřídali tu, se kterou nám nebylo dovoleno se setkávat. A vytvořily se skutečně pevné vztahy, které by možná s vlastní rodinou ani tak příznivé nebyly.

  Georg, please accept my condolence a pohlad Mušku po křidélku.

  1. Přidávám se k Janě, řekla to i za mne. Vaše velká trampská rodina bude pro Mušku velkou útěchou, je to skvělé, když člověk není sám. Milý Georgi a Mílo (h)

 12. Jiří, moc krásně jsi vyprovodil kamaráda, páteční večerní a sobotní ranní plamínek svíčky bude svítit i u nás. (rose2) (cz) (rose2)

 13. Všem Petrám, Petruškám,Peťkám,…… všechno nej , nej, k svátku.(rose1) (h) (d) (^)
  A návod na lehký ,dietní, letní koláček,zvaný tvarožník.
  2 tvarohy( jeden obyč.,jeden šlehaný)
  2 větší vejce nebo 3 malá
  4 polévk. žlíce cukru krupice
  3 polévk. lž. hrubé krupice-mouky
  1/2 prášku do pečiva
  1/2 sáčku vanil cukru
  vše smíchat s 5 dkg rozpuštěného másla
  Možno přidat dle libosti hrozinky,či strouhané jablíčko
  Péct v dortovce cca do 20 min.
  Velmi chutné, velmi rychlé, osvědčené

  1. GEORGI, PŘEČETLA JSEM A CHVÁLÍM VZPOMÍNKU. VŠAK I JÁ UŽ MÁM SPOUSTY PRÁZDNÝCH ŽIDLÍ U STOLU MEZI PŘÁTELI, I KDYŽ JSEM MLADŠÍ.RAKOVINA RŮZNÝCH DRUHŮ A TAKY DALŠÍ JINÁONEMOCNĚNÍ SI VYBÍRALY DAŇ Z HLAVY I MEZI MÝMI BLÍZKÝMI A PŘÁTELI.
   JENNY A VŠICHNI OSTATNÍ, HLÁSÍM, ŽE V TROUBĚ SE PRÁVĚ DOPÉKÁ TVAROŽNÍK PRO NAŠI PETRUŠKU. VEZU JÍ HO TEPRVE ZÍTRA, ALE JISTĚ K CHUTI PŘIJDE VŠEM TŘEM DĚVČATŮM, KTERÁ SPOLU ŽÁIÍ V JEDNOM BYTĚ. A ABY MŮJ JIŘÍ NELKAL, ŽE ON PŘIŠEL ZKRÁTKA, UDĚLALA JSEM TVAROŽNÍČEK HNEDLE DO 2 FOREM. JEDNA PETRUŠCE, DRUHÁ MÉMU MLSOUNOVI. ZDRAVÍM A HLÁSÍM, ŽE TADY OD VČEREJŠÍHO VEČERA NEPŘETRŽITĚ LIJE. MY JSME NAŠTĚSTÍ OD RADBUZY HODNĚ DALEKO A JEŠTĚ NA VELIKÉM KOPCI, TAKŽE ŽÁDNÁ VODA NÁŠ DŮM NIKDY NEOHROŽOVALA, VZPOMÍNÁM A MOC MYSLÍM NA VŠECHNY CHUDÁKY VYTOPENÉ A UŽ NĚKTERÉ I DVAKRÁT ZAPLAVENÉ POTOPOU A BAHNEM. RADBUZA SE HODNĚ ZAKALILA A NAPLNILA PO OKRAJ KORYTO. VYPADÁ TO, ŽE NA DOLNÍM TOKU)HORŠOVSKÝ TÝN A STAŇKOV) BUDOU MÍT LIDI U VODY ZAS VODU VŠUDE.

 14. Jiří a paní Mílo, dívala jsem se na fotky z oslavy. Tak jsem si říkala, kolik takových statečných lidí opustilo tu tenkrát neradostnou zemi, jak se asi poprali v cizině se životem. Jakou to měli odvahu. Dnes vím, že na Vás na všechny z Vaší osady můžeme být hrdi a vzpomenout s úctou na pana Milana, neboť nás opustil náš krajan.

   1. Hani, možná že máš pravdu,až teď ,po letech nesvobody si člověk mohl a musel uvědomit, jaký potenciál v něm byl a co mohl dokázat i kdyby začal od samého začátku znovu. No a to tady fakt nešlo, tady vládli většinu času neschopní straníci s rusáky za zády a my jsme jim to dovolili,všem těm, kteří z nás nestraníků udělali druhořadé občany a na závěr si rozdali stát. (punch)

 15. Georgi a Mílo,

  bohužel už taky vím, jak je, když člověka opustí dobrý kamarád. Milanovi přeju klid a vám…….. no hledám slova, nějaký lepší slova, než, že přeju, ať se se ztrátou vyrovnáte, protože to jsou prostě slova. Tak místo toho na vás budu myslet.

 16. Je mi moc líto, že váš báječný kamarád a tramp celou duší pan Milan odešel za Duhový most. Věřím, že dnes už hraje u duhového táboráku se svými staršími druhy a je mu fajn. V sobotu, nebo spíše v pátek večer (o kolik hodin je vlastně časový posun) na něho vzpomenu a zapálím svíčku.

  Mimochodem už vícekrát jsem přemýšlela o smyslu chemoterapií a vlastně velkého trápení člověka ve stadiu, kdy už moc naděje na vyléčení není. Pak jsem došla k názoru, že jeden smysl to má. Dotyčný se může dožít oslavy, kde vidí všechny své kamarády a vidí, že ho mají všichni rádi. Podobné to bylo s bratrancem mé mámy. Jsem ráda, že i pan Milan ještě mohl své kamarády ještě jednou pozdravit a strávit s nimi příjemné chvíle.

  1. Víš, je hrozně těžké odpovědět na otázku, kdy už není moc naděje. Někdy je to jasné a začíná se mluvit o zbytečném neprodlužování léčby (dlouho to bylo tabu – lidé nechtějí vědět, že medicína NENÍ všemocná a že smrt není selhání doktorů – tedy obvykle ne). Jenže určit tu hranici je děsně těžké a nejen pacient, ale ani doktor neprohrává rád. Jasné je to jen výjimečně. Většina případů je „možná“ nebo „tolik a tolik procent naděje“. Je 30% málo, nebo hodně? A co pokud máš třeba 2% – má se to vzdát? Nevím, neumím odpovědět.
   A s tou oslavou máš úplnou pravdu – stálo to za to…

   1. Víš, měla jsem příležitost o tom hodně přemýšlet v nedávných letech, a to šlo o mé nejbližší – teta prohrála svůj boj po 17 letech, z toho více než 16 let důstojného života, táta – 6 týdnů od diagnózy (neléčen – nešlo to) a mámin bratranec léčen zhruba rok, přičemž od počátku byla jeho prognóza špatná neb se při zjištění příčiny už jednalo o metastázy. Lékaři bohužel nezjistili nejméně dva roky, že jeho paréza facialis je způsobena nádorem slinné žlázy (zpočátku by se s tím asi bývalo dalo něco dělat). Mámin bratranec tomu bohužel vydatně pomohl tím, že nechtěl chodit na vyšetření. V tomto případě se dožil velké narozeninové oslavy. Takže to vidím asi tak, že léčit tetu mělo smysl a potom dlouho tu chorobu držet na uzdě, protože její život byl v rámci možností kvalitní. S tátou bohužel nešlo nic dělat, zato v mámina bratrance se jednoznačně jednalo léčbu kvůli pěknému zážitku a hezkou oslavu narozenin, kdy se sjelo víc než 100 lidí ze všech možných koutů.
    Sama nevím, jak bych se rozhodla o sobě samé – zda si ušetřit několik měsíců trápení a odejít dříve nebo to zkusit s tím, že třeba dostanu navíc právě jen těch pár měsíců, ale možná i roky. Pro někoho to má cenu, já si zase nemyslím, že tu musím být za každou cenu co nejdéle. Dovedu si představit i paliativní léčbu a v klidu odejít o něco dříve.

    1. Moje kamarádka (dotorka) vždycky říkala, že je nesmysl léčit lidi, kde to nemá šanci na vyléčení, a věděla o čem mluví nejen z medicinskýho hlediska, zažila takhle umírat svoji maminku…
     Nakonec měla nádor od začátku medicinsky s naprosto beznadějnou prognózou, znala diagnózu, rozsah postižení, přesně to všechno chápala, přesto sama zvolila martyrium chemoterapií výměnou za pár chvil s vnoučkem a jinými blízkými lidmi. Asi dokud se člověk nedostane do takové situace…

   1. Děkuji, to vychází na 3 ráno. Vidím to tedy na dvě svíčičky – jednu v pátek večer a druhou v sobotu ráno, to vyjde tak na ten poslední potlach. Zapálit ji ve 3 ráno, obávám se, že bych mohla usnout a pak vyhořet.

 17. Mily Jiri a Milo: Jak krasne jste vyprovodili kamarada. Kez by se nam vsem postestilo odejit po velkym mejdanu, obklopeni rodinou a prately, a dustojne, ac ovsem radeji o neco pozdejc. Jirkovo psani o Milanovi mi pripomnelo jeden stary gospel „He’ll understand and say well done“. Jako ze jeden odzil dobry zivot a zanechal po sobe stopu.

  A tady je jedna pisnicka – Johny Cash a jeho milovana June Carter (The far side banks of Jordan – vlastne je to optimisticky).

  http://www.uulyrics.com/music/johnny-cash/song-far-side-banks-of-jordan/video-johnny-cash-and-june-carter-cash-the-far-side-banks-of-jordan/

 18. Co nevidět se sejdem a budem plni dojetí
  až nám nad hlavou zas vlajka vyletí
  co nevidět se sejdem o jednu zimu moudřejší
  ale trampové do smrti nejdelší.
  (h)

 19. Neznala jsem pana Milana, ale je mi to moc líto – a odešel mladý !!! V sobotu zapálíme svíčku (rose2)

 20. Achjo, škoda dobrého člověka a jeho brzkého odchodu (u) . Ale jak, Georgi, píšeš – Milanův život byl plodný a úspěšný, odešel obklopen rodinou a přáteli, za Duhou ho jistě přivítala spousta kamarádů… Tak Milane velké ahóóój!

  Georgi, díky za krásnou vzpomínku a oslavu života. Posílám pohlazení (h) .

 21. Milý Jiří, je to krásná vzpomínka na kamaráda a děkuji, že jsi se snámi o ni podělil. Věřím, že dál budete navštěvovat Vaše tábořiště, aby nezůstalo opuštěné. Vždyť je tady i Muška, která vše hrdinsky zvládala (h) !

 22. Je mi moc líto, že jste přišli o výjimečného kamaráda.
  V sobotu na něj určitě vzpomenu, protože my také máme velkou rodinnou sešlost, ale z opačného důvodu.
  A takový je koloběh života – jedni se rodí, druzí umírají…

 23. OT Postupně dočítám, gratuluji Krejgovi i Aidině rodině k úspěchům, opžděně přeji všem narozeninovým a svátkovým.
  K Betce a vajíčku – moje holky jsou stejné trubky. Buřta nebo vajíčko musím nakrájet, jinak dopadnou stejně – posunují je po podlaze a tváří se zoufale, nebo si je nacpou do papuly a koukají nešťastně (aby jim to někdo nesežral). Prostě to neumí rozervat na kousky. S kostmi si nakonec horko těžko poradí, ale nerady (tedy kosti by jim chutnaly, ale trhat neumí). Na druhé straně nemáme problémy s trháním aportů. Jen hračky se škubou a „vyvrhují“ z nich vycpávky (zvlášť ozdobné…)

  1. ano – párek taky nerada porcuje 😛 (rofl) Ale takovou půlku cukety, košťál ze zelí, celou papriku – to umí naporcovat hned a asistenci nevyžaduje…

   1. Hmm, zeleninu považují za zvlášť rafinovaný způsob pokusu o otravu pejska. Dokážou ji rozkousat, ale nepozřou ani sousto. Dokonce mleté maso se zeleninou (vzorek na výstavě) jen očuchaly a ani neochutnaly. Bez zeleniny jo!

    1. Přesně. Kikině když dám na ochutnání trochu rizota, tak potom najdu misku pečlivě vylízanou s dokonale vypreparovanými kuličkami hrášku.

 24. Dnes mají svátek Petry, kterých tu několik máme, včetně „baťátka“ (inlove) .
  Milé Petry, Péti, Petrušky, přeju vám všechno nejlepší a užijte si krásný den! (h) (f) (sun)

  1. I já si dovoluji popřát všem zdejším Petrám k svátku. (f) (f) (f) Petře K. velkou pusu od Ešíka (dog) (h) a gratulaci od Kostíka (inlove)

  2. Milé místní Petry – hodně štěstí, zdraví a spokojenosti. Hezky si užijte sváteční den a splňte si jedno tajné přání – (f) (h) (f) (h)

  3. No jasně! (happy) Petro Ešusová, Ap, baťátko i ostatní Petry, krásný sváteční den (f) (sun) (f) .

   1. Jejda díkuju moc 🙂 Nechcete přijít? upekla jsem olivový chleba, udělala „tatarák“ a pikantní cuketový mazlavajz a uhňácala domácího přibiňáka proloženýho piškoty. máme toho tady dost 🙂

  4. (h) Petry Petrušky přejeme všem krásný svátek (rose1) (cat) M, (cat) Z a panička tu žádný smajlík nemá!

   1. VŠECHNY PETRY, všechno nejlepší. A těšte se, Zvířetníci, Petra K., svátek – nesvátek, pracuje na překvapení, bude už brzo!
    (rose1) (f) (^) (d) (rose1) (rose1)

  5. Ať se všechny Petry maj móóc a ještě víc krásně a ať se im splní všechno co si přejí. A taky (d) (rose1) (^) (rose1) (dance) (rose1) (h) :*

   1. Téééda, ještě že vás mám. Vždyť bych zapomněla přát své dceři. Tak všechny Petry a Péti všechno nejlepší a splnění i tajných přání. (h) (rose1) (^) (d)

  6. Ještě jedno značně opožděné přáníčko pro všechny Petry a Petrušky – od úplně dospělých až po ty docela mrňavé 🙂 (h) (rose1) .

 25. Omlouvám se OT.
  Včera mě málem trefilo z O2. Měnili jsme tarif. Aniž by nás upozornili, zrušili nám roaming a je možné ho aktivovat až po zaplacení 1. faktury. Mlaďaska odletěla na jazykový pobyt. Je bez kontaktu. Pokoušeli jsme se to vyřídit. Operátorka mi sdělila, že to jde až po vystavení první faktury. Na mou otázku proč nám to neřekli pravila, že je to ve všobecných podmínkách (tam je, že se aktivuje po první faktuře, ale ne, že to nejde dřív). A že si můžem zajít na prodejnu. Jenže tam musí člověk OSOBNĚ podepsat papír. Na můj dotaz, jak má dojít na prodejnu, když je přes 1000km daleko říkala, že to jinak nejde. Buď dojít na prodejnu, nebo nemít nic. Je to hračka si odskočit z ciziny, ne? Člověk by řekl, že chtějí vydělat. A oni ani to ne… Navíc nikdo není člověku schopen říci, zda je aktivace automatická (podle webu ano) nebo se musí udělat (podle operátorky). To je podnik!!! Kdyby byl v místech, kde se často pohybujeme jiný signáj, jdu od nich.
  Ještě teď bublám vzteky…

  1. Evi, před a během dovolené jsem měla obrovské problémy s Vodafone, souhrou několik náhod a chybných kroků jsem nakonec přišla o většinu kontaktů a uložených sms. Cítila jsem se velmi bezmocně, až jsem se velmi rozčílila a řekla magickou větu „budu muset přejít k jinému operátorovi“ – nakonec mě popřepojovali k někomu laskavému a hlavně účinnému.
   Přece by to mělo jít, pokud byste třeba složili zálohu – zkus se probojovat k někomu, kdo má mozek a pravomoc. Držím Ti palce. (Mmch. po návratu z dovolené se objevil další problém, když nešel vyřešit napoprvé, použila jsem opět výše uvedené „sezame, otevři se. Úspěšně a bez poplatků!)

   1. Jo zkoušíme. Ostatně faktura bude nejpozději zítra a Bára je na škole do 29. Tak aspoň konec stihnem, teď se jí povedlo ozvat mailem a zbytek snad do konce týdne vyřídíme. Ale stejně zuřím. A jak koukám, Vodafon není o moc lepší 😉 takže ke komu přejít?! Zabít je všechny, manažery vypreparovat a ukazovat v muzeu příšer.
    Nejvíc mě dostalo, že si má na aktivaci roamingu zavolat!!! Z ciziny, když roaming nemá!! Geniální (envy) Nevím k čemu mají to na krku, ale k myšlení to nebude… (punch) :@

   1. Jo, ale nemá přístup k počítači. Takže taky houby platný. Jo našinec se už bez toho elektrošrotu neobejde… Tedy obejde, ale na dálku nedomluví. Taky se už nepíšou dopisy, kdo by na ně takovou dobu čekal, že? Holt musíme vydržet, nic zlého se jí zřejmě neděje, ale nervózní matka je bez informací, no.

    1. Fuj, Evo, to je hnusný…. Ano, nic se neděje, ale všichni už jsme na o zvyklý a bez spojení jsme na nervy :@
     Atvám to rychle uteče (y)

 26. Krásne ránko všetkým vinšujem. Smutne krásne spomínanie – všetci ho máme, na rodičov, starkých, priateľov, štvornohých kamarátov. Raz sa tam stretneme. (h) (*)

 27. Milý Georgi a Vy všichni,
  lidi, co po sobě na světě zanechají svoji stopu, jsou vzácní a potřební, jsou kořením a hnací silou, jsou lidskými majáky, za kterými mnozí jdou,aniž by si to uvědomovali…o některých víme z dob minulých, o současných si to neuvědomujeme a o spoustě těch, co vykonali pořádný kus práce a žili tak, aby v jejich stopách kráčeli následovníci, se nedozvíme…a tak je nám po takových čas od času smutno a věnujeme jim vzpomínky a řekneme o nich i dalším…děkuju,za nádhernou oslavu života…. (h) (y) (rose1)

 28. hezký den všem Zvířetníkům i zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  (u)

 29. Až když se přiblížíme Milanovu věku pochopíme, proč se článek jmenuje „oslava života“. I ta fotka světla v temnotě… Nemám slov a v sobotu tiše vzpomenu na člověka, kterého jsem osobně neznala, ale který oslavil život svým životem i smrtí.

 30. Milý George, tenhle článek je oslava lidství. (h)
  Milan už pádluje za Duhový most …. nějak ho vidím odjíždět po řece …. sbohem a na shledanou. (u)

  1. Ještě jsem nenapsala, že mi to líto a že vás oba s Mílou objímám – a taky doufám, že vaše klubovna bude fungovat dál, na MIlanovu počest.

 31. Milý Jiří! Co říct – dnešní povídání je moc krásné. Je mi jasné, jak moc vám kamarád Blcha chybí. Tak Ahoooj, kamaráde – tam za Duhovým mostem jsou pastviny šťavnaté a ohně hoří a kytary znějí.

  Táborák zvolna zhasíná, osada už jde spát,
  kytara tiše doznívá, do duše padá chlad,
  stařičký šerif už líně ruku po láhvi vztáh‘,
  pistole chová na klíně, brouká si v temnotách

 32. Milý Georgi,
  krásná vzpomínka na kamaráda a jistě dobrého člověka. Po takových lidech zůstávají velká prázdná místa, která se již nemohou zaplnit. Jsem už také ve věku, kdy mi blízcí lidé mizí ze života, tak to vím velice dobře. Je mi to velice líto a mohu jen zapálit svíčičku a pohladit po tlapce (rose2)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN