ROZCESTNÍK: Britské prázdniny (3) Skotské léto – Edinburgh

V Londýně bylo slunečno a vedro. Cestou na sever se začaly objevovat mráčky, pak se zatáhlo. Pak jsme si všimli, jak nesmírně to fouká. V Edinburghu jsme se motali ven z nádraží, když jsem zaslechla, že prší. Co prší – přívaly vody bušily na prosklené střechy nádražních hal a vichr hnal vodu zvenku až málem ke kolejím. Docela rychle to přešlo; tedy vítr zůstal.

Časem jsem usoudila, že tohle je druh počasí, kterému místní říkají breezy. Jestli se vám vybavuje slovní spojení lehká bríza, tak to je špatně. Při tomhle meteorologové vydávají upozornění, aby turisté nevyráželi na hřebeny kopců, že by je to mohlo sfouknout.

Měli jsme trochu problém vůbec chodit; naštěstí nás těžké bágly docela spolehlivě udržovali na zemi. Penzion jsme našli snadno. Tady jsme se s domácími vlastně skoro neviděli. Poslali nám mailem kód, který otvíral dveře (taky jsem dost napjatě čekala, jestli bude fungovat) a pak už jsem jim jen zaplatila a to bylo všechno. Ten kód nás vůbec trochu nervoval, psali jsme si ho všude možně a žili ve strachu, že ho ztratíme a budeme bydlet na nádraží.

Pokoj jsme měli suterénní, což jsme vyrozuměli, že je tu běžné – parcely byly a jsou drahé, tak se vždycky stavělo i pod zem. Některé domy mají okna i do dvou suterénů (kolem domů je jakýsi příkop a vedou tam z ulice schody). V tom pokoji se topilo!

Vůbec v Edinburghu se nám moc líbilo. Vypadá úplně jinak než města, která jsme do té doby viděli. Ulice na Royal Mile jsou lemované starými vysokými domy z šedivého kamene. Jsou jeden krásnější než druhý a asi nejkrásnější je kostel s krajkovou střechou na věži. Na Hrad jsme nedošli – vítr byl takový, že už jsme prostě nemohli. A v palácích Holyrood zase měli zavřeno – a tak jsme šli na pivo a na ten haggis. Dostali jsme ho na talíř elegantně, jako bábovičku. Dole byla bramborová kaše, na ní šťouchaný tuřín a nahoře haggis (takovej prejt, no…).

V pondělí jsme šli nejdřív na snídani – tohle jediné ubytování bylo bez jídla. Jinak v Británii běžný systém „bed and breakfast“, tedy ubytovací zařízení, které vám umožní se vyspat a nasnídat, je moc příjemný. Tady místo toho dávali typ, kde se lacino a dobře najíst. Tedy… já jsem dobrý strávník, ale z toho, co jsme dostali (pravda, objednali jsme ze tří možných tu největší snídani) by slušná ženská dostala nejmíň žlučníkový záchvat. Prostě jídlo na celodenní dřinu v zimě a větru.

Ale foukalo jen průměrně, pršelo jen občas a ne silně, tak jsme to celé prochodili, obešli, co se dalo, včetně kouzelného pahorku Calton Hill nad městem. Dočetli jsme se, že v 19. století byl Edinburgh považován za „Benátky severu“. Aby se ten dojem podpořil, stavělo město právě na Calton Hill všelijaké „pozoruhodnosti“ – co ono to člověku připomíná 🙂

Navečer jsme se ještě vydali hledat královskou jachtu Britannia. Tušili jsme zhruba směr, a že to není blízko, ale staří manželé, kterých jsme se ptali na cestu, prohlásili rozhodně, že to je hrozně daleko a že tady ať si sedneme na autobus, že oni tím směrem jedou taky.

Pak nastala trapná scéna, když (snad jediný nerudný) řidič autobusu chtěl přesně odpočítané drobné a jinak nás nepoveze. Skončilo to tak, že nám ti dobří lidé lístky koupili – a my se snažili jim poděkovat tak, aby pochopili, že jim neděkujeme jen za tu částku, ale za laskavost, s jakou se nás ujali. Pán mi nějak připomněl ty letce z pomníku v Londýně.

Jachta už byla zavřená za plotem, ale stejně jsme si ji aspoň prohlédli zvenku a vyfotili. Patří k ní totiž muzeum, které je součástí velikého nákupního centra. A tam ještě otevřeno bylo a človíček dole v informacích nás poslal, ať jdeme ve třetím patře na ochoz u kavárny, že tam je pěkně vidět… Fičelo, div nám to nevzalo foťák, ale jinak byla tahle výprava tak nějak hřejivá.

V úterý ráno jsme se přesouvali dál na sever. Jedeme do Inverness, hlavního města Skotské vysočiny. Zase občas slabě sprchne, je zataženo. Vítr tradičně fičí.

Z vlaku byste si toho asi ani nevšimli. Skotská vysočina je – minimálně kolem trati – skoro holá. Představte si golfový trávník, pokrývající docela slušné kopce. Na vrcholcích jsme ostatně často viděli sníh. Vlak jel bohužel tak rychle, že se to nedalo vyfotit. Všude tráva, ovce, krávy, vřes…

Abych nezapomněla: přišla mi odpověď od aerolinek, co s nimi letíme zpátky. Před odjezdem jsem marně sháněla informaci, jaký že to máme typ dokumentu, když máme českou občanku. Uhádli jsme to správně 🙂

 

Fotky najdete zde

Aktualizováno: 5.8.2010 — 14:52

231 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ještě pár poznámek 🙂
  Zano, ty snídaně nejsou jedinou příležitostí, jak si v Anglii podráždit žlučník 😛 – takový odpolední čaj s čerstvými scones (takové bochánky z jakoby tužšího vánočkového těsta) bohatě namazané takřka tuhou čerstvou smetanou a domácí marmeládou dovedou taky svoje (chuckle) a to nemluvím o fish and chips (smažená ryba s hranolkama), zvlášť u těch „přes ulici“, kde kvalita použitého oleje často pokulhává za jeho množstvím 😀

  Xerxová – Betíček jako obvykle nezklamal a přestože jsem slintala nad houbama, tak Betčino rozlítaný ušiska vedou (rofl)

  Dalmi, lity lity – trable s kanalizací bohužel patří mezi ty dobře zapamatovatelné (punch) a přednosta si to taky vybral… Tak ať je líp (inlove)

 2. Lidi severští, držím palce, aby už byl té vody konec. (y) Když jsem ve zprávách slyšela, jak do zaplavených oblastí zajíždí v luxusních autech ty turistické hyeny a filmují si cizí tragedie a neštěstí , tak jsem nahlas zařvala hrrrna ně, vyrvat je z aut a vrazit jim do ruky lopatu, ať jdou něco užitečného dělat.
  Zano, krásný článek, Skotsko patří mezi mé snové cestovatelské plány, jako mnoho dalších míst. (h)

 3. Tak jsme se včera večer vrátili z týdenní dovolené na motorce po Slovensku. Od Brna až domů do N. Rychnova v dešti. Už 14 dní nám mění střechu, tak naše první cesta doma, ještě v mokrém obleční vedla na střechu. Dům máme zakrytý plachtou, protože jak prší, tak nám nemůžou dát krytinu. Naštěstí jsou pokrývači odpovědní a na půdě byly spousty kbelíků, které zachytávaly prokapávající vodu. I tak je spousta škváry nasáklá vodou, Petr běhal asi ještě hodinu po půdě a rozestavoval další nádoby. Byla jsem z toho na mrtvici, ale pak jsme si pustili televizi a hned nám bylo jasné, že jsme na tom ještě dobře. Máme pár vlhkých skvrn na stropě na chodbě, jinak nic. Je mi úzko z toho, co vidím v televizi, ráda bych pomohla někomu konkrétnímu, nemá někdo ze Zvířetníků někoho konkrétního potřebného? Oblečení, peřiny, nádobí, nebo něco jiného?

  1. Vím, že je to v těchto okamžicích takřka kacířská myšlenka, když vidím ty strašné škody na majetku a životech lidí. Také zvířecí útulky na tom budou špatně. Budou přeplněné zvířaty a budou potřebovat materiální i finanční pomoc.

   1. Ano, to je také možnost. Prosím všechny o nápady, jak nejlépe pomoct. Zatím od Apinky přišla myšlenka pomoct někomu přímo – asi nejspíš z oblasti Týny. Nebo pokud někdo někoho zná ….

    Prosím, pište, vymýšlejte – jen tak se k něčemu skutečně účinnému dopracujeme.

    1. Myslím, že teď ti lidé řeší nejzákladnější problémy, kam jít, kde spát, kde se umýt, co si obléct, atd. a nejsou schopni přemýšlet o tom, co by potřebovali první.Co budou všichni potřebovat, jsou peníze, a když jsou peníze, dá se za ně to nejpotřebnější koupit.

    2. Mě se moc líbí nápad Alex – penízky na nějaký vyplavený útulek. Hlavně proto, že tam pujde pomoc mezi posledními. Ale v každém případě se připojím k jakékoli zvířetnické aktivitě.

    3. Vidím, že ten nápad už žije i tady. To jsem ráda. Raději přispěju konkrétnímu člověku než anonymně nějaké charitě. Tak budu vědět, že mé peníze neskončily v nějaké černé díře. Co se týká útulků – nejsem proti část posbíraných peněz věnovat i nějakému potřebnému útulku, ale při vší úctě si nemyslím, že by všechny vybrané peníze měly směřovat pouze do útulků, na to tu je příliš mnoho rodin, které jsou totálně vyplaveny nebo ztratily úplně střechu nad hlavou. Věřím ale s tím, že si s tím už nějak poradíme.

  2. Bylo by dobré, kdyby situaci obhlídli ti, kdo bydlí poblíž zaplavených oblastí, abychom mohli pomoc zase adresovat konkrétním lidem – jako minule. Potom vyhlásíme sbírku 🙂 Vím, že dům nikomu nenahradíme, ale když je někdo na dně (tentokrát bohužel je to zase doslovné), tak i kapky pomohou. Já to tady z Anglie nezorganizuju, ale určitě to maximálně podpořím (h)

   1. Xerxová, uúúúú, seš tady? Včera bylo něco o dobrodružné cestě šéfa pana manžela do Raspenavy. Nevědělo by se tam o někom konkrétním nebo nějakém konkrétním obecním účtu?

    1. Možná by to chtělo zmobilizovat i Zuzku. Má přehled o poměrně velké oblasti, protože přichází do kontaktu se spoustou lidí. Zkusím jí napsat SMS.

     1. Zuzka bude lepší, neb je starousedlík. Polovičky šéfa si vážím, ale je to novousedlík, stále je v práci, myslím, že to moc ve vsi nezná… Možná mu křivdím, ale Zuzka je tutovka – koneckonců i díky práci v nemocnici zná hodně lidí i osudů… (inlove)

      1. Zuzka mi mobil nebere, ale stvořila jsem SMS, tak by se měla ozvat, až to bude možné. Ona taky může mít noční, jsou dovolené. Taky si myslím, že Zuzka je ve stálém kontaktu s mnoha lidmi.

 4. Vave, Baty, lidi zlatý, děkuju. Ale nemůžu přijmout. Budou důležitější.
  A abyste věděly/i, su ráda, že mezi Vás můžu patřit, i když převážně virtuálně. To se jen tak každýmu nepoštěstí, že by měl a znal a mohl být s tolika tuze moc člověkama (h) . Děkuju

 5. Konečně jsem se dostala k tomu, abych změnila žánr a po týdnu si přečetla něco jiného než asi po stopadesáté Polámal se mraveneček a Kuřátko a obilí a Krtečka. Anička u nás byla poprvé celý týden „na prázdninách“, a když jsme dnes odpoledne uklidili porůznu roztroušené hračky a spoustu zajímavostí vykrámovaných z psacího stolu a z verandy sesbírali šišky, se kterými si dokázala velice soustředěně hrát, už se mi začalo zase stýskat.
  Kamenný Edinburgh vypadá opravdu elegantně a čiší z něj historie. Těším se na další díly.
  Jinak Ploučnice v České Lípě nevydržela v korytě a rozlila se, pár objektů je zatopených, některé komunikace neprůjezdné, včetně té hlavní na Zákupy a Mimoň, tam Ploučnice řádila i v centru. My jsme ale od řeky dál a tudíž v suchu (jen zahrada je silně podmáčená – když se Denis rozběhne, od tlapek se mu rozstřikují gejzíry vody). Víc to odnesly vesnice a městečka v okolí. I Dobranov je pod vodou, ale o psí útulek se nebojím, ten stojí na kopci. Ještě odpoledne tu znova lilo, sice jen asi půl hoďky, ale doslova jako z konve. Doufejme, že to byl poslední záchvěv!

  1. Hančo, to je príma slyšet dobrý zprávy, doufala jsem, že jste mimo, ale člověk nikdy neví (h) . Náhodou Kuřátko a obilí je príma četba (inlove) 😀 .

  2. UF, to jsem potřebovala slyšet. (h) A odcházím do houští…EEE bane, do kuchyně vybojovat houbovou bitvu. Právě jsem jich dostala koš. Nádherných. (sun)

  3. Hančo, jsem ráda, že se ozýváš a že jste v pořádku (inlove) . Teď už snad máme kompletní přehled o našich seveřanech.

   Jé, Kuřátko a obilí jsem recitovala na besídce v první třídě 🙂 .

  4. Jak dobře si tuhle monočetbu pamatuju! 🙂 Kuřátko v obolí je fajn, ale když to člověk čte po třistašedesátéosmé, tak už dost ztratí na půvabu 😀

 6. Zano, moc se mi libilo povidani o Edinburghu a fotky – samozejme . Akorat mi to mesto prijde takove sedivo smutne – ale to je asi jen dojem. Chet si s dovolenim projel vsechny skotske fotky – a taky fotky od Xerxovych. Williamsonove prisli z Orkney Islands – zivot je doplacal az do malarii zamorenych bazin na hranici Sev. a Jizni Karoliny. Si nejsem jista, jestli si zas tak kor moc pomohli…

  1. Jo, tak až na Orkneje jsme se nedostali, i když už to bylo blizoučko… Říkali jsme si, že tam už musí být život hodně drsnej. Ono je to zajímavý a krásný, ale za letního počasí. Jak to vypadá někdy mezi říjnem a dubnem, to jen tak matně tuším a myslím, že to bude ještě horší, než si představuju.

   Edinburgh na první pohled tenhle dojem vzbuzuje, ale když tam chvilku chodíš, tak pomalu začneš vidět eleganci, takovou přísnou, ale třeba když na ty šedivý kameny zasvítí slunce, hned vypadaj jinak (sun)

  1. Tak hezky tajči, tajči mezi pomerajči (wasntme) (pardón, to mne nakopl ňákej múzák) (chuckle)

  2. Bez. Ja jdu pro zmenu tančit. A aby se to nepletlo tak na vodu. Sice ta lod bude vyplouvat z jineho pristavu nez mela a pojede jinam ale uplne nam to nezrusili. Tak jsem zvedavy jak se bude tangovat na kymacejici se barce 😉
   Aspon bude na co svadet nasledky alkoholu :-))

   1. Týý jo, já četla (na zastávce 😉 ), že všechny pražský lodě jsou odstavený. Nebo budeš na mimopražský? Teda ve Vltavě je hodně vody… není to na povodeň, ale teče to pěkně.

    1. Nejsou odstaveny. Ono je zavreny jenom centrum, plavebni komory a tak. Takze z Vytone na jih to jezdi.
     Bylo to nakonec celkem fajn a jak je ta lod velika tak se ani nehoupe takze to pri tanci nebylo poznat. Jen ten parket se nemusel tak lepit.
     A tu cestu tramvaji s jistou nejmenovanou tancpartnerkou, o niz uz tu pred casem byla rec, ana sedíc na přítelově klíně řeší, že nebude kam dávat děti, anžto obě babičky jsou z různých důvodů nepoužitelné … tak tu bych si tedy celkem odpustil. Lache, Bajazzo!
     P.S.: Kdyby byl zmineny pritel zabloudil na sobotni seminar „Jak lepe vyjadrit hudbu“, tak dostanem pres hubu oba.

 7. Myslela jsem vcera na vas severocechy. Podle fotek na internetu to musela byt hruza. Jeste mne napada, jak je na tom Hanca – ta je taky kolem te vody. A psi utulek v Dobranove. Pekne schnete, a preju, at se kraj zas brzo postavi na nohy, at pojistovny plati, jak by mely a vsechno at se brzo srovna do normalu.

 8. Frigoše si přišel vyzvednout páník (wave) . Jsou tady kousek proti proudu v kempu na svatební cestě s paničkou. Frigoš jim prostě uplaval, když zachraňovali auto a kola, tak prchnul z chatky a šel se kouknout. Viděli, jak jim ho vzal proud, to muselo být děsný. Ani se pán nezlobil, že jsem mu psa nakrmila kocouří konzervou. Ale psí fakt nemám, asi budu muset preventivně nějakou pořídit 😉
  a teď mě napadlo, že jak pojedu s další várkou na úřad, tak sbalím i konzervy kočičí a granule. Jájovi do zítřka odložím a ostatní šoupnu starostovi, on je někde dál po proudu třeba bude někdo potřebovat

  1. Panejo, to musel být šok. A na svatební cestě takovou potopu. Jak si je vypátrala? Chápu, že hafuša se za baštu pochlubil občankou, ale … už mi dochází. Asi tam bylo č. mobilu, ne? Co se týká té kočičí bašty, to se s Lordíkem, když příjde na návštěvu, dohaduju. On ví, kde je kočičí špižírna a loudí. Psí kapsičku sblajzne, ale loudí dál. Tak se jmu rozmazlovat a dám mu kočičí tyčinku. Prej konečně mi došlo. (sun) Týno, ty mne inspiruješ. Tady se asi nic neformuje, co se týká potřebných věcí.

   1. Jo, měli tam i číslo mobilní. A když Ferda řek, že místní pes to není, že by ho znal aspoň od vidění, tak jsem si byla skoro jistá, že je z kempu. Zdaleka připlavat nemohl 🙂 .
    A s těma konzervama – myslím, že se budou sbírat věci pro lidi (to je dobře), ale když už uplavalo všecko, tak i ty granule a písek se minimálně rozmočily. Tak si myslím, že budou lidi rádi, když dostanou něco pro zvířátka, který neuplavaly? Mám tu jen pytel písku a dva pytlíky granulí a pár konzerv, ale zítra se snad dostanu do obchodu a dokoupím

    1. Čímž jsi mi připomněla, že v roce 2002 jsme měli ve sklepě umístěno asi tak 20 – 25 5kilových pytlů s kočičím stelivem. Voda z toho udělala o dost těžší, ale zato velmi kompaktní hromadu blátíčka. To byla opravdová „radost“ to vyklízet. Myslím, že ta parta, kterou jsem tenkrát sehnala, na vyklizení sklepů, mě dost proklínala. Tenkrát jsem se z celého domu s nimi plahočila sama.

     Ostatní sousedé z činžáku se odmítli podílet na vyklízení svých vlastních kójí. Všude jinde jsem tenkrát zaznamenala solidaritu, lidé si navzájem neuvěřitelně pomáhali a chovali se k sobě vzácně hezky, ale vlastní sousedé nehrábli na svých vlastních kójích ani prstem, aby pomohli vyhodit zničené a páchnoucí trosky. V tom nejlepším případě je zpřístupnili a někteří dokonce trvali na tom, že tam mají cenné věci (typu nábytková stěna nebo ještě funkční lux (rofl) (rofl) – po povodni! ) a říkali, že tam přece voda nemohla být. Ale bylo to také poučení o lidských povahách, to ano.

    2. V roce 2002 jsem byla u sbírky a byli jsme v kontaktu s konkrétními postiženými. Bylo to opravdu ve velkém a naše věci šly na 4 místa. Mimo základní věci, jako byly deky, ručníky a prádlo byly vítané i dětské oblečky a dětská drogerie a několik hraček. Pánové se tvářili dost nedůvěřivě, než přijeli na místo určení. 🙂

  2. Týno já Tě obdivuju. Sama máš svých starostí dost a ještě pomáháš druhým. A co na to nadělení říká Andulka? Ta menší to asi ještě nevnímá, co? Ta jen potřebuje dost mlíčka. Držím palce, ať se kotel opravdu vysuší a slouží, kočárek je smůla, ale to je menší problém, ne? A nahoře máš čárku za pejska plaváčka.
   Dneska mi to hází samá velká čísla, nejdřív mi vyšlo 18 a teď devatenáct.

 9. Hlásím, že je docela pěkně, tak vyklízíme. Přednosta kutá před domem (tam ještě nebylo rozkopáno) a vypadá to na velkou opravu kanalizace. Je to k po….
  Ale jinak jsme velké škody neutrpěli. Zato na přednostově stavbě nic nezůstalo, voda spláchla stavební buňky a připravené dřevo a vůbec všechno. Nezbylo nic.

  1. držím palečky, ať ta kanalizace není úplně v pr… Přednosty je mi líto – musí mít plnou hlavu mostu a ještě má doma mokro…

   Vůbec ten Hrádek, Chrastava, Bílý Kostel… to odskákaly mocmoc ;( A na straně druhé hrozně dopadla i Raspenava.
   Ten místní „potůček“ ,jak včera psala Zana, nadělal hrozné škody.

  2. Držím vám všem palce. Přednostovi, aby se našlo alespoň něco – přece ty stavební buňky musí někde být ?! I když možná je budou lovit až někde v Drážďanech. Kopie plánů jistě někde k dispozici, horří to bude se stavebním deníkem. K dyž si představím, že v těch buňkách bylo třeba i počítačové vybavení, je to docela k pláči ;( A materiál – byla ta stavba pojištěna proti živelným katastrofám? Pak by snad bylo za co koupit nový. Držím palce, ať je lépe. (y) (y) (y)

  3. Dalmíčku (h) , je mi Tě líto, snad se kanalizace umoudří a přednosta zvládne ztrátu dokumentace.

   1. No, jak už tady někdo uvažoval, asi bude nejvíc mrzet ztráta stavebních deníků. Výkresy jsou v mnoha paré. 😐

   1. Tak ta se mi líbí také i ostatní jsou pěkné ale ta ušiska ! V Jizerkách tak rostou houby? Ale do televize to nedávej to by tam byly fronty.

    1. v lese jsme byli v pátek v podvečer. Už začínalo pršet, našli jsme asi 6 hub – maličkých hříbků. Usoudili jsme, že začínají růst. V sobotu lilo celý den – ale bylo poměrně teplo a dneska ráno jsme to v lese nepoznávali. Na některých místech bylo vysloveně přehřibováno – zatím jsou malí, zdraví, pevní… ňamňam

   1. páník prošel smrkovou větví… no – trošku slzí, ale vypadá to už dobře.

    Jinak se jednak před chvilkou přihnal lijavec (tak jsem zachraňovala houby, co jsem dala schnout ven), jednak se přihnali nečekaně mládežníci (dostali smaženici – tedy Vilém nee a zabalila jsem jim ještě teplý kynutý koláč)

   1. Jo, na hniláka jsem se chtěla zeptat. S těma houbama mě netrap, já chci takyyy ;( jsme dneska potkávali lidi s košema … plnejma…
    Já chci takyyy!

 10. Děvčata,Markétko, týno,ri, (h) (hug) vy všichni ze severu, držte se, (y) moc na Vás myslím, hned zítra začnu organizovat sbírku po dědince,vždycky přispíváme tam kde je to nejhorší. Když se to stalo nám taky nám bylo pomoženo.
  U nás to tentokrát dopadlo dobře,akorát ze čtvrtku na pátek byla taková ulicha v noci, že nám to vyhodilo kanály,sbírali jsme mříže několik metrů za kanálem, naštěstí to rychle spadlo.
  Zano, dík za vyprávění, teprv budu číst a dočítat

 11. Račte se podívat na fotky a to zejména na strakapouda č. 6. Je trošku rozmazanej, protože se uličník šíleně vrtěl.
  Co mi ale vrtá hlavou – na čem ten fťák, u všech čertů, stojí …??? :O

   1. Tak takového baleťáka mezi strakapoudy jsem ještě neviděla. Jedině když pánovitě obědval na krmítku, nebo klepal do stromu. Rputi, moc roztomilé fotky. (sun)

    1. Dle rozježených peříček soudím, že je to ještě mládě – pošuk. A velikej! 🙂

     1. Taky mě to napadlo. V těch největších vedrech jsem potkala na opěradle židle pod třešní nádherného mladého drozda. Koukal na mě a neměl se k odletu. Pak se převelice přetěžce rozletěl a bouchnul sebou do trávy. První nápad – je zraněný. Druhý – má strašnou žízeň a umře. On se vzchopil a těžce vyletěl na třešeň. A tam začal zobat třešně. Nooo, ony už to byly spíš pořádně prokvašený ptačí frťany. 😛 Pak mi to potvrdil namazaný kos. Tak jsem dala do trávy veliký fotografický kartán s vodou. V něm by se neutopilo ani nelétavé pískle. To jsem koukala na to čvachtání a máchání. (chuckle)

  1. Když si vezmeš, jak mají ptáci stavěné nohy, tak když si přisedne, tak se mu tak jako poskládají, schovají do peří a ty koncové části s prstama a drápkama se vysunou dopředu. Takže se nohama drží v tom místě, kde je ta boule na větvi (nebo spíš asi čouhá zadní větev) a zbytek je schovaný v peří. Ale i tak mi to přijde divné, to co bych odhadla, že je kousek čouhající nohy má divný sklon.

   1. Ptaci nozky mi pripomnely jednu nesmrtelnou konverzaci s prazskym synovcem, kdyz byl u nas na studiich. U kychynskeho okna mame krmitko pro kolibriky. Maji u toho takovy posez aby si mohli zobacek strcit do otvoru pro cukrovou vodu. Synovcatko v bezmezne moudrosti necelych 19 let pohledl na kolibrika a sdelil mi, ze kolibrici nemaji nohy. „A cim se teda, milej zlatej, ten kolibrik drzi na te tycce?“ No, on tak kmita ve vzduchu – kolibrik nesedi. „A mile dite, kde jsi na to prisel?“ Ucili nas to ve skole. „Aha, tak zaostri zrak – vidis pidinozicku?“ No neco tam vidim, ale noha to nebude, protoze kolibrik je beznohy. „Hm, a co by to teda bylo – myslis, ze ma tak velkyho pindoura?“ … Dodnes, kdyz nekdo kaze nezvratne pravdy, rekneme si s Chetem – a kolibrik nema nohy. (chuckle)

    I kdyz on Mates mohl byt opravnene zmateny – existuje mura, ktera ma velikost a tvar kolibrika a v lidove reci se ji rika hummingbird moth. Tak treba ho ucili o mure. A tady je mura – beznoha. http://www.farmwiki.net:8080/app/serv/Susan/hummingbird-hawk-moth.jpg

    1. Chi, Hani, kazatele taky oblibuju. Beznohý kolibřík (y) (rofl) .

     Rpuťko, pěknej strakapoudí pošuk 🙂 .

 12. Snad už si déšť dá všude pokoj a bude líp. Moc myslím na všechny, zejména seveřany (h) . Musím to zaťukat, ale i když u nás často leje a Vary leží na soutoku Ohře, Teplé a Rolavy, spíš dělává menší škody sousední říčka Bystřice. Přitom povodně (a požáry) město v minulosti opakovaně skoro smetly. Nojo, živelné pohromy zdatně nahrazují nejmenovaní návštěvníci, tak se asi příroda slitovala 8-| .

  Zano, neodolala jsem a (už zase) lozím ve fotkách. A huž vím, proč mě Skotsko tak fascinuje (angel) . Neodbytně mi totiž připomíná Středozem. Jen z útulného Hobitína jsi nás přenesla do divočejších končin. Kamenným mostem (přes třeba Brandyvínu), k památkám starých králů, do Rohanu až po racky vábící do zemí za mořem… Ony i ty prosakující názvy ve staré gaelštině notně povzbuzují fantazii. Joj, to mě baví (happy) . Jen Lórien už asi zmizel v nenávratnu…

 13. (sun) slůní, je krásný den 🙂
  Vrátili jsme se z lesa – je tam krásně, potoky bublají naplno (ale v lese žádná potopa), z údolí doléhá řev Černé Nisy – ale v Kateřinském údolí (dávná to „průmyslová zóna“ plná náhonů, starých fabriček i domů) žádnou škodu nenapáchala. A přinesli jsme spoustu hřibů, kovářů, podhřibů, klouzků, růžovek… Jdu to mokré nadělení zpracovat.

  1. Já vyrážím za chvilku, přijede kamarádka s knírajdama. Budeme v ochraně tří slečen, škoda, že na hledání hub nemají buňky 😉 .

 14. Zdravím všechny Zvířetníky po dlouhé, pro mnohé děsivé noci. Snad už je konec, brněnsko hlásí nesmělé (sun) .
  Týno, mám radost, že jste tu hrůzu přežili a ještě jste poskytli přístřeší Frigoškovi. Měl velké štěstí.

 15. Praha hlásí nesmělé (sun) . Doufám, že ho vidíte všichni a že už bude jen lépe. (h)
  Týno, je vidět, že starosta je mužskej a Ty jsi chytrá holka. 🙂 (h)
  Kočárku je mi líto – sousedi by Ti měli koupit nový. (nod)

  1. Sousedi? to asi nehrozí. Ti teď řeší, kdo jim to všechno zaplatí, pojištění nejsou a rádi by to na někoho svedli.
   Kočár máme ještě jeden u našich, v úterý tam jedu-za týden máme křtiny, tak musím mámě pomoc s chystáním a tak. Takže si kočár pak odvezem a budeme dál převážet. Ale tenhle mě mrzí, byl to teréňák

 16. neprší a dokonce leze (sun)
  Plánovaný výlet do Dřevěnic na volejbal asi neklapne, jdem do bahna.
  Újmu utrpěl kotel-ten se vzpamatuje, a kočárek-ten odjede do věčných kočárkových lovišť 🙁 .
  Když jsem starostovi včera k dekám přidala plíny, tak na mě koukal jak na blázna. Ale teď se tady stavoval a chlubil se, že dostal za plíny pochvalu 🙂

  1. Pan starosta se chlubil cizím peřím (chuckle) . Týno, ještě máte pejsana nebo už k vám majitel proplaval? Stejně je to legrační, jak i voda neomylně donese potřebné zviřátko na správné místo (inlove) .

  2. Týno – tak snad slůňo vykoukne naplno i u vás.
   Máš pojištěnou domácnost ? Ten kočár by ti měli zaplatit… a opravu kotle snad taky

   1. Pojištěno máme, nafoceno máme, uklizeno budeme mít, pro Frigoše si přijedou odpoledne, nikomu se nic nestalo, (sun) se snaží přeprat mraky, elektrika funguje, voda teče (z vodovodu), nic nám vcelku nechybí. Tak a jdu na to bahno

 17. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)
  Pršelo ještě celou noc, ale teď už se mrak vypršel a odsunul…

 18. Dobré nedělní ráno, pokud možno bez deště! Tady už juká sluníčko, tak už to snad bude lepší.
  Vodu ve sklepě mám taky, ale to je tu normální, neb celá Bechyně stojí na skále a já tu mám ještě pramen. Stačí, aby se zvedla spodní voda a ve sklepě to máme všichni. Tak jen přehodím čerpadlo ze studny do sklepa.
  Horší je to kolem vody, tam se to zvedlo až moc.
  Včera jsem musela popojíždět, takže se mi Bobík změnil v ponorku. Aspoň jsem zjistila, že pod vodou vidím docela dobře a nepotřebuju ani stěrače ani periskop.
  Držím palce všem, které ta voda nějak ohrožuje, jak jsem tak koukala, hezky to nevypadá, ale snad už bude líp!
  Týno, jseš dobrá!:) Snad se páníci Frigoškovi brzo ozvou.
  Přeju slunce v duši i na obloze!
  (sun) (sun) (sun)

  1. Děkuju, Judith 🙂 . A máš pravdu, ty čaje jsou tam roztomilý (mimochodem – to tady zrovna není, ale taky jsme viděli „pípy“ na víno).

 19. Tak sleduju na dálku tu hrůzu a moc myslím na všechny postižené a odrožené (h) Dalmi, když jsem četla, že máš vodu ve sklepě, tak jsem nevěřila vlastním očím – já vím, že bydlíš na kopci! :O Týno, jsem ráda, že jste uhájili pevnost a to, že ti voda přinesla cizího psa, mě nepřekvapuje – pes měl prostě štěstí a ty jsi na tom jako obvykle (inlove) Tak všichni vydržte, snad se ty deště vyprší nebo přesunou (sun)

 20. Zano, k fotkám jsem se dostala teprve teď, jsou opět překrásné- co jiného dodat, jen že se Tebou dobře cestuje. Člověk ledacos vidí aniž by vytáhl nohy z baráku,

 21. Pozice jsme ubránili (whew) . Voda sice neklesá, ale už ani nestoupá. Takže snad už bude fajn a budem sušit.
  Ferda odpadl a šel hlídat spící holky, já si odskočím do naší správní vsi na úřad s nějakýma dekama a tak – starosta je pošle dál potřebnějším.
  Podle kolečka na obojku se pes jmenuje Frigoš a rozhodl se bydlet dočasně na houpacím křesle, je to mazel (i když docela vyděšenej) a blonďák Jája Pupo je vzteklej žárlivec. Páníkům jsem poslala zprávu, že je Frigoš u nás, tak snad se ozvou.

  1. Týno, myslím na vás celý den. Je mi jasné, že to není žádný med. Držím palce (y) (y) (y) (y)

  2. Týno, moc jsem na Vás včera myslela. Snad dneska bude už líp. Jsi zlatíčko, že jsi zachránila toho pejska, máš sama dost starostí s princezničkami a ještě s tou povodní. Jsi moc hodná (h)

 22. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Když pánové Ginsberg a Grabow – oba přešli na křesťanskou víru – otevřeli svůj nový obchod, rozhodli se z taktických důvodů, že jejich firma bude znít „O’Neill a O’Neill“. Hned první den vešel zákazník a požádal prodavače: „Potřebuji mluvit s panem O’Neillem.“ „A kterého pana O’Neilla si přejete?“ ptal se prodavač. „Ginsberga, nebo Grabowa?“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným hezký večer a postiženým deštěm co nejméně škod. ~o)

 23. Zani odpusť, já Tvůj článek ještě nečetla, ale kecáníčko za ním jsem už přelouskala. Sotva zde vyjádřím svou účast postiženým a uplavaným, vrhnu se na něj.

  (h) Lidičky, Vy, co žijete v těch zkoušených místech, moc na Vás všechny myslím a držím palce, abyste přežili s co nejmenší úhonou. Viděla jsem v TV co se u vás děje a obchází mě děs. Stydím se napsat, že krom prudkého deště, který se tady strh nad ránem a který po sobě zanechal louže a bláto kolem cest, jsme celkem v suchu. Neměla jsem tucha, co se kolem děje. Byly jsme s Chipsami na procházce a teprve doma jsem tu hrůzu zjistila. Myslím na Vás (y) (y) (y)

 24. Během odpoledne, co jsem nebyla na netu se situace maximálně zdramatizovala. Už v autě jsem poslouchala zprávy a nevěřila vlastním uším. To co jsem viděla v TV stačí.
  Týno, Dalmi, ri a ostatní ohrožení, myslím na Vás. Zdeno b.p., doufám, že ten trativod zůstal ve svém korýtku.
  Potěšila mě zpráva, že Xerxovic rodina se rozešla do domovů a je v pořádku – myslela jsem na ně, když jsem v rozhlase slyšela o Liberci.
  Někde v minulých desetiletích se stala chyba, že prudké dešťové srážky s krajinou tak zatočí. Třeba se časem někdo na Zvířetníku odborně vyjádří.
  Držím všem palce, aby to brzy a dobře skončilo (h) .

  1. já myslím, že pokud se nad krajem „zaseknul“ vytrvalý déšť, tak to byl průšvih vždycky. Stačí se začíst do starých kronik… Ono těch záplav se asi úplně zbavit nedá – regulace neregulace… Za mnoho věcí si člověk může sám, ale za všechno taky neee. Trocha pokory ke krajině a přírodě lidem vůbec neublíží a je fajn, že se matka příroda občas připomene

   1. Máš samozřejmě pravdu, „zaseknutý“ déšť povodně páchat prostě bude a nikdy se jim dokonale neubráníme. Snad se ale lidi alespoň odnaučí stavět v povodňových územích. S bleskovými povodněmi to bude špatné vždy, to je skoro jako zemětřesení. Ráz na ráz a i dost nevyzpytatelné.

  2. Nejsem tu schopna dát odborné vyjádření, ale pár věcí je jistých. Ono proti bleskovým povodním něco dělat je asi těžké. Vody spadlo hodně najednou. Jinak obecně jsme příliš zregulovali toky, voda teče rychleji a rychleji a o to nebezpečněji odtéká z krajiny. Potoky jsou kolikrát uzavřeny do trub pod zemí. V lesích jsou monokultury, původní lesy držely lépe vodu. Dále i ty jehličnaté lesy byly za totáče hlavně na severu postiženy kyselými dešti a myslím, že se ty rány dodnes úplně nezacelily. Prostě schopnost lesů držet vodu není taková jako kdysi. Byly rozorány meze a tím pádem zlikvidovány stružky v nich, místo toho máme velké širé lány. Ledacos jsme násilně vysušili a k tomu nastavěli obydlí do povodňových území, protože jsme měli pocit, že nás už se takové věci netýkají. Ona generační paměť je důležitá a za totáče nám v novinách takové věci neříkali, protože jsme měli přece radostně jásat. Jenže pak spoustě lidí nedošlo, že to nebezpečí může být reálné. Přehrady nebyly stavěny s protipovodňovými cíli – ty jsou jen druhotné, buď jsou to nádrže pro pitnou vodu nebo mají vyrábět elektřinu a k tomu potřebují určitý spád vody. Tudíž jejich schopnost zadržovat vodu není zázračná. Vždyť jihočeské rybníky v roce 2002 dokázaly zachytit mnohem více vody než celá slavná Vltavská kaskáda. Tak jsme zjistili, že na beton se spoléhat nemůžeme. Což mi připomíná, že i na leckteré zahrádce si lidé betonují cestičky, což teprve na veřejných místech. Prostě i zabetonované plochy je více a tam se voda nevsákne. Holt dříve jsme s přírodou uměli lépe vycházet – už níže jsme se s Bětuláskovou bavily o stavbách na „chytrém místě“. Takže dříve lidé měli vypozorováno, kam může voda přijít a na vyloženě nebezpečných místech nestavěli. Někde je to samozřejmě překvapení, vodu ve sklepích u domů na kopci bych tedy opravdu nečekala. Ale když takto najednou na špatném místě přijde spousta vody, na horních tocích to bude těžké vždy. Takže to vidím zhruba tak.

   1. Díky.
    Jsem moc ráda, že jsem zahlídla, že MŽP má v programu něco, co teď nevím, jak je přesně formulovaný, ale ve stylu „jaká opatření přijmeme, abychom se vyrovnali s tím, co se v přírodě, resp. klimatu, děje“ – vpodstatě tomu rozumím tak, že bychom se měli zabývat tím, co píšeš.

    1. Zano, myslím, že opravdu odborný článek na toto téma a ne jen tak narychlo nahozený, jako to, so jsem tady spáchala, by se tu jen a jen hodil, tak MLP povzbuď. A skotsko je báječné, Edinburg také – četla jsem to ráno než jsem se doslechla o té hrůze na severu.

   2. Já si neuvědomila, že klábosím s odbornicí, ale máš recht a vo tom to je, přeci kdybych stavěla nebo renovovala dům, nejdřív bych se podívala, kudy chodí povodně. Tedy teď a po všech zkušenostech.
    Rodiče měli kliku. 🙂

    1. Odbornice zrovna nejsem, ale táta kdysi pracoval nějakých 20 let ve vodohospodářském ústavu v Praza – Podbabě. tak jsem ledacos odposlechla. A tu hájovnu a bývalou zříceninku našich známých znám. Však se raději posunuli ještě o pár centimetrů výše a pro jistotu nepodsklepili.

   3. Díky, Apinko (inlove) , tohle je skvělé shrnutí. (y) Takovým dešťům se bránit neumíme, ale můžeme se pokusit minimalizovat škody. Je to ale běh na dlouhou trať.

  3. My snad v ohrožení nejsme. Jen mě to vyděsilo.
   V okolí spousta lidí opravuje střechy. Ti musí být na mrtvici. Nám stavební úřad ještě nevydal povolení. A pak že neví co dělá (chuckle) .
   Ale nechci to zlehčovat. Pořád prší a i tam kde voda opadá není vyhráno. To bude dlouhé čekání na sluníčko …

   1. Ouřad musí být. Všechno zlé pro něco dobré. Třeba, aby vám dnes neladala voda za krk. Držte se.

 25. Tak hlásím, že ve sklepě pracují dvě čerpadla – jedno ze studny, druhé jsme stihli koupit (už nejsou), takže voda klesá. Máme veliký sklep a hodně věcí v něm. No, bude jich méně 🙂
  Když vidím, co se děje jinde, tak čert vzal věci.
  Přednosta má starost – vede stavbu mostu v Bílém Kostele – tam, co je nejhorší situace. Odplavila mu povodeň všechnu dokumentaci – voda ji vzala. Ovšem i všechny stavební buňky. Naštěstí betonáž je hotová.

  1. Drřím všechny palce, více vtento okemžik nedokážu a moc na tebe myslím. Co se týká té dokumentace – plány se jistě někde najdou – snad to není jedinná kopie, která existuje? Určitě tam bylo nějaké stavební řízení a mělo by to být na příslušném stavebním úřadě, u zadavatele stavby a podobně. Věřím, že se nějaká kopie najde. Samozřejmě třeba stavební deník, to je jiná 🙁 Třeba se ale najdou stavební buňky a deník v nich. Jinak je jasné, že v tomto okamžiku máte oba jiné starosti než se starat o stavební dokumentaci. Držím palce, ať máte brzy ve sklepě sucho.

  2. To je nepříjemné. Mému tatínkovi jednou povodeň poničila rozestavěný most. Přišla přesně v okamžiku, kdy celá stavba nebyla dost stabilní, aby vydržela velkou vodu. O den dřív či později by se patrně nic nestalo.
   Jinak projekt je určitě ve více exemplářích, ale právě třeba stavební deník bude asi jen jeden.
   Jinak na všechny myslím, ale stále nemám moc času na čtení a psaní. Moc mě mrzí, že už to asi nikdy nedoženu. Ale to je vlastně jedno. Sedím v suchu a teple a za chvíli půjdu v klidu spát do teplé postele. Myslím na všechny, co takové štěstí nemají.
   BTW asi se budeme stěhovat do Podolí, ale prej tam voda v roce 2002 nebyla. Byla to jedna z věcí, na kterou sem se při prohlídce ptala. Stejně mi ale asi kousek toho klidu ubude. Kopec je kopec!

 26. Teprve před chvílí jsem se dozvěděla, jak řádí voda na severu – je mi líto Dalmi i Týny, nevím, jak nakonec dopadlo focení u Xerxů. Moc na vás myslím a volám tam nahoru „Hrnečku už dost!“

  U nás byla v noci pořádná bouřka, celý den deka, ale neprší. Myslím, že mám obrovské štěstí, že bydlím tam, kde bydlím.

  Zatím jsem nečetla a neviděla fotky – tak teď jdu na to (Statečné srdce mne dnes určitě mine, ale v Anglii jsem i tak – Jeni hledí na fotbal, který se hraje v Manchestru (think) ).

  1. Ten déšť by se měl konečně pohnout stranou, ale vypadá to, že na Liberecku ještě něco spadne. Držím pěsti Týně i Dalmi, od roku 2002 jsem při každé takové zprávě dost mimo, a to jsem z toho vyvázla pouhou evakuací a vytopeným sklepem. Co to je oproti jiným. Posledně tu Ap stěhovala koně na kopec….. Ať už na nikoho neprší, prosím. Chce to jen jemné deštíčky na zavlažení rostlinek.

 27. Tak jsem se chtěla zeptat, jestli jste všichni v pořádku a koukám, že tak tak. Týno, dalmatin, držte se.
  Nám profrčel skrz dvorek potok. Přinesl hlínu, odnesl hlínu a promáčel zahradu. Nerozvodnila se strouha, vznikl z deště na silnici. Stolitrový sud se naplnil během deseti minut. Škody žádné, ale ty tři hodiny bych fakt deštěm nenazvala. Docela jsem se bála.

 28. Volala Matylda – je mimo net a viděla v televizi zprávy, tak se poptávala po našich seveřanech, měla starost. Mám vyřídit, že všechny pozdravuje (wave) a drží palce. (h) (y) (h)

 29. Zano,krasne fotky,krasno Skotsko,tvrde,elegantne.Inverness prosim velmi podrobne/nesmejte sa mi,ale milujem ho z romanov Pilcherovej-nesmejte sa,nie som uplna truba,ale Pilcherku lubim citat/Lutujem a sucitim s Vami -zasiahnutymi povodnami.A ja mam trapenie:malujem izby,natieram dvere/odbornikmi/zijem v bordeli,a neverim,ze raz bude ten byt obyvatelny.Jedinou svetlou chvilkou je nakukavanie na zviretnik.Povzbudte ma ,prosim,

  1. Milá verenko (inlove) , lituju Tě a hladím po tlapce a šeptám, že všechno přejde a budeš to mít moc hezké. (nod) (f) 🙂 Vydrž! (y)

   1. verenko, skončí to a bude to krásný, jako náš činžákový kvartýr před sedmi lety – rekonstrukce všeho plyno, vodo a jiného vodu, okna, radiátory, dveře, spadlý strop v koupelně a výměna trámu, zbouraná zeď, že aby se ten trám vyměnil, tři měsíce po příbuzných, po hotelích a pak doma v nekonečném binci a pak to najednou bylo hotový. My taky, ale pěkný je to dodneška. Tak vydrž, dá se to!!! (y) (h) A třeba mi ve volných chvílích zkus držet palec, aby se vyměněný eurovýtah po třech měsících konečně rozjel, když měl být hotovej za šest neděl. (rofl) (bat)

     1. Kdepáák, už i Petra lomí pazourkama, šestinu svýho života se musí u nás drápat po 84 schodech, u každých výtahových dveří se zastaví, vzdychne, řekne „fuj,není“ a šlape dál. Bábička je už machr, dneska jsem donesla dva nákupy a včera jsem byla dvakrát pro jeden – holt bez peněženky se nenakupuje 😀 😛

      1. Jo, to znám… skleroza nebolí, ale naběháš se 😛 . No ale zase ta kondička 😉 (flex)

  2. Verenko – doufám, že brzy domaluješ a donatíráš (hmmm – my si nechali natírat okna a dveře předloni a ještě teď se v noci budím nočními můrami (chuckle) ).

   A co se týká Píčlerky – tak já už jsem se přes ni přenesla, teď ujíždím na Robertsové – totiž já u ní zkoumám jeden jev – ženská, která si umí s životem poradit ancvaj uvidí chlapa (VŽDYCKY je NEUVĚŘITELNĚ nádherný) … a stane se z ní úplna třasořitka a neuzvedne sama ani hrnek s čajem. Jo – a ten chlápek není nikdy žádný chudák (akorát v jedné knížce byl kapesní zloděj, ale za to děvče byla dcera miliardáře – takže se to vyrovnalo). Tak čekám, jestli se toto schéma v nové knížce změní … a zatím nééé (shake) . Ale snad se to jednou zlomí (nod) …

   1. Evidentne ty zensky nejsou blby a vi co na (nektery) muzsky plati.
    A pani spisovatelka prece nebude psat o tech tisicovkach setkani, kdy dotycny nebyl dostatecne krasny a uzasny a nic se z toho tudiz nevyvinulo 😉

    Ach jo. Vcerejsi seminar byl opravdu vyzivny.

  3. Milá Verenko, přejde to, uvidíš… Člověk tomu skoro nevěří (taky máme za sebou rekonstrukci), ale pak je ten pocit fakt dobrej.
   vydrž!
   Jo a Inverness mám nadvakrát (chuckle)

  4. Achjo, Varenko, ty jsi popletla pořadí. Měla jsi nejdřív rekonstruovat a pak odjet na dovolenou. Takhle – jako bys ani na dovče nebyla. (doh) A co se týká takových pohrom, můžu ti jen doporučit, udělej si kouteček, kde budeš mít místo na knížku a dobré pití a i kytičku. Nejlépe hned u postele. Stačí 30 x 30 cm. A tam koukej, když už ti všecno půjde na nervy. Já tuhle radu dostala při příšerné rekonstrukci bytu a fakt mi to pomohlo. (inlove)

   1. Jo, to bezchybně funguje, spáchala jsem to instinktívně – čtení, kytka, mlsovinky a limča po ruce a o metr dál po kotníky bince – ať!

  5. Teprve teď jsem si přečetla předchozí příspěvky o povodních (o těch se v Austrálii člověk nedoví). Moc držím všem palce, aby to přežili s minimálními ztrátami a ve zdraví.

 30. Máme od včera návštěvu, tak jen odskakuji….ale je mi tě Týno, Dalmi a vás VŠECH vodou postižených moc líto (h) To musí být hrůza a k tomu ochlazení, tak to to bude všechno hůře vysychat a prosychat. Vší silou vám foukám trochu toho našeho sluníčka a horka. (sun)

  Držte se (h) (h) (h)

  Zano – skvělé další povídání a fotky – no jedna hezčí, než druhá. Ten fujavec, který pomalu krade faťák si dovedu představit, zažili jsme ho loni v Coloradu.

 31. V telke vidím Liberecko a je mi do plaču. Pred pár týždňami východné Slovensko, teraz Čechy a Morava. To sme my ľudia ozaj na vyhynutie?

 32. Prší furt, utopil se kotel, ale jinak obrý. Jen zahrada nám zmizela. Tady asi taky bylo dobrý místo na dům, akorát sousedi pod náme si kolem vody udělali skládku dřeva a bordela, takže voda se vrací od nich k nám. Jinak by prostě protekla zahradou a byla by fuč.
  A připlul nám pes, tak ho suším a ukecávám, aby ukázal známku

  1. ach jo – doufám, že to brzy odteče… a alespoň zasvítí slůňo, aby všechno dobře vysychalo.

   Ještě mě napadla Marska se starým mlýnem na Mohelce… jak asi ti bojují a Zuzka nahoře v Desné…

   1. Myslím na vás na všechny. Paradoxně ti, o které jsem měla největší obavy, dnes jen 2x utekli před menším deštíkem. Jinak chdí jen v tričkác a slůňo až do večera. Mláďata s mamkou vyrazila pod Tatry na tohle:http://mpks.sk/

   2. Zuzka vás všechny pozdravuje. Právě dorazila z rachoty a když obhlídla domeček, tak zjistila, že má opravdovou zvláštnost. Všichni bojují s vodou ve sklepě a přízemí a jí zatéká střechou. (wasntme) Prý jedna neukázněná taška. Jinak potok se chová mravně, páč je řádně+ regulovaný. A koukla se na povodí Labe. Mlýnice už klesá.

    1. Tak za Zuzku (y) jsem moc ráda (teda to zatejkání ji asi netěší, ale mohlo by bejt hůř. Taky musí mít něco extra, že 😉 😛 …).

  2. Sousedi by zasloužili do nosa (punch) – doufám, že si ten bordel odklidí, až to půjde. Měli by vám pomoct se sušením a zprovozněním kotle.
   Za pejska máš další čárku tam nahoře. (h)

   1. Kdyby ten sousedovic binec chtěl odtéci a přitom nikomu neuškodit, měla by Týna po starostech. Jenže lidi mají na svých zahradách kolikrát opravdu pozoruhodné věci 🙁 .Tohle je vždycky špatné. Každá povodeň je svinstvo, ale proti těm bleskovým se člověk nedokáže ani přichystat.
    Já si pamatuji na rok 2002. V Majdaleně na nádraží měli zrovna narovnanou kulatinu, když se přihnala povodeň. Lužnice si to tam zkrátila do obrovké pískovny a společně s vodou z pískovny si našla cestu přímo do Majdaleny, přičemž tu kulatinu vzala s sebou. Na i tak sužované domky to fungovalo jako dokonalé beranidlo, bohužel s „náležitým“ výsledkem. ;( A co lidem náhodou nevzala voda, o to se kolikrát postarali zloději, ať jim ruka upadne.

    1. Jo holky, to my máme u nás pořád, zatím na tom nejsme tak zle jako Liberečtí, ale ten soused co má v záplavovém pásmu neuvěřitelný bordel a skládky tak na nás pozval policii, obecní úřad, pak mne a Janu napadl bezmála i fyzicky, že ho ohrožujeme na životě Ještě, že u toho byla i jiná sousedka. Nějak na něho ne a ne dojít. My totiž máme jez a vodočet a staráme o malou vodní elektrárnu, ze které ani nedodáváme do sítě. Samozřejmě, že máme manipulační řád s vodou a jeho neohrožujeme vůbec. Lidé mají opravdové starosti a on zaměstnává spoustu lidí svými výmysly. To u vody bydlení není žádná slast i když to je někdy i romantika.

     1. Uf, marsko, to je dobře, že jste celí a nevytopení (inlove) – ale vy asi máte s tímhle zkušenost.

     2. Ach jo, sousedi. Některým sew vysvětlit opravdu nedá vůbec nic. My v domečku máme také jednoho „roztomilého“ souseda. Kdybych měla napsat, jak se o nás vyjadřují, tak to náš milý webmaster nemůže nikdy pustit.

 33. Jinak s díky (už teda nevím komu, jsem ostuda 😛 ) hlásím, že brownies znovu sklízí úspěch. (^) .
  Nadhodila jsem, že mi přijde skvělý i to těsto – že bysme možná mohli šetřit energii a sníst to syrový 😀 , ale to prej nee.

  1. To jsem moc ráda milá Zano. Já jsem neustále upomínána o brownies.
   Před chvilkou jsme se vrátili z týdenní dovolené na kolech po krásách Šumavy.
   Hned jsem na Bobešovi vyzkoušela Furminátor a volám Halejuja stal se zázrak… 🙂 🙂 . Bobeš se sice trošku vzpouzel, u ušních partií, ale vyčesala jsem chlupů na dalšího psa 😀 .
   Takže teď já děkuji Matyldě za doporučení výborné česací pomůcky

 34. Lidi, já tady probírám dokola aktuální zprávy a předpověďi a radary a je mi z toho na nic. Už 3 lidi mrtvý. A některá videa jsou děsná. Musím zase kouknout za barák, co dělá to prdítko – vodoteč. Vznosně tomu říkáme potok a běžně je to stružka cca 40 cm na šířku, která spojuje jeden rybník v sousední vsi a Labe. Ale já už tu stružku pamatuju 2 m navýšku a 25 m na šířku. A to to chtěli náplavové v domečkách strčit pod panely do roury. Tak se jim vodohospodáři upřímně vychechtali. Vím co je voda. I tady u líného proudu.

 35. Tak jsme zatopení. Ve sklepě máme bazén, všechno plave. Zachraňovali jsme moji starožitnou kredenc, sekačka a kola snad vyschnou potom. Nejpikantnější na tom je, že slečna na Vodovodech a kanalizacích mi řekla, že nemají zařízení na odčerpání vody. Hasiči zasahují na horších případech, ty nebudu otravovat. Ach jo, potopa na kopci (shake)

  1. achjeje! Před chvílí jsem se ujišťovala mailem, jestli jste opravdu na kopci, jak jsem si představovala. Spodní voda nebo potok okolo? 🙁 (h)

  2. No Dalmi (h) ! :O 🙁 Tak Tebe jsem do seznamu ohrožených nezahrnula – prosímtě, kde jsi sebrala na kopci vodu????? Já vím, že umíš s vodou hodně, ale tohle????
   To je hrůza – koukám občas na ČT 24, začíná se to rozšiřovat. ;(

  3. Dalmíčkuuu, co to provádíte????
   Jenom ve sklepě? Jestli se zásadně nepletu, tak je to spodní voda, že jo? (rain) teda myslím na tebe moc (h) .
   Ta kola jsou i vašich?

   1. Achjo. O kola asi nepůjde, ale ta sekačka dá docela zabrat. Když přemýšlím o našem sklepě, byl by to docela mazec. Kotel na plyn a čerpadlo s darligem a taky a … No, Dalmi přiteklo vám spousta práce. Teda —zatím,

   1. To je nějaký potok, který to vzal u tvé sestry kolem, nebo spodní voda? Já myslela, že na kopci je přece jen větší jistota.

    1. spodní voda… Nikdy se jim to nestalo, jsou na vrcholku kopce. Ale ono tak lilo, že třeba na zahradě nám stála voda normálně na trávníku… a to jsme na perku, který je velmi propustný… Prostě jsme měli brouzdaliště. Ale už se to vsáklo. Jen opět docela silně prší…

     1. Vím ,slibovali ještě dost silný večerní déšť ;( Ale od zítřka už by mělo být sucho. Tak doufejme. Potřebujete to tam všichni.

 36. zatím fungujeme a Ferda se i stihnul vrátit. Tak držíme pozice. Teda já teď zrovna nee, bo Sváťa usoudila, že voda nevoda, mlíko musí být a hlad se neptá
  Voda zatím jen v kotelně, doufám, že tam i zůstane. Ale byl tady starosta, že rybník asi padne.
  Nejhorší na tom všem bude, že se pak paní skorotchýně nastěhuje k nám do patra, a to bude teprve mazec (whew) . Teď tady mám asociálního malýho kluka, ale to je na dlouhý povídání. Anče se ho snaží socializovat

  1. Šiškote, Týno! (inlove) Velký voda a skorotchýňa – panbů s námi a zlý pryč! (whew)
   Co se týče asociála, hihi, Anče to určitě zvládne, je to báječná dcera báječné matky. (y) 🙂 (f)
   Držím palce! (y) (h)

  2. Držte se (y) (h) (y) . Ale … skorotchýně … ona to může bejt paní milionová, ale mít ji v baráku je zase trochu jiná píseň, že…
   No, hlavně aby už se ta voda zastavila (whew)

 37. ufff – začíná být ouvej. Polovička právě naložila svého šéfa (ten odložil auto v Liberci) a pokusí se ho dostat co nejdále do Jizerek. Protože do Raspenavy se momentálně jinak než po svých přes Jizerky nedostane (v tom počasí mu tu hřebenovou tůru vůbec nezávidím). Ale domů se potřebuje dostat…
  Ve tři máme mejdan s Vilémem – je to vlastně v sousední čtvrti… a taky nevíme, jestli se tam rozumně přepravíme. A děda na dlouhé pochodování pěšmo není… Ale jedna křižovatka ještě funguje (nod)
  No a do třetice zůstal synovec v Žitavě – takže švára zkouší dorazit do zaplaveného Hrádku… přinejhorším se mladík vrátí do drážďan na kolej…

  A leje a leje a leje

  1. Achjo, to mne mrzí, že je té vody jinde moc, tady pohodička, elektrika nekleká, trávníky a stromy stále lačně vsakují, já taky ožívám, když celej den nemusím potit, jen sem tam ňáká kaluž. Bydlím halt na chytrým kopci.
   Tak se všichni držte (nad vodou), my to mívali u rodičů na úrovni Chrudimky: deštík – půlcenťák ve sklepě, déšť, tři cenťáky, liják, 5 cm a fošny, abychom došli k pumpě a regálu se zavařeninami. Delší jak dvouhodinový liják – hotovo, vynášet brambory, uhlí, čerpat, sušit, větrat a topit – vlhko se táhlo celým domečkem a stoupalo do zdí. Naštěstí nám nikdy neprojelo bláto domem, ani voda, bydleli jsme taky asi v chytrým koutě, i když pár metrů od řeky, jenom zahrada byla vždycky i se studnou celá vyblátěná… Ale to se do příštího roku pokaždé nějak porovnalo, ani jsme, myslím, nikdy neztratili ani slepičku ani králíka, vždycky jsme je nastěhovali do vybetonovaných kůlen na kraji zahrady, kde jim táta vytvořil klece a bedny postavené na dalších bednách. Ten se vždycky nalítal – ale vždycky všechno zachránil.
   Tak na všechny zamokřený aspoň budeme myslet. Achjo. 🙁

   1. …. chytrý kout… to je zajímavé. Já jsem se před časem byla podívat na jednu hájovnu, psala o ní jedna spisovatelka z Jižních Čech, která v ní vyrostla. Hájovna je doslova pár metrů od Lužnice (tak 20-30 m maximálně) a říkali, že ani v roce 2002 nebyla zatopená, a to Lužnice tenkrát napáchala strašné škody. Když mi to říkali, koukala jsem po terénu, zda je tam kopeček, ale nepřišlo mi, že bych nějaký viděla. Asi to vyvýšené nějak bylo, ale naprosto neznatelně. Samozřejmě Lužnice se vine v rovině, takže zalévá okolí rovnoměrněji než řeka tekoucí v údolí. Zřejmě stačilo několi centimetrů a ta hájovna zůstala v suchu. I když všude okolo musely být zatopené louky i lesy. Prostě hájovna byla postavená u řeky, ale v „chytrém koutě“.
    Podobně jedni naši známí, zřícenina domu, kterou koupili, zůstala na suchu, i když o „prsa“. Do stodoly občas šplouchla nějaká vlnka, dvůr byl zatopený, ale zůstali na suchu. Jen ta maringotka, kde měli provizorní bydlení málem odplavala, a to proto, že ji sice postavili na „romantické“ místo, ale zato nevědomky do cesty vodě. Nové stavení pak raději postavili neromanticky ještě o trochu výše než stála ta zřícenina.

    1. No já se na to i ptala starousedlíků a tak podobně, rodné městečko bylo totiž kolem 20. a pak i 50. let nikoli prvně celé zatopeno metrem vody včetně místa, kde pak stál náš domek. Mám i pár fotek, právě od táty.
     A zjistila jsem, že pomohla hrubá a násilná regulace (skoro celá Chrudimka přes skoro celé městečko je podhrabaná, čili prohloubené koryto, a obezděná), ale je to regulace široká, se spoustou rezervy, snad 35 metrů našíř, možná i víc, a tak se to asi má dělat. Když je jako normálně málo vody, vznikají ostrůvky a trávníky, a když je vody hodně, je téměř nemožné, aby přelila, to by musela být snad dvoutisíciletá.
     My sice nebyli v kopečku, bydleli jsme na úrovni řeky na konci města, ale zátočina se točila po proudu doleva a my bydleli doprava, takže když bylo zle, bily ty vody do opačného břehu, tam užíraly zem a podlamovaly stromy, a co nám stoupalo do sklepa a studně, byla voda spodní.

     1. … jasně, proto je to „chatré“ místo, kdežto na opačném břehu by to bylo pěkně hloupé. Při povodních rozhodují i takové věci. Jen bych všem postiženým přála, aby škody byly co nejmenší a raději žádné. Což je ale vtéto chvíli pouze zbožné přání.

  2. Koukám po novinách, vidím, že na Liberecku je zle. Držím palce všem, ať to nakonec dobře dopadne.

  3. Hm, oni ty čudl-potoky jsou v tomhle počasí děsný – mám pocit, že to, co se normálně plíží Raspenavou, teď taky vypadá jak řeka.
   Leje hodně?
   Sledujeme zprávy, vypadá to hnusně. prej je nebezpečí, že nevydrží přehrada Mlýnice – upřímně řečeno, o tý jsem dodnes neslyšela – doufám, že je nějaká malá a stranou od lidí.

   1. leje hodně a hlavně furtfurt. Za chvilku odjíždíme do Studánky, tam dojedeme, zpátky se uvidí (tmi) Ještě máme v záloze takovou zapadlou silničku přes radčice a most u nás pod náměstím je zatím v pohodě sjízdný (Pepa se tam byl pro jistotu před chvilkou podívat)… Ale kolem Tesly už to nejde, autobusy ani vlaky nejezdí…

    1. Koukala jsem na radar, tam u vás to schytáváte z první ruky, zbytek putuje přes Prahu do Jižních Čech a bohužel se to točí pořád stejně bez posunu, to není dobré. Kdby zavlažilo všude stejně, bylo by všude hej, ale takto to vždycky někdo odskáče – ať na Moravě nebo v Čechách. Acho jo. Doufám, že se neprotrhne alespoň ta přehrada. Slyšela jsem, že evakuují obyvatele, ale kdyby jim nezůstala střecha nad hlavou, asi by jim bylo hodně zle. ;(

   2. ta Mlýnice by byl průšvih – pod ní je Nová Ves a Chrastavu by to pak asi dorazilo…
    Jinak Jan už je na cestě zpátky do Drážďan… Bylo by to moc komplikované (přes Hrádek to nejde) a hlavně má příští týden další zkoušky a byl by risk, jak se dostane zpátky. Oni mají to zkouškové úplně posunuté…

    1. Tak se hlavně v pořádku vraťte.
     Most u vás pod náměstím – to myslíš ten s tou veselou zastávkou?

     1. nee – myslím most přes Černou Nisu pod Ruprechtickým náměstím – potřebovali jsme se od nás dostat do Krásné studánky – a hlavní silnice je zaplavená na dvou místech – takže od nás přes Dračí sluj to šlo – sice se ty horské silničky divily, co aut se tam najednou vynořilo, ale jinudy to nejde.
      Jsme doma… byla to psina, protože jsme přes kopec museli „v koloně“ převést i další kusy příbuzenstva – neboť to opravdu není standardní cesta, kterou by navigace zvládaly 😉 a když se jim řekne no přece jedeme po zelené značce (rofl) tak se tváří zděšeně…
      Prší míň, ale stále… ale zvládla jsem s Betkou „skorosuchou“ procházku…

      1. To je príma, že jste v pořádku doma (inlove) . Focení se vydařilo? A co mladík 🙂 ?

       1. fotky snad vyjdou, mladík roste (i když „emerická“ sestřenička je tedy výrazně větší 😉 ) Nakonec dorazil i praděda s prababčou z Jablonného (vlaky nejezdí, zúžení silnice u Chrastavy řízené semafory nefunguje – nejde proud, všude všechno pod vodou… takže to měli napínavé a složité) – zvládli to.

    2. Za těchto okolností je jistě nejrozumnější se vrátit. Doufejme, že to pak Drážďany neodskáčou také. Když si vzpomenu na ten černý humor z roku 2002 o humanitární pomoci od nás posílané do Drážďan přímo po Labi…. kdy Češi „posílali“ matrace, lednice, nábytek,auta a kolikrát i celé domy…. brrrrrr (sweat) . To je jako zlý sen, když si na to vzpomenu.

 38. Tak jsme mimo koryto a za chvíli asi půjdem přivítat vodu ve verandě 🙁 . Ferda před hodinou odfrčel zachraňovat kamarádovu maminku, které se zas prohnala voda durch celou hájovnou (chudák paní, za krátkou dobu už podruhé). Doufám, že se nějak doplaví zpátky za náma, silnice u nás zatím funguje. Rybník nad náma teče vrchem a sousedi pod náma už mají vodu doma. Jdu vyklidit tu verandu

  1. holka drž se. My máme sucho – jsme na kopci, ale jak to vypadá, tak se okolní údolíčka stanou pro auta neprůjezdná…

  2. Týno, držím HROZNĚ MOC palce, ať jsou škody minimální a voda je rychle zpátky (y) (y) (y) (y)

   1. …tak teď hlásili v TV, že Ploučnice je na 2.stupni povodňové aktivity, a že bude ještě hodně stoupat, protože do ní vtékají další rozvodněné toky…. (tmi)

    1. ale to je až pod náma a za náma, my jsme začátek, tady je to teprve potůček. ale i tak už je v kotelně, mrcha

 39. Zani, díky. Za vyprávění a hlavně za fotky. Tu jednu jsem si přímo sobecky přivlastnnila a dala na pozadí. Ona je totiž …jak to říci, prostě, kdybych tam byla, tak si k focení stoupnu přesně na tohle místo. 🙂 (h) Myslím na všechny, kteří moknou a voda jim stoupá. ACHJO.

  1. Zdeno, to jsem moc ráda (h) .
   Uff, ta voda…
   Teď jsem koukala na Aladina (rain) (rain) – ale teda v Praze (aspoň na severu) neprší vůbec tolik, jak se tam tvářej. Prší, to jo, ale liják to není.

  2. Zdeni (inlove) , u čtení jsem jedla a málem jsem se udusila – naskočilo mi totiž v představě zřejmě jiné pozadí, než jsi měla na mysli. (chuckle) Jsem jen horečně přemýšlela, jaké panaromáma a hlavně JAK jsi na své pozadí umístila. (blush) (rofl) (h)

   1. Cheche, nezklamala. V tebe jsem doufala (rofl) (chuckle) Ale udusit jsem tě nechtěla 😀

    1. Tak pastička na mě, hmmmm? :O No, jsem ráda, jsem nezklamala očekávání do mě vložená. (chuckle) (rofl) (h)

 40. Zano! Právě jsme si s pánečkem prohlédli fotky. Výborné. Díky Tobě, Dede a Xerxové -jako bych byla ve Skotsku také, (ale bez nepříjeného větru (happy) ). Staré opatství se mi móóóc líbilo! Tak krásně upravené i okolí. Letos jsem byla opět v podobné „ruině“ v Rosa coeli a tam hned u zdi té krásy ze 14. století, zvenku roste taková buřina, že by se botanik vyřádil (doh) . Je to škoda. Pozdravujeme s pánečkem a i Klérka mává do Prahy!
  Pro fšecky, už začínají růst!!! I u nás!!!!! Však víte kdo a co (chuckle) !
  Myslím na všechny na severu! Vypadá to děsně ;( !

  1. No právě, u nás ruina působí prostě jako něco, co ti nejspíš spadne na hlavu, nebo se na tebe sklopí zeď – prostě zanedbaně. Oni mají ty ruiny opečovávaný (y) . Máš čas se tam zastavit a myslet na běh času …
   Mne uchvátil tenhle sloup http://1234zana.rajce.idnes.cz/Edinburgh_4._-_6.7./#P1010364.JPG
   Mám vyfocenej úplně stejnej, ale z katedrály, která dodnes stojí – to srovnání je úžasný.
   Já chci na ty … víme na koho 😀
   Teda ten déšť….

   1. Jo, tak ten je tak pěknej, že jsem ho musela nechat beze slov. (nod)

    My jsme chtěli jít na ty, ale jednak chprší, a hlavně se mi rozleželi ty koně, takže se snažím klidem přemluvit kyselinu mléčnou, aby šla bolet někam jinam. (punch)

    1. CJOjo, té fungující kyselině mléčné Slováci sportovci říkají svalovica. Když to někdo vyslovil, nastartovalo mi úplně jiné slovo nápoje silných hrdel. 😛

 41. Na západní výspě vydatně chprší prakticky od čtvrtečního podvečera. A tak morduju smečku zázračným hrablem – už se mnou nemluví ani chlup (rofl) . Z buldoka je efekt poměrně nenápadný, ale účinný. Už se mu dá rukou hezky přejet po kožichu, aniž by se zvedl chlupatý mrak a srst se blyští. U mouratce probíhá akce jako z reklamy, vyčesalo se z něj chlupů na tři kočky a furt pouští další. Nechápu odkud se ty hromady můžou brát (wasntme) .

  Zano, čím dál na sever, tím líp (happy) . Kamenné stavby Edinburghu jsou mi hodně sympatické svou střízlivostí a střídmou elegancí. (V Orientě bych se asi picla 😛 ). Katedrála bez střechy je hodně působivá. Nojo, co se týče brízy, už Dede nás vyváděla z literárního klamu (chuckle) . Hlavně, že vás to neodfouklo a haggis vám nezpůsobil újmu. A zážitek s řidičem a starými manželi… (h) . Bezvadný výlet, díky! A hurá do Inverness!

  1. Kdybych nepotřebovala na víkend pár záložních kapsiček a smetánku pro kočky, na brodění kalužema bych se vychprdla. Na přessousedním kopci se evakuuje tábor, voda na kopci! Chichi.
   Na Edinburgh se mi taky pěkně kouká a terminátoruju taky třetí den (má se terminátorovat jednou tejdně, ale my taháme po kouskách) a nejvíc mi prokoukla Bětule. Má ze všech holek nejdrsnější srst a teď se konečně také začíná blyštět, akorát zrovna Bětulka je ta, kdo usoudil, že terminátora je třeba drapsnout a zakousnout, tak je to dycky 2 tahy, rvačka, 2 tahy, vyprošťování zápěstí, 2 tahy, vyprošťování lokte. Ale baví ji to, evidentně si připadá vopečovávaná. 😉
   No a jelikož Bětule mi každou druhou noc spí na polštáři prdelkou k nosu, i panička oceňuje, že nemusí po každým zavrtění vykašlávat chlupy.

  2. si přijdu taková méněcenná bez hrabla 😀
   Louk, vidíš to přesně – po jihoanglickým veselým venkově působí Edinburgh studeně a nehostinně – chvilku, než se rozkoukáš. Je úžasnej (h) .
   Teda … evakuovat tábor na kopci :O

   1. No von nad tím kopcem je eště další kopec a začíná tam potok, který teče shodou okolností vesměs po celé trase zregulován, přes pole a vesničky, a tak nemá žádný rozliv a žádné zábrany. Sousední potůček, kterej jede z kopce na malinko jinou stranu, se bohatě klikatí lesem a to je hned o něčem jiném, tu rybníček, tam rybníček, tady louže a než do dokape do Chrudimky, tak pohoda…
    Ale žádné zkázy, spíš je ukrutně potřeba doplnit spodní vody, jen ať chčí dál.

    Máš moc pěkný fotky, zrovna takový, na jaký se ráda koukám, a tak Ti je při této příležitosti chválím, akorát jsi tam měla málo vuvuzel, mám totiž pro vuvuzely slabost a máma Dede nefotí a nefotí. 😉

    1. No, já jsem se snažila, ale nějak se mi to přetransformovalo na takový divný čmouhy 😛

  3. Já zatím furminátor nemám. Darečka, kocourka, pročesávám klasickým kartáčem s ocelovými zahnutými drátky a to on má moc rád. Klérku mám už podruhé vyletněnou dohola dohola (chuckle) . Uvažuji o něm až na zimu, kdy ji už nestříhám kvůli nachlazení a ona se tak do jara zachlupatí, že doma funí a lehává na dlažbě, aby se ochladila. To potom nevím kudy kam, protože trimovacím nožem to obvykle ještě moc nejde a já nemíním psa týrat podškubáváním.

 42. Tak prej před 60 lety tady byla voda na dvoře. A teď už skoro taky. Ten cancour Ploučnice, co máme na zahradě, stoupá a stoupá. Asi půjdu přeparkovat na silnici, ta je na kopečku

 43. Zano, bezva! (h)
  A leje a leje. Ale někde na kraji lijáku třeba bude vidět duha, jako byla vidět onehdá v podvečer v Postupimi.
  http://www.astro.cz/apod/ap100807.html
  Jen si nezapomeňte potahat za jezdce na fotce, ať vidíte celé panorama. Stoji to za to.
  Jo a všem, co něco slaví, slavili či slavit budou přeju všecko nejlepší a hodně hodně hodně zdraví.

 44. Přidávám se ke zmoklým – leje strašně. Přednosta šel pro housky a vrátil se úplně mokrý (měl deštník). Včera mlha, že nebylo vidět na krok. Tak mi Edinburgh připadá poněkud přívětivější a počteníčko velmi zajímavé. Zuzanko, děkuji za příjemné ráno.

  1. Ahoooj – taky se chystám vyhnat Mařenku (pro brambory) 😉 .
   V Edinburghu vlastně nepršelo moc (ale fičelo děsně, to tady nemám k čemu přirovnat)

   1. Děkuju milá zano, že jsi mi potvrdila můj dojem z breezy počasí! Já už vím, že jakmile si ten ohromný eukalyptus za vraty začne dávat rozcvičku a obrovský tis vedle vytřásá ptačí hnízda, tak je bríza tu… tak každý druhý den od podzimu do jara 😛 Jinak jako ostatní, cestuju s tebou ráda a jsem potěšena, že máme ještě kus cesty před sebou (inlove)

    1. u vás taky? :O Já myslela, že jen v drsným Skotsku (no, i když v Yorku vlastně taky…).
     Tak to musí Berry rychle růst, abyste si ji nepouštěli jako draka (inlove)

    2. Ta věta „meteorologové vydávají upozornění, aby turisté nevyráželi na hřebeny kopců, že by je to mohlo sfouknout “ není nějakej můj obrat, to nám říkal průvodce (dál ve Skotsku, na těch vyšších hřebenech – některý jsou prej nahoře hodně uzoučký).

 45. Milá Zano, díky za hezké sobotní ranní počteníčko. Fotky si prohlédneme společně s pánečkem. Dnes na JM prší (skoro jako ve Skotsku 😛 ), ale je mlha jako v Londýně. Dost zajímavé počasí, vyrážím si jej užít ven do lesa.

  1. Ahoj, zmokněte jen přiměřeně (inlove) . Mlha (pokud teda není úplná duchna) je docela malebná věc – a psovou máš už rozumnou (h) , tak si ji užijte. Jak se Klérce daří?

 46. Dneska je cestování se Zanou velmi stylové (leje a leje) a současně opravdu mimořádně hřejivé (mám teplé ponožky a spoustu mlíka v kafi), na klíně mám rozešitou deku, kterou špendlím (tedy quilt) a večer dávají Statečné srdce – líp by to nezrežíroval ani Tarantino. (y) (nod) (h)
  Milá Zano (inlove) , paráda! (clap) Čtu Tě opravdu moc ráda … vlastně nečtu, já s Tebou chodím a všechno vidím a cítím. 🙂 Jdu ještě jednou na fotky. (nod)
  Přeju všem krásný den! (h)

  1. Ahoj Vave, dneska je den přesně na ty činnosti, co popisuješ (y) – ještě možná knížku od Ransoma :*

 47. ještě k počasí… tedy ne skotskému (rain) Včera tady začalo pršet až večer, a nebyl to žádný lijavec. Zato v noci začaly padat proudy vody a leje, leje a leje. Když se z lijavce na chvíli stal normální deštík, tak se dala Kosatka přesvědčit, že pokud se nepůjde vyvenčit teď, tak může být za chvilku zase vody víc… Pochopila – ze Skotska máme ranní lijavcové „rychlobobky“ na povel zvládnuté.
  To počasí mě štve z jediného důvodu – dneska odpo budeme Viléma fotit se všema praprarodičema. Má totiž úplně celou kolekci 4 pradědečků a 4 prababiček (a ještě k tomu pátou sadu navíc (chuckle) )

  1. Xerxová (inlove) , to je teda přímo heroický výkon! Víš co, my Ti budeme držet palce, aby alespoň na focení nepršelo. Když se to povedlo na Kačerově svatbě a na výletech do ZOO, proč by to nezabralo dneska? (h)
   Za suché babičky a dědečky palce mačkat teď! (y) (y) (y) (y) 🙂

  2. Jj, za suché (pra) babičky a dědečky 😀 (y) (y) (y)
   Myslím, že meteorologové se dneska budou velmi prsit, jak jim to pěkně vyšlo… 😛

   1. moc suše to tu nevypadá, proudy vody se stále valí. Liberec vyhlásil povodňový stupeň – sice jen jedna – ale to tu fakt nebývá zvykem. Jinak Chrastava, Hrádek, Oldřichov, Jizerské vesnice… ty už plavou…

    1. Zrovna jsme koukali…
     Včera jsme šli domů pěšky přes lávku v Troji – valila jsem oči, co tam bylo vody. Nějak si neumím představit, kde se vzala – v Praze celkem nepršelo (teda uznávám a chápu, že přitekla od jihu, ale stejně je to takový divný…)

     1. a leje a leje (rain) Já deštík moc ráda – a až tak nám nevadí, ale ti liéi u vody nejdou opomenout… (tmi) … před chvilkou jsme jeli kolem Nisy a opravdu je dost zle…

  3. Tu kolekci pradědečků i prababiček je třeba vyfotit. To se sejde málokdy, aby byli všichni takto pohromadě (y) Přeji Vilémovi, aby si všechny své babičky, dědečky, prababičky i pradědečky a jak jsem pochopila i ty prapra….. co nejdéle užil. (h)
   Já jsem měla jednu babičku a jednu prababičku (dceru a matku) a tím to končilo. Všichni ostatní zemřeli ještě dříve než jsem se narodila. S jedním dědečkem jsem se minula o rok. Umřel v 63 letech, jak jinak než na rakovinu, jak je u nás bohužel zvykem.

 48. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat nějaké bolístko na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  No paráda. To město se mi moc líbilo – jen my měli tu „kliku“, že se před hradem na celém nádvoří stavěly veletribuny na skotské slavnosti. Takže jeřáby, náklaďáky, stovky opřílbovaných dělníků, hluk… a do toho vítr. Já se bála, jak Betka zvládne chůzi po tvrdém a měla jsem variantu, že pošleme páníka za kulturou a my dvě půjdeme na pahorek nad městem – kochat se přírodou, krajinou… Nakonec Betka klidně zvládala dlažbu a tak jsem nad městem byla až teď s tebou (wave)

 49. Zajímavé a krásné fotky jako vždy.
  Ty suterény jsou typické a už jsem viděla i dost obrázků, že oni do těch suterénů dokážou vměstnat i pidizahrádku! (sun)

  1. Hmmm – tak zahrádku jsem nějak nepostřehla, ale nakonec proč ne – když tam můžou bydlet lidi, co by ne i kytka? 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN